PDA

Επιστροφή στο Forum : τρεμουλο τιμονιου απο 90 μεχρι 110!!



kostas
09-11-10, 00:35
καλησπερα παιδια!!οι ζαντες εχουν παει για ζυγοσταθμηση ειναι καλυτερη η συμπεριφορα στο δρομο αλλα δεν εχει σταματησει.............. :crying:

Samaro
09-11-10, 00:58
Για δοκίμασε και μιά πάνω στο αμάξι !!!

kostas
09-11-10, 01:07
Για δοκίμασε και μιά πάνω στο αμάξι !!!

τι εννοεις?
τις φοραω κανονικα τωρα...

Driver M
09-11-10, 01:07
Eνδέχεται και να είναι τα ελαστικά στραβά, οπότε δεν μπορείς να κάνεις και πολλά.

kostas
09-11-10, 01:13
Eνδέχεται και να είναι τα ελαστικά στραβά, οπότε δεν μπορείς να κάνεις και πολλά.

αυτο σκεφτομαι και εγω φιλε μου.....
γτ οταν το ειχα στο αναβατοριο και γυρναγα τον τροχο..
εβλεπα το λαστιχο νακανει κατι κουλα σε ενα σημειο.....
να πω την αμαρτια μου και κανα 2 φορες το εχω παει με 5-10 αερα μεχρι να βρω βενζυναδικο για το λογο που εχει 40αρι προφιλ....

Christos 330
09-11-10, 08:42
Μηπως ειχες κανει καποιο δυνατο φρεναρισμα με αποτελεσμα να εχει φαγωθει

το ελαστικο σε ενα σημειο ποιο πολυ ; ; ;

Kostas_1
09-11-10, 08:50
Επισης κοιτα μηπως ειναι καποια ζαντα λιγο στραβωμενη

deepBLUE
09-11-10, 10:17
Κοιτα αν τα λαστιχα και οι ζαντες ειναι οκ.
Κανε μια ζυγοσταθμιση με τα ζαντολαστιχα επανω στο αμαξι.
Αν δε δεις αποτελεσμα τοτε πιθανον να θες ψαλιδι που ισως φανει και στη ζυγοσταθμιση.

kostas
09-11-10, 11:14
ο τυπος που πηγα.....μου εβγαλε τις ζαντες μια μια μου τις περασε απο το μηχανημα και μου τις ξαναφορεσαι...αυτος δεν ειναι ο τροπος?

kostas
09-11-10, 11:17
Μηπως ειχες κανει καποιο δυνατο φρεναρισμα με αποτελεσμα να εχει φαγωθει

το ελαστικο σε ενα σημειο ποιο πολυ ; ; ;

πρεπει να εχει γινει αυτο το πραγμα απο τον προιγουμενο....αυτην την μορφη μοιαζει να εχει παρει το λαστιχο σενα σημειο...
η ερωτηση μου εδω ειναι..αν ισχυει αυτο...επιρεαζει λογικα την ζυγοσταθμηση ετσι?

deepBLUE
09-11-10, 11:38
ο τυπος που πηγα.....μου εβγαλε τις ζαντες μια μια μου τις περασε απο το μηχανημα και μου τις ξαναφορεσαι...αυτος δεν ειναι ο τροπος?

οχι αυτος ειναι ο ενας τροπος αλλα ο καλυτερος ειναι να γινει ζυγοσταθμιση με τα ζαντολαστιχα φορεμενα οπως ειναι επανω στο αυτοκινητο

kostas
09-11-10, 11:44
οχι αυτος ειναι ο ενας τροπος αλλα ο καλυτερος ειναι να γινει ζυγοσταθμιση με τα ζαντολαστιχα φορεμενα οπως ειναι επανω στο αυτοκινητο

δεν το ηξερα οτι γινετε αυτο....
λογικα το κανουν ολοι αυτο ετσι?

m-power_01
09-11-10, 12:05
Eνδέχεται και να είναι τα ελαστικά στραβά, οπότε δεν μπορείς να κάνεις και πολλά.

