PDA

Επιστροφή στο Forum : RAV-4 Vs Tiguan



Stamatis
11-10-10, 12:12
Ανοίγω αυτό το θρεντ για να γίνει απο όσους γνωρίζουν μια σύγκριση μεταξύ του RAV-4 και του Tiguan Τsi (το μικρό).

Διάβασα όλα τα σχετικά Test στα περιοδικά και καταλήγω πως πρόκειται για δυό παρεμφερή αυτοκίνητα με ισάξιες δυνατότητες, άρα το παιχνίδι παίζει στις λεπτομέρειες.

Χωρίς άλλες εναλλακτικές και με μόνο αυτά τα δύο αυτοκίνητα σαν επιλογή, έχει κάποιος εμπειρία, είτε απο το ένα, είτε απο το άλλο ώστε να τονίσει τα θετικά, αλλά ΚΥΡΙΩΣ τα αρνητικά τους, ώστε να βγεί κάποιο συμπέρασμα;

Οι εκδόσεις που με ενδιαφέρουν είναι RAV 4 Executive και Tiguan Trend.

Mε ψυχρούς αριθμούς ώς τώρα έχουμε τα εξής

ΕΓΓΥΗΣΗ
ΜΗΧΑΝΙΚΑ ΜΕΡΗ_______________ΤOYTOTA 6 VOLKSWAGEN 2 (+2)
ΔΙΑΤΡΗΣΗ ΑΠΌ ΣΚΟΥΡΙΑ_________________12____________ 2
ΧΡΩΜΑ________________________________3_______ ______3
ΟΔΙΚΗ ΒΟΗΘΕΙΑ_________________________6__________ ___2
ΓΕΝΙΚΟ SERVICE (ΧΛΜ.)_________________ 30____________15
ΑΛΛΑΓΗ ΛΑΔΙΩΝ (ΧΛΜ.)_________________15_____________ 8

Κατα τα άλλα, λίγο πολύ είναι τα ίδια πράγματα με διαφορετική υλοποίηση
(υπάρχει ένα πλεονέκτημα στο Tiguan λόγω των τελών κυκλοφορίας, αλλά αυτό δεν σημαίνει πως απαραίτητα δεν είναι κάπου αλλού κρυμένο κάποιο κόστος, πχ σέρβις και διαστήματα συντήρησης)

Εχει κάποιος εντυπώσεις και κυρίως τεκμηριωμένα αρνητικά στοιχεία για κάποιο απο αυτά τα δύο;

Σηκώνω το θέμα εδώ, καθώς αν ρωτήσω για το Tiguan σε φόρουμ της vw θα βγεί αυτομάτως το καλύτερο αυτοκίνητο του κόσμου και το ίδιο μάλλον θα γίνει και με το RAV.



Μερσί Μποκού

Ptboul
11-10-10, 12:24
Σταμάτη το ραβ 4 το έχει ένας ξάδερφος μου. Στην VW δουλεύει ένας γνωστός μου (σε γνωστή αντιπροσωπεία - μηχανικός).

Το πρώτο το έχει (-ουμε) λιώσει σε παραλίες κ βουνά στο χωριό, σε βότσαλα κ λάσπες. Επίσης κάνει πολλά Km ετησίως σε άσφαλτο. Δεν έχει βγάλει τίποτα. Ούτε τριγμοί, ούτε προβλήματα μηχανικά κ άλλα.

Για το δεύτερο δεν έχω μπει καν μέσα αλλά ο γνωστός μου αυτός λέει ότι δεν βγάζουν τίποτα, δε καίνε λάδι, δε κάνουν κιχ, κτλ. Από την άλλη έχουμε τον Άρη (Ν8S) που να τον πληρώνανε, τόσο χώσιμο για το γκρούπ δε θα έριχνε :hystericalbs1: .

Οπότε άκρη δε βγαίνει, είναι περισσότερο θέμα τύχης το καινούριο αυτοκίνητο.

Προσωπικά θα έπαιρνα Χτρέηλ για σιγουριά κ χαμηλό κόστος συντήρησης αλλιώς το Ραβ._

Nino
11-10-10, 12:30
το rav ηταν το ξεκινημα οταν αποφασισα να παρω suv.
Το ειδα το μελετησα και το δοκιμασα μιας και το πηρε εκεινη την εποχη ενας φιλος στην εκδοση που αναφερεις.
Συμπεραματα
Ενα υπεροχο αυτοκινητο με εγγυηση που θα σε κανει να κοιμασαι ησυχος για πολλα χρονια. Με φυσιολογικα διαστηματα service και λογικο κοστος σε αντιθεση με το αλλο.
Καλυτερους χωρους, αξιοπρεπεις επιδοσεις, μονο το αυτοματο σασμαν τοτε ηταν λιγο "πισω" σε τεχνολογια,τωρα νομιζω εχει αλλαξει και αυτο.
Γενικως με αυτο αφαιρεις απο το λεξιλογιο σου τη λεξη συνεργειο...
Τωρα εγω γιατι πηρα το Χ3 ειναι αλλη κουβεντα...ειχα και ατελεια...

υγ. βαλε και ενα poll

manos///3
11-10-10, 12:31
Εδω και εναμιση χρονο ειμαι κατοχος ενος tiguan.
Ειναι λευκο και αρκετα φορτωμενο σε εξτρα.

Ειμαι απολυτα ευχαριστημενος και δεν το εχω μετανοιωσει ουτε για ενα ευρω.

Το χρησιμοποιω αποκλειστικα στο δρομο και οχι σε χωμα και εντος πολης με μεση καταναλωση 12 λιτρα/100χλμ.

Το μοτερακι ειναι δυνατο , με αρκετη ροπη απο τις 1500 σαλ. και πολυ ομαλο στη λειτουργια. Ειμαι συνεχεια μια ταχυτητα πανω.

Ανετο στο ταξιδι, δε κουραζει καθολου παρα το υψος του και το διακρινει πολυ καλη οδικη συμπεριφορα παρα οτι ειναι SUV.

Για μενα ειναι το πιο ομορφο στη κατηγορια του.

Μου εχει κανει εντυπωση οι μεγαλοι χωροι στα πισω καθισματα.

Εχω το πρωτο μικρο σερβις σε ενα μηνα. (15.000)

Ενα απο τα κριτήρια αγορας ηταν τα κυβικα.

Stamatis
11-10-10, 12:40
Εδω και εναμιση χρονο ειμαι κατοχος ενος tiguan.
Ειναι λευκο και αρκετα φορτωμενο σε εξτρα.

Ειμαι απολυτα ευχαριστημενος και δεν το εχω μετανοιωσει ουτε για ενα ευρω.

Το χρησιμοποιω αποκλειστικα στο δρομο και οχι σε χωμα και εντος πολης με μεση καταναλωση 12 λιτρα/100χλμ.

Το μοτερακι ειναι δυνατο , με αρκετη ροπη απο τις 1500 σαλ. και πολυ ομαλο στη λειτουργια. Ειμαι συνεχεια μια ταχυτητα πανω.

Ανετο στο ταξιδι, δε κουραζει καθολου παρα το υψος του και το διακρινει πολυ καλη οδικη συμπεριφορα παρα οτι ειναι SUV.

Για μενα ειναι το πιο ομορφο στη κατηγορια του.

Μου εχει κανει εντυπωση οι μεγαλοι χωροι στα πισω καθισματα.

Εχω το πρωτο μικρο σερβις σε ενα μηνα. (15.000)

Ενα απο τα κριτήρια αγορας ηταν τα κυβικα.

Απο ρεπρίζ (πχ 80-130) και θόρυβο στα πολλά χιλιόμετρα έχεις κάποιο θέμα?

(ρωτάω γιατί με το Polo (dsg7 το μικρό) δεν είναι και ότι καλύτερο να ταξιδεύεις με 160+)

manos///3
11-10-10, 12:50
Απο ρεπρίζ (πχ 80-130) και θόρυβο στα πολλά χιλιόμετρα έχεις κάποιο θέμα?

(ρωτάω γιατί με το Polo (dsg7 το μικρό) δεν είναι και ότι καλύτερο να ταξιδεύεις με 160+)

Η αληθεια ειναι πως εχει αυξημενο θορυβο μετα τα 150.

Ρεπριζ? δεν το εχω μετρησει....μετραω μονο bmw....χιχιχιχιχιχι

Stamatis
11-10-10, 12:53
Προσπερνάει ανθρώπινα;

Τραβάει η λαγκάρει όταν ζητάς το παραπάνω?

fanisk
11-10-10, 12:55
Σταματη αν θες test drive Rav 4 Exec. στειλε πμ να κανονισουμε, εχουμε σπιτι ενα. thumb

Να τονισω τα αρνητικα..χμμ.. πολυ μαλακο τιμονι (ανετο μεν αλλα δεν ξερεις που πατας), θεοκοντες σχεσεις, θορυβος στα πολλα χλμ, νομιζεις οτι το μοτερ παει σκασμενο.

manos///3
11-10-10, 12:57
λαγκάρει

ΤΙ ΕΙΝΑΙ ΑΥΤΟ???

Βαγκ ρουλςςς....

Stathis
11-10-10, 13:04
η λογικη με βαση εγγυησεις, σερβις κλπ λεει ραβ.

θα επαιρνα ομως το τιγκουαν καθως μου αρεσει πολυ περισσοτερο...
και απ' οτι λενε κατι συγγενεις που εχουν δεν θα εχανα καθως ειναι πολυ ικανοποιημενοι.

Monsta
11-10-10, 13:12
Toν Tiguanο και εμείς τον είχαμε βάλει στο μάτι, αλλά δεν έβγαινε ο προϋπολογισμός. Μακράν το πιο όμορφο και φρέσκο στη κατηγορία.

Πριν μερικούς μήνες όμως που μπήκα στο forum τους διάβασα αρκετά παράπονα για κομπιάσματα, ρεταρίσματα ακόμα και προβλήματα με το ηλεκτρικό χειρόφρενο (μπλόκαρε και δεν σ άφηνε να φύγεις) σε καινούρια αυτοκίνητα. Γενικά και από πελάτες με TSI μοτέρ έχω ακούσει κατά καιρούς θεματάκια.

Τώρα κάποια εξτρά που πρέπει να σκεφτείς σοβαρά:

Xenon
Upgrade στο στέρεο με την έγχρωμη οθόνη και χειριστήρια στο τιμόνι.
Parktronic πίσω

Για να μη ξεφύγεις με οροφές και δέρμα....

manos///3
11-10-10, 13:16
προβλήματα με το ηλεκτρικό χειρόφρενο (μπλόκαρε και δεν σ άφηνε να φύγεις) σε καινούρια αυτοκίνητα.

Μου το εκανε μονο μια φορα στην αρχη.

Εβγαλα τον ενα πολο απο τη μπαταρια και εφτιαξε..

Stunt Mike
11-10-10, 13:22
Tiguan εχει ενας φιλος και ειναι πολυ ευχαριστημενος απο γκαζι(Ειχε RX8 cosmos πριν),εβαλε και προγραμμα στο 1.4TSI και παει πολυ καλα για SUV.Δεν ειναι για πολυ offroad αλλα νομιζω οτι αυτο δεν θα απασχολησει το 90% των αγοραστων του.Το ιδιο και το ΤΟΥΟΤΑ...Και τα 2 ειναι καλες αγορες παντως αν και λογω ελλειψης κυβικων και αδυναμων συμπλεκτων δεν κανουν για ρυμουλκηση σκαφων,μεγαλων τρειλερ κτλ....Ξερω 3 ιδιοκτητες RAV4 που λογω σκαφους 7μετρου αλλαζαν συμπλεκτη σε λιγοτερο απο 30.000 χλμ!Καλο και τιμιο σε αγορα παντως,και μουρατο με χωρους ειναι και τα Jeep Compass/Pariot.Για ριξε μια ματια...

Konstantinos E60
11-10-10, 13:27
Ουτε το ένα ούτε το άλλο !!!:D
Το Rav νόμιζα οτι κάθομαι πάνω στο μοτερ (αν και άκουσα οτι βελτιώθηκε
κατα πολύ ο θόρυβος στο εσωτερικό) και είχε ένα θέμα ο πίσω άξονας
με πολύ καραδασμό και τρανταγματα,ετσι μου φανηκε.
Απο αξιοπιστία όμως,ψυγειο με πάγο...!!! thumb
Το Tig δεν το εχω οδηγήσει αλλα εχω μπει μέσα και μου φάνηκε
σαν ένα πολύ φτωχό golf περασμένης γενιάς.
Skoda Yeti ???? Για μένα το καλυτερο.

Monsta
11-10-10, 13:33
μέσα και μου φάνηκε
σαν ένα πολύ φτωχό golf περασμένης γενιάς.


Έκαναν ένα μικρό facelift μέσα και είναι μια χαρά.

Αλλά και στα πρώτα Tig, το πάνω μέρος του ταμπλό είναι από μαλακό πλαστικό που πατιέται με το χέρι και ουδεμία σχέση έχει με το ταμπλό του προηγούμενου γκολφ.

Stamatis
11-10-10, 13:34
Σταματη αν θες test drive Rav 4 Exec. στειλε πμ να κανονισουμε, εχουμε σπιτι ενα. thumb

Να τονισω τα αρνητικα..χμμ.. πολυ μαλακο τιμονι (ανετο μεν αλλα δεν ξερεις που πατας), θεοκοντες σχεσεις, θορυβος στα πολλα χλμ, νομιζεις οτι το μοτερ παει σκασμενο.
΄

ΟΥΠΣ, αυτό είναι δυνατή πληροφορία.

Αν δλδ δεν μπορείς να κάνει ένα ταξίδι με ηρεμία, αυτό είναι μεγάλο μείον.

Το τιμόνι, το έχω ακούσει πως είναι λίγο αλλού, αλλά υπάρχει μια δικαιολογία πως είναι ετσι για το 30% που θα πάει ΚΑΙ στο χώμα. Οπότε δεν ξέρω.

Αυτό με το θόρυβο με προβληματίζει, καθώς είναι ένα πράγμα που δεν αντέχω με τίποτα.
Αν ταξιδεύεις με 160-170 και φτάνεις στον προορισμό σου σαν μπαγιάτικο μούσμουλο, είναι λόγος να μην πάρεις καθόλου το αμάξι.
Γενικά την ακούει στα πολλά σε σημείο αηδίας η απλά δεν είναι επιπέδου BMW ας πούμε?

:thanks:

Απο τριγμούς και μαλακίτσες όλα ΟΚ?

Monsta
11-10-10, 13:45
΄



Αν δλδ δεν μπορείς να κάνει ένα ταξίδι με ηρεμία, αυτό είναι μεγάλο μείον.


Αν ταξιδεύεις με 160-170 και φτάνεις στον προορισμό σου σαν μπαγιάτικο μούσμουλο,




Σταμάτη, μη περιμένεις πολλά σε ταξίδι από 1.4Τ. Αλλά ούτε από suv. Όταν βγήκα από το GTI και μπήκα στο Bravo, με ενόχλησε κι εμένα ο θόρυβος που κάνει, συγκριτικά πάντα.

Μη κάνεις το λάθος δλδ και το συγκρίνεις με το 46 γιατί ίσως απογοητευτείς. Πήγαινε και ζήτας τους ένα αμάξι για test-drive ένα ολόκληρο πρωινό. Το έχω κάνει αρκετές φορές τότε που έψαχνα και δεν αντιμετώπισα κανένα πρόβλημα.

Stamatis
11-10-10, 13:56
Σωστή σκέψη.

Ισως καταφέρω να το πάρω για ένα Σ/Κ γιατί μόνο έτσι θα καταλάβω τι παίζει, σε μεικτές συνθήκες καθώς έτσι θα είναι η χρήση του.


Κάπου παραπάνω για να μην κάνω quote, αναφέρθηκε το compass, που το οδήγησα και δεν με αρεσε καθόλου γιατί παίρνει μεγάλες κλίσεις και είναι και ασταθές.

Οσο για το YETI, παίζει στην κατηγορία του Juke, που είναι εντελώς διαφορετικά αυτοκίνητα σε λογική απο αυτό που ψάχνω.
Καλά και τα δύο, αλλά το juke πολυ φλύαρο οπτικά και εσωτερικό καγκουρομάνα, ενώ το ΥΕΤΙ πάσχει σε εσωτερικό. Αλλά πάσχει πολύ όμως.

Stathis
11-10-10, 13:59
αντε ρε που πασχει το γετι...
στην ακριβη εκδοση ειναι σουπερ!
θα ντρεπεσαι να μπεις μεσα!
σκονταρα ρε!

chief
11-10-10, 14:05
αντε ρε που πασχει το γετι...
στην ακριβη εκδοση ειναι σουπερ!
θα ντρεπεσαι να μπεις μεσα!
σκονταρα ρε!

ουουου 666 VAG ουουουουου 666 ουουου VAG ουουουου 666

Konstantinos E60
11-10-10, 14:16
Έκαναν ένα μικρό facelift μέσα και είναι μια χαρά.

Αλλά και στα πρώτα Tig, το πάνω μέρος του ταμπλό είναι από μαλακό πλαστικό που πατιέται με το χέρι και ουδεμία σχέση έχει με το ταμπλό του προηγούμενου γκολφ.

Πολύ "λίγο" ,πολύ φτωχό για τα λεφτά του.:thumbsdown:

Apostolos
11-10-10, 14:18
Πήρε η αδερφή μου πριν μερικές εβδομάδες μόλις το RAV στη LUXURY έκδοση. Έχει σχεδόν τα πάντα από εξοπλισμό (ίσως και παραπάνω απ'ότι χρειάζεσαι, δέρματα, θερμαινόμενα, πίσω pdc, xenon, ηλιοροφή, bluetooth κλπ) Σέρβις κάθε 15000 ή 1 χρόνο (ότι έρθει πρώτο) με πολύ σημαντικό προτέρημα τα 6 χρόνια επίσημης εγγύησης αντιπροσωπείας που προαναφέρατε. Δεν έχω κάνει κάποιο ταξίδι να σου πω εντυπώσεις ο ίδιος αλλά από 2 ταξίδια που έκανε η αδερφή σε Λαμία και Μονεμβάσια ξετρελάθηκε. Υποθέτω τα μοντέλα του 2009 -2010 έχουν διορθώσει αν όχι εξαλείψει προβλήματα με διάφορα θέματα "άνεσης" από τον πίσω άξονα κ.α. Θα την ρωτήσω για περισσότερες λεπτομέρειες σε θέματα κατανάλωσης και θα επανέλθω thumb Δείχνει πάντως αρκετά ποιοτικό και φινετσάτο. Ένα bullbar της ίδιας της toyota εμπρός και πλαϊνά σκαλοπάτια και είναι άψογο οπτικά thumb

fanisk
11-10-10, 14:25
΄

ΟΥΠΣ, αυτό είναι δυνατή πληροφορία.

Αν δλδ δεν μπορείς να κάνει ένα ταξίδι με ηρεμία, αυτό είναι μεγάλο μείον.

Το τιμόνι, το έχω ακούσει πως είναι λίγο αλλού, αλλά υπάρχει μια δικαιολογία πως είναι ετσι για το 30% που θα πάει ΚΑΙ στο χώμα. Οπότε δεν ξέρω.

Αυτό με το θόρυβο με προβληματίζει, καθώς είναι ένα πράγμα που δεν αντέχω με τίποτα.
Αν ταξιδεύεις με 160-170 και φτάνεις στον προορισμό σου σαν μπαγιάτικο μούσμουλο, είναι λόγος να μην πάρεις καθόλου το αμάξι.
Γενικά την ακούει στα πολλά σε σημείο αηδίας η απλά δεν είναι επιπέδου BMW ας πούμε?

:thanks:

Απο τριγμούς και μαλακίτσες όλα ΟΚ?

Σε χωμα-χωμα δεν το εχω παει ποτε και δεν ξερω πως αντιδρα, αλλα σε ασφαλτο δεν ξερεις που παταει το αμαξι. Πολυ ανετο μεν, αλλα ειναι τοσο μαλακο το τιμονι..μια αηδια.

Για τα 160-170, να σου πω πως το χειροτερο ταξιδι που εχω κανει, ειναι roadtrip Ιταλια με το rav4, μονο αυτο.. καταλαβαινεις τι βαβουρα νιωθεις. Μεχρι τα 140 νομιζω ειναι υποφερτο, απο εκει και πανω την ακους ασχημα στη καμπινα με τοσο κοντες σχεσεις.

Προσωπικα δεν με ενοχλει ο θορυβος συνηθως (ταξιδι με το z4, top up και γουργουρητο στις μεσαιες απο το SS δεν το λες και ησυχο), αλλα με το rav δεν την παλευω ποτε στην Ε.Ο ! Λες τωρα θα σκασει...τωρα θα σκασει... Εντος πολης ειναι πολυ ανετο, παρκαρει πανευκολα, δεν ακουγεται τοσο. Εκτος στα πολλα χλμ εχει θεμα και θα το δεις και εσυ αν οδηγησεις ενα το Σ/Κ που λες.

Απο τριγμους κλπ δεν εχω αποψη γιατι το αμαξι ειναι της μανας μου, χλμ δεν μπορω να θυμηθω αλλα ειναι σιγουρα κατω απο 15χιλ(παιζει να κανει πιο λιγα και απο τον ΓΙΑΝΝΗΣ :hystericalbs1:), οποτε ουσιαστικα ειναι καινουριο ακομα. Για την ωρα δεν ακουγεται τιποτα.

fanisk
11-10-10, 14:43
΄

ΟΥΠΣ, αυτό είναι δυνατή πληροφορία.

Αν δλδ δεν μπορείς να κάνει ένα ταξίδι με ηρεμία, αυτό είναι μεγάλο μείον.

Το τιμόνι, το έχω ακούσει πως είναι λίγο αλλού, αλλά υπάρχει μια δικαιολογία πως είναι ετσι για το 30% που θα πάει ΚΑΙ στο χώμα. Οπότε δεν ξέρω.

Αυτό με το θόρυβο με προβληματίζει, καθώς είναι ένα πράγμα που δεν αντέχω με τίποτα.
Αν ταξιδεύεις με 160-170 και φτάνεις στον προορισμό σου σαν μπαγιάτικο μούσμουλο, είναι λόγος να μην πάρεις καθόλου το αμάξι.
Γενικά την ακούει στα πολλά σε σημείο αηδίας η απλά δεν είναι επιπέδου BMW ας πούμε?

:thanks:

Απο τριγμούς και μαλακίτσες όλα ΟΚ?

Διορθωση, Luxury εκδοση ειναι οχι Executive το δικο μας. Δεν θα το προσεχα αν δεν ανεφερε ο Apostolos τον εξοπλισμο της αδερφης του, ναι τοση σημασια δινω στο Rav :hystericalbs1:

Περαν της πλακας, εντος πολης ειναι καλο, ανετο, κυκλοφορεις ανθρωπινα thumb Για νορμαλ οδηγηση παντα.. για σβελτη (οσο σβελτα μπορεις να πας με τετοιου ειδους αυτοκινητα) θα ελεγα πως δεν ειναι τοσο καλο, λογω του τιμονιου. Δεν νιωθεις την σιγουρια που θα ενιωθες με ενα Χ3 πχ. Αλλη κατηγορια χρηματων βεβαια.

Αν ηταν και εκτος πολης τοσο καλο, ισως το αγαπουσα περισσοτερο.

z3 2.2
11-10-10, 14:45
Το καλυτερο που εχεις να κανεις ειναι να παρεις ολα τα περοδικα που τα συγκρινουν και να δεις ποιο ειναι το καλυτερο.
κοβω τα φρυδια μου οτι θα ειναι το WV.....

περαν της πλακας,δες τι σε συμφαιρει οικονομικα και ΠΗΓΑΙΝΕ ΚΑΙ ΠΑΡΤΑ ΤEST DRIVE ΓΙΑ ΠΣΚΔ!!!
Μονο εσυ μπορεις να ξερεις τι θελεις και τι σου αρεσει απο το καθε αυτοκινητο ;)

Stamatis
11-10-10, 15:04
Δεν υπαρχουν αυτοκινητα για τεστ.
Στη φολκσβαγκεν πουλησαν ακομα και το τεστ ντραιβ τους και στην τογιοτα ακομα ψαχνουν να μου βρουν αμαξι.

Μου ειπαν πως ειναι δυσκολο να βρουν κατι παντως.

Χαλεποι καιροι!

Stunt Mike
11-10-10, 15:05
Σωστή σκέψη.
Κάπου παραπάνω για να μην κάνω quote, αναφέρθηκε το compass, που το οδήγησα και δεν με αρεσε καθόλου γιατί παίρνει μεγάλες κλίσεις και είναι και ασταθές.

Ειναι ομως και το πιο ψηλο απ'ολα τα SUV(και πιο προσανατολισμενο για offroad οποτε παιζει ρολο στις κλισεις(αν και το limited με τις 18αρες εχει ΠΟΛΥ καλυτερη συμπεριφορα απ'το απλο με τις 16αρες/17αρες,εχει ο πατερας μου ενα τετοιο).Σιγουρα δεν ειναι Tiguan στο δρομο αλλα παει Ε.Ο. με υψηλες ταχυτητες χωρις να κουραζει(εχει ομως τασεις πλευσης).Για Mitsubishi Outlander το σκεφτεσαι?Ιδια μηχανικα μερη με την Jeep,καλυτερο εσωτερικο και νομιζω πιο σπορτιφ στην ασφαλτο.

Stamatis
11-10-10, 15:07
Καλο αμαξι αλλα μηδενικη μεταπωληση.
Ποστευω στην 4ετια ενα Ραβ η ενα Τιγκουαν θα φυγουν αμεσως γιατι ειναι και τα δυο διασημα γοα τους δικους τους λογους το καθενα.

GiannisRob
11-10-10, 15:07
Βασικη ερωτηση: Για τι ειδους χρηση προοριζεται?

Stamatis
11-10-10, 15:17
Ελαχιστα χιλιομετρα το χρονο αποκελιστικα ταξιδια.
Διαδρομες ασφαλτος αλλα και ελαφρυ χωμα η κροκαλα αν βρουμε παραλια το καλοκαιρι η αν τη βδομαδα που λειπουμε το χειμωνα παμε βουνο.
Επιβατες στνηθως 2+1 σκυλος μεγαλος.
Επισης χρησιμο θα ειναι για να μεταφερει αντικειμενα απο την πολη προς το νησι(ανδρος).
Απαραιτητα ψηλη αποσταση απο το εδαφος λογω του οτι στανταρ θα βαλει και θα βγαλει βαρκα 2 φορες το χρονο τπυλαχιστον απο μια ηλιθια γλυστρα στην Ανδρο.

z3 2.2
11-10-10, 15:20
Δεν υπαρχουν αυτοκινητα για τεστ.
Στη φολκσβαγκεν πουλησαν ακομα και το τεστ ντραιβ τους και στην τογιοτα ακομα ψαχνουν να μου βρουν αμαξι.

Μου ειπαν πως ειναι δυσκολο να βρουν κατι παντως.

Χαλεποι καιροι!

ΓΤΠ αντιπροσωπειες Σταματη μου...ΓΤΠ....

mitsos_chania
11-10-10, 15:47
Σταματη στα λεφτα που κοιτας παιζει βεβαια και Χ5 μεταχειρισμενο του 2004-2005 να εχεις το κεφαλι σου ησυχο και απο θορυβο και απο εξοπλισμο και απο τριγμους και λοιπες μ@λ@κιες.:thumbsup:

Driver M
11-10-10, 15:48
Προσωπικά, στα χρήματα αυτά (πάνω κάτω) θα έπαιρνα crv που το θεωρώ πολύ κομψό, ποιοτικό και ο κινητήρας του είναι αρκετά ισορροπημένος. Εκτός αυτού, στην άσφαλτο είναι το καλύτερο ίσως της κατηγορίας.

Το tiguan δεν θα το έπαιρνα γιατί εξωτερικά δεν μου αρέσει καθόλου (σαν υπερυψωμένο golf) και επίσης τα after sales της vw είναι από τα χειρότερα και πιο ακριβά, οπότε δεν θα έμπλεκα εύκολα με την εταιρεία αυτή. Βέβαια, εκεί υστερεί κι ο Σαρακάκης, αλλά τουλάχιστον έχει και 7 χρόνια εγγύηση κι όχι 2.
Επίσης, για suv θα πήγαινα σε ατμοσφαιρικό κινητήρα και όχι σε τούρμπο, τόσο μικρής χωρητικότητας κιόλας.

Τώρα το rav, καλό και αξιόπιστο αυτοκίνητο όπως όλα τα toyota, αλλά μέχρι εκεί.
Θεωρώ πως υπάρχουν καλύτερες επιλογές στην αγορά.

Ptboul
11-10-10, 15:58
Μέσα σε όλα μη ξεχνάμε κ το αειθαλές βιτάρα! Για να μη πω το Dacia που ρίχνει στους πάντες! 16 χιλιάρικα, 1.600cc, τετρακούνα κ κάνει -αν όχι τα πάντα - πολλά.

ά! κ το φόρεστερ δείχνει συμπαγές κ δυναμικό.

Με τίποτα οτιδήποτε φέρει το όνομα jeep, μεταπώληση μηδέν, ακριβά σέρβις κ πενιχρές δυνατότητες στην άσφαλτο.

manos///3
11-10-10, 16:00
Προσωπικά, στα χρήματα αυτά (πάνω κάτω) θα έπαιρνα crv που το θεωρώ πολύ κομψό, ποιοτικό και ο κινητήρας του είναι αρκετά ισορροπημένος. Εκτός αυτού, στην άσφαλτο είναι το καλύτερο ίσως της κατηγορίας.

Το tiguan δεν θα το έπαιρνα γιατί εξωτερικά δεν μου αρέσει καθόλου (σαν υπερυψωμένο golf) και επίσης τα after sales της vw είναι από τα χειρότερα και πιο ακριβά, οπότε δεν θα έμπλεκα εύκολα με την εταιρεία αυτή. Βέβαια, εκεί υστερεί κι ο Σαρακάκης, αλλά τουλάχιστον έχει και 7 χρόνια εγγύηση κι όχι 2.
Επίσης, για suv θα πήγαινα σε ατμοσφαιρικό κινητήρα και όχι σε τούρμπο, τόσο μικρής χωρητικότητας κιόλας.

Τώρα το rav, καλό και αξιόπιστο αυτοκίνητο όπως όλα τα toyota, αλλά μέχρι εκεί.
Θεωρώ πως υπάρχουν καλύτερες επιλογές στην αγορά.

Σαν ποιες?

Driver M
11-10-10, 16:17
Σαν ποιες?

Το crv που πρότεινα και προηγουμένως, το outlander (πιο φρέσκο και "μυώδες"), μην πω και το vitara που ανέφερε ο Πάνος από πάνω, το οποίο εκτός δρόμου είναι πραγματικά αχτύπητο.
Ιδιαίτερα καλό για τα χρήματά του θεωρώ και το santa fe, αλλά ο υψηλός κυβισμός αυξάνει ιδιαίτερα το κόστος συντήρησης και κατοχής, οπότε το βγάζω απ'έξω.

Φυσικά, αυτή είναι η προσωπική μου άποψη, όπως και όλων μας. Απλά, το rav4 είναι πάντα μια τίμια επιλογή (όπως όλα τα toyota) χωρίς να διακρίνεται όμως και κάπου ιδιαίτερα, πλην της αξιοπιστίας.
Γι'αυτό δεν θα το επέλεγα.

Nino
11-10-10, 16:43
Λοιπον υπαρχει και το forester με μαμα υγραεριοκινηση,υπαρχει και το mazda,το saab και ολα τα της jeep και πολλα ακομα chevy... το θεμα ομως εδω ειναι το rav vs tiguan..
Το παραξενο της υποθεσης ειναι οτι το group vag ειναι ετσι, εναι αλλιως αναξιοπιστο και χιλια δυο κακα αλλα οταν το συγκρινουμε με τον σχιστοματη... επ εκει ειναι καλο οικονομικο αθορυβο κλπ.
Ακου Σιταματη επειδη η οδηγηση ενος suv δεν ειναι ιδια με ενα αλλο αυτοκινητο και επειδη suv με suv εχει τεραστια οδικη συμπεριφορα (τα μισα πανε βαρκα γυαλο) πριν αποφασισεις, να οδηγησεις οπωσδηποτε αυτο που εχεις σαν επιλογη.
Να θυμασαι οτι ενα suv δεν θα γινει ποτε Ε46 323 αλλα ουτε και το αντιθετο.
Προσωπικη μου γνωμη ειναι οτι καλυτερα να κοιμαμαι για 6 χρονια ησυχος και να εχω πολυ καλη οδικη συμπεριφορα και ποιοτητα κυλισης,καλες εκτος δρομου δυνατοτητες,χωρους που μπορει να μου χρειαστουν και καλη μεταπωλητικη αξια παρα στα δυο χρονια, μετα ολα να "παιζουν".
Δυστυχως η wv δεν ειναι απο τις εταιρειες που θα ηθελε καποιος να "παιξει"...αν κατι χαλασει νωρις στο αμαξι...
Ασε που σε πολυ καλη τιμη και με την ιδια εγγυηση(ακομα δυο χρονια) παιρνεις και ενα rav τετραετιας...
Οσο για τον θορυβο που αναφερθηκε αυτο ειναι ενα εντελως υποκειμενικο συναισθημα και θα πρεπει να το εκτιμησεις απο μονος σου εκτος και αν οδηγαει κανεις με 180 χιλ με τα παραθυρα ανοικτα...
Το tiguan το μεγαλο του προτερημα ειναι τα χαμηλα κυβικα αλλα ειναι μικρο...αν και αυτο ειναι υποκειμενικο...

ghost-rider
11-10-10, 17:15
grand vitara? non? αποτελει την αδυναμια μου στην κατηγορια. Λιγο πιο of road ομολογουμενως, αλλα αθανατα μηχανηματα αυτα τα suzuki. Κανουν και καμια σβελτη ειδικη στο χωμα αν του τη βαρεσει του οδηγου και τη δει Loeb.. Τεσταρισμενα πραγματα.

Καποια στιγμη ειχα παθει την πλακα μου μπαινοντας και στο καινουριο sportage. Με ξαφνιασε το κορεατικο. Και το διναν πολυ λιγα χρηματα. Δεν το οδηγησα ομως.

Πολλες οι επιλογες της κατηγοριας. Και δεδομενου οτι δεν υπαρχουν σαφεις στοχοι, αλλα προσπαθουν να συνδιαστουν ολα οσο το δυνατον καλυτερα, ολα ειναι εντος θεματος. Εξαρταται πως εννοειται καθε φορα το καλυτερα.

Stamatis
11-10-10, 17:16
Παιδια μετεχειρισμενο για δικους μου λογους.... Δεν.
κυβικα μεγαλυτερα απο 2.000 επισης για λογους μεταπωλησης... Δεν
Χ5 το σκεφτομουν πριν απο καιρο αλλα δεν αξιζουν τα εξοδα του για τοσο λιγες μερες το χρονο.
Εχω καταληξει σε αυτα τα δυο
Διοτι θα πουληθουν ευκολα λογω -φόρας- που εχουν στην αγορα
Θα κοστισουν λιγο στη διαρκεια χρησης τους
Ειναι λογικα τα λεφτα που κοστιζουν
Σαν καινουργια θα εχουν εγγυησεις και ειδικα το Τογιοτα θα ζητησει λεφτα στις 50.000 χλμ που δεν βλεπω να τα κανω (λογω σμαρτ)
Και τελος εχουν χαμηλη καταναλωση σχετικα με τα υπολοιπα.
Μονη εναλλακτικη ισως ενα Ντηζελ που ναι μεν μπορω να το -βγαλω- λογω τοπου διαμονης στα χαρτια μου, αλλα φοβαμαι και λιγο μη με πιασουν και εχω θεματα.

joseph
11-10-10, 17:17
RAV ασυζητητι, μακραν πιο αξιοπιστο απο το VW, και με καλυτερη μεταπωληση,

Ποιος θα θελει μεταχειρισμενο τουρμπο?!!! και ειδικα VW?!!!

Stamatis
11-10-10, 17:21
To grand vitara αλλαζει τελος του 11.
Ο διλιτρος βγαινει απο τη γκαμα απο οτι διαβαζω εξ αιτιας των προδιαγραφων ρυπων.
1600 διπορτο και 2.200 τετραπορτο πλεον.

Stathis
11-10-10, 17:30
Λοιπον υπαρχει και το forester

απλα εξαιρετικο!
απο τα καλυτερα και πιο τιμια οχηματα.
αν σου αρεσει το σουλουπι ειναι αριστη επιλογη!

Βαγγελης
11-10-10, 17:47
Το τιγκουάν έχω πάει και το έχω κάνει τεστ ντραιβ ο χαβαλές ο πωλητής ορκιζόταν ότι και στις υψηλές ταχύτητες ο θόρυβος είναι ανεπέσθιτος.Το ραβ το είχε ένας κουμπάρος μου αυτόματο αλλά ήταν καταπλικτικό αυτοκίνητο.Πιστεύω λόγο κυβικών υπερέχει το τικουάν και βελτιώσεων βέβαια γιατί με ένα πρόγραμμα παέι 190 άλογα.Η κατανάλωση στο ταξίδι τι λέει όταν κινησαι με 150 και 180 χιλιομετρα?

Monsta
11-10-10, 18:46
Λοιπόν μιας που ο άνθρωπος ρώτησε για δύο συγκεκριμένα μοντέλα και σεις του αναλύσατε (σχεδόν) όλα τα suv της αγοράς, θα πω το εξής:

Δε περιμένεις λίγο ακόμα να βγει το Χ1 με το 1.6Τ για να μη κλαις ?? Δε νομίζω να είναι σημαντικότερα ακριβό από το υπάρχον 2.0L λόγω χαμηλότερου κινητήρα, άρα και φορολόγησης. Μια ζαντούλα, ένα σπορ τιμονάκι και ένα parktronic κι είσαι έτοιμος.




ΥΓ: Γιάννη (Νίνε), δε καταλαβαίνω γιατί λες ότι το Tig είναι μικρό αυτοκίνητο. Πως δλδ είναι μικρό ? Έχει και τα πίσω καθίσματα που είναι πλήρως ρυθμιζόμενα, αλλά και τέρμα εμπρός να τα βάλεις, εγώ που είμαι 1.80 κάθομαι πολύ άνετα χωρίς καν τα γόνατά μου να ακουμπάνε τη πλάτη των μπροστινών. Οι χώροι του είναι μια χαρά για μια 4-μελή οικογένεια, ο Σιταμάτης είπε άλλωστε ότι θα είναι μόνο 2 ενήλικες + ένας μεγάλος σκύλος. :p

dblade
11-10-10, 19:00
Mε προλαβες φιλε μονστα για x1 θα προτινα και εγω το 1,6τ ειναι πολυ ωραιο το περιμενει φιλος μου πως και πως ηθελε και αυτος να παρει tiguan εχει ενα audi a3 2005 και λεει εψαχνα suv ητανε αναμεσα q1 και tig αλλα παραγγειλε χ1

Stamatis
11-10-10, 19:10
ΩΠΑ

Βγαίνει Χ1
1.600
τούρμπο
τετρακίνητο
ΚΑΙ ΔΕΝ ΕΧΕΤΕ ΑΚΟΜΑ ΑΝΟΙΞΕΙ ΘΡΕΝΤ ΓΙΑ ΕΝΗΜΕΡΩΣΗ


Οσοι εχουν απαντήσει σε αυτό το θρεντ και δεν το έχουν ηδη προτείνει γίνονται ΒΑΝ αυτομάτως.
:warriorsmiley: ΠΟΥ ΕΧΟΥΜΕ ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΕΣ ΓΙΑ ΤΟ χ1?

Stathis
11-10-10, 19:21
ΚΑΙ ΔΕΝ ΕΧΕΤΕ ΑΚΟΜΑ ΑΝΟΙΞΕΙ ΘΡΕΝΤ ΓΙΑ ΕΝΗΜΕΡΩΣΗ

σορρυ ρε προεδρε, αλλα βλεπαμε στα νεα της αουντι... :whistle::th_Laie_67-1::th_Laie_67-1:
εεε, της βεσπα ηθελα να πω (δεν ερχεσαι και απο κει μια βολτα να γραψεις κανενα ποστ..., αντε γιατι τριζει η καρεκλα σου...) thumb:hystericalbs1:

πολυ ενδιαφερον θα ειναι αν βγει το Χ1 που λετε πιο πανω!
ποτε ομως?
θα προλαβει ο προεδρος πριν παρει συνταξη?

GiannisRob
11-10-10, 19:33
O 1.6T κινητηρας που λετε, θα κανει το ντεμπουτο του στην αγορα με τη νεα σειρα 3 (F35) δηλαδη περιπου σε ενα χρονο. Ο 1.3Τ (τρικυλινδρος) που ακουγεται παρα πολυ θα βγει και αυτος του χρονου, λιγο πιο μετα με τον καινουριο ασσο. Και τα δυο μοτερ θα μπουνε στην Χ1, αλλα οταν ερθει η ωρα της για το facelift. Οχι νωριτερα.

Gurantee

Nino
11-10-10, 19:44
Α και κατι πολυ σημαντικο στο rav που λιγα αυτοκινητα το εχουν...
Τα πισω καθισματα εκτος απο διαιρουμενα εχουν την δυνατοτητα να "τραβιουνται" μπροστα (οπως τραβιεται η μπροστα καρεκλα) και να μεγαλωνει ετσι ο χωρος του πορτ μπαγκαζ.
Ετσι δεν χρειαζεται να τα "ριξεις" απλα τα τραβας πιο μπροστα και κανεις απιστευτο χωρο στο πορτ μπαγκαζ.

Stamatis
11-10-10, 19:45
Σίγουρο αυτό?

Δηλαδή, τόσο σίγουρο ώστε να περιμένω ένα χρόνο?

ΠΟΛΥ σίγουρο δλδ?

Δεν τίθεται θέμα σύγκρισης αν βγεί Χ1 στα 1.600.

Stamatis
11-10-10, 19:46
Α και κατι πολυ σημαντικο στο rav που λιγα αυτοκινητα το εχουν...
Τα πισω καθισματα εκτος απο διαιρουμενα εχουν την δυνατοτητα να "τραβιουνται" μπροστα (οπως τραβιεται η μπροστα καρεκλα) και να μεγαλωνει ετσι ο χωρος του πορτ μπαγκαζ.
Ετσι δεν χρειαζεται να τα "ριξεις" απλα τα τραβας πιο μπροστα και κανεις απιστευτο χωρο στο πορτ μπαγκαζ.

χεστο το RAV, εδώ βγαίνει άσσοςΧ 1.6Τ, ποιός τον γμαει τον ντενεκέ?
:hystericalbs1:

GiannisRob
11-10-10, 19:53
Σίγουρο αυτό?

Δηλαδή, τόσο σίγουρο ώστε να περιμένω ένα χρόνο?

ΠΟΛΥ σίγουρο δλδ?

Δεν τίθεται θέμα σύγκρισης αν βγεί Χ1 στα 1.600.

Κοιτα, το οτι ο 1.6Τ θα μπει πρωτα στην F35 3er ειναι 100% σιγουρο, οσο και το οτι στην Χ1 θα μπει με το facelift. Αν οχι με το facelift, τοτε μετα τις αρχες του 2012 σιγουρα. Αυτο μπορω να στο υπογραψω.

Εν ολιγοις, αν περιμενεις ενα χρονο για να δεις Χ1 1.6Τ, θα ειναι ματαιο.

Απο 'κει και περα, ειναι δικο σου θεμα το ποσο θα με πιστεψεις η οχι!

Παντως εγω δεν θα περιμενα τοσο πολυ για το Χ1. Γιατι περα απο το οτι το ποτε ακριβως θα δει το νεο μοτερ δεν ειναι σιγουρο, σκεψου το ποτε θα ειναι διαθεσιμο στην Ελλαδα, σε τι τιμες, και με τι χρονο παραδοσης. Ενω τωρα που δεν πουλαει κανενας, φανταζομαι οτι μπορει να πετυχεις μια εξαιρετικη τιμη για καποιο απο τα δυο μοντελα που σκεφτεσαι!

ΥΓ. Και εγω ψηφιζω RAV-4

Παντα Φιλικα,
Γιαννης

PANOS-E60
11-10-10, 19:54
Ας ειπωθεί γιά μιά ακόμα φορά το χιλιοειπωμένο ... offroading σημαίνει ειδικά λάστιχα ! Ευπρόσδεκτες και οι κοντές σχέσεις γιά να μην μείνει από συμπλέκτη στην πρώτη σου εκτός δρόμου εμπειρία ... Επείδή όμως η χρήση που θα κάνεις θα είναι 95% on road, γιά μένα η απάντηση στο σταυρόλεξο λέγεται forester. Το είχα επί 2,5 χρόνια (2004 - 2007) και ήμουνα πάντα εντός παιχνιδιού. Χαμηλό κέντρο βάρους (απίστευτο γιά suv), εξαιρετικό γιά α μέτρα της κατηγορίας πάτημα στην άσφαλτο. Και εκτός δρόμου ήταν αξιοπρεπέστατο κυρίως λόγω κοντών σχέσεων αλλά και της μόνιμης μηχανικής τετρακίνησης της subaru.
Μοναδικο μειονέκτημα τα ακριβά service και ανταλλακτικά. Μιλάμε όμως γιά ένα πολύ αξιόπιστο αυτοκίνητο, 100% made in japan, αν αυτο λέει κάτι ... Α, επίσης στα μείον, το πολύ μικρό δίκτυο εξυπηρέτησης στην Ελλάδα. :original:

Nino
11-10-10, 19:55
χεστο το RAV, εδώ βγαίνει άσσοςΧ 1.6Τ, ποιός τον γμαει τον ντενεκέ?
:hystericalbs1:

καλα περιμενε εσυ 1600αρι τετρακινητο να ερθει στην Ελλαδα πριν πουλησει η χ1 και η χ3 κανα τριαρι χρονια!!!
Εδω η χ1 ειναι δικινητη....

gnx
11-10-10, 20:08
Κοιτα, το οτι ο 1.6Τ θα μπει πρωτα στην F35 3er ειναι 100% σιγουρο, οσο και το οτι στην Χ1 θα μπει με το facelift. Αν οχι με το facelift, τοτε μετα τις αρχες του 2012 σιγουρα. Αυτο μπορω να στο υπογραψω.

Εν ολιγοις, αν περιμενεις ενα χρονο για να δεις Χ1 1.6Τ, θα ειναι ματαιο.

Απο 'κει και περα, ειναι δικο σου θεμα το ποσο θα με πιστεψεις η οχι!

Παντως εγω δεν θα περιμενα τοσο πολυ για το Χ1. Γιατι περα απο το οτι το ποτε ακριβως θα δει το νεο μοτερ δεν ειναι σιγουρο, σκεψου το ποτε θα ειναι διαθεσιμο στην Ελλαδα, σε τι τιμες, και με τι χρονο παραδοσης. Ενω τωρα που δεν πουλαει κανενας, φανταζομαι οτι μπορει να πετυχεις μια εξαιρετικη τιμη για καποιο απο τα δυο μοντελα που σκεφτεσαι!

ΥΓ. Και εγω ψηφιζω RAV-4




Παντα Φιλικα,
Γιαννης

Γιάννη το F20 προηγείται χρονικά, εκει θα μπει πρωτο. F30 θες να πεις ετσι;

gnx
11-10-10, 20:12
Σταμάτη κανε τη χαρη στον εαυτο σου και παρε ενα Χ3 τριλιτρο auto. Νομιζω οτι και με 15000 σε λιγο καιρο θα ψωνιζεις

Stamatis
11-10-10, 20:16
Σταμάτη κανε τη χαρη στον εαυτο σου και παρε ενα Χ3 τριλιτρο auto. Νομιζω οτι και με 15000 σε λιγο καιρο θα ψωνιζεις

Δεν έχω σκοπό να πληρώνω τέλη για τρίλιτρο.
ΠΟΤΕ ΞΑΝΑ πάνω απο δίλιτρο.
Ούτε γιατί μου λείπουνε, ούτε γιατί θα μου λείψουνε.

ΓΙΑΤΙ ΕΙΝΑΙ ΜΑΛΑΚΕΣ το κάνω....

PANOS-E60
11-10-10, 20:16
Σταμάτη κανε τη χαρη στον εαυτο σου και παρε ενα Χ3 τριλιτρο auto. Νομιζω οτι και με 15000 σε λιγο καιρο θα ψωνιζεις

Υπάρχει ήδη στην Αγ.Παρασκευή με 14χιλ, του ΄04 γαλαζιο, απλά έχει 180χιλ χλμ ...thumb

gnx
11-10-10, 20:19
Πανο, θα βρεθουν και αλλα. Ποσο κανει Σταματη το ραβ και το τιγκουαν, κανενα 25αρι;

Stamatis
11-10-10, 20:45
30 ελαφριά το ένα και 30 βαριά το άλλο

E60_Arkadia
11-10-10, 21:02
Εγω θα προτιμουσα το Τιγκουαν γτ εχει πιο καλο γκαζι.

Driver M
11-10-10, 23:00
Πάντως, η Χ1 1.6 Τ που αν δεν κάνω λάθος θα αποδίδει περί τα 200 άλογα, αποκλείεται να έχει κάτω από 40+ χιλιάρικα (τιμολογιακά θα πλησιάζει τις 6 κύλινδρες τωρινές Χ3, αφού η νέα Χ3 θα είναι ακριβότερη) και όπως πάντα, με τον σπαρτιάτικο εξοπλισμό των "βασικών" bmw.

Άρα, δε νομίζω ότι τίθεται θέμα σύγκρισης με rav και tiguan, τιμολογιακά τουλάχιστον.
Αν βγει Χ1 με τον 1.3 Τ, μπορεί να πλησιάζει στα παραπάνω, αλλά και πάλι suv με μόλις 1300 κυβικά, τουρμπίνες, μέτρια αξιοπιστία (αν μοιάζει στις σύγχρονες bmw) και ακριβά ανταλλακτικά και πάλι το βγάζει εκτός συναγωνισμού.
Είναι και άσχημη και για την ποιότητα του εσωτερικού της γράφεται πως δεν είναι αντάξια της bmw.

Στα χρήματα που περίπου θα έχει, δεν θα την επέλεγα με τίποτα. Καλύτερα να κρατήσει κανείς λεφτά και να πάει σε Χ3, αν ντε και καλά θέλει premium suv. Πιο πολύ τόπο θα πιάσουν.

GiannisRob
12-10-10, 00:27
Γιάννη το F20 προηγείται χρονικά, εκει θα μπει πρωτο. F30 θες να πεις ετσι;

Ναι, σωστα, F30 ηθελα να πω! Εχεις δικιο.

Οσο για το ποιο προηγειται χρονικα, αν και το λογικο θα ηταν να παρουσιαστει πρωτα ο ασσος μιας και κυκλοφορησε νωριτερα, ωστοσο τον τελευταιο καιρο ακουγονται διαφορα μυστηρια πραγματα. Η ουσια ειναι οτι ο επομενος ασσος και η σειρα 3 θα εχουν κοινη πλατφορμα και οτι θα βγαινουν απο κοινη γραμμη παραγωγης, αρα η μεταβαση απο τις Ε8Χ και Ε9Χ στις F20 και F30 θα πρεπει να γινει σε συντομο χρονικο διαστημα. Και επισης επειδη ο ασσος πουλαει ακομα παρα πολυ καλα, ενω η σειρα 3 ειναι κατω των προσδοκιων, η διαρκεια παρουσιας του ασσου στην αγορα θα ειναι η μεγιστη δυνατη.

Παντως αυτη τη στιγμη κανενα απο τα δυο μοντελα δεν ειναι στη φαση FEP, συνεπως και τα δυο απεχουν τουλαχιστον ενα με εναμιση χρονο απο την παρουσιαση τους.

Οσο για τους πολυσηζητημενους 1.3Τ και 1.6Τ, οπου ακους πολλα κερασια κρατα μικρο καλαθι. Σιγουρα ο 1.6Τ ειναι απαραιτητος γιατι ο ανταγωνισμος εχει εξαιρετικα υπερτροφοδοτουμενα μοτερ απεναντι σε αρκετους "ασθενικους" ατμοσφαιρικους της BMW. Για τον 1.3Τ ακουω πολλα και διαφορα, και δυσκολευομαι να πιστεψω τα περισσοτερα.

Συγγνωμη για το off-topic αλλα δεν μπορουσα να αντισταθω στον πειρασμο :D

Monsta
12-10-10, 07:43
τοτε μετα τις αρχες του 2012 σιγουρα. Αυτο μπορω να στο υπογραψω.



Ευχαριστούμε για τις πληροφορίες.

Δηλαδή λες ότι έχουμε ακόμα τουλάχιστον 1 1/2 χρόνο μέχρι να μπει αυτό το μοτέρ στη Χ1, σωστά?

Πάντως εγώ Σταμάτη θα περίμενα. Επίσης αν αποφασίσεις vw, θα άξιζε να περιμένεις για το επερχόμενο f/l του Τig μιας που δε φαίνεται να είναι μακριά. Φώτα (νέα ταυτότητα) αλά νέο Τοuareg, Jetta etc.

Δεν υπάρχει μεγαλύτερο ξενέρωμα από το να παρουσιαστεί f/l ή ακόμα και νέο μοντέλο, μερικούς μηνές αφού κάνεις την αγορά.

Για το Toyota δεν έχεις ουσιαστικό λόγο να το επιλέξεις. Πέρα του ότι το έχει σιχαθεί το μάτι μου με τη παρωχημένη του σχεδίαση, πρέπει λογικά να βγει όπου νά ναι και το νέο μοντέλο.

Επίσης μη ξεχνάμε ότι μόλις παρουσιάστηκε το Tig (που τότε btw είχε και μόλις 26.500 το trend), είχε τραβήξει το χαλί κάτω από τα πόδια του rav. Τότε οι μάγκες της toyota την είχανε δει μονοπώλιο και πουλάγανε όσο να ναι με τη 'πλούσια' (και καλά) έκδοσή του να ξεπερνά τα 40.000. Ύστερα προσγειωθήκανε λιγάκι ανώμαλα και αρχίσανε τις προσφορές, βγάλανε και το 2-κίνητο να ανακτήσουν το χαμένο έδαφος.

Αν και το Tig έχει ακριβύνει σημαντικά από τότε, πιστεύω ότι παραμένει η κορυφαία επιλογή στη μεσαία suv κατηγορία.


ΥΓ: To 2-κίνητο που είπανε ότι θα βγάλουνε τώρα που θα είναι και πιο οικονομικό, το ρώτησες ???

Nino
12-10-10, 08:16
Πάντως, η Χ1 1.6 Τ που αν δεν κάνω λάθος θα αποδίδει περί τα 200 άλογα, αποκλείεται να έχει κάτω από 40+ χιλιάρικα (τιμολογιακά θα πλησιάζει τις 6 κύλινδρες τωρινές Χ3, αφού η νέα Χ3 θα είναι ακριβότερη) και όπως πάντα, με τον σπαρτιάτικο εξοπλισμό των "βασικών" bmw.

.

40+ χιλιαρικα εχει η τετρακυλινδρη 2.0 τωρινη Χ3 και αυτα στη βασικη εκδοση,η εξακυλινδρη που ειναι απο 2.5 και πανω παει πολυ ψηλα...
Τωρα να δω 1600 T σε χ1 που θα εχει 200 αλογα και θα...:hystericalbs1:
εδω η νεα Χ3 εχει τον diesel κινητηρα με 184 αλογα,ο τριλιτρος παει στα 306 και συζητανε και για διλιτρη εκδοση βενζινης που θα ειναι σχεδον στα προηγουμενα (150) με χαρακτηριστικο την μειωμενη καταναλωση.
Ας βγαλουν την σειρα 3 με καμια σοβαρη επιδοση που να μπορει να ανταγωνιστει το αντιπαλα "στρατοπεδα" και μετα κανουν και την χ1...

bimmer-corfu
12-10-10, 09:08
εμενα ασπρισαν τα μαλλια και ακομα περιμενω μικρους τουρμπο απο τη BMW

Monsta
12-10-10, 09:15
εμενα ασπρισαν τα μαλλια και ακομα περιμενω μικρους τουρμπο απο τη BMW

Έλα ντε ! Μερικές φορές μ απογοητεύει αυτή τη εταιρεία. Αφού θέλουν τις μαζικές πωλήσεις, γιατί καθυστερούν τόσο πολύ ?

Nino
12-10-10, 11:46
https://www.vidoevo.com/yvideo.php?i=VHd6cTlrcWuRpSV9RSXM&toyota-rav4-vs-ford-kuga-vs-vw-tiguan=

Ptboul
12-10-10, 12:21
https://www.vidoevo.com/yvideo.php?i=VHd6cTlrcWuRpSV9RSXM&toyota-rav4-vs-ford-kuga-vs-vw-tiguan=

Μπράβο το ραβ! Δεν το περίμενα! Περίμενα τον Γερμανικό ανταγωνισμό σφιχτό σε ανάρτηση κ το ραβ βάρκα γιαλό κ έγινε το αντίθετο.

Nino
12-10-10, 12:29
θελεις και με golf 4 απο σταση...


https://www.youtube.com/watch?v=dRfo6vp7ww0"]https://www.youtube.com/watch?v=dRfo6vp7ww0

dblade
12-10-10, 16:51
Τι ηθελα και ανεφερα το χ1 θα μας στειλει για μπανια ο προεδρος και εχουνε μπει και τα κρυα θα παγωσουμε:shok::shok::shok::shok::whistle :::th_Laie_67-1:
A και η τωρα 2λιτρι εκδοση βγαινει με valvetronic και 2πλο vanos 150 ps και ξεκιναει απο 30,350

GiannisRob
12-10-10, 16:57
Ευχαριστούμε για τις πληροφορίες.

Δηλαδή λες ότι έχουμε ακόμα τουλάχιστον 1 1/2 χρόνο μέχρι να μπει αυτό το μοτέρ στη Χ1, σωστά?

Πάντως εγώ Σταμάτη θα περίμενα.

Παρακαλώ!

Ναι, μιλαμε για τουλαχιστον 1 1/2 χρονο μεχρι να μπει το μοτερ στην Χ1. Σου υπογραφω οτι θα μπει πρωτα στην 3αρα και επειτα στην υπολοιπη γκαμα (ασσος, Χ1, Χ3, Ζ).

Και να ειμαι ειλικρινης, ισως και ο 1 1/2 χρονος να ειναι λιγο. Σκεφτομουν οτι η 3αρα θα παρουσιαστει τελος του 2011 στην καλυτερη. Σιγουρα οχι νωριτερα, αλλα το πολυ μεχρι Γεναρη του 2012. Απο την παρουσιαση στην εκθεση βαλε αλλους 2 περιπου μηνες (και παλι στην καλυτερη) μεχρι να παει στις εκθεσεις και να αρχισουν οι παραγγελιες. Επισης, για καποιο μυστηριο λογο, μπορει να συνεχισουν την ηλιθια τακτικη που ειχαν και με το 5GT, δηλαδη πρωτα τα μεγαλα μοτερ στην αγορα και μετα τα μικροτερα/οικονομικοτερα/πιο συμφεροντα. Αλλα αυτο δεν μπορω να στο εγγυηθω.

Το μονο σιγουρο ειναι οτι η Χ1 πουλαει καλυτερα απ'οτι περιμεναν, αρα δεν βιαζονται να της κανουν καποια μικροαλλαγη/προσθηκη (βλεπε τον 1.6Τ στην γκαμα κινητηρων της) ωστε να παρει ωθηση στις πωλησεις. Για παραδειγμα στην προηγουμενη Χ3, ο 1,8 Ντιζελ μπηκε πανω μονο τον τελευταιο χρονο πωλησεων για να τονωσει τις πεσμενες πωλησεις πριν την ελευση της νεας Χ3.

Βεβαια η πωλησεις της Ε9Χ ειναι αρκετα πεσμενες σε σχεση με τον (υπερτροφοδοτουμενο) ανταγωνισμο οποτε θα ηταν ηλιθιο να μην δωσουν τον 1.6Τ εξαρχης κατα τη γνωμη μου.

Επιμενω παντως, πως στην Χ1 θα μπει απο το Model Year 2012 (ΜΥ12).

Εγω στη θεση του Σταματη δεν θα περιμενα. Δεν μπορεις ποτε να εισαι σιγουρος με τις εταιριες αυτες...

Φιλικα,
Γιαννης

nikos1400
14-10-10, 06:31
Παιδια, εγω δεν εμπιστευομαι ακομα παντως αυτα τα νεα κομπρεσσορ+τουρμπο μικρα.

Απ'τη στιγμη που τα δινουνε και με μειον ενα χρονο εγγυηση (2)...
Δεν ξερω...
:think:

Monsta
14-10-10, 07:45
Παιδια, εγω δεν εμπιστευομαι ακομα παντως αυτα τα νεα κομπρεσσορ+τουρμπο μικρα.

Απ'τη στιγμη που τα δινουνε και με μειον ενα χρονο εγγυηση (2)...
Δεν ξερω...
:think:

Όχι ρε Νίκο. Πολιτική του γκρουπ είναι τα 2 χρόνια εγγύηση, αλλά με 500 επεκτείνεται στα 4.

Σταμ δες και αυτό https://www.e-go.gr/wmotors/article.asp?catid=15935&subid=2&pubid=4373002

Δύο εκδόσεις στα 23.800 & 24.750, δικίνητο, με 122ΗΡ και περαιτέρω οικονομία σε καύσιμο.

Nino
14-10-10, 08:07
Όχι ρε Νίκο. Πολιτική του γκρουπ είναι τα 2 χρόνια εγγύηση, αλλά με 500 επεκτείνεται στα 4.

Σταμ δες και αυτό https://www.e-go.gr/wmotors/article.asp?catid=15935&subid=2&pubid=4373002

Δύο εκδόσεις στα 23.800 & 24.750, δικίνητο, με 122ΗΡ και περαιτέρω οικονομία σε καύσιμο.

το δικινητο θα καταφερει να βγαζει την βαρκα με το τραιηλερ απο την γλυστρα (το εδαφος εκει ειναι αμμος?).
οσο για τις καταναλωσεις που δινουν... πρακτικα ειναι παραμυθια!!! Δεν υπαρχουν!!
Εκτος και αν βαλεις οδηγο 75 το πολυ κιλα με μισο τεποζιτο βενζινη,κλειστα παραθυρα-ηλιοροφες,χωρις φυσικα a/c και με 6η ταχυτητα στα 90 χιλ/ωρα.
Τοτε και μονο τοτε ισως κοντεψει τις τιμες που δινουν!!!
οι πραγματικες ομως συνθηκες οδηγησης δεν ειναι αυτες.

Monsta
14-10-10, 08:33
το δικινητο θα καταφερει να βγαζει την βαρκα με το τραιηλερ απο την γλυστρα (το εδαφος εκει ειναι αμμος?).




Αυτό το ξέχασα έχεις δίκιο. Α ρε Σπούνη με τα σκάφη σου.

nikos1400
14-10-10, 09:30
Όχι ρε Νίκο. Πολιτική του γκρουπ είναι τα 2 χρόνια εγγύηση, αλλά με 500 επεκτείνεται στα 4.

Σταμ δες και αυτό https://www.e-go.gr/wmotors/article.asp?catid=15935&subid=2&pubid=4373002

Δύο εκδόσεις στα 23.800 & 24.750, δικίνητο, με 122ΗΡ και περαιτέρω οικονομία σε καύσιμο.

Ε, μα ειδατε τωρα...?
Αυτα τα παιχνιδια μαρκετινκ, τους βγαινουν και σε κακο.
Γιατι τα'χουνε εξτρα τα 2 επιπλεον χρονια (+500ευρω) ??
Πρεπει να ψαξει κανεις για να το μαθει.

Εγω που ριχνω μια γρηγορη ματια σε site, κανα περιοδικο απο δω απο κει,
χτυπαει το ματι μου εκει ακριβως, στα 2 χρονια εγγυηση.
Και του βαζω Χ. Το βλεπω σε αλλο περιοδικο, βλεπω παλι το 2, παλι ξυνιζω... Μπορει να'χω κολλημα, δεν ξερω. Στην εποχη μας, παιζει ρολο αυτη η εγγυηση νομιζω.

Μπορω να πω αληθεια, οτι τωρα που το μαθαινω αυτο, αλλαζω γνωμη για το Τιγκουαν, αλλα επρεπε να ειναι ηδη μεσα στην τιμη και να διαφημιζεται ετσι.

S8N
14-10-10, 10:49
Θα μιλήσω εκ πείρας μιας κι έχουμε 2 RAV στην οικογένεια: Το ένα είναι του 2006 και το οδηγεί ο αδερφός μου, το άλλο ένα αυτόματο (7 σχέσεων) του 2009 το οποίο οδηγεί ο πατέρας μου.

Πρόκειται για τίμια, σβέλτα, αξιόπιστα αυτοκίνητα με πολύ καλές δυνατότητες κίνησης εκτός δρόμου παρά την έλλειψη κοντών σχέσεων. Σε χιόνια, λάσπες, άμμους κλπ δε μασάνε τίποτα. Έχουν όμως ορισμένα μειονεκτήματα:

1. Ο συμπλέκτης στα χειροκίνητα είναι αδύναμος και μυρίζει εύκολα.

2. Η ανάρτηση πίσω κοπανάει λίγο, αν και στα νεότερα μοντέλα αυτό έχει διορθωθεί σε μεγάλο βαθμό.

3. Τα πλαστικά είναι σκληρά αλλά τουλάχιστον δεν τρίζουν.

4. Ο κινητήρας είναι διαμάντι και αρκετά αθόρυβος. Θόρυβος όμως υπάρχει κι αυτός είναι αποτέλσμα της απουσίας σοβαρής ηχομόνωσης. Φαντάσου ότι ακόμη και στο ψιλόβροχο έχεις την αίσθηση ότι ρίχνει χαλάζι.

Γενικά η εντύπωση που σου δίνει είναι τυπικά γιαπωνέζικη με λεπτή λαμαρίνα, φθηνιάρικους μηχανισμούς ανοίγματος στα ντουλαπάκια, απουσιά φωτισμού στους διακόπτες των ηλεκτρικών παραθύρων, απουσία One-touch λειτουργίας στο ανέβασμα-κατέβασμα παραθύρων πλην εκείνου του οδηγού και εργονομία που θα άφηνε ικανοποιημένη μόνο τη θεά Κάλι με τα 4 χέρια.

Τα παραπάνω δεν είναι τίποτα όμως μπροστά στα 2 πράγματα που με εκνευρίζουν αφάνταστα με αυτό το αυτοκίνητο:

- Οι προειδοποιητικοί ήχοι που κάνει είναι τόσο δυνατοί και εκνευριστικοί που μπορούν να σε οδηγήσουν στο ψυχιατρείο. Κάποτε έκανα όπισθεν για να παρκάρω σε στενή θέση χωρίς να φοράω τη ζώνη μου και μου ήρθε να ξεριζώσω τους βολβούς των ματιών μου και να τους χώσω στ' αυτιά μου. Είμαι σίγουρος ότι τόσοι beepers δεν ακούγονταν ούτε στα Boeing πριν πέσουν στους δίδυμους πύργους.

- Οι Ευρωπαίοι έχουν εφεύρει όμορφα κι έξυπνα σύμβολα τα οποία αποτυπώνουν τη λειτουργία των διακοπτών. Οι Γιαπωνέζοι επιμένουν να χρησιμοποιούν ακόμη λέξεις: WINDOWS, MIRROR, LIGHTS, SOURCE, WIPERS, TSIMPOYKIA O TIGRIS.

Απ' την άλλη έχεις το Tiguan. Όμορφο, γερμανική κατασκευή, προσεγμένο φινίρισμα, καλά υλικά. Στο πακέτο R-Line είναι κούκλα. Ο κινητήρας έχει κάποια ψιλοπροβληματάκια με ηλεκτροβαλβίδες και αηδίες ενώ από 01/11/2010 τα τέλη του θα είναι τσιμπημένα σε σχέση μ' εκείνα του RAV αφού οι ρύποι του είναι περισσότεροι (!). Τα βασικά του προβλήματα όμως είναι άλλα:

- Σε λίγο παρουσιάζεται το νέο μοντέλο.

- Ο χώρος αποσκευών του είναι ο μισός από εκείνον του RAV. Γενικά η εκμετάλλευση χώρου είναι κακή.

- Η συντήρησή του κοστίζει Π Ο Λ Υ. Μη σκέφτεσαι μόνο τα service, σκέψου τα 25άρια που θα δίνεις για κάθε λίτρο λάδι που θα καταναλώνει μεταξύ των διαστημάτων αυτών.

- Είναι VAG. Αυτό σημαίνει πως μόλις λήξει η εγγύηση ή όταν πιάσεις τα 100.000km (ό,τι έρθει πρώτα) θα ενεργοποιηθεί ο αυτόματος μηχανισμός τμηματικής κατάρρευσης. Πρόκειται για αποκλειστική πατέντα οικονομικής αφαίμαξης. 40 χρόνια φούρναρης, κάτι ξέρω.

gnx
14-10-10, 13:48
...

- Είναι VAG. Αυτό σημαίνει πως μόλις λήξει η εγγύηση ή όταν πιάσεις τα 100.000km (ό,τι έρθει πρώτα) θα ενεργοποιηθεί ο αυτόματος μηχανισμός τμηματικής κατάρρευσης. Πρόκειται για αποκλειστική πατέντα οικονομικής αφαίμαξης. 40 χρόνια φούρναρης, κάτι ξέρω.

ΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑ!!!!!!!

PANOS-E60
14-10-10, 14:40
- Είναι VAG. Αυτό σημαίνει πως μόλις λήξει η εγγύηση ή όταν πιάσεις τα 100.000km (ό,τι έρθει πρώτα) θα ενεργοποιηθεί ο αυτόματος μηχανισμός τμηματικής κατάρρευσης. Πρόκειται για αποκλειστική πατέντα οικονομικής αφαίμαξης. 40 χρόνια φούρναρης, κάτι ξέρω.

Μας έλειψες ... :th_Laie_67-1:

Monsta
14-10-10, 14:55
.......TSIMPOYKIA O TIGRIS.



:hystericalbs1::hystericalbs1:






τα 100.000km (ό,τι έρθει πρώτα) θα ενεργοποιηθεί ο αυτόματος μηχανισμός τμηματικής κατάρρευσης. Πρόκειται για αποκλειστική πατέντα οικονομικής αφαίμαξης. 40 χρόνια φούρναρης, κάτι ξέρω.

:hystericalbs1::hystericalbs1: καιρό είχες να κράξεις. Όποιος θέλει να δει αξιοπιστία vw ας έρθει σε μένα. Πασσάτ του 96 με 120.000 δεν έχει βγάλει τπτ εκτός από τα προβλεπόμενα. Το μόνο σοβαρό ήταν ένα MAF πριν 2 χρόνια και μια π@π@ριά του a/c που έκανε 150 ευρώ. Αναλώσιμα λάστιχα & αμορτισερ. Λάδια / ξύδια & φίλτρα είναι το μόνο που αλλάζω στο αμάξι 1 φορά / χρόνο.

Τελευταία μου κάνουν λίγο θόρυβο οι ιμάντες και γρατζουνάει καμιά φορά τη 1η, αλλά αυτά είναι στη κατηγορία φυσιολογικής φθοράς.

kplc16
14-10-10, 15:08
χεστο το RAV, εδώ βγαίνει άσσοςΧ 1.6Τ, ποιός τον γμαει τον ντενεκέ?
:hystericalbs1:

επιτελους τωρα μιλας αρσενικα!!!

Ptboul
14-10-10, 15:08
Από την άλλη έχουμε τον Άρη (Ν8S) που να τον πληρώνανε, τόσο χώσιμο για το γκρούπ δε θα έριχνε :hystericalbs1: .





:hystericalbs1::hystericalbs1: καιρό είχες να κράξεις.

Τον περίμενα πως κ πως να γράψει, το είχα σίγουρο. :hystericalbs1:
:notworthy:

S8N
14-10-10, 15:28
ώρα ήταν να μας φέρεις ως καλό παράδειγμα εκείνο το έπιπλο που κουβάλησες από το Αμέρικα! Το grandfather's clock! Εκείνο ρε συ έχει τεχνολογία εποχής ανθρώπου του Κρομανιόν. Άκουσες ποτέ τον Fred Flintstone να παραπονιέται για βλάβες στο αυτοκίνητό του?

https://hooniverse.com/wp-content/uploads/2010/07/flintstone-car.jpg

Monsta
14-10-10, 20:16
ώρα ήταν να μας φέρεις ως καλό παράδειγμα εκείνο το έπιπλο που κουβάλησες από το Αμέρικα! Το grandfather's clock! Εκείνο ρε συ έχει τεχνολογία εποχής ανθρώπου του Κρομανιόν. Άκουσες ποτέ τον Fred Flintstone να παραπονιέται για βλάβες στο αυτοκίνητό του?

https://hooniverse.com/wp-content/uploads/2010/07/flintstone-car.jpg

Φίλε, read my lips.

Έχω αλλάξει μέχρι στιγμής (εκτός από το έπιπλο που είναι του φάδερ):

- Ένα (1) gti του 1991
- Ένα (1) Corrado VR6 1993
- Ένα (1) A4 1.8 ΤQ 1996
- Ένα (1) gti 2006

Τα τελευταία 3 είχαν και φπε, το δε corrado είχε πάει σε πίστα αρκετές φορές με πολύ υψηλές θερμοκρασίες.

Κανένα από τα παραπάνω δεν ήταν αυτό που αποκαλείς εσύ 'ζημιάρικο αυτοκίνητο'.

Άρα ή σου πουλήσανε 'λεμόνι' ή απλά ήσουνα γκαντέμης με το συγκεκριμένο. :D Από την άλλη με το 'αυγό' που πήγες και πήρες, περίμενες προκοπή ????? :th_Laie_67-1:




Συνέχιζε όμως να τα κράζεις. Είσαι απόλαυση όταν γράφεις :thumbsup:

Stathis
14-10-10, 22:08
ή απλά ήσουνα γκαντέμης με το συγκεκριμένο. :D Από την άλλη με το 'αυγό' που πήγες και πήρες, περίμενες προκοπή ?????

οχι απλα γκαντεμης κωστα, ο μητσοτακης ειναι ο γκαστονε ο ιδιος μπροστα του...
ο ανθρωπος πρεπει να τρεχει μονος του και να βγαινει τριτος (ουτε καν δευτερος)... :th_Laie_67-1:

κι εγω, ενα gti, ενα γκολφ 1.6, δυο αουντι 1.8Τ, ενα σκοντα 1.4 μηδεν προβληματα... :original:

ghost-rider
14-10-10, 22:40
οχι απλα γκαντεμης κωστα, ο μητσοτακης ειναι ο γκαστονε ο ιδιος μπροστα του...
ο ανθρωπος πρεπει να τρεχει μονος του και να βγαινει τριτος (ουτε καν δευτερος)... :th_Laie_67-1:

κι εγω, ενα gti, ενα γκολφ 1.6, δυο αουντι 1.8Τ, ενα σκοντα 1.4 μηδεν προβληματα... :original:

Γκαστονε Γκαντερ, ο τυχερος ξαδερφος του Ντοναλντ Ντακ.
Ο Γκαστονε κληρονομησε την εκπληκτικη τυχη του απο τη μητερα του, τη Δαφνη Ντακ, αδελφη του πατερα του Ντοναλντ, Μπαρούτη Ντακ.. Ο Μπαρουτης και η Δαφνη ηταν 2 απο τα παιδια της Ελβιρας Ντακ, ευρεως γνωστη ως γιαγια Ντακ...
Ο Νταναλντ αντιθετα κληρονομησε εναν εκρηκτικο χαρακτηρα, τοσο απο τον πατερα του(Μπαρουτη) οσο και απο τη μητερα του, Βολκανα Μακ Ντακ!
Η Βολκανα ηταν η μια απο τις 2 αδερφες του θειου Σκρουτζ και... Δεν συνεχιζω αλλο...:original::original::original::original :

GiannisRob
14-10-10, 22:45
Γκαστονε Γκαντερ, ο τυχερος ξαδερφος του Ντοναλντ Ντακ.
Ο Γκαστονε κληρονομησε την εκπληκτικη τυχη του απο τη μητερα του, τη Δαφνη Ντακ, αδελφη του πατερα του Ντοναλντ, Μπαρούτη Ντακ.. Ο Μπαρουτης και η Δαφνη ηταν 2 απο τα παιδια της Ελβιρας Ντακ, ευρεως γνωστη ως γιαγια Ντακ...
Ο Νταναλντ αντιθετα κληρονομησε εναν εκρηκτικο χαρακτηρα, τοσο απο τον πατερα του(Μπαρουτη) οσο και απο τη μητερα του, Βολκανα Μακ Ντακ!
Η Βολκανα ηταν η μια απο τις 2 αδερφες του θειου Σκρουτζ και... Δεν συνεχιζω αλλο...:original::original::original::original :

Και αυτος, κυριες και κυριοι, ειναι ο λογος που εδω και 12 χρονια ο Ηλιας προσπαθει (ματαια βεβαια) να παρει το ρημαδι το πτυχιο του. Εχει μπερδεψει εκεινο το βιβλιο που λεει "Οπλισμενο Σκυροδεμα" με εκεινο το αλλο, το μικρο, το χρωματιστο, που λεει "Μικυ Μαους"

Just kidding obviously :D

Ptboul
15-10-10, 07:28
Παίδες τα παλιά VW των 90ς + ουδεμία σχέση έχουν με τα σύγχρονα TSI & GT, η μέρα με τη νύχτα σε ιπποδυνάμεις αλλά κ αξιοπιστία..

Monsta
15-10-10, 08:06
Επίσης το σκαλιστό έπιπλο δεν μ έχει αφήσει ΠΟΤΕ στο δρόμο (ούτε τον φάδερ) από τη μέρα που το πήραμε καινούριο. Φτου φτου.

A και το πρόσφατο:

Άναψε check engine (ναι και όμως η αντίκα έχει τέτοιο λαμπάκι) στα ξαφνικά χωρίς να κάνει κανένα ρετάρισμα. Όλα νορμάλ. Αιτία ? Οι ωραίες μας βενζίνες. Είπα να το πάω να μου το σβήσουν, αλλά μετά από τρεις μέρες και καμιά 20αριά χλμ έσβησε μόνο του. Το αυτοκίνητο λέμε looks after its owner. :)

NickE60
15-10-10, 13:10
άσχετο, αλλά σε αυτή την κατηγορία θα έπαιρνα αυτό (https://www.nissan.ie/new_vehicles/overview.aspx?CarID=137&SectionID=1).


όμορφο, οικονομικό, αξιόπιστο, ποιοτικό, ευρύχωρο, ασφαλές... κλπ

..πιο "αυτοκίνητο" απ' όλα της κατηγορίας, έχει και έκδοση 1.6 με 115 άλογα.

Nino
15-10-10, 13:24
άσχετο, αλλά σε αυτή την κατηγορία θα έπαιρνα αυτό (https://www.nissan.ie/new_vehicles/overview.aspx?CarID=137&SectionID=1).


όμορφο, οικονομικό, αξιόπιστο, ποιοτικό, ευρύχωρο, ασφαλές... κλπ

..πιο "αυτοκίνητο" απ' όλα της κατηγορίας, έχει και έκδοση 1.6 με 115 άλογα.

Δεν ειναι ομως τετρακινητο...

NickE60
15-10-10, 13:31
Δεν ειναι ομως τετρακινητο...

σωστά, αν είναι βασικό κριτήριο αυτό ...δεν του κάνει.. thumb

Ptboul
15-10-10, 13:54
Δεν ειναι ομως τετρακινητο...

Αν είναι να πάρει όπως το ραβ, καλύτερα το κασκάϊ σε 2λιτρο - τετρακούνα κ αν θέλει κ χώρους, με μικρή χρηματική διαφορά παίρνει το plus2, λευκό με πανοράμικ ηλιοροφή, με αξιοπιστία, ποιότητα κ ασφάλεια μες την τρέλα thumb

αλλά σε φόρουμ μπεμβεδακίων περιμένεις λογική? :hystericalbs1:

Konstantinos E60
15-10-10, 14:02
Αν είναι να πάρει όπως το ραβ, καλύτερα το κασκάϊ σε 2λιτρο - τετρακούνα κ αν θέλει κ χώρους, με μικρή χρηματική διαφορά παίρνει το plus2, λευκό με πανοράμικ ηλιοροφή, με αξιοπιστία, ποιότητα κ ασφάλεια μες την τρέλα thumb

αλλά σε φόρουμ μπεμβεδακίων περιμένεις λογική? :hystericalbs1:

+ αυτόματο το εχω στην δουλειά..!!! Ολα τα λεφτά !!!