PDA

Επιστροφή στο Forum : [Ε92 Μ3] Orange Peel DELETE



Monsta
04-11-10, 14:07
Πολύ διάβασμα σας έχω τελευταία. Στο τέλος της χρονιάς θα κάνω hand out και τεστάκι.

Λοιπόν, αυτό εδώ είναι πραγματικά ΠΟΛΥ ενδιαφέρον θρεντ. Αν και προσωπικά το βρίσκω λιγουλάκι υπερβολικό, το ανεβάζω επειδή αρκετοί από εσάς με έχετε ρωτήσει στο παρελθόν και το έχουμε συζητήσει σε διάφορα θρεντ.

Πρόκειται για διόρθωση του orange peel ή της γνωστής πορτοκαλόφλουδας στο βερνίκι που ενοχλεί αρκετούς από εσάς.

Δε το προτείνω για DIY, επειδή στα χέρια κάποιου μη έμπειρου τεχνίτη μπορεί να γίνει ζημιά και το αμάξι να πάει για επαναβαφή.

Το αποτέλεσμα όμως είναι σίγουρα εντυπωσιακό, όπως και ολόκληρο το αυτοκίνητο από μόνο του. Οι φωτό στο τέλος είναι καταπληκτικές !!!!


https://www.detailingworld.co.uk/forum/showthread.php?t=190787

Thomelef
04-11-10, 14:16
πολύ καλή δουλειά.
θα μπορούσε όμως ο μπαγλαμάς να βάλει
κάτι κάτω απο την ζάντα και να μην την
έχει έτσι χύμα πεταμένη με την καλή πλευρά
στην άσφαλτο...κατά τα άλλα πολύ καλός...

Ptboul
04-11-10, 14:35
Χορταστικές φωτογραφίες και δουλειά πιο down to the earth..

Εκπληκτική η προμήθεια σε προϊόντα καθαρισμού! :eek:

https://www.bmwmoto.gr/forum/images/smilies/off%20topic.gif Κώστα και λοιποί γνώστες, πια η άποψη σας για πλύσιμο σε τούρμπο κινητήρα; To κάνω σε κρύο κινητήρα (όσο γίνετε) με ζεστό νερό κάθε 6 μήνες με πιεστικό και αφρό. Ο μηχανικός μου πρότεινε να το αποφεύγω.

Monsta
04-11-10, 14:41
Ο μηχανικός μου πρότεινε να το αποφεύγω.

Και εγώ το ίδιο θα σου πρότεινα. Πινέλο με καθαριστικό & χλιαρό νερό από μπουκάλι σπρέι για ξέπλυμα. Όχι πιεστικό στη μηχανή.

GEORGE316
04-11-10, 14:42
με λιγα λογια....κυτταριτιδα..

Stamatis
04-11-10, 14:45
ΠΟΣΟ δυσκολο μα και πιπ ακριβο θα ηταν να εβγαζαν τα αυτοκινητα χωρις τη φλουδα;
Αφου σε κανεναν δεν αρεσει, γιατι επιμενουν;
Αληθεια, γιατι τα κανουν με φλουδα, υπαρχει πρακτικος λογος;

Monsta
04-11-10, 15:14
ΠΟΣΟ δυσκολο μα και πιπ ακριβο θα ηταν να εβγαζαν τα αυτοκινητα χωρις τη φλουδα;
Αφου σε κανεναν δεν αρεσει, γιατι επιμενουν;
Αληθεια, γιατι τα κανουν με φλουδα, υπαρχει πρακτικος λογος;

Έτσι βγαίνει από εργοστάσιο. Μόνο τα χειροποίητα έχουν μειωμένο πορτοκάλι και τα διπλό-τριπλό βερνικαρισμένα.

aristent
04-11-10, 15:52
πολύ καλή δουλειά.
θα μπορούσε όμως ο μπαγλαμάς να βάλει
κάτι κάτω απο την ζάντα και να μην την
έχει έτσι χύμα πεταμένη με την καλή πλευρά
στην άσφαλτο...κατά τα άλλα πολύ καλός...

:shok:αυτο ειπα και εγω Θωμα μολις το ειδα...η ζαντα ετσι χυμα αναποδα????:ranting2:



Πολύ διάβασμα σας έχω τελευταία. Στο τέλος της χρονιάς θα κάνω hand out και τεστάκι.

Λοιπόν, αυτό εδώ είναι πραγματικά ΠΟΛΥ ενδιαφέρον θρεντ. Αν και προσωπικά το βρίσκω λιγουλάκι υπερβολικό, το ανεβάζω επειδή αρκετοί από εσάς με έχετε ρωτήσει στο παρελθόν και το έχουμε συζητήσει σε διάφορα θρεντ.

Πρόκειται για διόρθωση του orange peel ή της γνωστής πορτοκαλόφλουδας στο βερνίκι που ενοχλεί αρκετούς από εσάς.

Δε το προτείνω για DIY, επειδή στα χέρια κάποιου μη έμπειρου τεχνίτη μπορεί να γίνει ζημιά και το αμάξι να πάει για επαναβαφή.

Το αποτέλεσμα όμως είναι σίγουρα εντυπωσιακό, όπως και ολόκληρο το αυτοκίνητο από μόνο του. Οι φωτό στο τέλος είναι καταπληκτικές !!!!


https://www.detailingworld.co.uk/forum/showthread.php?t=190787

Συμφωνω Κωστα και στα δυο που σημειωσα παραπανω!thumb

Stamatis
04-11-10, 15:58
Έτσι βγαίνει από εργοστάσιο. Μόνο τα χειροποίητα έχουν μειωμένο πορτοκάλι και τα διπλό-τριπλό βερνικαρισμένα.
Αρα ειναι θεμα κοστους, οχι κατι αλλο;