PDA

Επιστροφή στο Forum : Βαψιμο Ζαντας



θεοφιλου Κωστας
23-10-10, 08:44
Καλημερα,

Εχω μια τετραδα ζαντες,σε κακη κατασταση (πολλα βαψιματα,κακοβαμενες,ξεφλο υδιζεται το χρωμα).Εχει καποιος προσωπικη εμπειρια απο βαψιμο προεργασια κλπ?.σε Θεσσαλονικη.

Αλπινακιας

Thomelef
23-10-10, 09:30
εμένα είναι βαμένες και είναι μια χαρά...
τις έχω βάψει και με πέρλα και με ματ
χρώμα...το ματ είναι πιο ωραίο για τα
γούστα μου...το παληκάρι που τις έχει
κάνει και τις 2 φορές είναι πολύ φίλος.
αν σε ενδιαφέρει στείλε πμ να σου πω
λεπτομέρειες και να σου δώσω στοιχεία.

Stamatis
23-10-10, 10:17
Να προτεινω καποιον δεν εχω γιατι ειστε ψηλα.
Μια συμβουλη ομως να δωσω, καντε αμμοβολη πριν το βαψιμο.
Ουτε τριψιματα, ουτε τιποτα.
Αμμοβολη αυστηρα.
Πατανε καλυτερα τα χρωματα και οι βασεις τους και το αποτελεσμα ειναι καλυτερο γενικα.
Αυτο το λεω γιατι μερικοι τριβουν με γυαλοχαρτα και σβουρακια.

Thomelef
23-10-10, 18:18
Να προτεινω καποιον δεν εχω γιατι ειστε ψηλα.
Μια συμβουλη ομως να δωσω, καντε αμμοβολη πριν το βαψιμο.
Ουτε τριψιματα, ουτε τιποτα.
Αμμοβολη αυστηρα.
Πατανε καλυτερα τα χρωματα και οι βασεις τους και το αποτελεσμα ειναι καλυτερο γενικα.
Αυτο το λεω γιατι μερικοι τριβουν με γυαλοχαρτα και σβουρακια.

ενοείτε πως πρέπει να γίνει αμμοβολή...χωρίς την αμμοβολή, σε 2-3 μήνες η
ζάντα έχει αρχίσει να ξεφλουδίζει...η ζαγρέ επιφάνεια που αφήνει η αμμοβολή,
είναι η καλύτερη βάση για να κάτσει το χρώμα...πολύ σημαντική λεπτομέρεια,
που όλοι οι καλοί επαγγελματίες τειρούν. δεν κάνει αμμοβολή???είναι τσιρικιτζής.

Christos 330
23-10-10, 18:35
Κωστα εχω εγω εναν φιλο . . .

Κανει καλη δουλεια και εχω βαψει διαφορες ζαντες πελατων . . .

Stunt Mike
23-10-10, 22:07
Εγω εβαψα τις ζαντες στο Κορσα της αδερφης,ματ ανθρακι.Τις ετριψα μονος μου με γυαλοχαρτο,τις περασα ασταρι γεμιστικο 2 χερια,και χρωμα 3 χερια.1 χρονο τωρα ειναι αψογες!Ουτε αμμοβολη ουτε τιποτα...Υπερβολη το θεωρω,εκτος αν η ζαντα ειναι ασχημα χτυπημενη...Φιλος εκανε το ιδιο στο Βιταρα του 2 χρονια τωρα και ειναι ακομη αψογες.

vaspap
27-01-11, 18:30
Εγω εβαψα τις ζαντες στο Κορσα της αδερφης,ματ ανθρακι.Τις ετριψα μονος μου με γυαλοχαρτο,τις περασα ασταρι γεμιστικο 2 χερια,και χρωμα 3 χερια.1 χρονο τωρα ειναι αψογες!Ουτε αμμοβολη ουτε τιποτα...Υπερβολη το θεωρω,εκτος αν η ζαντα ειναι ασχημα χτυπημενη...Φιλος εκανε το ιδιο στο Βιταρα του 2 χρονια τωρα και ειναι ακομη αψογες.

