PDA

Επιστροφή στο Forum : Αλλαγη σκασμενου ελαστικου.. ρεζερβα ή εναλλακτικες λυσεις?



Nino
10-11-10, 18:35
Με αφορμη ενα προσφατο thread για τη ρεζερβα,για να δουμε ποσοι απο εμας εχουμε παθει λαστιχο και αν το αντιμετωπισαμε (αλλαγη) μονοι μας,με τη βοηθεια καποιου φιλου ή καλεσαμε την οδικη...
Συμφωνα με τον νομο του Μερφυ το λαστιχο θα το παθουμε οταν θα ειμαστε καπου απομερα ή οταν δεν θα εχουμε ρεζερβα.
Τα δε 8 περιπου κιλα επιπλεον βαρος της ρεζερβας ειναι σημαντικο "αλαφρωμα" με την αφαιρεση της εναντι του ρισκου της ακινητοποιησης?
Τελος αυτα τα κιτ επισκευης κανουν δουλεια... εως οτου φτασει κανεις στο πρωτο βουλκανιζατερ?

παρακατω και για τους... για οποιον τελος παντων μπορει να ενδιαφερει και να χρειαστει, οδηγιες αλλαγης σκασμενου ελαστικου!!

https://www.autotriti.gr/data/magazine/viewthema/23979.asp

Tsakirakos
10-11-10, 18:52
ανετα...σε μερικα λεπτακια! μια στης αδερφης μου ετυχε μεσα στην πολη και το αλλαξα υπο βροχη,και μια καλοκαιρι στην Κατερινη απ'εξω. ευτυχως εχω κανονικο τροχο οποτε συνεχισα ανετος μεχρι Ξανθη!
ακομα και στο τρακτερ αλλαζω ευκολα! απλα πραματα!

Samaro
10-11-10, 19:00
Ευκολα πράγματα ! Κι εγω μόνος το φτιάχνω !!:th_Laie_67-1:
https://www.youtube.com/watch?v=iSDPHjo1zRU"]https://www.youtube.com/watch?v=iSDPHjo1zRU

Driver M
10-11-10, 19:00
Έχω αλλάξει 2 φορές μόνος μου δεν είναι τίποτα, αλλά τη δεύτερη φορά έγινα πραγματικά χάλια και πήγαινα και σε επίσκεψη.

Πλέον οδική, εκτός και αν είμαι στη μέση του πουθενά που θα κάνει να έρθει πολλή ώρα.
Η αν έχω την 320 που έχει rft και ακόμα και με σπασμένο λάστιχο πας ατσαλάκωτος...

Nino
10-11-10, 19:03
Ευκολα πράγματα ! Κι εγω μόνος το φτιάχνω !!:th_Laie_67-1:https://www.youtube.com/watch?v=iSDPHjo1zRU

:shok::shok::shok::shok:

Monsta
10-11-10, 19:03
Σιγά μη λερώσω τα χέρια μου και γίνω μούσκεμα στον ιδρώτα. Προ-τελευταία επιλογή είναι μονόδρομος !!!

Nino
10-11-10, 19:05
Έχω αλλάξει 2 φορές μόνος μου δεν είναι τίποτα, αλλά τη δεύτερη φορά έγινα πραγματικά χάλια και πήγαινα και σε επίσκεψη.Πλέον οδική, εκτός και αν είμαι στη μέση του πουθενά που θα κάνει να έρθει πολλή ώρα.
Η αν έχω την 320 που έχει rft και ακόμα και με σπασμένο λάστιχο πας ατσαλάκωτος...

Αυτο ειναι ενα θεμα... παντα στο πορτ μπαγκαζ ενα ζευγαρι λατεξ ιατρικα γαντια για τετοιες περιπτωσεις- αλυσιδες το χειμωνα,μεχρι και για να μην αφησει κανεις αποτυπωματα απο την "αλλαγη" της πεθερας του...

PANOS-E60
10-11-10, 19:07
Μέχρι 16αρα ζάντα, νομίζω ακόμα και ένας αγύμναστος τα καταφέρνει. Αρκεί να μην είναι υπερβολικά σφιγμένα τα μπουλόνια από κανένα αερόκλειδο. Από εκεί και πάνω δεν είναι και παιχνιδάκι ... Εγώ φοράω 18αρες και σκέφτομαι πολύ σοβαρά να καλέσω οδική, αν και όταν τύχει.

Τα κομπρεσεράκια και τα κιτ επισκευής δεν τα έχω δοκιμάσει.

Kostas_1
10-11-10, 19:25
Κομπρεσερακι. Αν δεν πιασει, τοτε οδικη. Τι, τσαμπα τη πληρωνω?

330Ci
10-11-10, 19:35
Εγώ έχω κάνει λαλακία, όταν έβαλα τα άκρα του 330 και άλλαξα ζάντες σε 18άρες, δε φρόντισα για ρεζέρβα και έχω ακόμα μέσα τη 16άρα (που είναι άχρηστη, αφού μόνο 17-18'' μπαίνει). :sm-scared5:
Η μόνη μου λύση αν με πιάσει λάστιχο είναι η οδική βοήθεια, αν και ξέρω πως να το αλλάζω....

Stamatis
10-11-10, 19:41
Ξέρω και να το αλλάξω και έχω όλα τα απαραίτητα.
Αλλά όπως βλέπετε και στη δημοσκόπηση, με λένε Σταμάτη....

GiannisRob
10-11-10, 19:43
Χμμ, εμενα μου εχει τυχει 3 φορες. Και τις τρεις στην ευρυτερη περιοχη της Πατρας. Την πρωτη φορα το αλλαξα μονος μου, τη δευτερη ηρθαν παρεα κανα δυο τρεις φιλοι (το ατιμο μου εσκασε στο παρκινγκ της σχολης) και την τριτη φορα, το αλλαξαν δυο φιλοι μου, γιατι εγω εβραζα απο τα νευρα μου, αφου πατησα λακουβα που ηταν καλυμενη απο νερα, εσκισα το λαστιχο στο πλαι (ακομα το κλαιω) και εκανα και τη ζαντα σκατα.

Παντως, αν κατι σιχαινομαι ειναι οι γρυλοι που αποτελουνται απο δυο βραχιονες σε σχημα γ και οχι τεσσερις σε σχημα ρομβου. Ο πρωτος τυπος ειναι αβολος, δεν στηριζεται ευκολα σωστα και ειναι επικινδυνος!

Παντως, απο τη μανα του, στο αυτοκινητο (Volvo S60) υπηρχε ειδικος πλαστικος σακος για να βαλεις το σκασμενο ελαστικο, και ενα σετ γαντια απο λατεξ!

