PDA

Επιστροφή στο Forum : bmc filtre κλειστου η ανοιχτου τυπου?



Lefteris116
29-10-10, 22:55
Παιδια δεν ξερω αν το λεω σωστα αλλα ξερετε ποιο ειναι καλυτερο αποδοτικα?κλειστο η ανοιχτο?

georggge46
30-10-10, 08:00
Κανενα !!!! Υποτιθεται οτι το κλειστο [βαρελακι] ειναι καλυτερο γιατι προστατευει απο την θερμοκρασια της μηχανης. Στην πραξη ομως ,αυτο που θα δεις ειναι μια τεραστια απωλεια δυναμης στα χαμηλα και αυξηση της καταναλωσης .... ! Το καλυτερο ειναι ενα πιο ελευθερο φιλτρακι [π.χ. ΚΝ] στο εργοστασιακο φιλτροκουτι !!

sotos22
30-10-10, 08:13
Συμφωνω απολυτα!!!!

nikos1400
30-10-10, 10:15
Και εγω.thumb

ΜΗ βαλεις φιλτροχοανη...

Lefteris116
30-10-10, 14:50
Παιδια η σειρα 1 φιλτροχοανη εχει απο το εργοστασιο...

nikos1400
30-10-10, 14:57
Παιδια η σειρα 1 φιλτροχοανη εχει απο το εργοστασιο...

Για ξανα-πεστο αυτο ??
:shok:

https://i52.photobucket.com/albums/g29/plewser2006/IMG_0534.jpg

TAZ118!
30-10-10, 14:58
Παιδια η σειρα 1 φιλτροχοανη εχει απο το εργοστασιο...

Ισχυει...Δεν εχει το κλασσικο φιλτρο τυπου πανελ αλλα κανονικη φιλτροχοανη μεσα στο φιλτροκουτι...

Lefteris116
30-10-10, 15:02
Και γω πανελ νομιζα στην αρχη κ εμεινα λαλακας..

georggge46
30-10-10, 15:29
Παιδια η σειρα 1 φιλτροχοανη εχει απο το εργοστασιο...

Οπως και τα 46αρια με Ν42-Ν46 κινητηρες . Κι εγω στο δικο μου με Ν42 εχω αυτο το φιλτρο της ΚΝ

pilot
30-10-10, 15:43
παιδες μην μπερδεύεστε..αυτό το φίλτρο είναι το ίδιο μ'ένα τύπου ''πάνελ'', δεν σημαίνει πως είναι πιο ελεύθερο! Ίσως και να είναι αλλά εφ'όσον υπάρχει το φιλτροκούτι και όλοι οι μαμά ''πνίχτες'' κάνει την ίδια δουλειά με το πάνελ.

Συνήθως όταν λέμε ''φιλτροχοάνη'' σημαίνει πως έχουμε καταργήσει και το φιλτροκούτι και όλους τους πνίχτες thumb

κατ'εμέ ΔΕΝ αξίζει σε,κατά τ'άλλα, μαμά μοτέρ! Κατά πάσα πιθανότητα θα κάνει χειρότερη δουλειά..κάτι παραπάνω ξέρει ο κατασκευαστής!

ghost-rider
30-10-10, 15:48
Οντως τα καινουρια τετρακυλινδρα εχουν χοανη μεσα στο φιλτροκουτι. Αυτα, με μια πιο ελευθερη χοανη στην εργοστασιακη θεση, μετατρεπονται κυριολεκτικα. Το εχω δει σε αυτοκινητο φιλου και δουλευει πολυ καλα.

Για τα υπολοιπα που εχουν πανελ(οπως και το δικο μου Μ54) πιστευω πως η καλυτερη λυση ειναι ενα ελευθερο πανελ. Ειτε της BMC, ειτε της Κ&Ν, ειτε της Green, ειτε οποιας αλλης εταιρειας(προσωπικα επελεξα την K&N).

Αυτο με το βαρελακι και το carbon πιστευω οτι ειναι μυθος. Δε νομιζω οτι θα δωσει κατι. Εξαλλου και το pvc ειναι εξαιρετικος μονωτης. Τι παραπανω θα δωσει το carbon? Τιποτα ειναι η απαντηση. Σε τετοια σημεία προσφερει μοστρα και ξαλαφρωμα τσεπης...
Και μια τεραστια χοανη, εξαλλου, δε θα βοηθεισει ενα αυτοκινητο που εχει εργοστασιακες απαιτησεις αερα.

Ασε που οταν επεμβαινεις συνηθως καταληγεις να καταστρεφεις τη στοιχειωδει εργοστασιακη σκουπα.

Με αποτελεσμα και τον εξτρα αερα στα πολλα να στερεις, και να τραβας πιο ζεστο αερα απο το μηχανοστασιο...

///M Arios
30-10-10, 17:52
Κανενα !!!! Υποτιθεται οτι το κλειστο [βαρελακι] ειναι καλυτερο γιατι προστατευει απο την θερμοκρασια της μηχανης. Στην πραξη ομως ,αυτο που θα δεις ειναι μια τεραστια απωλεια δυναμης στα χαμηλα και αυξηση της καταναλωσης .... ! Το καλυτερο ειναι ενα πιο ελευθερο φιλτρακι [π.χ. ΚΝ] στο εργοστασιακο φιλτροκουτι !!
τα εχω δοκιμασει και τα 2 και συμφωνω απολυτα!!!!thumb

Nick bmwlover
30-10-10, 22:11
Το κουτι μην το βγαλεις Λευτερη,κ εγω το ιδιο σκεφτομαι να κανω,για KN