Εχει δικιο ο φιλος.
Το μυστικο ειναι το ασταρι γεμισματος και μετα ελαφρως τριψιμο με γυαλοχαρτο νερου 600μμ.
Μετα βαψιμο δυο χερια με 20 λεπτα το ενα χερι απο το αλλο και μετα οταν στεγνωση καλα βερνικι (σατινε, ματ, γυαλιστερο) αναλογα τις προτιμισεις.
Το Βερνικι καλο ειναι να εχει διαλυτικο και σκληριντη.

Lambros46
27-01-11, 18:33
Τι ειδους χρωμα αγοραζουμε???Πως το ζηταμε??εχω κατι παλιες και το ψηνω να πειραματιστω για πλακα πανω τους!

vaspap
27-01-11, 18:50
Τι ειδους χρωμα αγοραζουμε???Πως το ζηταμε??εχω κατι παλιες και το ψηνω να πειραματιστω για πλακα πανω τους!

Αν εχεις πιστολι για να βαψεις, χρησιμοποιησε χρωματα αυτοκινητων (ολα τωρα ειναι χρωματα νερου) και μετα βαλε βερνικι αυτοκινητου (διαλυτικου).
το συμαντικο ειναι να εχεις περασει με ασταρι γεμισματος για να καλυψεις τις ατελειες (να κανεις δηλαδη την επιφανεια λεια).
Αν δεν εχεις πιστολι.
βαλε ασταρι στις ατελειες με πινελο, τριψε οταν στεγνωση απλα με γυαλοχαρτο νερου 600μμ να γινει λειο, αν εχει ακομα ατελειες ξανα βαλε ασταρι με πινελο, ξανατριψε μεχρι να γινει τελειο(φροντησε να εχουν στεγνωση καλα, βοηθησε τα χρωματα με πιστολακι για τα μαλλια να μην παρουν υγρασια) και μετα βαψε με σπραυ, ασημι ζαντων, μετα βαλε και βερνικι αυτοκινητου σε σπραυ. και ετοιμος.

ΔημήτρηςΜ3
27-01-11, 20:16
oτι και να κανεις
πρωτα αμμοβολη και μετα το καλυτερο
ηλεκτροστατικη βαφη!!!!!

Atsa linos
27-01-11, 20:24
Να προτεινω καποιον δεν εχω γιατι ειστε ψηλα.
Μια συμβουλη ομως να δωσω, καντε αμμοβολη πριν το βαψιμο.
Ουτε τριψιματα, ουτε τιποτα.
Αμμοβολη αυστηρα.
Πατανε καλυτερα τα χρωματα και οι βασεις τους και το αποτελεσμα ειναι καλυτερο γενικα.
Αυτο το λεω γιατι μερικοι τριβουν με γυαλοχαρτα και σβουρακια.

το λες ετσι απλα ,,,μπορει ο καθενας να κανει αμμοβολη και εννοω για το καθε ενα που θελει να βαψει ζαντες στον δικο του χωρο και να μην δινει 200αρες για πλακα

nikos-Mpacket
27-01-11, 21:01
oτι και να κανεις
πρωτα αμμοβολη και μετα το καλυτερο
ηλεκτροστατικη βαφη!!!!!

Θα συμφωνησω με τον φιλο Ποντιο και εγω ετσι εφτιαξα τις δικες μου και νομιζεις οτι ειναι απο το εργοστασιο.
Βεβαια μου κοστισε 200 ευρω αλλα μεσα στην τιμη ηταν ισιωμα μιας ζαντας και
γεμισμα σε ολες αφου ο προηγουμενος ιδιοκτητης ειχε αγαπη στα πεζοδρομια.

θεοφιλου Κωστας
27-01-11, 21:03
καλησπερα,
εξαρταται παντα τι απαιτησεις εχει ο καθενας,παντως μια ζαντα ΑΛΠΙΝΑ με 20 ακτινες δεν βαφεται με το σπρει,και ουτε μπορει να γινει σωστα με το γιαλοχαρτο.Χωρις παρεξηγηση αλλο ειναι η ζαντες απο το αλπινα μου και αλλο η ζαντες απο το corsa.μιλαμε για ενα συλεκτικο αυτοκινητο σε αριστη κατασταση.
της ζαντες της εδωσα για αμοβολλη και ηλεκτροστατικη βαφη,και θα κοστισει στα 180 ευρο.

vaspap
27-01-11, 22:58
οτι χειροτερο ηλεκτροστατικη βαφη πανω σε αλουμινιο!!!!
μυθος αυτα που λενε, φουσκωμενα λογια, για να χρεωνουν λεφτα!!!
ολα βαφες ειναι.

vaspap
27-01-11, 23:07
οτι χειροτερο ηλεκτροστατικη βαφη πανω σε αλουμινιο!!!!
μυθος αυτα που λενε, φουσκωμενα λογια, για να χρεωνουν λεφτα!!!
ολα βαφες ειναι.

sorry λαθος!!
Ανοδιωση ειναι για τα αλουμινια, κατι σαν ηλεκτροστατικη βαφη.

vaspap
27-01-11, 23:17
Το παν ειναι μια καλη και οικονομικη λυση, οταν προκειτε να το κανεις μονος. βγαινει ενα πολυ καλο αποτελεσμα, αλλα θελει υπομονη στις διαδικασιες. και μπορει να γινει και με το ελαστικο επανω, αν το καλυψεις καλα.

Η αμμοβολη και η ανοδιωση (ηλεκτροστατικη βαφη) ειναι η ακριβοτερη λυση.
και εκει και τρεξιμο.

Atsa linos
28-01-11, 12:04
αντε τωρα να πουμε σε καποιον που μενει σε ενα ορεινο μερος ή επαρχειακο να παει να κανει αμοβολη εδω νομιζω οτι πρεπει να λεμε εαν ξερουμε ερασιτεχνικες λυσεις τον αλλο τροπο νομιζω τον γνωριζουν ολοι 200αρου και μυθος καργα,,,δηλαδη εαν εχει ενας 4 15αρες ζαντες σε ενα αυτοκινητο θα πρεπει να παει να δωσει 200 ευροπουλα για βαψιμο?

paganis
28-01-11, 12:24
σημερα πηρα 2 ζαντουλες για την ζετα μου (απο ζ3μ), που θα τις εχω αποκλειστικα για πιστα και καταστασεις καφριλας! θα πειραματιστω λοιπον μαζι τους,,,διοτι το χρωμα μας τους εχει σημαδακια..και επιπλεον ειναι διαφορετικο απο αυτες που εχω! εφοσον λοιπον δεν με ενδιαφερει το τελειο αποτελεσμα...θα φαει η μουρη τους σπρει....!

vaspap
28-01-11, 14:35
αντε τωρα να πουμε σε καποιον που μενει σε ενα ορεινο μερος ή επαρχειακο να παει να κανει αμοβολη εδω νομιζω οτι πρεπει να λεμε εαν ξερουμε ερασιτεχνικες λυσεις τον αλλο τροπο νομιζω τον γνωριζουν ολοι 200αρου και μυθος καργα,,,δηλαδη εαν εχει ενας 4 15αρες ζαντες σε ενα αυτοκινητο θα πρεπει να παει να δωσει 200 ευροπουλα για βαψιμο?

Αμμοβολη δεν εχει μονο η αθηνα.
Στις επαρχιες εχουν και περισσοτερες, υπαρχουν πολλα μεταλλα, βαμμενα ή σκουργιασμενα που θελουν αμμοβολη. μεχρι και ολοκληρο αυτοκινητο (αντικα) εχω δει να πηγαινουν για αμμοβολη.