PDA

Επιστροφή στο Forum : ΦΑΚΕΛΟΣ "ΥΑΛΟΚΑΘΑΡΙΣΤΗΡΕΣ"



Panos 316T
12-11-10, 08:30
Ανοίγω αυτό το θεματάκι γιατί τουλάχιστον προσωπικά με χει ταλαιπωρήσει.

τι μάρκα είναι;
πόσο καιρό τους έχετε ;
τους συντηρείτε;αν ναι πως και με τι;
ειδικά στο ψιλόβροχο είστε ικανοποιημένοι;
τρίζουν έντονα;


θα θελα να γράψετε την εμπειρία σας μπας και δούμε καμιά άσπρη μέρα πίσω από το παρμπριζ :original:

Stamatis
12-11-10, 08:46
Valeo Silencio βαζω σε ολα τα αμαξια απο τοτε που τους ανακαλυψα.
Επειδη ολα κοιμουνται σε γκαραζ δεν εχω αντιμετωπισει θεματα με ξεραμενα λαστιχα και τετοια.
Υπαρχει και ανταλλακτικο μονο το λαστιχακι χωρις το μακτρο με κοστος 1.5 ευρω το κομματι, οπου το κοβεις με κοπιδι και το προσαρμοζεις μονος σου.

Μια φορα ειχα παρει κατι bosch αλλα το τριξιμο ηταν ανυποφορο στο ημιστεγνο τζαμι.

Panos 316T
12-11-10, 08:52
Valeo Silencio βαζω σε ολα τα αμαξια απο τοτε που τους ανακαλυψα.
Επειδη ολα κοιμουνται σε γκαραζ δεν εχω αντιμετωπισει θεματα με ξεραμενα λαστιχα και τετοια.
Υπαρχει και ανταλλακτικο μονο το λαστιχακι χωρις το μακτρο με κοστος 1.5 ευρω το κομματι, οπου το κοβεις με κοπιδι και το προσαρμοζεις μονος σου.

Μια φορα ειχα παρει κατι bosch αλλα το τριξιμο ηταν ανυποφορο στο ημιστεγνο τζαμι.

χμμμμμ....Valeo Silencio ....δεν τους γνωρίζω...

όσο για το λαστιχάκι το χω κάνει αλλά καθόλου ικανοποιημένος τόσο από την διάρκεια όσο και από το αποτέλεσμα.

gyiama
12-11-10, 08:57
μετα απο πολλες δοκιμες και απο πολυ χρημα που πεταξα κατεληξα σε κατι υαλοκαθαριστηρες ''νεου τυπου'' αυτοι που ειναι μονο λαστιχο αγνωστης μαρκας (μπορω να κοιταξω μηπως την βρω αν θελει καποιος) με κοστος 20ε το ζευγαρι,οι οποιοι δεν καθαριζουν απλα καλα,τετοιο καθαρισμα δεν το εχω ξαναδει!!τους εχω βαλει μεχρι στιγμης σε 6 αυτοκινητα και εχουν παθει πλακα ολοι!!δεν τριζουν δεν αφηνουν γραμες δεν κανουν θορυβο!!!! στο bmw εβαλα γνησιους πριν λιγους μηνες παλι νεου τυπου με κοστος 55 η 60ε αν θυμαμαι καλα!!!δεν ειναι bosch,ειναι μια αλλη μαρκα η οποια θεωρειται κορυφη(δεν ειναι γνωστη παντως) και πραγματι ειμαι παρα πολυ ευχαριστημενος και το κυριοτερο δεν ''χοροπηδανε'' οταν τους δουλευεις στα πολλα χλμ!!!!αλλα αν εβαζα τωρα θα εβαζα τους φθηνους που εβαλα στα αλλα αυτοκινητα!!!!απο αντοχη οι φθηνοι δεν χαμπαριαζουν τπτ μιας και τα 4 απο τα 6 αμαξια ειναι μερα νυχτα εξω στον ηλιο στην βροχη κλπ!!!

ΥΓ καπου αν θυμαμαι ειχα ανοιξει και γω ενα τετοιο θεμα αν μπορει καποιος μοντ και το βρει ας τα κανει ενα!!!!!!

Nino
12-11-10, 09:05
Στο Χ3 δεν έχω αλλάξει... Όταν έρθει η ώρα θα συμβουλευτω τα post σας!!
Στο φιατακι όμως... Σκλαβενιτης μακτρες motorsport csl και csi μαζι,και οι δυο 3.45 ευρώ

Υγ μια χαρά καθαρίζουν,για θόρυβο δεν ξέρω διότι το φιατακι...είναι θορυβωδες.

Panos 316T
12-11-10, 09:08
μετα απο πολλες δοκιμες και απο πολυ χρημα που πεταξα κατεληξα σε κατι υαλοκαθαριστηρες ''νεου τυπου'' αυτοι που ειναι μονο λαστιχο αγνωστης μαρκας (μπορω να κοιταξω μηπως την βρω αν θελει καποιος) με κοστος 20ε το ζευγαρι,οι οποιοι δεν καθαριζουν απλα καλα,τετοιο καθαρισμα δεν το εχω ξαναδει!!τους εχω βαλει μεχρι στιγμης σε 6 αυτοκινητα και εχουν παθει πλακα ολοι!!δεν τριζουν δεν αφηνουν γραμες δεν κανουν θορυβο!!!! στο bmw εβαλα γνησιους πριν λιγους μηνες παλι νεου τυπου με κοστος 55 η 60ε αν θυμαμαι καλα!!!δεν ειναι bosch,ειναι μια αλλη μαρκα η οποια θεωρειται κορυφη(δεν ειναι γνωστη παντως) και πραγματι ειμαι παρα πολυ ευχαριστημενος και το κυριοτερο δεν ''χοροπηδανε'' οταν τους δουλευεις στα πολλα χλμ!!!!αλλα αν εβαζα τωρα θα εβαζα τους φθηνους που εβαλα στα αλλα αυτοκινητα!!!!απο αντοχη οι φθηνοι δεν χαμπαριαζουν τπτ μιας και τα 4 απο τα 6 αμαξια ειναι μερα νυχτα εξω στον ηλιο στην βροχη κλπ!!!

ΥΓ καπου αν θυμαμαι ειχα ανοιξει και γω ενα τετοιο θεμα αν μπορει καποιος μοντ και το βρει ας τα κανει ενα!!!!!!

από που τους προμηθεύτηκες; έχουν κάποιο χαρακτηριστικό;

Samaro
12-11-10, 09:12
Αλλαγή καθε χρόνο στα λαστιχάκια (απο Practiker) μάρκας "Gurd" με κόστος 3,5 ευρώ.
Οικονομική και καλή λύση !!:original:

Kostas_1
12-11-10, 09:13
ΥΓ καπου αν θυμαμαι ειχα ανοιξει και γω ενα τετοιο θεμα αν μπορει καποιος μοντ και το βρει ας τα κανει ενα!!!!!!

Εψαξα...δεν βρισκω κατι...

gyiama
12-11-10, 09:17
από που τους προμηθεύτηκες; έχουν κάποιο χαρακτηριστικό;


Εψαξα...δεν βρισκω κατι...

απο θεσ/νικη τους πηρα απο ενα μαγαζι την γειτονια μου αν θες θα παω να δω τι μαρκα ειναι μηπως και τους βρεις στο νετ η σε κανενα μαγαζι!!


μηπως κωστα σβηστηκε τοτε με το θεματακι που ειχε γινει στο φορουμ!!!!

Ptboul
12-11-10, 09:23
Αλλαγή καθε χρόνο στα λαστιχάκια (απο Practiker) μάρκας "Gurd" με κόστος 3,5 ευρώ.
Οικονομική και καλή λύση !!:original:

Στο clio και εγώ τώρα έβαλα guard μαζί με τα μάκτρα με κόστος περίπου 9 ευρώ.
Πριν είχα βάλει michelin με κόστος 45 ευρώ! κ μου κράτησαν 2,5 χρόνια.

Στην bmw δεν έχω αλλάξει ποτέ (από το 2007) και ακόμα δουλεύουν άψογα (έχει bosch).

Δεν είναι αδικαιολόγητα υψηλό το κόστος τους γενικά ή είναι ιδέα μου? :wassat:

Panos 316T
12-11-10, 09:24
πριν αναρτήσω το θέμα έκανα ένα μικρό search αλλά νομίζω ότι το κατάπιε ο "καρχαρίας":original:

Panos 316T
12-11-10, 09:31
Στο clio και εγώ τώρα έβαλα guard μαζί με τα μάκτρα με κόστος περίπου 9 ευρώ.
Πριν είχα βάλει michelin με κόστος 45 ευρώ! κ μου κράτησαν 2,5 χρόνια.

Στην bmw δεν έχω αλλάξει ποτέ (από το 2007) και ακόμα δουλεύουν άψογα (έχει bosch).

Δεν είναι αδικαιολόγητα υψηλό το κόστος τους γενικά ή είναι ιδέα μου? :wassat:

με τους bosch θέλει προσοχή γιατί τελικά κυκλοφορούν και μαιμούδες.
τους είχα πάρει από βενζινάδικο και αργότερα παρατήρησα ότι δεν έφεραν πάνω τους σφραγίδα:thumbsdown:

το θέμα είναι να βρούμε κάτι το οποίο θα ναι σχετικά μόνιμο και αποτελεσματικό και μην καταφεύγουμε σε προσωρινές λύσεις.

GEORGE316
12-11-10, 09:58
πριν δυο χρονια,μπορει και λιγοτερο,ειχα παει για σερβις (insepction2) στον αδαμιδη.
ξερω ομως οτι αν εχεις μαμα υαλοκαθαριστηρες αλλαζεις μονο τα μακτρα...κοστος...περι 2 ευρω και ακομα τα εχω..βεβαια χρειαζονται αλλαγη..αλλα ειπαμε.....τα εβγαλαν τα λεφτα τους!!

optostyle
12-11-10, 10:03
Στα λιγα χιλιομετρα βγαζω τη γυναικα μου απο το παραθυρο και τα καθαριζει...στα πολλα βγαινω εγω...αθορυβο και ΚΑΛΟ καθαρισμα......The Best :p :p :p :p

asot
12-11-10, 10:19
Στο Χ5 άλλαξα τους "μαμα" με τους νέου τύπου Bosch Aerotwin (περίπου στα 30 ευρώ το ζευγάρι - μπροστά - 60 + 55 cm), πίσω συμβατικός από το LIDL...
Εμεινα πολύ ευχαριστημένος, στους 20 μήνες που ξανα-άλλαξα, τους ίδιους έβαλα...
https://rb-kwin.bosch.com/el/pool/de/Elektrik/Aerotwin.jpg
Στο VW Polo της γυναικας, (που φορούσε από την μάνα του, νεου τύπου) άλλαξα μονο τα λάστιχα (με 5 ευρώ τα τρία) και είναι άψογα...

BILL007
12-11-10, 10:48
Βοsch bmw γνήσιους.Τους άλλαξα πριν απο 3 χρόνια στα 50 ευρώ (όλο το σύστημα).
Πλέον το μόνο που κάνω είναι να τους αλλάζω λαστιχάκι κάθε 2 χρόνια και είναι τζιτζι!

Samaro
12-11-10, 11:22
Τελικά πιστεύω, το μυστικό είναι η συχνή αλλαγή και όχι η μάρκα !!! :original:

Ptboul
12-11-10, 11:26
Τελικά πιστεύω, το μυστικό είναι η συχνή αλλαγή και όχι η μάρκα !!! :original:

Mάλλον συμφωνώ, αλλά τελικά τι αξίζει; Συχνή αλλαγή με no name λάστιχα από το βενζινάδικο ή ακριβά με πιο αραιές αλλαγές; :wassat:

Samaro
12-11-10, 11:35
Mάλλον συμφωνώ, αλλά τελικά τι αξίζει; Συχνή αλλαγή με no name λάστιχα από το βενζινάδικο ή ακριβά με πιο αραιές αλλαγές; :wassat:
Φρέσκο λαστιχάκι Πάνο !! Τι να το κάνω το επώνυμο και ακριβό αν είναι καμένο απο την πολυκαιρία ;;
Το οικονομικό άλλωστε δεν το σκέφτομαι να το αλλάξω συχνά !!!

Panos 316T
12-11-10, 12:10
Φρέσκο λαστιχάκι Πάνο !! Τι να το κάνω το επώνυμο και ακριβό αν είναι καμένο απο την πολυκαιρία ;;
Το οικονομικό άλλωστε δεν το σκέφτομαι να το αλλάξω συχνά !!!


Αντώνη εδώ κουμπώνει το επόμενο ερώτημα μου,
μήπως παίρνει κάποια συντήρηση;
πχ έχω ακούσει να περνάνε το λάστιχο με κάποιο σπρεΰ σιλικόνης,αληθεύει; γίνεται;

nikos1400
12-11-10, 12:15
Αντώνη εδώ κουμπώνει το επόμενο ερώτημα μου,
μήπως παίρνει κάποια συντήρηση;
πχ έχω ακούσει να περνάνε το λάστιχο με κάποιο σπρεΰ σιλικόνης,αληθεύει; γίνεται;

Θα σκεφτοτανε κανεις οτι θα μπορουσε να περασει με καποιο χημικο πχ Αρμοραλ τα λαστιχακια για να μην ξεραθουν, αλλα μετα δε θα μενει πανω στο παρμπριζ ??
Αυτο που παρατηρω ειναι οτι μετα απο "κουτσουλιες" και τετοιες βρωμιες, πρεπει να περασουμε το λαστιχο ενα χερακι για να μην κολλανε και συνεχιζει να βρωμιζει και να γρατζουναει.

Monsta
12-11-10, 12:18
Τακτική συντήρηση με vinyl & rubber care της ΑG για μεγαααααάλη αντοχή.

Εγώ πάντα αφήνω να μουσκέψει καλά το παρπρίζ πριν τους χρησιμοποιήσω, ενώ όταν έχουν μαζευτεί διάφορες ακαθαρσίες πάνω τους, πρώτα καθαρίζω και μετά τους χρησιμοποιώ.

Dimzan
12-11-10, 12:26
Συχνη αλλαγη μονο στα λαστιχα μιας και αυτα ειναι ουσιαστικα τα αναλωσιμα. Το να αλλαξει κανεις ολοκληρο το συστημα ειναι μεν πιο ευκολο αλλα ειναι και πεταμενα λεφτα εφοσον τα μακτρα δεν εχουν παθει ζημια (που σιγα μην παθουν).

Οποτε βρισκουμε τα μακτρα που μας αρεσουν-βολευουν και τους αλλαζουμε τακτικα τα λαστιχα. Εγω αλλαζω λαστιχα ανα 8-12 μηνες αναλογως ποσο εχουν φθαρει.

Αν εχει δυσκολη βρωμια το παρμπριζ που εχει ξεραθει απο τις πολλες ωρες εχω ενα azax στο αμαξι και ψεκαζω αρκετα ωστε να μαλακωσει η βρωμια. Μετα κανω και 2-3 με τους υαλοκαθαριστηρες και φευγει η βρωμια

Tsakirakos
12-11-10, 12:56
https://cgi.ebay.co.uk/ws/eBayISAPI.dll?ViewItem&item=380168366964&ssPageName=STRK:MEWNX:IT#ht_3010wt_1139

με 12 ευρω στην πορτα μου...
οι bosch παλαιου τυπου κανουν πολυ θορυβο!

gyiama
12-11-10, 12:56
εγω στο ενα μαξι εβαζα bosch 25ε το ζευγαρι και καθε χρονο τους αλλαζα!!στο αλλο εβαλα αυτους που ειπα με 20ε και εδω και 2 χρονια οχι απλα δεν παθαν τπτ αλλα καθαριζουν απιστευτα καλα!!!!!

Βασιλη η bmw δεν φοραει bosch υαλοκαθαριστηρες αλλα SWF!!αυτοι ειναι που εβαλα!!ειναι απ τους κορυφαιους απ οτι μου εχουν πει πολλοι αλλα οκ 60ε πολλα ειναι!!την επομενη φορα θα βαλω του 20ρικου!!!παντως ειναι και λιγο οτι πληρωνεις παιρνεις!!!και στην αντοχη και στο καθαρισμα και στο τριξιμο και ειδικα στα πολλα χλμ!!!!οποιος εχει μαμα υαλοκαθαριστηρες θα διαπιστωσει οτι οταν παει πανω απο 120 οι υαλοκαθαριστηρες ''πηδανε''πανω στο τζαμι την ωρα που λειτουργουν!!με τους aerotwin εχει βελτιωθει πολυ αυτο το θεματακι!!!!

gyiama
12-11-10, 12:57
https://cgi.ebay.co.uk/ws/eBayISAPI.dll?ViewItem&item=380168366964&ssPageName=STRK:MEWNX:IT#ht_3010wt_1139

με 12 ευρω στην πορτα μου...
οι bosch παλαιου τυπου κανουν πολυ θορυβο!

