PDA

Επιστροφή στο Forum : Electric bike/scooter



Χρίστος
11-10-10, 16:54
Λοιπον θα μπω κατευθειαν στο θεμα.

Ψαχνω ενα δευτερο μεταφορικο μεσο περαν του αυτοκινητου για να μπορω να κινουμαι μεσα στη πολη σε αποστασεις 1-10(max20)χλμ.
Τη λυση του ποδηλατου την απεριψα για πολλους και διαφορους λογους.
Βρεθηκα λοιπον να κοιταω για μηχανες-σκουτερ μεχρι 125cc.
Το ασχημο ειναι οτι δε διαθετω διπλωμα και για να πω και την αληθεια βαριεμαι να μπαινω στη διαδικασια, οπως επισεις και το οτι ψιλοφοβαμαι να το κινησω ετσι.

Συναντησα λοιπον καποια σκουτερ τα οποια λειτουργουν με μπαταριες.
Μετα απο αρκετο ψαξιμο βρηκα καποια που δηλωνουν πολυ "δυνατα" με μπαταριες ταξεως 3000-5000W, τελικες περιπου στα 80-90χλμ/ω και αυτονομια περιπου 80χλμ.Ακομα βρηκα καποια που διαφερουν στα Ah(αμπερωρες?).

Τα παραπανω νουμερα για τις μετακινησεις που θελω τα βλεπω υπεραρκετα και φυσικα ενα μεγαλο + ειναι οι απουσια σηματος, ασφαλειας, διπλωματος, service, ΒΕΝΖΙΝΗΣ.
Το κοστος ειναι λιγο πανω απο 1000ε σ αυτα που βρηκα που το κρινω ικανοποιητικο.

Παρτε μια γευση και εμφανισιακα για τι μιλαω
https://e-mopeds.com/upload/pic/20100613233210132.jpg
https://e-mopeds.com/upload/pic/20100613232800366.jpg

Αρχικα εχω τις εξης ερωτησεις:
Τι λετε?
Κατα ποσο τα νουμερα ειναι υπαρκτα?
Τι διαφορες εχουν τα παραπανω Watt ή Volt ή Ah και τι κερδιζω με το καθενα(αυτονομια, ταχυτητα)?
Αξιοπιστια υπαρχει καθολου?
Σκεφτομαι να το παρω απο εξωτερικο εκτος Ε.Ε, θα εχω προβλημα τελωνειο?

deepBLUE
11-10-10, 16:59
Η βεσπα με τις 2 ροδες μπροστα θελει διπλωμα απο αυτοκινητο και οχι απο μοτο.
Δε κοιτας και αυτη τη λυση ?
https://www.gr.piaggio.com/el_GR/listino_prezzi/configurator_step2.aspx?id=34
Βεβαια ειναι και ποι ακριβη λυση αλλα θα εχεις μοτο για να πηγαινεις παντου !!!
Μπορεις να κοιταξεις και για μεταχειρισμενο.
Δε καταλαβαινω γιατι θα πρεπει να κοιταξεις στο εξωτερικο εδω υπαρχουν τα παντα !!!!
Αν δεν ειναι απο ευρωπαικη ενωση σιγουρα θα εχεις θεμα με τελωνεια.

dimis_gr
11-10-10, 17:06
έχω φίλο με τετράτροχο ηλεκτροκίνητο και το οδήγησα....καλή φάση, από αυτονομία μ είπε γύρω στα 70χλμ. Βλεβαι εξαρτάται από το βάρος και από το έδαφος. Για τις ταχύτητες που ανέφερες πρώτη φορά τις ακούω...απ' όσο ξέρω μιλάμε για το πολύ 30-40 χλμ. Βέβαια το κόστος του ήταν πολύ υψηλότερο από 1000euro. Αυτά ξέρω τι να πω εκτός αν έχω μέινει τόσο πίσω τεχνολογικά που έχουν ανακαλυφθεί καινούρια πράγματα....

Χρίστος
11-10-10, 17:12
Η βεσπα με τις 2 ροδες μπροστα θελει διπλωμα απο αυτοκινητο και οχι απο μοτο.
Δε κοιτας και αυτη τη λυση ?
https://www.gr.piaggio.com/el_GR/listino_prezzi/configurator_step2.aspx?id=34
Βεβαια ειναι και ποι ακριβη λυση αλλα θα εχεις μοτο για να πηγαινεις παντου !!!
Μπορεις να κοιταξεις και για μεταχειρισμενο.
Δε καταλαβαινω γιατι θα πρεπει να κοιταξεις στο εξωτερικο εδω υπαρχουν τα παντα !!!!
Αν δεν ειναι απο ευρωπαικη ενωση σιγουρα θα εχεις θεμα με τελωνεια.

βαγγελη το κοιταξα και το mp3 αλλα αν δωσω τοσα για μηχανη μετα δε θα παρω αμαξι το οποιο δε το συζηταω!!!!!!
ψαχνω κατι για να τρεχω γυρω γυρω(ψωνια, λογαριασμοι, τραπεζες, υποχρεωσεις, αντε κανας καφες).Χανω πολλες ωρες σε μετακινησεις με τα μεσα και απο κει ξεκινησα να το σκεφτομαι.

Εξωτερικο κοιταω γιατι μιλαμε για πανω απο 50% φτηνοτερα.

gyiama
11-10-10, 18:30
χρηστο οταν λες δεν εχεις διπλωμα δεν εχεις καθολου η εχεις μεχρι 125cc???αν δεν εχεις διπλωμα δνε μπορεις να οδηγησεις ουτε 50αρακι μηχανακι και δεν καλυπτεσαι απο πουθενα (ασφαλεια κλπ!!)φταιει - φταις = ΦΤΑΙΣ!!! να το ξερεις αυτο!!!

NickE60
11-10-10, 18:58
έχω φίλο με τετράτροχο ηλεκτροκίνητο και το οδήγησα....καλή φάση, από αυτονομία μ είπε γύρω στα 70χλμ. Βλεβαι εξαρτάται από το βάρος και από το έδαφος. Για τις ταχύτητες που ανέφερες πρώτη φορά τις ακούω...απ' όσο ξέρω μιλάμε για το πολύ 30-40 χλμ. Βέβαια το κόστος του ήταν πολύ υψηλότερο από 1000euro. Αυτά ξέρω τι να πω εκτός αν έχω μέινει τόσο πίσω τεχνολογικά που έχουν ανακαλυφθεί καινούρια πράγματα....

Σωστά, οτιδήποτε κινείται αυτόνομα με πάνω από 25 ή 35χλμ την ώρα θέλει άδεια κυκλοφορίας στην Ευρωπαϊκή ένωση, αλλά και στην Αμερική αν δεν κάνω λάθος. για διπλωμα δεν ξέρω.. αν δεις κάποια ηλεκτρικά ποδήλατα έχουν τεράστια δύναμη ...ακόμα και 1000W με 48V τροφοδοσία αλλά είναι περιορισμένα στη τελική τους ταχύτητα για να μην χρειάζονται άδεια κυκλοφορίας...

NickE60
11-10-10, 18:59
Λοιπον θα μπω κατευθειαν στο θεμα.

Ψαχνω ενα δευτερο μεταφορικο μεσο περαν του αυτοκινητου για να μπορω να κινουμαι μεσα στη πολη σε αποστασεις 1-10(max20)χλμ.
Τη λυση του ποδηλατου την απεριψα για πολλους και διαφορους λογους.
Βρεθηκα λοιπον να κοιταω για μηχανες-σκουτερ μεχρι 125cc.
Το ασχημο ειναι οτι δε διαθετω διπλωμα και για να πω και την αληθεια βαριεμαι να μπαινω στη διαδικασια, οπως επισεις και το οτι ψιλοφοβαμαι να το κινησω ετσι.

Συναντησα λοιπον καποια σκουτερ τα οποια λειτουργουν με μπαταριες.
Μετα απο αρκετο ψαξιμο βρηκα καποια που δηλωνουν πολυ "δυνατα" με μπαταριες ταξεως 3000-5000W, τελικες περιπου στα 80-90χλμ/ω και αυτονομια περιπου 80χλμ.Ακομα βρηκα καποια που διαφερουν στα Ah(αμπερωρες?).

Τα παραπανω νουμερα για τις μετακινησεις που θελω τα βλεπω υπεραρκετα και φυσικα ενα μεγαλο + ειναι οι απουσια σηματος, ασφαλειας, διπλωματος, service, ΒΕΝΖΙΝΗΣ.
Το κοστος ειναι λιγο πανω απο 1000ε σ αυτα που βρηκα που το κρινω ικανοποιητικο.

Παρτε μια γευση και εμφανισιακα για τι μιλαω
https://e-mopeds.com/upload/pic/20100613233210132.jpg
https://e-mopeds.com/upload/pic/20100613232800366.jpg

Αρχικα εχω τις εξης ερωτησεις:
Τι λετε?
Κατα ποσο τα νουμερα ειναι υπαρκτα?
Τι διαφορες εχουν τα παραπανω Watt ή Volt ή Ah και τι κερδιζω με το καθενα(αυτονομια, ταχυτητα)?
Αξιοπιστια υπαρχει καθολου?
Σκεφτομαι να το παρω απο εξωτερικο εκτος Ε.Ε, θα εχω προβλημα τελωνειο?

750W ισοδυναμούν με 1hp, ένα 100αρι παπάκι είναι 4hp περιπου
Τα watt υποδηλώνουν δύναμη,
τα Αh (αμπερώρια) υποδηλώνουν ένταση ρεύματος/χρόνο (διάρκεια)
τα Volt υποδηλώνουν τάση - Όσο περισσότερα τα Volt τοσο πιο "ευτυχισμένο" είναι το σύστημά μας. Άνεση στη λειτουργία, που συμβάλλει στη διάρκεια σε χλμ, τη διάρκεια ζωής του κινητήρα γενικότερα γιατί λειτουργεί με μικρότερη ένταση (περνάει λιγότερο ρεύμα - "φωτιά" από μέσα του), αλλά και τη διάρκεια ζωής των μπαταριών γιατί μοιράζονται το φορτίο και δεν αποφορτίζονται συχνά σε σημεία επικίνδυνα για την υγιή λειτουργία τους. ...

θεωρητικά μια καλοφορτισμένη μπαταρία 15Ah στα 12V μπορει να σηκώσει ένα κινητήρα (15*12) 180w (0.25 hp) = ένταση 15Α (στα 12V) για μια ώρα, ή 90w (0.12hp) ένταση 7,5Α (στα 12V) για 2 ώρες κ.ο.κ. σε συνεχή φουλ λειτουργία ..όμως ποτέ δεν συμβαίνει αυτό. Στην πραγματικότητα περίπου το μισό χρόνο θα διαρκέσει και με μικτή χρήση... αν προσθέσεις τα βάρη οχήματος και αναβάτη

Ένα δίκυκλο με τον ίδιο κινητήρα 180W στα 48V (3.75Α) και στα ίδια Ah (με 4 μπαταρίες 12V 15Ah) θα μπορούσε να διαρκέσει πολύ πάνω από τον 4πλάσιο χρόνο ίσως και τον 8 πλάσιο χρόνο σε μικτή χρήση... όμως το πρόβλημα είναι το πρόσθετο βάρος των μπαταριών.. που ακυρώνουν αυτό το πλεονέκτημα.
Αυτός είναι και ο λόγος που οι περισσότερες εταιρίες που ασχολούνται με την ηλεκτροκίνηση οχημάτων έχουν πέσει με τα μούτρα στο θέμα "lightweight battery"

και κάτι άλλο που ίσως σου είναι χρήσιμο... ένας απλός ερασιτέχνης ποδηλάτης παράγει έργο περίπου 100w για να κινηθεί σε μια ευθεία ....

κάνε τώρα τις συγκρίσεις σου :original:

Χρίστος
11-10-10, 19:51
750W ισοδυναμούν με 1hp, ένα 100αρι παπάκι είναι 4hp περιπου
οποτε σε αυτα που εχω βρει εχουμε:
3000W 60V 40Ah ----->4hp 100cc
3000W 60V 46Ah ----->4hp 100cc
5000W 60V 40Ah ----->6.5hp 160cc

Σωστα νικο?





Τα watt υποδηλώνουν δύναμη,
τα Αh (αμπερώρια) υποδηλώνουν ένταση ρεύματος/χρόνο (διάρκεια)
τα Volt υποδηλώνουν τάση - Όσο περισσότερα τα Volt τοσο πιο "ευτυχισμένο" είναι το σύστημά μας. Άνεση στη λειτουργία, που συμβάλλει στη διάρκεια σε χλμ, τη διάρκεια ζωής του κινητήρα γενικότερα γιατί λειτουργεί με μικρότερη ένταση (περνάει λιγότερο ρεύμα - "φωτιά" από μέσα του), αλλά και τη διάρκεια ζωής των μπαταριών γιατί μοιράζονται το φορτίο και δεν αποφορτίζονται συχνά σε σημεία επικίνδυνα για την υγιή λειτουργία τους. ...

Απο οτι ειδα τα βολτ ειναι παντου 60 αρα το ιδιο "ανετα" ειναι ολα, αρα το δεχομαστε σα σταθερα πλεον!
Αυτο που εχουμε ειναι οτι οσο πιο πολλα βατ τοσο πιο δυνατο ειναι και οσο πιο πολλα αμπερ τοσο πιο καλη διαρκεια εχει.




κάνε τώρα τις συγκρίσεις σου :original:
σ αυτα που κοιταω μιλαμε για ηλεκτροκινητηρες αντιστοιχους βενζινοκινητηρων της ταξεως των 100 με 160 κυβικων.


Οσο για το διπλωμα που ρωτηθηκα, δεν εχω καθολου διπλωμα.
Απο οσο καταλαβα αφου μιλαμε για ενα οχημα που εχει τη δυνατοτητα να τρεχει με πανω απο 40km/h πρεπει να εχω αδεια κυκλοφοριας για να μν εχω "αλλα" αμα με σταματησουν.

Οσο για το διπλωμα χρειαζεται ή οχι τελικα?

NickE60
11-10-10, 20:36
ναι, κάπως έτσι, οι ηλεκτροκινητήρες είναι άλλη φάση ...έχουν ροπές πετρελαίου κι ακόμα χειρότερα......
έχουν brushless (permanent magnet) κινητήρα?

το 2ο έχει τα καλύτερα χαρακτηριστικά... 2-3 ώρες βόλτες με 2 άτομα.. με συντηρητική χρήση.. τέρμα γκάζι 1 ώρα το πολύ... αλλά και το πρώτο μια χαρά είναι..


Μάλλον εδώ ανήκει οπότε θέλεις και αδεια οδήγησης μοτοποδηλάτου και άδεια κυκλοφορίας και ασφάλεια


Μοτοποδήλατο: Το δίτροχο ή τρίτροχο όχημα, του οποίου η μέγιστη εκ κατασκευής ταχύτητα δεν υπερβαίνει τα 45 χιλιόμετρα την ώρα και εάν είναι εφοδιασμένο με κινητήρα εσωτερικής καύσης, ο κυλινδρισμός του δεν υπερβαίνει τα 50 κυβικά εκατοστά. Επίσης ως μοτοποδήλατο λογίζεται και το ελαφρό τετράτροχο όχημα του οποίου το απόβαρο κενού οχήματος, μη συμπεριλαμβανομένου του βάρους του καυσίμου ή του μίγματος καυσίμου-ελαίου ή των συσσωρευτών των ηλεκτρικών οχημάτων, είναι μικρότερο των 350 χιλιογράμμων, η μέγιστη εκ κατασκευής ταχύτητα δεν υπερβαίνει τα 45 χιλιόμετρα την ώρα και ο κυλινδρισμός του κινητήρα του δεν υπερβαίνει τα 50 κυβικά εκατοστά, προκειμένου για κινητήρα με επιβαλλόμενη ανάφλεξη ή μέγιστη καθαρή ισχύς τα 4 KW, προκειμένου για κινητήρες άλλου τύπου.

Stamatis
11-10-10, 20:53
Αντε, καλορίζικο και καλά χιλιόμετρα.

Ασε τα ποδήλατα για τους ποδηλάτες.

Αυτό και να το παρκάρεις μπορείς και έχει και χώρους να βάλεις 5 πράματα κάτω απο τη σέλα.

https://www.car.gr/classifieds/bikes/view/938802/

Χρίστος
11-10-10, 22:12
χαχαχα.Και γω που νομιζα οτι θα χες καμια βεσπα απο το καιρο των δεινοσαυρων!!!!

Αυτο σταματη δν ειναι κανονικα με βενζινη?
θελει διπλωματα σηματα και ασφαλειες?

Θελω να τα αποφυγω αν γινεται.Ψαχνω για ελαχιστα εως μηδενικα εξοδα.





Νικο αυτο εχω βρει και κανα δυο ακομα παρομοια.
https://cgi.ebay.com/5000W-60V-Road-legal-Electric-Scooter-Mopes-Motorcycles-/190427950046?pt=LH_DefaultDomain_0&hash=item2c5663ebde

Vasilis
11-10-10, 22:16
χρηστακο..

νομιζω οτι πας να μπλεξεις με δαυτα..

στα πα κ στο τηλεφωνο

εκτελωνισμο θα σε σκισουν

ανταλλακτικα θα κουραστεις....

επισκευες μου πες οτι πιανουν τα χερια σου...κ του φιλου σου...!

ωστοσο μην ξεχνας οτι κ αυτο ''καιει'' ρευμα , κ το ρευμα θα ακριβυνει!

θα προτεινα ή ηλεκτρικο ποδηλατο που κινειται ''ελαφρα''...'η να βγαλεις διπλωμα κ να παρεις ενα μεταχειρο 125αρι που δεν ζηταει τιποτα....γιατι οχι κ μια βεσπα κ να γραφτεις κ στο vespafans....αχαχαχαχα

Stamatis
11-10-10, 22:19
χαχαχα.Και γω που νομιζα οτι θα χες καμια βεσπα απο το καιρο των δεινοσαυρων!!!!

Αυτο σταματη δν ειναι κανονικα με βενζινη?
θελει διπλωματα σηματα και ασφαλειες?

Θελω να τα αποφυγω αν γινεται.Ψαχνω για ελαχιστα εως μηδενικα εξοδα.





Νικο αυτο εχω βρει και κανα δυο ακομα παρομοια.
https://cgi.ebay.com/5000W-60V-Road-legal-Electric-Scooter-Mopes-Motorcycles-/190427950046?pt=LH_DefaultDomain_0&hash=item2c5663ebde

120 ευρώ ασφάλεια και αν πάρεις 50άρι περίπου 10 ευρώ τέλη κυκλοφορίας.
130 ευρώ το χρόνο, 11 ευρώ το μήνα.

Παρκάρεις όπου θες, δεν φοβάσαι μη το κλέψουνε και πάνω απο όλα το πουλάς στα λεφτά σου αύριο.

Η πάρε βέσπα. (φυσικά)

Χρίστος
11-10-10, 22:29
Η πάρε βέσπα. (φυσικά)

https://visforvoltage.org/sites/default/files/u5649/2_%E5%89%AF%E6%9C%AC.jpgvs https://semarvespaclub.blog.com/files/2009/06/vespa_acma_type_1964_vbb_150_1.jpg

BILL007
11-10-10, 23:10
Φυσικά και μόνο αυτό!

https://semarvespaclub.blog.com/files/2009/06/vespa_acma_type_1964_vbb_150_1.jpg

paganis
11-10-10, 23:40
Φυσικά και μόνο αυτό!

ναι και να καταληξει ...να πηγαινει παλι με τα ποδια ή την συγκοινωνια..απο φοβο μην την κυκλοφορησει λογω καταστασης-συλλεκτικοτητας ...ή του μεινει πουθενα!!

Χρίστος
12-10-10, 02:05
πες τα ρε λεφτερη.
Δε λεω οτι δε μ αρεσουν οι βεσπες.Ειχε ο παππους μου μια ασπρη και ενα κρεμ σκαραβαιο και οταν πεθανε τα χαρισαμε.

Αν υπηρχαν θα ψηνομουνα για rebuild αλλα σιγουρα οχι να τα παρω για κυκλοφορεια.



Kατι να κανω τη δουλεια μου θελω ομορφα και οικονομικα(πανω απο ολα)

BILL007
12-10-10, 10:02
ναι και να καταληξει ...να πηγαινει παλι με τα ποδια ή την συγκοινωνια..απο φοβο μην την κυκλοφορησει λογω καταστασης-συλλεκτικοτητας ...ή του μεινει πουθενα!!

"θέλει αρετή Και τόλμη η ελευθερία" Α. Κάλβος. thumbthumbthumb

paganis
12-10-10, 11:18
"θέλει αρετή Και τόλμη η ελευθερία" Α. Κάλβος. thumbthumbthumb

μπα...συνεγερμο θελει...οδικη βοηθεια...και ενα σωρο αναλωσιμα....:whistle:

paganis
12-10-10, 11:21
πες τα ρε λεφτερη.
Δε λεω οτι δε μ αρεσουν οι βεσπες.Ειχε ο παππους μου μια ασπρη και ενα κρεμ σκαραβαιο και οταν πεθανε τα χαρισαμε.

Αν υπηρχαν θα ψηνομουνα για rebuild αλλα σιγουρα οχι να τα παρω για κυκλοφορεια.



Kατι να κανω τη δουλεια μου θελω ομορφα και οικονομικα(πανω απο ολα)

προσωπικα και μενα μου αρεσουν οι βεσπες...και μαλιστα καποια στιγμη θα ξεκινησω rebuild..σε μια 200αρα του πεθερου μου! αλλα φυσικα..οχι για κυκλοφορια...θελω ενα μηχανακι, που οταν κατεβαινω να το παρω, να ειναι τσακμακι..και οχι να ευχομαι να παρει μπροστα...

Vasilis
12-10-10, 11:22
πες τα ρε λεφτερη.
Δε λεω οτι δε μ αρεσουν οι βεσπες.Ειχε ο παππους μου μια ασπρη και ενα κρεμ σκαραβαιο και οταν πεθανε τα χαρισαμε.

Αν υπηρχαν θα ψηνομουνα για rebuild αλλα σιγουρα οχι να τα παρω για κυκλοφορεια.



Kατι να κανω τη δουλεια μου θελω ομορφα και οικονομικα(πανω απο ολα)



παρε ενα παπακι κ καθαρισες....!:thumbsup:

Nino
12-10-10, 11:33
Κανε μια ερωτηση ποσο το δινουν χωρις το iphone...:th_Laie_67-1: αφου το εχεις!!!
https://www.bmwfans.gr/forum/showthread.php?t=4511

Χρίστος
12-10-10, 11:39
παρε ενα παπακι κ καθαρισες....!:thumbsup:
παπακια δε τα μπορω.Αν την εκανα θα κοιταγα σκουτερακι αλλα και κει θα εγερνα προς 125-200cc

Vasilis
12-10-10, 11:42
παπακια δε τα μπορω.Αν την εκανα θα κοιταγα σκουτερακι αλλα και κει θα εγερνα προς 125-200cc

νομιζω οτι ο πρωτευων παραγοντας για την επιλογη σου, ειναι η τιμη κ η συντηρηση!

οσον αφορα αυτα τα δυο...δεν θα κερδισεις με τιποτα αλλο παρα με μια παπια....ΚΑΡΑΤΣΕΚΑΡΙΣΜΕΝΟ!!!!

Αν προτεραιοτητα ειναι η ομορφια...παω πασο

υπαρχουν σκουτερ κουκλια...αλλα κ πιο ακριβα στην συντηρηση κ πιο δυσκινητα μες την πολη!

Μαλλον δεν το θελεις για τις δουλειες σου....

για διτροχη γκομενο παγιδα ψαχνεις χρηστακο....:whistle:

paganis
12-10-10, 11:50
παπακια δε τα μπορω.Αν την εκανα θα κοιταγα σκουτερακι αλλα και κει θα εγερνα προς 125-200cc

χρηστακο..φασκεις και αντιφασκεις....! θελεις ενα απλο μεταφορικο μεσο για λιγα χιλιομετρα καθημερινως..να ειναι οικονομικο σε βενζινες -τελη-ασφαλειες-εξοδα συντηρησης και παραλληλα σκεφτεσαι και 200αρι??? προσωπικα για μενα...τα παπακια υπερτερουν στους περισσοτερους τομεις...με 17αρες ζαντες-καλυτερη οδικη συμπεριφορα,ευκολοτερο χειρισμο λογω μικροτερου ογκου και συμπαγη σχηματος ...συνηθως πιο αξιοπιστα...φθηνοτερα ανταλλακτικα...σερβις που το κανεις και μονος σου..! τωρα απο ελλατωματα... οι ταχυτητητες που δεν εχουν τα σκουτερ...η ελλειψη αποθηκευτικου χωρου(λυνεται με μια μπαγκαζιερα)...και ισως πως στα ματια του κοσμου τα παπακια θεωρουνται ντεμοντε....

Χρίστος
12-10-10, 11:51
καλα ειπαμε!
Εσυ το πηγες στο αλλο ακρο!!!!!! Δεν ειπα να παρω και R1200!!!

Απλα δε τα μπορω αυτα τα ινοβα,σουπρα,τζιελεξ.
Πιο καλα μου καθονται σε μενα τα mega scooter (αν τα λεω καλα) αντε και κατι σε απλο scooter (σα κατι πεζο που εχω δει)

Χρίστος
12-10-10, 11:58
χρηστακο..φασκεις και αντιφασκεις....! θελεις ενα απλο μεταφορικο μεσο για λιγα χιλιομετρα καθημερινως..να ειναι οικονομικο σε βενζινες -τελη-ασφαλειες-εξοδα συντηρησης και παραλληλα σκεφτεσαι και 200αρι??? προσωπικα για μενα...τα παπακια υπερτερουν στους περισσοτερους τομεις...με 17αρες ζαντες-καλυτερη οδικη συμπεριφορα,ευκολοτερο χειρισμο λογω μικροτερου ογκου και συμπαγη σχηματος ...συνηθως πιο αξιοπιστα...φθηνοτερα ανταλλακτικα...σερβις που το κανεις και μονος σου..! τωρα απο ελλατωματα... οι ταχυτητητες που δεν εχουν τα σκουτερ...η ελλειψη αποθηκευτικου χωρου(λυνεται με μια μπαγκαζιερα)...και ισως πως στα ματια του κοσμου τα παπακια θεωρουνται ντεμοντε....
λευτερη μου ξεκινησα ζητωντας μια γνωμη για ηλεκτρικο, οχι για βενζινη.
Ακομα αυτο θελω και οχι παπακι ή σκουτερ.Το αν θα καταληξω τελικα εκει, θα το σκεφτω πολυ.

Περαν ολων οσων ακουστηκαν τη πιο σωστη κουβεντα που αν υσχυει τη πατησα, την ειπε ο βασιλης σε μια κουβεντα μας "απο ανταλακτικα τι κανεις, βρισκεις?"

θα ερθω σε επαφη με μια εταιρια που εμπορευεται τετοιου ειδους μηχανες "https://www.electricmoto.gr/index.html" και θα επιβεβαιωσω ολα αυτα που μου επισημανατε για να δω τι ακρη θα βγαλω.
Αν δω οτι η πορτα ηλεκτρισμος κλεισει, ΤΟΤΕ θα ασχοληθω με βενζινη.

NickE60
12-10-10, 12:03
Εγώ θα έκανα την κίνηση για ηλεκτρικό... έτσι η αλλιώς, σε 5 χρόνια όλα ηλεκτρικά θα είναι.. αν το θέλεις για μια διαδρομή 10 χλμ πήγαινε - 10 χλμ έλα τη μέρα μόνος σου, μέχρι και 4-5+ μέρες διάρκεια μπορεί να έχει η κάθε φόρτιση..
Με 40 αμπερώρια στα 60V και μέση κατανάλωση 1,0 - 1,5 KW περίπου, θα έχεις 3-4 ώρες συνεχούς λειτουργίας, χωρίς καμία στάση ...στα φανάρια δεν μετράει ο χρόνος, ούτε στις κατηφόρες.. χαχαχα
(3KW είναι το Max - τέρμα γκάζι ...που δεν θα το χρειαστείς ούτε στις μεγαλύτερες ανηφόρες που υπάρχουν ακόμα και με 2 άτομα με τη ροπή που έχουν αυτοί οι κινητήρες)

παρτο κι έλα να παίξουμε ...σηκώνουν φοβερό "πείραγμα" :thumbsup:

όλοι αυτοί οι κινητήρες ανακατασκευάζονται με αστείο κόστος! ...και γίνονται όσα Watt θέλεις...

paganis
12-10-10, 12:05
λευτερη μου ξεκινησα ζητωντας μια γνωμη για ηλεκτρικο, οχι για βενζινη.
Ακομα αυτο θελω και οχι παπακι ή σκουτερ.Το αν θα καταληξω τελικα εκει, θα το σκεφτω πολυ.

Περαν ολων οσων ακουστηκαν τη πιο σωστη κουβεντα που αν υσχυει τη πατησα, την ειπε ο βασιλης σε μια κουβεντα μας "απο ανταλακτικα τι κανεις, βρισκεις?"

θα ερθω σε επαφη με μια εταιρια που εμπορευεται τετοιου ειδους μηχανες "https://www.electricmoto.gr/index.html" και θα επιβεβαιωσω ολα αυτα που μου επισημανατε για να δω τι ακρη θα βγαλω.
Αν δω οτι η πορτα ηλεκτρισμος κλεισει, ΤΟΤΕ θα ασχοληθω με βενζινη.

αν θελεις ηλεκτρικο...ψαξου τοτε μονο για ηλεκτρικο! το θεμα προσωπικα των ανταλλακτικων δεν θα με αποσχολουσε...μιας και οι ηλεκτρικοι κινητηρες..δεν ειναι καμια διαστημικη τεχνολογια..!.μπαταριες , διακοπτες και οτιδηποτε ηλεκτρικο χρειαστεις ειμαι σιγουρος, θα βρισκεις ακομα και σε μεγαλα ηλεκτρολογικα καταστηματα.. επιπλεον η συντηρηση τους δεν απαιτει μηχανικα μερη..απλα βασικες γνωσεις ηλεκτρολογιας!

Vasilis
12-10-10, 13:03
Εγώ θα έκανα την κίνηση για ηλεκτρικό... έτσι η αλλιώς, σε 5 χρόνια όλα ηλεκτρικά θα είναι.. αν το θέλεις για μια διαδρομή 10 χλμ πήγαινε - 10 χλμ έλα τη μέρα μόνος σου, μέχρι και 4-5+ μέρες διάρκεια μπορεί να έχει η κάθε φόρτιση..
Με 40 αμπερώρια στα 60V και μέση κατανάλωση 1,0 - 1,5 KW περίπου, θα έχεις 3-4 ώρες συνεχούς λειτουργίας, χωρίς καμία στάση ...στα φανάρια δεν μετράει ο χρόνος, ούτε στις κατηφόρες.. χαχαχα
(3KW είναι το Max - τέρμα γκάζι ...που δεν θα το χρειαστείς ούτε στις μεγαλύτερες ανηφόρες που υπάρχουν ακόμα και με 2 άτομα με τη ροπή που έχουν αυτοί οι κινητήρες)

παρτο κι έλα να παίξουμε ...σηκώνουν φοβερό "πείραγμα" :thumbsup:

όλοι αυτοί οι κινητήρες ανακατασκευάζονται με αστείο κόστος! ...και γίνονται όσα Watt θέλεις...



που ησουν οταν εψαχνα για ηλεκτρικο ποδηλατο???:ranting2:

αληθεια...με τους υπολογισμους σου , τι κοστος εχει μια πληρη φορτιση στο ανωτερω παραδειγμα?

δλδ για 80χλμ, αποσταση , τι εξοδα υπολογιζουμε?

Dimzan
12-10-10, 13:14
Τα mega scooters εκτος του οτι ειναι δυσκινητα μεσα στην πολη ειναι και πανακριβα στη συντηρηση.

paganis
12-10-10, 13:17
παντως αν βρεις κατι καλο..και μικρο σε ογκο...με ενδιαφερει για την γυναικα !

NickE60
12-10-10, 13:19
που ησουν οταν εψαχνα για ηλεκτρικο ποδηλατο???:ranting2:

αληθεια...με τους υπολογισμους σου , τι κοστος εχει μια πληρη φορτιση στο ανωτερω παραδειγμα?

δλδ για 80χλμ, αποσταση , τι εξοδα υπολογιζουμε?


Αν υποθέσουμε οτι θα φορτίζεται στα 220V με νορμαλ φόρτιση στα 6-7Α (περίπου στο 15-20% της ονομαστικής έντασης των 40Α των μπαταριών) o φορτιστής θα καταναλώνει περίπου 1300W-1500W/h και θα χρειαστεί 6-7 ώρες για μια πλήρη φόρτιση, με μέση τιμή KWh στα 0.115 ευρώ = ας πούμε 1.400W χ 7 περίπου ώρες, δηλαδή περίπου 10ΚWh = 1.15 Ευρώ. < edit: είχα κάνει λάθος τον υπολογισμό..
Υπάρχει και η ταχυφόρτιση που θέλει όμως ειδικές μπαταριες όπου αν διπλασιαστεί η ένταση στα 12-14Α (καταναλωση 2600W-3000W/h) μειώνεται ο χρόνος στο μισό και το κόστος είναι πάλι το ίδιο..

Dimzan
12-10-10, 13:39
παντως αν ποτε βγει ακρη με τα ηλεκτρικα σκουτερς στην ελλαδα ενδιαφερομαι κι εγω...

Οσο λιγο και να καιει η μηχανη κατω απο 6-7 ευρω ανα 100χλμ δεν γινεται να πεσει.

Τα παπακια ειναι στα 3-4 ευρω ανα 100χλμ

Καμια σχεση με τα 60 λεπτα. Μα και 1 ευρω να φτασει η φορτιση το ηλεκτρικο σκουτερ εχει υποπολλαπλασιο κοστος στα μηχανικα μερη σε σχεση με το βενζινοκινητο σκουτερ. Αφαιρεστε λαδια και μπουζι και μιλαμε για 50-80 ευρω το χρονο λιγοτερα. Βγαλτε και τα ρυθμισματα καρμπυρατερ, ηλεκτρονικης, καθαρισμα μπεκ κλπ κλπ και μαλλον μας συμφερει !


ΥΓ: και με μιρκη πατεντα το ηλεκτροκινητο κανει και οπισθεν.. Δε θυμαμαι ποσες φορες εχω σηχτηρισει με τη μηχανη γι αυτο το θεμα

Χρίστος
12-10-10, 13:42
μολις το εκλεισα με τον ελληνα αντιπροσωπο.
Πολυ φιλικος και πανω απο ολα bmwδακιας!!!!!!
Ανταλακτικα υπαρχουν μου ειπε και στο εμποριο κανονικα πλεον αλλα οτι θελω μπορει να μου το φερει και εκεινος.Το κοστος των ανταλακτικων ειναι γελειο με χαρ/κο το ακριβοτερο ολων(κινητηρας) στα περιπου 150ε!

Το θεμα διπλωμα, ασφαλεια, σημα μου το ξεκαθαρησε οτι παταει πανω σε κενο του νομου και δε χρειαζεται τιποτα επειδη στα χαρτια η τελικη του ταχυτητα ειναι κατω απο 45km/h (40εχει).
Ηδη εχουν αποκτησει ηλεκτρικα scooter ατομα του Δια, και εχωντας ρωτησει τον εχουν επιβεβαιωσει οτι δε χρειαζεται τπτ.
ΧΑΡΑΚΤΗΡΙΖΕΤΑΙ ΗΛΕΚΤΡΙΚΟ ΠΟΔΗΛΑΤΟ.
αυτος μου προτεινε 2 που εχει σε 800W (xsg2-xsg3)λεγοντας μου οτι για τη δουλεια που το θελω θα με καλυψουν 100% και δε μου αποκλεισε το θεμα βελτιωση λεγοντας μου οτι αν θες κανεις πολλα πολυ φτηνα.


Νικο για πες τι μπορουμε να κανουμε σ αυτα?

Dimzan
12-10-10, 13:50
Κοστος αποκτησης??

Φωτογραφεις και πληρεστερα χαρακτηριστικα?

Αδεια κυκλοφοριας βγαζουν??

NickE60
12-10-10, 13:51
παντως αν ποτε βγει ακρη με τα ηλεκτρικα σκουτερς στην ελλαδα ενδιαφερομαι κι εγω...

Οσο λιγο και να καιει η μηχανη κατω απο 6-7 ευρω ανα 100χλμ δεν γινεται να πεσει.

Τα παπακια ειναι στα 3-4 ευρω ανα 100χλμ

Καμια σχεση με τα 60 λεπτα. Μα και 1 ευρω να φτασει η φορτιση το ηλεκτρικο σκουτερ εχει υποπολλαπλασιο κοστος στα μηχανικα μερη σε σχεση με το βενζινοκινητο σκουτερ. Αφαιρεστε λαδια και μπουζι και μιλαμε για 50-80 ευρω το χρονο λιγοτερα. Βγαλτε και τα ρυθμισματα καρμπυρατερ, ηλεκτρονικης, καθαρισμα μπεκ κλπ κλπ και μαλλον μας συμφερει !


ΥΓ: και με μιρκη πατεντα το ηλεκτροκινητο κανει και οπισθεν.. Δε θυμαμαι ποσες φορες εχω σηχτηρισει με τη μηχανη γι αυτο το θεμα

Σόρρυ! δεν είναι 0,60 ..είχα κάνει λάθος υπολογισμό :original:

NickE60
12-10-10, 13:55
μολις το εκλεισα με τον ελληνα αντιπροσωπο.
Πολυ φιλικος και πανω απο ολα bmwδακιας!!!!!!
Ανταλακτικα υπαρχουν μου ειπε και στο εμποριο κανονικα πλεον αλλα οτι θελω μπορει να μου το φερει και εκεινος.Το κοστος των ανταλακτικων ειναι γελειο με χαρ/κο το ακριβοτερο ολων(κινητηρας) στα περιπου 150ε!

Το θεμα διπλωμα, ασφαλεια, σημα μου το ξεκαθαρησε οτι παταει πανω σε κενο του νομου και δε χρειαζεται τιποτα επειδη στα χαρτια η τελικη του ταχυτητα ειναι κατω απο 45km/h (40εχει).
Ηδη εχουν αποκτησει ηλεκτρικα scooter ατομα του Δια, και εχωντας ρωτησει τον εχουν επιβεβαιωσει οτι δε χρειαζεται τπτ.
ΧΑΡΑΚΤΗΡΙΖΕΤΑΙ ΗΛΕΚΤΡΙΚΟ ΠΟΔΗΛΑΤΟ.
αυτος μου προτεινε 2 που εχει σε 800W (xsg2-xsg3)λεγοντας μου οτι για τη δουλεια που το θελω θα με καλυψουν 100% και δε μου αποκλεισε το θεμα βελτιωση λεγοντας μου οτι αν θες κανεις πολλα πολυ φτηνα.


Νικο για πες τι μπορουμε να κανουμε σ αυτα?

χαχαχαχαχα στρώστο πρώτα και μετά βλέπουμε.... :th_Laie_67-1: :hystericalbs1:

δεν ξέρω τίποτα από χαρακτηριστικά.. τι να πω? για πες τα όλα...

Χρίστος
12-10-10, 13:58
Κοστος αποκτησης??

Φωτογραφεις και πληρεστερα χαρακτηριστικα?

Αδεια κυκλοφοριας βγαζουν??
στο ποστ #27 εχω λινκ του αντιπροσωπου.κοιταξε το

Οσο για αδεια με διαβεβαιωσε πως οχι.Το μονο μου ειπε που μπορω να εχω αν θελω ειναι ενα σημα για πρασινα τελη αξιας 3ευρω........:th_Laie_67-1:

Χρίστος
12-10-10, 14:01
χαχαχαχαχα στρώστο πρώτα και μετά βλέπουμε.... :th_Laie_67-1: :hystericalbs1:

δεν ξέρω τίποτα από χαρακτηριστικά.. τι να πω? για πες τα όλα...

https://www.electricmoto.gr/images/p002_1_00.jpg
Motor power: 800Watt
Battery: 48V20AH
Max speed: 60-70km/h
Range 60-80km
Charge time: 6-8hrs
Brake type(F/R):Disk /Drum

νικο για πες πως τ βλεπεις....????

dimis_gr
12-10-10, 14:10
Καθαρά από περιέργια για να ξέρω γιατί και γω σκέφτομαι για μηχανί γενικά. Στην τελεθταία φοτο λέει 6-8 όρες φόρτιση? Πόσο ρεύμα θα τραβάει δλδ για να δω και το κόστος

Χρίστος
12-10-10, 14:16
Καθαρά από περιέργια για να ξέρω γιατί και γω σκέφτομαι για μηχανί γενικά. Στην τελεθταία φοτο λέει 6-8 όρες φόρτιση? Πόσο ρεύμα θα τραβάει δλδ για να δω και το κόστος

1,15 περιπου.Το εξηγει εδω ο νικος


Αν υποθέσουμε οτι θα φορτίζεται στα 220V με νορμαλ φόρτιση στα 6-7Α (περίπου στο 15-20% της ονομαστικής έντασης των 40Α των μπαταριών) o φορτιστής θα καταναλώνει περίπου 1300W-1500W/h και θα χρειαστεί 6-7 ώρες για μια πλήρη φόρτιση, με μέση τιμή KWh στα 0.115 ευρώ = ας πούμε 1.400W χ 7 περίπου ώρες, δηλαδή περίπου 10ΚWh = 1.15 Ευρώ. < edit: είχα κάνει λάθος τον υπολογισμό..
Υπάρχει και η ταχυφόρτιση που θέλει όμως ειδικές μπαταριες όπου αν διπλασιαστεί η ένταση στα 12-14Α (καταναλωση 2600W-3000W/h) μειώνεται ο χρόνος στο μισό και το κόστος είναι πάλι το ίδιο..

NickE60
12-10-10, 14:21
Ωραίο Χρήστο!!! το είδα τωρα στο site που έβαλες... Άψογο!

Τι να καταναλώσει από ρεύμα αυτό? Τιποτα!! Κάτι παραπάνω απο 1 KW σε κάθε φόρτιση... αντε 2 το πολύ.. (τώρα το υπολόγισα, 3.5-4.0 KWh περίπου σε κάθε 8ωρη φόρτιση - 0.46 ευρώ)

Vasilis
12-10-10, 14:24
τιμες?

ποσο τα χει ρε κρις?

κοιτα που θα πουλησω το ρολοι...για να παρω ηλεκτρικο σκουτερ....

Χρίστος
12-10-10, 14:27
θα πηγαινει καθολου νικο?

Ο αντιπροσωπος μου ειπε πιανει 60 και αμα στρωσει λιγο ισως δω και 70.
Το βγαζει το ιδιο σε 1500W με επιπλεον 500ευρω περιπου που μου λεει οτι ειναι πολυ πιο καλο και δυνατο.

Το 800ρι το εχει 1200ε και το 1500ρι 1700ε αν θυμαμαι καλα.

Αξιζει το παραπανω ή μπορουμε να το πειραξουμε το μικρο και να παρει τα πανω του?



υ.γ: νομιζω εψησα παραπανω απο τον εαυτο μου τελικα ε??

deepBLUE
12-10-10, 14:32
θα πηγαινει καθολου νικο?

Ο αντιπροσωπος μου ειπε πιανει 60 και αμα στρωσει λιγο ισως δω και 70.
Το βγαζει το ιδιο σε 1500W με επιπλεον 500ευρω περιπου που μου λεει οτι ειναι πολυ πιο καλο και δυνατο.

Το 800ρι το εχει 1200ε και το 1500ρι 1700ε αν θυμαμαι καλα.

Αξιζει το παραπανω ή μπορουμε να το πειραξουμε το μικρο και να παρει τα πανω του?



υ.γ: νομιζω εψησα παραπανω απο τον εαυτο μου τελικα ε??

Ο μονος λογος που συμφωνω ειναι πως δε θες να βγαλεις διπλωμα αλλα μη τρελαθουμε μια και με 1200 αγοραζεις ακομα και κανουργιο μηχανακι η ακομα καλυτερο μεταχειρο.
Δεν υπαρχει αμφιβολια πως ενα βενζινοκινητο σου καλυπτει περισσοτερες αναγκες και ειναι και πιο ανθεκτικο.
Δε ξερω αποψη μου μπορει να κανω και λαθος.

NickE60
12-10-10, 14:35
Καθαρά από περιέργια για να ξέρω γιατί και γω σκέφτομαι για μηχανί γενικά. Στην τελεθταία φοτο λέει 6-8 όρες φόρτιση? Πόσο ρεύμα θα τραβάει δλδ για να δω και το κόστος

ναι, υπολόγισα το συγκεκριμένο, θα καταναλώσει 3.5-4KWh για μια πλήρη 8ωρη φόρτιση

Χρίστος
12-10-10, 14:36
εισαι σωστος βαγγελη, αλλα εδω εκμηδενιζεις τα εξοδα.
Δε λεω θυσιαζεις λιγο επειδοσεις αλλα δεν ειμαι ατομο που με συγκινουν τα γκαζια σε διτροχα.

Δε θελω να μπλεξω με διπλωματα, σηματα, ασφαλειες παλι.Ενα 500ρικο θα φυγει αερα.

Χρίστος
12-10-10, 14:39
ναι, υπολόγισα το συγκεκριμένο, θα καταναλώσει 3.5-4KWh για μια πλήρη 8ωρη φόρτιση
δλδ μιλαμε για μαξιμουμ μισο ευρω ανα φορτιση.........:shok::thumbsup:

NickE60
12-10-10, 14:54
θα πηγαινει καθολου νικο?

Ο αντιπροσωπος μου ειπε πιανει 60 και αμα στρωσει λιγο ισως δω και 70.
Το βγαζει το ιδιο σε 1500W με επιπλεον 500ευρω περιπου που μου λεει οτι ειναι πολυ πιο καλο και δυνατο.

Το 800ρι το εχει 1200ε και το 1500ρι 1700ε αν θυμαμαι καλα.

Αξιζει το παραπανω ή μπορουμε να το πειραξουμε το μικρο και να παρει τα πανω του?



υ.γ: νομιζω εψησα παραπανω απο τον εαυτο μου τελικα ε??

ναι τώρα είδα και αυτό με τα 1500w ...τι μλακία έχουν κάνει? ...έχουν τις ίδιες μπαταρίες με αυτό των 800w απλα είναι στα 60V ...που σημαίνει πως έχει λιγότερη από τη μισή αυτονομία από αυτό των 800w αν το πηγαίνεις στο φουλ ..αλλά έχει δύναμη 2Hp ...μπα για τη δουλειά που το θες μια χαρά είναι το 800αρι... thumb

τι να του κάνεις ρε Χρήστο... όταν τα φτύσει το μοτεράκι, του περνάς ένα τύλιγμα (περιέλιξη) και το κάνεις 1000-1200W... ή αν έχει χώρο του ρίχνεις άλλη μια μπαταρία και το πας στα 60V...

Χρίστος
12-10-10, 15:01
θα κοιταξω το 800ρι τοτε.

Απο βελτιωση για πες γιατι κατι ανεφερες πριν........ :p

ζουμια παιρνει???????? χαχαχαχαχαχαχαχαχα

dimis_gr
12-10-10, 15:25
μαζί με το μηχανάκι που μπαίνει στην πρίζα μπήκα και εγώ. ΦΦΦΦΦΦ!!! εκεί που κάθεσαι άνετος κ ωραίος σ πετάγονται τέτοια θέματα, ίσα ίσα ν ασχολείσαι πάλι.

BILL007
12-10-10, 15:29
ζουμια παιρνει???????? χαχαχαχαχαχαχαχαχα

Ναι...Για τις μπαταρίες ανοιχτού τύπου...https://www.motoba.gr/images/products/1210671922-b-53.jpg

:th_Laie_67-1::th_Laie_67-1::th_Laie_67-1:

Vasilis
12-10-10, 16:53
για να κανω κ τον δικηγορο του διαβολου...:judge::devil2:


ανεβαινει αυτο Προφητη Ηλια με 2 ατομα ρε παιδια?:thefinger::tease::fountwtis:

Χρίστος
12-10-10, 16:56
οταν λες 2 ατομα τι εννοεις???

εσυ κ ο συμπε δλδ?????

Vasilis
12-10-10, 16:57
οταν λες 2 ατομα τι εννοεις???

εσυ κ ο συμπε δλδ?????

:th_Laie_67-1::th_Laie_67-1::th_Laie_67-1:


δεν ειπα 4!!!

θα το σπασουμε το εργαλειο ετσι....:th_Laie_67-1:

Χρίστος
12-10-10, 17:00
εγω που κοιταξα εβλεπα στο περιπου 120 με 140 κιλα.
Με καλυπτει μια χαρα
(Παλι καλα που η Δωρα ειναι πουπουλο!!!)

Vasilis
12-10-10, 17:16
εγω που κοιταξα εβλεπα στο περιπου 120 με 140 κιλα.
Με καλυπτει μια χαρα
(Παλι καλα που η Δωρα ειναι πουπουλο!!!)

ωραια...

θα φοβασαι μην παχυνει η Δωρα τωρα....:th_Laie_67-1:

ή αν τυχον αποφασισεις να αλλαξεις γυναικα...δεν θα χουν τυχη οι παχουλοκομψες....:whistle::th_Laie_67-1:

Dimzan
12-10-10, 17:20
Εγω να ρωτησω κατι που το θεωρω σημαντικο:

Τι γινεται με την ασφαλεια? κυκλοφορει νομιμα στο δρομο? Πινακιδα βγαζει?

Ειναι δηλαδη οπως ενα 50αρι σε περιπτωση τρακαρισματος?

NickE60
12-10-10, 17:37
εγω που κοιταξα εβλεπα στο περιπου 120 με 140 κιλα.
Με καλυπτει μια χαρα
(Παλι καλα που η Δωρα ειναι πουπουλο!!!)

εεεε.... δεν είναι για πολλά δικάβαλα αυτό.... θα το ξελιγώσεις... :thumbsup:

deepBLUE
12-10-10, 17:44
για να κανω κ τον δικηγορο του διαβολου...:judge::devil2:


ανεβαινει αυτο Προφητη Ηλια με 2 ατομα ρε παιδια?:thefinger::tease::fountwtis:

Εμ αυτα ειναι που λεω σιγουρα δε θα μπορει ακομα και με ενα ατομο πιστευω..ακομα και με τον ace που ειναι φιλο φτερο !!!..:whistle:


Εγω να ρωτησω κατι που το θεωρω σημαντικο:

Τι γινεται με την ασφαλεια? κυκλοφορει νομιμα στο δρομο? Πινακιδα βγαζει?

Ειναι δηλαδη οπως ενα 50αρι σε περιπτωση τρακαρισματος?

Αυτο ειναι ενα θεμα που ειναι πολυ σοβαρο και θα πρεπει να ρωτησεις καποιο ασφαλιστη για να μη βρεθεις προ εκπληξεως !!!

Χρίστος
12-10-10, 17:44
dimzan δε θελει τιποτα.Ξαναλεω οτι θεωρειται ηλεκτρικο ποδηλατο.Τιποτα παραπανω

δε το παιρνω για δικαβαλα, αν ειναι δυνατον!!
Λυση οσο πιο οικονομικη γινεται για να μου λυσει τα χερια σε κοντινες μετακινησεις ψαχνω.


Βασιλη δε τις μπορω της παχουλοκομψες ρε φιλε.
Οσο για τη γυναικα...δυσκολο.Σα το ΓΙΑΝΝΗ, ταινια εχει!!!!!!

Χρίστος
12-10-10, 17:46
ακομα και με τον ace που ειναι φιλο φτερο !!!..:whistle:
τι ειμαι????????

Πες μου τι να σε κερασω βαγγελη μου:th_Laie_67-1::th_Laie_67-1::th_Laie_67-1:

m-power_01
12-10-10, 17:52
Ενδιαφέρον ακούγεται ... Αλλά χωρίς ασφάλεια πες ότι παίρνω παραμαζωμα ένα καθρέπτη ( schnitzer) πως θα τον αποζημίωσω τον άνθρωπο ; ακόμα και μετρητά να πω να του τα δώσω ακόμα και να του πω να του κάνω δήλωση με το αμάξι μου πως θα τον πείσω εκείνη την ώρα να με εμπιστευθεί ; Εκεί είναι το πρόβλημα ... Γιατί αυτό ότι και να πάθει... Πλαστικά είναι τα αλλάζεις

deepBLUE
12-10-10, 17:55
Ετσι ακριβως..
Το ποδηλατο συνηθως κινειται στο πεζοδρομιο ενω αυτο θα το εχεις στο δρομο !!!

BILL007
12-10-10, 18:15
Κανονικά βάσει του νόμου ότι κυκλοφορεί στο δρόμο πρέπει να έχει ασφάλεια και να φέρει πινακίδες κυκλοφορίας...Ακόμα και τα ποδήλατα...

Αυτό είναι το νομικό πλαίσιο της χώρας μας.Τώρα το τι γίνεται και κατα πόσο εφαρμόζεται είναι άλλο τροπάριο...

NickE60
12-10-10, 18:22
Κανονικά βάσει του νόμου ότι κυκλοφορεί στο δρόμο πρέπει να έχει ασφάλεια και να φέρει πινακίδες κυκλοφορίας...Ακόμα και τα ποδήλατα...

Αυτό είναι το νομικό πλαίσιο της χώρας μας.Τώρα το τι γίνεται και κατα πόσο εφαρμόζεται είναι άλλο τροπάριο...

Βασίλη όλα τα άλλα ναι, τα ποδήλατα όχι. Ίσχυε αυτό που λες (μάλλον αιωρείτο επι χρόνια) καταργήθηκε όμως οριστικά το 2007. Τα ποδήλατα δεν χρειάζονται άδεια κυκλοφορίας επίσημα. thumb


Μπαίνω στο γραφείο του αρμόδιου και τον ρωτάω αμέσως πώς μπορώ να βγάλω άδεια για το ποδήλατο μου! Στην αρχή κόλλησε λίγο, αλλά στη συνέχεια με άφησε άναυδο! Αφού μου έδωσε συγχαρητήρια για την επιλογή μου, που έχω το ποδήλατο ως μέσο μεταφοράς, (!!!) στη συνέχεια μου κατέβασε όλα τα βιβλία του Κ.Ο.Κ. κι ανακαλύψαμε ότι στο άρθρο 88 του Κ.Ο.Κ. στην παράγραφο που αφορά την άδεια του ποδηλάτου (2969/99), έγινε τροποποίηση με τον ΝΣ 3542 στις 3 Ιουνίου 2007 όπου επιτέλους καταργεί τον εντελώς χαζό νόμο που ήθελε τα ποδήλατα να φέρουν άδεια και πινακίδα.

Πάντως για να πω την αλήθεια δεν περίμενα τόσο καλή αντιμετώπιση από τον αρμόδιο, έδειξε ενδιαφέρον αμέσως, πράγμα που όπως προανέφερα με άφησε άναυδο!

Ελπίζω να σας έλυσα οποιεσδήποτε απορίες. :)


και κάτι άλλο χρήσιμο


Με αφορμή το θέμα της ασφάλισης ποδηλάτου, που δεν σας κρύβω φίλοι μου ότι ήταν από τα πρώτα πράγματα που σκέφτηκα, ως παλιός οδηγός μηχανής αλλά και ως αρχάριος/α ποδηλάτης, μπήκα στη διαδικασία να ψάξω το θέμα λίγο περισσότερο.
Ως δημοσιογράφος που σέβεται τον εαυτό του…αν και έχουμε γίνει ΖΟΥΓΚΛΑ!! Απευθύνθηκα σε 4 μεγάλες ασφαλιστικές εταιρίες. Την Εθνική, την Ιντεραμέρικαν, την Αλιανζ και την γενική ασφαλιστική. Δεν σας κρύβω ότι από τη στιγμή της ανακοίνωσης περί έρευνας πάνω στο θέμα αυτό, υπήρξε ιδιαίτερη προθυμία για συζήτηση με ανώτερους υπαλλήλους. Όπως αναφέρθηκε και πιο πάνω, η εταιρία που ασφαλίζει ποδήλατα είναι τελικά μόνο η Αλιανζ και αυτό γιατί έχει έναν ασφαλιστή ποδηλάτη! Ο οποίος το τρέχει το πράγμα και έχει καταφέρει να δημιουργήσει ασφαλιστήριο αστικής ευθύνης έναντι τρίτων με μέγιστο κόστος, όπως μου είπε τα 22ευρώ το χρόνο.
Κρατώντας πάντα επιφυλάξεις, επειδή κάθε τι νέο έχει και τρωτά σημεία θα ξεκινήσω τη διαδικασία ασφάλισης του ποδηλάτου μου. Άλλωστε το ποσό είναι πολύ μικρό και δεν νομίζω ότι από αυτό μπορεί κάποιος να βγάλει υπερκέρδος.
Θα παρακαλούσα να γίνει διευκρίνιση της γενικότητας περί όλων των ασφαλιστικών εταιριών που ασφαλίζουν ποδήλατα με ασφαλιστήριο αστικής ευθύνης.
Ίσως και να παραβλέπω κάτι, δεν το αποκλείω.

https://www.podilates.gr/node/1197

BILL007
12-10-10, 18:25
Βασίλη όλα τα άλλα ναι, τα ποδήλατα όχι. Ίσχυε αυτό που λες (μάλλον αιωρείτο επι χρόνια) καταργήθηκε όμως οριστικά το 2008. Τα ποδήλατα δεν χρειάζονται αριθμό κυκλοφορίας επίσημα. thumb

Δεν ξέρω αν καταργήθηκε...Εγώ ξέρω ότι έχουμε στην κατοχή της οικογένειας ποδήλατο απο τη δεκαετία του 60 με πινακίδα κυκλοφορίας...thumb

Υ.Γ Κάποια στιγμή θα σας το βγάλω και φωτό...hehehe:original:

Χρίστος
12-10-10, 19:06
Καλη παρατηρηση Σπυρο.

Θα το κρατησω και αυτο στα υποψην.

Με τη πρωτη ευκαιρια θα ανεβω στον Α.Δημητριο που ειναι και η εδρα της εν λογω εταιριας, να δω απο κοντα τα σκουτερ να συζητησω ολα τα παραπανω και να παρω βολτα και καποιο για να δω για τι μιλαμε.


Μακαρι παντος να βγει κατι απο αυτο.

z3 2.2
12-10-10, 19:12
Xρηστακο ακου να δεις ποσο απλα ειναι τα πραγματα!
Θα παρεις ενα ηλεκτρικο ποδηλατο-μηχανακι-πατινι...
Στην αρχη θα λες "Πωπω και μαμω"
Μετα θα σου πεφτουν τα σφραγισματα απο τις λακουβες γιατι ολα αυτα απο αναρτησεις ειναι.....για παρκε και μονο ;)
Μετα θα λες "Καλο ρε π..... αλλα να πηγαινε και λιγο πιο ανετα στην ανηφορα...και να μπορουσα να βαλω και το γκομενακι μου πανω..."
Στο τελος θα χτικιασεις με τη μακακια που πηγες και πηρες και θα ψαχνεις για ενα σοβαρο μηχανακι να κανεις τη δουλεια σου!
Μαζεψε λοιπον τα λεφτα που χρειαζονται και βγαλε ενα διπλωμα με κανα 350αρι και ετοιμασου να παρεις κανα παπακι η οτι αλλο σε βγαζει το μπατζετ.
Αν σκεφτεις να μπεις στο χωρο του δικυκλου θα πρεπει να μπεις με υπευθυνοτητα και σοβαρα οπλα απενατυ στους κανιβαλους τις ασφαλτου και οχι με μακακιες τετοιου τυπου που η ενεργητικη ασφαλεια ειναι παντελως αγνωστη λεξη...

Συγχωρεστε το απολυτο στυλ μου αλλα αυτο ειχα προχειρο !!!!! χαχαχαχα :) :) :)


Υ.Γ. Οτι χρειαστεις για "μηχανακια"...εδω ειμαστε ολοι οι δικυκλιστες!;)

deepBLUE
12-10-10, 19:16
Xρηστακο ακου να δεις ποσο απλα ειναι τα πραγματα!
Θα παρεις ενα ηλεκτρικο ποδηλατο-μηχανακι-πατινι...
Στην αρχη θα λες "Πωπω και μαμω"
Μετα θα σου πεφτουν τα σφραγισματα απο τις λακουβες γιατι ολα αυτα απο αναρτησεις ειναι.....για παρκε και μονο ;)
Μετα θα λες "Καλο ρε π..... αλλα να πηγαινε και λιγο πιο ανετα στην ανηφορα...και να μπορουσα να βαλω και το γκομενακι μου πανω..."
Στο τελος θα χτικιασεις με τη μακακια που πηγες και πηρες και θα ψαχνεις για ενα σοβαρο μηχανακι να κανεις τη δουλεια σου!
Μαζεψε λοιπον τα λεφτα που χρειαζονται και βγαλε ενα διπλωμα με κανα 350αρι και ετοιμασου να παρεις κανα παπακι η οτι αλλο σε βγαζει το μπατζετ.
Αν σκεφτεις να μπεις στο χωρο του δικυκλου θα πρεπει να μπεις με υπευθυνοτητα και σοβαρα οπλα απενατυ στους κανιβαλους τις ασφαλτου και οχι με μακακιες τετοιου τυπου που η ενεργητικη ασφαλεια ειναι παντελως αγνωστη λεξη...

Συγχωρεστε το απολυτο στυλ μου αλλα αυτο ειχα προχειρο !!!!! χαχαχαχα :) :) :)


Υ.Γ. Οτι χρειαστεις για "μηχανακια"...εδω ειμαστε ολοι οι δικυκλιστες!;)
Πολυ σωστα τα λες Δημητρη καπως ετσι θα γινει !!!

Vasilis
19-10-10, 17:20
Κανα νεο για το τρελογκαζο?:hyper:

nikos1400
31-10-10, 16:17
Κανα νεο για το τρελογκαζο?:hyper:

Ναι, αληθεια.
Aceman, κανενα νεο, κανενα τεστ-ραϊντ ??

Παντως αυτο που σου λεει ο Δημητρης ισχυει. Εμεις οι ανθρωποι, δυσκολα συμβιβαζομαστε.
Μετα απο λιγο, θα καταλαβεις αυτο που λεει για τις αναρτησεις. Σκεψου τα παπακια και σκουτερακια γνωστων εταιριων που μεχρι προσφατα ειχαν μετριοτατες αναρτησεις, φαντασου τωρα το no-name, φτηνοτερο ακομα ηλεκτρο-σκουτερ τι θα'χει. Και μετα απο λιγο επισης, θα χρειαζεται να πεταχτεις για δουλεια καπου, ετσι στα γρηγορα. Θα καβαλας το Ε-σκουτ, και θα περιμενεις...θα περιμενεις....

Παντως, πολλοι ειμαστε ανοιχτοι στην ιδεα αυτη, περιμενουμε καποια εγκυρη γνωμη ομως γνωστου, μια δοκιμη διαρκειας.

Αλλα και οταν ανεβεις παραπανω απο το επιπεδο παπιου/100αριου, δυσκολα γυρνας πισω...ακομα και για μεσα στην Αθηνα.

Κωνσταντίνος
31-10-10, 20:57
To δίπλωμα για το δίκυκλο πλέον είναι 520 ¤. Ενιαία τιμή για ότι βγάλεις. Ρώτησα πριν λίγες μέρες.
Εκτός για 50άρι που το βγάζεις στην Τροχαία και θέλει μόνο ένα φθηνό παράβολο.

Χρίστος
29-11-10, 16:32
σημερα αποφασισμενος, φουσκωσα το πορτοφολι μου αρκετα και πηρα το δρομο σιγα σιγα προς την εταιρια για να δω και να αγορασω.

Επειδη μολις γυρισα, παω να ξεκουραστω και θα επανελθω με πληροφοριες για ολους.

Stay tuned!

paganis
29-11-10, 16:54
σημερα αποφασισμενος, φουσκωσα το πορτοφολι μου αρκετα και πηρα το δρομο σιγα σιγα προς την εταιρια για να δω και να αγορασω.

Επειδη μολις γυρισα, παω να ξεκουραστω και θα επανελθω με πληροφοριες για ολους.

Stay tuned!

αντε με το καλο...περιμενουμε με αγωνια νεα!

Vasilis
29-11-10, 17:06
λεγε ρε...

ασε την ξεκουραση...

οταν πεθανουμε θα κοιμομαστε....χεχεχεχεχε


καλοριζικοοοοοοοο!!!!

Χρίστος
29-11-10, 19:34
λοιπον.
Μιας και ημουν μερες στο σπιτι κλεισμενος λογω μιας μικρης ιωσης ειπα σημερα να παω ενα ταξιδακι για να δω τι παιζει με τα εν λογω εργαλεια, να παρω τον αερα μου και γιατι οχι και ενα απο αυτα!!

Φτανοντας ειχε ολα τα μπριζατα στη σειρα με τις ζελατινες τους. Μπηκα μεσα, επιασα τη κουβεντα με το πωλητη και μετα απο το κλασικο μπλα μπλα του για να με προσεγγισει τον αρχισα στις ερωτησεις.
Πολυ εξυπηρετικος και με γνωσεις του αντικειμενου, με βοηθησε σε ολα.
Μετα λοιπον τις αποριες μου και εφοσον καταλαβε οτι αν με πεισει θα ψωνισω του λεω απλα "τι εχεις για να κανω βολτα?"
Μου εξηγησε οτι δε μπορει να μου δωσει απο τα καινουρια που ειχε αλλα ειχε ενα "του μαγαζιου" που μου πε να δοκιμασω με αυτο.
Εκει λοιπον ειχε 2 μηχανακια.Ενα μικρο το οποιο απο οτι καταλαβα ή ηταν απο επιστροφη ή το πιο πιθανο ηρθε με σπασμενα κατι πλαστικακια που ειδα και δε μπορουσε να το πουλησει ετσι και ενα θηριο(αυτο με τα 3000W) που ηταν πελατη και ειχε καποιο προβλημα με τα φωτα και τα φλας.
Πηρα λοιπον το μικρο και εκανα μια βολτα εκει γυρω.
Πολυ μικρο (σα μικρο σκουτερακι) αλλα με πολυ σπιρταδα στο γκαζι του.
Μολις ξεκιναγες σε χρονο dt ειχε πιασει τελικη.Αυτη ομως ηταν σχετικα μικρη και απο οτι καταλαβα σε κινηση στο δρομο ισως και λιγο εκνευριστικη.Μπορει να ηταν σπιρτο αλλα η φλογα του δεν ηταν αρκετη δυστυχως.
Ακομα να τονισω κατι που ειχε πει ο δημητρης(ζ32.2) και εχει να κανει με τα αμορτισερ.
Ειχε δικιο.Πιστευω οτι κρατωντας το χερι σταθερο σε ενα μετριο δρομο μπορεις ανετα να κανεις εναν τρομερο φραπε!

Μετα λοιπον απο τη βολτα και χωρις πολυ πολυ συζητηση ο πωλητης καταλαβε οτι δεν με ικανοποιησε σε βαθμο που ηθελα.
Το θεμα ειναι οτι οσο ημουν εξω ηρθε το παλικαρι να παρει το μεγαλο που ειχε αφησει για τα φωτα που ειπα πριν.
Ο κυριος με ειχε καταλαβει οτι το ζαχαρωνα και με δικια του ευθυνη ειπε στο πελατη να μου το δωσει για μια βολτα.
Αρχικα το φοβηθηκα λιγο γιατι ηταν αρκετα μεγαλο για τα γουστα μου αλλα και τις ικανοτητες μου ως αναβατης μηχανης.Οπως και να χει το πηρα.
ΚΑΜΙΑ ΣΧΕΣΗ.Το θηριο ειχε την ιδια σπιρταδα με το μικρο στο γκαζι μονο που εδω μιλαμε για τουλαχιστον διπλασια τελικη.Πολυ γρηγοροτερο λοιπον, με πολυ καλυτερο φρενο, πολυ καλυτερα αμορτισερ και γενικα αλλη αισθηση.
Μ αρεσε κ σιγουρα αμα η τιμη του δεν ηταν 3πλασια απο του μικρου θα το ειχα παρει χωρις δευτερη σκεψη.Οπως και να το κανουμε τα 3000+ για ενα τετοιο οχημα κατ εμε ειναι παααρα πολλα.

sum up:
τα συγκεκριμενα απο ελλαδα δε συμφαιρουν οικονομικα.
το μικρο ειναι πολυ καλο ισως για καποια κοπελα με τα μισα κιλα μου σε ενα νησακι-χωριο
το μεγαλο ειναι τρομερο και εμφανως ανωτερο στα παντα, με καλυπτει πανω απο 150% αλλα δε προκειται να κατσω να δωσω τοσα για μηχανη.
δε προκειται να εβγαινα και να μη ψωνιζα(οποτε καλοδεχουμενα τα καλοριζικα αν και οχι ηλεκτροκινητα).πηρα οτι καλυτερο υπηρχε στα κυβικα που ηθελα και τελιωσα το ψαξιμο.

:thanks::mpaks::thanks:

Dimzan
29-11-10, 20:37
το περιμενα οτι δε θα γινοταν η δουλεια... κριμα..


σε 2 χρονια εικαζω πως θα ειναι καλυτερα τα πραγματα και τα οφελη του μεγαλου θα τα εχει και το μικρο με μια ενδιαμεση τιμη...


απο αυτονομια και εγκριση για εκδοση πινακιδων σου ειπε τιποτα??? διοτι πες καποιος παιρνει το μεγαλο θα ειναι κριμα να εχει σκασει 3000ευρω και να ειναι παρανομος στους δρομους...


ΥΓ παπακι πηρες ετσι???