GiannisRob
10-11-10, 19:45
Και εξηγουμαι για να μην παρεξηγουμαι:

Κακός γρύλος:

https://www.autotriti.gr/AUTOTRITI/_magazine/PAGES_AUTOTRITI/simvoules/3.kanto.allfre.02.jpg

Καλός γρύλος:

https://www.arosohellas.gr/images/Misc/tools/0613001.jpg

Stamatis
10-11-10, 19:52
Και εξηγουμαι για να μην παρεξηγουμαι:

Κακός γρύλος:

https://www.autotriti.gr/AUTOTRITI/_magazine/PAGES_AUTOTRITI/simvoules/3.kanto.allfre.02.jpg

Καλός γρύλος:

https://www.arosohellas.gr/images/Misc/tools/0613001.jpg

ακόμα καλύτερος γρύλος.


https://www.youtube.com/watch?v=lOmAe-WKQmo

GiannisRob
10-11-10, 20:09
Δυνατο!

Kostas_1
10-11-10, 20:16
Εγω παλι εχω:

https://t3.gstatic.com/images?q=tbn:ANd9GcR8jaYlUralWXFezCgmv6h126oMA_LAn vW7DVHatrNQps9WXz0&t=1&usg=__PKMrBd2Gu18Gbk8AuznFipxmEqU=

α, ξεχασα δεν εχω ρεζερβα :th_Laie_67-1::th_Laie_67-1:

Christos 330
10-11-10, 20:36
Αν και λαστιχας εχω παθει μια φορα λαστιχο . . .

Δεν χοραγε η ρεζερβα ειχα το 330 και δεν αλλαξα ρεζερβα (η συγουρια). . .

Τελικα ηρθε ο αδερφος μου με μια 19αρα και ολα οκ . . .

Αλλα δεν ειναι τιποτα ουτε 5 λεπτα υποθεση το κανω μονος μου . . .

beliris
10-11-10, 21:01
Με αφορμη ενα προσφατο thread για τη ρεζερβα,για να δουμε ποσοι απο εμας εχουμε παθει λαστιχο και αν το αντιμετωπισαμε (αλλαγη) μονοι μας,με τη βοηθεια καποιου φιλου ή καλεσαμε την οδικη...
Συμφωνα με τον νομο του Μερφυ το λαστιχο θα το παθουμε οταν θα ειμαστε καπου απομερα ή οταν δεν θα εχουμε ρεζερβα.
Τα δε 8 περιπου κιλα επιπλεον βαρος της ρεζερβας ειναι σημαντικο "αλαφρωμα" με την αφαιρεση της εναντι του ρισκου της ακινητοποιησης?
Τελος αυτα τα κιτ επισκευης κανουν δουλεια... εως οτου φτασει κανεις στο πρωτο βουλκανιζατερ?

παρακατω και για τους... για οποιον τελος παντων μπορει να ενδιαφερει και να χρειαστει, οδηγιες αλλαγης σκασμενου ελαστικου!!

https://www.autotriti.gr/data/magazine/viewthema/23979.asp

Επίσης θα πάθουμε λάστιχο όταν βρέχει καταρακτωδώς,είναι νύχτα,ο δρόμος δεν έχει φωτισμό και φοράς το κοστούμι σου,επιστρέφοντας από κοινωνική εκδήλωση!!! Αξέχαστη εμπειρία!!!

dimtz
10-11-10, 21:45
το να αλλαξει κανεις το λαστιχο ειναι ευκολη υποθεση το θεμα ειναι να μπορει καποιος μεσα σε 10 λεπτα ας πουμε να ειναι ετοιμος για τον προορισμο του, θελω να πω να εχει και την καταλληλη ρεζερβα για την συνεχεια του ταξιδιου, ετυχε να ειναι αργια οταν την πατησα εγω και επρεπε να κανω 120 χιλ οσο το δυνατον πιο γρηγορα γινοταν (ας μην αναφερω τον λογο), με την μικρη ρεζερβα που εχει το 46αρι πας μονο στο πιο κοντινο βουλκανιζατερ για φτιαξιμο η αντικατασταση :thumbsdown:, δεν θελω να την ξαναπατησω γι αυτο και εχει γινει ειδη η αντικατασταση της μικρης με μια κανονικη και ας εχω 8 κιλα επιπλεον στην πλατη τουλαχιστον εχω ησυχο το κεφαλι μου :mpaks:

aristent
10-11-10, 22:08
Φτου,φτου,φτου μη με ματιασω..... με λενε σχεδον Σταματη:th_Laie_67-1:..... και με εχει πιασει 1 φορα λαστιχο μεσα σε 25 χρονια οδηγησης και 600.000 χιλ στην πλατη μου με διαφορα οχηματα!!!

Επειδη ομως ειμαι "μαστορας"δεν εχω κανενα προβλημα να κανω αλλαγη ελαστικου....ομως....ομως.....ο ως ενω ειχα RFT ελαστικα τα αντικατεστησα με nonRFT και αγορασα τρομπα ποδοκινητη και σπρεϊ επισκευης που επιμενω οτι μονο στην πολυ μα παρα πολυ κακια στιγμη θα τα χρησιμοποιησω!!!
Εννοω οτι ναι και εγω θα καλεσω οδικη που ετσι κι αλλιως πληρωνω εαν χρειαστει.....

dimtz
10-11-10, 22:12
οσο αφορα την οδικη παιδια αν το αυτοκινητο εχει ρεζερβα δεν ειναι υποχρεωμενοι να ερθουν και εαν ερθουν θα το κανουν χαρισματικα, ετσι εχω ακουσει........:whistle:

nikos1400
10-11-10, 23:09
παρολο που (χτυπα ξυλο) εχει πολυ καιρο - χρονια - να με πιασει, μια χαρα αλλαζω μοναχος μου.
το θεμα ειναι οτι τη σημερον ημεραν που ολοι ξεκιναμε τελευταια στιγμη για οπου παμε (ειτε στη δουλεια, ειτε για εξοδο), πεφτει πολυς εκνευρισμος...:ranting2: στην περιπτωση "λαστιχου"...

nfot
11-11-10, 00:17
Η αλλαγη ελαστικου ειναι ευκολη υποθεση, αλλα ο ασσος δεν εχει ρεζερβα. Και πλεον δεν εχει ουτε RFT λαστιχα :whistle:
Ψαχνω να βρω κιτ επιδιορθωσης ελαστικου αλλα και γρυλλο, συμβατο με τον ασσο. Η χρησιμοτητα του γρυλλου δεν ειναι προφανης, αλλα απο πεισμα και μονο τον θελω.
Ο ασσος με τα RFT επαθε λαστιχο λιγο μετα που τον πηρα. Εχανε σιγα σιγα αερα και το συστημα ελεγχου μειωμενης πιεσης ελαστικων ουτε που "ασχοληθηκε"... Βιδα στο πελμα ηταν η αιτια και επιδιορθωθηκε σε λαστιχα.
Και τωρα που το σκεφτομαι, με ολα μου τα αυτοκινητα εχω παθει λαστιχο, απο τουλαχιστον μια φορα, με ολα.

