PDA

Επιστροφή στο Forum : Go Kart



Gregory_///M
08-10-10, 09:17
Λόγω της αγάπης και της ενασχόλησής μου με το συγκεκριμένο hobby, ας πάρουμε μια καλή δόση δύναμης!!! Δεν πρόκειται για kart παραγωγής αλλά για ιδιαίτερες ιδιοκατασκευές!

https://www.youtube.com/watch?v=llD4mqhyMco&feature=related"]https://www.youtube.com/watch?v=llD4mqhyMco&feature=related

https://www.youtube.com/watch?v=iSmxaORvBQI"]https://www.youtube.com/watch?v=iSmxaORvBQI

...και λίγο γέλιο από τον γνωστό με τις ακραίες φάρσες του Remi Gaillard! :th_Laie_67-1:

https://www.youtube.com/watch?v=MytfhzcSF-Y"]https://www.youtube.com/watch?v=MytfhzcSF-Y

Nikos!
02-08-12, 10:11
Χαιρετώ τους απανταχού καρτίστες.

Υπάρχουν?

Κάνω αγωνιστικό κάρτ τα τελευταία 2 χρόνια ως χομπιστας αλλα αυτο το χρόνο έκανα ήδη τον πρώτο μου αγώνα και το Σεπτέμβρη θα τρέχω στο PICK στη Πάτρα με το εξατάχυτο. Τι είναι το pick? μπείτε εδω: www.pickpatras.gr

Ξεκίνησα με ένα παλιο, αυτόματο πήγα μετα σε κάτι λιγο πιο καινούριο και τον Απριλη πήρα ένα ολοκαίνουργιο εξατάχυτο. Μιλάμε για 42 άλογα, 170 κιλά με τον οδηγο και 6 ταχύτητες.

Οριστε και το βιντεάκι μου απο τη τελευταία προπόνηση στα Μέγαρα:

https://www.youtube.com/watch?v=JoCdHhtGBSk

Το κάρτ το θεωρώ τη πιο οικονομική μορφή Motorsport αν το κάνεις ως χομπιστας, οπότε καλο είναι να ξεδίνουμε εκει.

Οτιδήποτε απορίες ή ερωτήσεις έχετε, θα προσπαθήσω να σας τις απαντήσω. :)


Sent from my iPad 2 using Tapatalk

Leonidas_E39
02-08-12, 10:45
Μπραβο Νικολα . Πως δουλευει ετσι το Γ@μησι , αρπαζει ποιο γρήγορα και απο αλυσοπρίονο. :thumbsup::thumbsup: :thumbsup::thumbsup:

Nikos!
02-08-12, 11:11
Ευχαριστώ.

Ναι, είναι πάρα πολύ δυνατό και ροπατο παντού. Σκέψου ότι το μοτέρ είναι εργοστασιακό και είναι το πιο δυνατο, μαμά 6τάχυτο. Του χρόνου θα το στείλουμε ιταλία για βελτίωση. Το βλεπω στα 44-45 αλογα μετα.

Θέλει όμως εμπειρία για να οδηγηθεί σωστά και καλή φυσική κατάσταση γιατί τα g κι οι καταπονήσεις είναι υψηλές.

Καλά πάμε, αλλά εχουμέ χώρο για βελτίωση. Εδώ γυρίσαμε στο 42 ξερό με παλιά λαστιχα, οι άλλοι γυρίζουν στο 41,4-5.




Sent from my iPhone 4S using Tapatalk

ntinos
02-08-12, 11:18
Ωραιος ο Νικος thumb

170 κιλα με τον οδηγο ? Ποιον οδηγο ?

Αν το καβαλικεψει ο ΜπουΛι, θα ειναι στα 130, ενω αν το βαλω στα δικα μου σκελια θα περασει τα 240....

Ποτε λες να μου το δωσεις να το παω καμια βολτα? :D

Nikos!
02-08-12, 13:10
Εμενα που είμαι 80 χαχαχα

Βόλτα; Χμ... Δύσκολο, αλλά κερνάω καφέ στα Μέγαρα όταν αρχίσουμε προπονήσεις. :)


Sent from my iPhone 4S using Tapatalk

Nikos!
02-09-12, 09:44
Τι ωραία που ήταν χθες!!

Παρ'όλου που αργήσαμε να ξεκινήσουμε γιατί έπρεπε να φέρουμε το setup του καρτ από το Καρτόδρομο που κρατούσε πολύ, στα Μέγαρα που είχε να δουλέψει ένα μήνα.

Είχα ξεχάσει πως είναι να οδηγείς ΚΖ! :thumbsup: ...είχα ξεχάσει πως είναι να τρως κλωτσιά από 42 άλογα. Είχα ξεχάσει πως νιώθεις όταν έχεις κουμπωμένη 6η και 110κμ σε μια ευθεία 200μ πριν βουτήξεις στα φρένα και σου βγουν τα μάτια από τις κόγχες. :thumbsup:

Μου'λλειψε:

https://a8.sphotos.ak.fbcdn.net/hphotos-ak-prn1/564674_10152082632980523_902525814_n.jpg

Αφού λοιπόν γυρίσαμε το camber ουδέτερα και κλείσαμε μπρος/πίσω, μπήκαμε σε μια πίστα που ήταν μες τη σκόνη! Όμως η πολύ καλή άσφαλτος των Μεγάρων βοήθησε να κατέβουν οι χρόνοι μέσα στην ημέρα ακόμα και με τα 10 καρτ στο σύνολο που είμασταν. Έτσι το πρωί γυρίζαμε στο 46,3 και το απόγευμα γύρισα 43,1. Τον καλύτερο χρόνο της ημέρας τον έκανε ο Σταμάτης (Κατσίμης) με 42,7.

Καλά νομίζω για πρώτη προπόνηση μετά τις διακοπές...ξεπιαστήκαμε λίγο...πάμε δυναμικά για το επόμενο Σάββατο καθώς πλησιάζουμε όλο και πιο κοντά στο PICK. :thumbsup:

Αααα...και κάτι που έμαθα. Η συμμετοχή του Fore στο PICK είναι ακόμα στον αέρα.

Η χθεσινή τρελο-καρτο-παρέα:

https://a2.sphotos.ak.fbcdn.net/hphotos-ak-ash4/387096_10152082919335523_156561255_n.jpg

Και σε στιγμές χαλάρωσης πριν ΠΥΡΟΒΟΛΗΣΟΥΜΕ εντός πίστας:

https://a7.sphotos.ak.fbcdn.net/hphotos-ak-ash3/523222_4008689170386_1372961905_n.jpg

Andri
02-09-12, 11:27
Νίκο πες μας σχετικά με κόστη συντήρησης αγοράς κτλπ ενός καρτ (για χόμπυ και όχι καθαρά αγωνιστικό) γτ σκέφτομαι πολύ σοβαρά να πάρω ένα αν δω ότι μπορώ να το συντηρώ και να το χαίρομαι

Nikos!
02-09-12, 12:52
Νίκο πες μας σχετικά με κόστη συντήρησης αγοράς κτλπ ενός καρτ (για χόμπυ και όχι καθαρά αγωνιστικό) γτ σκέφτομαι πολύ σοβαρά να πάρω ένα αν δω ότι μπορώ να το συντηρώ και να το χαίρομαι

Λοιπόν...πάρε καφέ και ετοιμάσου για ποστ/σεντόνι.

Το ποστ είναι copy/paste από ένα άρθρο που είχα γράψει στο kartinfo.gr το οποίο θα βοηθήσει πολύ κόσμο να ζυγίσει αν μπορεί να υποστηρίξει οικονομικά το καρτ.

Πάμε...

Είναι Σάββατο μεσημέρι. Καθαρός ουρανός κι ο ήλιος λάμπει.

Θερμοκρασία, 18 βαθμοί.

Τοποθεσία, πίστα καρτ Αγίου Στεφάνου.

Περιμένεις στην ουρά για να οδηγήσεις ένα από τα 4χρονα, νοικιάρικα, ταλαιπωρημένα καρτ των 7 αλόγων της πίστας και βλέπεις τα αγωνιστικά καρτ να κάνουν προπόνηση σε μια τέλεια μέρα, ακούγοντάς τα να λυσσάνε από στροφή σε στροφή!

Αναρωτιέσαι λοιπόν πως μπορείς κι εσύ να πάρεις ένα τέτοιο αγωνιστικό καρτ! Πως μπορείς να ζήσεις αυτή την έκρηξη αδρεναλίνης και υψηλά g που προσφέρει αυτό το μικρό αγωνιστικό όχημα κάθε Σαββατοκύριακο αν είναι δυνατόν?

Αμέσως, στο μυαλό σου έρχεται το κυριότερο. Η συντήρησή του! «Θα είναι πανάκριβο» σκέφτεσαι. Πόσο να κοστίζει άραγε να συντηρήσεις ένα τέτοιο αγωνιστικό καρτ? Πόσο μπορεί να στοιχίζει ένα τέτοιο αγωνιστικό καρτ?

Η απάντηση είναι πολύ απλή και μέσα από αυτές τις γραμμές θα ανακαλύψεις μόνος σου ότι ένα τέτοιο χόμπι δεν είναι τελικά τόσο ακριβό όσο μπορεί να πιστεύεις.

Αγορά Καρτ

Ένα ολοκαίνουριο, αυτόματο αγωνιστικό καρτ κοστίζει περίπου 8.000 ευρώ έτοιμο να τρέξει μαζί με το όργανο χρονομέτρησης, στροφών κινητήρα και θερμοκρασίας. Αν όμως κάποιος ξεκινάει στον χώρο για πρώτη φορά δεν υπάρχει κανένας λόγος να ξοδέψει τόσα χρήματα. Με περίπου το 1/3 των χρημάτων κάποιος μπορεί να αγοράσει ένα άκρως αξιόλογο αγωνιστικό καρτ. Δηλαδή περίπου με 2.500 ευρώ μπορεί κάποιος να βρει ένα καρτ του 2007-2008 με μοτέρ ίδιας χρονολογίας.

Όμως, όσο πιο παλιό είναι το καρτ, τόσο αυξάνονται οι πιθανές ζημιές και τα έξοδα συντήρησης. Επίσης, από το πέρας της 10ετίας και μετά υπάρχει πιθανότητα η εύρεση ανταλλακτικών να είναι μια αρκετά δύσκολη διαδικασία.

Συντήρηση

Ένα καρτ όπως και ένα αυτοκίνητο, χρειάζεται τη συντήρησή του. Συντήρηση χρειάζεται το μοτέρ αλλά και το σασί. Στο σασί κάθε 20 ώρες χρειάζονται αλλαγή στα τακάκια, ένα κόστος περίπου 30 ευρώ το ζευγάρι και κάθε 80 ώρες η δισκόπλακα αξίας περίπου 100 ευρώ. Τέλος, είναι καλό κάθε 10 ώρες να αλλάζεται η αλυσίδα με κόστος 15 ευρώ.

Στο μοτέρ η συντήρηση περιορίζεται στην αλλαγή πιστονιού και μπιέλας. Μιλάμε για ένα πιεσμένο, αγωνιστικό, 2χρονο μοτέρ των 125κ.ε. που στροφάρει στις 15.000 στροφές και βγάζει από 28hp-32hp για αυτόματο ή 42hp-44hp για εξατάχυτο. Δηλαδή περίπου 224hp-256hp στο λίτρο για αυτόματο ή 336hp-352hp για εξατάχυτο.

Το κόστος ενός πιστονιού είναι 80 ευρώ και αλλάζεται κάθε περίπου 30-40 ώρες και το κόστος της μπιέλας που αλλάζεται κάθε 100-120 ώρες είναι 150 ευρώ.

Τα υπόλοιπα έξοδα μπορεί να προκύψουν από ζημιές όπως για παράδειγμα ένας φυγοκεντρικός συμπλέκτης (περίπου 80 ευρώ) ή κάποιο μπουζί (6 ευρώ).

Πόσες όμως είναι οι 40 ώρες?

Για να το υπολογίσει κάποιος, φτάνει να γνωρίζει ότι περίπου μια φουλ προπόνηση μια ολόκληρη μέρα είναι 1 ώρα. Μια ώρα σημαίνει 6 10λεπτα σκέλη. Μπορεί να φαίνονται λίγα εν συγκρίσει με το νοικιάρικο καρτ, στο αγωνιστικό όμως με τέτοια σωματική καταπόνηση είναι υπέρ αρκετά.

Για να βγάλουμε ένα σύνολο, μετά από 40 προπονήσεις ή 40 ώρες λειτουργίας σασί/μοτέρ κι αν υποθέσουμε ότι κάποιος κάνει προπόνηση κάθε Σάββατο, μετά από 10 μήνες (δηλαδή ένα χρόνο αν αφαιρέσουμε 2 μήνες διακοπών και κακοκαιρίας) τα έξοδα θα έχουν διαμορφωθεί στο περίπου ως εξής:
-Τακάκια: 60 ευρώ
-Αλυσίδες: 60 ευρώ
-Πιστόνι: 80 ευρώ
-Μπουζί: 24 ευρώ
Σύνολο: 224 ευρώ το χρόνο

Έξοδα κίνησης

Τα έξοδα κίνησης του καρτ περιορίζονται στη βενζίνη του, το λάδι και τα έξοδα για τη χρήση της πίστας. Όπως κάθε κινητήρας εσωτερικής καύσης, έτσι και στο καρτ το καύσιμο είναι η αμόλυβδη βενζίνη. Μπορεί κάποιος να βάλει από 95άρα μέχρι και 100άρα βενζίνη σε μπιτόνι από το βενζινάδικο. Το λάδι που παίρνει όμως είναι ειδικό λάδι για κινητήρες καρτ.

Το κόστος του λίτρου κυμαίνεται στα 20 ευρώ και το ποσοστό το μίγματος είναι περίπου στο 2%-3%.

Πιο συγκεκριμένα, για μια ώρα προπόνησης χρειάζονται περίπου 15 λίτρα βενζίνης και 300ml-450ml λάδι.

Αν υπολογίσουμε τη βενζίνη στο 1,7 ευρώ/λτ τότε για τη κάθε προπόνηση χρειάζονται συνολικά σε βενζίνη και λάδι περίπου 36 ευρώ.

Τέλος, το κόστος χρήσης της πίστας είναι 25 ευρώ για ολόκληρη τη μέρα.

Εξοπλισμός & Εργαλεία

Σε ένα χόμπι όπως το καρτ και σε ταχύτητες που μπορεί να φτάνουν τα 120κμ/ω ή κι ακόμα τα 140κμ/ω είναι απαραίτητος ο καλός εξοπλισμός ασφαλείας.

Απαραίτητος εξοπλισμός ασφαλείας για τη χρήση της πίστας είναι η αγωνιστική φόρμα, τα γάντια, θώρακας για τα πλευρά και το κράνος.

Πέρα από το κράνος, τα κόστη για όλα τα υπόλοιπα είναι τα εξής:
-Φόρμα: 150 ευρώ
-Γάντια: 30 ευρώ
-Θώρακας: 75 ευρώ
Σύνολο: 255 ευρώ

Ένα καλό κράνος κυμαίνεται από 300 ευρώ μέχρι 600 ευρώ.

Ένας χομπίστας χρειάζεται κάποια βασικά εργαλεία όπως όργανο πίεσης ελαστικών, μπιτόνι καυσίμου, κατσαβίδια, άλεν, γαλλικά κλειδιά και άλλα. Το κόστος για αυτά τα εργαλεία είναι περίπου στα 100 ευρώ με 150 ευρώ.

Ανακεφαλαίωση

Ανακεφαλαιώνοντας, τα έξοδα του αγωνιστικού καρτ όσον αφορά τα βασικότερα, δηλαδή τη συντήρηση και τον εξοπλισμό, περιορίζονται στα λιγότερα από 500 ευρώ το χρόνο ή για να το πούμε διαφορετικά, περίπου 40 δεκάλεπτα με νοικιάρικο καρτ. Τα 40 αυτά δεκάλεπτα μπορούν να γίνουν άνετα σε πέντε μήνες αν υπολογίσει κανείς ότι ποτέ κάποιος που του αρέσει το καρτ δεν κάνει λιγότερο από δυο δεκάλεπτα. Συνεπώς σε 20 επισκέψεις που θα έχουν γίνει μέσα σε πέντε μήνες, έχει βγάλει κάποιος τα έξοδα συντήρησης ενός αγωνιστικού καρτ για έναν ολόκληρο χρόνο εντατικής προπόνησης μαζί με τον αγωνιστικό εξοπλισμό.

Μήπως τελικά το καρτ δεν είναι τόσο ακριβό όσο κάποιος μπορεί να πιστεύει?

Από εδώ: https://www.kartinfo.gr/home/kart.html :original:

Για αγγελίες, τσέκαρε εδώ: https://www.kartinfo.gr/used.html

Όσον αφορά το κόστος ελαστικών που δεν αναφέρω, επειδή εξαρτάται με τη χρήση, είναι 150 ευρώ το σετ. Ένας χομπίστας θα τα τρώει σε ένα 2-3μηνο περίπου.

:thumbsup:

Andri
02-09-12, 12:58
Το καλοκαίρι που μας έρχεται (όταν μάθω και το νέο μέρος διαμονής μου) θα με βοηθήσεις για αγορά ενός? τρέιλερ κτλπ? τι τιμές έχουν? (επίσης κοτσαδόρος? δεν έχω)

Nikos!
02-09-12, 13:05
Το καλοκαίρι που μας έρχεται (όταν μάθω και το νέο μέρος διαμονής μου) θα με βοηθήσεις για αγορά ενός? τρέιλερ κτλπ? τι τιμές έχουν? (επίσης κοτσαδόρος? δεν έχω)

Και βέβαια θα σε βοηθήσω. :original:

Υπάρχουν αρκετά καρτ προς πώληση, οπότε σίγουρα θα βρούμε κάτι καλό. Όταν είσαι έτοιμος μου λες. :original:

Περί τρέιλερ, εξαρτάται τι θες. Ένα κλειστό που είχα φτιάξει μου είχε πάει 800 ευρώ, το πούλησα 600 γιατί μου το μεταφέρει η ομάδα. Για ένα απλό, ανοιχτό τρέιλερ πάνω από 400 ευρώ δε θα χρειαστείς. Κι εκεί θα μου πεις γιατί ξέρω μηχανικούς που κατασκευάζουν τρέιλερ πολύ φθηνότερα από αυτά που πουλάνε στην αγορά όσοι έχουν μπαγαζιέρες κλπ.

Τον κοτσαδόρο με CAN-BUS τον είχα βάλει 350 ευρώ στο δικό μου. Επειδή δε ξέρω τι αμάξι έχεις, πρέπει να ρωτήσεις.

Harisp
02-09-12, 13:35
Μια ερώτηση...

Υπάρχει δυνατότητα να νοικιάζεις κάποιο αγωνιστικού επιπέδου καρτ μόνο και μόνο για προπονήσεις τα ΣΚ;
Χωρίς να θες δηλαδή να τρέχεις αγώνες και χωρίς να θες να μπλέκεσαι με αγορά, μεταφορές, σερβις κτλπ.

Υπάρχει ενδεικτικό κόστος ανά ημέρα για κάτι τέτοιο;

harris
02-09-12, 13:45
Θα κανονισουμε καμια συναντηση για καρτ στον αγιο στεφανο η καπου κοντα? Να θυμηθουμε τα παλια παιδικα μας χρονια?

m-power_01
02-09-12, 13:51
Στον ασπρόπυργο στην speedpark υπάρχει αυτή η δυνατότητα. Μπές στην σελίδα τους να δεις

Nikos!
02-09-12, 14:00
Και Παλλήνη γίνεται.

Αν έρθετε στα μέρη μου, ίσως πάρω κι εγώ μέρος. :original:


Μια ερώτηση...

Υπάρχει δυνατότητα να νοικιάζεις κάποιο αγωνιστικού επιπέδου καρτ μόνο και μόνο για προπονήσεις τα ΣΚ;
Χωρίς να θες δηλαδή να τρέχεις αγώνες και χωρίς να θες να μπλέκεσαι με αγορά, μεταφορές, σερβις κτλπ.

Υπάρχει ενδεικτικό κόστος ανά ημέρα για κάτι τέτοιο;

Και βέβαια υπάρχει η δυνατότητα.

Το κόστος είναι περίπου 200 ευρώ τη μέρα, all inclusive. Βενζίνες, πίστα, λάδια, ενοίκιο και υποστήριξη μηχανικού.

Ο οδηγός απλά έρχεται, βάζει τη φόρμα του και τρέχει. :original:

m-power_01
02-09-12, 14:04
Νίκο σορρυ αλλά για την ενοικίαση μιλούσα. Πιστεύω πως αυτό που αναφέρεις είναι υπερβολικό!
Δηλαδή έναν αρχάριο η περίπτωση που περιγράφεις δεν έχει να του προσφέρει τίποτα. Στο 10λεπτο θα πιάνει τα πλευρά του, και τα χεράκια του δεν θα τα νιώθει.
Οπότε ας μην πετάξει 200 ευρώ. Ας νοικιάσει απλά ένα διχρονο

Harisp
02-09-12, 14:15
Δηλαδή έναν αρχάριο η περίπτωση που περιγράφεις δεν έχει να του προσφέρει τίποτα. Στο 10λεπτο θα πιάνει τα πλευρά του, και τα χεράκια του δεν θα τα νιώθει.
Οπότε ας μην πετάξει 200 ευρώ. Ας νοικιάσει απλά ένα διχρονο

Ναι δεν διαφωνώ...

Έχω οδηγήσει μια φορά ένα αγωνιστικό rotax με 28-30 άλογα και μου φάνηκε χαβαλές, παρόλο που είμαι απροπόνητος.

Αν έχεις δηλαδή μια εμπειρία και είσαι αθλητικός τύπος ώστε να αντέξεις τις σωματικές καταπονήσεις, δεν έχεις πρόβλημα με κάποιο αγωνιστικό, εφόσον το σεβαστείς.

Nikos!
02-09-12, 15:32
Νίκο σορρυ αλλά για την ενοικίαση μιλούσα. Πιστεύω πως αυτό που αναφέρεις είναι υπερβολικό!
Δηλαδή έναν αρχάριο η περίπτωση που περιγράφεις δεν έχει να του προσφέρει τίποτα. Στο 10λεπτο θα πιάνει τα πλευρά του, και τα χεράκια του δεν θα τα νιώθει.
Οπότε ας μην πετάξει 200 ευρώ. Ας νοικιάσει απλά ένα διχρονο

Το ποσό περιλαμβάνει ενοικίαση καινούριου, αγωνιστικού καρτ σε πίστα και απευθύνεται σε κάποιον που θέλει να έχει μια συνολική εμπειρία με την υποστήριξη της ομάδας κλπ. Μιλάμε για μια ολόκληρη ημέρα, μπαίνεις όσες φορές θες.

Επίσης δίχρονο=αγωνιστικό καρτ. Το ίδιο πράγμα είναι.

Η πίστα της Παλλήνης έχει ένα rotax νοικιάρικο με 15 ευρώ το 7λεπτο αλλά επειδή το οδήγησα, το καρτ είναι 15ετίας και είναι χάλι μαύρο. :thumbsdown:

Η ομάδα μας θα ετοιμάσει ένα νοικιάρικο αγωνιστικό καρτ, με πιο φρέσκο μοτέρ με κόστος ένα 20άρι περίπου το σκέλος.


Ναι δεν διαφωνώ...

Έχω οδηγήσει μια φορά ένα αγωνιστικό rotax με 28-30 άλογα και μου φάνηκε χαβαλές, παρόλο που είμαι απροπόνητος.

Αν έχεις δηλαδή μια εμπειρία και είσαι αθλητικός τύπος ώστε να αντέξεις τις σωματικές καταπονήσεις, δεν έχεις πρόβλημα με κάποιο αγωνιστικό, εφόσον το σεβαστείς.

Χαβαλές?

Όταν λες οδήγησες, πόσο γύρισες σε σχέση με τους υπόλοιπους? :original:

Όταν αρχίζεις και πιέζεις, εκεί τα πράγματα ζορίζουν. thumb

Όσο αθλητικός τύπος κι αν είσαι, αν είσαι απροπόνητος στο καρτ θα σου φανεί σκούρο όταν πας να πιέσεις. :original:

manos///3
02-09-12, 15:55
ΝΙΚΟ σε ποια ομάδα είσαι;

Nikos!
02-09-12, 15:58
ΝΙΚΟ σε ποια ομάδα είσαι;

CRG.

(4 Asteroids Racing Kart Team).

manos///3
02-09-12, 16:02
Μπαιρακταρης η καμία σχέση;

Harisp
02-09-12, 16:26
Χαβαλές?

Όταν λες οδήγησες, πόσο γύρισες σε σχέση με τους υπόλοιπους? :original:

Όταν αρχίζεις και πιέζεις, εκεί τα πράγματα ζορίζουν. thumb

Όσο αθλητικός τύπος κι αν είσαι, αν είσαι απροπόνητος στο καρτ θα σου φανεί σκούρο όταν πας να πιέσεις. :original:

Χαβαλές μου φάνηκε στο να το πάω αρκετά ανταγωνιστικά σε σχέση με άλλα αντάξια σε specs καρτ που κάνανε προπόνηση εκείνη την ώρα.

Προφανώς και δεν θα μπορούσα απροπόνητος να ανταπεξέλθω σωματικά σε έναν αγώνα που θα έπρεπε να γυρίζω στο όριο για πολλούς γύρους.
Όμως μπορούσα να γυρνάω πολύ ανταγωνιστικά σε σχέση με άλλους για 1-2 γύρους και μετά να χαλαρώνω ρυθμό.

manos///3
02-09-12, 16:49
Ο χαβαλες με το πάω ταπα στον αγ. Στέφανο μπορει να είναι κ 5 δευτερόλεπτα. Χάος!!!

Nikos!
02-09-12, 16:49
Μπαιρακταρης η καμία σχέση;

Ναι ρε!

Που ξέρεις τον Αντώνη?

Φαίνεται και στη φώτο που ανέβασα.



Χαβαλές μου φάνηκε στο να το πάω αρκετά ανταγωνιστικά σε σχέση με άλλα αντάξια σε specs καρτ που κάνανε προπόνηση εκείνη την ώρα.

Προφανώς και δεν θα μπορούσα απροπόνητος να ανταπεξέλθω σωματικά σε έναν αγώνα που θα έπρεπε να γυρίζω στο όριο για πολλούς γύρους.
Όμως μπορούσα να γυρνάω πολύ ανταγωνιστικά σε σχέση με άλλους για 1-2 γύρους και μετά να χαλαρώνω ρυθμό.

Αφού το'χεις, πάρε κανένα καρτάκι :thumbsup:

manos///3
02-09-12, 16:55
Είχα αγοράσει το 2004 ένα road rebel απο τον Μπαιρακταρη. Το πρωην του Καμιτσακη. Αφού του είχε πιει το αίμα ο Στεφανος , εγω το αποτελιωσα σε μια καλη στουκα στη Καλαμάτα (πανελληνιο rotax) την ίδια χρόνια.

Nikos!
02-09-12, 17:10
Είχα αγοράσει το 2004 ένα road rebel απο τον Μπαιρακταρη. Το πρωην του Καμιτσακη. Αφού του είχε πιει το αίμα ο Στεφανος , εγω το αποτελιωσα σε μια καλη στουκα στη Καλαμάτα (πανελληνιο rotax) την ίδια χρόνια.

Με τον Αντώνη έτρεχες?

manos///3
02-09-12, 17:22
Όχι , μόνος μου.
Εργαλεία , Καρτ, μπύρες στη κλούβα και φύγαμε!

Harisp
02-09-12, 18:17
Αφού το'χεις, πάρε κανένα καρτάκι :thumbsup:

Δεν φτάνει μόνο να το έχεις ή να το λέει η καρδιά σου...(το ίδιο ισχύει και για track day car ή αμάξι αναβάσεων)

Πρέπει να είναι και στις προτεραιότητές σου ώστε να μην θυσιάζεις άλλα καθημερινά πράγματα για να έχεις και ένα παιχνίδι το ΣΚ, πέρα από το κύριο αμάξι που είναι ένα ''δυνατό'' παιχνίδι.

manos///3
04-09-12, 12:56
Σασι για πεταμα :th_Laie_67-1:

Καλαματα 2004

https://img26.imageshack.us/img26/8600/24705967.jpg (https://imageshack.us/photo/my-images/26/24705967.jpg/)

Uploaded with ImageShack.us (https://imageshack.us)

chief
04-09-12, 13:07
Λου, ποιος εισαι απ ολους ρε μλκα ?
Αυτος με το οικοπεδο ή αυτος που γυρνάει την πιστα αναποδα ??

manos///3
04-09-12, 13:41
Λου, ποιος εισαι απ ολους ρε μλκα ?
Αυτος με το οικοπεδο ή αυτος που γυρνάει την πιστα αναποδα ??

Το δευτερο.
Στουκα με 100 χλμ.
Πριν σκασω κατω ειχα σηκωθει στο μετρο...

Nikos!
04-09-12, 17:50
:th_Laie_67-1::th_Laie_67-1::th_Laie_67-1::hystericalbs1::hystericalbs1:

Εκπληκτική φωτό.

Τρεις οδηγοί στο οικόπεδο και οι υπόλοιποι δυο που είναι στη πίστα, έχει τραβήξει ο καθένας το δικό του δρόμο. :hystericalbs1:

Πέρα απ'τη πλάκα, ευτυχώς που δε χτύπησες. :original:

Nikos!
07-09-12, 19:32
Αύριο το πρόγραμμα έχει Μέγαρα.

Αν είναι κάποιος στη διπλανή πίστα, ας περάσει μια βόλτα να γνωριστούμε. :original:

harris
07-09-12, 22:54
Mπορεις να νοικιασεις καρτ στα μεγαρα? Θα ηθελα να ερθω αλλα θα δουλευω. Καλα να περασεις.

Nikos!
08-09-12, 06:39
Mπορεις να νοικιασεις καρτ στα μεγαρα? Θα ηθελα να ερθω αλλα θα δουλευω. Καλα να περασεις.

Το απόγευμα κατά τις 6 όταν κλείνει η πίστα για εμάς. :original:

Nikos!
16-09-12, 12:17
Τέλεια προπόνηση χθες, έσπασα το προσωπικό μου ρεκόρ και γύρισα 41,9 :original:

Απολαύστε το πρώτο βιντεάκι, έρχεται κι άλλο με συννεφιασμένο καιρό, έτοιμο να βρέξει, κεραυνούς κλπ


https://www.youtube.com/watch?v=Cvf81H2ajPw

110km/hr έβγαλα στην ευθεία των κοντέινερ. :thumbsup:

chief
16-09-12, 13:23
Μπραβο ρε Νικο.

Nikos!
16-09-12, 15:00
Και το επόμενο βιντεάκι που σας έλεγα. :thumbsup:

Τέλειο σκηνικό, συννεφιασμένο τοπίο, κεραυνοί στο βάθος και είναι τόσο σκοτεινά όσο χρειάζεται για να φαίνονται και τα LED του στροφομέτρου. Ένα από τα πιο ωραία σκέλη που έχω κάνει. :thumbsup:


https://www.youtube.com/watch?v=JQj_v3RyqEI

Enjoy! :thumbsup:

pilot
16-09-12, 16:54
Ωραίος! :thumbsup:

Nikos!
28-10-12, 10:55
Ένα "ανάποδο" καρτόδρομο απ'ότι το έχουν συνηθίσει οι περισσότεροι και μια ανάποδη μέρα. :thumbsdown:

Καταρχάς έτσι το καρτόδρομο είναι ΠΟΛΥ δύσκολο (ειδικά με εξατάχυτο), αφύσικο, χωρίς ορατότητα για το κατηφορικό κομμάτι και με ανάποδη κλίση.

Ξεκινήσαμε με λάθος setup, πολύ κράτημα εμπρός και πίσω με αποτέλεσμα να τελειώσουμε τα λάστιχα από το 3ο σκέλος στο οποίο είχα ΤΡΕΛΟΥΣ κραδασμούς. Ζυγοσταθμίσαμε, αλλά τα λάστιχα είχαν ήδη τελειώσει. :thumbsdown:


Τέσπα, ορίστε ένα βιντεάκι να παλεύω να μάθω να εμπιστεύομαι μια "ανάποδη" πίστα. Είναι η 3η μου προπόνηση εκεί και χρειάζονται πολλές ακόμα. Κοιτάξτε τον δισταγμό μου στα πατημένα κομμάτια. Από τα μέσα και μετά πηγαίνω πολύ καλύτερα πάντως γιατί σιγά-σιγά τη μαθαίνω:

https://www.youtube.com/watch?v=sySBF6SWCVU

Nikos!
13-01-13, 12:25
Νομίζω ότι μπορείτε να δείτε και μόνοι σας τη βελτίωση στο κομμάτι που έχανα στο προηγούμενο βίντεο. Εδώ το εμπιστεύομαι περισσότερο και πατάω στο πατημένο κατηφορικό κομμάτι. Είχα όμως μια επαφή (ανεβαίνει κι αυτό το βίντεο) κι έτσι το καρτ είναι τραυματισμένο με λάθος ευθυγράμμιση καθώς το επισκευάσαμε στα γρήγορα για να βγω. Στράβωσε ακρόμπαρο/κολώνα τιμονιού. Το ακρόμπαρο το αλλάξαμε, φέραμε την ευθυγράμμιση όσο μπορούσαμε αλλά πάλι ήμουν 0,5mm off στο δεξί μέρος.

Enjoy:


https://www.youtube.com/watch?v=F--iQ9de0Ks

Nikos!
13-01-13, 14:35
Και η επαφή. Αν βαριέστε να δείτε το βίντεο, τσεκάρετε μετά το 3ο λεπτό:


https://www.youtube.com/watch?v=Q9rPVuV32WI

Πήγε ο τύπος να περάσει ΠΑΝΩ στο κάπα το μικρό mini καρτάκι αντί να περιμένει να βγούνε στην ευθεία. Γυρίζει (λογικό)...εγώ από πίσω την είχα ψυλιαστεί τη φάση (δείτε από πίσω ξεκινάω να φρενάρω) και δε πήγαινα τόσο τάπα, προσπάθησα να το αποφύγω...αλλά δε μπορούσα να κάνω και πολλά.

Oh well...συμβαίνουν. :original:

tokiko
13-01-13, 17:13
Πατητός και τσίτα τα γκάζια ο Νίκος:thumbsup:
Το μοτέρ το κόβω, για tm??

Vasilis M3
13-01-13, 20:14
Χαχαχαχα μα το λες καθαρά... "με χτύπησε ένας μ@λάκας..":th_Laie_67-1:

Το καρτάκι σου πάντως είναι τρομερό πρίονι...πολύ καλό να το χαίρεσαι!thumb

Nikos!
13-01-13, 20:57
Πατητός και τσίτα τα γκάζια ο Νίκος:thumbsup:
Το μοτέρ το κόβω, για tm??

Τα tm είναι για γατάκια :th_Laie_67-1: :hystericalbs1:

Πλάκα κάνω...Maxter MXO το μοτέρ. Πιο δυνατό από tm. :original:

Το μοτέρ βασικά είναι απίστευτο και μας έχει βγει ΠΑΡΑ πολύ καλό. Χαμηλές/μεσαίες έχει φοβερές (φαίνεται πως αρπάζει) και ψηλά σκοτώνει. Πυροβολάει, απλά.

120κμ/ω βλέπω στην ευθεία. :shok:

(βλέπω μετά εννοώ από το όργανο...εκείνη τη στιγμή δε προλαβαίνω να δω τίποτα :hystericalbs1: )

42-43 άλογα είναι το μοτέρ και μαζί με το καρτ ζυγίστηκα 184 κιλά.

Τέσπα, δε πάω γρήγορα. Αργά πάω. ΠΡΕΠΕΙ να βρω ένα δευτερόλεπτο ακόμα για να πω ότι πάω γρήγορα. Το βρήκα σε σχέση με τη προηγούμενη φορά, πρέπει να βρω κι άλλο. Ξέρω που χάνω, θα το βρω...απλά να ξέρετε ότι δε πάω γρήγορα. :thumbsdown:

Αυτά :rally:

Υ.Γ. Το λέω καθαρά ε? :hystericalbs1: ...όντως, νομίζω ότι αυτός έφταιγε όχι εγώ

Kazakos Garage
13-01-13, 22:54
εχω και εγω ενα rotax max crg.για χομπι το εχω και παω οποτε μπορω.δεν εχω χρονο για περισοτερα.μπραβο νικο σε χερομε.

Nikos!
14-01-13, 07:13
εχω και εγω ενα rotax max crg.για χομπι το εχω και παω οποτε μπορω.δεν εχω χρονο για περισοτερα.μπραβο νικο σε χερομε.

:original:

Να έρχεσαι καρτόδρομο να καρτάρουμε παρέα. Ανεβαίνεις κανένα Σάββατο? :original:

pilot
14-01-13, 08:50
Θεσσαλονικη ειναι ο Χρηστος Νικο.

Nikos!
14-01-13, 12:17
A συγνώμη δε το γνώριζα.

Έχει πολύ ωραία πίστα εκεί στο Νέο Ρύσιο!

manos///3
20-01-13, 23:37
Σήμερα έβγαλα το maranello απο την αποθήκη. Θέλει λίγο δουλίτσα μιας κ έχει να δουλέψει 4 χρόνια. Αυτη τη χρονια το αποφάσισα , θα ξεσκουριασω!

Nikos!
21-01-13, 08:48
Σήμερα έβγαλα το maranello απο την αποθήκη. Θέλει λίγο δουλίτσα μιας κ έχει να δουλέψει 4 χρόνια. Αυτη τη χρονια το αποφάσισα , θα ξεσκουριασω!

Αυτός είσαι! :thumbsup:

Άντε κι αν το ετοιμάσεις θα καρτάρουμε παρέα στο Σάββατο! :thumbsup:

Δε ξέρω τι μοτέρ έχεις αλλά τα περισσότερα προβλήματα βγαίνουν μετά από ακινησία. Σε φίλο κόλλησε το DD2 μετά από 2 χρόνια ακίνητο στη πρώτη προπόνηση στα Μέγαρα γιατί είχε ξεραθεί το σύμπαν μέσα και σε άλλο φίλο είχαν στεγνώσει τα τσιμουχάκια των φρένων και έχασε τα φρένα.

Οπότε τσεκάρεις τα πάντα στο μοτέρ και αλλάζεις υγρά στα φρένα. :original:

(αλλά λογικά τα ήξερες όλα αυτά, οπότε το λέω περισσότερο για τους καινούριους :original: ).

manos///3
21-01-13, 10:36
To μοτερ ειναι vortex rva 100cc (κατηγορια interA) βελτιωμενο απο Corona. Ηταν το τριτο μοτερ εργοστασιακου οδηγου της Kosmic το 2007. Εχω αλλαξει προσφατα τσιμουχες στροφαλου , εσωτερικα καρμπυρατερ , reed, γενικα το εχω προσεξει πολυ.

To σασι θελει ενα καλο τσεκαρισμα απο φρενα, ρουλεμαν.

Νικο δυστυχώς ειμαι Ηρακλειο. Υπηρχαν 2 καλες πιστες εδω αλλα εκλεισαν και τωρα πρεπει να πηγαινω Χανια.

Αν βρισκομουν Αθηνα σιγουρα θα ημουν ακομη ενεργος καρτιστας με τοσες πιστες και ομαδες. Κριμα....

Nikos!
21-01-13, 11:27
Tilloson καρμπυρατέρ;

Αν ναι, άλλαξε μεμβράνη. :-)


Sent via mobile device

manos///3
21-01-13, 12:01
Ibea L5
Το εχω επισκευασει με το repair κιτ της ibea thumb

manos///3
21-01-13, 12:03
Nικο το κρανος το εβαψες Ελλαδα?
Αν ναι τι ποιοτητα εχεις διαπιστωσει σε σχεση με Lucky design ας πουμε?

Nikos!
21-01-13, 15:06
Nικο το κρανος το εβαψες Ελλαδα?
Αν ναι τι ποιοτητα εχεις διαπιστωσει σε σχεση με Lucky design ας πουμε?

Ναι, Ελλάδα. :original:

Το έβαψα στον LeKare Designs (Λευτέρη Καρέτσο): https://www.lekaredesigns.blogspot.gr/

Καρτοκράνη: https://www.lekaredesigns.blogspot.gr/2010/06/kart-racin.html

H δουλειά του είναι πάρα μα πάρα πολύ καλή για τα Ελληνικά δεδομένα και για το κόστος. Το πλήρωσα 280 αν θυμάμαι καλά.

Ο Lucky δεν έχει καμιά σχέση δυστυχώς. Σαφώς ανώτερος σε κάθε επίπεδο καθώς έχει φούρνο και το κράνος το ψήνει. Δεν υπάρχει επαφή τόσο στη ποιότητα όσο όμως και στο κόστος. Ο Lucky όμως ζητάει 800 ευρώ! :shok:

Προτείνω Λευτέρη. Του πας το σχέδιο ή σου σχεδιάζει αυτός κάτι και κάνει παπάδες. :original:

Υ.Γ. Ο Λευτέρης είναι ο γνωστός Καρέτσος που έτρεχε στο Athens SuperCross. :thumbsup:

manos///3
21-01-13, 15:43
Oντως ο λακυ ειναι πολυ ακριβως.
Βλεποντας τα δειγματα καταλαβαινω ακριβως αυτο που εγραψες για τη ποιοτητα. Η τιμη ειναι πολυ καλη παντως!

Σκεφτομαι να το στειλω jlfdesign. Πιο οικονομικος απο τον λακυ και εξισου ποιοτικος.

manos///3
21-01-13, 16:40
Σταθη παρε υλικο για golden era :th_Laie_67-1::th_Laie_67-1::th_Laie_67-1:

https://imageshack.us/a/img13/2364/img5032ax.jpg


https://imageshack.us/a/img46/350/img5030m.jpg



https://imageshack.us/a/img204/6118/img5033r.jpg


https://imageshack.us/a/img89/1512/img5034ozu.jpg

manos///3
21-01-13, 16:59
Αρμανδος και Μαιτος μου ριχνουν γυρο :th_Laie_67-1:

https://imageshack.us/a/img832/9961/img5037wf.jpg


https://imageshack.us/a/img716/7527/img5031ds.jpg


https://imageshack.us/a/img94/5184/img5036b.jpg


https://imageshack.us/a/img41/7238/circuittoolssoftwaregui.jpg

Nikos!
21-01-13, 19:40
Τόσα χρόνια τα kosmic έχουν αλλάξει ελάχιστα εμφανισιακά :hystericalbs1:

manos///3
22-01-13, 10:45
Nαι ειδες...

Το ομορφοτερο για μενα ειναι το crg. Μαυριλα :original:

manos///3
22-01-13, 10:52
Nικο το maranello ειναι ξαδερφακι της crg ή απλα προμηθευεται εξαρτηματα απο crg και βαζει πανω τη φιρμα της?

Nikos!
22-01-13, 14:11
Nικο το maranello ειναι ξαδερφακι της crg ή απλα προμηθευεται εξαρτηματα απο crg και βαζει πανω τη φιρμα της?

Τα Maranello στην ουσία είναι σασί CRG 10ετίας. Η CRG κάθε χρόνο, μετά από κάθε σεζόν συνεχώς αναβαθμίζει τα σασί της. Είτε βελτιώνει το κράμα τους ή οτιδήποτε άλλο που "μαθαίνει" από τους αγώνες. Υπάρχει δηλαδή συνεχή εξέλιξη. Ακόμα και μέσα στη χρονιά μπορεί να βγάλει αναβαθμισμένο σασί.

Δηλαδή δεν θα δεις επάνω σε σασί Maranello τις αναβαθμίσεις που κάνει η CRG στα δικά της. Αυτά περνάνε μετά από 5-10 χρόνια αφού λήξει η ομολογκασιόν τους. Το μόνο που παίρνει η Maranello (και η Formula K) από τη CRG αυτούσια είναι τα φρένα.

Παραμένουν όμως αδελφές εταιρίες και τα εργοστάσιά τους είναι δίπλα-δίπλα.

Nikos!
08-02-13, 14:49
https://www.youtube.com/watch?v=HCmzTQzc2R8

Nikos!
26-02-13, 08:23
Με διάφορα προβλήματα στη κατανομή των φρένων μπρος/πίσω το συγκεκριμένο σκέλος αλλά από τα μέσα και μετά λύνονται. Σε κάποια φάση στην αρχή επέστρεψα στα pit επειδή δεν είχα καθόλου πίσω φρένα. Τελικά το είχαμε γυρίσει πολύ μπροστά και τα πίσω δούλευαν στο 5%-10%, τα έφτιαξα μέσα στο σκέλος. Φτιάξαμε λίγο και το στήσιμο και βρήκα μισό δευτερόλεπτο. Δύσκολη η πίστα έτσι, πρέπει να βρω τουλάχιστον δυο (δευτ.) ακόμα...χάνω πολύ ρε γμτ σε σχέση με την δεξιόστροφη φορά. :ranting2:


https://www.youtube.com/watch?v=CQ02i0NevzY

fanisk
26-02-13, 15:11
Ω ρε μπριζα..
Νικο πες μας νουμερα απο το κοστος αγορας, συντηρησης και φθορας του εν λογω καρτ :whistle: :th_Laie_67-1:

Nikos!
26-02-13, 21:14
Ω ρε μπριζα..
Νικο πες μας νουμερα απο το κοστος αγορας, συντηρησης και φθορας του εν λογω καρτ :whistle: :th_Laie_67-1:

Ε κόστος αγοράς του συγκεκριμένου που είναι ενός χρόνου είναι 7.000. :th_Laie_67-1:

Λίγο πιο παλιά εξατάχυτα θα βρεις και με 4-5 αλλά μέχρι εκεί. Πιο κάτω αρχίζουν τα χρέπια.

Από συντήρηση τώρα το κάθε Σάββατο κοστίζει ένα 60άρι για πίστα, βενζίνες, λάδια κλπ. Μετά υπολόγισε ένα 150άρι τα λάστιχα και κάθε 15-20 ώρες (πχ 4-5 μήνες, κάθε Σάββατο προπόνηση) που θέλει ένα πιστόνι 80 ευρώ. Τα λάστιχα τώρα εξαρτάται τι γόμα θα βάλεις επάνω (μαλακή/σκληρή), τι γόμα θα έχει η πίστα και που γυρνάς για να σου πω πόσο συχνά θα τα αλλάζεις. Εγώ αλλάζω κάθε 1-1,5 μήνα περίπου αλλά πάω κάθε Σάββατο.

Τα κόστη είναι απίστευτα χαμηλά σε σχέση με το αυτοκίνητο και σκέψου ότι έχεις ένα όχημα με 2,9 δευτ 0-100, τρως 2-3g, ζυγίζει 180 με τον οδηγό (80 κιλών) και βγάζει 43 άλογα. :shok:

Nikos!
02-03-13, 21:22
Για να μπαίνουμε στο κλίμα της Καρτοσυνάντησης (https://www.bmwfans.gr/forum/showthread.php?t=17414) :thumbsup:

Σημερινό...


https://www.youtube.com/watch?v=ikRbbYOXv64

Nikos!
10-03-13, 10:56
Πολύ ωραία μέρα η χθεσινή γιατί στρώνοντας τελικά βελτιώνεις τις γραμμές σου ΠΑΡΑ πολύ καθώς έχεις χρόνο να δεις πολλά πράγματα μέσα στη πίστα όταν κινείσαι με πιο αργή ταχύτητα και ο εγκέφαλός σου προλαβαίνει να επεξεργαστεί τις πληροφορίες. :hystericalbs1:

Βγάλαμε ένα χάλια πιστόνι την εβδομάδα που μας πέρασε: :hystericalbs1:

https://sphotos-c.ak.fbcdn.net/hphotos-ak-prn1/602202_10152652461365523_1500446969_n.jpg

Τα χτυπήματα που βλέπετε είναι από ένα reed που πέρασε μέσα στο κύλινδρο, στο τσακ το προλάβαμε. :shok:

Οπότε χθες στρώσαμε:

https://sphotos-f.ak.fbcdn.net/hphotos-ak-snc7/1721_10152654064195523_960678290_n.jpg

Ολόφρεσκο το μοτεράκι και πυροβολάει thumb

Και τέλος γκαζώσαμε:

https://www.youtube.com/watch?v=TUndF46plR8

:thumbsup:

Nikos!
13-04-13, 21:58
Δεξιόστροφα σήμερα στο Καρτόδρομο, όπως το ξέρουν οι περισσότεροι...

https://www.youtube.com/watch?v=RAn7tuOHAeo

:thumbsup::thumbsup:

Υ.Γ. Πονάω...είχε Π Ο Λ Υ γόμα

Nikos!
28-04-13, 16:02
Μέγαρο χθες, είχα τη κρυφή ελπίδα ότι θα έχει trackday δίπλα μήπως δω κανέναν από εσάς...αλλά τελικά είχε μηχανές.

Στα δικά μας...ΕΠΙΚΗ προπόνηση! Τέλειος καιρός, σούπερ παρέα, τέλεια η πίστα, πολύ όρεξη, ψυχολογία φουλ και δοκίμασα διαφορετικά πράγματα μέσα.

Ιδού το δεύτερο, χθεσινό, σκέλος στο 41,9. Κυνηγώ τα παιδιά μπροστά, πάνω στη πίεση κάνω λάθη (χάνω ταχύτητες στο κατέβασμα), τους μαζεύω μετά σταθερά αλλά στο 8:20 υπερβάλω στα φρένα ψάχνοντας το απόλυτο σημείο και το χάνω...συμβαίνουν, αποδείχθηκε ότι τελικά δεν ήταν αυτό. :hystericalbs1:


https://www.youtube.com/watch?v=oFQHbbbzVd4

Το πρώτο επίσης πολύ γρήγορο:


https://www.youtube.com/watch?v=e-tNTU_WVmg

Εκεί όλοι γυρίζουμε σε 1-2 δέκατα. :thumbsup:

Υ.Γ. Αν σας κουράζω με τα βίντεο, μου το λέτε, ΟΚ? :innocent:

fanisk
11-05-14, 00:27
Σημερα οδηγησα για πρωτη φορα διχρονο 125 αυτοματο διταχυτο. Τι κ@@@@@@@λα ειναι αυτη? Τι δυναμη εχει αυτο το πραματακι? Ιδρωμενος βγηκα με ταχυπαλμια στο 10λεπτο. Γιατι τοσα χρονια πεταγα λεφτα στα 270αρια χρεπια ?:ranting2:
Αμα δοκιμασω και 6ταχυτο θα διωξω το buggy :thumbsup:

Nikos!
11-05-14, 20:23
Σημερα οδηγησα για πρωτη φορα διχρονο 125 αυτοματο διταχυτο. Τι κ@@@@@@@λα ειναι αυτη? Τι δυναμη εχει αυτο το πραματακι? Ιδρωμενος βγηκα με ταχυπαλμια στο 10λεπτο. Γιατι τοσα χρονια πεταγα λεφτα στα 270αρια χρεπια ?:ranting2:
Αμα δοκιμασω και 6ταχυτο θα διωξω το buggy :thumbsup:

Που να οδηγήσεις 6τάχυτο... :hystericalbs1:

Θα κουνηθεί το κεφάλι σου... :original:

Δε ξέρω ποιο οδήγησες, αλλά σκέψου ότι το αυτόματο βγάζει 27 άλογα και το 6τάχυτο 43 κι έχει άλλες 5 ταχύτητες. :th_Laie_67-1:

tokiko
11-05-14, 21:44
Γιατι τοσα χρονια πεταγα λεφτα στα 270αρια χρεπια ?

Τετράχρονο δεν είναι το 270?
Εννοείτε ότι τα δίχρονα βγάζουν άλογα!!

fanisk
12-05-14, 00:11
Που να οδηγήσεις 6τάχυτο... :hystericalbs1:

Θα κουνηθεί το κεφάλι σου... :original:

Δε ξέρω ποιο οδήγησες, αλλά σκέψου ότι το αυτόματο βγάζει 27 άλογα και το 6τάχυτο 43 κι έχει άλλες 5 ταχύτητες. :th_Laie_67-1:

Στη Speed Force ηταν, δεν ξερω και δεν ρωτησα. Στα χρωματα εμοιαζε με Tony Kart.Με εβαλε σε σκεψεις, αν δωσω το buggy. Αξιζει το 6ταχυτο ή θα οδηγω συνεχεια με το 1 χερι?
Σε κουβεντα μετα για προχειρα κοστη μου ειπαν 160¤ τετραδα λαστιχα, 35¤ parking το μηνα, 25¤ ολοημερη χρηση πιστας κλπ.

Οσο σκεφτομαι πως τοσα χρονια εκανα 2-3-4 φορες τη μερα της επισκεψης με 4χρονο απλα για να σερνομαι, με τα ιδια λεφτα εκανα 1-2 με το διχρονο, εκνευριζομαι.

Nikos!
12-05-14, 07:09
Στη Speed Force ηταν, δεν ξερω και δεν ρωτησα. Στα χρωματα εμοιαζε με Tony Kart.Με εβαλε σε σκεψεις, αν δωσω το buggy. Αξιζει το 6ταχυτο ή θα οδηγω συνεχεια με το 1 χερι?

Σε κουβεντα μετα για προχειρα κοστη μου ειπαν 160¤ τετραδα λαστιχα, 35¤ parking το μηνα, 25¤ ολοημερη χρηση πιστας κλπ.



Οσο σκεφτομαι πως τοσα χρονια εκανα 2-3-4 φορες τη μερα της επισκεψης με 4χρονο απλα για να σερνομαι, με τα ιδια λεφτα εκανα 1-2 με το διχρονο, εκνευριζομαι.


Σωστά στα είπαν.

Συν βενζινολαδα (ενα 30αρι τη προπόνηση) και μετα εχεις συντηρηση, δηλαδη ενα 100ακο κάθε 15 ώρες.

Ξεκίνα απο αυτόματο πρώτα γιατι το εξατάχυτο είναι too much για αρχη και μετα βλέπεις.

Το λάθος που κάνουν πολλοί πάντως όταν αγοράζουν κάρτ είναι οτι παίρνουν κατι πολυ φθηνό και το πληρώνουν μετα σε ζημιές. Καλύτερα να πάρεις κατι καλο και σχετικά προςφατο αντί για κατι παλιό που θα βγάζει ζημιές.


Sent from a mobile device

fanisk
12-05-14, 13:03
Σωστά στα είπαν.

Συν βενζινολαδα (ενα 30αρι τη προπόνηση) και μετα εχεις συντηρηση, δηλαδη ενα 100ακο κάθε 15 ώρες.

Ξεκίνα απο αυτόματο πρώτα γιατι το εξατάχυτο είναι too much για αρχη και μετα βλέπεις.

Το λάθος που κάνουν πολλοί πάντως όταν αγοράζουν κάρτ είναι οτι παίρνουν κατι πολυ φθηνό και το πληρώνουν μετα σε ζημιές. Καλύτερα να πάρεις κατι καλο και σχετικά προςφατο αντί για κατι παλιό που θα βγάζει ζημιές.


Sent from a mobile device

Δεν θα παρω κατι φτηνο γιατι οσες φορες πηρα, το ξαναπληρωσα αργοτερα :thumbsdown: Αρα ψαχνω ενα καλο/δυνατο KF. Το DD2 RM1 λεει τιποτα? Καποιο αλλο? Για την ωρα κουβεντα να γινεται.. πρεπει να δω τα κοστη και ποσο και ποτε θα φυγει το buggy.

mitsos_chania
12-05-14, 13:52
Με ενδιαφερει και μενα η συγκεκριμενη αγορα προς το τελος του καλοκαιριου.
Ειναι πολυ μεγαλο ρισκο η αγορα μεταχειρισμενου?
Νικο μπορεις να προτεινεις καποιο μεταχειρισμενο για αρχαριο?


Sent from my iPad mini using Tapatalk

Nikos!
12-05-14, 20:11
Με ενδιαφερει και μενα η συγκεκριμενη αγορα προς το τελος του καλοκαιριου.
Ειναι πολυ μεγαλο ρισκο η αγορα μεταχειρισμενου?
Νικο μπορεις να προτεινεις καποιο μεταχειρισμενο για αρχαριο?


Sent from my iPad mini using Tapatalk

Αν γνωρίζεις το μεταχειρισμένο, δεν είναι ρίσκο και όπως και στα αυτοκίνητα το καλό το πληρώνεις γιατί έτσι είναι.

Όταν είσαι έτοιμος, το κοιτάμε τότε.

Τώρα υπάρχουν κάποια κομμάτια, αλλά δε ξέρω τι θα υπάρχει τότε που σκέφτεσαι να κάνεις την αγορά. thumb



Δεν θα παρω κατι φτηνο γιατι οσες φορες πηρα, το ξαναπληρωσα αργοτερα :thumbsdown: Αρα ψαχνω ενα καλο/δυνατο KF. Το DD2 RM1 λεει τιποτα? Καποιο αλλο? Για την ωρα κουβεντα να γινεται.. πρεπει να δω τα κοστη και ποσο και ποτε θα φυγει το buggy.

Όχι KF. Τα KF είναι φουλ αγωνιστικά μοτέρ, πιεσμένα με πολύ πιο συχνή συντήρηση.

Αν θέλεις κάτι πιο δυνατό από rotax max πάρε iame X30 που είναι 2-3 άλογα περισσότερο, ή αν βρεις maxter sonik που βασίζεται στο εξατάχυτο μοτέρ μου και βγάζει 32 άλογα αλλά παραμένει χόμπι μοτέρ.

fanisk
13-05-14, 02:53
Νικο αν πεις οτι τα σκας μια φορα αντι να αλλαξεις καρτ, μηπως αξιζει KZ με ME-Shifter F1? Λογικα θα αλλαζεις πιο ευκολα Το μονο αρνητικο ειναι η τιμη.. μισο καρτ! Αν και λογικα το KZ πρεπει να ειναι ασυμφορο για ξεκ@@λωμα τα Σ/Κ χωρις αγωνες κλπ. Λαστιχα, λαδια, κ.α

Ρωτησα τι οδηγησα. Vortex rok 28hp.
Καπου διαβασα οτι τα KF θελουν πιστονι καθε 4-5 ωρες? :shok: Ποιο μοτερ ειναι σχετικα δυνατο χωρις σερβις καθε βδομαδα και σκυλι? Προτιμω να μην εχω και το τελευταιο αλογο που μπορει να βγαλει αλλα να συγκρατησω το κοστος σερβις/χρονο χαμηλα. Οχι και εντελως ψοφιο ομως.

Τα CRG εχουν καλο support. Αυτα που φερνει ο Τσερανιδης λενε τιποτα? Και γενικα τι λεει αυτος σαν ανθρωπος γιατι εχω ακουσει διαφορα. Maranello δεν θελω, παω κατευθειαν σε CRG αν ειναι. PCR? Tony και Birel δεν μου αρεσουν καν.

Και εστω οτι πηρα CRG, μπορω να τρεχω στου Τσερανιδη που ειναι 5 λεπτα απο εδω? Ή στο παραμικρο προβλημα θα με γραφει και θα πρεπει να ανεβαινω πανω?
Μιλαγα με το γιο του σημερα, μεσα στη βδομαδα κανονισαμε να παω απο εκει να μου πει 5 πραγματα να παρω μια ιδεα.

fanisk
13-05-14, 03:01
Επειδη περασε ο χρονος του edit (ας το ενωσει καποιος).
6ταχυτο και μιζα το ξεχναμε ε? Βαριεμαι στην ιδεα του σπρωξιματος. Κουμπακια θελω, 2014 φτασαμε :D Και ενω συνολικα δειχνει καλυτερη αγορα το 6ταχ. δεν νομιζω πως αξιζει το κοπο για τα παραπανω εξοδα με τη συγκεκριμενη χρηση.

Nikos!
13-05-14, 03:08
Νικο αν πεις οτι τα σκας μια φορα αντι να αλλαξεις καρτ, μηπως αξιζει KZ με ME-Shifter F1? Λογικα θα αλλαζεις πιο ευκολα Το μονο αρνητικο ειναι η τιμη.. μισο καρτ! Αν και λογικα το KZ πρεπει να ειναι ασυμφορο για ξεκ@@λωμα τα Σ/Κ χωρις αγωνες κλπ. Λαστιχα, λαδια, κ.α

Ρωτησα τι οδηγησα. Vortex rok 28hp.
Καπου διαβασα οτι τα KF θελουν πιστονι καθε 4-5 ωρες? :shok: Ποιο μοτερ ειναι σχετικα δυνατο χωρις σερβις καθε βδομαδα και σκυλι? Προτιμω να μην εχω και το τελευταιο αλογο που μπορει να βγαλει αλλα να συγκρατησω το κοστος σερβις/χρονο χαμηλα. Οχι και εντελως ψοφιο ομως.

Τα CRG εχουν καλο support. Αυτα που φερνει ο Τσερανιδης λενε τιποτα? Και γενικα τι λεει αυτος σαν ανθρωπος γιατι εχω ακουσει διαφορα. Maranello δεν θελω, παω κατευθειαν σε CRG αν ειναι. PCR? Tony και Birel δεν μου αρεσουν καν.

Και εστω οτι πηρα CRG, μπορω να τρεχω στου Τσερανιδη που ειναι 5 λεπτα απο εδω? Ή στο παραμικρο προβλημα θα με γραφει και θα πρεπει να ανεβαινω πανω?
Μιλαγα με το γιο του σημερα, μεσα στη βδομαδα κανονισαμε να παω απο εκει να μου πει 5 πραγματα να παρω μια ιδεα.



Τα ΚΖ μη νομίζεις οτι έχουν τοσο υψηλότερο κοστος συντήρησης απλα θέλουν εμπειρία, γενικώς την οποία ακόμα δεν εχεις. Ξεκίνα με αυτόματο και πηγαίνεις σε ΚΖ. Το ΜΕ electronic shifter είναι, σορυ, μια βλακεία γιατι η μπαταρία δε κρατάει τοσο. Τις αλλαγές θέλω να τις νιώθω και γιαυτο και για μένα ο λεβιες δεν αντικαθίσταται.

Ωραίο το vortex! Αν θέλεις κατι πιο δυνατό πάρε Iame x30 ή Sonik maxter. Hobby μοτέρ, δυνατά.

Προσωπικά εχω CRG και είμαι γενικώς παρα μα παρα πολυ ικανοποιημένος, συνολικά. Το σασι είναι απλα αλλού! Το προτιμώ, προσωπικά πάντα, απο pcr.

Μπορείς να πάρεις ο,τι θες και να τρέχεις όπου θες. :)

Το σασι δύσκολα να βγάλει πρόβλημα και το μοτέρ μπορούν να στο δούνε κι εκει. Απο αναλώσιμα που μπορει να χρειαστεί το σασι, τακάκια κλπ, μπορούν να τα πάρουν απο τον αντιπρόσωπο της CRG στην ελλαδα και στα φέρουν στη πίστα.

Ενημερωτικά, ο αντιπρόσωπος της CRG είναι στην άνοιξη και του μοτέρ στον Άγιο Στέφανο.


Sent from a mobile device

fanisk
13-05-14, 23:32
Νικο μπορεις να μας πεις αν εχεις χρονο τις διαφορες των σασι της CRG? Βλεπω διαφορα.. california, road rebel κλπ Για το Sonik διαβασα πως ειναι το καλυτερο με διαφορα χομπι μοτερ. Ισχυει? Αν ναι ποιο σασι της CRG ταιριαζει? Και λογικα 32αρι σωληνα για >75kg.

Nikos!
14-05-14, 00:21
Νικο μπορεις να μας πεις αν εχεις χρονο τις διαφορες των σασι της CRG? Βλεπω διαφορα.. california, road rebel κλπ Για το Sonik διαβασα πως ειναι το καλυτερο με διαφορα χομπι μοτερ. Ισχυει? Αν ναι ποιο σασι της CRG ταιριαζει? Και λογικα 32αρι σωληνα για >75kg.

To kalifornia δεν είναι για τις πίστες μας.

Road rebel με sonik και τέλος!

Sent from my Xperia Z1 using Tapatalk

fanisk
14-05-14, 00:25
To kalifornia δεν είναι για τις πίστες μας.

Road rebel με sonik και τέλος!

Sent from my Xperia Z1 using Tapatalk

Ε κανε μια αναλυση ρε τσιγγουνη μη τις λυπασαι τις λεξεις :th_Laie_67-1:

Nikos!
14-05-14, 10:47
Ε κανε μια αναλυση ρε τσιγγουνη μη τις λυπασαι τις λεξεις :th_Laie_67-1:

Γενικώς το rr είναι πιο μαλακό σασί και δουλεύει πολύ πιο ομοιόμορφα και στα δύο του άκρα όταν η πίστα αρχίζει και μαζεύει γόμα και δε χρειάζεται να παίξεις πολύ με το σεταπ για να το "μαλακώσεις".

Το kalifornia είναι πιο σκληρό, πιο απόλυτο στις αντιδράσεις του και δύσκολο να το στήσεις. Υποτίθεται ότι είναι σκληρό για καλύτερο κράτημα για κάποιον τελείως χομπιστα αλλά δεν είναι τόσο φιλικό όσο το rr.

Sent from my Xperia Z1 using Tapatalk

Stunt Mike
30-09-14, 20:57
Επειδη περασε ο χρονος του edit (ας το ενωσει καποιος).
6ταχυτο και μιζα το ξεχναμε ε? Βαριεμαι στην ιδεα του σπρωξιματος. Κουμπακια θελω, 2014 φτασαμε :D Και ενω συνολικα δειχνει καλυτερη αγορα το 6ταχ. δεν νομιζω πως αξιζει το κοπο για τα παραπανω εξοδα με τη συγκεκριμενη χρηση.

Συνηθεια ειναι Φανη...Εγω που εχω 6ταχυτο χωρις μιζα,εχω μαθει να το σπρωχνω και να το βαζω μπρος μονος μου,οπου κι αν χρειαστει...

Stunt Mike
30-09-14, 22:02
Να και το δικο μου νεο παιχνιδι ξεκ@υλωματος!6ταχυτο 125cc διχρονιλα με περιπου 37hp και μοτερ Seven...Σασι δεν ξερω γιατι εχουν σβηστει τα ταμπελακια του..Ειναι 10ετιας+ βεβαια αλλα απ'οτι εχει δειξει,αρκετα αποτελεσματικο.... thumb Ετσι κι αλλιως για το χαβαλε το πηρα,αφου εχω και το ντριφταδικο για πιο αγρια γουστα! :whistle:

Stunt Mike
30-09-14, 22:08
Του'κανα μια συντηρηση σε σασμαν,αλυσιδα και ενα σετακι καλυτερα λαστιχα(MG) γιατι τα δικα του ηταν για πεταμα,Μεχρι στιγμης το καλυτερο μου ειναι ενα 0:52 στο καρτοδρομο,καθημερινη χωρις στρωμενη γομα....Σημερα πηρα βολτα ενα Tony kart 6ταχυτο ενος φιλου(ΜΙΧΑΛΗΣ γραψε φιλε,περιμενουμε φωτοοοοο!!!) ;) και πηγαινα πολυ πιο γρηγορα απο το δικο μου!!!Καμια σχεση το πλαισιο σε γραμμικοτητα οδικης συμπεριφορας ενω φορουσε και κοντυτερο γραναζι απο το δικο μου,με αποτελεσμα να πηγαινω τελειωμενες 6ες σε μερικα σημεια...Δυστυχως δεν χρονομετρησα να δω ποσο κατω εφτασα,αλλα πιστευω κατω απο 0:50...Θα ψαχτω με το δικο μου σε θεματα ευθυγραμμισης λιγο,αλλα μαλλον το σασι δειχνει τα χρονακια του....

tokiko
30-09-14, 22:55
Mike γιατί το εργαλείδι έχει ανεξάρτητη τρόμπα νερού, έτσι είναι στα καρτ?

Nikos!
30-09-14, 23:04
Του'κανα μια συντηρηση σε σασμαν,αλυσιδα και ενα σετακι καλυτερα λαστιχα(MG) γιατι τα δικα του ηταν για πεταμα,Μεχρι στιγμης το καλυτερο μου ειναι ενα 0:52 στο καρτοδρομο,καθημερινη χωρις στρωμενη γομα....Σημερα πηρα βολτα ενα Tony kart 6ταχυτο ενος φιλου(ΜΙΧΑΛΗΣ γραψε φιλε,περιμενουμε φωτοοοοο!!!) ;) και πηγαινα πολυ πιο γρηγορα απο το δικο μου!!!Καμια σχεση το πλαισιο σε γραμμικοτητα οδικης συμπεριφορας ενω φορουσε και κοντυτερο γραναζι απο το δικο μου,με αποτελεσμα να πηγαινω τελειωμενες 6ες σε μερικα σημεια...Δυστυχως δεν χρονομετρησα να δω ποσο κατω εφτασα,αλλα πιστευω κατω απο 0:50...Θα ψαχτω με το δικο μου σε θεματα ευθυγραμμισης λιγο,αλλα μαλλον το σασι δειχνει τα χρονακια του....

Άντε, καλόστριφτο!

Ελπίζω να σε πετύχω κανένα Σάββατο για προπόνηση.

Το σασί σου είναι πάνω από 15ετίας βασικά οπότε όσο κι αν ψαχτείς δύσκολα να βρεις κάτι. Προτείνω να μην δοκιμάζεις άλλα καρτ γιατί θα μένεις με την περιέργεια ως προς τι πρέπει να κάνεις στο δικό σου.

Επίσης, βάλε σωστό γρανάζι για να μη κολλήσεις το μοτέρ. :original:


Mike γιατί το εργαλείδι έχει ανεξάρτητη τρόμπα νερού, έτσι είναι στα καρτ?

Έτσι είναι όλα τα εξατάχυτα και κάποια αυτόματα. Όχι όλα τα μοτέρ.

Stunt Mike
30-09-14, 23:20
Νικο,το δικο μου φοραει μακρυ βημα...οριακα βαζω 6η για λιγο συνηθως σε 3 σημεια στις Αφιδνες...Το Tony Kart του αλλουνου που πηρα βολτα ηταν πολυ κοντο..και πριονι γενικως!Αρα να μακρυνει το βημα του λες για να μην το σκασει?

Υ.γ Αυτος που το πηρα λεει οτι ηταν του 2001 το καρτ...Απ'οτι ειδα τοτε βγηκαν και τα πρωτα υδροψυκτα ή κανω λαθος?Το μοτερ εχει αλλαχτει καποια στιγμη...

ΜΙΧΑΛΗΣ
01-10-14, 17:11
Το δικο μου το θηριακι!!Ειναι οντως κοντο με απιστευτη επιταχυνση και πολυ ελεγχομενο και προβλεψημο κρατημα!Ηδη εχω βγαλει το καρμπυρατερ το οποιο θα επαναρυθμιστει με τα εργοστασιακα ζιγλερ και βελονα για να εξαλειψω καποια μπουκωματα στα χαμηλα και ξεσπασματα στα ψηλα απο λαθος ρυθμισεις του προηγουμενου ιδιοκτητη!Επειτα θα ασχοληθω με το γραναζωμα ωστε να το μακρυνω ελαχιστα!
Ηδη κανονιζω συναντησεις με ομαδα κυριως απο χομπυστες και οχι αγωνιζομενους ωστε να σκοτωνουμε επικοδωμητικα τις ωρες μας αρκετα ατομα!Οσοι πιστοι προσελθετε!
ΑΑΑΑ ο stunt ειναι τρελος.....δεν ξερει τι θα πει φρενο!

https://www.bmwfans.gr/forum/images/imported/2014/10/kart5-1.jpg

https://www.bmwfans.gr/forum/images/imported/2014/10/kart3-1.jpg

Nikos!
02-10-14, 20:19
Νικο,το δικο μου φοραει μακρυ βημα...οριακα βαζω 6η για λιγο συνηθως σε 3 σημεια στις Αφιδνες...Το Tony Kart του αλλουνου που πηρα βολτα ηταν πολυ κοντο..και πριονι γενικως!Αρα να μακρυνει το βημα του λες για να μην το σκασει?

Υ.γ Αυτος που το πηρα λεει οτι ηταν του 2001 το καρτ...Απ'οτι ειδα τοτε βγηκαν και τα πρωτα υδροψυκτα ή κανω λαθος?Το μοτερ εχει αλλαχτει καποια στιγμη...

Χωρίς να ξέρω το οδηγικό στυλ (δηλαδή αν κάνεις κάποιο λάθος και δεν έχεις πολλά χιλιόμετρα στην έξοδο άρα γιαυτό δε βάζεις 6η), στις δυο μεγάλες ευθείες πρέπει να βάζεις 6η.

Εγώ έχω 17/26 όταν γυρίζει δεξιά και 17/27 όταν γυρίζει αριστερά.

Αν το έχεις τόσο κοντό και γενικώς το έχεις παντού στη τσίτα το μοτέρ, θα το πάρεις στο χέρι, πέρα από το γεγονός ότι χάνεις χρόνο.

Στο καρτόδρομο πάντως πέρσι όταν ήμουν σε καλύτερη φόρμα (τώρα λόγω των παιδιών έχω καιρό να κάνω συστηματική προπόνηση) γύριζα 43,5 αριστερά και 43,3 δεξιά με MG κόκκινα.

Stunt Mike
02-10-14, 20:37
Θα κοιταξω τι γραναζωμα φοραει το δικο μου αλλα και του αλλου Μιχαλη....Εγω βαζω 6η στην μεγαλη ευθεια,στην κατηφορικη αριστερη μεχρι το δεξι κατω πεταλο και καπακι στην αριστερη ανηφορικη...Ομως την κραταω για λιγο...Ενω με το Tony kart πηγαινα παντου 5ες-6ες τελειωμενες!!Ειναι σαφεστατα κοντυτερο απο το δικο μου,ισως και δυνατοτερο,ενω και στα 2 καρτ φοραμε μεταχειρισμενα λαστιχα MG απο καποιον αγωνιζομενο που τα'βγαλε επειδη δεν κραταγανε προφανως πια!(για μας ειναι λουκουμι!)
Θα χρονομετρησω το Tony να δω απο περιεργεια που βρισκομαι(πιστευω κοντα στο 0:49-0:50 εφοσον με το δικο μου εγραψα 0:52 με σαφως αργοτερους ρυθμους)....
Οι χρονοι που λες ειναι σε μερα αιχμης να φανταστω,που η πιστα κραταει καλα,ενω εχεις και καινουρια λαστιχα παντα ε??Ποσα αλογα ειναι το δικο σου??Εμας ειναι 37hp...Θα'θελα να δοκιμασω ενα ανταγωνιστικο καρτ για 4-5 γυρους να δω που περιπου βρισκομαι σε χρονους....

Nikos!
02-10-14, 21:05
Θα κοιταξω τι γραναζωμα φοραει το δικο μου αλλα και του αλλου Μιχαλη....Εγω βαζω 6η στην μεγαλη ευθεια,στην κατηφορικη αριστερη μεχρι το δεξι κατω πεταλο και καπακι στην αριστερη ανηφορικη...Ομως την κραταω για λιγο...Ενω με το Tony kart πηγαινα παντου 5ες-6ες τελειωμενες!!Ειναι σαφεστατα κοντυτερο απο το δικο μου,ισως και δυνατοτερο,ενω και στα 2 καρτ φοραμε μεταχειρισμενα λαστιχα MG απο καποιον αγωνιζομενο που τα'βγαλε επειδη δεν κραταγανε προφανως πια!(για μας ειναι λουκουμι!)
Θα χρονομετρησω το Tony να δω απο περιεργεια που βρισκομαι(πιστευω κοντα στο 0:49-0:50 εφοσον με το δικο μου εγραψα 0:52 με σαφως αργοτερους ρυθμους)....
Οι χρονοι που λες ειναι σε μερα αιχμης να φανταστω,που η πιστα κραταει καλα,ενω εχεις και καινουρια λαστιχα παντα ε??Ποσα αλογα ειναι το δικο σου??Εμας ειναι 37hp...Θα'θελα να δοκιμασω ενα ανταγωνιστικο καρτ για 4-5 γυρους να δω που περιπου βρισκομαι σε χρονους....

Μπα, όχι καινούρια.

Τα MG τα έχω πάααρα πολύ καιρό. Γενικώς αυτό είναι το καλό των MG. Κρατάνε πολύ και δε πέφτουν απότομα.

Είχε κόσμο όταν είχα γυρίσει τόσο, ναι.

Σε διαφορετικές συνθήκες είμαι στο 44-44,1. Τώρα που έχω πέσει γυρίζω στο 45 αλλά έχω και λάστιχα 6μήνου, μην είναι και 8μήνου τώρα που το σκέφτομαι.

Εμένα είναι 43 άλογα. Με τη δική μου σχέση, δεξιά, είμαι: Κ1 5η, 4η για Κ2 (ανάλογα πόσο κρατάει, μπορεί και 5η), μετά όλο το εσάκι με 4η για να βάλω 5η μόλις βγω και 6η πριν το σπάσιμο. Μετά δυο κάτω για 4η στη valvoline, ανεβαίνω με 5η όλη την ανηφόρα (ανάλογα στο αριστερό σπάσιμο αν κρατάει ή όχι βάζω και 4η), 3η για τη φουρκέτα...ανεβάζω 4η μέχρι τη πλατεία, με το που βγω βάζω 5η και 6η στην γραμμή εκκίνησης/τερματισμού. :original:

Εδώ δεξιά:


https://www.youtube.com/watch?v=oTfhtHe7FPE&list=UU6HaVagM3Tb2L2BijOfYeYA

Κι εδώ αριστερά:


https://www.youtube.com/watch?v=91N70IdK14E&list=UU6HaVagM3Tb2L2BijOfYeYA

Μπόνους "Μέγαρο"...


https://www.youtube.com/watch?v=oFQHbbbzVd4&list=UU6HaVagM3Tb2L2BijOfYeYA&index=9

Stunt Mike
02-10-14, 22:19
Τρελοι χρονοι!Τα'χω δει τα βιντεακια σου ηδη! ;) Το σιγουρο ειναι οτι εγω σε πολλα σημεια ακομη,κανω υπερβολες,ντριφταρω και μου στοιχιζει σε χρονο.Το καλυτερο ειναι να βρεθουμε απο κοντα ενα Σαββατο και να ακολουθω τις γραμμες σου..4-5sec σ'αυτην την πιστα ειναι μεγαλη διαφορα....

Nikos!
03-10-14, 07:02
Τρελοι χρονοι!Τα'χω δει τα βιντεακια σου ηδη! ;) Το σιγουρο ειναι οτι εγω σε πολλα σημεια ακομη,κανω υπερβολες,ντριφταρω και μου στοιχιζει σε χρονο.Το καλυτερο ειναι να βρεθουμε απο κοντα ενα Σαββατο και να ακολουθω τις γραμμες σου..4-5sec σ'αυτην την πιστα ειναι μεγαλη διαφορα....

Βεβαίως να βρεθούμε! :original:

Το εξατάχυτο χρειάζεται πολύ σωστή οδήγηση, χωρίς υπερβολές, slow-in fast-out γιατί έχει τεράστια σημασία η έξοδος ώστε να έχεις περισσότερα χιλιόμετρα στο τέλος της ευθείας.

Προσπάθησε να χρησιμοποιείς όλο το πλάτος της πίστας και πάντα στην έξοδο να το ανοίγεις, μη το "πνίγεις" γιατί έτσι χάνεις πολύ χρόνο.

Στην είσοδο, προσπάθησε να το φρενάρεις όσο χρειάζεται ώστε να μη χάνεις το apex.

DIMITr|S
03-06-15, 16:42
γεια χαρα σε ολους
εχουμε ενα καρτ για μια διπλωματικη εργασια να το κανουμε ηελκτροκινητο
και θελουμε να του φτιαξουμε τα φρενα γτ ηταν σε ακινησια χρονια
η τρομπα που εχει για τα μπροστα και για τα πισω φρενα ειναι αυτη (διπλη)
https://www.bmwfans.gr/forum/images/imported/2015/06/mrpfreelineoldstylerebuild-1.jpg
προσπαθουμε να κανουμε εξαερωση αλλα μαλλον δν την κανουμε σωστα γτ δν κουνιονται καθολου οι δαγκανες...μπορει κανεις να μας περιγραψει τη διαδικασια?
αυτο που κανουμε εμεις ειναι:
συμπληρωνουμε το δοχειο με υγρο
ξεβιδωνουμε τη βιδουλα στη δαγκανα
πρεσαρουμε και βιδωνουμε παλι τη βιδα χωρις να αφησουμε το πεταλ του φρενου
και επαναλαμβανουμε τη διαδικασια μεχρι να "κατουρησει" απο τη βιδουλα υγρο φρενων

Christopherk
03-06-15, 16:48
https://www.youtube.com/watch?v=V5O_pbC8R2E"]https://www.youtube.com/watch?v=V5O_pbC8R2E

Θα σε βοηθήσει πιστέυω

DIMITr|S
03-06-15, 16:56
θενκς αλλα αν ξερει κανεις συγκεκριμενα για καρτ να μας πει
ακολουθησαμε και αυτη ην διαδικασια

DIMITr|S
04-06-15, 15:12
τελικα το καναμε οπως γινεται στα αμαξια και δουλεψε

Βασιλης
11-06-15, 18:35
Αναμνησεις...
Το 2004 πουλησα ενα ιταλ κορσα με sgm μοτερ εξαταχυτο..
Το πηρε καποιος απο Λαρισα..
Μου εμεινε αμανατι ενα σασι τεκνο με ενα ταπεινο ροταχ μαξ 125..
Ειναι παρατημενο σε μια αποθηκη..
Το εξαταχυτο το πουλησα και παρατησα το αθλημα γιατι η μεση μου δεν αντεξε...Οταν το πηρα ολοι με γιουχαριζαν στην πιστα της θηβας..
Δεν οδηγειτε δεν στριβει κτλ.κτλ.
[[Οταν καπως το εμαθα( η νομιζα οτι το εμαθα)
γιατι πιστευω οτι ειναι δυσκολο να μαθεις καλα το εξαταχυτο,θελει ωρες..]]
Αρχισα να το δινω στα παιδια της παρεας...
Τα αρνητικα σχολια απλα σιγησαν...
Οταν καναμε και κατι ψευτοαγωνες μεταξυ μας και τους μαζευα για πλακα
εκει τα βλεπαν ολα...Ωραια χρονια..Καθε απογευμα πιστα...Ακομα και με βροχη..
Εχω απο τοτε να παω σε πιστα...Αραγε εχει κοσμο το αθλημα?

Νικο,, τα εξαταχυτα τα εχουν σε εκτιμηση? Η σε γιουχαρουν και εσενα?

Nikos!
20-06-15, 16:55
Σόρι αλλά δεν έχει σχέση το εξατάχυτο που είχες με το εξατάχυτο που έχω. :)

Έχει πάνω από 20 χρόνια διαφορά σε εξέλιξη. Και στρίβει, και το πάω όσο τάπα μου επιτρέπει η εμπειρία μου. :)

Nikos!
09-04-16, 07:42
Ένα βιντεάκι μου από τη πρόσφατη προπόνηση με data overlay από το Alfano μου που δείχνει χιλιόμετρα ανά ώρα, στροφές, σχεδιάγραμμα πίστας, γύροι, γυρολόγιο κλπ...enjoy!


https://www.youtube.com/watch?v=o4vcQM2-T5E

PetrosD
09-04-16, 16:09
Το είδα όλο και πωρώθηκα!! Πολύ ωραίο!

Nikos!
09-04-16, 16:12
Χεχε. Ευχαριστώ. Είναι πώρωση.

Φαντάσου να το οδηγείς κιόλας. Αυτές οι αλλαγές είναι το κάτι άλλο. :)

Sent from my E6853 using Tapatalk

PetrosD
09-04-16, 16:23
Δε θα ήθελα να μείνω στη φαντασία μόνο...χεχεχε...

vagmag
10-04-16, 05:25
Απο τι ηλικία τα παιδιά μπορούν να ασχοληθούν με τα καρτ ;

Nikos!
10-04-16, 09:09
Από 5-7 ανάλογα.

Speed Park Ασπρόπυργο, ο Γιώργος Λαζαρακος, έχει τη καλύτερη ακαδημια καρτ στην Ελλάδα.

Sent from my E6853 using Tapatalk

vagmag
10-04-16, 10:08
Από 5-7 ανάλογα.

Speed Park Ασπρόπυργο, ο Γιώργος Λαζαρακος, έχει τη καλύτερη ακαδημια καρτ στην Ελλάδα.

Sent from my E6853 using Tapatalk

Ευχαριστώ.

Γνωρίζει κανείς μήπως για Θεσσαλονίκη ?

Nikos!
10-04-16, 10:19
Νέο Ρυσιο νομίζω. Αλλά μπορείς να μιλήσεις με Λαζαρακο από speed Park να σου πει.

Sent from my E6853 using Tapatalk

PetrosD
10-04-16, 15:42
Ευχαριστώ.

Γνωρίζει κανείς μήπως για Θεσσαλονίκη ?

Όταν ήμουν φαντάρος, είχα πάει σε μια πίστα κοντά στο αεροδρόμιο. Ωραία πίστα και δυνατούτσικα καρτ. Πρέπει να λειτουργεί ακόμα, 10 χρόνια μετά.

Nikos!
20-04-16, 09:48
Ορίστε πως κατεβάζεις 7 δέκατα...στο τέλος για τους υπομονετικούς έχω test start.


https://www.youtube.com/watch?v=Oe8gargVbIY