PDA

Επιστροφή στο Forum : Θεραπεία εικονικής πραγματικότητας για τις φοβίες!



aristent
05-11-10, 20:27
https://www.cosmo.gr/images/fear%20051110.jpg
Τελικά η έκφραση ότι ''πρέπει να ερχόμαστε αντιμέτωποι με τους φόβους μας ώστε να τους ξεπεράσουμε'', φαίνεται ότι...
ανταποκρίνεται στην αλήθεια, καθώς μια νέα και πολύ αποτελεσματική θεραπεία για την αντιμετώπιση των κρίσεων πανικού και των φοβιών, είναι η εικονική πραγματικότητα.
Μέχρι σήμερα, η αντιμετώπιση των κρίσεων πανικού και των φοβιών γινόταν με κλασικές μεθόδους, όπως η ψυχανάλυση και η φαρμακοθεραπεία.

Τώρα πλέον αντιμετωπίζονται με εικονική πραγματικότητα , δηλαδή σε ένα περιβάλλον προσομοίωσης, που δημιουργείται με τη βοήθεια ηλεκτρονικού υπολογιστή, το άτομο έρχεται αντιμέτωπο με αυτό που τον φοβίζει.

Η μέθοδος αυτή, εφαρμόζεται με επιτυχία στην Αμερική και την Ολλανδία , όχι όμως στη χώρα μας , ενώ από μελέτη, που έγινε σε 150 ασθενείς, προέκυψε ότι το 76% προτίμησε τη θεραπεία μέσω εικονικής πραγματικότητας.

Οι κυριότερες φοβίες, που μπορούν μέχρι σήμερα να θεραπεύονται με εικονική πραγματικότητα είναι η κλειστοφοβία, η υψοφοβία, η αεροφοβία, η αραχνοφοβία, η κυνοφοβία, η κοινωνική φοβία, το μετατραυματικό στρες.

Τελευταία αναπτύσσονται βάσεις δεδομένων για βροντοφοβία, καρχαριοφοβία , θερμοφοβία , μικροβιοφοβία κλπ.

Η βασική αρχή της θεραπείας αυτής, είναι η τοποθέτηση του ασθενούς, σε ένα εικονικό περιβάλλον που έχει σχέση με την ειδική φοβία π.χ. καμπίνα αεροπλάνου σε αεροφοβία, παρουσία σκύλου σε κυνοφοβία, παρουσία πλήθους σε κοινωνική φοβία κ.λ.π. και η σταδιακή επανέκθεσή του σε αυτή, μέχρις ότου να την ξεπεράσει

πηγη:cosmo.gr

NickE60
05-11-10, 20:44
Εγώ έχω πολιτικοφοβία υπάρχει θεραπεία?? Μήπως γίνεται να βρεθώ ανάμεσά τους ..και πιο ειδικά ανάμεσα σε 10-15 φουσκο-κλανιάρηδες που τα τρώνε παρέα με τους άλλους, κάτι φλώρους ποδηλάτες και πρόσφατα μαραθωνοδρόμους (πρώην Σουηδούς οικοδόμους) που πέφτουν στο ίσιωμα αλλά και κάτι μπαλαδόρους που σπάνε τα πόδια τους στην πρώτη πάσα.... και κάτι πρώην αλλά και νυν ανεπάγγελτους οικονομολόγους, να τους κάνω του αλατιού... να ψάχνουν την έξοδο???

Το παιχνιδάκι με τις τούρτες και τις σφεντόνες πάντως μου έκανε καλό γιατρέ μου!! :original: :thumbsup:

aristent
05-11-10, 20:51
Εγώ έχω πολιτικοφοβία υπάρχει θεραπεία?? Μήπως γίνεται να βρεθώ ανάμεσά τους ..και πιο ειδικά ανάμεσα σε 10-15 φουσκο-κλανιάρηδες που τα τρώνε παρέα με τους άλλους, κάτι φλώρους ποδηλάτες και πρόσφατα μαραθωνοδρόμους (πρώην Σουηδούς οικοδόμους) που πέφτουν στο ίσιωμα αλλά και κάτι μπαλαδόρους που σπάνε τα πόδια τους στην πρώτη πάσα.... και κάτι πρώην αλλά και νυν ανεπάγγελτους οικονομολόγους, να τους κάνω του αλατιού... να ψάχνουν την έξοδο???

Το παιχνιδάκι με τις τούρτες και τις σφεντόνες πάντως μου έκανε καλό γιατρέ μου!! :original: :thumbsup:

:hystericalbs1::hystericalbs1:
δεν υπαρχει θεραπεια για σενα Νικολα!!!
βελακια με την φωτο ολων των βουλευτων/προεδρων στο φοντο δοκιμασες???:thumbsup: