PDA

Επιστροφή στο Forum : Eλαστικά Χ3



Stathis
27-10-10, 10:31
φιλος με Χ3 θελει να αλλαξει λαστιχα.

εχει τα πιρελι σκορπιον απο τα οποια δεν εμεινε ευχαριστημενος οσον αφορα το ρυθμο της φθορας και το κρατημα απο κει και μετα.

εχουμε να προτεινουμε κατι αλλο?

PANOS-E60
27-10-10, 10:34
Διαστάσεις ? Πατάει χώμα το αυτοκίνητο ...?

Stathis
27-10-10, 10:41
διαστασεις 235/55-17, παταει χωμα σε εκδρομουλες κλπ. αλλα πιο πολυ ασφαλτο.

PANOS-E60
27-10-10, 10:52
Η γνώμη μου είναι πως το δίλημμα είναι ανάμεσα σε Η/Τ (90 άσφαλτος - 10 χώμα) και Α/Τ (70 άσφαλτος - 30 χώμα). Ολες οι γνωστές εταιρείες προφέρουν και τις δύο επιλογές. Στο Forester είχα Α/Τ συνειδητά, παραπάνω θόρυβος κύλισης αλλά το αυτοκίνητο δεν κόλλαγε στην πρώτη λάσπη. Γενικότερα τα λάστιχα γιά suv έχουν πρόβλημα στη βροχή μετά από 5 - 6.000 χλμ. Τα scorpion είναι happy medium, δεν έχω να προτείνω κάτι αισθητά καλύτερο. :original:

Konstantinos E60
27-10-10, 11:02
Αν δεν έμεινε ευχαριστημένος απο τα Scorpion δυσκολα να βρει κάτι καλύτερο.
Michelin Latitude(tour) και Bridgestone Dueller ( Highway ή Highwayterrain) σαν
δευτερες επιλογές.

Z4 DCT
27-10-10, 11:10
Αν δεν έμεινε ευχαριστημένος απο τα Scorpion δυσκολα να βρει κάτι καλύτερο.
Michelin Latitude(tour) και Bridgestone Dueller ( Highway ή Highwayterrain) σαν
δευτερες επιλογές.

Σε ενα Ραβ που ειχα, ειχε τα bridgestone dueller.....εμεινα πολυ ευχαριστημενος στο στεγνο και βρεγμενο, πατησα πολυ λιγο χωμα.
Στο χιονι ηταν ''λιγο''...και του ειχα βαλει bllizack χιονολαστιχα που τα ειχα ολο το χειμονα και ημουνν πολυ πολυ ευχαριστημενος!!!!. Aλλα δεν κανουν για καλοκαιρι, πρεπει να εχει και δευτερα
https://www.tirerack.com/tires/tires.jsp?tireMake=Bridgestone&tireModel=Blizzak+DM-Z3

Ptboul
27-10-10, 11:54
Επίσης, νεοαφιχθέν κ με πολύ καλές συστάσεις από φίλο με Νισσάν κασκάϊ

https://www.dunlop-tires.com/dunlop_grel/tyre_range/4x4_suv/on_road/all_season/grandtrek_touring_a-s/

Nino
27-10-10, 13:10
τα scorpion στο χ3 ειναι M+S με βεβαια περισσοτερο τον ασφαλτινο προσανατολισμο.
Θα με ενδιεφεραν και εμενα εναλλακτικες προτασεις (αν και δεν ειμαι δυσαρεστημενος απο τα scorpion).
Λαστιχο παντως που να ειναι "αψογο" σε ολα τα εδαφη δυσκολα αν οχι ακατορθωτα βρισκεται...
Και σιγουρα για τις off road εξορμησεις χρειαζεται μια γενικοτερη προετοιμασια του αυτοκινητου για να μην βρεθεις προ "εκπληξεων"...

asot
27-10-10, 13:58
Αν δεν έμεινε ευχαριστημένος απο τα Scorpion δυσκολα να βρει κάτι καλύτερο.
Michelin Latitude(tour) και Bridgestone Dueller ( Highway ή Highwayterrain) σαν
δευτερες επιλογές.


Τα MICHELIN να προτείνω και γω (τα έχω στο Χ5 τρια χρόνια), αριστα τις 3 εποχές - τον χειμώνα βάζω χειμερινά...
Στα 35,000 Km είναι και αντέχουν ακόμα αρκετά...

nmarkou
28-10-10, 08:00
Κατ' αρχάς να ευχαριστήσω τόσο τον πολύ καλό φίλο Στάθη που δημιούργησε το νήμα καθώς εγώ είχα "τεχνικά προβλήματα", όσο και όλους όσους συμμετείχαν και προσέφεραν τις απόψεις τους!!!:thumbsup::thumbsup::thumbsup:
Λαμβάνοντας λοιπόν υπόψιν τα ανωτέρω, αλλά και κάποιες αναλύσεις στο internet, καθώς και την γνώμη του λαστιχά μου, κατέληξα χθες το απόγευμα να τοποθετήσω τα Michelin Latitude Tour HP, τα οποία οπτικά ομοιάζουν πολύ με τα Scorpion STR (άλλωστε είναι και τα δύο 90% -10%), πλην όμως έχουν κάπως περισσότερες αυλακώσεις οι οποίες έχω την εντύπωση ότι έχουν και ελάχιστα μεγαλύτερο βάθος.
Τα λίγα χιλιόμετρα βρεγμένης Αττικής Οδού που διένυσα μέχρι το σπίτι δεν με καθιστούν ακόμα ικανό να εκφέρω εμπεριστατωμένη άποψη για τα ελαστικά.
Το μόνο που θα μπορούσα να πω είναι πως η συμπεριφορά τους ήταν πολύ ικανοποιητική (το ίδιο ήταν και των Scorpion STR όταν τα πρωτοφορούσα στο Χ3) και κάπως πιο αθόρυβη...!
Σε κάθε περίπτωση σας ευχαριστώ και πάλι όλους για την συνδρομή σας και σας εύχομαι να περάσετε όμορφα την σημερινή επέτειο!:thnx:

Nino
28-10-10, 18:57
Καλα χιλιομετρα αγαπητε με τα νεα λαστιχα και οταν εχεις "συμπερασματα" απο τη συμπεριφορα τους ενημερωσε μας και εμας τους Χ3ers...

bimmer-corfu
29-10-10, 16:44
δεν σας πρόλαβα αλλά όσοι δεν πατάτε χώμα να ξέρετε ότι παίζουν και τα dunlop sp sport 01 που είναι σπορ

NickE60
29-10-10, 18:57
Το υψηλότερo rating στις επιδόσεις, στην άλλη πλευρά του ατλαντικού έχει το Υοκο AVID ENVigor (https://www.tirerack.com/tires/tires.jsp?tireMake=Yokohama&tireModel=AVID+ENVigor+(H%26V)&partnum=355HR7ENV&vehicleSearch=true&fromCompare1=yes&autoMake=BMW&autoYear=2005&autoModel=X3%203.0I&autoModClar=Standard%20Model).. που έχει και την χαμηλότερη τιμή απο τα διακριθέντα ..και φυσικά είναι Best Seller..

Best Seller με αντίστοιχα καλό rating, αλλά κατα πολύ ακριβότερο είναι και το Conti ExtremeContact DWS (https://www.tirerack.com/tires/tires.jsp?tireMake=Continental&tireModel=ExtremeContact+DWS&partnum=35WR8ECDWS&vehicleSearch=true&fromCompare1=yes&autoMake=BMW&autoYear=2005&autoModel=X3%203.0I&autoModClar=Standard%20Model)

Επίσης, αντίστοιχα καλό και σε πολύ χαμηλή τιμή είναι και το General Exclaim UHP (https://www.tirerack.com/tires/tires.jsp?tireMake=General&tireModel=Exclaim+UHP&partnum=355WR7EUHP&vehicleSearch=true&fromCompare1=yes&autoMake=BMW&autoYear=2005&autoModel=X3%203.0I&autoModClar=Standard%20Model) το οποίο διατίθεται και από το Camskill. Τα έχει βάλει φίλος σε Cherokee και είναι κατενθουσιασμένος, τα πάει μια χαρά ακόμα και στο χιόνι! H General είναι θυγατρική της Goodyear αν δεν κάνω λάθος..

Σόρυ που δεν πρόλαβα κι εγώ να βοηθήσω, τα βάζω όμως για τους επόμενους... thumb

edit: μόλις κοίταξα στο Camskill, δεν φέρνει General πια...

dimitrisx3d
31-10-10, 20:02
Εγω επελεξα τα BRIDGESTONE DUELLER H/P SPORT δεν εχω πολλα να πω μολις 400 χιλ..αρκετα καλο στο στεγνο και στροφες χωρις πολυ θορυβο..μεχρι τα 160χιλ ανα ωρα στην βροχη δεν καταλαβα να χανει προσφυση..σχετικα μεχρι στιγμης ειμαι αρκετα ικανοποιημενος.
θελω να πω ομως πως υπαρχει προβλημα με την διαθεσιμοτητα των ελαστικων γενικος με την διασταση 235-55-17 δεν μπορουσα να βρω ουτε continental conti cross ουτε michelin latitude tour hp ειδικα για τα πρωτα επρεπε να περιμενω να ερθουν με κουριερ απο γερμανια σε 1 με 1μισι μηνα..!!

JordanX3
20-12-10, 21:07
Ενα επιπλέον πρόβλημα προς λύση :
To δικό μου Χ3 είναι Μ-Sportpacket - και φορά 235/50/18 εμπρός και 255/45/18 πίσω Dunlop SP Sport.
Πολύ καλά για τις 3 εποχές - εντελώς ακατάλληλα για το χειμώνα. Μετά από έρευνα αγορά είναι πολύ δύσκολο λόγω των διαστάσεων να βρώ κατάλληλλα Μ+S. Καμία ιδέα?
Πολυ΄καλές κριτικές έχει το COntinental ExtremeCOntact DWS αλλά η εταιρία δεν τα εισάγει στην Ευρώπη (αν είναι δυνατον!!)
Κάθε βοήθεια ευπρόσδεκτή!!

gnx
20-12-10, 21:30
Jordan εβαλα προσφατα 235/50/18 μπρος πισω ενα τελευταιο μοντελο της conti. Θα κοιταξω μην ειναι αυτα

Nino
20-12-10, 21:39
Ενα επιπλέον πρόβλημα προς λύση :
To δικό μου Χ3 είναι Μ-Sportpacket - και φορά 235/50/18 εμπρός και 255/45/18 πίσω Dunlop SP Sport.
Πολύ καλά για τις 3 εποχές - εντελώς ακατάλληλα για το χειμώνα. Μετά από έρευνα αγορά είναι πολύ δύσκολο λόγω των διαστάσεων να βρώ κατάλληλλα Μ+S. Καμία ιδέα?Πολυ΄καλές κριτικές έχει το COntinental ExtremeCOntact DWS αλλά η εταιρία δεν τα εισάγει στην Ευρώπη (αν είναι δυνατον!!)
Κάθε βοήθεια ευπρόσδεκτή!!

Οταν λες καταλληλα δεν εξηγησες οτι δεν μπορεις να βρεις σε αυτες τις διαστασεις..
το θεμα τωρα ειναι ποιες εναλλακτικες λυσεις απο πλευρας διαστασης ελαστικων μπορεις να εχεις?

Stathis
20-12-10, 22:24
η πιο λογικη λυση για τον τζορνταν ειναι η αγορα μεταχειρισμενης τετραδας χειμερινων ζαντολαστιχων.

asot
20-12-10, 22:33
Συμφωνώ!
Πάρε μια γεύση (ebay.de)
Χειμερινα ΖΑΝΤΟ-ΛΑΣΤΙΧΑ (https://shop.ebay.de/i.html?LH_BIN=1&_nkw=Bmw%20X3%20Winterreifen&_dmpt=Auto_Komplettr%C3%A4der&_fcid=80&_jgr=1&_localstpos=&_sc=1&_sop=15&_stpos=&gbr=1) για BMW X3

Μενει να δεις το κόστος αποστολής στην Ελλάδα (κανα 200αρι σε παλέτα είναι, μπορεί και λιγότερα)

JordanX3
20-12-10, 22:57
Συμφωνώ!
Πάρε μια γεύση (ebay.de)
Χειμερινα ΖΑΝΤΟ-ΛΑΣΤΙΧΑ (https://shop.ebay.de/i.html?LH_BIN=1&_nkw=Bmw%20X3%20Winterreifen&_dmpt=Auto_Komplettr%C3%A4der&_fcid=80&_jgr=1&_localstpos=&_sc=1&_sop=15&_stpos=&gbr=1) για BMW X3