σαν αυτους ειναι και αυτοι που εβαλα ενα 20ρικο αλλα αλλη μαρκα!!!

nikos1400
12-11-10, 13:01
σαν αυτους ειναι και αυτοι που εβαλα ενα 20ρικο αλλα αλλη μαρκα!!!

και εγω το ιδιο, αλλα ετσι κι'αλλιως ειχα υποχρεωση στο μαγαζι, γι'αυτο τους πηρα.

individual
12-11-10, 14:01
εγω στο ενα μαξι εβαζα bosch 25ε το ζευγαρι και καθε χρονο τους αλλαζα!!στο αλλο εβαλα αυτους που ειπα με 20ε και εδω και 2 χρονια οχι απλα δεν παθαν τπτ αλλα καθαριζουν απιστευτα καλα!!!!!

Βασιλη η bmw δεν φοραει bosch υαλοκαθαριστηρες αλλα SWF!!αυτοι ειναι που εβαλα!!ειναι απ τους κορυφαιους απ οτι μου εχουν πει πολλοι αλλα οκ 60ε πολλα ειναι!!την επομενη φορα θα βαλω του 20ρικου!!!παντως ειναι και λιγο οτι πληρωνεις παιρνεις!!!και στην αντοχη και στο καθαρισμα και στο τριξιμο και ειδικα στα πολλα χλμ!!!!οποιος εχει μαμα υαλοκαθαριστηρες θα διαπιστωσει οτι οταν παει πανω απο 120 οι υαλοκαθαριστηρες ''πηδανε''πανω στο τζαμι την ωρα που λειτουργουν!!με τους aerotwin εχει βελτιωθει πολυ αυτο το θεματακι!!!!



παναγιωτη οι SWF ειναι κορυφη και να ξερεις οτι ειναι εργοστασιακη τοποθετηση σε ακριβα συνηθως γερμανικα αυτοκινητα.
να ξερεις επισης οτι πωλουντε και σκετα λαστιχα SWF,αλλα πιο ακριβα απο οτι αναφερθηκε πιο πριν.....αλλα και παλι ουτε συζητηση,γιατι βγαινουν παλι οικονομικοτερα απο ενα ολοκληρο πληρες σετ.....
στις 5αρες δυστηχως δεν εχουμε την πολυτελεια της επιλογης υαλοκαθαρηστηρα (οσοι εχουν 5αρα ξερουν).....
εχουμε να διαλεξουμε......
1)αγορα απο την ''μαμα''
2)αλλαγη λαστιχου μονο
γιατι απλα δεν υπαρχουν στο εμποριο.....η και αν τους βρεις.....ειναι ακριβοτεροι απο την μαμα.........ισως βρουμε του συνοδηγου......
αλλα για του οδηγου.....δυσκολα!!!!

Driver M
12-11-10, 14:41
Παιδιά, για να καταλάβω τι παίζει με τα λαστιχάκια, κάθε εταιρεία έχει τα δικά της (πχ στους bosch aerotwin βάζεις επίσης bosch aerotwin λαστιχάκια) ή σε κάθε μάκτρο μπορείς να βάλεις και άλλης εταιρείας λαστιχάκι?

Εγώ πάντως έχω βάλει valeo silencio xtrm στο 207 και είναι μια χαρά.
Αλλά και στη Bmw χρειάζονται αλλαγή και ακόμα δεν το έχω κάνει και σκέφτομαι αν είναι να αλλάξω μόνο λαστιχάκια όπως κάνετε πολλοί.

Λαστιχάκια για τους εργοστασιακούς υαλοκαθαριστήρες που μπορώ να βρω? Γιατί στη bmw μου είχαν πει για πλήρη αλλαγή, δε μου ανέφερεαν κάτι αλλο.
Έχουν οι αντιπροσωπείες και πόσο περίπου κοστίζουν?

oldcarskickass
12-11-10, 14:48
μετα απο πολλες δοκιμες και απο πολυ χρημα που πεταξα κατεληξα σε κατι υαλοκαθαριστηρες ''νεου τυπου'' αυτοι που ειναι μονο λαστιχο αγνωστης μαρκας (μπορω να κοιταξω μηπως την βρω αν θελει καποιος) με κοστος 20ε το ζευγαρι,οι οποιοι δεν καθαριζουν απλα καλα,τετοιο καθαρισμα δεν το εχω ξαναδει!!τους εχω βαλει μεχρι στιγμης σε 6 αυτοκινητα και εχουν παθει πλακα ολοι!!δεν τριζουν δεν αφηνουν γραμες δεν κανουν θορυβο!!!! στο bmw εβαλα γνησιους πριν λιγους μηνες παλι νεου τυπου με κοστος 55 η 60ε αν θυμαμαι καλα!!!δεν ειναι bosch,ειναι μια αλλη μαρκα η οποια θεωρειται κορυφη(δεν ειναι γνωστη παντως) και πραγματι ειμαι παρα πολυ ευχαριστημενος και το κυριοτερο δεν ''χοροπηδανε'' οταν τους δουλευεις στα πολλα χλμ!!!!αλλα αν εβαζα τωρα θα εβαζα τους φθηνους που εβαλα στα αλλα αυτοκινητα!!!!απο αντοχη οι φθηνοι δεν χαμπαριαζουν τπτ μιας και τα 4 απο τα 6 αμαξια ειναι μερα νυχτα εξω στον ηλιο στην βροχη κλπ!!!

ΥΓ καπου αν θυμαμαι ειχα ανοιξει και γω ενα τετοιο θεμα αν μπορει καποιος μοντ και το βρει ας τα κανει ενα!!!!!!
SWF είναι, και απλά είναι δι μπεστ.-

κατά μέσο όρο αλλάζω το λαστιχάκι μια φορά στα 2 χρόνια.

Και στο Ε30 αυτούς φόραγα, είχα βρει από κάποιο άλλο μοντέλο που ταίριαζαν, δε θυμάμαι πιο πάντως σίγουρα δεν ήταν bmw.

με τους bosch θέλει προσοχή γιατί τελικά κυκλοφορούν και μαιμούδες.
τους είχα πάρει από βενζινάδικο και αργότερα παρατήρησα ότι δεν έφεραν πάνω τους σφραγίδα:thumbsdown:

το θέμα είναι να βρούμε κάτι το οποίο θα ναι σχετικά μόνιμο και αποτελεσματικό και μην καταφεύγουμε σε προσωρινές λύσεις.

Ναι αυτό με τα Bosch είναι άλλο πράγμα και εδώ και κάτι χρόνια έχουν βγάλει κάτι Κινέζοι κάτι Xenon μάρκα Bosch HID (ΟΛΟΚΛΗΡΟ είναι η εταιρεία, ΠΡΟΣΟΧΗ ΔΕΝ είναι bosch) και τα πουλάνε τα αλάνια οι ανταλλακτικατζήδες για ΓΝΗΣΙΑ bosch περί τα 200¤ όταν τα βρίσκεις με 60¤ από το ιμπέι... (και μάλιστα με πωλητές που έχουν τόσους πελάτες όσο ΟΛΟΙ οι ανταλλακτηκατζήδες μαζί)

gyiama
12-11-10, 15:33
Παιδιά, για να καταλάβω τι παίζει με τα λαστιχάκια, κάθε εταιρεία έχει τα δικά της (πχ στους bosch aerotwin βάζεις επίσης bosch aerotwin λαστιχάκια) ή σε κάθε μάκτρο μπορείς να βάλεις και άλλης εταιρείας λαστιχάκι?

Εγώ πάντως έχω βάλει valeo silencio xtrm στο 207 και είναι μια χαρά.
Αλλά και στη Bmw χρειάζονται αλλαγή και ακόμα δεν το έχω κάνει και σκέφτομαι αν είναι να αλλάξω μόνο λαστιχάκια όπως κάνετε πολλοί.

Λαστιχάκια για τους εργοστασιακούς υαλοκαθαριστήρες που μπορώ να βρω? Γιατί στη bmw μου είχαν πει για πλήρη αλλαγή, δε μου ανέφερεαν κάτι αλλο.
Έχουν οι αντιπροσωπείες και πόσο περίπου κοστίζουν?

οι συγκεκριμενοι δεν αλλαζουν λαστιχο μιας και ολοκληρο το σωμα του υαλοκαθαριστηρα ειναι λαστιχο!!!δλδ δεν εχει το μεταλικο μπρατσο!!οποτε αλλαζει ολοκληρος!!! απο αεροτουιν εχω ακουσει πολλα παραπονα δυστυχως οπως και γενικα για τους bosch τους οποιους οπως ανεφερα πιο πριν δεν ειναι τελικα και οτι καλυτερο!!!!

fanisk
12-11-10, 16:17
https://cgi.ebay.co.uk/ws/eBayISAPI.dll?ViewItem&item=380168366964&ssPageName=STRK:MEWNX:IT#ht_3010wt_1139

με 12 ευρω στην πορτα μου...
οι bosch παλαιου τυπου κανουν πολυ θορυβο!

Αυτους εχω κι εγω, κανενα παραπονο στο compact, μεχρι τα 210 που εχω δει σε κατηφορα. Στο Ζ4 μετα τα 230 σε κατηφορα εχω προβλημα ομως, ανεβαινουν τα "μπρατσα" προς τα επανω και μενουν "ορθια", ενω με τους εργοστασιακους δεν ειχα τετοιο προβλημα.

Επειδη ομως καθαριζουν καλα, δεν ακουγονται, δεν τριζουν και δεν βλεπω συχνα πανω απο 180-200, θα τους αφησω και οταν χαλασουν παλι τους ιδιους θα παρω thumb Επισης μου φαινονται πιο ομορφοι απο τους εργοστασιακους :th_Laie_67-1:

Panos 316T
12-11-10, 18:57
αυτό με το πετάρισμα του υαλοκαθαριστήρα οδηγού εμένα δεν το κάνει γιατί έχει αεροτομή[έχουν όλα ; δεν γνωρίζω]. όταν τους πήρα από βενζινάδικο με ρώτησαν και είπα γιατί όχι
!

gyiama
12-11-10, 19:37
οι γνησιοι εχουν ολοι αεροτομη αλλα και παλι αν τους εχεις σε λειτουργεια και τρεχεις λιγο παρπανω ''πεταριζουν''!!!!

beliris
12-11-10, 20:59
Αλλαγή καθε χρόνο στα λαστιχάκια (απο Practiker) μάρκας "Gurd" με κόστος 3,5 ευρώ.
Οικονομική και καλή λύση !!:original:

Κάνω ακριβώς την ίδια κίνηση κάθε χρόνο με λάστιχα Guard,οικονομικά και αθόρυβα. Τα αυτοκίνητα είναι σε γκαράζ και δεν τα καίει ο ήλιος!!!

randy
14-11-10, 01:38
Της Πεζο οριτζιναλ μια χαρα..

dblade
12-01-11, 20:00
Στο Χ5 άλλαξα τους "μαμα" με τους νέου τύπου Bosch Aerotwin (περίπου στα 30 ευρώ το ζευγάρι - μπροστά - 60 + 55 cm), πίσω συμβατικός από το LIDL...
Εμεινα πολύ ευχαριστημένος, στους 20 μήνες που ξανα-άλλαξα, τους ίδιους έβαλα...
https://rb-kwin.bosch.com/el/pool/de/Elektrik/Aerotwin.jpg
Στο VW Polo της γυναικας, (που φορούσε από την μάνα του, νεου τύπου) άλλαξα μονο τα λάστιχα (με 5 ευρώ τα τρία) και είναι άψογα...

Aυτους εχω στο 36αρι εδω και 2 και κατι χρονια και αρχιζουν να με απογοητευουν τωρα στο σκουπισμα με την λιγη βροχη με την πολυ τα περνει ολα.Παντως σαν καινουργιοι δεν πεζονται με το που κανουν μια απανω γινεται το παρμπριζ αορατο ειχα παθει πλακα οταν τους εβαλα αλλα ηταν ακριβοι τοτε περιπου 35 και οι δυο τωρα μαλλον θα βαλω τους ιδιους παλι !!

Jimmakos
12-01-11, 20:51
Λάστιχο με το μέτρο και κανένα πρόβλημα! thumb

m-power_01
13-01-11, 03:41
swf 10 ευρω τα λαστιχακια

gupakos
22-11-11, 22:52
Λοιπόν παρέλαβα σήμερα από ebay τους καινούριους υαλοκαθαριστήρες (Aeroflat). Παιδιά τι να πω; Με 10 ευρώ, το πρόβλημα λύθηκε...τέλος.

Εδώ για Ζ3, αλλά υπάρχουν όλων των ειδών τα μοντέλα.

https://www.ebay.co.uk/itm/BMW-Z3-E36-37-1996-2003-AERO-Flat-Wiper-Blades-/280464110433?pt=UK_CarsParts_Vehicles_CarParts_SM&hash=item414cf6b361

Θα αντέξουν; Δεν ξέρω...αλλά πρώτα ο Θεός και υγεία να έχουμε και τους ξαναβάζουμε....απο κριτικές πάντως που διάβασα αντέχουν minimum ένα χειμώνα και η ποιότητα τους (καθάρισμα + 'θόρυβος') είναι απλά καταπληκτική.

Nick bmwlover
23-11-11, 01:47
Eχω τους ιδιους απο την αρχη,3 χρονια κ 7 μηνες,καθαριζουν μια χαρα το μονο θεματακι ειναι οτι αρχισαν να κανουν λιγο θορυβο στο ημιστεγνο τζαμι,οταν εχει ψιλοβρεξει.

gupakos
23-11-11, 09:48
Eχω τους ιδιους απο την αρχη,3 χρονια κ 7 μηνες,καθαριζουν μια χαρα το μονο θεματακι ειναι οτι αρχισαν να κανουν λιγο θορυβο στο ημιστεγνο τζαμι,οταν εχει ψιλοβρεξει.

Nick, με 10 ευρώ τους αλλάζεις για πλάκα με νέους και κρατάς το ζευγάρι που τώρα έχεις για το καλοκαίρι, όπου η χρήση είναι περιορισμένη και η φθορά αρκετή, λόγω της ζέστης στο παρμπρίζ και εξωτερικά, της σκόνης κτλ

Skyline_IS
23-11-11, 10:04
Ειχα αγορασει ενα σετ υαλοκαθαριστηρων νεου τυπου απο το carrefour με κοστος γυρω στα 20 ευρω.Τα ειχα στο προηγουμενο αμαξι μου και μετεπειτα οταν αγορασα το bmw τα εβαλα σε αυτο.Τα εχω περιπου απο τον σεπτεμβριο του 09.

Μεχρι πριν λιγο καιρο ηταν αψογα,απλα τωρα τελευταια τριζουν στο ημιστεγνο τζαμι και δεν καθαριζει καλα του οδηγου σε ενα σημειο μονο.

Δεν εβαζα καποιο σπρευ σιλικονης απλα μετα απο καθε πλυσιμο του αυτοκινητου τα καθαριζα και αυτα με ενα καθαρο πανακι.Κουτσουλιες και χοντρη βρωμια παντα καθαρισμο με νερακι και πανακι και μετα καθαρισμα με τους υαλοκαθαριστηρες

850CSI
23-11-11, 10:33
Ανοίγω αυτό το θεματάκι γιατί τουλάχιστον προσωπικά με χει ταλαιπωρήσει.

τι μάρκα είναι;
πόσο καιρό τους έχετε ;
τους συντηρείτε;αν ναι πως και με τι;
ειδικά στο ψιλόβροχο είστε ικανοποιημένοι;
τρίζουν έντονα;


θα θελα να γράψετε την εμπειρία σας μπας και δούμε καμιά άσπρη μέρα πίσω από το παρμπριζ :original:
Δε ξερω απο τοτε που πηρα τ'αμαξι αυτους εχει τους μανισιους και μ'αυτους ειμαι ουτε τους αλλαξα τωρα τι ειναι!!!!!ουτε ξερω

Konstantinos E60
23-11-11, 10:35
Μυδραλιοκαθαριστήρες !!!!

