PDA

Επιστροφή στο Forum : m3 τουμπανο



Lefteris116
24-10-10, 13:24
Παιδια χθες πετυχα στη θηβων ενα μ3 46αρι λευκο με μαυρη οροφη στυλ 92αρι με φουσκομενα φτερα,εξτρα αεραγωγους και γενικα εμαφανισιακα εμοιαζε με το μ3 απο hpf αλλα ξερω οτι δεν ηταν.οσο το προλαβα στο φαναρι ρωτησα το παλικαρι αν ειναι γραμμενος στο φορουμ αλλα μου ειπε οχι.ξερεις κανενας λεπτομεριες για το αμαξι??πολυ τουμπανο!

stratos
24-10-10, 13:34
Το παλιό Μ3 του Σταματη ήταν άσπρο τουρμπατο με 1000 άλογα περίπου. Ήταν όλο look gtr αλλά δεν ξέρω αν υπάρχει ακόμα. Πιθανόν να ήταν αυτό


Sent from my iPhone using Tapatalk

Lefteris116
24-10-10, 13:36
του σταματη ειχε αεροτομη?αυτο δεν ειχε παντως.ενας πανω κατω στα 25 το οδηγουσε με γυαλια.

stef_E46m3cabrio
24-10-10, 14:16
Υπήρχε ένα τέτοιο στο πρόσφατο Autoshow, είναι Kafounis motorsport, πολύ φορτωμένο, carbon παντού, πόρτες που ανοίγουν προς τα πάνω, πολύ δυνατό ηχοσύστημα, κ φυσικά τουρμπισμένο.

Akis 330Ci
24-10-10, 18:39
Mαλλον αυτο εδω το παλικαρι ειδες....

https://www.facebook.com/settings/?tab=privacy#!/MICHAEL.ROV.M3?v=wall

bmw
25-10-10, 18:24
Υπήρχε ένα τέτοιο στο πρόσφατο Autoshow, είναι Kafounis motorsport, πολύ φορτωμένο, carbon παντού, πόρτες που ανοίγουν προς τα πάνω, πολύ δυνατό ηχοσύστημα, κ φυσικά τουρμπισμένο.


...ενας πανω κατω στα 25 το οδηγουσε με γυαλια.

αν είναι το ίδιο λογικό να φοράει γυαλιά ... προφανώς όταν βελτιωθεί η όραση του θα σταματήσει να το κυκλοφορεί

EVERGET
25-10-10, 18:27
Στη σελίδα του Burn Out στο Facebook μπορείτε να "θάυμάσετε" το εργαλείο:

https://ml-in.facebook.com/group.php?gid=305501861186&v=wall&viewas=0

bmw
25-10-10, 18:34
κρίμα για το καυμένο το 46 !!! παρεπιπτόντως δεν είναι τουρμπιστό αλλα φοράει hks s/c της active όπως του Τουρμποκότ

Crab
25-10-10, 18:37
αν είναι το ίδιο λογικό να φοράει γυαλιά ... προφανώς όταν βελτιωθεί η όραση του θα σταματήσει να το κυκλοφορεί

:th_Laie_67-1:

katsaraios
25-10-10, 18:58
αν δεν κανω λαθος πουλιοταν μεχρι πριν λιγες μερες στο car.gr στα 22.000 ευρω:thumbsdown:
318 το ονομαζαν ....

Monsta
25-10-10, 19:37
Τούμπανο στη καγκουριά το κάνανε το καημένο το αμάξι. Μετά τα 30άρια και τα 36άρια, τώρα ήρθε και η ώρα και για τα 46αρια :thumbsdown::thumbsdown::thumbsdown:

Κρίμα.

Gregory_///M
25-10-10, 21:08
Mαλλον αυτο εδω το παλικαρι ειδες....

https://www.facebook.com/settings/?tab=privacy#!/MICHAEL.ROV.M3?v=wall


Στη σελίδα του Burn Out στο Facebook μπορείτε να "θάυμάσετε" το εργαλείο:

https://ml-in.facebook.com/group.php?gid=305501861186&v=wall&viewas=0

Αυτό μου ήρθε κ εμένα στο μαυλό...Είναι κάπως υπερφορτωμένο!
Τώρα από κοντά δεν το έχω δει βέβαια...:whistle:

ΔημήτρηςΜ3
25-10-10, 21:23
αν βγαλει τις καγκουριες θα γινει καλο οπως πλαινα πορτες lambo
ηχοσηστημα λες και πας σε τσιγκανικο γαμο!

bakalos
25-10-10, 21:23
Άσπρο είναι αλλά έχει το μαύρο του το χάλι...

