PDA

Επιστροφή στο Forum : Πλύσιμο αυτοκινήτου "στο χέρι"...!



Vasilis
08-01-10, 13:25
Πολλοί ιδιοκτήτες επιλέγουν να πλύνουν μόνοι τους το αυτοκίνητό τους. Με τον τρόπο αυτό μπορούν να βλέπουν την κατάσταση του αυτοκινήτου τους, ενώ αν το κάνουν σωστά, μπορούν να το διατηρήσουν για πάρα πολύ καιρό σαν καινούριο. Η καλή πρόθεση όμως δεν αρκεί. Θα πρέπει να ξέρετε επακριβώς τι πρέπει και τι δεν πρέπει να κάνετε για να μην προξενήσετε άθελά σας κακό. Μια ανάγνωση στα παρακάτω όμως θα σας βοηθήσει.


DoΆs
☻ Φροντίζετε πάντα να καθαρίζετε το συντομότερο δυνατόν από το αμάξωμα του αυτοκινήτου σας λεκέδες από ακαθαρσίες πουλιών, ρετσίνι από τα δέντρα, καθώς και οτιδήποτε όξινο πέσει και μπορεί να αλλοιώσει το χρώμα. Ένα εβδομαδιαίο πλύσιμο είναι ότι πρέπει για να μην ποτίσουν αυτού του είδους οι βρομιές στο χρώμα.
☻ Πριν ξεκινήσετε το σαπούνισμα βρέξτε καλά και με πίεση όλο το αυτοκίνητο, φροντίζοντας να φύγει με το νερό η περισσότερη βρομιά. Αν η σκόνη μείνει επάνω, όταν θα αρχίσετε να τρίβετε με το σφουγγάρι μπορεί να δημιουργήσετε λεπτές γραμμές ή γρατσουνιές στο αυτοκίνητο.



☻Πλένετε πάντα το αυτοκίνητο από πάνω προς τα κάτω, καθώς εκεί μαζεύεται και η περισσότερη βρομιά. Επιπλέον, ο τρόπος αυτός σας επιτρέπει να χρησιμοποιείτε λιγότερο νερό κατά τη διαδικασία.
☻ Χρησιμοποιείτε πάντα ειδικά προϊόντα για το πλύσιμο του αυτοκινήτου σας, με ειδικό pH που δε θαμπώνει και δε χαράζει το χρώμα.
☻Το ίδιο ισχύει και για το σφουγγάρι που θα χρησιμοποιήσετε. Θα πρέπει να είναι μαλακό και ειδικό για επιφάνειες όπως είναι το αμάξωμα του αυτοκινήτου.
☻ Χρησιμοποιήστε ξεχωριστό κουβά για να ξεπλένετε το σφουγγάρι και κάντε το όσο πιο συχνά γίνεται. Η βρομιά που μαζεύεται πάνω στο σφουγγάρι μπορεί να θαμπώσει και να γρατσουνίσει το χρώμα.
☻ Στο κάτω μέρος του αυτοκινήτου, στα λάστιχα και στις ζάντες, η βρομιά μπορεί να είναι πιο επίμονη. Γι΄αυτό μη διστάσετε να χρησιμοποιήσετε ένα πιο δραστικό προϊόν, φυσικά εξειδικευμένο, για την απομάκρυνσή της. Επίσης, καλό θα ήταν να χρησιμοποιείτε και ξεχωριστό σφουγγάρι γιΆ αυτά τα σημεία.
☻ Όσον αφορά το στέγνωμα, χρησιμοποιείτε πάντα δέρμα (γνήσιο ή συνθετικό) ή πολύ μαλακές απορροφητικές πετσέτες, για τον απλούστατο λόγο ότι απορροφούν το νερό χωρίς να κάνουν κακό στην επιφάνεια του χρώματος.

DonΆt s
☻ Μη αναβάλετε διαρκώς το πλύσιμο. Βρομιές όπως είναι οι ακαθαρσίες των πουλιών,το ρετσίνι ή τα χημικά της ατμόσφαιρας μπορούν να καταστρέψουν το χρώμα.
☻ Μη χρησιμοποιείτε σαπούνια χεριών ή καθαριστικά τζαμιών πάνω στο χρώμα του αυτοκινήτου. Τα προϊόντα αυτά, επειδή η σύνθεσή τους δεν είναι ειδική, μπορούν μακροπρόθεσμα να κάνουν κακό στο χρώμα του αυτοκινήτου σας.
☻ Μην πλένετε το αυτοκίνητό σας τις ώρες που έχει πολλή ζέστη. Η υψηλή θερμοκρασία κάνει το νερό και το σαπούνι να στεγνώνουν αμέσως, με αποτέλεσμα να δυσκολεύουν τη διαδικασία του πλυσίματος.
☻ Μη στεγνώνετε το αυτοκίνητό σας με αέρα ή κάνοντάς το βόλτες. Ειδικά αν το χρώμα είναι σκούρο, θα μείνουν πάνω κηλίδες από το νερό. Επίσης, μη χρησιμοποιείτε σκληρές πετσέτες ή πετσέτες που αφήνουν χνούδια, καθώς μπορεί να γρατσουνίσουν το αμάξωμα.
☻ Τέλος, μη αφήνετε το νερό να τρέχει με τις ώρες, παρά μόνο όσο το χρειάζεστε. Εκτός από τον κίνδυνο να προκαλέσετε ατύχημα σε κάποιον περαστικό, είναι και αντί-οικολογικό. :whistle::mpaks:

Konstantinos E60
08-01-10, 13:59
Πήρα την συγκεκριμένη κάνη για το πλυστικό και σώθηκα...Το περνάω δυο φορές και τέλος...
https://www.youtube.com/watch?v=sa7Ig4rHJ4w

bill_m3
08-01-10, 14:02
Πήρα την συγκεκριμένη κάνη για το πλυστικό και σώθηκα...Το περνάω δυο φορές και τέλος...https://www.youtube.com/watch?v=sa7Ig4rHJ4w

Για δώσε περισσότερες πληροφορίες (τιμή, από που κ.τ.λ!!!!) ....

Stamatis
08-01-10, 14:10
Παιδια θα σας πω μια ανωμαλια.
Το πρωτο νερο το ριχνω με το λαστιχο και τριβω με την παλαμη. Ετσι αν κατι σκαλωσει το πιανω αμεσως.
Αφου το εχω χαϊδεψει ολο ριχνω μια καλη σαπου αδα με το καρχερ να γινει ολο ασπρο και μετα βαζω το ακροφυσιο το 1400 και το κανω απο αποσταση.
Μετα κανω τα κερια και τα λιβανια.

z3 2.2
08-01-10, 14:14
Παιδια θα σας πω μια ανωμαλια.
Το πρωτο νερο το ριχνω με το λαστιχο και τριβω με την παλαμη. Ετσι αν κατι σκαλωσει το πιανω αμεσως.
Αφου το εχω χαϊδεψει ολο ριχνω μια καλη σαπου αδα με το καρχερ να γινει ολο ασπρο και μετα βαζω το ακροφυσιο το 1400 και το κανω απο αποσταση.
Μετα κανω τα κερια και τα λιβανια.

