PDA

Επιστροφή στο Forum : ρυθμιση αναρτησης (pss10)



mo328i
03-11-10, 21:12
θελω να μου συστησετε καποιον ΕΠΑΓΓΕΛΜΑΤΙΑ για την ρυθμιση της pss10 που εχω βαλει εδω και καιρο αλλα περιμενα κατι καλυτερο στις στροφες το οποιο δεν το εχω!! δλδ καποιον με "κλειστα ματια" που λενε να μου κανει ευθιγραμιση και ρυθμιση (εχω ακουσει για καποιον με το ονομα stefanelo ή κατι τετοιο) τον ξερει καποιος?τι μου προτεινετε??

mo328i
04-11-10, 01:20
θελω να μου συστησετε καποιον ΕΠΑΓΓΕΛΜΑΤΙΑ για την ρυθμιση της pss10 που εχω βαλει εδω και καιρο αλλα περιμενα κατι καλυτερο στις στροφες το οποιο δεν το εχω!! δλδ καποιον με "κλειστα ματια" που λενε να μου κανει ευθιγραμιση και ρυθμιση (εχω ακουσει για καποιον με το ονομα stefanelo ή κατι τετοιο) τον ξερει καποιος?τι μου προτεινετε??

rafaello amendola εννοω :D

mo328i
12-01-11, 19:45
δεν ξερει ΚΑΝΕΝΑΣ?? πραγματικα εχω βρει τα παντα στα foroum και πολλα πραγματα και σε αυτο,αλλα δεν μου εχει πει ουτε ενας εναν σωστο επαγγελματια γνωστη για ευθιγραμμιση-ρυθμιση.Το ψαχνω εδω και ενα μηνα το θεμα και δεν ξερει ΚΑΝΕΝΑΣ!!αλυτο μυστηριο ελεος

NickE60
12-01-11, 23:56
Τι ακριβώς θέλεις να ρυθμίσεις? Όταν τις τοποθέτησες δεν έκανες ευθυγράμμιση?

εδώ (https://www.raffaelloamendola.gr/index.php?option=com_content&view=article&id=9:about-suspensions-part-3&catid=2:technical-articles&Itemid=24) είναι αυτός που λες...

Z-man
13-01-11, 16:06
Γιατι αυτος ο rafaelo θεωρειται ειδικος στις ρυθμισεις των pss ..?Παντως πιστευω πως την ιδανικη ρυθμιση την βρισκεις μονος σου ,οχι με την πρωτη φορα αναλογα με το πως οδηγεις το αυτοκινητο σου.Δοκιμαζεις ,ρυθμιζεις αναλογως ,κ οδηγωντας βρισκεις αυτο που θες .Πρεπει να πειραματιστεις λιγο πιστευω γιατι η αναρτηση αυτη ειναι πολυ καλη κ ακριβη κ αν δεν βρεις την καλυτερη θεση δεν εχει νοημα η αγορα της.Τωρα η ευθηγραμμιση εχει σχεση με την αναρτηση αλλα πανω στο θεμα αυτο θελει καποιον με γνωσεις...

mo328i
13-01-11, 17:11
Γιατι αυτος ο rafaelo θεωρειται ειδικος στις ρυθμισεις των pss ..?Παντως πιστευω πως την ιδανικη ρυθμιση την βρισκεις μονος σου ,οχι με την πρωτη φορα αναλογα με το πως οδηγεις το αυτοκινητο σου.Δοκιμαζεις ,ρυθμιζεις αναλογως ,κ οδηγωντας βρισκεις αυτο που θες .Πρεπει να πειραματιστεις λιγο πιστευω γιατι η αναρτηση αυτη ειναι πολυ καλη κ ακριβη κ αν δεν βρεις την καλυτερη θεση δεν εχει νοημα η αγορα της.Τωρα η ευθηγραμμιση εχει σχεση με την αναρτηση αλλα πανω στο θεμα αυτο θελει καποιον με γνωσεις...

αυτον προσπαθω να βρω και εγω,καποιον με γνωσεις να ξερει τι κανει!!προσπαθω να βρω απο το internet βρισκω διαφορους αλλα επειδη εχουμε γεμισει "επαγγελματιες" φοβαμαι να παω..

Z-man
13-01-11, 17:33
Aν τελικα δεν γνωριζει καποιος απο εδω να σου συστησει με ασφαλεια τοτε νομιζω πως αυτο που μπορεις να κανεις ειναι να παρεις τηλεφωνο την bilstein hellas κ να σου συστησουν αυτοι καποιον με τον οποιον συνεργαζονται...

NICK_M3
13-01-11, 17:43
υπάρχει ενας μεταμόρφωση στην γέφυρα δίπλα νομίζω αθανασίου λέγεται η κάτι τέτοιο και κάνει και upgrade και service στις αναρτήσεις τις pss9-10

και αυτός που πάω εγω και είναι πολύ καλός και πολύ γνώστης και μπορεί να σου πει πως δουλεύει η ανάρτηση και τι να κάνεις
είναι ο Πουπάκης(the doctor !! ) στην Λ δημοκρατίας τηλ 210 2478977.

δοκίμασε όπου θες

manos///3
13-01-11, 17:46
Δε πιστευω καποιος μαστορας να σου ρυθμισει το σεταπ. Το πολυ πολυ να σου βαλει default ρυθμισεις.
Εσυ πρεπει να το ψαξεις στο δρομο.

Ξερεις τις default ρυθμισεις?
Μηπως γραφει κατι στο manual / χαρτια της αναρτησης?

