PDA

Επιστροφή στο Forum : xdrive vs Quattro



gnx
24-10-10, 18:46
Για δειτε εδω

https://www.youtube.com/watch?v=HvqQuC_8VrM&feature=player_embedded#!

E46 POWER
24-10-10, 18:54
και μετα σου λεει quatro και φουμαρα.....bmw power.. αυτο θα ηταν καλο για διαφημιση...

VanVIC
24-10-10, 18:55
Μπράβο BMW !!!

VanVIC
24-10-10, 18:58
θα άξιζε να βλέπαμε κάτι αντίστοχο και με το ΜΒ GLK αλλά και μ'ενα Subaru Forester

halkida116mpack
24-10-10, 19:09
νομιζω οτι η σειρα G της μερσεντες δεν παιζεται.....

Stamatis
24-10-10, 19:11
Κατι δεν γινεται καλα εδω.
Αποκλειεται να μην μπορει να ανεβει το Αουντι.
Δεν μπορει να ειναι τοσο αχρηστο, αν ισχυει αυτο που βλεπω χωρις να υπαρχει κατι που δεν καταλαβαινω, τοτε μιλαμε απλα για πε-τα-με-να λεφτα.
Στην κυριολεξια πεταμενα.

Σε παρομοια κλιση εχω ανεβασει opel και χωρις τετρακινηση.

Ισως επειδη το βλεπω απο το τηλεφωνο να χανω κατι η να λεει κατι που δεν μπορω να ακουσω.

Ειναι δυνατον;

Samaro
24-10-10, 19:16
Quatro μόνο κατ'όνομα. :original:

Stamatis
24-10-10, 19:17
https://www.youtube.com/watch?v=mkQ5yBnS4SU&feature=youtube_gdata_player

Και ομως τελικα δεν τα παει και τοσο καλα γενικα.

Z4 DCT
24-10-10, 19:20
Κατι δεν καταλαβαινει το συστημα του q5 μαλλον.......:thumbsdown:

PATSIMINI
24-10-10, 19:36
προφανωσ κατι παιζει με το συστημα του aydi!!!!με τρελαθουμε και βγαλουμε τη μπεμπα καλυτερη στο off road!!!!!ελεος δηλαδη!!!!!!!!!!!!

Nino
24-10-10, 19:41
σαν να μην ειναι τετρακινητο... παραξενο!!

halkida116mpack
24-10-10, 19:42
https://www.youtube.com/watch?v=t4l_tviu5Po&feature=related

κι εδω....τα ιδια

Nino
24-10-10, 19:54
αμ εδω μεχρι και ταχυτητες μπορει να αλλαζει .... χαχαχαχαχα

https://v.youku.com/v_show/id_XMjAwMzA2MzY4.html

VanVIC
24-10-10, 20:12
προφανωσ κατι παιζει με το συστημα του aydi!!!!με τρελαθουμε και βγαλουμε τη μπεμπα καλυτερη στο off road!!!!!ελεος δηλαδη!!!!!!!!!!!!

Κοίτα, τα συστήματα τετρακίνησης της BMW μόνο τυχαία δεν είναι.
Για το προηγούμενο X3 (για το νέο δενβ ξέρω) το σύστημα είχε εξελιχθεί απο την STEYER.
Επίσης, όλο και κάτι θα΄μαθε η BMW απο τα Range Rover (ένα φεγγάρι είχε περάσει στα χέρια της BMW) πριν βγάλει το πρώτο Χ5...

Τυχαίο ? Δε νομίζω...

gnx
24-10-10, 20:18
Νομίζω οτι το βιντεο του Χαλκίδα είναι πραγματικά εντυπωσίακό. Βέβαια εαν πας να το κάνεις με Χ3 διλιτρο θα θες δισκο μετα.

Επίσης στο βιντεο του Σταμάτη νομιζω οτι οι αλλοι πονηρεύτηκαν μετά το Q5 και περνανε με σχετική φόρα.

Nino
24-10-10, 20:25
Κοίτα, τα συστήματα τετρακίνησης της BMW μόνο τυχαία δεν είναι.
Για το προηγούμενο X3 (για το νέο δενβ ξέρω) το σύστημα είχε εξελιχθεί απο την STEYER.
Επίσης, όλο και κάτι θα΄μαθε η BMW απο τα Range Rover (ένα φεγγάρι είχε περάσει στα χέρια της BMW) πριν βγάλει το πρώτο Χ5...

Τυχαίο ? Δε νομίζω...

το XDRIVE ειναι ιδιο και στη νεα χ3 και στη "παλια"

PANOS-E60
24-10-10, 20:56
Δε νομίζω ότι το Q5 έγινε τεράστια εμπορική επιτυχία γιά τις εκτός δρόμου ικανότητες του ... ένα haldex ηλεκτρονικά ελεγχόμενο έχει. Αλλες είναι οι αρετές του που το έφεραν στην κορυφή της κατηγορίας του. Ροπάρα, ποιότητα κατασκευής, συνορμολόγησης και κύλισης, χώροι, κύρος κλπ. Τα λέω καλά Στάθη ...?

Το xdrive της BMW είναι πιό αξιόλογο, τουλάχιστον στα χαρτια. Στην πράξη, σκούρα τα βρίσκουν και τα δύο μόλις πατήσουν χώμα ή ... λάσπη ακόμα χειρότερα. Οντας κάτοχος ενός Forester γιά 2 χρόνια (μακράν καλύτερη τετρακίνηση και από τα δύο άλλα και κοντές) είχα Μ+S λάστιχα γιά να μην γίνομαι νούμερο στην πιό αστεία εκτός δρόμου βόλτα ...

PATSIMINI
24-10-10, 21:10
Νομίζω οτι το βιντεο του Χαλκίδα είναι πραγματικά εντυπωσίακό. Βέβαια εαν πας να το κάνεις με Χ3 διλιτρο θα θες δισκο μετα.

Επίσης στο βιντεο του Σταμάτη νομιζω οτι οι αλλοι πονηρεύτηκαν μετά το Q5 και περνανε με σχετική φόρα.

προφανως!!!!!

PATSIMINI
24-10-10, 21:11
Δε νομίζω ότι το Q5 έγινε τεράστια εμπορική επιτυχία γιά τις εκτός δρόμου ικανότητες του ... ένα haldex ηλεκτρονικά ελεγχόμενο έχει. Αλλες είναι οι αρετές του που το έφεραν στην κορυφή της κατηγορίας του. Ροπάρα, ποιότητα κατασκευής, συνορμολόγησης και κύλισης, χώροι, κύρος κλπ. Τα λέω καλά Στάθη ...?

Το xdrive της BMW είναι πιό αξιόλογο, τουλάχιστον στα χαρτια. Στην πράξη, σκούρα τα βρίσκουν και τα δύο μόλις πατήσουν χώμα ή ... λάσπη ακόμα χειρότερα. Οντας κάτοχος ενός Forester γιά 2 χρόνια (μακράν καλύτερη τετρακίνηση και από τα δύο άλλα και κοντές) είχα Μ+S λάστιχα γιά να μην γίνομαι νούμερο στην πιό αστεία εκτός δρόμου βόλτα ...

δεν εχει Haldex!!!!Quattro εχει το αμαξι.

Nikos
24-10-10, 21:27
Το Χ3 ακούγεται σα ντίζελ με ότι αυτό μπορεί να συνεπάγεται ...

VanVIC
24-10-10, 21:32
Το Χ3 ακούγεται σα ντίζελ με ότι αυτό μπορεί να συνεπάγεται ...

πράγματι diesel πρέπει να'ναι αλλά πέραν της μεγάλης ροπής παο πολύ χαμηλά, τί άλλο πλεονέκτημα μπορέι να΄χει που μπορεί να το βοηθά στην συγκεκριμένη διαδικασία ?

S8N
24-10-10, 22:06
Δε νομίζω ότι το Q5 έγινε τεράστια εμπορική επιτυχία γιά τις εκτός δρόμου ικανότητες του ... ένα haldex ηλεκτρονικά ελεγχόμενο έχει. Αλλες είναι οι αρετές του που το έφεραν στην κορυφή της κατηγορίας του. Ροπάρα, ποιότητα κατασκευής, συνορμολόγησης και κύλισης, χώροι, κύρος κλπ. Τα λέω καλά Στάθη ...?

Το xdrive της BMW είναι πιό αξιόλογο, τουλάχιστον στα χαρτια. Στην πράξη, σκούρα τα βρίσκουν και τα δύο μόλις πατήσουν χώμα ή ... λάσπη ακόμα χειρότερα. Οντας κάτοχος ενός Forester γιά 2 χρόνια (μακράν καλύτερη τετρακίνηση και από τα δύο άλλα και κοντές) είχα Μ+S λάστιχα γιά να μην γίνομαι νούμερο στην πιό αστεία εκτός δρόμου βόλτα ...

Από χώρους Πάνο δε λέει και πολλά. Μεγάλες εξωτερικές διαστάσεις αλλά πολύ στενάχωρο εσωτερικό. Όταν το οδηγούσα ένιωθα εγκλωβισμένος, μου έκανε πραγματικά πολύ άσχημη εντύπωση. Ο κινητήρας είναι διαμάντι και το DSG του ταιριάζει γάντι, αν και στα Q5 βγάζει προβλήματα. Η ποιότητα κύλισης είναι τυπική Audi: Πολύ χαλαρή για σπορ οδήγηση και πολύ ξερή από άποψη άνεσης. Η Audi ποτέ δεν έφτασε τις BMW και M-B σ' αυτόν τον τομέα.

Όσο για την τετρακίνηση, είναι η κλασσική Quattro με torsen. Αν δεις τα υπόλοιπα βιντεάκια, τα Volvo και το Kuga τα οποία είναι εξοπλισμένα με haldex τα καταφέρνουν μια χαρά. Πώς το κατάφερε αυτό η Audi? Αντικαθιστώντας μηχανικά μέρη με ηλεκτρονικά, ώστε να επιτυγχάνει το ίδιο αποτέλεσμα. Οι αισθητήρες ABS και τα φρένα κάνουν σήμερα αυτό που έκαναν παλιά τα μπλοκέ. Έχω γίνει γραφικός να λέω πόσο γιάπικη έχει καταντήσει αυτή η τετρακίνηση και πότε μαρκετινίστικο είναι πλέον το όνομα Quattro.

Αν θέλουμε να μιλήσουμε για αυτοκίνητο επιδόσεων, την καλύτερη τετρακίνηση την έχει εδώ και χρόνια το Lancer Evolution. Ακολουθεί η Subaru της οποίας το κεντρικό διαφορικό (torsen) είναι πιο ανθεκτικό ακόμη κι απ' της Mitsubishi, εντούτοις τα αυτοκίνητά της είναι -δυστυχώς- αρκετά υποστροφικά. Αλλά ας μην πάμε μακρυά: Το πρώτο τετρακίνητο αυτοκίνητο παραγωγής ήταν το Subaru Leone, πολύ πριν το Audi 80 Quattro. H Audi έμεινε στην ιστορία όχι για την τετρακίνησή της αλλά γιατί συνδύασε turbo κινητήρες και τετρακίνηση, πράμα που την καταξίωσε στους αγώνες.

Stathis
24-10-10, 22:09
τί άλλο πλεονέκτημα μπορέι να΄χει που μπορεί να το βοηθά στην συγκεκριμένη διαδικασία ?

το οτι το xdrive μεταφερει το ποσοστο ροπης απο τον αξονα που δεν εχει προσφυση σε αυτον που εχει.
ειναι συνδεδεμενο με το abs/dsc και οταν αισθανθει απωλεια προσφυσης σε ενα τροχο τον φρεναρει και μεταφερει τη ροπη σε αυτους που εχουν προσφυση.

κατι που δεν κανει το μηχανικο τορσεν του αουντι...
το q5 ειναι ρυθμισμενο στο 40-60, αλλα μπορει να μεταφερει ροπη εως 65 εμπρος και εως 85 πισω.

τα βιντεο που βλεπουμε δειχνουν ενα απο τα μειονεκτηματα της διαταξης της audi.
κυλιομενοι κυλινδροι θα πρεπει να αποφευγονται μαλλον...
αυτο ισως προσομοιαζει σε συνθηκες πολυ χαμηλης προσφυσης και αρχαριου οδηγου (π.χ. οταν καποιος κολλησει με πολυ χαμηλη ταχυτητα σε λασπη ή σε χιονι...)

συνολικα παντως το συστημα της αουντι οσοι εχουν αποκτησει και χρησιμοποιησει σε δυσκολες συνθηκες και τα δυο αυτοκινητα, λενε οτι ειναι καλυτερο, δινει περισσοτερο ελεγχο και αισθηση στον οδηγο που ξερει τι κανει...
αυτα σε ελαφρα χιονισμενο ή βρεγμενο οδοστρωμα, δηλαδη σε συνθηκες που συναντουν ως επι το πλειστον αυτα τα οχηματα...

σε στεγνο βεβαια υποστρεφει αρκετα περισσοτερο απο το πιο "πισωκινητα" ρυθμισμενο bmw.

οσοι εχουν δοκιμασει τη νεα γενια τετρακινησης της αουντι (s4 κλπ) εχουν να πουν οτι εχει μειωθει αρκετα ως εντελως αυτο το μειονεκτημα...

S8N
24-10-10, 22:10
πράγματι diesel πρέπει να'ναι αλλά πέραν της μεγάλης ροπής παο πολύ χαμηλά, τί άλλο πλεονέκτημα μπορέι να΄χει που μπορεί να το βοηθά στην συγκεκριμένη διαδικασία ?

Προφανώς ο Νίκος εννοεί τη ροπή χαμηλά, αλλά και ο ανανεωμένος 2.0 TFSI του Q5 δεν πάει καθόλου πίσω. Δε γνωρίζουμε τι κιβώτια έχουν βέβαια. Αν το Q5 φορούσε το DSG, να ξέρετε πως σε τέτοιες καταστάσεις δε βοηθά καθόλου. Δεν κρατά το αυτοκίνητο όπως ένα κλασσικό αυτόματο ενώ όταν το σταθεροποιείς με γκάζι, μετά από λίγο υπερθερμαίνονται οι δίσκοι και μπαίνει σε safe mode. Been there, done that.

Stamatis
24-10-10, 22:11
Το πρώτο τετρακίνητο αυτοκίνητο παραγωγής ήταν το Subaru Leone, πολύ πριν το Audi 80 Quattro. .

To jensen FF ήταν. (παραγωγής)

VanVIC
24-10-10, 22:13
το οτι το xdrive μεταφερει το ποσοστο ροπης απο τον αξονα που δεν εχει προσφυση σε αυτον που εχει...


Στάθη αναφερόμουν στο πλεονέκτημα του diesel που έγραψε ο Νίκος

S8N
24-10-10, 22:14
To jensen FF ήταν. (παραγωγής)

Νομίζω πως το Jensen FF είναι το πρώτο τετρακίνητο γενικά, αλλά παρέμεινε περιορισμένης παραγωγής. Οι Άγγλοι πάντως είναι τόσο καλοί μηχανικοί, κρίμα που τα σκάτωσαν με την αυτοκινητοβιομηχανία τους.

psilos2010
25-10-10, 00:56
αμ εδω μεχρι και ταχυτητες μπορει να αλλαζει .... χαχαχαχαχα

https://v.youku.com/v_show/id_XMjAwMzA2MzY4.html

Αλλος έχει το όνομα μου φαίνεται και άλλος τη χάρη.Ηρθε η ώρα να τους δείξει κάποιος "πώς γίνεται".thumb
Υ.Γ.: βάλτε ένα χεράκι να κατέβω.:th_Laie_67-1:

bimmer-corfu
26-10-10, 14:32
διάφορα test τετρακίνησης σε περιοδικά εξωτερικού που έχω διαβασει τα τελευταία χρόνια λένε ότι συνολικά τα BMW είναι καλύτερα απο audi

Z-man
26-10-10, 15:47
διάφορα test τετρακίνησης σε περιοδικά εξωτερικού που έχω διαβασει τα τελευταία χρόνια λένε ότι συνολικά τα BMW είναι καλύτερα απο audi

Με τοσα τζιπ που εχει (βλεπε Χ1,Χ3,Χ5,Χ6) ειναι να μην ειναι καλυτερα απ τα αudi...Στο τελος θα φτιαχνει μονο τζιπ για να ανταγωνιζεται την jeep παρα σπορ κουπε ....

E60_Arkadia
27-10-10, 00:05
https://www.youtube.com/watch?v=dGWsogAlZLE&feature=player_embedded χαχαχαχα 5αρες με τρελλααααααα

GiannisRob
27-10-10, 00:48
Ιδιαίτερα ενδιαφέρον το θεματάκι, και αξίζει να ασχοληθεί κανείς λίγο παραπάνω.

Λοιπόν: Όλα τα συστήματα τετρακίνησης έχουν τα υπές και τα κατά τους. Οι διοργανωτές αυτής της εκδώλωσης (αναφέρομαι στο βίντεο του πρώτου ποστ, όπου προφανώς τραβήχτηκε σε κάποια εκδήλωση επίδειξης της νέας Χ3, απέναντι στους ανταγωνιστές της) σίγουρα ξέρουν πως να εκμεταλευτούν ορισμένες αδυναμίες του συστήματος Quattro του Q5 με το Torsen κεντρικό διαφορικό του. Το διαφορικό Torsen είναι ένα εκπληκτικό δείγμα μηχανολογίας. Είναι καθαρά ένα μηχανικό σύστημα (χωρίς υδραυλικά υγρά ή ηλεκτρονικά ενεργοποιούμενους συμπλέκτες) που αποτελείτε από ελικοειδή γρανάζια πάνω σε μία διάταξη γραναζιώ "πλανήτες - δορυφόροι". Διαμέσουν των νόμων της φυσικής αυτό το Torque-Sensing (Torsen – get it?) διαφορικό, διαμοιράζει ροπή ανάμεσα στον εμπρός και τον πίσω άξονα με συνεχώς μεταβαλλόμενη κατανομή, ανάλογα με το ποια πλευρά του διαφορικού έχει την περισσότερη αντίσταση λόγω τριβής. Άρα, ανάλογα με το ποιος άξονας έχει την περισσότερη αντίσταση, το Torsen θα του στείλει όσο το δυνατόν περισσότερη ροπή. Είναι μια φανταστική εφαρμογή σε αυτοκίνητα δρόμου, αφού μεταβάλλει συνεχώς την κατανομή της ροπής εμπρός - πίσω, ανάλογα με την πρόσφυση του κάθε άξονα.

Αρνητικά: Ένα διαφορικό Torsen λειτουργεί επίσης και ως πολλαπλασιαστής της ροπής. Αυτό σημαίνει, ότι όταν χαθεί τελείως η πρόσφυση/ αντίσταση λόγω τριβής σε έναν από τους δύο άξονες, δεν μπορεί να σταλεί ροπή στον άλλο. Είναι αρκετά απλό, αφού Ροπή x 0 = 0. Ένα μικρότερης σημασίας αρνητικό του Torsen είναι το ότι δεν μπορεί να στείλε περισσότερο απο το 80% της ροπής σε έναν άξονα. Επομένως, όσο υπάρχει αντίσταση σε κάθε άξονα, το Torsen δουλεύει τέλεια. Τα μοντέρνα συστήματα ελέγχου ευστάθειας, κάνουν ακριβώς αυτό: Φρενάροντας έναν τροχό που σπινιάρει, επαναφέρουν την αντίστασης και τότε ροπή μπορεί να σταλεί στον άξονα αυτόν.

Είμαι 95% σίγουρος, ότι κάποια βρωμιά έχει πεχτεί εδώ, και στο Q5 πρέπει να έχουν απενεργοποιήσει τα ηλεκτρονικά του. Η παρουσίαση αυτή έχει στηθεί με τέτοιο τρόπο ώστε να προβληθεί μόνο το συγκεκριμένο αρνητικό του Torsen και όχι το πως συμπεριφέρεται το σύστημα Quattro γενικότερα. Όπως ακριβώς η άσφαλτος παρεχει αντίσταση στους τροχούς, το ίδιο κάνει και το traction control που φρενάροντας τους τροχούς που σπινιάρουν επαναφέρει την αντίσταση ώστε να δουλέψει ο Torsen.

Το xDrive της BMW χρησιμοποιει ηλεκτρονικα εμπλεκόμενους συμπλεκτες για να κατανήμει τη ροπή, επομένως μπορεί να στείλει ακόμα και το 100% της ροπής, είτε στον μπροστά, είτε στον πίσω άξονα. Γι' αυτό ακριβώς στήθηκε έτσι η παρουσίαση, η οποία απέχει πάρα πολύ από πραγματικές συνθήκες. Πόσο εύκολο είναι να χασουν την προσφυση ταυτοχρονα και οι δυο τροχοι ενος άξονα? Κανοντας οπισθεν στον γκρεμο, πατωντας σε μια παγωμενη λιμνη ή αν κάνεις μια παρουσίαση των νεων τεχνολογιών της BMW.

Κάθε μόνιμο συστημα τετρακινησης απαιτει ενα κεντρικο διαφορικο, ετσι ωστε να επιτρεπεται στον μπροστα και τον πισω αξονα να περιστρεφονται με διαφορετικο ρυθμο (αφου κατα την στροφη, ο μπροστα και ο πισω αξονας διαγραφουν διαφορετικες τροχιες). Καποια διαφορικα δουλευουν καλυτερα σε καποιες συνθηκες, και καποια αλλα σε καποιες αλλες.

Ένας καλυτερος τροπος να "μετρηθεί" η ικανοτητα ενος συστηματος τετρακινησης να ανταπεξελθει σε μια ποικιλια συνθηκων χαμηλης προσφυσης ειναι η υπαρξη και το πληθος των διαφορικων περιορισμενης ολισθησης. Ο λογος που το λεω ειναι επειδη συχνα οι μαρκετιστες/διαφημιστες συχνα χρησιμοποιουν τη φραση “transferring torque to the wheels with the most grip”. Δειτε τον πληθυντικο στην λεξη “wheels”. Αν χρησιμοποιουταν η φραση “...wheel with most grip” και το μονο που υπηρχε ηταν ενα απλο ελευθερο διαφορικο μπροστα και πισω τοτε η διατυπωση δεν θα ηταν σωστη. Και τα δυο διαφορικα του xDrive και του Quattro με Torsen κατανέμουν τη ροπή, μόνο στον ΑΞΟΝΑ με την περισσοτερη προσφυση. Ξανα, το μονο που επαναφερει την προσφυση σε ενα τροχο που σπινιαρει ειναι το ABS/Traction Control, ετσι ωστε το κεντρικο διαφορικο να στειλει παλι ροπη σε αυτο τον αξονα.

Ενα αλλο σεναριο ειναι να χασουν ταυτοχρονα την προσφυση δυο διαγωνιοι τροχοι, συχνο περιστατικο στην οδηγηση εκτος δρομου. Αν, λοιπον, εχεις δυο ελευθερα διαφορικα, εμπρος και πισω, δεν πας πουθενα. Το xDrive της BMW χωρις το DPC πισω διαφορικο, εχει δυο ελευθερα διαφορικα εμπρος και πισω και βασιζεται στους αισθητηρες ταχυτητας του ABS για να επαναφερει στην ταξη εναν τροχο που σπινιαρει. Τιποτα το συγκλονιστικο.

Ενα εξαιρετικο συστημα τετρακινησης ειναι αυτο του Impreza WRX STI με τρια διαφορικα περιορισμενης ολισθησης, μπρος πισω και κεντρικο που μπορει να κατανημει τη ροπη στον ΤΡΟΧΟ (οχι αξονα) με την περισσοτερη προσφυση. Η Subaru το συνδυαζει με ενα traction control 3ων σταδιων. Αυτο και αν ειναι τετρακινηση.

GiannisRob
27-10-10, 00:51
Ενα ενδιαφερον βιντεο που εξηγει την λειτουργια του Torsen. Δυστυχως ειναι στα γαλλικα:


https://www.youtube.com/watch?v=vS6FXZSx8aA"]https://www.youtube.com/watch?v=vS6FXZSx8aA

pilot
27-10-10, 01:24
+1000 στον Γιάννη..

kostasxan
27-10-10, 08:17
Αρνητικά: Ένα διαφορικό Torsen λειτουργεί επίσης και ως πολλαπλασιαστής της ροπής. Αυτό σημαίνει, ότι όταν χαθεί τελείως η πρόσφυση/ αντίσταση λόγω τριβής σε έναν από τους δύο άξονες, δεν μπορεί να σταλεί ροπή στον άλλο. Είναι αρκετά απλό, αφού Ροπή x 0 = 0. Ένα μικρότερης σημασίας αρνητικό του Torsen είναι το ότι δεν μπορεί να στείλε περισσότερο απο το 80% της ροπής σε έναν άξονα. Επομένως, όσο υπάρχει αντίσταση σε κάθε άξονα, το Torsen δουλεύει τέλεια. Τα μοντέρνα συστήματα ελέγχου ευστάθειας, κάνουν ακριβώς αυτό: Φρενάροντας έναν τροχό που σπινιάρει, επαναφέρουν την αντίστασης και τότε ροπή μπορεί να σταλεί στον άξονα αυτόν.

Δεν νομίζω να ισχύει 100% αυτό που λες Γιάννη γιατί στο video του Σταμάτη

https://www.youtube.com/watch?v=mkQ5yBnS4SU
υπάρχει αντίσταση και στους δυο άξονες και αυτό συνεχίζει να συμπεριφέρεται το ίδιο να μην έχει πρόσφυση ούτε ο μπροστά ούτε ο πίσω άξονας και δεν νομίζω να είναι και αυτό ένα video από την BMW που θέλει να κάνει διαφήμιση το xdrive.

Stathis
27-10-10, 09:43
Είμαι 95% σίγουρος, ότι κάποια βρωμιά έχει πεχτεί εδώ, και στο Q5 πρέπει να έχουν απενεργοποιήσει τα ηλεκτρονικά του. Η παρουσίαση αυτή έχει στηθεί με τέτοιο τρόπο ώστε να προβληθεί μόνο το συγκεκριμένο αρνητικό του Torsen και όχι το πως συμπεριφέρεται το σύστημα Quattro γενικότερα.

thumbthumb

Nino
27-10-10, 13:01
Παντως στο χ3 σε συνθηκες μειωμενης προσφυσης... χιονια κλπ τουλαχιστον κατα την εκκινηση,συνισταται η απενεργοποιηση των ηλεκτρονικων.
Να μεινει μονο με το xdrive και αυτο το γραφει και το manual του χ3.

GiannisRob
27-10-10, 14:06
Αρνητικά: Ένα διαφορικό Torsen λειτουργεί επίσης και ως πολλαπλασιαστής της ροπής. Αυτό σημαίνει, ότι όταν χαθεί τελείως η πρόσφυση/ αντίσταση λόγω τριβής σε έναν από τους δύο άξονες, δεν μπορεί να σταλεί ροπή στον άλλο. Είναι αρκετά απλό, αφού Ροπή x 0 = 0. Ένα μικρότερης σημασίας αρνητικό του Torsen είναι το ότι δεν μπορεί να στείλε περισσότερο απο το 80% της ροπής σε έναν άξονα. Επομένως, όσο υπάρχει αντίσταση σε κάθε άξονα, το Torsen δουλεύει τέλεια. Τα μοντέρνα συστήματα ελέγχου ευστάθειας, κάνουν ακριβώς αυτό: Φρενάροντας έναν τροχό που σπινιάρει, επαναφέρουν την αντίστασης και τότε ροπή μπορεί να σταλεί στον άξονα αυτόν.

Δεν νομίζω να ισχύει 100% αυτό που λες Γιάννη γιατί στο video του Σταμάτη
https://www.youtube.com/watch?v=mkQ5yBnS4SU
υπάρχει αντίσταση και στους δυο άξονες και αυτό συνεχίζει να συμπεριφέρεται το ίδιο να μην έχει πρόσφυση ούτε ο μπροστά ούτε ο πίσω άξονας και δεν νομίζω να είναι και αυτό ένα video από την BMW που θέλει να κάνει διαφήμιση το xdrive.

Νομιζω οτι αυτο το θεμα το καλυψα στο παραπανω ποστ μου. Το Q5 με το Torsen κεντρικο διαφορικο εχει εμπρος και πισω ελευθερο διαφορικο, επομενως, οταν ενας απο τους δυο τροχους καθε αξονα ειναι στον αερα, ο αξονας δεν εχει προσφυση. Αρα και παλι δεν μπορει να λειτουργησει ο Torsen

850 CSI
27-10-10, 14:12
Για δειτε εδω

https://www.youtube.com/watch?v=HvqQuC_8VrM&feature=player_embedded#!

:thumbsup::thumbsup::)

S8N
27-10-10, 15:16
Πάντως στο χιόνι ή στον πάγο, αν δεν απενεργοποιήσεις τα ηλεκτρονικά, δεν πας πουθενά.

Τον Φλεβάρη του 2004 πήγα χωρίς αλυσίδες στο Νεραϊδοχώρι με το ΤΤ. Η θερμοκρασία το βράδυ ήταν -20 στο Περτούλι. Δεν έμεινα πουθενά, δεν γλύστρισα πουθενά και όταν έπαιζα με το αυτοκίνητο συμπεριφερόταν σαν πισωκίνητο. Όλα αυτά όμως με το ESP off. Με ενεργοποιημένο το ESP ήταν αδύνατον να οδηγήσω.

Stathis
27-10-10, 15:47
πήγα ... Νεραϊδοχώρι με το ΤΤ. Δεν έμεινα πουθενά, δεν γλύστρισα πουθενά και όταν έπαιζα με το αυτοκίνητο συμπεριφερόταν σαν πισωκίνητο.
thumb

τωρα μιλας σωστα!:original:

S8N
27-10-10, 17:19
thumb

τωρα μιλας σωστα!:original:

Σε τέτοιες συνθήκες χαμηλής πρόσφυσης ήταν άψογο. Εκεί όμως που η ποιότητα του οδοστρώματος αλλάζει κάθε 5 μέτρα και θες να στρίψεις τέζα, δεν ξέρεις τι να περιμένεις. Ο νέος Haldex (4ης γενιάς) είναι έτη φωτός μπροστά σ' αυτόν τον τομέα.

ghost-rider
27-10-10, 18:07
Παντως, εχοντας μια πολυ μικρη εμπειρια απο εκτος δρομου διαδρομες, αυτο που εχω δει ειναι οτι καμια φορα φορα λιγο τσιμπημα στο χειροφρενο σε ξελασπωνει οταν κολήσεις. Το πιστευω οτι με λιγο τσιμπημα θα περναγε πολυ πιο ευκολα το audi.

Επισης τιποτα δεν εχω ουτε με το Χ3 ουτε με το Q5 αλλα το θεωρω αστειο να ασχολουμαστε με τις εκτός δρόμου δυνατοτητες τους. Με τι γωνια προσεγγισης-ραμπας-διαφυγής? Με τι ελευθερια αρθρωσης? Αν δεν εχεις απο αυτα, ολα τα διαφορικα του κοσμου δε θα σου κανουν τιποτα. Αν δεν εχεις αργα(κοντες σχεσεις) απλα δεν εχεις τζιπ... Αν το κεντρικο διαφορικο σου δεν εχει τροπο να μπλοκαρει 100%, οι ωρες σου εκτός δρόμου ειναι μετρημένες. Τωρα αν κατσει κατι στα μέτρα τους θα περάσουν σιγουρα...

Καπου θα κολλησει το ενα, καπου το αλλο...

Είμαι λιγο ακραιος πιθανον αλλα δεν ειναι τιποτε αλλο απο ψηλομένες κούρσες.

Τι θα σου δωσει Q5 περισσοτερο απο το Α4 allroad? Στυλ μηπως?

Τουλαχιστον το Α4 allroad σε σχεση με το απλο quattro εχει παραπανω χωρους. Αλλα σε σχεση με το Α4 quattro station τι σου δινει?

Αν μιλήσω τωρα για εμπορικα τρικ θα πέσουν καρπαζιές?

Να βαλω και εγω στο 46αρι τετρακινηση απο xi.
Να σηκωθω λιγο αντι να χαμηλωσω και να παρω τα βουνα...

Wrangler δε θα γινω ποτε! Ουτε καν το ταπεινο jimny δε θα πλησιαζω...

Δεν εχω τιποτα με τα τζιπ που εμφανιζονται εδω, ομως πιστευω οτι το μεγαλυτερο εμποδιο που θα κληθουν να αντιμετωπισουν ειναι να καβαλησουν κανενα πεζοδρομιο για να στριμωχτουν στο παρκαρισμα η αντε να τραβηξουν καμια βαρκα απο καμια γλιστρα. Και αυτο ειναι σε θεση να το κανουν και τα δυο. Απο κει και περα δε νομιζω οτι εχουν προδιαγραφες για trial η rally 4x4...
Δεν τα βγαζουν στο δρομο να δουν ποιο στριβει καλύτερα, ποιο κανει πιο άνετο ταξιδι και ποιο εχει περισσοτερους χώρους?

Stathis
31-01-12, 12:32
τελικα ποιο τα καταφερνει καλυτερα σε συνθηκες χαμηλης προσφυσης, το xdrive ή το quattro (το κανονικο, με τα 3 διαφορικα)?

τα εχει κανεις οδηγησει και τα δυο?

Z4 DCT
31-01-12, 12:50
τελικα ποιο τα καταφερνει καλυτερα σε συνθηκες χαμηλης προσφυσης, το xdrive ή το quattro (το κανονικο, με τα 3 διαφορικα)?

τα εχει κανεις οδηγησει και τα δυο?

Σε όλες τις συνθήκες Στάθη, το Quattro ειναι καλύτερο απο το xdrive.... Τα έχω οδηγήσει και τα δυο σε χιόνι- πάγο- στεγνό......thumb

bimmer-corfu
31-01-12, 13:00
σε κάτι περιοδικά (όχι Ελληνικά) κατά καιρούς είχα διαβάσει τεστ και εκτός δρόμου πήγαινε καλύτερα το Χ3 απο Q5 αλλά και η 5άρα Ε60 Xi ήταν καλύτερη απο Α6

Nino
31-01-12, 13:17
Σε όλες τις συνθήκες Στάθη, το Quattro ειναι καλύτερο απο το xdrive.... Τα έχω οδηγήσει και τα δυο σε χιόνι- πάγο- στεγνό......thumb

δυο διαφορετικα αυτοκινητα με διαφορετικους κινητηρες ο ενας αποδιδει 150 και ο αλλος 200 αρα αυτοματα στο στεγνο δεν μπορει να γινει συγκριση.
Σε συνθηκες ομως χαμηλης προσφυσης, η προσωπικη μου γνωμη ειναι οτι ειναι συναρτηση της εμπειριας του οδηγου, των ελαστικων και της αντιολισθητικης προστασιας που υπαρχει διαθεσιμη.
Το οτι ενα 4χ4 δεν κολαει, τουλαχιστον οχι τοσο ευκολα δεν παει να πει οτι δεν γλυστραει.
Τo xdrive παντως ειναι πολυ αξιοπιστο, το συστημα της audi δεν το γνωριζω αρα εικασιες δεν μπορω να κανω.

super duper
31-01-12, 13:56
παρολο που δεν εχω ιδιαιτερ εμπειρια για οδηγηση εκτος δρομου, επεσε στα χερια μου ενα q5 to opoio ειχε πολυ τιμια συμπεριφορα σε δυσκολες συνθηκες.
Αν σκεφτο την διαρομη μου σε σχεσηε τον αρχικο βιντεο κατι τρεχει.
Οπως ειπες και καποιος αλλος εχω διαφορετική αποψη για την 4κινηση, τα αυτοκινητα αυτα συνθετουν κατι διαφορετικο.
Οχι οτι δε τα γουσταω αλλα είπαμε ....
φιλικά

Stunt Mike
31-01-12, 16:38
Ιδιαίτερα ενδιαφέρον το θεματάκι, και αξίζει να ασχοληθεί κανείς λίγο παραπάνω.

Λοιπόν: Όλα τα συστήματα τετρακίνησης έχουν τα υπές και τα κατά τους. Οι διοργανωτές αυτής της εκδώλωσης (αναφέρομαι στο βίντεο του πρώτου ποστ, όπου προφανώς τραβήχτηκε σε κάποια εκδήλωση επίδειξης της νέας Χ3, απέναντι στους ανταγωνιστές της) σίγουρα ξέρουν πως να εκμεταλευτούν ορισμένες αδυναμίες του συστήματος Quattro του Q5 με το Torsen κεντρικό διαφορικό του. Το διαφορικό Torsen είναι ένα εκπληκτικό δείγμα μηχανολογίας. Είναι καθαρά ένα μηχανικό σύστημα (χωρίς υδραυλικά υγρά ή ηλεκτρονικά ενεργοποιούμενους συμπλέκτες) που αποτελείτε από ελικοειδή γρανάζια πάνω σε μία διάταξη γραναζιώ "πλανήτες - δορυφόροι". Διαμέσουν των νόμων της φυσικής αυτό το Torque-Sensing (Torsen – get it?) διαφορικό, διαμοιράζει ροπή ανάμεσα στον εμπρός και τον πίσω άξονα με συνεχώς μεταβαλλόμενη κατανομή, ανάλογα με το ποια πλευρά του διαφορικού έχει την περισσότερη αντίσταση λόγω τριβής. Άρα, ανάλογα με το ποιος άξονας έχει την περισσότερη αντίσταση, το Torsen θα του στείλει όσο το δυνατόν περισσότερη ροπή. Είναι μια φανταστική εφαρμογή σε αυτοκίνητα δρόμου, αφού μεταβάλλει συνεχώς την κατανομή της ροπής εμπρός - πίσω, ανάλογα με την πρόσφυση του κάθε άξονα.

Αρνητικά: Ένα διαφορικό Torsen λειτουργεί επίσης και ως πολλαπλασιαστής της ροπής. Αυτό σημαίνει, ότι όταν χαθεί τελείως η πρόσφυση/ αντίσταση λόγω τριβής σε έναν από τους δύο άξονες, δεν μπορεί να σταλεί ροπή στον άλλο. Είναι αρκετά απλό, αφού Ροπή x 0 = 0. Ένα μικρότερης σημασίας αρνητικό του Torsen είναι το ότι δεν μπορεί να στείλε περισσότερο απο το 80% της ροπής σε έναν άξονα. Επομένως, όσο υπάρχει αντίσταση σε κάθε άξονα, το Torsen δουλεύει τέλεια. Τα μοντέρνα συστήματα ελέγχου ευστάθειας, κάνουν ακριβώς αυτό: Φρενάροντας έναν τροχό που σπινιάρει, επαναφέρουν την αντίστασης και τότε ροπή μπορεί να σταλεί στον άξονα αυτόν.

Είμαι 95% σίγουρος, ότι κάποια βρωμιά έχει πεχτεί εδώ, και στο Q5 πρέπει να έχουν απενεργοποιήσει τα ηλεκτρονικά του. Η παρουσίαση αυτή έχει στηθεί με τέτοιο τρόπο ώστε να προβληθεί μόνο το συγκεκριμένο αρνητικό του Torsen και όχι το πως συμπεριφέρεται το σύστημα Quattro γενικότερα. Όπως ακριβώς η άσφαλτος παρεχει αντίσταση στους τροχούς, το ίδιο κάνει και το traction control που φρενάροντας τους τροχούς που σπινιάρουν επαναφέρει την αντίσταση ώστε να δουλέψει ο Torsen.

Το xDrive της BMW χρησιμοποιει ηλεκτρονικα εμπλεκόμενους συμπλεκτες για να κατανήμει τη ροπή, επομένως μπορεί να στείλει ακόμα και το 100% της ροπής, είτε στον μπροστά, είτε στον πίσω άξονα. Γι' αυτό ακριβώς στήθηκε έτσι η παρουσίαση, η οποία απέχει πάρα πολύ από πραγματικές συνθήκες. Πόσο εύκολο είναι να χασουν την προσφυση ταυτοχρονα και οι δυο τροχοι ενος άξονα? Κανοντας οπισθεν στον γκρεμο, πατωντας σε μια παγωμενη λιμνη ή αν κάνεις μια παρουσίαση των νεων τεχνολογιών της BMW.

Κάθε μόνιμο συστημα τετρακινησης απαιτει ενα κεντρικο διαφορικο, ετσι ωστε να επιτρεπεται στον μπροστα και τον πισω αξονα να περιστρεφονται με διαφορετικο ρυθμο (αφου κατα την στροφη, ο μπροστα και ο πισω αξονας διαγραφουν διαφορετικες τροχιες). Καποια διαφορικα δουλευουν καλυτερα σε καποιες συνθηκες, και καποια αλλα σε καποιες αλλες.

Ένας καλυτερος τροπος να "μετρηθεί" η ικανοτητα ενος συστηματος τετρακινησης να ανταπεξελθει σε μια ποικιλια συνθηκων χαμηλης προσφυσης ειναι η υπαρξη και το πληθος των διαφορικων περιορισμενης ολισθησης. Ο λογος που το λεω ειναι επειδη συχνα οι μαρκετιστες/διαφημιστες συχνα χρησιμοποιουν τη φραση “transferring torque to the wheels with the most grip”. Δειτε τον πληθυντικο στην λεξη “wheels”. Αν χρησιμοποιουταν η φραση “...wheel with most grip” και το μονο που υπηρχε ηταν ενα απλο ελευθερο διαφορικο μπροστα και πισω τοτε η διατυπωση δεν θα ηταν σωστη. Και τα δυο διαφορικα του xDrive και του Quattro με Torsen κατανέμουν τη ροπή, μόνο στον ΑΞΟΝΑ με την περισσοτερη προσφυση. Ξανα, το μονο που επαναφερει την προσφυση σε ενα τροχο που σπινιαρει ειναι το ABS/Traction Control, ετσι ωστε το κεντρικο διαφορικο να στειλει παλι ροπη σε αυτο τον αξονα.

Ενα αλλο σεναριο ειναι να χασουν ταυτοχρονα την προσφυση δυο διαγωνιοι τροχοι, συχνο περιστατικο στην οδηγηση εκτος δρομου. Αν, λοιπον, εχεις δυο ελευθερα διαφορικα, εμπρος και πισω, δεν πας πουθενα. Το xDrive της BMW χωρις το DPC πισω διαφορικο, εχει δυο ελευθερα διαφορικα εμπρος και πισω και βασιζεται στους αισθητηρες ταχυτητας του ABS για να επαναφερει στην ταξη εναν τροχο που σπινιαρει. Τιποτα το συγκλονιστικο.

Ενα εξαιρετικο συστημα τετρακινησης ειναι αυτο του Impreza WRX STI με τρια διαφορικα περιορισμενης ολισθησης, μπρος πισω και κεντρικο που μπορει να κατανημει τη ροπη στον ΤΡΟΧΟ (οχι αξονα) με την περισσοτερη προσφυση. Η Subaru το συνδυαζει με ενα traction control 3ων σταδιων. Αυτο και αν ειναι τετρακινηση.

Με προλαβες!!thumb :thnx:

Stathis
31-01-12, 16:43
τι σε προλαβε, κοντα 1,5 χρονο πριν τα εγραψε ο ανθρωπος... :hystericalbs1::hystericalbs1:

S8N
31-01-12, 16:53
τελικα ποιο τα καταφερνει καλυτερα σε συνθηκες χαμηλης προσφυσης, το xdrive ή το quattro (το κανονικο, με τα 3 διαφορικα)?

τα εχει κανεις οδηγησει και τα δυο?

Όπως έγραψε κι ο Γιάννης, το καθένα έχει τις αδυναμίες του. Αν στο Quattro κολλήσει ένας εκ των δυο αξόνων, την έκατσες. Το ίδιο αν χρειαστεί να στείλεις ροπή σε διαγώνιους τροχούς με το X-Drive. Προσωπικά θα εμποστευόμουν περισσότερο το torsen διαφορικό του Quattro. Κρίμα που δεν έχει δυνατότητα κλειδώματος όπως σε άλλα οχήματα (Pajero Pinin). Τότε θα έκανε κυριολεκτικά παπάδες.

Οι οικογενειάρχες που κυνηγούν την περιπέτεια θα προτιμήσουν πάντως το Forester, και καλά θα κάνουν.

Stathis
31-01-12, 16:57
ειμαι μεταξυ 525xi touring και Α6 allroad...
καθε ενα εχει τα υπερ και τα κατα του, ειμαι σε τριλημα (τριτο το volvo xc70), με επικρατεστερο το allroad.

gnx
31-01-12, 17:01
eeee sixty one it is...

Stunt Mike
31-01-12, 17:10
τι σε προλαβε, κοντα 1,5 χρονο πριν τα εγραψε ο ανθρωπος... :hystericalbs1::hystericalbs1:

Τωρα το'δα αρχηγε μου!!Νομιζα οτι ειναι προσφατο το thread!!!thumb
Ρε που πανε και τα ξεθαβουν....

S8N
31-01-12, 17:45
ειμαι μεταξυ 525xi touring και Α6 allroad...
καθε ενα εχει τα υπερ και τα κατα του, ειμαι σε τριλημα (τριτο το volvo xc70), με επικρατεστερο το allroad.

Αυτήν είδες, έτσι?

https://www.car.gr/classifieds/cars/view/1593182/

Δυο δρόμους πάνω από το σπίτι μου μένει τύπος με Ε61 525 xi LCI (3λιτρη, 204 bhp) και ποτέ δεν είχε θέμα με κίνηση στα χιόνια. Την είχε αγγελία στο car, πρέπει να την έχει δώσει όμως γιατί έχω καιρό να την πετύχω. ο άνθρωπος δεν είχε ποτέ πρόβλημα με κίνηση στα κατά καιρούς χιονισμένα Β.Π.

Έχεις πει και στο παρελθόν πως προτιμώ να σπρώχνω BMW σε ανηφόρα παρά να οδηγώ Audi σε κατηφόρα κι έχεις δίκιο. Πιστεύω ακράδαντα πως η 5άρα είναι έτη φωτός μπροστά από το Α6 σε πολλούς σημαντικούς τομείς.

Εδώ όμως μιλάμε για δυο ειδικές εκδόσεις, την Ε61 xi και το Α6 allroad. Αν και το A6 έχει 3200cc που τσούζουν σε τέλη και τεκμήρια, στη θέση σου θα το προτιμούσα. Σε τέτοια οχήματα παύει να έχει σημασία η κατανομή βάρους, η αίσθηση του τιμονιού και το στήσιμο γενικότερα. Από χώρους το Α6 μάλλον υπερτερεί (είναι τεράστιο), από τετρακίνηση έχουν πάνω-κάτω τις ίδιες δυνατότητες με ένα μικρό προβάδισμα του Audi, μεταξένια λειτουργία έχει και ο V6, έλα όμως που το Allroad έχει αυτή τη μαγική αερανάρτηση που σε σηκώνει σε 5 στάδια έως και 6 πόντους, σε ανεβάζει όπου θες και απογειώνει τις δυνατότητές πρόσβασης...

Allroad λοιπόν, κι ας τσούζουν τα 3200cc. Πονούν ωρέ τα παλικάρια?

https://www.car.gr/classifieds/cars/view/1124075/

Καλή περίπτωση είναι και το νέο Α4 allroad, με τον 2.0ΤFSI και torsen αλλά χωρίς αερανάρτηση:

https://www.car.gr/classifieds/cars/view/1867868/

S8N
31-01-12, 17:48
P.S. Μακρυά από το XC70.

Αν θες κάτι αντίστοιχο, δες το Saab 9-5 station με τον Haldex 4ης γενιάς και το e-LSD.

Edit:

Υπάρχουν μόνο sedan και είναι ακριβότερα από τα BMW/Allroad:

https://www.car.gr/classifieds/cars/view/1543240/

https://www.car.gr/classifieds/cars/view/2027621/

https://www.car.gr/classifieds/cars/view/2076255/

PANOS-E60
31-01-12, 18:06
Εγώ Στάθη θυμάμαι ότι σε άλλο θρεντ έχουμε συμφωνήσει ξανά. Outback 3lt R. Αυτό θα ήταν η δική μου επιλογή και σήμερα.

S8N
31-01-12, 18:18
Εγώ Στάθη θυμάμαι ότι σε άλλο θρεντ έχουμε συμφωνήσει ξανά. Outback 3lt R. Αυτό θα ήταν η δική μου επιλογή και σήμερα.

Μπορείς να φανταστείς τον Στάθη μέσα σε Outback? Σα να βλέπεις τον Όλι Ρεν με φόρμα Asics Tiger. Τσου.

PANOS-E60
31-01-12, 18:24
Μπορείς να φανταστείς τον Στάθη μέσα σε Outback? Σα να βλέπεις τον Όλι Ρεν με φόρμα Asics Tiger. Τσου.

Κάτι μου λέει πως δεν έχεις οδηγήσει Forester και Outback ... κάνουν τα πάντα φιλαράκο ! Ενα σετ καλύτερα φρένα βάζεις και είσαι κομπλέ. Τα Χ3, Χ5 και allroad ΔΕΝ κάνουν τα πάντα.

S8N
31-01-12, 18:38
Κάτι μου λέει πως δεν έχεις οδηγήσει Forester και Outback ... κάνουν τα πάντα φιλαράκο ! Ενα σετ καλύτερα φρένα βάζεις και είσαι κομπλέ. Τα Χ3, Χ5 και allroad ΔΕΝ κάνουν τα πάντα.

Και η Λίλια στην Ξανθίππης κάνει τα πάντα με 20 ευρώ Πάνο, αλλά δεν είναι για παντρειά.

Nino
31-01-12, 18:45
Πανο ουτε το forester κανει τα παντα ειδικα χωρις προετοιμασια (σιδερωμα απο κατω κλπ).
Γενικως τα τυπου suv sav εχουν το καθενα και ξεχωριστες ιδιοτητες και προτερηματα αναλογα το τερεν.
Ειναι μεγαλο λαθος να πιστευουμε οτι ενα suv sav ειναι jeep και off road animal.
Απο εκει και περα αναλογα τη χρηση που θελει ο καθενας διαλεγει και το μοντελο,το σιγουρο ειναι οτι εαν καποιο υπερεχει καπου, καπου αλλου θα υστερει.
Ολοκληρωμενα τετοιου τυπου τζιποειδη τουλαχιστον στα χαμηλα κυβικα δεν υπαρχουν.
Αυτο ειναι και αποτελεσμα της παγκοσμιας συνομωσιας των αυτοκινητοβιομηχανιων χαχαχαχααχα!!

PANOS-E60
31-01-12, 19:04
Γιάννη συμφωνώ σε όλα τα γενικότερα που λες, ασφαλώς κανένα suv δεν είναι offroad animal. Ομως το κοντινότερο υποκατάστατο "κούρσας" και μάλιστα λιμουζινάτης, με πολύ αξιόλογες ικανότητες εκτός δρόμου (σε προσιτά λεφτά, εξαιρώ καγιεν, Q7 κλπ) είναι τα Subaru. Εχουν φλατ πάτωμα, εάν περνάς μπροστά, περνάς και πίσω, δίνεις γκάζι και έφυγες. Αυτό δεν ισχύει σε κανένα άλλο suv, κινδυνέυεις να αφήσεις κάτω κάμποσα πράγματα ...

Επίσης, τα χειροκίνητα μοντέλα της παίρνουν τις κοντές εν κινήσει, μέχρι και 60χλμ την ώρα. Φαντάζομαι είναι προφανές τι σημαίνει αυτό σε σαθρό έδαφος, σώζεις το συμπλέκτη σου από το κάψιμο. Στο χιόνι δεν τα πλησιάζεις ... απλά.

Ομως τα Sub είναι εξαιρετικά και στην άσφαλτο, δεν είναι Χ3, Χ5 ή E61 φυσικά, αλλά πατάνε εξαιρετικά γιά τους 21 πόντους απόσταση από το έδαφος. Τέλος ακούγονται φανταστικά ακόμα και με τη μαμά εξάτμιση. :original:

PANOS-E60
31-01-12, 19:10
Και η Λίλια στην Ξανθίππης κάνει τα πάντα με 20 ευρώ Πάνο, αλλά δεν είναι για παντρειά.

αν ζούσα στη βόρεια Ελλάδα και αξιοποιούσα το Forester, το παντρευόμουνα μετά χαράς. Το πούλησα γιατί δεν είχε νόημα η συμβίωση μας. Πρέπει να ζήσεις μαζί του γιά να το εκτιμήσεις, δεν είναι μοδάτο το αμάξι, είναι τα πάντα όλα.

Z4 DCT
31-01-12, 19:10
https://www.youtube.com/watch?v=8zfKRdgoRo4


https://www.youtube.com/watch?v=6vn0h0hpp94&feature=related


https://www.youtube.com/watch?v=I7Mc7B9Gjeo



Mια χαρα πανε ολα.....thumbthumb

stef
31-01-12, 19:31
Καλά φοράνε 100% winter tyres!

Stathis
31-01-12, 19:42
Αυτήν είδες, έτσι?

https://www.car.gr/classifieds/cars/view/1593182/

Δυο δρόμους πάνω από το σπίτι μου μένει τύπος με Ε61 525 xi LCI (3λιτρη, 204 bhp) και ποτέ δεν είχε θέμα με κίνηση στα χιόνια. Την είχε αγγελία στο car, πρέπει να την έχει δώσει όμως γιατί έχω καιρό να την πετύχω. ο άνθρωπος δεν είχε ποτέ πρόβλημα με κίνηση στα κατά καιρούς χιονισμένα Β.Π.

Έχεις πει και στο παρελθόν πως προτιμώ να σπρώχνω BMW σε ανηφόρα παρά να οδηγώ Audi σε κατηφόρα κι έχεις δίκιο. Πιστεύω ακράδαντα πως η 5άρα είναι έτη φωτός μπροστά από το Α6 σε πολλούς σημαντικούς τομείς.

Εδώ όμως μιλάμε για δυο ειδικές εκδόσεις, την Ε61 xi και το Α6 allroad. Αν και το A6 έχει 3200cc που τσούζουν σε τέλη και τεκμήρια, στη θέση σου θα το προτιμούσα. Σε τέτοια οχήματα παύει να έχει σημασία η κατανομή βάρους, η αίσθηση του τιμονιού και το στήσιμο γενικότερα. Από χώρους το Α6 μάλλον υπερτερεί (είναι τεράστιο), από τετρακίνηση έχουν πάνω-κάτω τις ίδιες δυνατότητες με ένα μικρό προβάδισμα του Audi, μεταξένια λειτουργία έχει και ο V6, έλα όμως που το Allroad έχει αυτή τη μαγική αερανάρτηση που σε σηκώνει σε 5 στάδια έως και 6 πόντους, σε ανεβάζει όπου θες και απογειώνει τις δυνατότητές πρόσβασης...

Allroad λοιπόν, κι ας τσούζουν τα 3200cc. Πονούν ωρέ τα παλικάρια?

https://www.car.gr/classifieds/cars/view/1124075/

Καλή περίπτωση είναι και το νέο Α4 allroad, με τον 2.0ΤFSI και torsen αλλά χωρίς αερανάρτηση:

https://www.car.gr/classifieds/cars/view/1867868/

οχι δεν ειναι αυτο το Ε61, ειναι ενα αλλο αυτοματο απο leasing δεν εχει βγει αγγελια.
θα παω να το δω αυριο.

το Α6 μου αρεσει αρκετα και συμφωνω με την τοποθετηση σου.
εχει καποια καλα υπερ, οπως η αναρτηση, τα 3 διαφορικα, οι χωροι, η εμφανιση (με τα φουσκωματα μου αρεσει πιο πολυ απο το "ιδιορυθμο" Ε61), ενω εχει καλυτερη ποιοτητα σε καποια σημεια του εσωτερικου οπως τα δερματα τα οποια σε καποια αυτοκινητα που ειδα (συμπεριλαμβανομενου και αυτου που εβαλες) ειναι σαν καινουργια μετα απο αρκετα χιλιομετρα (και χρονια).
στη bmw μου που τοτε κοστιζε πανω απο τα διπλα, εχουν σημαδια φθορας με 27 χιλιαδες χιλιομετρα και πολυ προσεκτικη χρηση και συντηρηση...

απο αυτα που υπαρχουν στο καρ το πιο φορτωμενο απο εξτρα ειναι ενα ασημι (αλλα εχει μαυρο σαλονι και γυαλιστερα τα φτερακια και τους προφυλακτηρες που δεν μου αρεσουν), ενω υπαρχει και ενα 4,2 πολυ καλο αλλα χωρις τη μεγαλη οθονη του mmi.

ενα κατα των αουντι ειναι και αυτο, πολλα πραγματα του εξοπλισμου δεν γινονται retrofit σε αντιθεση με τη bmw που τα παιρνει ολα.

στα θετικα της Ε61 ειναι επισης το οικειο (σε μενα) περιβαλον, η πολυ καλη ποιοτητα φυσικα και η αγαπη μου για τη φιρμα (περισσοτερη απο την αουντι και ας κυκλοφορει αντιθετη "βρωμα")...

το Α4 ειναι καλη επιλογη επισης, αλλα κραταει ψηλα τιμες ως διλιτρο και εχει και λιγοτερους χωρους απο το Α6.
αρα να παρεις κατι πιο μικρο και πιο ακριβο δεν υπαρχει λογος απο τη στιγμη που η αγορα θα γινει (αν γινει τελικα) λογω αναγκων χωρου.


Εγώ Στάθη θυμάμαι ότι σε άλλο θρεντ έχουμε συμφωνήσει ξανά. Outback 3lt R. Αυτό θα ήταν η δική μου επιλογή και σήμερα.
πανο μου συμφωνησαμε και συνεχιζουμε να συμφωνουμε, αλλα τα outback δεν μπορουν να συγκριθουν σαν συνολα με τα αντιστοιχα bmw και audi.
μπορει σαν εργαλειο εκτος δρομου να υπερτερει, αλλα μειονεκτει σε αλλους τομεις, οπως η ποιοτητα του εσωτερικου, πραγμα πιο σημαντικο για τη χρηση που θα κανω εγω, καθως δεν προκειται να οργωσω τα χιονια με το πραγμα, οποτε η εξτρα αυτη δυνατοτητα θα μου φανει ελαχιστα χρησιμη.


Μπορείς να φανταστείς τον Στάθη μέσα σε Outback? Σα να βλέπεις τον Όλι Ρεν με φόρμα Asics Tiger. Τσου.
ειναι και ενας αλλος λογος μη επιλογης του σουμπαρου εκτος του παραπανω.
τα outback παντα ηταν απαξιωμενα σαν μεταχειρισμενα, ακομα και την εποχη των παχιων αγελαδων.
σημερα πωλουνται οσο πουλιοντουσαν και πριν, δηλαδη πολυ χαμηλα.
τα bmw και audi ομως εχουν πεσει πολυ χαμηλοτερα συγκριτικα ετσι κατα τη γνωμη μου αποτελουν καλυτερες αγορες.
μιλαμε για αυτοκινητα 4 περιπου ετων που κοστισαν 70-90 χιλιαδες και σημερα πωλουνται κοντα στα 25! με διαπραγματευση ισως και πιο κατω!!!

Kostas_1
31-01-12, 19:53
παρε cayenne

Stathis
31-01-12, 20:19
ουτε απ' εξω... thumb

spar@
03-02-12, 21:13
επειδη εχω οδηγησει φορεστερ πολλα και διαφορα...
το φορεστερ το 2ο απο το 2000 μεχρι το 07-8 ειναι φοβερο αυτοκινητο, πολυ αξιοπιστο, τα τουρμπατα πολυ δυνατα, και αυτοκινητο που κανει τα παντα, στον δρομο καταπληκτικο και εκτος δρομου σκυλι...ενα στεισον που σε παει παντου!εξαιρετικη τετρακινηση με επιλογη κιολας! εχω να πω μονο τα καλυτερα απ ολες τις αποψεις...
το καινουριο φορεστερ τζιποειδες για μενα ηταν μια αποτυχια... στον δρομο απαισιο με πολυ ελαφρυ τιμονι και ογκοδης, με τεραστια ασταθεια!
υ.γ Σταθη αν ενδιαφερεσαι για tribeca και ισως outback στειλε μου ενα πμ!

Stathis
03-02-12, 21:25
Ευχαριστω αλλα αν τελικα κανω την κινηση θα επιλεξω μεταξυ Ε61 xi 525 και Α6 allroad.
Ειναι συναισθημα (525) vs λογικης (Αllroad)...

spar@
03-02-12, 21:30
να παρεις οτι σαρεσει αρκει να μην ειναι audi!αχχααχαχ
καλοταξιδο να ναι και οτι να ναι!

Azurius
03-02-12, 21:48
Σίγουρα κάτι παίζει με το Q5..... Πολύ περίεργο μου φαίνεται.... Έχει ακριβώς το ίδιο σύστημα με το Α6 με κάτι απειροελάχιστες διαφορές..

https://www.youtube.com/watch?v=MQJA0BMTEdQ&feature=related"]https://www.youtube.com/watch?v=MQJA0BMTEdQ&feature=related
Και απο ό,τι ξέρω δεν είναι fake.

Azurius
03-02-12, 21:55
Και αυτό απο το 1986.

https://www.youtube.com/watch?v=5ylX-pO5vRw&feature=related"]https://www.youtube.com/watch?v=5ylX-pO5vRw&feature=related

Stathis
14-02-12, 21:09
Ευχαριστω αλλα αν τελικα κανω την κινηση θα επιλεξω μεταξυ Ε61 xi 525 και Α6 allroad.

επανερχομαι με φωτο του 525.
το πιθανοτερο ειναι οτι δεν θα προχωρησω με κανενα απο τα δυο καθως αλλαξαν πολλες συνθηκες και δεν ξερουμε και τι θα αλλαξει ακομα, αλλα ειχαμε μια δουλεια σημερα με τον προεδρο απο την περιοχη και περασαμε να το δουμε...

Z4 DCT
14-02-12, 21:16
επανερχομαι με φωτο του 525.
το πιθανοτερο ειναι οτι δεν θα προχωρησω με κανενα απο τα δυο καθως αλλαξαν πολλες συνθηκες και δεν ξερουμε και τι θα αλλαξει ακομα, αλλα ειχαμε μια δουλεια σημερα με τον προεδρο απο την περιοχη και περασαμε να το δουμε...

Δεν δείχνει καλοδιατηρημένο....ετσι δεν ειναι Σταθη?

Monsta
14-02-12, 21:18
επανερχομαι με φωτο του 525.

.................................

και περασαμε να το δουμε........



Oh nooooo, LE BARF !!!!!!!!!!

PANOS-E60
14-02-12, 21:19
Δεν μ αρέσει Στάθη, θέλει ένα σωρό μπαξίματα γιά να στρώσει. Καλύτερο το αουντι, καλυτερότερο κανένα απο τα δύο.

Stathis
14-02-12, 21:23
ναι ειναι λιγο ταλαιπωρημενο, φαινεται εχει κανει αρκετο χωματοδρωμο, δεν εχει και πολυ φροντισμενο εσωτερικο απο τον προηγουμενο ιδιοκτητη και ευτυχως που δεν το εχουν καθαρισει απο τοτε που το παρελαβαν...

επισης εχει και πολυ φτωχο εξοπλισμο.
αν το επαιρνα θα εχωνα το professional idrive, mpack, ζαντες 135M, την αναβαθμιση του Ν53 με τα 272 αλογα, οπωσδηποτε μια ασπρη μεμβρανη καθως το μαυρο δεν το συζηταω σε touring (θα εκανα παρεα με το σπαρο μετα), και τελος καποιες μικροεπισκευες στα δερματα.

το αυτοκινητο εχει αρχικη τιμη διαπραγματευσης τα 23 χιλιαρικα, εκτιμω οτι μπορει να πεσει στα 20.
με τα μπαξιματα ομως θα παει χαλαρα στα 30... :(

stef
14-02-12, 21:25
Δώστου 15 και καθάρισες
Αλλιώς πες του τον Νοέμβριο του 2012 θα σου δίνω 10...

PANOS-E60
14-02-12, 21:36
Πρόχειρα το υπολόγισα, θα σου πάει λίγο πάνω απο το 30αρι. Δεν είναι κακά λεφτά για αυτό το αυτοκίνητο, αλλά μου φαίνεται ότι ακόμα και τελειωμένο, κομπλέ πάλι δεν θα το πολυγουστάρεις...

ps θέλει και σπορ τιμόνι.
Α, θέλει και φρένα ...

Stathis
14-02-12, 21:46
Πρόχειρα το υπολόγισα, θα σου πάει λίγο πάνω απο το 30αρι. Δεν είναι κακά λεφτά για αυτό το αυτοκίνητο, αλλά μου φαίνεται ότι ακόμα και τελειωμένο, κομπλέ πάλι δεν θα το πολυγουστάρεις...

ps θέλει και σπορ τιμόνι.
Α, θέλει και φρένα ...

σωστα το τιμονι το ξεχασα, φρενα εχω τις δαγκανες του Μ6, με ενα σετ δισκους θα ημουν οκ.

το βλεπω οτι θελει πολλα και δεν συμφερει.

γενικα το 5αρι δεν συγκρινεται με το Α6, μολις μπεις μεσα το καταλαβαινεις.
αλλα η αεραναρτηση του allroad αυξανει πολυ τις δυνατοτητες του αυτοκινητου και το βαζει σε αλλη δικη του κατηγορια.

με 15 δε νομιζω να μασησει στεφανε.

PATSIMINI
14-02-12, 21:57
ναι ειναι λιγο ταλαιπωρημενο, φαινεται εχει κανει αρκετο χωματοδρωμο, δεν εχει και πολυ φροντισμενο εσωτερικο απο τον προηγουμενο ιδιοκτητη και ευτυχως που δεν το εχουν καθαρισει απο τοτε που το παρελαβαν...

επισης εχει και πολυ φτωχο εξοπλισμο.
αν το επαιρνα θα εχωνα το professional idrive, mpack, ζαντες 135M, την αναβαθμιση του Ν53 με τα 272 αλογα, οπωσδηποτε μια ασπρη μεμβρανη καθως το μαυρο δεν το συζηταω σε touring (θα εκανα παρεα με το σπαρο μετα), και τελος καποιες μικροεπισκευες στα δερματα.

το αυτοκινητο εχει αρχικη τιμη διαπραγματευσης τα 23 χιλιαρικα, εκτιμω οτι μπορει να πεσει στα 20.
με τα μπαξιματα ομως θα παει χαλαρα στα 30... :(

ποιο μοτερ εχει πανω??το τριλιτρο με 218????γιατι αν γινετε να παει στα 272 ενημερωσε με να ξερω....το χεις ψαξει το θεμα???

