PDA

Επιστροφή στο Forum : peugeot Rcz 2010



nikos1400
20-10-10, 10:03
Πρεπει να του αφιερωσω ενα θρεντ λογω εντυπωσιακης εμφανισης.
Πραγματικα ομορφο !


https://images.drive.com.au/drive_images/Editorial/2009/08/18/2010_peugeot_RCZ_d_L_700.jpg

Ομως δε θα'παιρνα ποτέ Peugeot. Οχι λογω σνομπαρισματος ή κατι τετοιο, αλλα λογω αμφιλεγομενης αξιοπιστιας και ποιοτητας.
:thumbsdown:

nikos1400
20-10-10, 10:09
κι'αλλη

https://pictures.topspeed.com/IMG/crop/200909/peugeot-rcz-limited--2_1600x0w.jpg

GEORGE316
20-10-10, 10:17
εμενα μου φαινεται...απο την πισω κολωνα βλεπω ενα ΤΤ και στην πισω οψη βλεπω ενα350Ζ...
τελικα οι σχεδιαστες αναμοχλευουν πετυχημενες συνταγες.

nikos1400
20-10-10, 10:27
εμενα μου φαινεται...απο την πισω κολωνα βλεπω ενα ΤΤ και στην πισω οψη βλεπω ενα350Ζ...
τελικα οι σχεδιαστες αναμοχλευουν πετυχημενες συνταγες.

Ναι οντως, μουρη πεζο, σχημα ΤΤ, κωλο 350Ζ. edit: και οροφη Ζ3 hamann hard-top !!
Ειναι ομορφο ομως.

gant
20-10-10, 10:56
Πρεπει να του αφιερωσω ενα θρεντ λογω εντυπωσιακης εμφανισης.
Πραγματικα ομορφο !


https://images.drive.com.au/drive_images/Editorial/2009/08/18/2010_peugeot_RCZ_d_L_700.jpg

Ομως δε θα'παιρνα ποτέ Peugeot. Οχι λογω σνομπαρισματος ή κατι τετοιο, αλλα λογω αμφιλεγομενης αξιοπιστιας και ποιοτητας.
:thumbsdown:

Εγώ πάντως έχω ένα 206, του 2003, ψιλοτρίζει, λόγω χαμηλώματος, αλλά εκτός από κάτι ζαμφοράκια της μπροστινής ανάρτησης, τίποτε άλλο.
Πραγματικό σκυλί μέχρι τώρα.

nikos1400
20-10-10, 11:20
Εγώ πάντως έχω ένα 206, του 2003, ψιλοτρίζει, λόγω χαμηλώματος, αλλά εκτός από κάτι ζαμφοράκια της μπροστινής ανάρτησης, τίποτε άλλο.
Πραγματικό σκυλί μέχρι τώρα.

φτου! μην το ματιασουμε!

Gregory_///M
20-10-10, 11:27
Πραγματικά όμορφο, αλλά όχι και προτότυπο λόγω του "καβουκιού" μας θυμίζει άλλα μοντέλα. Το θέμα είναι ότι είμαστε προκατειλημμένοι...αν ήταν άλλη μάρκα πιστεύω θα είχε άλλη απήχηση...
Φοβόμαστε να μην περάσουμε έξω από καμιά καφετέρια και μας πούνε: "κοίτα αυτός πήρε Πεζώ"

gyiama
20-10-10, 13:11
παντως παιδια που ετυχε να δω ενα δεν εχει σχεση με τις φωτογραφιες ειναι πολυ πιο λιγο εντυπωσιακο!!δεν τρελαθηκα κιολας

///M Arios
20-10-10, 13:16
Πρεπει να του αφιερωσω ενα θρεντ λογω εντυπωσιακης εμφανισης.
Πραγματικα ομορφο !


https://images.drive.com.au/drive_images/Editorial/2009/08/18/2010_peugeot_RCZ_d_L_700.jpg

Ομως δε θα'παιρνα ποτέ Peugeot. Οχι λογω σνομπαρισματος ή κατι τετοιο, αλλα λογω αμφιλεγομενης αξιοπιστιας και ποιοτητας.
:thumbsdown: Στην πατρα το ειδαμε και live!!! ειχε ερθει για το pick!

Monsta
20-10-10, 13:27
Το θέμα είναι ότι είμαστε προκατειλημμένοι...αν ήταν άλλη μάρκα πιστεύω θα είχε άλλη απήχηση...
Φοβόμαστε να μην περάσουμε έξω από καμιά καφετέρια και μας πούνε: "κοίτα αυτός πήρε Πεζώ"

^^^ Συμφωνώ απόλυτα.

