PDA

Επιστροφή στο Forum : Κρυφά μενού iDrive



NickE60
21-10-10, 01:27
1. Κρυφό μενού διάγνωσης (Για αυτοκίνητα με iDrive και Navigation System Professional κατασκευασμένα ως Σεπτέμβριο του 2008) πιθανόν και σε κάποια με Navigation Business..

Πιέζουμε το iDrive Controller προς τα κάτω (προς τον άξονά του) και κρατάμε πατημένο για 8 έως 10 δευτερόλεπτα. Το αφήνουμε και αμέσως περιστρέφουμε 3 κλικ προς τα δεξιά, αμέσως μετά 3 κλικ αριστερά, μετά 1 κλικ δεξιά, μετά 1 κλικ αριστερά, μετά 1 κλικ δεξιά, μετά πατάμε προς τα κάτω και το αφήνουμε.

Μπαίνουμε στο μενού διάγνωσης On Screen Display (diagnostic applications)

Πιέζουμε το iDrive Controller άλλη μια φορά και μπαίνουμε στην ECU list όπου εμφανίζεται η λίστα:

Applications
Host
Tuner
Ask
Gateway
TMC
Position
Telephone

Περιστρέφοντας το iDrive Controller επιλέγουμε κάτι από τη λίστα, μετά πιέζουμε τον controller για να δούμε τα δεδομένα για το κάθε στοιχείο.

Για να βγούμε απ' το κρυφό μενού διάγνωσης πιέζουμε το κουμπί "MENU" πίσω απ' τον controller.

2. Κρυφό μενού πλοήγησης (Για αυτοκίνητα με iDrive και Navigation System Professional κατασκευασμένα ως Μάρτιο του 2007)

Από το κεντρικό μενού του Navigation επιλέγουμε "Navigation".
Πιέζουμε το iDrive Controller 3 φορές προς τα κάτω και βλέπουμε την επιλογή να μεταφέρεται την κάτω σειρά της οθόνης.
Περιστρέφουμε τον controller ώστε να πάμε στο "Map, indicating dir. of travel"
Χωρίς να πιέσουμε προς τα κάτω μετακινούμε το iDrive Controller διαγώνια πάνω-δεξιά και το κρατάμε σε αυτή τη θέση για 8 ως 10 δευτερόλεπτα. Το αφήνουμε και αμέσως περιστρέφουμε 3 κλικ προς τα δεξιά, αμέσως μετά 3 κλικ αριστερά, μετά 1 κλικ δεξιά, μετά 1 κλικ αριστερά, μετά 1 κλικ δεξιά, μετά πιέζουμε προς τα κάτω και το αφήνουμε.

Εμφανίζεται ένα κεντρικό μενού όπου περιστρέφοντας τον controller δεξιά-αριστερά μπορούμε να μετακινηθούμε στις επιλογές του.

Επιλέγουμε "Position".
Πιέζουμε το iDrive Controller προς τα κάτω.
Μετακινούμε το iDrive Controller προς τα δεξιά, ανάβει το "Next".
Πιέζουμε το iDrive Controller προς τα κάτω.
Περιστρέφουμε το iDrive Controller αριστερά-δεξιά (previous-next) στις σελίδες ώσπου να βρούμε το μενού "Current speed in km/h"
Πιέζουμε το iDrive Controller προς τα κάτω.

Εμφανίζεται η πραγματική ταχύτητα του αυτοκινήτου σε Km/h μέσα από το σύστημα GPS.
Διάφορες άλλες πληροφορίες είναι επίσης διαθέσιμες.

Για να βγούμε απ' το κρυφό μενού πλοήγησης πιέζουμε το κουμπί "MENU" πίσω απ' τον controller.

PANOS-E60
21-10-10, 07:11
μας λείπει το professional Νίκο ... νομίζω είσαι ο μόνος στο forum που το έχει ... :whistle: ή το έχει και ο Apostolos, δεν θυμάμαι. Χρήσιμο και γιά τη σειρά 6 φυσικά.

Apostolos
21-10-10, 07:54
μας λείπει το professional Νίκο ... νομίζω είσαι ο μόνος στο forum που το έχει ... :whistle: ή το έχει και ο Apostolos, δεν θυμάμαι. Χρήσιμο και γιά τη σειρά 6 φυσικά.
καλως θυμασαι Πανο, οντως το φοραει και ο Αποστολος χαχαχαχαχαχα :) :) :)

alexm
21-10-10, 10:16
μας λείπει το professional Νίκο ... νομίζω είσαι ο μόνος στο forum που το έχει ... :whistle: ή το έχει και ο Apostolos, δεν θυμάμαι. Χρήσιμο και γιά τη σειρά 6 φυσικά.

professional ..... τι ειναι αυτο ?

Πανουλη.....:whistle:ου γαρ έρχεται μόνον το γήρας :th_Laie_67-1::hystericalbs1:

S8N
21-10-10, 10:51
μας λείπει το professional Νίκο ... νομίζω είσαι ο μόνος στο forum που το έχει ... :whistle: ή το έχει και ο Apostolos, δεν θυμάμαι. Χρήσιμο και γιά τη σειρά 6 φυσικά.

Α, όλα κι όλα! Μπορεί να μου λείπουν 2 κύλινδροι και 1000cc (ή 8 κύλινδροι και 3.700cc αν με διαβάζει ο 850 CSI) αλλά κι εγώ έχω το pro! Μ' εκείνο μάλιστα το τσαχπινογαργαλιάρικο ηχοσύστημα με τα 2 sub κάτω από τα μπροστινά καθίσματα και τα 10 ηχεία.

Πάντως αυτό που λέει ο Πάνος το παρατήρησα κι εγώ όταν έψαχνα για E60: Ελάχιστες προ-facelift είχαν το professional. Για την ακρίβεια, θυμάμαι μόνο μία. Αντιθέτως, οι περισσότερες facelifted ήταν εξοπλισμένες μ' αυτό. Υποθέτω πως η αντιπροσωπεία το πρόσθεσε στον βασικό εξοπλισμό κάποιων εκδόσεων προς το τέλος της ζωής του μοντέλου.

Το μεσημέρι που θα πάω σπίτι θα το δοκιμάσω. Ελπίζω να μη του βγάλω τα μάτια!

alexm
21-10-10, 11:18
Α, όλα κι όλα! Μπορεί να μου λείπουν 2 κύλινδροι και 1000cc (ή 8 κύλινδροι και 3.700cc αν με διαβάζει ο 850 CSI) αλλά κι εγώ έχω το pro! Μ' εκείνο μάλιστα το τσαχπινογαργαλιάρικο ηχοσύστημα με τα 2 sub κάτω από τα μπροστινά καθίσματα και τα 10 ηχεία.

Πάντως αυτό που λέει ο Πάνος το παρατήρησα κι εγώ όταν έψαχνα για E60: Ελάχιστες προ-facelift είχαν το professional. Για την ακρίβεια, θυμάμαι μόνο μία. Αντιθέτως, οι περισσότερες facelifted ήταν εξοπλισμένες μ' αυτό. Υποθέτω πως η αντιπροσωπεία το πρόσθεσε στον βασικό εξοπλισμό κάποιων εκδόσεων προς το τέλος της ζωής του μοντέλου.

Το μεσημέρι που θα πάω σπίτι θα το δοκιμάσω. Ελπίζω να μη του βγάλω τα μάτια!

Αρη, στο Navigation System Professional αναφερεσε?

S8N
21-10-10, 11:41
Ναι, σ' εκείνο με τη μεγάλη οθόνη, το DVD player πάνω από το CD Player και όλα τα σούρτα-φέρτα. Απλώς έχω και το αναβαθμισμένο ηχοσύστημα.

Κάτσε, μόλις βρήκα και τους κωδικούς εξοπλισμού του επίπλου μου:

609 NAVIGATION SYSTEM PROFESSIONAL
677 HIFI PROFESSIONAL LOUDSPEAKER SYSTEM / LOGIC7

alexm
21-10-10, 12:31
Ναι, σ' εκείνο με τη μεγάλη οθόνη, το DVD player πάνω από το CD Player και όλα τα σούρτα-φέρτα. Απλώς έχω και το αναβαθμισμένο ηχοσύστημα.

Κάτσε, μόλις βρήκα και τους κωδικούς εξοπλισμού του επίπλου μου:

609 NAVIGATION SYSTEM PROFESSIONAL
677 HIFI PROFESSIONAL LOUDSPEAKER SYSTEM / LOGIC7

οκ Αρη γιατι πριν με μπερδεψες λιγο.
Το μεσημερι που θα πας σπίτι θα δεις ΑΥΤΑ με αλλες ενδειξεις...thumb

stratos
21-10-10, 13:54
Για το δικό μου με τον σκληρό δίσκο δεν υπάρχει τίποτα;


Sent from my iPhone using Tapatalk

strof
23-10-10, 15:36
Σε e90 του 2005 με professional navi καταφερα αρκετα ευκολα να μπω στο μενου διάγνωσης. Στο μενου πλοηγησης οσο και να προσπάθησα δεν μπορεσα.. αυτο το "διαγωνια πανω- δεξια" μου το μπερδευει...

scorpion
24-03-11, 13:40
Το μενού πάντως δουλεύει μια χαρά και στο business

ΔημήτρηςΜ3
24-03-11, 14:59
o ασσος τα εχει παντος και τον ηχο αλλα και το professional

Eleni
25-05-11, 04:12
Τι διαφορες εχει το Professional απο το Business? εδω ολα τα μοντελα μεχρι και το 2010 ερχονται με το NAVTEQ, το οποιο δεν το χρημιμοποιει στα καινουρια μοντελα.

katsaraios
25-05-11, 05:50
Τι διαφορες εχει το Professional απο το Business? εδω ολα τα μοντελα μεχρι και το 2010 ερχονται με το NAVTEQ, το οποιο δεν το χρημιμοποιει στα καινουρια μοντελα.

το pro ειναι με οθονη και υποδοχη για dvd πανω απο το cd.

stratos
25-05-11, 06:41
το pro ειναι με οθονη και υποδοχη για dvd πανω απο το cd.

Και κάπου μετά τον 5/2009 με DVD drive και σκληρό δίσκο

Eleni
26-05-11, 06:33
το pro ειναι με οθονη και υποδοχη για dvd πανω απο το cd.
και το Business πως ειναι?
το 328 του 2007 γραφει BMW Professional και οπως περιγραφεις εχει την οθονη , την υποδοχη του DVD και μετα το CD

strof
26-05-11, 07:21
και το Business πως ειναι?
το 328 του 2007 γραφει BMW Professional και οπως περιγραφεις εχει την οθονη , την υποδοχη του DVD και μετα το CD

Έχει πιο μικρή οθόνη και δεν έχει υποδοχη DVD.

Eleni
27-05-11, 01:59
Έχει πιο μικρή οθόνη και δεν έχει υποδοχη DVD.

Σε ευχαριστω για την ενημερωση.

Karizma Z4
27-05-11, 03:39
Αν υπαρχει καποια πατεντα για το Navi με τον σκληρο και ειδικα για την ψηφιακη ενδειξη της ταχυτητας μοιραστειτε το μαζι μας