PDA

Επιστροφή στο Forum : Δυναμομέτρηση 335i



stratos
09-10-10, 01:45
Ηταν ένα κρύο μεσημέρι. Η θερμοκρασία στους 20 βαθμούς. Η ασπρούλα ηρέμησε για λίγο μέχρι να πέσει η θερμοκρασία της. Οι συνεννοήσεις έγιναν πάλι με τον ίδιο συντάκτη του περιοδικού όπως και την προηγούμενη φορά.


Ο φωτογράφος δεν ήταν διαθέσημος εκείνη την στιγμή. Βγήκε ένας σχιστομάτης απο τα γραφεία που φαινόταν γνωστή φάτσα αλλά δεν ξέρω τι μου θύμιζε. Ο φωτογράφος ήταν απασχολημένος για να γίνει φωτογράφηση και παρουσίαση του αυτοκινήτου γιατί ο Ιαπωνας ήταν κάποιος απο τους γνωστούς drifters που είχε επισκευτεί για λίγο την χώρα μας όπως έμαθα στη συνέχεια και ο φωτογράφος θα πήγαινε μαζί του. Το χαμόγελο του Ιάπωνα όταν ξεκίνησα την μηχανή και άκουσε το γλυκό σφύριγμα των τουρμπινών ήταν όλα τα λεφτά.

Η ασπρούλα κατηφόρησε κάτω απο τα γραφεία του περιοδικού όπου δεθηκε ευλαβικά πάνω στο δυναμόμετρο. Αφού ρόλαρε για λίγο, τα λάστιχα ψεκάστηκαν με κόλλα μιας και η πρόσφυση θα ήταν αδύνατη στην κατάσταση που ήταν (ατιμο ΣΕΦ).

Ανέβασμα ταχυτητας, κούμπωμα 5ης που είναι 1:1 και το γκάζι κόλλησε στο πάτωμα. Το αποτέλεσμα φαίνεται παρακάτω:

https://img838.imageshack.us/img838/6605/dynophotoshoped.jpg (https://img838.imageshack.us/i/dynophotoshoped.jpg/)


Ξέρω, μ@λ@κία να μην φαίνονται τα νούμερα αλλά δεν γίνεται να τα ανακοινώσω μέχρι να κυλοφορήσει το περιοδικό. Οπότε στην αναμονή για το power techniques Νοεμβρίου όπου θα ανακοινωθούν στην στήλη dynofighters. Ελπίζω στην επόμενη μου άδεια να επιτρέπει ο καιρός φωτογράφιση και μέτρηση για να γίνει σωστή παρουσίαση στο περιοδικό.

Lefteris116
09-10-10, 01:50
Ανυπομωνουμε για τα νουμερα....Μου μυριζει κατι πολυ καλο.....

manos
09-10-10, 01:55
ο λαος απαιτει

υποδυναμη και ροπη!!!!

ΔημήτρηςΜ3
09-10-10, 04:10
αλογα??????????

manos
09-10-10, 04:30
ο λαος απαιτει

υποδυναμη και ροπη!!!!

ποπο ο δολοφονος την σκοτωσα την λεξη....:thumbsdown:

ιπποδυναμηηηη

GARRETTMAN
09-10-10, 05:23
Γκουχ γκουχ...:th_Laie_67-1:

aristent
09-10-10, 06:25
Eιχα καιρο να παρω Power Techniques ...το Νοεμβρη λοιπον!!!

Μυριζομαι ΦΟΒΕΡΑ ΝΟΥΜΕΡΑ!!!!!

Τα τουρμπο "διψανε"για κρυο αερα!!!!.....ακου μεσημεριατικα μονο 20 βαθμους!!!!......τι πιο ιδανικο???......οχι οτι και σε υψηλοτερες θερμοκρασιες δεν εισαι δυνατος αλλα οι συνθηκες βοηθανε για λιγη αποδοση παραπανω.

Βαλε με την πρωτη ευκαιρια και λαστιχα να περναει η δυναμη και στο δρομο!....η βαλε αυτοματο ψεκαστιρι κολλας στα πισω λαστιχα!!!:whistle::thumbsup:

nikos1400
09-10-10, 06:49
Power techniques, Νοεμβρη.

Θα σε'χει παρουσιαση κατι, ή μονο δυναμομετρηση ?

Ποτε κυκλοφορει αληθεια το περιοδικο ? Και εγω εχω αρκετο καιρο να παρω.

Stamatis
09-10-10, 08:28
Να ζητησεις ποσοστα Ζτρατακια.
Τοσος κοζμος θα παρει το περιοδικο για παρτη ζου.
Ωραια φουσκωνει παντως ειδικα εκει στο τελος.

VanVIC
09-10-10, 10:59
Λοιπόν η "ασπρούλα" (πόσο αθώο ακούγεται...) του Στράτου, μέσα, εκεί που τα υπόλοιπα αυτοκίνητα έχουν το stick για τις ταχύτητες (είτε manual ή auto) είναι όπως βλέπετε στην εικόνα:

https://www.carbodydesign.com/archive/2009/06/04-us-air-force-x1-vapor-concepts/Vapor-Challenger-Concept-08-lg.jpg

Μπράβο ρε αδέκαστε Στράτο !
:warriorsmiley:

VanVIC
09-10-10, 11:06
https://images.bidorbuy.co.za/user_images/827/433827_17.JPG

ναι ρε, ο Στράτος είναι σας λέω !

Stathis
09-10-10, 11:31
μπραβο στρατο!

σιγα το μυστικο ρε παιδια, αν μετρησεις τα κουτακια φαινεται ποσα αλογα ειναι!
νοτ μπαντ! ;)

sofos 2.8i
09-10-10, 12:28
Ωραιος ο Στρατος!Ετσι θα εχω και αποδειξεις για μια διαφωνια που ειχα με ενα φιλο για τις επιδοσεις που εχει ενα 3.35 βελτιωμενο.Περιμενω το περιοδικο τωρα,καταλαβες τι μας κανεις?

stratos
09-10-10, 12:32
Χαιρετώ την παρέα.

Για να μην σας βάλω σε τζάμπα έξοδα γιατί έξοδο είναι να αγοράσεις ένα περιοδικό στις μέρες μας θα το αγοράσω πρώτα εγώ να σας πώ οτι όντως υπάρχει η δυναμομέτρηση.

Το αυτοκίνητο συνεχίζει να είναι δυνατό ώς τον κόφτη παρόλλο που η ροπή και η ιπποδύναμη παίρνουν την κατηφόρα.

Και πάλι σας ευχαριστώ πολύ για τα καλά σας λόγια. Το αυτοκίνητο με την πρώτη ευαιρία θα βελτιωθεί σε φρένα, λάστιχα και ανάρτηση

lourbas
09-10-10, 12:40
Στρατο κ απο εμενα εχει τις καλυτερες ευχες για την ασπρουλα σου!
Θα τα πουμε κ απο κοντα αν εχεις καμια αδεια, να πιουμε κ κανα καφε μολις επιστρεψω κ εγω απο το εξωτερικο!

Ποτε θα βγει το περιοδικο???

stratos
09-10-10, 12:45
Γειά σου Παναγιώτη. Σήμερα είναι η τελευταία μέρα άδειας μου και επιστρέφω Διδυμότειχο αύριο. Μόλις επιστρέψω και έρθεις και εσύ θα χαρώ πολύ να κάνουμε μια δοκιμή όπως τις παλιές μέρες.

Λογικά η δυναμομέτρηση θα βγεί στο επόμενο περιοδικό. Αν πάρω άδεια μέσα στον Νοέμβρη πριν τις εκλογές θα κάνουμε και φωτογράφιση για το περιοδικό Δεκεμβρίου

dblade
09-10-10, 14:53
Εχεις ανεβασει πιεση προγραμμα?? παντως αν μετρησα καλα ειναι καπου 380 πολυ καλα μπορω να πω.

stratos
09-10-10, 17:03
Εχεις ανεβασει πιεση προγραμμα?? παντως αν μετρησα καλα ειναι καπου 380 πολυ καλα μπορω να πω.

Η πίεση είναι όντως λίγο ανεβασμένη και δεν έχω πρόγραμμα reflash αλλά παράλληλο εγέφαλο που ρυθμίζει την λειτουργία του αυτοκινήτου. Περισσότερες λεπτομέρειες φυσικά μπορούν να βρούν όλοι στην θεματική ενότητα twin turbos

Η κλίμακα που υπάρχει στο διάγραμμα για την ιπποδύναμη και την ροπή δεν ξεκεινούν απο το 0 οπότε δεν βγαίνει απλά μετρώντας γραμμούλες ;)

BILL007
09-10-10, 18:14
Η κλίμακα που υπάρχει στο διάγραμμα για την ιπποδύναμη και την ροπή δεν ξεκεινούν απο το 0 οπότε δεν βγαίνει απλά μετρώντας γραμμούλες ;)


Οh yes...thumbthumbthumb

lourbas
09-10-10, 19:31
Στρατο χρησιμοποιεις μεθανολη πλεον?
Με τις θερμοκρασιες τι παιζει ?

Επεσαν αρκετα η νορμαλ σε σχεση με πριν?

stratos
09-10-10, 19:47
Προς το παρόν εχω ανεβάσει την πίεση στην αντλία βενζίνης, αυξάνοντας σημαντικά το duty cycle της. Αυτό φυσικά είναι πάρα πολύ επικίνδυνο γιατί οποιαδήποτε στιγμή μπορεί να μας αφήσει χρόνους απροειδοποίητα αφού η αντλία υψηλής πίεσης είναι γνωστό οτι στα Ν54 έχει θέμα σε αυτοκίνητα χωρίς βελτίωση. Το σίγουρο είναι οτι για να έχεις τέτοια ιπποδύναμη και ροπή πρέπει να σπρώξεις παραπάνω καύσιμο. Η λύση της μεθανόλης είναι κάτι που θα μας απασχολήσει στο μέλλον μιας και είναι σχεδόν αδύνατο να συνεχίσει να ανεβάζει αυτή τη πίεση με ασφάλεια και η πίεση της αντλίας βενζίνης πρέπει να κατέβει. Η λειτουργία της επανέρχεται σε φυσιολογικά επίπεδα μόλις επιστρέψεις σε λιγότερο επιθετικό χάρτη

dblade
09-10-10, 22:09
Παντως στρατο εχω παθει πλακα με την ροπη που βγαζεις!!!!!!!:shok::shok::shok::shok: τοση εβγαζε το subaru wrc του 2005!!!
Εδω θα σανηδωσεις 4αρτη θα κανει over και θα σπιναρι απο την ροπη φανταζομαι...

VanVIC
09-10-10, 22:13
Στράτο το έχεις ψάξει για αντλία "heavy duty" ?

Stamatis
09-10-10, 22:14
Ρε τον πικατσου τον Σδραδο.

Ετοιμος να μοιρασει.... Πικατσουνες ειναι.

stratos
10-10-10, 01:01
Στράτο το έχεις ψάξει για αντλία "heavy duty" ?

Αρχικά Βεγγέλη χαίρομαι που επανήλθες στις συζητήσεις μας. Ελπίζω τα (μεγάλα) προβλήματα της καθημερηνότητας να βρίσκουν διέξοδο ξαλαφρώματος σε αυτόν τον διαδυτιακό τόπο.

Το θέμα αντλίας το έψαξα, μάλλον οι Αμερικάνοι το έψαξαν πολύ διεξοδικά. Δεν υπάρχει άλλη λύση ετός απο την αντλία που έχω και έχει πάνω της τον τελευταίο (τρίτο για την ακρίβεια κωδικό). Το group VAG έχει την τύχη να έχει aftermarket σωθηκά για την αντλία τους. Εμείς ακόμα όχι παρόλλο που αντιπετωπίζουν πολλοί αυτό το πρόβλημα. Ο φίλος μου ο kostandas ψάχτηκε ένα βήμα παραπέρα αλλά η αντλία του Χ6Μ δεν μπορεί να μπεί με τίποτα στον Ν54. Ας ελπίζουμε οτι στο μέλλον θα βρεθεί άποια λύση.


Ρε τον πικατσου τον Σδραδο.

Ετοιμος να μοιρασει.... Πικατσουνες ειναι.

Είδες τι κάνει ο Πίκατσου (Vishnu)? Ενα κύκλωμα είναι λίγο πιο μακρύ και στενό απο ενα πακέτο τσιγάρα είναι και δίνει πάρα πολλές δυνατότητες μέσω του canbus interface που διαθέτει. Πλήρη έλεγχο όλων των παραμέτρων, ακόμα και του ignition advance πoυ είναι το σημαντικότερο.


Παρατηρούσα την δυναμομέτρηση και είδα οτι η δύναμη πέφτει αρκετά κετά τις μεσαίες στροφές μαζί με την ροπή. Τι θα μπορούσε να γίνει για να μην πέφτει έτσι απότομα? Μαζί με τον φίλο GARRETTMAN είπαμε πως ένα σετ αγριότερων εκεντοροφόρων θα έδινε λύση. Ακόμα και να υπήρχε τέτοιο κιτ στην αγορά θα το απέφευγα γιατί είναι εκτεταμένη επέμβαση για τα γούστα μου και δεν θα διακινδύνευα την ομαλή λειτουργία του κινητήρα στις χαμηλές στροφές.

Η άλλη λύση είναι τα μεγαλήτερα turbo (αμήν και πότε). Αυτά θα έδιναν την δυνατότητα μεγαλήτερης παροχής στις ψηλές στροφές, παρόλλο που η πίεση των TD03 που έχω τώρα δεν πέφτει με το καινούριο software.

Μέχρι τώρα παρακολουθούσα το κανάλι Ignition Correction % που με ενδιέφερε άμεσα. Εκανα σήμερα μερικά logs στο Actual DME Ignition Advance να δώ πόσες μοίρες αβάνς δίνει το αυτοκίνητο. Στις μεσαίες δίνει 10 μοίρες ενώ προς τον κόφτη ανεβαίνει στις 12 μοίρες. Πολλά tunes και κυρίως reflashes ή επιθετικά προγράμματα σε εγκεφαλάκια όπως το CP-E έχουν την δυνατότητα να δώσουν έως και 17-18 μοίρες στον κόφτη, και αυτό είναι που ανεβάζει δραματικά την απόδωση στις υψηλές στροφές. Ο Vishnu δεν διαινδυνεύει με κάτι τέτοιο γιατί ναι μεν η δύναμη θα έμενε ψηλά αλλά πρώτο μέλημα είναι η μακροζωία του κινητήρα (φαίνεται άλωστε και με τα πολλά fail saves που έχει στο αβάνς) και μετά η απόλυτη ιπποδύναμη. Οπότε καλήτερα πιο αδύναμο και ασφαλές κοντά στον κόφτη παρά πιο δυνατό και επικίνδυνο για τον κινητήρα.

VanVIC
10-10-10, 08:29
... Ελπίζω τα (μεγάλα) προβλήματα της καθημερηνότητας να βρίσκουν διέξοδο ξαλαφρώματος σε αυτόν τον διαδυτιακό τόπο...
Θα δείξει αγαπητέ Στράτο, θα δείξει...


...Το θέμα αντλίας ... Ο φίλος μου ο kostandas ψάχτηκε ένα βήμα παραπέρα αλλά η αντλία του Χ6Μ δεν μπορεί να μπεί με τίποτα στον Ν54...

Το σκέφτηκα να σου το προτείνω αλλά κρατήθηκα γιατί υπέθεσα οτι θα΄έλεγα "πατάτα". Τελικά "είχε βάση" αλλά προφανώς πρακτικά είναι δύσκολο.
Και για το δικό μου βρέθηκα μπροστά σε τέτοιο πρόβλημα. Η δικιά μου να δείς Ασυμβατότητα...

alexk
10-10-10, 09:58
Στράτο είσαι ευχαριστημένος με την μορφή της καμπύλης ?
Βλέπω ότι μέγιστη ιπποδύναμη είναι στο 60% των στροφών του κινητήρα και μετά πέφτει φουλ.

Εμένα δεν μου φαίνεται πολύ λογικό αυτό (για σπορ οδήγηση).

edit : μόλις είδα ότι έκανες σχόλιο.
Τα νούμερα πρέπει να είναι υψηλά αλλά η καμπύλη κατ'εμέ μόνο καλή δεν είναι.

stratos
10-10-10, 10:00
Δεν περίμενα τέτοια καμπύλη Αλέξανδρε γιατί το αυτοκίνητο είναι πολύ δυνατό ψηλά και ανεβάζει στροφές και ταχύτητα αβίαστα. Θα ήθελα πιο γεμάτη την καμπύλη αλλά δεν γίνεται να τα έχουμε όλα χωρίς τίμημα. Και το τίμημα είναι η αξιοπιστία και αφού είμαι ευχαριστημένος και έτσι τότε δεν υπάρχει κανένα πρόβλημα

GARRETTMAN
10-10-10, 10:55
Παρατηρούσα την δυναμομέτρηση και είδα οτι η δύναμη πέφτει αρκετά κετά τις μεσαίες στροφές μαζί με την ροπή. Τι θα μπορούσε να γίνει για να μην πέφτει έτσι απότομα? Μαζί με τον φίλο GARRETTMAN είπαμε πως ένα σετ αγριότερων εκεντοροφόρων θα έδινε λύση. Ακόμα και να υπήρχε τέτοιο κιτ στην αγορά θα το απέφευγα γιατί είναι εκτεταμένη επέμβαση για τα γούστα μου και δεν θα διακινδύνευα την ομαλή λειτουργία του κινητήρα στις χαμηλές στροφές.

Και γω δεν θα συμφωνουσα σε μια τετοια κινηση αν και η επομενη θα ειναι τα μεγαλυτερα turbo αναγκαστικα...πιστευω πως και με καμια acrapovic θα βελτιωνοταν λιγακι η κατασταση :whistle:

Για να μην σου θυμησω εκεινη την βραδυα με τα μπαμ μπουμ.. :hyper:

Stathis
10-10-10, 11:12
σωστη η παρατηση του αλεξανδρου.
τελικα το μοτερ αυτο ειναι η χαρα του βελτιωτη...
και η χαρα του ανησυχου κατοχου βεβαιως!

θυμαμαι πριν λιγα χρονια στα αντιστοιχα 330, ηθελες "την αρτα με τα γιαννενα" για να παρεις 20 αλογα...

και ο στρατος ηδη ειναι πανω απο 100, με πολυ λογικο κοστος...

οσο για την "πραγματικη δυναμη που δεν συμπιεζεται" τα εχουμε ξαναπει σε αλλα θρεντess... ;)

VanVIC
10-10-10, 11:22
Την ξέρω καλά αυτήν την "Άρτα και τα Γιάννενα"...
Αν ξοδέψει (που δεν χρειάζεται) ο Στράτος όσα είχα ξοδέψει εγώ στον Μ54 για να πάρω 30 άλογα, θα το φτάσει το 335 στα 500 άλογα, τουλάχιστον.

Πλήρωσα και έμαθα...
Μην με ρωτήσετε αν άξιζε.

Panos 316T
10-10-10, 14:25
ρε Στράτο για να καταλάβω , δεν υπάρχει αφτερ μαρκετ μεγαλύτερη τρόμπα [και πιστευω εν συνεχεία και μεγαλύτερα μπεκς] που να κουμπώνει στο δικό σου;
και αν όχι που οφείλεται;

σορυ ,είμαι από κινητό...

alexk
10-10-10, 16:28
Στράτο, οκ με κάλυψες.
Θα είχε ενδιαφέρον να βάλεις στο ίδιο διάγραμμα τις καμπύλες που είχε όταν ήταν εργοστασιακό.



σωστη η παρατηση του αλεξανδρου.
τελικα το μοτερ αυτο ειναι η χαρα του βελτιωτη...
και η χαρα του ανησυχου κατοχου βεβαιως!

θυμαμαι πριν λιγα χρονια στα αντιστοιχα 330, ηθελες "την αρτα με τα γιαννενα" για να παρεις 20 αλογα...

και ο στρατος ηδη ειναι πανω απο 100, με πολυ λογικο κοστος...

οσο για την "πραγματικη δυναμη που δεν συμπιεζεται" τα εχουμε ξαναπει σε αλλα θρεντess... ;)

Στάθη, δεν έφταιγε το 330 αλλά οι κάτοχοί του που δεν είχαν συνείδηση του το τι κάνουν. Κάθε φορά έτσι είναι.
Εγώ π.χ. το Ζ3 να αρχίσω να βάζω εκκεντροφόρους και πίπες, δεν λέει.
Καλύτερα κρατάω τα χρήμματα και αγοράζω Ζ3 Μ.
Στην προκειμένη, το 335 είναι τούρμπο με ότι αυτό συνεπάγεται στο θέμα βελτιώσεων !

Stathis
10-10-10, 16:38
Στάθη, δεν έφταιγε το 330 αλλά οι κάτοχοί του που δεν είχαν συνείδηση του το τι κάνουν. Κάθε φορά έτσι είναι.

σαφως δεν φταιει το αυτοκινητο.
δεν τα σχεδιαζουν στο μοναχο με γνωμονα πως θα τα πειραζουμε πιο ευκολα...

αλλα αυτο ηταν προβλημα για οσους επελεγαν bmw για την πληθωρα θετικων χαρακτηριστικων που εχουν τα αυτοκινητα με την ελικα, αλλα στην πορεια τους εβγαινε το γουστο να βελτιωσουν...thumb

alexk
10-10-10, 16:40
σαφως δεν φταιει το αυτοκινητο.
δεν τα σχεδιαζουν στο μοναχο με γνωμονα πως θα τα πειραζουμε πιο ευκολα...

αλλα αυτο ηταν προβλημα για οσους επελεγαν bmw για την πληθωρα θετικων χαρακτηριστικων που εχουν τα αυτοκινητα με την ελικα, αλλα στην πορεια τους εβγαινε το γουστο να βελτιωσουν...thumb

Σωστά μιλάς, και τώρα με τα τουρμπίδια, ξεσαλώνουν οι ιδιοκτήτες !
:thumbsup:

ΥΓ : πάντως ένα μαμά 335 Ζυριχιώτικο το ξετίναξα στην Γερμανία, κάποιος τους έχει πει ότι μαμά είναι πιο γρήγορο από τα Μ3 Ε46 :whistle:

Stathis
10-10-10, 17:06
ααααχαχαχαχα ακου Ζυριχιώτικο....
κι εδω ετσι τους λεγανε οταν πρωτοκυκλοφορησαν, αλλα τις χασανε τις δικες οι διπλοτουρμπινοι...
τωρα βεβαια στο εφετειο δυσκολεψαν τα πραγματα για τα Μ...

chief
10-10-10, 17:07
ΥΓ : πάντως ένα μαμά 335 Ζυριχιώτικο το ξετίναξα στην Γερμανία, κάποιος τους έχει πει ότι μαμά είναι πιο γρήγορο από τα Μ3 Ε46 :whistle:

κανεις και κοντρες ιερόσυλε ?

Z4 DCT
10-10-10, 17:09
κανεις και κοντρες ιερόσυλε ?

Πω πω και γω δεν το περιμενα αυτο απο τον Αλεξη.......:shok::shok:











:thumbsup:

alexk
10-10-10, 17:37
Μα είναι το παπάρι το 20χρονο με μια γκομενίτσα (μπάζο κι'όλας) και κάνει τον γλήγορο.
Όταν τυχαίως τον συνάντησα στο ίδιο πρατήριο κατάλαβε τι είναι το δικό μου.
Εγώ παρεπιπτόντως γυρνούσα με την γυναίκα μου από το Ρινγκ, φουντωμένος, με γόμμα στα λάστιχα κτλ.

Τον έριξα κυάλι :rally:

Z4 DCT
10-10-10, 17:40
Μα είναι το παπάρι το 20χρονο με μια γκομενίτσα (μπάζο κι'όλας) και κάνει τον γλήγορο.
Όταν τυχαίως τον συνάντησα στο ίδιο πρατήριο κατάλαβε τι είναι το δικό μου.
Εγώ παρεπιπτόντως γυρνούσα με την γυναίκα μου από το Ρινγκ, φουντωμένος, με γόμμα στα λάστιχα κτλ.

Τον έριξα κυάλι :rally:

:hystericalbs1: :th_Laie_67-1:

chief
10-10-10, 17:45
Τον έριξα κυάλι :rally:
ελα ρε Γιωργαρα !!!!

alexk
10-10-10, 17:45
και κάνει τον γλήγορο.


Να εξηγήσω κάτι, Γερμανία πηγαίνω ήρεμα με 220-240.
Ο γλήγορος πήγαινε με 140, έκανε στην άκρη και μετά πάτησε τέρμα και κόλλησε προφυλακτήρα.
Εντάξει, η μέγιστη ΜΑΛΑΚΙΑ κατ'εμέ.
Είτε τρέχεις είτε δεν τρέχεις, τα υπόλοιπα είναι ανωριμότητες.
Οι 335/135 πάντως σαν ταύροι που τους κουνάς κόκκινο μαντήλι είναι, τα Μ3,Μ5,Μ6 δεν αντιδρούν έτσι (Στρατο μην με παρεξηγάς, για εδώ μιλάω).

VanVIC
10-10-10, 17:45
...Στάθη, δεν έφταιγε το 330 αλλά οι κάτοχοί του που δεν είχαν συνείδηση του το τι κάνουν. Κάθε φορά έτσι είναι.
Εγώ π.χ. το Ζ3 να αρχίσω να βάζω εκκεντροφόρους και πίπες, δεν λέει.
Καλύτερα κρατάω τα χρήμματα και αγοράζω Ζ3 Μ.
...


σαφως δεν φταιει το αυτοκινητο.
δεν τα σχεδιαζουν στο μοναχο με γνωμονα πως θα τα πειραζουμε πιο ευκολα...
αλλα αυτο ηταν προβλημα για οσους επελεγαν bmw για την πληθωρα θετικων χαρακτηριστικων που εχουν τα αυτοκινητα με την ελικα, αλλα στην πορεια τους εβγαινε το γουστο να βελτιωσουν...thumb

Κατ'αρχήν ζητώ συγνώμη για το off-topic αλλά είμαι σίγουρος οτι ο Stratos μου επιτρέπει.

Αλέξη θεωρητικά συμφωνώ απόλυτα μαζί σου (είμαι πλέον σε θέση να το καταλάβω) αλλά τί γίνεται αν δεν μπορεί κάποιος εξ'αρχής να αγοράσει ένα Μ ?
Προσωπικά ξεκίνησα απο Ζ3 1.9 και "στον δρόμο" μου "άνοιξε η όρεξη" όπως το ερμηνευει κι ο Στάθης.
Λίγο το forum, λίγο το οτι οι δουλειές πήγαιναν καλά, δεν ήθελε και πολύ...
Τότε που αγόρασα το δικό μου μεταχειρισμένο, το Ζ3Μ (επίσης μεταχ) κόστιζε τουλάχιστον τα διπλά.
Στην δική μου περίπτωση αυτό που τελικά κατάφερα έιναι να νιώθω την χάρά της δημιουργίας ενός Ζ3 λίγο ξεχωριστού αλλά μου κόστισε και μια μικρή περιουσία (με σημερινές τιμές των Ζ3Μ ίσως να μπορούσα να έχω και 2 απο δαυτα τελικά...)

Για το αν άξιζε δεν πρέπει να σας πώ γιατί ενδεχομένως και να μην είμαι αντικειμενικός. Σίγουρα όμως δεν το 'χω μετανιώσει.
Και όταν καμιά φορά αρχίζω να με αμφισβητώ, αρκεί μια βόλτα...
thumb

VanVIC
10-10-10, 20:53
Στα του Στράτου πάλι:

Κάπως έτσι τα βλέπει απο μέσα ο χειριστής της γνωστής πριονοκορδέλας:
:thumbsup:

stratos
10-10-10, 22:01
Καλησπέρα από Διδυμοτειχο. Βρισκομαι 1080 χιλιόμετρα οδικώς μακριά από την ασπρουλα και δυσκολευομαι κάπως να απαντήσω και να κάνω διαγράμματα από το κινητό.

Αρχικά να πω ότι δεν ξέρω γιατί δεν υπάρχουν αφτερμαρκετ αντλίες. Η αγορά του 335 τουλάχιστον στην Αμερική είναι αρκετά μεγάλη

Τα Μπεκ μέχρι και πριν λίγο το προγραμα επαρκουσαν με duty cycle < 50%. Τώρα θα πρέπει να λογκαρω ξανά το κανάλι τους.


Θα ήθελα να κάνω και εγώ ένα μικρό οφ τοπικ μιας και δεν είναι το θέμα μας αυτό. Το 335 μαμά είναι πιο αργό σε εκκίνηση και πιο γρήγορο σε ρεμπριζ από ένα Μ3 αποδεδειγμένα. Το Μ3 μαζεύει την διάφορα μετά τα 180 και στα 220-240 έχει ισοφαρίσει την διάφορα. Πάντα για μη τσε ες ελ


Sent from my iPhone using Tapatalk

paganis
11-10-10, 00:13
Καλησπέρα από Διδυμοτειχο. Βρισκομαι 1080 χιλιόμετρα οδικώς μακριά από την ασπρουλα και δυσκολευομαι κάπως να απαντήσω και να κάνω διαγράμματα από το κινητό.



Sent from my iPhone using Tapatalk

γεια σου Στρατακο..ελπιζω να εφτασες καλα επανω και να μην ταλαιπωρηθηκες πολυ! τωρα για τα διαγραμματα...καπου μας αφηνεις να πιασουμε το νοημα...μια βολτιτσα ομως, θα μας δωσει και την ουσια! να το χαιρεσαι ..φιλαρακι..και ελπιζω στην επιστροφη σου να κλεισεις αρκετα στοματα...!
ΥΓ.. βαλε καμια χαντρα και αγιασμο... υπαρχει και κακο ματι!

nikos1400
17-10-10, 03:02
Μα'στα...

Στο θεμα μας τωρα.
Εδω κραταω το τευχος Οκτ του περιοδικου (τωρα κοιταω παλι το πρωτο ποστ του Στρατου που λεει "τευχος Νοε."). Δεν πειραζει, βιαστικα το πηρα, πηγαινοντας για δουλεια.

Στη στηλη "Dyno Fighters", εχει στα αποτελεσματα εναν Στρατο με 335i και 416ps. Μαλιστα. 'Νταξει, καλα ειναι...:D

Για να δουμε τον αλλο μηνα.
Τι αλλαξε απο τότε Στρατο, και πότε ηταν η πρωτη αυτη μετρηση ?


Αναλογως τα νουμερα τωρα, θα πεις να σου δωσουνε καμμια 5-ημερη τιμητικη !! :thumbsup:



Με την ευκαιρια, εχω πολυ καιρο (χρονια) να παρω το περιοδικο (και γενικα εντυπο).
Φαινεται πιο ποιοτικο σε περιεχομενο απο οτι παλιοτερα (αν θυμαμαι καλα).

stratos
17-10-10, 22:52
Καλησπέρες από Βορεια και πάλι.

Η προηγούμενη δυναμομετρηση ήταν όντως 416.2 ps και 58.6 kgm ροπης η περίπου 586 Nm. Από τότε πέρα από την αλλαγή σκαστρας, τις διπλές εισαγωγές και το ψυγείο λαδιού που δεν προσφέρει ισχη έχει μπει πολύ διαφορετικό προγράμμα με εντελώς διαφορετική φιλοσοφία στην διαχείρηση καυσίμου και ανάφλεξης. Το προγραμμα είναι στην ουσία αυτό που έχει παίξει μεγάλο ρόλο.

Το νούμερο θα σας το ανακοινώσω σύντομα, μάλιστα θα έρθω σε συνενοηση με τον συντάκτη μήπως μπορέσω να το κάνω λίγο πιο νωρίς. Δεν είναι πολύ τραγικές οι διάφορες ιπποδυναμης όσο της ροπης που αν συνεχίσουμε έτσι ο συμπλεκτης θα μας αφήσει χρόνους σύντομα


Sent from my iPhone using Tapatalk

GARRETTMAN
18-10-10, 18:04
αν συνεχίσουμε έτσι ο συμπλεκτης θα μας αφήσει χρόνους σύντομα

Εγω ακομα απορω πως δεν το χει κανει ηδη...:rally:

Χρίστος
18-10-10, 18:11
να γινει η αγορα αφτερμαρκετ και να καθεται στο ραφι.....για παν ενδεχομενο...

stratos
18-10-10, 18:30
Συμπλεκτης και φρενα είναι οι επομενοι βελτιωτικοι στοχοι αν το μπατζετ δεν μικρηνει αποτομα απο τα λαστιχα. Ουφ ρε γμτ, παλι καλα που ερχονται και Χριστουγεννα.

stratos
22-10-10, 16:57
Υστερα απο συνεννόηση με τον συντάκτη του περιοδικού έχω την άδεια να δημοσιεύσω την ιπποδύναμη για τον κόσμο του bmwfans.gr και μόνο.

https://img249.imageshack.us/img249/8203/335kali.png (https://img249.imageshack.us/i/335kali.png/)



Το αυτοκίνητο αυτή την στιγμή το πήρε ένας πολύ καλός φίλος και συνεργάτης μου και βρίσκεται σε συνεργείο για προσθήκη ψεκασμού μεθανόλης. Η μεγάλη πίεση στην αντλία βενζίνης μόνο πρόβλημα θα δημιουργούσε στο μέλλον. Οπότε επειδή για αυξηση ιπποδύναμης χρειαζόμαστε και αέρα και καύσιμο, αντί να ταλαιπωρήται η αντλία θα σπρώχνουμε και λίγο ζουμί για καύσιμο μα κυρίως να κρατιέται δροσερός ο κινητήρας. Αναρωτιέμαι τι παραπάνω θα δώσει αν και σύμφωνα με τον Vishnu και την επικοινωνία που είχαμε δύσκολα θα δώ παραπάνω νούμερα. Αναμένουμε καινούρια δυναμομέτρηση

PANOS-E60
22-10-10, 17:06
:shok::shok::shok::shok::shok::shok:
wow !

NICK_M3
22-10-10, 17:16
Υστερα απο συνεννόηση με τον συντάκτη του περιοδικού έχω την άδεια να δημοσιεύσω την ιπποδύναμη για τον κόσμο του bmwfans.gr και μόνο.

https://img249.imageshack.us/img249/8203/335kali.png (https://img249.imageshack.us/i/335kali.png/)



Το αυτοκίνητο αυτή την στιγμή το πήρε ένας πολύ καλός φίλος και συνεργάτης μου και βρίσκεται σε συνεργείο για προσθήκη ψεκασμού μεθανόλης. Η μεγάλη πίεση στην αντλία βενζίνης μόνο πρόβλημα θα δημιουργούσε στο μέλλον. Οπότε επειδή για αυξηση ιπποδύναμης χρειαζόμαστε και αέρα και καύσιμο, αντί να ταλαιπωρήται η αντλία θα σπρώχνουμε και λίγο ζουμί για καύσιμο μα κυρίως να κρατιέται δροσερός ο κινητήρας. Αναρωτιέμαι τι παραπάνω θα δώσει αν και σύμφωνα με τον Vishnu και την επικοινωνία που είχαμε δύσκολα θα δώ παραπάνω νούμερα. Αναμένουμε καινούρια δυναμομέτρηση

στράτο Γ@ΜΑΤΟ ΝΟΥΜΕΡΟ αλλά δεν μου αρέσει η καμπύλη ρε συ....γιατί τόσο νωρις και μετά πτώση????

βγάλε λιγότερα αλλά με άλλο φάσμα....!!!!:whistle:

γίνεται αυτό που σου λέω?

m-power_01
22-10-10, 17:27
υποψιάζομαι , οτι ψηλα ο Στρατος παιζει με πολυ safe αβανς! Πιστευω οτι με λιγο πιο αγρια αντιμετωπιση θα εβλεπε καλυτερη καμπυλη! Βεβαια αν εχουμε και στην ακρη του μυαλου μας λιγο την μακροζωια του κινητηρα, δεν κανει και ασχημα

aristent
22-10-10, 17:30
:gun_bandana::eek::1::notworthy::nitro::thumbsup:

Εχω μεινει αφωνος!!!456 αλογα 66 κιλα ροπης???
ολα αυτα με μαμα αναρτησεις/ζαντολαστιχα/διαφορικο/σασμανκλπ.κλπ.....
150 αλογα παραπανω και ολα δουλευουν ρολοϊ????αυτα ειναι αποτελεσματα καλης βελτιωσης και αντοχης μηχανικων μερων!!!!

Μπραβο Στρατο!!!!
Ελπιζω αυτη τη δυναμη να την περνας και στο δρομο με τα νεα σου μπαξιματα(λαστιχα/συμπλεκτη)!!!:thumbsup:

Αν και πιστευω οτι τα δυναμομετρα δειχνουν λιγο μειωμενες αποδοσεις επειδη οι φυσικη ροη του αερα στο μπροστινο μερος του αυτοκινητου μετα την δευτερη εκατονταδα χιλ. ειναι αδυνατο να επιτευχθει επανω σε ενα δυναμομετρο οσο δυνατα και να φυσανε τα ανεμιστιρια!!!
οσο για safe mode που κοβει την ιπποδυναμη επειδη δεν κινειται το εμπρος συστημα...εκει δεν ξερω εαν υπαρχει καποιο θεμα....

Αλλα τι συζηταμε ....456 αλογα δεν ειναι αρκετα?:original:

:ranting2:θελω και εγω 35αρι μοτερ!!!!

stratos
22-10-10, 21:47
Πανό, Νίκο, Σπύρο και Άρη και φυσικά όλους σας ευχαριστώ για τακαλα σας λόγια.

Η καμπύλη οντως είναι πολύ πεσμένη από τις μεσαίες και μετά. Το κλοτσιμα της ροπης από χαμηλά δίνει όμως την αίσθηση οτι το πέσιμο της καμπυλης είναι ανύπαρκτο όταν οδηγείς.