bill_m3
11-11-10, 08:23
Λάστιχο με την bmw έπαθα μια μέρα χιονισμένη (ψόφος), το άλλαξα μόνος μου με απώλειες, ένα σχισμένο δάχτυλο και 4-5 ράμματα στην κεφαλή! :hystericalbs1: :hystericalbs1:

Από τότε πάντα υπάρχουν γάντια στο πορτμπαγκάζ!!!

gyiama
11-11-10, 08:51
τι εγινε ρε Μπιλη παλευες με καμια πολικη αρκουδα εκει στα χιονια?

z3 2.2
11-11-10, 09:30
Αλλαγη ελαστικου στο φτερο...
Σιγα μη φωναξω οδικη...και να πιασει ο τυπακος το αυτοκινητο ΜΟΥ???
Για αυτον τον λογο λοιπον....
Στο πορτ μπαγκαζ υπαρχουν
1) Πτυσωμενη μανελα για τα μπουλωνια
2) Γαντια μιας χρησης (κανα δυο ζευγαρια)
3) Δυο μπαριτσες χημικο φως για καμια σκοτεινη αλλαγη
4) Υγρα μαντηλακια για τυχον λερωματα περαν των γαντιων.
5) Εφεδρικες λαμπες για ολα τα φαναρια

Πολυ βασικη προυποθεση ομως για να αποδοσουν ολα τα παραπανω ειναι να ειναι φουσκωμενη η ρεζερβα!!!!!!!!!!

GEORGE316
11-11-10, 09:41
γυρνωντας απο μια φαγωκρασοκατανυξη,εγω ο κολλητος μου και η πλεον γυναικα του,και ενω εριχνε καρεκλες απο τη βροχη,τα παιδια με πηγαιναν ωστε να παρω το αμαξι μου απο εκει που το ειχα αφησει....
ελα ομως που η ξανθια πιστευε οτι μπορει να περασει καθετα το κρασπεδο και να να ανεβει στο πεζοδρομιο,ωσε να με προστατευσει απο τη βροχη ανοιγοντας την πορτα...
το αποτελεσμα το καταλαβαινεται....μπαμ ακουστηκε...
αφου ακουσε τα καντηλια της απο τον κολλητο,στην ερωτηση αν εχει ρεζερβα(ηταν το δικο της αυτοκινητο),με πολυ ναζιαρικο τονο απαντησε τι ειναι η ρεζερβα?
οταν της εξηγησαμε.ειπε οτι ποτε δεν ειχε δει κατι τετοιο......
επειδη και οπατερας μου εχει ibiza, πηραμε το δικο μου,πηγαμε τη ξανθουλα σπιτι,πηγαμε απο το πατρικο μου,πηραμε τη ρεζερβα με τα συμπραγκαλα,γυρισαμε εκει που ημασταν (μεχρι τωρα ειμαστε γυρω στα 100 και πλεον χιλιομετρα...) και αλλαξαμε το λαστιχο μεσα σε 10 λεπτα ελλεω βροχης παντα....μετα πηγαμε σε ενα βουλκανιζατερ ωστε να διορθωσει το λαστιχο και να μου δωσει πισω τη ρεζερβα......

Kostas_1
11-11-10, 10:04
Η αλλαγη ελαστικου ειναι ευκολη υποθεση, αλλα ο ασσος δεν εχει ρεζερβα. Και πλεον δεν εχει ουτε RFT λαστιχα :whistle:
Ψαχνω να βρω κιτ επιδιορθωσης ελαστικου αλλα και γρυλλο, συμβατο με τον ασσο. Η χρησιμοτητα του γρυλλου δεν ειναι προφανης, αλλα απο πεισμα και μονο τον θελω.
Ο ασσος με τα RFT επαθε λαστιχο λιγο μετα που τον πηρα. Εχανε σιγα σιγα αερα και το συστημα ελεγχου μειωμενης πιεσης ελαστικων ουτε που "ασχοληθηκε"... Βιδα στο πελμα ηταν η αιτια και επιδιορθωθηκε σε λαστιχα.
Και τωρα που το σκεφτομαι, με ολα μου τα αυτοκινητα εχω παθει λαστιχο, απο τουλαχιστον μια φορα, με ολα.

Νικο ο γρυλλος ειναι απαραιτητος. Για να φουσκωσει το κομπρεσερακι, θα πρεπει να το λαστιχο να ειναι στον αερα. Τα κομπρεσερακια αυτα που πέρνουν ρευμα απο τον αναπτηρα, ΔΕΝ εχουν παντα δυναμη να φουσκωσουν λαστιχο που έχει βαρος πανω του. Ειδικα δε αν ειναι εντελως flat ειναι μαλλον αδυνατον να το φουσκωσουν αν δεν σηκωθει το αυτοκινητο.

S8N
11-11-10, 10:47
Μεγάλο πρόβλημα οι ρεζέρβες. Μου έχουν τύχει πολλά:


Να έχω big brake kit μπρος-πίσω και να μη χωράει η ρεζέρβα. Φτου.
Να μπαίνει η ρεζέρβα αλλά να έχω αποστάτες και να μην έχω κρατήσει τα πιο κοντά εργοστασιακά μπουλόνια. Φτου ξανά.
Να μπαίνει η ρεζέρβα, να έχω και κοντά μπουλόνια αλλά να είναι ξεφούσκωτη. Γαμώτο.
Να μπαίνει η ρεζέρβα, να έχω και κοντά μπουλόνια, να είναι φουσκωμένη αλλά να έχει σκάσει μπροστινό λάστιχο και η ρεζέρβα να είναι ανάγκης, οπότε να πρέπει να σκάντζάρω με πίσω τροχό. Αυτό σημαίνει 3 φορές σήκωμα αν δεν έχεις 2 γρύλλους. Κάποιος μου κάνει πλάκα.
Να μπαίνει η ρεζέρβα ανάγκης, να είναι φουσκωμένη, να έχω και κοντά μπουλόνια αλλά να έχει σκάσει το μπροστινό λάστιχο και το πίσω να είναι φαρδύτερο (10J). Ζήτω η τρέλλα.


Τώρα όμως έχω το κεφάλι μου ήσυχο με τα runflat. Αααααααχχχχχ!

gnx
11-11-10, 10:52
Ειναι παρα πολυ καλη γυμναστικη. Περυσι μετα απο ενα track day αλλαξα 18αρες με 19αρες σπιτι μου με το γρυλο απο το Χ3. Επειδη εχω μια υπολογιστικη διαστροφη ζυγίστηκα αμεσως πριν και αμέρως μετα. Η διαφορά ήταν 1 κιλο.

z3 2.2
11-11-10, 12:18
Επειδη εχω μια υπολογιστικη διαστροφη ζυγίστηκα αμεσως πριν και αμέρως μετα. .