Stathis
14-02-12, 21:59
ναι το 218 το τριλιτρο.
το εψαξε ο σΙπυρος, θελει εισαγωγη, εξατμιση και προγραμματισμο.

PATSIMINI
14-02-12, 22:16
ναι το 218 το τριλιτρο.
το εψαξε ο σΙπυρος, θελει εισαγωγη, εξατμιση και προγραμματισμο.

εχουμε το F10 me 210 το τριλιτρο και μας ενδιαφερει η μετατροπη...ειναι αξιοπιστη η λυση??ο προγραματισμοσ που γινετε??απο εταιρεια εξω??
σορυ για το Off topic

Stathis
14-02-12, 22:21
στειλε π.μ. στον m-power-0,001 να το ψαξει.

z3 2.2
14-02-12, 22:34
το audi εχει haldex.
πραγμα το οποιο σημαινει οτι δεν μεταφερει κινηση αλλα ροπη.
δεν υπαρχει κεντρικο διαφορικο.
το haldex δεν εχει σχεδιαστει για off road.
εχει σχεδιαστει για ελλειψη προσφυρσης.
οχι για σηκωμενους τροχους.

Stathis
14-02-12, 22:43
δεν εχει haldex το allroad μητσο.

z3 2.2
14-02-12, 22:48
ετσι ε?
πιανομαι αδιαβαστος τοτε!

Stamatis
14-02-12, 22:51
https://www.car.gr/classifieds/cars/view/2132434/

ξανασκέψου το

Stathis
14-02-12, 23:00
θα το παω στο συνταγμα στην επομενη πορεια, να το δω να καιγεται με ευχαρίστηση!!

Stamatis
14-02-12, 23:09
να σου πώ, πάμε αύριο να το πάρουμε το Α6 να του βάλουμε και το κουνάβι να τελειώνουμε;
ερχεται eurogroup, αν γίνει τίποτα να έχουμε τουλάχιστον ένα αμάξι να πάρουμε τα βουνά.

Azurius
14-02-12, 23:20
Επειδή επικρατεί μάλλον μπέρδεμα με το τι ειναι το Haldex και τι είναι το Torsen δείτε στα λινκ:
https://www.scribd.com/doc/25444520/%CE%B4%CE%B9%CE%B1%CF%86%CE%BF%CF%81%CE%B9%CE%BA%C E%BF-haldex
https://www.autotriti.gr/news/preview_news.asp?category_id=75&NEWS_DATA_ID=65516
https://www.autotriti.gr/data/news/preview_news/102615.asp

Stathis
14-02-12, 23:32
να σου πώ, πάμε αύριο να το πάρουμε το Α6 να του βάλουμε και το κουνάβι να τελειώνουμε;
ερχεται eurogroup, αν γίνει τίποτα να έχουμε τουλάχιστον ένα αμάξι να πάρουμε τα βουνά.

δεν θα παρουμε τιποτα προς το παρον...
κατσε να δουμε τι θα γινει και αποφασιζουμε...thumb

Z4 DCT
15-02-12, 07:36
δεν θα παρουμε τιποτα προς το παρον...
κατσε να δουμε τι θα γινει και αποφασιζουμε...thumb

Σταθη.....thumbthumb

gnx
15-02-12, 07:47
ναι το 218 το τριλιτρο.
το εψαξε ο σΙπυρος, θελει εισαγωγη, εξατμιση και προγραμματισμο.

Στάθη, στην Αμερική λένε ότι ο εγκέφαλος δεν μπορει να προγραμματιστεί για 272 άλογα....

Ωχ, κάτσε, αυτό το μοτερ είναι Ν53 δεν είναι; Ειναι και άλλο μοτερ.

ghost-rider
15-02-12, 08:45
Επειδή επικρατεί μάλλον μπέρδεμα με το τι ειναι το Haldex και τι είναι το Torsen δείτε στα λινκ:
https://www.scribd.com/doc/25444520/%CE%B4%CE%B9%CE%B1%CF%86%CE%BF%CF%81%CE%B9%CE%BA%C E%BF-haldex
https://www.autotriti.gr/news/preview_news.asp?category_id=75&NEWS_DATA_ID=65516
https://www.autotriti.gr/data/news/preview_news/102615.asp

Δεν μου τα ανοιγει.
Haldex εχουν ολα οσα εχουν το μοτερ εγκαρσια. Και φυσικα καταχρηστικα θεωρουνται τετρακινητα.

Τα αλλα με το μοτερ κατα το διαμηκη(Α4-Α6-Α8) εχουν 3 διαφορικα. Με το κεντρικο να ειναι περιορισμενης ολισθησης τυπου torsen.
Η ελευθερια που δινει το καθε torsen ποικιλει αναλογα με το μοντελο και την εκδοση.

Azurius
15-02-12, 15:55
Δεν μου τα ανοιγει.
Haldex εχουν ολα οσα εχουν το μοτερ εγκαρσια. Και φυσικα καταχρηστικα θεωρουνται τετρακινητα.

Τα αλλα με το μοτερ κατα το διαμηκη(Α4-Α6-Α8) εχουν 3 διαφορικα. Με το κεντρικο να ειναι περιορισμενης ολισθησης τυπου torsen.
Η ελευθερια που δινει το καθε torsen ποικιλει αναλογα με το μοντελο και την εκδοση.

Μολις τα δοκιμασα και δουλευουν. Παρολα αυτα θα προσπαθησω να βρω κι αλλα λινκ για να σηκωσω.

Monsta
15-02-12, 16:39
Ωραίο το Cayenne και ωραίο χρώμα. Ειδικά σε αυτά τα χρήματα, δε θα κοιτούσα αλλού. Αν και η κατανάλωση του V8 πρέπει να ναι 'αλλού'.

ghost-rider
15-02-12, 18:59
Μολις τα δοκιμασα και δουλευουν. Παρολα αυτα θα προσπαθησω να βρω κι αλλα λινκ για να σηκωσω.

Οχι οκ σ'ευχαριστω! Τα ανοιξα κ εγω μολις! Κατι τρεχει με το laptop μου μαλλον...

PANOS-E60
16-02-12, 17:48
αυτή τη βάζω γιά να ξενερώσω τελείως το Στάθη με το Ε61 :th_Laie_67-1:
URL=https://imageshack.us/photo/my-images/11/094no.jpg/]https://img11.imageshack.us/img11/5369/094no.jpg[/URL]

Stathis
21-02-12, 18:24
Εγώ Στάθη θυμάμαι ότι σε άλλο θρεντ έχουμε συμφωνήσει ξανά. Outback 3lt R. Αυτό θα ήταν η δική μου επιλογή και σήμερα.

μιας και σωθηκαμε (:th_Laie_67-1:) αρχισε παλι δειλα δειλα η αναζητηση...
βρεθηκε ενα σουμπαρου outback 5ετιας στα 11 χιλιαρικα!!:shok:



https://www.epitrohon.gr/files/onthenet.gif

SUBARU - LEGACY OUTBACK 3.0
Πάντα μας γοήτευαν τα Impreza τόσο λόγω της μοναδικής τετρακίνησής τους, όσο και λόγω της απόδοσης των turbo κινητήρων τους. Μέχρι όμως που οδηγήσαμε το Legacy Outback με τον ατμοσφαιρικό κινητήρα των 3000 κυβικών και όλα άλλαξαν. Όχι ότι πλέον δεν μας αρέσουν τα εκπληκτικά Impreza, αλλά το Outback είναι ένα εξόχως ¨πονηρό¨ αυτοκίνητο, το οποίο μάλιστα δεν θα αρνηθεί να σας πάει και σε εκτός δρόμου διαδρομές. Η εμφάνιση του σε καμία περίπτωση δεν θα σας υποψιάσει για το τι πρόκειται να βιώσετε κατά την διάρκεια της οδήγησης. Διακριτικό, καλαίσθητο και στιβαρό, με station αμάξωμα το οποίο δεν παραπέμπει σε εκτός δρόμου όχημα, το οποίο όμως διαθέτει αρκετά μεγάλη απόσταση από το έδαφος, θα σας αφήσει μάλλον αδιάφορους. Εσωτερικό με σαφώς πιο όμορφη εικόνα σε σχέση με τα υπόλοιπα μοντέλα της Ιαπωνικής εταιρίας, άνεση χώρων και πολύ προσεγμένο στη χρήση των υλικών καθώς επίσης και στη συναρμολόγησή τους. Όταν όμως βγείτε στο δρόμο, το χαμόγελο θα σχηματιστεί στα χείλη στα φαρδύ πλατύ…
Με μια ματιά :
Γραμμική απόδοση κινητήρα με την αρχοντική δύναμη που προσφέρουν οι ατμοσφαιρικοί κινητήρες, εκπληκτική άνεση στο ταξίδι και οδική συμπεριφορά που δεν αφήνει περιθώρια για κριτική. Όσο για την τετρακίνηση, το μόνο που έχουμε να πούμε είναι πως ούτε εμείς πιστεύαμε, το πόσο εύκολα ξεκινούσε το αυτοκίνητο σε παγωμένη ανηφόρα. Αχ τι κρίμα να μην είναι και αρκετά πιο φτηνό!

PANOS-E60
21-02-12, 18:28
Εντεκα ???? 15 μου λεγε το μεσημέρι ο Σταμ.
Χτύπα το αν λέμε γιά το βολιώτικο.

Stathis
21-02-12, 18:37
oxi το βολιωτικο, αυτο παει εως τα 16 και ειναι και μαυρο που το απορριπτει η γυναικα...

PANOS-E60
21-02-12, 18:44
oxi το βολιωτικο, αυτο παει εως τα 16 και ειναι και μαυρο που το απορριπτει η γυναικα...

συμφωνώ μαζί της γιά το μαύρο χρώμα.
Θα βάλεις λινκ γιά το άλλο ?