Nick bmwlover
25-10-10, 21:30
Λευτερη για αυτο το αμαξι σου ελεγα κ εγω,το ειχα δει Κηφισσου-Π.Ραλλη

ankor
26-10-10, 08:38
Στυλ 92αρι? Αυτο δεν μπορω να το καταλαβω.46αρι καθαροαιμο ειναι.
Εμενα μου αρεσει.Στο κατω κατω αφου ετσι αρεσει στον ιδιοκτητη του εμαs νομιζω δεν μαs πεφτει λογοs στο ειναι ετσι ειναι αλλιωs,και θελει εκεινο και θελει το αλλο.
Εαν αυριο αυτοs ο ανθρωποs κανει εγγραφη εδω....ηδη, τον εχουμε στολισει....

Logistakos
26-10-10, 09:15
Παιδια χθες πετυχα στη θηβων ενα μ3 46αρι λευκο με μαυρη οροφη στυλ 92αρι με φουσκομενα φτερα,εξτρα αεραγωγους και γενικα εμαφανισιακα εμοιαζε με το μ3 απο hpf αλλα ξερω οτι δεν ηταν.οσο το προλαβα στο φαναρι ρωτησα το παλικαρι αν ειναι γραμμενος στο φορουμ αλλα μου ειπε οχι.ξερεις κανενας λεπτομεριες για το αμαξι??πολυ τουμπανο!

Ειδα κ εγω ενα τετοιο αυτες τις μερες, παρκαρισμενο και προφανως το ιδιο... Προσωπικα το χαζεψα λιγο οσο προλαβα οπως περναγα... :whistle:

Δεν ξερω για μεσα, εμφανισιακα τουλαχιστον ειναι πανεμορφο, πολυ ψαρωτικο, ισως εχει μονο κανεναν αεραγωγο παραπανω για το δικο μου γουστο.. αλλα το αυτοκινητο μετραει πολυ οπως κ να'χει..

Ptboul
26-10-10, 09:29
Υπήρχε ένα τέτοιο στο πρόσφατο Autoshow, είναι Kafounis motorsport, πολύ φορτωμένο, carbon παντού, πόρτες που ανοίγουν προς τα πάνω, πολύ δυνατό ηχοσύστημα, κ φυσικά τουρμπισμένο.

To πέτυχα την περασμένη εβδομάδα στο συνεργείο (το είχα αναφέρει κ στο σάουτ) :shok:

Το αμάξι είναι τρελά προσεγμένο, πίσω γράφει cls :D , το εσωτερικό του επίσης προσεγμένο αλλά υπερβολικό για το προσωπικό μου γούστο κ όταν έσκυψα στο μοτέρ να δω είδα μία τουρμπίνα σαν το κεφάλι μου που πράγματι έγραφε hks (δε ξέρω τι διαφορά έχει από ένα τουρμπιστό που λέει ο ''bmw'' ) .

Παραφωνία στο όλο σύνολο το ''ελαττωματικό'' βάψιμο στα πλαϊνά μαρσπιέ.

Γενικά έχει γίνει πολύ προσεγμένη δουλειά κ πρέπει να έχει πέσει τρελό χρήμα στο όλο πρότζεκτ.

Christos 330
26-10-10, 09:35
αν βγαλει τις καγκουριες θα γινει καλο οπως πλαινα πορτες lambo
ηχοσηστημα λες και πας σε τσιγκανικο γαμο!

Τωρα δλδ τι θες να μας πεις ; ; ;

Οτι δν σου αρεσε ; ; ;

Παω στοιχημα οτι εισαι ετοιμος να φουσκωθεις ακομα λιγο . . .

Μπηκες στην μπριζα με την μια . . .

Για τα δικα μου γουστα ακομα και οι βασεις απο τα προβολακια που ειναι

βαμενες ειναι υπερβολικο . . .

Τετοιο αμαξι δν το πειραζεις του ριχνεις μια ζανταρα μια αναρτηση και

αστο . . .

Κατι τετοιο περιπου . . .