To χεις και συ βλεπω το "θεματακι" σου....
Για παμε...για παμε https://www.bmwfans.gr/forum/group.php?groupid=39

aristent
11-11-10, 17:50
Μεγάλο πρόβλημα οι ρεζέρβες. Μου έχουν τύχει πολλά:


Να έχω big brake kit μπρος-πίσω και να μη χωράει η ρεζέρβα. Φτου.
Να μπαίνει η ρεζέρβα αλλά να έχω αποστάτες και να μην έχω κρατήσει τα πιο κοντά εργοστασιακά μπουλόνια. Φτου ξανά.
Να μπαίνει η ρεζέρβα, να έχω και κοντά μπουλόνια αλλά να είναι ξεφούσκωτη. Γαμώτο.
Να μπαίνει η ρεζέρβα, να έχω και κοντά μπουλόνια, να είναι φουσκωμένη αλλά να έχει σκάσει μπροστινό λάστιχο και η ρεζέρβα να είναι ανάγκης, οπότε να πρέπει να σκάντζάρω με πίσω τροχό. Αυτό σημαίνει 3 φορές σήκωμα αν δεν έχεις 2 γρύλλους. Κάποιος μου κάνει πλάκα.
Να μπαίνει η ρεζέρβα ανάγκης, να είναι φουσκωμένη, να έχω και κοντά μπουλόνια αλλά να έχει σκάσει το μπροστινό λάστιχο και το πίσω να είναι φαρδύτερο (10J). Ζήτω η τρέλλα.


Τώρα όμως έχω το κεφάλι μου ήσυχο με τα runflat. Αααααααχχχχχ!

Αρη δεν ειναι δυνατον να συμβουν ολα αυτα.....η ειναι????:shok:

Welcome to BMW Aris!!!!:thumbsup:


Λάστιχο με την bmw έπαθα μια μέρα χιονισμένη (ψόφος), το άλλαξα μόνος μου με απώλειες, ένα σχισμένο δάχτυλο και 4-5 ράμματα στην κεφαλή! :hystericalbs1: :hystericalbs1:

Από τότε πάντα υπάρχουν γάντια στο πορτμπαγκάζ!!!

Τι εκανες ρε Μπιλ???απο τα νευρα σου κουτουλουσες το γρυλλο???:th_Laie_67-1:

konstantinaM3
11-11-10, 17:55
το πιο ευκολο πραμα να αλλαξεις ενα λαστιχο για μενα!!!:) αρκει να εχεις τον σωστο γρυλλο λολ!!!!!!!!!!!:) :) :)

aristent
11-11-10, 17:58
το πιο ευκολο πραμα να αλλαξεις ενα λαστιχο για μενα!!!:) αρκει να εχεις τον σωστο γρυλλο λολ!!!!!!!!!!!:) :) :)

Μπραβο!!!.....το'χεις Κωνσταντινα και σ'αυτον τον τομεα!!!thumb

Nick bmwlover
11-11-10, 17:59
Eγω μπορω να τα αλλαζω μονος μου,αλλα περυσι το καλοκαιρι ημερα Κυριακη γυρνωντας για Τρικαλα απο Χαλκιδικη(μιλαμε για τρελη γκαντεμια),μου σκιστηκε το δεξι εμπρος λαστιχο,δεν επισκευαζοταν με τπτ κ πηγα σε βουλκανιζατερ,ευτυχως βρηκα,και αγορασα 2 καινουργια γιατι δεν ειχε αλλα νουμερα,αλλα κ την επομενη μερα ξαναταξιδευα,για Καβαλα!!!Αλλα υπο ευνοικοτερες συνθηκες τα καταφερνω...

fanisk
11-11-10, 18:49
Λαστιχο με εχει πιασει στα πιο ακυρα σημεια.. μερικα που θυμαμαι:

1.Ξεκινας απο Αθηνα, εχεις φαει ολη τη κινηση και την ταλαιπωρια της καρμανιολας μεχρι το Αιγιο, και εκει που εχουν μεινει καμια 10αρια χιλιομετρα για να κατεβεις στην Ακολη (λιγο πιο εξω) περνας τις γραμμες και το σκιζεις. Κατσε μες το νταλα ηλιο να το αλλαξεις.. :ranting2:

2.Η παρεα εχει κανονισει εξοδο σε ησυχο μαγαζακι (παλι καλα, κρατηστε το), γνωστου ιδιοκτητη (παλι καλα, κρατηστε το) και 2 στενα πριν φτασεις, πεφτεις σε λακουβα και το σκιζεις. Αντι να μπεις στο μαγαζι "κυριος", καθεσαι απ'εξω και το αλλαζεις. Φυσικα δεν εχεις γαντια στο αμαξι (απο τοτε, εχω) και γινεσαι χαλια. Μπαινεις στο μαγαζι στο μαυρο σου το χαλι..χαιρετας τους γνωστους με τον πηχυ (που να δωσεις χερι ετσι?), πας στη τουαλετα να τριφτεις κανα 10λεπτο και βγαινεις να απολαυσεις τη βραδια.. που να πηγαιναμε σε κανα σοβαρο μαγαζι..σαν το Γουιλι απο το Τζιμπουτι ημουν. :ranting2:

3. Γυρνας νυχτα και καπου στο υψος της Σπαρτης σε πιανει λαστιχο στην Εθνικη, πανω σε δεξια καμπη, χωρις φωτα. Δεν εχεις φακο (εχεις ομως γαντια!), τι κανεις? Βαζεις το τριγωνο πριν τη καμπη για να μην ερθει κανεις τερμα δεξια και πεσει πανω σου, φωτισμο στην Ε.Ο ε? χαχαχα καλο! Φωτιζεις με το κινητο και περιμενεις ποτε θα πεταχτουν οι λυκοι.. Γυρνας πισω, αλλαζεις, ξαναπας να μαζεψεις το τριγωνο, καλη επιστροφη..

4. Γυρνας απο διασκεδαση χαραματα, 50μ. πριν φτασεις σπιτι πατας προκα, τι κανεις? Τιποτα! Πας σιγα-σιγα μεχρι το γκαραζ, πεφτεις για υπνο, ξυπνας την επομενη και βγαζεις μια προκαρα ισα με τη παλαμη σου :ranting2:

Με το compact αυτα, που παλι καλα ειχε ρεζερβα, γρυλλο κλπ. Μπορω λοιπον να αλλαξω λαστιχο μονος μου, δεν το βρισκω δυσκολο ουτε πολυ χρονοβορο. Με το Ζ4 που δεν εχω ρεζερβα και τα σχετικα.. θα καλεσω την οδικη.

S8N
11-11-10, 19:01
Αρη δεν ειναι δυνατον να συμβουν ολα αυτα.....η ειναι????:shok:

Κι όμως είναι συνονόματε!

Περίπτωση 1η: Με το ΤΤ, όπου φορούσα τα Brembo (δίσκοι-δαγκάνες κομπλέ) από 911 Turbo 4 (993).

Περίπτωση 2η: Με το ΤΤ πάλι, με bbk και αποστάτες H&R 12 mm.

Περίπτωση 3η: Με το Pajero του πατέρα μου.

Περίπτωση 4η: Με το GTI που είχα μέχρι πρότινως.

Περίπτωση 5η: Αυτή είναι και η καλύτερη... Η Carrera 4 έχει το ρεζερβουάρ όρθιο μπροστά από το παρμπρίζ, γιατί στο μπροστινό πάτωμα τον χώρο χαμηλά τον πιάνει το διαφορικό. Η ρεζέρβα είναι ξεφούσκωτη αλλά τουλάχιστον η Porsche έχει υπολογίσει τρόμπα για να τη φουσκώσεις. Σκάει λοιπόν το πίσω λάστιχο από πρόκα, σταματάμε με τον αδερφό μου, βγάζουμε τη ρεζέρβα ανάγκης, τη φουσκώνουμε, βγάζουμε το μπροστά λάστιχο, βάζουμε τη ρεζέρβα ανάγκης εκεί, βγάζουμε το πίσω λάστιχο, βάζουμε το μπροστινό στη θέση του πίσω και πάπαλα. Όλη αυτή η σκάντζα έγινε γιατί δε μπορείς να κυκλοφορείς ένα αυτοκίνητο 343 ίππων με ένα πίσω λάστιχο 285 από τη μια και μια ρεζέρβα ανάγκης απ' την άλλη. 1,5 ώρα λοιπόν αργότερα ήταν όλα έτοιμα με μια μικρή λεπτομέρεια: Δεν είχαμε που να βάλουμε μια 18'' ζάντα φάρδους 10J με λάστιχο 285/35/18, σε ένα αυτοκίνητο που πίσω έχει τον κινητήρα και μπροστά το ρεζερβουάρ, ένα εργοστασιακό sub με το επίσης εργοστασιακό CD-changer και λίγο χώρο για ένα σακ-βουαγιάζ. Πριν πεταχτεί κάποιος και πει για πίσω θέσεις, θυμηθείτε πως ανάμεσα στα υποτυπώδη πίσω καθίσματα έχει το σασμάν (και συνεπώς ένα τούνελ ΝΑ), ενώ το πίσω παρμπριζ είναι τόσο χαμηλό που ούτε σε ύψος χωρούσε το ζαντολάστιχο.

Αυτά έτσι, για να γίνεται κουβέντα.

P.S. Εκείνη τη στιγμή βέβαια δε μας έκοψε να φουσκώναμε τη γαμημένη τη ρόδα με την τρόμπα της Porsche και να φτάναμε στο πλησιέστερο βουλκανιζατέρ. Αλλά όποιος δεν έχει μυαλό, έχει μπράτσα. Ή μάλλον, Porsche.

aristent
11-11-10, 19:21
Κι όμως είναι συνονόματε!

Περίπτωση 1η: Με το ΤΤ, όπου φορούσα τα Brembo (δίσκοι-δαγκάνες κομπλέ) από 911 Turbo 4 (993).

Περίπτωση 2η: Με το ΤΤ πάλι, με bbk και αποστάτες H&R 12 mm.

Περίπτωση 3η: Με το Pajero του πατέρα μου.

Περίπτωση 4η: Με το GTI που είχα μέχρι πρότινως.

Περίπτωση 5η: Αυτή είναι και η καλύτερη... Η Carrera 4 έχει το ρεζερβουάρ όρθιο μπροστά από το παρμπρίζ, γιατί στο μπροστινό πάτωμα τον χώρο χαμηλά τον πιάνει το διαφορικό. Η ρεζέρβα είναι ξεφούσκωτη αλλά τουλάχιστον η Porsche έχει υπολογίσει τρόμπα για να τη φουσκώσεις. Σκάει λοιπόν το πίσω λάστιχο από πρόκα, σταματάμε με τον αδερφό μου, βγάζουμε τη ρεζέρβα ανάγκης, τη φουσκώνουμε, βγάζουμε το μπροστά λάστιχο, βάζουμε τη ρεζέρβα ανάγκης εκεί, βγάζουμε το πίσω λάστιχο, βάζουμε το μπροστινό στη θέση του πίσω και πάπαλα. Όλη αυτή η σκάντζα έγινε γιατί δε μπορείς να κυκλοφορείς ένα αυτοκίνητο 343 ίππων με ένα πίσω λάστιχο 285 από τη μια και μια ρεζέρβα ανάγκης απ' την άλλη. 1,5 ώρα λοιπόν αργότερα ήταν όλα έτοιμα με μια μικρή λεπτομέρεια: Δεν είχαμε που να βάλουμε μια 18'' ζάντα φάρδους 10J με λάστιχο 285/35/18, σε ένα αυτοκίνητο που πίσω έχει τον κινητήρα και μπροστά το ρεζερβουάρ, ένα εργοστασιακό sub με το επίσης εργοστασιακό CD-changer και λίγο χώρο για ένα σακ-βουαγιάζ. Πριν πεταχτεί κάποιος και πει για πίσω θέσεις, θυμηθείτε πως ανάμεσα στα υποτυπώδη πίσω καθίσματα έχει το σασμάν (και συνεπώς ένα τούνελ ΝΑ), ενώ το πίσω παρμπριζ είναι τόσο χαμηλό που ούτε σε ύψος χωρούσε το ζαντολάστιχο.

Αυτά έτσι, για να γίνεται κουβέντα.

P.S. Εκείνη τη στιγμή βέβαια δε μας έκοψε να φουσκώναμε τη γαμημένη τη ρόδα με την τρόμπα της Porsche και να φτάναμε στο πλησιέστερο βουλκανιζατέρ. Αλλά όποιος δεν έχει μυαλό, έχει μπράτσα. Ή μάλλον, Porsche.

:th_Laie_67-1::th_Laie_67-1:

Σορυ ρε Αρη που σε εβαλα να τα αναλυσεις αλλα ειναι απιστευτες γκαντεμιες!!!παντως το τελευταιο τι να πω????αμα σε πιανει πανικος η βιασυνη.....

nfot
12-11-10, 00:07
Νικο ο γρυλλος ειναι απαραιτητος. Για να φουσκωσει το κομπρεσερακι, θα πρεπει να το λαστιχο να ειναι στον αερα. Τα κομπρεσερακια αυτα που πέρνουν ρευμα απο τον αναπτηρα, ΔΕΝ εχουν παντα δυναμη να φουσκωσουν λαστιχο που έχει βαρος πανω του. Ειδικα δε αν ειναι εντελως flat ειναι μαλλον αδυνατον να το φουσκωσουν αν δεν σηκωθει το αυτοκινητο.

Κατι εμαθα και σημερα. Muchas gracias amigo. Παραγγειλα σημερα γρυλλο σαν κι αυτον
https://www.arosohellas.gr/images/Misc/tools/0613001.jpg

και θα αγορασω απο Αη Μπεη το κιτ επιδιορθωσης.

m-power_01
12-11-10, 02:09
φυσικα θα φωναξω τον Σταματη...

Nino
12-11-10, 02:15
φυσικα θα φωναξω τον Σταματη...