Αν ήταν στραβά τα λάστιχα θα το έβλεπε ο λαστιχας . Αλλά και πάλι ζυγοσταθμιζονται. Κοίταξε τους δίσκους σου μήπως έχουν στραβώσει ... Στο φρενάρισμα τρέμει; Μήπως το αμάξι έχει χτυπήσει και έχει πρόβλημα κάποιο μουαγιε ;

kostas
09-11-10, 12:07
Αν ήταν στραβά τα λάστιχα θα το έβλεπε ο λαστιχας . Αλλά και πάλι ζυγοσταθμιζονται. Κοίταξε τους δίσκους σου μήπως έχουν στραβώσει ... Στο φρενάρισμα τρέμει; Μήπως το αμάξι έχει χτυπήσει και έχει πρόβλημα κάποιο μουαγιε ;

δισκοπλακες τις πηρα προηγουμενη εβδομαδα απο τορνο αρα παει αυτο!!

deepBLUE
09-11-10, 12:16
δεν το ηξερα οτι γινετε αυτο....
λογικα το κανουν ολοι αυτο ετσι?
Οχι δε το κανουν ολοι.


δισκοπλακες τις πηρα προηγουμενη εβδομαδα απο τορνο αρα παει αυτο!!

Αναλογα το ποσο καλη δουλεια σου εχει κανει.
Ηταν στραβες οι δισκοπλακες και τις πηγες για ισιωμα ?

Αληθεια οταν το πηγες για ζυγοσταθμιση δε σου ειπαν αν οι ζαντες και τα λαστιχα ειναι οκ ?

kostas
09-11-10, 12:23
Οχι δε το κανουν ολοι.



Αναλογα το ποσο καλη δουλεια σου εχει κανει.
Ηταν στραβες οι δισκοπλακες και τις πηγες για ισιωμα ?

Αληθεια οταν το πηγες για ζυγοσταθμιση δε σου ειπαν αν οι ζαντες και τα λαστιχα ειναι οκ ?

ναι ηταν γιατι το καταλαβαινα στο φρεναρισμα ηταν αρκετα η δεξια μπορω να πω...!μου ειπε ο τυπος οτι τα λαστιχα ηταν οκ(εγω δεν το πιστευω) τις ζαντεσ μου τιε παρεδωσε κομπλε ζυγοσταθμισμενες!:mpaks:

Driver M
09-11-10, 14:53
Aν υποθέσουμε ότι ζάντες και λάστιχα είναι οκ, τί άλλο μπορεί να είναι?

Ρωτάω γιατί παρόμοιο πρόβλημα έχει και το agila b της μάνας μου που στα 80 με 100 εμφανίζει τρέμουλο. Έγινε ζυγοστάθμιση και παρ'όλα αυτά συνεχίζει. Και οι ζάντες δεν είναι στραβωμένες.

Να προσθέσω πως εμφανίζεται μόνο όταν είναι πατημένο το γκάζι στα χιλιόμετρα αυτά και όσο πιο έντονα είναι πατημένο, τόσο πιο πολύ τρέμει. Αν αφήσεις το γκάζι σταματάει και το τρέμουλο.
Τι μπορεί να είναι ρε παιδιά??

m-power_01
09-11-10, 16:09
ναι ηταν γιατι το καταλαβαινα στο φρεναρισμα ηταν αρκετα η δεξια μπορω να πω...!μου ειπε ο τυπος οτι τα λαστιχα ηταν οκ(εγω δεν το πιστευω) τις ζαντεσ μου τιε παρεδωσε κομπλε ζυγοσταθμισμενες!:mpaks:

χωρις να θελω να σε απογοητευσω...το οτι στραβωσαν και τις πηρες ενα πασο ...μαλλον θα ξαναστραβωσουν, αν δεν ξαναστραβωσαν ηδη.

Christos 330
09-11-10, 17:01
πρεπει να εχει γινει αυτο το πραγμα απο τον προιγουμενο....αυτην την μορφη μοιαζει να εχει παρει το λαστιχο σενα σημειο...
η ερωτηση μου εδω ειναι..αν ισχυει αυτο...επιρεαζει λογικα την ζυγοσταθμηση ετσι?

Ναι βεβαια επιραζει φιλε μου . . .

Πιθανον να θες αλλαγη ελαστικων . . .

kostas
09-11-10, 17:26
χωρις να θελω να σε απογοητευσω...το οτι στραβωσαν και τις πηρες ενα πασο ...μαλλον θα ξαναστραβωσουν, αν δεν ξαναστραβωσαν ηδη.

γτ να ξαναστραβωσουν?:shok::shok::shok:

m-power_01
09-11-10, 17:34
γτ να ξαναστραβωσουν?:shok::shok::shok:

Επειδη ειναι ολοκληρη θεωρια το γιατι θα ξαναστραβωσουν...θα σου πω το απλο. Αφου στραβωσαν με παχος 22χιλ ,τι σε κανει να πιστευεις οτι τωρα που εγιναν 21χιλ δεν θα ξαναστραβωσουν?

kostas
09-11-10, 18:43
αρα πρεπει να το λυσω οσο ποιο γρηγορα γινεται το προβλημα........:ranting2::ranting2::ranti ng2:

Driver M
09-11-10, 20:55
Aν υποθέσουμε ότι ζάντες και λάστιχα είναι οκ, τί άλλο μπορεί να είναι?

Ρωτάω γιατί παρόμοιο πρόβλημα έχει και το agila b της μάνας μου που στα 80 με 100 εμφανίζει τρέμουλο. Έγινε ζυγοστάθμιση και παρ'όλα αυτά συνεχίζει. Και οι ζάντες δεν είναι στραβωμένες.

Να προσθέσω πως εμφανίζεται μόνο όταν είναι πατημένο το γκάζι στα χιλιόμετρα αυτά και όσο πιο έντονα είναι πατημένο, τόσο πιο πολύ τρέμει. Αν αφήσεις το γκάζι σταματάει και το τρέμουλο.
Τι μπορεί να είναι ρε παιδιά??

Καμιά ιδέα και για την περίπτωσή μου ?? :thnx:

Stamatis
10-11-10, 06:48
Ψαλιδι, ευθυγραμμιση, κρεμαγιερα, βαση κινητηρα.....

gyiama
10-11-10, 08:58
εγω πιστευω οτι ειναι και στις 2 περιπτωσεις απο λαστιχα!!ειτε καποιο λαστιχο εχει πεταξει καποιο ''βιζουνι-καρουμπαλο'' ειτε ειναι κακοφαγωμενα!!! και εφοσων ειναι σε αυτα τα χλμ το πιθανοτερο ειναι απο μπροστινο λαστιχο!!!!! τωρα στην πρωτη περιπτωση ισως να φταιει και καμια δισκοπλακα!!οι δισκοπλακες περα απ το οτι μπαινουν στον τορνο για να ισιωσουν μετα θελουν ζυγοσταθμιση για να ειναι σωστες αλλιως εχεις παλι τρεμουλο!!!!!

dimtz
10-11-10, 11:08
Καμιά ιδέα και για την περίπτωσή μου ?? :thnx:

αν εχει να κανει με το πατημα του γκαζιου μαλλον βαση κινητηρα

Driver M
10-11-10, 13:58
Αν είναι βάση κινητήρα (κυρίως) ή ψαλίδια, θα εμφανιζόταν μόνο στα χιλιόμετρα αυτά το τρέμουλο? Όχι λίγο πολύ ανεξαρτήτως ταχύτητας?
Δε γνωρίζω, για να μάθω ρωτάω γιατί στην opel είπαν να κάνω ζυγοστάθμιση και να ξαναπάω. Έκανα ζυγοστάθμιση και τα ίδια. Να δω από βδομάδα που θα ξαναπάω τι θα πουν, αν και το αμάξι θα το αφήσω εκεί μέχρι να βρουν τι φταίει.Τι σόι εγγύηση έχει?
Απλά θέλω να είμαι λιγάκι ενημερωμένος να μη μου λένε ό,τι να'ναι.