Μια βιδα δεν εχει για compression/rebound?
To υψος το ρυθμισες και ποσο?

mo328i
13-01-11, 19:26
ευχαριστω φιλε nick ειναι η πρωτη φορα που παιρνω απαντηση!θα το παω μολις ξεμπερδεψω καποιες δουλειες.thanks

mo328i
18-05-11, 19:13
egine loipon shmera i efthigramisi ston poupaki...polu kalos antrwpos kai gnwsths,to valame sto mhxanimha kai apotelesma to amaksi theostravo!!to epiase kai se peripou 20 lepta ola htan etoima klish kamper empros -1.25 moires xwris na peiraksoume thn asfaleia ton puro pou einai sto top mount,sklhrhname thn anarthsh pss10 kai thn valame sto 7 apo tis 9 skales,telos pantwn ston dromo stamathse to tremoulo pou eixa ston kolo stis lakouves kai to amaksi alfadi.i apokrish tou timoniou einai safws kaluterh ALLA evale piesh 38 mprosta kai 40 pisw afto einai to swsto mou eipe.to timoni einai elafrutero alla phga na parw mia strofh ston gurismo kai parathrhsa polla moutra !!!mia allh klassiki psiloanoixth pou thn pernw me 120 thn phra me 125 xwris provlhma to amaksi mou fenetai pio apotomo omws thelei diorthwsi kateutheian prepei na dineis polu prosoxh sthn strofh..alla den me peirazei afto (to oti egine pio apoluto) ta moutra pou mou petakse fovamai.mhpws tuxon twra preppei na allaksw ton tropo pou mpenw ? i einai telika polu i piesh sta elstika??

1)epishs eipe oti i piesh otan zestenetai to lastixo apo 34 pou eixa ginetai 40 enw twra apo 38 ginetai pali 40 kai den exei provlhma
2)na katevasw piesh?lete na ftaiei afto?
genika eimai polu efxaristhmenos me prosekse polu kai to amaksi!!kai mou eksighse polla pragmata!!

Stunt Mike
18-05-11, 19:34
Η πιεση που σου'βαλε στα λαστιχα ειναι τελειως λαθος για δρομο...Βαλε 32 μπρος-πισω ή το πολυ 34 μονο πισω.Οσον αφορα τη συμπεριφορα του τωρα,δοκιμασε να παιξεις με τη σκληροτητα της αναρτησης για να το φερεις στα μετρα σου(εισαι και γειτονας,ελα να το ρυθμισουμε μαζι αν θες).Ο σκληροτερος αξονας ξεκολλαει πρωτος,μην σου φαινεται περιεργο.Αν λοιπον σου εβαλε την μπροστα αναρτηση στο 7/9 και την πισω στο πχ 5/9,πιο μαλακη δλδ,ειναι λογικο να σου βγαζει μουτρα.Οποτε μαλακωσε λιγο την μπροστα και σκληρυνε την πισω και θα δεις διαφορα.Αν παρ'ολα αυτα συνεχιζει να'ναι πιο υποστροφικο κι απο Renault 5 turbo σε φουλ γκαζι,τοτε πρεπει να παιξεις και λιγο με την συγκλιση μπροστα και σαφως περισσοτερο καμπερ...Πειραματισου στο Ντραφι!Απο πανω σου ειναι!!

chief
18-05-11, 20:15
Οσο και να ασχοληθεις με τις ρυθμισεις σκληροτητας μπροστα - πισω, εγω πιστευω οτι με - 1.25 καμπερ μπροστα το αμαξι θα εξακολουθει να ειναι υποστροφικό ειδικά σε εισοδο κλειστων στροφων.

H πιεση στα λάστιχα ειναι εντελως λαθος.

Ομως οπως εγραψε και ο Μανος πιο πάνω δεν υπαρχει κανεις ειδικός που θα σου σετάρει το αμαξι. Ειναι αλλο πραγμα η ευθυγραμμιση και αλλο πραγμα να κανεις το σετ απ του αυτοκινητου οπως σε βολευει.
Νομιζω πρεπει να ξεκινησεις δοκιμες μονος και θα την βρεις την ακρη.

john
18-05-11, 20:59
υπάρχει ενας μεταμόρφωση στην γέφυρα δίπλα νομίζω αθανασίου λέγεται η κάτι τέτοιο και κάνει και upgrade και service στις αναρτήσεις τις pss9-10

και αυτός που πάω εγω και είναι πολύ καλός και πολύ γνώστης και μπορεί να σου πει πως δουλεύει η ανάρτηση και τι να κάνεις
είναι ο Πουπάκης(the doctor !! ) στην Λ δημοκρατίας τηλ 210 2478977.

δοκίμασε όπου θες



αυτος ο αθανασιου ειχε πιο παλια μαγαζι στην ανοδο της συγγρου?αν ναι μακρια ΑΠΑΤΕΩΝΑΣ!!!

mo328i
19-05-11, 00:47
εβγαλα πιεση 34 πισω 32 μπροστα,σαφως καλυτερο το αμαξι.Τα καμπερ νομιζω καλα ειναι.θα το ξαναδοκιμασω τωρα ετσι και θα σας πω!για την σκληροτητα επειδη δεν θυμαμαι θα το κοιταξω και αυτο αυριο-μεθαυριο!!

manos///3
19-05-11, 13:25
1)epishs eipe oti i piesh otan zestenetai to lastixo apo 34 pou eixa ginetai 40 enw twra apo 38 ginetai pali 40 kai den exei provlhma


Ποιος ειναι αυτος ο μαστορας να τον παρω μαζι μου Σερρες???

Eχω να μαθω πολλα ακομα...........:original:

m-power_01
19-05-11, 13:40
Ποιος ειναι αυτος ο μαστορας να τον παρω μαζι μου Σερρες???

Eχω να μαθω πολλα ακομα...........:original:

Δυστυχως πολυ ''μαστορες'' σηκωσαν αλλη ταμπελα απ'εξω...του παντογνωστη!
Δεν τον ξερω τον ανθρωπο ,ουτε τι δουλεια κανει, αλλα καλα θα κανει και αυτος και αλλοι σαν αυτον να μεινουν στα αβγα τους και στα εργαλεια τους.

Περα απο μηδενικο θεωρητικο υποβαθρο, δειχνει και παντελη ελλειψη ενασχολησης με το motorsport...

manos///3
19-05-11, 13:56
Εχω παρατηρησει πως πολλοι δεν εχουν γνωσεις πανω σε θεματα ελαστικων , θερμοκρασιες , πιεσεις , οχι αναγκαστικα για πιστα ,αλλα και στο δρομο. Γενικα υπαρχουν αντικρουομενες αποψεις.