Lefteris116
26-10-10, 14:19
Λευτερη για αυτο το αμαξι σου ελεγα κ εγω,το ειχα δει Κηφισσου-Π.Ραλλη

Ναι αυτο ηταν που περιγραφω!

Lefteris116
26-10-10, 14:21
Στυλ 92αρι? Αυτο δεν μπορω να το καταλαβω.46αρι καθαροαιμο ειναι.
Εμενα μου αρεσει.Στο κατω κατω αφου ετσι αρεσει στον ιδιοκτητη του εμαs νομιζω δεν μαs πεφτει λογοs στο ειναι ετσι ειναι αλλιωs,και θελει εκεινο και θελει το αλλο.
Εαν αυριο αυτοs ο ανθρωποs κανει εγγραφη εδω....ηδη, τον εχουμε στολισει....

Στυλ 92αρι εννοουσα χρωματικα επειδη το εχει βαψει ασπρο με μαυρη οροφη.

bmw
26-10-10, 16:28
... όταν έσκυψα στο μοτέρ να δω είδα μία τουρμπίνα σαν το κεφάλι μου που πράγματι έγραφε hks (δε ξέρω τι διαφορά έχει από ένα τουρμπιστό που λέει ο ''bmw'' ) ...

πως είδες τουρμπίνα όταν δεν έχει ???

φοράει αυτό (site active)

https://www.nexternal.com/aaw/images/Large225.jpg

όπως φαίνεται και εδώ (δήθεν φώτο από το αμάξι του στο fb)

https://sphotos.ak.fbcdn.net/hphotos-ak-snc3/hs072.snc3/13961_1156138305072_1276148387_30402919_7868734_n. jpg

για να ΜΗ ΣΑΣ ΚΟΡΟΙΔΕΥΟΥΝ ΕΧΕΙ ΒΑΛΕΙ ΤΗ ΦΩΤΟ ΑΠΟ ΣΑΙΤ ΤΗΣ ΑCTIVE ΩΣ ΦΩΤΟ ΑΠΟ ΤΟ ΔΙΚΟ ΤΟΥ ΑΜΑΞΙ !!!! :D :D :D

Ptboul
26-10-10, 16:35
πως είδες τουρμπίνα όταν δεν έχει ???

φοράει αυτό (site active)


Βαγγέλη δεν ξέρω καν πια η διαφορά και τι είναι το site acrive.. Εμένα για τουρμπίνα μου έμοιαζε :D Αναμφισβήτητα πάντως έχει πέσει πολύ δουλειά στο αμάξι

5555
26-10-10, 16:36
Ωραιο ..Μ3 με... προσωπικοτητα........

Nikos
26-10-10, 16:38
Δε γινεται ρε Πανο να ειδες τουρμπινα σ'ενα αμαξι που δεν εχει ..... μηπως σου εδωσε και φορεσες τα γυαλια του ?? (γιατι μ'αυτα το βλεπει κουκλι απ οτι καταλαβα).

Ptboul
26-10-10, 16:43
Μα δε ξέρω τι ήταν Νίκο, απλά λέω πως μου φάνηκε. Anyway, στη φωτό που έχει βάλει ο Βαγγέλης, αυτό το πράγμα πίσω από το πράσινο φίλτρο, πως λέγεται? :D https://i12.photobucket.com/albums/a201/PattySpencer/SmileyTomato2.gif

bmw
26-10-10, 16:45
Ρε παιδιά supercharger είναι αυτό που βλέπετε !!! ... EΙΝΑΙ ΔΥΝΑΤΟΝ ΠΟΤΕ ΝΑ ΕΙΝΑΙ Η ΤΟΥΡΜΠΙΝΑ ΑΠΟ ΤΗ ΜΕΡΙΑ ΤΗΣ ΕΙΣΑΓΩΓΗΣ ?????????

Το τούρμπο κινείται από τα καυσαέρια και είναι στο χταπόδι (δηλαδή στην εξαγωγή) !!!

Επιπλέον δεν υπάρχει τουρμπίνα Hks για s54 ούτε τουρμπό kit της Active autowerke για s54

Τα μοναδικά τούρμπο είναι του Σταμάτη (που φοραγε T03/T04 turbonetics) και της HPF https://www.horsepowerfreaks.com/images/products/HPF/Shelton6.jpg

Ptboul
26-10-10, 16:48
Το τούρμπο κινείται από τα καυσαέρια και είναι στο χταπόδι (δηλαδή στην εξαγωγή) !!!


Σωστά. Καλά ντε, μη βαράτε, τώρα μαθαίνω :D

Nikos
26-10-10, 16:55
Ρε παιδιά supercharger είναι αυτό που βλέπετε !!! ... EΙΝΑΙ ΔΥΝΑΤΟΝ ΠΟΤΕ ΝΑ ΕΙΝΑΙ Η ΤΟΥΡΜΠΙΝΑ ΑΠΟ ΤΗ ΜΕΡΙΑ ΤΗΣ ΕΙΣΑΓΩΓΗΣ ?????????

Το τούρμπο κινείται από τα καυσαέρια και είναι στο χταπόδι (δηλαδή στην εξαγωγή) !!!

[/IMG]

....η στις αποληξεις των εξατμισεων για οσους θυμουνται το απιστευτου βλακειας διτουρμπινο Μ5 Ε60.......

Stathis
26-10-10, 17:04
αρα ο τουρμπο-ντογκ ειναι σα να λεμε μουφα ενα πραμα... :D :D :D

Stamatis
26-10-10, 17:07
https://www.turboimport.com/

Το ειχα φανταστει οτι κατι τετοιο δεν παιζει
Για αυτο μαλλον πηγε απατος και αυτος και εκλεισε.

Για να δουμε αν θα τα παει καλυτερα ως turboexport!!!

bmw
26-10-10, 17:23
....η στις αποληξεις των εξατμισεων για οσους θυμουνται το απιστευτου βλακειας διτουρμπινο Μ5 Ε60.......

χαχαχαχαχαχαχα που το θυμήθηκες ρε Μιούνικ !!!!

2 χλμ πήγαινε έλα έκανε ο αέρας !!!! χαχαχαχαχ

μάλλον είδανε το 935 που είναι πισωμήχανο και λένε εκεί θα τα βάλουμε κι εμείς !!!! χαχαχαχαχα

Nikos
26-10-10, 17:54
EVANGELE ...... ΔΕΝ ΞΕΧΝΩ ...

bmw
26-10-10, 18:17
Νικόλα είσαι Αθήνα ρε ? να γίνει κανας καφές λέω !!!

ΔημήτρηςΜ3
26-10-10, 18:21
Νικόλα είσαι Αθήνα ρε ? να γίνει κανας καφές λέω !!!

επ καλως τον Βαγγελη!!!:viannen_01::viannen_01:

bmw
26-10-10, 18:24
xaxaxaxa δεχομαι welcome σε διάφορα θρέντ ... γενικο καλοσόρισμα !!! θενκς παιδιά ... αν και βλέπω σύντομα να κάνω winter vacation ... θα βγώ στον Αυτιά με τους Χειμερινούς Κολυμβητές μάλλον που κόβουν πίτα στην πλαζ της Βούλας :D

fanisk
26-10-10, 18:42
xaxaxaxa δεχομαι welcome σε διάφορα θρέντ ... γενικο καλοσόρισμα !!! θενκς παιδιά ... αν και βλέπω σύντομα να κάνω winter vacation ... θα βγώ στον Αυτιά με τους Χειμερινούς Κολυμβητές μάλλον που κόβουν πίτα στην πλαζ της Βούλας :D


https://www.youtube.com/watch?v=qKcgh0l7Wf0&feature=related

5555
26-10-10, 18:46
xaxaxaxa δεχομαι welcome σε διάφορα θρέντ ... γενικο καλοσόρισμα !!! θενκς παιδιά ... αν και βλέπω σύντομα να κάνω winter vacation ... θα βγώ στον Αυτιά με τους Χειμερινούς Κολυμβητές μάλλον που κόβουν πίτα στην πλαζ της Βούλας :D

Οοοπς ποιος μιλησε για Πιτα
Αρε Βαγγελη


https://www.youtube.com/watch?v=7RGW6oSd_po

Stathis
26-10-10, 19:05
xaxaxaxa θενκς παιδιά ... αν και βλέπω σύντομα να κάνω winter vacation ...:D

βουλωμενο γραμμα διαβαζεις.... :th_Laie_67-1::th_Laie_67-1::th_Laie_67-1:

bmw
27-10-10, 20:18
βουλωμενο γραμμα διαβαζεις.... :th_Laie_67-1::th_Laie_67-1::th_Laie_67-1:

https://www.youtube.com/watch?v=2-mbeFTGabg&feature=related

Aπό παλιότερη συνάντηση

Nikos
27-10-10, 20:40
Παρέα με το ντραγκστερ κοβατε ;

Logistakos
27-10-10, 20:57
....η στις αποληξεις των εξατμισεων για οσους θυμουνται το απιστευτου βλακειας διτουρμπινο Μ5 Ε60.......

:shok: :wassat: υπαρχει καμια φωτο, καποιο link για καπου, οτιδηποτε σχετικο να το δουμε....?!?

Thomelef
27-10-10, 22:11
στον δενδροπόταμο πάντως οι γύφτοι βάζουν πλέον σφυρίχτρες στην εξάτμιση :D:D...

Logistakos
31-10-10, 02:00
Την πετυχα αποψε στο γκαζι τη μπεμπα, σταματημενη στην ακρη του δρομου εξω απο ενα μαγαζι με την πορτα του οδηγου πανω και ειναι αληθεια οτι το κοιταζαν οσοι περναγαν..

Τραβανε το βλεμα οι lambo doors..

Stathis
31-10-10, 13:54
και με κατεβασμενα τα σωβρακα αν βγει στο δρομο, τα βλεμματα θα τα τραβηξει... και με μικροτερο κοστος...
δεν λεει κατι αυτο...

Logistakos
31-10-10, 15:18
Αχαχαχα σωστο κ αυτο! :hystericalbs1:

Θεμα γουστου ολα μωρε και υποκειμενικα συνηθως. Με καποιες περιπτωσεις να αγγιζουν το θεμα κακογουστιας βεβαια και να ειναι αντικειμενικες οι αποψεις.
Αλλα το συγκεκριμενο αμαξι δεν ειναι ασχημο (εξωτερικα τουλαχιστον), ειναι απλα καπως υπερβολικο. Προσωπικη αποψη/γουστο.

ghost-rider
31-10-10, 18:54
Οι lampo style doors μπαινουν καθαρα και μονο για φιγουρα. Τιποτα δεν προσφερουν ουτε σε επιδοσεις, ουτε σε εμφανιση. Παρα μονο οταν ανοιξουν. Επιπλεον φανταζομαι οτι θα προσδιδουν βαρος, ενω εχω καποιους ενδοιασμους για τη συμπεριφορά τους σε περίπτωση πλευρικης σύγκρουσης.
Με το παραπανω σκεπτικο, πιστευω οτι δεν τιθεται υποκειμενικο ζητημα καπου. Ειναι το αποκορύφωμα της καγκουριας-μπακουριας η οπως το θέλετε.
Σε αντιθεση με αλλα αξεσουαρ οπως φτερουγες που σηκωνουν μπουγάδα η νυχακια μπροστα που αναλαμβανουν την καθαριότητα του οδοστρωματος η κατι σπίνερς στις ζαντες που δεν επηρεαζουν αρνητικα την παθητικη ασφαλεια του οχήματος, οι lampo doors και τα περιεργα τιμονακια(χωρις αεροσακο) σε αυτοκινητα με αεροσακο θα επρεπε να ειναι ενας πολυ καλος λογος για να μην παιρνουν εγκριση κτεο καποια οχήματα.

Τωρα θα μου πειτε για εγκρίσεις τυπου κ εγω δεν ξερω τι. Συγνωμη αλλα επιφυλασσομαι για την αξιοπιστια τους σε περίπτωση πλευρικης συγκρουσης. Δε νομιζω οτι ειναι φρονιμο να παιζει κανεις με κατι τετοιο. Και καλα αν γινει κατι απο τη μερια του οδηγου. Τα θελε και τα παθε. Αν την πληρωσει κανενας κακομοιρης συνοδηγος τι γίνεται?

deepBLUE
31-10-10, 19:03
Την πετυχα αποψε στο γκαζι τη μπεμπα, σταματημενη στην ακρη του δρομου εξω απο ενα μαγαζι με την πορτα του οδηγου πανω και ειναι αληθεια οτι το κοιταζαν οσοι περναγαν..

Τραβανε το βλεμα οι lambo doors..

Για μενα ειναι η απολυτη καγκουρια !!!!

EVERGET
31-10-10, 19:11
Mερικοί φαίνεται βαρεθήκαν τα baleno και s coupe και βάλθηκαν να βιάζουν και τα Μ3.

Αλλά φταίει και η Hamann που τους βάζει ιδέες....

https://www.hamovhotov.com/picturegallery/images/wallpapers/car_wallpapers/bmw_m3_hamann_wallpaper.jpg

ghost-rider
31-10-10, 19:19
Mερικοί φαίνεται βαρεθήκαν τα baleno και s coupe και βάλθηκαν να βιάζουν και τα Μ3.

Αλλά φταίει και η Hamann που τους βάζει ιδέες....

https://www.hamovhotov.com/picturegallery/images/wallpapers/car_wallpapers/bmw_m3_hamann_wallpaper.jpg

Χμ... Το φτασαν που το φτασαν εκει, επρεπε να τραβηξουν και τις πεταλουδες εξω απο το καπο(8 εχει αυτο?). Σα κατι παλιες αμερικανιες. Νομιζω οτι η φολα που εχουν φτιαξει το χωραει. Να μαρσαρει το κτηνος και να ανοιγοκλεινουν τα κλαπετα!

Stathis
31-10-10, 19:33
https://www.vespafans.gr/forum/images/smilies/custom_2/il.gif https://www.vespafans.gr/forum/images/smilies/custom_2/il.gif https://www.vespafans.gr/forum/images/smilies/custom_2/il.gif

Stamatis
31-10-10, 19:39
ΔΕΝ ΕΙΜΑΙ ΕΓΩ Ο ΣΤΑΜΑΤΗΣ ΤΟΥ ΣΥΓΚΕΚΡΙΜΕΝΟΥ ΘΡΕΝΤ.

ΠΑΡΑΚΑΛΩ ΣΤΑΜΑΤΗΣΤΕ ΤΑ ΜΗΝΥΜΑΤΑ.

ΕΛΕΟΣ.

Δεν γνωριζω τιποτα για το αμαξι αυτο, ουτε τα αλογα του, ουτε καν το εχω δει στη ζωη μου.

ευχαριστω

Stathis
31-10-10, 19:42
χαχαχα προεδρε αποκαλυφθηκες....:hystericalbs1:
απ εξω υψηλη αισθητικη, αλλα στο βαθος καγκουρας...:th_Laie_67-1:

Logistakos
31-10-10, 22:37
ghost-rider το πηγες πολυ βαθια το θεμα ρε'συ, εγω ειπα μονο για εμφανιση και φυσικα μονο για οταν ειναι ανοιχτες οι λαμπόπορτες..
Και θα επιμεινω οτι ολα αυτα ειναι καθαρα στο γουστο του καθενος, αρα ειναι υποκειμενικο το θεμα σε ποιον "αρεσουν" κ σε ποιον οχι. Αυτο λεω μονο. Οπως το ιδιο ισχυει κ με τις ζαντες κλπ.
Και τις lambo πορτες τις θεωρω περισσοτερο "εκθεσιακες" αν μπορω να το πω ετσι και οχι τοσο για την καθημερινοτητα.. οποτε ετσι ισως καπου να συμπιπτουν λιγο οι γνωμες μας..

Παααρ'ολα αυτα θα συμφωνησω στα οσα αναλυεις περαιτερω. Ναι.
Με μια μονο απορια, που εθεσες το θεμα ασφαλειας αυτων των πορτων σε πλευρικη προσκρουση.. απ'την στιγμη που κλεινει η πορτα και "εφαρμοζει" κανονικα, τι πειραζει στην προσκρουση το αν στο ανοιγμα ανοιγει περα ή προς τα επανω? (δεν αντικρουω το σκεπτικο σου αυτο, οντως δεν ξερω)

Stamatis
31-10-10, 22:45
ghost-rider το πηγες πολυ βαθια το θεμα ρε'συ, εγω ειπα μονο για εμφανιση και φυσικα μονο για οταν ειναι ανοιχτες οι λαμπόπορτες..
Και θα επιμεινω οτι ολα αυτα ειναι καθαρα στο γουστο του καθενος, αρα ειναι υποκειμενικο το θεμα σε ποιον "αρεσουν" κ σε ποιον οχι. Αυτο λεω μονο. Οπως το ιδιο ισχυει κ με τις ζαντες κλπ.
Και τις lambo πορτες τις θεωρω περισσοτερο "εκθεσιακες" αν μπορω να το πω ετσι και οχι τοσο για την καθημερινοτητα.. οποτε ετσι ισως καπου να συμπιπτουν λιγο οι γνωμες μας..

Παααρ'ολα αυτα θα συμφωνησω στα οσα αναλυεις περαιτερω. Ναι.
Με μια μονο απορια, που εθεσες το θεμα ασφαλειας αυτων των πορτων σε πλευρικη προσκρουση.. απ'την στιγμη που κλεινει η πορτα και "εφαρμοζει" κανονικα, τι πειραζει στην προσκρουση το αν στο ανοιγμα ανοιγει περα ή προς τα επανω? (δεν αντικρουω το σκεπτικο σου αυτο, οντως δεν ξερω)

αν γυρισει ανάποδα, πως θα την ανοίξεις?
αν και νομίζω ότι έχουν δύο mode κλασικό και "γκιλοτίνα" οπότε ανοίγουν και έτσι και γιουβέτσι...

Logistakos
31-10-10, 22:55
αν γυρισει ανάποδα, πως θα την ανοίξεις?
αν και νομίζω ότι έχουν δύο mode κλασικό και "γκιλοτίνα" οπότε ανοίγουν και έτσι και γιουβέτσι...

Α!........ χαχαχα ok με επεισες. :D

Νομιζα οτι εννοουσε πως θα εχουν καποια διαφορα ή κατι τετοιο κατα την προσκρουση.

ghost-rider
31-10-10, 22:57
ghost-rider το πηγες πολυ βαθια το θεμα ρε'συ, εγω ειπα μονο για εμφανιση και φυσικα μονο για οταν ειναι ανοιχτες οι λαμπόπορτες..
Και θα επιμεινω οτι ολα αυτα ειναι καθαρα στο γουστο του καθενος, αρα ειναι υποκειμενικο το θεμα σε ποιον "αρεσουν" κ σε ποιον οχι. Αυτο λεω μονο. Οπως το ιδιο ισχυει κ με τις ζαντες κλπ.
Και τις lambo πορτες τις θεωρω περισσοτερο "εκθεσιακες" αν μπορω να το πω ετσι και οχι τοσο για την καθημερινοτητα.. οποτε ετσι ισως καπου να συμπιπτουν λιγο οι γνωμες μας..

Παααρ'ολα αυτα θα συμφωνησω στα οσα αναλυεις περαιτερω. Ναι.
Με μια μονο απορια, που εθεσες το θεμα ασφαλειας αυτων των πορτων σε πλευρικη προσκρουση.. απ'την στιγμη που κλεινει η πορτα και "εφαρμοζει" κανονικα, τι πειραζει στην προσκρουση το αν στο ανοιγμα ανοιγει περα ή προς τα επανω? (δεν αντικρουω το σκεπτικο σου αυτο, οντως δεν ξερω)

Νταξει το τραβηξα λιγο παραπανω:th_Laie_67-1: :th_Laie_67-1:
Παντως εστω και αν η πορτα εφαρμοζει σωστα αλλαζουν αρκετα σε μια τετοια μετατροπη.
Σκεψου μια γερη τρακα και μια εντονη παραμορφωση. Η πορτα γινεται κουρμπα και καλειται να μεινει στη θεση της τραβώντας τις δυο κολονες του πλαισιου (το συνολικο μηκος της λιγοστευει). Εκεινη την ωρα δεχεται τρομερα εφελκυστικα φορτια.
Αυτα τα εφελκυστικα φορτια θα παραλειφθουν απο τους μεντεσεδες και την κλειδαρια. Τα εργοστασιακα τμηματα ειναι μελετημενα και δοκιμασμενα.
Δικια μου σκεψη να σου πω την αληθεια, τα παραπανω και οχι καποιου συγκριτικου η καποιου που εχει εντριφησει σ αυτα.
Οταν τα αλλαζεις ρισκαρεις.
Ετσι οπως το βλεπω με το στενο μου το μυαλο με λιγα λογια, θεωρω οτι υπαρχει κινδυνος αν πεσει καποιος επανω στην πορτα, να μπει μεσα στην καμπινα μαζι με την πορτα.
Τραβηγμενο βεβαιος περιγραφεται τωρα, αλλα πιο χειροπιαστο.