PDA

Επιστροφή στο Forum : BMW μεταχειρισμενα με κατεβασμενα χιλιομετρα!



BMW_pilot
15-10-10, 11:25
Μια μεγαλη καλημερα προς ολους τους bmwfans μια που εδω και λιγο καιρο ειμαι και εγω μελος σαν ιδιοκτητης.

Γραφω για να μοιραστω την εμπειρια μου μετα απο πολυ ψαξιμο για αγορα μεταχειρισμενης BMW. Η ανακαλυψη που εκανα ειναι οτι ειναι πολυ ευκολο και πολυ συχνο να βρεθει αυτοκινητο με κατεβασμενα χιλιομετρα. Υπαρχουν ηδη πολλα στην Αθηνα μερικα απο τα οποια ανακαλυψα εγκαιρα και την γλυτωσα. Θα ξερετε βεβαια οτι τα χιλιομετρα κρατουνται και μεσα στο κλειδι. Αυτο βεβαια αφου εχει πειραχτει το κοντερ μεταβιβαζεται και στο κλειδι οποτε και αυτο δινει τα ψευδη στοιχεια. Επισης οι διαφορες εξουσιοδοτημενες αντιπροσωπειες δεν ειναι on-line οποτε αν δεν βρεθει η συγκεκριμενη που το αυτοκινητο εκανε σερβις δεν μπορει να δωσει στοιχεια για το παρελθον του αυτοκινητου. Σε συνδεση ειναι μονο το δικτυο της ιδιας αντιπροσωπειας και μπορει να βρεθει ακρη.
Επισης βρηκα αυτοκινητα απο κατασχεσεις οπως και εταιρικα με τα ιδια κουσουρια. Βρηκα τρακαρισμενο που ειχε επισκευαστει στον κοντινο αντιπροσωπο και γι' αυτο στον ΑΠΑΡΑΙΤΗΤΟ ελεγχο αγορας υποβιβαζε το τρακαρισμα και το ανεφερε σαν αλλαγη προφυλακτηρα και βαψιμο φτερου.
Επισης βρηκα αυτοκινητα με αδειο βιβλιο σερβις ή βιβλιο σερβις που ειχε αφαιρεθει η σελιδα με τα στοιχεια του αυτοκινητου.

Φυσικα μπορω να σας αναφερω συγκεκριμενους εμπορους στους οποιους βρηκα ''πειραγμενα'' αυτοκινητα με αποδειξεις και θα το κανω αν μου ζητηθει. Αλλα δεν ειναι αυτο το θεμα. Γραφω συμβουλευτικα μετα απο την δικη μου περιπετεια. Και σαν συμπερασμα: μην εμπιστευεστε κανεναν, ουτε καν τις εξουσιοδοτημενες και κυριλε αντιπροσωπειες για τον ελεγχο αλλα ψαξτε βαθυτερα τα χαρτια του αυτοκινητου ακομα και αν χρειαστει να γυρισετε με αντιγραφο της αδειας ολα τα εξουσιοδοτημενα συνεργεια μεχρι να βρειτε το αρχειο του αυτοκινητου.

Δεχομαι αποριες και ερωτησεις μια που κατεληξα να γινω λιγο περισσοτερο εμπειρος στα μεταχειρισμενα και ευτυχως το ψαξιμο μου ειχε ευτυχη καταληξη μια που βρηκα αυτοκινητο απο ιδιωτη με τπολυ καλη χρηση και αφου το ελεγξα στο εξουσιοδοτημενο συνεργειο που το παρακολουθουσε και ειχε καταγραφες στο πληρες βιβλιο σερβις.

Vasilis
15-10-10, 11:36
καλοριζικο το αυτοκινητο σου κ σε ευχαριστουμε εκ των προτερων για τις πολυτιμες εμπειριες που αποκτησες απο την εν λογω αγορα σου και που θα χρειαστει να μοιραστεις μαζι μας!:thanks:

Nino
15-10-10, 11:42
Καταρχην:viannen_01:
εν bmwfans αδελφε!!! Καλοριζικο το νεο σου αμαξι!!!
Τωρα για τα πειραγμενα χιλιομετρα... υπαρχουν και αλλα μερη εκτος του εγκεφαλου, που μπορει καποιος να ψαξει και να βρει τα πραγματικα χιλιομετρα του αυτοκινητου...

S8N
15-10-10, 12:07
Αυτά τα φαινόμενα τα συναντάς παντού. Κι εγώ όταν έψαχνα για 5άρα είδα πράγματα και θαύματα, επίτρεψέ μου όμως να σου διηγηθώ μια ιστορία πρόσφατη:

Γνωστός μου τρακάρει χοντρά πριν αρκετά χρόνια (2004 η 2005) στη Λ. Πειραιώς. Συγκεκριμένα, πέφτει με 100+ πίσω από Punto το οποίο χάνει τον έλεγχο, μπαίνει στην ΕΚΟ πριν το Praktiker και χτυπά με τη σειρά του ένα φρεσκοπλυμμένο Golf. Το Punto πιάνει φωτιά μες στο βενζινάδικο. Η τρελή πορεία όμως του αυτοκινήτου του γνωστού μου δε σταματά εκεί. Το punto δεν ανέκοψε την ταχύτητά του κι έτσι πέφτει εν συνεχεία πίσω από ένα opel astra cabrio. Το Astra κάνει τετ-α-κε, καβαλάει με το πλάι ένα πεζοδρόμιο αφήνοντας τον πίσω ημιάκαμπτο αυτούσιο στο οδόστρωμα και εμβολίζει την 3άρα του βενζινοπώλη η οποία με τη σειρά της χτυπάει ένα άλλο αυτοκίνητο, παρκαρισμένο κι αυτό πάνω στο πεζοδρόμιο. Ούτε όμως το Astra κατάφερε να ανακόψει πλήρως την ταχύτητα του Αρμαγεδώνα, ο οποίος τελικά σταμάτησε πάνω σε μια προπορευόμενη Ε39 BMW.

Το αυτοκίνητο του γνωστού μου είχε διαλυθεί. Μαζεύανε τις μπίλιες των ρουλεμάν των τροχών από τον δρόμο, ο μπροστινός τροχός είχε χτυπήσει τον θόλο και είχε μετατοπίσει το δεξί A-pillar στη βάση του με το μαρσπιέ 25 εκατοστά πίσω. Όλοι οι αερόσακκοι είχαν ανοίξει, η 17άρα ζάντα παραμορφώθηκε τόσο που έσπασε χτυπώντας πάνω στη δαγκάνα, η κρεμαγιέρα της ZF κόπηκε στη μέση, η οροφή τσάκισε, τα τζάμια έσπασαν, τα μηχανικά τον ήπιαν και το αμάξι γενικά είχε γίνει σώβρακο. Η ασφαλιστική πλήρωσε συνολικά σε αποζημειώσεις 126.000 ευρώ.

Το αυτοκίνητο αυτό λοιπόν πήγε σε εξουσιοδοτημένο αντιπρόσωπο για να επισκευαστεί. Το κοστολόγιο ήταν 23.000 ευρώ. Ο γνωστός μου το έφτιαξε τελικά αλλού με μεταχειρισμένα και ιμιτασιόν ανταλλακτικά, ξοδεύοντας 8.500 ευρώ. Έπεσε τόσο κόψε-ράψε που ο φανοποιός άνοιξε δίπλα Χρυσό Ψαλίδι.

Όπως καταλαβαίνεις το αυτοκίνητο αυτό δεν ήταν πια το ίδιο. Κανείς δε θα μπορούσε να του έχει εμπιστοσύνη αφού η ζημιά στα μηχανικά μέρη ήταν τεράστια και τα ανταλλακτικά που μπήκαν αμφιβόλου ποιότητας. Ο γνωστός μου λοιπόν συμπλήρωσε 108.000km και το πούλησε. Το πούλησε με 70.000km σε κάποιον ταλαίπωρο ο οποίος το πήγε σε τρεις φανοποιούς να το ελέγξουν και εξ' αυτών οι 2 το βρήκαν άψογο, ο δε τρίτος του είπε ότι έχει βάψει μόνο ένα φτερό.

Τα χρόνια πέρασαν, το αυτοκίνητο άλλαξε ξανά χέρια και τελικά το πέτυχα πριν 2 χρόνια στο Μοσχάτο. Κάτι νέα παιδιά ήταν από πάνω και το κοιτούσαν. Τους έπιασα κουβέντα και έμαθα πως το είχαν αγοράσει πρόσφατα με μόλις 54.000 km από κάποιον μαντρά στο Κερατσίνι και με πλούσια προίκα από αξεσουάρ. Μάλλον τους χάλασα τη ζαχαρένια όταν τους είπα την ιστορία του. Μου έδειξαν το βιβλίο service και ήταν καινούργιο, με σφραγίδες και αυτοκόλλητα για service από το 2003 έως το 2008. Αυτό που δεν είχαν παρατηρήσει βέβαια είναι πως ενώ όλα τα υπόλοιπα βιβλία της εταιρείας ήταν μονόχρωμα, εκείνο ήταν πολύχρωμο, πράγμα που σήμαινε πως είχε εκδοθεί για μεταγενέστερο μοντέλο.

Εκείνη την εποχή λοιπόν, με ένα 50ευρω σου γύριζαν το κοντέρ και με άλλο ένα σου έβγαζαν κάτι ποντικομαμήδες μέσα από την αντιπροσωπεία καινούργιο βιβλίο service. Κάτι λαμόγια που δούλευαν σε εξουσιοδοτημένα του έκαναν service καταχωρόντας πλαστά km ή χωρίς ν' ανοίγουν καν καρτέλα, οπότε ούτε από εκεί έβγαζες άκρη.

Γενικά το μεταχειρισμένο θέλει ψάξιμο και έλεγχο από σοβαρούς επαγγελματίες. Εγώ έφαγα τον κόσμο να βρω καθαρό αυτοκίνητο με εξοπλισμό της αρεσκείας μου αλλά και πάλι θα το ήθελα με περισσότερα κυβικά. Απ' την άλλη, υπάρχει κόσμος άρρωστος με το αυτοκίνητό του. Τέτοια αυτοκίνητα, όταν τελικά βγουν προς πώληση, είναι κελεπούρια. Συνήθως όμως αυτά αγοράζονται από γνωστούς ή φίλους.

patriNOS
15-10-10, 12:55
Αυτά τα φαινόμενα τα συναντάς παντού. Κι εγώ όταν έψαχνα για 5άρα είδα πράγματα και θαύματα, επίτρεψέ μου όμως να σου διηγηθώ μια ιστορία πρόσφατη:

Γνωστός μου τρακάρει χοντρά πριν αρκετά χρόνια (2004 η 2005) στη Λ. Πειραιώς. Συγκεκριμένα, πέφτει με 100+ πίσω από Punto το οποίο χάνει τον έλεγχο, μπαίνει στην ΕΚΟ πριν το Praktiker και χτυπά με τη σειρά του ένα φρεσκοπλυμμένο Golf. Το Punto πιάνει φωτιά μες στο βενζινάδικο. Η τρελή πορεία όμως του αυτοκινήτου του γνωστού μου δε σταματά εκεί. Το punto δεν ανέκοψε την ταχύτητά του κι έτσι πέφτει εν συνεχεία πίσω από ένα opel astra cabrio. Το Astra κάνει τετ-α-κε, καβαλάει με το πλάι ένα πεζοδρόμιο αφήνοντας τον πίσω ημιάκαμπτο αυτούσιο στο οδόστρωμα και εμβολίζει την 3άρα του βενζινοπώλη η οποία με τη σειρά της χτυπάει ένα άλλο αυτοκίνητο, παρκαρισμένο κι αυτό πάνω στο πεζοδρόμιο. Ούτε όμως το Astra κατάφερε να ανακόψει πλήρως την ταχύτητα του Αρμαγεδώνα, ο οποίος τελικά σταμάτησε πάνω σε μια προπορευόμενη Ε39 BMW.

Το αυτοκίνητο του γνωστού μου είχε διαλυθεί. Μαζεύανε τις μπίλιες των ρουλεμάν των τροχών από τον δρόμο, ο μπροστινός τροχός είχε χτυπήσει τον θόλο και είχε μετατοπίσει το δεξί A-pillar στη βάση του με το μαρσπιέ 25 εκατοστά πίσω. Όλοι οι αερόσακκοι είχαν ανοίξει, η 17άρα ζάντα παραμορφώθηκε τόσο που έσπασε χτυπώντας πάνω στη δαγκάνα, η κρεμαγιέρα της ZF κόπηκε στη μέση, η οροφή τσάκισε, τα τζάμια έσπασαν, τα μηχανικά τον ήπιαν και το αμάξι γενικά είχε γίνει σώβρακο. Η ασφαλιστική πλήρωσε συνολικά σε αποζημειώσεις 126.000 ευρώ.

Το αυτοκίνητο αυτό λοιπόν πήγε σε εξουσιοδοτημένο αντιπρόσωπο για να επισκευαστεί. Το κοστολόγιο ήταν 23.000 ευρώ. Ο γνωστός μου το έφτιαξε τελικά αλλού με μεταχειρισμένα και ιμιτασιόν ανταλλακτικά, ξοδεύοντας 8.500 ευρώ. Έπεσε τόσο κόψε-ράψε που ο φανοποιός άνοιξε δίπλα Χρυσό Ψαλίδι.

Όπως καταλαβαίνεις το αυτοκίνητο αυτό δεν ήταν πια το ίδιο. Κανείς δε θα μπορούσε να του έχει εμπιστοσύνη αφού η ζημιά στα μηχανικά μέρη ήταν τεράστια και τα ανταλλακτικά που μπήκαν αμφιβόλου ποιότητας. Ο γνωστός μου λοιπόν συμπλήρωσε 108.000km και το πούλησε. Το πούλησε με 70.000km σε κάποιον ταλαίπωρο ο οποίος το πήγε σε τρεις φανοποιούς να το ελέγξουν και εξ' αυτών οι 2 το βρήκαν άψογο, ο δε τρίτος του είπε ότι έχει βάψει μόνο ένα φτερό.

Τα χρόνια πέρασαν, το αυτοκίνητο άλλαξε ξανά χέρια και τελικά το πέτυχα πριν 2 χρόνια στο Μοσχάτο. Κάτι νέα παιδιά ήταν από πάνω και το κοιτούσαν. Τους έπιασα κουβέντα και έμαθα πως το είχαν αγοράσει πρόσφατα με μόλις 54.000 km από κάποιον μαντρά στο Κερατσίνι και με πλούσια προίκα από αξεσουάρ. Μάλλον τους χάλασα τη ζαχαρένια όταν τους είπα την ιστορία του. Μου έδειξαν το βιβλίο service και ήταν καινούργιο, με σφραγίδες και αυτοκόλλητα για service από το 2003 έως το 2008. Αυτό που δεν είχαν παρατηρήσει βέβαια είναι πως ενώ όλα τα υπόλοιπα βιβλία της εταιρείας ήταν μονόχρωμα, εκείνο ήταν πολύχρωμο, πράγμα που σήμαινε πως είχε εκδοθεί για μεταγενέστερο μοντέλο.

Εκείνη την εποχή λοιπόν, με ένα 50ευρω σου γύριζαν το κοντέρ και με άλλο ένα σου έβγαζαν κάτι ποντικομαμήδες μέσα από την αντιπροσωπεία καινούργιο βιβλίο service. Κάτι λαμόγια που δούλευαν σε εξουσιοδοτημένα του έκαναν service καταχωρόντας πλαστά km ή χωρίς ν' ανοίγουν καν καρτέλα, οπότε ούτε από εκεί έβγαζες άκρη.

Γενικά το μεταχειρισμένο θέλει ψάξιμο και έλεγχο από σοβαρούς επαγγελματίες. Εγώ έφαγα τον κόσμο να βρω καθαρό αυτοκίνητο με εξοπλισμό της αρεσκείας μου αλλά και πάλι θα το ήθελα με περισσότερα κυβικά. Απ' την άλλη, υπάρχει κόσμος άρρωστος με το αυτοκίνητό του. Τέτοια αυτοκίνητα, όταν τελικά βγουν προς πώληση, είναι κελεπούρια. Συνήθως όμως αυτά αγοράζονται από γνωστούς ή φίλους.

εχεις καμια συγγενια με τον γιωργο που εχει το 850csi? εστω και μακρινη....αν όχι εσυ ο ιδιοκτητης του bmw? :th_Laie_67-1: :th_Laie_67-1: :th_Laie_67-1:

chief
15-10-10, 13:37
Οσον αφορα τα χιλιομετρα, ενα καλο διαγνωστικο τα βρισκει πολυ ευκολα.

Ενα διαγνωστικο της autologic τα βρισκει ευκολα ακομα και απο την μνημη απο τα φωτα και με αλλους τροπους.

Σιγουρα και το GT-1 πρεπει να τα βρισκει.

gyiama
15-10-10, 14:12
δυστυχως υπαρχει τροπος να αλλαξουν εντελως τα χλμ απο παντου και να μην τα βρισκει κανεις!!! κοντερ/εγκεφαλος/κλειδι/κεντρικη μοναδα ελεγχου/εγκεφαλος φωτων

NickE60
15-10-10, 14:12
δυστυχως υπαρχει τροπος να αλλαξουν εντελως τα χλμ απο παντου και να μην τα βρισκει κανεις!!! κοντερ/εγκεφαλος/κλειδι/κεντρικη μοναδα ελεγχου/εγκεφαλος φωτων

..και εύκολα... thumb

μόνο από το ιστορικό του αυτοκινήτου μπορεί να τα βρει ...που συζητιέται κι αυτό..

ghost-rider
15-10-10, 14:47
Γυριζουν τα χιλιομετρα δυστυχως. Πλεον ευκολα. Θελει προσοχη. Ιδιαιτερα στα παλια αυτοκινητα που εμφανιζουν πολυ λιγα χιλιομετρα. Η αληθεια ειναι πως αν καποιος μπει στον "κοπο" να γυρισει θα το ριξει κατω απο τα 100.000. Οποτε και εκει θελει πιο πολυ ψαξιμο. Περισσοτερες πιθανοτητες εχουν να ειναι αθωα αυτοκινητα με 100.000+ χιλιομετρα. Θεωρητικα παντα.
Καθε φορα ας εχουμε υποψιν μας οτι ενας μεσος οδηγος κανει πανω κατω 15.000 χιλιομετρα το χρονο. Δεν ειναι απολυτο, αλλα σαν αρχικος μπουσουλας μπορει να δουλεψει..
Τα τρακαρισματα ολο και απο καπου θα φανουν τωρα. Απο τις ποντες των κομματιων που αλλαχθηκαν, απο τις τσιχλες, απο τα σβησιματα του βερνικιου στο εσωτερικο των εκαστοτε τεμαχιων.. Απο το πως ειναι βαμμενες οι βιδες αν μιλαμε για μπροστινα φτερα, και φυσικα απο διακενα και εναλλαγες χρωματισμων. Αν και στα τελευταια ενας καλος φανοποιος δεν την παταει. Το φρεσκαρισμα ειναι εντοπισιμο στις περισσοτερες των περιπτωσεων απο τους μετρητες παχους βαφης. Θελει πολυ τεχνη για να μην πιασουν το φρεσκαρισμα οι μετρητες και συνηθως δεν γινεται τετοια δουλεια.
Τελος, τα περισσοτερα πλαστικα και λοιπα που μπορουν να υπαρχουν πχ πισω απο τη μετωπη, εχουν σταμπαρισμενη επανω τους ημερομηνια εξοδου απο το εργοστασιο. Καλο ειναι να ειναι αυτη(η ημερομηνια των πλαστικων τεμεχιων) πριν την ημερομηνια εξοδου του αυτοκινητου απο το εργοστασιο...

halkida116mpack
15-10-10, 14:51
Αυτά τα φαινόμενα τα συναντάς παντού. Κι εγώ όταν έψαχνα για 5άρα είδα πράγματα και θαύματα, επίτρεψέ μου όμως να σου διηγηθώ μια ιστορία πρόσφατη:

Γνωστός μου τρακάρει χοντρά πριν αρκετά χρόνια (2004 η 2005) στη Λ. Πειραιώς. Συγκεκριμένα, πέφτει με 100+ πίσω από Punto το οποίο χάνει τον έλεγχο, μπαίνει στην ΕΚΟ πριν το Praktiker και χτυπά με τη σειρά του ένα φρεσκοπλυμμένο Golf. Το Punto πιάνει φωτιά μες στο βενζινάδικο. Η τρελή πορεία όμως του αυτοκινήτου του γνωστού μου δε σταματά εκεί. Το punto δεν ανέκοψε την ταχύτητά του κι έτσι πέφτει εν συνεχεία πίσω από ένα opel astra cabrio. Το Astra κάνει τετ-α-κε, καβαλάει με το πλάι ένα πεζοδρόμιο αφήνοντας τον πίσω ημιάκαμπτο αυτούσιο στο οδόστρωμα και εμβολίζει την 3άρα του βενζινοπώλη η οποία με τη σειρά της χτυπάει ένα άλλο αυτοκίνητο, παρκαρισμένο κι αυτό πάνω στο πεζοδρόμιο. Ούτε όμως το Astra κατάφερε να ανακόψει πλήρως την ταχύτητα του Αρμαγεδώνα, ο οποίος τελικά σταμάτησε πάνω σε μια προπορευόμενη Ε39 BMW.

Το αυτοκίνητο του γνωστού μου είχε διαλυθεί. Μαζεύανε τις μπίλιες των ρουλεμάν των τροχών από τον δρόμο, ο μπροστινός τροχός είχε χτυπήσει τον θόλο και είχε μετατοπίσει το δεξί A-pillar στη βάση του με το μαρσπιέ 25 εκατοστά πίσω. Όλοι οι αερόσακκοι είχαν ανοίξει, η 17άρα ζάντα παραμορφώθηκε τόσο που έσπασε χτυπώντας πάνω στη δαγκάνα, η κρεμαγιέρα της ZF κόπηκε στη μέση, η οροφή τσάκισε, τα τζάμια έσπασαν, τα μηχανικά τον ήπιαν και το αμάξι γενικά είχε γίνει σώβρακο. Η ασφαλιστική πλήρωσε συνολικά σε αποζημειώσεις 126.000 ευρώ.

Το αυτοκίνητο αυτό λοιπόν πήγε σε εξουσιοδοτημένο αντιπρόσωπο για να επισκευαστεί. Το κοστολόγιο ήταν 23.000 ευρώ. Ο γνωστός μου το έφτιαξε τελικά αλλού με μεταχειρισμένα και ιμιτασιόν ανταλλακτικά, ξοδεύοντας 8.500 ευρώ. Έπεσε τόσο κόψε-ράψε που ο φανοποιός άνοιξε δίπλα Χρυσό Ψαλίδι.

Όπως καταλαβαίνεις το αυτοκίνητο αυτό δεν ήταν πια το ίδιο. Κανείς δε θα μπορούσε να του έχει εμπιστοσύνη αφού η ζημιά στα μηχανικά μέρη ήταν τεράστια και τα ανταλλακτικά που μπήκαν αμφιβόλου ποιότητας. Ο γνωστός μου λοιπόν συμπλήρωσε 108.000km και το πούλησε. Το πούλησε με 70.000km σε κάποιον ταλαίπωρο ο οποίος το πήγε σε τρεις φανοποιούς να το ελέγξουν και εξ' αυτών οι 2 το βρήκαν άψογο, ο δε τρίτος του είπε ότι έχει βάψει μόνο ένα φτερό.

Τα χρόνια πέρασαν, το αυτοκίνητο άλλαξε ξανά χέρια και τελικά το πέτυχα πριν 2 χρόνια στο Μοσχάτο. Κάτι νέα παιδιά ήταν από πάνω και το κοιτούσαν. Τους έπιασα κουβέντα και έμαθα πως το είχαν αγοράσει πρόσφατα με μόλις 54.000 km από κάποιον μαντρά στο Κερατσίνι και με πλούσια προίκα από αξεσουάρ. Μάλλον τους χάλασα τη ζαχαρένια όταν τους είπα την ιστορία του. Μου έδειξαν το βιβλίο service και ήταν καινούργιο, με σφραγίδες και αυτοκόλλητα για service από το 2003 έως το 2008. Αυτό που δεν είχαν παρατηρήσει βέβαια είναι πως ενώ όλα τα υπόλοιπα βιβλία της εταιρείας ήταν μονόχρωμα, εκείνο ήταν πολύχρωμο, πράγμα που σήμαινε πως είχε εκδοθεί για μεταγενέστερο μοντέλο.

Εκείνη την εποχή λοιπόν, με ένα 50ευρω σου γύριζαν το κοντέρ και με άλλο ένα σου έβγαζαν κάτι ποντικομαμήδες μέσα από την αντιπροσωπεία καινούργιο βιβλίο service. Κάτι λαμόγια που δούλευαν σε εξουσιοδοτημένα του έκαναν service καταχωρόντας πλαστά km ή χωρίς ν' ανοίγουν καν καρτέλα, οπότε ούτε από εκεί έβγαζες άκρη.

Γενικά το μεταχειρισμένο θέλει ψάξιμο και έλεγχο από σοβαρούς επαγγελματίες. Εγώ έφαγα τον κόσμο να βρω καθαρό αυτοκίνητο με εξοπλισμό της αρεσκείας μου αλλά και πάλι θα το ήθελα με περισσότερα κυβικά. Απ' την άλλη, υπάρχει κόσμος άρρωστος με το αυτοκίνητό του. Τέτοια αυτοκίνητα, όταν τελικά βγουν προς πώληση, είναι κελεπούρια. Συνήθως όμως αυτά αγοράζονται από γνωστούς ή φίλους.

για αλλη μια φορα με....με εσκασες απο το γελιο:th_Laie_67-1:

giannis_compact
15-10-10, 15:14
Αυτά τα φαινόμενα τα συναντάς παντού. Κι εγώ όταν έψαχνα για 5άρα είδα πράγματα και θαύματα, επίτρεψέ μου όμως να σου διηγηθώ μια ιστορία πρόσφατη:

Γνωστός μου τρακάρει χοντρά πριν αρκετά χρόνια (2004 η 2005) στη Λ. Πειραιώς. Συγκεκριμένα, πέφτει με 100+ πίσω από Punto το οποίο χάνει τον έλεγχο, μπαίνει στην ΕΚΟ πριν το Praktiker και χτυπά με τη σειρά του ένα φρεσκοπλυμμένο Golf. Το Punto πιάνει φωτιά μες στο βενζινάδικο. Η τρελή πορεία όμως του αυτοκινήτου του γνωστού μου δε σταματά εκεί. Το punto δεν ανέκοψε την ταχύτητά του κι έτσι πέφτει εν συνεχεία πίσω από ένα opel astra cabrio. Το Astra κάνει τετ-α-κε, καβαλάει με το πλάι ένα πεζοδρόμιο αφήνοντας τον πίσω ημιάκαμπτο αυτούσιο στο οδόστρωμα και εμβολίζει την 3άρα του βενζινοπώλη η οποία με τη σειρά της χτυπάει ένα άλλο αυτοκίνητο, παρκαρισμένο κι αυτό πάνω στο πεζοδρόμιο. Ούτε όμως το Astra κατάφερε να ανακόψει πλήρως την ταχύτητα του Αρμαγεδώνα, ο οποίος τελικά σταμάτησε πάνω σε μια προπορευόμενη Ε39 BMW.

Το αυτοκίνητο του γνωστού μου είχε διαλυθεί. Μαζεύανε τις μπίλιες των ρουλεμάν των τροχών από τον δρόμο, ο μπροστινός τροχός είχε χτυπήσει τον θόλο και είχε μετατοπίσει το δεξί A-pillar στη βάση του με το μαρσπιέ 25 εκατοστά πίσω. Όλοι οι αερόσακκοι είχαν ανοίξει, η 17άρα ζάντα παραμορφώθηκε τόσο που έσπασε χτυπώντας πάνω στη δαγκάνα, η κρεμαγιέρα της ZF κόπηκε στη μέση, η οροφή τσάκισε, τα τζάμια έσπασαν, τα μηχανικά τον ήπιαν και το αμάξι γενικά είχε γίνει σώβρακο. Η ασφαλιστική πλήρωσε συνολικά σε αποζημειώσεις 126.000 ευρώ.

Το αυτοκίνητο αυτό λοιπόν πήγε σε εξουσιοδοτημένο αντιπρόσωπο για να επισκευαστεί. Το κοστολόγιο ήταν 23.000 ευρώ. Ο γνωστός μου το έφτιαξε τελικά αλλού με μεταχειρισμένα και ιμιτασιόν ανταλλακτικά, ξοδεύοντας 8.500 ευρώ. Έπεσε τόσο κόψε-ράψε που ο φανοποιός άνοιξε δίπλα Χρυσό Ψαλίδι.

Όπως καταλαβαίνεις το αυτοκίνητο αυτό δεν ήταν πια το ίδιο. Κανείς δε θα μπορούσε να του έχει εμπιστοσύνη αφού η ζημιά στα μηχανικά μέρη ήταν τεράστια και τα ανταλλακτικά που μπήκαν αμφιβόλου ποιότητας. Ο γνωστός μου λοιπόν συμπλήρωσε 108.000km και το πούλησε. Το πούλησε με 70.000km σε κάποιον ταλαίπωρο ο οποίος το πήγε σε τρεις φανοποιούς να το ελέγξουν και εξ' αυτών οι 2 το βρήκαν άψογο, ο δε τρίτος του είπε ότι έχει βάψει μόνο ένα φτερό.

Τα χρόνια πέρασαν, το αυτοκίνητο άλλαξε ξανά χέρια και τελικά το πέτυχα πριν 2 χρόνια στο Μοσχάτο. Κάτι νέα παιδιά ήταν από πάνω και το κοιτούσαν. Τους έπιασα κουβέντα και έμαθα πως το είχαν αγοράσει πρόσφατα με μόλις 54.000 km από κάποιον μαντρά στο Κερατσίνι και με πλούσια προίκα από αξεσουάρ. Μάλλον τους χάλασα τη ζαχαρένια όταν τους είπα την ιστορία του. Μου έδειξαν το βιβλίο service και ήταν καινούργιο, με σφραγίδες και αυτοκόλλητα για service από το 2003 έως το 2008. Αυτό που δεν είχαν παρατηρήσει βέβαια είναι πως ενώ όλα τα υπόλοιπα βιβλία της εταιρείας ήταν μονόχρωμα, εκείνο ήταν πολύχρωμο, πράγμα που σήμαινε πως είχε εκδοθεί για μεταγενέστερο μοντέλο.

Εκείνη την εποχή λοιπόν, με ένα 50ευρω σου γύριζαν το κοντέρ και με άλλο ένα σου έβγαζαν κάτι ποντικομαμήδες μέσα από την αντιπροσωπεία καινούργιο βιβλίο service. Κάτι λαμόγια που δούλευαν σε εξουσιοδοτημένα του έκαναν service καταχωρόντας πλαστά km ή χωρίς ν' ανοίγουν καν καρτέλα, οπότε ούτε από εκεί έβγαζες άκρη.

Γενικά το μεταχειρισμένο θέλει ψάξιμο και έλεγχο από σοβαρούς επαγγελματίες. Εγώ έφαγα τον κόσμο να βρω καθαρό αυτοκίνητο με εξοπλισμό της αρεσκείας μου αλλά και πάλι θα το ήθελα με περισσότερα κυβικά. Απ' την άλλη, υπάρχει κόσμος άρρωστος με το αυτοκίνητό του. Τέτοια αυτοκίνητα, όταν τελικά βγουν προς πώληση, είναι κελεπούρια. Συνήθως όμως αυτά αγοράζονται από γνωστούς ή φίλους.

Για τι αυτοκινητο μιλαμε?Παντως για να ειχε τοσο μεγαλο κοστος επισκευης πρεπει να ηταν ακριβο και το αυτοκινητο!

z3 2.2
15-10-10, 18:50
Τα θεματα αυτα ειναι λιγο πολυ γνωστα σε ολους μας.
Εγω με τη σειρα μου εχω ερθει πολλες φορες στη δυσκολη θεση να απογοητευσω τον καινουριο μου πελατη για το κελεπουρι που του πουλησε ο μαντρας της γειτονιας.

Η λυση ειναι μια κυριοι...ΞΕΒΡΑΚΩΣΤΕ ΤΟΥΣ!!!! Πειτε ονοματα,καντε μηνυσεις ξεσκιστε τους απατεωνες...χαλανε την πιατσα.

330compressor
15-10-10, 19:40
δυστυχως υπαρχει τροπος να αλλαξουν εντελως τα χλμ απο παντου και να μην τα βρισκει κανεις!!! κοντερ/εγκεφαλος/κλειδι/κεντρικη μοναδα ελεγχου/εγκεφαλος φωτων
Τα χιλιομετρα στο κοντερ ενταξη μπορουν ανετα αλλα για να μη φαίνονται τα πραγματικα χιλιομετρα θα πρεπει να αλλαχτούν ολοι οι εγκέφαλοι και το κόστος είναι μεγαλο οποτε θα τον πιασεις ανετα το λαμογιο \:warriorsmiley:

NickE60
15-10-10, 19:44
Τα χιλιομετρα στο κοντερ ενταξη μπορουν ανετα αλλα για να μη φαίνονται τα πραγματικα χιλιομετρα θα πρεπει να αλλαχτούν ολοι οι εγκέφαλοι και το κόστος είναι μεγαλο οποτε θα τον πιασεις ανετα το λαμογιο \:warriorsmiley:

πάνε αυτά... ένα τσιπάκι στά όργανα, ένα reset στους υπόλοιπους εγκεφάλους και ξανάνοιωσε με όσα χλμ θες.. :th_Laie_67-1: :th_Laie_67-1: ...δεν το βρίσκει ούτε η μαμά του... :shok:

γι' αυτό λέω... με το μάτι από την γενικότερη κατάσταση του αυτοκινήτου καταλαβαίνουμε περίπου τα χιλιόμετρα κι όχι απ' το κοντέρ ή τα χαρτιά...

gnx
15-10-10, 19:55
Ας πούμε λοιπόν ότι κάποιος γυρνάει το κοντέρ του από τα 130000 στα 80000 χιλιόμετρα.

Ο αγοραστής δεν οφείλει να ζητήσει βιβλιαράκι (και αποδείξεις που επιβεβαιώνουν τις σφραγίδες); Μήπως λοιπόν βρίσκουν και τα κάνουν;

Επίσης, δεν μπορώ να καταλάβω γιατί υπάρχει δισταγμός στο να αναφερθούν ονομαστικά συγκεκριμένα γεγονότα και αμάξια. Δεν ειναι αρκούντως σημαντικό να ενημερωθούν τα μέλη του φόρουμ;

NickE60
15-10-10, 20:10
Τι γεγονότα εννοείς? Απλά λέω ότι γίνεται κι ότι δεν βρίσκεις άκρη.

Θα σου πω μια απλή ιστορία.. σκάει μύτη σε μια γειτονιά του Aachen μια πλατφόρμα με μια SLR πάνω της. Ανοίγει ο μάστορας την πόρτα μπαίνει μέσα, βγάζει τα όργανα, τα πάει στον πάγκο, σκαλίζει κάτι για 5-10 λεπτά, τα ξαναβάζει μέσα, μπριζώνει ένα μηχανάκι, γυρίζει το κλειδί, το βγάζει, το δίνει στον οδηγό της πλατφόρμας, παίρνει 1500 και τέλος.. από 40000 το γύρισε στα 13000. Έγινε μπροστά σε πολύ φίλο μου..

Την επόμενη μέρα το αυτοκίνητο ταξίδεψε για Dubai...

Για αυτό σου λέω ένα έμπειρο μάτι θα δει πολλά, πολύ πιο πολλά απ' ότι γράφουν τα οποιαδήποτε χαρτιά... έλεγχο στο συνεργείο και γνώμη από έμπειρο μάστορα! thumb

dimis_gr
15-10-10, 20:16
Για μένα το καλήτερο είναι να πάει το αμάξι σε ''κοντερτζή'' δηλαδή αυτούς που επισκευάζουν και κάνουνε μα*****ές στο αμάξι. Τέτοιον θα βρείτε ρωτόντας έναν οποινδήποτε ταξιτζή. Πιστέψτε με(το χω κάνει σαν έλεγχο) είναι η καλήτερη λύση. Γιατί αυτός δεν κοιτάει μόνο το κοντερ αλλά και όλα τα ηλεκτρικά του αμαξιού. Να φανταστείτε σε 5-6 σημεία φαίνονται τα χλμ των bmw. Εκτός αν ο άλλος έχει πληρώσει κανα 300άρι να γυρίσει τα χλμ από παντού αλλά οι περισσότεροι το κάνουν στο κοντερ. Αυτός ο έλεγχος θα σας στοιχίσει γύρω στα 20euro. Επίσης να κοιτάτε το χαρτί του κτεο να δείτε με πόσα χλμ πέρασε έλεγχο την τελευταία φορά.
Από 'κει και πέρα όσον αφορά τα βιβλιαράκια service....από συνομιλία με μαντρά που είχα πριν λίγους μήνες και τον ρώτησα γέλασε λέγοντας μου εν ολίγοις ότι αυτά τα φέρνουνε με το κιλό απ' έξω και τα συμπληρώνουνε σε δικούς τους εδώ με όλα τα συνοδευτικά και το αμάξι να μην μπορείς να καταλάβεις αν έχει γυρισμένα χλμ παραμόνο από εμπειρία

Monsta
15-10-10, 20:27
γι' αυτό λέω... με το μάτι από την γενικότερη κατάσταση του αυτοκινήτου καταλαβαίνουμε περίπου τα χιλιόμετρα κι όχι απ' το κοντέρ..



Έτσι ακριβώς όπως τα λέει ο Νίκος είναι. Αυτό έκανα και γω αφού έλεγξα τα χλμ όσο μπορούσα. Ένα προσεγμένο αυτοκίνητο φαίνεται από αρκετά μέρη. Το θέμα είναι να κόβει το μάτι και να ξέρει να κοιτάξει εκεί που πρέπει. Αν δε μπορείτε οι ίδιοι πάρτε μαζί σας κάποιον που κατέχει το άθλημα.......




το πήγε σε τρεις φανοποιούς να το ελέγξουν και εξ' αυτών οι 2 το βρήκαν άψογο, ο δε τρίτος του είπε ότι έχει βάψει μόνο ένα φτερό.

.

.......αλλά σίγουρα όχι έναν από τους παραπάνω. Δε μπορώ να φανταστώ μαστόρια που δεν μπορούν να δουν έστω τα βαμμένα κομμάτια ενός αυτοκινήτου. Αν ασχοληθούν δε 5' παραπάνω θα βρουν και τα αλλαγμένα κομμάτια από ένα τρακάρισμα σαν αυτό που περιγράφει ο Άρης πιο πάνω. Είναι δηλαδή φύση ΑΔΥΝΑΤΟ να μην εντοπιστούν ατέλειες από μια τέτοια στούκα, εκτός κι αν είσαι τελείως τυφλός ή εσκεμμένα θες να παραπλανήσεις το πελάτη.

z3 2.2
15-10-10, 20:37
Ας πούμε λοιπόν ότι κάποιος γυρνάει το κοντέρ του από τα 130000 στα 80000 χιλιόμετρα.

Ο αγοραστής δεν οφείλει να ζητήσει βιβλιαράκι (και αποδείξεις που επιβεβαιώνουν τις σφραγίδες); Μήπως λοιπόν βρίσκουν και τα κάνουν;

Επίσης, δεν μπορώ να καταλάβω γιατί υπάρχει δισταγμός στο να αναφερθούν ονομαστικά συγκεκριμένα γεγονότα και αμάξια. Δεν ειναι αρκούντως σημαντικό να ενημερωθούν τα μέλη του φόρουμ;

Γιωργο εχεις δικιο,βρισκουν και τα κανουν!
Αλλα γιατι να τα κανουν???
Πες οτι πας στον χασαπη να αγορασεις κρεας,οκ?
Του λες "Θελω ενα κιλο κιμα μοσχαρισιο"
Και σου βαζει μισο κιλο μοσχαρι και μισο κιλο απο τα ξιγκια που θα πεταγε.
Μπορει να μην το παρεις χαμπαρι την ωρα που το κανει,αλλα στο εκανε και σε κοροιδεψε.
Βρηκε και τα εκανε λοιπον?

Θελουν ξεβρακωμα ρε φιλε!
Φαντασου θρασος που εχουν μερικοι.
Ερχεται περιχαρης πελατης με αυτοκινητο μολις αγορασμενο απο μαντρα.
Για να μην στα πολυλογω το αυτοκινητο ειχε καμια κατοσταρια (ναι κατοσταρια) και βαλε χλμ γυρισμενα και ηθελε και κανα τριχιλιαρο για να συνελθει μηχανικα και να ειναι ασφαλες.
Τα ειπα στον πελατη,μαζεψε τα κομματια του και πηγε στον μαντρα.
Ξες τι εγινε μετα Γιωργο?
Με πηρε τηλεφωνο ο μαντρας και μου ζητησε και τα ρεστα!!!
Μολις μου ειπε για αλληλεγγυη και κατι παπαριες τετοιες περι συναδελφισμου και επαγγελματισμου τοτε ειναι που γιναμε κωλος...

Εχω να σου πω ιστοριες με εισαγγελεις για ανακτηση ιστορικου τω αυτοκινητων,δικηγορους και αγωγες και μετα απ ολα αυτα να οι ιδιοι μαντραδες να συνεχιζουν να πουλανε ματρακαδες για καλα αυτοκινητα

skandalis447
15-10-10, 20:44
Παιδια σαν προγραμματιστης (και επειδη ειμαι και λιγο αρρωστος και παιζω αρκετες ωρες με GT1,OPS kai PIWIS) σας λεω οτι ολα μα ολα τα ηλεκτρονικα μερη των BMW προγραμματιζονται στα επιθυμυτα χλμ...Επισης και τα κλειδια...Ειναι ρουτινα για εναν καλο κοντερατζη...Αυτο το οποιο δεν αλλαζει ειναι τα σερβις...Εκει δεν κρυβονται...Απο εκει πιανονται πολλοι...οπως επισης και απο τις φθορες του αυτοκινητου...

dark knight
15-10-10, 20:46
κοιταω αγγελιες για μτχ Μ3 και το 90% ειναι κατω απο 90.000χλμ.χωρις να παω να τα δω απο κοντα παρατηρω απο φωτο σε τι κατασταση ειναι το τιμονι και το καθισμα.χαλι μαυρο.και το λεω επειδη το δικο μου ε46 ειχε σχεδον τα ιδια χλμ οταν το πηρα και ηταν σε πολλη καλυτερη κατασταση(τα δερματα) .το αποκορυφωμα ηταν οταν ψαχναμε με ενα φιλο αουντι ς3.ο μαντρας υποστηριζε 50.000χλμ.ανοιγουμε το βιβλιο σερβις οντως ειχε 2 σερβις εως τα 50.000χλμοταν το ρωτησαμε να μας πει τι ειχε αλλαξει μας εβγαλε μια αποδειξη(ο μαπας) απο εξουσιοδοτημενο αουντι σερβις με κοστος ανταλλακτικων και εργασιων.αλλα ηταν ΠΡΙΝ γυρισει το κοντερ και εγραφε 101.000χλμ:th_Laie_67-1:

Christos 330
15-10-10, 20:46
Οταν ενα ιδιωτης που εχει ενα αμαξι το οποιο ειναι λουλουδι και το ζηταει π.χ 15 χιλιαρικα . . .

Και οταν ενας μαντρας που εχει και αυτος ενα σχετικο αγριολουλοδο το ζηταει 13

χιλιαρικα με 30 η 40 χιλιαδες χιλιομετρα κατω ειναι φυσικοτατο ο αγοραστης που δεν

ξερει 5 πραγματα οπως ο φιλος μας πιο επανω να την πατησει σαν αγραμματος . . .

Σας αναφερω αυτο το παρδειγμα γιατι τυχαινει να εχω το αμαξι μου σε γνωστο site με

μεταχειρισμενα με παιρνουν διαφορα ατομα και η πρωτη κουβεντα ειναι (βρηκα ολοιδιο με

3χιλιαρικα πιο κατω)το ολοιδιο σημαινει το σκαφος τα αλλα...........................

Η καλυτερη αγορα για μεταχειρισμενο αυτοκινητο για εμενα ειναι ΜΟΝΟ απο ιδιωτη . . .

Εκτος και αν ο μαντρας σε οτι λεει εχει βαρυτητα . . .

z3 2.2
15-10-10, 20:50
Κοιτα Χρηστο μη τους βαζουμε ολους στο ιδιο καζανι.
Υπαρχουν και μαντραδες με παρα πολυ καλη φημη στον χωρο και πολυ καθαρα αυτοκινητα!
Ανθρωποι πραγματικα επαγγελματιες με ηθος και ειλικρινεια

Christos 330
15-10-10, 20:51
Κοιτα Χρηστο μη τους βαζουμε ολους στο ιδιο καζανι.
Υπαρχουν και μαντραδες με παρα πολυ καλη φημη στον χωρο και πολυ καθαρα αυτοκινητα!
Ανθρωποι πραγματικα επαγγελματιες με ηθος και ειλικρινεια

Εκτος και αν ο μαντρας σε οτι λεει εχει βαρυτητα . . .

Αυτο εννοουσα Δημητρη . . .

Monsta
15-10-10, 20:56
τα να οι ιδιοι μαντραδες να συνεχιζουν να πουλανε ματρακαδες για καλα αυτοκινητα

Σε κάθε γωνιά είχε ανοίξει και από μια μάντρα ρε Δημήτρη, τι περιμένεις από τα λαμόγια ???

Γνωστός έμπορος για παράδειγμα (και με καινούρια) διαφημίζει ότι ΔΕΝ θα σας πουλήσει 'αυτό' το αυτοκίνητο διότι πολύ απλά ΔΕΝ θα το αγόραζε. Εν τω μεταξύ δείχνει ένα σχέδιο από μία ......φυσαρμόνικα.

Yeah right ! Πριν αρκετό καιρό φίλος έψαχνε για αμάξι και είχαμε πάει να δούμε εκεί κάτι που τον ενδιέφερε. Το αμάξι ήτανε ΟΛΟ βαμμένο και ο πωληταράς να επιμένει μπροστά μου για 1/2 ώρα ότι είναι ΑΒΑΦΟ !!! Τρεξίματα, άχνες παντού, γραμμές από τα τριψίματα του στόκου, αστάρια που είχαν 'ρουφήξει'. Το αυτοκίνητο σώβρακο και εκείνος το χαβά του.

ghost-rider
15-10-10, 21:14
Τωρα προσπαθοντας να κανω και λιγο το δικηγορο του διαβολου, θα πω οτι δεν γινεται να θες αυτοκινητο 5ετιας, να θες να το παρεις στο 1/3 της αρχικης του αξιας και να μην εχει καν ενα βαμμενο κομματι. Δηλαδη ψαχνουμε καποιον που να χει παρει ενα αυτοκινητο και να το συντηρει αψογα μεσα σε γκαραζ και να το βγαζει βολτα μονο κυριακες περιμενοντας να το παρουμε εμεις? Σε αυτη την περιπτωση, συγνωμη κιολας, αλλα ψαχνουμε για κοροιδο. Εγω στη θεση ενος τετοιου ανθρωπου θα την βαραγα την τιμη οσο δεν παει. Γιατι να χασει αξια ενα τετοιο αυτοκινητο?

Για μενα το να εχει κατι βαμμενο δεν ειναι μεμπτο.
Το ασχημο ειναι η κοροιδια. Ασχημο ειναι να σου λενε οτι εχει εργοστασιακη βαφη και να μην εχει...
Ασχημο ειναι να σου λενε οτι εχει 50.000 χλμ και να χει 150.000.
Και πανω απ ολα ασχημο ειναι να το παιρνεις για ατρακαριστο και να χει γινει φυσαρμονικα..

Ασχημο ειναι το ψεμα με λιγα λογια, κατι που οι μαντραδες εχουν κανει καραμελα.
Πρεπει ο καθε υποψηφιος αγοραστης να ειναι σε θεση να δει και να εκτιμησει. Μονος του. Θα ρωτησει, θα ψαχτει και μετα απο λιγο καιρο θα τα βλεπει ολα. Αν εχει και κανενα γνωστο- συγγενη φανοποιο ας παει να δει πως γινονται ορισμενα πραγματα να ξερει που κοιταει.
Τωρα το να αρχισουμε να τους ξεσκεπαζουμε... Δε νομιζω οτι θα χει τελειωμο!
Δε θελετε να αναφερουμε καμια καθαρη μαντρα? Στα δακτυλα θα μετριουνται...

NickE60
15-10-10, 21:16
υπάρχουν πράγματα μέσα και έξω απ' το αυτοκίνητο που δίνουν εικόνα της χρήσης του αυτοκινήτου που έχει μεγάλη σχέση με τα χιλιόμετρα αλλά όχι πάντα, όπως το τιμόνι (αν είναι γνήσιο κι όχι ντυμένο) το κάθισμα του οδηγού, ο λεβιές, ο τεμπέλης, η μοκέτα κάτω απ΄τα πατάκι του οδηγού, τα πεντάλ, οι διακόπτες του τιμονιού και των παραθύρων, η κατάσταση της κάτω πλευράς και τα πλαστικά καλύμματα, η εξάτμιση, τα φανάρια, το καπώ, το παρπριζ, το βάθος στο χρώμα του, οι ζάντες του (αν είναι οι γνήσιες) οι χειρολαβές, κλπ,

όλα αυτά δείχνουν χρήση ...προσωπικά θα προτιμούσα να έχει καλή χρήση και περισσότερα χλμ, παρά λιγότερα χλμ και περισσότερες φθορές. Στην πρώτη περίπτωση το αυτοκίνητο έχει λίγα ή λίγο περισσότερα αλλά ευχάριστα χλμ, ενώ στη δεύτερη περίπτωση συνήθως έχει κάνει δύσκολα, καθημερινής χρήσης χλμ που μπορεί να είναι και πιο λίγα αλλά του φαίνονται...

φυσικά δεν εξετάζω χτυπήματα, αρμούς, σβησίματα κλπ που όπως είπε κι ο Κώστας ...όποιος ξέρει και θέλει ..τα αναγνωρίζει εύκολα..

E60_Arkadia
15-10-10, 21:22
Υπαρχουν πολλα λαμογια μαντραδες δυστυχως.Οταν εψαχνα για Ε60 το τι ειδαν τα ματια μου και ακουσαν τα αυτια μου δεν λεγεται! Πολλες π@π@ρολογιες απο τους μαντραδες.Γι αυτο εψαξα και βρηκα αυτοκινητο πολυ καλο απο ιδιωτη.Το αποκορυφωμα της π@π@ρολογιας ηταν απο εναν dealer κιολας της bmw,που προκειμενου να μου πουλησει 520 4κυλ,μου ειπε πως το 2.2 που ψαχνω ηταν το χειροτερο μοτερ που εχει μπει σε Ε60!!! Παντως το καλο αυτοκινητο φαινεται

S8N
15-10-10, 21:32
Για τι αυτοκινητο μιλαμε?Παντως για να ειχε τοσο μεγαλο κοστος επισκευης πρεπει να ηταν ακριβο και το αυτοκινητο!

Γιάννη, μιλάμε για S3 8P 225 με τιμή αγοράς το 2003 40.500 ευρώ. Όποιος περνά από εκείνη την ΕΚΟ στην Πειραιώς, πριν την στροφή του praktiker στο ρεύμα προς Πειραιά, ας ρωτήσει τον βενζινά.

S8N
15-10-10, 21:37
Υπαρχουν πολλα λαμογια μαντραδες δυστυχως.Οταν εψαχνα για Ε60 το τι ειδαν τα ματια μου και ακουσαν τα αυτια μου δεν λεγεται! Πολλες π@π@ρολογιες απο τους μαντραδες.Γι αυτο εψαξα και βρηκα αυτοκινητο πολυ καλο απο ιδιωτη.Το αποκορυφωμα της π@π@ρολογιας ηταν απο εναν dealer κιολας της bmw,που προκειμενου να μου πουλησει 520 4κυλ,μου ειπε πως το 2.2 που ψαχνω ηταν το χειροτερο μοτερ που εχει μπει σε Ε60!!! Παντως το καλο αυτοκινητο φαινεται

Πράγματι, έτσι είναι. Κι εγώ δεν το περίμενα ποτέ από εξουσιοδοτημένο dealer, αλλά έπεσα σε περίπτωση να προσπαθεί να μου πουλήσει ασημοπράσινη Ε60 2.2 ως ατρακάριστη τη στιγμή που την είχα δει μια εβδομάδα πριν στο φανοποιείο του με χτύπημα στις δυο αριστερές πόρτες-μαρσπιέ-κολώνα.

ghost-rider
15-10-10, 22:24
Πράγματι, έτσι είναι. Κι εγώ δεν το περίμενα ποτέ από εξουσιοδοτημένο dealer, αλλά έπεσα σε περίπτωση να προσπαθεί να μου πουλήσει ασημοπράσινη Ε60 2.2 ως ατρακάριστη τη στιγμή που την είχα δει μια εβδομάδα πριν στο φανοποιείο του με χτύπημα στις δυο αριστερές πόρτες-μαρσπιέ-κολώνα.

Οι dealer ειναι επικυνδυνοι. Συνηθως το εχουν με την ομιλια, ειναι κουστουμαρισμενοι, ευγενικοι, σε κερνανε καφε, σε πανε και μια βολτα με το αυτοκινητο που σε ενδιαφερει... Σου λενε κλασσικα οτι ειναι "δικο τους" και εχουν παρακαλουθησει ολη την πορεια του και ολα τα service του..

Και συνηθως εχουν τσακαλια φανοποιους και πολυ εξοπλισμενα συνεργεια, ενω το να βγαλουν ενα νεο book service δεν ειναι και τοσο δυσκολο γι αυτους...

Τωρα και βεβαια δεν ισχυει παντα αυτο. Αλλα ειναι οι πρωτοι που αν χρειαστει να μαζεψουν κατι μπορουν να το κανουν ευκολα. Εξαλλου τα μαστορια μεσα πληρωνονται με το μηνα. Για τον ιδιοκτητη της αντιπροσωπειας δεν ειναι κοστος να βαλει ενα αμαξι μεσα οταν το συνεργειο δεν ειναι φουλαρισμενο...

NickE60
15-10-10, 22:32
πόσα θέλετε??

https://cgi.ebay.co.uk/NEW-Genuine-BMW-Service-Book-Petrol-Diesel-2006-/350397744191?pt=UK_CarsParts_Vehicles_CarParts_SM&hash=item519555443f#ht_500wt_1156

..και γνήσια ε?

z3 2.2
16-10-10, 00:17
που προκειμενου να μου πουλησει 520 4κυλ,μου ειπε πως το 2.2 που ψαχνω ηταν το χειροτερο μοτερ που εχει μπει σε Ε60!!!
XAXAXAXAXAXA!!!! Kαι που στιριζε τα λεγομενα του???

Stunt Mike
16-10-10, 00:23
Οι φθορες στο εσωτερικο,με τα χιλιομετρα δεν εχουν παντα αντιστοιχια.Π.χ το δικο μου ως 316 και με 140.000 απο φιλο μου(εντος πολης κυριως) ειχε περισσοτερες φθορες στην 8ετια απ'το ΑΨΟΓΟ 328 σενταν της Ελληνικης πρεσβειας στη Γερμανια,που εφερα μονος μου που στην 7ετια ειχε διανυσει 170.000 χλμ(προφανως πολυ ταξιδι αλλα και γενικα λιγοτερες μανουβρες,φρενα,τιμονιες κτλ).Ασε που δεν ετριζε τιποτα μεσα ενω στο 316 ακουγονταν διαφορα.

Stunt Mike
16-10-10, 00:41
Σκηνικο 1:Το 2001 φερνει φιλος μαντρας ενα πρασινο γνησιο κουπε 325 '96,αψογο απ'εξω,λιγες φθορες στο μπεζ δερματινο σαλονι του λογω των...κρατηθειτε!....255.000 χλμ του!!!Σε 5 χρονια!Του κατεβαζει λοιπον 2 κατονταδες κατω,ρετουσαρει το σαλονακι,ερχεται ο υποψηφιος και το πανε σε συνεργατη μηχανικο.Τ'αμαξι ηταν οντως πολυ καλοσυντηρημενο οποτε δεν του λεει ψεμματα,απλως αποκρυπτει τα χλμ.Τελικα στραβωνει η αγορα αλλα του μηχανικου του αρεσε τ'αμαξι κι αποφασιζει να το κρατησει αυτος.Το παιρνει λοιπον,του κανει 170.000χλμ(+120 δλδ) και το αφηνει στον μαντρα παλι να πουληθει.Μετα μια βδομαδα το παιρνει εκτακτως να παει ταξιδι και στο δρομο πεφτει το ματι του στο κοντερ....83000χλμ!!!!Ελεος!!!Τ'α αξι ειχε κανει 370000+ κι ακομη εγραφε 80+!Εννοειται με book service κομπλε....Τελικα εν ετει 2006 τ'αμαξι αγοραζεται απο βλακα,ημιμαθη γειτονα που περηφανευοτανε για το 10ετιας 325 του με 83000χλμ απο Γερμανο Γιατρο με 3-4 αυτοκινητα(συνηθης δικαιολογια).....

Logistakos
16-10-10, 01:30
Μια μεγαλη καλημερα προς ολους τους bmwfans μια που εδω και λιγο καιρο ειμαι και εγω μελος σαν ιδιοκτητης.

[...]

Δεχομαι αποριες και ερωτησεις μια που κατεληξα να γινω λιγο περισσοτερο εμπειρος στα μεταχειρισμενα και ευτυχως το ψαξιμο μου ειχε ευτυχη καταληξη μια που βρηκα αυτοκινητο απο ιδιωτη με τπολυ καλη χρηση και αφου το ελεγξα στο εξουσιοδοτημενο συνεργειο που το παρακολουθουσε και ειχε καταγραφες στο πληρες βιβλιο σερβις.

Καλωσηλθατε κ καλοταξιδο το νεο σας οχημα!
Ειδικα μετα απο τετοιο ψαξιμο, τωρα θα το ευχαρηστηθειτε περισσοτερο πιστευω..!



Οσον αφορα τα χιλιομετρα, ενα καλο διαγνωστικο τα βρισκει πολυ ευκολα.

Ενα διαγνωστικο της autologic τα βρισκει ευκολα ακομα και απο την μνημη απο τα φωτα και με αλλους τροπους.

Σιγουρα και το GT-1 πρεπει να τα βρισκει.

Καλο ακουγεται αυτο, αλλα πως μπορουμε να ξερουμε/μαθουμε σε ποιον να απευθυνθουμε που να εχει τετοια μηχανηματα? :think:

Logistakos
16-10-10, 02:13
Μιας και κοιταζω κ εγω αυτον τον καιρο για μεταχειρισμενο (Ε36), αυτο που εχω παρατηρησει κυριως ειναι οτι
τα περισσοτερα αυτοκινητα παιζουν γυρω στα 120.000χλμ ....... και απορω πως τετοια συμπτωση?! :rolleyes:
Εχω δει δυο-τρια απο κοντα, αλλα εκει που επεσε το γελιο ηταν σε μια μαντρα στη Γ.Λαμπρακη που πηγα για ενα 316.
Μεσα ετσι κ ετσι το αμαξι, ειδικα οι χαζοκομενες ταπεταριες στις πορτες. Κανενας αεροσακος (αλλαγμενο κ το τιμονι με σπορ) ενω η αγγελια ελεγε 2 airbag, κ κομμενα χαρτακια απτις ζωνες κλπ, αλλα μοντελο 97 κατα τ'αλλα.

Ομως ο απιστευτα μπλαμπλαδωρος υπαλληλος ειχε αλλη γνωμη απο την εικονα συν οτι ειχε πει τα θεικα! :th_Laie_67-1:
Κοιτα αμαξι που σου δινω, ισως το καλυτερο που κυκλοφορει απτα μοντελα του,, τι να τους κανεις τους αεροσακους με αμαξι BMW,, κλείστο τωρα οσο προλαβαινεις,, και τελος η αγγελια ελεγε 130 αλογα. Υπενθιμιζω 316 ηταν.
-Γιατι ειναι 130, ξερουμε τι εχει γινει πανω στο αμαξι?
-Τωρα που να στα εξηγω, νομιμα πραγματα παντως.
(τι διαλο υπαρχει κ παρανομη βελτιωση 15 αλογων?!)
-Δηλαδη τι, του ξαναλεω. Προγραμμα, εξατμιση (που δν ακουγοταν καν), τι περιπου?
-Ε κανα downpipe θα του εχει βαλει, ξερεις τωρα μωρε..! (και ενα χαμογελο ΝΑ αυτος οτι μου πεταξε κατι ψαγμενο τωρα!) :shok: :gun_bandana: :wacko:

Ισα που προλαβα να πω ευχαριστω κ να βγω εξω με τον φιλο μου για να λιωσω απο το γελιο!! Δεν κρατιομουν αλλο.. με το ατμοσφαιρικο downpipe.. Χαχαχα!!

m_power_lunatic
16-10-10, 10:12
Μια μεγαλη καλημερα προς ολους τους bmwfans μια που εδω και λιγο καιρο ειμαι και εγω μελος σαν ιδιοκτητης.

Γραφω για να μοιραστω την εμπειρια μου μετα απο πολυ ψαξιμο για αγορα μεταχειρισμενης BMW. Η ανακαλυψη που εκανα ειναι οτι ειναι πολυ ευκολο και πολυ συχνο να βρεθει αυτοκινητο με κατεβασμενα χιλιομετρα. Υπαρχουν ηδη πολλα στην Αθηνα μερικα απο τα οποια ανακαλυψα εγκαιρα και την γλυτωσα. Θα ξερετε βεβαια οτι τα χιλιομετρα κρατουνται και μεσα στο κλειδι. Αυτο βεβαια αφου εχει πειραχτει το κοντερ μεταβιβαζεται και στο κλειδι οποτε και αυτο δινει τα ψευδη στοιχεια. Επισης οι διαφορες εξουσιοδοτημενες αντιπροσωπειες δεν ειναι on-line οποτε αν δεν βρεθει η συγκεκριμενη που το αυτοκινητο εκανε σερβις δεν μπορει να δωσει στοιχεια για το παρελθον του αυτοκινητου. Σε συνδεση ειναι μονο το δικτυο της ιδιας αντιπροσωπειας και μπορει να βρεθει ακρη.
Επισης βρηκα αυτοκινητα απο κατασχεσεις οπως και εταιρικα με τα ιδια κουσουρια. Βρηκα τρακαρισμενο που ειχε επισκευαστει στον κοντινο αντιπροσωπο και γι' αυτο στον ΑΠΑΡΑΙΤΗΤΟ ελεγχο αγορας υποβιβαζε το τρακαρισμα και το ανεφερε σαν αλλαγη προφυλακτηρα και βαψιμο φτερου.
Επισης βρηκα αυτοκινητα με αδειο βιβλιο σερβις ή βιβλιο σερβις που ειχε αφαιρεθει η σελιδα με τα στοιχεια του αυτοκινητου.

Φυσικα μπορω να σας αναφερω συγκεκριμενους εμπορους στους οποιους βρηκα ''πειραγμενα'' αυτοκινητα με αποδειξεις και θα το κανω αν μου ζητηθει. Αλλα δεν ειναι αυτο το θεμα. Γραφω συμβουλευτικα μετα απο την δικη μου περιπετεια. Και σαν συμπερασμα: μην εμπιστευεστε κανεναν, ουτε καν τις εξουσιοδοτημενες και κυριλε αντιπροσωπειες για τον ελεγχο αλλα ψαξτε βαθυτερα τα χαρτια του αυτοκινητου ακομα και αν χρειαστει να γυρισετε με αντιγραφο της αδειας ολα τα εξουσιοδοτημενα συνεργεια μεχρι να βρειτε το αρχειο του αυτοκινητου.

Δεχομαι αποριες και ερωτησεις μια που κατεληξα να γινω λιγο περισσοτερο εμπειρος στα μεταχειρισμενα και ευτυχως το ψαξιμο μου ειχε ευτυχη καταληξη μια που βρηκα αυτοκινητο απο ιδιωτη με τπολυ καλη χρηση και αφου το ελεγξα στο εξουσιοδοτημενο συνεργειο που το παρακολουθουσε και ειχε καταγραφες στο πληρες βιβλιο σερβις.

Tα πραγματα ειναι ετσι ακριβως και η κατασταση ειναι ετσι εδω και παρα πολλα χρονια,καπως ετσι ξεκινησα ν αγυρναω τις εκθεσεις πριν αρκετα χρονια και καταληξα στα ιδια πραγματα.Για καποιον που εχει ασχοληθει δεν ειναι δυσκολο να καταλαβει οτι κατι τρεχει.Να συμπληρωσω μονο οτι εαν υπαρχουν τιμολογια με αντιστοιχια χλμ και με το ΦΠΑ που εχει ο συγκεκριμενος χωρος ειναι πολυ δυσκολο να μην ειναι αληθινο το βιβλιο σερβις.Παντως το εχω ξαναπει πολλες φορες και παλαιοτερα ο μεγαλυτερος απατεωνας στα μεταχειρισμενα BMW ειναι επισημος ντιλερ.Του εχω δωσει Ε46 320ci πριν αρκετα χρονια με 120.000χλμ και το εδωσε με 70.000χλμ-το ειδα με τα ματια μου-αυτον τον καιρο το πουλαει και ο επομενος που το πηρε να του το πω να γινει της πουτ@ν@ς?-ο ιδιος ντιλερ εφτιαξε βιβλιο σερβις και εδωσε αλλο στον νεο ατυχη ιδιοκτητη.Επειδη τον εχουν παρει χαμπαρι τα αυτοκινητα τα σπρωχνει σε γυρω εκθεσεις του για το ξεκαρφωμα.Εχω πολλα ακομα να πω για καντε συζητηση.....

dimis_gr
16-10-10, 11:02
κατά την άποψη μου δεν φταίνε μόνο οι μάντραδες αλλά ας κοιτάξουμε λίγο και εμάς. Δεν γίνεται να ψάχνεις αμάξι 15ετίας με το πολύ 120000χλμ. Εκτός αν βρήκες κανα γέρο που το χει στην αποθήκη. Όταν ένας ιδιώτης στο πουλάει στα π.χ 13000 και τους λες ότι με 9-10000 βρήκες καλήτερο με λιγότερα χλμ από μάντρα......ε πας και λίγο γυρεύοντας. Για μένα ισχύει κάτι απλό....παλιό αμάξι? θα το πάρω με πολλά χλμ και θα ψάξω να βρω καλοσυντηρημένο που είνα πολύ πιο εύκολο. και ότι είναι να βγάλει το έβγαλε

gant
16-10-10, 11:07
κατά την άποψη μου δεν φταίνε μόνο οι μάντραδες αλλά ας κοιτάξουμε λίγο και εμάς. Δεν γίνεται να ψάχνεις αμάξι 15ετίας με το πολύ 120000χλμ. Εκτός αν βρήκες κανα γέρο που το χει στην αποθήκη. Όταν ένας ιδιώτης στο πουλάει στα π.χ 13000 και τους λες ότι με 9-10000 βρήκες καλήτερο με λιγότερα χλμ από μάντρα......ε πας και λίγο γυρεύοντας. Για μένα ισχύει κάτι απλό....παλιό αμάξι? θα το πάρω με πολλά χλμ και θα ψάξω να βρω καλοσυντηρημένο που είνα πολύ πιο εύκολο. και ότι είναι να βγάλει το έβγαλε

Δεν είναι απαραίτητο να ναι γέρος.
Το πρώτο μου bmw εικοσαετίας, είχε κάνει 160000χλμ γιατί κυκλοφορούσα ατην πόλι με μηχανή.
Αυτό που χω στα 7 χρόνια, έχει 70000χλμ γιατί οδηγώ και ένα πεζώ 206.
Πολλοί έχουν δεύτερο ακόμη και τρίτο αμάξι.

///M Arios
16-10-10, 12:45
Οι dealer ειναι επικυνδυνοι. Συνηθως το εχουν με την ομιλια, ειναι κουστουμαρισμενοι, ευγενικοι, σε κερνανε καφε, σε πανε και μια βολτα με το αυτοκινητο που σε ενδιαφερει... Σου λενε κλασσικα οτι ειναι "δικο τους" και εχουν παρακαλουθησει ολη την πορεια του και ολα τα service του..

Και συνηθως εχουν τσακαλια φανοποιους και πολυ εξοπλισμενα συνεργεια, ενω το να βγαλουν ενα νεο book service δεν ειναι και τοσο δυσκολο γι αυτους...

Τωρα και βεβαια δεν ισχυει παντα αυτο. Αλλα ειναι οι πρωτοι που αν χρειαστει να μαζεψουν κατι μπορουν να το κανουν ευκολα. Εξαλλου τα μαστορια μεσα πληρωνονται με το μηνα. Για τον ιδιοκτητη της αντιπροσωπειας δεν ειναι κοστος να βαλει ενα αμαξι μεσα οταν το συνεργειο δεν ειναι φουλαρισμενο...

Και λιγα λες Λιακο! Εχει τυχει να δουλεψω ενα σεβαστω διαστημα σε αντιπροσωπεια. Μεχρι και τα καινουρια συμαζευουν! Εχασα την μπαλα ενα χρονο που ημουνα εκει!

BILL007
16-10-10, 12:47
Δηλαδή εγω που κάνω 8.000 χιλιόμετρα το χρόνο :shok: αμα πάω να το πουλήσω κάποτε θα με πουν ψεύτη????:shok::th_Laie_67-1::th_Laie_67-1::th_Laie_67-1::th_Laie_67-1:


Το συμπέρασμα παιδιά είναι ότι αμα θέλουν να τα κρύψουν τα χιλιόμετρα τα κρύβουν και δεν τα βρίσκεις ποτέ...Ειδικά απο Ε46 και πίσω (όχι ότι δεν γίνεται και σε πιο νεα μοντέλα)

Αρχικά για εμένα ξεκινάς απο το εσωτερικό και καταλαβαίνεις τη χρήση.Αμα βλέπεις ξεφτίσματα και ένα σωρό γρατζουνιές μέσα άστα να πάνε...Δεν πάει να έχει 10.000 πραγματικά χιλιόμετρα.
Μετά το αμάξι πάει σε έμπιστο φαναρτζή για να διαπιστώσει τυχόν χρυσά ψαλίδια...
Τέλος μηχανολογικό έλεγχο (μέτρηση συμπίεσης,φρένα,γενικότερο έλεγχο)

Επίσης να επισημάνω ότι αμα ακολουθήσει κάποιος το παραπάνω τρίπτυχο,δεν πρόκειται να βρει καθόλου εύκολα αμάξι για μήνες και ειδικά αμα πάρει σβάρνα όλες τις μάντρες...:thumbsdown::thumbsdown::thumbsdo wn:

Αλλά το καλό πράγμα θέλει πάντα υπομονή...thumbthumbthumb

PANOS-E60
16-10-10, 13:20
Θα βγω (λίγο) εκτός θέματος, αλλά πιστεύω "κολλάει".
Δεν ψάχνω στα μεταχειρισμένα ΤΟ κελεπούρι. Ξεκινάω από την καλή τιμή και αρχίζω να απορρίπτω κομμάτια που έχουν σοβαρά θέματα ... Επίσης έχω σαν αφετηρία τα μοντέλα της κάθε μάρκας που αποδεδειγμένα έχουν βγει αξιόπιστα. Στη BMW έχω επιλέξει ως τώρα το 318 (Μ43 1,9) και το 520 (Μ54 2,2). Και τα δύο αποδείχτηκαν αντάξια της φήμης τους.
Οταν όμως αγοράζω φτηνά, προφανώς κάνω υποχωρήσεις γιά βαμένα κομμάτια, μικροφθορές στο εσωτερικό, κάμποσα χλμ στο κοντέρ κλπ ... Σαν κλασικό αρρωστάκι που είμαι, αμέσως αρχίζω τη διαδικασία της αποκατάστασης των όποιων φθορών. Αυτό συνήθως μου παίρνει έναν ολόκληρο χρονο, δεν έχω μηχανή που κόβει λεφτά ... η πορεία αυτή όμως μου δίνει ξεχωριστή ικανοποίηση. Μόλις ολοκληρωθεί η "αγαπούλα" αρχίζει η αντίστροφη μέτρηση του χρόνου που θα παραμείνει στα χέρια μου. Ο επόμενος ιδιοκτήτης θα είναι ο πραγματικός τυχερός.

Περίεργη ψυχολογία θα μου πείτε ... Αν θέλετε το μετακινεί κάποιος το ποστ στο θρεντ γιά τον ψυχαναγκασμό . :original:

Andreas_E92
16-10-10, 13:29
κατά την άποψη μου δεν φταίνε μόνο οι μάντραδες αλλά ας κοιτάξουμε λίγο και εμάς. Δεν γίνεται να ψάχνεις αμάξι 15ετίας με το πολύ 120000χλμ. Εκτός αν βρήκες κανα γέρο που το χει στην αποθήκη. Όταν ένας ιδιώτης στο πουλάει στα π.χ 13000 και τους λες ότι με 9-10000 βρήκες καλήτερο με λιγότερα χλμ από μάντρα......ε πας και λίγο γυρεύοντας. Για μένα ισχύει κάτι απλό....παλιό αμάξι? θα το πάρω με πολλά χλμ και θα ψάξω να βρω καλοσυντηρημένο που είνα πολύ πιο εύκολο. και ότι είναι να βγάλει το έβγαλε

+1000 φίλε dimis.

Ακριβώς αυτό έχω πάθει με το 46άρι που πουλάω. Με 150.000 πραγματικά χλμ με παίρνουν τηλέφωνο και μου λένε ότι είναι πολλά κ.λ.π. Έπρεπε να είχα ακολουθήσει την συμβουλή φίλου φαναρτζή - μαντρά όταν είχα ρωτήσει τη γνώμη του για το πόσο να του βάλω τιμή πώλησης. Χωρίς να μου πει οτιδήποτε για τα λεφτά, μου είπε να το κατεβάσω στα 80.000 χλμ για να φύγει αμέσως σε όποια τιμή ήθελα. Εγώ δεν τον άκουσα και ξεκίνησα να το δίνω στις 12.000 ευρώ (πριν από ένα χρόνο!). Τώρα έχω φτάσει στις 8.500 ευρώ το αμάξι δεν φεύγει και εγώ λέω πόσο μαμάκας ήμουν που δεν άκουσα τον φίλο. Το αμάξι θα είχε πουληθεί στάνταρ και όλοι θα ήμασταν ευχαριστημένοι αφού όντας ατρακάριστο και καλοσυντηρημένο, κανείς δεν θα είχε καταλάβει το κατέβασμα στα χλμ... Τί θέλω να πω με όλη αυτή την προσωπική ιστορία? Τίποτα παραπάνω από αυτα που λέει και ο dimis. Εμείς φταίμε πρώτα από όλους γιατί όταν θα παρουσιαστεί ένας πωλητής όπως εγώ τώρα, με όλα τα τιμολόγια από τα service (και όχι ένα απλό βιβλίο που όποτε θέλω φτιάχνω ψεύτικο), που να λέει ότι δίνει το αμάξι για να πάει σε όποιον φαναρτζή - μαντρά - συνεργείο κ.λ.π. θέλει ο υποψήφιος αγοραστής να το ελέγξει γιατί πραγματικά δεν έχω να κρύψω τίποτα, ο άλλος γυρνάει και σου λέει "είναι πολλά τα 150.000" και ψάχνεται να σου κόψει ένα πεντακοσάρικο. Ε καλά να πάθουμε μετά που θα βρούμε το "διαμάντι" του "γιατρού" που θα λέει για 80.000 χλμ. και θα μας τρέχουν τα σάλια...

Sorry για το επιθετικό μου ύφος αλλά μόλις μίλαγα με άλλον έναν που με έκανε να νοιώσω μαμάκας που είμαι ειλικρινής...:ranting2:

S8N
16-10-10, 13:57
Δε χρειάζεται να σκας Αντρέα.

Κι εμένα μ' έπαιρναν τηλέφωνο να μου πουν ότι τα 19.000 ευρώ που ζητούσα για το GTI μου (ατρακάριστο 2006 full spec) ήταν πολλά. Τους απαντούσα πως τόσο εκτιμούσα την αξία του, πως δεν είχα ανάγκη τα χρήματα και πως είναι ελεύθερη αγορά. Με έβριζαν και μου το έκλειναν. Τελικά το πούλησα τόσο ακριβώς. Το αυτοκίνητο ήταν τόσο χαρτί που ακόμη με παίρνει ο νέος ιδιοκτήτης να μ' ευχαριστήσει.

Το αστείο της υπόθεσης είναι πως όταν απέσυρα την αγγελία από το car.gr, πρέπει να μου τηλεφώνησαν τουλάχιστον 8 άτομα για να μάθουν αν πουλήθηκε. Ήταν τα κοράκια που περίμεναν να το πάρουν σε τιμή ευκαιρίας. 12.000-14.000 ευρώ λέει έδιναν. Αμ δε. Δεν το κράταγα να το κάνω έργο τέχνης στον κήπο μου?

Το ίδιο ακριβώς συνέβη και με το ΤΤ μου το 2006. 18.000 ευρώ μου έδιναν αντιπροσωπείες και μαντράδες, γύρω στα 20.000 κάτι ιδιώτες. 3 μήνες αφού έβαλα την αγγελία το πούλησα 28.500 ευρώ.

Σημείωσε πως κανένα δεν είχε γυρισμένα km και πως το GTI πουλήθηκε με 96.000 στο κοντέρ, το δε ΤΤ με 103.000.

PANOS-E60
16-10-10, 14:04
Δε χρειάζεται να σκας Αντρέα.

Κι εμένα μ' έπαιρναν τηλέφωνο να μου πουν ότι τα 19.000 ευρώ που ζητούσα για το GTI μου (ατρακάριστο 2006 full spec) ήταν πολλά. Τους απαντούσα πως τόσο εκτιμούσα την αξία του, πως δεν είχα ανάγκη τα χρήματα και πως είναι ελεύθερη αγορά. Με έβριζαν και μου το έκλειναν. Τελικά το πούλησα τόσο ακριβώς. Το αυτοκίνητο ήταν τόσο χαρτί που ακόμη με παίρνει ο νέος ιδιοκτήτης να μ' ευχαριστήσει.

Το αστείο της υπόθεσης είναι πως όταν απέσυρα την αγγελία από το car.gr, πρέπει να μου τηλεφώνησαν τουλάχιστον 8 άτομα για να μάθουν αν πουλήθηκε. Ήταν τα κοράκια που περίμεναν να το πάρουν σε τιμή ευκαιρίας. 12.000-14.000 ευρώ λέει έδιναν. Αμ δε. Δεν το κράταγα να το κάνω έργο τέχνης στον κήπο μου?

Το ίδιο ακριβώς συνέβη και με το ΤΤ μου το 2006. 18.000 ευρώ μου έδιναν αντιπροσωπείες και μαντράδες, γύρω στα 20.000 κάτι ιδιώτες. 3 μήνες αφού έβαλα την αγγελία το πούλησα 28.500 ευρώ.

Σημείωσε πως κανένα δεν είχε γυρισμένα km και πως το GTI πουλήθηκε με 96.000 στο κοντέρ, το δε ΤΤ με 103.000.

Δε ου λες Αρη, μαζί με το ΤΤ έδωσες στον αγοραστή και το φάκελλο μεγέθους Πάπυρος Larousse με τα τιμολόγια του Γρατσία γιά τις επισκευές ? :th_Laie_67-1::th_Laie_67-1::th_Laie_67-1:

aristent
16-10-10, 14:06
Δε χρειάζεται να σκας Αντρέα.

Κι εμένα μ' έπαιρναν τηλέφωνο να μου πουν ότι τα 19.000 ευρώ που ζητούσα για το GTI μου (ατρακάριστο 2006 full spec) ήταν πολλά. Τους απαντούσα πως τόσο εκτιμούσα την αξία του, πως δεν είχα ανάγκη τα χρήματα και πως είναι ελεύθερη αγορά. Με έβριζαν και μου το έκλειναν. Τελικά το πούλησα τόσο ακριβώς. Το αυτοκίνητο ήταν τόσο χαρτί που ακόμη με παίρνει ο νέος ιδιοκτήτης να μ' ευχαριστήσει.

Το αστείο της υπόθεσης είναι πως όταν απέσυρα την αγγελία από το car.gr, πρέπει να μου τηλεφώνησαν τουλάχιστον 8 άτομα για να μάθουν αν πουλήθηκε. Ήταν τα κοράκια που περίμεναν να το πάρουν σε τιμή ευκαιρίας. 12.000-14.000 ευρώ λέει έδιναν. Αμ δε. Δεν το κράταγα να το κάνω έργο τέχνης στον κήπο μου?

Το ίδιο ακριβώς συνέβη και με το ΤΤ μου το 2006. 18.000 ευρώ μου έδιναν αντιπροσωπείες και μαντράδες, γύρω στα 20.000 κάτι ιδιώτες. 3 μήνες αφού έβαλα την αγγελία το πούλησα 28.500 ευρώ.

Σημείωσε πως κανένα δεν είχε γυρισμένα km και πως το GTI πουλήθηκε με 96.000 στο κοντέρ, το δε ΤΤ με 103.000.

Aρη μηπως πρεπει να γινεις πωλητης αυτοκινητων?
Μπραβο σου που τα καταφερες οπως τα ηθελες!!!thumb

Νομιζω τελικα οτι για ολα τα πραγματα υπαρχει ο καταλληλος"ΑΓΟΡΑΣΤΗΣ"!!!

ghost-rider
16-10-10, 15:50
Και λιγα λες Λιακο! Εχει τυχει να δουλεψω ενα σεβαστω διαστημα σε αντιπροσωπεια. Μεχρι και τα καινουρια συμαζευουν! Εχασα την μπαλα ενα χρονο που ημουνα εκει!

Κατεω... Τραβηγμενο, αλλα οι πιθανοτητες του να παρεις καινουριο που ψιλοχτυπησε σε μεταφορα, συμμαζευτηκε νυχτα και μπηκε καλογυαλισμενο στη βιτρινα δεν ειναι λιγες... Και το ωραιο ειναι οτι δεν καθεσαι να ψαξεις το καινουριο!
Το jimny μας παντως, αν καινουριο ειχε βαμμενο και στοκαρισμενο:shok: εμπρος προφυλακτηρα.
Το Κια ενος φιλου απο Πατρα, επισης καινουριο φαινονταν λιγο πασπατεμενο μπροστα. Δεν ειχα μιλησει. Το θεμα ειναι οτι καπου μπλεξαν τα μπουτια τους στην αντιπροσωπεια και τον πηραν τηλεφωνο κανενα μηνα αφοτου το πηρε να τον ρωτησουν αν εμεινε ευχαριστημενος απο την εξυπηρετηση του φαναποιειου:shok: :shok::shok:
Τους ειπε οτι το αμαξι ειναι του κουτιου και επειτα απο λιγο ψαξιμο του ειπαν οτι εγινε λαθος...
Αν το δεις ομως το αμαξι και δουλεια εχει γινει μπροστα και ψιλοβιαστικη ειναι... Οι βιδες των μπροστινων φτερων εχουν πασπαλιστει με πινελακι.:shok:

Κοινως... Βρασε ρυζι!!!!!!

S8N
16-10-10, 16:14
Δε ου λες Αρη, μαζί με το ΤΤ έδωσες στον αγοραστή και το φάκελλο μεγέθους Πάπυρος Larousse με τα τιμολόγια του Γρατσία γιά τις επισκευές ? :th_Laie_67-1::th_Laie_67-1::th_Laie_67-1:

Όχι, του έδωσα όμως ΚΥΡΙΟΛΕΚΤΙΚΑ μια αποθήκη σε ανταλλακτικά. :original:

BMW_pilot
16-10-10, 16:31
πολυ ευχαριστηθηκα τις αποψεις που διαβασα μετα απο την παρακινηση μου. Πρωτιστως γιατι καταλαβα οτι λιγο εως πολυ ο κοσμος ειναι προσεκτικος και ''φοβισμενος''. Αλλα υπαρχουν και οι ασχετοι που το μεγαλο τους μειον ειναι οτι συνεχιζουν να εμπιστευονται τους ανθρωπους. Ατομα που ηρθαν απο επαρχια για να παρουν ενα αυτοκινητο φθηνοτερο μια που στο χωριο τους δεν ειχαν επιλογες. Ατομα που δεν εχουν γνωστους-γνωστες και που θελουν ενα αυτοκινητο να μεταφερουν τα παιδια τους με ασφαλεια. Αυτους ποιος θα τους σωσει? Μηπως η νομοθεσια μας οπως και σε πολλα αλλα θεματα ειναι ανυπαρκτη?
Θα προσθεσω οτι η νεα μοδα ειναι τα αυτοκινητα απο κατασχεσεις, αυτο ειναι και μια αιτιολογια οτι δεν φερουν ευθυνη οι πωλητες-απατεωνες γιατι ετσι το αγορασαν απο την τραπεζα. Μηπως ομως πρεπει να ξεκινησουμε να βγαζουμε στη φορα συγκεκριμενους τετοιου ειδους πωλητες. Θα κανω την αρχη λεγοντας οτι το μαιμουδιασμενο αυτοκινητο που βρηκα ηταν απο την ********** στο Ηρακλειο για την οποια μετα ακουσα πολλες περιπτωσεις ιδιες και χειροτερες.
Ισως λιγο ασχετο με το συγκεκριμενο forum αλλα βρηκα και LEXUS RX-400h υβριδικο που εχει 10 εγκεφαλους μεσα με κατεβασμενα χιλιομετρα. Ασε που ολα οσα πουλιουνται στην Αθηνα εχουν περιπου 70.000 χλμ. Τυχαιο δεν νομιζω!!!!
Απλα και μονο για χιουμοριστικους σκοπους θα αναφερω φραση που μου ειπε διασημος εμπορος των Νοτιων προαστιων που στριβοντας απο παραλιακη προς Βαρη-Κοροπιου ζηλευουμε τ' αυτοκινητα του, ''εγω σου δινω τετοια αυτοκινηταρα σε τετοια τιμη και εσυ μου ζητας βιβλιο σερβις?''.

S8N
16-10-10, 16:38
Aρη μηπως πρεπει να γινεις πωλητης αυτοκινητων?
Μπραβο σου που τα καταφερες οπως τα ηθελες!!!thumb

Νομιζω τελικα οτι για ολα τα πραγματα υπαρχει ο καταλληλος"ΑΓΟΡΑΣΤΗΣ"!!!

Δυστυχώς δεν κάνω για πωλητής Άρη. Πάντα ήμουν ειλικρινής, έλεγα όλη την αλήθεια και σεβόμουν το γεγονός πως αυτό που πουλάω μπορεί να είναι το όνειρο κάποιου ο οποίος θα δανειστεί, θα χρεωθεί και θα στερηθεί τόσο αυτός όσο και η οικογένειά του για να το αποκτήσει. Δεν έψαχνα ποτέ για κορόιδα, γνώριζα την αξία των πραγμάτων και φρόντιζα να είμαστε και οι δυο -πωλητής και αγοραστής- ικανοποιημένοι. Απλώς δεν είμαι ο άνθρωπος που υποκύπτει στις πιέσεις ορισμένων ή στην ψυχολογία που καλλιεργείται κατά τις αγοραπωλησίες.

Αυτό που έχω μάθει απ' την καλή κι απ' την ανάποδη είναι πως το καλό πράγμα φαίνεται και αργά ή γρήγορα θα φύγει. Σ' αυτούς που έχουν μονίμως την εντύπωση πως οι άλλοι κρέμονται από τα @@ τους, στο τέλος μένει η πλέμπα.

Να σου πω και για την 5άρα που αγόρασα, μιας κι έχεις την ίδια: Την παζάρεψα μέχρι τα 32.200, είδα πως δεν πήγαινε παρακάτω και την έκλεισα. Κάποιοι άκουγαν την τιμή και γέλαγαν. Ξέρεις πόσες φορές άκουσα τη φράση 'Μπορούσες να πάρεις Μ3 με αυτά τα χρήματα'? Δεν ήθελα Μ3 όμως. Ήθελα οικογενειακή λιμουζίνα για καθημερινή χρήση, έως 2 ετών, με συγκεκριμένο εξοπλισμό, σε καλή κατάσταση, λογικά κυβικά και με λίγα km. Τον Απρίλη του 2008 αυτό το αυτοκίνητο κόστισε στον προηγούμενο 60.000 και κάτι ψιλά. Εγώ το πήρα όσο θα μου στοίχιζε ένα γυμνό 1800άρι Skoda Octavia Scout. Πόσο να το έπαιρνα δηλαδή?

Το ψώνιο πάντως που έχει ο Πάνος το έχω κι εγώ. Θα του μπάξω, θα του φτιάξω, θα του βάλω κι ένα τροπετάκι και θα το χαρώ για πολλά ακόμη χρόνια. Κι όταν έρθει ο ώρα να το πουλήσω, θα το δώσω όσο πιστεύω ότι αξίζει. Ειδάλλως θα το κάνω όπλο και μην τον είδατε τον Παναή.

S8N
16-10-10, 16:44
πολυ ευχαριστηθηκα τις αποψεις που διαβασα μετα απο την παρακινηση μου. Πρωτιστως γιατι καταλαβα οτι λιγο εως πολυ ο κοσμος ειναι προσεκτικος και ''φοβισμενος''. Αλλα υπαρχουν και οι ασχετοι που το μεγαλο τους μειον ειναι οτι συνεχιζουν να εμπιστευονται τους ανθρωπους. Ατομα που ηρθαν απο επαρχια για να παρουν ενα αυτοκινητο φθηνοτερο μια που στο χωριο τους δεν ειχαν επιλογες. Ατομα που δεν εχουν γνωστους-γνωστες και που θελουν ενα αυτοκινητο να μεταφερουν τα παιδια τους με ασφαλεια. Αυτους ποιος θα τους σωσει? Μηπως η νομοθεσια μας οπως και σε πολλα αλλα θεματα ειναι ανυπαρκτη?
Θα προσθεσω οτι η νεα μοδα ειναι τα αυτοκινητα απο κατασχεσεις, αυτο ειναι και μια αιτιολογια οτι δεν φερουν ευθυνη οι πωλητες-απατεωνες γιατι ετσι το αγορασαν απο την τραπεζα. Μηπως ομως πρεπει να ξεκινησουμε να βγαζουμε στη φορα συγκεκριμενους τετοιου ειδους πωλητες. Θα κανω την αρχη λεγοντας οτι το μαιμουδιασμενο αυτοκινητο που βρηκα ηταν απο την ******** στο Ηρακλειο για την οποια μετα ακουσα πολλες περιπτωσεις ιδιες και χειροτερες.
Ισως λιγο ασχετο με το συγκεκριμενο forum αλλα βρηκα και LEXUS RX-400h υβριδικο που εχει 10 εγκεφαλους μεσα με κατεβασμενα χιλιομετρα. Ασε που ολα οσα πουλιουνται στην Αθηνα εχουν περιπου 70.000 χλμ. Τυχαιο δεν νομιζω!!!!
Απλα και μονο για χιουμοριστικους σκοπους θα αναφερω φραση που μου ειπε διασημος εμπορος των Νοτιων προαστιων που στριβοντας απο παραλιακη προς Βαρη-Κοροπιου ζηλευουμε τ' αυτοκινητα του, ''εγω σου δινω τετοια αυτοκινηταρα σε τετοια τιμη και εσυ μου ζητας βιβλιο σερβις?''.

Γκουχ, γκουχ, απαγορεύεται από τον κανονισμό να κατονομάζεις εταιρείες όταν πρόκειται για δυσμενή σχόλια. Προφανώς αυτό συμβαίνει λόγω νομικών ζητημάτων που ενδέχεται να προκύψουν.

aristent
16-10-10, 17:22
.........

Το ψώνιο* πάντως που έχει ο Πάνος το έχω κι εγώ. Θα του μπάξω, θα του φτιάξω, θα του βάλω κι ένα τροπετάκι και θα το χαρώ για πολλά ακόμη χρόνια. Κι όταν έρθει ο ώρα να το πουλήσω, θα το δώσω όσο πιστεύω ότι αξίζει. Ειδάλλως θα το κάνω όπλο και μην τον είδατε τον Παναή.

Α.*Βαλε μας (εμας με τις 5αρες ...μας ξερεις πανω κατω...) στη σειρα ποιος πιστευεις εχει το μεγαλυτερο ψωνιο με τα μπαξιματα σε αλλο θρεντ να δω τι ψαρια πιανεις!!!!:thumbsup:

Β.Οταν λες θα το κανεις οπλο:shok:τι εννοεις???(και αυτο στο αλλο θρεντ)

ghost-rider
16-10-10, 17:24
...................... Ειδάλλως θα το κάνω όπλο και μην τον είδατε τον Παναή.

Παντως η οπλοκατοχη ειναι παρανομη:th_Laie_67-1: :th_Laie_67-1:

NickE60
16-10-10, 18:38
Aρη μηπως πρεπει να γινεις πωλητης αυτοκινητων?
Μπραβο σου που τα καταφερες οπως τα ηθελες!!!thumb

Νομιζω τελικα οτι για ολα τα πραγματα υπαρχει ο καταλληλος"ΑΓΟΡΑΣΤΗΣ"!!!

εγώ θα έλεγα ότι υπάρχουν αγοραστές ιδιώτες, σχετικοί και ψαγμένοι με το θέμα αυτοκίνητο, άσχετοι όμως με το θέμα εμπόριο, που εκτιμούν και σέβονται αυτό που βλέπουν, απλά πράγματα.. Το καλό αυτοκίνητο δεν κρύβεται... είναι εύκολο να το καταλάβεις... αν ο πρώην ιδιοκτήτης του είναι σχολαστικός και μερακλής, το αυτοκίνητο κατά 99% είναι αστέρι, όσα χλμ και να έχει στο κοντέρ...

Είχαμε μια Toyota Carina αγορασμένη μεταχειρισμένη σε άριστη κατάσταση, αγρατζούνιστη με 60000χλμ, με την οποίο κυκλοφορούσε η γυναίκα μου και πουλήσαμε, γιατί αποφάσισε κάποια στιγμή πως της χρειάζεται ένα μικρότερο. Πουλήθηκε 5 χρόνια μετά την αγορά της ακριβότερα απ' ότι είχε αγοραστεί, με 115.000 χλμ... στην ίδια άριστη κατάσταση... τα μόνα λεφτά που είχαμε ρίξει ήταν ένα καινούριο σετ αλουμινένιες ζάντες του avensis και καινούρια λάστιχα 1 χρόνο πριν πουληθεί...

φυσικά χωρίς βιασύνες ..2-3 μήνες αφότου μπήκε η αγγελία στη χρυσή ευκαιρία τότε, την οποία ξεχνούσα και να ανανεώσω......

στο μεταξύ όποιος με έπαιρνε και έλεγε τα δικά του να του κόψω κάποιο τρελό ποσό κλπ (μεταξύ των οποίων και μαντράδες...) του έλεγα οτι δεν το συζητάω κι οτι αν τον ενδιαφέρει να πάρει ένα καλό αυτοκίνητο να έρθει να το δει. Αυτός που το αγόρασε ήταν ο 10ος πάνω-κάτω που είχε έρθει να το δει και μου έδωσε προκαταβολή επιτόπου, την άλλη μέρα έγινε η μεταβίβαση. Του έκοψα από μόνος μου και το 1/10 του ποσού επειδή έψαχνε συγκεκριμένο αυτοκίνητο σε συγκεκριμένη κατάσταση, σε λογική αντικειμενική τιμή..

Οι μαντράδες δεν συζητάω τι μου έδιναν... ο dealer όπου κάναμε και τα σέρβις, μου έδινε λίγο παραπάνω από τα μισά απ' όσο τελικά πουλήθηκε..

EVERGET
16-10-10, 19:15
Συμφωνώ απόλυτα πως δεν μπορείς να έχεις καμία εμπιστοσύνη στα μεταχειρισμένα των επίσημων dealers. Δυστυχώς πολλοί ανυποψίαστοι πιστεύουν πως με το να αγοράσουν από επίσημη αντιπροσωπία είναι αυτομάτως εγγύηση του αυτοκινήτου που παίρνουν. Για παράδειγμα γνωστός μου αγόρασε πριν δύο χρόνια 325 compact για 19,000 ευρώ από γνωστή αντιπροσωπία. Φέτος και μετά από αρκετές μικροβλάβες του έβγαλε και δίσκο με το κοντέρ να γράφει 60,000km. Φταίω εγώ να θεωρώ πως τα 60,000 είναι ψευδή αφού είναι πολύ νωρίς να θέλει δίσκο το αμάξι???

E60_Arkadia
16-10-10, 21:59
XAXAXAXAXAXA!!!! Kαι που στιριζε τα λεγομενα του???
Μου λεει οτι γι'αυτο σταματησε να παραγεται τον 6ο του '05 το 520 και αντικατασταθηκε απο το 523 με τα 177,οταν τον εκραξα με αυτα που μου ελεγε,μου ειπε θα προσπαθησει να μου βρω κανενα καλο Ε60 Μ54!! Ας μου λειπει του λεω:th_Laie_67-1: Παντως μην ξεχναμε και το πολυ βασικο τεστ ντραιβ που πρεπει ΟΠΩΣΔΗΠΟΤΕ να κανουμε.Βγαινουν σοβαρα συμπερασματα για το συστημα μεταδοσης,διευθυνσης και γενικοτερα οσων αφορα ζωτικα σημεια σε ενα αυτοκινητο και τον τροπο χρησης του

nikos1400
16-10-10, 23:17
Και επισης, ΒΕΒΑΙΩΣ να παρουμε καποιον ΕΜΠΙΣΤΟ μας και εμπειρο μαζι.

Αλλα μην ξεχναμε να εχουμε και λιγη εμπιστοσυνη στον εαυτο μας.

Αν κατι δε μας παει καλα, κατι ξυνιζει....καλυτερα μακρια. Δεν θα παθουμε και τιποτα αν ΔΕΝ το αγορασουμε. Αντιθετα αν αγορασουμε ΛΑΘΟΣ αυτοκινητο, μαλλον θα το μετανιωσουμε...πικρα...thumb

nikos-Mpacket
17-10-10, 19:27
Η αποψη μου ειναι οτι για καθε αμαξι υπαρχει και ο αναλογος αγοραστης.

Τον Αυγουστο του 2009 εδωσα το Octavia RS του 2005 στις 14500 ευρω μετα απο 3 μηνες αγγελιας στο car,ειχα την υπομονη αλλα και την ψυχραιμια αφου ακουσα διαφορες μ@λ@κιες απο μαντραδες μεχρι που στο τελος οταν χτυπουσε το τηλεφωνο ρωταγα αν ειναι ιδιωτης και αν επαιρνα αρνητικη απαντηση εκλεινα το τηλεφωνο.
Το παλικαρι που το πηρε ηρθε απο το Αγρινιο και με πηγε σε συνεργειο και σε φαναρτζιδικο οπου ξεψαχνισανε το αμαξι σε σημειο που του ειπα οτι αν τελικα βρει κατι και δεν το παρει θα μου εδινε 50 ευρω μεροκαματο για την μερα που εχασα.
Τελικα το πηρε αφου δεν βρηκαν τιποτα και του εδωσα και ολα τα μαμα πραγματα που ειχα αλλαξει,φρενα,ζαντες,αναρτ σεις,σκαστρα,φιλτρα κλπ.
Ακομα μιλαμε και με ευχαριστει για το αμαξι.

Μετα απο ψαξιμο καποιων μηνων βρηκα την Μπεμπα μου σε τιμη ακριβοτερη απο οτι ειχα υπολογισει αλλα με καταλληλες διαπραγματευσεις τελικα την πηρα οσο ηθελα.
Δεν ειχε βιβλιο σερβις,ειχε ομως τιμολογια απο σερβις και περασε απο εξονυχιστικο ελεγχο οπου και τελικα μου ειπαν οτι χιλιομετρα με φθορες ειναι παρομοια οπως επισης και τα τιμολογια.
Ολα αυτα τα λεω γιατι κατα την αποψη μου καλο ειναι να υπαρχει βιβλιο σερβις αλλα και αν δεν υπαρχει,οπως στην περιπτωση μου,δεν σημαινει οτι το αμαξι δεν ειναι καλο.
Ενας καλος ελεγχος ειναι πολυ καλυτερος απο ολα τα βιβλια σερβις.

Υπαρχουν καλα αυτοκινητα στην αγορα και την συγκεκριμενη περιοδο αν εχει καποιος μετρητα ειναι ευκαιρια να παρει καλο αμαξι,χρειαζετε ομως προσοχη για οπως λεει και μια λαικη παροιμια "ο λυκος στην αναμπουμπουλα χαιρετε".

Παραφραζωντας τον Καλβο θα πω οτι "θελει υπομονη και χρημα η αγοραπωλησια".

Stunt Mike
27-10-10, 23:30
Συμφωνώ απόλυτα πως δεν μπορείς να έχεις καμία εμπιστοσύνη στα μεταχειρισμένα των επίσημων dealers. Δυστυχώς πολλοί ανυποψίαστοι πιστεύουν πως με το να αγοράσουν από επίσημη αντιπροσωπία είναι αυτομάτως εγγύηση του αυτοκινήτου που παίρνουν. Για παράδειγμα γνωστός μου αγόρασε πριν δύο χρόνια 325 compact για 19,000 ευρώ από γνωστή αντιπροσωπία. Φέτος και μετά από αρκετές μικροβλάβες του έβγαλε και δίσκο με το κοντέρ να γράφει 60,000km. Φταίω εγώ να θεωρώ πως τα 60,000 είναι ψευδή αφού είναι πολύ νωρίς να θέλει δίσκο το αμάξι???

Oχι απαραιτητα!325 που ο ιδιοκτητης του το ντριφταρει παντου και παντα,κοντραρεται και γενικως οδηγειται πιεσμενα δυσκολα φτανει κιολας μεχρι τα 60.000 χλμ με το ιδιο δισκοπλατο.....Κι αυτο στο λεω κι απο προσωπικη εμπειρια που εχω διαλυσει δισκοπλατο στα 13.000χλμ!

Logistakos
28-10-10, 00:27
Συμφωνώ απόλυτα πως δεν μπορείς να έχεις καμία εμπιστοσύνη στα μεταχειρισμένα των επίσημων dealers. Δυστυχώς πολλοί ανυποψίαστοι πιστεύουν πως με το να αγοράσουν από επίσημη αντιπροσωπία είναι αυτομάτως εγγύηση του αυτοκινήτου που παίρνουν. Για παράδειγμα γνωστός μου αγόρασε πριν δύο χρόνια 325 compact για 19,000 ευρώ από γνωστή αντιπροσωπία. Φέτος και μετά από αρκετές μικροβλάβες του έβγαλε και δίσκο με το κοντέρ να γράφει 60,000km. Φταίω εγώ να θεωρώ πως τα 60,000 είναι ψευδή αφού είναι πολύ νωρίς να θέλει δίσκο το αμάξι???

Σωστο σαν λογικη αυτο....


Oχι απαραιτητα!325 που ο ιδιοκτητης του το ντριφταρει παντου και παντα,κοντραρεται και γενικως οδηγειται πιεσμενα δυσκολα φτανει κιολας μεχρι τα 60.000 χλμ με το ιδιο δισκοπλατο.....Κι αυτο στο λεω κι απο προσωπικη εμπειρια που εχω διαλυσει δισκοπλατο στα 13.000χλμ!

Αλλα εξισου σωστο σαν λογικη ΚΑΙ αυτο.... (δεν ξερω για 13.000χλμ, χαχα, αλλα γενικα ναι)


Ισως ομως σε συνδυασμο κ με αλλα "προβληματα" να προδιδεται μια αλλη ποσοτητα χρησης απο αυτην που αναγραφεται στο κοντερ.

kodi
08-02-12, 13:43
Καλησπέρα σ' όλο το φορουμ, είμαι νεο μέλος στο εδώ.

Εδώ και αρκετό σκέφτομαι σοβάρα να αγοράσω ενα Χ3 και να το πάρω έξω όπου μένω. Είμαι ήδη κάτοχος μιας Ε81 δίλιτρης του '09 και είμαι απόλυτα ικανοποιημένος.

Το θέμα που έχει προκυψει είναι το εξής,
τα περισσότερα Χ3 έχουν κατατεθημένες πινακίδες οπότε δεν μπορώ να τα πάω για έλεγχο. Ξέρει κανείς εαν οι εξειδικευμένοι επισκευαστές στέλνουν (μισθώνουν) κάποιον τεχνικο ώστε να τον πάρω να δεί το αυτοκίνητο.

Συγκεκριμένα είναι αυτό το αυτοκίνητο:
https://www.car.gr/classifieds/cars/view/2092280/

BILL007
08-02-12, 13:45
Oι έμποροι είθισται να έχουν πινακίδες ΔΟΚ για τέτοιες δουλειές...;) Αλλωστε το αμάξι αν δεν παει σε συνεργείο,δεν μπορεί να ελεγχθεί για αρκετά πράγματα,οπότε τσάμπα κόπος.

kodi
08-02-12, 13:57
είπε οτι δεν έχει τρόπο να το πάμε εκτός απο γερανο με έξοδα δικά μου.......
δεν ξέρω αν αξιζει να ασχοληθώ, ξέρω οτι το αμάξι έχει δώσει κάπου μια ''ψιλή'' και έχουν αλλάξει την μάσκα μπροστά και το καπο (σύμφωνα βέβαια με το repair order της motion n style).....

BILL007
08-02-12, 14:03
Εφοσον σου θέτει τέτοιο εκβιασμό,αστο και ψάξε γι'άλλο.Απλά τα πράγματα...

ntinos
08-02-12, 14:04
4/07/06 --> 18.769 χλμ (πρωτη αλλαγη λαδιων)
6/07/09 --> 60.263 χλμ (inspection II)

Μονο αυτα τα δυο εχει γραμμενα στο βιβλιο ????

Κατι βρωμαει

BILL007
08-02-12, 14:05
4/07/06 --> 18.769 χλμ (πρωτη αλλαγη λαδιων)
6/07/09 --> 60.263 χλμ (inspection II)

Μονο αυτα τα δυο εχει γραμμενα στο βιβλιο ????

Κατι βρωμαει

Οχι απαραίτητα...Μπορεί ο προηγούμενος να μην το πήγαινε στην αντιπροσωπεία και έτσι να μην έχει συμπληρώσει βιβλίο...

ntinos
08-02-12, 14:10
Μπορει.

Οπως ομως μπορει να μην εχει κανει ποτε τιποτε αλλο....

(Δεν εχει σφραγιδα ουτως η αλλιως το δευτερο σερβις...)

nikos1400
08-02-12, 14:26
Απ'τη στιγμη που δε σου κανει μικρη διευκοληνση για να κοιταξεις καλυτερα το αυτοκινητο (και ισως να πουλησει!!), κατι βρωμαει.

Βαλ'του Χ, και πες το και σε γνωστους σου.

:thumbsdown:

kodi
08-02-12, 14:35
οχι το βιβλίο έχει και άλλες υπογραφές,
αλλα στο history report από την motion n plus ξεκινά από τα 38000 νομιζώ....
και εκεί εχει κάνει αλλάγες λαδιών ανα 12000/15000 και έχει αλλάξει έναν ιμάντα.
το τρακάρισμα το έιχε πάθει στα 43000 χλμ και στα 55000 έχει αλλάξει ενα γρύλλο παραθύρου. τα σερβις συμφωνούσαν με τα χλμ.....αυτά βέβαια στα χαρτιά:shok:

bimmerm
08-02-12, 15:24
επειδη δεν ειμαι και πολυ εμπειρος σε αγορες αυτοκινητου,

καποια στιγμη ενδιαφερθηκα για ενα αυτοκινητο βιτρινας.το ειδα στην εκθεση μιας αντιπροσωπειας και μαρεσε.η τιμη του ηταν ιδια με τα υπολοιπα στοκ καινουρια που υπηρχαν στα κεντρικα .οποτε ελεγα να παρω εκεινο και να μην περιμενω να ερθει αλλο απο κεντρικα αθηνας.

α)το αυτοκινητο της βιτρινας δεν ειχε πινακιδες,φυσικα.ειναι δυνατον ενα αυτοκινητο καινουργιο βιτρινας να μην ειχε πινακιδες δλδ αδεια κυκλοφοριας και να ηταν ενα μεταχειρισμενο που βαφτιστηκε καινουριο?

β) ειχε σε μια πορτα "τσιχλες" στα τελειωματα της πορτας.ειναι δυνατον να ειναι καινουριο και να εχει τετοια ατελεια στην βαφη?ειναι δυνατον να εγινε ενα τετοιο λαθος κατα το τελειωμα του βαψιματος στο εργοστασιο?(η αποψη του ντιλερ). Εχει παρατηρηθει να εχει παραλαβει καποιος καινουριο με παραγγελια και να εχει τετοια ατελεια?

γ) ειχε μια μικρη ρωγμη εσωτερικα στο φαναρι,δυσκολα την διεκρινες.

δ)αρκετες αραχνες στο χρωμα.(απο την αποκερωση και πλυσιματα λογω του μακροχρονιου στοκ,αποψη ντιλερ)

ε) προσεξα οτι μεσα απο τη μασκα του σηματος φιανοταν στο ψυγειο μερικα τεραγωνακια να ειναι λιγο τσακισμενα.ειναι νορμαλ αυτο για καινουρια?

στ αν θελουμε να ελεγξουμε ενα αυτοκινητο βιτρινας,καινουριο στοκ, αν ειναι οντως καινουριο και χωρις χιλιομετρα,μπορουμε με καποιον τροπο?

σε ερωτηση σε αλλες αντιπροσωπειες για το στ μου ειπαν οτι αν ειναι στην βιτρινα ειναι καινουριο.εφοσον δεν εχει πινακιδες ,αρα δεν εχει αδεια κυκλοφοριας, αρα ειναι καινουριο και οτι αν δεν εχει προηγουμενη αδεια κυκλοφοριας θα φανει οταν βγει η αδεια κυκλοφοριας.

αφου αν μπορειτε να μου απαντησετε σε ολα τα παραπανω,μπορειτε να μου πειτε αν μπορει καποιος να παρει ενα αυτοκινητο μεταχειρισμενο και να το βαφτισει καινουριο και να το πουλησει στην βιτρινα του και να φαινεται και στην αδεια κυκλοφοριας οτι εχει εκδοθει πρωτη φορα?

ευχαριστω

Nino
08-02-12, 15:54
1)το οτι δεν εχει πινακιδες μεσα στην βιοτρινα αυτο δε το κανει και απαραιτητα καινουργιο, παντα βγαζουν τις πινακιδες στις εκθεσεις.
Αλλα η ημερομηνια πρωτης αδειας θα τα δειξει ολα
2) Ακομα και τα καινουργια κατα τις μεταφορες μπορει να υποστουν ζημιες και να επισκευαστουν μετα στην αντιπροσωπεια
3) Εχει ακουστει ξανα κατι αναλογο ζητας αντικατασταση ή εκπτωση...
4) Αυτοι που καθαριζουν τα αμαξια στις εκθεσεις τα βανδαλιζουν συνηθως με μονο σκετο ξεσκονοπανο, συνεπεια οι αραχνες απο τη σκονη που"γδερνει" το αμαξι
5) αυτο ειναι παραξενο..
6) πρωτο ειναι η αδεια κυκλοφοριας που θα δειξει αν το αμαξι εχει κυκλοφορησει, απο την αλλη ζητα τα χαρτια του αυτοκινητου να δεις τους κωδικους που εχει πανω και ποτε κατασκευαστηκε, μια προχειρη ιδεα παιρνεις κοιταζοντας τη ζωνη ασφαλειας που εχει ημερομηνια κατασκευης.

nikos1400
08-02-12, 16:17
https://scrapetv.com/News/News%20Pages/Science/Images/monkey-hand-on-face.JPG
επειδη στην Ελλαδα ειναι γνωστο οτι γινονται πολλα, προσοχη μεγαλη...

Bitz
08-02-12, 18:15
δυστυχως υπαρχει τροπος να αλλαξουν εντελως τα χλμ απο παντου και να μην τα βρισκει κανεις!!! κοντερ/εγκεφαλος/κλειδι/κεντρικη μοναδα ελεγχου/εγκεφαλος φωτων

ΕΡΩΤΗΣΗ...Ξερεις αν κατα ολη αυτη την διαδικασια που γραφεις χρειαζεται να πιαστει με τα δαχτυλα η οθονη του χλμετριτη που ειναι μεσα στο ταμπλο; γιατι εχω κατι κατα νου.:original:

katsaraios
08-02-12, 18:18
ΕΡΩΤΗΣΗ...Ξερεις αν κατα ολη αυτη την διαδικασια που γραφεις χρειαζεται να πιαστει με τα δαχτυλα η οθονη του χλμετριτη που ειναι μεσα στο ταμπλο; γιατι εχω κατι κατα νου.:original:
:viannen_01::viannen_01:


https://www.youtube.com/watch?v=FD-t6Y-jclg

bimmerm
08-02-12, 18:37
τον ρωτησα και αυτες ειναι οι απαντησεις του για ολα-

1)η ιστορια εχει ως εξης.
εγω ειχα ενδιαφερθει πριν 3 μηνες για ενα ολοιδιο σε εξοπλισμο αυτοκινητο απο τα καινουρια στοκ με την μεγαλη επτωση της μαμας και δεν ειχε.τον ρωτησα αν θα φερει για εκεινον για στοκ ολοιδιο στις παραγγελιες που εβαλε για το μελλον και ειπε οχι, ο,τι υπαρχει.
παω λοιπον τυχαια ξανα μια μερα και βρισκω αυτο που ηθελα στην βιτρινα.καλα του λεω αφου ειπες οτι δεν εχεις και οτι δεν θα φερεις που το βρηκες αυτο?μου λεει,επειδη φυγαν αυτα που εμειναν,πηρα μερικα απο αλλον που τα ειχε στοκ για να εχω βιτρινα.
μεσα σαυτα ηταν κιαυτο που μου αρεσε.


2) και 3) αρα συμφωνεις μαζι του οτι ειναι κατι συνηθισμενο .
επτωση δεν κανει γιατι υπαρχει ηδη μεγαλη εκπτωτικη προσφορα απο την μαμα συν την αποσυρση.αμα θες λεει παρε αλλο.

4) ετσι καταλαβα και εγω, αλλα σε συνομιλια μου με ντιτειλερ μου ειπε οτι και απο την αποκερωση αλλα και απο την εκθεση ενος χρονου σε διαφορες καιρικες συνθηκες αν ηταν εξω μπορει να συμβει αυτο.

5) επειδη δεν ειμαι και πολυ ειδικος και δεν μιλαω την καλα την τεχνικη γλωσσα,ελπιζω να σου δωσω να καταλαβεις με αυτο https://realoem.com/bmw/showparts.do?model=VL51&mospid=52064&btnr=17_0323&hg=17&fg=05 ,αυτα τα τετραγωνακια πανω απο τον αριθμο 1 στο ψυγειο ετσι οπως κοιταξα τυχαια μεσα απο την μασκα μερικα ηταν λιγο τσακισμενα.μπορει να συμβει αυτο κατα τα 15 περιπου χιλ. που εχει το καθε καινουριο αυτοκινητο κατα την μεταφορα του, η' κατα την μετακινηση του απο την γερμανια?

6)ειναι παραγωγης μαρτιου 2011 και ειναι σε στοκ ενα χρονο.πρωτη φορα θα βγαλει αδεια κυκλοφοριας,δεν εχει ξαναβγαλει μου ειπε.μου εδωσε τους κωδικους και το επιβεβαιωσα στο RealOEM. ομως το που ηταν και τι εκανε 1 χρονο τωρα στον αλλο ντιλερ δεν ξερει.
αυτο με την ζωνη πρεπει να ξαναπαω απο εκει.φανταζεσαι να με ρωταει τι κοιτας εκει στην ζωνη?

αρα, ειναι καινουριο? αν εχετε αμφιβολιες μετα απο οσα αποδεικτικα σας παρεθεσα ,μπορειτε να μου πειτε αλλο τροπο να το καταλαβω?

katsaraios
08-02-12, 18:47
το προβλημα σου ειναι οτι θα παρεις ενα αμαξι και παλι δεν θα πιστευεις οτι ειναι αμεταχειριστο,εγω αυτο καταλαβαινω..
τα αμαξια στις εκθεσεις ειναι εκτεθιμενα σε τοσους υποψηφιους αγοραστες που μπαινοβγαινουν και δοκιμαζουν πατανε κουμπια πεταλ διακοπτες οποτε σιγουρα θα βρεις και αλλες φθορες.
τα χιλιομετρα δε που ισως εχουν πολυ απλα θα στα εξηγησουν σαν τεστ ντραιβ ...
μπορει να μην εχει πινακιδες και αδεια αλλα χιλιομετρα εχει οπως το 99% των εκθεματων οι πελατες πριν απο σενα πρεπει να το δουν εν κινησει να το αξιολογησουν ...
παρα πολλα βαφονται και επισκευαζονται εντος των καθετων μοναδων που πωλουνται ,ισως μερικα με χαμηλοτερη τιμη σαν προσφορα...

Bitz
08-02-12, 18:50
:viannen_01::viannen_01:

https://www.youtube.com/watch?v=FD-t6Y-jclg

Με ενα φακουδακι τα βλεπεις πεντακαθαρα....ε;;;thumbthumb

katsaraios
08-02-12, 18:53
Με ενα φακουδακι τα βλεπεις πεντακαθαρα....ε;;;thumbthumb
ναι ρε συ αλλα και παλι τι?
κανεις φασαρια οτι βγαλανε καντραν θα μου πεις ,οκ
μονο απο τυχη θα εχουν μεινη ακαθαριστα τα σημαδια

bimmerm
08-02-12, 19:30
καλα καταλαβες...μαυτα που ακουω τι να υποθεσω? εδω αλλοι περιμενουν 3-4 μηνες να τα φερουν με παραγγελια απο το εργοστασιο και εχουν τετοιες και αλλες ατελειες ,τσιχλες,βγαλμενα λαστιχα στα παρθυρα,γρατζουνιες κ.λ.π.
οχι εβαλε κλειδι και γραφει 15 χιλ. αρα δεν ειναι τεστ ντραιβ.απλα δεν ξερω αν εχουν γυριστει.
για τεστ ντραιβ εχουν αλλα ,δεν παιρνουν απο την εκθεση να το βγαλουν βολτα και χωρις πινακιδες.

Bitz
08-02-12, 19:54
ναι ρε συ αλλα και παλι τι?
κανεις φασαρια οτι βγαλανε καντραν θα μου πεις ,οκ
μονο απο τυχη θα εχουν μεινη ακαθαριστα τα σημαδια

Οχι...τα αποτυπωματα δεν φαινονται με γυμνο ματι ωστε να τα καθαρισουν ,αν ριξεις την δεσμη του φακου πανω στην οθονη του χλμετριτη θα δεις τα αποτυπωματα του μαγκα..δοκιμασετο σε μερικα αυτοκινητα,να ξερεις ομως οτι ισως μερικοι φιλοι σου στεναχωρηθουνε.Εγω εχω στεναχωρησει μερικους πελατες μου.:whistle::whistle::whistle::whistle::whistl e::whistle::whistle::whistle:

bimmerm
08-02-12, 20:00
η' με ειδικη σκονη αλα σι εσ αι και ειδικα βουρτσακια.
υπαρχει και η λυση του μπλε φωτος.

Bitz
08-02-12, 21:36
η' με ειδικη σκονη αλα σι εσ αι και ειδικα βουρτσακια.
υπαρχει και η λυση του μπλε φωτος.

:shok:Διακρινω μια δοση ειρωνιας;

kodi
09-02-12, 16:27
μετά από σκέψη είπα να μην κυνηγήσω αυτο από την Ναβικαρ, και βρήκα μια καλή περίπτωση. έκλεισα ενα ραντεβού αύριο στην BMW Tsevas για ένα έλεγχο έαν έιναι οκ απο βδομάδα θα το στείλω με μεταφορική στην Γαλλία. (οποιος έχει κανα γνωστό προσφορές δεκτες).....

κάνα τιπ για το Χ3 παίζει?

bimmerm
09-02-12, 18:41
δεν ειναι το στυλ μου να ειρωνευομαι.σοβαρα μιλαω
μα καλα δεν εχεις δει αστυνομικα? αυτα χρησιμοποιουν και υπαρχουν και στο εμποριο.το μπλε φως στην ταινια 60" δεν το ειδες?