Πάντως καρούμπαλο δεν έχουν τα λάστιχα σίγουρα γιατί τα κοίταξα με το λαστιχά.
Ούτε δισκόφρενα είναι γιατί στο φρενάρισμα δεν τρέμει καθόλου.
Τι να πω...

Z-man
13-11-10, 21:38
Φιλε μου πολλα ενδεχομενα παιζουν στο τρεμουλο.Ενα απο αυτο μπορει να ειναι κ τα φθαρμενα-κομμενα συνεμπλοκ.Ευκολο να το διαπιστωσεις αν το πας στο συνεργειο κ το σηκωσουν στο γρυλο.Το τσεκαρει ο μηχανικος κ ειναι τοτε εχεις ενα μικρο κοστος επισκευης γυρω στα 120 ευρω συν την ευθηγραμμιση...Ριξε μια ματια...

kostas
20-11-10, 16:44
λοιπον........επειδη με ειχε τρελανει αυτη η ιστορια.....
εκατσα και τα εψαξα ενα...ενα.......
το προβλημα στο δικο μου το δημιουργουσαν τα δαχτυλιδια
στις ζαντες.....εχαναν για χιλιοστο του χιλιοστου....και σε σχεση με το κακο οδοστρωμα που συναντουσα που και που......μου εβγαζε το προβλημα
ελπιζω να βοηθησω κανεναν!!:thanks:

PANOS-E60
20-11-10, 17:34
τα δαχτυλιδια
στις ζαντες.....

Γιά πες μας κάτι παραπάνω αν θέλεις ...

gyiama
20-11-10, 19:12
προφανως οι ζαντες δεν ειναι γνησιες και ειναι με δαχτυλιδια στο κεντρο ωστε να παταν σωστα στη ζαντα γι αυτο και τρεμουλο στο τιμονι!!αν μας το ελεγε απ την αρχη ο φιλος θα ηταν απ τα πρωτα που θα επρεπε να ψαξει!!!!!!!!

Kostas_1
20-11-10, 19:24
Ακριβως...και θα του το ειχαμε πει αμεσως

Driver M
20-11-10, 20:44
Στην περίπτωσή μου πάντως (βλέπε agila) με μια ζυγοστάθμιση με τους τροχούς στο αμάξι που έγινε, το πρόβλημα μειώθηκε στο 90% και πλέον δεν ασχολούμαι άλλο.

kostas
20-11-10, 21:43
μην βγαζετε συμπερασματα χωρις να ξερετε......
θα σας πω...
μου ειχαν βγαλει τα σωστα διαχτυλιδια και μου ειχαν βαλει αλλα δικα τους
που ηταν ενα χιλιοστο πιο μεγαλα....
η συνεχεια στο βουλκανιζατερ την φανταζεστε...:ranting2::ranting2:

Kostas_1
21-11-10, 12:33
Ωπ, ελα ρε συ και δεν σου ειχαν πει τπτ????
Εμ βεβαια που να το φανταστεις τοτε....

kostas
21-11-10, 15:01
Ωπ, ελα ρε συ και δεν σου ειχαν πει τπτ????
Εμ βεβαια που να το φανταστεις τοτε....

θα του κανανε για κανενα δικο του.........:ranting2::ranting2:
δεν πειραζει αυτα ποθ εφτιαξα τωρα ειναι καλυτερα!:thumbsup: