PDA

Επιστροφή στο Forum : τα σαραντάχρονα των "τροχών"



Stathis
08-10-10, 13:47
Είναι μεγάλη υπόθεση η αυτογνωσία. Το διαπίστωσα και «υπηρεσιακώς» ξεφυλλίζοντας το επετειακό τεύχος των 4 τροχών για τα 40χρονα τους.

ΚατΆ αρχήν να εκφραστεί σεβασμός για αυτό το μοναδικό, από κάθε άποψη, εκδοτικό σχολείο. Το γεγονός ότι επιζεί στην εμπορική κορυφή επί έτη τεσσαράκοντα αποδεικνύει το μέτρο της προσπάθειας. Για όσους γεννήθηκαν τη δεκαετία του Ά50 και γοητεύτηκαν από τον αυτοκίνητο κόσμο οι «τροχοί» ήταν το πιο ενδιαφέρον όχημα που τους κύλησε τις ρόδες του στην εποχή της νιότης τους. Για όσους πέρασαν το κατώφλι του αναγνώστη και βρέθηκαν πίσω από τη βιτρίνα, η υπόθεση είχε ακόμα μεγαλύτερο ενδιαφέρον.

Το επετειακό τεύχος, χαρακτηριζόμενο στη εκδοτική argot, κυρίως λόγω διαστάσεων, και ως «τούβλο», μαρτυρά την πάλη για ισορροπία ανάμεσα στην αναίδεια του νεόπλουτου και την αγωνία του νεόπτωχου.

Συγκρατώ μια πρόταση του ιδρυτή, από το πρώτο του editorial, εκείνον τον Οκτώβριο του Ά70:

«Δεν είμαστε συγκρότημα, οργανισμός, οικοδόμημα, φρούριο απόρθητο. Δεν είμαστε πλούσιοι! Και δεν έχουμε καμιά απολύτως διάθεσι να γίνουμε πλούσιοι»

Το τι μεσολάβησε και έγιναν τα ανάποδα έχει να κάνει με το κομμάτι πίσω από τη βιτρίνα. Για το τι επίσης μεσολάβησε και οι εκατομμύρια μετοχές του «ομίλου» κατρακύλησαν από τις 21.000 Δρχ. της ανοίξεως του 2000 στα 0,3 ¤ λίγα χρόνια αργότερα υπάρχει ερμηνεία, πέρα από τη βολική θεωρία των κακών και μοχθηρών managers. Τι μεσολάβησε τέλος, και το «κάστρο» έπεσε στα χέρια του «μισητού» lifestyle δεν είναι μυστικό. Μόνο που το lifestyle τους διέσωσε από πολύ χειρότερα.

Είναι γνωστό ότι το χάδι της αλήθειας είναι πικρό, οδυνηρό και το πρόσωπό της συχνά αποκρουστικό για να την κοιτάξεις κατάματα.

Τώρα, επειδή τίθεται και θέμα επιβίωσης, η διγλωσσία είναι πέρα από εμφανής. Μετατρέπεται σε modus viventi. Ο μεν ιδρυτής, υψώνοντας ενίοτε τον μέσο ποζάρει και κραυγάζει , ο δε αναπληρωτής, με τη γνωστή σαφήνεια και ευθύτητα που διακρίνουν τα κείμενά του προτιμά να σημειώνει στο επετειακό (σ.34): «Ελπίζουμε να μην απογοητεύσαμε τον Αντώνη Λυμπέρη, που επένδυσε στην ιστορία, στην ποιότητα και στον επαγγελματισμό των Τ.Ε.»

Η λέξη επαγγελματισμός είναι συνήθως ο πιο συμπαγής λίθος σε πολλά ιδεολογικά οικοδομήματα. Στο δικό τους ήταν κάτι παραπάνω. Αυτό όμως που συχνά έδειξαν να λησμονούν, είναι ότι η Κιβωτός ήταν έργο ερασιτέχνη, ενώ ο αβύθιστος Τιτανικός ήταν έργο των κορυφαίων επαγγελματιών της εποχής.

Καλή μας μέρα και Καλή μας τύχη.


Νικόλας Σ. Ζαλμάς
www.tellingstories.gr

Stathis
08-10-10, 13:51
δεν θα μπορουσα να συμφωνησω περισσοτερο με το νικολα...

ειδικα στο:

«Δεν είμαστε συγκρότημα, οργανισμός, οικοδόμημα, φρούριο απόρθητο. Δεν είμαστε πλούσιοι! Και δεν έχουμε καμιά απολύτως διάθεσι να γίνουμε πλούσιοι»

Το τι μεσολάβησε και έγιναν τα ανάποδα έχει να κάνει με το κομμάτι πίσω από τη βιτρίνα. Για το τι επίσης μεσολάβησε και οι εκατομμύρια μετοχές του «ομίλου» κατρακύλησαν από τις 21.000 Δρχ. της ανοίξεως του 2000 στα 0,3 ¤ λίγα χρόνια αργότερα υπάρχει ερμηνεία, πέρα από τη βολική θεωρία των κακών και μοχθηρών managers. Τι μεσολάβησε τέλος, και το «κάστρο» έπεσε στα χέρια του «μισητού» lifestyle δεν είναι μυστικό. Μόνο που το lifestyle τους διέσωσε από πολύ χειρότερα.

Είναι γνωστό ότι το χάδι της αλήθειας είναι πικρό, οδυνηρό και το πρόσωπό της συχνά αποκρουστικό για να την κοιτάξεις κατάματα.

δε νομιζω οτι μπορω σχολιασω κατι αλλο...

προς το παρον μια φωτο του εξωφυλλου του επετειακου τευχους και θα επανελθω...

https://i465.photobucket.com/albums/rr20/mobistar3/4t.jpg

Nikos
08-10-10, 14:04
Για πες.....για πες.....νομιζω θα εχεις να πεις πολλα ενδιαφεροντα πραγματα...
(εχει μεσα κι'ενα μικρο αλλα ουσιαστικο αφιερωμα στο group B που μ'άρεσε )

Stamatis
08-10-10, 14:11
Δεν μπορώ να σχολιάσω το τεύχος αυτό καθ αυτό.
Το αγόρασα, το έβγαλα απο το σελοφάν, αλλά χάθηκα ανάμεσα σε διαφημισεις για ρολόγια, καζίνο και διάφορα άλλα.
Επειτειακό για εμένα σημαίνει κάτι που δίνεις στον αναγνώστη να θυμάται, όχι 500 σελίδες "αρπαχτής".

Αυτά.

gant
08-10-10, 14:12
Επειδή έχω όλα τα τεύχη απ τον οκτώβρη του 1978, μου έχει γίνει φετίχ πλέον η αγορά τους κάθε μήνα.
Δεν είναι σε θέση να γνωρίζω απόψεις και καταστάσεις, εσύ Στάθη σίγουρα γνωρίζεις πολλά περισσότερα.
Στην ουσία τώρα. Σε εποχές που δεν υπήρχε σοβαρός ειδικός τύπος, έμαθα πολλά για αυτό που λέγεται αυτοκίνητο. Το "οδηγώντας" δε του Καββαθά ένα μεγάλο λεξικό, τουλάχιστον για την εποχή του.
Όσο για τον ίδιο προσωπικά, έχω να αναγνωρίσω τις κατά καιρούς ιδέες του αλλά και τις όποιες προσπάθειες του για καινοτόμα πράγματα.

Stathis
08-10-10, 14:16
προς το παρον παρε το εντιτοριαλ του πρωτου τευχους νικο και αν θελεις σχολιασε εσυ απο την πλευρα του παρατηρητη τη διακυρηξη και τη μετεπειτα πορεια, εως σημερα...


Στο πρώτο τεύχος πάντα συνηθίζεται: να γράφει ο υπεύθυνος λίγες λέξεις για το σκοπό και τους στόχους του εντύπου. Tο βλέπουμε χρόνια και δε θα μπορούσαμε νΆ αποτελέσουμε εξαίρεση. Διότι έχουμε σκοπούς και στόχους. Όπως όλοι οι άνθρωποι, που θέλουν να κάνουν κάτι στη ζωή τους. Mόνο που οι δικοί μας σκοποί και στόχοι είναι άμεσα συνδεδεμένοι με τους δικούς σας. Kαι δε θα κάνουμε τίποτα στη ζωή μας, αν οι δικοί μας και οι δικοί σας δε συναντηθούν. Δεν είναι μια προσπάθεια πλάγιας προσελκύσεως αυτό, που λέμε. Θέλουμε να είμαστε απόλυτα ειλικρινείς μαζί σας απΆ την πρώτη στιγμή.Όπως πάντα προσπαθούμε να είμαστε. Aν επιτύχουμε, αν σεις μας πιστέψετε και μας υποστηρίξετε με τις δέκα σας δραχμές, θα κρατηθούμε. Aν όχι, θα μας εξαφανίσουν. Oι «4TPOXOI» δεν είναι ένα ακόμη αυτοκινηστικό περιοδικό. Eίναι μια σ τ έ γ η. Mια ιδέα, μια αγάπη παλιά. Ένα κάστρο, αν θέλετε, που χτίσαμε για να γλιτώσουμε.
AπΆ τα συμφέροντα, τις διαβολιές, τις πνιχτές κουβέντες. Στο κάστρο αυτό ζουν πέντε άνθρωποι -εμείς- και πρόκειται να έλθετε κι εσείς. Δε σας υποσχόμεθα τον ουρανό. Δεν μπορούμε να τον έχουμε. Δε σας υποσχόμεθα ότι οι «4TPOXOI» θα έχουν 1.500 έγχρωμες σελίδες σε κάθε τους έκδοση.
Δε σας υποσχόμεθα καν ότι θα έχουν έγχρωμες σελίδες. Kι αυτό όχι, γιατί δε θέλουμε να σας δώσουμε, αλλά γιατί δεν έχουμε τα μέσα.
Δεν είμαστε «συγκρότημα», οργανισμός, οικοδόμημα, φρούριο απόρθητο.
Δεν είμαστε πλούσιοι!
Kαι δεν έχουμε καμιά απολύτως διάθεση να γίνουμε πλούσιοι.
Σας υποσχόμεθα όμως μερικά πράγματα.
Σας υποσχόμεθα ότι θα είμαστε αντικειμενικοί.
Ότι θα γράψουμε για τΆ αυτοκίνητα, τις μηχανές κάθε είδους και τον κόσμο τους, έχοντας στην άκρη της πένας μας μιά πείρα 12 ετών και μια ανόητη -όπως μας είπαν- συναίσθηση ευθύνης απέναντί σας.
Σας υποσχόμεθα ότι οι «4TPOXOI» θα είναι ένα περιοδικό, που θα γράφεται από την αρχή μέχρι το τέλος με ένα και μόνο σκοπό:
Πως να ικανοποιήσει εσάς.
Ξέρουμε ότι θα αντιμετωπίσουμε προβλήματα. Ξέρουμε ότι ο πόλεμος εναντίον μας θα ξεσπάσει -και ήδη ξέσπασε- άγριος.
Bλέπετε, σε κανένα δεν αρέσει η αλήθεια.
Δεν ξέρουμε αν θΆ αντέξουμε, διότι δεν ξέρουμε εάν σ ε ι ς θα φτιάξετε τα θεμέλιά μας.
Kάνουμε όμως σκέψεις. Kαι στις σκέψεις μας υπάρχει η πιθανότης ότι Σ ε ι ς θα βοηθήσετε.
Ποιοί είστε Σεις;
Θα σας πούμε αμέσως.
Σεις είσθε εκείνοι, που έγραψαν απΆ όλα τα μέρη της χώρας μΆ ένα τρόπο έξυπνο, ερευνητικό και ανήσυχο.
Σεις είσθε εκείνοι, που απορήσατε με το θαυμαστό κόσμο που βρέθηκε εμπρός στα μάτια σας και θελήσατε να μάθετε περισσότερα.
Eίσθε ο αναγνώστης από τη Θεσσαλονίκη, που έστειλε το Nτοκουμέντο, ο γιατρός που μας έγραψε ευχαριστώντας για μια συμβουλή μας, ο αναγνώστης που μας επετέθη, όταν κάναμε την ανοησία μας. Ίσως να είμαστε αδιόρθωτα ρομαντικοί και να μη βλέπουμε την πραγματικότητα.
Στα συρτάρια μας όμως υπάρχουν 5.500 γράμματα και στο μυαλό μας δεκάδες τηλεφωνήματα.
Eπομένως Σεις υπάρχετε. Kαι για σας φτιάξαμε τους «4TPOXOYΣ».
Φυσικά, δε θα ισχυρισθούμε ότι είμαστε ιεραπόστολοι. Δε θα πούμε ότι το περιοδικό αυτό έγινε για να προσφέρει μόνο μια κοινωνική υπηρεσία!
Aυτό θα ήταν προσβολή στη νοημοσύνη σας.
Έγινε, διότι αυτό ξέρουμε να κάνουμε καλύτερα από κάθε άλλο.
Έγινε, διότι απΆ τους 4TPOXOYΣ περιμένουμε να ζήσουμε.
Έγινε, όμως και διότι αγαπάμε τΆ αυτοκίνητα και το έχουμε αποδείξει.
Διότι ξέρουμε τΆ αυτοκίνητα κι αυτό το έχουμε αποδείξει.
Έγινε διότι, όπως είπαμε, φτιάξαμε ένα κάστρο.
Θα πολεμήσουμε να το κρατήσουμε.
Nα μην αλωθεί από τους βαρβάρους.
Aν γκρεμιστεί, τότε γκρεμίστηκε ένα όνειρο, και είναι γνωστό ότι πολλά όνειρα γκρεμίζονται στην εποχή μας.
Mπορεί να έλθη μια μέρα που οι «4TPOXOI» θα έχουν 25.000 αναγνώστες.
Ή μια άλλη, που θα έχουν πέντε.
Δεν μπορούμε να ξέρουμε.
Πειράζει, όμως, αν ελπίζουμε για το καλύτερο;

https://i465.photobucket.com/albums/rr20/mobistar3/oktobrios-1970-mikro.jpg

https://i465.photobucket.com/albums/rr20/mobistar3/oktobrios-1971-mikro.jpg

Kostas_1
08-10-10, 14:33
Εχω σταματησει να αγοραζω τους 4Τ εδω και πολυ καιρο.
Καποτε ηταν το αγαπημενο μου περιοδικό.
Μετά την "αλλοτρίωση" (αλλα και λιγο πριν θα έλεγα), σταματησε να με έλκει.

Αναγνωριζω τα σημεια των καιρων και την διαρκη αναγκη για επιβιωση, και μια και άλλαξε και η κοινωνία μας, αντιλαμβανομαι τους λόγους της μετάλλαξης. Απλά εμενα δεν με αντιπροσωπεύει αυτό το ειδος των περιοδικών στο οποίο ενταχθηκαν και οι 4Τ.

Παντως για να πω την αληθεια, φαίνονταν το πράγμα απο πιο παλια.
Η "προσφυγή στην αυθεντία", ο αλαζονικός σχολιασμός, κλπ κλπ

VanVIC
08-10-10, 14:43
Ότι και να είναι πλέον το συγκεκριμένο περιοδικό (σε άλλους αρέσει, σε άλλους όχι), δεν παύει να είναι το μέσο που ως έφηβος, μέσα απο τις σελίδες του "ταξίδευα" και ονειρευόμουν...
Ήμουν μικρός τότε και όλα έδειχναν "μεγάλα" και "άπιαστα".
Τότε τα 120 άλογα μιας Veloce φάνταζαν "τρελά γκάζια" και τώρα λέμε ότι και τα τριπλάσια δεν είναι αρκετά.

Τέσπα για μένα το συγκεκριμένο έντυπο σημαίνει πολλά και σέβομαι την ιστορία του.
Ας τα εκατοστήσει !

Moufas E46
08-10-10, 14:51
Δεν μπορώ να σχολιάσω το τεύχος αυτό καθ αυτό.
Το αγόρασα, το έβγαλα απο το σελοφάν, αλλά χάθηκα ανάμεσα σε διαφημισεις για ρολόγια, καζίνο και διάφορα άλλα.
Επειτειακό για εμένα σημαίνει κάτι που δίνεις στον αναγνώστη να θυμάται, όχι 500 σελίδες "αρπαχτής".

Αυτά.

συμφωνω απολυτα φιλε μου. το χω παρει εδω και 5 μερες και ειναι σκετη απογοητευση. αντι να γινει μια σωστη αναδρομη της 40χρονης πορειας του περιοδικου με φωτογραφικο υλικο καθως και αναδρομη στα μοντελα που σημαδεψαν την αυτοκινηση παραθετοντας ακομα και αυτουσια τεστ απο το αρχειο του περιοδικου ειδαμε ενα τευχος τιγκα στην διαφημιση χλιαρα αρθρα για χιλιοειπωμενα θεματα αλλα και πολλα νεα μοντελα κατι που που δεν συναδει με το επετειακο χαρακτηρα του συγκεκριμενου τευχους. ας εβγαζε μια εκδοση ξεχωριστη ωστε να εχει και συλλεκτικο χαρακτηρα το τευχος αν δεν ηθελε να παρακαψει την επικαιροτητα με παρουσιασεις νεων μοντελων

Nikos
08-10-10, 14:55
προς το παρον παρε το εντιτοριαλ του πρωτου τευχους νικο και αν θελεις σχολιασε εσυ απο την πλευρα του παρατηρητη τη διακυρηξη και τη μετεπειτα πορεια, εως σημερα...



https://i465.photobucket.com/albums/rr20/mobistar3/oktobrios-1970-mikro.jpg

https://i465.photobucket.com/albums/rr20/mobistar3/oktobrios-1971-mikro.jpg

Δεν ειμαι ο καταλληλος για να σχολιασω την εποχη της αρχης αυτης της πορειας εως τις μερες μας διοτι καπου στο 1983 που πηγα στην Αγγλια σταματησα να διαβαζω ελληνικα περιοδικα και περιοριστηκα στο CAR και καποια αλλα ξενα περιοδικα.
Αυτο που εχω να πω ομως ειναι, οτι καμια πορεια δεν ειναι ευκολη, πολλα αλλαζουν με το περασμα του χρονου, γινονται αλλαγες και συμβιβασμοι προς χαρην της επιβιωσης αλλα και της "μπαζας/αρπαχτης" και αυτο σε συνδιασμο με το "ποτε μη λες ποτε" (και η Ρουλα ειχε πει οτι δε θα παρουσιαζε ποτε το big brother και σημερα ξελαρυγγιαζεται για να μας πεισει για την τοσο ενδιαφερουσα αυτη εκπομπη) οδηγει σε μια εντελως αντιθετη ροτα απ αυτη που μας ειχε ταξει ο καπετανιος.
Και το ΜΟΤΟ ξεκινησε με τις ιδιες αρχες και φιλοσοφια οπως πολυ καλα θυμασαι και καταντησε δεκαπενθημερη εφημεριδα νηπιαγωγειου με υλη για κλαματα. (παροτι το αντιπροπερσινο επετειακο τους ηταν καταπληκτικο)
Και ο ΗΧΟΣ ηταν μεσα στις καλυτερες εκδοσεις στον κοσμο σε θεματα hi end / hi fi με 10σελιδα τεστς απ τον Δρα Κατσενη και τωρα αρκειται σε δισελιδη αναφορα για ηχειο η τελικο 40-50,000 ευρω, τη στιγμη που μπορει να εχει 10 σελιδες για mp3 και διαφημησεις του Πλαισιου.
Δε προσπαθω να δικαιολογησω κανεναν Σταθη, απλα καταλαβα οτι απ τη στιγμη που ο ειδικος τυπος αναγκαστηκε να προσχωρησει σε μεγαλα σχηματα προκειμενου να επιβιωσει, η "πουληθηκε" ωστε οι ιδρυτες να παρουν αυτα τα οποια θεωρουν οτι δικαιουνται υστερα απο πολλα χρονια μεγαλης προσπαθειας και σκληρης εργασιας, η εξειδικευση και η ποιοτητα πηγαν περιπατο.
Και αυτο ισχυει σε παγκοσμιο επιπεδο.
Απλα καποτε πιστευα οτι οπως οι Αγγλοι ειχαν τον LJK Setright εμεις ειχαμε τον Καββαθα......καμια σχεση βεβαια...κανω και γω πολλα λαθη κατα καιρους.

Ptboul
08-10-10, 15:00
Στην ουσία τώρα. Σε εποχές που δεν υπήρχε σοβαρός ειδικός τύπος, έμαθα πολλά για αυτό που λέγεται αυτοκίνητο.


Εχω σταματησει να αγοραζω τους 4Τ εδω και πολυ καιρο.
Καποτε ηταν το αγαπημενο μου περιοδικό.

Παντως για να πω την αληθεια, φαίνονταν το πράγμα απο πιο παλια.
Η "προσφυγή στην αυθεντία", ο αλαζονικός σχολιασμός, κλπ κλπ


Ότι και να είναι πλέον το συγκεκριμένο περιοδικό (σε άλλους αρέσει, σε άλλους όχι), δεν παύει να είναι το μέσο που ως έφηβος, μέσα απο τις σελίδες του "ταξίδευα" και ονειρευόμουν...

Τέσπα για μένα το συγκεκριμένο έντυπο σημαίνει πολλά και σέβομαι την ιστορία του.


Απόψεις που με εκφράζουν στο 100%. Σαν αναγνώστης - έφηβος, πρωτοταξίδεψα κ μυήθηκα (και καλά..) στον κόσμο των 4 άρων αλλά κ των 2Τ με το αντίστοιχο περιοδικό (αλήθεια τι απέγινε?)

Μετά με κέρδισε το νεόφερτο ΑΜS ( το νέο Golf 3 & Opel Astra ήταν το πρώτο τεύχος τους Γενάρη του ΄92 αν θυμάμαι καλά)

Προτιμώ να κρατήσω την ρομαντική εικόνα τους λοιπόν :original:

gnx
08-10-10, 15:02
Στάθη, ο ποιητής μας μπέρδεψε λίγο. Και βγαζει και αρκετή χολή και πολύ κόμπλεξ.

Εγώ προσωπικά με τον Καββαθά συμπάσχω. Δε θα ήθελα σε καμία περίπτωση να έχω πάνω από το κεφάλι μου διευθύνοντα σύμβουλο αυτον που βρέθηκε στο διάβα του, ο οποίος αφού χρεωκόπησε τον Πετζετάκι και τα Αλλαντικά Θράκης εαν θυμάμαι καλά βρέθηκε στο lifestyle.

Ούτε να εχω να κάνω με εναν ιδιοκτήτη-αφεντικό ο οποίος πάει το παιδί του σε πάρτυ συμμαθητή και δεν εχει τη στοιχιώδη ευγένεια να εμφανιστεί στο κατώφλι του σπιτιού και να πει μια καλησπέρα ουτε στο πηγαινε ουτε στο ελα παρα περιμένει μεσα στο αμαξι.

Γι'αυτο συμπάσχω με τον Καββαθά, ίσως γιατί δεν έχω υπάρξει υπάλληλος του, όπως πιθανόν να εχει υπάρξει ο αρθρογράφος.

Τους τροχούς τους παίρνεις από σεβασμό στην αποστολή του περιοδικού να ξεστραβώσει τόσο κόσμο στην Ελλάδα, ε GANT;

Εγω εδω και οριακά πάνω από 20 χρόνια αγοράζω 13-14 περιοδικά αυτοκινήτου το μήνα. Τα μπινελίκια όμως του Καββαθά οταν πεθάνει κάποτε θα μου λείψουν!

merlin
08-10-10, 15:08
Δεν θέλω να πώ πολλά, αλλά στεναχωριέμαι.....

Το ότι το περιοδικό που με μεγάλωσε, το αγοράζω τώρα απο συνήθεια... και αν καταφέρω να ανοίξω το ζελοφάν, κοιτάω να προσπεράσω τα γραφόμενα του άλλοτε δάσκαλου ΚΚ... λέει πολλά !!!!!!!

Τυχαίο ;;; Δεν νομίζω !!!

joseph
08-10-10, 15:09
Oταν εχει παρει ο κωλ@ς σου φωτια, ψαχνεις νερο να την σβησεις, δεν κοιτας αν ειναι καθαρο η βρωμικο... απλα ψαχνεις νερο..

Οπως και να εχει παντως, ειναι το περιοδικο που παιρνω τα τελευταια 20+ χρονια.

Ο Κ.Κ πιστευω οτι πληρωσε και καποιες εμμονες που ειχε τοσα χρονια, παντως γενικοτερα συμφωνω με πολλα απο τα γραφομενα του.


Υ.Γ Ασχετο.. πριν την δεκαετια του 90 ενα απο τα πρωτα περιοδικα που ειχα παρει ηταν το pit, το θυμαται κανενας?

gant
08-10-10, 15:11
Μπορεί να έχει αλλάξει στα 40 χρόνια του, αλλά έχει περιέλθει στην ουσία πλέον, σε εκδοτικό οίκο του οποίου κύριο προιόν είνα τα έντυπα lifestyle.
Συνεπώς πέφτοντας στο λούκι αυτό, επόμενο ήταν να αλλοτροιωθεί ο αρχικός χαρακτήρας του, η ύλη του, ο αρχικός προσανατολισμός του ιδρυτή του.
Ο οποίος αν και πολύπειρος, κατάφερε να πέσει στην λούμπα και σχεδόν να καταστραφεί οικονομικά. Πιστεύω δε, αντίθετα με όσα λέει, ο κύριος υπαίτιος είναι ο εαυτός του.
Προσωπικά όμως, κάνοντας μια συνολική αναδρομή σην σραντάχρονη πορεία του, την βρίσκω θετικότατη και δεν μπορώ να την αγνοήσω.
Δεν μπορώ να μη δώ τις αξιόλογες παρουσιάσεις νέων μοντέλων, τα τεχνικά άρθρα για αναρτήσεις, κινητήρες, μετάδοσης κίνησης, άρθρα για τον πραγματικό οδηγό, παρουσιάσεις αγώνων και αγωνιζομένων, την κατά καιρούς αρθρογραφία στις σελίδες του, συγγραφέων, καθηγητών, επιστημόνων για θέματα συνολικότερου ενδιαφέροντος.

Ισως να παίζει ρόλο και η ηλικία μου, αλλά εκτός από 1-2 περιοδικά αυτοκινήτου που τα βρίσκω ενδιαφέροντα και με σωστή ύλη, τα υπόλοιπα που αναφέρονται σε τουρμπίνες, μπιέλες, εξατμίσεις, 0-100, 0-400, 600, 1000 άλογα και λοιπές καγκουροκατασκευές μετατροπών μου αφήνουν παντελώς αδιάφορο.

Nikos
08-10-10, 15:18
Λεμε πολλα για τα γραφομενα και τις ιδεες του Κ.Κ και το ποσο καυστικος ειναι κατα καιρους κλπ κλπ.....αυτο που πρεπει ολοι να καταλαβουμε ειναι οτι ο ειδικος τυπος δεν ειναι σε θεση να επηρεασει πραγματα και καταστασεις, τουλαχιστον οχι στην Ελλαδα.
Τα περιοδικα αυτα ειναι κατι σα τα φορουμς.....γραφε οτι θες, φωναζε οσο θελεις, βριζε οσο θες...κανενος ανευθυνουπευθυνου το αυτι δε προκειται να ιδρωσει...εσυ τα λες , εσυ τ'ακους....γι αυτο και τοσα χρονια ολα οσα ελεγε ο Κ.Κ εμειναν μονο στις σελιδες του περιοδικου του.
Απλα εμεις που συμφωνουμε με τα λεγομενα αυτων των ανθρωπων εχουμε την ταση να επιρεαζομαστε χωρις ομως να συνειδητοποιουμε οτι ολα αυτα τελικα μενουν μεταξυ μας.

gant
08-10-10, 15:23
Λεμε πολλα για τα γραφομενα και τις ιδεες του Κ.Κ και το ποσο καυστικος ειναι κατα καιρους κλπ κλπ.....αυτο που πρεπει ολοι να καταλαβουμε ειναι οτι ο ειδικος τυπος δεν ειναι σε θεση να επηρεασει πραγματα και καταστασεις, τουλαχιστον οχι στην Ελλαδα.
Τα περιοδικα αυτα ειναι κατι σα τα φορουμς.....γραφε οτι θες, φωναζε οσο θελεις, βριζε οσο θες...κανενος ανευθυνουπευθυνου το αυτι δε προκειται να ιδρωσει...εσυ τα λες , εσυ τ'ακους....γι αυτο και τοσα χρονια ολα οσα ελεγε ο Κ.Κ εμειναν μονο στις σελιδες του περιοδικου του.
Απλα εμεις που συμφωνουμε με τα λεγομενα αυτων των ανθρωπων εχουμε την ταση να επιρεαζομαστε χωρις ομως να συνειδητοποιουμε οτι ολα αυτα τελικα μενουν μεταξυ μας.

Ακριβώς αυτό που αναφέρεις Νικόλα είναι το μεγάλο και συνεχές παράπονο του Καββαθά.
Η απάντηση που άκουγε όταν έβαζε κάτω κάποια πρωτοποριακή ιδέα : "Κωστάκη άστα αυτά, δεν γίνονται εδώ, ασχολήσου με τα αυτοκινητάκια σου".

beliris
08-10-10, 15:45
Λίγο το βάρος του επετειακού τεύχους(τούβλο),λίγο η πρεσβυωπία,πολλές διαφημίσεις!!!Άνοιξα το σελοφάν και μετά το ξέχασα,δεν μου κάνει κέφι να το ανοίξω!!!
Ο ΚΚ Τσε Γκεβάρα δίπλα σε διαφήμιση V-power!!!

Stathis
08-10-10, 15:58
Ότι και να είναι πλέον το συγκεκριμένο περιοδικό (σε άλλους αρέσει, σε άλλους όχι), δεν παύει να είναι το μέσο που ως έφηβος, μέσα απο τις σελίδες του "ταξίδευα" και ονειρευόμουν...
Ήμουν μικρός τότε και όλα έδειχναν "μεγάλα" και "άπιαστα".
Τότε τα 120 άλογα μιας Veloce φάνταζαν "τρελά γκάζια" και τώρα λέμε ότι και τα τριπλάσια δεν είναι αρκετά.

Τέσπα για μένα το συγκεκριμένο έντυπο σημαίνει πολλά και σέβομαι την ιστορία του.
Ας τα εκατοστήσει !

βαγγελη δεν εχω καμια προθεση να κατηγορησω τη σεβαστη εταιρια που εκδιδει τους 4Τ.
αλλωστε υπηρξα κι εγω μελος της για μια 10ετια.
και κακο δεν μου εκαναν οι ανθρωποι, αντιθετως εμαθα πολλα.
ουτε βεβαια μου χαρισαν, οτι λιγα πετυχα ηταν προϊον σχεδον αποκλειστικα δικης μου εργασιας με ελαχιστη ως μηδενικη βοηθεια.
αλλα ουτε αυτο ειναι κακο. μαλλον καλο ειναι.

οι περισσοτεροι απο εμας ως εφηβοι και ως παιδια ακομα, ξεκινησαμε την ενασχοληση μας με το αυτοκινητο μεσω των σελιδων των 4Τ και του Auto-εξπρες.
απο τοτε ομως κυλησε πολυ νερο στο αυλακι...

οπως λεει και ο κωστας λογοι πρακτικοι και επιβιωσης επιβαλουν την αλλαγη.
πολλες φορες μαλιστα η αλλαγη δεν ειναι μονο απαραιτητη, αλλα και επιθυμητη.

το κακο ειναι να προσπαθεις να πεισεις τους αλλους οτι δεν αλλαξες, οτι εμεινες ο ιδιος, οταν ειναι οχι μονο εμφανες αλλα αντικειμενικα παραδεκτο οτι αυτο δεν συμβαινει...

η αλαζονικη, η υπερφίαλη συμπεριφορα, η αποκοπη απο την πραγματικοτητα ειναι ενας σιγουρος τροπος ωστε να παρθουν λαθος αποφασεις και να αποτυχει μια προσπαθεια καταληγοντας στο στρατοπεδοτου "εχθρου"...
ο οποιος απο εχθρος μετονομαζεται σε σωτηρας...

ετσι αγαπητε μου βαγγελη το περιοδικο της εφηβιας μας δεν εχει καμια απολυτως σχεση με το σημερινο.

πως θα μπορουσε αλλωστε...
οι συνθηκες αλλαζουν, τα οικονομικα μεγεθη μεταβαλονται, η αγορα δεν μενει η ιδια.
το κυριοτερο ομως αλλαζουν οι ιδιοι οι ανθρωποι.
δεν ειμαι σε θεση να γνωριζω αν τα λογια του πρωτου εντιτοριαλ ηταν αληθινα και απλα στην πορεια το "καστρο" ακολουθησε τα σημεια των καιρων.
ή αν ηταν απο την αρχη καλπικα και υποκριτικα, μιας και η συνεχεια ηταν εντελως αλλιωτικη...

για παραδειγμα κανεις δεν υποχρεωσε το Δημοσιογραφο (με Δ κεφαλαιο και οχι επιχειρηματια) οπως ο ιδιος πομποδως αυτοπροδιοριζοταν και αυτοπροσδιοριζεται, να συναψει μεγκα-ντηλς με διαφορα "μουτρα" την εποχη του ελληνικου "ελντοραντο".
κανεις δεν τον υποχρεωσε να μπει στο χρηματιστηριο και να αντλησει χρηματα απο το μικρο-επενδυτικο κοινο.
κανεις δεν τον υποχρεωσε να γινει "ομιλος" (λεξη της μοδας) εταιριων.
κανεις δεν τον υποχρεωσε να μπει σε λημερια που δεν ηξερε.
κανεις δεν τον υποχρεωσε να ξεκινησει μια φρενηρη κουρσα επεκτασης.
κανεις δεν τον υποχρεωσε να κανει το μαγαζι του ετσι, που δεν ηξερε τι γινοταν μεσα.

οπως ο ιδιος αναφερει η εταιρια ηταν υγιεστατη, με πολυ καλο ονομα (αυτο το επιβεβαιωνω και προσωπικα), με ελαχιστα δανεια.

αληθεια τι μεσολαβησε για να φτασει να συστεγαζεται με "τη σαρα και τη μαρα", τους "μυρωδατους & σκαφατους της μυκονου" (οπως τους αποκαλουσε ο ιδιος καποτε και,) οπως σημειωνει πιο πανω και ο νικολας?

το μονο που μπορω να σκεφτω, ειναι μεθη της επιτυχιας, αδυναμια αντικειμενικης κατανοησης της πραγματικοτητας, ανθρωπινη ματαιοδοξια...

το αποτελεσμα ορατο πλεον....

στο θεμα της πρωτοποριας, ουτε εδω θα συμφωνησω 100%, διοτι πριν τους 4Τ προηγηθηκαν αλλα καλα εντυπα.
αλλα και μετα υπαρξαν αλλοι ανθρωποι στην ελλαδα που καταφεραν περισσοτερα πραγματα και σε πιο συντομο χρονικο διαστημα απ΄οτι ο καββαθας.
απλως ο τελευταιος ειχε (και εχει) το ταλεντο να προβαλει πολυ καλυτερα και να μεγενθυνει τα πραγματικα (που δεν αμισβητουνται παντως) επιτευγματα και πρωτοβουλιες.

για παραδειγμα θα αναφερω τη "χαροκαμενη" μανα που καταφερε και γεμισε την εθνικη αθηνων-πατρων με προειδοποιητικες πινακιδες.
μερικες φορες η δυναμη και η επιμονη ενος ανθρωπου υπερβαινει τα συνηθισμενα.

ετσι το θεμα δεν ειναι να καθησουμε σε ενα τραπεζι και να σκεφτουμε ή να πουμε μερικες ιδεες...
"ιδεες εχω ενα σωρο, γεματο το συρταρι" συνήθιζε να αναφερει ο ιδιος ο "δασκαλος", "ποιος θα τις υπολοποιησει δεν μου ειπατε", συνεχιζε...

πραγμα απολυτα σωστο, μιας και οτι προλαβε να κανει πριν καθησει στην αναπαυτικη καρεκλα του επιχειρηματια και ξεχασει κατ' ουσιαν το δημοσιογραφο (παρα τους περι του αντιθετου κατηγορηματικους ισχυρισμους), ηταν πολυ συχνα ωραιο, ποιοτικο, ευρηματικο, καινοτομο, ειχε αυτο το κατι στο οποιο στηριχθηκε και χτιστηκε ο μετεπειτα "ομιλος"...

ετσι σαν δημοσιογραφος ο καββαθας φυσικα και μπορει να χαρακτηρισθει ως "φαινομενο" για τα ελληνικα -και οχι μονο- δεδομενα για πολους και διαφορους λογους, αλλα σαν επιχειρηματιας η πραξη εδειξε οτι παρα το οτι ξεκινησε καλα, στο τελος απετυχε παταγωδως...
πραγμα που δεν το υποστηριζω εγω, αλλα φαινεται πολυ καθαρα απο την πορεια και καταληξη των ΤΕ.

ετσι εν κατακλειδι μολις ειδα το περιοδικο στο περιπτερο η αληθεια ειναι οτι απογοητευτηκα.
αυτη η φωτογραφιση του εξωφυλλου ως "τσε της αυτοκινησης" μου φαινεται ως μια λυπηρη προσπαθεια που συγκροτηματος αυτου που ανηκει πλεον το περιοδικο, να εκμεταλευτει να "πουλησει" οσο προλαβαινει ακομα το "παλαι ποτε" δυνατο χαρτι.

περα απο το γεγονος οτι "τσε" απο του οποιου τα χερια περασαν ανωνυμες εταιριες, ακινητα δισεκατομυριων, παχνιδια χρηματιστηριου, μεγκα-ντηλς με τραπεζες κλπ, στη δικη μου συνειδηση δε νοειται, η ιστορια αυτη μου προκαλει θλιψη.

μου μοιαζει καπως σαν την ιστορια με τον μάικλ τζακσον ή παλιοτερα με τον ελβις, που οι "συμμορίες" του παρασκηνιου ηθελαν σωνει και καλα να τους ανεβασουν στη σκηνη "μισοπεθαμενους" για την τελευταια "κονομα"...

και οι 500 σελιδες διαφημιση που λεει ο σταματης ειναι μια ακομα επιβεβαιωση της εντυπωσης μου.

Stathis
08-10-10, 17:24
Στάθη, ο ποιητής μας μπέρδεψε λίγο. Και βγαζει και αρκετή χολή και πολύ κόμπλεξ.
δεν συμφωνω μαζι σου... δεν ειναι τετοιος ανθρωπος...
τεκμηριωνει τα γραφομενα τα οποια ειναι αλλωστε η δικη του ενυπογραφη οπτικη γωνια...




Εγώ προσωπικά με τον Καββαθά συμπάσχω. Δε θα ήθελα σε καμία περίπτωση να έχω πάνω από το κεφάλι μου διευθύνοντα σύμβουλο αυτον που βρέθηκε στο διάβα του, ο οποίος αφού χρεωκόπησε τον Πετζετάκι και τα Αλλαντικά Θράκης εαν θυμάμαι καλά βρέθηκε στο lifestyle.

Ούτε να εχω να κάνω με εναν ιδιοκτήτη-αφεντικό ο οποίος πάει το παιδί του σε πάρτυ συμμαθητή και δεν εχει τη στοιχιώδη ευγένεια να εμφανιστεί στο κατώφλι του σπιτιού και να πει μια καλησπέρα ουτε στο πηγαινε ουτε στο ελα παρα περιμένει μεσα στο αμαξι.

σε αυτο συμφωνω, ομως υπαρχουν αρκετα "ναι μεν αλλα"...


Γι'αυτο συμπάσχω με τον Καββαθά, ίσως γιατί δεν έχω υπάρξει υπάλληλος του, όπως πιθανόν να εχει υπάρξει ο αρθρογράφος.
οχι δεν εχει υπαρξει υπαλληλος του...
ειχαν αλλη σχεση...



αλλά κ των 2Τ με το αντίστοιχο περιοδικό (αλήθεια τι απέγινε?)
το "φουνταρησε" αλλο ενα "ιερο τερας" του χωρου (δεν το λεω ειρωνικα)...
ο διονυσης χοϊδας.
δεν ξερω τι ακριβως μεσολαβησε καθως δεν ειχα καμια επαφη, αν κρινω ομως απο τη γενικοτερη αδιαφορια της εταιριας γι αυτο το εντυπο στη δικη μου εποχη, εικαζω οτι δεν θα ηταν θεμα του διονυση. πιθανοτατα τον αδειασαν και αυτον...
καπου πριν δεκα χρονια ανεστειλε τη λειτουργια του, αργοτερα προσπαθησε να ξαναβγει απο την ομαδα του 0-300 (το οποιο ειχε εν τω μεταξυ προσαρτηθει στον "ομιλο") και απο τοτε παραπαίει...


Τυχαίο ;;; Δεν νομίζω !!!
καθολου...!


Υ.Γ Ασχετο.. πριν την δεκαετια του 90 ενα απο τα πρωτα περιοδικα που ειχα παρει ηταν το pit, το θυμαται κανενας?
ναι το εβγαζε ο φιλος πετρος καστορινης.
ειχα γραψει και σ΄αυτο...



τα υπόλοιπα που αναφέρονται σε τουρμπίνες, μπιέλες, εξατμίσεις, 0-100, 0-400, 600, 1000 άλογα και λοιπές καγκουροκατασκευές μετατροπών μου αφήνουν παντελώς αδιάφορο.
καποια απο αυτα τα περιοδικα ειναι χειροτερα και απο το τηλε(δ)ραμα...
κανονικο trash...


εσυ τα λες , εσυ τ'ακους....
οπως το λες ακριβως... ακριβως ομως!
και η δυναμη που πιστευει καποιος οτι του δινουν τα μεσα αυτα ειναι εντελως πλασματικη...
γι αυτο ειπα οτι δεν εκτιμησε σωστα την πραγματικοτητα...

αυτο ειναι και το χειροτερο απ' ολα, να ξερεις οτι η ζωη σου ολη, η προσπαθεια σου, το μεγαλυετρο μερος απο ολα αυτα, ηταν στην ουσια φωνη προς "ώτα μη ακουόντων"...
τι σπατάλη!


Ο ΚΚ Τσε Γκεβάρα δίπλα σε διαφήμιση V-power!!!
δεν μπορουσες να το πεις καλυτερα...thumb

aristent
08-10-10, 17:52
Εχω κανει 4 μετακομισεις και το βαρος των 4τροχων ακομα το θυμαμαι!!!

Ναι!!!! δεν εχανα τευχος για 20+ χρονια...(πριν 5-6χρονια σταματησα να το αγοραζω....)αλλα και δεν πετουσα κανενα τευχος!!!ηταν "ιερα"...και ας φωναζε η γυναικα μου "δεν υπαρχει χωρος!!!" ..."πεταξε τα!!!"

Δυστυχως στην τελευταια μετακομιση, στο αγορασμενο δικο μου πλεον σπιτι ,ηταν που η ανακυκλωση παρελαβε τα κιβωτια με τα αψογης καταστασης περιοδικα οπου το 99% ηταν οι 4τροχοι!!!:crying:

Ενταξη....δεν το πολυσκεφτηκα αλλα ειχα χασει τον ενθουσιασμο για το συγκεκριμενο περιοδικο....τι και πως....μαλλον τα εχετε πει πιο πανω.

Το μονο που κρατησα ηταν 3 τευχη με μαυρο εξωτερικο περιβλημα που ειχαν ολο τα μοντελα απο ολες τις μαρκες αυτοκινητων.

Αυτα για να τα παρω χρειαστηκε τουλαχιστον ενας χρονος να μαζευω κουπονια που ηταν μεσα στους 4τροχους!!!!

Δεν ξερω γιατι και πως, αλλα ενω επαιρνα παραλληλα πριν 7χρονια και για δυο χρονια και το EVO κατεληξα να παιρνω μονο το EVO καθε μηνα....

z3 2.2
08-10-10, 18:20
K.K σε στυλ Τσε? Το 2010?
Σαν κατι καλλιτεχνες αποτραβηγμενους χρονια απο την σκηνη σε μια τελευταια παρασταση αποτυχιας που σου αφηνει ασχημη γευση και λυπη για τις παλιες δοξες τους.

Ποτε δεν τα πηγαινα καλα με τον ειδικο τυπο.Παντα "κολλαγα" με καποιο περιδικο και μετα απο χρονια καταλαβαινα οτι δε με εκφραζει πια.
Εγω μεγαλωνα? Αυτο εμενε πισω? Δεν ξερω...

Η μεγαλομανια εχει καταστρεψει πολλους επιχειρηματιες στην Ελλαδα παρασερνοντας μαζι της,εργαζομενους και αναπτυξη στον πατο.
Ο Κ.Κ. δυστυχως ειχε μπει και αυτος στο τρενακι και μολις καταλαβε το λαθος του φοβηθηκε να πηδηξει αλλα προτιμησε να μεινει μεσα διασκεδαζοντας σα μελλοθανατος.Κριμα.

Ξεκινησα να διαβαζω αυτο το θρεντ απο το πρωτο ποστ του Ζαλμα και οσο διαβαζα τον Σταθη τον Νικο και ολους οσους γραψατε πολυ ποιοτικες κουβεντες,εφτιαχνα στο μυαλο μου το δικο μου ποστ.
Στο τελος εννιωθα οτι θα γραψω σα παιδακι του δημοτικου...τοσες αποψεις τοσο ομορφα διατυπωμενες.
Κατι τετοια θρεντ μου θυμιζουν να σκεφτομαι και να ζω,οχι απλα να κοιταω.

yodas
08-10-10, 18:22
Για τις αφίσσες τις κολημένες στον τοίχο μου σαν πιτσιρικάς σκισμένες από άρθρα των 4Τ θέλω να ευχαριστήσω τον ΚΚ.

Και του το ανταποδίδω. Αγόρασα το επετειακό μετά από καιρό απουσίας αγοράς 4Τ. Δυστυχώς δεν με έπεισε να το αναζητήσω τον επόμενο μήνα. Λίγο η σκόνη που έχει πιάσει η πένα του λίγο τα χιλιοπεγμένα άρθρα λίγο η αναλογία των διαφημίσεων με έκαναν να θέλω κάτι παραπάνω. Πλέον διαβάζω μόνο από internet. Περιοδικά και sites σχετικά με τα hobby μου και ομολογώ πως δύσκολα θα γυρίσω πίσω στα παλιά.

Ο ΚΚ είναι ένα πολύ καλό κομμάτι της νεανικής μου ηλικίας. Κι όσο έκλαψα που αυτή η ηλικία πέρασε ανεπιστρεπτή άλλο τόσο στεναχωρέθηκα που ορισμένα από τα μπιμπελό του παρελθόντος μου χρειάζοναται πλέον γυάλισμα και ρετούς για να δείχνουν όμορφα στο ράφι.

Samaro
08-10-10, 18:50
Δεν μπορώ να σχολιάσω το τεύχος αυτό καθ αυτό.
Το αγόρασα, το έβγαλα απο το σελοφάν, αλλά χάθηκα ανάμεσα σε διαφημισεις για ρολόγια, καζίνο και διάφορα άλλα.
Επειτειακό για εμένα σημαίνει κάτι που δίνεις στον αναγνώστη να θυμάται, όχι 500 σελίδες "αρπαχτής".

Αυτά.

Θυμάμαι καλά οτι πιτσιρικάς ήμουν αναγνώστης του AUTO ΕΞΠΡΕΣ.
Επίσης θυμάμαι καλά, οτι όταν έπιασα στα χέρια μου το πρώτο τεύχος των ΤΡΟΧΩΝ εντυπωσιάσθηκα απο την αμιγώς αυτοκινητιστική ύλη, και απο την υπόσχεση του εκδότη οτι θα κρατίσει το περιοδικό στο επίκεντρο του ενδιαφέροντος του "Πραγματικού Οδηγού".
Το τι μεσολάβησε μου ειναι αδιάφορο. Σημάσία έχει οτι μετά μερικά χρόνια σταμάτησα να το αγοράζω γιατί δεν με ενδιαφέρουν τα περιοδικά ποικίλης ύλης.
Φυσικά τα πιό πάνω δεν έχουν να κάνουν με την πορεία του Κ.Κ. στο χώρο όπου πραγματικά υπήρξε πρωτοπόρος και του το αναγνωρίζω. Ομως κάπου μέσα στα σαράντα χρόνια μας (σύν τα παιδικά :original:) "εμεις κινήσαμε για αλλού, κι αλλού η ζωή μας πάει"

Moufas E46
08-10-10, 19:05
εγω λογω ηλικιας τους 4 τροχους αρχισα να τους διαβαζω την τελευταια δεκαετια περιστασιακα παντα . δεν ημουν τακτικος αναγνωστης του ωστε να μπορω να τον κρινω. αυτο που με χαλαγε παντα ηταν η μονιμη κλαψα του καβαθα για τους νεοπλουτους με τα καγιεν και τις πισινες τα λαμογια και τις καινοτομες ιδεες που δυστυχως κανενας υπουργος δεν τις ακουσε τοσα χρονια ωστε να γινει η ελλαδα χωρα με εγχωρια αυτοκινητοβιομηχανια με πιστες οδηγησης κτλ κτλ κτλ το ποσο δυσκολα ξεκινησε τους 4 τροχους ενω ολοι ξερουν οτι καταγοταν απο πολυ ευπορη οικογεννεια την αντισταση του κατα της χουντας ενω ολοι ξερουμε πως τοτε ξεκινησε ανενοχλητος και ατσαλακωτος. μια προσωπικοτητα σαν τον καββαθα δεν νομιζω πως εχει αναγκη να επαναλαμβανετε κατηγοροντας τους παντες και τα παντα να επικαλειτε αντιστασιακη δραση και ολα τα σχετικα. το μονο που καταφερνει ειναι να κουραζει το κοινο του. ο καββαθας πλεον εχει γραψει λαμπρη ιστορια στον εντυπο τυπο και δεν εχει να αποδειξει τιποτα και σε κανεναν

z3 2.2
08-10-10, 19:17
Μη ξεχνατε και το γεγονος οτι ο ειδικος τυπος εχει παραγινει ειδικος.
Τα συμφεροντα και τα λεφτα και οι "χάρες" σε αλλους χωρους,εχουν κανει τον ειδικο τυπο τηλεκατευθηνομενο.
Ο μεσος Ελληνας που επιασε πεντε δεκαρες και ΠΡΕΠΕΙ να παρει αυτοκινητο καλυτερο απο του κουμπαρου του,διαβαζει σαν υπνοτισμενος τα αρθρα καποιων περιστασιακων "αυτοκινητοφιλων" συντακτων οι οποιοι τρεφονται απο μεγαλα ονοματα του χωρου του αυτοκινητου της Ελλαδας.

Πολλα παραδειγματα εχω να σας πω,στα οποια ημουν παρον αλλα δε θα το κανω.
Το μονο που μπορω να σας πω για να σας εξαψω λιγο την φαντασια ειναι το εξης,ποσες φορες εχετε δει καποιο Saab να εισπρατει την δημοσιοτητα που του αξιζει και αναλογει στην πιτα των premium brands???Σε αντιθεση με τον ευρωπαικο τυπο... Τυχαιο?;)


Ναι ενταξει το Γκολφ θα ειναι παντα το καλυτερο αυτοκινητο στην κατηγορια του...οχι αλλη πλυση εγκεφαλου παρακαλω αγαπητα μου περιοδικα...

Stamatis
08-10-10, 19:29
Παντως πανε χρονια που εχω να διαβασω ενθουσιασμενο συντακτη στους 4Τ.
Δεν φταιει που ολα τα αυτοκινητα ειναι λιγο πολυ καλα, φταιει που οι δοκιμαστες ειναι λιγο πολυ μετριοι νομιζω.

Δεν δικαιολογειται αλλιως να διαβαζεις για Λαμπο και να νοιωθεις πως διαβαζεις για Γκολφ.

Stamatis
08-10-10, 19:30
Οχι το αμαξι, το αθλημα Γκολφ.

Monsta
08-10-10, 20:23
Μέσα από αυτό το θρεντ έμαθα πράγματα που δεν γνώριζα για το κάποτε αγαπημένο μου περιοδικό, που έφτανε ταχυδρομικώς (για ένα διάστημα) μέχρι την άλλη άκρη του Ατλαντικού. Ξεκίνησα να διαβάζω 4Τ το 81-82.

Κύριο ενδιαφέρον ως παιδί ήταν φυσικά το αυτοκίνητο και όχι τι έγραφε ο ΚΚ. Οι 4Τ είχαν τα αναλυτικότερα τεστ, χόρταινα να διαβάζω ζουμερά σχόλια για τα αγαπημένα μου αυτοκίνητα.

Τα χρόνια περάσανε, εμείς μεγαλώσαμε και όπως πολύ σωστά είπανε μερικοί, ο προσανατολισμός και οι στόχοι του περιοδικού αλλάξανε. Η γκρίνια του ΚΚ έμεινε. Ήταν η εποχή που έπαιρνα το περιοδικό, έφτανα στις σελίδες του ΚΚ και πήγαινα κατευθείαν στο τέλος του κειμένου, να διαβάσω τι είχε οδηγήσει το μήνα που πέρασε. Τελικά ως αναγνώστης στράφηκα αλλού, μπούχτισα, κουράστηκα. Με 'χαλάνε' άνθρωποι που μου 'χαλάνε' τη διάθεση. Και όταν διάβαζα ΚΚ, φόρτωνα, έχανα την ηρεμία μου. Και τον άλλο μήνα ξανά τα ίδια.





ΥΓ:

Γνωρίζω πάρα πολύ λίγα πράγματα για την επιχειρηματική πορεία του Ομίλου και ούτε μ ενδιέφερε ή ενδιαφέρει να μάθω περισσότερα. Τελικά πριν από μερικά χρόνια, τίμησα το περιοδικό που αγάπησα μικρός και ως μέσο διαφήμισης της επιχείρησής μου. Περισσότερο για λόγους prestige και επειδή το είχα σε εκτίμηση. Ένιωσα ότι κατά κάποιο τρόπο έκανα το 'καθήκον' μου. Για δύο και κάτι χρόνια έδωσα στον Όμιλο αρκετές χλδς ευρώ. Ως αντάλλαγμα έλαβα ένα 'ευχαριστoύμε μακάκα', παίχτηκε εις βάρος μου ένα βρώμικο παιχνίδι όπου στήθηκε (κατά τη γνώμη μου) με μεγάλη προχειρότητα και αντι-επαγγελματισμό. Disaster. Η συνεργασία μας έληξε εκεί.

Sorry for bursting out, το ξέρω πως είμαι ΟΤ.

Nino
08-10-10, 21:07
Στα σαραντα χρονια που μεσολαβησαν... τα παντα αλλαξαν στα αυτοκινητα τεχνολογιες,ιπποδυναμεις αεροδυναμικες, Το καλυτερο λαστιχο f1 την εποχη του Λαουντα ειναι σημερα το φθηνοτερο του εμποριου...
Τα 100-120 αλογα , η απιστευτη αυτη ιπποδυναμη,σημερα υπαρχει σε ενα σμαρτακι με προγραμμα+ την κλανια του κολλητου!!.
Δυο πραγματα μονο δεν αλλαξαν, το ενα ειναι οπως πολυ σωστα ειπε ο Ζ3 οτι το golf ειναι ηταν και θα ειναι το καλυτερο αμαξι (ελεος!!!) και οτι στην Ελλαδα εκτος απο δυο δρομους και μια γεφυρα τα παντα ειναι τα ιδια με πριν σαραντα χρονια.
Αρα αυτα που εγραφε τοτε ,αυτη την γκρινια βγαζει ακομα μιας και τιποτα δεν αλλαξε.
Ειναι στιγμες που μπορει να σκεφτει κανεις οτι τα editorial του με λιγο "σουλουπωμα" επαναδημοσιευονται... προσαρμοσμενα στη χρονια!!! (το ειχαμε κουβεντιασει νομιζω).
Οπως και να εχει,το περιοδικο και ο δημοσιογραφος θα αποτελουν ενα σημαντικο κοματι της ιστοριας της αυτοκινησης στην Ελλαδα και ειδικα σε εμας που απο τις ενθετες φωτογραφιες του καναμε ονειρα... κοιταζωντας τες στο τοιχο του δωματιου μας!!!!

E60_Arkadia
08-10-10, 22:54
To πρωτο τευχος που επεσε στα χερια μου ηταν τοτε που ειχε εξωφυλλο μια μπλε Μ5 Ε34 με τις παντες.Μου το ειχε φερει αργα το βραδυ στο δωματιο μου ο πατερας μου και πιστεψτε με επι μια βδομαδα δεν το ειχα ανοιξει γιατι κοιταζα το εξωφυλλο.Λιγες φορες πηρα τους 4Τ κυριως οταν ειχαν καμμια μπεμπα στο εξωφυλλο.Προτιμουσα το ΑΜS (των πρωτων ετων κυκλοφοριας γτ και αυτο μετα χαλασε).Παντως για ολα υπαρχει η ακμη και η παρακμη και οταν εισαι στην ακμη και δεν το σεβαστεις ερχεται πιο γρηγορα η παρακμη.

alexk
09-10-10, 08:35
Στάθη είσαι του χώρου και τα ξέρεις από μέσα τα πράγματα.

Ο λόγος που για πολλά χρόνια η bmw είχε το χειρότερο όνομα στην ελλάδα είναι λόγω Κ.Κ. (τον οποίων δεν 'φορτώναν') και έγραφε ότι τα αυτοκίνητα λόγω πίσω κίνησης είναι επικίνδυνα...
Επί 15 χρόνια άκουγες, είναι πισωκίνητο, πετάει κώλο, σε σκοτώνει κτλ κτλ δεν έχει κρατήματα όπως τα προσθιοκίνητα κτλ.

Ο μεγάλος Δημοσιογράφος είναι γνωστός για την αντικειμενικότητά του :thumbsdown::ranting2:

gant
09-10-10, 11:26
Στάθη είσαι του χώρου και τα ξέρεις από μέσα τα πράγματα.

Ο λόγος που για πολλά χρόνια η bmw είχε το χειρότερο όνομα στην ελλάδα είναι λόγω Κ.Κ. (τον οποίων δεν 'φορτώναν') και έγραφε ότι τα αυτοκίνητα λόγω πίσω κίνησης είναι επικίνδυνα...
Επί 15 χρόνια άκουγες, είναι πισωκίνητο, πετάει κώλο, σε σκοτώνει κτλ κτλ δεν έχει κρατήματα όπως τα προσθιοκίνητα κτλ.
Ο μεγάλος Δημοσιογράφος είναι γνωστός για την αντικειμενικότητά του :thumbsdown::ranting2:


Κι όμως, αν αναφέρεσε στις δεκαετίες 70 και 80, σωστά τα έγραφε ο Καββαθάς.
Τα bmw εκείνα, σε σύγκριση με τα παζώ, ρενώ, σιτροέν, από πλευράς κρατήματος ήταν μέρα με νύχτα.
Αλλά σίγουρα θα ξεχνάς πως με άριστα το 10, βαθμολογούσε με 8, στο στεγνό, λόγω του άριστου συστήματος διεύθυνσης που διέθεταν από τότε.
Το ότι τα κατηγορούσε, είναι προς τιμήν του, αφού ο τότε αποκλειστικός εισαγωγέας, ήταν (είναι ακόμη?, δεν το γνωρίζω,) προσωπικός του φίλος.
Τόνοι και τόνοι μελάνης είχαν γραφεί και απ τον διεθνή τύπο, για το περίφημο "σπαστό διαφορικό" των bmw και ιδιαίτερα για την Ε21.
Ημουν περίφανος κάτοχος μιας Ε21, 318i με 105 αλογάκια, η οποία σε στροφούλα με κάπως γλυστερή άσφαλτο, γύριζε μέχρι να πεις κύμινο.
Η κατάσταση διορθώθηκε κατά πολύ, με την τοποθέτηση του κιτ της bilstein, που φορούσε η alpina.
Με κράτησε συντροφιά για 20 μολόκληρα χρόνια.
Αυτά για να μην χαιδεύουμε αυτιά, όλοι μας εδώ, η σχεδόν όλοι, γιατί υπάρχουν και κρυφοαουντάκηδες, :th_Laie_67-1::th_Laie_67-1: αγαπάμε τα bmw, αλλά να αναγνωρίζουμε και τα κουσούρια τους.
BTW, τα τελευταία χρόνια, απ όσο διαβάζω, σε συγκριτικά τεστ,τοποθετεί τα bmw πάνω απ τον άμεσο ανταγωνισμό, και πιστεύω πως αυτή είναι η αλήθεια για τώρα και για το τότε.

alexk
09-10-10, 16:15
Κι όμως, αν αναφέρεσε στις δεκαετίες 70 και 80, σωστά τα έγραφε ο Καββαθάς.
Τα bmw εκείνα, σε σύγκριση με τα παζώ, ρενώ, σιτροέν, από πλευράς κρατήματος ήταν μέρα με νύχτα.
Αλλά σίγουρα θα ξεχνάς πως με άριστα το 10, βαθμολογούσε με 8, στο στεγνό, λόγω του άριστου συστήματος διεύθυνσης που διέθεταν από τότε.
Το ότι τα κατηγορούσε, είναι προς τιμήν του, αφού ο τότε αποκλειστικός εισαγωγέας, ήταν (είναι ακόμη?, δεν το γνωρίζω,) προσωπικός του φίλος.
Τόνοι και τόνοι μελάνης είχαν γραφεί και απ τον διεθνή τύπο, για το περίφημο "σπαστό διαφορικό" των bmw και ιδιαίτερα για την Ε21.
Ημουν περίφανος κάτοχος μιας Ε21, 318i με 105 αλογάκια, η οποία σε στροφούλα με κάπως γλυστερή άσφαλτο, γύριζε μέχρι να πεις κύμινο.
Η κατάσταση διορθώθηκε κατά πολύ, με την τοποθέτηση του κιτ της bilstein, που φορούσε η alpina.
Με κράτησε συντροφιά για 20 μολόκληρα χρόνια.
Αυτά για να μην χαιδεύουμε αυτιά, όλοι μας εδώ, η σχεδόν όλοι, γιατί υπάρχουν και κρυφοαουντάκηδες, :th_Laie_67-1::th_Laie_67-1: αγαπάμε τα bmw, αλλά να αναγνωρίζουμε και τα κουσούρια τους.
BTW, τα τελευταία χρόνια, απ όσο διαβάζω, σε συγκριτικά τεστ,τοποθετεί τα bmw πάνω απ τον άμεσο ανταγωνισμό, και πιστεύω πως αυτή είναι η αλήθεια για τώρα και για το τότε.

Βλέπεις το πρόβλημα στην ελλάδα είναι η άσφαλτος και όχι τα bmw !
Να σου πω μια σύγκριση. Στην Ελβετία που μένω το CSL δεν κάνει παντιά ούτε με 1η (μόνο αν το βιάσεις τελείως και μόνο με 1η). Μπορώ να ξεκινώ με launch control και θέμα αν σπινιάρει μισό μέτρο.
Στην ελλάδα σπινιάρει και με 4η... προφανώς και άν το τσαρουχώσεις είναι 'επικίνδυνο'.
Να υποθέσουμε ότι η ανάρτησή του είναι το πρόβλημα ???

Γιατί εδώ που έχει καλή άσφαλτο Ε21, Ε30 ότι μοντέλο, δεν σπινιάρει που να σκάσεις.
:thumbsup:

gant
09-10-10, 16:36
Βλέπεις το πρόβλημα στην ελλάδα είναι η άσφαλτος και όχι τα bmw !
Να σου πω μια σύγκριση. Στην Ελβετία που μένω το CSL δεν κάνει παντιά ούτε με 1η (μόνο αν το βιάσεις τελείως και μόνο με 1η). Μπορώ να ξεκινώ με launch control και θέμα αν σπινιάρει μισό μέτρο.
Στην ελλάδα σπινιάρει και με 4η... προφανώς και άν το τσαρουχώσεις είναι 'επικίνδυνο'.
Να υποθέσουμε ότι η ανάρτησή του είναι το πρόβλημα ???

Γιατί εδώ που έχει καλή άσφαλτο Ε21, Ε30 ότι μοντέλο, δεν σπινιάρει που να σκάσεις.
:thumbsup:


Μα αναφέρεσαι σε σύγχρονα μοντέλα και πόσο μάλλον στο csl.
Πολλές φορές ο Καββαθάς έχει εκφράσει την κατα καιρούς θετικότατη γνώμη του για τα νεότερα μοντέλα και μάλιστα πως θα θελε να γεράσει (που πλέον αυτό έχει γίνει, παρόλο που καβαλάει μια bmw1200GS), μέ ένα απ αυτά, είτε αυτό ήταν 520, η 325 η Μ3.
Η αναφορά μου στοχοποιούσε μοντέλα περασμένων δεκαετιών με τους περίφημους αιωρούμενους βραχίονες στην πίσω ανάρτηση και δεν ήταν μόνο θέμα ελληνικής ασφάλτου.

PANOS-E60
09-10-10, 17:50
Γιώργο, και εσύ και ο alexk αλλά και ο Καββαθάς εκείνη την εποχή ('70 - ΄80) έχετε δίκιο. Τα Ε12 και Ε21 δεν καθόντουσαν στο δρόμο με καμμία δύναμη. Επειδή τυχαίνει να έχω μάθει να οδηγώ πίσω από το τιμόνι τους, είχαμε και τα δύο στην οικογένεια, θα πω πως στα ταξίδια που είχαμε κάνει τότε στο εξωτερικό (και Ελβετία), το πρόβλημα κρατήματος το έκρυβε με τον καλύτερο τρόπο η τέλεια άσφαλτος που υπάρχει εκεί.

Sorry, αν είμαι off topic. thumb

alexk
10-10-10, 16:36
Μα αναφέρεσαι σε σύγχρονα μοντέλα και πόσο μάλλον στο csl.
Πολλές φορές ο Καββαθάς έχει εκφράσει την κατα καιρούς θετικότατη γνώμη του για τα νεότερα μοντέλα και μάλιστα πως θα θελε να γεράσει (που πλέον αυτό έχει γίνει, παρόλο που καβαλάει μια bmw1200GS), μέ ένα απ αυτά, είτε αυτό ήταν 520, η 325 η Μ3.
Η αναφορά μου στοχοποιούσε μοντέλα περασμένων δεκαετιών με τους περίφημους αιωρούμενους βραχίονες στην πίσω ανάρτηση και δεν ήταν μόνο θέμα ελληνικής ασφάλτου.

Δεν είδες που λέω ότι Ε21 και Ε30 δεν έχει πρόβλημα σε καλή άσφαλτο, κόλλησες στο CSL που το ανέφερα σαν σύγκριση της ποιότητας ασφάλτου (εδώ δεν σπινιάρει ούτε με launch control και στην Ελλάδα με 4η ταχύτητα...).

Έχω και εγώ ένα 'κακό' bmw με τα αρχαία πίσω ψαλίδια. Σε πληροφορώ ότι δεν έχει κανένα πρόβλημα το κράτημα του.
Και για συγκρίνουμε κι'όλας, ποιο είχε πιο καλύτερο κράτημα από Ε30, το citroen BX, το fiat tempra ή πιο άλλο ?
Εντάξει στο χιόνι και στην ελληνική άσφαλτο τα προσθιοκίνητα είναι λίγο πιο ασφαλή (μιας και βγάζουν μούτρα).
Αυτό δεν σημαίνει ότι το πισωκίνητο έχει κακό κράτημα. Μιλάμε για αυτοκίνητα δρόμου και όχι αυτοκίνητα εκτός δρόμου.

Ξέρω ότι η Ιντ... δεν πλήρωνε τον Κ.Κ. και αυτός έθαβε.

Stathis
10-10-10, 16:52
για να ειμαστε αντικειμενικοι, σαφως τα αυτοκινητα δεν ειχαν καποιο προβλημα.
δεν γινεται να κυκλοφορουν κατα εκαταμμυρια στο εξωτερικο, αλλα μονο ο ελληνικος τυπος να τα θαβει...

απο την αλλη ομως ο ελληνας δημοσιογραφος οδηγει στην ελλαδα και ο ελληνας αγοραστης αγοραζει για να κυκλοφορησει εδω, οχι στη γερμανια που οχι csl, ουτε Μ6 δεν σπιναρει.

υπο αυτην την σκοπια -και μονο- και με δεδομενη την παντελη ελλειψη αυτοκινητιστικης γνωσης, κουλτουρας και παιδειας για την πλειοψηφια των οδηγων στην ελλαδα ενα πισωκινητο ειναι σαφως πιο δυσκολο απο ενα προσθιοκινητο ή τετρακινητο.
σε ασφαλτο σαπουνι με ασχετο (αλλα θρασυ) οδηγο χανει πολυ πιο ευκολα τον ελεγχο.
τα κρασπεδα και τα πεζοδρομια ειχαν αναστεναξει τοτε απο τα βελοτσε και τα 2002 που ειχαν σκασει πανω.

οπωσδηποτε ο καλος οδηγος που ξερει τι κανει μπορει να ελεγξει καλυτερα το πισωκινητο ακομα και μετα το οριο, αφου υπαρχουν περιθωρια να διορθωση, αντιθετα με τα προσθιοκινητα και τα περισσοτερα τετρακινητα, στα οποια το οριο της προσφυσης ειναι σαφως πιο πανω, αλλα οταν φυγεις, τις περισσοτερες φορες δεν υπαρχει γυρισμος...

υπο αυτην την οπτικη γωνια λοιπον επαναλαμβανω, καλα εκανε και προτεινε στην ελλαδα πιο ως ασφαλη αυτοκινητα τα προσθιοκινητα για τον μεσο και ασχετο οδηγο.

βεβαια και τα "παιχνιδια" κατω απο το τραπεζι ειναι γνωστα σε αυτους τους χωρους, οπως και οι "λυκοφιλιες" που δημιουργουνται και, χαλανε με ενα τεστ, και ξαναδημιουργουνται με μια αλλη ευκαιρια, και ξαναχαλανε για καποιον αλλο λογο συμφεροντος ως επι το πλειστον...

gnx
10-10-10, 16:56
Εχθές έδειξε η τηλεόραση ότι ο ιδιοκτήτης της πρωην Ιντερκαρ ήταν παρών στην εκδήλωση για τα 40άχρονα. Η σχολή ασφαλούς οδήγησης είχε αυτοκίνητα Ρενό, εταιρεία η οποία επίσης είχε ιδιοκτήτη τότε τον συγκεκριμένο.

Ο Στρατισίνο οδηγούσε για κανένα χρόνο Cayman που του ειχε παραχωρηθεί από την Porsche, εταιρεία η οποία ακόμα ανήκει στον εν λόγω επιχειρηματία.

Το περιοδικό έχει καταφερθεί με βαρύς χαρακτηρισμούς εναντίον της Ρενό για τον τρόπο που ελύθη η συνεργασία με τον επιχειρηματία ΚΑΙ για το πρόστιμο των 12 εκ απο την επιτροπή ανταγωνισμού.

Είσαι σίγουεος για αυτό που λές;

Stathis
10-10-10, 17:01
Εχθές έδειξε η τηλεόραση ότι ο ιδιοκτήτης της πρωην Ιντερκαρ ήταν παρών στην εκδήλωση για τα 40άχρονα. Η σχολή ασφαλούς οδήγησης είχε αυτοκίνητα Ρενό, εταιρεία η οποία επίσης είχε ιδιοκτήτη τότε τον συγκεκριμένο.

Ο Στρατισίνο οδηγούσε για κανένα χρόνο Cayman που του ειχε παραχωρηθεί από την Porsche, εταιρεία η οποία ακόμα ανήκει στον εν λόγω επιχειρηματία.

Το περιοδικό έχει καταφερθεί με βαρύς χαρακτηρισμούς εναντίον της Ρενό για τον τρόπο που ελύθη η συνεργασία με τον επιχειρηματία ΚΑΙ για το πρόστιμο των 12 εκ απο την επιτροπή ανταγωνισμού.

Είσαι σίγουεος για αυτό που λές;

πολυ σωστα αυτα που λες.
απαντησα εγω στο ερωτημα σου...
στο χωρο αυτο (και οχι μονο) το συμφερον κανει φιλους, χωριζει φιλους, τους ξαναενωνει κ.ο.κ...
ειναι δουναι και λαβειν...
καθαρα επαγγελματικη στυγνη σχεση...
το εχουμε δει παρα-πολλες φορες, η παραπανω δεν ειναι η μοναδικη...


βεβαια και τα "παιχνιδια" κατω απο το τραπεζι ειναι γνωστα σε αυτους τους χωρους, οπως και οι "λυκοφιλιες" που δημιουργουνται και, χαλανε με ενα τεστ, και ξαναδημιουργουνται με μια αλλη ευκαιρια, και ξαναχαλανε για καποιον αλλο λογο συμφεροντος ως επι το πλειστον...

alexk
10-10-10, 17:09
Δεν το υπογράφω κι'όλας...
Ίσως να κάνω και λάθος.

Pierre Joseph Proudhon
10-10-10, 20:26
Μια μικρή ιστορία.

Υπάρχουν κάποιοι που μπορούν να ισχυριστούν ότι αυτή η σχέση είναι παλιά, πολύ παλιά.
Από τότε που εύσωμος εισαγωγέας έκανε τα δεύτερα βήματά του στο χώρο. Τότε που τα 80άρια ήταν τόσο καλά (και ήταν) που έπαιρναν τα εξώφυλλα στο περιοδικό του εκδότη (Φεβρουάριος Ά73). Τότε που ο εισαγωγέας έδινε το καλό του γκρούπ 2, 80άρι στον εκδότη – δημοσιογράφο - γκουρού και το έφερε 4ο στο τρίωρο Τατόι του Ά73, μπροστά από το ΤΤ του Μάγγελ. Τότε, που το R80 ήταν το καλύτερο αυτοκίνητο του κόσμου (που δεν ήταν).
Και συνεχίστηκε η σχέση μια χαρά, και όταν ο εισαγωγέας είχε τα προβλήματα με τους εργαζόμενους στο Farma project, όταν επίσης ξεπεράστηκε το εμπόδιο του «σωφέρ» που εργαζόταν για τους «Γιαπωνέζους». Όταν μάλιστα το Αλέκος έγινε Αλέξανδρος και είχαμε B.MW., Renault, Porsche, Land Rover, χονδρικές λιανικές, πίστες, και από την άλλη συναντούσαμε ολάκερο Όμιλο, εισηγμένο στο Χ.Α.Α με οράματα για πάρκα, αιολικά, φωτοβολταϊκά, εξαγορές εντύπων σωρηδόν, ιδρύματα, κι άλλες πίστες ε!, τότε το πάρτι απογειωνόταν. Αν μετρήσαμε και λίγα πτώματα στο διάβα του εισαγωγέα, αδιάφορο, έτσι; Μερικές καταστροφές, Λεπτομέρειες, έτσι;
Αβάντα, εσείς, αβάντα εμείς σε όλα τα επίπεδα. Εκδοτικά, εκθεσιακά, μουσειακά, αγωνιστικά, δικά μας μαγαζιά ήταν όλα. Μονοπώλιο. Και στις σελίδες μας; Μέλι για τον εισαγωγέα. Τι κύριος, τι Gent, τι άνθρωπος.
Αν αυτό δεν διαμορφώνει συνειδήσεις, τότε τι κάνει; Έλεγε ο κόσμος: «πάω στην ΕΛΠΑ» και πήγαινε στο μουσείο της Πειραιώς. Ελλάδα 100%. Καλά, άλλοι αυτοί στην ΕΛΠΑ! Έκαναν όμως και τις δουλίτσες τους. Του το έκτισαν το μαγαζί στην Εθνική. Μια χαρά και Avant-garde η καλύτερα uber alles.
Κι όταν του αντιπροέδρου του ετελείωσε το εύκολο ρευστό με το οποίο πλήρωνε την καρέκλα του, πάρε Κύριε την κόκκινη την κάρτα. Έχουν τελειώσει κόσμο και κοσμάκι οι Ελπικοί ρε! στον πρώην πλούσιο θα διστάζανε;
ΚιΆ όταν η πολύ αλαζονεία, το κακό κουμάντο, και οι τρελές ανασφάλειες, γύρισαν το τζόγο καπάκι, άρχισαν οι αναποδιές. Το πρόστιμο της επιτροπής ανταγωνισμού, ήρθε έστω και μια δεκαετία καθυστερημένο. Δεν ανασταίνει νεκρούς, δεν απονέμει δικαιοσύνη αλλά πρέπει να πληρωθεί είναι και μια διαπόμπευση. πώς να γίνει; Όχι ότι κοκκινίζουν, αλλά ωραίο δεν είναι.
Η Ρεζί κάποτε κατάλαβε, τράβηξε το χαλάκι και game over.
Στην άλλη μπάντα τα ίδια. Ο Όμιλος γλίτωσε τις μπάρες του Κορυδαλλού, τον έσωσε ο Αντώνης και φυσικά στηρίζει ακόμα τον ψηλό που έκανε την αγωγή στη Ρεζί γυρεύοντας τι; 512 μύρια έουρος. Ε ρε γέλια.
Για όσους είναι μνησίκακοι, μια συμβουλή. Ισχύει και για τους δύο πρίγκιπες πρωταγωνιστές. Δεν πρόκειται να τους δείτε ούτε «μέσα», ούτε με ακορντεόν στο Σύνταγμα. Αλαζόνες ήταν, ηλίθιοι δεν είναι, και αν δεν έχουν κάνει την προσωπική μπάζα τους θα είναι τεράστια έκπληξη.
Βέβαια τα 38μετρα Maiora και τα χαϊλίκια με τους υψωμένους δείκτες στα ιδιόκτητα γραφεία, και τους ασθμαίνοντες υπαλλήλους να τρέχουσι μάλλον ετελείωσαν.
Μέχρι εδώ για τώρα. Υπάρχουν κι άλλα…

alexk
10-10-10, 22:01
Μπράβο πρώτο ποστ...

yodas
10-10-10, 22:41
όντως μελετημένο πρώτο πόστ...φαντάζομαι πως το thred ήτανε κάτι παραπάνω από αφορμή για να ξεσπαθώσει ο φίλος μας...ακόμα και έτσι καλώς μας ήρθες και καλά (ανάλογα) επόμενα ποσταρίσματα

Nikos
11-10-10, 13:15
Μια μικρή ιστορία.

Υπάρχουν κάποιοι που μπορούν να ισχυριστούν ότι αυτή η σχέση είναι παλιά, πολύ παλιά.
Από τότε που εύσωμος εισαγωγέας έκανε τα δεύτερα βήματά του στο χώρο. Τότε που τα 80άρια ήταν τόσο καλά (και ήταν) που έπαιρναν τα εξώφυλλα στο περιοδικό του εκδότη (Φεβρουάριος ʼ73). Τότε που ο εισαγωγέας έδινε το καλό του γκρούπ 2, 80άρι στον εκδότη – δημοσιογράφο - γκουρού και το έφερε 4ο στο τρίωρο Τατόι του ʼ73, μπροστά από το ΤΤ του Μάγγελ. Τότε, που το R80 ήταν το καλύτερο αυτοκίνητο του κόσμου (που δεν ήταν).
Και συνεχίστηκε η σχέση μια χαρά, και όταν ο εισαγωγέας είχε τα προβλήματα με τους εργαζόμενους στο Farma project, όταν επίσης ξεπεράστηκε το εμπόδιο του «σωφέρ» που εργαζόταν για τους «Γιαπωνέζους». Όταν μάλιστα το Αλέκος έγινε Αλέξανδρος και είχαμε B.MW., Renault, Porsche, Land Rover, χονδρικές λιανικές, πίστες, και από την άλλη συναντούσαμε ολάκερο Όμιλο, εισηγμένο στο Χ.Α.Α με οράματα για πάρκα, αιολικά, φωτοβολταϊκά, εξαγορές εντύπων σωρηδόν, ιδρύματα, κι άλλες πίστες ε!, τότε το πάρτι απογειωνόταν. Αν μετρήσαμε και λίγα πτώματα στο διάβα του εισαγωγέα, αδιάφορο, έτσι; Μερικές καταστροφές, Λεπτομέρειες, έτσι;
Αβάντα, εσείς, αβάντα εμείς σε όλα τα επίπεδα. Εκδοτικά, εκθεσιακά, μουσειακά, αγωνιστικά, δικά μας μαγαζιά ήταν όλα. Μονοπώλιο. Και στις σελίδες μας; Μέλι για τον εισαγωγέα. Τι κύριος, τι Gent, τι άνθρωπος.
Αν αυτό δεν διαμορφώνει συνειδήσεις, τότε τι κάνει; Έλεγε ο κόσμος: «πάω στην ΕΛΠΑ» και πήγαινε στο μουσείο της Πειραιώς. Ελλάδα 100%. Καλά, άλλοι αυτοί στην ΕΛΠΑ! Έκαναν όμως και τις δουλίτσες τους. Του το έκτισαν το μαγαζί στην Εθνική. Μια χαρά και Avant-garde η καλύτερα uber alles.
Κι όταν του αντιπροέδρου του ετελείωσε το εύκολο ρευστό με το οποίο πλήρωνε την καρέκλα του, πάρε Κύριε την κόκκινη την κάρτα. Έχουν τελειώσει κόσμο και κοσμάκι οι Ελπικοί ρε! στον πρώην πλούσιο θα διστάζανε;
Κιʼ όταν η πολύ αλαζονεία, το κακό κουμάντο, και οι τρελές ανασφάλειες, γύρισαν το τζόγο καπάκι, άρχισαν οι αναποδιές. Το πρόστιμο της επιτροπής ανταγωνισμού, ήρθε έστω και μια δεκαετία καθυστερημένο. Δεν ανασταίνει νεκρούς, δεν απονέμει δικαιοσύνη αλλά πρέπει να πληρωθεί είναι και μια διαπόμπευση. πώς να γίνει; Όχι ότι κοκκινίζουν, αλλά ωραίο δεν είναι.
Η Ρεζί κάποτε κατάλαβε, τράβηξε το χαλάκι και game over.
Στην άλλη μπάντα τα ίδια. Ο Όμιλος γλίτωσε τις μπάρες του Κορυδαλλού, τον έσωσε ο Αντώνης και φυσικά στηρίζει ακόμα τον ψηλό που έκανε την αγωγή στη Ρεζί γυρεύοντας τι; 512 μύρια έουρος. Ε ρε γέλια.
Για όσους είναι μνησίκακοι, μια συμβουλή. Ισχύει και για τους δύο πρίγκιπες πρωταγωνιστές. Δεν πρόκειται να τους δείτε ούτε «μέσα», ούτε με ακορντεόν στο Σύνταγμα. Αλαζόνες ήταν, ηλίθιοι δεν είναι, και αν δεν έχουν κάνει την προσωπική μπάζα τους θα είναι τεράστια έκπληξη.
Βέβαια τα 38μετρα Maiora και τα χαϊλίκια με τους υψωμένους δείκτες στα ιδιόκτητα γραφεία, και τους ασθμαίνοντες υπαλλήλους να τρέχουσι μάλλον ετελείωσαν.
Μέχρι εδώ για τώρα. Υπάρχουν κι άλλα…

Σωστα και απολυτως αληθινα ολα αυτα, μη ξεχναμε ομως το εξης......οταν αυτοι οι πριγκηπες φορουσαν την κορωνα στο κεφαλι και εθεωρουντο πρωτες μουρες στο χωρο του αυτοκινητου, ολοι ξεχνουσαν το παρασκηνιο και τις ιντριγκες που επαιζαν η ειχαν παιξει στο παρελθον και σχηματιζαν ουρα για να γινουν "αλλος" ενας φιλος και κολλητος του Αλεξανδρου η του ιου του Λεωνιδα (οχι αυτουνου με τις ψησταριες) και του Κωστα......κοινως ειναι σα να επιβραβευεις ενα κλεφτη η ενα απατεωνα γι αυτο που κανει με το να του προσφερεις ΚΑΙ την φιλια σου, ασχετα αν αυτη μπορει να ειναι λυκοφιλια. Πολλοι θελουν ενα φιλαρακι μ'ενα 38 μετρο και πολυ δοση μπλαζε υφους.
Σημασια εχει οτι την εποχη της παντοκρατοριας ηταν λιγες οι αντιθετες φωνες.
Οσο για την ΕΛΠΑ νομιζω πως το κρεμασμα στη πλατεια συνταγματος θα επρεπε να ξεκινησει με αυτους τους παμπλουτους υπαλληλους ενος υπερχρεωμενου οργανισμου.

Stathis
22-10-10, 21:01
μέσα απ'τα κείμενα του Στράτη απλά "χανόμουν"

λογικο να χανοσουν, αφου αυτα που εγραφε δεν ειχαν καμια λογικη συνεχεια και συνταξη... thumb
εδω ο ανθρωπος πηγε να οδηγησει Μ6 και στο μισο κειμενο μιλουσε για τον παο και ενα σωρο ασχετα με το θεμα...
οτι ναναι...:thumbsdown:

https://library.techlink.gr/4t/article.asp?mag=1&issue=352&article=10653

VanVIC
22-10-10, 21:05
λογικο να χανοσουν, αφου αυτα που εγραφε δεν ειχαν καμια λογικη συνεχεια και συνταξη... thumb
εδω ο ανθρωπος πηγε να οδηγησει Μ6 και στο μισο κειμενο μιλουσε για τον παο και την μπαρτσα...
οτι ναναι...:thumbsdown:

Ρε ανιψιέ ...
Εμένα μου "έκανε" ο Στράτης, μην μου το χαλάς τώρα. Ομορφα "χανόμουν".

PANOS-E60
22-10-10, 21:05
Δεν έχει να κάνει με το πόσα άλογα βγάζανε, πόσο κόστιζαν η πόσα βγήκαν σύνολο.
Εχει να κάνει με το ότι τα έβλεπες και έτρεχες πίσω τους με τα πόδια να τα "¨πιάσεις " στο φανάρι να τα θαυμάσεις.

Τα αυτοκίνητα αυτά ηταν ισοδύναμα με το να δείς σήμερα ΜακΛάρεν στην Ομόνοια.

Δεν περιγράφεται με λόγια.

Ετσι ακριβώς.


λογικο να χανοσουν, αφου αυτα που εγραφε δεν ειχαν καμια λογικη συνεχεια και συνταξη... thumb
εδω ο ανθρωπος πηγε να οδηγησει Μ6 και στο μισο κειμενο μιλουσε για τον παο και ενα σωρο ασχετα με το θεμα...οτι ναναι...:thumbsdown:

https://library.techlink.gr/4t/article.asp?mag=1&issue=352&article=10653

πολύ σωστά.

Stamatis
22-10-10, 21:08
Ρε ανιψιέ ...
Εμένα μου "έκανε" ο Στράτης, μην μου το χαλάς τώρα. Ομορφα "χανόμουν".

και εμένα ρε συ, καλά τα έλεγε για την εποχή (τότε).

Μετά έγινε "μάνατζερ" και καβάλησε....

Stathis
22-10-10, 21:17
και εμένα ρε συ, καλά τα έλεγε για την εποχή (τότε).

Μετά έγινε "μάνατζερ" και καβάλησε....
καλα οσο γι αυτο... για γελια και για κλαμματα..
εμενα παντως δεν μου αρεσε ποτε ο τροπος γραφης (?)...

προτιμουσα κληρονομο, κλεανθη, χοϊδα, δημου και καποια μετρημενα κειμενα του κ.κ.
γιατι κι αυτος το γυρισε συντομα στη μιρλα...


Ρε ανιψιέ ...
Εμένα μου "έκανε" ο Στράτης, μην μου το χαλάς τώρα. Ομορφα "χανόμουν".
περι ορεξεως τι να πουμε θειε...
αφου σου αρεσε, οριστε...
καλοφαγωτος... :th_Laie_67-1:

https://www.bmwfans.gr/forum/showthread.php?p=101327#post101327

VanVIC
22-10-10, 21:31
...
προτιμουσα κληρονομο, κλεανθη, χοϊδα, δημου ...

Δεν με βρίσκεις αντίθετο με τους συγκκριμένους, ειδικά για τον Νίκο Δήμου.
Κορυφαία κείμενα και τρόπος γραφής απο τον Ν.Δ.

Αλλά κι εσύ ρε Στάθη γράφεις καλά, πολύ καλά και όλοι σου το έχουμε αναγνωρίσει αλλά το να γράφει κάποιος καλά, να'ναι πολύ καλός "χειριστής" της ελληνικής δεν σημαίνει απαραίτητα οτι ακουμπάει στις ευαίσθητες χορδές όλων των αναγνωστών...
Ελπίζω να μην με παρεξηγείς.

Stathis
22-10-10, 21:35
Ελπίζω να μην με παρεξηγείς.

οχι ρε τι να σε παρεξηγησω...

γουστα ειναι αυτα, εμενα μου αρεσαν τα πιο "καλλιτεχνικα" και γλαφυρα, εσενα τα πιο "μπρουταλ"...:th_Laie_67-1::th_Laie_67-1:

ησουνα σκληρο αγορι! :thumbsup:

alexk
22-10-10, 22:50
Σκέψου πόσο σχετικός είναι ο άνθρωπος που δεν άνοιξε τα μάτια του να δει τι φρένα έχει το αυτοκίνητο.

Είχε oversize το 645 και η πενεβέ δεν ήθελε να εντυπωσιάσει δίχως λόγο...

Κλασσική περίπτωση πρόχειρου έλληνα δημοσιογράφου.

Stathis
22-10-10, 22:58
ενταξει ασχετος δεν ειναι, αλλα η αρπακολατζιδικη δουλεια δεν κρυβεται... thumb

εκτος απο τα αυτοκινητα δεν κοιτανε ουτε τα press kits πια...:thumbsdown:

ενα πανω-κατω με 1η να βγαλει μια φωτο με λιγο αναποδο ο καλλιτεχνης, ενα συνονθύλευμα σκεψεων ατακτως ερριμμένων και ετοιμη η συνταγη της "επιτυχιας"... :thumbsdown:

και δωσε αναγνωστη και κατοικε της "τζουτζιας" τον οβολο σου για να διαβασεις μια ακομα "σουπα" αναμεσα απο διαφημισεις και "advertorials"... :ranting2:

alexk
22-10-10, 23:11
ενταξει ασχετος δεν ειναι, αλλα η αρπακολατζιδικη δουλεια δεν κρυβεται... thumb

εκτος απο τα αυτοκινητα δεν κοιτανε ουτε τα press kits πια...:thumbsdown:

ενα πανω-κατω με 1η να βγαλει μια φωτο με λιγο αναποδο ο καλλιτεχνης, ενα συνονθύλευμα σκεψεων ατακτως ερριμμένων και ετοιμη η συνταγη της "επιτυχιας"... :thumbsdown:

και δωσε αναγνωστη και κατοικε της "τζουτζιας" τον οβολο σου για να διαβασεις μια ακομα "σουπα" αναμεσα απο διαφημισεις και "advertorials"... :ranting2:

Γι'αυτό αν είδες είπα "πρόχειρος".

Συμφωνώ με όσα λες.

Pierre Joseph Proudhon
23-10-10, 01:27
Κάτι σαν αποτίμηση, για τον περί ου ο λόγος:

Καλό χέρι από τα νιάτα του, ορμητικός και σχετικά θαρραλέος. Με τον καιρό και τα πολλά χιλιόμετρα, με τα καλά οχήματα και την καλύτερη υποστήριξη απέκτησε και το στίλβωμα. Σύντομα απέκτησε και μισθό.
Σαφώς χωρίς το control και την αρχοντιά του Παύλου Μοσχούτη, βεβαίως χωρίς την οδηγική αναίδεια και ακρίβεια του Νίκου Μακρυγιάννη, η σύγκριση γίνεται καθώς ανήκαν στην ίδια γενιά, αλλά προτάσσοντας αφοσίωση και εργατικότητα, διακρίθηκε.
Ο χώρος ήταν μονόδρομος για αυτόν. Έτσι ο Μάνατζερ Νίκος μεγάλωσε τις ανασφάλειες του, ενώ λίγο αργότερα ο Δάσκαλος Κώστας του έμαθε τα λάθος κόλπα με το σωστό τρόπο.
Αυτό που δεν έμαθε ήταν να γράφει. Είναι άνθρωπος περιορισμένης παιδείας, και σχεδόν μηδενικής κουλτούρας.
ΠαρΆ όλα αυτά ήταν συχνά ευχάριστος αλλά κυκλοθυμικός στα όρια του σχιζοφρενούς, διπρόσωπος μα συχνά γοητευτικός και ευχάριστος.
Θρασύς και εξουσιαστικός με τους υφισταμένους, πλην όμως δουλοπρεπής και στα όρια της όχλησης σε όσους έχει ανάγκη.
Στο πολύ βάθος της ψυχής του κρύβεται κάτι ευαίσθητο, που προσπαθεί τάχα τεχνηέντως να το δείξει, συνήθως περισσότερο απΆ ότι χρειάζεται, με το εύκολο κλάμα του.
Ατυχώς τον κατέστρεψε ο Δάσκαλος. Θα είχε καλές πιθανότητες να γίνει φυσιολογικός και ειλικρινά αγαπητός αν απόφευγε αυτή την μοιραία σχέση. Πιθανότατα και ο Δάσκαλος να μην είχε πέσει τόσο χαμηλά αν δεν είχε την υποστήριξη του.
It takes two to Tango!
Παρά το γεγονός ότι είναι υπεύθυνος για πολύ σοβαρά παραπτώματα οφείλουμε να δείξουμε συμπόνια καθότι κατέστρεψε και τον εαυτό του, εφΆ όσον βεβαίως μας πείσει ότι έχει συναίσθηση του πόσο κακό προξένησε.
Εδώ, χρειάζεται μια προσοχή διότι είναι συμπαθητικός ηθοποιός, Κάπως μονότονος, μανιεριστής και μπαρόκ ειδικά στους υστερικούς και βαρβαρικούς ρόλους, αλλά αποτελεσματικός. Πείθει!
Αν για κάτι πρέπει να τον σεβόμαστε είναι πως έχει καταφέρει να θυμώσει, απογοητεύσει, εξοργίσει, ταπεινώσει τόσο κόσμο και κανείς δεν έχει σηκώσει χέρι!
Η μήπως όχι;

VanVIC
23-10-10, 06:16
Στάθη και Pierre Joseph, προφανώς γνωρίζετε πράγματα και καταστάσεις απο το συγκεκριμένο έντυπο και για τον συγκεκριμένο συντάκτη-οδηγό αγώνων για τα οποία οι περισσότεροι από εμάς δεν έχουμε ιδέα (προσωπικά σίγουρα).
Δεν έχω λόγο να σας αμφισβητίσω και σας ευχαριστώ για την πρόθεσή σας να ενημερώσετε και να προβληματίσετε. Βέβαια καλό θα ήταν να μπορεί να υπάρχει και αντίλογος. Ίσως κάποιος να μπορόυσε να ενημερώσει τους Κ.Κ. και Σ.Χ. ώστε αν θέλουν, να πούν και την δική τους άποψη.

Το σίγουρο (προσωπικά μιλώ) είναι ότι ασχέτως χαρακτήρων και του τί γινόταν μέσα στο συγκεκριμένο έντυπο, για πολλά χρόνια (4 δεκατίες πλέον) οι πωλήσεις του (αν θυμάμαι σωστά, οι υψηλότερες απο κάθε άλλο αντίστοιχο ελληνικό) δείχνουν ότι οι αναγνώστες του κάτι βρίσκουν μέσα στις σελίδες του και το προτιμούν.
Για τον καθένα, αυτό το "κάτι" ενδεχομένως να είναι πολλά δια φορετικά πράγματα αλλά στο τέλος, αυτό το έντυπο εξακολουθούν να προτιμούν ακόμα κι αν έχει αλλάξει τόσο πολύ απ´όταν ξεκίνησε. Αλλά και τί δεν έχει αλλάξει γύρω μας μετά απο τόσα χρόνια ; Η Ακρόπολη ίσως ; Γί αυτήν τουλάχιστον δεν τέθηκε θέμα επιβίωσης.
Θέλω να πώ ότι ΟΚ, οι 4Τ δεν είναι σήμερα όπως όταν τους "αγαπήσαμε" τότε αλλά μήπως είναι τ´αυτοκίνητα όπως τότε; Για παράδειγμα, πόσοι δεν νοσταλγούν τις Veloce του τότε όταν σήμερα για να ζήσεις "εκείνες τις συγκινήσεις" ψάχνεις αλλά μάταια...

Όλα γύρω μας αλλάζουν, μοιραία κι εμείς...

Keep Walking που λένε ...

gnx
23-10-10, 07:31
Δύο πόστ έχεις στο φόρουμ. Και τα δύο ενα υβρεολόγιο για το δίδυμο των 4 τροχών. Και να ειναι αληθή αυτά που γράφεις, είναι τόσο εμπαθής ο τρόπος με τον οποίον παρουσιάζεις τα πράγματα, που χωρίς αντίλογο δεν εχουν καμία αξιοπιστία/χρησιμότητα.

Για να ξεκατινιάζεσαι με αυτόν τον τρόπο, προφανώς έχεις πολλά προσωπικά μαζί τους. Αφού όμως δεν πληροφορείς με αυτά που γράφεις δεν εχει νόημα.

bimmer-corfu
23-10-10, 07:46
αυτό το περιοδικό ή το αγαπάς ή το μισείς. Εγώ έχω περάσει και απο τις 2 φάσεις.

gnx
23-10-10, 07:56
Το περιοδικό Πέτρο(;) δεν το αγαπώ. Αλλά δε μισώ τους βασικούς συντελεστές του.

Pierre Joseph Proudhon
23-10-10, 10:07
Ύβρις: πράξη που προσβάλει την τιμή και την ειλικρίνεια.

Γράφοντας λοιπόν για κάποιον:
«ορμητικός και σχετικά θαρραλέος», «προέταξε αφοσίωση και εργατικότητα», «διακρίθηκε», «συχνά ευχάριστος». «Στο πολύ βάθος της ψυχής του κρύβεται κάτι ευαίσθητο» «συχνά γοητευτικός και ευχάριστος»
προφανώς ο λόγος σου δεν στοιχειοθετεί υβρεολόγιο.

Γράφοντας, επίσης:
«Αυτό που δεν έμαθε ήταν να γράφει. Είναι άνθρωπος περιορισμένης παιδείας, και σχεδόν μηδενικής κουλτούρας», «κυκλοθυμικός στα όρια του σχιζοφρενούς», «είναι συμπαθητικός ηθοποιός», «Θα είχε καλές πιθανότητες να γίνει φυσιολογικός και ειλικρινά αγαπητός αν απόφευγε αυτή την μοιραία σχέση»
Περιγράφω κάτι που θα έβλεπε ο Jose Feliciano, o Ray Charles o Steve Wonder και όλοι οι παροικούντες την Ιερουσαλήμ. (όσοι έχουν θάρρος μαζί του,«τρελό» τον προσφωνούν. Είναι και χαριτωμένο)

Σε ότι αφορά τις πωλήσεις:
Να αναφερθεί το χαρακτηριστικό ότι εκατομμύρια διάβαζαν «ΠρaΒΔa». Ήταν καλά ενημερωμένοι; Χιλιάδες διάβαζαν «Ελεύθερο Κόσμο». Είχαν αντικειμενική ενημέρωση; Δισεκατομμύρια μύγες γευματίζουν καθημερινώς περιττώματα και παραμένουν ευτυχείς. Τι ακριβώς σημαίνει πωλήσεις; Ειδικά στις μέρες μας…

Προσωπικά; Αγάπη; Μίσος; Εμπάθεια;
Δεν ήμασταν, δεν ήμαστε απατημένα sweethearts! Δεν μιλάμε για συζυγικές απιστίες. Δεν μιλάμε καν για αυτοκίνηση, εκδόσεις, ενημέρωση. Εδώ κάνουμε λόγο για έλεγχο της αγοράς. Είναι κάτι χειρότερο από Business. Είναι Politics.

Τα περί «ξακατινιάσματος» δεν τα σχολιάζω σε μια απόπειρα να θέσουμε στο διάλογο σε μια ποιοτική και πιο εύηχη τροχιά.

Στη διάθεσή σας. ..

EVERGET
23-10-10, 10:35
Προσωπικά δεν βγάζω νόημα από τα γραφόμενα του φίλου μας. Μάλλον οι απαντήσεις του αφορούν ένα περιορισμένο κοινό 3-4 ατόμων του forum που γνωρίζουν με λεπτομέρειες τα εκ των έσω του εν λόγω περιοδικού. Καλό λοιπόν θα ήταν Pierre Joseph Proudhon να μας εκθέσεις τις γνώσεις και απόψεις σου στο θέμα στακάτα και κατανοητά και όχι μιλώντας με χρησμούς...

gnx
23-10-10, 10:40
Βλέπεις λοιπόν Σταθη ότι δεν είμαι ο μόνος;


Sent from my iPhone using Tapatalk

alexk
23-10-10, 10:48
Κύριε Pierre ποια είναι τα αληθινά σας στοιχεία ?
Όνομα και επίθετο...

:thanks:

Stathis
23-10-10, 11:20
Στάθη και Pierre Joseph, προφανώς γνωρίζετε πράγματα και καταστάσεις απο το συγκεκριμένο έντυπο και για τον συγκεκριμένο συντάκτη-οδηγό αγώνων για τα οποία οι περισσότεροι από εμάς δεν έχουμε ιδέα (προσωπικά σίγουρα).
Δεν έχω λόγο να σας αμφισβητίσω και σας ευχαριστώ για την πρόθεσή σας να ενημερώσετε και να προβληματίσετε. Βέβαια καλό θα ήταν να μπορεί να υπάρχει και αντίλογος. Ίσως κάποιος να μπορόυσε να ενημερώσει τους Κ.Κ. και Σ.Χ. ώστε αν θέλουν, να πούν και την δική τους άποψη.

στο συγκεκριμενο θεμα γινεται ενας απολογισμος για την πορεια ενος εντυπου απο τοτε που ξεκινησε (ή απο τοτε εως τοτε που το παρακαλουθησε ο καθενας μας), εως σημερα.
αναποφευκατα γινεται και καποιος σχολιασμος των συντελεστων του.
ο σχολιασμος αυτος εχει να κανει τις επαγγελματικες επιλογες, την εργασιακη συμπεριφορα και γενικα την πορεια και την δραστηριοτητα τους στο χωρο.
δεν εγινε και ουτε θα γινει καποια κριτικη της ιδωτικης ζωής ή των προσωπικων θεματων γυρω απο τα προσωπα αυτα, αν και να ειστε σιγουροι η δημοσιοποιηση καποιων τετοιων καταστασεων θα ηταν ισως πολυ πιο ενδιαφερουσα και διασκεδαστικη για πολλους...

μεσα λοιπον σε αυτο το σχολιασμο των επαγγεματικων πρακτικων και πεπραγμενων υπαρχουν ηδη αναμεσα μας ανθρωποι (και με τον καιρο θα ερουν και περισσοτεροι μιας και το μεσο μας ειναι ανοικτο σε ολους), που γνωρισαν απο μεσα, απο διπλα, απο απεναντι, απο κοντα τελος παντων το "μαγαζι" αυτο και εχουν να πουν ενδιαφερουσες ιστοριες και μαρτυριες.

θα πρεπει να ξερετε οτι ο φανταστικος και ιδανικος κοσμος που πλαθει στο μυαλο του ο αγνος και πιστος αναγνωστης ή παρατηρητης στη συντριπτικη πλειοψηφια των περιπτωσεων ειναι εντελως διαφορετικος οταν τον βλεπεις απο μεσα.

υπαρχει λοιπον βιτρινα, υπαρχει παγκος, αλλα υπαρχει και φαμπρικα...

διαφορετικη εινονα λοιπον αποκομιζεις για ενα "μαγαζι" οταν το εξεταζεις κοιτωντας τη βιτρινα, πουλωντας πισω απο τον παγκο, ή κανοντας μεροκαματο στο αθεατο τμημα του...

αυτο ειναι απολυτα φυσιολογικο δεν θα πρπει να σας ξενιζει.

οσον αφορα θειε την αποψη των κκ και σχ, τη διαβαζουμε δεκαετιες τωρα, ή καποιοι απο εμας τη νιωσαμε στο πετσι μας αλλοι με καλο τροπο και αλλοι με λιγοτερο καλο.
δε νομιζω οτι εχουν να προσθεσουν κατι ακομα...
χρονια ειχαν και εχουν αποκλειστικο δικο τους βημα και εκφραστηκαν ελευθερα. πιστευω οτι ειχαν να πουν το ειπαν.
σε αυτο το μικρο χωρο, ολοι ξερουν πια ποιος ειναι ποιος, οι μασκες εχουν πεσει, οι μυθοι εχουν απομυθοποιηθει...
ετσι το βλεπω εγω.


Δύο πόστ έχεις στο φόρουμ. Και τα δύο ενα υβρεολόγιο για το δίδυμο των 4 τροχών. Και να ειναι αληθή αυτά που γράφεις, είναι τόσο εμπαθής ο τρόπος με τον οποίον παρουσιάζεις τα πράγματα, που χωρίς αντίλογο δεν εχουν καμία αξιοπιστία/χρησιμότητα.

Για να ξεκατινιάζεσαι με αυτόν τον τρόπο, προφανώς έχεις πολλά προσωπικά μαζί τους. Αφού όμως δεν πληροφορείς με αυτά που γράφεις δεν εχει νόημα.
θα σου υπενθυμισω αγαπητε φιλε οτι η γονιμη και εποικοδομητικη κριτικη γινεται επι αποψεων, ιδεων και επιχειρηματων.
οταν η κριτικη γινεται προσωπικη επιθεση χωρις αιτιολογηση ή παραθεση επιχειρηματων και μαρτυριων, τοτε και μονον τοτε κατανταει ξεκατινιασμα...

επισης οσον αφορα τον αντιλογο, αυτον ακριβως το ρολο ερχονται να παιξουν πιστευω εγω οι αποψεις του πιερ-ζοζεφ. το μονολογο μπορεις να τον αναζητησεις στα τευχη του εν λογω περιοδικου καθως και στη δραστηριοτητα-συμπεριφορα των συντελεστων του στο χωρο...;)

PANOS-E60
23-10-10, 11:31
Δύο πόστ έχεις στο φόρουμ. Και τα δύο ενα υβρεολόγιο για το δίδυμο των 4 τροχών. Και να ειναι αληθή αυτά που γράφεις, είναι τόσο εμπαθής ο τρόπος με τον οποίον παρουσιάζεις τα πράγματα, που χωρίς αντίλογο δεν εχουν καμία αξιοπιστία/χρησιμότητα.

Για να ξεκατινιάζεσαι με αυτόν τον τρόπο, προφανώς έχεις πολλά προσωπικά μαζί τους. Αφού όμως δεν πληροφορείς με αυτά που γράφεις δεν εχει νόημα.


Προσωπικά δεν βγάζω νόημα από τα γραφόμενα του φίλου μας. Μάλλον οι απαντήσεις του αφορούν ένα περιορισμένο κοινό 3-4 ατόμων του forum που γνωρίζουν με λεπτομέρειες τα εκ των έσω του εν λόγω περιοδικού. Καλό λοιπόν θα ήταν Pierre Joseph Proudhon να μας εκθέσεις τις γνώσεις και απόψεις σου στο θέμα στακάτα και κατανοητά και όχι μιλώντας με χρησμούς...

Δεν θα συμφωνήσω μαζί σας. Τα λόγια του pierre joseph βγάζουν νόημα αν έχει παρακολουθήσει κανείς την ιστορία των προσώπων στα οποία αναφέρεται και στο γράψιμο και στα επιχειρηματικα - διοικητικά τους αλλά και στους αγώνες. Επίσης θεωρώ το ύφος του κόσμιο. Το γράψιμό του πάντως δεν μου είναι άγνωστο, αν και ακόμα δεν το έχω ταυτίσει με συγκεκριμένο πρόσωπο.

Με τον vanvic συμφωνώ απόλυτα ότι θα μπορούσε να υπάρξει και αντίλογος.

Stathis
23-10-10, 11:31
Κύριε Pierre ποια είναι τα αληθινά σας στοιχεία ?
Όνομα και επίθετο...

:thanks:

εξ οσων ειμαι σε θεση να γνωριζω τα στοιχεια που εκανε τον κοπο να μας παραθεσει ως τωρα ο φιλος μας ειναι 101% αληθινα και ακριβή. thumb

επισης το υλικο αυτο προσφερεται ως τροφη για σκεψη, προβληματισμο και αναζητηση... σαφεστατα οχι για αντιπαραθεση και τσακωμο.

εγω ως τετοιο το αντιμετωπιζω, το οτι παρουσιαζεται εδω και οχι αλλου (οπως π.χ. σε ενα ανταγωνιστικο των 4τ εντυπο ή σαίτ), στα δικα μου ματια το απαλλασει εντελως απο σκοπιμοτητες, που ισως καποιος να σκεφτοταν οτι προσπαθει να εξυπηρετησει...

Stathis
23-10-10, 11:34
θα μπορούσε να υπάρξει και αντίλογος.

αυτο ειναι ο αντιλογος πανο...
η αποψη της αλλης πλευρας κατατιθεται χρονια...

NickE60
23-10-10, 17:15
Δυστυχώς κάποιοι σοβαροί και χρήσιμοι άνθρωποι που έχουν διατελέσει "κοινωνικοί λειτουργοί" μέσα από την ενασχόλησή τους πάνω σε ένα αντικείμενο, ξεχνούν να αποχωρήσουν από τα πράγματα ακόμα κι όταν αυτά τους έχουν ξεπεράσει..

Είναι ωραίο κι εύκολο να κλαίγεσαι εκ του ασφαλούς, μόνο που το κλάμα χωρίς ουσία και πραγματικό αγώνα ενάντια σε αυτά που κατηγορείς (ενώ όλοι ξέρουν πως έχεις τη δύναμη να το κάνεις και θα είχες τεράστια υποστήριξη και από τους αναγνώστες σου) ...αποδεικνύει πως γίνεται για οικονομικό όφελος και μόνον ..και πρέπει κάποια στιγμή να θεωρείς σίγουρη την απόρριψη...

Διάβαζα κι εγώ 4Τ και αουτο εξπρες από τη δεκαετία του '80 και τα μάζευα, αλλά κάποια στιγμή πριν πολλά χρόνια, τα πέταξα στα σκουπίδια, έχω κρατήσει μόνο 7-8 τεύχη με τεστ από αυτοκίνητα που είχα και κάποια άλλα που ξεχώριζαν σύμφωνα με τα γούστα μου.

Τώρα γιατί δεν ενεπλάκη με την πολιτική ο συγκεκριμένος, ενώ και καταξιωμένος ήταν και την άνεση (χωρίς εξαρτήσεις) είχε ...και αν βάδιζε σύμφωνα με τις απόψεις του θα μπορούσε να φέρει τα πάνω κάτω στην Ελληνική αυτοκίνηση????

η πιο απλοϊκή απάντηση που θα μπορούσα να δώσω είναι πως στην ουσία έγραφε απλά για να γράφει και για κανένα άλλο λόγο, ώσπου έφτασε σε κατάσταση κορεσμού... με τα γνωστά επακόλουθα.. Υπεροψία? Τυφλό συμφέρον? Έλλειψη αξιόπιστων συμβούλων/συνεργατών? δεν ξέρω..

Απόψεις μου, μπορεί και να είμαι εντελώς οφσαιντ ..έτσι τα είδα εγώ...

Stamatis
23-10-10, 18:26
Ειχε εμπλακει το 90.

Κατι εφταιγε και εκει μαλλον και δεν το συνεχισε.

NickE60
23-10-10, 18:32
κάτι θυμάμαι.. για πολύ λίγο, σε κάτι επιτροπές αν θυμάμαι καλά ..που δεν θυμάμαι..
.μάλλον δεν θέλησε να ενοχλήσει τον "χώρο" ...γιατί αν ήθελε, ήξερε πως να το κάνει...

Stamatis
23-10-10, 22:32
Νίκο, είχε κατέβει κανονικά, με τον Τρίτση.

Στην αρχή είχε ασχοληθεί αρκετά με τον Δήμο, αλλά μετά επικαλέστηκε φόρτο εργασίας (προσωπική ενασχόληση) και αποχώρησε απο τις επιτροπές που συμμετείχε.

Τόσο πολύ εκτίμησε την ψήφο που του δώσαμε.

Οπως λέει και ο ίδιος:


Το πρωί στη Λιοσίων, το μεσημέρι στον ONA, το απόγευμα στον 9.84, το βράδυ στα Πετράλωνα και μετά από λίγους μήνες άρχισε να γίνεται φανερό ότι η δουλειά μου στο περιοδικό πήγαινε για κλείσιμο. ΑπΆ τη μια έβλεπα ότι αν είχα το χρόνο (και τα μέσα) να ασχοληθώ από το πρωί στις 7 μέχρι το βράδυ στις 11, σίγουρα θα πρόσφερα έργο και, το κυριότερο, θα γλίτωνα τον Δήμο από μερικές εκατοντάδες εκατομμύρια, τουλάχιστον στους τομείς που γνώριζα καλά. Έτσι, κάποια μέρα μίλησα με τον Αντώνη, του εξήγησα πώς έχουν τα πράγματα και σιγά-σιγά απαλλάχτηκα από τα καθήκοντά μου στη Δημαρχιακή, στη ΔΕΦΑ και στον ONA και έμεινα με τα υπόλοιπα, συν την παρουσία στις περισσότερες συνεδριάσεις του Δημοτικού Συμβουλίου.

Χωρίς κανένα ίχνος προσωπικής αντιπαράθεσης, καθώς ξέρεις ότι δεν είναι αυτός ο σκοπός μου, Θέλεις να σχολιάσεις κάτι επάνω στην παράθεση αυτή που έβαλα?

Εμπαθής, δεν είμαι.

Αλλά πως θα σου φαινόταν αν ο Υπουργος Οικονομικών, αύριο έλεγε, παιδιά πάω να την κάνω γιατί έχει η γυναίκα μου ένα μαγαζί και πουλάει παντόφλες και δεν πάνε καλά τα πράγματα και πρέπει να βοηθήσω?


θα γλίτωνα τον Δήμο από μερικές εκατοντάδες εκατομμύρια

ότι η δουλειά μου στο περιοδικό πήγαινε για κλείσιμο


Οταν ζητάς ψήφο, αναλαμβάνεις και την ευθυνη.

Ετσι νομίζω τουλάχιστον.

Samaro
24-10-10, 00:22
Επρεπε να περάσει και απο την αερολέσχη.............:whistle:

Pierre Joseph Proudhon
24-10-10, 08:59
κάποιος ήδη το επισήμανε, είναι τόσο καλές και ακριβείς, κάποιες από τις αράδες που παρελαύνουν που δεν μπορώ να αντισταθώ…

Χωρίς να είναι συνεπής αυτή η συμπεριφορά, που περιγράφεται ανωτέρω, δεν είναι σφόδρα επιλήψιμη. Μακάρι τα λάθη του να περιορίζονταν σε τέτοιου είδους ολισθήματα. Γιατί όμως συνέβησαν εκείνα;

Διότι είχε, έχει πάθος με κάθε μορφή εξουσίας. Το «δημοσιογραφιλίκι» το χρησιμοποίησε κυρίως σαν σκαλοπάτι. Εξ άλλου μόλις 3 – 4 χρόνια ήταν καθαρός δημοσιογράφος (εκείνα τα πρώτα χρόνια του Auto Εξπρές (Αύγουστος Ά67 – τέλος Ά69).
Τον Οκτώβριο του Ά70 προχώρησε στην έκδοση των 4Τ και το προφίλ του τόσο στην αγορά εργασίας, όσο και στο χώρο άλλαξε δια παντός.
Όταν αντελήφθη ότι η πολιτική χρειαζόταν άλλα εφόδια, το εγκατέλειψε το όνειρο. Δεν είχε ούτε συμπαγές πολιτικό ιδεολόγημα, ούτε ανήκε σε κάποια πολιτική πλατφόρμα.
Αντικατέστησε την εξουσία της πολιτικής με εκείνη της οικονομίας. «Είμαστε όμιλος» διατεινόταν με τον δεξιό δείκτη τεντωμένο, στις αρχές της δεκαετίας του 2000. Ανεκτό και αυτό.
Αυτό που δεν είναι παραδεκτό, αυτό που αποτελεί το ύστερο κληροδότημά του, ήταν η ευκαιρία που πήρε τόσο (και ως κάποιο βαθμό δημιούργησε για να είμαστε ακριβείς) σαν άνθρωπος όσο και σαν επαγγελματίας, να φτιάξει ένα όμορφο, δυνατό, αληθές, επαγγελματικό νησί, που θα απασχολούσε 30 – 100 εργαζόμενους, δημιουργικούς, μαχητικούς, ευχαριστημένους, πρωτοπόρους, όπου θα απολάμβανε το βαθμό του: «πρώτος μεταξύ ίσων».
Στο πίσω μέρος του μυαλού του ίσως κάποτε να υπήρχε, αν και πολύ αμφιβάλλω. Πήρε την ευκαιρία και την κατέστρεψε.
Το ιδεογράφημα με την όψιμη ανακάλυψη - εικόνα του Che στο γραφείο, τα εκατομμύρια των μετοχών να καταρρέουν και τα 3 δις δρχ. του επενδυτικού κοινού να είναι, κανείς δεν ξέρει που, είναι η απόδειξη.
Για την θολή, αόριστη και σίγουρα πρόχειρη πολιτική του τοποθέτηση υπάρχουν, από το παρελθόν, πολλά …

Aviator
24-10-10, 09:57
@ Pierre Joseph Proudhon

Η προσέγγισή σου στο θέμα των 4Τ προκαλεί προβληματισμό πράγματι.
Σκέφτομαι οτι οι συγκεκριμένοι εκδότες/αρθογράφοι δεν έχουν ποτέ (ή μήπως όχι ακόμα) φανεί να ζούν ζωή που να προκαλεί το κοινό αίσθημα.
Εκτός και αν ο πλούτος-περιουσία τους (αν υπάρχει) είναι τόσο καλά κρυμμένος, προς τί όλη αυτή η προσπάθεια τόσων χρόνων ?

Για να μην πλατιάζουμε, πιστευω οτι θα πρέπει τουλάχιχτον να εκτιμήσουμε την αδιάκοπη 40-χρονη παρουσία του συγκεκριμένου εγχειρήματος στην αγορά. Αυτό απο μόνο του δεν είναι και τόσο ευκολο ειδικά αν αναλογιστούμε ποιό είναι το περιβάλλον που χαρακτηρίζει το «επιχειρείν» στην Ελλάδα.

Γενικά είμαι δεκτικός στο να ακούω και να προβληματίζομαι απο επιχειρήματα που μου παραθέτουν, απΆτην άλλη δεν δέχομαι οτι πρέπει να εστιάζουμε κυρίως στα όποια «μελανά σημεία».

Είναι κανείς τέλειος ?

alexk
24-10-10, 10:33
κάποιος ήδη το επισήμανε, είναι τόσο καλές και ακριβείς, κάποιες από τις αράδες που παρελαύνουν που δεν μπορώ να αντισταθώ…

Χωρίς να είναι συνεπής αυτή η συμπεριφορά, που περιγράφεται ανωτέρω, δεν είναι σφόδρα επιλήψιμη. Μακάρι τα λάθη του να περιορίζονταν σε τέτοιου είδους ολισθήματα. Γιατί όμως συνέβησαν εκείνα;

Διότι είχε, έχει πάθος με κάθε μορφή εξουσίας. Το «δημοσιογραφιλίκι» το χρησιμοποίησε κυρίως σαν σκαλοπάτι. Εξ άλλου μόλις 3 – 4 χρόνια ήταν καθαρός δημοσιογράφος (εκείνα τα πρώτα χρόνια του Auto Εξπρές (Αύγουστος Ά67 – τέλος Ά69).
Τον Οκτώβριο του Ά70 προχώρησε στην έκδοση των 4Τ και το προφίλ του τόσο στην αγορά εργασίας, όσο και στο χώρο άλλαξε δια παντός.
Όταν αντελήφθη ότι η πολιτική χρειαζόταν άλλα εφόδια, το εγκατέλειψε το όνειρο. Δεν είχε ούτε συμπαγές πολιτικό ιδεολόγημα, ούτε ανήκε σε κάποια πολιτική πλατφόρμα.
Αντικατέστησε την εξουσία της πολιτικής με εκείνη της οικονομίας. «Είμαστε όμιλος» διατεινόταν με τον δεξιό δείκτη τεντωμένο, στις αρχές της δεκαετίας του 2000. Ανεκτό και αυτό.
Αυτό που δεν είναι παραδεκτό, αυτό που αποτελεί το ύστερο κληροδότημά του, ήταν η ευκαιρία που πήρε τόσο (και ως κάποιο βαθμό δημιούργησε για να είμαστε ακριβείς) σαν άνθρωπος όσο και σαν επαγγελματίας, να φτιάξει ένα όμορφο, δυνατό, αληθές, επαγγελματικό νησί, που θα απασχολούσε 30 – 100 εργαζόμενους, δημιουργικούς, μαχητικούς, ευχαριστημένους, πρωτοπόρους, όπου θα απολάμβανε το βαθμό του: «πρώτος μεταξύ ίσων».
Στο πίσω μέρος του μυαλού του ίσως κάποτε να υπήρχε, αν και πολύ αμφιβάλλω. Πήρε την ευκαιρία και την κατέστρεψε.
Το ιδεογράφημα με την όψιμη ανακάλυψη - εικόνα του Che στο γραφείο, τα εκατομμύρια των μετοχών να καταρρέουν και τα 3 δις δρχ. του επενδυτικού κοινού να είναι, κανείς δεν ξέρει που, είναι η απόδειξη.
Για την θολή, αόριστη και σίγουρα πρόχειρη πολιτική του τοποθέτηση υπάρχουν, από το παρελθόν, πολλά …

Εγώ ρωτάω ακόμη μια φορά, ποιο είναι το ονοματεπώνυμό σου ?

VanVIC
24-10-10, 10:36
Εγώ ρωτάω ακόμη μια φορά, ποιο είναι το ονοματεπώνυμό σου ?

Αλέξανδρε έχει κάθε διακίωμα να γράφει με nickname.
Πόσο σημασία έχει να μας αποκαλύψει τ'όνομά του.
Οτι γράφει δες τo σαν food for thought, απλά.
Δεν είναι ανάγκη να συμφωνήσεις μαζί του.

Stathis
24-10-10, 11:00
αλεξη δεν καταλαβαινω τι ρολο θα επαιζε αν μαθαιναμε την ταυτοτητα του καθε μελους που καταθετει την αποψη του.
αν π.χ. σου ελεγε "κυριος ταδε", ονομα που ειτε ειχες ακουστα, ειτε δεν ειχες ακουστα, τι θα αλλαζε οσον αφορα την ουσια των γραφομενων...?

alexk
24-10-10, 11:56
αλεξη δεν καταλαβαινω τι ρολο θα επαιζε αν μαθαιναμε την ταυτοτητα του καθε μελους που καταθετει την αποψη του.
αν π.χ. σου ελεγε "κυριος ταδε", ονομα που ειτε ειχες ακουστα, ειτε δεν ειχες ακουστα, τι θα αλλαζε οσον αφορα την ουσια των γραφομενων...?


Tουλάχιστον για εμένα είναι ενδιαφέρον, γιατί ο συγκεκριμμένος φίλος έχει γράψει μόνο για τους συντάκτες των 4Τ.
Προφανώς γνωρίζει τα πράγματα από μέσα και γι'αυτό είναι ενδιαφέρον να μάθουμε ποιος είναι.
Υποθέτω ότι είναι φίλος/γνωστός σου, αλλά ποια είναι η προσφορά του σε αυτό το φόρουμ, να κράζει τον Κ.Κ. και τους υπόλοιπους συντάκτες ?
Φέρνει κάτι σε Ζορρό το όλο θέμα...

Απλά το θεωρώ ηθικό όταν κάποιος κάνει κριτική σε επώνυμα άτομα να αναφέρει ποιος είναι.
Και να μην πει τα στοιχεία του εγώ πάντως θα κοιμηθώ το βράδυ, μην παρεξηγηθούμε.

Monsta
24-10-10, 14:24
Διπλωματική απάντηση από τον κύριο 'Aviator' που οι περισσότεροι μπορούν να υποψιαστούν his identity....

Pierre Joseph Proudhon
24-10-10, 15:27
Όσοι ή όσες καταλαβαίνουν, γνωρίζουν την ταυτότητα μου. Επισταμένως και επί τούτου, αφήνω διάστικτα στοιχεία.
Όσοι ή όσες δεν την γνωρίζουν, δεν θα καταλάβουν τίποτα περισσότερο, όταν την μάθουν.
Δεν έχω αποδοκιμάσει κανένα συντάκτη του εντύπου που προαναφέρθηκε. Το δε ρήμα που χρησιμοποίησε ο προλαλήσας (κράζει) εκτιμώ ότι δεν είναι του επιπέδου μου.
Αυτό που συμβαίνει στην περίπτωση, αν ακόμα δεν έχει γίνει κατανοητό, είναι πως ασκώ κριτική σε δύο managers που κατά την κρίση μου προσκόμισαν στο χώρο πολύ περισσότερα δεινά από όσα θετικά.
Το κάνω με επιχειρήματα, με στοιχεία, μετά λόγου γνώσεως. Επίσης το κάνω και με τακτ, τουλάχιστον σε σύγκριση με αυτά που έχουν χαρακτηρίσει το έργο των δύο αυτών managers.
Δεν υπερασπίζομαι τις θέσεις μου. Υπερασπίζομαι το χώρο.
Θα ήταν καλύτερo για την πρόοδο του διαλόγου, αν οι διαφωνούντες έστρεφαν το ενδιαφέρον τους περισσότερο στην κατανόηση του περιεχομένου των μηνυμάτων και λιγότερο στην ταυτότητα του γράφοντα.

S8N
24-10-10, 15:30
Παρακολουθώ αυτό το νήμα απ' την αρχή και οφείλω να ομολογήσω πως αυτά που γράφονται ήταν λίγο-πολύ γνωστά και αντιληπτά, ακόμη κι από μη τακτικούς αναγνώστες των 4Τ όπως εγώ.

Πάνε αρκετά χρόνια που έπαψα να αγοράζω και να διαβάζω το εν λόγω έντυπο. Στην αρχή με χάλασε η πρωτοφανής απουσία στοιχειώδους αμεροληψίας στα τεστ. Εν συνεχεία, τη δεκαετία του '90, με αηδίασε το όλο πνεύμα αντιλογίας στην αναπόφευκτη βελτίωση της παθητικής ασφάλειας των αυτοκινήτων. Θυμάμαι χαρακτηριστικά να δίνονται εύσημα σε αυτοκίνητα-σκοτώστρες με την προτροπή "αντί να κοιτάτε την παθητική ασφάλεια, κοιτάξτε να βελτιώσετε τη δική σας ενεργητική ασφάλεια". Τρεις λαλούν και δυο χορεύουν δηλαδή. Μετά ήρθε η αποκάλυψη του τότε εκδότη του AMS για τις σχέσεις των Κ.Κ. και Σ.Χ. με κάποιους εισαγωγείς αυτοκινήτων, τα ερωτικά σχόλια στα διάφορα τεστ που αφορούσαν μοντέλα των εν λόγω εταιρειών και κάποια παχυλά νούμερα καταχώρησης διαφημίσεων. Όλα αυτά γράφτηκαν στο editorial κάποιου τεύχους του AMS το οποίο δυστυχώς δεν έχω πια.

Τα παραπάνω όμως δεν ήταν τίποτα μπροστά στην απίστευτη γκρίνια και χολή που έβγαζαν τα άρθρα του Κ.Κ. Με κούρασαν η μιζέρια, η στοχοποίηση, η ειρωνία, το ύφος, τα λεγόμενα, όλα. Το ποτήρι για μένα ξεχείλησε όταν, ως κάτοικοι Θρακομακεδόνων, παραπονεθήκαμε για τα αεροπλάνα που πετούσαν Κυριακάτικα πάνω από τα κεφάλια μας και τα οποία άφηναν στις παρειές της Πάρνηθας ανεμόπτερα ώστε αυτά να πετάξουν μέχρι το Τατόι. Είναι διαφορετικό να το ζεις κάθε μέρα από τις 06.00 με τους μαθητευόμενους πιλότους της Πολεμικής Αεροπορίας και άλλο να το ζεις μια Κυριακή πρωί που έχεις ανάγκη την ξεκούραση αλλά πρέπει να υπομένεις τον κάθε Καββαθά που κάνει το χόμπι του. Το θέμα έφτασε στον τότε Υπουργό Αμυνας και τελικά μας έγινε το χατήρι. Τον επόμενο μήνα ο Καββαθάς έγραφε για τους 'χοντροκοιλαράδες' των Θρακομακεδόνων που του χάλασαν το σπορ. Προφανώς είχε την εντύπωση πως όλοι όσοι διαθέτουν το θράσος ν' αποζητούν μια ανάπαυλα ησυχίας ένα Κυριακάτικο πρωινό, έχουν και τα κιλά του. Καλή σας νύχτα κ. Καββαθά.

Κωνσταντίνος
24-10-10, 21:58
............
Is anybody perfect ?

Νόου γουί αρ νοτ.
Άιμ σούρ γιορ Γκρίκ αρ πέρφεκτ, σό άιμ γουόντερινγκ γουάι γιού γιούζ δε μπλάντυ Ινγκλις λάνγκουατζ.
Οπως στραβώθηκες και εσύ να διαβάσεις τον συρφετό που αράδιασα πιο πάνω, κάπως έτσι στραβωθήκαμε και εμείς που πήραμε το λόουερ πριν βγάλουμε ακόμα γένια (που τώρα πλέον είναι γκρίζα).

bmw
25-10-10, 00:22
Προσωπικά θεωρώ ότι το πρόβλημα ΟΛΩΝ ή ΣΧΕΔΟΝ όλων των Ελλήνων δημοσιογράφων ή μη που ασχολήθηκαν ή ασχολούνται με το αυτοκίνητο είναι ότι ΔΕΝ έχουν χιούμορ και αίσθηση του τι είναι ακριβώς είναι η δουλειά τους

-ο Χοιδάς είναι 100% κολημένος στην τεχνολογία και τα σκληρά τεχνικά θέματα

- ο Καβαθάς έχει την άποψη για τον εαυτό του ότι είναι κάτι σαν τον ΒΟΥΔΑ ή τον ΚΟΜΦΟΥΚΙΟ της αυτοκίνησης ... μιλάει με στόμφο και χρησιμοποιεί βαρύγδουπες εκφράσεις πιστέυοντας ότι έτσι δημιουργεί εντύπωση

- Ο Σταθάκης έχει γίνει χειρότερος και από τροχονόμο σε μπλόκο στην ΕΟ ... από τότε που βγήκε βουλευτής το μοναδικό πράγμα που κάνει είναι να βγαίνει στα κανάλια πριν το Πάσχα και να μιλάει για το ΜΟΛΩΧ της ασφάλτου ... επίσης πρέπει να είναι ο μόνος άνθρωπος που κατάφερε να κάνει βαρετό GP με Σένα και Μάνσελ ... δεν πιστέυω ότι έχει καμία "πόρωση" για το αυτοκίνητο

- ο Ιαβέρης ενώ ήταν εκπληκτικός οδηγός ... μιλάει για την αυτοκίνηση σα να είναι πιο επικίνδυνο και από το καταταχθείς στην Ιαπωνική αεροπορία ΠΡΙΝ τη ναυμαχία του Μιντγουέη ... έχει ξεπεράσει και τον Σταθάκη σε εμφανίσεις στα κανάλια πριν , μετά και κατα τη διάρκεια της Μεγάλης εβδομάδας .. και είναι απίστευτο πως αυτός ο άνθρωπος ήταν και είναι οδηγός αγώνων ... όταν το μόνο που κάνει όταν μιλάει για το αυτοκίνητο είναι να επαναλαμβάνει συνεχώς πόσοι άνθρωποι σκοτώθηκαν - ακροτηριαστηκαν κλπ ...

- ο Στεφανής είναι απορίας άξιον γιατί ακριβώς έχει ακόμα εκπομπή !!! ... αν και είναι σαφώς λιγότερο "δήθεν" και πολιτκώς ορθός από τους άλλους φαίνεται να μην έχει καμία απολύτως "κ@υλα" για το όλο θέμα ... κάνει ίσως την πιο βαρετή εκπομπή αυτοκινήτου στον κόσμο

-η ομάδα του Ελληνικού Εβο (Χατζητόλιος , Παπαπάσχος) και τα πιτσιρίκια του ομίλου (Γάκης ,Φονσό κλπ) είναι ίσως ΟΙ ΚΑΛΥΤΕΡΟΙ (κατά τη γνώμη μου) αλλά και πάλι δεν έχω μέχρι τώρα διαβάσει άρθρο τους που να είναι (πάλι κατά τη γνώμη μου) πιο φουντωτικό από τα αντίστοιχα του Βρετανικού (π.χ. του Chris Harris) ... πάντως είναι οι μόνοι που ακόμα ΓΡΑΦΟΥΝ ΓΙΑ ΠΑΤΗΛΙΚΙΑ , ΕΠΙΤΑΓΧΥΣΝΗ , ΣΤΡΙΨΙΜΟ κλπ κλπ ...

Κατ εμέ οι δημοσιογράφοι της αυτοκίνισης ΠΗΡΑΝ ΠΟΛΥ ΣΟΒΑΡΑ ΤΟ ΡΟΛΟ ΤΟΥΣ ... και έγιναν ΠΟΛΥ ΒΑΡΕΤΟΙ ...

προτίμησαν να έιναι μαιντανοί σε εκπομπές για την οδική ασφάλεια (μήπως και γίνουν σύμβουλοι σε κάποια κυβερνητική επιτροπή π.χ.) από το να παρουσιάζουν την μαγεία των 4 τροχών ... που προφανώς δεν είναι στο ΠΟΣΑ ΛΙΤΡΑ ΧΩΡΟ ΑΠΟΣΚΕΥΩΝ ΕΧΕΙ ΤΟ ΝΕΟ ΦΙΕΣΤΑ !!!


https://www.youtube.com/watch?v=BmEp9bBY5ds

Aviator
25-10-10, 20:20
...επισης παρακαλειται ο φιλος aviator να γραψει το ποστ του στα ελληνικα, διοτι δεν θα ηθελα να το μεταφρασω εγω κανοντας καποιο λαθος...


@ Pierre Joseph Proudhon

Your approach to the 4T issue is stimuutf8g indeed.
My concern is that the particular editors have not ever (or yet?) appeared to live a life which provokes common sense.
Unless their wealth (if any) is intelligently hiden, what such an "effort" stand for ?

To make the long story short, I believe that at least, we should appreciate the continuity of this 40-years presence in the market. It's not that easy, especially if we consider the Greek business envirinment.

In general I am open to hear and think of any arguments, however I cannot accept that we should focus mainly on "black spots".

Is anybody perfect ?

@ Pierre Joseph Proudhon

Η προσέγγισή σου στο θέμα των 4Τ προκαλεί προβληματισμό πράγματι.
Σκέφτομαι οτι οι συγκεκριμένοι εκδότες/αρθογράφοι δεν έχουν ποτέ (ή μήπως όχι ακόμα) φανεί να ζούν ζωή που να προκαλεί το κοινό αίσθημα.
Εκτός και αν ο πλούτος-περιουσία τους (αν υπάρχει) είναι τόσο καλά κρυμμένος, προς τί όλη αυτή η προσπάθεια τόσων χρόνων ?

Για να μην πλατιάζουμε, πιστευω οτι θα πρέπει τουλάχιχτον να εκτιμήσουμε την αδιάκοπη 40-χρονη παρουσία του συγκεκριμένου εγχειρήματος στην αγορά. Αυτό απο μόνο του δεν είναι και τόσο ευκολο ειδικά αν αναλογιστούμε ποιό είναι το περιβάλλον που χαρακτηρίζει το «επιχειρείν» στην Ελλάδα.

Γενικά είμαι δεκτικός στο να ακούω και να προβληματίζομαι απο επιχειρήματα που μου παραθέτουν, απ’την άλλη δεν δέχομαι οτι πρέπει να εστιάζουμε κυρίως στα όποια «μελανά σημεία».

Είναι κανείς τέλειος ?

Pierre Joseph Proudhon
25-10-10, 20:56
@ aviator

Πολύ καλή προσέγγιση Indeed!

Ψύχραιμη και προσεγμένη. Θα προσπαθήσω να φανώ αντάξιος του κλίματος.

1. To αντικείμενο της κριτικής δεν ήταν,δεν είναι αν προκαλούν ή όχι το κοινό αίσθημα, αλλά αν έκαναν αυτό που έλεγαν και έλεγαν αυτό που έκαναν.
2. Το ότι δεν έχουν πλουτίσει (αν δεν έχουν πλουτίσει) είναι μειονέκτημα, όχι προτέρημα. Διότι, πλούτος δεν είναι αυτό που έχουμε, αλλά αυτό που ευχαριστιόμαστε.
3. Υπάρχει ένας (#1) Έλληνας που να έχει γνωρίσει τον αρχαιότερο και να πιστεύει ότι έχει χαρεί κάτι στα 71 χρόνια της ζωής του; Για τον νεότερο που άδραξε κάποιες χαρές, το σημείο αυτό είναι πιο αμβλυμμένο
4. Το γεγονός ότι το οικοδόμημα, άντεξε 40 χρόνια στην σύγχρονη Ελληνική πραγματικότητα με την ίδια λογική που κρίνεται ως επιτυχία, κρίνεται και ως τουλάχιστον συζητήσιμο θέμα, ειδικά με το μέτρο της κριτικής που οι ίδιοι μας έχουν θέσει στις τοποθετήσεις τους για αυτόν τον τόπο. Προφανώς ο τόπος δεν είναι ικανός, καθαρός, λειτουργικός μόνον για να αποδεχτεί το έργο τους και αποτυχημένος για οποιαδήποτε άλλη δραστηριότητα.
5. Τέλος, ναι, κανείς δεν είναι τέλειος και όχι δεν εστιάζουμε στα μαύρα σημεία, αλλά ατενίζουμε τον μαύρο καμβά…

VanVIC
25-10-10, 21:02
...πλούτος δεν είναι αυτό που έχουμε, αλλά αυτό που ευχαριστιόμαστε...Εξαίρετη τοποθέτηση !!!Αυτό ιδανικά θα πρεπε να’ναι και στάση ζωής για όλους μας.

PANOS-E60
25-10-10, 21:12
[QUOTE=Pierre Joseph Proudhon;102086]
3. Υπάρχει ένας (#1) Έλληνας που να έχει γνωρίσει τον αρχαιότερο και να πιστεύει ότι έχει χαρεί κάτι στα 71 χρόνια της ζωής του; [QUOTE]

Νομίζω πάντως ότι την ΠΤΗΣΗ και τις πτήσεις που έκανε, αν μη τι άλλο, τις ευχαριστήθηκε.

Nikos
26-10-10, 11:56
Αγαπητοι Ζον Πιερ και Αβιετορ φαινεται ξεκαθαρα οτι ειστε ανθρωποι του ειδικου τυπου και μαλιστα γνωριζετε εκ των εσω πραγματα τα οποια εμεις δε ειμαστε σε θεση να ξερουμε, οποτε η οποιαδηποτε κριτικη μας εστιαζεται στα συναισθηματα που μας προκαλει η αναγνωση του εκαστοτε εντυπου ,προιον της δουλειας ανθρωπων σας και σας (συντακτων) και της ιδιοκτησιας του μεσου.
Οπως και σε καθε επιχειρηση η οποια απασχολει κυριως ατομα γραφειου ειναι λογικο να υπαρχουν συμπαθειες, αντιπαθειες, αναξιοκρατια, αποκλεισμοι, πισωπλατα μαχαιρωματα και αλλα ευγενη σπορ που εχουμε βιωσει ολοι οσοι εχουμε βρεθει σε αντιστοιχο εργασιακο περιβαλλον.
Αυτα ειναι στο χερι μας να τα πολεμησουμε απ τη στιγμη που αποτελουν καθεστως, πολυ απλα με το να μετακομισουμε σε αλλη στεγη.
Προσωπικα δε δεχομαι σε καμια περιπτωση οτι καποιος ανεχθηκε μια αρνητικη γι αυτον κατασταση επι σειρα ετων με τη γνωστη δικαιολογια της αναγκης για εργασια. Δουλειες υπηρχαν και υπαρχουν και μαλιστα πολλες. Η διαιωνηση μιας καταστασης ειναι αποκλειστικα και μονο θεμα προσωπικο.
Ο σωστος επαγγελματιας τιμα την εργασια του για οσο εργαζεται στη θεση που κατεχει και οταν θεωρησει οτι βιωνει μια μη αναστρεψιμη γι αυτον κατασταση απλα αποχωρει.
Μιλησατε για managers......ποιοι managers ? Το management το σπουδαζεις . Εχει βασικες αρχες και παραμετρους στις οποιες αν δεν εντριφησεις απο μικρη ηλικια δεν προκειται να το κανεις ποτε. Και οπως ξερετε καλα οι περισσοτεροι ελληνες ιδιοκτητες και managers εντυπων ειναι εμπειρικοι. Το οτι εχεις σπουδασει και εχεις περγαμηνες στη μηχανολογια δε σημαινει οτι μπορεις και να μανατζαρεις μια εταιρια.
Αυτο οδηγει και στο επομενο βημα, αυτο της αναξιοκρατιας. Ο εμπειρος και καλος manager, αυτος που γνωριζει τις δυνατοτητες του και πιστευει στον εαυτο του, θελει γυρω του ανθρωπους που θα εχουν αποψη, που θα λενε τη γνωμη τους ανεξαρτητα αν αυτη ειναι συμφωνη με εκεινη του ιδιοκτητη η του διευθυντη τους. Και απο τα συμφραζομενα κατι τετοιο πρεπει ν'αποτελουσε αγνωστη λεξη στον "ομιλο". Αλλα το σιγουρο ειναι οτι τετοιες συνθηκες συναντα κανεις σε ολες τις εταιριες.
Τον Σ.Χ τον γνωριζα απο παλια. Αυτο που εβρισκα σκανδαλωδως προκλητικο ηταν η τεραστια υποστηριξη της οποιας ετυγχανε απ τη Nissan χωρις να εχει σταθει ΠΟΤΕ στο υψος των περιστασεων. Διαρκεις εγκαταληψεις και παιδαριωδεις δικαιολογιες. Και ομως καθε χρονο ειχε οργανωση και υποστηριξη εργοστασιακης ομαδας . Πως κατι τετοιο ειναι δυνατον ? Προσωπικα δεν ξερω και δε μ'ενδιαφερει και να μαθω, απλα παραθετω την ενοχληση που μου προκαλουσε ανεκαθεν η σκανδαλωδης κατασταση.
Σα συντακτης και δοκιμαστης του περιοδικου δε μπορω να πω οτι μ'"εφτιαξε" ποτε, αλλα οχι και οτι με χαλασε.
Θεωρω οτι κυμανθηκε στο γνωστο επιπεδο της ελληνικης δημοσιογραφιας, ωπου ΟΛΟΙ θεωρουν τον εαυτο τους ΤΟΝ ΚΑΛΥΤΕΡΟ. Η μηπως οχι ?
Παραδεχθηκατε ποτε καποιον ως authority στο χωρο σας και να θελατε να του μιασετε ? Ειναι τυχαιο οτι ολα τα περιοδικα του χωρου "στηθηκαν" απο τους βασικους δημοσιογραφους των πρωτων 2 εντυπων ? Ολοι αυτοι ειχαν τις ικανοτητες να δημιουργησουν εντυπα ισαξιας ποιοτητας ? Και αν ναι τοτε που οφειλεται η φθεινουσα ποιοτητα ολων των περιοδικων ?
Σε μια τοσο μικρη χωρα των 10 εκ. κατοικων ειναι δυνατον να εχουμε υπερπολλαπλασια εντυπα απ οσα δικαιολογει η εγχωρια αγορα ? Πως στελεχωθηκαν και απο ποιους και ζητανε τα λεφτα μου ?
Καποτε σε μια συνευρεση με δημοσιογραφους του χωρου σας ειχα εκφερει την αποψη οτι δεν ειναι δυνατον ο ιδιος ανθρωπος που δοκιμαζει τη μια μερα ενα Fiat Uno ,την επομενη να γραφει για ενα Audi RS2.....θα ηθελα να υπαρχει μια εξιδικευση στο προιον προκειμενου μεσω της μεγαλης εμπειριας απο αντιστοιχα αυτοκινητα να παιρνω απ το αρθρο αυτο που πρεπει να παρω ωστε να ενημερωθω σωστα. Προς απαντηση μου οι περισσοτεροι γελασαν λεγοντας οτι δε γινονται αυτα τα πραγματα.
Και ειχαν δικο.....στο περιοδικο EVO π.χ πιτσιρικας (τοτε) δημοσιογραφος και αγωνιζομενος στα καρτ τεσταριζε τη νεα Μ5 (2005).....εγω ηθελα να διαβασω οτιδηποτε εχει σχεση με την touring χρηση του αυτοκινητου και αντ αυτου το κυριως σχολιο ηταν οτι το αυτοκινητο ηταν πολυ αργο μεσα στην πιστα των Μεγαρων. Ειπαμε στην Ελλαδα ολοι τα ξερουν ολα και ειναι οι καλυτεροι.
Στο θεμα της πολιτικης καριερας του Κ.Κ πιστευω οτι και αυτος καταλαβε οτι το να εισαι γνωστος στο χωρο του ειδικου τυπου δε σημαινει απολυτως τιποτα . Εξω απ αυτον, κανεις σε σου δινει σημασια οσο και να προσπαθεις , οσο και να φωναζεις. Γινεσαι αλλος ενας γραφικος, οσο δικιο και να εχεις.
Παντως ολοι πρεπει να παραδεχθουμε οτι σε καμια περιπτωση ο Κ.Κ δεν εχει προκαλεσει με το στυλ ζωης του ειτε αμεσα ειτε εμμεσα. Το που πηγαν τα λεφτα ειναι ενα καλο ερωτημα το οποιο οταν απαντηθει μπορει να μας βοηθησει να καταλαβουμε και τον Γιωργακη Παπανδρεου.
Αυτο που πρεπει παντως ν'αναρωτηθειτε ολοι εσεις που βρεθηκατε μεσα σε αυτο το περιβαλλον ειναι τι θα κανατε αν βρισκοσασταν στη θεση του Κ.Κ ? Πιστευετε οτι θα ειχατε αντισταθει στον πειρασμο της δοξας και του χρηματος προκειμενου να υποστηριξετε μεχρι τελους τα ιδανικα σας ? Διοτι στη θεωρια ειναι ολα καλα......τους μισθους ομως στο τελος του μηνα οπως και τον πονοκεφαλο διαχειρησης μιας εταιριας δεν την εχει ποτε ο υπαλληλος, που σημαινει οτι καποιες φορες μπορει να ειμαστε αυστηροι με καποιον μιλωντας εκ του ασφαλους.
Και μη ξεχναμε οπως ειπα και σε προηγουμενο ποστ πως οταν τα περιοδικα αυτα ηταν νουμερο 1 στο χωρο τους αποτελουσε χαρα και τιμη για πολλους απο εσας να εργαζεστε εκει ανεξαρτητως συνθηκων εργασιας και σιγουρα ο Κ.Κ θα ηταν ενας ανθρωπος που ολοι θα ηθελαν να εχουν απο κοντα ασχετα αν γνωριζαν οτι προωθει τις εταιριες που αντιπροσωπευει ο Α.Μ και μαλιστα με προκλητικο τροπο.
Επειδη ακουστηκε οτι η ζημια που εχουν προκαλεσει στο χωρο αυτοι οι δυο ειναι μεγαλυτερη απ την προσφορα τους θα ηθελα πολυ να μας αναπτυξεις το θεμα αυτο Ζον Πιερ παντα καλοπροαιρετα, οπως και ποιο κατα τη γνωμη σου θα ηταν το σωστο ελληνικο περιοδικο αυτοκινητου απο αποψη προσφορας στον αναγνωστη.
Δεν ειμαι υποστηρικτης κανενος, CAR διαβαζω απ το 1983, αυτο με τις λιγες διαφημισεις και την πολλη υλη και αρκετη δοση αντικειμενικοτητας απο εμπειρους συντακτες χωρις ομως να υποτιμω τον εγχωριο ειδικο τυπο ο οποιος ομως θεωρω οτι εχει ξεφυγει εντελως σε μεγεθος για τα δεδομενα της χωρας μας και με ποιοτητα πολυ κατω του μετριου τουλαχιστον για τα δικα μου δεδομενα.

gnx
26-10-10, 12:47
Να συμπληρώσω Νίκο ότι είναι πολύ σημαντικό στοιχείο η προσωπική επαφή/τριβή των με τους συγκεκριμένους του χώρου.

Αλλιώς αντιδράς σαν αναγνώστης στην αυτοανακήρυξη του καββαθά ως αυτοκινητιστικού πατριάρχη στη χώρα, και αλλιώς σαν υφιστάμενος του.

Και είναι λογικό ότι ο ΣΧ αντιμετωπίζεται σαν το πιστό κυνόδοντο του αφεντικού, τη στιγμή που οι υποψήφιοι για τη θέση αυτή ήταν προφανώς πολλοί στα τέλη του 70 και αρχές του 80.

Δε συμφωνώ όμως ότι η ενημέρωση, τα τεστ, ήταν μεροληπτικά, όπως τους κατηγορούσαν με διάφορες επιστολές, για φιλο-αλφα-φιατ κλπ απόψεις και κείμενα. Θυμάμαι να τονίζεται το στοιχείο της προτίμησης όταν βάρυνε στο verdict ας πούμε.

Τα περιοδικά πάντα γίνονται στόχος για το θέμα αυτό. Τo Car & Driver, εννοείται το αμερικανικο, συχνά πυκνά γίνεται στόχος για φιλομπεμβεδισμό. Το top gear για anti-μπεμβεδισμό. Το autocar, ιδιαίτερα πριν φύγει ο chris harris, για άκρατο φιλοπορσισμό.

Nikos
26-10-10, 13:04
Να συμπληρώσω Νίκο ότι είναι πολύ σημαντικό στοιχείο η προσωπική επαφή/τριβή των με τους συγκεκριμένους του χώρου.

Αλλιώς αντιδράς σαν αναγνώστης στην αυτοανακήρυξη του καββαθά ως αυτοκινητιστικού πατριάρχη στη χώρα, και αλλιώς σαν υφιστάμενος του.

Και είναι λογικό ότι ο ΣΧ αντιμετωπίζεται σαν το πιστό κυνόδοντο του αφεντικού, τη στιγμή που οι υποψήφιοι για τη θέση αυτή ήταν προφανώς πολλοί στα τέλη του 70 και αρχές του 80.

Δε συμφωνώ όμως ότι η ενημέρωση, τα τεστ, ήταν μεροληπτικά, όπως τους κατηγορούσαν με διάφορες επιστολές, για φιλο-αλφα-φιατ κλπ απόψεις και κείμενα. Θυμάμαι να τονίζεται το στοιχείο της προτίμησης όταν βάρυνε στο verdict ας πούμε.

Τα περιοδικά πάντα γίνονται στόχος για το θέμα αυτό. Τo Car & Driver, εννοείται το αμερικανικο, συχνά πυκνά γίνεται στόχος για φιλομπεμβεδισμό. Το top gear για anti-μπεμβεδισμό. Το autocar, ιδιαίτερα πριν φύγει ο chris harris, για άκρατο φιλοπορσισμό.

Σε ενα χωρο τοσο πολυδιαστατο ειναι λογικο να υπαρξουν θετικες και αρνητικες ψηφοι....αλλωστε ανθρωπινες αδυναμιες ειναι αυτες .
Μπορει ενας αθλητικογραφος να ειναι ποτε 100% αμεροληπτος οταν πρωτα εχει γινει φιλαθλος μιας ομαδας και πολυ αργοτερα δημοσιογραφος ?
Αυτο αλλωστε ειναι και η κινητηρια δυναμη των επιλογων μας .
Καποιες φορες εις γνωση μας αγοραζουμε κατι επειδη μας αρεσει και μας φτιαχνει ασχετα εαν αυτο σημαινει και συμβιβασμο με γνωστες ατελειες η προβληματα.
Ετσι και ο συντακτης περιοδικου αυτοκινητου ειναι λογικο να επιρρεαζεται απο προσωπικα παθη , αλλα και απο κατευθυντηριες οδηγιες της διοικησης που μεχρι καποιο βαθμο θεωρω οτι δεν ειναι μεμπτο.
Καλο ειναι να εχουμε δικα μας κριτηρια επιλογης .

Stamatis
26-10-10, 13:27
...E όχι και κασόνι η 159 ρε φίλε όμως...

Nikos
26-10-10, 13:35
...E όχι και κασόνι η 159 ρε φίλε όμως...

Ταδε εφη ....... ???

Stamatis
26-10-10, 13:46
Σ.Χ στο επετειακό.

έτσι ακριβώς όπως το λέω.

Κασόνι.

Nikos
26-10-10, 13:52
Παντως δε μπορεις να πεις......αν και υπεργηρος ειναι ενημερωμενος σχετικα με τη μοντερνα φρασεολογια.....

VanVIC
26-10-10, 19:41
...Θα προσπαθήσω να φανώ αντάξιος του κλίματος.
...Τέλος, ναι, κανείς δεν είναι τέλειος και όχι δεν εστιάζουμε στα μαύρα σημεία, αλλά ατενίζουμε τον μαύρο καμβά…

Ασχέτως με το αν συμφωνώ με το τί γράφεις, ασπάζομαι τον τρόπο που γράφεις.
Τολμώ να πώ οτι κάθε σου post, η γραφή του αποτελεί διδασκαλία, τουλάχιστον για μένα. Σ'ευχαριστώ.

Θα το εκτιμούσα (και πιστευω και οι συμφορουμήτες μου) αν εκτός απο το ενδιαφέρον σου για το συγκεκριμένο thread, μας τιμούσες με σχόλιά σου και σ'αλλα ενδιαφέροντα θέματα.
Θέλω να πιστευω οτι μέσα στην πλούσια θεματολογία του forum, θα βρείς κι άλλα σημεία όπου η "παρουσία" σου μόνο θετικά θα'χει να δώσει.

Εν αναμονή...

:thnx:

VanVIC
26-10-10, 19:44
Σε ενα χωρο τοσο πολυδιαστατο ειναι λογικο να υπαρξουν θετικες και αρνητικες ψηφοι....αλλωστε ανθρωπινες αδυναμιες ειναι αυτες ...

Η δική σου στάση ζωής είναι για μελέτη αλλά το χιούμορ σου δεν μπορεί να χορέσει ούτε σε σελίδες ούτε σε οθόνες.
Ελπίζω να συνεχίσεις έτσι κι ευχομαι ο Θεός να σου ξαναδώσει ότι η κακιά στιγμή σου έχει στερήσει προσωρινά.

Να΄σαι καλά και να΄σαι μαζί μας ΑΡΧΟΝΤΑ !
:thumbsup:

Nino
26-10-10, 22:04
Σε ενα χωρο τοσο πολυδιαστατο ειναι λογικο να υπαρξουν θετικες και αρνητικες ψηφοι....αλλωστε ανθρωπινες αδυναμιες ειναι αυτες .
Μπορει ενας αθλητικογραφος να ειναι ποτε 100% αμεροληπτος οταν πρωτα εχει γινει φιλαθλος μιας ομαδας και πολυ αργοτερα δημοσιογραφος ?
Αυτο αλλωστε ειναι και η κινητηρια δυναμη των επιλογων μας .
Καποιες φορες εις γνωση μας αγοραζουμε κατι επειδη μας αρεσει και μας φτιαχνει ασχετα εαν αυτο σημαινει και συμβιβασμο με γνωστες ατελειες η προβληματα.
Ετσι και ο συντακτης περιοδικου αυτοκινητου ειναι λογικο να επιρρεαζεται απο προσωπικα παθη , αλλα και απο κατευθυντηριες οδηγιες της διοικησης που μεχρι καποιο βαθμο θεωρω οτι δεν ειναι μεμπτο.
Καλο ειναι να εχουμε δικα μας κριτηρια επιλογης .

Αποδεκτο και αναμενομενο....το προβλημα ξεκιναει οταν εμμεσα ή αμεσα μπεις σε "καποιου" το μισθολογιο...

pilot
26-10-10, 23:10
Η δική σου στάση ζωής είναι για μελέτη αλλά το χιούμορ σου δεν μπορεί να χορέσει ούτε σε σελίδες ούτε σε οθόνες.
Ελπίζω να συνεχίσεις έτσι κι ευχομαι ο Θεός να σου ξαναδώσει ότι η κακιά στιγμή σου έχει στερήσει προσωρινά.

Να΄σαι καλά και να΄σαι μαζί μας ΑΡΧΟΝΤΑ !
:thumbsup:

+1000..thumb

Nikos
26-10-10, 23:22
Χαρά μου να βρίσκομαι στο ίδιο περιβάλλον (έστω και ηλεκτρονικό) με ανθρώπους που αγαπούν και εκτιμούν την αυτοκινηση.
Γιατί "όλα είναι δρόμος". Και ο δρόμος δεν έχει μόνο ευθείες...έχει στροφές, ανηφορες, κατηφορες,πράσινο, βράχους , περάσματα...... και αυτά είναι που μένουν βαθειά χαραγμενα στη μνήμη, γιατί εκεί αξίζει να καις τη βενζίνη σου.

EVERGET
08-11-12, 01:35
O εκδοτικός όμιλος Λυμπέρη κλείνει. Ποια θα είναι άραγε η τύχη των 4Τροχών;

Στο link η επιστολή του Λυμπέρη προς τους εργαζόμενους του ομίλου:
https://www.iefimerida.gr/news/75527/%CE%B7-%CE%B5%CF%80%CE%B9%CF%83%CF%84%CE%BF%CE%BB%CE%AE-%CE%BB%CF%85%CE%BC%CF%80%CE%AD%CF%81%CE%B7-%CF%83%CF%84%CE%BF%CF%85%CF%82-%CE%B5%CF%81%CE%B3%CE%B1%CE%B6%CE%BF%CE%BC%CE%AD%C E%BD%CE%BF%CF%85%CF%82-%CF%84%CE%BF%CF%85-%CE%BF%CE%BC%CE%AF%CE%BB%CE%BF%CF%85

Στο φόρουμ των 4Τ πάντως γράφτηκε πως:

"Συνεχίζουμε κανονικά, παιδιά. Την πρώτη του μηνός θα είμαστε στο περίπτερο, με το τεύχος Δεκεμβρίου το οποίο ήδη ετοιμάζουμε, όπως κάθε μήνα!"

https://www.4tforum.gr/phpBB3/viewtopic.php?f=5&t=8262&start=3810

Stamatis
08-11-12, 06:46
Θα αγοράσω 4Τ μετά απο χρόνια, έτσι τιμής ένεκεν.

Στο κάτω κάτω, ο τίτλος μπορεί να μεταφερθεί σε άλλο εκτυπωτικό συγκρότημα.
Αυτό είναι το καλό με την "πνευματική" δουλειά.
Δεν ανήκει στο αφεντικό σου, αλλά σε εσένα.
Αν είσαι καλός, βρίσκεις άκρη.

aristent
08-11-12, 07:39
Θα αγοράσω 4Τ μετά απο χρόνια, έτσι τιμής ένεκεν.

Στο κάτω κάτω, ο τίτλος μπορεί να μεταφερθεί σε άλλο εκτυπωτικό συγκρότημα.
Αυτό είναι το καλό με την "πνευματική" δουλειά.
Δεν ανήκει στο αφεντικό σου, αλλά σε εσένα.
Αν είσαι καλός, βρίσκεις άκρη.

and i will buy :original:

EVERGET
08-11-12, 07:53
Eγώ είχα αγοράσει το τεύχος Σεπτεμβρίου και διαπίστωσα για άλλη μία φορά ότι καλά κάνω που τα τελευταία χρόνια δεν αγοράζω 4Τ. Το ξεφύλλισα για 10λεπτά και μετά ούτε που το ξαναέπιασα στα χέρια μου....

Οπότε, δεν πρόκειται να αγοράσω 4Τ ακόμη κι αν είναι το τελευταίο τεύχος ever..

Stamatis
08-11-12, 08:02
Τοσο χαλια δηλαδη?
Απογοητευομαι με αυτα που ακουω.

Sent from my BlackBerry 9900 using Tapatalk

StratosZ4
08-11-12, 08:51
Δυσκολα τα πραγματα για τα περιοδικα αυτοκινητων.
Ειναι και δυσκολο να τα 'στηριξουμε' με αυτη την υποβαθμιση που εχουν υποστει τα τελευταια χρονια.

Αγοραζα για αρκετα χρονια ολα τα περιοδικα αυτοκινητου, κι εχω κρατημενα και παρα πολλα απο αυτα.
Με πιανω καποιες στιγμες να τραβαω ενα απο τη βιβλιοθηκη που τα εχω και να το διαβαζω.Τευχη 1997,1998... Εχουν πολυ περισσοτερο απο τα σημερινα.


Απο φιλο που ειναι στο χωρο μαθαινω τα χειροτερα.
Ακομα και το περιοδικο που ειχα την εντυπωση οτι ειναι το πλεον ευρωστο του χωρου, μου ειπε οτι εχουν τα μαυρα τους χαλια.

gant
08-11-12, 10:11
Είναι γεγονός πως τα τελευταία χρόνια η ποιότητα των 4Τ είχε πέσει καθώς και ο αριθμός των σελίδων του.
Προφανώς σε αυτό συνετέλεσε η έκδοση τους εδώ και λίγα χρόνια απ τον Λυμπέρη, αφού οι "Τεχνικές Εκδόσεις" είχαν καταρεύσει οικονομικά από λάθος χειρισμούς του ιδρυτή τους Κ. Καββαθά.
Επειδή όμως το κόστος τους είναι ένας καφές, εξακολουθώ και τους αγοράζω, χωρίς να μου λείπει ούτε ένα τεύχος απ τον μακρινό Οκτώβρη του 1978 που τους πρωτοπήρα.
Ο λόγος που το κάνω είναι σαν ένας φόρος τιμής στο εκδότη και το περιοδικό του που σε εποχές ήταν μοναδικό στο είδος του, αν εξαιρέσουμε το "Αuto Express" αείμνηστου Γαλαίου.
Τα τεύχη μέχρι και το 2004, είναι επιμελώς πακεταρισμένα στο υπόγειο του πατρικού στην Τούμπα, τα υπόλοιπα μέχρι τώρα ήδη έχουν φουλάρει μια βιβλιοθήκη.
Ήταν μια εποχή που σπάνια εύρισκες τον ξένο τύπο, τουλάχιστον στην Θεσσαλονίκη, εκτός απ το μοναδικό βιβλιοπωλείο ξένου τύπου τότε, τον Μόλχο.
Πλούτισα τις γνώσεις μου στα τόσα χρόνια, μέσω τεχνικών άρθρων, για τις καλές και κακές αναρτήσεις, για την λειτουργία του διαφορικού, για τα ταμπούρα και τα δισκόφρενα, για την αεροδυναμική, για το πως λειτουργεί τέλος μια μηχανή εσωτερικής καύσης.
Για το ότι η ευχαρίστηση του πραγματικού οδηγού είναι η πίσω κίνηση, αλλά για τον αρχάριο και μέσο καθημερινό οδηγό, ένα καλοστημένο μπροστοκούνητο είναι ασφαλέστερο.
Για νέα μοντέλα, για supercars, τα τελευταία χρόνια μέσα σε ωραία ένθετα, για τα τεχνικά χαρακτηριστικά όλων των αυτοκινήτων σε μια εποχή που το διαδίκτυο ούτε στην φαντασία μας υπήρχε.
Ενημερωνόμουν για τους ξένους και ελληνικούς αγώνες αυτοκινήτων και μότο, βιογραφικά οδηγών, κατασκευαστών, μηχανικών, καθώς και για τους χώρους έρευνας, σχεδίασης και εξέλιξης.
Φιλοξενούσε όμως στις σελίδες τους και άρθρα ανθρώπων του πνεύματος, οι οποίοι είχαν αγάπη για το αυτοκίνητο, πράγμα λίγο σπάνιο για την κάστα τους.
Τέλος αξέχαστα θα μου μείνουν τα επι σειρά ετών άρθρα του άγγλου γκουρού της αυτοκινηστικής αρθρογραφίας Σετράιτ.

Konstantinos E60
08-11-12, 10:24
Το έντυπο περιοδικό πλησιάζει στο τέλος του! Είναι ασύμφορο πλέον να δημιουργηθεί-εκτυπωθεί-διανεμηθεί. Υπάρχει πλέον το net ,με πολύ μικρότερο κόστος και με πολύ μεγαλύτερο κοινό.
Μόνο κάποια βιβλία και συγγράμματα θα εξακολουθούν να τυπώνονται ακόμα και αυτά προς ευχαρίστηση των βιβλιοφαγων,με το ανάλογο κόστος βέβαια.

Nikos
08-11-12, 13:47
Τοσο χαλια δηλαδη?
Απογοητευομαι με αυτα που ακουω.

Sent from my BlackBerry 9900 using Tapatalk

Ax καλε τρεχααααα......μη το χασεις...εχει αποκλειστικη συνεντευξη Ελεονωρας και γιγαντοαφισσα Ελενης μαζι με πινεζες για να το καρφωσεις στην πορτα σου .
ΔΥΣΤΥΧΩΣ Σταμ, οπως και ο Ηχος, ενα αλλο εκπληκτικο περιοδικο της εποχης μας με Δρ. Κατσενη και αλλους, δε θυμιζει σε τιποτα τον παλιο καλο του εαυτο.

ntinos
08-11-12, 15:02
Ειδικα απο οταν τα editorials μονο χολη προς αλλα εντυπα του χωρου ειχαν να .... "προσφερουν"

pilot
08-11-12, 15:32
Το έντυπο περιοδικό πλησιάζει στο τέλος του! Είναι ασύμφορο πλέον να δημιουργηθεί-εκτυπωθεί-διανεμηθεί. Υπάρχει πλέον το net ,με πολύ μικρότερο κόστος και με πολύ μεγαλύτερο κοινό.
Μόνο κάποια βιβλία και συγγράμματα θα εξακολουθούν να τυπώνονται ακόμα και αυτά προς ευχαρίστηση των βιβλιοφαγων,με το ανάλογο κόστος βέβαια.

αληθές.. αλλά πάντα μου άρεσε ο έντυπος τύπος.. υπάρχει άλλη ''επαφή''..

GiannisRob
08-11-12, 16:14
Να σημειώσω πως η Βιβλιοθήκη του Πανεπιστημίου Πατρών έχει πλήρες αρχείο των 4Τ.

:)

Nikos
08-11-12, 16:20
αληθές.. αλλά πάντα μου άρεσε ο έντυπος τύπος.. υπάρχει άλλη ''επαφή''..

Ποσο δικιο εχεις.....αλλα αυτο αφορα αναγνωστες που εμαθαν μ'ενα βιβλιο η περιοδικο στο χερι....για τη νεα γενια του ipad και των tablets ο φυσιολογικος τροπος αναγνωσης ειναι και θα ειναι ηλεκτρονικα.
Αυτοι βεβαια δε θα καταλαβουν ποτε τι σημαινει ιδιοκτησια, μυρωδια καινουργιου περιοδικου, αφη και ακομα περισσοτερο προσπαθεια να το διατηρησεις για ενα εντελως ανεξηγητο λογο στην καλυτερη δυνατη κατασταση (τεραστιο σπασιμο το τσαλακωμα του εξωφυλλου) ακομα και αν δε το ξεφυλλησεις για τα επομενα 15 χρονια που μπορει να καθεται στη βιβλιοθηκη σου η σε ενα χαρτοκιβωτιο στην αποθηκη.
It's the nice to own.

pilot
08-11-12, 16:22
Συμφωνώ απόλυτα.

Thomelef
08-11-12, 20:06
και εγώ, άσχετα αν πέταξα τόνους απο περιοδικά.

EVERGET
08-11-12, 20:20
Δυστυχώς ο Ελληνικός αυτοκινητικός τύπος έχει ψοφήσει. Επειδή και γω, όσο και να ψάχνομαι διαδικτυακά, τη βρίσκω με τα έντυπα, έχω αναγκαστεί και τα τελευταία έξι χρόνια καλύπτομαι από τη συνδρομή μου στο Αγγλικό Evo και το BMWCar. Kαι στα ενδιάμεσα χτυπάω κανένα Drive που διατηρεί κάποιο καλό επίπεδο συγκριτικά με τα υπόλοιπα περιοδικά. Πολύ θα ήθελα να στηρίζω τα Ελληνικά έντυπα ώστε να μην χάνουν αναγνώστες (και συνεπώς να μην χάνουν οι εργαζόμενοι σε αυτά τις δουλειές τους) αλλά για τα περισσότερα θεωρώ το τίμημα που ζητάνε κλοπή σε σχέση με την ύλη που προσφέρουν....:thumbsdown:

pilot
09-11-12, 02:57
το παλιο Drive(εποχες Πατελου) το λατρευα!

PANOS-E60
09-11-12, 06:59
το παλιο Drive(εποχες Πατελου - Τσιγκρή) το λατρευα!

thumb thumb

BabisStinson
09-11-12, 07:51
Προσωπικά μου άρεσαν το Evo και το Drive παλιότερα. Πλέον έχω να αγοράσω περιοδικό αυτοκινήτου πάνω από 2 χρόνια. Στο internet βρίσκεις τα πάντα. Νέα, άρθρα, παρουσιάσεις, video, κλπ.
Σύμφωνοι, άλλη η χάρη του περιοδικού, αλλά όταν στα περισσότερα πλέον οι μισές και βάλε σελίδες είναι διαφημίσεις, ευχαριστώ αλλά δεν θα πάρω.
Εκτός αν έχει κάποιο αφιέρωμα σε αυτοκίνητο που να μου αρέσει πάρα πολύ και θέλω να το έχω για το αρχείο μου.

nik200
09-11-12, 09:28
εγω παλι εχω συνδυασει τους 4 τροχους..που τους επαιρνα απο πολυ μικρος...(πρωτο τευχος 7 χρονων!!)..με το "περιορισμενο"...και με μια αλλη ελλαδα του παραποτε...

θυμαμαι τα συγκριτικα που μολις το αμαξι ξεπερνουσε τα 2λτ...ητανε πυραυλος..το πως τα ιταλικα ειχαν ψυχη και ολα τα υπολοιπα ηταν ξενερωτα...την γλωσσα του ζουραρη που ακομα και σημερα σε πολλα σημεια αδυνατω να ακολουθησω ή να καταλαβω ακριβως το νοημα του!!!(ενας απο τους λογους που επαιρνα και το περιοδικο)...τον νεοσυστατο τοτε θεμο αναστασιαδη που ηταν πολυ φρεσκος σε σχεση με αλλους (καργακος, καββαθας)...τα επικα αρθρα του setright (οσοι δεν τα εχουν διαβασει, δεν εχουν αυτοκινητηστηκη κουλτουρα θεωρω)..

ομως ενα με χαλαγε παντα...η μεγαλη ελλειψη τεχνογνωσιας οσαναφορα τα μηχανολογικα..κενο που καλυψε και με το παραπανω το power..(οχι φυσικα ομως οτι γιναμε και "μαστορια"..οπως μας πουλανε...μαλλον για μαθητευομενους μαγους μας κοβω και κακους για την ακριβεια)...αλλα και οι πολυ περιορισμενοι συντακτες οδηγικα που αναθεμα και αν μπορουσαν να πανε τα γρηγορα αμαξια...με αποτελεσμα να προκαταβαλουν το κοινο..ευτυχως αυτο το κενο διορθωνοταν οταν ερχοταν καποιος επαγγελματιας (στην ελλαδα????) οδηγος αγωνων....και ελεγε μια γνωμη....

με θλιβει το γεγονος οτι ενα περιοδικο με καλη πρωτη υλη (και εννοω ανθρωπινο δυναμικο)..δεν εξελιχτηκε ποτε..με αποτελεσμα ενα drive που ειναι πολυ πιο προχω να ρθει και να παρει τα πρωτεια.....χωρις ομως να θεωρω και το drive σοβαρο περιοδικο..τουλαχιστον τοσο σοβαρο οσο οι τροχοι....παλια μυαλα βλεπετε....και η ελλαδα δεν χρειαζεται τετοια γενικα...ισως στα 50 μου..να το ξαναπαρω...μεχρι τοτε ομως...θα διαβαζω evo αγγλικο...ακομπλεξαριστο..σ α ορια του μπλαζε...που ομως θα βαζει 5 αστερια σε ενα καλο πισωκινητο..και 3 αστερια στο τουρμπατο κομπακτ μπρικι της seat πχ...

Samaro
12-04-13, 15:47
Τελος εποχης για το περιοδικο "4τροχοι";
22:37 11/4/2013 - Πηγή: Fimotro

Από το : autobusiness.gr

Aβέβαιο είναι πλέον το μέλλον του περιοδικού «4Τροχοί» που εδώ και δεκαετίες αποτελεί ένα από τα κορυφαία περιοδικά του Ειδικού Τύπου στην Ελλάδα. Ειδικότερα...
σύμφωνα με ανακοίνωση του Δ.Σ. των «Τεχνικών Εκδόσεων» στοΧρηματιστήριο Αθηνών αναφέρεται χαρακτηριστικά πως: «Το Διοικητικό Συμβούλιο της «Τεχνικές Εκδόσεις ΑΕ», στη συνεδρίαση της από 10 Απριλίου 2013, εξέτασε τις δυνατότητες που υπάρχουν για τη συνέχιση των εργασιών της

εταιρείας. Μετά από πολύωρη συζήτηση αποφάσισε ομόφωνα ότι δεν υφίστανται οι προϋποθέσεις αντιμετώπισης των εντεινόμενων οικονομικών προβλημάτων προκειμένου να εκδοθούν τα περιοδικά. Το Δ.Σ συνεκάλεσε τη Γενική Συνέλευση της εταιρείας για να λάβει θέση και να αποφασίσει για την κρίσιμη αυτή κατάσταση και θα παραμείνει στη διοίκηση της εταιρείας πράττοντας μόνο τα αναγκαία κατά νόμο για τη συντήρηση και τη διαφύλαξη των συμφερόντων της εταιρείας μέχρι τότε.»...
Σύμφωνα πάντως με πληροφορίες του «Autobusiness» κάποιος εισαγωγέας ο οποίος αποτελεί το βασικό οικονομικό στήριγμα του περιοδικού για 10ετίες «πάγωσε» στο άκουσμα της είδησης πως μπορεί να κλείσει το περιοδικό καθώς έχει προεξοφλήσει το ετήσιο διαφημιστικό πρόγραμμα του 2013

https://www.inews.gr/89/telos-epochis-gia-to-periodiko-4trochoi.htm



Τα σέβη μου
Οι 4τροχοί οδεύουν προς αναστολή έκδοσης και μαζί τους πεθαίνει ένα κομμάτι του σύγχρονου ελληνικού πολιτισμού


Παρόλο που στην Ελλάδα η μεγαλοστομία καταντάει πολλές φορές κουραστική η βινιέτα του περιοδικού 4τροχοι, «Κομμάτι του σύγχρονου ελληνικού πολιτισμού», ήταν ακριβής. Το περιοδικό του Κώστα Καβαθά και των δημοσιογράφων που πέρασαν από αυτό διαμόρφωσε αυτό που αντιλαμβανόμαστε σήμερα ως αυτοκίνηση, ή τουλάχιστον αυτό που αντιλαμβανόμαστε όσοι από εμάς είναι πάνω από 20 χρονών.


Οι 4τροχοί και γενικότερα οι Τεχνικές Εκδόσεις άλλαξαν τα δημοσιογραφικά στάνταρ στον χώρο. Όχι ότι τα έκαναν πάντα όλα σωστά, ίσα-ίσα, οι φανατικοί του χώρου ξέρουν πόσες φορές διαφωνήσαμε αλλά τώρα δεν είναι η ώρα για τέτοια. Το σοβαρό ενδεχόμενο αναστολής της έκδοσης του Νο. 1 περιοδικού για το αυτοκίνητο στην Ελλάδα είναι το χειρότερο δυνατό νέο για όλους μας.

Οι 4τροχοί πληρώνουν φυσικά την αβάσταχτη οικονομική κρίση, τη φούσκα του Λυμπέρη και πιθανώς και τα λάθη του ιδρυτή τους. Σκέφτομαι όμως ότι δεν υπάρχει πιο τίμιος τρόπος να αντιμετωπίσεις τα λάθη σου από το να δεχτείς τις συνέπειες τους (κάτι σπάνιο στη χώρα μας) και ο Κώστας Καβαθάς, αν μη τι άλλο, δεν βγαίνει αλώβητος από αυτήν την ιστορία. Κάθε άλλο.

Το ms|free ξεκίνησε από ένα διαδικτυακό καβγά στο forum των 4τροχών. Ιδρύθηκε βγάζοντας τη γλώσσα του στο «κατεστημένο» των τεχνικών εκδόσεων και κήρυττε την έλλειψη σεβασμού ως λύση για κάτι νέο. Σήμερα, 8 χρόνια μετά, νιώθω την ανάγκη να υποβάλλω τα σέβη μου. Μπορεί να φταίει που γερνάω εγώ αλλά το σίγουρο είναι ότι μαζί με τους 4τροχους χάνουμε στα αλήθεια ένα κομμάτι του σύγχρονου ελληνικού πολιτισμού.

Αν υπάρχει οποιοσδήποτε τρόπος προκειμένου η αναστολή έκδοσης των 4τροχών να είναι μόνο προσωρινή η BitsnBytes και τα ms|free, auto|free, auto-mag είναι έτοιμα να βοηθήσουν.

Κώστας Εφήμερος

https://www.msfree.gr/ms.php?id=30041

gant
02-05-13, 14:02
Ρέκβιεμ.....

Τελικά φαίνεται πως το κλείσιμο ήταν αναπόφευκτο
Το restart του τελευταίου τεύχους δεν βοήθησε και η μηχανή έσβυσε οριστικά.

https://img194.imageshack.us/img194/3158/4trq.jpg

Ξεκίνησα να τους διαβάζω νέος, από τον Οκτ. του 1978 και μετά από 415 ανελλειπή τεύχη γέρασα μαζί τους.
Σε κάποια στιγμή, η ποιότητα τους έπεσε, αυτό είναι φανερό, αλλά πάντοτε, χειμώνες, καλοκαίρια, διακοπές, φρόντιζα και έψαχνα να τους προμηθεύομαι.
Ένας εθισμός, μιά συνήθεια 35 χρόνων, παύει πλέον.
Τα τεύχη μέχρι τον Δεκ 2004, βρίσκονται ταξινομημένα σε κούτες στην αποθήκη του πατρικού.
Στην φώτο σε μια βιβλιοθήκη του σπιτιού, υπάρχουν απ τον Γενάρη του 2005 μέχρι το τελευταίο.
(Διακρίνονται και απ το διαφορετικό χρώμα κάθε χρόνου)

https://imageshack.us/a/img577/8083/59279139.jpg

Stathis
05-05-13, 19:24
Δεν μπορω να πω οτι αυτη η εξελιξη ειναι ευχαριστη για κανεναν, απο τους αναγνωστες που στηριζαν αυτην την προσπαθεια, απο οσους εδωσε δουλεια μεσα στα χρονια, απο οσους μαθητευσαν εκει (κυριως τι να μην κανουν εδω που τα λεμε), εως οσους ποδοπατηθηκαν ως παραπλευρη απωλεια.
Δεν ειναι καλο να κλεινει καμια επιχειρηση που δινει δουλεια, ασχετα ποσα προσεφερε ή ποσο κακο προκαλεσε ή αν το ισοζυγιο αυτων ειναι θετικο ή αρνητικο.
Δεν χαρηκα οταν εμαθα τα νεα, αλλα δεν μπορω να πω οτι λυπηθηκα κιολας.
Οποιος δεν εχει ζησει αυτο μαγαζι απο μεσα δεν θα καταλαβει, ισως εκλαβει και ως χαιρεκακια αυτα τα γραφομενα.
Ο αναγνωστης βλεπει παντοτε μια ωραιοποιημενη ιδανικη εικονα, ειναι και πολλα που τα πλαθει μεσα στο μυαλο του οπως τα φανταζεται.
Και τα ονειρα ειναι τις πιο πολλες φορες ομορφα.

Η ζωη μεσα στις ΤΕ δεν ηταν ομορφη ομως για οποιον εργαζοταν εκει και δεν ηταν προνομιουχος, ειχε αναμφιβολα καλες στιγμες, περισσοτερες ομως ασχημες.
Αληθινα ασχημες και οχι τοσο σε επαγγελματικο επιπεδο οσο σε προσωπικο, σε ανθρωπινο.
Υβρεις, προσβολες, σκαια συμπεριφορα ηταν η πρακτικη που εκανε την καθημερινοτητα πολυ βαρια και δυσκολη.

Αν ηθελα να πω τι εφταιξε δεν θα ελεγα ουτε το λιθογραφειο και οι συνεταιροι που κοροϊδεψαν τον καββαθα, ουτε οι αποτυχημενες επιλογες εξαγορων.
Ηταν και αυτα ναι χωρις αμφιβολια, αλλα για μενα η αρχη τους τελους ειχε ξεκινησει πολυ νωριτερα τις μερες της παντοδυναμιας.
Απο αυτο μαγαζι περασαν μερικα απο τα πιο ταλαντουχα και ηθικα στοιχεια του χωρου.
Σιγα σιγα απομακρυνθηκαν, τη θεση τους πηραν ανθρωποι με επαγγελματικο αμοραλισμο, συχνα αμορφωτοι, ακαλιεργητοι, χωρις τροπους και αρχες.
Με μονο κριτηριο οτι εκαναν καλα παντιλικια.
Α και με το οτι ηταν καλοι στις ιντριγκες και τα παρασκηνια.

Δεν ξερω το πως και το γιατι, εικαζω πως οταν καποιος δουλευει επι σειρα ετων και βοηθαει στο κτισιμο μιας εταιριας οπως η ΤΕ, καποια στιγμη θα θελησει να εξαργυρωσει τους καρπους των κοπων του σε κατι παραπανω απο εναν καλο μισθο.
Επισης εκτιμω (χωρις να γνωριζω κατι περισσοτερο) οτι οποιος απο τους βασικους συντελεστες δικαια ζητησε κατι παραπανω ειτε εκδιωχθηκε, ειτε αφεθηκε να φυγει.
Μιλαμε για πιονερους του ειδικου τυπου, οπως ο δημητρης κληρονομος, ο κλεανθης τριανταφυλλιδης, ο γιωργος λουβαρης και αρκετοι ακομα που αν διαβασει κανεις παλιους τεσσερις τροχους θα δει οτι διαδραματισαν σημαντικοτερο ρολο ακομα και απο τον καββαθα τον ιδιο.

Οπως προανεφερα τη θεση τους πηραν ατομα πολυ χαμηλοτερου επιπεδου τα οποια οδηγησαν μαθηματικα σε μια φθινουσα πορεια.
Δυστυχως ο ιδρυτης εγκλωβισμενος μεσα σε ενα περιβαλλον μονιμης εγκωμιαστικης κριτικης δεν μπορεσε να δει και να αξιολογησει σωστα την κατασταση και τα σημεια των καιρων.
Με μια υπερφυαλη και αλαζονικη νοοτροπια νομισε οτι δεν εχει αναγκη κανεναν και προσπαθησε να επεκταθει προς πασα κατευθυνση χωρις να εχει τους συνεργατες και το υποβαθρο για κατι τετοιο.

Πιστευω οπως ειπωθηκε και στην αρχη αυτου του νηματος, προκελεσε περισσοτερο κακο απο το καλο που εκανε και μιλαω παντα σε ανθρωπινο επιπεδο που το γνωριζω πολυ καλα, παρα σε επαγγελματικο που δεν εχω πληρη εικονα.

Οπως και να εχει η καθε αποψη μπορει να εχει στοιχεια υποκειμενικοτητας μεσα τα οποια ισως εμποδιζουν εντελως ψυχρη και αντικειμενικη τοποθετηση.
Ισως καποιος ιστορικος του μελλοντος αποφορτισμενος απο μιση και παθη γραψει την πραγματικη ιστορια των ΤΕ και οσων περασαν απο κει.

hades7
05-05-13, 21:47
Ωραία γραφή και τοποθέτηση και εγω είμαι υπέρ των προσωπικοτήτων με βάρος, οταν αυτές φεύγουν τίποτα δεν ειναι ποια το ίδιο

Nikos
05-05-13, 23:02
Η μεγαλομανια του ελληνα καταστρεφει τα παντα.
Κανεις τους δε μπορεσε να ξεφυγει απ΄την πεπατημενη.
Ας προσεχαν. Δε τους λυπαμαι . Αλλωστε ολοι τους ειχαν το ιδιο τελος (επαγγελματικα). Τυχαιο ; Δε νομιζω .

rallakias
10-05-13, 06:38
Αναστέλλεται η έκδοση των περιοδικών των Τεχνικών Εκδόσεων

Σε αδιέξοδο η ιστορική εταιρεία

https://static.in.gr/webstatic/50CA7AE97477566BD25D408F8F02BF72.jpg

Την προσωρινή αναστολή έκδοσης των περιοδικών 4Τροχοί, Ηχος & Εικόνα, Πτήση, Αuto Bild κ.ά. αποφάσισε η γενική συνέλευση των μετόχων των Τεχνικών Εκδόσεων, σε μία συνεδρίαση κατά την οποία παραιτήθηκε σχεδόν όλο το διοικητικό συμβούλιο.

Με την απόφαση αυτή επισημοποιείται το αδιέξοδο στο οποίο έχει περιέλθει η εκδοτική εταιρεία που άλλαξε τα δεδομένα στον ειδικό τύπο, από την ημερομηνία ίδρυσής της το 1970.

Η αδυναμία χρηματοδότησης από τις τράπεζες, η αδυναμία επίσης των βασικών μετόχων να προχωρήσουν σε αύξηση κεφαλαίου και τα ζημιογόνα αποτελέσματα οδήγησαν στην παραπάνω απόφαση. Το νέο διοικητικό συμβούλιο που εξελέγη θα αναζητήσει εναλλακτικούς τρόπους εκμετάλλευσης των τίτλων «προς το σκοπό διαφύλαξης της εμπορικής τους αξίας και δημιουργίας εσόδων για την εταιρεία».

Η περαιτέρω εξέταση της πορείας των εργασιών και της συνέχισης λειτουργίας της εταιρείας, καθώς και η λήψη των σχετικών αποφάσεων, θα γίνει κατόπιν εισηγήσεως του νέου Διοικητικού Συμβουλίου, προς τη Γενική Συνέλευση των μετόχων, η οποία θα συγκληθεί, εκ νέου, για τον σκοπό αυτό.

https://news.in.gr/greece/article/?aid=1231247660

120ie87
10-05-13, 07:25
H ανάπτυξη ΕΡΧΕΤΑΙ!


Συγχαρητήρια στους σωτήρες μας!







......τι να πει κανείς.........

Bazil Van Sinner
10-05-13, 07:37
Δυστυχως ο ιδρυτης εγκλωβισμενος μεσα σε ενα περιβαλλον μονιμης εγκωμιαστικης κριτικης δεν μπορεσε να δει και να αξιολογησει σωστα την κατασταση και τα σημεια των καιρων.
Με μια υπερφυαλη και αλαζονικη νοοτροπια νομισε οτι δεν εχει αναγκη κανεναν και προσπαθησε να επεκταθει προς πασα κατευθυνση χωρις να εχει τους συνεργατες και το υποβαθρο για κατι τετοιο.



...πανελληνιο φαινομενο :thumbsdown:

120ie87
10-05-13, 08:17
^ Πολύ σωστά τα παραπάνω....

...μην ξεχνάμε όμως και ότι είμαστε μια πολύ μικρή αγορά και τώρα με πολύ λίγα χρήματα...


Στην Αγγλία, λίγη αφοσίωση να είχες στη δουλειά, έβγαζες χρήματα. Σήμερα οι συνθήκες εδώ είναι πολύ διαφορετικές από τις εποχές της πλαστής ευδαιμονίας μας.

Stathis
10-05-13, 09:27
δεν φταιει η "αναπτυξη" επειδη ο καββαθας βρεθηκε μποσικος και δυο λαμογια του φαγαν τα λεφτα στο λιθογραφειο.
βεβαια ηταν και τα λεφτα του χρηματιστηριου κοντα 1,5 δισ. ιλιγγιώδες νουμερο για την εποχη.
που πηγαν τα λεφτα αυτα?
σε επενδυσεις θα πει καποιος, δημοσιευμενες οπως λεει ο νομος.
επενδυσεις αποτυχια ομως.

πολυς κοσμος εμπιστευτηκε τον κοπο του στον καββαθα, τον πρωτοπορο, τον αλλο ελληνα κλπ κλπ και τα εχασε ολα.
σκεφτομαι τι διαφερει αραγε απο λαναραδες και αλλους γνωστους και αγνωστους που φαγανε τα λεφτα του κοσμου?
ισως οτι οι αλλοι ειχαν σχεδιο, ενω ο καββαθας απετυχε λογω ανικανοτητας στη διαχειρηση τοσο μεγαλων μεγεθων.

κριμα, η πικρα ειναι προλυπλευρη, αλλα κι ετσι ο δασκαλος μας δινει μαθηματα.
ακομα και τωρα.

Nikos
10-05-13, 15:45
Καταντια........https://www.newsauto.gr/2013/05/10/apantisi-ergazomenon-te/

nikos valvetronic
10-05-13, 23:22
Λυπούμε πολύ για τα γεγονότα αυτά...Και για μένα ήταν το περιοδικό που με μεγάλωσε

αυτοκινητιστικά,το αγόραζε ο πατέρας μου και αργότερα εγώ.Από το '89 και μετά έχω

όλα τα τεύχη.Ήταν το ευαγγέλιό μας κακά τα ψέματα... Τους "αντίλογους" άρχισα να τους

καταλαβαίνω όταν μεγάλωσα λίγο (μέχρι τότε η Νο1 πληροφορία που ψάχναμε ήταν το 0-100

και η τελική) και τότε άρχισα να τον βλέπω(τον Κ.Κ.) σαν δάσκλαλο,σαν συμβουλάτορα.Με τα χρόνια

όμως άρχιζε να μ'ενοχλεί η υπεροψία και η αλλαζονεία του και κυρίως η επανάληψη των

γραφόμενων του.Προσπερνούσα όμως γιατί ήταν το περιοδικό μου! Μπορώ να ξεχάσω τα

εξώφυλλα της F40 και της 959? Την γνωριμία της ΕΒ110,τα αναλυτικά σαλόνια του Παρισίου

τις εκθέσεις της Γενεύης...Αλλά και στα απλά καθημερινά 1400άρια οι 4σέλιδες δοκιμές τους

αντιστοιχούσαν σε 10 τεστντραιβ.

Η πτώση της ποιότητας τα τελευταία χρόνια με κρύωσε αλλά δεν σταμάτησε την μηνιαία μου

επίσκεψη στο περίπτερο.Αυτό που με χαλούσε πραγματικά όμως ήταν η άρνηση διεξαγωγής

ενός αληθινού συμπεράσματος από τις δοκιμές.ΟΛΑ τα αυτοκίνητα είναι καλά ανάλογα με το

τι ψάχνεις.Δεν μπορούσα να το δεχτώ με τίποτα αυτό και κάπου εκεί άρχισα να παίρνω ΚΑΙ το

ντράιβ όπου αισθανόμουν ότι διάβαζα κάτι ρεαλιστικό με σχόλια του τύπου "στο πατημένο

εσάκι του δόξαρινγκ χάνεις δέκα χρόνια από τη ζωή σου στο τιμόνι του OPC! ".

Τέλος η θεοποίηση της VW σε όλες τις κατηγορίες ήταν τουλάχιστον ενοχλητική για μένα.

(αυτό μαζί με τις διαφημίσεις της VW του στυλ "γιατί??? γιατί είναι γκολφ" μετέτρεψαν την

απλή αδιαφορία μου σε σχεδόν απέχθεια για την φίρμα).

Κρίμα και πάλι λοιπόν,αισθάνομαι ότι έχασα ένα καλό φίλο -τους 4τ όχι τον Κ.Κ.- έναν φίλο

που μου την έσπαγε ώρες-ώρες που τον έβριζα,που τον βαριόμουνα αλλά έτσι δεν είναι οι φίλοι μας!?


https://www.bmwfans.gr/forum/images/imported/2013/05/P1030893_zpsba37845d-1.jpg

trueno
11-05-13, 08:39
Καταντια........https://www.newsauto.gr/2013/05/10/apantisi-ergazomenon-te/

Διαβαζοντας το κειμενο στο link αρχικα ειχα την εντυπωση πως οι περι ων ο λόγος εργαζόμενοι θα ηταν καποιοι ¨χαμηλοβαθμοι¨ στην εταιρεία.
Ονόματα 'ομως όπως Θανος Ηλιόπουλος , Μιχάλης Σταυρόπουλος...αυτοί δεν ειναι τυχαίοι , ουτε χθεσινοι....Κρίμα...Τελικα ο Καβ ισως διέφερε από αυτό που ειχαμε πλάσει στο μυαλό μας...

Stathis
11-05-13, 20:28
ειναι παλιο αλλα σημερα το ειδα.
θαυμαστε...


