PDA

Επιστροφή στο Forum : Ο νεος 4.0TFSI της Audi



GiannisRob
14-10-10, 22:38
Αγαπητοι συμφορουμιτες,

μολις εμαθα αυτες τις πληροφοριες για τον νεο 4.0TFSI της Audi απο αρκετα αξιοπιστη πηγη:


4.0TFSI 331-375kW (3993cc - 90° V8 - 10.5:1CR)


331 Kilowatts , (450PS - 444hp) @5,800rpm
600Nm (443ft/lbs) @ 1,750rpm - 5,300rpm

^Models to use this output are Audi S7 and A8

375 Kilowatts (510PS - 503hp) @ 6,200rpm
700Nm (516ft/lbs) @ 3,500rpm

^Models to use this output are Bentley Continental GT and Silver Spur. This (if true) will mean that the V8 model wouldn't be that much slower than the current W12.

Ενδιαφερον?

ΥΓ: Παρακαλω δειξτε επιεικια :D

Vasilis
14-10-10, 22:41
Τι ΕΙΝΑΙ ΑΥΤΑ Γιαννακη?:ranting2:

Ευχαριστουμε πολυ!thumb

Οτι μαθαινεις ...καλο ειναι !:thumbsup:

ακομα κ αν ειναι αχρειαστο!!!:whistle::th_Laie_67-1:

m-power_01
14-10-10, 22:46
πλακα κανεις? απο 4.0L 500 hp?

GiannisRob
14-10-10, 22:48
Τι ΕΙΝΑΙ ΑΥΤΑ Γιαννακη?:ranting2:

Ευχαριστουμε πολυ!thumb

Οτι μαθαινεις ...καλο ειναι !:thumbsup:

ακομα κ αν ειναι αχρειαστο!!!:whistle::th_Laie_67-1:

Ελπιζω μονο να επαληθευτει. Η μηπως οχι?

Παντως ειναι απο αρκετα αξιοπιστη πηγη.


πλακα κανεις? απο 4.0L 500 hp?

Ασε ρε, ειναι μπροστα το VAG Group.

Και αφου ολοκληρωσα την φραση μου αυτη, φιλες και φιλοι, παω τωρα να γραψω την διαθηκη μου. Ελπιζω να προλαβω να την ολοκληρωσω πριν με μυριστει ο S8N :D

S8N
14-10-10, 22:52
πλακα κανεις? απο 4.0L 500 hp?

Γιατί όχι? Αφού είναι υπερτροφοδοτούμενος (TFSI). Ήδη το 2λιτρο S3 αποδίδει 272 ίππους. Και για να χρησιμοποιήσουμε τις εκφράσεις των απανταχού Audάκηδων: "Ό,τι δεν σκάει, δεν πάει".

Απ' την άλλη, ό,τι δεν σκάει δεν σπάει, αλλά αυτό είναι αλλουνού παπά ευαγγέλιο.

S8N
14-10-10, 22:57
Ασε ρε, ειναι μπροστα το VAG Group.

Και αφου ολοκληρωσα την φραση μου αυτη, φιλες και φιλοι, παω τωρα να γραψω την διαθηκη μου. Ελπιζω να προλαβω να την ολοκληρωσω πριν με μυριστει ο S8N :D

Σιγά ρε σεις, θα χυθεί το γάλα! Από πολύ κακό μάτι με έχετε πάρει... Εξάλλου, τo πόσο μπροστά είναι το group φαίνεται κι από το part sharing: S7, A8, Bentley και Rolls όλα το ίδιο μοτέρ. Σα να λέμε πως η γιαγιά μου και η Τζούλια φορούν τα ίδια εσώρουχα. Άντε και σε Lamborghini τώρα λέμε.

GiannisRob
14-10-10, 22:59
Γιατί όχι? Αφού είναι υπερτροφοδοτούμενος (TFSI). Ήδη το 2λιτρο S3 αποδίδει 272 ίππους. Και για να χρησιμοποιήσουμε τις εκφράσεις των απανταχού Audάκηδων: "Ό,τι δεν σκάει, δεν πάει".

Απ' την άλλη, ό,τι δεν σκάει δεν σπάει, αλλά αυτό είναι αλλουνού παπά ευαγγέλιο.

Παιζει να ειναι με κομπρεσσορα, και οχι με τουρμπο, αλλα γι'αυτο δεν ειμαι 100% σιγουρος, γι'αυτο και δεν το εγραψα.

Παντως το Τ απο το TFSI δεν λεει και κατι, γιατι και ο καινουριος ο 3λιτρος V6 που βαζουν στο Α6, 3.0TFSI λεγεται, αλλα εχει εναν κομπρεσσορα αναμεσα πανω απο το V, και οχι τουρμπο

GiannisRob
14-10-10, 23:02
Και για του λογου το αληθες:

https://stefanolazzarino.com/wordpress/wp-content/uploads/2008/09/29-motore-audi-30-tfsi/large-motore-3-litri-v6-tfsi.jpg

S8N
14-10-10, 23:05
Παιζει να ειναι με κομπρεσσορα, και οχι με τουρμπο, αλλα γι'αυτο δεν ειμαι 100% σιγουρος, γι'αυτο και δεν το εγραψα.

