PDA

Επιστροφή στο Forum : Αγορα bmw z3



billis
09-10-10, 14:40
Kalispera sas kai kalws sas brika.....ithela tin gnwmi sas kathws den exw idietera megali empeiria sto sygkekrimeno thema....endiaferomai gia tin agora mias z3 i opoia foraei 2.500 6kilindro moter telos pantwn na min makrygorw einai to parakatw aytokinito https://www.car.gr/classifieds/cars/view/789715/ mesa se liges meres tha to agorasw mallon kai pisteyw mia akomi teliki gnwmi apo opoius exoun kapoia sxetiki empeiria me to sygkekrimeno modelo k aytokinito pou thelw na agorasw tha mou itan poly xrisimi....eyxaristw poly prokatabolika

deepBLUE
09-10-10, 14:56
Kalispera sas kai kalws sas brika.....ithela tin gnwmi sas kathws den exw idietera megali empeiria sto sygkekrimeno thema....endiaferomai gia tin agora mias z3 i opoia foraei 2.500 6kilindro moter telos pantwn na min makrygorw einai to parakatw aytokinito https://www.car.gr/classifieds/cars/view/789715/ mesa se liges meres tha to agorasw mallon kai pisteyw mia akomi teliki gnwmi apo opoius exoun kapoia sxetiki empeiria me to sygkekrimeno modelo k aytokinito pou thelw na agorasw tha mou itan poly xrisimi....eyxaristw poly prokatabolika


Καλησπερα σας και καλως σας βρηκα.....ηθελα την γνωμη σας καθως δεν εχω ιδιαιτερα μεγαλη εμπειρια στο συγκεκριμενο θεμα....ενδιαφερομα για την αγορα μιας Ζ3 η οποια φοραει 2500 εξακυλινδρο μοτερ τελος παντων να μη μακρηγορω ειναι το παρακατω αυτοκινητο https://www.car.gr/classifieds/cars/view/789715/ μεσα σε λιγες μερες θα το αγορασω μαλλον και πιστευω μια ακομη τελικη γνωμη απο οποιους εχουν μια σχετικη εμπειρια με το συγκεκριμενο μοντελο και αυτοκινητο που θελω ν' αγορασω θα μου ηταν πολυ χρησιμη....ευχαριστω πολυ προκαταβολικα.

Καλως ηρθες billis καλη διαμονη και καλα ποσταρισματα !!!
Σε παρακαλω να γραφεις με ελληνικους χαρακτηρες ειναι κανονας του φορουμ μας.
Ευχαριστω.

billis
09-10-10, 14:58
Καλησπερα σας και καλως σας βρηκα.....ηθελα την γνωμη σας καθως δεν εχω ιδιαιτερα μεγαλη εμπειρια στο συγκεκριμενο θεμα....ενδιαφερομα για την αγορα μιας Ζ3 η οποια φοραει 2500 εξακυλινδρο μοτερ τελος παντων να μη μακρηγορω ειναι το παρακατω αυτοκινητο https://www.car.gr/classifieds/cars/view/789715/ μεσα σε λιγες μερες θα το αγορασω μαλλον και πιστευω μια ακομη τελικη γνωμη απο οποιους εχουν μια σχετικη εμπειρια με το συγκεκριμενο μοντελο και αυτοκινητο που θελω ν' αγορασω θα μου ηταν πολυ χρησιμη....ευχαριστω πολυ προκαταβολικα.

Vasilis
09-10-10, 15:00
καλως ορισες κ καλη διαμονη...


ειμαι σιγουρος οτι θα βρεις τις απαντησεις σου...

απλα λιγο υπομονη να το δουν οι ΄΄ειδικοι΄΄ των Ζετ!!!

deepBLUE
09-10-10, 15:11
Προσωπικα θα προτιμουσα μοντελο απο 98 και μετα.
Το αμαξι ειναι ξαναβαμενο,βεβαια αυτο δε λεει και κατι.
Παρε τις πινακιδες και αν εχεις καποιο ασφαλιστη φιλο ρωτα τον να σου πει αν εχει ιστορικο ζημιων το αμαξι.
Αν εσενα σου αρεσει οτι και να σου πει καποιος δεν εχει νοημα θα σου προτεινα ομως να πας σε καποιο εξουσιοδοτημενο η εξειδικευμενο συνεργειο να το ελεγξουν εξονυχιστηκα μπηπως και εχει κανενα κοψιματακι στην πισω γεφυρα οπως και ποσο καλο ειναι το μοτερ και γενικα η μετατροπη.
Στο φορουμ υπαρχει Ζ3 2.2 που πωλειται και ειναι αστερι βεβαια δεν ειναι στα ιδια χρηματα αλλα αξιζει τον κοπο να το δεις και θα καταλαβεις.
Οσο αφορα το θεμα που θα πας να το κοιταξεις αν δεν εχεις καποιο γνωστο υπαρχουν καποιοι επαγγελματιες στο φορουμ μας που εχουν προσφορες για τα μελη μας και μπορεις να απευθυνθεις σε καποιον απο αυτους.
Το αμαξι θελει ψαξιμο.

