PDA

Επιστροφή στο Forum : Rolls Royce the greek way



GM6
01-11-10, 10:50
https://www.otheos.com/?p=1163

Vasilis
01-11-10, 10:57
https://www.otheos.com/?p=1163

:th_Laie_67-1::th_Laie_67-1:

κατσε να το δει κ ο μονστα...:whistle::th_Laie_67-1::popcorn:

stef
01-11-10, 10:58
Όχι ρε μ..... , ΕΛΕΟΣ τι κάνει ο τύπος...

Z4 DCT
01-11-10, 11:00
:th_Laie_67-1::th_Laie_67-1:

κατσε να το δει κ ο μονστα...:whistle::th_Laie_67-1::popcorn:

Ρε σεις ο Μονστα δεν ειναι αυτος????:th_Laie_67-1: :th_Laie_67-1::th_Laie_67-1:

Vasilis
01-11-10, 11:02
Ρε σεις ο Μονστα δεν ειναι αυτος????:th_Laie_67-1: :th_Laie_67-1::th_Laie_67-1:

:th_Laie_67-1: :whistle: :th_Laie_67-1:

Nino
01-11-10, 11:07
Παντως αυτο που ασπριζει στο φτερο δεν ειναι στοκος... μαλλον για σουβασερ μου κανει!!

GM6
01-11-10, 11:11
:th_Laie_67-1::th_Laie_67-1:

κατσε να το δει κ ο μονστα...:whistle::th_Laie_67-1::popcorn:

Αυτο περιμενω και εγω.....:th_Laie_67-1::th_Laie_67-1:

Stamatis
01-11-10, 11:11
Δέρμα αγελάδας μεγαλωμένη σε χωράφι χωρίς συρματοπλέγματα = 10.000 ευρώ
Χειροποίητο ταμπλώ απο ξύλο κέδρου κερωμένο με κερί απο βασιλισσα = 5.000 ευρώ
Χαλάκια φτιαγμένα απο μουν$τριχες καμήλας = 3.000 ευρώ
Αλουμινένιο αμάξωμα δουλεμένο με laser = 100.000 ευρώ

Ελληνικά χέρια να δημιουργούν γλυπτική = αξία Ανεκτίμητη.

Monsta
01-11-10, 11:11
Καλά ο αρθρογράφος είναι ολίγον άσχετος.

1 ) Αυτό που βλέπετε είναι primer και ο στόκος (αν υπάρχει) είναι από κάτω, άρα δεν φαίνεται. Μπορεί το αμάξι να είχε μόνο γρατζουνιές.

2) Αν όμως είχε και λακούβες και αν το συγκεκριμένο κομμάτι στη Ρολς είναι από αλουμίνιο, που αμφιβάλω, δεν υπάρχει κανένα πρόβλημα να μπει στόκος. Ο στόκος προορίζεται και για αλουμινένιες επιφάνειες και αν το αμάξι είχε βαθούλωμα, ο στόκος αναγκαστικά πρέπει να μπει.

Monsta
01-11-10, 11:14
Ρε σεις ο Μονστα δεν ειναι αυτος????:th_Laie_67-1: :th_Laie_67-1::th_Laie_67-1:

χαχαχαχα άμα δεις αγόρι μου το μαγαζί αυτό θα κλαις. Στο Χαλάνδρι είναι σε κεντρικό δρόμο. Ειλικρινά απορώ και γω πως ο ιδιοκτήτης το πήγε εκεί...

GEORGE316
01-11-10, 11:15
τοτε δεν ειχα καλο κινητο με φωτογραφικη μηχανη...
πηγαινοντας λοιπον στο ωδειο μου για μαθημα..Σαββατο βαρυ απογευμα...ολη η αγορα κλειστη...
μεσα σε ενα συνεργειο (απο αυτο που μενεις απο βλαβη μεσανυχτα σε ερημια και οταν το βλεπεςι λες..εγω εδω δεν μπαινω....)βλεπω μεσα την ρολλσ του συγχωρεμενου ιδιοκτητη της εφημεριδας ΜΑΚΕΔΟΝΙΑ...πανω στη ραμπα..
καθομουν και τη χαζευα....
εκεινο το διαστημα βεβαια μετα το θανατο του το αυτοκινητο ηταν κυριολεκτια παρατημενο στο πεζοδρομιο καπου απεναντι απο το "μπαλτα" μεσα στη σκονη..
οπως και να το κανουμε...αμαξι ειναι και αυτο..
αν απο τον αντιπορσωπο του ειπαν (και σιγα να μην ειχαν στοκ ανταλλακτικα)θα δωσουμε εντολη στο εργοστασιο να βγαλουν ενα πισω φτερο που θα βγει σε 6 μηνες απο σημερα και θα τοστειλουμε στην αγγλιαγια αλλους 9 μηνες να σου το αλλαξουν.....
μητσος way λοιπον και μαστορα ποτε να περασω να το παρω??

gnx
01-11-10, 11:20
https://www.youtube.com/watch?v=h7ZSdRIwEVA&p=4C732A49E50DE540&index=0&playnext=1&has_verified=1

Προσεξτε το γερο που περνα σουλφασερ, ελληνιστί surfaceur στο καντεττ

BILL007
01-11-10, 11:23
Εγω να πω και κάτι άλλο???

Και αν ο μάστορας αυτός είναι τόσο καλός στην δουλειά του,που του πάνε μέχρι και ρολς είναι κακό???
Πρέπει δηλαδή για να είναι κάποιος καλός στην δουλειά του,να έχει το σούπερ μαγαζί με τους γρανίτες και τις πωλήτριες με σουπερ μίνι και να σου αρπάζουν ένα σκασμό λεφτά μόνο που θα τους πεις καλημέρα???

Νομίζω και αυτό είναι μια πολύ ρεαλιστική προσέγγιση...

Monsta
01-11-10, 11:26
https://www.youtube.com/watch?v=h7ZSdRIwEVA&p=4C732A49E50DE540&index=0&playnext=1&has_verified=1

Προσεξτε το γερο που περνα σουλφασερ, ελληνιστί surfaceur στο καντεττ

αχαχαχα αλλού κοιτάει, αλλού τρίβει :hystericalbs1::hystericalbs1:

Ptboul
01-11-10, 11:27
χαχαχαχα άμα δεις αγόρι μου το μαγαζί αυτό θα κλαις. Στο Χαλάνδρι είναι σε κεντρικό δρόμο. Ειλικρινά απορώ και γω πως ο ιδιοκτήτης το πήγε εκεί...


Εκεί αφήνω το αμάξι κ περνάω απέναντι για να πάρω τα https://farm5.static.flickr.com/4063/4231906768_b303b63cae.jpg

μου. Ελπίζω να μη με εκδικηθεί καμιά μέρα.. :hystericalbs1:

Stamatis
01-11-10, 11:35
Εγω να πω και κάτι άλλο???

Και αν ο μάστορας αυτός είναι τόσο καλός στην δουλειά του,που του πάνε μέχρι και ρολς είναι κακό???
Πρέπει δηλαδή για να είναι κάποιος καλός στην δουλειά του,να έχει το σούπερ μαγαζί με τους γρανίτες και τις πωλήτριες με σουπερ μίνι και να σου αρπάζουν ένα σκασμό λεφτά μόνο που θα τους πεις καλημέρα???

Νομίζω και αυτό είναι μια πολύ ρεαλιστική προσέγγιση...

Οχι, κανένα πρόβλημα δεν υπάρχει.

Απλά ή κατοχή rolls προϋποθέτει και κάποιες παραδοχές.

Σαν να έχεις δεσμό με την Καρολίνα του Μονακό και να την πας για σουβλάκια στον Αβραάμ, θα ξενερώσει και η Καρολίνα και ο Αβραάμ νομίζω.

Monsta
01-11-10, 11:38
Εγω να πω και κάτι άλλο???

Και αν ο μάστορας αυτός είναι τόσο καλός στην δουλειά του,που του πάνε μέχρι και ρολς είναι κακό???
Πρέπει δηλαδή για να είναι κάποιος καλός στην δουλειά του,να έχει το σούπερ μαγαζί με τους γρανίτες και τις πωλήτριες με σουπερ μίνι και να σου αρπάζουν ένα σκασμό λεφτά μόνο που θα τους πεις καλημέρα???

Νομίζω και αυτό είναι μια πολύ ρεαλιστική προσέγγιση...

Δεν πάει έτσι ρε Μπιλ και θα σου εξηγήσω το λόγο:

Πριν μερικά χρόνια δώσανε σοβαρές επιδοτήσεις να να γίνουν και σοβαρές ανακαινήσεις στο κλάδο. Μερικοί κάνανε ένα βάψιμο, πήρανε μερικές φουσκωμένες προσφορές για δήθεν νέα μηχανήματα και κάνανε και τα απαραίτητα 'μαγειρέματα' ώστε την ώρα του ελέγχου να είναι οκ. Μέχρι εκεί.

Που είναι όμως οι σύγχρονοι φούρνοι και οι πεντακάθαροι χώροι, για να έχεις και ένα σωστό αποτέλεσμα στη κάθε Ρολς ??

Δε μιλάω για το συγκεκριμένο μαγαζί, απλά απαντώ στο παράδειγμα που έδωσες γιατί υπάρχουν πολλές τέτοιες dumpholes του '60 που λειτουργούν ακριβώς όπως τότε.....

stef
01-11-10, 12:00
Ναι όντως κοντά σου είναι, απέναντι απο Τερκενλή...

Nino
01-11-10, 12:59
Εγω να πω και κάτι άλλο???

Και αν ο μάστορας αυτός είναι τόσο καλός στην δουλειά του,που του πάνε μέχρι και ρολς είναι κακό???
Πρέπει δηλαδή για να είναι κάποιος καλός στην δουλειά του,να έχει το σούπερ μαγαζί με τους γρανίτες και τις πωλήτριες με σουπερ μίνι και να σου αρπάζουν ένα σκασμό λεφτά μόνο που θα τους πεις καλημέρα???

Νομίζω και αυτό είναι μια πολύ ρεαλιστική προσέγγιση...


Ετσι ειναι και αν σου κοβει το μυαλο και σου πιανει το χερι.... γιατι ποιοι νομιζετε ειναι αυτοι που δουλευουν στις επισημες αντιπροσωπειες, για να μη σας πω οτι οι επισημες τα "στελνουν" εξω και δεν το παιρνει χαμπαρι κανεις..
Εμενα το κουνιαδακι μου που ειναι καλλιτεχνης οταν θελει... εχει φτιαξει τρακαρισμενο viper το μοναδικο που εχει γινει στην Ελλαδα!!



Δεν πάει έτσι ρε Μπιλ και θα σου εξηγήσω το λόγο:

Πριν μερικά χρόνια δώσανε σοβαρές επιδοτήσεις να να γίνουν και σοβαρές ανακαινήσεις στο κλάδο. Μερικοί κάνανε ένα βάψιμο, πήρανε μερικές φουσκωμένες προσφορές για δήθεν νέα μηχανήματα και κάνανε και τα απαραίτητα 'μαγειρέματα' ώστε την ώρα του ελέγχου να είναι οκ. Μέχρι εκεί.

Που είναι όμως οι σύγχρονοι φούρνοι και οι πεντακάθαροι χώροι, για να έχεις και ένα σωστό αποτέλεσμα στη κάθε Ρολς ??

Δε μιλάω για το συγκεκριμένο μαγαζί, απλά απαντώ στο παράδειγμα που έδωσες γιατί υπάρχουν πολλές τέτοιες dumpholes του '60 που λειτουργούν ακριβώς όπως τότε.....

Κωστα δεν ειναι ακριβως ετσι και το ξερεις ,οπως ξερεις πολυ καλα οτι τα μισα "συνεργεια" ειναι παρανομα χωρις αδεια (ποσοι φαναρτζηδες εχουν αδεια ασκησης επαγγελματος)και τα αλλα μισα (που λεει ο λογος) παρανομα λογω φουρνων κλπ
Οσο για τις επιδοτησεις που αναφερεις ...ανθραξ ο χρυσος!!!
και ευχαριστως να το κουβεντιασουμε και απο κοντα.

GEORGE316
01-11-10, 13:45
το μονο σιγουρο ειναι οτι υπαρχουν πραγματικοι καλλιτεχνες του ειδους και κανουν τρανη δουλεια.ομως καποιοες φορες δυσκολα πληρωνονται οποτε προτιμουν να κνουν εκτπωσεις στη ποιοτητα..
τωρα πχ ο μαστορας για το rolls η ο κουνιαδος γιατ ο viper δε νομιζω οτι πληρωθηκε οσο θα πληρωνε ο μπαμπας μου για το ibiza......

Monsta
01-11-10, 13:47
Κωστα δεν ειναι ακριβως ετσι και το ξερεις ,οπως ξερεις πολυ καλα οτι τα μισα "συνεργεια" ειναι παρανομα χωρις αδεια (ποσοι φαναρτζηδες εχουν αδεια ασκησης επαγγελματος)και τα αλλα μισα (που λεει ο λογος) παρανομα λογω φουρνων κλπ
Οσο για τις επιδοτησεις που αναφερεις ...ανθραξ ο χρυσος!!!
και ευχαριστως να το κουβεντιασουμε και απο κοντα.

Γιάννη αυτό που ξέρω εγώ τα τελευταία έξι χρόνια που είμαι στο χώρο, είναι η τίμια εργασία. Αυτό που λέω στο πελάτη, αυτό θα κάνει και ο υπάλληλος. Γενικά ο κλάδος είναι βουτηγμένος στα σκ@τ@....μόλις πέρυσι εν έτος 2009 θυμήθηκαν τις άδειες ασκήσεως επαγγέλματος......έλεος δλδ και βλέπεις και ανθρώπους με 30 χρόνια πείρα να τρέχουν τώρα να κάνουν σεμινάρια. Και μετά από αυτά τα σεμινάρια (και καλά) τα μαθανε όλα (οι νέοι) και τους δώσανε και χαρτί φανοποιού :th_Laie_67-1::th_Laie_67-1: ας γελάσω.

Λίγο πολύ τα γνωρίζουν και οι υπόλοιποι, χωρίς να χρειάζεται να είναι του επαγγέλματος.

Nikos
01-11-10, 13:50
Αμφιβαλλω αν τ'οδηγει ο ιδιος ο ιδιοκτητης.... 99% θα εχει οδηγο....κατα συνεπεια αν πει στον οδηγο πηγαινε τ'αυτοκινητο για φτιαξιμο δε σημαινει οτι θα το παει σε αντιπροσωπεια η καποιο εξουσιοδοτημενο η κυριλε φανοποιειο, αλλα μπορει και σε καποιο γνωστο (του οδηγου ) που ολα τα σφαζει , ολα τα μαχαιρωνει. Αν ο χαι φανοποιος στη θεα και μονο της καινουργιας Ρολς ζητησε εναμισι χιλιαρικο και ο αλλος ειπε με δυομιση πρασινα στο χω κανει καινουργιο ο οδηγος πουλησε και εκδουλευση στ'αφεντικο του.
Και σιγα μη φαινεται και καμια σοβαρη διαφορα.......

Monsta
01-11-10, 13:57
Αμφιβαλλω αν τ'οδηγει ο ιδιος ο ιδιοκτητης.... 99% θα εχει οδηγο....κατα συνεπεια αν πει στον οδηγο πηγαινε τ'αυτοκινητο για φτιαξιμο δε σημαινει οτι θα το παει σε αντιπροσωπεια η καποιο εξουσιοδοτημενο η κυριλε φανοποιειο, αλλα μπορει και σε καποιο γνωστο (του οδηγου ) που ολα τα σφαζει , ολα τα μαχαιρωνει. Αν ο χαι φανοποιος στη θεα και μονο της καινουργιας Ρολς ζητησε εναμισι χιλιαρικο και ο αλλος ειπε με δυομιση πρασινα στο χω κανει καινουργιο ο οδηγος πουλησε και εκδουλευση στ'αφεντικο του.
Και σιγα μη φαινεται και καμια σοβαρη διαφορα.......

Και όμως Νίκο έχω αρκετούς από δαύτους (οδηγούς-προστασία) που κάνουν μαζί μου απευθείας τη συνεννοήση και σε πληροφορώ ότι κανένας τους δε μου χει ζητήσει ποτέ να φουσκώσω κανένα τιμολόγιο.

Monsta
01-11-10, 14:10
https://www.youtube.com/watch?v=QyysiY2nbpk&feature=player_embedded#!

Libanner
01-11-10, 14:40
Το θέμα είναι να είναι καλός ο μάστορας να πιάνουν τα χέρια του να κόβει το μάτι του και να χρησιμοποιεί καλά υλικά δε μπα να το φτιάξει και στο πεζοδρόμιο...Σιγα μη χρειάζεται και μεταπτυχιακό και διδακτορικό για να το φτιάξει...φαναρτζής είναι ο άνθρωπος...Δηλαδή ένας που έχει ποιο χλιδάτο μαγαζί συνεπάγεται οτι είναι και καλύτερος μάστορας...;

Nino
01-11-10, 14:53
Γιάννη αυτό που ξέρω εγώ τα τελευταία έξι χρόνια που είμαι στο χώρο, είναι η τίμια εργασία. Αυτό που λέω στο πελάτη, αυτό θα κάνει και ο υπάλληλος. Γενικά ο κλάδος είναι βουτηγμένος στα σκ@τ@....μόλις πέρυσι εν έτος 2009 θυμήθηκαν τις άδειες ασκήσεως επαγγέλματος......έλεος δλδ και βλέπεις και ανθρώπους με 30 χρόνια πείρα να τρέχουν τώρα να κάνουν σεμινάρια. Και μετά από αυτά τα σεμινάρια (και καλά) τα μαθανε όλα (οι νέοι) και τους δώσανε και χαρτί φανοποιού :th_Laie_67-1::th_Laie_67-1: ας γελάσω.

Λίγο πολύ τα γνωρίζουν και οι υπόλοιποι, χωρίς να χρειάζεται να είναι του επαγγέλματος.

Tα Σεμιναρια εχουν και οικονομικο κοστος (απο 800 + ) δεν ειναι δωρεαν και βεβαια εκτος απο αυτα χρειαζεται και καποια χρονια με τα αναλογα ενσημα..
Αλλα ο πραγματικος γολγοθας αρχιζει μετα στην ευρεση του χωρου που θα πληρει ολες τις προυποθεσεις για τη δημιουργια τετοιου συνεργειου.
Ειμαι σιγουρος ομως οτι ολα αυτα τα ξερεις πολυ καλα!
Στο θεμα μας τωρα, επειδη ενα αμαξι θα περασει τη πορτα ενος τρανταχτου επισημου,αυτο δεν σημαινει οτι εκει μεσα υπαρχουν απαραιτητα και τεχνιτες της προκοπης,ή οτι εκπαιδευονται με βαση διεθνη στανταρ και παρακολουθουν ειδικα προγραμματα...συνηθως πιτσιρικαδες βγαζουν τη δουλεια και τις περισσοτερες φορες ή εξω τα δινουν ή φουρνο δεν εχουν και το στελνουν σε "συνεργατη" κοκ.
Βεβαια δεν τους βαζω ολους στο ιδιο καζανι αλλα εχω παραδειγματα ουκ ολιγα,που βεβαια δεν ειναι δυνατον να γραφτουν δημοσια.
Για αυτο μη σας ξενιζει αν μια Rols την πασπατευει ο μαστροκατι,ισως και να την σεβαστει περισσοτερο απο "αλλους" και στο φιναλε φιναλε γιατι μια δουλεια ιδια να την πληρωσει καποιος πεντε φορες επανω...
Οταν καποιος αγαπα τη δουλεια του και την κανει με υπευθυνοτητα και μερακι,τοτε και το τιμημα της εργασιας του θα αξιζει και αυτος θα εχει μελλον ως επαγγελματιας!!