Stamatis mobile care

///M Arios
12-11-10, 03:29
.
Συμφωνα με τον νομο του Μερφυ το λαστιχο θα το παθουμε οταν θα ειμαστε καπου απομερα ή οταν δεν θα εχουμε ρεζερβα.


egw ksekinisa apo patra piga xalkidiki kai eirtha xwris rezerba kai lastixo den epatha!! opote m@l@kies leei o merfu !!!:th_Laie_67-1::th_Laie_67-1:

m-power_01
13-11-10, 01:00
egw ksekinisa apo patra piga xalkidiki kai eirtha xwris rezerba kai lastixo den epatha!! opote m@l@kies leei o merfu !!!:th_Laie_67-1::th_Laie_67-1:

γραφε με ελληνικους χαρακτηρες. :pc1::ban:

GiannisRob
13-11-10, 02:05
γραφε με ελληνικους χαρακτηρες. :pc1::ban:

Πες τα ρε Σπυρο!

Ασε που, και αγγλικα που γραφει, λαθος τα γραφει:

Δεν ειναι eirtha, αλλα irtha
και οχι merfu, αλλα Murphy

:D :D

Ptboul
24-02-15, 10:07
Μέσα στο ευρύτερο πλαίσιο ευδαιμοΝίας που με διακατέχει τις τελευταίες δεκαετίες, πηγαίνοντας την Παρασκευή στο χωριό μες στην τρελή χαρά κ μες τη μέση του πουθενά - νύχτα (κοντά στο χωριό του ΦάΝη) έπεσα σε κρατήρα με αποτέλεσμα το λάστιχο να σκιστεί στα πλάγια. Ούτε ραν φλατ δεν θα την έβγαζε καθαρή πιστεύω.

Αφου η αγαπημένη μας εταιρία δεν εφοδιάζει τα 90άρια με ρεζέρβα και έχοντας 18άρια λάστιχα ερωτώ: Αυτό (https://www.car.gr/parts/photos/6092967/) κάνει για το αμάξι;

Αν όχι τι άλλες λύσεις έχω - αν υπάρχουν που ενδεχομένως αγνοώ;

ps: Κιτ αφρού έχω αλλά όπως αποδείχθηκε δεν είναι αρκετό.

:thanks:

ghost-rider
24-02-15, 10:22
Πολύ καλή φάση η ρεζερβούλα.
Πολλά ίσως τα 200 αλλά δεν ξέρω γενικά πόσο έχουν και πόσο τις βρίσκεις.
Άσε που... είναι αλουμίνιο?!?

Ptboul
24-02-15, 10:46
Το θέμα είναι μπαίνει σε εμένα που φοράω (από μαμά) 18άρια;

Και στον χώρο αποσκευών που μπαίνει; (εκτός απ το προφανές :D )

ghost-rider
24-02-15, 12:45
Kανονικά, πρέπει να μπαίνει. Λες, ξέρω γω, να έχεις θέμα με δαγκάνες φρένων η κάτι τέτοιο?
Δε νομίζω.
Πρόβαρε την μια μπροστά να είσαι σίγουρος στο κάτω κάτω.

Τώρα στο πορτ παγκαζζζ... Δεν κατέω. Έχει φόλα απο κάτω?

Ptboul
24-02-15, 12:51
Άσε φάγαμε φόλα.

Οι άνθρωποι είχαν την εξαιρετική και ευφάνταστη επινόηση να τοποθετούν τον τροχό στο κέντρο του (ήδη ευρύχωρου) πορτμπαγκάζ δεμένο με ιμάντες.

Το δε πλήρες σετ κοντεύει τα 300 ευρώ (γάντια, γρύλλοι, σάκος, κλπ).

Το να το προβάρω δεν αποτελεί λύση διότι που να τον βρω;

Ο τροχός είναι 17' αλλά στο realoem το δίνει για το si κ πάλι όμως έχω αμφιβολίες.

Μάλλον θα ρωτήσω σε κάποιο συνεργείο (που δεν θα γνωρίζουν).

fanisk
24-02-15, 13:01
Μέσα στο ευρύτερο πλαίσιο ευδαιμοΝίας που με διακατέχει τις τελευταίες δεκαετίες, πηγαίνοντας την Παρασκευή στο χωριό μες στην τρελή χαρά κ μες τη μέση του πουθενά - νύχτα (κοντά στο χωριό του ΦάΝη) έπεσα σε κρατήρα με αποτέλεσμα το λάστιχο να σκιστεί στα πλάγια. Ούτε ραν φλατ δεν θα την έβγαζε καθαρή πιστεύω.

Αφου η αγαπημένη μας εταιρία δεν εφοδιάζει τα 90άρια με ρεζέρβα και έχοντας 18άρια λάστιχα ερωτώ: Αυτό (https://www.car.gr/parts/photos/6092967/) κάνει για το αμάξι;

Αν όχι τι άλλες λύσεις έχω - αν υπάρχουν που ενδεχομένως αγνοώ;

ps: Κιτ αφρού έχω αλλά όπως αποδείχθηκε δεν είναι αρκετό.

:thanks:

Εμ.. δεν πηρες τηλ. να στειλω ενισχυσεις.
Αν εχεις χωρο, δεν ξερω ποσο ευκολο ειναι πλεον με τον μικρο, να παρεις μια 18αρα οτι να'ναι για bmw να την εχεις ετοιμη spare σε ταξιδια. Εντος πολης εχεις και την οδικη..

Χρίστος
24-02-15, 13:14
εγω εχω ρεζερβα (στο γκαραζ παντα να μη λερωθει).
Λογω τανκ αεριου δεν εχει χωρο να μπει οποτε και τις 2 φορες που εμεινα απο λαστιχο πηρα οδικη,μεσα σε 1 ωρα περιπου με πηγε σε κοντινο βουλκανιζατερ και εκανα αλλαγη στο λαστιχο. Ουτε μπαλωματα, ουτε τπτ.

Η αληθεια βεβαια ειναι οτι εχω στο πορτ παγκαζ ενα τετοιο κιτακι με κομπρεσερ αλλα δε το εχω χρησιμοποιησει ακομα.
https://www.eurocarparts.com/images/products/600x600/539771440.jpg

Lefterisk
24-02-15, 14:51
λαστιχο εχω παθει σε νησι τα παλιοτερα χρονια με αλλα αυτοκινητα οπως ρενω19, ρενω μεγκαν1, πεζω 307 ενω το μεγκαν2 μου την γλυτωσε χαχα..(πολυ γαλλια επεσε) κ με ολα εγινε μονο 1 φορα βασικα.
ολες τις φορες το αλλαξα μονος εκτος απο μια που μου την επεσαν κατι γνωστοι κ δεν με αφηναν εμενα γτ το ειχαν βρει παιχνιδι..
η ε90 ειχε ρανφλατ αλλα πλεον φοραει νορμαλ ελαστικα ενω εχω 2 μεγαλους αφρους κ ενα κομπρεσερ αερα.

nikos valvetronic
24-02-15, 15:46
Άσε φάγαμε φόλα.