E36-Hartge
09-10-10, 15:12
Για το συγκεκριμένο μοντέλο δεν γνωρίζω πολλά αλλα αν θέλεις την γνώμη μου μόνο εμφανισιακά μου αρέσει πολύ με μόνη εξαίρεση αυτά τα πράγματα που έχει στις πόρτες.

paganis
09-10-10, 15:49
καλο φαινεται το συγκεκριμενο...! η μονη μου ενσταση..εφοσον ολα ειναι σωστα στο αμαξι, ο αδηλωτος κινητηρας...που μπορει να σε βαλει σε αρκετους μπελαδες!

PANOS-E60
09-10-10, 18:00
https://automobile-kostopoulos.car.gr/cars/view/838472/
δες αυτό αν θέλεις, είναι εντελώς μαμά και καθαρό. Στα χρήματα που κοιτάς.

Καλωσόρισες κιόλας ! thumb

VanVIC
09-10-10, 18:23
https://automobile-kostopoulos.car.gr/cars/view/838472/
δες αυτό αν θέλεις, είναι εντελώς μαμά και καθαρό. Στα χρήματα που κοιτάς.

Καλωσόρισες κιόλας ! thumb

Αν δεν κάνω λάθος, το συγκεκριμένο Ζ3 είναι του "δικού μας" Γρηγόρη (Inferno_Z3). Δε νομίζω να κάνω λάθος.
Το πούλησε ?
Κάποιοι τον γνωρίζουν περισσότερο και έχουν τρόπο επικοινωνίας μαζί του.

Το αναγνώρισα απο τον μπροστινό προφυλακτήρα απο Ζ3Μ (τον είχε βάλει πρόσφατα) και απο τις ζάντες.

Αυτό πρέπει να'ναι.

PANOS-E60
09-10-10, 18:30
Αν δεν κάνω λάθος, το συγκεκριμένο Ζ3 είναι του "δικού μας" Γρηγόρη (Inferno_Z3). Δε νομίζω να κάνω λάθος.
Το πούλησε ?
Κάποιοι τον γνωρίζουν περισσότερο και έχουν τρόπο επικοινωνίας μαζί του.

Το αναγνώρισα απο τον μπροστινό προφυλακτήρα απο Ζ3Μ (τον είχε βάλει πρόσφατα) και απο τις ζάντες.

Αυτό πρέπει να'ναι.

δεν το ξέρω το παιδί Βαγγέλη, το αμάξι πουλιέται από έκθεση στη γειτονιά μου. Ειναι καλό.

dark knight
09-10-10, 18:59
με το ματι ολα καλα φαινονται.εμπειρος τεχνικος και φανοποιος σου δινουν το οκ και αγοραζεις το Ζ της αρεσκειας σου

Nickolas_s2k
09-10-10, 19:06
Αν δεν κάνω λάθος, το συγκεκριμένο Ζ3 είναι του "δικού μας" Γρηγόρη (Inferno_Z3). Δε νομίζω να κάνω λάθος.
Το πούλησε ?
Κάποιοι τον γνωρίζουν περισσότερο και έχουν τρόπο επικοινωνίας μαζί του.

Το αναγνώρισα απο τον μπροστινό προφυλακτήρα απο Ζ3Μ (τον είχε βάλει πρόσφατα) και απο τις ζάντες.

Αυτό πρέπει να'ναι.

Βαγγελη δεν ειναι αυτο..εγω το θυμαμαι του Γρηγορη εχει βαλει φωτα μπροστα σαν τα δικα σου και οι ζαντες του ειναι schnizer σαν τις δικες μου αλλα 17αρες..thumb

BILL007
09-10-10, 19:23
Αν δεν κάνω λάθος, το συγκεκριμένο Ζ3 είναι του "δικού μας" Γρηγόρη (Inferno_Z3). Δε νομίζω να κάνω λάθος.
Το πούλησε ?
Κάποιοι τον γνωρίζουν περισσότερο και έχουν τρόπο επικοινωνίας μαζί του.

Το αναγνώρισα απο τον μπροστινό προφυλακτήρα απο Ζ3Μ (τον είχε βάλει πρόσφατα) και απο τις ζάντες.

Αυτό πρέπει να'ναι.


Βαγγελη δεν ειναι αυτο..εγω το θυμαμαι του Γρηγορη εχει βαλει φωτα μπροστα σαν τα δικα σου και οι ζαντες του ειναι schnizer σαν τις δικες μου αλλα 17αρες..thumb

Aυτό το παιδί που χάθηκε???Πραγματικά!?!

Ελπίζω να είναι καλά...:original:

billis
09-10-10, 21:26
Σας ευχαριστω ολους για τις απαντησεις σας.....deepblue ευχαριστω...απο ολα τα παραπανω εχω ψαξει απο ασφαλεια και το αμαξι εχει 2 τρακες το 06 κ 08 αλλα μονο προφυλακτιρα κ φτερο.....επειδη διαβασα ενα αρθρο στο φορουμ περι ραγισμενης πισω γεφυρας ρωτησα το παιδι αν εχει παρουσιασει κατι παρομοιο....μου ειπε οτι καποια στιγμη κατι ακουγοταν στην επιταχυνση το οποιο ηταν κατι που ειχε ξεκολλησει απο το σασι....οσο για το μοτερ....ευχαριστω για τις πληροφοριες σου απλα ειμαι απο την θεσσαλονικη...το αμαξι απο οτι ξερω μπορει να δηλωθει ως 2200 το ανωτερο αλλα κ αυτο θελει πολυ ψαξιμο...μπλοκε δεν εχει....και φοραει το κοντο σασμαν απο το 1.8...

billis
09-10-10, 21:35
Α!και κατι αλλο ο κινητηρας ειναι ο 2.5μισαλιτρος οχι αυτος που μπηκε για καποια στιγμη στα Ζ αλλα ο Ε36 με τα 192 αλογα κ με τα πραματακια που φοραει εχει παει γυρω στα 210...ξερω οτι το Ζ εχει βαρια καροτσα αλλα πιστευω θα παιζει κ θα πυροβολαει <σχετικα> ετσι....

deepBLUE
09-10-10, 22:55
Εγω στη θεση σου δε θα το αγοραζα.
Προσεξε μη το παρεις γιατι μετα μαλλον θα το παντρευτεις.
Το θεμα των χαρτιων ειναι σημαντικο σου εξηγησα στο πμ.

Z4///M
09-10-10, 23:05
κατι που πηρε το ματι μου..σκισμενη η θεση του οδηγου ψηλα..

καλα το εσωτερικο απαραδεκτο..πολυ κιτσ..και η πισω εξατμιση φαινεται "πεσμενη"

deepBLUE
10-10-10, 04:07
Aυτό το παιδί που χάθηκε???Πραγματικά!?!

Ελπίζω να είναι καλά...:original:
Υπηρετει τη μαμα πατριδα στη Ροδο !!!

billis
10-10-10, 10:18
Στο εσωτερικο λεω να βαλω τιποτα οργανακια απο m και καμια τηλεορασιτσα για να γινει λιγο πιο αποδεκτο....για την εξατμιση τι εννοεις?

z3 2.2
10-10-10, 10:21
Tι χρηση μπορει να εχει μια τηλεοραση μεσα σε ενα roadster???? :)

billis
10-10-10, 10:29
:) μονον διακοσμητικη...

VanVIC
10-10-10, 11:34
Πάντως από φωτογραφίες δεν είναι σωστό να βγαίνουν συμπεράσματα.
Η καλύτερη λύση, όπως έχει ξαναγραφτεί, είναι να αποφανθεί μηχανικός και φανoποιός σε ότι βρεις και σε ικανοποιεί αισθητικά.
Προσωπικά αν ξαναγόραζα τώρα Ζ3, του Δημήτρη (Ζ3 2.2) θα έπερνα χωρίς 2η σκέψη.

billis
10-10-10, 19:53
Να ρωτησω και κατι αλλο απο επιδοσεις πως θα παει πανω κατω?

VanVIC
10-10-10, 19:59
Α!και κατι αλλο ο κινητηρας ειναι ο 2.5μισαλιτρος οχι αυτος που μπηκε για καποια στιγμη στα Ζ αλλα ο Ε36 με τα 192 αλογα κ με τα πραματακια που φοραει εχει παει γυρω στα 210...ξερω οτι το Ζ εχει βαρια καροτσα αλλα πιστευω θα παιζει κ θα πυροβολαει <σχετικα> ετσι....


Να ρωτησω και κατι αλλο απο επιδοσεις πως θα παει πανω κατω?

αν πράγματι είναι γύρω στα 210 άλογα, υπολόγιζε γύρω στα 6,5" για 0-100 και τελική γύρω στα 220 km/h (πραγματικά) και με hartdtop λίγο παραπάνω.

E36-Hartge
10-10-10, 20:04
αν πράγματι είναι γύρω στα 210 άλογα, υπολόγιζε γύρω στα 6,5" για 0-100 και τελική γύρω στα 220 km/h (πραγματικά) και με hartdtop λίγο παραπάνω.

???
Αυτό με το hardtop ισχύει η ήταν πλακίτσα?

VanVIC
10-10-10, 20:27
???
Αυτό με το hardtop ισχύει η ήταν πλακίτσα?

Καρατσεκαρισμένο στο δικό μου Ζ3.
Αν δείς πόσο πιο γρήγορα ανεβάζει πάν απο τα 200 φορώντας το hardtop θα καταλάβεις...
Στα πολλά είναι άλλο αμάξι με το hardtop.

billis
10-10-10, 23:21
Το αυτοκινητο φοραει το κοντο διαφορικο απο το 1800 και απο οτι μου ειπε οτι ειναι εκει απο 210 εως 220....εσυ φιλε μου ποιο μοτερ φορας?πολυ ωραιο παντως το Ζ σου...με το κοντο διαφορικο λογικα θα εχει καλυτερα αρπαγματα που με ενδιαφερουν κιολας...βασικα το αμαξι δεν θα το παρω για αγωνες πιο πολυ για βολτα και <παιχνιδι> φανταζομαι κανει ευκολα μ αυτο το μοτερ ακομα και χωρις μπλοκε ετσι δεν ειναι?σε σχεση με αλλα αμαξια με ποια χτυπιεται?πχ το s2000 ειναι πολυ πιο γρηγορο?240 αλογα μεν 22 κιλα ροπης δε...βεβαια και 1250 κιλα...απλα επειδη εχω μπει σε s και εχς μια αποψη για αυτο σε ρωταω πανω κατω....

E36-Hartge
10-10-10, 23:32
Δεν εχω Z3 αλλα ενα 36αρι cabrio και δεν εδωσα σημασία σε αυτο το θέμα γι αυτο με παραξένεψε.

paganis
10-10-10, 23:39
Καρατσεκαρισμένο στο δικό μου Ζ3.
Αν δείς πόσο πιο γρήγορα ανεβάζει πάν απο τα 200 φορώντας το hardtop θα καταλάβεις...
Στα πολλά είναι άλλο αμάξι με το hardtop.

το ζ3 δυστυχως,εχει συντελεση οπισθελκουσας ..που συγκρινεται μονο με φορτηγακι! ειδικα με κουκουλα ανοιχτη..νιωθεις πως εχεις ριξει αγκυρα...με κλειστη ειναι καπως καλυτερα, αλλα και παλι δεν εχει καλη ροη αερα πανω απο το πανι της κουκουλας...με χαρντ τοπ...ολα αυτα βελτιωνονται αρκετα!

BILL007
10-10-10, 23:43
το ζ3 δυστυχως,εχει συντελεση οπισθελκουσας ..

TOYBΛΟΥ!:thumbsdown::doh::sm-angry05::pc1:

billis
11-10-10, 00:03
οχι οχι τον vanvic ρωτησα αν και μετα απο λιγη μελετη καταλαβα οτι το Ζ του ειναι πριονι....

paganis
11-10-10, 00:07
οχι οχι τον vanvic ρωτησα αν και μετα απο λιγη μελετη καταλαβα οτι το Ζ του ειναι πριονι....

δεν ηξερες ..δεν ρωταγες??? το ζ3 του βαν...ειναι απο αλλο πλανητη! ισως απο τα πιο βελτιωμενα σε ολην την ευρωπη! σιγουρα οταν το δεις ...θα το θαυμασεις για την εκτεταμενη αλλα και καλογουστη...βελτιωση του

billis
11-10-10, 00:30
οντως μαμαει...αυτο που θελω να παρω εγω σε σχεση με μαμα s 2000 τι θα λεει?

paganis
11-10-10, 01:03
οντως μαμαει...αυτο που θελω να παρω εγω σε σχεση με μαμα s 2000 τι θα λεει?

θα εισαι μακραν πισω!ακομα και 210 να εχει οπως λεει...που αμφιβαλλω...δεν εχει τα ανοιγματα ενος σ2κ..! για να παιξεις μαζι του...ακομα και τριλιτρος θα εχεις θεμα απο εκκινηση...

z3 2.2
11-10-10, 09:38
οντως μαμαει...αυτο που θελω να παρω εγω σε σχεση με μαμα s 2000 τι θα λεει?

Με το s2k δεν θα υπαρχει καμια απολυτως επαφη.
Ακομα και 3.0 θα ιδρωσει για να κατσει κοντα στο s2k.
Το μοτερ που φοραει το Zed που ψαχνεις να αγορασεις δεν ειναι καν Μ54.
Eιναι Μ52 και το βλεπω λιγακι δυσκολο να ειναι 210 με ενα προγραμμα.
Αν ψαχνεις για μετατροπη τουλαχιστον ας εχει τον Μ54 επανω ;)

bmwz3
11-10-10, 14:27
το s-2000 ειναι λιγο πιο γρηγορο στην ευθεια οχι σπουδαια πραγματα..αλλα σιγουρα θα εισαι πισω.στις στροφες αναψε τσιγαρο ή κανε πως δεν το ειδες.

z3 2.2
11-10-10, 14:34
το s-2000 ειναι λιγο πιο γρηγορο στην ευθεια οχι σπουδαια πραγματα..αλλα σιγουρα θα εισαι πισω.στις στροφες αναψε τσιγαρο ή κανε πως δεν το ειδες.

Το s2k ειναι ΠΟΛΥ πιο γρηγορο απο ενα 2.5 στην ευθεια.
Και οσο για τις στροφες...κεφια να χεις και εισαι κολλητα απο πισω του.
Ο κολλητος μου εχει s2k και εδω και τρια χρονια αλωνιζουμε τα βουνα και εχω προσωπικη εμπειρια και οδηγοντας το s2k.
H δυναμη χαμηλα ενος straight six βοηθαει πολυ απεναντυ στο ασθενικο στα χαμηλα v tec ;)

Ας μην χαλαμε ομως το θρεντ του φιλου μας με τετοια ποστ:)

billis
11-10-10, 18:20
μετα απο αρκετες γνωμες μαλλον με πεισατε....κοιταω πλεον προς audi s3 μερια

paganis
11-10-10, 20:25
μετα απο αρκετες γνωμες μαλλον με πεισατε....κοιταω πλεον προς audi s3 μερια

μαλλον εχεις παρεξειγησει αρκετα τα λεγομενα μας..οπως και μεις δεν εχουμε καταλαβει τι ζητας..(αλλα προφανως και εσυ δεν ξερεις)! το ζ3..οπως ολα τα αυτοκινητα ..εχει τα θετικα του και τα αρνητικα του! ειναι ενα πολυ ευχαριστο στην οδηγηση οχημα..εχει καλο ζυγισμα...σου προσφερει απλοχερα την ουσια του ροουντστερ .,,.και αν κινηθεις προς 2.2 και πανω ειναι αρκετα σβελτο..για τα δεδομενα της εποχης του! απο την αλλη , αν το κριτηριο σου ειναι, να περνα ενα σ2κ...δεν εισαι υποψηφιος οδηγος ενος ζ3...ειναι αλλης φιλοσοφιας...

dimis_gr
11-10-10, 20:27
μαλλον εχεις παρεξειγησει αρκετα τα λεγομενα μας..οπως και μεις δεν εχουμε καταλαβει τι ζητας..(αλλα προφανως και εσυ δεν ξερεις)! το ζ3..οπως ολα τα αυτοκινητα ..εχει τα θετικα του και τα αρνητικα του! ειναι ενα πολυ ευχαριστο στην οδηγηση οχημα..εχει καλο ζυγισμα...σου προσφερει απλοχερα την ουσια του ροουντστερ .,,.και αν κινηθεις προς 2.2 και πανω ειναι αρκετα σβελτο..για τα δεδομενα της εποχης του! απο την αλλη , αν το κριτηριο σου ειναι, να περνα ενα σ2κ...δεν εισαι υποψηφιος οδηγος ενος ζ3...ειναι αλλης φιλοσοφιας...

αυτό είναι κάτι το οποίο το ανακάλυψα στην πορεία.:thumbsup:

paganis
11-10-10, 20:33
αυτό είναι κάτι το οποίο το ανακάλυψα στην πορεία.:thumbsup:

γεια σου dimi...(τα εχουμε πει και απο αλλου) ! ζωντας με ενα ζ3....ητε θα το ερωτευτεις για το σουλουπι του και τα ελαττωματα του...ειτε θα γινεις σκληρος επικριτης του..! εγω ανηκω στην πρωτη κατηγορια ...και ευελπιστω η συμβιωση μας να κατι σαν αιωνιος ερωτας!

PANOS-E60
11-10-10, 20:58
μετα απο αρκετες γνωμες μαλλον με πεισατε....κοιταω πλεον προς audi s3 μερια

Αν μετά από τόσα ποστ κατέληξες σε S3 ... μάλλον οι ειδικοί μας δεν ήταν αρκετά πειστικοί ... :th_Laie_67-1: Δημήτρη, Βαγγέλη, Λευτέρη δεν το πιάνετε το πράγμα από την αρχή ... :th_Laie_67-1:

paganis
11-10-10, 21:27
Αν μετά από τόσα ποστ κατέληξες σε S3 ... μάλλον οι ειδικοί μας δεν ήταν αρκετά πειστικοί ... :th_Laie_67-1: Δημήτρη, Βαγγέλη, Λευτέρη δεν το πιάνετε το πράγμα από την αρχή ... :th_Laie_67-1:

τι να πιασουμε...? για να τον πεισουμε μαλλον θα πρεπει να του υποσχεθουμε , πως θα περναει σ2κ! οποτε 2 επιλογες εχουμε...ή του δειχνουμε το αμαξι του deepblue και του πουλαμε κανα αλλο...ή στηνουμε την κοντρα με κανα δικο μας ..με σ2κ...!

dimis_gr
11-10-10, 21:44
δεν καταλαβαίνω την αλλαγή πλεύσης από 2 θέσιο κάμπριο σε s3??? Aν θες μπορεις να κοιταξεις και σε κανένα 207gt που με το παραμικρο ανεβάζει άλογα. Το ζ3 μπορεί να μην είναι αμάξι για κόντρες αλλά είναι Ζ3 όπως και να το κάνουμε. Ε εντάξει για μένα η bmw δεν φημίζεται για τους γρήγορους κινητήρες της αλλά είναι αμάξια με ταυτότητα και χαρακτήρα. Συμφωνώ με pagani..το Ζ3 δεν το δίνω και ετοιμάζω και πατέτνα για τεμπέλη χεχε

paganis
11-10-10, 22:53
δεν καταλαβαίνω την αλλαγή πλεύσης από 2 θέσιο κάμπριο σε s3??? Aν θες μπορεις να κοιταξεις και σε κανένα 207gt που με το παραμικρο ανεβάζει άλογα. Το ζ3 μπορεί να μην είναι αμάξι για κόντρες αλλά είναι Ζ3 όπως και να το κάνουμε. Ε εντάξει για μένα η bmw δεν φημίζεται για τους γρήγορους κινητήρες της αλλά είναι αμάξια με ταυτότητα και χαρακτήρα. Συμφωνώ με pagani..το Ζ3 δεν το δίνω και ετοιμάζω και πατέτνα για τεμπέλη χεχε

μιας και ειμαι γνωστης των γαλλικων...να σου τονισω πως τα gt-rally...δεν ανεβαζουν και τοσο απλα αλογα.! τα σωθικα τους δεν αντεχουν αξιοπιστα ανω των 200-210αλογων....οσο για το αν ειναι γρηγορα...ενα πρωινο που το ειχα ...το εσπασα στις γρηγορες αλλαγες αλλα καλο χρονο δεν ειδα...! οσο για το αν η bmw, φημιζεται ή οχι για τους γρηγορους κινητηρες...θα σου απαντησω πως εχει μακροχρονη παραδοση...και τεχνολια αιχμης που τις επιτρεπει βηματα προοδου πανω σε κινητηρες επιδοσεων!
κατι τελευταιο...καλα κανεις και δεν δινεις το ζ3....αλλα αναρωτιεμαι τι χρηση μπορει να εχει ενας τεμπελης σε ενα ροουντστερ?

dimis_gr
11-10-10, 23:14
όσον αφορά την αναβάθμιση των γαλλικών μιας και είμαι πρωην κάτοχος είπα ότι ανεβάζουν άλογα δεν είπα πουθενά αξιόπιστα. Όσον αφορά τα μοτέρ της bmw αξιόπιστα, αντέχουνε σκισίματα αλλά γρήγορα δεν θα τα λεγα 1600 ή 1800 με 115...εε είναι κάπως αργά.Αλλά δεν πειράζει έχει άλλα καλά. Απο κει και πέρα για τον τεμπέλη(μπράτσου εννοω) τον είδα σε ένα άλλο Ζ3 και μ άρεσε πολύ γιατί δεν βολεύομαι στο δικό μου μιας και στηρίζομαι συνέχεια στην κονσόλα. Έχω συνηθήσει από τα προηγούμενα αμάξια που έιχα να οδηγώ με τεμπέλη

paganis
11-10-10, 23:24
ως πρωην κατοχος 3 πεζω..εκ των οποιων 2 αρκετα δυνατα...θα σου πω πως το 207 σε σχεση με καποια αλλα τουρμπατα δεν ανεβαζει ευκολα αλογα! ολες οι εταιριες εχουν και μικρους τους κινητηρες,,,,αλλα λιγες εχουν τους μεγαλους κινητηρες επιδοσεων της bmw! για τον τεμπελη...οταν με το καλο τελειωσεις στειλε καμια φωτο...ετσι να το δω απο περιεργια..γιατι μαλλον το εχω δει με στραβο ματι!

E60_Arkadia
11-10-10, 23:39
όσον αφορά την αναβάθμιση των γαλλικών μιας και είμαι πρωην κάτοχος είπα ότι ανεβάζουν άλογα δεν είπα πουθενά αξιόπιστα. Όσον αφορά τα μοτέρ της bmw αξιόπιστα, αντέχουνε σκισίματα αλλά γρήγορα δεν θα τα λεγα 1600 ή 1800 με 115...εε είναι κάπως αργά.Αλλά δεν πειράζει έχει άλλα καλά. Απο κει και πέρα για τον τεμπέλη(μπράτσου εννοω) τον είδα σε ένα άλλο Ζ3 και μ άρεσε πολύ γιατί δεν βολεύομαι στο δικό μου μιας και στηρίζομαι συνέχεια στην κονσόλα. Έχω συνηθήσει από τα προηγούμενα αμάξια που έιχα να οδηγώ με τεμπέλη

Ενταξει βρηκες να κρινεις το αν εχει γρηγορα μοτερ η bmw απο τα 1600-1800! Για κοιτα στο συνολο τα μοτερ που προσφερει και κρινε αν ειναι γρηγορα ή οχι.

dimis_gr
11-10-10, 23:45
κοιτάω μια εταιρεία με βάση την γκάμα κινητήρων που μπορώ να έχω. Το να βγάζει μια εταιρεία 1,4 1,6 με 140 ή 170 ή 200 άλογα και για να πάω σε αυτά τα άλογα σε bmw πρέπει να είμαι πολύ ανω των 2000cc δεν το θεωρώ ανταγονισμό. Κοιτάω τα 1,6 κ 1,8 κ 1,9 γιατί είμαι αγοραστής αυτού του βελινεκούς και θα τα συγκρίνω με τα αντίστοιχα των άλλων εταιρειών. Δλδ τι θα πρεπε να πω? ότι οδηγάω 2500cc ή 330 και να βγαίνω να λέω ότι πάτησα ένα 207gt? Εσύ το βρίσκεις λογικό?

Driver M
12-10-10, 02:54
μιας και ειμαι γνωστης των γαλλικων...να σου τονισω πως τα gt-rally...δεν ανεβαζουν και τοσο απλα αλογα.! τα σωθικα τους δεν αντεχουν αξιοπιστα ανω των 200-210αλογων....οσο για το αν ειναι γρηγορα...ενα πρωινο που το ειχα ...το εσπασα στις γρηγορες αλλαγες αλλα καλο χρονο δεν ειδα...! οσο για το αν η bmw, φημιζεται ή οχι για τους γρηγορους κινητηρες...θα σου απαντησω πως εχει μακροχρονη παραδοση...και τεχνολια αιχμης που τις επιτρεπει βηματα προοδου πανω σε κινητηρες επιδοσεων!
κατι τελευταιο...καλα κανεις και δεν δινεις το ζ3....αλλα αναρωτιεμαι τι χρηση μπορει να εχει ενας τεμπελης σε ενα ροουντστερ?

Συμφωνώ απόλυτα ότι ο thp κινητήρας του 207 δεν ανεβάζει εύκολα άλογα, ιδίως σε σχέση με τους tsi. Ωστόσο, μέχρι 240 άλογα (στάδιο 3) αντέχουν με μια χαρά αξιοπιστία και σύντομα προβλέπεται και stage 4 με 260-70 άλογα περίπου.
Δεν είναι τόσο θέμα αξιοπιστίας, όσο ότι ο κινητήρας είναι σχετικά καινούριος και δεν υπάρχει τόση εμπορικότητα όση με τους tsi, ώστε να έχει και ανάλογη βελτίωση. Αν και πάλι, δε βελτιώνεται τόσο εύκολα.

Φίλε, σε ποιο s3 αναφέρεσαι? Στο προηγούμενης γενιάς λογικά, αφού με 9-10 χιλιάδες αυτό παίρνεις.
Στη θέση σου θα απέφευγα τουρμποκινητήρα με αρκετά χιλιόμετρα και χρόνια στην πλάτη του.
Αν δε σου αρέσει το Ζ3, πήγαινε σε ένα miata που σε φιλοσοφία είναι πολύ κοντά και στο δρόμο είναι απλά αξεπέραστο.

paganis
12-10-10, 10:55
[QUOTE=Driver M;97264]Συμφωνώ απόλυτα ότι ο thp κινητήρας του 207 δεν ανεβάζει εύκολα άλογα, ιδίως σε σχέση με τους tsi. Ωστόσο, μέχρι 240 άλογα (στάδιο 3) αντέχουν με μια χαρά αξιοπιστία και σύντομα προβλέπεται και stage 4 με 260-70 άλογα περίπου.
Δεν είναι τόσο θέμα αξιοπιστίας, όσο ότι ο κινητήρας είναι σχετικά καινούριος και δεν υπάρχει τόση εμπορικότητα όση με τους tsi, ώστε να έχει και ανάλογη βελτίωση. Αν και πάλι, δε βελτιώνεται τόσο εύκολα.

προφανως θα αναφερεσαι στον κινητηρα του rc..που εχει αλλα εμβολα-μπιελες και ελαφρως μεγαλυτερη τουρμπινα..! ο κινητηρας του gt-rally...δεν σηκωνει πολλα-πολλα...

ghost-rider
12-10-10, 15:59
μετα απο αρκετες γνωμες μαλλον με πεισατε....κοιταω πλεον προς audi s3 μερια

Αν και ειμαι χιλιοκραγμενος υποστηρικτης του VAG δεν καταλαβα πως μπηκε το S3 στο παιχνιδι.. Κατι αντιστοιχο στο στρατοπεδο που αναφερεσαι ειναι το ταυταυ ροουντστερ..

Εψαχνες για ροουντστερ. Το χατσμπακ δεν εχει σαν αυτοκινητο καμια επαφη.
Γενικοτερα τα ροουντστερ ειναι λιγο περιεργα αυτοκινητα. Εχουν φανατικους οπαδους και φανατικους εχθρους, ενω καποιος που κοιτα γενικα ενα αμαξι αν παρει ροουντστερ μαλλον θα τσινισει στην πορεια.

Το ροουντστερ απευθυνεται σε εναν ανθρωπο που αναπολει και λιγο το παρελθον με τα καμπριολε και τις εκδρομες με μουσικη και τραγουδι...
Απευθυνεται σε καποιον που ειναι και λιγο ρομαντικος και τα καλοκαιρινα βραδια θα το ανοιξει να χαζευει τ αστερια. Αν και στριμωχτα συνηθως μεσα, απευθυνονται σε αθρωπους που δεν αντεχουν να αισθανονται εγκλωβισμενοι. Ως ενα βαθμο η νοοτροπια του οδηγου ενος καμπριο ταιριαζει με αυτη ενος μοτοσυκλετιστη.
Ενας τετοιος ανθρωπος μαλλον δεν μπορει να συμβιωσει με τη συγχρονη κοφτη και ορθολογιστικη γραμμη ενως χατσ μπακ, ανεξαρτητως εργοστασιου κατασκευης..
Ενω αντιθετα αν κοιτας για κλειστο και σου αρεσε το Ζετακι εμφανησιακα, πιστευω οτι δεν θα αντεξεις τις οποιες υποχωρησεις ζητησει το καμπριο στην πορεια.
Καποιοι που τα περνουν επειδη αρεσουν στις κοπελιες(κ ομως ειναι κινητρο για καποιους) η τα πουλανε γρηγορα, η καταληγουν να τα βγαζουν εξω μονο οταν μυριζονται παρουσια θυληκου...

Τωρα μια ερωτηση ρε παιδια.
Εχω δει live rx-8(231 ps) να ξετιναζει s2000.
Εχω δει 330 να κανει ασηκωτο το μεγαλο rx-8.
Πως γινεται το τριλιτρο Ζ3 οπως λετε να μην τα βαζει με το χοντα?

m-power_01
12-10-10, 16:10
Για την σύγκριση που λες Ηλία δεν γνωρίζω αλλά φαντάζομαι ότι παίζει ρόλο η συμπίεση των s2k kai rx8 που είναι λοττο τι έχει το κάθε ένα . Η μειωμένη ροπή τους σε σχέση με μ54β30 αν μιλάμε για ρεπριζ ... Και για τη Ζ θυμάμαι ότι η αεροδυναμικη της πάσχει
δεν ξέρω συλλογισμό κάνω

z3 2.2
12-10-10, 18:58
.
Εχω δει live rx-8(231 ps) να ξετιναζει s2000.
Εχω δει 330 να κανει ασηκωτο το μεγαλο rx-8.
Πως γινεται το τριλιτρο Ζ3 οπως λετε να μην τα βαζει με το χοντα?

1)Αν ειναι μαμα και τα δυο το rx χανει απο το s2k και απο εκκινησεις αλλα και απο τσουλητες 2ρες,οπως επισης και απο 140-230++
2)Τα παντα ειναι δυνατα
3)Το θεωρω ως ενα πολυ συναρπαστικο πατημα με αμφιβολα αποτελεσματα τα οποια θα κριθουν καθαρα απο το 6αρι του s2k και την ικανοτητα των δυο οδηγων.
Ακομα και απο ρολλ με χαμηλες στροφες το honda θα ζοριστει καπως στην αρχη αλλα μολις αρχισει και στροφαρει ειναι πραγματικα εκνευριστικος ο ρυθμος που ανοιγει!!!

Ολα αυτα τα λεω στιριζιμενος στην επι 3+ χρονια ανελεητη μαχη μου με το s2k του κολλητου μου ακομα και στο παρκαρισμα!!!

paganis
12-10-10, 23:47
Τωρα μια ερωτηση ρε παιδια.
Εχω δει live rx-8(231 ps) να ξετιναζει s2000.
Εχω δει 330 να κανει ασηκωτο το μεγαλο rx-8.
Πως γινεται το τριλιτρο Ζ3 οπως λετε να μην τα βαζει με το χοντα?[/QUOTE]

με ενα 206 τουρμπατο που ειχα ...τα ρχ 8 231 μαμα...ηταν απλα τσαμπα βενζινες,διοτι δεν πανε ,ουτε απο σταση, ουτε απο ρεπριζ...τα σ2κ...ηταν μακραν καλυτερα και πιο ανταγωνιστικα..και αν εκανες λαθος στην εκκινηση,..,πολυ δυσκολο να τα μαζεψεις...παρολο την μεγαλυτερη ιπποδυναμη του πεζο! με τριλιτρο δεν ξερω αν ειχα ανοιξει....οποτε δεν μπορω να εχω και γνωμη...

deepBLUE
13-10-10, 02:06
Λευτερη μπορει να το εχεις δει αλλα ηξερες τι ειχε κατω απο το καπο το καθε αυτοκινητο ?

gnx
13-10-10, 10:13
https://www.car.gr/classifieds/cars/view/941333/

https://www.car.gr/classifieds/cars/view/900251/

το γνωστο, https://www.car.gr/classifieds/cars/view/840389/

https://www.car.gr/classifieds/cars/view/900450/

billis
19-10-10, 14:50
Παιδια σας ευχαριστω ολους για τις γνωμες σας ημουν στο στρατοπεδο και δεν μπορουσα να μπω....γενικα ψαχνω ενα αμαξι που να ειναι πολυ γρηγορο χωρις τρελα κυβικα και με σχετικα λιγα λεφτα 10-12...

Ptboul
19-10-10, 15:03
Παιδια σας ευχαριστω ολους για τις γνωμες σας ημουν στο στρατοπεδο και δεν μπορουσα να μπω....γενικα ψαχνω ενα αμαξι που να ειναι πολυ γρηγορο χωρις τρελα κυβικα και με σχετικα λιγα λεφτα 10-12...

Τότε μιλάμε για Golf tsi 140hp 1.400cc, grande punto t-jet, colt czt turbo κ 207 rallye 150 HP :wassat:

dimis_gr
19-10-10, 15:33
Τότε μιλάμε για Golf tsi 140hp 1.400cc, grande punto t-jet, colt czt turbo κ 207 rallye 150 HP :wassat:

+100000000 από μένα

φίλε μου δυστηχώς τότε δεν θα πάρεις bmw εκτός αν βρεις τουρμπισμένο κανένα 36αρι-46αρι-Ζ3

deepBLUE
19-10-10, 15:41
Παιδια σας ευχαριστω ολους για τις γνωμες σας ημουν στο στρατοπεδο και δεν μπορουσα να μπω....γενικα ψαχνω ενα αμαξι που να ειναι πολυ γρηγορο χωρις τρελα κυβικα και με σχετικα λιγα λεφτα 10-12...

Εγω στη θεση σου θα κοιταζα και για seat ibiza cupra

john batselas
04-02-12, 21:55
το s-2000 ειναι λιγο πιο γρηγορο στην ευθεια οχι σπουδαια πραγματα..αλλα σιγουρα θα εισαι πισω.στις στροφες αναψε τσιγαρο ή κανε πως δεν το ειδες.

χαχαχαχαχα!! για αλλη δουλεια φτιχτηκε αυτο για αλλη η Ζ3