Panos 316T
23-11-11, 10:51
Δε ξερω απο τοτε που πηρα τ'αμαξι αυτους εχει τους μανισιους και μ'αυτους ειμαι ουτε τους αλλαξα τωρα τι ειναι!!!!!ουτε ξερω

Γιώργαρε, "850 csi" , οι "αθάνατοι" και μετά το χάος .....

mark e92
14-09-12, 16:21
Τι μαρκα προτεινετε υαλοκαθαριστηρες? Αρχισαν οι βροχες!!!

gyiama
14-09-12, 16:52
swf η της bmw(ιδιοι ειναι) αποδεδειγμενα οι καλυτεροι(και οι ακριβοτεροι)

kostas1.6
14-09-12, 16:52
Αν έχεις τα εργοστασιακά μάκτρα ακόμη, πήγαινε με 10-15 ευρώ το πολύ, πάρε από ανταλλακτικά bmw τα λαστιχάκια τους (swf) και είσαι κομπλέ. Σto Ε86 μου, τουλάχιστον, αυτό ισχύει.

Bassakos
14-09-12, 23:41
περσι το καλοκαιρι εβαλα Feral σιλικονουχους , ειναι σαν τους BOSCH aero twin , 18 ευρω πληρωσα αν θυμαμαι καλα ,μετα απο ενα χρονο ειναι σαν καινουργοι, ουτε τριξιματα , ουτε γραμμες, ουτε τιποτα και 10 σταγονες να εχει το τζαμι ,καθαριζουν με το 1το περασμα

mark e92
15-09-12, 14:10
περσι το καλοκαιρι εβαλα Feral σιλικονουχους , ειναι σαν τους BOSCH aero twin , 18 ευρω πληρωσα αν θυμαμαι καλα ,μετα απο ενα χρονο ειναι σαν καινουργοι, ουτε τριξιματα , ουτε γραμμες, ουτε τιποτα και 10 σταγονες να εχει το τζαμι ,καθαριζουν με το 1το περασμα

απο που τους πηρες? BMW ή PRAKTIKER πχ?

BabisStinson
15-09-12, 15:10
Παιδιά βοήθεια γιατί χρειάζονται επειγόντως καθαριστήρες. Είχα πάρει με την προσφορά της Shell μέσω του SmartClub κάποιους δωρεάν και ο ένας δεν κουμπώνει σωστά και συνεπώς δεν κάνει καλή επαφή οπότε δεν καθαρίζει και σωστά, αφήνει αρκετά νερά..
Θέλω μπρος-πίσω για την Compact, ολοκληρωμένο σύστημα.
Το μόνο που θέλω είναι όσο το δυνατόν πιο αθόρυβοι, κι ας κοστίζουν παραπάνω..

Να παραγγείλω αυτό το σετ και είμαι εντάξει λέτε?
https://www.ebay.co.uk/itm/BMW-3-Series-Compact-E46-01-05-front-rear-Aero-Wipers-/270775300622?pt=UK_CarsParts_Vehicles_CarParts_SM&hash=item3f0b77320e#ht_2390wt_986

Ή έχετε να προτείνετε κάτι καλύτερο ίσως?
Ευχαριστώ

mark e92
15-09-12, 15:48
Μπαμπη πρεπει να ειναι ΟΚ!

Bassakos
15-09-12, 17:16
απο που τους πηρες? BMW ή PRAKTIKER πχ?
απο ηλετρολογειο αυτοκινητων
δεν γνωριζω εαν εχουν τα πρακτικερ

katsaraios
15-09-12, 18:26
Παιδιά βοήθεια γιατί χρειάζονται επειγόντως καθαριστήρες. Είχα πάρει με την προσφορά της Shell μέσω του SmartClub κάποιους δωρεάν και ο ένας δεν κουμπώνει σωστά και συνεπώς δεν κάνει καλή επαφή οπότε δεν καθαρίζει και σωστά, αφήνει αρκετά νερά..
Θέλω μπρος-πίσω για την Compact, ολοκληρωμένο σύστημα.
Το μόνο που θέλω είναι όσο το δυνατόν πιο αθόρυβοι, κι ας κοστίζουν παραπάνω..

Να παραγγείλω αυτό το σετ και είμαι εντάξει λέτε?
https://www.ebay.co.uk/itm/BMW-3-Series-Compact-E46-01-05-front-rear-Aero-Wipers-/270775300622?pt=UK_CarsParts_Vehicles_CarParts_SM&hash=item3f0b77320e#ht_2390wt_986

Ή έχετε να προτείνετε κάτι καλύτερο ίσως?
Ευχαριστώ
Και εγω απο την σελ πηρα μεσω των ποντων τους Ζ-ΜΑΧ νεου τυπου
και εκατσαν μια χαρα

E46 POWER
15-09-12, 22:32
Τι μαρκα προτεινετε υαλοκαθαριστηρες? Αρχισαν οι βροχες!!!

https://all-in-stock.com/product.php?id_product=92

Με δωρεάν επιστροφή εαν δεν μείνετε ευχαριστημένοι και 1 ευρώ έκπτωση για παραγγελίες που θα ληφθούν μεχρι την επόμενη πέμπτη 20/09/2012!

BabisStinson
18-10-12, 20:04
Πήρα από την Shell σήμερα με 1500 πόντους smartclub 3 καθαριστήρες Cartech, όχι τύπου "Aero", αλλά κλασσικούς. Τελικά αυτοί κάνουν την καλύτερη δουλειά. Και αθόρυβα. thumb

Andri
16-04-13, 14:21
Για e92 ξέρει κανένας τι τύπου βάζουμε??

lefterishatzi
16-04-13, 15:01
SWF είναι οι αυθεντικοί. 50Ε κάνουν, άλλα σε βγάζουν 4 χρονάκια άνετα.

andreas-d
16-04-13, 17:43
SWF είναι οι αυθεντικοί. 50Ε κάνουν, άλλα σε βγάζουν 4 χρονάκια άνετα.

Πεταμένα λεφτα είναι? αν με έβγαζαν έναν ολόκληρο χρονο εδω στην Γερμανία, θα τους πλήρωνα και διπλάσια.
Τους ποιο φθηνους νέου τύπου που με ένα 20¤ έχεις και ένα σετ στο καπο ρεζερβα.thumb

GIOVANNI115
15-02-14, 08:27
ΠΙΟΝ ΥΑΛΟΚΑΘΑΡΙΣΤΗΡΑ ΝΑ ΠΑΡΩ ΩΣΤΕ ΝΑ ΚΟΥΜΠΟΝΕΙ ΚΑΙ ΤΟ ΠΛΑΣΤΙΚΟ ΚΑΠΑΚΙ ΠΟΥ ΕΧΕΙ ΣΤΟ ΤΕΛΟΣ ΑΠΟ ΠΑΝΩ ΑΠΟ ΤΟΝ ΥΑΛΟΚΑΘΑΡΙΣΤΗΡΑ Η BMW Ε90 2008 ? ΠΗΓΑ ΣΕ ΕΝΑ ΚΑΤΑΣΤΗΜΑ ΜΟΥ ΕΒΑΛΕ ΚΑΤΙ BOSH ΑΛΛΑ ΣΤΟ ΤΕΛΟΣ ΔΕΝ ΕΜΠΕΝΕ ΤΟ ΠΛΑΣΤΙΚΟ ΚΑΠΑΚΙ ΚΑΙ ΔΕΝ ΜΟΥ ΑΡΕΣΕ ΟΠΟΤΕ ΔΕΝ ΤΟΥΣ ΠΗΡΑ. ΜΗΠΩΣ ΞΕΡΕΙ ΚΑΝΕΙΣ?

grigoris_e46
24-12-17, 14:24
Καλησπέρα και καλώς σας βρήκα. Έχω ένα E46 compact το οποίο αποκτήθηκε πρόσφατα και είναι η ώρα για υαλοκαθαριστήρες. Απο ότι είδα φοράει bosch κλασσικούς και όχι flat blade. Λαστιχάκια να ψάξω για bosch ή μας κάνει το οτιδήποτε; Και αν είναι καλύτερα να βάλω bosch, που βρίσκω στην Αθήνα;

aimiliosbmw
30-12-17, 17:00
Καλησπέρα και χρόνια πολλά.
Για Ε46 θέλω να βάλω bosch aerotwin και έχω μπερδευτεί λιγάκι με τους κωδικούς.
Σε ένα κατάλογο της είδα οτι δίνει κωδικό AR 607 S 600mm-475mm άλλα σε έρευνα είδα ότι προτείνουν και AR 728S 550mm-475mm.
Κάνουν και οι δύο?

Thodor
05-01-18, 18:57
Καλησπέρα σας,
Εγώ προσωπικά έχω βάλει μια επίστρωση νάνο κεραμική στο μπαρμπριζ και δεν αντιμετωπίζω πρόβλημα ούτε με τον θόρυβο ούτε με τους λεκέδες ( ειδικά κουνούπια ) μην σας πω ότι τους γιαλοκαθαριστερες τους ενεργοποιώ μόνο σε άκριες περιπτώσεις καθώς το νερό πετάγετε αυτόματα και δεν ενοχλεί .

topmar
05-01-18, 21:35
Καλησπέρα σας,
Εγώ προσωπικά έχω βάλει μια επίστρωση νάνο κεραμική στο μπαρμπριζ και δεν αντιμετωπίζω πρόβλημα ούτε με τον θόρυβο ούτε με τους λεκέδες ( ειδικά κουνούπια ) μην σας πω ότι τους γιαλοκαθαριστερες τους ενεργοποιώ μόνο σε άκριες περιπτώσεις καθώς το νερό πετάγετε αυτόματα και δεν ενοχλεί .Περισσότερες λεπτομέρειες για αυτό;

Sent from my Redmi Note 4 using Tapatalk

savvas bmwdakias
05-01-18, 21:40
Ειναι πολυ απλο το πουλανε χρονια τωρα στα αξεσουαρ αυτοκινητων. Καθαριζεις πολυ καλα το παρμπριζ και το απλωνεις, θελει ανανεωση ανα τακτα χρονικα διαστηματα. Σε ψιχαλα αν πηγαινεις με 80-90χλμ οι σταγονες απομακρυνονται απο τον αερα και δεν χρειαζεται η χρηση υαλοκαθαριστηρων.

Thodor
08-01-18, 12:49
Περισσότερες λεπτομέρειες για αυτό;

Sent from my Redmi Note 4 using Tapatalk

Με μεγάλη μου χαρά θα έδινα πλυροφορίες, το κακό είναι ότι ένας συνεργάτης μου εδώ στο εξιτηρικό μου έκανε την παλικάρια και την επιστωση , ξέρω ότι χρησιμοποίησε κεραμική επιστοστρωση αλλά περισότερες λεπτομέριες δεν γνωρίζω. Το παιδί έχει συνεργείο με κέρωμα οχημάτων και μου έκανε ένα δώρο. Θα ανεβάσω ένα βίντεο στο youtube όπου φενετε το αποτέλεσμα , σε βόλτα μέσα στην βροχή.
Θα στείλω το λινκ ώστε να δεις το αποτέλεσμα.