Τη περασμένη εβδομάδα μου ήρθε ένα μαύρο και οφείλω να ομολογήσω και γω ότι μου άρεσε πολύ.

Η παραπάνω φωτό σε λευκό με τη μεγάλη ανθρακί ζάντα είναι τρέλα !!!!!

Driver M
20-10-10, 14:55
Ομως δε θα'παιρνα ποτέ Peugeot. Οχι λογω σνομπαρισματος ή κατι τετοιο, αλλα λογω αμφιλεγομενης αξιοπιστιας και ποιοτητας.
:thumbsdown:

Ως κάτοχος 207, σε πληροφορώ πως δεν υστερεί σε τίποτα από τα δύο, σε αξιοπιστία μάλιστα πιστεύω πως ξεπερνά τις περισσότερες σύγχρονες bmw.

Τώρα εμφανισιακά, το rcz μου φαίνεται απλά αλλού, μέσα-έξω (κυρίως) και ό,τι πιο εντυπωσιακό μπορεί να πάρει κανείς στα λεφτά του. Εννοείται πως θα το προτιμούσα από αντίστοιχης ιπποδύναμης ΤΤ, τη στιγμή μάλιστα που και στο δρόμο είναι πολύ καλό.

TAZ118!
20-10-10, 15:29
Ως κάτοχος 207, σε πληροφορώ πως δεν υστερεί σε τίποτα από τα δύο, σε αξιοπιστία μάλιστα πιστεύω πως ξεπερνά τις περισσότερες σύγχρονες bmw.

Τώρα εμφανισιακά, το rcz μου φαίνεται απλά αλλού, μέσα-έξω (κυρίως) και ό,τι πιο εντυπωσιακό μπορεί να πάρει κανείς στα λεφτά του. Εννοείται πως θα το προτιμούσα από αντίστοιχης ιπποδύναμης ΤΤ, τη στιγμή μάλιστα που και στο δρόμο είναι πολύ καλό.

Οσο αφορα την ποιοτητα μην λεμε οτι θελουμε...
Η αδερφη μου εχει αλλαξει 1 206 1.4,1 206 cc 1.6 και 1 307 1.6...
Μια φιλη μου εχει ενα 207 1.4...Γνωστος μου 1 206 1.2 και 1 RC...
Η ποιοτητα τους ουτε που πλησιαζει του Ασσου...Πλαστικουρα...

gant
20-10-10, 15:50
Γιατί ρε παιδια ο άσσος και η τριάρα έχουν δέρματα? Μη τρελαθούμε κιόλας. Το δικό μου έχει τρελαθεί στο μάδημα, ανακυκλώσιμα οικολογικά υλικά λένε στην αντιπροσωπεία, μη χ@σω!

pilot
20-10-10, 15:53
φτου! μην το ματιασουμε!

106 GTi με 325.000 χλμ σκίσιμο και δεν έχει κάνει κιχ!!:thumbsup::thumbsup:

Driver M
20-10-10, 16:30
Οσο αφορα την ποιοτητα μην λεμε οτι θελουμε...
Η αδερφη μου εχει αλλαξει 1 206 1.4,1 206 cc 1.6 και 1 307 1.6...
Μια φιλη μου εχει ενα 207 1.4...Γνωστος μου 1 206 1.2 και 1 RC...
Η ποιοτητα τους ουτε που πλησιαζει του Ασσου...Πλαστικουρα...

Μιλάω για τα τελευταίας γενιάς peugeot, από 207 και μετά. Το 206 πράγματι υστερούσε.

Το 207 πάλι, είναι από τα πιο ποιοτικά supermini της αγοράς.Το έχω εδώ και 3 χρόνια και έχει ελάχιστους τριγμούς, ενώ και το πλαστικό του εσωτερικού είναι σε πολύ καλή κατάσταση.
Τώρα, το να μου το συγκρίνεις με bmw δεν έχει κανένα νόημα, καθώς μιλάμε για αρκετά ακριβότερα αυτοκίνητα. Και τα bmw αν τα συγκρίνεις με πόρσε, υστερούν.
Πάντως, ο προfl άσσος και η Χ1, δε νομίζω πως έχουν πολύ καλύτερης ποιότητας πλαστικά από τα peugeot, ιδίως από το rcz.

Αν πάλι συγκρίνεις το 207 με το cooper, παρότι το δεύτερο είναι πολύ ακριβότερο, δε νομίζω πως είναι καλύτερο ποιοτικά. Ίσως η ποιότητα των υλικών να είναι κάπως καλύτερη, αλλά οι τριγμοί που παρουσιάζει δεν υπάρχουν επουδενί στο 207.

