PDA

Επιστροφή στο Forum : οχι παλιιιιιιιιι.....



halkida116mpack
24-10-10, 14:14
ειναι παρατηρημενο απο την προσωπικη μου εμπειρια οτι οταν κατι το προσεχεις πολυ και το αγαπας...σε βασανιζει(ειτε γυναικα ειτε αυτοκινητο,μηχανη κτλ)
να μπω στο θεμα λοιπον μηπως με βοηθησετε
πριν λιγες μερες εβαλα μεμβρανες...και το λεω γιατι εχει ισως σημαδια...
παω χτες να ξεθολωσω το πισω τζαμι ...παταω τις αντιστασεις και κοιταω οι οριζοντιες δουλευαν ...και δεν δουλευαν 2 απο τις καθετες...εχει 2 καθετες δεξια και 2 αριστερα ...ε οι γ£$%¬νες οι δεξια δεν δουλευαν...εψαξα κοιταξα μηπως ο π"£$%¬ρας εκοψε την αντισταση αλλα δεν ειδα εμφανες.....ξερει κανεις κατι ...η εχει αντιστοιχη εμπειρια....για να φτιαχτει αλλαζω ολο το τζαμι;;;;;;;;;;;;

stavr
24-10-10, 14:30
αν εχεις θραυση κρυσταλλων ξερεις τι πρεπει να κανεις!!! ΛΟΛ

halkida116mpack
24-10-10, 14:41
αν εχεις θραυση κρυσταλλων ξερεις τι πρεπει να κανεις!!! ΛΟΛ

εχω αλλα δεν ειναι κριμα;;;μηπως γινετε κατι αλλο πλην του λιθοβολισμου;;;

S8N
24-10-10, 15:38
Βεβαιώσου πρώτα ότι αυτές είναι όντως αντιστάσεις. Το λέω γιατί συνήθως υπάρχουν αντιστάσεις από την πλευρά του συνοδηγού αλλά όχι κι απ' του οδηγού (βλ. Χ5). Επίσης, στο Golf που είχα, γενικά οι κατακόρυφες δεν ήταν αντιστάσεις αλλά κεραίες.

Αν πράγματι ήταν αντιστάσεις, τι να πω... Πήγαινε και ζήτα του τα ρέστα. Πάντως, από τη στιγμή που η μεμβράνη κόβεται έξω από το αυτοκίνητο, δε μπορώ να καταλάβω πως έκανε τέτοια ζημιά. Με το μαρκούτσι που πατάει τις άκρες ώστε να κολλήσουν ίσως?

bill_m3
24-10-10, 15:41
Βεβαιώσου πρώτα ότι αυτές είναι όντως αντιστάσεις. Το λέω γιατί συνήθως υπάρχουν αντιστάσεις από την πλευρά του συνοδηγού αλλά όχι κι απ' του οδηγού (βλ. Χ5). Επίσης, στο Golf που είχα, γενικά οι κατακόρυφες δεν ήταν αντιστάσεις αλλά κεραίες.


Έτσι ακριβώς, συνήθως οι κάθετες γραμμές είναι κεραίες, για κάνε ένα έλεγχο!

halkida116mpack
24-10-10, 15:50
ρε παιδια ειναι δυνατον να ειναι απο την μια πλευρα αντιστασεις και απο την αλλη κεραια;;;;κεραια for what;αφου εχει κεραια στον ουρανο....κι αλλη;

PANOS-E60
24-10-10, 16:00
Από τη μικρή προσωπική εμπειρία που έχω λόγω τοποθέτησης μεμβρανών σε δύο αυτοκίνητά μου, το βρίσκω κάπως δύσκολο να έχουν τραυματιστεί αντιστάσεις στο πίσω παρμπριζ.
Νομίζω ο Μονστα πρέπει να έχει συγκεκριμένη άποψη αν αυτό μπορεί να συμβεί ...

BILL007
24-10-10, 16:19
Είναι πολύ πιθανόν ο τοποθετητής να σου δημιούργησε πρόβλημα (οσο καλός και να είναι είναι θέμα αυτό)

Είναι γνωστό και ίσως ένας απο τους μεγαλύτερους φόβους όταν βάζεις μεβράνες αυτό ακριβώς που μόλις ανέφερες με τις αντιστάσεις...Δυστηχώς...:thumb sdown:

Α...Επίσης εξακρίβωσε το ποιές αποτελούν την κεραίαthumb

z3 2.2
24-10-10, 17:15
εχω αλλα δεν ειναι κριμα;;;μηπως γινετε κατι αλλο πλην του λιθοβολισμου;;;

Πανευκολα σπας το τζαμι και ξεμπερδευει.Θα πρεπει ομως να ξαναπληρωσεις την μεμβρανη.


Βεβαιώσου πρώτα ότι αυτές είναι όντως αντιστάσεις. Το λέω γιατί συνήθως υπάρχουν αντιστάσεις από την πλευρά του συνοδηγού αλλά όχι κι απ' του οδηγού (βλ. Χ5). Επίσης, στο Golf που είχα, γενικά οι κατακόρυφες δεν ήταν αντιστάσεις αλλά κεραίες.

Αν πράγματι ήταν αντιστάσεις, τι να πω... Πήγαινε και ζήτα του τα ρέστα. Πάντως, από τη στιγμή που η μεμβράνη κόβεται έξω από το αυτοκίνητο, δε μπορώ να καταλάβω πως έκανε τέτοια ζημιά. Με το μαρκούτσι που πατάει τις άκρες ώστε να κολλήσουν ίσως?

Μπορουν να ειναι και αντιστασεις και κεραια συγχρονως! ;)
Μπορει να εχει γινει ζημια απο τον τεχνιτη την ωρα που εκανε το τελειωμα στην ακρη της μεμβρανης.Μπορει να ξεκολησε τον ακροδεκτη που ειναι κολλημενος με καλαι πανω στο τζαμι.


ρε παιδια ειναι δυνατον να ειναι απο την μια πλευρα αντιστασεις και απο την αλλη κεραια;;;;κεραια for what;αφου εχει κεραια στον ουρανο....κι αλλη;

Οι αντιστασεις ειναι για την κεραια του ραδιοφωνου και αυτη που ειναι στον ουρανο αν ειναι "καρχαριακι" ειναι για τηλεφωνο.
Αν στον ουρανο εχει κανονικο ιστο απλα οι αντιστασεις ειναι μονο αντιστασεις.Δεν θυμαμαι πως ειναι ο ασσος

Driver M
24-10-10, 17:40
Κι εγώ έχω παρόμοιο πρόβλημα αφού η τελευταία σειρά των λυχνιών μου έχει γδαρθεί σε δύο σημεία και δε λειτουργεί. Βέβαια είναι η πάνω πάνω κι έτσι δε με ενοχλεί γι'αυτό και δεν έχω ασχοληθεί με την επισκευή της.
Το μόνο πρόβλημα είναι πως όταν ανάβω τις αντιστάσεις για να ξεθολώσει το πίσω τζάμι, το ραδιόφωνο δεν πιάνει τόσο καλά ιδίως σε μέρη που έχει αδύναμο σήμα, αλλά τι να κάνουμε. Δε νομίζω πως αξίζει να αλλάξω όλο το τζάμι γι'αυτό.

Υπάρχει όμως κι άλλη λύση την οποία δεν έχω δοκιμάσει προσωπικά, αλλά λένε πως λειτουργεί. Κάποια υγρά επιδιόρθωσης που τα απλώνεις προσεχτικά εκεί που η αντίσταση έχει κοπεί και έχουν το ρόλο του αγωγού, κάνοντάς τη να λειτουργεί και πάλι ολόκληρη (εκτός απ'το σημείο που έχει μπει το υγρό).
Εδώ είναι κάποια τέτοια προϊόντα: https://shop.ebay.co.uk/i.html?_nkw=heated+windscreen+repair+kit&_sacat=0&_trksid=p3286.m270.l1313&_odkw=windscreen+repair+kit&_osacat=0

halkida116mpack
24-10-10, 18:26
Πανευκολα σπας το τζαμι και ξεμπερδευει.Θα πρεπει ομως να ξαναπληρωσεις την μεμβρανη.



Μπορουν να ειναι και αντιστασεις και κεραια συγχρονως! ;)
Μπορει να εχει γινει ζημια απο τον τεχνιτη την ωρα που εκανε το τελειωμα στην ακρη της μεμβρανης.Μπορει να ξεκολησε τον ακροδεκτη που ειναι κολλημενος με καλαι πανω στο τζαμι.



Οι αντιστασεις ειναι για την κεραια του ραδιοφωνου και αυτη που ειναι στον ουρανο αν ειναι "καρχαριακι" ειναι για τηλεφωνο.
Αν στον ουρανο εχει κανονικο ιστο απλα οι αντιστασεις ειναι μονο αντιστασεις.Δεν θυμαμαι πως ειναι ο ασσος

εχει κανονικο ιστο στον ουρανο....καρχαρια δεν εβαζαν γιατι το εχει ζητησει και στην παραγκελεια ...

halkida116mpack
24-10-10, 18:28
Έτσι ακριβώς, συνήθως οι κάθετες γραμμές είναι κεραίες, για κάνε ένα έλεγχο!

εχει 2 αριστερα και 2 δεξια ...ειναι δυνατον να λειτουργουν το ενα ζευγαρι σαν αντισταση και το αλλο κεραια;.....καποιος με ασσο ας δοκιμασει(να μαμισει στο αμαξι)να θολωσει και να μου πει...

halkida116mpack
24-10-10, 18:53
https://www.realoem.com/bmw/showparts.do?model=UE31&mospid=51167&btnr=65_1486&hg=65&fg=30

στο σημειο που ειναι το 6 ενισχυτης ξεκιναν αυτες οι δυο...ισως να ειναι κεραια
εχει ομως αλλα 2 που λειτουργουν απο την μερια του οδηγου....καποιος με ασσο θα μου λυσει την απορια;;;;;;

halkida116mpack
25-10-10, 11:30
θα μπει καποιος στον κοπο να δοκιμασει να ξερω αν η μερια του συνοδηγου ειναι κεραια η αντισταση παρακαλω.......νικο ερωτομπεμβεδακια(nick bmwlover)?????βρωμικο κολπο(dirtytrick)??????η οποιος αλλος εχει ασσο???

Z4 DCT
25-10-10, 11:37
θα μπει καποιος στον κοπο να δοκιμασει να ξερω αν η μερια του συνοδηγου ειναι κεραια η αντισταση παρακαλω.......νικο ερωτομπεμβεδακια(nick bmwlover)?????βρωμικο κολπο(dirtytrick)??????η οποιος αλλος εχει ασσο???

οταν παω σπιτι....
thumb

850 CSI
25-10-10, 13:16
ειναι παρατηρημενο απο την προσωπικη μου εμπειρια οτι οταν κατι το προσεχεις πολυ και το αγαπας...σε βασανιζει(ειτε γυναικα ειτε αυτοκινητο,μηχανη κτλ)
να μπω στο θεμα λοιπον μηπως με βοηθησετε
πριν λιγες μερες εβαλα μεμβρανες...και το λεω γιατι εχει ισως σημαδια...
παω χτες να ξεθολωσω το πισω τζαμι ...παταω τις αντιστασεις και κοιταω οι οριζοντιες δουλευαν ...και δεν δουλευαν 2 απο τις καθετες...εχει 2 καθετες δεξια και 2 αριστερα ...ε οι γ£$%¬νες οι δεξια δεν δουλευαν...εψαξα κοιταξα μηπως ο π"£$%¬ρας εκοψε την αντισταση αλλα δεν ειδα εμφανες.....ξερει κανεις κατι ...η εχει αντιστοιχη εμπειρια....για να φτιαχτει αλλαζω ολο το τζαμι;;;;;;;;;;;;

φτες εσυ που εβαλες φιμε πισω να το κανεις τι,πισω ... δεν εχεις πισω Automatic HeckRollo ,,,,να πατας κουμπακι μπροστα και να σηκωνεται μονο του πισω αν εχει ηλιο και εμποδιζει τους πισω?? μετα ο καθρεπτης του παρμπριζ τζαμιου δεν ειναι Ablendender αντιθαμβωτικος??? εμενα π.χ. 30 αυτοκινητα να εχω πισω μου νυχτα με την μεγαλη σκαλα τους στραμενη προς εμενα μπροστα ,,,τους βλεπω καθαρα ακομη και διαβαζω την πινακιδα τους,,,,,γιατι τοτε φιμε τζαμι?????

Z4 DCT
25-10-10, 13:26
φτες εσυ που εβαλες φιμε πισω να το κανεις τι,πισω ... δεν εχεις πισω Automatic HeckRollo ,,,,να πατας κουμπακι μπροστα και να σηκωνεται μονο του πισω αν εχει ηλιο και εμποδιζει τους πισω?? μετα ο καθρεπτης του παρμπριζ τζαμιου δεν ειναι Ablendender αντιθαμβωτικος??? εμενα π.χ. 30 αυτοκινητα να εχω πισω μου νυχτα με την μεγαλη σκαλα τους στραμενη προς εμενα μπροστα ,,,τους βλεπω καθαρα ακομη και διαβαζω την πινακιδα τους,,,,,γιατι τοτε φιμε τζαμι?????

Κατι σε τρωει αλλα τι ειναι δεν εχω καταλαβει ακομα........:whistle:

PANOS-E60
25-10-10, 14:02
φτες εσυ που εβαλες φιμε πισω να το κανεις τι,πισω ... δεν εχεις πισω Automatic HeckRollo ,,,,να πατας κουμπακι μπροστα και να σηκωνεται μονο του πισω αν εχει ηλιο και εμποδιζει τους πισω?? μετα ο καθρεπτης του παρμπριζ τζαμιου δεν ειναι Ablendender αντιθαμβωτικος??? εμενα π.χ. 30 αυτοκινητα να εχω πισω μου νυχτα με την μεγαλη σκαλα τους στραμενη προς εμενα μπροστα ,,,τους βλεπω καθαρα ακομη και διαβαζω την πινακιδα τους,,,,,γιατι τοτε φιμε τζαμι?????

Γιώργο δεν μας τα λες καλά σήμερα ... κατάλαβες ποιό αυτοκίνητο έχει ο άνθρωπος ...?

850 CSI
25-10-10, 14:09
Γιώργο δεν μας τα λες καλά σήμερα ... κατάλαβες ποιό αυτοκίνητο έχει ο άνθρωπος ...?

Σορυ λαθος

S8N
25-10-10, 16:58
Και μετά απ' όλο αυτό το τόσο εποικοδομητικό παραλήρημα, ας ενημερώσουμε τον αγαπητό Γιώργο ότι η φυμέ μεμβράνη έχει κάποιες ιδιότητες που δεν έχουν ούτε το Automatic HeckRollo, είτε πατας κουμπακι και σηκωνεται μονο του είτε όχι, αλλά ούτε και ο Ablendender αντιθαμβωτικος καθρέπτης ο οποίος ως για μαγείας σου επιτρέπει να διαβάζεις νυχτιάτικα ακόμη και τις πινακίδες των απο πίσω(*), έστω και ανάποδα, και μάλιστα τόσο καθαρά όσο διάβαζε και το μάτι του Σάουρον τη σκέψη του Φρόντο:

1. Κόβει έως και 99% της υπεριώδους ακτινοβολίας.
2. Εμποδίζει όχι μόνο το φως αλλά και τη θερμότητα.
3. Προσφέρει προστασία από αδιάκριτα βλέμματα (π.χ. όταν ικανοποιείς το γενετήσιο ένστικτό σου στο πίσω κάθισμα ή όταν μεταφέρεις κάποιον ο οποίος θα μπορούσε να είναι στόχος τρομοκρατικής ή άλλης κακόβουλης ενέργειας).

Κατά τα άλλα, καλά να πάθουμε εμείς που θέλαμε φυμέ πίσω. Την επόμενη φορά θα προτιμήσουμε κάτι κεντρομήχανο ώστε να μην έχουμε ούτως ή άλλως ορατότητα προς εκείνη τη διεύθυνση.

(*) Εδώ συμβαίνει το εξής παράδοξο: Ο Γιώργος μόνο σε καθρέπτη μπορεί να διαβάζει τις πινακίδες των άλλων, αφού είναι πάντα μπροστά τους με το 850 CSI να 'ουμ.

halkida116mpack
25-10-10, 19:29
φτες εσυ που εβαλες φιμε πισω να το κανεις τι,πισω ... δεν εχεις πισω Automatic HeckRollo ,,,,να πατας κουμπακι μπροστα και να σηκωνεται μονο του πισω αν εχει ηλιο και εμποδιζει τους πισω?? μετα ο καθρεπτης του παρμπριζ τζαμιου δεν ειναι Ablendender αντιθαμβωτικος??? εμενα π.χ. 30 αυτοκινητα να εχω πισω μου νυχτα με την μεγαλη σκαλα τους στραμενη προς εμενα μπροστα ,,,τους βλεπω καθαρα ακομη και διαβαζω την πινακιδα τους,,,,,γιατι τοτε φιμε τζαμι?????

δεν ηθελα να δωσω λεφτα για ολα αυτα τα εξτρα γιατι μετα δεν θα ειχα να βαλω βενζινη....


ΓΙΑΝΝΗ περιμενω απαντηση αν καταφερεις να το θολωσεις...ευχαριστω

850 CSI
27-10-10, 14:22
Και μετά απ' όλο αυτό το τόσο εποικοδομητικό παραλήρημα, ας ενημερώσουμε τον αγαπητό Γιώργο ότι η φυμέ μεμβράνη έχει κάποιες ιδιότητες που δεν έχουν ούτε το Automatic HeckRollo, είτε πατας κουμπακι και σηκωνεται μονο του είτε όχι, αλλά ούτε και ο Ablendender αντιθαμβωτικος καθρέπτης ο οποίος ως για μαγείας σου επιτρέπει να διαβάζεις νυχτιάτικα ακόμη και τις πινακίδες των απο πίσω(*), έστω και ανάποδα, και μάλιστα τόσο καθαρά όσο διάβαζε και το μάτι του Σάουρον τη σκέψη του Φρόντο:

1. Κόβει έως και 99% της υπεριώδους ακτινοβολίας.
2. Εμποδίζει όχι μόνο το φως αλλά και τη θερμότητα.
3. Προσφέρει προστασία από αδιάκριτα βλέμματα (π.χ. όταν ικανοποιείς το γενετήσιο ένστικτό σου στο πίσω κάθισμα ή όταν μεταφέρεις κάποιον ο οποίος θα μπορούσε να είναι στόχος τρομοκρατικής ή άλλης κακόβουλης ενέργειας).

Κατά τα άλλα, καλά να πάθουμε εμείς που θέλαμε φυμέ πίσω. Την επόμενη φορά θα προτιμήσουμε κάτι κεντρομήχανο ώστε να μην έχουμε ούτως ή άλλως ορατότητα προς εκείνη τη διεύθυνση.

(*) Εδώ συμβαίνει το εξής παράδοξο: Ο Γιώργος μόνο σε καθρέπτη μπορεί να διαβάζει τις πινακίδες των άλλων, αφού είναι πάντα μπροστά τους με το 850 CSI να 'ουμ.

Γουσταρω:)

850 CSI
27-10-10, 14:23
δεν ηθελα να δωσω λεφτα για ολα αυτα τα εξτρα γιατι μετα δεν θα ειχα να βαλω βενζινη....


ΓΙΑΝΝΗ περιμενω απαντηση αν καταφερεις να το θολωσεις...ευχαριστω

:th_Laie_67-1:ωραιος ο δικος σου παραδεχομαι:th_Laie_67-1:

z3 2.2
27-10-10, 14:52
και μάλιστα τόσο καθαρά όσο διάβαζε και το μάτι του Σάουρον τη σκέψη του Φρόντο:




αντε γεια.....:hystericalbs1:

halkida116mpack
27-10-10, 15:06
:th_Laie_67-1:ωραιος ο δικος σου παραδεχομαι:th_Laie_67-1:

https://www.youtube.com/watch?v=gHjMBF3YOYE