Παντως το Τ απο το TFSI δεν λεει και κατι, γιατι και ο καινουριος ο 3λιτρος V6 που βαζουν στο Α6, 3.0TFSI λεγεται, αλλα εχει εναν κομπρεσσορα αναμεσα πανω απο το V, και οχι τουρμπο

Υπερτροφοδότηση είναι κι αυτό όμως. Πάντως με τις ονομασίες αυτές δε βγάζεις άκρη. FSI σήμαινε Fuel stratified injection ώσπου από το 2006 καταργήθηκε η διαστρωμάτωση στους άμεσου ψεκασμού κινητήρες του group λόγω προβλημάτων. Τα πιστόνια έγιναν πάλι επίπεδα από FSI dish, η πατέντα της Bosch καταργήθηκε αλλά το S έμεινε. Τρέχα γύρευε.

GiannisRob
14-10-10, 23:07
Υπερτροφοδότηση είναι κι αυτό όμως. Πάντως με τις ονομασίες αυτές δε βγάζεις άκρη. FSI σήμαινε Fuel stratified injection ώσπου από το 2006 καταργήθηκε η διαστρωμάτωση στους άμεσου ψεκασμού κινητήρες του group λόγω προβλημάτων. Τα πιστόνια έγιναν πάλι επίπεδα από FSI dish, η πατέντα της Bosch καταργήθηκε αλλά το S έμεινε. Τρέχα γύρευε.

Δικιο εχεις... Οπως και καποτε 323i σημαινε εξακυλινδρος 2.3 λιτρα και injection. Τωρα δε σημαινει κατι παραπανω απο το οτι απλα εχει περισσοτερα αλογα απο το 320...

Konstantinos
14-10-10, 23:28
Μετά τον οργασμό άρχισε η οικονομία στα άλογα? Λίγα μου φαίνονται, και πριν με φάτε, για τα δεδομένα των tfsi που έβγαζαν 180 από 1400κε μέτριων αυτοκινήτων μαζικής παραγωγής. Αυτό σημαίνει ότι είναι ήδη στα όριά τους και δεν πιέζονται άλλο ούτε για τα κορυφαία μοντέλα?

m-power_01
14-10-10, 23:39
Τωρα εγω αμα πω...οτι δεν ειχα προσεξει το Τ ???
Σιγα το πραγμα τοτε...

ghost-rider
15-10-10, 01:12
Τωρα εγω αμα πω...οτι δεν ειχα προσεξει το Τ ???
Σιγα το πραγμα τοτε...

Πςτ... Παρτο και λιγο αλλιως... Θα βρεις:th_Laie_67-1::th_Laie_67-1:

halkida116mpack
15-10-10, 02:16
Γιατί όχι? Αφού είναι υπερτροφοδοτούμενος (TFSI). Ήδη το 2λιτρο S3 αποδίδει 272 ίππους. Και για να χρησιμοποιήσουμε τις εκφράσεις των απανταχού Audάκηδων: "Ό,τι δεν σκάει, δεν πάει".

Απ' την άλλη, ό,τι δεν σκάει δεν σπάει, αλλά αυτό είναι αλλουνού παπά ευαγγέλιο.

oxi παντα.......







Σιγά ρε σεις, θα χυθεί το γάλα! Από πολύ κακό μάτι με έχετε πάρει... Εξάλλου, τo πόσο μπροστά είναι το group φαίνεται κι από το part sharing: S7, A8, Bentley και Rolls όλα το ίδιο μοτέρ. Σα να λέμε πως η γιαγιά μου και η Τζούλια φορούν τα ίδια εσώρουχα. Άντε και σε Lamborghini τώρα λέμε.

απλα θεος....:hystericalbs1::th_Laie_67-1::hystericalbs1::th_Laie_67-1:

bimmer-corfu
15-10-10, 06:54
στα μεγάλα κυβικά δε μασάμε. ότι ώρα θέλει η BMW βγάζει καλύτερο μοτέρ.

Στα μικρά όμως όταν το VAG θα έχει turbo που θα καίνε αέρα, τότε η BMW θα βγάλει αυτούς τους μικρούς turbo που περιμένουμε τόσα χρόνια

atha
15-10-10, 10:13
einai o kainourgios tis audi gia na antagonistei to N94 pou paizei monos tou .v8 kai aytos me mono turbo anti gia to diplo tis bmw.

ghost-rider
15-10-10, 10:35
Σιγά ρε σεις, θα χυθεί το γάλα! Από πολύ κακό μάτι με έχετε πάρει... Εξάλλου, τo πόσο μπροστά είναι το group φαίνεται κι από το part sharing: S7, A8, Bentley και Rolls όλα το ίδιο μοτέρ. Σα να λέμε πως η γιαγιά μου και η Τζούλια φορούν τα ίδια εσώρουχα. Άντε και σε Lamborghini τώρα λέμε.

Rolls τι εννοουμε? Αν ειναι η γνωστη rolls royce δεν ειναι δικια μας? Εχω χασει κανενα επεισοδιο? Και απ οτι θυμαμαι μοιραζεται αρκετα με τη σειρα 7..