Αλλά όσον αφορά στην αξιοπιστία των (σύγχρονων τουλάχιστον) peugeot, είμαι κάθετος. Τα αυτοκίνητα είναι πολύ καλά σε αυτό τον τομέα, ιδίως συγκρινόμενα με τις μικρές bmw.

Libanner
20-10-10, 17:33
αλλα λογω αμφιλεγομενης αξιοπιστιας και ποιοτητας.
:thumbsdown:

Εδώ δε συμφωνώ καθόλου...οχι μονο με σένα προσωπικά αλλά με όσους έχουν τέτοια άποψη και κυρίως εκείνους που δεν είχαν ποτε στην κατοχή τους Γαλλικό αυτοκίνητο.

Δοκιμάστετα και μετά ξανα μιλάμε!Πάντως μην έχεις καμιά ψευδαίσθηση οτι η BMW είναι ποιο αξιόπιστη από το group PSA,α και τα ποιο καινούργια φοράνε μηχανές σε συνεργασία με την BMW.

Όποιος ενδιαφέρεται για πραγματική αξιοπιστία ο Ιάπωνας είναι μονόδρομος και η Porsche...δεν είναι τυχαίο οτι στα αυτοκίνητα 5 10 20 χρόνων είναι πάντα πρώτοι σε όλες τις στατιστικές.

nfot
20-10-10, 17:36
Το RCZ παντως ειναι κουκλι.

gant
20-10-10, 18:15
[QUOTE=Driver M;100356]Μιλάω για τα τελευταίας γενιάς peugeot, από 207 και μετά. Το 206 πράγματι υστερούσε.

Και το 307, επταετίας, ενό φίλου είναι πολύ καλό, με τέλειο φινίρισμα και δίχρωμο μπεζ-μαύρο εσωτερικό, με κάπου 140000χλμ χωρίς τριγμούς και θορύβους. Δεν βλέπω δε το δικό μου 46αρι τι καλύτερα υλικά μπορεί να έχει, αντε αν εξαιρέσω το ταμπλό που είναι κάπως πιό μαλακό.

paganis
20-10-10, 18:38
ειχα μπει πριν λιγους μηνες στο πρωτο rcz..που ειχε φερει η πεζο! τα περιμενα με αγωνια...αλλα μολις το ειδα απο απεξω νομιζα πως εβλεπα αλλο αυτοκινητο, απο αυτο των φωτογραφιων! δυστηχως ο κινητηρας του ηταν , αυτος των 155 ιππων του c4...κατα την γνωμη μου ανεπαρκης για σπορ οχημα..οπως θελει να το λανσαρει η πεζο, ελπιζω στο μελλον να φερει το μοτερ με τα 200+ αλογα! αυτο που μου αρεσε ,ομως πραγματικα...ηταν το εσωτερικο και η ποιοτητα του! παντως οσοι δεν εχουν απαφη με τα πιο συγχρονα πεζο...ας ενημερωθουν για τις επιδοσεις τους, την ποιοτητα τους και την οδηγικη ευχαριστηση που προσφερουν!

gnx
20-10-10, 19:33
Παιδια η πεζω απο αποψη φινιρισματος κανει αλματα, δείτε rcz, 3008, 508 ή και τα DS3 και 4 της σιτροεν.

Μοτερ πλεον εχουν, το θεμα ειναι να ξαναγίνουν πιό οδηγοκεντρικά. Το σπορ με το ποιοτικό δεν ειναι mutually exclusive event όπως αφηναν να εννοηθεί οι διοικούντες τα τελευταια 10 χρονια.

Monsta
20-10-10, 20:02
Καμία σχέση 206 με 207. Λες και έχουνε πηδήξει δύο γενιές οι Γάλλοι, όχι μία. Εκτός από το εσωτερικό, προσέξτε τον ήχο που κάνουν οι πόρτες στο 207 όταν κλείνουν.

Σήμερα είχα στο μαγαζί ένα 207 RC. Απίστευτα μπάκετ και χορταστικός, μπάσος ήχος στο ρελαντί. Ο 1.6Τ ακουγόταν σα 2.5L τουλάχιστον.

Η μόνη λεπτομέρεια που με χαλάει σε αυτά τα αυτοκίνητα είναι οι εξωτερικοί καθρέφτες που είναι στραβοί και έχουν κλίση προς τα κάτω.

spar@
21-10-10, 05:21
παιδια peugeot δεν θα επαιρνα ποτε..... καταρχην ειναι μουφες και κουβαδες και ενταξει σιγα τα αμαξια!!!ειδικα αυτα τα κ..λοραλλια δεν πανε!

