PDA

Επιστροφή στο Forum : Λιπος φωκιας.



maintenance
12-10-10, 20:36
Εψαξα αλλα δεν βρηκα καποιο θρεντ ωστε να μην επαναλαβω κατι που ισως εχει ηδη ειπωθει.

Καταλαβατε οτι αφορα την συντηρηση των δερματινων καθισματων, και η βασικη ουσια που τα συντηρει, και οχι να τα κανει εντυπωσιακα, ειναι το λιπος φωκιας. (που μαλλον το γνωριζεται, σιγα μην περιμενατε εμενα:original:)

Το βρηκα σε συσκευασια των 100 ml σε αλοιφη στα τσαγκαρομαγαζα στου ψυρη, στην τιμη των 4 ευρω.

Το αποτελεσμα ειναι ικανοποιητικότατο. Γυαλαδα, επαναφορα του χρωματος σε καλο βαθμο, και φυσικα το διψασμενο δερμα παιρνει την δόση του.
:popcorn:

Samaro
12-10-10, 21:23
Αν και είμαι κυνηγός, πάντα με σοκάρουν τα βιντεάκια απο το κυνήγι φώκιας.
Δεν υπάρχει κάτι άλλο για την συντήρηση του δέρματος;;

nikos1400
12-10-10, 21:30
Βρες κατι συνθετικο αληθεια.
Δε βλεπεις κανα ντοκιμαντερ ?
:thumbsdown:
(στην περιπτωση που ειναι πραγματικα λιπος φωκιας)

maintenance
12-10-10, 21:31
σιγουρα και εχει, και πολλα μαλιστα.

Το δερμα των καθισματων δεν προερχεται απο καποιο ζωο? Καπως ετσι θα ειναι και το λιπος της φωκιας υποθετω.

δεν θελω να μπω σε αυτη την διαδικασια σκεψης της αποτροπαιας σφαγης των αμοιρων θυλαστικων....

maintenance
12-10-10, 21:38
Βρες κατι συνθετικο αληθεια.
Δε βλεπεις κανα ντοκιμαντερ ?
:thumbsdown:
(στην περιπτωση που ειναι πραγματικα λιπος φωκιας)
βλεπω παρα πολλα ντοκυμαντερ.... και αυτα με την σφαγη των γουρουνιων που τα γδερνουν ενω ειναι ακομα ζωντανα, αλλα τρωμε σουβλακια τυλιχτα...
Επισης ειδα και το ντοκυμαντερ για τα φαστφουνταδικα της Αμερικης που εχουμε και στην Ελλαδα, απο τι ζωα προερχεται το μπιφτεκι.... τεχνικη γονιμοποιηση για να βγει ενα λοφακι κρεατος που αναπνεει, αλλα δεν εχει ουτε ακρα ουτε κεφαλι παρα μονο σωμα απλα για να γινει μπιφτεκι... τρωμε επισης χαμπουργκερ.

Οσο για το λιπος που πηρα και θα ξαναπαρω οταν θα τελειωσει, δεν ξερω αν ειναι πραγματικο ή οχι. Ολοι οι τσαγκαρηδες παντως τετοι χρησιμοποιουν σε δερματινα ειδη, και ενας κυριος που φτιαχνει δερματινα καθισματα αποκλειστικα για BMW, σε συγκεκριμενο ντιλερ, τετοιο χρησιμοποιει.

Vasilis
12-10-10, 21:45
νομιζω οτι κανεις μας δεν ειναι υπερ της κακομεταχειρισης των ζωων!

ειμαι κ σιγουρος οτι το προιον που πηρε ο φιλος μας , εχει μια μικρη ποσοτητα απο το λιπος που περιγραφουμε *(αλλιως θα ταν κ πανακριβο)

ωστοσο το θεμα ειναι γεγονος οτι ευαισθητοποιει καποιες ομαδες κ καλο θα ταν να αποφυγουμε τις περαιτερω περιγραφες...

σιγουρα πολλα πραγματα στην καθημερινοτητα μας ειναι παραγωγα βαναυσης κ βιαιης μεταχειρισης αλλων οργανισμων...

καλο ειναι να αποφευγουμε ομως να τα σχολιαζουμε ή να τα επικροτουμε!!!

και γω εχω χρησιμοποιησει παρομοιο προιον (θεωρω τον εαυτο μου ακρως φιλοζωο) αλλα κ κρεας τρωω κ αλλες παρατυπιες για φιλος των ζωων που θεωρω οτι ειμαι...κανω!


θεωρω οτι το ιδιο ισχυει κ για τον φιλο μας που σχολιαζει αυτο το προιον...

ας μην μεινουμε στο αν ειναι σωστο ή οχι...

πολλα απο οσα κανουμε ολοι μας καθε μερα ειναι ΛΑΘΟΣ....Ισως κ περισσοτερο απο αυτο!

Nino
12-10-10, 22:09
Με τοσες δεκαδες προιοντα περιποιησης και προστασιας...γιατι πρεπει καποιος να κατσει πανω σε αυτο?

Vasilis
12-10-10, 22:17
Με τοσες δεκαδες προιοντα περιποιησης και προστασιας...γιατι πρεπει καποιος να κατσει πανω σε αυτο?

γιαννακο...

εχεις δικιο...thumb

παμε παρακατω?:thanks:

nikos1400
12-10-10, 22:20
E, καλα, μια κουβεντα ειπα και εγω.
Στην οθονη φαινεται ισως πιο "βαρυ" το σχολιο απ'οτι προοριζα.
Αλλα καλο ειναι σιγα-σιγα να "αφυπνιζομαστε".
Δεν ειμαι ουτε χορτοφαγος, ουτε της Γκρηνπης.
:original:

deepBLUE
12-10-10, 22:59
Δεν ειμαι ουτε χορτοφαγος, ουτε της Γκρηνπης.
:original:

Σε αντιθεση με τον φιλο μας ο maintenance που πιθανον να θελει κατι να μας πει με την υπογραφη του... :think:

maintenance
12-10-10, 23:05
Σε αντιθεση με τον φιλο μας το maintenance που πιθανων να θελει κατι να μας πει με την υπογραφη του... :think:

σαν τι να θελω να πω? δεν καταλαβαινω τι εννοεις.

deepBLUE
12-10-10, 23:08
σαν τι να θελω να πω? δεν καταλαβαινω τι εννοεις.

Απλα αναρωτιεμαι...αν δε ξερεις εσυ τι θες να πεις με την υπογραφη σου που την εβαλες τοτε ποιος ξερει ?

maintenance
12-10-10, 23:12
Απλα αναρωτιεμαι...αν δε ξερεις εσυ τι θες να πεις με την υπογραφη σου που την εβαλες τοτε ποιος ξερει ?

το "η επιβιωση..........." παιζει και σε αλλα φορουμ χρονια τωρα.
Η "μασαμπουκα" ειναι απο τα αγαπημενα μου αθληματα.
Τα κοριτσια ειναι ωραια.

αυτα και Τελος, και τοσο απλα.

deepBLUE
12-10-10, 23:22
το "η επιβιωση..........." παιζει και σε αλλα φορουμ χρονια τωρα.
Λυπαμαι ειμαι νεος στα φορουμ και δε το ηξερα.thumb



Η "μασαμπουκα" ειναι απο τα αγαπημενα μου αθληματα.
Τα κοριτσια ειναι ωραια.

αυτα και Τελος, και τοσο απλα.

Τοτε θα χαρουμε να σε γνωρισουμε απο κοντα σε καποια απο τις τακτικες συναντησεις του φορουμ μας.:thumbsup:

maintenance
12-10-10, 23:26
Λυπαμαι ειμαι νεος στα φορουμ και δε το ηξερα.thumb
:winkcool:




Τοτε θα χαρουμε να σε γνωρισουμε απο κοντα σε καποια απο τις τακτικες συναντησεις του φορουμ μας.:thumbsup:

αν οχι για μασες λογω παιδιων συζυγου και λοιπων υποχρεωσεων, για καφεδακι ΣΙΓΟΥΡΑ.

Libanner
12-10-10, 23:52
Πολύ περιζήτητο πάντως στο στρατό για να μαλακώσει το Ελληνικό άρβυλο!

gyiama
13-10-10, 09:14
ελα ρε παιδια δεν ειναι λοιπος φωκιας αυτο ουτε φαλαινας ουτε τπτ!!! συνθετικο πραμα ειναι!απλα εμεινε ετσι η ονομασια του απο τα παλια χρονια και γιατι οι εσκιμωοι βαζουν λοιπος φωκιας(γιατι εκει δεν εχουν μαρινοπουλο,μασουτη κλπ)ωστε να αδιαβροχοποιησουν τις μποτες τους οι ανθρωποι να μην παιρνουν νερο κλπ!!!ας διαβασει καποιος πισω σε οποιοδηποτε τετοιο κουτακι να δει αν εχει εστω και εν αμικρο ποσοστο οραγανικα συστατικα!!!!! αυτη η ονομασια εμεινε απ τον σταρτο γιατι κανει ακριβως αυτη τη δουλεια και το εχουμε δει ολοι αυτο!!αν βαλεις μπολικο πραμα περα οτι μαλακωνει η αρβυλα δεν παιρνει και νερο ευκολα μιας και δεν το αφηνει να μεινει επανω της λογο ''γρασου''!!!!!

GEORGE316
13-10-10, 09:22
το λιπος της φωκιας θεωρειτε το κορυφαιο συντηρητικο για τα δερματα.μη ξεχναμε,οτι στη τροφικη αλυσιδα καποια ζωα τρωγονται απο καποια αλλα.
παρολα αυτα ΚΑΤΑΚΡΙΤΕΑ η κακομεταχειρηση και η ασκοπη δολοφονια των ζωων.