Όπως είπε και ο Σπυρος συμβαίνει επειδή είναι πολύ safe το αβανς. Μόνο 12 μοίρες στον κοφτη που πολλά tunes δουλεύουν με πάνω από 15 μοίρες και αγγίζουν και τις 18 μοίρες προπορειας ανάφλεξης. Αποφασίστηκε να γίνει έτσι με κύριο σκεπτικό την αξιοπιστία στο πέρασμα του χρόνου και την δύναμη χαμηλά, εκεί που στροφαρει ο κινητήρας στο περισσότερο χρόνο του.

Φανταζομαι τώρα ότι με τα ζουμία δεν θα δω παραπάνω δύναμη ψηλά, θα έχω όμως το κεφάλι μου ήσυχο για την αντλία καυσίμου και για την σωστή ψύξη το καλοκαίρι.

Το κακό είναι ότι με σχεδόν 66.5 kgm ροπης ο συμπλεκτης θα μας αφήσει πολύ σύντομα δυστηχως...


Sent from my iPhone using Tapatalk

VanVIC
22-10-10, 22:02
66 κιλά ?!?!
WTF ?!?!?!

Αντε ν΄ανοίξεις ρολλ μαζί του...

Dim135
22-10-10, 22:16
μπραβο στρατο ωραια νουμερα

Thomelef
22-10-10, 22:53
πολύ πράμα ρε η ασπρούλα λέμε...
μπράβο ρε στράτο...πολύ μπουρί
το αμάξι λέμε...66 κιλά ροπή!!!

lourbas
23-10-10, 00:36
Strato εξαιρετικα νουμερα κ μπραβο για το αποτελεσμα σου!
Εμενα προσωπικα το μονο που θα με ''προβληματιζε'' θα ηταν λιγο οι καμπυλες που ισως πρεπει να ερθουν προς τα δεξια λιγο....thumb

Βεβαια λεπτομερειες ειναι αυτα μπροστα σε τετοια νουμερα!thumb

Tsakirakos
23-10-10, 01:07
ωραιος! αν το ανεβασεις προς θρακη, κανουμε μια δοκιμη με του ξαδερφου μου το LEON 1.8Τ? θα εχει πολυ ενδιαφερον η συγκριση!

z3outofmind
23-10-10, 01:28
Πανό, Νίκο, Σπύρο και Άρη και φυσικά όλους σας ευχαριστώ για τακαλα σας λόγια.

Η καμπύλη οντως είναι πολύ πεσμένη από τις μεσαίες και μετά. Το κλοτσιμα της ροπης από χαμηλά δίνει όμως την αίσθηση οτι το πέσιμο της καμπυλης είναι ανύπαρκτο όταν οδηγείς.

Όπως είπε και ο Σπυρος συμβαίνει επειδή είναι πολύ safe το αβανς. Μόνο 12 μοίρες στον κοφτη που πολλά tunes δουλεύουν με πάνω από 15 μοίρες και αγγίζουν και τις 18 μοίρες προπορειας ανάφλεξης. Αποφασίστηκε να γίνει έτσι με κύριο σκεπτικό την αξιοπιστία στο πέρασμα του χρόνου και την δύναμη χαμηλά, εκεί που στροφαρει ο κινητήρας στο περισσότερο χρόνο του.

Φανταζομαι τώρα ότι με τα ζουμία δεν θα δω παραπάνω δύναμη ψηλά, θα έχω όμως το κεφάλι μου ήσυχο για την αντλία καυσίμου και για την σωστή ψύξη το καλοκαίρι.

Το κακό είναι ότι με σχεδόν 66.5 kgm ροπης ο συμπλεκτης θα μας αφήσει πολύ σύντομα δυστηχως...


Sent from my iPhone using Tapatalk

:shok::shok:.εισαι σε παααααρα πολυ καλο δρομο νεε μου...ευγε....
πρωτα απο ολα,,τα νουμερα εξαιρετικα...
το δυναμομετρο οπου και μετρ.το τερατακι σου ηταν του power??
το afr περιπου που παιζει??εαν στρατακο κανεις χρηση τελικα μεθ.
τοτε 100% θα σου προτηνα να παιξεις με ποιο επιθετικα νουμερα αβανς....
στο 15-18θα εισαι ο.κ.....

Panos 316T
23-10-10, 08:43
μπράβο ρε Στράτο ,τόσο για την επιστημονική ενασχόληση σου ό
ο και για τα νούμερα.

Για τις καμπύλες πιστεύω ότι δυστηχώς διορθώνονται μόνο με μεγαλύτερη\ες τουρμπίνες\α .
Αλλά αν δεν βρεθουν [που θα βρεθούν κάποια στιγμή]μεγαλύτερη αντλία και μπεκ δεν μπορούν να γίνουν και τα υπόλοιπα.

τότε θα μιλάμε για 600 αλογάκια χαλαρά...

NickE60
23-10-10, 09:00
ασε μας ρε Στράτο.. μη μας πικραίνεις.... το "3λιτράκι" ρε συ έφτασε εκεί????? χαχχαχαχα

προσωπικά πάντως δεν με χαλάει καθόλου το ότι "καθαρίζει" στις 5000-5200 τη δύναμη του. ...υγεία είναι για το μοτέρ ....αλλά και δείγμα του ότι (όπως λέει κι ο Πάνος) με μεγαλύτερα turbo ...πάει για πολλά παραπάνω....

..............τη BMW μου μέσα ..που δε έβαλε το μοτέρ στην Ευρωπαϊκή 5αρα.... :thumbsdown:

Thomelef
23-10-10, 09:25
στράτο, δίπλα σε Μ3 92άρι πως κάθεσαι???
έχει γίνει κάνα πάτημα???

yodas
23-10-10, 11:04
με νορμάλ 92αρι δεν υπάρχει επαφή Θωμά...

με βελτιωμένο ζορίζουν τα πράγματα

VanVIC
23-10-10, 12:44
στράτο, δίπλα σε Μ3 92άρι πως κάθεσαι???
έχει γίνει κάνα πάτημα???


με νορμάλ 92αρι δεν υπάρχει επαφή Θωμά...

με βελτιωμένο ζορίζουν τα πράγματα

Επιτρέψτε μου, λόγω εμπειρίας (κακής), να θυμίσω ότι με τέτοιου είδους ερωταπαντήσεις, το thread μπορεί εύκολα να ξεφύγει σε ανεξέλεγκτα μονοπάτια...
Δεν βλέπω να υπάρχει τέτοια πρόθεση αλλά καλοθελητές για να μπουρλοτιάσει το πράμα, πάντα υπάρχουν.

Ευχαριστώ.

Driver M
23-10-10, 12:51
Επιτρέψτε μου, λόγω εμπειρίας (κακής), να θυμίσω ότι με τέτοιου είδους ερωταπαντήσεις, το thread μπορεί εύκολα να ξεφύγει σε ανεξέλεγκτα μονοπάτια...
Δεν βλέπω να υπάρχει τέτοια πρόθεση αλλά καλοθελητές για να μπουρλοτιάσει το πράμα, πάντα υπάρχουν.

Ευχαριστώ.

Bαγγέλη, δεν είναι λογικό ο Στράτος να είναι πιο γρήγορος από εργοστασιακή Μ3? Έχει περισσότερη ιπποδύναμη και χαοτικά περισσότερη ροπή, οπότε στις ρεπρίζ τουλάχιστον δε φαίνεται να υπάρχει επαφή.

Δε νομίζω πως ο φίλος Lourbas είπε κάτι υπερβολικό.
Τώρα για τους καλοθελητές (όποιοι και αν είναι) και 5 καρότσια πίσω να πεις ότι θα ήταν η 335 από Μ3 Ε46, πάλι κάτι μπορεί να λέγανε.
Ε και ?

VanVIC
23-10-10, 12:58
Bαγγέλη, δεν είναι λογικό ο Στράτος να είναι πιο γρήγορος από εργοστασιακή Μ3? Έχει περισσότερη ιπποδύναμη και χαοτικά περισσότερη ροπή, οπότε στις ρεπρίζ τουλάχιστον δε φαίνεται να υπάρχει επαφή.

Δε νομίζω πως ο φίλος Lourbas είπε κάτι υπερβολικό.
Τώρα για τους καλοθελητές (όποιοι και αν είναι) και 5 καρότσια πίσω να πεις ότι θα ήταν η 335 από Μ3 Ε46, πάλι κάτι μπορεί να λέγανε.
Ε και ?

Δεν έγραψα κάτι που να αφορά τον Lourbas, γενικά μίλησα αλλά όπως και έγραψα είμαι σε θέση να ξέρω πόσο εύκολα ξεφεύγουν οι συζητήσεις αυτές.
Στο κάτω-κάτω δε νομίζω ότι είναι το Μ3Ε92 το κριτήριο με βάση το οποίο εξελίσει το 335 του ο Στράτος. Αλλά και στην τελική, όποιος θέλει πραγματικά να δεί τί γίνεται, στον δρόμο θα το δεί...

stratos
23-10-10, 13:29
66 κιλά ?!?!
WTF ?!?!?!

Αντε ν΄ανοίξεις ρολλ μαζί του...

Δύσκολο πλέον ακόμα και στην Αττική Οδό. Είναι άσχημο να σπάς πρόσφυση με τρίτη και 100 km/h


μπραβο στρατο ωραια νουμερα

Ευχαριστώ Dim. Αν και τα δικά σου δεν πάνε καθόλου πίσω. Και αναρωτιέμαι γιατί δεν έκανες και εσύ μια περιγραφή στο δικό μας φόρουμ. Ελπίζω κάποια στιγμή στο μέλλον να κάνω και εγώ μέτρηση σε dynojet για να έχουμε ένα κοινό σημείο αναφοράς.