Κοντα ειμαστε στο θεμα....εγω που του λεω και γλυκολογα?
Αστα να παν στ'αναθεμα....

gyiama
08-01-10, 14:16
ναι αλλα ετσι Σταματη με το χερι τριβεις ολες τις βρωμιες πανω στο χρωμα και τις σερνεις απο το ενα μερος στο αλλο!οσο περιεργο και να ακουγεται το χερι προκαλει μεγαλυτερη ζημια απο ενα σφουγγαρι!!!!

Stamatis
08-01-10, 14:19
ναι αλλα ετσι Σταματη με το χερι τριβεις ολες τις βρωμιες πανω στο χρωμα και τις σερνεις απο το ενα μερος στο αλλο!οσο περιεργο και να ακουγεται το χερι προκαλει μεγαλυτερη ζημια απο ενα σφουγγαρι!!!!
Μα αφου ξεπλενω το χερι μου τακτικα. Οταν νοιωθω σαγρε το καθαριζω.
Θα δοκιμασω με τη γλωσσα την αλλη φορα.


Αληθεια υπαρχει πουθενα να πλενουν το αυτοκινητο με το στηθος; Θα ημουν καλος πελατης.

Stathis
08-01-10, 14:26
Αληθεια υπαρχει πουθενα να πλενουν το αυτοκινητο με το στηθος; Θα ημουν καλος πελατης.


https://www.youtube.com/watch?v=q72U-6xR_lY

Konstantinos E60
08-01-10, 14:33
Για δώσε περισσότερες πληροφορίες (τιμή, από που κ.τ.λ!!!!) ....

www.cleanyourcar.co.uk
Τα εχει όλα αναλυτικά για όλες τις μάρκες πλυστικών.Αν θυμάμαι καλά γυρω στα 65 ευρώ μαζί με μεταφ.
Βεβαια εχω αρκετά δυνατο πλυστικό www.kaercher-used-equipment.com/.../HD_517_C_Plus__FR_30_.htm αλλα κάνει δουλειά και σε μικρότερα.
Σημαντικό ρόλο παίζει το σαμπουάν που θα χρησημοποιήσεις.Εμένα μου έφερε ένας φίλος ένα 25λιτρο επαγγελματικό και "παίζω" όποτε βρω ευκαιρία.
Ειδικά το καλοκαίρι......"χιονίζει"....!!!

bill_m3
08-01-10, 14:38
Μα αφου ξεπλενω το χερι μου τακτικα. Οταν νοιωθω σαγρε το καθαριζω.
Θα δοκιμασω με τη γλωσσα την αλλη φορα.


Αληθεια υπαρχει πουθενα να πλενουν το αυτοκινητο με το στηθος; Θα ημουν καλος πελατης.

Σταμάτη πιστεύω μόνο έτσι θα γίνει καλή δουλειά!!!
:th_Laie_67-1: :hystericalbs1:
Έγραψες!!!!

scania124
08-01-10, 15:12
Πήρα την συγκεκριμένη κάνη για το πλυστικό και σώθηκα...Το περνάω δυο φορές και τέλος...https://www.youtube.com/watch?v=sa7Ig4rHJ4w

ετσι πλενω και εγω....αλλα δεν μου κανει τοσο πικνο αφρο.....τι αφρο ριχνεις????:thnx:

xxxvagos
08-01-10, 15:21
παιδια δεν θελω να δυσφημισω κατι αλλα η συγκεκριμενη κανη και ενας αλλος αφρος με δηθεν ουδετερο ph, βιολογικος κτλ κτλ με αναγκασε να βαψω το αυτοκινητο..

και μου τα ελεγε ο φανοποιος αλλα δεν τον ακουσα..μου ειχε θαμπωσει το χρωμα..σαν να μην ειχε βερνικι ενα πραμα..

το καλυτερο πλυσιμο ειναι αυτο που αναφερεται αρχικως..αλλα αντι για σφουγκαρι ενα απλο μαλακο πανακι (πχ απο μια βιοτεχνια τα ρεταλια)

"οι αφροι που συνιστωνται για αυτες τις κανες εχουν ενα ειδος λιποκαθαριστικου που χαλαει το βερνικι" ετσι μου ειπε

330compressor
08-01-10, 16:14
https://www.youtube.com/watch?v=q72U-6xR_lY

Αυτό το πλύσιμο κάνω και εγω κι' ακόμα χειρότερο...!!!!! :hystericalbs1:

BILL007
08-01-10, 16:52
Πολύ καλό thread Βασίλη!Mπράβο!!!!:thumbsup:

Monsta
08-01-10, 20:04
Πόλύ σωστές οδηγίες.

Προσωπικά προτείνω τη μη χρήση κουβά, ώστε να μη βρωμίζει καθόλου το νερό. Πλένουμε, σφουγγαρίζουμε και ξεπλένουμε ένα ένα κομμάτι.

Αναλυτικότερα:

1. Ξεπλένουμε καλά όλες τις επιφάνειες.
2. Ξεπλένουμε το σφουγγάρι και το μουσκεύουμε καλα,
3. Ψεκάζουμε μία νέα ποσότητα σαπουνιού και συνεχίζουμε στο επόμενο. Με το ένα χέρι σφουγγαρίζουμε με το άλλο ψεκάζουμε νερό στην επιφάνεια ταυτόχρονα, έτσι έχουμε πάντα ένα 'φιλμ προστασίας' και έτσι το χρώμα δεν κινδυνεύει από τυχόν γρατζουνιές.
4. Αφού ξεπλύνουμε όλα τα κομμάτια, κάνουμε ένα συνολικό ξέπλυμα και σκουπίζουμε γρήγορα (πριν στεγνώσουν τα νερά) με πανιά μικροινών ή συνθετικό δέρμα.

scania124
08-01-10, 21:12
Πόλύ σωστές οδηγίες.

Προσωπικά προτείνω τη μη χρήση κουβά, ώστε να μη βρωμίζει καθόλου το νερό. Πλένουμε, σφουγγαρίζουμε και ξεπλένουμε ένα ένα κομμάτι.

Αναλυτικότερα:

1. Ξεπλένουμε καλά όλες τις επιφάνειες.
2. Ξεπλένουμε το σφουγγάρι και το μουσκεύουμε καλα,
3. Ψεκάζουμε μία νέα ποσότητα σαπουνιού και συνεχίζουμε στο επόμενο. Με το ένα χέρι σφουγγαρίζουμε με το άλλο ψεκάζουμε νερό στην επιφάνεια ταυτόχρονα, έτσι έχουμε πάντα ένα 'φιλμ προστασίας' και έτσι το χρώμα δεν κινδυνεύει από τυχόν γρατζουνιές.
4. Αφού ξεπλύνουμε όλα τα κομμάτια, κάνουμε ένα συνολικό ξέπλυμα και σκουπίζουμε γρήγορα (πριν στεγνώσουν τα νερά) με πανιά μικροινών ή συνθετικό δέρμα.