gnx
01-11-10, 15:28
Δειτε μια ρολλς

https://www.detailingworld.co.uk/forum/showthread.php?t=87453

Monsta
02-11-10, 07:56
Tα Σεμιναρια εχουν και οικονομικο κοστος (απο 800 + ) δεν ειναι δωρεαν και βεβαια εκτος απο αυτα χρειαζεται και καποια χρονια με τα αναλογα ενσημα..
Αλλα ο πραγματικος γολγοθας αρχιζει μετα στην ευρεση του χωρου που θα πληρει ολες τις προυποθεσεις για τη δημιουργια τετοιου συνεργειου.
Ειμαι σιγουρος ομως οτι ολα αυτα τα ξερεις πολυ καλα!
Στο θεμα μας τωρα, επειδη ενα αμαξι θα περασει τη πορτα ενος τρανταχτου επισημου,αυτο δεν σημαινει οτι εκει μεσα υπαρχουν απαραιτητα και τεχνιτες της προκοπης,ή οτι εκπαιδευονται με βαση διεθνη στανταρ και παρακολουθουν ειδικα προγραμματα...συνηθως πιτσιρικαδες βγαζουν τη δουλεια και τις περισσοτερες φορες ή εξω τα δινουν ή φουρνο δεν εχουν και το στελνουν σε "συνεργατη" κοκ.
Βεβαια δεν τους βαζω ολους στο ιδιο καζανι αλλα εχω παραδειγματα ουκ ολιγα,που βεβαια δεν ειναι δυνατον να γραφτουν δημοσια.
Για αυτο μη σας ξενιζει αν μια Rols την πασπατευει ο μαστροκατι,ισως και να την σεβαστει περισσοτερο απο "αλλους" και στο φιναλε φιναλε γιατι μια δουλεια ιδια να την πληρωσει καποιος πεντε φορες επανω...
Οταν καποιος αγαπα τη δουλεια του και την κανει με υπευθυνοτητα και μερακι,τοτε και το τιμημα της εργασιας του θα αξιζει και αυτος θα εχει μελλον ως επαγγελματιας!!

Από τη στιγμή που δεν έχει τα ένσημα, πρέπει να κάνει περισσότερες ώρες σεμιναρίων (καμιά 80αριά αν θυμάμαι καλά) και στο τέλος θα πάρει το ίδιο χαρτί με το μάστορα με τα 30+ χρόνια εμπειρία. Με πρακτική εξάσκηση ΜΗΔΕΝ.

Τα υπόλοιπα να τα συζητήσουμε κάποια στιγμή από κοντά, διότι όπως λες, δεν γράφονται δημόσια...

Monsta
02-11-10, 08:10
Δειτε μια ρολλς

https://www.detailingworld.co.uk/forum/showthread.php?t=87453


Ωραίος ο μάστορας Γιώργο, αλλά "sanding marks in the filler" δεν μπορείς να διορθώσεις με κανένα 1500, διότι πολύ απλά τα σημάδια αυτά είναι κάτω από το βερνίκι και το χρώμα. Προφανώς έχει κατεβάσει αρκετά το βερνίκι ώστε να φαίνονται λιγότερο, με το κίνδυνο πάντα να αφήσει το αυτοκίνητο εκτεθιμένο. Το καλύτερο σε αυτή τη περίπτωση είναι η σωστή επαναβαφή.