πολύ πράμα ρε η ασπρούλα λέμε...
μπράβο ρε στράτο...πολύ μπουρί
το αμάξι λέμε...66 κιλά ροπή!!!

Ευχαριστώ Θωμά. Θα ήταν και καλή ευκαιρία να έμπαινα πίστα να δώ τι κάνω 1.5 χρόνο μετά αλλά δεν μου κάθεται ρε γμτ η άδεια.


Strato εξαιρετικα νουμερα κ μπραβο για το αποτελεσμα σου!
Εμενα προσωπικα το μονο που θα με ''προβληματιζε'' θα ηταν λιγο οι καμπυλες που ισως πρεπει να ερθουν προς τα δεξια λιγο....thumb

Βεβαια λεπτομερειες ειναι αυτα μπροστα σε τετοια νουμερα!thumb

Ευχαριστώ φίλε μου. Τα νούμερα είναι απλά νούμερα. Το θέμα είναι τι γίνεται στον δρόμο και πως περνάει η δύναμη κάτω. Οι καμπύλες θα ήταν ιδανικές αν ήταν μετατοπισμένες προς τα δεξια. Για την ακρίβεια η ροπή πέφτει πάρα πολύ και όχι τόσο η ιπποδύναμη. Δηλαδή αν το πούμε με πολύ απλοικά λόγια, ο κινητήρας συνεχίζει να στροφάρει και να επιταχύνει δυναμικά μεχρι τις υψηλές στροφές. Πολύ πολύ εμπειρικά η κόκκινη γραμμη της ιπποδύναμης προκύπτει απο τον πολλαπλασιασμό της ροπής με τις στροφές για μια δεδομένη χρονική στιγμη. Αφού η ροπή πέφτει αρκετά γρήγορα αλλά η ιπποδύναμη όχι τόσο γρήγορα, ο άλλος παράγοντας του πολλαπλασιασμού που είναι οι στροφές μένουν υψηλά. Για την ακρίβεια ο ρυθμός που ανεβαίνουν οι στροφές. Μάλλον σας μπέρδεψα όλους....


ωραιος! αν το ανεβασεις προς θρακη, κανουμε μια δοκιμη με του ξαδερφου μου το LEON 1.8Τ? θα εχει πολυ ενδιαφερον η συγκριση!

Εχει και τουρμποκαιρό αυτή την περίοδο ρε γμτ χαχαχαχαχαχα. Χρηστο αποφεύγω τα στημένα πατήματα αλλά αν το ανεβάσω όλο και κάτι θα κάνουμε.


:shok::shok:.εισαι σε παααααρα πολυ καλο δρομο νεε μου...ευγε....
πρωτα απο ολα,,τα νουμερα εξαιρετικα...
το δυναμομετρο οπου και μετρ.το τερατακι σου ηταν του power??
το afr περιπου που παιζει??εαν στρατακο κανεις χρηση τελικα μεθ.
τοτε 100% θα σου προτηνα να παιξεις με ποιο επιθετικα νουμερα αβανς....
στο 15-18θα εισαι ο.κ.....

Σε ευχααριστώ τουρμπάτε. Τα afr είναι εξαιρετικά χαμηλά και είναι περίπου 10.5 - 11.5:1 Θα τα ήθελα πιο φτωχά, αλλά καλήτερα έτσι. Απο την στιγμή που δεν υπάρχει και πυρόμετρο καλήτερα είναι να μην κάνω δοκιμές με αυτά. Επειδή το αβάνς ρυθμίζεται αυτόματα ανάλογα με την ποιοτητα της βενζίνης, την υγρασία, το φορτίο, το υψόμετρο και άλλες παραμετρους δεν μπορώ να το αλλάξω σχεδόν καθόλου. Απο την άλλη είναι η ασφάλεια του κινητήρα. Αν κυνηγούσα το απόλυτο νούμερο θα το ρισκάριζα.


μπράβο ρε Στράτο ,τόσο για την επιστημονική ενασχόληση σου ό
ο και για τα νούμερα.

Για τις καμπύλες πιστεύω ότι δυστηχώς διορθώνονται μόνο με μεγαλύτερη\ες τουρμπίνες\α .
Αλλά αν δεν βρεθουν [που θα βρεθούν κάποια στιγμή]μεγαλύτερη αντλία και μπεκ δεν μπορούν να γίνουν και τα υπόλοιπα.

τότε θα μιλάμε για 600 αλογάκια χαλαρά...

Οι καμπύλες διορθώνονται με πρισσοτερο αβανς για αρχή αλλά φυσικά και με μεγαλήτερες τουρμπίνες. Προς τις υψηλές στροφές λόγω μεγαλήτερης παροχής τα surge areas του χάρτη υπερπλήρωσης των τουρμπινών μετατοπίζονται προς τα δεξια οπότε και ανεβαινει η απόδωση μετά τις 5500 rpm που αρχίζει η πτώση. Το θέμα είναι κατα πόσο θα ανέβει και η ροπή χαμηλά και μετά κατα πόσο θα αντεξουν τα μηχανικά μέρη όπως κιβώτιο ταχυτητων και διαφορικό.


ασε μας ρε Στράτο.. μη μας πικραίνεις.... το "3λιτράκι" ρε συ έφτασε εκεί????? χαχχαχαχα

προσωπικά πάντως δεν με χαλάει καθόλου το ότι "καθαρίζει" στις 5000-5200 τη δύναμη του. ...υγεία είναι για το μοτέρ ....αλλά και δείγμα του ότι (όπως λέει κι ο Πάνος) με μεγαλύτερα turbo ...πάει για πολλά παραπάνω....

..............τη BMW μου μέσα ..που δε έβαλε το μοτέρ στην Ευρωπαϊκή 5αρα.... :thumbsdown:

Πραγματικά αδικέιται η 5άρα χωρίς αυτό το μοτέρ. Η καινούρια έρχεται με το μονοτούρμπινο αλλα..... Λες να την κάνεις την τράμπα? :whistle:


στράτο, δίπλα σε Μ3 92άρι πως κάθεσαι???
έχει γίνει κάνα πάτημα???


με νορμάλ 92αρι δεν υπάρχει επαφή Θωμά...

με βελτιωμένο ζορίζουν τα πράγματα


Επιτρέψτε μου, λόγω εμπειρίας (κακής), να θυμίσω ότι με τέτοιου είδους ερωταπαντήσεις, το thread μπορεί εύκολα να ξεφύγει σε ανεξέλεγκτα μονοπάτια...
Δεν βλέπω να υπάρχει τέτοια πρόθεση αλλά καλοθελητές για να μπουρλοτιάσει το πράμα, πάντα υπάρχουν.

Ευχαριστώ.

Ο yodas απάντησε σε αυτό. Αλλά ο Βαγγέλης έδωσε καλήτερη απάντηση οπότε ας μην το συνεχίσουμε.


Bαγγέλη, δεν είναι λογικό ο Στράτος να είναι πιο γρήγορος από εργοστασιακή Μ3? Έχει περισσότερη ιπποδύναμη και χαοτικά περισσότερη ροπή, οπότε στις ρεπρίζ τουλάχιστον δε φαίνεται να υπάρχει επαφή.

Δε νομίζω πως ο φίλος Lourbas είπε κάτι υπερβολικό.
Τώρα για τους καλοθελητές (όποιοι και αν είναι) και 5 καρότσια πίσω να πεις ότι θα ήταν η 335 από Μ3 Ε46, πάλι κάτι μπορεί να λέγανε.
Ε και ?

Ειχα την τύχη με τον lourba να δοκιμάζω κάθε tune που έκανα, άλλες φορες με βελτίωση και άλλες φορές με χειροτέρευση στην απόδωση κυρίως όταν έκανα καμιά μλκια με το πρόγραμμα. Εχουμε κάνει τις δοκιμές μας, θα γίνουν και άλλες στο μέλλον. Το αν θα αναφερθούν στην σχετική θεματική ενότητα δεν είμαι σίγουρος γιατί ο lourbas είναι φίλος και δεν θέλω να έχουμε παρατράγουδα.


Δεν έγραψα κάτι που να αφορά τον Lourbas, γενικά μίλησα αλλά όπως και έγραψα είμαι σε θέση να ξέρω πόσο εύκολα ξεφεύγουν οι συζητήσεις αυτές.
Στο κάτω-κάτω δε νομίζω ότι είναι το Μ3Ε92 το κριτήριο με βάση το οποίο εξελίσει το 335 του ο Στράτος. Αλλά και στην τελική, όποιος θέλει πραγματικά να δεί τί γίνεται, στον δρόμο θα το δεί...


Φυσικά και καημός μου δεν είναι να περάσω το Ε92 Μ3. Ο στόχος μου είναι να φτάσω το αυτοκίνητο ψηλά μέχρι ένα όριο. Εχω φτασει στο όριο που είναι ασφαλές και με φοβίζει η ισχύς μερικές φορές. Και φυσικά καλά λέει ο Βαγγέλης οτι ο δρόμος είναι αυτός που δείχνει την αλήθεια και όχι τα νούμερα.

z3 2.2
23-10-10, 13:33
Μμμμ ωραια...πρεπει να πηγαινει μπουνια το εργαλειο.
Να σου πω ρε Στρατο..??
Σουζα κανει?????? χαχαχαχαχαχαχα
Τι εφτιαξες ρε παιδι??? μας εχεις τρελανει!!! (και μας εχεις κανει και περιφανους)

Μπραβο και παλι μπραβο!!!

paganis
23-10-10, 13:57
Στρατακο...για ακομα μια φορα συνχαρητηρια! ελπιζω να κατεβεις συντομα ..για να χαρεις την ασπρουλα σου...και αν προλαβαινεις να πιουμε κανα καφε!

GARRETTMAN
23-10-10, 14:35
Στρατο παει καλα η ασπρουλα??? :whistle:

stratos
23-10-10, 15:14
Μμμμ ωραια...πρεπει να πηγαινει μπουνια το εργαλειο.
Να σου πω ρε Στρατο..??
Σουζα κανει?????? χαχαχαχαχαχαχα
Τι εφτιαξες ρε παιδι??? μας εχεις τρελανει!!! (και μας εχεις κανει και περιφανους)

Μπραβο και παλι μπραβο!!!

Εσενα σου χρωστάω ακόμα βόλτα για να δείς απο πρώτο χέρι. Σε ευχαριστώ Δημήτρη, αν και σίγουρα υπάρχουν και άλλα δυνατά Ν54.


Στρατακο...για ακομα μια φορα συνχαρητηρια! ελπιζω να κατεβεις συντομα ..για να χαρεις την ασπρουλα σου...και αν προλαβαινεις να πιουμε κανα καφε!

Ευχαριστώ Λευτέρη. Οταν κατέβω θα σε πάρω τηλ να τα πούμε.


Στρατο παει καλα η ασπρουλα??? :whistle:

Εσυ ψηλέ ΑΚΥΡΟ. Τι ρωτάς ρε, λες και δεν ξέρεις. Εχεις ξεχάσει κάτι μπαμ-μπούμ μου φαίνεται χαχαχαχαχα

Z4 DCT
23-10-10, 15:20
Ο Στρατος ειναι βυσμα.......:thumbsup::thumbsup:


τα βαζουμε με τον ασσο......???
Εμενα εβγαλε 380 τροχο αλλα ατμοσφαιρα, και ειμαι και αυτοματος...:whistle:
















380............3+8+(0)=11+0=110!!!!!!

stratos
23-10-10, 15:24
Δεν είμαι βύσμα ρε, εσένα περιμένω να με κάνεις βύσμα. Ο θείος σου όλα καλά? Μήπως θέλει να τον κάνω καμια βολτούλα?

Τα πάμε ρε.... ναι δεν κωλ@νω.... κατσε να το γυρίσω με την όπισθεν και κόρνες θαα δώσεις εσύ χαχαχαχαχαχαχαχαχα.

Thomelef
23-10-10, 18:06
οκ ρε παιδιά καταλαβαίνω τι θέλετε να πείτε για μπουρλοτιάσματα κτλ κτλ, απλά το είχα
απωρεία. τουλάχιστο απο δύναμη του στράτου είναι σίγουρα δυνατότερο απο μαμά Μ3.
θυμάμαι κάποτε που μου είχε πεί ο yodas που είχε πατήσει με ένα και του είχε σκίσει τα
ύπατα...μάλιστα θυμάμαι που χαρακτηρηστικά του είχε πεί ο Μ3άκιας...μα καλά το δικό
μου είναι Μ3...
υγ. ο στράτος είναι βύσμα

Tsakirakos
23-10-10, 18:45
φιλικο πατημα ρε Στρατο!
και μετα καφεδακι και συγκρισεις!
"Στεφανος"

chief
23-10-10, 18:51
Μπραβο Στρατο για το θηριο.

Αληθεια ρε? Εισαι βυσμα?

stratos
23-10-10, 20:12
sorry ρε Στεφανε αλλα ειχα μπλοκαρει. Μετα το θυμηθηκα.

Thanx chief μου.

ΔΕΝ ειμαι βυσμα ρεεεεεε. Τον Γιαννη περιμενω να με κανει

Tsakirakos
23-10-10, 20:24
sorry ρε Στεφανε αλλα ειχα μπλοκαρει. Μετα το θυμηθηκα.

παντως αν το φερεις προς τα πανω θα εχει ενδιαφερον!
417 δυναμομετρημενο και 350 περιπου τροχο εχει του μικρου.

stratos
23-10-10, 21:37
παντως αν το φερεις προς τα πανω θα εχει ενδιαφερον!
417 δυναμομετρημενο και 350 περιπου τροχο εχει του μικρου.

Ρολαριστες από 50 και μόνο χαχαχαχα. GT 3072 φοράει; Αλλα για να μην χαλάσουμε το thread θα σε ενημερώσω. Μέσα στον επόμενο μήνα να ανέβω

Sent from my iPhone using Tapatalk

Stamatis
23-10-10, 22:16
sorry ρε Στεφανε αλλα ειχα μπλοκαρει. Μετα το θυμηθηκα.

Thanx chief μου.

ΔΕΝ ειμαι βυσμα ρεεεεεε. Τον Γιαννη περιμενω να με κανει

Είσαι και δεν το ξέρεις.

GARRETTMAN
24-10-10, 03:24
Εσυ ψηλέ ΑΚΥΡΟ. Τι ρωτάς ρε, λες και δεν ξέρεις. Εχεις ξεχάσει κάτι μπαμ-μπούμ μου φαίνεται χαχαχαχαχα

1)Ακυρο στον παλιο???ντροπηηηη νεο...:th_Laie_67-1:

2)ε να μην ρωτησω και γω κατι???αφου ολοι ρωτανε...:thumbsup:

3)μπαμ μπουμ??εμεις δεν κανουμε τετοια...αυτα ειναι του διαβολου...:innocent:

Χρίστος
24-10-10, 04:24
850σιεσαι πατας?

stratos
24-10-10, 10:07
Είσαι και δεν το ξέρεις.


Αμην και πότε Σταματη
Sent from my iPhone using Tapatalk

stratos
24-10-10, 10:09
1)Ακυρο στον παλιο???ντροπηηηη νεο...:th_Laie_67-1:

2)ε να μην ρωτησω και γω κατι???αφου ολοι ρωτανε...:thumbsup:

3)μπαμ μπουμ??εμεις δεν κανουμε τετοια...αυτα ειναι του διαβολου...:innocent:

Πρέπει να βγουν οι καταλητες. Εκεί να δεις πανηγύρι. Αλλά επειδή μετά θα σκορπά πολύ πράγμα από πίσω δεν τους βγάζω

Sent from my iPhone using Tapatalk

Stamatis
24-10-10, 10:11
Ενα απο τα καλα του ταπατοκ ειναι πως δεν βλεπεις τι εχω κανει στο user title σου!

VanVIC
24-10-10, 10:28
Ενα απο τα καλα του ταπατοκ ειναι πως δεν βλεπεις τι εχω κανει στο user title σου!

είπαμε, είσαι σχιζοφρενής

stratos
24-10-10, 13:20
Ωχ... Πείτε ρε γιατί δεν μπορώ να δω. Άμα την έχει κάνει ο Σταματης την δουλειά δεν φοβάμαι και πολύ.


Sent from my iPhone using Tapatalk

GARRETTMAN
24-10-10, 14:37
Πρέπει να βγουν οι καταλητες. Εκεί να δεις πανηγύρι. Αλλά επειδή μετά θα σκορπά πολύ πράγμα από πίσω δεν τους βγάζω

Sent from my iPhone using Tapatalk

Εμενα ομως γιατι κατι μου λεει οτι θα τους βγαλεις...χαχαχαχαχα:hystericalbs 1:

Lefteris116
08-11-10, 22:55
Στρατο δεν ειδα κατι καινουργιο σημερα στο περιοδικο για το αμαξι σου.κανω λαθος?παιχτηκε τιποτα με το περιοδικο?

stratos
10-11-10, 18:03
Στρατο δεν ειδα κατι καινουργιο σημερα στο περιοδικο για το αμαξι σου.κανω λαθος?παιχτηκε τιποτα με το περιοδικο?

Ειμαι σήμερα εξοδουχος και πήρα το περιοδικό. Με έκπληξη διαπίστωσα οτι δυστηχώς δεν υπάρχει ανανεωμενη δυναμομετρηση. Θα επικοινωνησω με τον συντάκτη του περιοδικού για να έχω νεότερα.

Το σημαντικο ειναι οτι ο κόσμος του BMWfans.gr την είδε on-line και όχι σε περιοδικό.

Nick bmwlover
10-11-10, 18:14
:wacko:Στρατο τα καταφερες τελικα...
Μπραβο αγορινα,να τα χαιρεσαι!!!
Τι αλλο να πει κανεις για τοσο ωραια νουμερα...

atha
10-11-10, 18:29
mpravo vre strato , 450 aloga einai para polu kala .ta 66 ropi einai poly kala alla na prosexeis ektos apo syblekti kai kibotio mia kai apo oti thymamai ta xeirokinita kratane aneta mexri 550 -570 kai ta aytomata 630 .

stratos
10-11-10, 18:34
Νικο και Atha σας ευχαριστώ πολύ. Για το κιβώτιο δεν έχει ακουστει να υπάρχει κάποιο πρόβλημα πέρα του συμπλέκτη ο οποίος πατηνάρει και με πολύ χαμηλότερα νούμερα ροπής μετά απο κάποιο καιρό. Ελπίζω μόνο να μην μας αφήσει σύντομα και αυτός είναι ο λόγος που το δουλεύω με χαμηλή πίεση το αυτοκίνητο τον περισσότερο καιρο

Nick bmwlover
10-11-10, 19:32
Νικο και Atha σας ευχαριστώ πολύ. Για το κιβώτιο δεν έχει ακουστει να υπάρχει κάποιο πρόβλημα πέρα του συμπλέκτη ο οποίος πατηνάρει και με πολύ χαμηλότερα νούμερα ροπής μετά απο κάποιο καιρό. Ελπίζω μόνο να μην μας αφήσει σύντομα και αυτός είναι ο λόγος που το δουλεύω με χαμηλή πίεση το αυτοκίνητο τον περισσότερο καιρο

Κ καλα κανεις!

