PDA

Επιστροφή στο Forum : ΣΠΑΣΜΕΝΟ ΤΖΑΜΙ



JOHN7
11-10-10, 20:37
Γειά σας,

Θέλω τη βοηθειά σας!! Πριν λίγο ήμουν στο Saturn(Ηλ.συσκευές) και μου έσπασαν το πίσω τζάμι σε 316ci. Μήπως μπορεί να μου πει κάποιος σε ποιο συνεργείο να πάω αύριο κιόλας?

ZWMZ
11-10-10, 20:48
Γειά σας,

Θέλω τη βοηθειά σας!! Πριν λίγο ήμουν στο Saturn(Ηλ.συσκευές) και μου έσπασαν το πίσω τζάμι σε 316ci. Μήπως μπορεί να μου πει κάποιος σε ποιο συνεργείο να πάω αύριο κιόλας?

H carglass (www.carglass.gr) συνεργαζεται σχεδον με ολες τις ασφαλιστικες.Αρκει να το εχεις ασφαλισει για θραυση κρυσταλλων και στο αλλαζει δωρεαν.
Ρωτα πρωτα τον ασφαλιστη σου ομως.

BILL007
11-10-10, 20:53
Φίλε μην πας σε carglass δεν είναι ανάγκη.Πήγαινε σε επίσημη BMW να το αλλάξεις.

Επίσης αν το αυτοκίνητο ήταν και μέσα σε parking που είχε καταγραφή ζήτα να δεις το βίντεο μήπως είναι εμφανή τα πρόσωπα και κάνε και καταγγελία στην αστυνομία (ίσως γλιτώσει κάποιος άλλος φουκαράς απο τα #@$#%@ που στο έκαναν αυτό...)

paganis
11-10-10, 23:04
κριμα για το τζαμι...ελπιζω να εχεις ασφαλεια! προσφατα συζητουσα με συμφορουμιτη...που του εσπασαν το τζαμι! απευθυνθηκε στην carglass..του βαλανε το τζαμι και κατοπιν διαπιστωσε πως ηταν ιμιτασιον! δεν ξερω κατα ποσο ,κακη θα ηταν η ποιοτητα ενος τζαμιου ιμιτασιον...αλλα οταν δικαιουσε το γνησιο εφοσον εχεις ασφαλιση ....θα πρεπει να παιρνεις και το γνησιο! οποτε ενα ''κατα'' απο μενα ..για την δουλεια της carglass και τις προθεσεις της σε συνεργασια με την οποιοδηποτε ασφαλιστικη!

HULK
12-10-10, 06:18
Δεν γνωριζω αν ειναι απαραιτητο αλλα σε μια δικη μου περιπτωση ειχα καλεσει την αστυνομια να καταγραψει το γεγονος για να εχω και ενα επισημο εγγραφο.

beliris
12-10-10, 06:57
Είχα ανάλογη εμπειρία με το τζάμι του συνοδηγού! Το αγάρασα από την ΒMW και το τοποθέτησα σε κάποιο συνεργείο!
Αποτέλεσμα,μία τρύπα στο νερό!!!! Κατά την τοποθέτηση, μου κόψανε την πολυουρεθάνη στο εσωτερικό της πόρτας,ακολούθως την κόλλησαν με άγνωστης ταυτότητας-ποιότητας κόλλα!!!
Στην πρώτη βροχή η 318 έγινε βάρκα!!!
Τελικά στεγανοποιήθηκε στην BMW με 140 ευρώ(Καινούργια πολυουρεθάνη και η προβλεπόμενη κόλλα, συν δύο ώρες για να καθαριστεί αυτό που έβαλαν για κόλλα)

Monsta
12-10-10, 07:09
απευθυνθηκε στην carglass..του βαλανε το τζαμι και κατοπιν διαπιστωσε πως ηταν ιμιτασιον!

Πράγματι η carglass βάζει ιμιτασιόν, αν και δεν έχω ακούσει ποτέ προβλήμα όσο αφορά την εργασία τους κατά την εγκατάσταση.

Πάντως αν το καλύπτει η ασφαλιστική εννοείται ότι και γω θα ήθελα το γνήσιο τζάμι με τις bmw σφραγιδούλες.

