PDA

Επιστροφή στο Forum : Πόσο συχνά πλένετε το αυτοκίνητό σας ?



Monsta
01-11-10, 19:39
Τούτος εδώ για παράδειγμα λέει 4-5 φορές / βδομάδα :shok::shok:

edit: https://www.detailingworld.co.uk/forum/showthread.php?t=190883

Karizma Z4
01-11-10, 19:48
Εξωτερικο πλυσιμο μια φορα την εβδομαδα και πιο σπανια δυο αν το επιτρεπει ο καιρος παντα...Εσωτερικα συνηθως το καθαριζω μονος μιας και εχει πολυ μικρη καμπινα και την "φερνω" βολτα ανετα

stef
01-11-10, 19:49
Η σωστή ερώτηση είναι πόσο συχνά πλένετε το αμάξι σε συνδυασμό με το πόσο συχνά το κινείτε....
Πχ έχω να το πλύνω 3 βδομάδες, απλά κάθε βδομάδα βάζω σκούπα μέσα + ξεσκόνισμα παντού με αεροσυμπιεστή....
Το αμάξι βρίσκεται μόνιμα σε κλειστό γκαράζ που ούτε σκόνες μπαίνουν ούτε τίποτα
Α και είναι και κουκουλωμένο...(ξέρω θα μου πεις για αράχνη...)
Το καλοκαίρι που το χρησιμοποιώ περισσότερο 1-2 φορές την εβδομάδα..
Τον χειμώνα 1-2 φορές τον μήνα...

Nino
01-11-10, 19:53
οταν λερωσει...

υγ οσο για το cinquecento...ας μη πω καλυτερα...

PANOS-E60
01-11-10, 19:56
Μιά φορά τη βδομάδα εξωτερικά. Μιά φορά το μήνα εσωτερικά με ηλεκτρική σκούπα, πέρασμα με νωπό πανί τα πλαστικά και κάθε 2 μήνες πέρασμα τα δέρματα με ενυδατική. Ολα μόνος μου γιατί το κάνω κέφι. :thumbsup:

Πάντως τις αναλυτικές οδηγίες του Κώστα, παρότι τις έχω διαβάσει δεν μπορώ να πω ότι τις ακολουθώ ευλαβικά ...

Tsakirakos
01-11-10, 20:01
ωρες ωρες το αφηνω τοσο που ισα που βλεπω απο το μπροστα τζαμι!
οταν το ειχα πρωτοπαρει,καθε μερα σχεδον το επλενα...
τολμω να πω πως πιο συχνα πλενω τα τρακτερ μου!
https://sphotos.ak.fbcdn.net/hphotos-ak-snc4/hs930.snc4/74388_446410891079_706336079_5857292_1565600_n.jpg

Monsta
01-11-10, 20:02
Μιά φορά το μήνα εσωτερικά με ηλεκτρική σκούπα, πέρασμα με νωπό πανί τα πλαστικά ..

Μια φορά / μήνα σκούπισμα τα πλαστικά ?????

Απαράδεκτος !!!! :thumbsdown: :hystericalbs1::hystericalbs1:

Μιλάμε όταν βλέπω σκονίτσα πάνω στο ταμπλό, μου σηκώνεται η τρίχα κάγκελο !!!!!

Tsakirakos
01-11-10, 20:04
αν και βραδυνη, πιστευω πως ξεχωριζει η βρωμια...

Monsta
01-11-10, 20:05
+ ξεσκόνισμα παντού με αεροσυμπιεστή....

...


Πάρα πολύ καλή ιδέα !!!! Κάνω το ίδιο.

Δε φαντάζεσαι το τι σκόνη βγάζουν τα υφασμάτινα καθίσματα....

zaharias
01-11-10, 20:07
Μια φορα το μηνα... Αλλα δεν βγαινει συνεχεια απο το γκαραζ για να λερωθει.. :D Χωρια που δεν βγαινει οταν βρεχει.. (Οποτε μπορει να παει και πανω απο μηνα) Μεσα μπορει να το καθαρισω και πιο συχνα.. Συνηθως κανω το μεσα μονος μου και μετα παω σε ενα γειτονικο πλυντηριο και του ριχνω ενα εξωτερικο.. Και μετα σπιτι για γλυψιμο και περασμα κερακι.. :D

Συμφωνω με τον stef "Η σωστή ερώτηση είναι πόσο συχνά πλένετε το αμάξι σε συνδυασμό με το πόσο συχνά το κινείτε...."

PANOS-E60
01-11-10, 20:14
Μια φορά / μήνα σκούπισμα τα πλαστικά ?????

Απαράδεκτος !!!! :thumbsdown: :hystericalbs1::hystericalbs1:

Μιλάμε όταν βλέπω σκονίτσα πάνω στο ταμπλό, μου σηκώνεται η τρίχα κάγκελο !!!!!

Πολύ που το κυκλοφοράω γιά να λερώνεται κιόλας ... :th_Laie_67-1:

E46 POWER
01-11-10, 20:33
καθε τριτη και σαββατο! σαββατο για εξοδο και πρωινο καφεδακι κυριακης και τριτη για συντηρηση... αν βρεξει μπορει και πιο πολλες!

stef
01-11-10, 20:39
Πάρα πολύ καλή ιδέα !!!! Κάνω το ίδιο.

Δε φαντάζεσαι το τι σκόνη βγάζουν τα υφασμάτινα καθίσματα....

Και όχι μόνο Κώστα....
Και στους αεραγωγούς και παντού...
Εδώ όποτε ανοίγω οροφή και κάνω cabrioβόλτα μετά έχει φουλ καθάρισμα τα πάντα όλα μέσα....
Δεν παίζει να υπάρχει σκόνη με ΤΙΠΟΤΑ μέσα...

Stamatis
01-11-10, 20:49
ψήφισα Χριστούγεννα-Πάσχα-Μετά τις διακοπές γιατι δεν έχει επιλογή 1 φορά το χρόνο και ΑΝ.
αφου δεν κυκλοφορεί...

stef
01-11-10, 21:04
Τούτος εδώ για παράδειγμα λέει 4-5 φορές / βδομάδα :shok::shok:

edit: https://www.detailingworld.co.uk/forum/showthread.php?t=190883

5 φορές την εβδομάδα θα σαπίσει το αμάξι στο τέλος...
ΕΛΕΟΣ...:hystericalbs1:

ZWMZ
01-11-10, 21:16
Το καλοκαιρι καθε βδομαδα,με τα πρωτα ξεροφυλλα του φθινοπωρου σταματαω και μετα το ξαναπλενω μολις ερθουν τα χελιδονια.
Το σμαρτ που το εχω στο δρομο,οταν φαει κουτσουλια.

Stamatis
01-11-10, 21:25
Ασχετο αλλά έχετε παρατηρήσει πως δείχνει αυτό το θέμα απέξω?

Στα Κυπριακά βγάζει νόημα...

Αν κάποιος όμως έχει πονηρό μυαλό..... για δείτε λίγο καλύτερα....

Driver M
01-11-10, 21:32
Το καλοκαίρι, 1 φορά την εβδομάδα, ίσως και 2 αν ρίξει κανα ξαφνικό μπουρίνι. Το χειμώνα όποτε έχει λίγο καλοκαιρία, αλλά σπάνια να περάσουν πάνω από 15-20 μέρες.
Όλα αυτά αφορούν το 207 μου που το παρκάρω έξω και το χρησιμοποιώ καθημερινά.

Η 320 είναι σχεδόν πάντα με κουκούλα στο πάρκινγκ καθαρή. Αυτή παίζει και να την πλένω 1 φορά το μήνα, αφού δε χρησιμοποιείται πολύ συχνά, απλά αν βρωμίσει λίγο πρέπει να πλυθεί για να μπει κουκούλα, ώστε να μη δημιουργηθεί αράχνη από τη σκόνη.

Το εσωτερικό περνιέται 1-2 φορές το μήνα με ειδικό γαλάκτωμα και 1 φορά το μήνα σκούπα.
Το ξεσκόνισμα δεν το αναφέρω, γιατί πάντα στο ντουλαπάκι υπάρχει ένα swiffer ώστε όταν αρχίζει να πιάνει σκόνη το ταμπλό (δηλαδή κάθε μέρα) να περνιέται μια στα γρήγορα.

Ίσως είμαι λίγο υπερβολικός στο θέμα detailing, αλλά πιστέψτε με, υπάρχουν και πολύ πολύ χειρότερα...

halkida116mpack
01-11-10, 21:36
μια φορα την εβδομαδα εκτος αν βρεχει ολη την βδομαδα...σημερα ηταν η μερα του ...και μεσα δεν ξερω γιατι παντα ειμαι με πανακι και μαζευω σκονες...σπανια θα ειναι απλυτο και καποιες φορες βρεχει εξω και εγω στο υπογειο μερναω κερι το αμαξι ....

Vasilis
01-11-10, 21:38
μετα απο ταξιδι...ή μετα απο ''νυχτερινη εξορμηση'' ... σχεδον ΠΑΝΤΑ!:shok:

Εχει αλλωστε ''περπατησει'' στο νερο καμμια 20αρια φορες στην ζωη της!thumb


Αρα το πλυσιμο ειναι ευκολη υποθεση κ για κεινην αλλα κ για μενα!:rally:

Οσον αφορα το εσωτερικο...τον τελευταιο καιρο λογω παιδιου, μπαινω μονον εγω μιας κ μετακινουμαστε με το μικρο!

το πατακι μονο καθαριζω κ κανα ξεσκονισμα στα ταμπλω κτλ!

τα δερματα αργα κ που κανα γαλακτωμα (4φορες τον χρονο) μιας κ ο ηλιος δεν εχει την τυχη να τα απολαυσει!!!:thumbsup:

aristent
01-11-10, 21:39
Δεν το εχω ποτε λερωμενο!!!!ρωτηστε τη γειτονια,την οικογενεια μου,τους φιλους μου,τον Γρηγορη(Gregory//M),τον Θανο(Scania124)....:thumbsup:

Ψηφησα 1 φορα την εβδομαδα αλλα......εαν χρειαστει και δυο και τρεις φορες την εβδομαδα ....:whistle:.....πως να σας το πω αλλιως ΑΡΡΩΣΤΙΑ!!!!!:th_Laie_67-1:

Στις καλοκαιρινες διακοπες μου το ειδες Κωστα αλλα δεν ηταν και στα καλυτερα του....ε ειπαμε διακοπες!!!!:thumbsup:

Παντα το πλενω μονος μου σε πλυντηριο self service χωρις βουρτσα, με ενεργο αφρο,κερι,ξεπλυμα με αφαλατομενο νερο κλπ.

Dimzan
01-11-10, 21:55
Σπανιως και που διοτι και να το πλυνω λερωνεται αμεσως και ξενερωνω...

Αμα βεβαια την ακουσει χοντρα απο καμια λασπη η δεχνει πολλες ευγενικες χορηγιες περιστεριων τοτε το πλενω.

Γενικα ειμαι σχεδον στο 1 το μηνα... Πιο συχνα ομως το πλενω τους καλοκαιρινους μηνες.. Το χειμωνα και καθαρο να ιεναι δε θα το προσεξει κανεις...

Nino
01-11-10, 21:55
:whistle:
ζητειται συνεταιρος για ανοιγμα επιχειρησης... πλυντηριο αυτοκινητων
πλυσιμο και με μηχανη και στο χερι...
πελατεια απο οτι φαινεται εξασφαλισμενη!!!:th_Laie_67-1:

Ptboul
02-11-10, 07:59
Πάρα πολύ καλή ιδέα !!!! Κάνω το ίδιο.

Δε φαντάζεσαι το τι σκόνη βγάζουν τα υφασμάτινα καθίσματα....

Ναι κ φεύγει από εκεί κ πάει στο ταμπλό :th_Laie_67-1:

Πριν παντρευτώ όπου πήγαινα κάθε βδομάδα στο χωριό, έπεφτε σχολαστικότατο πλύσιμο στον κήπο (μία φορά την εβδομάδα).

Τώρα, μία φορά το μήνα κ αυτό σε πλυντήριο στην πόΛη. https://www.myemoticons.com/images/work-school/transportation/car-wash.gif

kostasxan
02-11-10, 08:18
Η σωστή ερώτηση είναι πόσο συχνά πλένετε το αμάξι σε συνδυασμό με το πόσο συχνά το κινείτε....
Πχ έχω να το πλύνω 3 βδομάδες, απλά κάθε βδομάδα βάζω σκούπα μέσα + ξεσκόνισμα παντού με αεροσυμπιεστή....
Το αμάξι βρίσκεται μόνιμα σε κλειστό γκαράζ που ούτε σκόνες μπαίνουν ούτε τίποτα
Α και είναι και κουκουλωμένο...(ξέρω θα μου πεις για αράχνη...)
Το καλοκαίρι που το χρησιμοποιώ περισσότερο 1-2 φορές την εβδομάδα..
Τον χειμώνα 1-2 φορές τον μήνα...

+1 Ακριβός τα ιδία

GEORGE316
02-11-10, 08:40
επειδη ειχα παντα χωρο στο πατρικο μου εξω απο το υπογειο μας,υπηρχε παντα η προδιαθεση...
θεωρω το πλυσιμο του αυτοκινητου σαν μια μορφη χαλαρωσης.αντι να παω εξω να πιω ενα καφε πλενω το αμαξι...
ειχα φτασει σε σημειο να το πλενω και 3 φορες την εβδιμαδα..καλοκαιρι βεβαια...
τωρα?μια φορα το μηνα και αυτο αν εχω χρονο-ορεξη για να το πλυνω μονος και αν εχω περισσευουμενα ωστε να το παω σε σωστο πλυντηριο αυτοκινητων......

Gregory_///M
02-11-10, 08:45
Δεν το εχω ποτε λερωμενο!!!!ρωτηστε τη γειτονια,την οικογενεια μου,τους φιλους μου,τον Γρηγορη(Gregory//M),τον Θανο(Scania124)....:thumbsup:

Ψηφησα 1 φορα την εβδομαδα αλλα......εαν χρειαστει και δυο και τρεις φορες την εβδομαδα ....:whistle:.....πως να σας το πω αλλιως ΑΡΡΩΣΤΙΑ!!!!!:th_Laie_67-1:

Στις καλοκαιρινες διακοπες μου το ειδες Κωστα αλλα δεν ηταν και στα καλυτερα του....ε ειπαμε διακοπες!!!!:thumbsup:

Παντα το πλενω μονος μου σε πλυντηριο self service χωρις βουρτσα, με ενεργο αφρο,κερι,ξεπλυμα με αφαλατομενο νερο κλπ.

Ψέματα λέει, το είδα μία φορά άπλυτο, μια μέρα με βροχή (μάλλον το είχε βγάλει με το ζόρι)!!! :th_Laie_67-1::th_Laie_67-1::th_Laie_67-1:

Αν και δεν το κινώ πολύ μέσα στην εβδομάδα όλο και κάποιο καθάρισμα θα γίνει, έτσι για να φεύγουν οι σκόνες και να διατηρείται καθαρό! Να μην χάνουμε επαφή!
Μετά από ταξίδι φυσικά, την επόμενη μέρα έχει γενικό, μέσα-έξω!
Μέσα είναι πάντα καθαρό αφού δεν καπνίζουμε, δεν τρώμε και τινάζουμε λίγο τα παπούτσια μας πριν καθίσουμε! Τα πατάκια τινάζονται κάθε φορά που παίρνω το αυτοκίνητο οπωσδήποτε!! Δεν μπορώ να είναι λερωμένο-σκονισμένο το εσωτερικό του αυτοκινήτου! Το ίδιο βέβαια ισχύει και για το 2ο αυτοκίνητο που έχουμε για καθημερινή χρήση, με την διαφορά ότι αυτό απολαμβάνει πολλές βόλτες μέσα στην πόλη όταν βρέχει!

nikos1400
02-11-10, 09:42
Εμενα,
1ον θελει βαψιμο, οπότε καταλαβαινετε...

2ον προσεχουμε για να εχουμε !
μην τρεχουνε τα νερα καθε 2 μερες να πλενουμε το αυτοκινητο !
:original:

Christos 330
02-11-10, 09:45
Ανηκω στους ανθρωπους που πλενω πανω απο 2 φορες την βδομαδα . . .

Μια ισως 2 φορες την βδομαδα και απο μεσα . . .


p.s το audi φοραει αλλες ζαντες στεις τελευταιες φωτο . . .

Μηπως ειναι αλλο και οχι το ιδιο ; ; ;

Η απλα αλλαξε τις ζαντες ; ; ;

PATSIMINI
02-11-10, 11:22
Δεν το εχω ποτε λερωμενο!!!!ρωτηστε τη γειτονια,την οικογενεια μου,τους φιλους μου,τον Γρηγορη(Gregory//M),τον Θανο(Scania124)....:thumbsup:

Ψηφησα 1 φορα την εβδομαδα αλλα......εαν χρειαστει και δυο και τρεις φορες την εβδομαδα ....:whistle:.....πως να σας το πω αλλιως ΑΡΡΩΣΤΙΑ!!!!!:th_Laie_67-1:

Στις καλοκαιρινες διακοπες μου το ειδες Κωστα αλλα δεν ηταν και στα καλυτερα του....ε ειπαμε διακοπες!!!!:thumbsup:

Παντα το πλενω μονος μου σε πλυντηριο self service χωρις βουρτσα, με ενεργο αφρο,κερι,ξεπλυμα με αφαλατομενο νερο κλπ.

το πλυντηριο στην οδο βολου λες???εγω εκει τα πλενω παντως απο τοτε που ανοιξε το μαγαζι αυτο...

Ptboul
02-11-10, 11:58
το πλυντηριο στην οδο βολου λες???εγω εκει τα πλενω παντως απο τοτε που ανοιξε το μαγαζι αυτο...

Να δω τώρα το καινούριο που κ πως θα το πλένεις! :hyper::eek:

Driver M
02-11-10, 13:03
Πάντως δεν περίμενα ειλικρινά να έχει το detailing τόσο θερμό κοινό στο φόρουμ.
Το μόνο που ελπίζω παιδιά είναι όσοι πλένετε τα αμάξια σας μόνοι (γιατί για την πλειοψηφία των πλυντηρίων ας το αφήσω καλύτερα) να ακολουθείτε κάποιες βασικές οδηγίες, όπως ειδικό σαμπουάν αυτοκινήτου, δύο κουβάδες, γάντι microfibre ή μάλλινο για το πλύσιμο και μαλακά microfibre για το στέγνωμα.
Αν τα κάνετε όλα αυτά, τότε τα αυτοκίνητά σας θα είναι πάντα καθαρά και με την ελάχιστη φθορά χρώματος.

Αν όμως πλένετε 1-2 φορές την εβδομάδα και δεν ακολουθείται πάνω κάτω τα παραπάνω, τότε μακροπρόθεσμα θα κάνετε αρκετή ζημιά στο χρώμα με αποτέλεσμα να θέλει σίγουρο γυάλισμα. Γι'αυτό, λίγο περισσότερη προσοχή για σίγουρα αποτελέσματα.

Όπως και να'χει, keep washing!thumb

aristent
02-11-10, 13:15
το πλυντηριο στην οδο βολου λες???εγω εκει τα πλενω παντως απο τοτε που ανοιξε το μαγαζι αυτο...

Πρωτα ναι εκει,αλλα τωρα τελευταια στην οδ.φαρσαλων ειναι ενα παρομοιο.thumb


Να δω τώρα το καινούριο που κ πως θα το πλένεις! :hyper::eek:

Το ειδα προχθες!!!!πλυμενο φυσικα ......τελειο!!!!:thumbsup:

PATSIMINI
02-11-10, 13:38
Να δω τώρα το καινούριο που κ πως θα το πλένεις! :hyper::eek:


το επλυνα πρωτη φορα πριν 2 μερες..λογω 2 ταξιδιων λαρισα αθηνα ειχε γεμισει μπροστα και δε μπορουσα να το βλεπω....

stef
02-11-10, 14:29
Πάντως δεν περίμενα ειλικρινά να έχει το detailing τόσο θερμό κοινό στο φόρουμ.
Το μόνο που ελπίζω παιδιά είναι όσοι πλένετε τα αμάξια σας μόνοι (γιατί για την πλειοψηφία των πλυντηρίων ας το αφήσω καλύτερα) να ακολουθείτε κάποιες βασικές οδηγίες, όπως ειδικό σαμπουάν αυτοκινήτου, δύο κουβάδες, γάντι microfibre ή μάλλινο για το πλύσιμο και μαλακά microfibre για το στέγνωμα.

Ειδικό σφουγγάρι της Autoglym χρησιμοποιώ και chamois δέρμα...

gyiama
02-11-10, 14:36
Πάντως δεν περίμενα ειλικρινά να έχει το detailing τόσο θερμό κοινό στο φόρουμ.
Το μόνο που ελπίζω παιδιά είναι όσοι πλένετε τα αμάξια σας μόνοι (γιατί για την πλειοψηφία των πλυντηρίων ας το αφήσω καλύτερα) να ακολουθείτε κάποιες βασικές οδηγίες, όπως ειδικό σαμπουάν αυτοκινήτου, δύο κουβάδες, γάντι microfibre ή μάλλινο για το πλύσιμο και μαλακά microfibre για το στέγνωμα.
Αν τα κάνετε όλα αυτά, τότε τα αυτοκίνητά σας θα είναι πάντα καθαρά και με την ελάχιστη φθορά χρώματος.

Αν όμως πλένετε 1-2 φορές την εβδομάδα και δεν ακολουθείται πάνω κάτω τα παραπάνω, τότε μακροπρόθεσμα θα κάνετε αρκετή ζημιά στο χρώμα με αποτέλεσμα να θέλει σίγουρο γυάλισμα. Γι'αυτό, λίγο περισσότερη προσοχή για σίγουρα αποτελέσματα.

Όπως και να'χει, keep washing!thumb

Aρη ρε γμτ εγω που δοκιμασα ενα γαντι (αυτο με τα κροσια)δεν με βολεψε καθολου ασε που σκαλωνει παντου!!εχεις να προτεινεις κατι?οχι πολυ ακριβο κατι νορμαλ!!!

nikos ///M
02-11-10, 15:21
δεν εχω καποια στανταρ για το ποτε το πλενω
μιας και το κυκλοφωραω πολυ σπανια!ειναι ολο
κλειδωμενω στο γκαραζ!

Nick bmwlover
02-11-10, 16:19
Τουλαχιστον 2 φορες τον μηνα απ'εξω,εσωτερικα 1 φορα.Eπειδη ομως το κινω συνεχεια το αμαξι,λερωνεται πολυ ευκολα...

Driver M
02-11-10, 16:26
Ειδικό σφουγγάρι της Autoglym χρησιμοποιώ και chamois δέρμα...

Καλύτερα να μη χρησιμοποιείς δέρμα, ακόμα και συνθετικό, γιατί πρέπει να το σέρνεις πάνω στο αυτοκίνητο για να απομακρυνθούν τα νερά και υπάρχει κίνδυνος να παγιδευτεί κανα πετραδάκι και να κάνεις γρατζουνιά. Άσε που γενιά δεν είναι ό,τι πιο μαλακό.
Καλύτερα μια μεγάλη μαλακή πετσέτα μικροϊνών.


Aρη ρε γμτ εγω που δοκιμασα ενα γαντι (αυτο με τα κροσια)δεν με βολεψε καθολου ασε που σκαλωνει παντου!!εχεις να προτεινεις κατι?οχι πολυ ακριβο κατι νορμαλ!!!

Κοίτα, πάρα πολύ καλό είναι το μάλλινο γάντι της sonus με 12 ευρώ https://www.swell.gr/car/index.php?option=com_virtuemart&page=shop.browse&category_id=22&Itemid=72.
Σίγουρα δεν είναι ό,τι πιο οικονομικό, αλλά όταν πρόκειται για κάτι τόσο βασικό στο πλύσιμο του αυτοκινήτου, πιστεύω ότι αξίζει τον κόπο αφού θα το χρησιμοποιείς για αρκετά χρόνια.


ps Για ό,τι άλλες απορίες έχει κάποιος σχετικά με το πλύσιμο του αυτοκινήτου του, καλύτερα να γράφει στο σχετικό τόπικ ώστε να μη βγαίνουμε οff.thumb

konstantinaM3
02-11-10, 16:50
κ εγω το πλενω οταν λερωθει αλλα αμα εχω χρονο μπορω να το χαιδευω ολη μερα!!!αχχαχαχαχαχαχ

Monsta
02-11-10, 18:32
Καλύτερα να μη χρησιμοποιείς δέρμα, ακόμα και συνθετικό, γιατί πρέπει να το σέρνεις πάνω στο αυτοκίνητο για να απομακρυνθούν τα νερά και υπάρχει κίνδυνος να παγιδευτεί κανα πετραδάκι και να κάνεις γρατζουνιά. Άσε που γενιά δεν είναι ό,τι πιο μαλακό.
Καλύτερα μια μεγάλη μαλακή πετσέτα μικροϊνών.




Το συνθετικό δέρμα της AG είναι τόσο μαλακό που δεν υπάρχει περίπτωση να δημιουργήσει πρόβλημα. Δοκιμασμένο σερί τα τελευταία 6 χρόνια.

Εγώ μετά από κάθε στύψιμο κάνω από συνήθεια και ένα τίναγμα.

Οι 'μεγάλες' πετσέτες MF θέλουν προσοχή ώστε στο σκούπισμα χαμηλά να μην ακουμπήσουν το έδαφος. Αν ο χρήστης δεν είναι εξοικειωμένος στη χρήση της, θα κάνει εγγυημένα λαλακία μέχρι να το συνηθίσει.

Driver M
02-11-10, 19:04
Το συνθετικό δέρμα της AG είναι τόσο μαλακό που δεν υπάρχει περίπτωση να δημιουργήσει πρόβλημα. Δοκιμασμένο σερί τα τελευταία 6 χρόνια.

Εγώ μετά από κάθε στύψιμο κάνω από συνήθεια και ένα τίναγμα.

Οι 'μεγάλες' πετσέτες MF θέλουν προσοχή ώστε στο σκούπισμα χαμηλά να μην ακουμπήσουν το έδαφος. Αν ο χρήστης δεν είναι εξοικειωμένος στη χρήση της, θα κάνει εγγυημένα λαλακία μέχρι να το συνηθίσει.

Α οκ τότε για το συγκεκριμένο.
Απλά, γενικά τα δέρματα είναι καλό να αποφεύγονται, με λίγες εξαιρέσεις όπως αυτή.

Με τις μεγάλες πετσέτες θέλει λίγη προσοχή χαμηλά, γι'αυτό καλύτερα τα μέρη αυτά να καθαρίζονται με πιο μικρά mf που έχουν πιο εύκολο "χειρισμό".

stef
02-11-10, 20:58
Καλύτερα να μη χρησιμοποιείς δέρμα, ακόμα και συνθετικό, γιατί πρέπει να το σέρνεις πάνω στο αυτοκίνητο για να απομακρυνθούν τα νερά και υπάρχει κίνδυνος να παγιδευτεί κανα πετραδάκι και να κάνεις γρατζουνιά. Άσε που γενιά δεν είναι ό,τι πιο μαλακό.
Καλύτερα μια μεγάλη μαλακή πετσέτα μικροϊνών.


Οι πετσέτες αφήνουν όμως νερά...
Ενώ το chamois τόσα χρόνια δεν έχει γδάρει ποτέ το αμάξι...

oldcarskickass
02-11-10, 23:07
Όποτε αρχίσω να μπερδεύω το χρώμα του με κάτι άλλο.

Έχω βγάλει από την συνάρτηση τον χρόνο.

gant
04-11-10, 21:31
Ο μέσος όρος μου είναι ανά 20ημερο, αλλά αν τύχει και λασπωθεί μπορεί να πλυθεί και 2 φορές την βδομάδα, νομίζω, πως σε βροχερές περιόδους δεν υπάρχει σταθεότητα στην συχνότητα του πλυσίματος.

BILL007
04-11-10, 21:35
Μια φορά την εβδομάδα είναι καλά για εμένα!:original:

dblade
12-01-11, 21:35
Και εγω αν προλαβω μια φορα την εβδομαδα τωρα να ρωτησω το πλυσιμο οκ με γαντι αλλα πως βουταμε το γαντι στον κουβα και ξεκιναμε?? Και οταν λερωθει πολυ παει πλυντηριο κανονικα??
Και στο σκουπισμα ειναι καλυτερο λετε η πετσετα μικροηνων απο οτι το δερμα??
Και για κερωμα τι προτεινεται παλι με γαντι το απλωνουμε το κερι η με πετσετα??

Jimmakos
12-01-11, 21:41
Κανα 2 φορές τον μήνα..... Μην το πιάνει και το μάτι.... :th_Laie_67-1:

Τουλάχιστον δεν το βρωμίζω και μέσα λάμπει πάντα thumb

jimdros
13-01-11, 00:14
Μια φορα το μηνα... Αλλα δεν βγαινει συνεχεια απο το γκαραζ για να λερωθει.. :D Χωρια που δεν βγαινει οταν βρεχει.. (Οποτε μπορει να παει και πανω απο μηνα) Μεσα μπορει να το καθαρισω και πιο συχνα.. Συνηθως κανω το μεσα μονος μου και μετα παω σε ενα γειτονικο πλυντηριο και του ριχνω ενα εξωτερικο.. Και μετα σπιτι για γλυψιμο και περασμα κερακι.. :D

Συμφωνω με τον stef "Η σωστή ερώτηση είναι πόσο συχνά πλένετε το αμάξι σε συνδυασμό με το πόσο συχνά το κινείτε...."

και κυριως ποσο προσφατα το αποκτησατε....

bmw_z4
13-01-11, 01:04
[QUOTE=

Μιλάμε όταν βλέπω σκονίτσα πάνω στο ταμπλό, μου σηκώνεται η τρίχα κάγκελο !!!!![/QUOTE]

εγω εχω αλλη τρελα.....μην δω στο τζαμι εστω και λιγη σκονη κατευθειαν το αζαξ περνει δουλεια!

το Ζ μου το πλενω 1 φορα την εβδομαδα εξωτερικα και την 2η εβδομαδα εξωτερικα και εσωτερικα μαζι!

Jimmakos
13-01-11, 01:10
Καλά με τέτοιο καιρό δεν παω καν να το πλύνω..... Εκτός αν είναι κάτι επίσημο (γάμος, βάπτιση) που είμαι καλεσμένος.....

Μέσα θέλω να είναι πεντακάθαρο.... Εκκλησία!