PDA

Επιστροφή στο Forum : ///Μ3 Ε46...SMG



Thomelef
02-11-10, 17:34
η ερώτηση είναι η εξής...
το ξερόγκαζο στα κατεβάσματα σας το κάνει είτε έχετε το γκάζι
πατημένο είτε όχι??? ή μόνο όταν έχετε το γκάζι πατημένο???
στο δικό μου πάντως αν δεν πατάς γκάζι και κατεβάσεις απλά
κατεβάζει. αν κατεβάσεις με γκάζι τότε δίνει το μύτη τακούνι.
την κυριακή πάντως που οδήγησα του μάνου είτε έτσι είτε αλλιώς
το ξερόγκαζο το κάνει...για πείτε ρε παίδες!!!

Monsta
02-11-10, 18:01
δλδ Θωμά για να καταλάβω εγώ ο χειροκίνητος, όταν είσαι στα φρένα και πατήσεις το 'αυτί' για κατέβασμα δεν θα κάνει rev matching ???

Thomelef
02-11-10, 18:13
ναι...σε εμένα αν δεν πατήσεις γκάζι στο κατέβασμα δεν μαρσάρει. φρεναρισός δλδ αν
κατεβάσω απλά κατεβάζει...αντιθέτως του μάνου είτε πατήσεις είτε όχι δίνει το ξερόγκαζο.

Monsta
02-11-10, 18:19
ναι...σε εμένα αν δεν πατήσεις γκάζι στο κατέβασμα δεν μαρσάρει. φρεναρισός δλδ αν
κατεβάσω απλά κατεβάζει...αντιθέτως του μάνου είτε πατήσεις είτε όχι δίνει το ξερόγκαζο.

δλδ πρέπει να κάνεις εσύ το μύτη τακούνι έτσι κι αλλιώς ή υπάρχει κίνδυνος να σε 'δαγκώσει'.

Δεν το βρίσκω απαραίτητα κακό που σε βάζει να συμμετέχεις, αλλά αν του Μάνου δουλεύει διαφορετικά θέλει ψάξιμο.

manos///3
02-11-10, 18:21
Θωμα σε μενα που το εδειξες στη πραξη ,πηγαιναμε με λιγα χλμ.
Αν εισαι λιγο φορτωμενος στη τριτη και κατεβασεις δευτερα ΤΙ κανει?

Thomelef
02-11-10, 18:28
Θωμα σε μενα που το εδειξες στη πραξη ,πηγαιναμε με λιγα χλμ.
Αν εισαι λιγο φορτωμενος στη τριτη και κατεβασεις δευτερα ΤΙ κανει?

τα ίδια...πάω να φάω κάνα πιτάκι με μέλι και λίγο ρακί να σκεφτώ καλύτερα...
έλα ρε παίδες και οι άλλοι Μ3άκηδες...για πείτε.

alexk
02-11-10, 20:31
Εμένα το CSL κάνει blip πάντα.
Με γκάζι, χωρίς καθόλου γκάζι, πάντα κάνει blip.
Έχει άλλο πρόγραμμα στο μοτέρ και στο SMG το CSL, μην το ξεχνάμε αυτό.

Thomelef
02-11-10, 20:37
Εμένα το CSL κάνει blip πάντα.
Με γκάζι, χωρίς καθόλου γκάζι, πάντα κάνει blip.
Έχει άλλο πρόγραμμα στο μοτέρ και στο SMG το CSL, μην το ξεχνάμε αυτό.

λογικότατο...και μέχρι την στιγμή που μου είπε ο χριστόφορος πως και το παλιό του Μ3 έδινε ξερόγκαζο και με γκάζι και χωρίς γκάζι με έβαλε σε σκέψεις.
γι'αυτό και το συγκεκριμένο θρεντ...

alexk
02-11-10, 20:39
λογικότατο...και μέχρι την στιγμή που μου είπε ο χριστόφορος πως και το παλιό του Μ3 έδινε ξερόγκαζο και με γκάζι και χωρίς γκάζι με έβαλε σε σκέψεις.
γι'αυτό και το συγκεκριμένο θρεντ...