4ΤΡΟΧΟΙ 455 8/2008:
Η εξασφάλιση μιας καλής GT3 στην Ελλάδα, και μάλιστα σε έκδοση ClubSport (CS) με roll bar, αυστηρά μπάκετ καθίσματα, κόκκινες ζώνες έξι σημείων κτλ., είναι από δύσκολο έως απίθανο, και για αυτό, άλλωστε, επί του προκειμένου αξιοποιήσαμε την πολύχρονη φιλία που μας συνδέει με τον Κώστα Απέργη, και να Άμαστε με μια σχεδόν καινούργια GT3 χωρίς πρόγραμμα και χωρίς περιορισμούς. «Στράτη, να βάλει ο κ. Σμυρνιός τα καλά, τα κεραμικά φρένα και δική σας» ήταν η απάντηση του επιτυχημένου ντίλερ, ενός ανθρώπου του οποίου ο λόγος αποδεδειγμένα ισοδυναμεί με συμβόλαιο αγγλικών προδιαγραφών, και είναι σαφές πως, ακόμα και σήμερα, έτσι απλά γίνονται οι συμφωνίες, όταν δεν υπάρχουν στη μέση συμφέροντα και διαπλοκές.

Κείμενο: Στράτης Χατζηπαναγιώτου

https://www.4troxoi.gr/default.php?pname=Article&cat_id=22&art_id=13920



ΕΘΝΟΣ
«E» 7/3/2009:
Πάντως αυτός επέλεξε να φτιάξει το κομπόδεμά... του και να εξαφανιστεί αφήνοντας εκτεθειμένους εκατοντάδες πελάτες και συνεργάτες του.
Το άνοιγμα που άφησε πίσω του υπολογίζεται ότι ξεπερνάει τα 15 εκ. ευρώ και θεωρείται ικανό να ξεκινήσει ένα ντόμινο κατάρρευσης στην αγορά των μεταχειρισμένων αυτοκινήτων.
Η φυγή του επιχειρηματία με τις υψηλές γνωριμίες φαίνεται πως έγινε βάσει ενός καλά επεξεργασμένου σχεδίου. Πληροφορίες αναφέρουν ότι ενδεχομένως να είχε αρχίσει να προετοιμάζεται εδώ και έναν χρόνο, προτού δηλαδή εμφανιστεί η οικονομική κρίση, η οποία όμως επιτάχυνε τις εξελίξεις. Οι ίδιες πηγές αναφέρουν ότι τον τελευταίο χρόνο στις αστυνομικές βεβαιώσεις για το γνήσιο της υπογραφής δήλωνε ψευδή διεύθυνση κατοικίας.

Πλαστογραφούσε υπογραφές και πουλούσε αυτοκίνητα
Ο επιχειρηματίας εκτιμάται ότι διέφυγε στο εξωτερικό έχοντας αποκομίσει κάποια εκατομμύρια ευρώ, τα περισσότερα από τα οποία ματάφερε να συγκεντρώσει μέσα από μια σειρά απάτες που φαίνεται να έκανε το τελευταίο διάστημα.
Το τελευταίο διάστημα ο Κώστας Απέργης υπολογίζεται ότι εξέδωσε εκατοντάδες ακάλυπτες επιταγές οι οποίες βρίσκονται στα χέρια άλλων εμπόρων αυτοκινήτων από διάφορες συναλλαγές που είχαν μαζί του.

ολο το αρθρο του εθνους:
https://www.ethnos.gr/article.asp?catid=22768&subid=2&pubid=2616815

Nikos
11-05-13, 23:07
Το αλλο με τον Τοτο το ξερεις Τοτέ (Στρατη)??

Stathis
12-05-13, 11:11
ετσι γινονταν οι μπιζνες παιδια, μη σας κανει εντυπωση.

τα εχει πει και ο πιερ-ζοζεφ στην αρχη αυτου του νηματος.


Αβάντα, εσείς, αβάντα εμείς σε όλα τα επίπεδα. Εκδοτικά, εκθεσιακά, μουσειακά, αγωνιστικά, δικά μας μαγαζιά ήταν όλα. Μονοπώλιο. Και στις σελίδες μας; Μέλι για τον εισαγωγέα. Τι κύριος, τι Gent, τι άνθρωπος.
Αν αυτό δεν διαμορφώνει συνειδήσεις, τότε τι κάνει;

Ειναι γι αλλον, αλλα ταιριαζει κι εδω. δειχνει την πρακτικη που ακολουθειτο.

gant
12-05-13, 11:43
Δεν θέλω να κάνω τον συνήγορο του διαβόλου, αλλά δεν είμαστε ευρώπη και το να πάρεις μια πόρσε για παρουσίαση από καποιον ντήλερ και να γράψεις κάτι κολακευτικό γι αυτόν δεν είναι και το εγληματικότερο, άσχετα αν αυτός αργότερα αποδεικνύεται λαμόγιο και εκτίθεσαι και σύ.
Τουλάχιστον στους 4τ ότι έκαναν δεν το έκαναν copy paste από τις ξενόφωνες εκδόσεις των περιοδικών τους.
Και για μη αμαυρίζουμε μια πορεία 40 χρόνων, έχω διαβάσει και για λάντσια και αλφα που κρεμούσαν οι πόρτες απ τους μεντεσέδες, για τρύπια από σκουριά πατώματα, για ηλεκτρολογικά που έβγαινα εκτός με μόνο μια ομίχλη.
Για bmw που παρά το "σπαστό διαφορικό" χόρευαν τρελλά τον κώλο τους στην βροχή και αυτό που έσωζε την κατάσταση ήταν το τιμόνι -ξυράφι.
Γιά τα ντατσουν και τογιότα που παρά τις πρωτόγονες αναρτήσεις και τιμόνια τους, ήταν ποιοτικότερα των πρωτοπόρων στην ενεργητική ασφάλεια σιτροέν και ρενώ.
Τού έκοβαν τότε τις διαφημήσεις όπως ισχυρίζονταν και δεν είχα κανένα λόγο να μη τον πιστέψω. Του έλεγαν κατηγορείς το προιόν μας στο περιοδικό σου, θέλεις και διαφήμιση?
Από την άλλη όμως, ναι, την τελευταία δεκαετία, η μπάλα χάθηκε.
Γέμισαν, φούσκωσαν τα μυαλά, απομακρύνθηκαν οι παλιοί συνοδοιπόροι του όπως συνήθιζε να τους αποκαλεί, ξανοίχτηκε επιχειρηματικά, οικονομικά και να το τέλος.
Βασικός υπεύθυνος είναι μόνο αυτός και κανείς άλλος.
Πάντως αυτό που θέλω να τονίσω, είναι πως οι συντάκτες, φωτογράφοι, δημοσιογράφοι που δούλευαν μέχρι πρό τινος, και μορφωμένα παιδιά ήταν και μέσα απ τις σελίδες η δουλειά τους δεν μπορώ να πώ ότι δεν μου άρεζε.

Stathis
12-05-13, 13:04
Δεν αμαυρωνεται η φημη κανενος αν δεν συντελεσει και ο ιδιος σε αυτο.
Φυσικα δεν ειναι εγκλημα η παραχωρηση ενος αυτοκινητου και οι ευγενικες ευχαριστιες στο τελος του αρθρου οπως εχει γινει εκατονταδες φορες στο παρελθον.
Αλλο αυτο και αλλο το ´συμβολαιο αγγλικων προδιαγραφων´ για εναν ανθρωπο που εριξε ενα απο τα μεγαλυτερα κανονια στην ελληνικη αγορα γενικως.
Και οχι μερικα χρονια μετα που θα μπορουσε να πει κανεις οτι αλλαξαν τα πραγματα, αλλα λιγους μηνες.
Ο απεργης ηταν κοινο μυστικο τι εκανε και πως, εγω παντως το ηξερα το πληροφορηθηκα χρονια πριν το φαλημεντο οταν ενδιαφερθηκα για το Μ6 του παυλου γιαννακοπουλου που το ειχε παρει ο απεργης με 5000 χιλιομετρα. Τοτε πελατης μαγαζιου μου που βρισκοταν στην ιδια περιοχη και ειχε παρε δωσε μαζι του μου ειχε πει χαρακτηριστικα: ´μην περνας ουτε απ εξω ´.
Ετσι πηρα καινουργιο τελικα.

Οταν μιλαμε για την πληρη απαξιωση και αλλαγη πλευσης του περιοδικου μιλαμε παντα για την τελευταια δεκαετια και λιγο παραπανω, οπου ο καββαθας το ειχε βαλει στον αυτοματο ο ιδιος και τα κουμαντα τα εκανε ο στρατης.
Το τι κουμαντα εκανε φανηκε μην το επαναλβουμε, φυσικα ευθυνη φερει και ο καββαθας, αλλα δεν τον κατηγορω γι αυτο, η εταιρια δικη του ηταν οπως ηθελε εκανε. Δεν μου πεφτει λογος.

Δεν απαξιωνουμε λοιπον τη συνολικη πορεια, πολλοι εμαθαν εναν καινουργιο κοσμο απο τα περιοδικα του καββαθα καθως τοτε ηταν το μονο παραθυρο προς κατι διαφορετικο, δεν υπηρχε ουτε τηλεοραση ουτε τιποτε αλλο.
Αυτοι ειναι που αισθανονται περισσοτερο στεναχωρεμενοι και προδομενοι θα ελεγα, παρα οι αναγνωστες της τελευταιας δεκαετιας που το περιοδικο πηρε αλλο δρομο.

Bazil Van Sinner
12-05-13, 13:17
Δεν αμαυρωνεται η φημη κανενος αν δεν συντελεσει και ο ιδιος σε αυτο.


Οταν μιλαμε για την πληρη απαξιωση και αλλαγη πλευσης του περιοδικου μιλαμε παντα για την τελευταια δεκαετια και λιγο παραπανω, οπου ο καββαθας το ειχε βαλει στον αυτοματο ο ιδιος και τα κουμαντα τα εκανε ο στρατης.
Το τι κουμαντα εκανε φανηκε μην το επαναλβουμε, φυσικα ευθυνη φερει και ο καββαθας, αλλα δεν τον κατηγορω γι αυτο, η εταιρια δικη του ηταν οπως ηθελε εκανε. Δεν μου πεφτει λογος.

Δεν απαξιωνουμε λοιπον τη συνολικη πορεια, πολλοι εμαθαν εναν καινουργιο κοσμο απο τα περιοδικα του καββαθα καθως τοτε ηταν το μονο παραθυρο προς κατι διαφορετικο, δεν υπηρχε ουτε τηλεοραση ουτε τιποτε αλλο.
Αυτοι ειναι που αισθανονται περισσοτερο στεναχωρεμενοι και προδομενοι θα ελεγα, παρα οι αναγνωστες της τελευταιας δεκαετιας που το περιοδικο πηρε αλλο δρομο.


παρα παρα πολυ σωστα!!!thumb

S8N
12-05-13, 13:27
Ποιος ειναι αυτος ο Καββαθας ρε παιδια;
















(λεμε καμια μλκια να γελαμε)

Stathis
12-05-13, 13:32
Και να συμπληρωσω, δεν μου αρεσε το περιοδικο και οσοι εγραφαν σε αυτο τελευταια.
Ηταν ολοφανερο οτι ηταν αρπα κολα.

Αντιθετα οταν επεσε ενα drive στα χερια μου τυχαια με εξεπληξε ευχαριστα.
Κλασσικη δουλεια κλεανθη τριανταφυλλιδη.

τεραστια η διαφορα στρατη με κλεανθη σε ολα τα επιπεδα. Οσο απο τη γη στη σεληνη και ακομα περισσοτερο.

Stamatis
12-05-13, 15:10
Ειχα εγκαταλειψει την αναγνωση και λογω προσωπικης αντιπαθειας στον Χατζηπαναγιωτου.
Ελαχιστες ωρες ειχα την ατυχια να βρισκεται πισω μου με παρεα σε ενα εστιατοριο και ηταν αρκετες να μου χαλασει η διαθεση.
Πομπωδης, ειρωνικος, αφοριστικος και ολα αυτα με κραυγαλεο τροπο που δεν αρμοζει σε χωρους που μοιραζεσαι με αλλους αγνωστους.
Κεφαλη τραπεζιου, παρεα κολακων η υποτελων και larger than life αραγμα εις βαρος του ατομικου χωρου των υπολοιπων.

Μια συμπεριφορα που δεν θα συγχωρουσα ουτε στον Τζακι Στιουαρτ.

Κατα τα αλλα, με το περιοδικο αυτο μαθαμε να αναβουμε φλας, να οδηγαμε ομορφα και να κατακρινουμε τους βλακες.
Θα ελεγε κανεις πως μας κατεβασε απο τα δεντρα και κας εβαλε στο καθισμα.
Εκει ομως φανηκε τελικα και η ελληνικη ανεπαρκεια.
Δεν εξελιχθηκε ουτε το ιδιο ικανα ωστε να μας προχωρησει στο εμπομενο σταδιο.
Οπως λεει και ενας καλος φιλος: τον προλαβε η "επιτυχια".

Οκ, καλο μνημοσυνο καναμε, ας θυμηθουμε ομως τα καλα του και ας κρατησουμε αυτα.

Stathis
15-05-13, 09:42
μυλος στο -πρωην- καββαθεϊκο τις τελευταιες μερες.
κριμα, εχουν πεσει να τον φανε οι ιδιοι οι ανθρωποι του (για τα περισσοτερα αδικως).
θα μου πειτε, 30 αργυρια προδωσαν το Χριστο, δεν θα προδιδαν τον καββαθα?

gant
18-05-13, 13:28
Τοποθέτηση και του συγγραφέα Νίκου Δήμου που επί σειρά ετών είχε την στήλη "Οδηγώντας".
https://www.lifo.gr/mag/columns/5677.

gant
18-05-13, 13:55
Τοποθέτηση και του συγγραφέα Νίκου Δήμου που επί σειρά ετών είχε την στήλη "Οδηγώντας".
https://www.lifo.gr/mag/columns/5677.

Αυτοδιόρθωση. Η στήλη του ήταν το "ΗΜΕΡΟΛΟΓΙΟ".

Bazil Van Sinner
18-05-13, 14:40
Τοποθέτηση και του συγγραφέα Νίκου Δήμου που επί σειρά ετών είχε την στήλη "Οδηγώντας".
https://www.lifo.gr/mag/columns/5677.




Και οι δημιουργοί τους; Ο Πέτρος Κωστόπουλος, που κάποτε έγραφε λαμπερά άρθρα στο «Κλικ», κάνει φτηνή τηλεόραση. Ο πανεπιστήμων Θόδωρος Σπίνουλας (RAM, «HiΤech», «National Geographic»)παλεύει να ξεπληρώσει χρέη. Ο ταλαντούχος αλλά χαοτικός Κώστας Καββαθάς (που πρόσφατα στο μπλογκ του ειρωνευόταν τον... ορθολογισμό μου) πικραίνεται, θύμα του Λυμπέρη και του εαυτού του. Ο Λυμπέρης πάλι ταξιδεύει ανά τον κόσμο, προσπαθώντας να στήσει κάτι νέο, ενώ εδώ τον κυνηγάνε απλήρωτοι συνεργάτες. .....

Stathis
22-05-13, 10:39
Εν λευκώ...
32 - Μαϊος 1973

https://library.techlink.gr/4t/pdf/32a.pdf

Nikos
22-05-13, 12:25
Εν λευκώ...
32 - Μαϊος 1973

https://library.techlink.gr/4t/pdf/32a.pdf

Τελικα ειναι ωραιο να εισαι εκδοτης με ευρυ κοινο.
Εχεις την προσωπικη σου σελιδα και αραδιαζεις οτι σου κατεβει στο κεφαλι χωρις να χρειαζεται να σκεφτεσαι και πολυ.
Καββαθας, Λυμπερης, Κωστοπουλος.....τιποτα δεν ειναι τυχαιο....αν υπηρχε Νομπελ μπουρδολογιας , θα εμενε μονιμα στην Ελλαδα ο τιτλος.

Stathis
22-05-13, 13:45
Στο παραπανω εχω αλλη αποψη φιλε.

aristent
22-05-13, 17:18
"...και δεν υπαρχει τραγικοτερο λαθος να γραφεις μονο για αυτοκινητα,σε ενα περιοδικο που απευθυνεται σε ανθρωπους."

Κ.Καβαθας

:notworthy: :notworthy: :notworthy:



...θα μπορουσε να ειναι και το μότο του φορουμ μας!!!:thumbsup:

Ptboul
23-05-13, 09:08
...θα μπορουσε να ειναι και το μότο του φορουμ μας!!!:thumbsup:

Νομίζω το εφαρμόζουμε εδώ και χρόνια, εμείς (ειδικά εγώ) μόνο για αμάξια δεν γράφουμε :hystericalbs1:

gant
16-06-13, 15:08
Κυκλοφόρησε στην Θεσσαλονίκη χθες σαν τεύχος Ιουνίου το Νο1 της Β περιόδου των 4τροχών.
Ακόμη πιό ισχνό σε αριθμό σελίδων, σε σύγκριση με τα τεύχη των τελευταίων μηνών της εποχής Καββαθά.
https://imageshack.us/a/img208/976/5u.jpg

Εντύπωση με προκαλεί πως ο Στράτης παρέμεινε και από αναπληρωτής διευθυντής, έγινε όμορφα και απλά διευθυντής, ενώ δεν ήταν στην λίστα των 18 απεργούντων οι οποίοι μετά το restart του Απριλίου, είχαν στραφεί έναντίον του Καββαθά.
Φαίνεται πως είναι απ αυτούς που λένε παντός καιρού.
Επίσης παρατηρώ πως στο νέο τεύχος απουσιάζει ο αρχισυντάκτης και μηχαν. μηχανικός Νίκος Κουνίτης, του οποίου τα τεχνικά άρθρα διάβαζα με ενδιαφέρον.
https://imageshack.us/a/img405/5509/s1cw.jpg

Όσοι ενδιαφέρεστε για συγκρίσεις, το εσώφυλλο του Απριλίου.
https://imageshack.us/a/img163/7048/8qsx.jpg

Samaro
16-06-13, 15:48
Αμα ραγίσει το γιαλί............

stef
16-06-13, 17:38
Αμα ραγίσει το γιαλί............

Συμφωνώ....

gant
16-06-13, 18:56
Μιά διόρθωση. Ο Νίκος Κουνίτης θα δίνει το παρόν σαν εξωτερικός συνεργάτης.

Stathis
16-06-13, 20:22
Εντύπωση με προκαλεί πως ο Στράτης παρέμεινε και από αναπληρωτής διευθυντής, έγινε όμορφα και απλά διευθυντής

Δεν υπαρχει κατωτερη μορφη ζωης απο αυτο το περιφερομενο 160 κιλων κομματι κρεας.

Δεν θα το αγορασω ουτε απο περιεργεια.

gant
16-06-13, 20:26
Δεν υπαρχει κατωτερη μορφη ζωης απο αυτο το περιφερομενο 160 κιλων κομματι κρεας.

Δεν θα το αγορασω ουτε απο περιεργεια.

:th_Laie_67-1::th_Laie_67-1::th_Laie_67-1:, στο ίδιο μήκος κύματος είμαστε, αλλά από περιέργεια το αγόρασα.

Υ.Γ. Υπογράφει κι ένα memoriam για τον "χασάπη" που αν το διαβάσουν οι γνωρίζοντες θα πηδήξουν από κανένα μπαλκόνι.

Stathis
16-06-13, 21:55
Υ.Γ. Υπογράφει κι ένα memoriam για τον "χασάπη" που αν το διαβάσουν οι γνωρίζοντες θα πηδήξουν από κανένα μπαλκόνι.

ναι ρε συ, καθε φορα που χανεται καποιος, αρχιζει: ο αρσενικος, ο αντρας, ο παντελονατος, ο αρχοντας κλπ.
εχει κολλησει η βελονα, ή το λεξιλογιο φτωχυνε κι αλλο.
σαμπως δηλαδη αν ο μακαριτης ηταν και γκεϊ και διπροσωπος και μιζερος κλπ θα το εγραφε?
τελος παντων, γελοιος εντελως.

fanisk
16-06-13, 22:35
Τι εχει αυτος ο τυπος? Για πειτε να μαθαινουμε !

nikos valvetronic
16-06-13, 23:51
Και εγώ πήγα σήμερα να πάρω το DRIVE πλέον βλέπω τους τροχούς και μένω μ@αλ@κας.
Κάθισα λίγο και κοιτούσα τα εξώφυλλα διχασμένος γιατί δεν ήθελα
να πάρω δυο.Τους είχα αποβάλει τους 4τροχούς στο μυαλό μου.Τελικά πήρα
DRIVE και έφυγα χωρίς τύψεις.Άσε που έχει δοκιμή την Μ135...άντε γειααα :thumbsup:

Stathis
11-07-13, 15:07
https://www.youtube.com/watch?v=4Kozz_3jBlY

S8N
11-07-13, 15:56
Ξεκατινιάστηκαν μεταξύ τους μόλις άρχισαν τα δύσκολα.

Γέρασε πάντως κι έγινε μαλθακός ο Κ.Κ.

Ποιους να εννοεί άραγε στο 20:26 με τα μαύρα? :whistle:

Stathis
11-07-13, 16:19
74 ειναι φιλε, και δεν ειναι η σωματικη κοπωση, πιστευω ψυχικα -οπως και επαγγελματικα-κατέρρευσε οταν εχασε την εταιρια του.
αν και μου φερθηκε ασχημα και αδικα (πραγμα που μου βγηκε σε πολυ καλο ομως), πραγματικα λυπαμαι με την κατασταση.
δεν λεω οτι επρεπε ή θα δικαιωνομουν να χαιρομαι, θα μπορουσα να μη νιωθω τιποτα, ή να μου ειναι αδιαφορο.
ομως ειμαι πολυ στεναχωρημενος, δεν ξερω γιατι, ετσι αισθανομαι.

gant
12-07-13, 14:58
Χα χα χα ! Στράτης Χατζηπαναγιώτου - "Ποιός είναι αυτός? Δεν τον γνωρίζω"
Μα είναι ο κ. Διευθυντής των νέων 4τ και ο δικός σου πρώην αναπληρωτής διευθυντής πιλότε μου.

Πριν λίγες μέρες ο Σιτάθης έγραψε για 160 κιλά περιφερόμενου κρέατος! thumb

Επιτέλους παραδέχθηκε ότι το λάθος ήταν ολοκληρωτικά δικό του.

trueno
12-07-13, 20:01
Χα χα χα ! Στράτης Χατζηπαναγιώτου - "Ποιός είναι αυτός? Δεν τον γνωρίζω"
Μα είναι ο κ. Διευθυντής των νέων 4τ και ο δικός σου πρώην αναπληρωτής διευθυντής πιλότε μου.

Πριν λίγες μέρες ο Σιτάθης έγραψε για 160 κιλά περιφερόμενου κρέατος! thumb

Επιτέλους παραδέχθηκε ότι το λάθος ήταν ολοκληρωτικά δικό του.


Είπε ο Καββαθάς ετσι για τον Σ.Χ.??????????? Ποιος το περίμενε.......

Stathis
12-07-13, 21:40
Εγω... :original:

trueno
13-07-13, 22:05
Καλα, εσυ δεν εισαι ο μέσος αναγνώστης....εμεις που μεγαλώσαμε με 4Τ και τα βλέπαμε ολα απέξω ουτε κατά διάνοια πιστευω δεν περιμέναμε να έρθουν σε ρήξη ο ΚΚ και ο ΣΧ...
Πάντως αν και τα τελευταια χρόνια είχα σχηματίσει αρνητική εικόνα για τον ΚΚ , στη συνεντευξη τον παραδέχτηκα. Πολύ σωστός , μίλησε ωραία , παραδέχτηκε τα λάθη του και γενικά σταθηκε στο υψος των περιστάσεων.

Stathis
20-08-13, 13:29
ένας αναγνώστης με ρώτησε (στο e-mail) γιατί δεν αρθρογραφώ σε κάποιο έντυπο, εφημερίδα ή περιοδικό. Τι να πω; Ότι δεν έχω πλέον εφημερίδα και περιοδικό. Από την πρώτη καταργήθηκα. Από το δεύτερο ομοίως. Είσαστε “δάσκαλος” λέει και οι δάσκαλοι δεν πρέπει να σιωπούν. Να ξεκαθαρίσω κάτι. Ο χαρακτηρισμός του δάσκαλου παρά είναι βαρύς. Αν εγώ ήμουν/είμαι δάσκαλος τι είναι άλλοι, “μεγαλύτεροι” από μένα; Ας μην υπερβάλουμε. Έκανα αυτό που πίστευα πως είναι σωστό και, με κάποιο τρόπο, το πλήρωσα ακριβά. Ένα πράγμα όμως επιθυμώ να ρωτήσω τους αναγνώστες που ξέρουν περισσότερα από μένα: πως γίνεται και είμαι τόσο αόρατος; Γιατί, ας πούμε, δεν είμαι στο Δ.Σ της ΝΕΡΙΤ; Διατί είναι κάποιος συγγραφέας της κακιάς ώρας, ένας κομματάρχης και τρία παιδιά του (κομματικού) σωλήνα; Και βέβαια δεν περιμένω απαντήσεις. Απλά θέτω χαζές ερωτήσεις.

Πάμε παρακάτω. Ποια η γνώμη μου για τον θάνατο του Θανάση στο τρόλει; Δεν έχω (γνώμη). Τα τελευταία 45 χρόνια προσπαθώ να αποκτήσω (γνώμη) για τους δεκάδες χιλιάδες θανάτους των μικρών θανάσηδων, των νέων που άφησαν την τελευταία τους πνοή στην άσφαλτο επειδή, η “τοπική αυτοδιοίκηση”, το ΥΠΕΧΩΔΕ, η θεία μου η Μαρίτσα, η Τροχαία, ο Υπουργός Μίκης Μακάκας δεν φρόντισε να βουλώσει τις τρύπες στην άσφαλτο, να μάθει τους τραμπάκουλες να οδηγούν, να δώσει στο “λαό” οδική παιδεία κ.ο.κ. Και να ήταν μόνο αυτοί οι θάνατοι… Πόσοι φερέλπιδες νέοι χάνουν την ζωή τους απΆ τα ναρκωτικά; Και, τέλοε, πως είναι δυνατό να ασχοληθείς με ένα θέμα που έχουν ήδη εμπλακεί Τατσόπολος, Διβάνι, Χομεϊνίδης και λοιποί πρωταγκονιστές; Ποίος είμαι εγώ να εκφέρω γνώμη; Ούτε στον ΣΚΑΕΙ δεν δουλεύω πως μπορώ να λάβω μέρος στον αγώνα για την προστασία του (πολιτικού) περιβάλλοντος; Και last but not least. Για 37 χρόνια πλήρωνα ΙΚΑ, ΤΣΜΕΔΕ, ΤΕΒΕ, ΩΙΜΕ, ΕΟΠΥ, ΟΑΕΕ εκατοντάδων εργαζομένων και λοιπά χωρίς να καθυστερήσω ούτε μία ώρα. Πως μπορώ να αντιπαρατεθώ στους ιντελέκσιουαλ γίγαντες του κεντρικού τετραγώνου; Κανείς δεν με χαιρετάει όταν περνάω απΆ τον μπιντέ και, το χειρότερο, δεν έχω τραπέζι στο ντακάπο. Ένα σκουπίδι της ζωής είμαι, μακριά απΆ τους δάσκαλους του σχολής ΜΜΕ του Πάντειου και τους άλλους του ΕΛΙΑΜΕΠ. Με λίγα λόγια είμαι ένας looser της ζωής…

Τι άλλο; Τίποτα το σημαντικό. Χτες βγήκα βόλτα με την Λιλίκα (την γαϊδουρίτσα), κόψαμε σύκα, φάγαμε κιΆ επιστρέψαμε σπίτι για να δούμε “ειδήσεις”.....

BILL007
05-10-16, 17:10
Το χρονικο ενος προαναγγελθέντος... Παει και αυτο το περιοδικο! https://www.lifo.gr/now/media/116530