Lefteris116
10-11-10, 23:00
Μπραβο στρατο για τα αποτελεσματα!εχει να πεσει πολυς πονος...

stratos
02-12-10, 00:34
Power Techniques τεύχος Ιανουαρίου. Εγινε τελικά η φωτογράφηση :)

liakos
06-01-11, 22:22
Συγχαρητήρια για το άρθρο Στράτο. Μπράβο για τις ευχαριστίες που έδωσες σε αυτό το φορουμ.thumb Δεν είχα μάθει ότι είχε μπει Vishnu Water Methanol kit:shok: Θα μας πεις μερικά πραγματάκια παραπάνω? (Εγκατάσταση, χρήση κ.ο.κ.) Επόμενο βήμα είναι η προσθήκη aftermarket δίσκου???:whistle:


Υ.Γ: Το μόνο σημείο που διαφωνώ είναι η τελευταία φράση
Τα πολλά κυβικά και οι δύο τουρμπίνες του N54 είναι λοιπόν πολύ καλύτερη λύση σε σύγκριση με ατμοσφαιρικές Μ3 Ε46 και Ε92!


Αλλά ας μην αρχίσουμε τέτοια συζήτηση!!!:original:

stratos
07-01-11, 00:38
εεεεε? Βγήκε? αχαχαχαχαχαχα δεν το έχω πάρει στα χέρια μου ακόμα !!!!!!!!!!!!!!!

Για το kit μεθανόλης καλό είναι να ανοίξω ένα νεο thread να το συζητήσουμε εκεί.

Οσο για την φράση που παρέθεσες δεν έχω να πώ κάτι. Αντικατοπτρίζει την γνώμη του συντάκτη που έχει δοκιμάσει αρκετά αυτοκίνητα. Ο κάθε κινητήρας έχει τις ιδιαιτερότητες του και τα πλεονεκτήματα του οπότε ας μείνουμε σε αυτό

Jimmakos
07-01-11, 02:38
Στράτο με τέτοια νούμερα αδερφέ θα ήμουν ευτυχισμένος πίστεψέ με! Διάβασα απο την αρχή όλα τα πόστ και έχω να πω τα συγχαρητήριά μου για την "Ασπρούλα" σου μιας και τα διαγράμματα τα βλέπω πολύ "τσαμπουκαλεμένα" :thumbsup:

Thomelef
07-01-11, 10:22
μπράβο ρε στρατούλη...θα πάω να το πάρω και εγώ σήμερα αν είναι ρε...
υγ.πόσες και σήμερα???

aristent
07-01-11, 10:34
Μπραβο Στρατο!!!:thumbsup:
Εμεις εδω επαρχια μαλλον απο Δευτερα θα το εχουμε.....τελος παντων,αλλα κοιταξα στην ιστοσελιδα τους και βρηκα μια δοκιμη μιας 135,για δες:
https://www.powermag.gr/articleDetails.php?id=321

stratos
07-01-11, 11:27
Μόλις έστειλα μια φίλη μου απο Αθήνα να μου το αγοράσει. 127 και σήμερα Θωμαααααα !!!!

Αρη σε ευχαριστώ πολύ. Το 135 που λές είναι ένα πολύ αξιόλογο αυτοκίνητο και ανοίκει στο μέλος dim135 και μπορώ να πώ οτι ίσως είναι το δυνατότερο N54 που κυκλοφορεί αφού τα 442 ps που αναφέρονται είναι παρελθόν

Thomelef
07-01-11, 12:03
άντε ένα 318 είσαι...σε λίγο πάς για 316.
μετά θα πρέπει να αλλάξουμε μάρκα...

KOSTADAS
10-01-11, 07:25
Στρατο μπραβο για τα αποτελεσματα πολυ αξιολογα νουμερα!παντος ασχετα με την παρουσιαση αν θελεις αντικειμενικα την προσωπικη μου γνωμη θεωρω πως πρεπει να σταματησεις να πειραζεις μονος σου το αυτοκινητο!

Leonidas_E39
10-01-11, 09:23
Ο τιτλος τα σπαει .'' Φονέας Μ3 - Λευκή 3αρα με πίεση και μεθανόλες, η συνταγή της επιτυχίας'' . Ενα μεγάλο μπράβο Στράτο για το εργαλείο σου . Α μην ξεχάσω οτι στο τέλος υπάρχουν και δημόσια οι ευχαριστίες σου στο bmwfans.gr.

Stamatis
10-01-11, 09:57
Θα ειναι η πρωτη φορα που θα παρω αυτο το περιοδικο.
Αιτια ειναι ο Στιρατος.

Leonidas_E39
10-01-11, 10:07
Αν θελετε το σκαναρω και το σηκωνω να το διαβασετε.

paganis
10-01-11, 10:21
Αν θελετε το σκαναρω και το σηκωνω να το διαβασετε.

και βεβαια το θελουμε και γρηγορα μαλιστα! αντε να καμαρωσουμε και εμεις την ασπρουλα του Στρατακια..
....

Jimmakos
10-01-11, 10:40
Αν θελετε το σκαναρω και το σηκωνω να το διαβασετε.

Δεν τα ρωτάνε αυτά αγόρι μου!!!!!!!!!!!!! :thumbsup:

Leonidas_E39
10-01-11, 11:28
Παρτε το παιδες απλα δεν καταφερα να ενσωματωσω τα pdf σε ενα και ειναι 5 δεν πιστευω να πειραζει? https://www.megaupload.com/?d=U91DK6LN

NickE60
10-01-11, 13:10
Ευχαριστούμε Λεωνίδα!!!


Μπράβο Στράτο!!! Ωραίο το θηρίο!!! :hyper: :worthy: :worthy: :gun_bandana:

...ωραία και η αναφορά στο φόρουμ! :thumbsup:

Jimmakos
10-01-11, 14:42
Μπράβο ρε Στράτο με το πριόνι σου!!!!

Να το χαίρεσαι φίλε μου!

Thomelef
10-01-11, 15:13
το πείρα το σαββάτο...ωραίο άρθρο.
κάνω έκκληση στην μισελέν να βρούν τα λάστιχα
πρόσφυση...χαχαχαχαχα...καλό . που να βρούν ρε
μεγάλε πρόσφυση τα έρμα!!!

Jimmakos
10-01-11, 15:43
Τι να την κάνεις την πρόσφυση.... Αυτά τα αμάξια δεν είναι για πρόσφυση αλλά για πλαγιολισθίσεις απείρου κάλλους! :thumbsup:

aristent
10-01-11, 19:05
RESPECT strato!!!!:notworthy::notworthy::notworthy:

Ελπιζω η δημοσια ,μεσω περιοδικου .ευχαριστια στο Φορουμ μας, να πιανει και εμας που δε σου δινουμε τεχνικες πληροφορειες αλλα σε εμψυχωνουμε γενικως!!!:thumbsup:

lourbas
11-01-11, 19:00
Στρατο κ απο εμενα τα συγχαρητηρια για το εντυπωσιακοτατο αποτελεσμα των 457 ιππων
αλλα κ για το συνολικο κερδος αποδοσης με βαση τις αλλαγες στο αμαξι!
Θα συμφωνισω ωμος κ με τον kostada στο θεμα του «σκαλισματος» του αυτοκινητου συνεχεια απο μονος σου!!
Θεωρω οτι με λιγο πιο ψαγμενες λυσεις στο θεμα διαχειρισης το αμαξι εχει να δωσει αρκετα ακομα σε αποδοση κ επιδοσεις!
Αναμενουμε ολοι(οι πιο σκληροπυρηνικοι :-) :-). ) πιο δυνατο συνολο την επομενη φορα!
Keep tuning....

Karizma Z4
11-01-11, 19:31
Μπραβο Στρατο για το εντυπωσιακο συνολο που εχεις φτιαξει!!!

Δυναμη και ομορφια!!!Ετσι ακριβως οπως αρμοζει σε ενα αυτοκινητο της κλασης του!!!

Πολυ καλη παρουσιαση απο το περιοδικο αν και το background της φωτογραφισης θα μπορουσε να ηταν και καλυτερο...Μας μελαγχολησαν...

Ευτυχως που υπαρχουν προθυμα παιδια σαν και εσενα και παρουσιαζονται επιτελους αυτα τα τοσο "αδικημενα" αυτοκινητα,τα οποια θεωρω πως εχουν το καλυτερο value for money στην βελτιωση τους.

Εγραψες αρκετα καλους χρονους στις μετρησεις,αλλα οπως ειπε ο Kostadas και ο Lourbas ΣΤΑΜΑΤΑ επιτελους να σκαλιζεις το αυτοκινητο σου!!!Προσπαθησε να ριξεις λιγο την πιεση που δουλευεις και να μετατοπισεις τις καμπυλες σου προς τα δεξια!!!Τοτε θα εχεις το τελειο συνολο και θα δεις και την διαφορα στον δρομο!!!

Συγχαρητηρια και παλι απο μενα...και φυσικα καλο υπολοιπο θητειας!!!

SuperSonic
11-01-11, 20:00
Στρατο συγχαρητηρια για το αυτοκινητο σου και μπραβο για το μερακι σου.
Το αυτοκινητο ειναι τελειο και δεν χρειαζεται τιποτα!