Το βίντεο της bmw πάντως λέει ότι πάντα κάνει blip (για το SMG στο Μ3 Ε46)

Thomelef
02-11-10, 20:52
εμένα γιατί δεν κάνει άραγε???:sm-scared5::no:

alexk
02-11-10, 21:39
εμένα γιατί δεν κάνει άραγε???:sm-scared5::no:

Ίσως επειδή δεν είναι βε-δώδεκα ?

Thomelef
02-11-10, 21:47
Ίσως επειδή δεν είναι βε-δώδεκα ?

ξερω γω ρε αλέξη???
ρε καλά που είναι όλοι οι smgάκηδες???
υγ. πάντως η μονάδα δεν έχει βγάλει ποτέ βλάβη
όσες φορές το έχουμε κουμπώσει στο διαγνωστικό.

alexk
02-11-10, 21:57
ξερω γω ρε αλέξη???
ρε καλά που είναι όλοι οι smgάκηδες???
υγ. πάντως η μονάδα δεν έχει βγάλει ποτέ βλάβη
όσες φορές το έχουμε κουμπώσει στο διαγνωστικό.

Δεν αφήνεις το κομπιούτερ να πας να κάνεις δοκιμή λέω εγώ ?
Πήγαινε με 4η και 3χιλ. στροφές και κατέβασε 3η.
Το θεωρώ απίθανο να μην πατήσει γκάζι.
Επίσης, πήγαινε με 3η και 5χιλ. στροφές, άσε γκάζι να ρολλάρει και να πέσουν οι στροφές στις 4χιλ. και κατέβασε (μην πατάς γκάζι όλη αυτή την ώρα).

Πες με τι κάνει να σου δώσουμε τα φώτα.
Άντε και αν το κάνεις, θα δοκιμάσω και εγώ το Μ3 SMG ενός φίλου μου να σου πω τι κάνει.

Thomelef
02-11-10, 22:02
δεν χρειάζεται να κάνω κάτι απο αυτά ρε αλέξη...
4 χρόνια το έχω το ρημάδι...ότι και να κάνω, αν
δεν πατήσω γκάζι δεν δίνει ξερόγκαζο. απλά...
αν συνέβαινε κάτι τέτοιο δεν θα μου έκανε
εντύπωση του μάνου που δίνει πάντα ξερόγκαζο.
ήταν το πρώτο πράγμα που παρατήρησα όταν
το πείρα στα χέρια μου.

saulm3
02-11-10, 22:04
πριν κανω ecu στο smg μαμα κ μενα δεν εκανε γκαζια.....μετα τον προγραμματισμο παντα το κανει..........:thumbsup:

Thomelef
02-11-10, 22:19
πριν κανω ecu στο smg μαμα κ μενα δεν εκανε γκαζια.....μετα τον προγραμματισμο παντα το κανει..........:thumbsup:

το τελευταίο upgrade που έκανα εγώ, απλά έκανε πιο ομαλή την λειτουργεία
των αλλαγών. δλδ δεν κοπανάει τόσο πολύ στην αλλαγή όπως πρίν...κατά τα
άλλα όμως δεν άλαξε κάτι άλλο. εσύ τι ακριβώς έκανες ρε τάσο??? για δώσε
κάνα ινφο...βρήκαμε και κάτι για να ασχολούμαστε μου φαίνεται.

JOHNNY 69
02-11-10, 22:28
Νομίζω Θωμά ότι εμένα δίνει ξερογκαζιά πάντα! Θα το τσεκάρω γιατί μ΄εβαλες σε σκέψεις!:think:

saulm3
02-11-10, 22:45
το csl κανει αυτην την αλλαγη την πατιναρη για να κραταει το ωφελιμο οριο στροφων κ η αλλαγη στα τερμα κουτακια ειναι ποιο αποτομη.εγω εκανα το smg m να δουλευει οπωσ το csl με επαναπρογραμματισμο.

turbodog
02-11-10, 22:58
το csl κανει αυτην την αλλαγη την πατιναρη για να κραταει το ωφελιμο οριο στροφων κ η αλλαγη στα τερμα κουτακια ειναι ποιο αποτομη.εγω εκανα το smg m να δουλευει οπωσ το csl με επαναπρογραμματισμο.

To CSL δεν νομιζω να πατιναρει τιποτα. Απο οτι γνωριζω οι διαφορες με το απλο Μ3 ειναι οτι μειωνει το χρονο αλλαγης στα προγραμματα απο S4 και πανω (και φυσικα δεν νομιζω να το καταφερνει αυτο με περισσοτερο πατιναρισμα αλλα με λιγοτερο). Και απο οτι φαινεται ενα ακομη χαρακτηριστικο του ειναι η 'ξερογκαζια' σχεδον σε ολα τα κατεβασματα ακομη και οταν δεν ειναι πατημενο το γκαζι. Τι ακριβως εννοεις και που εκανες το SMG να δουλευει οπως το CSL με επαναπρογραμματισμο?

saulm3
02-11-10, 23:12
To CSL δεν νομιζω να πατιναρει τιποτα. Απο οτι γνωριζω οι διαφορες με το απλο Μ3 ειναι οτι μειωνει το χρονο αλλαγης στα προγραμματα απο S4 και πανω (και φυσικα δεν νομιζω να το καταφερνει αυτο με περισσοτερο πατιναρισμα αλλα με λιγοτερο). Και απο οτι φαινεται ενα ακομη χαρακτηριστικο του ειναι η 'ξερογκαζια' σχεδον σε ολα τα κατεβασματα ακομη και οταν δεν ειναι πατημενο το γκαζι. Τι ακριβως εννοεις και που εκανες το SMG να δουλευει οπως το CSL με επαναπρογραμματισμο?

πατιναρει εννοω αυτην την ξερογκαζια στο κατεβασμα που μαρσαρει κ κραταει στροφεσ πανω.δεν εννοω πατιναρει στο ανεβασμα.εκει δεν πατιναρει καθολου ειναι κραου..περασα στο smg mou το προγραμμα του csl smg.

turbodog
02-11-10, 23:21
πατιναρει εννοω αυτην την ξερογκαζια στο κατεβασμα που μαρσαρει κ κραταει στροφεσ πανω.δεν εννοω πατιναρει στο ανεβασμα.εκει δεν πατιναρει καθολου ειναι κραου..περασα στο smg mou το προγραμμα του csl smg.
αν θελεις μας λες και σε ποιον εκανες την διαδικασια επαναπρογραμματισμου...

turbodog
02-11-10, 23:54
...για οποιον ενδιαφερεται περισσοτερο, το θεμα εχει συζητηθει και παλιοτερα...

https://www.bmwfans.gr/forum/showthread.php?t=2829

https://www.bmwfans.gr/forum/showthread.php?t=1956

pilot
03-11-10, 00:38
ούτε το δικό μου κάνει ξερογκαζιά αν δεν πατάω το γκάζι Θωμά. Νομίζω είναι φυσιολογικό.

EVERGET
03-11-10, 01:10
Nα πω την αλήθεια δεν το έχω προσέξει αν πατάω γκάζι ή όχι, το κάνει όταν θέλει να συγχρονίσει στροφές κιβωτίου και μοτέρ ώστε να μπει ομαλά η ταχύτητα στο κατέβασμα, αυτό ξέρει πότε να το κάνει!!!

Gregory_///M
03-11-10, 08:23
Να συμπληρώσω κ εγώ πως δεν θυμάμαι να το κάνει πάντα, αλλά τις περισσότερες φορές το κάνει σίγουρα!
Μάλιστα και με λίγες στροφές μέσα στην πόλη στο κατέβασμα για παράδειγμα από 3η σε 2αρα μαρσάρει-ανεβάζει στροφές μόνο του!!! Αλλά και σε μεγαλύτερες ταχύτητες όταν κατεβάζω για προσπέραση πάλι το κάνει!
Δεν έχω πειράξει τίποτα και μάλιστα όταν το πήρα δεν το ήξερα ότι κάνει έτσι και μου έκανε εντύπωση! :think:

Thomelef
03-11-10, 08:38
αν θελεις μας λες και σε ποιον εκανες την διαδικασια επαναπρογραμματισμου...
εσένα δημήτρη τελικά το κάνει είτε με γκάζι είτε χωρίς γκάζι, ή μόνο με πατημένο γκάζι???

ούτε το δικό μου κάνει ξερογκαζιά αν δεν πατάω το γκάζι Θωμά. Νομίζω είναι φυσιολογικό.
καλά πάμε δλδ...

Nα πω την αλήθεια δεν το έχω προσέξει αν πατάω γκάζι ή όχι, το κάνει όταν θέλει να συγχρονίσει στροφές κιβωτίου και μοτέρ ώστε να μπει ομαλά η ταχύτητα στο κατέβασμα, αυτό ξέρει πότε να το κάνει!!!
μπορείς να το προσέξεις και να ενημερώσεις ρε φιλαράκο???

Να συμπληρώσω κ εγώ πως δεν θυμάμαι να το κάνει πάντα, αλλά τις περισσότερες φορές το κάνει σίγουρα!
Μάλιστα και με λίγες στροφές μέσα στην πόλη στο κατέβασμα για παράδειγμα από 3η σε 2αρα μαρσάρει-ανεβάζει στροφές μόνο του!!! Αλλά και σε μεγαλύτερες ταχύτητες όταν κατεβάζω για προσπέραση πάλι το κάνει!
Δεν έχω πειράξει τίποτα και μάλιστα όταν το πήρα δεν το ήξερα ότι κάνει έτσι και μου έκανε εντύπωση! :think:
για δές το και εσύ ρε γρηγοράκο για σίγουρα σε παρακαλώ...


ευχαριστώ πολύ παιδιά...:original::original:

Gregory_///M
03-11-10, 08:42
Θωμά θα το κοιτάξω με ή χωρίς πατημένο γκάζι στα κατεβάσματα από 3 σε 2 και από 5 σε 4 και θα σου πω...Λες να παίζει ρόλο και σε ποιά σκάλα το δουλεύεις το smg?

Thomelef
03-11-10, 08:49
Θωμά θα το κοιτάξω με ή χωρίς πατημένο γκάζι στα κατεβάσματα από 3 σε 2 και από 5 σε 4 και θα σου πω...Λες να παίζει ρόλο και σε ποιά σκάλα το δουλεύεις το smg?

εμένα σε όλες τις σκάλες το ίδιο συμβαίνει... στου μάνου πάντως το είδα στο s4 - s5 - s6...

mo328i
03-11-10, 20:51
εμενα κατα κυριο λογο δεν κανει το ξερογκαζο αν κατεβασω χωρις γκαζι (το κανει μερικες φορες στα αποτομα φρεναρισματα και παντα στις χαμηλες στροφες) οταν παταω το γκαζακι το κανει παντα εννοειται,φιλου μου m3 που το πηγα βολτα λειτουργει σαν το δικο μου,πραγματικα αυτο με το ξερογκαζο που κανει παντα σε καποια m3 δεν το ηξερα...

Gregory_///M
03-11-10, 21:43
Θωμάκο ακούς? Όταν έχω πατημένο το γκάζι το κάνει πάντα (και στο αυτόματο και στο σειριακό) και όταν δεν το πατάω κάνει πολύ λίγο...βέβαια παίζει ρόλο και πόσες στροφές έχει το μοτέρ! Το δικό σου δεν κάνει καθόλου?

Thomelef
03-11-10, 21:51
καθόλου...

pilot
04-11-10, 00:09
Θωμάκο ακούς? Όταν έχω πατημένο το γκάζι το κάνει πάντα (και στο αυτόματο και στο σειριακό) και όταν δεν το πατάω κάνει πολύ λίγο...βέβαια παίζει ρόλο και πόσες στροφές έχει το μοτέρ! Το δικό σου δεν κάνει καθόλου?

το αυτό! αν δεν πατάμε ΚΑΘΟΛΟΥ το γκάζι κάποιες φορές είναι σαν να κρατάει τις στροφές για λίγο και κάποιες άλλες συμπεριφέρεται σαν απλό χειροκίνητο..αλλά ξερογκαζιά σαν αυτή που κάνει όταν έχουμε πατημένο γκάζι,το δικό μου προσωπικά, δεν κάνει ποτέ.

5555
04-11-10, 08:06
Θωμάκο ακούς? Όταν έχω πατημένο το γκάζι το κάνει πάντα (και στο αυτόματο και στο σειριακό) και όταν δεν το πατάω κάνει πολύ λίγο...βέβαια παίζει ρόλο και πόσες στροφές έχει το μοτέρ! Το δικό σου δεν κάνει καθόλου?

Το ιδιο και σε εμενα
Σημερα πηγα στο γραφειο με paddles, με λιγο γκαζι πατημενο παντα το κανει
οταν δεν πατουσα εκανε πολυ λιγο ισα ισα να κραταει τις στροφες.

Gregory_///M
04-11-10, 08:22
Άρα, όλοι το ίδιο λέμε....ρε Θωμά μήπως έγινε τίποτα με το "reset"? Από τότε που το πήρες έτσι δουλεύει?

turbodog
04-11-10, 08:37
Άρα, όλοι το ίδιο λέμε....ρε Θωμά μήπως έγινε τίποτα με το "reset"? Από τότε που το πήρες έτσι δουλεύει?

Ο Θωμας παρατηρησε διαφορα σε σχεση με το αυτοκινητο του Μανου. Το αυτοκινητο του Μανου εχει CSL εγκεφαλο και κατ επεκτασιν φοραει και την αντιστοιχη μοναδα SMG για το CSL. Οποτε οι οποιες διαφορες υπαρχουν σε σχεση με την λειτουργια του SMG (οπως πχ πιο συχνες ξερογκαζιες στα κατεβασματα, γρηγοροτερες αλλαγες κλπ) οφειλονται στο διαφορετικο software του ΔΙΑΦΟΡΕΤΙΚΟΥ εγκεφαλου SMG. Οταν κανουμε το λεγομενο sofware upgrade στα stock SMG σε CSL , οι αλλαγες γινονται στο κομματι που αφορα το χρονο αλλαγης των ταχυτητων και οχι συνολικα σε ολες τις παραμετρους του προγραμματος του SMG. Γιαυτο και παρατηρουνται διαφορες μεταξυ stock SMG και CSL ακομη και μετα το software upgrade. Ελπιζω να ξεδιαλυνα την κατασταση.thumb

Thomelef
04-11-10, 09:05
Άρα, όλοι το ίδιο λέμε....ρε Θωμά μήπως έγινε τίποτα με το "reset"? Από τότε που το πήρες έτσι δουλεύει?


yeap. το ρεζέτ απλά κάνει πιο ομαλές τις αλλαγές και δεν κοπανάει τόσο στα
ψηλά προγράμματα. είναι το ίδιο γρήγορο, αλλά δεν φτάνεις στο σημείο να
λυπάσαι το αμάξι όταν αλλάζεις ταχύτητα στο s6. απο την μία δεν είναι και
τόσο κακό να μην μαρσάρει, μιάς και φρενάρει καλύτερα όταν κατεβάζει χωρίς
να μαρσάρει. μουρώνει πιο πολύ στο φρενάρισμα στο κατέβασμα της τελευταίας
στιγμής...είδωμεν...είμαι ολίγον τι μπερδεμένος.

Thomelef
04-11-10, 09:06
Ο Θωμας παρατηρησε διαφορα σε σχεση με το αυτοκινητο του Μανου. Το αυτοκινητο του Μανου εχει CSL εγκεφαλο και κατ επεκτασιν φοραει και την αντιστοιχη μοναδα SMG για το CSL. Οποτε οι οποιες διαφορες υπαρχουν σε σχεση με την λειτουργια του SMG (οπως πχ πιο συχνες ξερογκαζιες στα κατεβασματα, γρηγοροτερες αλλαγες κλπ) οφειλονται στο διαφορετικο software του ΔΙΑΦΟΡΕΤΙΚΟΥ εγκεφαλου SMG. Οταν κανουμε το λεγομενο sofware upgrade στα stock SMG σε CSL , οι αλλαγες γινονται στο κομματι που αφορα το χρονο αλλαγης των ταχυτητων και οχι συνολικα σε ολες τις παραμετρους του προγραμματος του SMG. Γιαυτο και παρατηρουνται διαφορες μεταξυ stock SMG και CSL ακομη και μετα το software upgrade. Ελπιζω να ξεδιαλυνα την κατασταση.thumb

μια χαρά τα λές μήτσο...ακόμα δεν μας είπες το δικό σου πως συμπεριφέρεται!!!:original::original ::original:

chief
04-11-10, 09:54
Εγω εχθες βρεθηκα με το παιδι που αγορασε το παλιο μου Μ3 και το οδηγησα.
Στα κατεβάσματα απο πχ 4η σε 3η και 3η σε 2η κανει την ξερογκαζια εχοντας το ποδι στο φρενο.

Δεν ειναι τοσο έντονη οσο του CSL (που μπορει να ξεγελάει και ο θόρυβος της εισαγωγης) αλλα την κάνει

υγ. ο λογος που βρεθηκαμε εχθες ειναι για να δωσουμε ραντεβου για αποψε
χεχεχεχε

Thomelef
04-11-10, 09:59
Εγω εχθες βρεθηκα με το παιδι που αγορασε το παλιο μου Μ3 και το οδηγησα.
Στα κατεβάσματα απο πχ 4η σε 3η και 3η σε 2η κανει την ξερογκαζια εχοντας το ποδι στο φρενο.

Δεν ειναι τοσο έντονη οσο του CSL (που μπορει να ξεγελάει και ο θόρυβος της εισαγωγης) αλλα την κάνει

υγ. ο λογος που βρεθηκαμε εχθες ειναι για να δωσουμε ραντεβου για αποψε
χεχεχεχε

να υποθέσω θα τον αφήσεις να σε περάσει για να του αποδείξεις πόσο καλό
αμάξι του πούλησες εεε??? α ρε τι κουφάλα που είσαι...και μετά φυσικά θα
ράψεις κάνα έβο που θα βλέπει το πάτημα και θα υποθέτει πόσο εύκολος
αντίπαλος είναι το σι ες ελ για να την τρώει απο μαμά Μ3... α ρε συμπέθερε
σε έχω μάθει καλά τι π@υτ@ν@ είσαι μ'ένα σμπάρο δυο τριγώνια...:th_Laie_67-1::th_Laie_67-1:

chief
04-11-10, 11:01
θα ξεμπερδεψω με αυτον και σειρα θα παρει το κοπέλι...

billarasm3
05-11-10, 23:23
Το ιδιο και σε εμενα
Σημερα πηγα στο γραφειο με paddles, με λιγο γκαζι πατημενο παντα το κανει
οταν δεν πατουσα εκανε πολυ λιγο ισα ισα να κραταει τις στροφες.

Και εμένα το ίδιο!!!
Βέβαια αν είναι πολύ υψηλές οι στροφές
τότε ρίχνει ξερογκαζο!!!

EVERGET
06-11-10, 00:13
Λοιπόν και στο δικό μου συγχρονίζει με γκαζιά μόνο με πατημένο το γκάζι, οπότε dont worry thomelef!!!!

Thomelef
06-11-10, 07:08
ωραία λοιπόν,,,,,,,,,,,,,,,,,,,άρα ο σκανδάλης έχει homework αφού του αρέσει
να σκαλίζει τα smg...ΔΗΜΗΤΡΗ.....Ο ΧΡΟΝΟΣ ΞΕΚΙΝΑΕΙ ΑΠΟ ΤΩΡΑ!!!!!!!!!!!!!!!

turbodog
06-11-10, 12:03
Το ιδιο και σε εμενα
Σημερα πηγα στο γραφειο με paddles, με λιγο γκαζι πατημενο παντα το κανει
οταν δεν πατουσα εκανε πολυ λιγο ισα ισα να κραταει τις στροφες.

Το τσεκαρα χτες βραδυ.Μια απο τα ιδια και εδω...

skandalis447
06-11-10, 12:55
Χριστοφορε...μηπως...μηπως λεω...το δικο σου το smg δεν ειναι εντελως μαμα?:hystericalbs1:Για να βοηθησω λιγο την κατασταση,ενας προγραμματιστης που εχει ασχοληθει με το θεμα και εχει αναλυσει το software και των 2,μπορει να παρει στοιχεια απο το ενα και να τα περασει στο αλλο...οχι ολα,αλλα σιγουρα πολλα...