λοιπον δεν ξερω ποσο εχει το ρσζ απλα γενικα ειμαι αντιθετης αποψης και ιδεολογιας δεν με ενδιαφερει το εξωτερικο καπακι αλλα πολλα αλλα πραγματα, και με τετοιο καπακι θελω πολλα αλλα εσωτερικα, ειναι κατι σαν να παρεις SUV 14αρι γινεται???? δεν γινεται ελα που κυκλοφορουν και σφυριζουν! κατι γκολφ με καπακι απο τζιπ!
το 206 για την εποχη του δλδ δειτε ποτε πρωτοκυκλοφορησε ηταν πολυ καλο απλα η τεχνολογια προχωραει και αυτο υπαρχει ακομα σαν 206 plus! αλλα ειναι ενα αμαξι σε χαμηλη τιμη πολης μην το συγκρινετε με α3 και 116!
και κλεινωντας θελω να σας πω για το 207! 207 ραλλυ δεν υφισταται σαν ονομασια γιατι ραλλυ με κλιματισμο κρουιζ κοντρολ και και εεε δεν παιζει... αλλα για αυτο που ειναι δεν ειναι παρα πολυ καλο???? δεν σας λεω πολλα με 24 000ευρο παιρνεις την τελευταια εκδοση του 207 το rc και εχεις
κλιματισμους, κρουις κοντρολ,ολα τα ηλεκτρονικα συστηματα, σαλοναρα με δερμα μπακετ και 180ps, πληρωνεις παρακατω απο το 116!
σε τι υστερει εκτος απ οτι δεν ειναι bmw με οτι συνεπαγεται αυτο, εκτος απο την πισω κινηση ??? πειτε μου!

υ.γ Ειμαι πολυ αντικειμενικος δεν ειμαι γαλλος δεν ειμαι γερμανος δεν ειμαι τπτ! ξερω να παραδεχομαι τα κακα και τα καλα ολων των αυτοκινητων!

katsaraios
21-10-10, 05:39
τα γαλλικα ανεκαθεν ειναι πολυ καλα σε αναρτηση-ανεση ,ετσι τα εχουμε στο μυαλο μας.
το συγκεκριμενο για την σχεση δυναμης-εμφανισης-κοστους θα πουλησει καλα(οσο γινεται λογω κρισης)
τωρα τα κολληματα περι τριγμων και αξιοπιστιας απλα ξεπερνονται με ενα καλο ηχοσυστημα και ενα φτηνο συνεργειοthumb

stavr
21-10-10, 05:59
σε τι υστερει εκτος απ οτι δεν ειναι bmw με οτι συνεπαγεται αυτο, εκτος απο την πισω κινηση ??? πειτε μου!


Συμφωνω μαζι σου, υπαρχουν πολλα αυτοκινητα που θα επερνα αν δεν υστερουσαν σε σχεση με τα ΒΜW. Ομως το ειπες και μονος σου ......πισω κινηση!!! Ειναι απο τις λιγες εταιριες οπως ολοι μας ξερουμε που μενει πιστη στον πισω αξονα!!!! thumb

JuNiOr_
21-10-10, 09:33
Πανεμορφο αμαξι..Με το κινητα του κοοπερ ς θα πεταει ενω απο στησιμο οι γαλλοι δεν εχουν θεμα.Mονο αρνητικο οτι δεν ειναι rwd, αλλα αν πηγαινε οπως τα rc της φιρμας δεν νομιζω να ειναι τοσο βαρετο..Χαλαρα το επαιρνα,και ασε τη bmw να παγωνει κ αλλο το Ζ2 project,για να βγαζει ντουλαπες...
εξαλλου και αυτο bmw ειναι..(inside)

spar@
21-10-10, 11:26
o κινητηρας ειναι το μπλοκ bmw και η κυλινδροκεφαλη psa group!
και για να μην παρεξηγηθουμε δεν συγκρινω σε καμια περιπτωση την bmw με την peugeot, πιστευω οτι ξερω να ξεχωριζω πολυ καλα τα σοβρακα με τις φανελες.. απλα στην προκειμενη περιπτωση αν ηταν να διαλεξω αναμεσα στα δυο καινουρια δλδ 116 και 207rc θα επαιρνα το δευτερο γιατι παιδια αν τα βαλεις κατω και ξεπερνωντας την πισω κινηση τα + του 207 ειναι περισσοτερα!και επισης το 116 δεν με εκανε να πω το ουαου σε θεμα εσωτερικου κλπ τωρα αν με παει καμια καλη βολτα ο τακανο (γνωστος κορυδαλλιωτης ντριφτερ) ισως να πω οτι τα σπαει!

Driver M
21-10-10, 12:35
Συμφωνω μαζι σου, υπαρχουν πολλα αυτοκινητα που θα επερνα αν δεν υστερουσαν σε σχεση με τα ΒΜW. Ομως το ειπες και μονος σου ......πισω κινηση!!! Ειναι απο τις λιγες εταιριες οπως ολοι μας ξερουμε που μενει πιστη στον πισω αξονα!!!! thumb

Συμφωνώ, μόνο που σε αυτοκίνητα όπως την 316-116 δε νομιζω πως υπάρχει η απαραίτητη ιπποδύναμη ώστε να αισθανθείς και να παίξεις με την πίσω κίνηση. Ακόμα και τα δίλιτρα είναι οριακά.
Πιο πολύ ρόλο παίζει η πίσω κίνηση στην κατανομή του βάρους και στο πάτημα στο δρόμο, κάτι όμως που κι ένα καλοζυγισμένο μπροστοκίνητο μπορεί να έχει, πάνω κάτω.

Άρα, προσωπικά πιστεύω πως καλή η πίσω κίνηση αλλά όταν συνοδεύεται και από ικανοποιητική ισχύ.
Ειδάλλως, καλοστημένα αυτοκίνητα όπως το 207rc, το punto abarth και φυσικά το mini, είναι συνήθως πιο fun to drive από αδύναμες bmw κι ας έχουν την κίνηση μπροστά.

TAZ118!
21-10-10, 14:46
Συμφωνώ, μόνο που σε αυτοκίνητα όπως την 316-116 δε νομιζω πως υπάρχει η απαραίτητη ιπποδύναμη ώστε να αισθανθείς και να παίξεις με την πίσω κίνηση. Ακόμα και τα δίλιτρα είναι οριακά.
Πιο πολύ ρόλο παίζει η πίσω κίνηση στην κατανομή του βάρους και στο πάτημα στο δρόμο, κάτι όμως που κι ένα καλοζυγισμένο μπροστοκίνητο μπορεί να έχει, πάνω κάτω.

Άρα, προσωπικά πιστεύω πως καλή η πίσω κίνηση αλλά όταν συνοδεύεται και από ικανοποιητική ισχύ.
Ειδάλλως, καλοστημένα αυτοκίνητα όπως το 207rc, το punto abarth και φυσικά το mini, είναι συνήθως πιο fun to drive από αδύναμες bmw κι ας έχουν την κίνηση μπροστά.

Γινεται καλοζυγισμενο μπροστοκινητο με 60+% του βαρους μπροστα?

Driver M
21-10-10, 15:39
Γινεται καλοζυγισμενο μπροστοκινητο με 60+% του βαρους μπροστα?

Όχι όσο ένα καλό πισωκίνητο, αλλά δεν νομίζω πως πάντα η πίσω κίνηση κάνει τη διαφορά στο στήσιμο.

Για παράδειγμα, πολύ καλύτερα στέκεται στο δρόμο ένα cooper s ή ένα megane rs, παρά μια πισωκίνητη merc slk, για να μη μιλήσω για αμερικανικές κατασκευές όπου πέφτει γέλιο...

gant
21-10-10, 17:29
Εγώ πάντως και με τα 115 αλογάκια μου στρίβω έτσι που δεν θα στριβα με το megane rs και εξηγούμαι, αν το megane υπερστρέψει αντε μάζεψε το. Με το bmw πιστεύω πως θα έχω καλύτερη τύχη. Φυσικά μιλώ προσωπικά και για τις δικές μου οδηγικές ικανότητες.

paganis
21-10-10, 19:01
Εγώ πάντως και με τα 115 αλογάκια μου στρίβω έτσι που δεν θα στριβα με το megane rs και εξηγούμαι, αν το megane υπερστρέψει αντε μάζεψε το. Με το bmw πιστεύω πως θα έχω καλύτερη τύχη. Φυσικά μιλώ προσωπικά και για τις δικές μου οδηγικές ικανότητες.

επειδη εχω οδηγησει το megane rs....το αμαξι ειναι για σεμιναριο στριψιματος(οπως και το διλιτρο κλιο)...καμια σχεση με το 316! το βαζεις πολυ πιο γρηγορα σε μια στροφη, με αντιδρασεις πολυ προβλεψιμες και προοδευτικες...σου δινει πολυ μεγαλυτερη αισθηση ασφαλειας και αισθησης..! επιπλεον...ενα μπροσθιοκινητο ειναι σαφεστατα πιο ευκολοδηγητο για τον μεσο οδηγο....οπως και οι αντιδρασεις που θα εχει στο οριο...θα ειναι πιο ελενχομενες ..