Ουτε εγω ειμαι επιστημονας αλλα το ψαχνω και διαβαζω.
Σε οτι ελαστικο εχω χρησιμοποιησει , τις πιεσεις δε τις εχω βρει μονος μου αλλα απο πληροφοριες καθε κατασκευαστη. Μετα παιζω λιγο πανω κατω για απολυτους αριθμους σε σχεση με τις συνθηκες περιβαλλοντος.

Οποτε αναλογα με το ελαστικο που εχετε ψαχνετε ,ρωτατε, διασταυρωνετε αποψεις και πρατετε. Δεν ειναι τοσο δυσκολο.

Stunt Mike
19-05-11, 22:10
Εν τω μεταξυ μερικοι μου λεγανε καλα λογια για τον εν λογω κυριο Πουπακη,ξερει να στηνει,γ@μει και δερνει!Κλασικος Ελληναρας αποδειχτηκε κι αυτος.....ΟΛΟΙ ανεξαιρετως πανω στην πεπατημενη....δεν ασχολουνται με τη δουλεια τους να γινουν καλυτεροι,γνωστες,μεντορες ,να'χεις καποιον να σου ανοιξει τα ματια και να κανει τ'αμαξι σου καλυτερο στο δρομο ή στην πιστα...Και καποιοι λιγοι που γνωριζουν κρατανε τις ρυθμισεις τους μυστικες λες και μ'αυτον τον τροπο κερδιζουν πελατες....Βαρεεεεθηκα ν'ασχολουμαι με ''μαστορια''....

saikoe39
19-05-11, 23:49
:thumbsdown:
Εν τω μεταξυ μερικοι μου λεγανε καλα λογια για τον εν λογω κυριο Πουπακη,ξερει να στηνει,γ@μει και δερνει!Κλασικος Ελληναρας αποδειχτηκε κι αυτος.....ΟΛΟΙ ανεξαιρετως πανω στην πεπατημενη....δεν ασχολουνται με τη δουλεια τους να γινουν καλυτεροι,γνωστες,μεντορες ,να'χεις καποιον να σου ανοιξει τα ματια και να κανει τ'αμαξι σου καλυτερο στο δρομο ή στην πιστα...Και καποιοι λιγοι που γνωριζουν κρατανε τις ρυθμισεις τους μυστικες λες και μ'αυτον τον τροπο κερδιζουν πελατες....Βαρεεεεθηκα ν'ασχολουμαι με ''μαστορια''....

Κλασικος ελληναρας εισαι εσυ..που το συμπερασμα το εχεις στην κωλοτσεπη!!!!!
Ο Μο328 λεει πρωτα...οτι του ρυθμισε μια χαρα το θεοστραβο αυτοκινητο του....και απο την αλλη λεει κατι που ισως δεν καταλαβε σωστα ο μο328....!

Stunt Mike
20-05-11, 00:11
Ρε ψυχακια τις μαλακιες που του'πε και του'κανε για τις πιεσεις στα ελαστικα,απ'το μυαλο μου τις εβγαλα???Ποσοστα παιρνεις ή μπαρμπας σου ειναι?Α και κατι αλλο,μην βγαζεις συμπερασματα Ελληναρα...μπορει κατι να ξερω που δεν ξερεις...ειμαι του επαγγελματος...*&%@^$#@

mo328i
20-05-11, 09:22
ενταξει δεν υπαρχει λογος για ολα αυτα!δεν ειπα οτι εχω παραπονο εκτος απο τις πιεσεις στα ελαστικα που οντως αποδειχτηκαν πολυ μεγαλες και λογικα απο εκει θα πεταγε μουτρα...εαν δεν ειναι απο εκει τα μουτρα (θα το δικιμασω ξανα) τοτε θα μπορω να πω και εγω οτι το αυτοκινητο διορθωθηκε αλλα εν μερη.

saikoe39
20-05-11, 11:40
Ρε ψυχακια τις μαλακιες που του'πε και του'κανε για τις πιεσεις στα ελαστικα,απ'το μυαλο μου τις εβγαλα???Ποσοστα παιρνεις ή μπαρμπας σου ειναι?Α και κατι αλλο,μην βγαζεις συμπερασματα Ελληναρα...μπορει κατι να ξερω που δεν ξερεις...ειμαι του επαγγελματος...*&%@^$#@

Ουτε ποσοστα παιρνω ουτε μπαρμπας ειναι....!!!!
Αλλα δεν μπορει επειδη καποιος σου μετεφερε κατι..σωστο η λαθος....να βγαζεις καποιον ασχετο...ειτε εισαι του επαγγελματος ειτε οχι.............!!!!!

m-power_01
20-05-11, 11:44
Παρακαλω πολυ... ειναι κριμα να μαλωνουμε για καποιον τριτο! Ποσο μαλλον για εναν επαγγελματια...
Οπως και να εχει ο mo328 μας μετεφερε την εμπειρια του και βαση αυτης κρινουμε.

Stunt Mike
20-05-11, 15:33
Ουτε ποσοστα παιρνω ουτε μπαρμπας ειναι....!!!!
Αλλα δεν μπορει επειδη καποιος σου μετεφερε κατι..σωστο η λαθος....να βγαζεις καποιον ασχετο...ειτε εισαι του επαγγελματος ειτε οχι.............!!!!!

Δεν ειπα ποτε οτι ειναι ασχετος!Ειπα οτι ειναι ενας ακομη απ'το σωρο!Εχω δει και οδηγησει ''δουλειες'' του και ηταν ΟΛΕΣ του σωρου...και βαρεθηκα να δινω 100-150 ευρω και καλα για τοποθετηση και στησιμο και τελικα να καταληγω να το στηνω μονος μου με τη βοηθεια του ιντερνετ.Αυτο ισχυει για την πλειονοτητα των επαγγελματιων του κλαδου του αυτοκινητου,με μερικες φωτεινες εξαιρεσεις..τελος.

manos///3
20-05-11, 15:47
Eλαχιστοι εως κανεις δε γνωριζει απο στησιμο αναρτησης.
Συνήθως γνωριζουν οι μηχανικοι που ασχολουνται με το motorsport.

Εδω εγω εδωσα ενα σκασμο λεφτα στη nitron και ηρθε σεταρισμενη σε default ρυθμισεις. Δε δινουν πουθενα ετοιμες ρυθμισεις..Σου λενε ψαξε μονος σου συμφωνα με τους γενικους κανονες που ισχυουν σε καθε αυτοκινητο...

pilot
20-05-11, 15:56
το θέμα της ρύθμισης μιας ανάρτησης είναι πολύ περίπλοκο(φανταστείτε στα μηχανάκια τι γίνεται!!).. κανένας δεν μπορεί να σου την ρυθμίσει έτσι απλά.. αφενός πρέπει να έχει γνώσεις αλλά εξίσου σημαντικό είναι και ο οδηγός να εχει τεχνογνωσία και αντίληψη ώστε να μπορέσει να μεταφέρει στον μηχανικό τι θέλει και που πάσχει το αυτοκίνητο!thumb

Thomelef
20-05-11, 16:14
απο την στιγμή που ο κάθε οδηγος έχει το δικό του οδηγικό στύλ, εκεί τελειώνει το παραμύθι
με τους ρυθμιστές αναρτήσεων...κανένας μα κανένας, δεν μπορεί να ρυθμίσει το αμάξι κάποιου
άλλου. προσωπικά προτιμώ ένα στάνταρ σεταπ, παρά ρυθμιζόμενο, γιατί ξέρω πως δεν πρόκειτε
ποτέ να ασχοληθώ έτσι όπως πρέπει, για να σετάρω σωστά μια ανάρτηση. προτιμώ λοιπόν
κομπλέ και σταθερά πράγματα, και το πολύ πολύ, μια μικρή αλλαγή στην ευθυγράμιση...
σιγά τώρα μην κάτσω να σκάω με σκληρότητες, ύψη κτλ κτλ...βρε δε παν στο διάολο στην
τελική???μια πιο σκληρή ανάρτηση με ένα καλό ελατήριο προτεινόμενο για την συγκεκριμένη,
και τέλος. ξέρεις ότι δουλεύει σωστά...κάνε και 2 - 3 αλλαγές στην ευθυγράμιση, πως σου
άρεσε πιο πολύ, και τελείωσες.

Stunt Mike
21-05-11, 09:11
το θέμα της ρύθμισης μιας ανάρτησης είναι πολύ περίπλοκο(φανταστείτε στα μηχανάκια τι γίνεται!!).. κανένας δεν μπορεί να σου την ρυθμίσει έτσι απλά.. αφενός πρέπει να έχει γνώσεις αλλά εξίσου σημαντικό είναι και ο οδηγός να εχει τεχνογνωσία και αντίληψη ώστε να μπορέσει να μεταφέρει στον μηχανικό τι θέλει και που πάσχει το αυτοκίνητο!thumb

Εχεις απολυτο δικιο,αλλα τουλαχιστον οταν πας σε καποιον που υποτιθεται εχει ενα ονομα στην πιατσα και του δινεις ενα εργοστασιακα υποστροφικο αυτοκινητο και του λες στησε το για πιστα,ντριφτ,δρομο κτλ κι αυτος σου σκληραινει την μπροστινη αναρτηση περισσοτερο(πιο πολλα μουτρα ακομη!!),σου φουσκωνει και τεζα τα λαστιχα και σου λεει ετοιμο:ranting2: εε αυτο δειχνει ασχετοσυνη!!

mo328i
21-06-11, 19:41
υστερα απο απειρες φορες που εχω παει να σκοτωθω υστερα απο την ευθυγραμμιση στον πουπακη σημερα το μεσημερι πραγματικα γλυτωσα παρα τριχα γυρνοντας απο πορτο ραφτη κυνηγιομουν με εναν φιλο μου που δοκιμαζουμε μεταξυ μας τα αυτοκινητα με ενα ταπερ και υστερα απο κυνηγητο σε μια αποτομη δεξια φευγει ο κωλος με 140-150 και κεντραρω ελια,ΕΥΤΥΧΩΣ δεν ειχα βγαλει το antispin και μαζεψε μονο του τελαιυτεα στιγμη...γενικα ετσι οπως ειναι το αυτοκινητο μετα απο πολλες δοκιμες (νομιζα οτι εφταιγα εγω) παρατηρειται σε ανοιχτες στροφες την ψιλοπαλευει το αυτοκινητο αν και το νοιωθω στον αερα γενικα με αρκετα ελαφρυ τιμονι,στις ποιο κλειστες μουτρα μουτρα μουτρα και οταν καταφερει και τα μαζεψει ξεκιναει το πανυγηρι κωλος κωλος αναποδα στην εξοδο και ισιωνει εαν δεν με πεταξει και λιγο απο την αλλη.Αστα να πανε γενικα το πιο μεγαλο προβλημα ειναι ο κωλος πεταει πααααρα πολυ και στα πολλα χιλιομετρα με την ψυχη στο στωμα στριβω.Φυσικα και τα μουτρα ειναι προβλημα αλλα τα ελενχω λιγο καλυτερα... συγνωμη εαν θυγω καποιον αλλα ΑΠΟΤΥΧΙΑ μεγαλη η ευθυγραμμιση.Που παω τωρα??καποιος αλλος να ξερει λιγακι το πως στριβουν τα bmw??

chief
21-06-11, 19:57
Φιλε χωρις παρεξηγηση, αλλα ρωτας και ξαναρωτας για το σετ απ της αναρτησης σου (και που επιμενεις να το λες "ευθυγραμμιση") αλλα τις απαντησεις δεν νομιζω να τις διαβαζεις.:original:

saikoe39
21-06-11, 20:32
Να σου πω...μηπως η μεγαλυτερη αποτυχια ειναι που επελεξες να βαλεις ρυθμιζομενη...γιατι απο την ολη την περιγραφη σου...δεν βλεπω να την πολυ παλευεις με το ολο αθλημα..αλλο ευθυγραμμιση αλλο ρυθμισμα αναρτησης..!
Δεν την βγαζεις να βαλεις μια OEM...αιντε και κανα ελατηριο χαμηλωματος..!να βρεις την υγεια σου....

Σε οποιο πουπακη και να πας....θα σου κανει μια ευθυγραμμιση και ρυθμιση...που πχ...εγω ειχα βρει και με βολευε στο δικο μου Μ3....που σε καμια περιπτωση δεν σημαινει οτι θα βολευει εσενα...


Για να καταλαβεις...στο αυτοκινητο μου ο πουπακης εχει κανει την ευθυγραμμιση..με μονο εξτρα ,αρκετη συγλιση(που ηθελα εγω)...και απο θεμα ρυθμισεων μονο υψος (ζυγισμα..)!
Περα απο αυτα απο εκει εφυγα με τερμα σοφτ-μηδεν τα παντα...
και σιγα εψαξα να βρω τι με βολευει..(μεχρι και προγραμμα αλλαξα για να μην εχω ξεσπασμα..βλεπε τουρπο)

Thomelef
21-06-11, 20:52
έτσι όπως τα λέει ο φίλος απο πάνω είναι...κανένας μα κανένας δεν μπορεί να ρυθμίσει μια ανάρτηση,
για λογαριασμό άλλου, εκτός και αν μιλάμε για το ακριβώς ίδιο στύλ οδήγησης, και ακριβώς τα ίδια
γούστα όσον αφορά τις αντιδράσεις του αυτοκινήτου. πράγμα το οποίο είναι πάαααρα πολύ δύσκολο.
αν τώρα κάποιος δεν γνωρίζει βασικά πράγματα όπως σκληρότητες αποσβέσεις και τι γίνεται σε
περίπτωση που τα αλλάζεις, άστο...
εμένα η γνώμη μου είναι μια στάνταρ ανάρτηση που δουλεύει σωστά, πάντα με τα κατάλληλα
ελατήρια, και λίγο ψάξιμο στην ευθυγράμιση για όσο το δυνατόν καλύτερα αποτελέσματα...

Stunt Mike
21-06-11, 22:26
υστερα απο απειρες φορες που εχω παει να σκοτωθω υστερα απο την ευθυγραμμιση στον πουπακη σημερα το μεσημερι πραγματικα γλυτωσα παρα τριχα γυρνοντας απο πορτο ραφτη κυνηγιομουν με εναν φιλο μου που δοκιμαζουμε μεταξυ μας τα αυτοκινητα με ενα ταπερ και υστερα απο κυνηγητο σε μια αποτομη δεξια φευγει ο κωλος με 140-150 και κεντραρω ελια,ΕΥΤΥΧΩΣ δεν ειχα βγαλει το antispin και μαζεψε μονο του τελαιυτεα στιγμη...γενικα ετσι οπως ειναι το αυτοκινητο μετα απο πολλες δοκιμες (νομιζα οτι εφταιγα εγω) παρατηρειται σε ανοιχτες στροφες την ψιλοπαλευει το αυτοκινητο αν και το νοιωθω στον αερα γενικα με αρκετα ελαφρυ τιμονι,στις ποιο κλειστες μουτρα μουτρα μουτρα και οταν καταφερει και τα μαζεψει ξεκιναει το πανυγηρι κωλος κωλος αναποδα στην εξοδο και ισιωνει εαν δεν με πεταξει και λιγο απο την αλλη.Αστα να πανε γενικα το πιο μεγαλο προβλημα ειναι ο κωλος πεταει πααααρα πολυ και στα πολλα χιλιομετρα με την ψυχη στο στωμα στριβω.Φυσικα και τα μουτρα ειναι προβλημα αλλα τα ελενχω λιγο καλυτερα... συγνωμη εαν θυγω καποιον αλλα ΑΠΟΤΥΧΙΑ μεγαλη η ευθυγραμμιση.Που παω τωρα??καποιος αλλος να ξερει λιγακι το πως στριβουν τα bmw??

Εγω σου'πα παντως να βρεθουμε να το παμε μια βολτα και να δουμε μαζι τι φταιει και τι δεν σου ταιριαζει στο στησιμο αυτου του Μ3....

mo328i
22-06-11, 00:10
δεν θελω τιποτα εξειδικευμενο θελω να μπαινει και να μην πεταει μουτρα και κωλους ποσο ποιο απλα να το πω??ας γινει οσο χαμηλο και σκληρο θελει..!!Κοιτα πριν την ευθυγραμμιση στον πουπακη με ελαστικα του 2007 και θεοστραβο το αυτοκινητο εμπαινα καλυτερα.με ελαστικα καινουρια και πουπακης ευθυγραμμιση πολυ χειροτερα!!

fanisk
22-06-11, 02:21
δεν θελω τιποτα εξειδικευμενο θελω να μπαινει και να μην πεταει μουτρα και κωλους ποσο ποιο απλα να το πω??ας γινει οσο χαμηλο και σκληρο θελει..!!Κοιτα πριν την ευθυγραμμιση στον πουπακη με ελαστικα του 2007 και θεοστραβο το αυτοκινητο εμπαινα καλυτερα.με ελαστικα καινουρια και πουπακης ευθυγραμμιση πολυ χειροτερα!!

Το να μην πεταει μουτρα ή κωλους σε καθε στροφη δεν γινεται, καθε στροφη εχει το οριο της. Μηπως πριν εμπαινες σωστα ενω μετα την ευθυγραμμιση, νομιζοντας πως ειναι στημενο καλυτερα, μπαινεις ατσαλα και λαθος?

Βρες μερικες στροφες που ξερεις καλα με συγκεκριμενα χλμ, αλλαξε ρυθμισεις και δοκιμασε παλι, δες αν φευγει, αν εχεις κι αλλο, κλπ.

Σου εκτυπωσε χαρτι με τις ρυθμισεις? Καντο scan και ανεβασε το.

manos///3
22-06-11, 09:59
Πηγαινε και κανε ευθυγραμμιση τις ΟΕΜ τιμες του Μ3.
Το πολυ πολυ βαλε τις τιμες του csl.
Μη παιξεις με αποκλιση/συγκληση....ασε τις μαμα.

Ρυθμισε το υψος σου οχι κατω απο 650μμ απο το εδαφος εως τα ακρες των φτερων. Φροντισε το υψος του πισω αξονα να ειναι πιο χαμηλο εως 10μμ απο τον εμπρος. Για παραδειγμα αν το εμπρος ειναι 660 τοτε το πισω να ειναι καπου στο 650-655

Η αναρτηση σου εχει 10 ρυθμισεις bamp/rebound. Υπαρχουν αριθμοι στις βαλβιδες οποτε ειναι ευκολο. Βαλε την εμπρος στο 5 και την πισω στο 6. Απο δικιες μου εμπειριες αφηνω τον πισω αξονα σε πιο μαλακες ρυθμισεις για να μη ξεκολλαει. Απο εκει και περα αρχιζε να παιζεις αλλα ενα κλικ τη φορα και οχι με μεγαλες διαφορες στα νουμερα εμπρος και πισω αξονα.

Ελπιζω να βοηθησα καπως...

kloukakis
22-06-11, 10:06
Μάνο γιατί λες πίσω να είναι χαμηλότερο? Για να είναι πιο εύκολο?
Στα πισωκίνητα δεν υπάρχει ένας λόγος παραπάνω να είναι πίσω πιο ψηλά, ώστε στρίβοντας με γκάζι να έρχεται εκεί που πρέπει?

manos///3
22-06-11, 10:19
Μάνο γιατί λες πίσω να είναι χαμηλότερο? Για να είναι πιο εύκολο?
Στα πισωκίνητα δεν υπάρχει ένας λόγος παραπάνω να είναι πίσω πιο ψηλά, ώστε στρίβοντας με γκάζι να έρχεται εκεί που πρέπει?

Ενα λογος ειναι πως το χειλος του πισω φτερου ειναι ελαχιστα πιο χαμηλα απο το χειλος του εμπρος σε απολυτη νοητη ευθεια. Οποτε αν στις μετρησεις κρατησω πιο χαμηλα το πισω μερος (φτερο με εδαφος) ουσιαστικα το σασι ερχεται σε ευθεια θεση.

Αλλος ενας λογος ειναι πως οταν εισαι χαμηλοτερα πισω απο οτι εμπρος βοηθα στο κρατημα του πισω αξονα (στα πισωκινητα) και δινει περισσοτερο ''φυσικο'' αρνητικο καμπερ.

Thomelef
22-06-11, 10:42
+ τοις ότι το μ3 απο την μάνα του είναι για κάποιο λόγο πιο χαμηλό πίσω...

mo328i
22-06-11, 10:42
Ο πουπακης δεν μου εδωσε κανενα χαρτι τιποτα..δεν θυμαμαι τα νουμερα..ευχαριστω Μανο για τις πληροφορίες θα το εχω υποψιν οταν παω για ρυθμιση κτλπ να το πω.Καλη ιδεα παντως να ρυθμίσω το αυτοκινητο στις μαμα ρυθμισεις του csl να πατησω εκει δηλαδη και να παιξω λιγακι πανω σε αυτες!!

NICK_M3
24-06-11, 08:46
όσοι απο εδώ με ξέρουν ξέρουν οτι με την πρώτη ευκαιρία το στραμπουλάω το ρημάδι....

με ρυθμίσεις απο πουπάκη μεριά το αμάξι το έχω ευχαριστηθεί όσο τίποτα...του έχω πιεί το αίμα....πολύ προβλέψιμο και σχεδόν καθόλου μούτρα...ανέβασμα διόνυσο προς νέα μάκρη δεν καταλαβαίνει τπτ...απορώ...

ακόμη και σε ταξίδι το αμάξι καλύτερο...περιφεριακή υμητού το αμάξι να στρίβειν τρελά....ακούνητο σταθερό....

αλλαξα και ανάρτηση πλέον...KW V III...με άλλα ελατήρια απο τα stock που δίνει...πάλι κατόπιν συνενοήσεως με τον πουπάκη...του είπα τι ακριβώς θέλω..πως το θέλω και μου είπε ετσι και έτσι το κάνουμε...και με μαμα top mount με 1,20 μπροστά το αμάξι υπερπολιτισμένο....και πάλι στρίβει....θα μπάξω και ρυθμιζόμενα κάποια στιγμή μπροστά πάλι και θα είναι ακόμη πιο τάπα...

το θέμα με τις αναρτήσεις είναι συνήθως τα ελατήρια...απλά οι κατασκευαστές δίνουν σχετικά μαλακά νούμερα και με τους καρόδρομους που έχουμε εδω δεν συμπεριφέρονται σωτά...ή πας σε μαμα ανάρτηση και έχεις το κεφάλι σου ήσυχο ή πας σε ανάρτηση που να μπορεί να δεχθεί σωστά πιο σκληρά ελατήρια ( δλδ να έχει την δύναμη για σωστό bump-rebound το αμορισέρ και να μην πετάει το αμάξι πάνω ) με την προϋποθεση οτι θα χάσεις λίγο σε άνεση...

γενικώς θέλει ψάξιμο αλλά με τον συγκεκριμένο κύριο μόνο καλά λόγια θα πώ και κάνει οτι του ζητήσω με πρόσθετη βοήθεια απο την εμπειρία του...

αυτά....

mo328i
24-06-11, 13:24
όσοι απο εδώ με ξέρουν ξέρουν οτι με την πρώτη ευκαιρία το στραμπουλάω το ρημάδι....

με ρυθμίσεις απο πουπάκη μεριά το αμάξι το έχω ευχαριστηθεί όσο τίποτα...του έχω πιεί το αίμα....πολύ προβλέψιμο και σχεδόν καθόλου μούτρα...ανέβασμα διόνυσο προς νέα μάκρη δεν καταλαβαίνει τπτ...απορώ...

ακόμη και σε ταξίδι το αμάξι καλύτερο...περιφεριακή υμητού το αμάξι να στρίβειν τρελά....ακούνητο σταθερό....

αλλαξα και ανάρτηση πλέον...KW V III...με άλλα ελατήρια απο τα stock που δίνει...πάλι κατόπιν συνενοήσεως με τον πουπάκη...του είπα τι ακριβώς θέλω..πως το θέλω και μου είπε ετσι και έτσι το κάνουμε...και με μαμα top mount με 1,20 μπροστά το αμάξι υπερπολιτισμένο....και πάλι στρίβει....θα μπάξω και ρυθμιζόμενα κάποια στιγμή μπροστά πάλι και θα είναι ακόμη πιο τάπα...

το θέμα με τις αναρτήσεις είναι συνήθως τα ελατήρια...απλά οι κατασκευαστές δίνουν σχετικά μαλακά νούμερα και με τους καρόδρομους που έχουμε εδω δεν συμπεριφέρονται σωτά...ή πας σε μαμα ανάρτηση και έχεις το κεφάλι σου ήσυχο ή πας σε ανάρτηση που να μπορεί να δεχθεί σωστά πιο σκληρά ελατήρια ( δλδ να έχει την δύναμη για σωστό bump-rebound το αμορισέρ και να μην πετάει το αμάξι πάνω ) με την προϋποθεση οτι θα χάσεις λίγο σε άνεση...

γενικώς θέλει ψάξιμο αλλά με τον συγκεκριμένο κύριο μόνο καλά λόγια θα πώ και κάνει οτι του ζητήσω με πρόσθετη βοήθεια απο την εμπειρία του...

αυτά....

δεν μπορω να καταλάβω 2 ίδια ας πουμε αυτοκινητα να υπαρχει τοση διαφορα στην δουλεια που εκανε ο πουπακης.Το δικό σου να στριβει ταπα και το δικο να χαροπαλευω να μαζεψω μουτρα και κολους..τεσπα

manos///3
24-06-11, 13:33
H απολυτη πρόσφυση και η υπερβαση αυτης χωριζονται απο μια λεπτη γραμμη...το εχεις σκεφτει αυτο???

manos///3
24-06-11, 13:37
Και για να καταλαβεις πιο καλα δες το παρακατω βιντεο.

https://www.youtube.com/user/manosm330?ob=5#p/u/17/6Kpdnh3Uh6U

PATSIMINI
24-06-11, 13:40
Και για να καταλαβεις πιο καλα δες το παρακατω βιντεο.

https://www.youtube.com/user/manosm330?ob=5#p/u/17/6Kpdnh3Uh6U

εχω δει ολα τα βιντεακια σου....πως το εχασες εκει???κρυα λαστιχα η δικο σου λαθος πιο πολυ???

manos///3
24-06-11, 13:50
εχω δει ολα τα βιντεακια σου....πως το εχασες εκει???κρυα λαστιχα η δικο σου λαθος πιο πολυ???

Aγαπητε μου φιλε εγω δεν το εχω χασει ποτε....!!!!

Αλλος οδηγει....:whistle:
Ενας ψηλος , ομορφος με μακρυα μαλλια και μπλε ματια!

chief
24-06-11, 18:37
Aγαπητε μου φιλε εγω δεν το εχω χασει ποτε....!!!!

ουτε και ο παππούς μου...


Ρε κρητικέ, δεν το χεις καταλάβει ακομη οτι σαν παππούλης το πας το αμαξι?
Αφού δεν στο έλεγε και κανείς επρεπε να το καταλαβεις μονο και μονο απ τα φρενα τα εφφέ που εχεις.
Και 3 μοιρες θετικό καμπερ να ειχες πισω, πάλι δεν θα σου εφευγε ποτέ.
Εισαι πιο αργός και απ την αργη κινηση.
Παππούλη, ε παππούλη...

https://i1200.photobucket.com/albums/bb330/chiefcsl/DIAFORA/Kasteli_2.jpg

Thomelef
24-06-11, 18:53
Aγαπητε μου φιλε εγω δεν το εχω χασει ποτε....!!!!

Αλλος οδηγει....:whistle:
Ενας ψηλος , ομορφος με μακρυα μαλλια και μπλε ματια!

καλά. πές ότι όταν είναι να πάρει κάποιος το αμάξι σου βγάζεις το μπουκαλάκι με το λάδι
που έχεις για την φριτέζα σου μπροστά στην μηχανή και ραντίζεις τα λάστιχα με αυτό,
για να δείχνεις και καλά ότι μόνο εσένα δεν σου φεύγει, και άσε τις εξυπνάδες...το
γεγονός ότι έφυγε ο απόλυτος ρεκορντμαν, τα εξηγει όλα...
υγ. το χωράφι στην είσοδο της Κ6, δεν πουλιέτσι φιλαράκι...του χρόνου μπαίνει και
εντός σχεδίου, και έχω μεγάλα σχέδια για την πάρτη του...σκέφτομαι να ανοίξω μια
καντίνα εκεί, και να μοιράζω νερά και καφέδες...
υγ2. ελπίζω να εκμεταλευτεί και ο συμπέθερος τον απέναντι χώρο που έχει πάρει,
και να ανοίξει παγωτατζίδικο. πιάτσα θα το κάνουμε.
υγ3. ελπίζω να μην τύχει και αγοράσουμε τπτ πρίν την Κ1 στην ευθεία, μιάς και
εκεί πέρα το χωράφι θα είναι τόσο μεγάλο και ακριβό, που θα πρέπει να ανοίξουμε
εμπορικό!!!
υγ4. κουφάλες, ο αύγουστος έφτασε. ετοιμάστε τα στρινγκάκια σας για τις κρητικές
παραλίες.
συμπέ...το στρατιωτικό θέλω να φοράς, τόπλες!!!ο μανωλάκης στρινγκ σε ολόσωμο
θα παίξει είπε σαν τις αμερικάνες!!!
:thefinger: :thefinger:

Stunt Mike
24-06-11, 18:54
Και για να καταλαβεις πιο καλα δες το παρακατω βιντεο.

https://www.youtube.com/user/manosm330?ob=5#p/u/17/6Kpdnh3Uh6U

Αν μου επιτρεπεται αγαπητε συναδελφε,να κανω μια μικρη παρατηρηση στο συγκεκριμενο σκηνικο....Αν τ'αφηνες το τιμονι ελευθερο απ'τα χερια σου να το μαζεψει η καστερ του αυτοκινητου ισως να το'σωνες...Δεν υπηρχε περιπτωση να το μαζεψεις αλλιως,κανενα χερι δεν μπορει να κανει τοσο γρηγορο αναποδο οσο χρειαζοταν η συγκεκριμενη περιπτωση....Φιλικα παντα...thumb

Thomelef
24-06-11, 19:04
Αν μου επιτρεπεται αγαπητε συναδελφε,να κανω μια μικρη παρατηρηση στο συγκεκριμενο σκηνικο....Αν τ'αφηνες το τιμονι ελευθερο απ'τα χερια σου να το μαζεψει η καστερ του αυτοκινητου ισως να το'σωνες...Δεν υπηρχε περιπτωση να το μαζεψεις αλλιως,κανενα χερι δεν μπορει να κανει τοσο γρηγορο αναποδο οσο χρειαζοταν η συγκεκριμενη περιπτωση....Φιλικα παντα...thumb

σωστός ο φίλος...μόλις υπερστρέψει το αμάξι, την καλύτερη δουλειά την κάνει το
τιμόνι απο μόνο του...ούτε 10 ζευγάρια χέρια δεν μπορούν να το μαζέψουν καλύτερα.

Stunt Mike
24-06-11, 19:33
σωστός ο φίλος...μόλις υπερστρέψει το αμάξι, την καλύτερη δουλειά την κάνει το
τιμόνι απο μόνο του...ούτε 10 ζευγάρια χέρια δεν μπορούν να το μαζέψουν καλύτερα.

Το drift σου μαθαινει πως να σωνεις τ'αμαξι!!thumb

chief
24-06-11, 20:39
Αν μου επιτρεπεται αγαπητε συναδελφε,να κανω μια μικρη παρατηρηση στο συγκεκριμενο σκηνικο....Αν τ'αφηνες το τιμονι ελευθερο απ'τα χερια σου να το μαζεψει η καστερ του αυτοκινητου ισως να το'σωνες...Δεν υπηρχε περιπτωση να το μαζεψεις αλλιως,κανενα χερι δεν μπορει να κανει τοσο γρηγορο αναποδο οσο χρειαζοταν η συγκεκριμενη περιπτωση....Φιλικα παντα...thumb
Μάικ, στο βιντεο εγω ειμαι.
Εχεις δικιο σε αυτα που λές υπο την προυπόθεση οτι αν καποιος περιμενει οτι το αμαξι θα φυγει, ή επειδιωκει να ντριφταρει ή τουλαχιστον στην περιπτωση που ξερει καποιος καλά το αμαξι και τον χωρο.
Ειμαι σιγουρος οτι το αθλημα του ντριφτ σου μαθαινει πολλα.
Ομως οταν ερθει το σκαμπίλι και φυγει ο κόλος με ταχυτητα εκει που δεν το περιμενεις, σε ενα αμαξι που πρωτη φορα οδηγει καποιος, ουτε ο Tsuchiya δεν μπορει να το ισιωσει ευκολα.
Αμα ηταν ετσι, ουτε επαγγελματιες οδηγοι αγωνων δεν θα ειχαν ποτε τετ α κε και εξόδους.:original:

Stunt Mike
24-06-11, 21:53
Μάικ, στο βιντεο εγω ειμαι.
Εχεις δικιο σε αυτα που λές υπο την προυπόθεση οτι αν καποιος περιμενει οτι το αμαξι θα φυγει, ή επειδιωκει να ντριφταρει ή τουλαχιστον στην περιπτωση που ξερει καποιος καλά το αμαξι και τον χωρο.
Ειμαι σιγουρος οτι το αθλημα του ντριφτ σου μαθαινει πολλα.
Ομως οταν ερθει το σκαμπίλι και φυγει ο κόλος με ταχυτητα εκει που δεν το περιμενεις, σε ενα αμαξι που πρωτη φορα οδηγει καποιος, ουτε ο Tsuchiya δεν μπορει να το ισιωσει ευκολα.
Αμα ηταν ετσι, ουτε επαγγελματιες οδηγοι αγωνων δεν θα ειχαν ποτε τετ α κε και εξόδους.:original:

Εχεις δικιο και πιστεψε με οτι για καποιον που οδηγει μονιμα με γραμμες ή στο δρομο,το ν'αφησει το τιμονι τελειως ελευθερο σε τετοια κατασταση ειναι εξαιρετικα δυσκολο!Θελει εξοικειωση...

Thomelef
24-06-11, 21:56
Μάικ, στο βιντεο εγω ειμαι.
Εχεις δικιο σε αυτα που λές υπο την προυπόθεση οτι αν καποιος περιμενει οτι το αμαξι θα φυγει, ή επειδιωκει να ντριφταρει ή τουλαχιστον στην περιπτωση που ξερει καποιος καλά το αμαξι και τον χωρο.
Ειμαι σιγουρος οτι το αθλημα του ντριφτ σου μαθαινει πολλα.
Ομως οταν ερθει το σκαμπίλι και φυγει ο κόλος με ταχυτητα εκει που δεν το περιμενεις, σε ενα αμαξι που πρωτη φορα οδηγει καποιος, ουτε ο Tsuchiya δεν μπορει να το ισιωσει ευκολα.
Αμα ηταν ετσι, ουτε επαγγελματιες οδηγοι αγωνων δεν θα ειχαν ποτε τετ α κε και εξόδους.:original:

εγώ λέω ν'αφήσεις τις δικαιολογίες, και να κανονίσεις με τον σπυράκο να σου κάνει
κάνα ιδιαίτερο...

mo328i
26-06-11, 00:11
H απολυτη πρόσφυση και η υπερβαση αυτης χωριζονται απο μια λεπτη γραμμη...το εχεις σκεφτει αυτο???

φιλε εχεις δικιο σε αυτο αλλα δεν ξερω εαν περασα τα ορια του αυτοκινητου ή του δρόμου ή των ελαστικών ή τα δικα μου...Ειχα τρελή εμπιστοσυνη στο αμαξι αλλα οχι πλεον..