Μενει να δεις το κόστος αποστολής στην Ελλάδα (κανα 200αρι σε παλέτα είναι, μπορεί και λιγότερα)
υχ,
εχω κοιτάξει και στο ebay, αλλά για Αθηνα και καμιά 2-3 βόλτες για χιόνια δεν ξέρω αν αξίζει το 2ο σετ ελαστικών.
Από τις κριτικές πάλι (τα χειμερινά υπερτερουν σχεδόν σε όλους τους τομείς/ακόμα και στον θόρυβο δεν τα παν και άσχημα) - αρχίζω να σκέφτομαι να βάλω χειμερινά καιΕ να τα έχω και το καλοκαίρι - ετσι και αλλιώς δεν πιστεύω να φθαρούν υπερβολικά σε 3 χρονια που είναι και η συνιστώμενη διάρκεια τους.

asot
21-12-10, 07:55
υχ,
εχω κοιτάξει και στο ebay, αλλά για Αθηνα και καμιά 2-3 βόλτες για χιόνια δεν ξέρω αν αξίζει το 2ο σετ ελαστικών.
Από τις κριτικές πάλι (τα χειμερινά υπερτερουν σχεδόν σε όλους τους τομείς/ακόμα και στον θόρυβο δεν τα παν και άσχημα) - αρχίζω να σκέφτομαι να βάλω χειμερινά καιΕ να τα έχω και το καλοκαίρι - ετσι και αλλιώς δεν πιστεύω να φθαρούν υπερβολικά σε 3 χρονια που είναι και η συνιστώμενη διάρκεια τους.

Αν κυκλοφορείς στοιχειωδώς σε χειμερινές συνθήκες, αξίζει!!
Αν μάλιστα είσαι και επισκέπτης χιονοδρομικών, εκεί δεν το συζητάμε!!!!!

Η συνιστώμενη διάρκεια είναι ΤΟΥΛΑΧΙΣΤΟΝ πέντε χρόνια (δες σε site οποιας εταιρίας θές... το 3 χρονια δεν υπάρχει γραμμένο πουθενά...)
Τα δικά μου χειμερινά είναι 6 χρόνων, αλλα επειδή τα συντηρώ σωστά το καλοκαίρι, δεν έχουν κανένα σημάδι "κόπωσης"...

JordanX3
21-12-10, 12:26
Αν κυκλοφορείς στοιχειωδώς σε χειμερινές συνθήκες, αξίζει!!
Αν μάλιστα είσαι και επισκέπτης χιονοδρομικών, εκεί δεν το συζητάμε!!!!!

Η συνιστώμενη διάρκεια είναι ΤΟΥΛΑΧΙΣΤΟΝ πέντε χρόνια (δες σε site οποιας εταιρίας θές... το 3 χρονια δεν υπάρχει γραμμένο πουθενά...)
Τα δικά μου χειμερινά είναι 6 χρόνων, αλλα επειδή τα συντηρώ σωστά το καλοκαίρι, δεν έχουν κανένα σημάδι "κόπωσης"...

Τα συντηρείς?? - κυκλοφορείς με αυτά αλλά χωρίς υπερβολές - (γκαζια/στροφές κλπ) καταλαβαίνω.
Τώρα για τη διάρκεια ζωής - από συζητήσεις/μελέτη - έχω αποκομίσει την εντύπωση ότι γενικά για τα φαρδιά ελαστικά παίζει ρόλο πολύ περισσότερο η φθορά και όχι η ηλικία. Ετσι όπως λές, για τα δικά σου χειμερινά που είναι 6 χρόνων αλλά δεν εχουν ιδιαίτερη φορά -δε βλέπω λόγο αλλαγής - είναι και μαλακά από τη φύση τους..

Επομένως θα το σκεφτώ πολύ σοβαρά!

Επίσης έχει κανένας εντύπωση από TOYO PROXES ST? διάβασα πολυ καλές κριτικές από την άλλη πλευρά του ατλαντικού (για VOLVO XC60 - Ranger Rover)- και βγαίνουν σε διαστάσεις που βολεύουν.

JordanX3
13-01-11, 13:10
Μιά άλλη γνώμη : αν αλλάξω λάστιχα και βάλω αντι 235/50 ->235/60 μπροστά και αντί 255/45-> 255/55 που φορά το Χ5 και είναι ευκολότερα να βρώ, θα υπάρχει κάποιο σημαντικό πρόβλημα?

Ευχ

NickE60
13-01-11, 13:17
Δεν θα στο συνιστούσα γιατί είναι πιο φαρδια αλλά οκ το ξεπερνάμε αυτο... θα σηκωθει το αυτοκίνητο 1+ εκατοστό, ίσως χρειαστείς νέα ευθυγράμμιση, θα αλλάξει αισθητά η κλιμάκωση των σχέσεων προς το μακρύτερο, το κοντέρ θα δείχνει λάθος ένδειξη και γενικά θα αλλάξει αίσθηση το αυτοκίνητο... προς το ασταθέστερο...
το πολύ 55 - 50 αντίστοιχα θα δοκίμαζα να βάλω.. που πάλι είναι λάθος.

JordanX3
13-01-11, 13:35
Δεν θα στο συνιστούσα γιατί είναι πιο φαρδια αλλά οκ το ξεπερνάμε αυτο... θα σηκωθει το αυτοκίνητο 1+ εκατοστό, ίσως χρειαστείς νέα ευθυγράμμιση, θα αλλάξει αισθητά η κλιμάκωση των σχέσεων προς το μακρύτερο, το κοντέρ θα δείχνει λάθος ένδειξη και γενικά θα αλλάξει αίσθηση το αυτοκίνητο... προς το ασταθέστερο...
το πολύ 55 - 50 αντίστοιχα θα δοκίμαζα να βάλω.. που πάλι είναι λάθος.

Ευχ,
αυτήν την εντύπωση έχω και εγώ, όσο για 55-50 πάλι δεν παίζει γιατί είναι δυσκολες διαστασεις για διαφορετικά εμπρός πίσω.
Πάω μάλλον για τα ιδια που φοράω (που είναι καλοκαιρινά μόνο) - Dunlop Pilot Sport 01 η Michelin Diamaris!

stef
28-01-11, 22:25
Jordan εβαλα προσφατα 235/50/18 μπρος πισω ενα τελευταιο μοντελο της conti. Θα κοιταξω μην ειναι αυτα

Για πες μας εντυπώσεις από αυτά τα λάστιχα και εαν έχεις την καλοσύνη να μας πεις και το μοντέλο των Conti!

stef
02-02-11, 14:26
Gnx ακούει....?

gnx
02-02-11, 15:18
Κοιταξε.

Το θρεντ εαν θυμαμαι ηταν για χειμερινά. Εγω απάντησα εκ παραδρομής μιας και τα δικα μου ειναι θερινα. Δεν εχω να σου πω τιποτα ιδιαιτερο για τα λαστιχα περα απο το οτι εκαναν πιο πολυ απο τα conti 5P διαστάσεων CSL για το Ζ4.

150 αλογα εχει το αυτοκινητο...Α εγω εβαλα 235/50 εμπρος και πισω. Δεν εβαλα 255/45 οπως το Μ pack γιατι και δεν ηθελα να επηρρεαστεί η άνεση και ουτε να επιβαρυνω τις επιδόσεις με βαρύτερο ελαστικο, το οποίο θεωρω σημαντικό. Το συνολικο βαρος σε καθε ακρο διαφέρει οριακά απο μαμά.

stef
02-02-11, 15:49
Για τισ ίδιες διαστάσεις μιλάω και εγώ σε 18άρες!
Για αυτά έχεις ακούσει κάτι?

https://www.conti-online.com/generator/www/de/en/continental/automobile/themes/suv-tires/summer-tires/conti4x4contact/conti4x4contact,tabNr=4.html

gnx
02-02-11, 19:54
Δε ξερω, εγω εχω τα crosscontact uhp.

stef
02-02-11, 20:06
Η διαφορά τους από ότι βλέπω στο site της conti είναι ότι τα δικά σου είναι εξαιρετικά στο δρόμο αλλά δεν κάνουν για χιόνι λάσπη και πάγο που κάνουν τα άλλα

Christos 330
02-02-11, 20:19
Προτεινω το ContiCrossContact UHP . . .

stef
02-02-11, 20:25
Αυτά ακριβώς κοιτούσα πριν λίγο
Γιατί δεν προτείνεις τα Conti4x4Contact για κάποιον που θέλει να κινηθεί ΚΑΙ στο χιόνι?
Όχι ότι τα CrossContact UHP δεν είναι καλά απλά ρωτάω, δεν ξέρω

Christos 330
02-02-11, 20:52
Αυτά ακριβώς κοιτούσα πριν λίγο
Γιατί δεν προτείνεις τα Conti4x4Contact για κάποιον που θέλει να κινηθεί ΚΑΙ στο χιόνι?
Όχι ότι τα CrossContact UHP δεν είναι καλά απλά ρωτάω, δεν ξέρω

Το UHP ειναι οτι νεοτερο εχει βγει για SUV . . .

Το Conti4x4Contact ειναι πολυ ποιο θορυβοδες απο το UHP (ασχετα που παλαιοτερα το conti4x4contact ηταν απο τα αθορυβα ελαστικα) η τεχνολογια προχωραει. . .

Στην ουσια κανουν την ιδια δουλεια . . .

Εχω βαλει σε αρκετα SUV το συγκεκριμενο ελαστικο και μου εχουν

πει τα καλυτερα σε ολους τους τομεις . . .

Περα του οτι το UHP ειναι ασσυμετρο και το αλλο οχι . . .

Ειναι φανταστικο το ποσο μαλακο ειναι αυτο το ελαστικο ακομα και σε

διαστασεις 20 ιντσων παραμενει το ιδιο . . .


Σταθη . . .

Το ContiCrossContact™ UHP κατέλαβε την πρώτη θέση σε μια πρόσφατη σειρά δοκιμών ελαστικών εκτός δρόμου που οργανώθηκε από το γερμανικό περιοδικό Auto Zeitung (τεύχος 9/09). Υπερασπίστηκε τα πρωτεία του απέναντι σε πέντε ανταγωνιστικά μοντέλα και συγκέντρωσε σαφές προβάδισμα εφτά μονάδων στη συνολική βαθμολογία. Το περιοδικό δοκίμασε ελαστικά στη διάσταση 235/55 R 17 σε ένα BMW X3. Στη δοκιμή συμμετείχαν προϊόντα Ευρωπαίων, Αμερικανών, Ιαπώνων και Κορεατών κατασκευαστών.


Συνολική βαθμολογία για το ContiCrossContact™ UHP: "Νικητής δοκιμής"

Εκτίμηση των δοκιμαστών:
"Συνεχίζει να κρατάει τη θέση του ανάμεσα στα κορυφαία και δεν παρουσιάζει κανένα μειονέκτημα"

stef
02-02-11, 22:46
Το UHP ειναι οτι νεοτερο εχει βγει για SUV . . .

Το Conti4x4Contact ειναι πολυ ποιο θορυβοδες απο το UHP (ασχετα που παλαιοτερα το conti4x4contact ηταν απο τα αθορυβα ελαστικα) η τεχνολογια προχωραει. . .

Στην ουσια κανουν την ιδια δουλεια . . .

Εχω βαλει σε αρκετα SUV το συγκεκριμενο ελαστικο και μου εχουν

πει τα καλυτερα σε ολους τους τομεις . . .

Περα του οτι το UHP ειναι ασσυμετρο και το αλλο οχι . . .

Ειναι φανταστικο το ποσο μαλακο ειναι αυτο το ελαστικο ακομα και σε

διαστασεις 20 ιντσων παραμενει το ιδιο . . .


Σταθη . . .

Το ContiCrossContact™ UHP κατέλαβε την πρώτη θέση σε μια πρόσφατη σειρά δοκιμών ελαστικών εκτός δρόμου που οργανώθηκε από το γερμανικό περιοδικό Auto Zeitung (τεύχος 9/09). Υπερασπίστηκε τα πρωτεία του απέναντι σε πέντε ανταγωνιστικά μοντέλα και συγκέντρωσε σαφές προβάδισμα εφτά μονάδων στη συνολική βαθμολογία. Το περιοδικό δοκίμασε ελαστικά στη διάσταση 235/55 R 17 σε ένα BMW X3. Στη δοκιμή συμμετείχαν προϊόντα Ευρωπαίων, Αμερικανών, Ιαπώνων και Κορεατών κατασκευαστών.


Συνολική βαθμολογία για το ContiCrossContact™ UHP: "Νικητής δοκιμής"

Εκτίμηση των δοκιμαστών:
"Συνεχίζει να κρατάει τη θέση του ανάμεσα στα κορυφαία και δεν παρουσιάζει κανένα μειονέκτημα"

Δεν αντιλέγω σε όλα αυτά , απλά εγώ βασίστικα στο πινακάκι της Conti που τα δίνει ώς πιο 4χ4 λάστιχο για χιόνι κ λάσπη και πάγο το Conti4x4Contact..
Δεν έχω άποψη μιας και δεν τα ξέρω τα λάστιχα!

spyrosK
04-02-11, 23:22
:original:αρα το συμπέρασμα φερνει πιο πολυ στα conti cross contact uhp. ομως έχω διαβάσει και για τα καινουργια pirelli scorpion verde. oικολογικό,ακουγεται καλό. το έχει δοκιμάσει κανείς? παντως μιας και αρκετοί έχουμε τα str με το αστεράκι (δηλ. συνιστώμενο απο τη BMW) καλό είναι να το ψάξουμε..

JordanX3
08-02-11, 15:05
To θέμα μας είναι οτι στο Μpack έχει διαφορετική διάσταση η πίσω ζάντα - είναι πιο φαρδιά οπότε 235 δεν παίζει με τίποτα!

εγω ακόμα ψάχνω πάντως. Τις καλύτερες τιμές που έχω βρεί( θερινά λάστιχα)
είναι το Dunlop SP sport 01 στα 810 και Michelin Diamaris στα 850.

Κανένας άλλος??

και κάτι για πιο ειδικούς - έχω βρεί από Γερμανία τα Dunlop με ένδειξη ταχύτητας Η -210χλμ (τα μπροστινα) αρκετά φθηνά. Μια που ποτέ δεν πηγαίνω με τόσα - 180 έχω πιάσει βέβαια - λέτε να έχω πρόβλημα λόγω και του βάρους του οχήματος??


Κοιταξε.

Το θρεντ εαν θυμαμαι ηταν για χειμερινά. Εγω απάντησα εκ παραδρομής μιας και τα δικα μου ειναι θερινα. Δεν εχω να σου πω τιποτα ιδιαιτερο για τα λαστιχα περα απο το οτι εκαναν πιο πολυ απο τα conti 5P διαστάσεων CSL για το Ζ4.

150 αλογα εχει το αυτοκινητο...Α εγω εβαλα 235/50 εμπρος και πισω. Δεν εβαλα 255/45 οπως το Μ pack γιατι και δεν ηθελα να επηρρεαστεί η άνεση και ουτε να επιβαρυνω τις επιδόσεις με βαρύτερο ελαστικο, το οποίο θεωρω σημαντικό. Το συνολικο βαρος σε καθε ακρο διαφέρει οριακά απο μαμά.

JordanX3
15-02-11, 14:02
Μετά από ψάξιμο βρηκα στο Camskill τα FALKEN Ziex TZ01 - έχουν καλές κριτικές είναι και A/S και τιμή σούπερ - περίπου 500¤. Μάλλον θα τα παραγγείλω ! Τα εχει δοκιμάσει κανείς?

stef
15-02-11, 14:37
Για M Pack σε 18άρες είναι πολύ καλή η τιμή πάντως!
Απλά δεν ξέρω το λάστιχο...

bill_m3
15-02-11, 18:36
Μετά από ψάξιμο βρηκα στο Camskill τα FALKEN Ziex TZ01 - έχουν καλές κριτικές είναι και A/S και τιμή σούπερ - περίπου 500¤. Μάλλον θα τα παραγγείλω ! Τα εχει δοκιμάσει κανείς?

Γενικά τα falken είναι καλό οικονομικό λάστιχο, γι΄αυτό που λες μόνο αυτό βρήκα:
https://www.tyretest.com/4x4_reifen/falken_ohtsu/ziex_stz01/index.html

spyrosK
15-02-11, 21:41
καλό φαίνεται αλλά γιατί κάποιος να φύγει απο τα πιο γνωστά?
εγώ ακόμα δεν έχω αλλάξει τα STR αλλά αν αγοραζα τώρα θα κοιτουσα τα
Bridgestone Dueler H/P Sport ή τα Continental ContiCrossContact UHP ή Pirelli SCORPION VERDE ή τα Michelin Latitude Tour HP ή Dunlop SP SPORT 01

Nino
15-02-11, 21:44
καλό φαίνεται αλλά γιατί κάποιος να φύγει απο τα πιο γνωστά?
εγώ ακόμα δεν έχω αλλάξει τα STR αλλά αν αγοραζα τώρα θα κοιτουσα τα
Bridgestone Dueler H/P Sport ή τα Continental ContiCrossContact UHP ή Pirelli SCORPION VERDE ή τα Michelin Latitude Tour HP ή Dunlop SP SPORT 01

Σπυρο o jordan λογω του m pack δεν μπορει να βρει λαστιχα οπως αυτα που αναφερεις, μη σου φανει παραξενο μονο καλοκαιρινα υπαρχουν στις διαστασεις που θελει, ενας αλλος καλος λογος ειναι οτι η τιμη των falken που λεει ειναι μιση τιμη απο τα αλλα.

JordanX3
17-02-11, 14:25
Σπυρο o jordan λογω του m pack δεν μπορει να βρει λαστιχα οπως αυτα που αναφερεις, μη σου φανει παραξενο μονο καλοκαιρινα υπαρχουν στις διαστασεις που θελει, ενας αλλος καλος λογος ειναι οτι η τιμη των falken που λεει ειναι μιση τιμη απο τα αλλα.

είμαι ετοιμος για παραγγελία αλλά δεν εγγυούνται DOT - μου είπαν στο τηλέφωνο ότι γενικά είναι καινούργια -2010 τουλάχιστον αλλά χωρίς εγγύηση.. εμπειρία από Camskill τι λέει??

bill_m3
17-02-11, 17:46
είμαι ετοιμος για παραγγελία αλλά δεν εγγυούνται DOT - μου είπαν στο τηλέφωνο ότι γενικά είναι καινούργια -2010 τουλάχιστον αλλά χωρίς εγγύηση.. εμπειρία από Camskill τι λέει??

Εμπειρία από camskill απλά τέλεια!!!!!!!

Έχω αγοράσει 4 φορές (για φίλους) και όλα στην πόρτα μου μέσα σε μια εβδομάδα!!!
Dot απλά ολοκαίνουργιο!!

PANOS-E60
17-02-11, 17:58
Οπως τα λέει ο Βασίλης thumb Και από προσωπική εμπειρία αλλά και από φίλους, ο camskill είναι εγγύηση. Ολόφρεσκα λάστιχα, σε 8 μέρες στην πόρτα σου. Στο Falken έχει και κορυφαία τιμή, έβαλα στο 520 πριν 3 μήνες.

NickE60
17-02-11, 18:36
Falken έχει βάλει και ο Στάθης στο Μ6 (όχι τα Ζ01 βέβαια ) και απ' ότι έχει πει είναι αρκετά ευχαριστημένος thumb

...η Falken είναι θυγατρική της Dunlop ..που είναι θυγατρική της Goodyear.. thumb

PANOS-E60
17-02-11, 18:39
Falken (fk 452) έχει και ο Γιωργάρας στο υπερηχητικό :thumbsup: Να έχουμε και κάτι κοινό με τα διαστημόπλοια :th_Laie_67-1:

stef
17-02-11, 19:21
Falken (fk 452) έχει και ο Γιωργάρας στο υπερηχητικό :thumbsup: Να έχουμε και κάτι κοινό με τα διαστημόπλοια :th_Laie_67-1:

Σωστός!!! :th_Laie_67-1::hystericalbs1:thumb

stef
07-03-11, 20:47
Ερώτηση: στην διάσταση 235/50/18 υπάρχει κάτι καλυτερο από το Continental?
Φαντάζομαι ότι ισχύει ότι και για τα 17άρια που έχετε αναφέρει...

stef
16-03-11, 14:19
Άλλη ερώτηση επίσης!
Από 235/50/18 μπορείς να πας σε 225/55/18 ?

Nino
16-03-11, 14:35
Άλλη ερώτηση επίσης!
Από 235/50/18 μπορείς να πας σε 225/55/18 ?

συμφωνα με την εφαρμογη στο iphone εχουμε:
235/50/18---225/55/18
thicknewss of sidewall of tire(mm)
117.50---123.75
diameter of rim (mm)
457.20---457.20
diameter if tire+rim
692.20---704.70
change of vehicle height
6.25 raised
circumference of tire
2174.610---2213.880
error rate 1.806%

real speed iw faster than the speedometer και βεβαια εχει ενα πινακα ποσο "χανει" το κοντερ αλλα ειναι μεγαλος...
Η αναλυση απο ποιο "ειδικους".

stef
16-03-11, 14:38
Αν κατάλαβα καλά δεν χάνει πολύ...

JordanX3
14-04-11, 15:54
Μετά άπό δίμηνη και πλέον έρευνα αγοράς - και αφού τελικά ουτε η Dunlop ούτε η Michelin είχαν ετοιμοπαράδοτα (μετά από μήνα και αν είπαν!!)- παρήγγειλα και ήδη τοποθέτησα στο
X3 τα TOYO PROXES S/T. Τιμή από CamSkill - €530 με μεταφορικά. Τοποθέτηση στον Μεμο -Αγ.Κων/νου Μαρούσι μόνο €30 και όχι €50 όπως μου ζητούσαν άλλοι. Αθόρυβα προς το παρόν - ήδη άλλαξε και η συμπεριφορά του οχήματος καθώς έχει καλή απορρόφιση κραδασμών από λακουβίτσες (πολυ καλύτερη από τα προηγούμενα Dunlop).
DOT 52/2010 - σουπερ!
Και είχα και καθημερινή ενημέρωση για το ταξίδι τους από Αγγλία-Αθήνα (μέχρι και που διανυκτέρευαν που έστελναν :th_Laie_67-1:)

Μετά το Πασχα θα γραψω και συμπεριφορά στον δρόμο.-

gnx
14-04-11, 18:17
Μετά άπό δίμηνη και πλέον έρευνα αγοράς - και αφού τελικά ουτε η Dunlop ούτε η Michelin είχαν ετοιμοπαράδοτα (μετά από μήνα και αν είπαν!!)- παρήγγειλα και ήδη τοποθέτησα στο
X3 τα TOYO PROXES S/T. Τιμή από CamSkill - €530 με μεταφορικά. Τοποθέτηση στον Μεμο -Αγ.Κων/νου Μαρούσι μόνο €30 και όχι €50 όπως μου ζητούσαν άλλοι. Αθόρυβα προς το παρόν - ήδη άλλαξε και η συμπεριφορά του οχήματος καθώς έχει καλή απορρόφιση κραδασμών από λακουβίτσες (πολυ καλύτερη από τα προηγούμενα Dunlop).
DOT 52/2010 - σουπερ!
Και είχα και καθημερινή ενημέρωση για το ταξίδι τους από Αγγλία-Αθήνα (μέχρι και που διανυκτέρευαν που έστελναν :th_Laie_67-1:)

Μετά το Πασχα θα γραψω και συμπεριφορά στον δρόμο.-

Διαστάσεις;

Nino
14-04-11, 18:52
Διαστάσεις;

Νομιζω οτι εχει 235/50/18 μπροστα και 255/45/18 πισω
το θεμα ομως που ξεχασε ο jordan να γραψει ειναι οτι εδω για τα ιδια λαστιχα του ζητησαν 880 ευρω με μοναχα ενα που του ειπε 770.
Μιλαμε τωρα για τεραστιες διαφορες
Ασε που οπως πολυ σωστα λεει ο Βαγγελης καποιοι δουλευουν ετσι.
Παραγγελνουν απο camskill και τα χρεωνουν μετα με τις εδω τιμες...

kostasxan
14-04-11, 18:59
JORDAN καλορίζικα καλοτάξιδα περιμένω εντυπώσεις γιατί και εγώ όπως ξέρεις έχω τις ίδιες διαστάσεις και σε κανένα χρόνο το πόλη θα χρειαστώ
ΥΓ η τιμή είναι σούπερ !!!!

GTZ
18-04-11, 10:46
Εδω και 3 χρόνια χρησιμοποιώ τα Michelin Latitude Alpin HP για χειμώνα και τα Michelin Latitude Tour HP για το καλοκαίρι σε 235/55/17
Για τα πρώτα έχω μόνο καλά λόγια να πώ.Εξαιρετικά στο χιόνι και στη βροχή με απίστευτη αντισταση στην υδρολίσθηση και πολύ καλή άνεση.
Αντιθέτως τα Tour δεν με ικανοποιούν καθόλου.Πολύ γλυστερά ακόμη και στο στεγνό,με περιορισμένες ικανότητες στο βρεγμένο.Με τα Τour πηγαίνοντας ένα βραδυ υπο καταρρακτώδη βροχή στην Τρικάλων-Γρεβενών κινδύνεψα να βγω έξω απο την απροειδοποίητη υποστροφή.Τέλος η άνεση είναι υποδεεστερη σε σχέση με τα Alpin.
Φετος σκέφτομαι να τα πετάξω και να βάλω διαφορετικό για το καλοκαίρι...

stef
18-04-11, 12:25
Να υποθέσω ότι τα χειμερινά τα κρατάς και περισσότερο σε χρονική περίοδο?
Εννοώ ότι τα φοράς πχ 3-4 χειμώνες?

GTZ
18-04-11, 14:59
Για την ακρίβεια τα χειμερινά (Alpin) τα φόρεσα τον χειμώνα του 2008-2009,του 2009-2010 και τον 2010-2011 (τώρα δηλαδη) συνολικά 18000 χλμ.
Tα Tour τα έχω φορέσει το καλοκαίρι του 2009 και του 2010 για συνολικά 19000 χλμ (κρατώ ημερολόγιο)
Σκέφτομαι να μην τα ξαναβάλω γιατι δεν έμεινα ικανοποιημένος και λέω να βάλω πιό ασφάλτινο λάστιχο κατι σαν τα Premiumcontact2 ώστε το καλοκαίρι να έχω καλή πρόσφυση και συμπεριφορά,εκει δηλαδή που τα Tour υστερούσαν.Τα καλοκαίρια ούτως ή άλλως μόνο στις νορμάλ παραλίες κινείται η Χ3 και όχι σε απάτητες βουνοπλαγιές και βράχια,οπότε δεν έχει νόημα η τοποθέτηση off road χαρακτήρα ελαστικών!

stef
18-04-11, 15:18
Τα χειμερινά μπορείς πανεύκολα να τα κρατήσεις ακόμη 3-4 χρόνια αν τα φυλάσσεις σωστά!
Όσο για continental, όλοι πιο πριν έχουν αναφερθεί στα ContiCrossContact™ UHP

GTZ
18-04-11, 15:31
Φυλάσσονται σε κλειστό χωρο με σταθερή θερμοκρασία και λογικά θα διατηρηθούν άλλον ένα χειμώνα.
Για τα Conties διάβασα πιο πάνω και θα το λάβω υπ'όψιν μου...

spyrosK
19-04-11, 07:55
καλημέρα, εκτος από τα Conticrosscontact UHP τα οποία είναι και καλά και δοκιμασμένα, καλά λόγια εχουν γραφεί και για τα καινουρια Pirelli Scorpion Verde (κι αυτά για πιο ασφάλτινη χρήση)

stef
19-04-11, 09:25
Εμείς στο δικό μας φοράμε Bridgestone Sport Dueler αλλά προς το παρόν δεν τα αλλάζουμε μιας και είναι καινούρια από τον προηγούμενο ιδιοκτήτη.
Όταν έρθει η ώρα το συζητάμε

spyrosK
19-04-11, 17:40
Εμείς στο δικό μας φοράμε Bridgestone Sport Dueler αλλά προς το παρόν δεν τα αλλάζουμε μιας και είναι καινούρια από τον προηγούμενο ιδιοκτήτη.
Όταν έρθει η ώρα το συζητάμε

πες μας αν θες, τις εντυπώσεις σου, γιατί τα συγκεκριμένα είναι αρκετά διαδεδομένα και πολυφορεμένα( τα χω δει απο Νissan Qashqai ως Tuareg,Cayene, και Χ5)

stef
19-04-11, 19:57
Το ελαστικό είναι αυτό

https://www.bridgestone.gr/elastika/epibatika-4x4-and-emiphortega/therina-elastika/4x4/dueler-highway-performance-sport#

Το έχω δοκιμάσει μόνο μέσα στην πόλη και φαίνεται καλό προς το παρόν
Σε παρατεταμένο στρίψιμο είχε αρκετά καλή συμπεριφορά και δεν τρομάζει με την συμπεριφορά του.
Αυτό που δεν ξέρω είναι πώς συμπεριφέρεται στην Ε.Ο και σε βροχή...

GTZ
27-04-11, 19:59
Πάντως για ασφάλτινα αμιγώς,διαβάζω πολύ καλά λόγια και για τα Pirelli Cinturato P7...
Ωστόσο βγαίνουν στα 1000 ¤ η τετράδα σε 235/55/17...

https://www.gr.pirelli.com/web/car-suv-van/cinturato_family/all_about_cinturato/cint_p7/default.page

spyrosK
27-04-11, 20:42
καλά μπορεί να είναι, αλλά δεν παύουν να είναι πανακριβα και δεν θεωρώ σκόπιμο για την χ3 να παει κανεις σε αμιγώς ασφάλτινο. ασε που τα Verde έχουν σχεδόν το ιδιο πέλμα με τα P7 και απ όσο ρώτησα κοστίζουν περιπου 730 € η τετράδα thumb

GTZ
28-04-11, 00:12
Συμφωνώ εν μέρει,ωστόσο για κάποιον που εχει δυό τετράδες,μια με χειμερινά και μια με καλοκαιρινά,δεν έχει λόγο να μη φορά αμιγώς ασφάλτινα το καλοκαίρι.Ολα αυτά υπο την προυπόθεση οτι συμφωνούμε πως η Χ3 δεν είναι Nissan Navara ή Suzuki Vitara...

spyrosK
28-04-11, 21:33
Σιγουρα η Χ3 δεν είναι Νavara ουτε vitara αλλά έχει καλή τετρακινηση και πάει και τους καλοκαιρινούς μήνες σε χώμα ή καμιά πιο δυσπρόσιτη παραλία και γι αυτό δεν είναι ασχημο να χεις ένα οχι 100% ασφάλτινο. τεσπα ο καθενας επιλεγει οτι θεωρει καλυτερο και μιας και μιλαμε για Pirelli τα verde σχεδον ασφάλτινα είναι, οπως τα P7 και πιο οικονομικα.

spyrosK
23-10-11, 07:34
Για την ακρίβεια τα χειμερινά (Alpin) τα φόρεσα τον χειμώνα του 2008-2009,του 2009-2010 και τον 2010-2011 (τώρα δηλαδη) συνολικά 18000 χλμ.
Tα Tour τα έχω φορέσει το καλοκαίρι του 2009 και του 2010 για συνολικά 19000 χλμ (κρατώ ημερολόγιο)
Σκέφτομαι να μην τα ξαναβάλω γιατι δεν έμεινα ικανοποιημένος και λέω να βάλω πιό ασφάλτινο λάστιχο κατι σαν τα Premiumcontact2 ώστε το καλοκαίρι να έχω καλή πρόσφυση και συμπεριφορά,εκει δηλαδή που τα Tour υστερούσαν.Τα καλοκαίρια ούτως ή άλλως μόνο στις νορμάλ παραλίες κινείται η Χ3 και όχι σε απάτητες βουνοπλαγιές και βράχια,οπότε δεν έχει νόημα η τοποθέτηση off road χαρακτήρα ελαστικών!

τελικά τα άλλαξες τα Tour Γιώργο ?

GTZ
24-10-11, 18:51
Οχι δεν τα άλλαξα!Σκέφθηκα πιο λογικά και τα κράτησα.Σε γενικές γραμμές είναι ικανοποιητικά στο στεγνό,οπότε δεν μπήκα στον κόπο και στα άσκοπα έξοδα.
Φέτος μόλις χειμωνιάσει για τα καλά θα ξαναβάλω τα alpin HP και θα είμαι ΟΚ,για άλλη μια χειμερινή περίοδο.
Το καλοκαίρι,αν όλα είναι ΟΚ,(και υπάρχουμε ακόμη) θα δω τι θα κάνω!

spyrosK
03-03-12, 23:52
επαναφέρω το θέμα γιατί έχω αρχίσει να ψαχνομαι για νέα λάστιχα.εφτασα τα 45.000 και κάποια στιγμή τους 3-4 επόμενους μήνες μάλλον θα αλλάξω τα pirelli Scorpion STR, τα οποία αποδείχθηκαν μια χαρά σε κάθε δρόμο και εποχή που τα δοκίμασα. τίμιο λάστιχο. έχοντας διαβασει το θέμα και προσανατολισμένος σε πιο ασφάλτινο μάλλον θα καταλήξω στα Pirelli Verde ή τα Continental UHP ανάλογα με τι τιμές θα βρω.
θα θελα , όμως, γνώμες , αν υπάρχουν ,αν τα χει κανείς βάλει ή κι από άλλες επιλογές της κατηγορία απο χρήστες σε χ3.:original:

trueno
06-03-12, 17:41
Σπύρο , γνωμη μου ειναι να μεινεις στα Scorpion.
Πραγμαστικά τίμιο λάστιχο , με πήγε φέτος σε χιόνια χωρίς αλυσιδες ενω ενα GLK με ασφάλτινα αναγκάστηκε να βάλει, το οποίο σε ασφαλτο δεν βλέπω να υστερει πουθενά. Οσο για την φθορά κι εκεί μια χαρά τα πάει. Εχω κάνει 42000 χλμ και εχουν ακόμα αρκετό βάθος.
Δεν είχα ξανα PIRELLI σε αυτοκίνητό μου αλλά αυτό το λάστιχο με κέρδισε.

Βέβαια θα ηταν καλό να ακούσουμε γνωμες και από αλλους κατόχους Χ3 που πιθανον να εχουν δοκιμασει και αλλα λάστιχα.

trueno
06-03-12, 18:00
Kοιτα κι εδω για τεστ σε Γερμανικα περιοδικα.

https://www.reifen-hendrikx-kg.de/reifen-und-raeder/reifen-tests.html

Και εδω για τεστ των Continental

https://www.reifenochs.de/reifen-und-raeder/reifen-tests.html?marke=Continental&typ=CrossContact+UHP

spyrosK
06-03-12, 18:23
thumb Στάθη ευχαριστώ για την απάντηση.Σίγουρα τα STR ειναι εξαιρετικά, πραγματικά για όλες τις δουλειές(δεν ειναι τυχαιο το M+S). Και σε μένα φέτος που πήγα σε λίγο χιόνι ήταν απροβλημάτιστα. Βέβαια δεν ξέρω αν για 2-3 εκδρομές στα χιόνια το χρόνο συν λίγο offroading το καλοκαίρι αξιζει να έχεις 80-20 λάστιχο έστω κι αν το αμάξι suv. οσο να ναι το πιο ασφάλτινο είναι πιο αθόρυβο και με καλύτερο πάτημα.Παντως δεν έχω καταλήξει ακόμα , ουτε και για το ποτε ακριβώς γιατι όπως και συ διαπιστωνεις το πέλμα φαίνεται να αντέχει ακόμα, και ουτε γλιστραέι ιδιαιτερα. στο τέλος θα παίξει ρόλο και η τιμή γιατι οι εποχές είναι δύσκολες και κάθε καλή προσφορά-έκπτωση ειναι δελεαστική μεταξύ διαφόρων αξιόλογων επιλογών...

dimitrisx3d
10-03-12, 18:50
Μετα απο 20.000 χιλιαδες χιλιομετρα εχω να πω τα εξης για το BRIDGESTONE DUELLER H/P SPORT. Σε στεγνο δρομο δυνατο κρατημα σε ανοιχτες καμπες σε εθνικη με 160-180kh χωρις να σηκωσω ποδι απ το γκαζι..θορυβος που δεν ξεπερναει αυτον του αερα σε μεγαλες ταχυτητες σε μικρες δεν ακουγονται καθολου..Στο βρεγμενο σε καλης ποιοτητας ασφαλτο που δεν κρατα λιμνες με νερο..και με μεγαλες ταχυτητες δεν σε φοβιζει πουθενα δεν υπαρχει απωλεια προσφυσης..οπου εχει λιμνες με νερο αισθανεσαι αμεσως την υδρολισθηση..Στο χωμα πας ανετα σε πατημενα κομματια και σε σπασμενο χαλικι.. αν δεις φυτευτες πετρες και κροκαλες γυρνας πισω..Σε χιονι πας με μεγαλη προσοχη αλλα περπαταει σε ευθεια..σε δρομο με κλιση βαζεις αλυσιδες..Βασικα ειναι ενα λαστιχο ασφαλτου χαιρετε να ταξιδευει στην εθνικη και με μεγαλες ταχυτητες ειναι στο στοιχειο του..!!

PANOS-E60
10-03-12, 19:08
Το Dueller A/T το φορούσα στο Forester. Σαφώς προσανατολισμένο στη χρήση εκτός δρόμου. Χώμα, λάσπη και χιόνι ήταν βούτυρο στο ψωμί του, στη στεγνή άσφαλτο ακουγόταν αλλά όχι ενοχλητικά και το κράτημά του αξιοπρεπές. Στη βροχή όμως ήθελε προσοχή και σύνεση. Το είχα βάλει συνειδητά, τόνιζε το χαρακτήρα του αυτοκινήτου "πάω παντού".

dimitrisx3d
10-03-12, 20:15
Φιλε πανο καμια σχεση το ενα ελαστικο με το αλλο..το ενα ειναι Α/Τ και το αλλο H/P SPORT το πρωτο για χρηση εκτος δρομου,και το δευτερο καθαρα ασφαλτινο. βασικα νομιζω πως δεν βγαζει διασταση 235/55/17 σε Α/Τ για bmw X3.

PANOS-E60
10-03-12, 22:53
το ξέρω Δημητρη, έτσι σαν γενική πληροφορία το είπα.