PDA

Επιστροφή στο Forum : Εγκατασταση Akrapovic 335i Ε92



m3est
08-10-10, 11:58
Προχθες τοποθετησαμε αλλη μια Akrapovic σε ενα 335i Ε92.Η συγκεκριμενη ειναι η ανωξειδωτη που κυκλοφορησε μετα την τιτανιου λογω κοστους.Η εγκατασταση εγινε στο καταστημα του συνεργατη και καλου φιλου Στελιου Παναγιωταρα γνωστου και ως Ποπαυ.Οπως θα δειτε και στις φωτογραφιες το σετ περιλαμβανει απιστευτες λεπτομερειες οπως βαση της εξατμισης που βιδωνει στο σαζμαν , σωληναριο με κολλα για τις βιδες , σωληναριο για στεγανοποιηση στις ενωσεις που χρειαζεται , βιδες , σφικτηρες μεχρι και ταπα για να κλεισει η υποπιεση του κλαπετου καθως και ενα CD με οδηγιες εγκαταστασης.

Η εγκατασταση κρατησε περιπου μιση ωρα αφου ολα εφαρμοζουν αψογα χωρις να χρειαστει καμια επεμβαση η τροποποιηση.Το συγκεκριμενο 335 ειναι με τα εργοστασιακα downpipes οποτε ο θορυβος βγηκε σε χαμηλα επιπεδα ρελαντι ενω οσο ανεβαινουν οι στροφες ανεβαινει σταδιακα και ο ηχος της που σε καμμια περιπτωση δεν ενοχλει μεσα στην καμπινα.Εδω θα δειτε και τις φωτογραφιες απο την τοποθετηση.

Monsta
08-10-10, 12:04
και ενα CD με οδηγιες εγκαταστασης.



:shok:

Φοβερή λεπτομέρεια οι τύποι.

Gregory_///M
08-10-10, 12:08
Εργοστάσιο...όντως άψογη εφαρμογή! Κανένα βιντεάκι να θαυμάσουμε και τον ήχο??
Να την χαίρεται ο ιδιοκτήτης την 35άρα!!:thumbsup:

nikos1400
08-10-10, 12:13
Οσοι τους ξερουν απο τα μηχανακια, τρομερη εταιρια...

Οι πρωτοι (νομιζω) που δημοσιευανε και δυναμομετρησεις.

Επιτελους μπηκανε και στα αυτοκινητα.

nikos1400
08-10-10, 12:19
Βαρος σε σχεση με μαμα ξερουμε ??

m3est
08-10-10, 12:25
Βαρος σε σχεση με μαμα ξερουμε ??

Το εργοστασιο ανακοινωνει οτι η τιτανιου αφαιρει 19,85 κιλα απο το αυτοκινητο.Αρα η ανοξειδωτη αφαιρει γυρω στα 15-16.

aristent
08-10-10, 12:25
Οι λεπτομερειες κανουν τη διαφορα!!!οντως τρομερα προσεγμενη λεπτομερια στο καθε τι......αυτη ειναι εταιρεια με μελλον!!!

Σωστος φυσικα και ο γνωστος πλεον εξατμισας!

με 'γεια και καλοριζικες στον μερακλη ιδιοκτητη!!!:thumbsup:

Κοστος μπορουμε να μαθουμε Νικο?εγκυκλοπεδικα βεβαια ειναι το ενδιαφερον μου προς το παρων.....

Βιντεο φυσικα αν υπαρχει θα θελαμε να δουμε/ακουσουμε!

m3est
08-10-10, 12:30
Οι λεπτομερειες κανουν τη διαφορα!!!οντως τρομερα προσεγμενη λεπτομερια στο καθε τι......αυτη ειναι εταιρεια με μελλον!!!

Σωστος φυσικα και ο γνωστος πλεον εξατμισας!

με 'γεια και καλοριζικες στον μερακλη ιδιοκτητη!!!:thumbsup:

Κοστος μπορουμε να μαθουμε Νικο?εγκυκλοπεδικα βεβαια ειναι το ενδιαφερον μου προς το παρων.....

Βιντεο φυσικα αν υπαρχει θα θελαμε να δουμε/ακουσουμε!

Κοστος 2000 + ΦΠΑ η ανοξειδωτη 3750 + ΦΠΑ η τιτανιου.
Βιντεο δεν προεκυψε γιατι ο ιδιοκτητης ηρθε απο την Αρτα αν θυμαμαι καλα και μετα την τοποθετηση εφυγε.

z3 2.2
08-10-10, 12:30
Σλοβενος εκδικητης!!!
χοχοχο εγω στο μηχανακι μου τον χαιρομαι μια πενταετια!

aristent
08-10-10, 12:38
Κοστος 2000 + ΦΠΑ η ανοξειδωτη 3750 + ΦΠΑ η τιτανιου.
Βιντεο δεν προεκυψε γιατι ο ιδιοκτητης ηρθε απο την Αρτα αν θυμαμαι καλα και μετα την τοποθετηση εφυγε.

:shok:την εχει την "τιμουλα"της .....αλλα η τιτανιου ειναι.....:shok::shok:φωτια!!!
οπως και να εχει στο χωρο τον βελτιωσεων δεν εχουν ταβανι οι τιμες ,μπορει να υπαρχουν και ακριβοτερες, δεν ξερω ,αλλα σημασια εχει να μεινει ευχαριστημενος ο πελατης!!!:thumbsup:

(πολυ πιθανον η απλη εργοστασιακη να εχει 1500 +...οποτε αξιζει η διαφορα και με το παραπανω...)

stratos
08-10-10, 13:04
Φυγανε τα σάλια. Αρχίζει αποταμίευση

aristent
08-10-10, 13:17
Φυγανε τα σάλια. Αρχίζει αποταμίευση

Για σενα βρε ρωτουσα εγω τις τιμες????:whistle::th_Laie_67-1:

stratos
08-10-10, 13:22
Θέλω λάστιχα και φρένα. Αλλά η ακραπα είναι και αυτή μεσα στα σχέδια

Stathis
08-10-10, 14:30
πολυ ωραια δουλεια νικο, μπραβο!

m3est
08-10-10, 17:09
Ωραια δουλεια κανει το εργοστασιο που την κατασκευαζει.Απο το σχεδιασμο ,την εξελιξη μεχρι και την τοποθετηση φαινονται οι ανθρωποι οτι ειναι τελειομανεις.

nfot
08-10-10, 17:17
Τοσα χρονια στις μοτο η Ακραπα, οπου ο χωρος ειναι πολυ περιορισμενος, εχει παρει το μαθημα της.
Το οφελος σε κιλα, ειναι αμελητεο πιστευω στα αυτοκινητα. Να γινουν τα 1600 1585 δεν ειναι τοσο σημαντικο οσο στις μοτο που τα 200 γινονται 195 ας πουμε.

nikos1400
08-10-10, 20:21
στα μηχανακια καλυπτει τεραστια γκαμα, βεβαια στα αυτοκινητα μολις τωρα ξεκιναει.

αλλα εχει οντως και αλλη βαρυτητα η εξατμιση στη μοτο.
βαρος, εμφανιση, αποδοση, απολαυση!

αναλογως και την αρχικη σχεδιαση της μοτο βεβαια, τα οφελη σε βαρος απο την εξατμιση μπορει να ειναι τεραστια.

https://www.ridersdiscount.com/forum/yzfr1/race_bike_build_yamaha_yzf_r1_exhaust_3.jpg


Σορρυ για το οφ-τοπικ !