Kostas_1
12-10-10, 08:09
Κατα τη γνωμη μου η carglass βαζει οτι της λεει/εγκρινει η ασφαλιστικη.
Κακως βεβαια δεν ενημερωνουν ξεκαθαρα τον ιδιοκτητη.

gyiama
12-10-10, 09:22
μιας και εχει λιγους μηνες που αλλαξα μπαρμπριζ στο αυτοκινητο εχουμε και λεμε: πηγα στην carglass οπου μετα απο πολυ συζητηση καταληξαμε οτι θα μου βαλουν γνησιο αντιπροσωπειας με ταδε κωδικο (πριν ειχε προηγηθει οπως ειπα συζητηση του στιλ και που ξερεις εσυ πιο ειναι το τζαμι και που ξερεις τον κωδικο κλπ κλπ)φευγω απο κει και μετα απο ψαξιμο και μια αλλη συζητηση μαθαινω το εξης!!!! κανενα μπαρμπριζαδικο δεν παιρναει σωστα τα τζαμια της bmw!!!!! τα τζαμια τοποθετουντε με συγκεκριμενο τροπο και συγκεκριμενη σειρα εργασιων και γι αυτο και χρειαζεται 2 μερες το αμαξι να μεινει μεσα!!!! αφαιρειτε το παλιο καθαριζει μπαινουν καποιοι οδηγοι οι οποιοι υπαρχουν σε ενα σετ της bmw που ειναι για αντικατασταση μπαρμπριζ μετα μπαινει η κολλα στεγνωνει μετα μπαινει το τζαμι μενει ολο το βραδυ και την αλλη μερα βγαινουν οι οδηγοι και μπαινει καινουριο κορδονι γυρω γυρω και λαστιχο!!!!!!! αν δεν γινει με αυτη τη σειρα και απο τεχνιτες που εχουν εκπαιδευτει γι αυτο θα εχει 100% προβλημα το τζαμι!!!!ειτε θα σφυριζει σε υψηλες ταχυτητες ειτε μετα παο καποια χλμ θα τρεμει το τζαμι!!!μου το ειπε ανθρωπος που δουλευει 16 χρονια στην bmw και μαλιστα μου συνεστησε σε πια αντιπροσωπεια να το παω μιας και ΔΕΝ ΞΕΡΟΥΝ ΟΛΕΣ να βαζουν σωστα το τζαμι!!(αυτο οφειλεται στην εμπειρια που εχουν οι τεχνικοι δλδ σε καποιες ειναι νεοι και δεν εχουν βαλει πολλα τζαμια)συνολικο κοστος 778ε κομπλε ολα με τζαμι κομφορτ και αισθητηρα βροχης!!!!! το νου σας και οσοι εχετε porsche τα τελευταια τζαμια ειναι θερμοκολλητικα και αν δεν μπει σωστα μπαζει απο παντου!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Monsta
12-10-10, 09:32
μιας και εχει λιγους μηνες που αλλαξα μπαρμπριζ

Πράγματι για παρπρίζ είναι πολύ πιο πολύπλοκα τα πράγματα.

Δυστυχώς λόγω έλλειψης χρόνου σπάνια αφήνουν τις κόλλες να στεγνώσουν καλά ΧΩΡΙΣ να κινηθεί το αμάξι. Εαν ανέβει κάποια ράμπα και στρεβλώσει έστω και ελάχιστα (πριν στεγνώσει), μπορεί να γίνει ζημιά.

850 CSI
12-10-10, 09:42
μιας και εχει λιγους μηνες που αλλαξα μπαρμπριζ στο αυτοκινητο εχουμε και λεμε: πηγα στην carglass οπου μετα απο πολυ συζητηση καταληξαμε οτι θα μου βαλουν γνησιο αντιπροσωπειας με ταδε κωδικο (πριν ειχε προηγηθει οπως ειπα συζητηση του στιλ και που ξερεις εσυ πιο ειναι το τζαμι και που ξερεις τον κωδικο κλπ κλπ)φευγω απο κει και μετα απο ψαξιμο και μια αλλη συζητηση μαθαινω το εξης!!!! κανενα μπαρμπριζαδικο δεν παιρναει σωστα τα τζαμια της bmw!!!!! τα τζαμια τοποθετουντε με συγκεκριμενο τροπο και συγκεκριμενη σειρα εργασιων και γι αυτο και χρειαζεται 2 μερες το αμαξι να μεινει μεσα!!!! αφαιρειτε το παλιο καθαριζει μπαινουν καποιοι οδηγοι οι οποιοι υπαρχουν σε ενα σετ της bmw που ειναι για αντικατασταση μπαρμπριζ μετα μπαινει η κολλα στεγνωνει μετα μπαινει το τζαμι μενει ολο το βραδυ και την αλλη μερα βγαινουν οι οδηγοι και μπαινει καινουριο κορδονι γυρω γυρω και λαστιχο!!!!!!! αν δεν γινει με αυτη τη σειρα και απο τεχνιτες που εχουν εκπαιδευτει γι αυτο θα εχει 100% προβλημα το τζαμι!!!!ειτε θα σφυριζει σε υψηλες ταχυτητες ειτε μετα παο καποια χλμ θα τρεμει το τζαμι!!!μου το ειπε ανθρωπος που δουλευει 16 χρονια στην bmw και μαλιστα μου συνεστησε σε πια αντιπροσωπεια να το παω μιας και ΔΕΝ ΞΕΡΟΥΝ ΟΛΕΣ να βαζουν σωστα το τζαμι!!(αυτο οφειλεται στην εμπειρια που εχουν οι τεχνικοι δλδ σε καποιες ειναι νεοι και δεν εχουν βαλει πολλα τζαμια)συνολικο κοστος 778ε κομπλε ολα με τζαμι κομφορτ και αισθητηρα βροχης!!!!! το νου σας και οσοι εχετε porsche τα τελευταια τζαμια ειναι θερμοκολλητικα και αν δεν μπει σωστα μπαζει απο παντου!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

δε μπορω να καταλαβω το παρμπριζ πως το΄σπασες

Konstantinos E60
12-10-10, 09:49
δε μπορω να καταλαβω το παρμπριζ πως το΄σπασες

Δεν θέλει και καμιά ιδιαίτερη προσπάθεια,ένα πετραδάκι στα 70-80 χλμ είναι αρκετό. thumb

HULK
12-10-10, 10:15
Μπορει να πεταξανε κανενα κακοποιο απο κανενα μπαλκονι :D

850 CSI
12-10-10, 10:31
Δεν θέλει και καμιά ιδιαίτερη προσπάθεια,ένα πετραδάκι στα 70-80 χλμ είναι αρκετό. thumb

με ,,,,,κοτρωνα μπορει να σπασει αλλα πετραδακι ...............

Konstantinos E60
12-10-10, 10:35
με ,,,,,κοτρωνα μπορει να σπασει αλλα πετραδακι ...............

Κοτρώνες στα νταμάρια, στους δρόμους έχει πετραδάκια thumb

850 CSI
12-10-10, 10:40
Κοτρώνες στα νταμάρια, στους δρόμους έχει πετραδάκια thumb

Ε για'φτο σου λεω για να σπασης με πετραδακι οπιουδηποτε δρομου-ασφαλτου παρμπριζ ! και να το θελης ακομα ειναι αδυνατο ειναι σα να κερδιζεις λοτο τζακ-ποτ 15.000.000ευρ.

Konstantinos E60
12-10-10, 10:55
Ε για'φτο σου λεω για να σπασης με πετραδακι οπιουδηποτε δρομου-ασφαλτου παρμπριζ ! και να το θελης ακομα ειναι αδυνατο ειναι σα να κερδιζεις λοτο τζακ-ποτ 15.000.000ευρ.

Ε τότε ρε φιλε εγω που έχω αλλαξει σε δυο αμάξια εχω πιασει 2 τζακ-ποτ ???
Και τα λεφτά που είναι ??
Και τόσα παρμπριζάδικα στην Σαλόνικα τι πουλανε ? Ματζούνια ??
Γιωργη ή δεν κυκλοφορείς πολύ ή το 850 έχει παρμπρίζ απο αεροπλάνο
(αυτό που αντεχει και τις αγριόπαπιες..!!)

850 CSI
12-10-10, 11:12
Ε τότε ρε φιλε εγω που έχω αλλαξει σε δυο αμάξια εχω πιασει 2 τζακ-ποτ ???
Και τα λεφτά που είναι ??
Και τόσα παρμπριζάδικα στην Σαλόνικα τι πουλανε ? Ματζούνια ??
Γιωργη ή δεν κυκλοφορείς πολύ ή το 850 έχει παρμπρίζ απο αεροπλάνο
(αυτό που αντεχει και τις αγριόπαπιες..!!)

:th_Laie_67-1:

gyiama
12-10-10, 11:51
Ε για'φτο σου λεω για να σπασης με πετραδακι οπιουδηποτε δρομου-ασφαλτου παρμπριζ ! και να το θελης ακομα ειναι αδυνατο ειναι σα να κερδιζεις λοτο τζακ-ποτ 15.000.000ευρ.

χαχαχ γι αυτο ειμαι τοσο απλα εγω!!!!!! στο primera που ειχα ειχα αλλαξει σε 6 μηνες 4 μπαρμπριζ οποτε τα κονομησα χοντρα!!!!!!!:hystericalbs1:

EVERGET
12-10-10, 13:51
Προσωπικά δεν θα πήγαινα ποτέ ξανά σε παρμπριζάδικο. Κάποτε σε βενζινάδικο προσφέρθηκαν να μου αλλάξουν υαλοκαθαριστήρες στο 36άρι και μαζί καταφέρανε να μου ραγίσουν το παρμπρίζ (!!!!), μέχρι να γυρίσω σπίτι το ράγισμα επεκτάθηκε σε όλο το παρμπρίζ. Επισκέφθηκα λοιπόν μαγαζί με συστάσεις για φοβερή δουλειά κλπ, μου βάλανε παρμπριζ splintex (όπως είναι και το μαμά) αλλά όχι το γνήσιο αξεσουάρ της Bmw με σφραγίδες κλπ., τεσπα αυτό μου το είχαν ξεκαθαρίσει και το δέχτηκα μιας και μιλάμε για το ίδιο πράγμα σε χαμηλότερη τιμή. Άυτό που δεν είχαμε συνενοηθεί είναι πως το παρμπριζ θα έχει πράσινη ανιηλιακή φάσα (που δεν ταιριάζει κατ εμέ με το cordoba rot χρώμα του αυτοκινήτου), αλλά και αυτό δεν με πείραξε τραγικά!

Αυτό που με εξόργισε είναι τα 6 με 7 λακουβάκια που βρήκα στο καπό του αυτοκινήτου μετά την αλλαγή που ακόμη απορώ πως καταφέρανε να τα κάνουνε, όπως και για το ότι η υφασμάτινη οροφή στα σημεία που φτάνουν το παρμπρίζ μετά από λίγους μήνες άρχισε να ξεκολάει. Φυσικά με μαστοράντζες που κάνουν "απίστευτη" δουλειά ποτέ δεν βγάζεις άκρη.....

Tsakirakos
13-10-10, 23:21
περαστικα σου...
εμενα πριν 1,5 χρονο περιπου μου σπασανε το τζαμι του οδηγου στο παρκινγκ στα Τεμπη.
αντιπροσωπεια κατευθειαν και το καλυψε η ασφαλιστικη μου. δυστυχως οχι και αυτα που μου κλεψανε απο μεσα....

merbeind
14-10-10, 01:10
Aμαν αυτα τα Τεμπη.Την προηγουμενη εβδομαδα μου εσπασαν και εμενα το παμπριζ απο το 3αρι στα Τεμπη αλλα ευτυχως εφταιγε πετραδακι...
Η αλλαγη του ειναι ευκολη υποθεση? και αν ναι εχει κανει κανενας στην bmw αντιπροσωπεια της Λαρισας να ξερουμε τι δουλεια εχει γινει?

Nino
14-10-10, 08:13
Ε για'φτο σου λεω για να σπασης με πετραδακι οπιουδηποτε δρομου-ασφαλτου παρμπριζ ! και να το θελης ακομα ειναι αδυνατο ειναι σα να κερδιζεις λοτο τζακ-ποτ 15.000.000ευρ.

δεν τα φτιαχνουν οπως παλια στα αεριοθουμενα (850 csi) τωρα ειναι ολα ψευτικα... ασε που και οι αεροδυναμικες τους (καινουργια ) ειναι χαλι μαυρο...:hystericalbs1: