PDA

Επιστροφή στο Forum : Αναβαθμιση sofware οθονης και map DVD



BMW_pilot
16-10-10, 16:56
οπως πολλοι γνωριζετε αποκτησα μια μεταχειρισμενη BMW X3 του 2004 η οποια διαθετει οθονη στο ταμπλω με ''υπολογιστη'' - τηλεοραση και navigation. Στο χωρο αποσκευων στην μοναδα του DVD εχει ενα δισκακι χαρτων, οχι πρωτοτυπο αλλα αντιγραφη, με μονο το βασικο χαρτη της Ελλαδας και μονο την Αττικη. Δεν εχει γινει ποτε αναβαθμιση του προγραμματος του υπολογιστη με αποτελεσμα να εχει την πρωτη εκδοση του 2004.
Αποριες:
1. την αναβαθμιση στην νεα version την δικαιουμαι δωρεαν απο την BMW? (μαλλον αστεια ερωτηση μια που το τζαμπα πεθανε εδω και καιρο)
2. η αναβαθμιση αλλαζει και τις λειτουργιες του COMPUTER που υπολογιζει καταναλωση κτλ ή/και της τηλεορασης μια που το δικο μου εχει ενα προβλημα και δεν κλεινει η τηλεοραση αλλα πρεπει να σβησεις το αυτοκινητο για να γυρισει στο ραδιοφωνο.
3. Βρηκα πολυ ευκολα στο δικτυο, στην Ελλαδα και στο εξωτερικο, να πουλανε αντιγραφα και της αναβαθμισης και του νεου χαρτη (2011) με ολη την Ευρωπη. Ποια ειναι η αποψη σας και η εμπειριες σας?

Ευχαριστω εκ των πρωτερων για τις γνωσεις σας...

asot
16-10-10, 21:55
Αποριες:
1. την αναβαθμιση στην νεα version την δικαιουμαι δωρεαν απο την BMW? (μαλλον αστεια ερωτηση μια που το τζαμπα πεθανε εδω και καιρο)
2. η αναβαθμιση αλλαζει και τις λειτουργιες του COMPUTER που υπολογιζει καταναλωση κτλ ή/και της τηλεορασης μια που το δικο μου εχει ενα προβλημα και δεν κλεινει η τηλεοραση αλλα πρεπει να σβησεις το αυτοκινητο για να γυρισει στο ραδιοφωνο.
3. Βρηκα πολυ ευκολα στο δικτυο, στην Ελλαδα και στο εξωτερικο, να πουλανε αντιγραφα και της αναβαθμισης και του νεου χαρτη (2011) με ολη την Ευρωπη. Ποια ειναι η αποψη σας και η εμπειριες σας?

1. Τιποτε δεν θα σου προσφέρει η BMW δωρεάν (εκτός και αν είσαι σε εγγύηση, οπότε θα πρεπε να σου λύσει θέματα σαν αυτό με την TV που περιγράφεις)
2. ΑΝ η έκδοση firmware που έχεις είναι πολύ παλια, υπάρχει μια πιθανότητα να λυθούν και άλλα μικρά θέματα...
3. Η πιο πρόσφατη έκδοση είναι η V.32 (οταν την εγκαταστήσεις, στην οθόνη - επάνω δεξια θα γράφει 4-1/00) και δουλέυει άριστα, χωρίς προβλήματα - ειναι και απαραίτητη για τα DVD GPS δισκάκια από το 2009, επειδή είναι Dual Layer
Να την εγκαταστήσεις, ακολουθωντας προσεκτικά τις οδηγίες - 7 λεπτά δουλειά είναι...

Το firmware ειναι ΔΩΡΕΑΝ σε πολλά site αλλα και οι χάρτες δεν είναι δυσεύρετοι...

kostasxan
27-01-11, 08:19
Εμένα είναι μοντέλο 2007 με οθόνη και navi χωρίς TV και στο ράδιο δεν δουλεύει το RDS , έχει αυτό με τα 8 ηχεία και sub κάτω από τα καθίσματα (μήπως χρειάζεται αναβάθμιση αν ναι πως γίνεται?).
Επίσης θα ήθελα να μάθω πως γίνεται να ρυθμίσεις την ένταση θορύβου ?

JordanX3
10-02-11, 12:36
Εμένα είναι μοντέλο 2007 με οθόνη και navi χωρίς TV και στο ράδιο δεν δουλεύει το RDS , έχει αυτό με τα 8 ηχεία και sub κάτω από τα καθίσματα (μήπως χρειάζεται αναβάθμιση αν ναι πως γίνεται?).
Επίσης θα ήθελα να μάθω πως γίνεται να ρυθμίσεις την ένταση θορύβου ?
Γειά σου Κώστα! τι κάνεις? Γιατί δεν δουλεύει το RDS και τι είναι η ένταση θορύβου? απο την αρχή είχες το πρόβλημα - εγω πάντως δεν έχω κανένα τετοιου είδους πρόβλημα και έχουμε ακριβώς το ίδιο. -και το Navi DVD που μου έστειλες πέρσι δουλεύει ακόμα:original: μήπως έκανες καμία αναβάθμιση με 2011??

zourlas
25-09-13, 23:37
1. Τιποτε δεν θα σου προσφέρει η BMW δωρεάν (εκτός και αν είσαι σε εγγύηση, οπότε θα πρεπε να σου λύσει θέματα σαν αυτό με την TV που περιγράφεις)
2. ΑΝ η έκδοση firmware που έχεις είναι πολύ παλια, υπάρχει μια πιθανότητα να λυθούν και άλλα μικρά θέματα...
3. Η πιο πρόσφατη έκδοση είναι η V.32 (οταν την εγκαταστήσεις, στην οθόνη - επάνω δεξια θα γράφει 4-1/00) και δουλέυει άριστα, χωρίς προβλήματα - ειναι και απαραίτητη για τα DVD GPS δισκάκια από το 2009, επειδή είναι Dual Layer
Να την εγκαταστήσεις, ακολουθωντας προσεκτικά τις οδηγίες - 7 λεπτά δουλειά είναι...

Το firmware ειναι ΔΩΡΕΑΝ σε πολλά site αλλα και οι χάρτες δεν είναι δυσεύρετοι...

Φίλε Asot, μπορείς να μου στείλεις με pm που μπορώ να βρω το firmware καθώς και κάνα Χάρτη Ευρώπης. Έχω ένα Χ3 2006 με navi.

Ευχαριστώ εκ των προτέρων

jimbou
13-12-13, 11:41
Έχω ένα x3 e83 με navi και mp4 στο χώρο αποσκευών.Έχω βάλει την v32 και δουλεύουν όλα μια χαρά. Υπάρχει κανένας τρόπος να έχω ελληνικά? Κάποιος που να έχει κάνει κάποια μετάφραση?