PDA

Επιστροφή στο Forum : BMW: Σπορ υβριδικό Full Runner



///M Arios
13-10-10, 01:51
Μετά από αρκετά έξυπνη διασπορά πληροφοριών σχετικά με την εξέλιξη ενός σπορ μοντέλου με υβριδική τεχνολογία προλογισμένη στο πρωτότυπο BMW Vision EfficientDynamics (Φρανκφούρτη 2009), ανακοινώθηκε επίσημα ότι η βαυαρική εταιρεία θα παρουσιάσει το νέο της πρωτότυπο στο Παρίσι, στις 30 του μηνόςhttps://www.drive.gr/drive/index.php?option=com_k2&view=item&id=603:bmw-%CF%83%CF%80%CE%BF%CF%81-%CF%85%CE%B2%CF%81%CE%B9%CE%B4%CE%B9%CE%BA%CF%8C-full-runner&Itemid=118

ghost-rider
13-10-10, 01:59
Το επομενο σου αυτοκινητο?

///M Arios
13-10-10, 02:02
Το επομενο σου αυτοκινητο? εκει που εφτασε η βενζινη.....:ranting2:

ghost-rider
13-10-10, 02:19
εκει που εφτασε η βενζινη.....:ranting2:

Το εχουμε αναλυσει και απο κοντα ομως. Για να κανει οικονομια πρεπει να το βαζεις σε μπριζα το βραδυ. Αν οχι, τη βενζινη που θα γλιτωνεις οταν πας με ρευμα θα την καις για να φορτισεις τις μπαταριες. Βαλε κατι ακομα λογω των απωλειων θερμοτητας του ηλεκτροκινητηρα, βγαλε κατι λογω ανακτησης ενεργειας στο φρεναρισμα και ο κυκλος μοιαζει να κλεινει στο +-0. Η φυσικη ειναι αυστηρη και η αρχη διατηρησης ενεργειας μια απο τις βασικοτερες και απαραβιαστες αρχες. Οτι και να κανουν αυτα τα αυτοκινητα, παλι με χημικη ενεργεια ξεκινα η δουλεια.

Πολυς ντορος που εξυπηρετει συμφεροντα. Κανουμε οικονομια στην καταναλωση βενζινης, και καλα, οταν η τεχνολογια του υδρογονου ειναι ετοιμη και περιμενει. Και δεν σκοτωνουμε και τον πλανητη. Αλλα ειπαμε... Συμφεροντα... Παρε λοιπον τωρα υβριδικη τεχνολογια και στην πορεια βλεπουμε...

GEORGE316
13-10-10, 09:50
οτι εχει να κανει με υβριδικη τεχνολογια ειναι προπετασματα.
με μια απλη ερωτηση...λετε ολοι οι μαγκες που ασχολουνται με νεες τεχνολογιες κλπ να μηυ ειχαν υπολογισει τα ενεργειακα κοιτασματα και να μην εχουν ηδη αναπτυξει εναλλακτικες πηγες ενεργειας?
και αντε...το πετρελαιο τελειωνει....
ρευμα ομως παραγεται κατα κυριο λογο απο καυση λιγνητη και ανθρακα και πολυ λιγοτερο με αιολικη η ηλιακη ενεργεια.
τωρα παει να γινει κατι με τα φωτοβολταικα ,αλλα οπως βλεπετε.....ανθρακας ο θησαυρος!
οταν στην αμερικα τη προηγουμενη δεκαετια ολα τα κρατικα αυτοκινητα ηταν υβριδικα και μετα το τελος της συμβασης με τη τουοτα(τα μονα τοτε) η τουοτα οχι απλα δεν τα διοχετευσε στην αγορα,αλλα τα δεσμευσε και χιλιαδες αυτοκινητα υβριδικα σαπιζουν σε τεραστιες μαντρες.και να παμε και σε κατι αλλο...
αν το κοστος ενος υβριδικου αυτοκινητου ειναι τοσο μεγαλο (πχ αυτο το ωραιο της Bmw)...τι να το κανω?να κανω αποσβεση ?το εχετε υπολογισει οτι θα γινει αποσβεση?
η μηπως εντελει θα ειναι η μια ή η αλλη και πιθανος και πιο ακριβο??
το ζητημα ειναι οτι οι λυσεις υπαρχουν πολλες και ποικιλες,αλλα ειμαιστε ενας παγκοσμιος πλανητης φυλακισμενων..

GiannisRob
14-10-10, 00:11
Ρε Μαριε, γι' αυτο το καινουριο μαρτζαφλαρι της BMW εχουμε ηδη θρεντ:

https://www.bmwfans.gr/forum/showthread.php?t=4092

Δε θες, που δε θες, να κανεις μια αναζητηση, γιατι δεν παιρνεις ενα τηλεφωνο πρωτα πριν ανεβασεις κατι? :D :D :D

m-power_01
14-10-10, 00:19
Ρε Μαριε, γι' αυτο το καινουριο μαρτζαφλαρι της BMW εχουμε ηδη θρεντ:

https://www.bmwfans.gr/forum/showthread.php?t=4092

Δε θες, που δε θες, να κανεις μια αναζητηση, γιατι δεν παιρνεις ενα τηλεφωνο πρωτα πριν ανεβασεις κατι? :D :D :D

Η κούραση του μοντερατορα είναι ο άνθρωπος !

m-power_01
14-10-10, 00:40
Η φυσικη ειναι αυστηρη και η αρχη διατηρησης ενεργειας μια απο τις βασικοτερες και απαραβιαστες αρχες. Οτι και να κανουν αυτα τα αυτοκινητα, παλι με χημικη ενεργεια ξεκινα η δουλεια.

Πολυς ντορος που εξυπηρετει συμφεροντα. Κανουμε οικονομια στην καταναλωση βενζινης, και καλα, οταν η τεχνολογια του υδρογονου ειναι ετοιμη και περιμενει. Και δεν σκοτωνουμε και τον πλανητη. Αλλα ειπαμε... Συμφεροντα... Παρε λοιπον τωρα υβριδικη τεχνολογια και στην πορεια βλεπουμε...

Αυτό που λες είναι η μισή αλήθεια ! Ναι η ενέργεια διατηρείται αλλα διατήρηση νοείται και οι απώλειες με μορφή θερμότητας π.χ ! Δεν χάνουμε ενέργεια απλώς δεν μπορούμε να την εκμεταλευτουμε! Άρα εδώ εισέρχεται ένας άλλος παράγοντας ... Ο ΒΑΘΜΟΣ ΑΠΟΔΟΣΗΣ που στους βενζινοκινητηρες παίζει 0,25-0,32 και στα πετρέλαια 0,33-0,37 ! Δεν ξέρω πόσο είναι ο β.α στους ηλεκτροκινητηρες που χρησιμοποιούν γιατί ποικίλει ... Αλλά αν είναι μεγαλύτερος ;
Όμως και πάλι αυτό είναι η μισή αλήθεια γιατί το μικροκαταναλωτη δεν τον ενδιαφέρει τόσο η πρωτοβάθμια αξιολόγηση σε ενεργειακό επίπεδο , αλλά η δευτεροβάθμια αξιολόγηση που λαμβάνει υπόψιν τον παράγοντα κόστος ! Τι θέλω να πω ... Δεν σε νοιαζουν τα kj που θα χρειαστείς σε νοιάζει πόσο κοστίζουν ! Αν λοιπόν σε ρεύμα κοστίζουν λιγότερο ... Συμφέρει το ρεύμα ! Αν η πόρδες στοιχίζουν λιγότερο θα πάρουμε πορδες!

Τώρα για το δεύτερο σκέλος . Δεν ξέρω ποτέ θα τελειώσουν τα κοιτάσματα ούτε αν θα τελειώσουν ! Σίγουρα παίζονται παιχνίδια που δεν θα μάθουμε ! Ανησυχία. Σίγουρα υπάρχει λόγω ραγδαίας αύξησης της κατανάλωσης ενέργειας τα τελευταία χρόνια ! Για αυτό φταίνε 1) οι δυτικοί και ο τρόπος ζωής τους ( κοινώς οι μ@λακες οι Αμερικανοί ) ένας Αμερικανός καταναλώνει πάνω από το διπλάσιο από ότι ένας Ευρωπαίος ! 2)Η αύξηση του παγκόσμιου πληθυσμού (μακακες κινέζοι κοινώς ).
Και τέλος για το υδρογόνο , ναι υπάρχει τεχνολογια και τεχνογνωσία αλλά το κόστος παραγωγής των διατάξεων αυτών είναι μεγάλο ! Δεν χρησιμοποιούν τετριμενες κατασκευαστικές μεθόδους ! Το ντεποζιτο ας πούμε πλησιάζει την λεγόμενη. ΄διαστημική΄ τεχνολογια

ghost-rider
14-10-10, 21:07
Αυτό που λες είναι η μισή αλήθεια ! Ναι η ενέργεια διατηρείται αλλα διατήρηση νοείται και οι απώλειες με μορφή θερμότητας π.χ ! Δεν χάνουμε ενέργεια απλώς δεν μπορούμε να την εκμεταλευτουμε! Άρα εδώ εισέρχεται ένας άλλος παράγοντας ... Ο ΒΑΘΜΟΣ ΑΠΟΔΟΣΗΣ που στους βενζινοκινητηρες παίζει 0,25-0,32 και στα πετρέλαια 0,33-0,37 ! Δεν ξέρω πόσο είναι ο β.α στους ηλεκτροκινητηρες που χρησιμοποιούν γιατί ποικίλει ... Αλλά αν είναι μεγαλύτερος ;
Όμως και πάλι αυτό είναι η μισή αλήθεια γιατί το μικροκαταναλωτη δεν τον ενδιαφέρει τόσο η πρωτοβάθμια αξιολόγηση σε ενεργειακό επίπεδο , αλλά η δευτεροβάθμια αξιολόγηση που λαμβάνει υπόψιν τον παράγοντα κόστος ! Τι θέλω να πω ... Δεν σε νοιαζουν τα kj που θα χρειαστείς σε νοιάζει πόσο κοστίζουν ! Αν λοιπόν σε ρεύμα κοστίζουν λιγότερο ... Συμφέρει το ρεύμα ! Αν η πόρδες στοιχίζουν λιγότερο θα πάρουμε πορδες!

Τώρα για το δεύτερο σκέλος . Δεν ξέρω ποτέ θα τελειώσουν τα κοιτάσματα ούτε αν θα τελειώσουν ! Σίγουρα παίζονται παιχνίδια που δεν θα μάθουμε ! Ανησυχία. Σίγουρα υπάρχει λόγω ραγδαίας αύξησης της κατανάλωσης ενέργειας τα τελευταία χρόνια ! Για αυτό φταίνε 1) οι δυτικοί και ο τρόπος ζωής τους ( κοινώς οι μ@λακες οι Αμερικανοί ) ένας Αμερικανός καταναλώνει πάνω από το διπλάσιο από ότι ένας Ευρωπαίος ! 2)Η αύξηση του παγκόσμιου πληθυσμού (μακακες κινέζοι κοινώς ).
Και τέλος για το υδρογόνο , ναι υπάρχει τεχνολογια και τεχνογνωσία αλλά το κόστος παραγωγής των διατάξεων αυτών είναι μεγάλο ! Δεν χρησιμοποιούν τετριμενες κατασκευαστικές μεθόδους ! Το ντεποζιτο ας πούμε πλησιάζει την λεγόμενη. ΄διαστημική΄ τεχνολογια

Ο ηλεκτροκινητηρας εχει αποδοση 90 με 95%!!!
ΟΜΩΣ, για να μπορεσει να κινηθει το αυτοκινητο θα πρεπει να δουλεψει μια βενζινομηχανη που θα γυρισει μια ηλεκτρογεννητρια που θα παραγει ρευμα για να γυρισει τελικα ενας ηλεκτροκινητηρας που θα κινησει το αυτοκινητο. Οποτε η συνολικη αποδοση του συστηματος θα ειναι: 0,25 της βενζινης επι 0.95 της ηλεκτρογεννητριας που θα παραγει το ρευμα επι 0.95(0.25*0.95*0.95=> μικροτερη αποδοση του 0.25 που ειχαμε αρχικα) του ηλεκτροκινητηρα που θα κινησει το αυτοκινητο. Τα παραπανω νουμερα ειναι αισιοδοξα διοτι το 95% για ενα ηλεκτροκινητηρα ειναι αισιοδοξο και το 25% για μια φιμωμενη βενζινομηχανη υβριδικου(δεν πρεπει να εχει και ρυπους...) ειναι και αυτο αισιοδοξο...
Επισης το υβριδικο εχει το μειονεκτημα του εξτρα βαρους. Πχ το prius ειναι 650 κιλα βαρυτερο απ οτι αν δεν ειχε μπαταριες και ηλεκτροκινητηρα. Η μονη επιτυχημενη μεχρι στιγμης(απο πλευρας καταναλωσης) αποπειρα κατασκευης υβριδικου ειναι το project της ford που εβαλε την παραπανω διαταξη υβριδικου συστηματος με τη διαφορα οτι αντι για εμβολοφορο βενζινοκινητηρα στην θεση του εβαλε στροβιλοκινητηρα, ο οποιος εχει συντελεστη αποδοσης περι το 80%. Ηταν και ο μοναδικος τροπος εξαλλου να μπει ενας τετοιος κινητηρας σε ενα αυτοκινητο, αφου κενενα συστημα μεταδοσης δεν μπορει να εξαλειψει τα μειονεκτηματα μιας τετοιας μηχανης, που ειναι το υπερβολικα υψηλο στροφαρισμα και το τρελο lag του. Σε δοκιμη που εγινε αν δεν απατωμαι στην Αγγλια, το συγκεκριμενο οχημα εβγαλε μεση καταναλωση(πραγματικη) 3.8 λιτρα ανα 100χλμ σε κεντρο πολης σε ωρα αιχμης.

Τα κλασσικα υβριδικα για να δειξουν οικονομια πρεπει να παρουν ρευμα απο εξωτερικη πηγη ενεργειας. Αυτο το συστημα εφαρμοζει η toyota στην τελευταια της γενια υβριδικων, οπου φορτιζεις απο μπριζα και σου δινει 100 περιπου χιλιομετρα αυτονομια χωρις να μπει μπροστα ο θερμικος κινητηρας.
Αν το ταξιδι σου ειναι μεγαλο και αποφορτισεις και χρειαστει να φορτιστουν απο το ιδιο το οχημα(χωρις μπριζα) απλα θα καψει πολυ παραπανω απο ενα κλασσικο αυτοκινητο.

Τωρα να σου πω και την αληθεια, εγω ρε Σπυρο τοσο βαθεια δεν το κατεχω. Σου τα γραφω οπως ακριβως μου τα ειπε ο Χρηστος...

m-power_01
14-10-10, 21:13
Ο ηλεκτροκινητηρας εχει αποδοση 90 με 95%!!!
ΟΜΩΣ, για να μπορεσει να κινηθει το αυτοκινητο θα πρεπει να δουλεψει μια βενζινομηχανη που θα γυρισει μια ηλεκτρογεννητρια που θα παραγει ρευμα για να γυρισει τελικα ενας ηλεκτροκινητηρας που θα κινησει το αυτοκινητο. Οποτε η συνολικη αποδοση του συστηματος θα ειναι: 0,25 της βενζινης επι 0.95 της ηλεκτρογεννητριας που θα παραγει το ρευμα επι 0.95(0.25*0.95*0.95=> μικροτερη αποδοση του 0.25 που ειχαμε αρχικα) του ηλεκτροκινητηρα που θα κινησει το αυτοκινητο. Τα παραπανω νουμερα ειναι αισιοδοξα διοτι το 95% για ενα ηλεκτροκινητηρα ειναι αισιοδοξο και το 25% για μια φιμωμενη βενζινομηχανη υβριδικου(δεν πρεπει να εχει και ρυπους...) ειναι και αυτο αισιοδοξο...
Επισης το υβριδικο εχει το μειονεκτημα του εξτρα βαρους. Πχ το prius ειναι 650 κιλα βαρυτερο απ οτι αν δεν ειχε μπαταριες και ηλεκτροκινητηρα. Η μονη επιτυχημενη μεχρι στιγμης(απο πλευρας καταναλωσης) αποπειρα κατασκευης υβριδικου ειναι το project της ford που εβαλε την παραπανω διαταξη υβριδικου συστηματος με τη διαφορα οτι αντι για εμβολοφορο βενζινοκινητηρα στην θεση του εβαλε στροβιλοκινητηρα, ο οποιος εχει συντελεστη αποδοσης περι το 80%. Ηταν και ο μοναδικος τροπος εξαλλου να μπει ενας τετοιος κινητηρας σε ενα αυτοκινητο, αφου κενενα συστημα μεταδοσης δεν μπορει να εξαλειψει τα μειονεκτηματα μιας τετοιας μηχανης, που ειναι το υπερβολικα υψηλο στροφαρισμα και το τρελο lag του. Σε δοκιμη που εγινε αν δεν απατωμαι στην Αγγλια, το συγκεκριμενο οχημα εβγαλε μεση καταναλωση(πραγματικη) 3.8 λιτρα ανα 100χλμ σε κεντρο πολης σε ωρα αιχμης.

Τα κλασσικα υβριδικα για να δειξουν οικονομια πρεπει να παρουν ρευμα απο εξωτερικη πηγη ενεργειας. Αυτο το συστημα εφαρμοζει η toyota στην τελευταια της γενια υβριδικων, οπου φορτιζεις απο μπριζα και σου δινει 100 περιπου χιλιομετρα αυτονομια χωρις να μπει μπροστα ο θερμικος κινητηρας.
Αν το ταξιδι σου ειναι μεγαλο και αποφορτισεις και χρειαστει να φορτιστουν απο το ιδιο το οχημα(χωρις μπριζα) απλα θα καψει πολυ παραπανω απο ενα κλασσικο αυτοκινητο.

Τωρα να σου πω και την αληθεια, εγω ρε Σπυρο τοσο βαθεια δεν το κατεχω. Σου τα γραφω οπως ακριβως μου τα ειπε ο Χρηστος...

Ρε συ συμφωνοι για τα ποσοστα...ενοειται οτι θα το φορτισεις απο την πριζα...αφου σου λεω οτι το σημαντικο ειναι ποια μορφη ενεργειας αγοραζεις φθηνοτερα! τωρα για το ταξιδι τι να το κανω...εκει ολα λιγο καινε! στην πολη ειναι το θεμα

ghost-rider
14-10-10, 21:30
Ρε φιλε εγω,ας πουμε, οταν ειμαι Αρτα κανω καθε μερα 200 χλμ. Τι θα μου κανει?
Εδω, ας θυμηθουμε οτι καποια στιγμη στο top gear βαλαν στην πιστα ενα prius να κανει χρονο. Ακριβως πισω του ενα Μ3 Ε92 ακολουθουσε το ρυθμο του. Επειτα απο καποιους γυρους σταματησανε για να συγκρινουν καταναλωσεις. Και το Μ3 ειχε καψει αρκετα... ΛΙΓΟΤΕΡΟ!!!
Εκτος αυτου ενα αυτοκινητο 1600 κιλων θελει περιπου 20kw για να κινηθει μια ωρα(20kw/h) με μια μεση ταχυτητα στην πολη 25km/h. Αυτο σημαινει οτι ανα 100 χλμ καιει 80kw/h. Δηλαδη 9 ευρω ανα 100χλμ, με χρεωση ημερας και 5 ευρω ανα 100χλμ, με χρεωση ρευματος βραδινη(αναφορα στο κοστος ηλεκτροκινητηρα).Αλλα θα τα καταφερεις μονο με ρευμα? Δεν θα το αναγκασεις να φορτισει στη διαρκεια της ημερας?

Σε μεικτο κυκλο παντως, οπως και να χει συμφερει σε οικονομια το ντιζελ, γι αυτο και το εχουν προτιμησει οι ταριφες...

GiannisRob
14-10-10, 21:44
Σε μεικτο κυκλο παντως, οπως και να χει συμφερει σε οικονομια το ντιζελ, γι αυτο και το εχουν προτιμησει οι ταριφες...

Σε συζητηση παντως που ειχα με καποιον ταξιτζη σχετικα προσφατα, ο οποιος αλλαξε το Passat diesel για ενα Civic Hybrid μου ειπε οτι η καταναλωση του εντος πολης ειναι κατι ψηλα χαμηλοτερη απο το ντιζελ, αν ομως κανει ταξιδι, τοτε το ντιζελ ειναι κατι ψιλα πιο οικονομικο. Στην τελικη του ερχονται μια ή αλλη, με το υβριδικο να ειναι πολυ πιο αθορυβο και ησυχο στην λειτουργια του.

m-power_01
14-10-10, 21:51
Ρε φιλε εγω,ας πουμε, οταν ειμαι Αρτα κανω καθε μερα 200 χλμ. Τι θα μου κανει?


Την παρασκευη παρουσιαζω την διπλωματικη μου.Μπορεις να ερθεις να παρακολουθησεις την διαλεξη και να δεις την λυση! :hystericalbs1:

GiannisRob
14-10-10, 21:55
Τι ωρα?

m-power_01
14-10-10, 21:57
Τι ωρα?

Κατα τις 10.00

ghost-rider
14-10-10, 21:59
Σε συζητηση παντως που ειχα με καποιον ταξιτζη σχετικα προσφατα, ο οποιος αλλαξε το Passat diesel για ενα Civic Hybrid μου ειπε οτι η καταναλωση του εντος πολης ειναι κατι ψηλα χαμηλοτερη απο το ντιζελ, αν ομως κανει ταξιδι, τοτε το ντιζελ ειναι κατι ψιλα πιο οικονομικο. Στην τελικη του ερχονται μια ή αλλη, με το υβριδικο να ειναι πολυ πιο αθορυβο και ησυχο στην λειτουργια του.

Εεεεεεεεε? Πρωτον δε συμβαδιζει με τη θεωρια...
Δευτερον, ειχες κουβεντα με ενα ταριφα και... ενα χελιδονι δε φερνει την ανοιξη:th_Laie_67-1::th_Laie_67-1:
Γενικοτερα οταν τους βλεπεις σκληροπυρινικα υπερ του ντιζελ κατι θα ξερουν. Τα εξοδα λειτουργειας αυτοι τα λαμβανουν πολυ σοβαρα υποψιν τους...

Τριτον ο καθε ανθρωπος, οταν στη ζωη του κανει μια πατατα, κοιτά με καθε τροπο να την υποστηριξει και να την δικαιολογησει ακομα και αν εχει καταλαβει οτι ειναι λαθος... Μεχρι τελευταια στιγμη. Μολις το παρει αποφαση και τη διορθωσει απο την αλλη, σου λεει ποσο βλακας ηταν ποσο αχρηστο ηταν το προηγουμενο μαραφετι του(γινεται και υπερβολικος σχεδον παντα πιανοντας το αλλο ακρο) κλπ...
Αβυσσος η ψυχη του ανθρωπου...

Καποια στιγμη ειχα πιασει κουβεντα με ενα ταριφα που ειχε ενα toledo βενζινη και μου ελεγε ποσο καλυτερη ειναι η βενζινη απο το πετραιλεο και πως σιγα και τι διαφορα εχει στην καταναλωση και πως ειναι χαζοι ολοι οι αλλοι που παλευουν με το... μαζουτ, οπως ειχε πει χαρακτηριστηκα.
Συγνωμη τωρα, αλλα κουραφεξαλα! Πολλα ειναι τα καλα της βενζινης εναντι του ντιζελ, αλλα η οικονομια δεν ειναι ενα απο αυτα...
Τελος μην ξεχασουμε να πουμε οτι ολες οι μηχανες αμα ξεχαρβαλωθουν πινουν τον αμπακο... Αμα το passat ειχε 1.000.000 χιλιομετρα και ειχε γινει ρεταλι, θα εκαιγε τα διπλα απ οτι εκαιγε καινουριο... Οτι αμαξι καινουριο και αν επαιρνε στη θεση του θα ηταν καλυτερα.
Το βασικο κριτηριο για το αν οντως ηταν καλη επιλογη το prius θα ειναι η επομενη επιλογη του συγκεκριμενου ταξιτζη αγαπητε Ρομπ...

Dimzan
14-10-10, 22:01
Σε δυο γραμμες θα σας αποδειξω οτι οσο περναει ο καιρος θα χαλαμε ολο και περισσοτερα χρηματα για τα αυτοκινητα.

Οι εταιρειες που κατασκευαζουν τα αμαξια ειναι ΕΠΙΧΕΙΡΗΣΕΙΣ, και σκοπο εχουν τη μεγιστοποιηση του κερδους και την αναπτυξη.

Τα υπολοιπα ειναι απλα λογικα. Αν η bmw φετος βγαζει 100εκατομ ευρω του χρονου θα θελει 120 κλπ κλπ. ΣΙγα μη δωσει στον κοσμο πιο φτηνο αμαξι. Κι αν ειναι αρχικα φτηνο θα το πληρωνει στα σερβις ανταλλακτικα κλπ κλπ.

Το θεμα εμ τη βενζινη ειναι πονεμενο. Οι πετρελαικες εταιρειες ειναι επισης επιχειρησεις και θελουν να αυξανουν τα κερδη τους. Και το κανουν με καθε τροπο, αφου μπορουν. Πιεζουν με καθε τροπο τις αυτοκινητοβιομηχανιες να παραγουν αμαξια που θα χρησιμοποιουν το πετρελαιο ως μεσο παραγωγης κινησης.

Η τεχνολογια προφανως υπαρχει. Αλλοι δεν αφηνουν αυτη την τεχνολογια να μπει στην καθημερινοτητα μας γιατι θα χασουν χρηματα. Και γι αυτο λοιπον τα υβριδικα δεν ειναι παντα και τοσο συμφεροντα. Οσα κερδιζεις απο τη βενζινη τα χανεις απο το υψηλοτερο κοστος αγορας και το ρισκο της πολυ νεας τεχνολογιας. Μην κοιτατε που το πρωτο ευρειας παραγωγης το εφτιαξε η toyota. Αν ηταν bmw θα ειχε τα γνωστα προβληματα ρεταρισματος, πολλαπλασιαστων, κολονας τιμονιου κλπ κλπ. To prius ενα πενταλ γκαζιου εβγαλε και βουηξε ο τοπος....

GiannisRob
14-10-10, 22:03
Κατα τις 10.00

9.00 με 11.00 εχω μαθημα αλλα μετα θα σου ερθω καρφωτος. που παρουσιαζεις?

Το πανώ τι θελεις να γραφει?

m-power_01
14-10-10, 22:03
εγω εχω μιλησει με εναν ινδο ταριφα...ειχε οικολογικο ταξι...ποδηλατο! και μου ελεγε οτι δεν τ'αλλαζει με τιποτα! 8λιτρα νερο την ημερα χαλαγε και δυο χουφτες ρυζι

ghost-rider
14-10-10, 22:17
εγω εχω μιλησει με εναν ινδο ταριφα...ειχε οικολογικο ταξι...ποδηλατο! και μου ελεγε οτι δεν τ'αλλαζει με τιποτα! 8λιτρα νερο την ημερα χαλαγε και δυο χουφτες ρυζι

Ναι αλλα ετσι κουραζεσαι... Κοιτα, παιρνεις ενα καρο με ενα μουλαρι, το αφηνεις να ξεδιψα στα συντριβανια, το αφηνεις να μασουλησει και την αυλη του γειτονα και την εχεις βγαλει κυριλε...
Αρκει να μην κανει και ο γειτονας σου το ιδιο:th_Laie_67-1::th_Laie_67-1:

GiannisRob
14-10-10, 22:21
Μαγκες, πολυ το τραβαμε το θεμα. Το πιο οικολογικο και οικονομικο ταξι ειναι το αυτοκινητο του φιλου σου. Ποσες και ποσες φορες δεν με εχουν παει καπου ο Σπυρος και ο Ηλιας? Τελικο κοστος για μενα, μηδεν, αφου δεν εκαψα καθολου βενζινη με το δικο μου αυτοκινητο και μαλιστα χωρις να επιβαρυνω εγω προσωπικα το οικοσυστημα με μεγαλες ποσοτητες CO2, παρα μονο οτι εξεπνεα.

:D :D

ghost-rider
14-10-10, 22:27
Μαγκες, πολυ το τραβαμε το θεμα. Το πιο οικολογικο και οικονομικο ταξι ειναι το αυτοκινητο του φιλου σου. Ποσες και ποσες φορες δεν με εχουν παει καπου ο Σπυρος και ο Ηλιας? Τελικο κοστος για μενα, μηδεν, αφου δεν εκαψα καθολου βενζινη με το δικο μου αυτοκινητο και μαλιστα χωρις να επιβαρυνω εγω προσωπικα το οικοσυστημα με μεγαλες ποσοτητες CO2, παρα μονο οτι εξεπνεα.

:D :D
:th_Laie_67-1::th_Laie_67-1::th_Laie_67-1::th_Laie_67-1:
Σωστοοοοοοοοοοοοοοοοοοοος !!