PDA

Επιστροφή στο Forum : Σκουριασμένα όνειρα...



Monsta
09-10-10, 22:13
Σχεδόν βούρκωσα σήμερα το μεσημέρι όταν αντίκρισα αυτή τη γνήσια 944S2 να σαπίζει παρατημένη σε ένα πάρκινγκ στη Γλυφάδα. :( Αν δεν ήμουν με το κουμπάρο μου, που τα αυτοκίνητα τον αφήνουν παντελώς αδιάφορο, θα καθόμουν εκεί με τις ώρες.

Ένα από τα αγαπημένα μου αυτοκίνητα της εποχής που μπορούσα να το ονειρεύομαι μόνο μέσα από τις σελίδες του αγγλικού EVO. Ακόμα θυμάμαι στις σελίδες του το τεστ μίας ίδιας (σε ασημί) παρέα με ένα Quattro (λευκό). Κράτησα το συγκεκριμένο τεύχος για πολλά χρόνια στη βιβλιοθήκη μου. Απίστευτα κρατήματα την εποχή που οι 911 ήτανε σκοτώστρες.

Όπως φαίνεται και από τις φωτό, πέρα από τη σκουριά που έχει αρχίσει να τη τρώει, σοβαρή ζημιά φανοποιείας δεν έχει πουθενά στη λαμαρίνα της. Το μόνο 'παράτερο' που πρόσεξα ήταν η αλλαγμένη εξάτμιση. Η γνήσια ήταν σχήμα 'οβάλ'.

Στην Ελλάδα πρέπει να ήταν ελάχιστα τα κομμάτια. Θα θυμάστε που οι περισσότεροι έπαιρναν τους 'κουβάδες' τα 924 και τα έκαναν αργότερα μετατροπή σε 944. Το εσωτερικό το άφηναν βέβαια το ίδιο. Πόσα εκατομμύρια να έκανε αυτό το διαμάντι καινούριο ? Γιατί να βρίσκεται σήμερα παρατημένη στο δρόμο, χωρίς να πάσχει από κάποιο ιδιαίτερο πρόβλημα ? Ποια να είναι άραγε η ιστορία της ?

Πολύ θα ήθελα να ήμουν ο τυχερός που θα την έπαιρνε σπίτι και θα ξεκινούσε την ανακατασκευή. Piece by piece, αργά αλλά σταθερά, απογεύματα και Σαββατοκύριακα, με στόχο να γίνει το ιδανικό track car.

Παρακαλώ πολύ ονειρευτείτε μαζί μου :original:

kplc16
09-10-10, 22:18
Κωστα αυτο ειναι μια χαρα.Που να δεις μια 928 παρατειμενη στην Καλαμαρια Αγιας Ελενης και Αγιου Ιωαννου.

Monsta
09-10-10, 22:22
Κωστα αυτο ειναι μια χαρα.Που να δεις μια 928 παρατειμενη στην Καλαμαρια Αγιας Ελενης και Αγιου Ιωαννου.

Το ξέρω και το θέλω λέμε !!!!

Το αυγό εεεεε το 928 ήθελα να πω, με άφηνε πάντα αδιάφορο. Μπορεί να ήταν καλό σα GT για ταξίδια, αλλά μόνο έως εκεί.

Όμως το ατμοσφαιρικό S2 ήταν (και θα μπορούσε να ξαναγίνει) ένα καταπληκτικό track day car.

PANOS-E60
09-10-10, 22:30
Ωχ βρε Κώστα, με στενοχώρησες βραδυάτικα ... Ποιά ιστορία θα έλεγε άραγε αν είχε στόμα ...? Να πέρασε άραγε καλά στα νειάτα της ? Ηταν μερακλής ο πρώτος ιδιοκτήτης της τουλάχιστον ? Μήπως η τύχη της ήταν να αλλάζει θέση στα πάρκινκ των σκυλάδικων της δεκαετίας του ΄80 ? Οδηγήθηκε ποτέ όπως της άξιζε ?
Γιατί να είμαστε τόσο αρρωστάκια ρε γμτ ? Ο κουμπάρος σου (και ο δικός μου) γερασμένες λαμαρίνες θα βλέπανε μόνο στη θέα της ... :original:

VanVIC
09-10-10, 22:35
Ρε Κώστα έχεις αναλογιστεί το κόστος συντήρησης ενός τέτοιου αυτοκινήτου στην Ελλάδα;
Θά ναι "βαρύ" το τίμημα

Monsta
09-10-10, 22:47
Ρε Κώστα έχεις αναλογιστεί το κόστος συντήρησης ενός τέτοιου αυτοκινήτου στην Ελλάδα;
Θά ναι "βαρύ" το τίμημα

Όνειρα κάνουμε ρε φίλε. Και στο σαλόνι να το έβαζα πάντως δε θα με πείραζε. Αλλά αυτό λογικά πρέπει να ετοιμάζεται για 'ιστορικές'. Στην 25-ετία δεν είναι ??

330compressor
09-10-10, 22:50
Τη κρίμα που κάποιοι άνθρωποι τα βλέπουν μόνο σαν μεταφορικά μέσα και δεν μπορούν να καταλάβουν ότι αυτοί που το κατασκεύασαν του είχαν δώσει και ζωή που το νιώθουμε μόνο εμείς που δενόμαστε με τα σίδερα, ο άκαρδος ιδιοκτήτης του καταλαβαίνεις ότι είναι με του άλλους και όχι με εμας.:sweatdrop:

Monsta
09-10-10, 23:02
Εδώ η αποτυχημένη προσπάθεια κάποιου που έκανε μετατροπή το 924 σε 944.

https://www.car.gr/classifieds/cars/photos/562539/

gant
09-10-10, 23:20
Για να κάνω τον συνήγορο του διαβόλου, αληθεύει ρε παίδες το ότι οι φανατικοί της φίρμας, ποτέ δεν παραδέχτηκαν τις 924,944,928 σαν αυθεντικές και αν αληθεύει, ο λόγος είναι της μη τοποθέτησης του μοτέρ πίσω?

5555
10-10-10, 01:06
Ειχα την τυχη να εχω αδελφικο φιλο με τουρμπο 944 και με cup ζαντες εποχη 90.
Απο τα ομορφοτερα σειπς εβερ
Κωστα το βλεπω στην γλυφαδα και το χαζευω σα παιδακι

merbeind
10-10-10, 01:09
Αν δεν ειναι 911 και αεροψυκτη...
Μια 944 ηταν το πρωτο γρηγορο αμαξι που οδηγησα σαν πιτσιρικας καπου στα 15 και συνηθισμενος απο τη gullieta που ειχαμε (2λιτρη 130hp) εβαλα 2α με γεματο γκαζι ο μα...κας.Παλι καλα ειχα τον θειο μου διπλα και αρπαξε το τιμονι να κανει το αναποδο.Ακομα την εχει αλλα δυστυχως οχι σε καλυτερη κατασταση

kplc16
10-10-10, 07:45
Εδώ η αποτυχημένη προσπάθεια κάποιου που έκανε μετατροπή το 924 σε 944.

https://www.car.gr/classifieds/cars/photos/562539/

κωστα πως τις ξεχωριζεις;

gnx
10-10-10, 07:53
Κώστα, πολύ ωραίο αμάξι την εποχή του. Πολυ ωραίο μοτερ με ροπή από χαμηλά χωρίς τα θεματα που είχαν τα δυομισάρια τούρμπο τα οποία αρκετοί τα πείραζαν. Κουβαλά και αυτό memories που θα ελεγε και ο Γιωργάρας.

Κωνσταντίνος
10-10-10, 10:01
Και σε station wagon :shok:
https://www.autoblog.nl/images/wp2007/Porsche%20944%20shooting%20break1.jpg
https://www.autoblog.nl/images/wp2007/Porsche%20944%20shooting%20break2.jpg
https://www.autoblog.nl/images/wp2007/Porsche%20944%20shooting%20break3.jpg
https://www.dp-motorsport.de/t3lib/thumbs.php?&dummy=1187816814&file=../uploads/tx_wainews/PICT5177.JPG&size=396

Aκόμα και την 924 μπορώ να την δεχτώ σαν Porsche. Εκείνη που δεν μπόρεσα με τίποτα, ήταν η 915.
https://www.donatemycar.net/picture_library/vehicles/images/1975%20Porsche%20915_jpg.jpg:thumbsdown:

PANOS-E60
10-10-10, 10:57
Για να κάνω τον συνήγορο του διαβόλου, αληθεύει ρε παίδες το ότι οι φανατικοί της φίρμας, ποτέ δεν παραδέχτηκαν τις 924,944,928 σαν αυθεντικές και αν αληθεύει, ο λόγος είναι της μη τοποθέτησης του μοτέρ πίσω?

Αληθεύει Γιώργο. Η αμφισβήτηση ξεκίνησε από την 924 η οποία φόρεσε μηχανικά μέρη από audi 100 (2lt) και από την αστεία ιπποδύναμη που απέδιδε γιά porsche ... H 944 διόρθωσε με την εφάνισή της την αστεία εικόνα του 924 με τα φαρδιά μετατρόχια, την καλή ιπποδύναμη και τα καλύτερα φρένα. Ομως το κακό είχε γίνει στη δημόσια εικόνα της. Οσο γιά την 928, παρά τον 8κυλινδρο, δεν ικανοποίησε κυρίως λόγω βάρους και κρατήματος ...

BILL007
10-10-10, 11:06
Γνωστό το όχημα...Στο κέντρο της Γλυφάδας στο parking με τα χαλικια απέναντι σχεδόν απο τα Fridays,σωστα??:original:


Προφανώς και είναι παρατημένο στην τύχη του.:thumbsdown:

Επειδή δεν έχει πινακίδες ενα τηλέφωνο στο δήμο (απο κάποιον της περιοχής που δεν βρίσκει να παρκάρει) και μέσα σε 1 μήνα θα έχει πάει για παλιοσίδερα εφόσον ήδη ο δήμος του έχει κολλήσει ΕΓΚΑΤΑΛΕΙΜΕΝΟ! (αυτή θα είναι και η μοίρα του δυστηχώς):ranting2:

Thats all folks...:thumbsdown:

EVERGET
10-10-10, 13:44
Mπορεί την 924 να την είχε κράξει όλος ο ειδικός τύπος για τη στενή συγγένειά της με audi αλλά υπήρχαν και κάποιες εκδόσεις πολύ προκλητικές: εδώ η 924 carrera GT, μια τέτοια χάζευα κάθε μέρα σαν φοιτητής αφού είναι το προσωπικό αυτοκίνητο του καθηγητή Μαρκάτου του ΕΜΠ.

https://www.924.org/models/modelpics/CarreraGT/mvc-010x.jpg

Stathis
10-10-10, 13:51
καποτε ενα αμερικανικο περιοδικο ειχε κανει ενα αφιερωμα "diamonds in rust"...

η αμερικανικη επαρχια ηταν απιστευτο τι διαμαντια εκρυβε.
καποια εξαιρετικα σπανια αξιας πολλων εκατομυριων...

πραγματικα κριμα.

αντικειμενα που για πολλους εχουν αξια, αλλοι τα πετανε...

PATSIMINI
10-10-10, 13:57
Mπορεί την 924 να την είχε κράξει όλος ο ειδικός τύπος για τη στενή συγγένειά της με audi αλλά υπήρχαν και κάποιες εκδόσεις πολύ προκλητικές: εδώ η 924 carrera GT, μια τέτοια χάζευα κάθε μέρα σαν φοιτητής αφού είναι το προσωπικό αυτοκίνητο του καθηγητή Μαρκάτου του ΕΜΠ.

https://www.924.org/models/modelpics/CarreraGT/mvc-010x.jpg

του χημικου μηχανικου εννοεισ ε???

EVERGET
10-10-10, 14:49
του χημικου μηχανικου εννοεισ ε???

Nαι χημικός μηχ/κός, πρώην πρύτανης, πολιτευτής με το ΠΑΣΟΚ, κλπ....

Μεγάλη μορφή!

Monsta
10-10-10, 15:36
Αληθεύει Γιώργο. Η αμφισβήτηση ξεκίνησε από την 924 η οποία φόρεσε μηχανικά μέρη από audi 100 (2lt) και από την αστεία ιπποδύναμη που απέδιδε γιά porsche ... H 944 διόρθωσε με την εφάνισή της την αστεία εικόνα του 924 με τα φαρδιά μετατρόχια, την καλή ιπποδύναμη και τα καλύτερα φρένα. Ομως το κακό είχε γίνει στη δημόσια εικόνα της. Οσο γιά την 928, παρά τον 8κυλινδρο, δεν ικανοποίησε κυρίως λόγω βάρους και κρατήματος ...

To 915 & to 924 όλοι το κορόιδευαν Πάνο.

Όταν όμως βγήκε το 944 και κυρίως η turbo, η S και η S2 ο ειδικός τύπος είχε γράψει τα καλύτερα. Το ίδιο και για την 968 αργότερα. Δε θυμάμαι να είχα διαβάσει πουθενά κάποιο αρνητικό σχόλιο ή κάποιος να αμφισβητούσε ότι το συγκεκριμένο μοντέλο πρόκειται για μια καθαρόαιμη Porsche.

PANOS-E60
10-10-10, 15:58
To 915 & to 924 όλοι το κορόιδευαν Πάνο.

Όταν όμως βγήκε το 944 και κυρίως η turbo, η S και η S2 ο ειδικός τύπος είχε γράψει τα καλύτερα. Το ίδιο και για την 968 αργότερα. Δε θυμάμαι να είχα διαβάσει πουθενά κάποιο αρνητικό σχόλιο ή κάποιος να αμφισβητούσε ότι το συγκεκριμένο μοντέλο πρόκειται για μια καθαρόαιμη Porsche.

Πάντως Κώστα ο Γιώργος (gant) θυμάται καλά, τουλάχιστον οι πρώτες 944 είχαν αμφισβητηθεί και εκείνες ως μη γνήσιες Porsche ... :original:

Monsta
10-10-10, 16:05
Πάντως Κώστα ο Γιώργος (gant) θυμάται καλά, τουλάχιστον οι πρώτες 944 είχαν αμφισβητηθεί και εκείνες ως μη γνήσιες Porsche ... :original:

.....μέχρι που βγήκε η Turbo :original:

PANOS-E60
10-10-10, 16:07
.....μέχρι που βγήκε η Turbo :original:

ακριβώς ! Αυτό θυμάμαι κι γω thumb

E60_Arkadia
10-10-10, 21:42
Κριμα να σκουριαζει ετσι ενα τετοιο αυτοκινητο.Μαλλον θα εχει καμμια σοβαρη βλαβη,ασυμφορη για επισκευη.Παντως αν ο ιδιοκτητης πριν παραδωσει νουμερα και το εγκαταλειψει εβαζε μια αγγελια προς πωληση,τονιζωντας την αναγκη επισκευης καποιος μπορει να ειχε ενδιαφερθει.Υπαρχει κοσμος που προτιμα να πεταξει το αυτοκινητο του παρα να το δωσει σε καποιον που θα το προσεξει και θα το εχει.Εκτος αν ο ιδιοκτητης απεβιωσε οποτε ακυρα τα παραπανω...

VanVIC
10-10-10, 21:44
.....μέχρι που βγήκε η Turbo :original:

εκείνη την εποχή, το μοτέρ της 944 turbo ήταν το δυνατότερο τετρακύλινδρο παραγωγής.

BILL007
10-10-10, 21:57
Κριμα να σκουριαζει ετσι ενα τετοιο αυτοκινητο.Μαλλον θα εχει καμμια σοβαρη βλαβη,ασυμφορη για επισκευη.Παντως αν ο ιδιοκτητης πριν παραδωσει νουμερα και το εγκαταλειψει εβαζε μια αγγελια προς πωληση,τονιζωντας την αναγκη επισκευης καποιος μπορει να ειχε ενδιαφερθει.Υπαρχει κοσμος που προτιμα να πεταξει το αυτοκινητο του παρα να το δωσει σε καποιον που θα το προσεξει και θα το εχει.Εκτος αν ο ιδιοκτητης απεβιωσε οποτε ακυρα τα παραπανω...

Hδη ο δήμος έχει κολλήσει πάνω χαρτί εγκατελειμένο! Δεν υπάρχει σωτηρία...
Φαντάσου πόσο καιρό είναι εκεί για να βάλει ο δήμος χαρτί.Είναι θέμα χρόνου τώρα που έχουμε δημοτικές εκλογές (και οι δήμοι θέλουν να δείξουν ότι παράγουν έργο) να φύγει για τα παλιοσίδερα...:thumbsdown:

Stamatis
10-10-10, 22:09
κωστα πως τις ξεχωριζεις;

Απο το μαλλί.

Η μία είναι ξανθιά, η άλλη καστανή....


https://i527.photobucket.com/albums/cc355/Abladoubla/562539_9_b.jpg

BILL007
10-10-10, 22:29
:shok::shok::th_Laie_67-1::th_Laie_67-1::th_Laie_67-1::th_Laie_67-1::th_Laie_67-1::th_Laie_67-1::th_Laie_67-1:

GEORGE316
11-10-10, 07:52
προσπαθω να κατανοησω τι θεωρειται πολυτελεια και τι ευχαριστηση...
οπως εχω ξαναπει ενα ημουν με το συμβολαιο και το στυλο στο χερι για ενα καταπληκτικο 911 του 98 σε φοβερο γαλαζιο χρωμα....
μαλλον ηταν ενα απο τα λαθη μου!!!!
λιγο καιρο αργοτερα,ενα 944 καθονταν στη μαντρα ενος ...μηχανικου φορτηγων!
απο οτι μου ειπε,ο ιδιοκτητης ηταν πελατης του και κολλημενος πορσακιας...αφησε την 944 εκει,ειχε παρε ενα boxter και απλα την αφησε εκει...χωρις να τη πουλαει η κατι...μαλλον δεν ειχε χωρο!!μιλωντας μαζι του τη ζητουσε 8000...
περασε κανενα εξαμηνο,το αμαξι εκει μεχρι που...βανδαλιστηκε!!μπηκαν καποιοι και εσπασαν το τζαμι του οδηγου.δεν πηραν τιποτα γιατι πολυ απλα δεν ειχε τιποτα...
τοτε ακριβως ηταν που ανακοινωθηκαν τα μετρα για τα αυξημενα τελη περυσι δηλαδη...
το αμαξι βεβαια ειχε κατατεθημενες τις πινακιδες του.
αποτελεσμα?ο τυπος μου ειπε δωσε οτι νομιζεις και παρτο..μην σαπισει εδω..
του ειπα για χιλια ευρω.και λεει εγινε...
μετα απο ενα μηνα που το αποφασισα να το παρω ΧΩΡΙς ΝΑ ΠΑΡΩ ΠΙΝΑΚΙΔΕΣ.....ειχε φυγει απο εκει...μαλλον παλιοσιδερα..αποσυρση παντως δεν το εκανε..
για αυτο το κρατος που εμενα δε με αφηνει να εχω ενα χομπι...να το καθαριζω μονο ρε αδερφε!!!και με το τρειλερ αντε να το πηγαινω μια φορα στους δυο τρεις μηνες σε μια πιστα....
μονστα...με το που ειδα το θρεντ αυτο πραγματικα δακρυσα ρε αδερφε....
δακρυσα γιατι οπως και εσυ,αγαπαω το αυτοκινητο...το σεβομαι..και παρολο που κανω δυο δουλειες για να ζησω και ο προσωπικος χρονος ειναι λιγοστος,αυτο που λεμε κρατος δε με αφηνει να χαρω μια απο τις δυο αγαπες που εχω στη ζωη μου.....για 1000 ευρω......

Gregory_///M
11-10-10, 09:01
...εμένα πάλι με εντυπωσίαζε από πιτσιρικά αυτό το 944. (δεν το συγκρίνω βέβαια με το 911)
Πρόσφατα πέτυχα στη Σαλόνικα λευκό 944 σε πάρα πολύ κατάσταση με ζαντάρες και το χάζευα. Μου λέει ο κολλητός: "τι την κοιτάς τη γιαγιά, τι να το κάνεις?" και λεω:"απλά μ αρέσει χρόνια τώρα αυτό το 944."

GEORGE316
11-10-10, 09:18
ειναι μια γρια που δε θα "πας " μαζι της...
ομως ειναι μια γρια που θα σου φτιαξει ενα μερακλιδικο ελληνικο καφε,θα σου λεει ιστοριες για τα παλια και εσυ θα ακους ταξιδευοντας σε εκεινα τα χρονια,παρεα με εκεινα τα καστανα που εχει ψησει στη σομπα που καει...