Οι άνθρωποι είχαν την εξαιρετική και ευφάνταστη επινόηση να τοποθετούν τον τροχό στο κέντρο του (ήδη ευρύχωρου) πορτμπαγκάζ δεμένο με ιμάντες.

Το δε πλήρες σετ κοντεύει τα 300 ευρώ (γάντια, γρύλλοι, σάκος, κλπ).

Το να το προβάρω δεν αποτελεί λύση διότι που να τον βρω;

Ο τροχός είναι 17' αλλά στο realoem το δίνει για το si κ πάλι όμως έχω αμφιβολίες.

Μάλλον θα ρωτήσω σε κάποιο συνεργείο (που δεν θα γνωρίζουν).

Πάνο το si έχει 300mm δίσκο μπροστά οπότε παίρνει και 16άρα.Αυτή η ρεζέρβα είναι 17άρα οπότε είσαι κομπλάν.Που να δεις το Volvo S60 :th_Laie_67-1: Το παρήγγειλε το αφεντικό μου με ρεζέρβα και όταν άνοιξε το πορτμπαγκαζ είπε στον πωλητή "σίγουρα μου κάνεις πλάκα έτσι" :hystericalbs1::hystericalbs1:
Στο ήδη μικρό πορτμπαγκαζ του Volvo πέτεξαν μια κούτα μέσα και τώρα δεν παίρνει ούτε δυο βαλίτσες!!
https://www.flyvolvo.com/S60_Raised_Floor.jpg

nikos valvetronic
24-02-15, 15:50
Εγώ προσωπικά θα έπερνα μια ανάγκης θα την έβαζα σε σάκο ραμένο με δυο λωρίδες βελκρο από κάτω για να κολλάει στην μοκέτα και να μην κόβει βόλτες και θα την έβαζα στην άκρη πίσω όσο γίνεται :original:

mark e92
24-02-15, 17:33
Εγώ επειδή την πάτησα 2 φορές αγόρασα ζάντα και λάστιχο 17 " και τέλος το πορτ μπαγκαζ...


Αν την θέλει κανείς του την δίνω.

katsaraios
24-02-15, 17:45
Με το ρεζερβουαρ του lpg εγω εχω αφησει την ρεζερβα αναγκης σπιτι μονο για ταξιδια την φορτωνω.
Την πατησα ενα βραδυ καθως σκιστηκε ολο απο μεσα και δεν θα βοηθουσε ουτε το κιτακι του αφρου.
Οδικη και αλλαγη,αν ηταν απλα καρφι θα το αλλαζα αν βοηθουσε η συνοδηγος:whistle:
Απο τοτε εδιωξα την συνοδηγο με γκαντεμιασε:thumbsup::shok::thumbsup::t humbsup:

BILL007
24-02-15, 19:05
εγω εχω ρεζερβα (στο γκαραζ παντα να μη λερωθει).
Λογω τανκ αεριου δεν εχει χωρο να μπει οποτε και τις 2 φορες που εμεινα απο λαστιχο πηρα οδικη,μεσα σε 1 ωρα περιπου με πηγε σε κοντινο βουλκανιζατερ και εκανα αλλαγη στο λαστιχο. Ουτε μπαλωματα, ουτε τπτ.

Η αληθεια βεβαια ειναι οτι εχω στο πορτ παγκαζ ενα τετοιο κιτακι με κομπρεσερ αλλα δε το εχω χρησιμοποιησει ακομα.


Kαι να την είχες στο αμάξι πάλι δεν θα μπορούσες να την αλλάξεις με τα καταραμένα μπουλόνια :D :p
Oπότε πέτα την, σου πιάνει χώρο κιόλας στο γκαράζ :th_Laie_67-1: :hystericalbs1: :th_Laie_67-1:








Υ.Γ Αφιερωμένο για τότε που με κοροιδεύατε :devil2::pimp: :hystericalbs1: :th_Laie_67-1:

Χρίστος
24-02-15, 19:43
Kαι να την είχες στο αμάξι πάλι δεν θα μπορούσες να την αλλάξεις με τα καταραμένα μπουλόνια :D :p
Oπότε πέτα την, σου πιάνει χώρο κιόλας στο γκαράζ :th_Laie_67-1: :hystericalbs1: :th_Laie_67-1:


Υ.Γ Αφιερωμένο για τότε που με κοροιδεύατε :devil2::pimp: :hystericalbs1: :th_Laie_67-1:

Oντως η αληθεια ειναι οτι σε παλαιοτερη προσπαθεια να τις βγαλω και να πλυνω απο μεσα, δε ξεβιδωνε κανενα απο τα 5 ακομα και με 60 ποντους λοστο.....:whistle:
Με ποση δυναμη πια τ σφιγγουν τα αεροκλειδα???!!!!

tokiko
24-02-15, 19:48
Oντως η αληθεια ειναι οτι σε παλαιοτερη προσπαθεια να τις βγαλω και να πλυνω απο μεσα, δε ξεβιδωνε κανενα απο τα 5 ακομα και με 60 ποντους λοστο.....:whistle:
Με ποση δυναμη πια τ σφιγγουν τα αεροκλειδα???!!!!

Αν ρωτήσεις στο συνεργείο θα σου πουν ότι το αερόκλειδο είναι αυτόματο. :winkcool:

Αν τους ρωτήσεις αν ξέρουν ότι από κάτω έχει 3 σκάλες δεν το ξέρουν,επίσης πιστεύουν ότι το αερόκλειδο δεν είναι ασφαλές και έτσι σφίγγουν ένα γύρο ακόμα με μια προέκταση που τριπλασιάζει τη ροπή...:facepalm:

Nikos320
24-02-15, 22:02
Αυτό με τα μπουλόνια που λένε τα παιδιά είναι το χειρότερο, εγώ στο 92αρη για να λύσω τους πίσω τροχούς για να βάλω τους αποστάτες με σκέτο σταυρό δεν γινόταν με τπτ, έβαλα σωλήνα για να μπορέσουν να λύσουν γιατί ευτυχώς ήμουν σπίτι αν πάθαινα λάστιχο εκτός θα είχα θέμα.

Lefterisk
24-02-15, 22:09
κι εγω ετσι ακριβως την πατησα με τα πολυ καλα σφιγμενα μπουλονια απο το "αυτοματο" αεροκλειδο...στο τελος αγορασα προεκταση γαι το κλειδι μου...
και κατεληξα να σπασω 2 μπουλονια στην ιδια ζαντα :whistle: :thumbsdown:

DaywalkeR
24-02-15, 22:15
Γι' αυτό το να είσαι τριψήφιος μετράει, πατάς πάνω στο κλειδί και λασκάρουν όλα τα μπουλόνια :hystericalbs1:

katsaraios
24-02-15, 22:20
Ετσι με την χαραδρα εξω:th_Laie_67-1::th_Laie_67-1::th_Laie_67-1:

tokiko
24-02-15, 22:45
Την τελευταία φορά που ήμουνα σε ένα φίλο μου που έχει βουλκανιζατέρ κολλούσε παξιμάδια πάνω στα ασφαλείας σε ένα land cruiser για να τα λύσει. Στον προηγούμενο που του είχε πάει ο άνθρωπος να αλλάξει λάστιχα, του κούρεψαν τα ασφαλείας με το αερόκλειδο...και στους τέσσερις τροχούς.

Εγώ στο πορτμπαγκάζ έχω το tyre mobility set της bmw εδώ και 7 χρόνια δε μου χρειάστηκε, αλλά το κοφλεράκι είναι πολύ εξυπηρετικό όταν θέλω να φουσκώσω το ποδήλατο!!

Ptboul
25-02-15, 11:45
Λοιπόν το ανταλλακτικό είναι το Nο: 36112159860 και περιλαμβάνει πολλά (γάντια, γρύλλο, τσάντα, ιμάντες, κλπ)

https://www.realoem.com/bmw/diagrams/x/f/476.png

Όπως λέει κ ο Νίκος αφού είναι 17άρα λογικά δεν έχω πρόβλημα. Αυτό είναι που ήθελα να σιγουρευτώ.

Το κακό είναι ότι χάνω τεράστιο μέρος του πορτ μπαγκάζ αφού κάτω από το δάπεδο έχει ένα μισοφέγγαρο κ δεν χωράει όλη η ρόδα!



Εγώ επειδή την πάτησα 2 φορές αγόρασα ζάντα και λάστιχο 17 " και τέλος το πορτ μπαγκαζ...
Αν την θέλει κανείς του την δίνω.

Μαρκ για δώσε ίνφο, τι είδους ρόδα αγόρασες; Είναι από το κιτ της bmw ή κάτι ανεξάρτητο; Έχεις κ τα παρελκόμενα;

:thnx:

I_MNL
06-03-15, 01:12
Η αλήθεια είναι...εξαρτάται από το αυτοκίνητο και το βάρος της ρόδας....

Οπότε...
Όταν είχα το Opel Corsa 1.4 Si Joy και αφού είχα την φαεινή ιδέα να τραβήξω το καρφί που είχε πατήσει... :shok: το λάστιχο έγινε πίτα και αναγκάστηκα να αλλάξω για πρώτη φορά λάστιχο στη ζωή μου το 1996. Μια χαρά...κανένα πρόβλημα καθότι η ροδούλα ήταν ελαφριά και μπορούσα να την σηκώσω... Ευτυχώς ήμουν και 1 χλμ από το σπίτι μου στην Αθήνα

Άλλο τώρα...με το Rover 214i πήγαμε με μια συνάδελφο και μια φίλη της σε χιονοδρομικό κέντρο ένα Σάββατο και όταν γυρίσαμε στο πάρκιν, το ένα λάστιχο ήταν πίτα.... Κανένα πρόβλημα εν έτει 1998. Πάλι εγώ το άλλαξα και εκείνες με κοιτούσαν... :whistle: Κι εδώ ελαφριά σχετικά η ρόδα.

Όταν βέβαια πήρα το E36 BMW 316i με το 205 πέλμα... ασήκωτο, αλλά ποτέ δεν χρειάστηκε, καθότι τα καρφιά έμεναν και δεν έχανε αέρα, οπότε κατευθείαν στο βουλκανιζατέρ και επισκευή.

Με το Jaguar XJ και 235 πέλμα, ούτε καν ονειρεύομαι να σηκώνω την ρόδα...εδώ οι τεχνίτες που αλλάζουν τα λάστιχα του αγκομαχούν...

Οπότε νομίζω απάντησα...:popcorn:

I_MNL
06-03-15, 01:24
Κι όμως είναι συνονόματε!

Περίπτωση 1η: Με το ΤΤ, όπου φορούσα τα Brembo (δίσκοι-δαγκάνες κομπλέ) από 911 Turbo 4 (993).

Περίπτωση 2η: Με το ΤΤ πάλι, με bbk και αποστάτες H&R 12 mm.

Περίπτωση 3η: Με το Pajero του πατέρα μου.

Περίπτωση 4η: Με το GTI που είχα μέχρι πρότινως.

Περίπτωση 5η: Αυτή είναι και η καλύτερη... Η Carrera 4 έχει το ρεζερβουάρ όρθιο μπροστά από το παρμπρίζ, γιατί στο μπροστινό πάτωμα τον χώρο χαμηλά τον πιάνει το διαφορικό. Η ρεζέρβα είναι ξεφούσκωτη αλλά τουλάχιστον η Porsche έχει υπολογίσει τρόμπα για να τη φουσκώσεις. Σκάει λοιπόν το πίσω λάστιχο από πρόκα, σταματάμε με τον αδερφό μου, βγάζουμε τη ρεζέρβα ανάγκης, τη φουσκώνουμε, βγάζουμε το μπροστά λάστιχο, βάζουμε τη ρεζέρβα ανάγκης εκεί, βγάζουμε το πίσω λάστιχο, βάζουμε το μπροστινό στη θέση του πίσω και πάπαλα. Όλη αυτή η σκάντζα έγινε γιατί δε μπορείς να κυκλοφορείς ένα αυτοκίνητο 343 ίππων με ένα πίσω λάστιχο 285 από τη μια και μια ρεζέρβα ανάγκης απ' την άλλη. 1,5 ώρα λοιπόν αργότερα ήταν όλα έτοιμα με μια μικρή λεπτομέρεια: Δεν είχαμε που να βάλουμε μια 18'' ζάντα φάρδους 10J με λάστιχο 285/35/18, σε ένα αυτοκίνητο που πίσω έχει τον κινητήρα και μπροστά το ρεζερβουάρ, ένα εργοστασιακό sub με το επίσης εργοστασιακό CD-changer και λίγο χώρο για ένα σακ-βουαγιάζ. Πριν πεταχτεί κάποιος και πει για πίσω θέσεις, θυμηθείτε πως ανάμεσα στα υποτυπώδη πίσω καθίσματα έχει το σασμάν (και συνεπώς ένα τούνελ ΝΑ), ενώ το πίσω παρμπριζ είναι τόσο χαμηλό που ούτε σε ύψος χωρούσε το ζαντολάστιχο.

Αυτά έτσι, για να γίνεται κουβέντα.

P.S. Εκείνη τη στιγμή βέβαια δε μας έκοψε να φουσκώναμε τη γαμημένη τη ρόδα με την τρόμπα της Porsche και να φτάναμε στο πλησιέστερο βουλκανιζατέρ. Αλλά όποιος δεν έχει μυαλό, έχει μπράτσα. Ή μάλλον, Porsche.



:th_Laie_67-1::th_Laie_67-1::hystericalbs1::hystericalbs1::th_Laie_67-1:
Συγγνώμη αλλά με έπιασε υστερικό γέλιο με την τελευταία ατάκα, παρόλο που η κατάσταση που περιέγραψες μόνο αστεία δεν ήταν....:facepalm: