PDA

Επιστροφή στο Forum : ΣΥΜΠΛΕΚΤΗΣ



Lefteris116
24-10-10, 21:35
Εκανα μια βλακεια κ ενω ειχα πατημενο το συμπλεκτη πατησα τερμα γκαζι κ αφηνα λιγο λιγο το συμπλεκτη.δεν εμπαιναν καλα οι ταχυτητες κ μυρισε πολυ.πετα απο λιγο σταματησα στην ακρη του δρομου κ εσβησα το αμαξι να κρυωσει.λειτουργει κανονικα το αμαξι αλλα στην αλλαγη 1ης κ 2αρας οταν βρισκεις το σημειο συμπλεξης ψιλοτρεμει το αυτοκινητο μεχρι να αφησεις τελειως το συμπλεκτη σαν να πηγαινει να σβησει.στις υπολοιπες ταχυτητες δεν υπαρχει κανενα προβλημα.δημιουργηθηκε καποιο προβλημα η εγω το κανω να παει να σβησει λογο φοβου μην εχει παθει τπτ κ χανω την αισθηση του σημειου συμπλεξης?

Kostas_1
24-10-10, 22:05
Μαλλον φοβος ειναι. Με μια φορα δεν νομιζω να παθαινει τπτ.

nikos1400
24-10-10, 22:05
Εκανα μια βλακεια κ ενω ειχα πατημενο το συμπλεκτη πατησα τερμα γκαζι κ αφηνα λιγο λιγο το συμπλεκτη................................ .................................................. .................................................. ..........................

Γιατι ???
:confused:

Lefteris116
24-10-10, 22:10
ε λαλακιστηκα....μακαρι να ειναι φοβος κ μη κρυβει τιποτα αλλο...

m-power_01
24-10-10, 22:42
Χμ... Να υποθέσω ότι πήγες κάπου να σβουρίξεις γύρω γύρω αλλά κολωνες να αφήσεις τον συμπλεκτη έτσι ;
Μάλλον φοβασε ότι έκανες ζημιά .... Αλλά δεν έκανες !

Lefteris116
24-10-10, 22:55
Χμ... Να υποθέσω ότι πήγες κάπου να σβουρίξεις γύρω γύρω αλλά κολωνες να αφήσεις τον συμπλεκτη έτσι ;
Μάλλον φοβασε ότι έκανες ζημιά .... Αλλά δεν έκανες !

Οχι ακριβως.ηθελα να το κανω να σπινιαρη οσο γινεται στη εκκινηση αλλα πατησα πολυ ωρα το γκαζι χωρις να αφησω τελειως το συμπλεκτη.

m-power_01
24-10-10, 23:02
Έλα ρε δεν παθαίνει τίποτα ... Λίγη Ζωη του εκοψες

Lefteris116
24-10-10, 23:06
Μακαρι μακαρι!θενκς παιδια..

ziaba
24-10-10, 23:35
Άμα σου μηρησε μια φορά πάει να πει ότι είναι στα τελευταία πριν παραδώσει το πνεύμα του γιαυτο η ταρζανες πρέπει να κόπουν κ απότομες εκκίνησεις ειδικά στις ανηφορες.
Δες εαν πάτηνιαρει καλύτερα να τον αλλάξεις η τουλάχ να του κάνεις μια ανάκατασκευή γιατί μπορεί να κάνεις ζημία στο βολαν

m-power_01
25-10-10, 00:44
Άμα σου μηρησε μια φορά πάει να πει ότι είναι στα τελευταία πριν παραδώσει το πνεύμα του γιαυτο η ταρζανες πρέπει να κόπουν κ απότομες εκκίνησεις ειδικά στις ανηφορες.
Δες εαν πάτηνιαρει καλύτερα να τον αλλάξεις η τουλάχ να του κάνεις μια ανάκατασκευή γιατί μπορεί να κάνεις ζημία στο βολαν

Το πρώτο σκέλος του ποστ σου απλώς δεν ισχύει ! Δεν σημαίνει τίποτα το ότι μυρισε μια φορά !

stavr
25-10-10, 15:08
Το πρώτο σκέλος του ποστ σου απλώς δεν ισχύει ! Δεν σημαίνει τίποτα το ότι μυρισε μια φορά !

+1

και καινουριος να ναι ο δισκος αν τον ζωρισεις παλι θα μυρισει!

Nick bmwlover
25-10-10, 21:42
Ρε παιδια θα τρελαθουμε εντελως?!Επειδη μυρισε ο δισκος σημαινει οτι ειναι στα τελευταια του και θελει αλλαγη?!
Κ εγω οταν το σκιζω το αμαξι,οταν βγαινω απο αυτο ακουω κατι τικ τικ τακ τακ απο την εξατμιση,μαλλον πρεπει να την αλλαξω εχει προβλημα,οχι δεν ειναι απο τη διαστολη-συστολη,οχι,οχι:shok:!!!Πλακα κανουμε τωρα,αν ειναι δυνατον,δεν σημαινει κατι αυτο...
Λευτερη μην αγχωνεσαι,δεν εγινε τπτ!!!:thumbsup:

Lefteris116
25-10-10, 23:40
Ρε παιδια θα τρελαθουμε εντελως?!Επειδη μυρισε ο δισκος σημαινει οτι ειναι στα τελευταια του και θελει αλλαγη?!
Κ εγω οταν το σκιζω το αμαξι,οταν βγαινω απο αυτο ακουω κατι τικ τικ τακ τακ απο την εξατμιση,μαλλον πρεπει να την αλλαξω εχει προβλημα,οχι δεν ειναι απο τη διαστολη-συστολη,οχι,οχι:shok:!!!Πλακα κανουμε τωρα,αν ειναι δυνατον,δεν σημαινει κατι αυτο...
Λευτερη μην αγχωνεσαι,δεν εγινε τπτ!!!:thumbsup:

Νικολα αυτο που με αγχωσε πιο πολυ ηταν που σκαλωναν οι ταχυτητες εκεινη τη στιγμη κ δεν επιαναν.γιαυτο ανησυχησα..

///M Arios
25-10-10, 23:55
sorry gia ta gliklish!! file mou exw kanei kai egw akribos tin idia lalakia me esena prin kana triari xronia!!! den einai tipota min anxonese!!!! se kana duo meres ola tha einai mia xara!!!!!!!:thumbsup: kai egw nomiza pws to tremoulo einai apo to fobo mou!! !!thumb

halkida116mpack
25-10-10, 23:59
μετα απο καψημο...οπως πχ την μερα που βρεθηκα με τον νικο μπεμβεδοαγαπητικο...για λιγο κανει να σαν τρεμουλο ειδικα οταν πας να ξεκινησεις μετα απο κανα δυο φορες στρωνει...δεν εχεις κανει τιποτα μην φοβασαι απλα αν το κανεις συνεχεια του μειωνεις την ζωη....go on keep burning:th_Laie_67-1:

Nick bmwlover
26-10-10, 01:51
μετα απο καψημο...οπως πχ την μερα που βρεθηκα με τον νικο μπεμβεδοαγαπητικο...για λιγο κανει να σαν τρεμουλο ειδικα οταν πας να ξεκινησεις μετα απο κανα δυο φορες στρωνει...δεν εχεις κανει τιποτα μην φοβασαι απλα αν το κανεις συνεχεια του μειωνεις την ζωη....go on keep burning:th_Laie_67-1:

Αυτα κανει οποιος συναντιεται με μενα...:hystericalbs1:Γιατι αραγε?!

Konstantinos E60
26-10-10, 07:50
Τράβηξε καλά χειρόφρενο.Βάλε πρώτη και αφηνε σιγά σιγά συμπλέκτη χωρίς να πατάς
γκάζι.Αν δεις οτι πάει να σβήσει ή σου σβήσει τότε δεν έχεις πρόβλημα.Αν αφήσεις τελείως τον συμπλέκτη και δεν σβήσει πας για αλλαγή.
Αν και λιγάκι δύσκολο με μια φορά ωστόσο δεν αποκλείεται λόγω αστοχίας υλικού
να στο βγάλει ποιο νωρίς και χωρίς να κάνεις ταρζανιές !!thumb

Lefteris116
26-10-10, 14:04
Θενξ ολους σας!!

bmw
26-10-10, 17:24
Εκανα μια βλακεια κ ενω ειχα πατημενο το συμπλεκτη πατησα τερμα γκαζι κ αφηνα λιγο λιγο το συμπλεκτη...

γιατί το έκανες αυτό ???

z3outofmind
26-10-10, 18:58
Τράβηξε καλά χειρόφρενο.Βάλε πρώτη και αφηνε σιγά σιγά συμπλέκτη χωρίς να πατάς
γκάζι.Αν δεις οτι πάει να σβήσει ή σου σβήσει τότε δεν έχεις πρόβλημα.Αν αφήσεις τελείως τον συμπλέκτη και δεν σβήσει πας για αλλαγή.
Αν και λιγάκι δύσκολο με μια φορά ωστόσο δεν αποκλείεται λόγω αστοχίας υλικού
να στο βγάλει ποιο νωρίς και χωρίς να κάνεις ταρζανιές !!thumb

Σωστος...η μονη μου ενσταση"""με 3τη ταχυτητα τον δοκιμαζουμε τον δισκο...
και χωρης χειροφρενο...(3δυσκους σε γκολφεα,,και 2στο μπεβερι..)(κατσαβιδι και στα δυο μην παρεξηγηθω""κουλομαρια και τετοια..:thumbsup:....)

Giorgos 116i
04-07-13, 11:32
καλησπερα παιδια εχω βαρεθεί να γραφω τα διαφορα μικροπροβληματα που βγαίνουν το ενα μετα το αλλο, με εχει κουρασει λιγο να πω την αληθεια ο ασσος μου...
εχει ενα θεμα τωρα με τον συμπλέκτη υποθέτω (δεν το ζορίζω δεν κανω ταρζανιες οδηγώ οσο πιο τυπικά γίνεται) μερικές φορες στην εκκίνηση αλλα και στην όπισθεν οταν αφεινω τον συμπλεκτη σιγα σιγα το αυτοκινιτο κανει ενα τρέμουλο ενα σκορτσαρισμα αλλες φορές πιο έντονο και αλλες λιγότερο αισθητό...ειχα ρωτηση στην αντιπροσωπια και μου ειπαν οτι μπορει να ειναι απο την ζεστη,μετα μου ειπαν οτι μπορει να φταινε τα μπουζι τα άλλαξα και έστρωσε αρκετα αλλα δεν εξαφανιστηκε το κανει και οταν ειναι κρυο και οταν ειναι ζεστο αλλα οχι παντα... βοήθεια παιδια

NikosE92
04-07-13, 17:35
Eίναι μαλακός σκληρός ?? μήπως τον αφήνεις κάπως απότομα ασυνείδητα
και όντας πάει να σβήσει τρέμει ??

Giorgos 116i
04-07-13, 18:32
νομίζω ειναι κανονικός ετσι ειναι απο την μερα που το αγόρασα δεν εχω δει διαφορά...οχι δεν τον αφήνω απότομα τον αφήνω πολυ ομαλα και δεν το ζοριζω.. και 2-3 φορες που δοκιμασα να το ξεκινήσω μονο με συμπλέκτη αργα αργα μια το εκανε μια δεν το εκανε αλλα οταν το εκανε ηταν πολύ έντονο

Solorider
04-07-13, 18:53
Εκανα μια βλακεια κ ενω ειχα πατημενο το συμπλεκτη πατησα τερμα γκαζι κ αφηνα λιγο λιγο το συμπλεκτη.δεν εμπαιναν καλα οι ταχυτητες κ μυρισε πολυ.πετα απο λιγο σταματησα στην ακρη του δρομου κ εσβησα το αμαξι να κρυωσει.λειτουργει κανονικα το αμαξι αλλα στην αλλαγη 1ης κ 2αρας οταν βρισκεις το σημειο συμπλεξης ψιλοτρεμει το αυτοκινητο μεχρι να αφησεις τελειως το συμπλεκτη σαν να πηγαινει να σβησει.στις υπολοιπες ταχυτητες δεν υπαρχει κανενα προβλημα.δημιουργηθηκε καποιο προβλημα η εγω το κανω να παει να σβησει λογο φοβου μην εχει παθει τπτ κ χανω την αισθηση του σημειου συμπλεξης?

πανω σ'αυτο που λες το τρεμουλο στην 1τη και δευτερα ειναι φυσικο γιατι αν φαγωθουν τα φερμουιτ του δισκου πλατω (λογικο ειναι να φαγωθηκε αφου υπηρξε Μυρουδια εντονη κιολας απ οτι λες) στην 1η και 2ρα ταχυτητα λοιπον εκει το σημειο συμπλεξης καταναλωνη ολο του το ζορι για να κινηση το αυτοκινητο στις υπολοιπες 3τη-4η-+ δεν τρωη ζορι γιατι το αυτ. ειναι σε κινηση,,,,,,,,,,,τωρα υπαρχη ενα καλο τεστ για ναδης την κατασταση ποσο θετικη ειναι:
Βαλε το μοτερ να δουλευη σε νεκρο και δρομος ισιος ουτε ανηφ.-κατηφορα,,
βαλε τεταρτη ταχυτητα μαρσαρε κανονικα οπως ξεκινας κανονικα με την πρωτη.
Τωρα Αν σου σβηση παη να πη εχει ακομη ζωη ο δισκος/πλατω,,,,,αν ξεκινηση ομως εστω και λιγο,,,,,,,,,εκει τα πραματα :original:,,,,μουσκευουν