δωσε μας και μια συμβουλη για τον αφρο......:thanks:

Driver M
08-01-10, 21:35
Άμα χρησιμοποιηθούν δύο κουβάδες για το πλύσιμο, η βρωμιά περιορίζεται κατά πολύ. Χρησιμοποιούμε δηλαδή έναν κουβά για να βουτάμε το σφουγγάρι (ή ό,τι άλλο χρησιμοποιούμε) στο νερό με το σαμπουάν και στον άλλο κουβά το ξεπλένουμε αφού έχουμε καθαρίσει μια επιφάνεια του αυτοκινήτου και μετά ξαναβουτάμε στον κουβά με το σαμπουάν. Έτσι ο ένας κουβάς παραμένει αρκετά καθαρός. Σε αυτή τη λύση καταφεύγουν οι περισσότεροι detailers.

Επίσης, προτείνω το πλύσιμο του αυτοκινήτου να μη γίνεται με σφουγγάρι αλλά με ειδικά microfibre ή "προβατάκια" που είναι πολύ πιο μαλακά και δημιουργούν ελάχιστη αράχνη.

Τέλος, είμαι κατά της χρήσης αφρών από πιεστικά μηχανήματα αφού κατά κανόνα έχουν πολύ ισχυρά συστατικά που δεν κάνουν καλό στο χρώμα. Καλό είναι να χρησιμοποιούνται μόνο αν το αμάξι είναι πολύ βρώμικο. Ειδάλλως, ένα καλό σαμπουάν και ένα microfibre είναι πάντα πιο ασφαλή και προσφέρουν καλύτερα αποτελέσματα...

bmwcompactjohn
08-01-10, 23:31
Μπράβο Βασιλη !!! Πολύ καλό thread !!!!!!!!!

Monsta
08-01-10, 23:47
Άμα χρησιμοποιηθούν δύο κουβάδες για το πλύσιμο, η βρωμιά περιορίζεται κατά πολύ. Χρησιμοποιούμε δηλαδή έναν κουβά για να βουτάμε το σφουγγάρι (ή ό,τι άλλο χρησιμοποιούμε) στο νερό με το σαμπουάν και στον άλλο κουβά το ξεπλένουμε αφού έχουμε καθαρίσει μια επιφάνεια του αυτοκινήτου και μετά ξαναβουτάμε στον κουβά με το σαμπουάν. Έτσι ο ένας κουβάς παραμένει αρκετά καθαρός. Σε αυτή τη λύση καταφεύγουν οι περισσότεροι detailers.

Επίσης, προτείνω το πλύσιμο του αυτοκινήτου να μη γίνεται με σφουγγάρι αλλά με ειδικά microfibre ή "προβατάκια" που είναι πολύ πιο μαλακά και δημιουργούν ελάχιστη αράχνη.

Τέλος, είμαι κατά της χρήσης αφρών από πιεστικά μηχανήματα αφού κατά κανόνα έχουν πολύ ισχυρά συστατικά που δεν κάνουν καλό στο χρώμα. Καλό είναι να χρησιμοποιούνται μόνο αν το αμάξι είναι πολύ βρώμικο. Ειδάλλως, ένα καλό σαμπουάν και ένα microfibre είναι πάντα πιο ασφαλή και προσφέρουν καλύτερα αποτελέσματα...

Χωρίς κουβά = χωρίς ΚΑΘΟΛΟΥ βρωμιά.

Είναι και πολύ πιο απλό από το να πηγαίνεις τους κουβάδες γύρω γύρω.

Επίσης, προσωπικά ΔΕΝ θα βούταγα το σφουγγάρι για τις ζάντες, στον ίδιο κουβά με το 'καθαρό' σαπούνι για το πλύσιμο του αυτοκινήτου. Άρα μιλάμε για 3 κουβάδες... Άσε που μέχρι να φτάσεις να σφουγγαρίσεις την άλλη πλευρά, το νερό που δήθεν καθαρίζεις το σφουγγάρι εκεί μέσα, έχει γίνει μάυρο και γεμάτο μικρο-σωματίδια, άρα πρέπει να το αλλάξεις....

Ο αφρός πράγματι είναι πολύ ισχυρός, αφού ουσιαστικά 'διαλύει' τη βρωμιά. Ο λόγος που μπορεί να κάνει ζημιά στο χρώμα, είναι η παραπάνω ώρα που ενδεχομένως μείνει πάνω στο αμάξι πριν ξεπλυθεί. Κανονικά πρέπει να ξεπλυθεί χωρίς καμία καθυστέρηση, αλλά και πάλι (στη καλύτερη) ταλαιπωρεί το κερί του αυτοκινήτου μας...

330Ci
08-01-10, 23:51
Ο Βασίλης τα λέει σπουδαία, αλλά ρε παιδιά, να ρωτήσω κάτι, ιδίως τους παντρεμένους με παιδιά: έχετε να διαθέσετε κάθε Σάββατο ή Κυριακή πρωί το δυομισάωρο+ που απαιτείται για ένα σχολαστικό πλύσιμο μέσα-έξω; Εγώ προσωπικά τα Σαββατοκύριακα δεν
προλαβαίνω ούτε να κλ@σω :D

Monsta
09-01-10, 00:07
Καταρχάς αγαπητέ εάν το πλένεις κάθε βδομάδα, δεν θέλεις παραπάνω απο 1/2 ώρα με το τρόπο που περιέγραψα παραπάνω.

Να υποθέσω ότι το αυτοκίνητο δεν 'κουβαλάει' σκυλιά & γατιά, διότι εκεί θες άλλους χρόνους, αλλά με νορμάλ χρήση για μέσα (σκούπα & ξεσκόνισμα) και έξω, αυτοί πρέπει να είναι οι χρόνοι σου.

Driver M
09-01-10, 00:15
Χωρίς κουβά = χωρίς ΚΑΘΟΛΟΥ βρωμιά.

Είναι και πολύ πιο απλό από το να πηγαίνεις τους κουβάδες γύρω γύρω.

Επίσης, προσωπικά ΔΕΝ θα βούταγα το σφουγγάρι για τις ζάντες, στον ίδιο κουβά με το 'καθαρό' σαπούνι για το πλύσιμο του αυτοκινήτου. Άρα μιλάμε για 3 κουβάδες... Άσε που μέχρι να φτάσεις να σφουγγαρίσεις την άλλη πλευρά, το νερό που δήθεν καθαρίζεις το σφουγγάρι εκεί μέσα, έχει γίνει μάυρο και γεμάτο μικρο-σωματίδια, άρα πρέπει να το αλλάξεις....

Ο αφρός πράγματι είναι πολύ ισχυρός, αφού ουσιαστικά 'διαλύει' τη βρωμιά. Ο λόγος που μπορεί να κάνει ζημιά στο χρώμα, είναι η παραπάνω ώρα που ενδεχομένως μείνει πάνω στο αμάξι πριν ξεπλυθεί. Κανονικά πρέπει να ξεπλυθεί χωρίς καμία καθυστέρηση, αλλά και πάλι (στη καλύτερη) ταλαιπωρεί το κερί του αυτοκινήτου μας...

Γιατί? Σίγουρα θα είναι αρκετά ήπιο ώστε να μην προκαλεί κάποιο πρόβλημα στη ζάντα. Αφού έχουμε τελειώσει το αυτοκίνητο δε βρίσκω λόγο γιατί να μη χρησιμοποιηθεί ό,τι νερό έχει μείνει στον σχετικά καθαρό κουβά! Εδώ τα προιόντα που χρησιμοποιούμε για τον καθαρισμό των ζαντών έχουν όλα πολύ πιο σκληρή σύνθεση από το σαμπουάν αυτοκινήτου. Σχετικά με το βρώμικο κουβά το πολύ πολύ να τον αδειάσεις μια φορά και να τον γεμίσεις με καθαρό νερό. Kαι για ακόμα καλύτερα αποτελέσματα υπάρχουν και οι κουβάδες με seat lid ώστε να συγκρατούν σχεδόν όλη τη βρωμιά, αν και είναι αρκετά εξειδικευμένη λύση.

Δε λέω ότι και ο τρόπος αυτός δεν έχει μειονεκτήματα, απλά το βρίσκω κάπως δύσκολο να ρίχνεις κάθε φορά σαμπουάν και νερό και να το κάνεις λίγο λίγο. Θα το δοκιμάσω πάντως να το δω και στην πράξη.

Και σχετικά με τους αφρούς, αυτό ακριβώς. Σχεδόν πάντα η σύνθεση των σαμπουάν που προσαρμόζονται σε πλυστικά είναι αρκετά πιο σκληρή από τα σαμπουάν που περνιούνται με το χέρι και γι'αυτό δεν πιστεύω ότι είναι καλό να πλένεται σε τακτική βάση το αμάξωμα με τέτοιους αφρούς. Μόνο σε ειδικές περιπτώσεις...

Monsta
09-01-10, 00:29
Κάτσε να δω αν κατάλαβα καλά: Εσύ κάνεις ζάντες αφού πλύνεις το αυτοκίνητο?

Όσο για το τρόπο που λέω, να σου εξηγήσω γιατί είναι απλούστερο απ ότι νομίζεις. Δεν χρησιμοποιείς το μπουκάλι σαμπουάν, έχεις ένα άλλο με ψεκαστήρι (πχ άδειο μπουκάλι απο ΑΖΑΞ), έτσι είναι πανεύκολο να ψεκάζεις 2-3 φορές πάνω στο καθαρό σου σφουγγάρι, πριν πας στο επόμενο κομμάτι.

Μάλιστα βολεύει να το έχεις κρεμασμένο στη τσέπη του παντελονιού σου από το χερούλι για ευκολία ώστε να μη το κρατάς στο χέρι :)

Driver M
09-01-10, 00:46
Κάτσε να δω αν κατάλαβα καλά: Εσύ κάνεις ζάντες αφού πλύνεις το αυτοκίνητο?

Όσο για το τρόπο που λέω, να σου εξηγήσω γιατί είναι απλούστερο απ ότι νομίζεις. Δεν χρησιμοποιείς το μπουκάλι σαμπουάν, έχεις ένα άλλο με ψεκαστήρι (πχ άδειο μπουκάλι απο ΑΖΑΞ), έτσι είναι πανεύκολο να ψεκάζεις 2-3 φορές πάνω στο καθαρό σου σφουγγάρι, πριν πας στο επόμενο κομμάτι.

Μάλιστα βολεύει να το έχεις κρεμασμένο στη τσέπη του παντελονιού σου από το χερούλι για ευκολία ώστε να μη το κρατάς στο χέρι :)

Nαι κι εγώ έτσι εννοώ. Απλά μου φαίνεται ότι θέλει λίγο κόπο μια να ρίχνεις νερό, μια σαμπουάν και μετά microfibre, τη στιγμή που με τον κουβά απλά βουτάς μέσα το microfibre και μετά κάνεις απευθείας το αμάξωμα. Τελοσπάντων, θα το δοκιμάσω γιατί μπορεί πράγματι να είναι καλύτερο απ'ότι φαντάζομαι.

Τις ζάντες πάντα τις αφήνω για το τέλος. Ρίχνω λίγο νερό με σαμπουάν να μαλακώσει η βρωμιά, τις κάνω με τη βούρτσα, αν δε βγαίνει η βρωμιά χρησιμοποιώ και κάποιο ειδικό καθαριστικό και μετά τις ξεπλένω.

Konstantinos E60
09-01-10, 14:28
ετσι πλενω και εγω....αλλα δεν μου κανει τοσο πικνο αφρο.....τι αφρο ριχνεις????:thnx:

Μου έφερε ένας φίλος ενα 25λιτρο επαγγελματικό δεν θυμάμαι την μάρκα αλλα θα την δω και θα σου πω.Οσο για το ph και τυχον διαβρώσεις στο χρώμα προσωπικά 1 1/5 χρόνο δεν έχω κανένα πρόβλημα.
Επίσης το χρησιμοποιώ αναραίωτο για να βγάλει πυκνό αφρό...

yannisv
09-01-10, 15:20
Ωραίο thread Billy και με οικολογική συνείδηση!!!

Christos 330
09-01-10, 16:23
Εγω περα το οτι πλενουμε αυτοκινητα . . .

Σωθηκα με τον αφρο . . .

Περνας με την πιεση το αυτοκινητο να μαλακωσει η βρομια . . .

Μετα με τον αφρο περιμενω 2-3 λεπτα να μαλακωσει . . .

Ξεπλενω απο πανω προς τα κατο οπως πολυ σωστα ειπε ο Βασιλης . . .

Και μετα τα καθεκαστα στεγνωμα κτλ . . .

Πολυ γρηγορο ευχρηστο και με αποτελεσμα αψογο . . .

Monsta
09-01-10, 16:47
Ξεπλενω απο πανω προς τα κατο οπως πολυ σωστα ειπε ο Βασιλης . . .


. . .

ΜΕΓΑ λάθος!

Από πάνω προς τα κάτω ξεπλένουμε στο τυπικό πλύσιμο με σφουγγάρι.

Στο πλύσιμο με αφρό που ΔΕΝ ακουμπάμε σφουγγάρι, το ξέπλυμα του αφρού γίνεται ΜΟΝΟ από κάτω προς τα πάνω για τον εξής απλό λόγο:

Ας υποθέσουμε ότι έχουμε μόλις ψεκάσει το αυτοκίνητο με ενεργό αφρό και είναι κάτασπρο / μπλε κτλ. Θέλουμε να το ξεπλύνουμε.

Εάν ξεπλύνουμε από πάνω προς τα κάτω, ξεπλένουμε τον αφρό και μέχρι να φτάσουμε στη μέση, πόσο μάλλον και χαμηλά που μαζεύεται η περισσότερη βρώμα, έχουμε χάσει τον 'οδηγό', δηλαδή τον αφρό που μας βοηθάει ώστε να ακολουθούμε με το πιεστικό τα 'αφρισμένα' σημεία και να είμαστε σίγουροι ότι έχουμε ξεπλύνει ΟΛΟ το αυτοκίνητο σωστά.

Ξεκινάμε από τα πιο χαμηλά σημεία του αυτοκινήτου και κινούμαστε μόνο με παράλληλες κινήσεις, από κάτω προς τα πάνω. Είναι πολύ σημαντικό να κινούμαστε παράλληλα και όχι με κάποιο άλλο τρόπο, διότι όπως είπα και πιο πάνω, αν μας φύγει διαγώνια το πιεστικό, έχει ξεπλύνει αφρό από τα γύρω σημεία που έχει τρέξει και έχουμε χάσει τον οδηγό μας, με κύνδυνο να μη ξεπλύνουμε σωστά το αυτοκίνητο σε όλα τα σημεία και στη συνέχεια να πασαλοίψουμε τη βρωμιά με τα πανιά μας.

Στο τέλος και αφού ξεπλύνουμε με τον τρόπο που περιέγραψα παραπάνω, κάνουμε και ένα 'κλασικό' ξέπλυμα από πάνω προς τα κάτω πριν ξεκινήσουμε το σκούπισμα.

Konstantinos E60
09-01-10, 20:00
ΜΕΓΑ λάθος!

Από πάνω προς τα κάτω ξεπλένουμε στο τυπικό πλύσιμο με σφουγγάρι.

Στο πλύσιμο με αφρό που ΔΕΝ ακουμπάμε σφουγγάρι, το ξέπλυμα του αφρού γίνεται ΜΟΝΟ από κάτω προς τα πάνω για τον εξής απλό λόγο:

Ας υποθέσουμε ότι έχουμε μόλις ψεκάσει το αυτοκίνητο με ενεργό αφρό και είναι κάτασπρο / μπλε κτλ. Θέλουμε να το ξεπλύνουμε.

Εάν ξεπλύνουμε από πάνω προς τα κάτω, ξεπλένουμε τον αφρό και μέχρι να φτάσουμε στη μέση, πόσο μάλλον και χαμηλά που μαζεύεται η περισσότερη βρώμα, έχουμε χάσει τον 'οδηγό', δηλαδή τον αφρό που μας βοηθάει ώστε να ακολουθούμε με το πιεστικό τα 'αφρισμένα' σημεία και να είμαστε σίγουροι ότι έχουμε ξεπλύνει ΟΛΟ το αυτοκίνητο σωστά.

Ξεκινάμε από τα πιο χαμηλά σημεία του αυτοκινήτου και κινούμαστε μόνο με παράλληλες κινήσεις, από κάτω προς τα πάνω. Είναι πολύ σημαντικό να κινούμαστε παράλληλα και όχι με κάποιο άλλο τρόπο, διότι όπως είπα και πιο πάνω, αν μας φύγει διαγώνια το πιεστικό, έχει ξεπλύνει αφρό από τα γύρω σημεία που έχει τρέξει και έχουμε χάσει τον οδηγό μας, με κύνδυνο να μη ξεπλύνουμε σωστά το αυτοκίνητο σε όλα τα σημεία και στη συνέχεια να πασαλοίψουμε τη βρωμιά με τα πανιά μας.

Στο τέλος και αφού ξεπλύνουμε με τον τρόπο που περιέγραψα παραπάνω, κάνουμε και ένα 'κλασικό' ξέπλυμα από πάνω προς τα κάτω πριν ξεκινήσουμε το σκούπισμα.

:thnx:Ειμαστε πολυ τυχεροι που σ'εχουμε στο φορουμ...και μπράβο σου που μοιράζεσαι μαζί μας μυστικά του επαγγέλματος....!!!!

Konstantinos E60
09-01-10, 20:06
Μου έφερε ένας φίλος ενα 25λιτρο επαγγελματικό δεν θυμάμαι την μάρκα αλλα θα την δω και θα σου πω.Οσο για το ph και τυχον διαβρώσεις στο χρώμα προσωπικά 1 1/5 χρόνο δεν έχω κανένα πρόβλημα.
Επίσης το χρησιμοποιώ αναραίωτο για να βγάλει πυκνό αφρό...

Και ξέχασα να αναφέρω οτι πριν το σκουπίσω οσο ακόμα είναι με τα νερά το περνάω και ένα χέρι κερί !!! Οχι σκληρό κερί (αλοιφή) αλλα το υγρό που είναι για τα πλυστικά και συγκεκριμένα της Bosch το οποίο αραιώνεται σε αναλογία 1:10....

Christos 330
09-01-10, 20:26
ΜΕΓΑ λάθος!

Από πάνω προς τα κάτω ξεπλένουμε στο τυπικό πλύσιμο με σφουγγάρι.

Στο πλύσιμο με αφρό που ΔΕΝ ακουμπάμε σφουγγάρι, το ξέπλυμα του αφρού γίνεται ΜΟΝΟ από κάτω προς τα πάνω για τον εξής απλό λόγο:

Ας υποθέσουμε ότι έχουμε μόλις ψεκάσει το αυτοκίνητο με ενεργό αφρό και είναι κάτασπρο / μπλε κτλ. Θέλουμε να το ξεπλύνουμε.

Εάν ξεπλύνουμε από πάνω προς τα κάτω, ξεπλένουμε τον αφρό και μέχρι να φτάσουμε στη μέση, πόσο μάλλον και χαμηλά που μαζεύεται η περισσότερη βρώμα, έχουμε χάσει τον 'οδηγό', δηλαδή τον αφρό που μας βοηθάει ώστε να ακολουθούμε με το πιεστικό τα 'αφρισμένα' σημεία και να είμαστε σίγουροι ότι έχουμε ξεπλύνει ΟΛΟ το αυτοκίνητο σωστά.

Ξεκινάμε από τα πιο χαμηλά σημεία του αυτοκινήτου και κινούμαστε μόνο με παράλληλες κινήσεις, από κάτω προς τα πάνω. Είναι πολύ σημαντικό να κινούμαστε παράλληλα και όχι με κάποιο άλλο τρόπο, διότι όπως είπα και πιο πάνω, αν μας φύγει διαγώνια το πιεστικό, έχει ξεπλύνει αφρό από τα γύρω σημεία που έχει τρέξει και έχουμε χάσει τον οδηγό μας, με κύνδυνο να μη ξεπλύνουμε σωστά το αυτοκίνητο σε όλα τα σημεία και στη συνέχεια να πασαλοίψουμε τη βρωμιά με τα πανιά μας.

Στο τέλος και αφού ξεπλύνουμε με τον τρόπο που περιέγραψα παραπάνω, κάνουμε και ένα 'κλασικό' ξέπλυμα από πάνω προς τα κάτω πριν ξεκινήσουμε το σκούπισμα.


Σ'ετχαρηστω πολυ Κωστα θα το δοκιμασω και θα δω τα αποτελεσματα . . .

Monsta
09-01-10, 20:54
:thnx:Ειμαστε πολυ τυχεροι που σ'εχουμε στο φορουμ...και μπράβο σου που μοιράζεσαι μαζί μας μυστικά του επαγγέλματος....!!!!


Σ'ετχαρηστω πολυ Κωστα θα το δοκιμασω και θα δω τα αποτελεσματα . . .

Να είστε καλά αγαπητοί κύριοι!

Θυμάμαι όταν είχα και εγώ πρωτο-δει τη συγκεκριμένη τεχνική 'από κάτω προς τα πάνω', απόρησα & πήγα κατευθείαν στον Άγγλο να τον ρωτήσω τι στο καλό κάνει ο υπάλληλός του :confused:

Αλλά όταν μου εξήγησε, it all made sense.... :)

saikoe39
09-01-10, 21:00
Eγω δεν κανω χρηση κουβα.....!!!
Εχω το σφουγκαρι μου...το βρεχω καλα...
Εχω ενα πσεκαστιρι με την σαπουναδα...
Ψεκαζω πρωτα το σφουγκαρι...ριχνω και στο οχημα...(αν ειναι μεγαλο οχημα..το παω φτερο-πορτα-πορτα-φτερο....το 207 πχ... κανω την μια πλευρα ολοκληρη...)
σφουγκαριζω απο πανω...αν δεν εχει πολυ βρωμα...παω μεχρι χαμηλα..στον μασπιε...αν εχει βρωμα παω μεχρι την φασα...(δλδ μεχρι τα μισα της πορτας.....κανω ολο το οχημα....και μετα ξανα περναω τα χαμηλα σημεια..με την βρωμα)
ξεπλενω με το νερο τρεχουμενο το σφουγκαρι και το καθε σημειο που εχω περασει.....
Στο τελος ξανα περναω το οχημα πολυ γρηγορα...(αν εχει βρωμα αρκετη το κανω δευτερο χερι κανονικα....)και προσεχω στα χαμηλα να γινει καλα.....
Και τελος ζαντες με αλλο σφουγκαρι...

Βεβαια για εμενα αν ο θολος και απο κατω δεν ειναι λαμπικο....δεν ειναι σωστο το πλυσιμο...
Θελω να βλεπω το οχημα απο κατω να ειναι καθαρο...αν δεν εχω πιεστικο...και εχει βρωμα πεφτω απο κατω με την σκουπα και αφρο και καθαριζω....

Στεγνωμα κανω με πανακια....


ps.κωστα-μονστα....το εσωτερικο...τελικα ειναι σωστο να το περναμε με αερα..???
εγω κανω σκουπα..και μετα φουλ αερα....ειδικα στα καθισματα και σε σημεια οπου δεν εχει πατακια....και μετα ξανα σκουπα...

Monsta
09-01-10, 21:11
Eγω δεν κανω χρηση κουβα.....!!!
Εχω το σφουγκαρι μου...το βρεχω καλα...
Εχω ενα πσεκαστιρι με την σαπουναδα...
Ψεκαζω πρωτα το σφουγκαρι...ριχνω και στο οχημα...(αν ειναι μεγαλο οχημα..το παω φτερο-πορτα-πορτα-φτερο....το 207 πχ... κανω την μια πλευρα ολοκληρη...)
σφουγκαριζω απο πανω...αν δεν εχει πολυ βρωμα...παω μεχρι χαμηλα..στον μασπιε...αν εχει βρωμα παω μεχρι την φασα...(δλδ μεχρι τα μισα της πορτας.....κανω ολο το οχημα....και μετα ξανα περναω τα χαμηλα σημεια..με την βρωμα)
ξεπλενω με το νερο τρεχουμενο το σφουγκαρι και το καθε σημειο που εχω περασει.....
Στο τελος ξανα περναω το οχημα πολυ γρηγορα...(αν εχει βρωμα αρκετη το κανω δευτερο χερι κανονικα....)και προσεχω στα χαμηλα να γινει καλα.....
Και τελος ζαντες με αλλο σφουγκαρι...

Βεβαια για εμενα αν ο θολος και απο κατω δεν ειναι λαμπικο....δεν ειναι σωστο το πλυσιμο...
Θελω να βλεπω το οχημα απο κατω να ειναι καθαρο...αν δεν εχω πιεστικο...και εχει βρωμα πεφτω απο κατω με την σκουπα και αφρο και καθαριζω....

Στεγνωμα κανω με πανακια....


ps.κωστα-μονστα....το εσωτερικο...τελικα ειναι σωστο να το περναμε με αερα..???
εγω κανω σκουπα..και μετα φουλ αερα....ειδικα στα καθισματα και σε σημεια οπου δεν εχει πατακια....και μετα ξανα σκουπα...

Κάνεις πολύ σωστό πλύσιμο!

Όταν καταλαβαίνουμε ότι το σφουγγάρι μας 'στεγνώνει' από νερό, το ξεπλένουμε και το μουσκεύουμε πάλι (νερο + σαπούνι) πριν συνεχίσουμε. Εγώ στα πλαϊνά σημεία που το νερό το τραβάει η ....βαρύτητα, με το ένα χέρι κρατώ το λάστιχο και με το άλλο σφουγγαρίζω. Έτσι έχω πάντα ένα φιλμ προστασίας ανάμεσα στο σφουγγάρι και στο βερνίκι, μειώνοντας στο ελάχιστο τις τριβές, άρα και το κλασικό αράχνιασμα που βλέπουμε στον ήλιο.

Όσο για τον αέρα που ρωτάς, κάνεις πολύ καλά, διότι είναι απαραίτητος για να απομακρύνει τη σκόνη από όλα τα κρυφά σημεία του σαλονιού. Κυρίως στα υφασμάτινα καθίσματα, θα εκπλαγείτε το τι σκόνη θα σηκωθεί όταν το φυσήξετε δυνατά!

Monsta
09-01-10, 21:25
Θέλετε να σπάστε λίγο πλάκα?

Την επόμενη φορά που βρεθείτε σε πλυντήριο (όχι για να πλύνετε το δικό σας αυτοκίνητο, προς Θεού), κάντε παρατήρηση στους 'μαύρους' που τα πλένουν 'όπως να ναι', και εξηγήστε τους το σωστό τρόπο ξεπλύματος αφρού.

Βέβαια το να βρείτε πλυντήριο που χρησιμοποιεί αφρό είναι κι αυτό challenging, αλλά ίσως βρεθείτε τυχεροί. Επίσης μη ξεχάσετε να τους πείτε να το ξεπλύνουν εντός 2' από τη στιγμή που το έχουν ψεκάσει και όχι αργότερα διότι μπορεί να προκληθεί ζημιά στο χρώμα. Θα σας κοιτούν σαν εξωγήινο....

Christos 330
09-01-10, 21:31
Κωστα . . .

Εχω μαμα m pack Ε46 . . .

Στο m pack οπως γνωριζεις τα φινιστρινια ειναι μαυρα γυαλιστερα . . .

Στα εξακυλινδρα νικελ . . .

Και στα απλα μαυρο χωρις γυαλαδες κτλ . . .

Σε εμενα που ειναι m pack και το πλενω 3-4 φορες την βδομαδα τα φινιστρινια μαζευουν πουρι . . .

Αν το κανω με αλοιφη φευγει και επανερχεται η κανονικη γυαλαδα που ειχε . . .

Αυτο βεβαια δεν το κανει στο πρωτο πλυσιμο μετα απο 1-2 μηνες . . .

Ξερεις τι μπορει να φταει ; ; ;

Monsta
10-01-10, 12:34
Κωστα . . .


...............το πλενω 3-4 φορες την βδομαδα . . .


Αυτο βεβαια δεν το κανει στο πρωτο πλυσιμο μετα απο 1-2 μηνες . . .


3-4 φορές την εβδομάδα!!! :shok: Και γω νόμιζα με 1 φορά τη βδομάδα γίνομαι υπερβολικός!

Πουρί να σου μαζεύει??? Δεν το έχω ξανακούσει. Έχω δει βέβαια τα μαύρα τα κλασσικά να ματάρουν και τα νίκελ να θαμπώνουν, αλλά τα μαύρα γυαλιστερά (αυτά έχω και γω) είναι τα πιο εύκολα στη συντήρηση. Βέβαια δε μπορώ να καταλάβω και τι εννοείς πουρί....και πως μπορεί να το μαζεύει εκεί αφού το αμάξι πλένεται τόσο τακτικά.

Stamatis
20-01-10, 22:34
Κώστα μη μου βάλεις τις φωνές. (δεν θα το χρησιμοποιήσω αν δεν πάρω οκ απο εσένα)

Το Swaz, τι μέρος του λόγου είναι;

Οι εντουράδες πίνουν νερό στο όνομά του, όπως επίσης και οι -γουρουνάδες-.

Για τις ζάντες το θέλω γιατί αυτό το ψεκαστο-σκατό της sonax που πήρα απο το βενζινάδικο δεν κάνεi τίποτα νομίζω, τσάμπα το 10άρικο που έδωσα.

Vasilis
20-01-10, 22:38
Κώστα μη μου βάλεις τις φωνές. (δεν θα το χρησιμοποιήσω αν δεν πάρω οκ απο εσένα)

Το Swaz, τι μέρος του λόγου είναι;

Οι εντουράδες πίνουν νερό στο όνομά του, όπως επίσης και οι -γουρουνάδες-.

Για τις ζάντες το θέλω γιατί αυτό το ψεκαστο-σκατό της sonax που πήρα απο το βενζινάδικο δεν κάνεi τίποτα νομίζω, τσάμπα το 10άρικο που έδωσα.

σιγουρα ο ειδικος ξερει πολυ περισσοτερα....

εγω σαν χρηστης του ΣΟΥΑΖ ομως....πινω νερο στο ονομα του σαν τους εντουραδες....κ καποιοι γνωστοι το βαζουν κ στο πλυντηριο για τα ρουχα....δεν βλαπτει πουθενα...!!!!thumb

Stamatis
20-01-10, 22:40
σιγουρα ο ειδικος ξερει πολυ περισσοτερα....

εγω σαν χρηστης του ΣΟΥΑΖ ομως....πινω νερο στο ονομα του σαν τους εντουραδες....κ καποιοι γνωστοι το βαζουν κ στο πλυντηριο για τα ρουχα....δεν βλαπτει πουθενα...!!!!thumb

Και εγώ με αυτό το πράμα έχω πάθει πλάκα.
Το δουλεύει η καθαρίστρια στη δουλειά και πριν απο λίγες μέρες το έριξε στα πλακάκια του γκαραζ.
Μακάρι να μπορούσα να βάλω φωτογραφία, λες και αλλάξαμε πάτωμα.
Τόσο καθαρό.

Vasilis
20-01-10, 22:53
ο πεθερος μου ειναι οδηγος στα ΚΤΕΛ......οταν το πηγε στους συναδελφους του....πεταξαν τα παντα κ πλενουν τα πουλμαν μονο μ αυτο....!!!!

σιγουρα δεν θα κανει την δουλεια που κανουν τα καλα κ επωνυμα σαμπουαν κτλ....αλλα για συχνη χρηση...κ μπαμ μπαμ δουλεια να φευγουν τα πολλα θεωρω οτι ειναι η καλυτερη λυση...!!!

Monsta
21-01-10, 13:42
σιγουρα ο ειδικος ξερει πολυ περισσοτερα....

εγω σαν χρηστης του ΣΟΥΑΖ ομως....πινω νερο στο ονομα του σαν τους εντουραδες....κ καποιοι γνωστοι το βαζουν κ στο πλυντηριο για τα ρουχα....δεν βλαπτει πουθενα...!!!!thumb


Τώρα το είδα αυτό!!!!! :shok:

Μακρία το ΣΟΥΑΖ από βαμμένα σημεία του αυτοκινήτου. Μακριά επίσης από άβαφα πλαστικά θα τα καταστρέψει. :electrician2:

Ναι στη χρήση του για την απομάκρυνση γράσου (εντούρο / κινητήρα) και δύσκολης βρωμιάς σε πλακάκια / τουαλέτα όπως λέει και ο Σταμάτης, αλλά προς Θεού πουθενά αλλού.

Monsta
21-01-10, 13:48
Αυτό που έγραψα βέβαια δεν ανερεί το γεγονός ότι πληθώρα ΠΛΥΝΤΗΡΙΩΝ χρησιμοποιούν ΣΟΥΑΖ για να πλένουν τα αυτοκινητάκια σας, μιας και είναι πάμφθηνο και να κάνει και δουλειά (απομακρύνει τη βρώμα), καταστρέφει όμως το κερί και τη λάμψη!!!!

Driver M
21-01-10, 14:43
Συμφωνώ απόλυτα με τον Monsta. Το μόνο ενδεδειγμένο προϊόν για να πλένουμε το αμάξωμα του αυτοκινήτου μας είναι ένα καλό σαμπουάν αυτοκινήτου. Όλα τα υπόλοιπα μακροπρόθεσμα δημιουργούν προβλήματα, από μικρά έως και πιο μεγάλα.

Να ρωτήσω και κάτι σχετικά με το τόπικ? Δεν θα είναι καλύτερο να βρίσκεται στην κατηγορία car care??

Vasilis
21-01-10, 17:45
Τώρα το είδα αυτό!!!!! :shok:

Μακρία το ΣΟΥΑΖ από βαμμένα σημεία του αυτοκινήτου. Μακριά επίσης από άβαφα πλαστικά θα τα καταστρέψει. :electrician2:

Ναι στη χρήση του για την απομάκρυνση γράσου (εντούρο / κινητήρα) και δύσκολης βρωμιάς σε πλακάκια / τουαλέτα όπως λέει και ο Σταμάτης, αλλά προς Θεού πουθενά αλλού.

σιγουρα κατι τοσο δραστικο....που αφαιρει τοσο ευκολα βρωμια απο ζαντες...δεν θα ειναι κ το ιδανικοτερο....τωρα πως καποιοι το χρηστιμοποιουν στο πλυντηριο κ δεν εχει βαρεσει ο καδος?:th_Laie_67-1:

τεσπα...να σαι καλα φιλε μου που μας προειδοποιεις....εκαστος στο ειδος του!!:thumbsup:

Nikos
21-01-10, 19:34
Σε μια αλλαγή ελαστικών, ο "λαστιχας" για να μ' ευχαριστήσει έβαλε το βοηθό να μου τρίψει / πλύνει τις ζάντες με swaz........έχασαν όλη τι γυαλάδα τους , νόμιζες ότι τις έτριψες με ψιλό γυαλόχαρτο και μου πήρε πολλές εβδομάδες φροντίδας για να τις συνεφέρω..από προσωπική εμπειρία..μακρυά.

Monsta
21-01-10, 20:05
Εν ολίγης το ΣΟΥΑΖ είναι ΚΑΥΣΤΙΚΟ γι αυτό κάνει και τόσο μεγάλη ζημιά.

Κρατήστε το στο ντουλάπι του μπάνιου για χρήση στη μπανιέρα / λεκάνη, εκεί που σχεδιαστηκε να κάνει δουλειά.

Και να φοράτε πάντα μάσκα όταν το χρησιμοποιείτε.

Stamatis
21-01-10, 20:08
Εν ολίγης το ΣΟΥΑΖ είναι ΚΑΥΣΤΙΚΟ γι αυτό κάνει και τόσο μεγάλη ζημιά.

Κρατήστε το στο ντουλάπι του μπάνιου για χρήση στη μπανιέρα / λεκάνη, εκεί που σχεδιαστηκε να κάνει δουλειά.

Και να φοράτε πάντα μάσκα όταν το χρησιμοποιείτε.


WOW, :thanks:

ελήφθει το μήνυμα...

christar
21-01-10, 23:50
Εν ολίγης το ΣΟΥΑΖ είναι ΚΑΥΣΤΙΚΟ γι αυτό κάνει και τόσο μεγάλη ζημιά.

Κρατήστε το στο ντουλάπι του μπάνιου για χρήση στη μπανιέρα / λεκάνη, εκεί που σχεδιαστηκε να κάνει δουλειά.

Και να φοράτε πάντα μάσκα όταν το χρησιμοποιείτε.

Υπαρχει και σουαζ για πλυσιμο αυτοκινητων και ειναι χρωματος πορτοκαλι. Αυτο που λες ειναι το μπλε και ενημερωτικα, ενισχυει κατα πολυ την δραση του αν αναμιχθει με ζεστο νερο!

Ptboul
02-02-10, 16:09
:rolleyes: θα ήθελα να ρωτήσω την άποψή σας για το πλύσιμο με ατμό (έσω - έξω) που συναντούμε σε κάποια εξειδικευμένα πλυντήρια αυτοκινήτων.

Προσωπικά όταν το δοκίμασα για πρώτη (και τελευταία) φορά, δεν ικανοποιήθηκαν οι προσδοκίες μου. :thumbsdown:

Monsta
02-02-10, 23:19
:rolleyes: θα ήθελα να ρωτήσω την άποψή σας για το πλύσιμο με ατμό (έσω - έξω) που συναντούμε σε κάποια εξειδικευμένα πλυντήρια αυτοκινήτων.

Προσωπικά όταν το δοκίμασα για πρώτη (και τελευταία) φορά, δεν ικανοποιήθηκαν οι προσδοκίες μου. :thumbsdown:

Κοίτα για ατμό στο εσωτερικό τα έχω ξαναπεί. Για καθίσματα ΟΚ αλλά μακριά από ταπετσαρίες (πόρτες - ουρανό).

Για εξωτερικό πλύσιμο τώρα. Υπάρχουν 2-3 εταιρείες (ΕCOWASH) μία άλλη Αυστραλέζικη μου διαφεύγει το όνομα. Ψεκάζουν ένα ειδικό υγρό που "αγκαλιάζει" τη βρώμα.

Έτσι υποτίθεται ότι κάνεις δουλειά χωρίς να ξεπλύνεις και χωρίς γρατζουνιές. Εγώ θα σου πω 1 πράγμα. Ο ατμός κάνει δουλειά αν το αμάξι είναι απλά σκονισμένο.

Αν το αμάξι έχει πατίσει βρωμιές / λάσπες κτλ, υπάρχει μεγάλος κύνδυνος να παρασύρεις τις βρωμιές την ώρα που σκουπίζεις και να κάνεις ζημιά.

Άρα θέλει πολύ προσοχή!

Ptboul
03-02-10, 08:39
Αν το αμάξι έχει πατίσει βρωμιές / λάσπες κτλ, υπάρχει μεγάλος κύνδυνος να παρασύρεις τις βρωμιές την ώρα που σκουπίζεις και να κάνεις ζημιά.

Άρα θέλει πολύ προσοχή!

Έτσι ακριβώς, αυτή την εντύπωση είχα αποκομίσει και εγώ, ότι δεν κάνει για βαριά βρωμιά στο αμάξωμα αυτού το είδος πλύσιμο.

Επιπλέον μου έδωσε την εντύπωση ότι μετά το πέρας του πλυσίματος το αυτοκίνητο δεν έχει αυτή τη φρεσκάδα και γυαλάδα που έχει με το νερό κ το σαμπουάν. Με λίγα λόγια, ένα ακριβό πασάλειμμα.

:thnx:

katsaraios
03-02-10, 08:43
Έτσι ακριβώς, αυτή την εντύπωση είχα αποκομίσει και εγώ, ότι δεν κάνει για βαριά βρωμιά στο αμάξωμα αυτού το είδος πλύσιμο.

Επιπλέον μου έδωσε την εντύπωση ότι μετά το πέρας του πλυσίματος το αυτοκίνητο δεν έχει αυτή τη φρεσκάδα και γυαλάδα που έχει με το νερό κ το σαμπουάν. Με λίγα λόγια, ένα ακριβό πασάλειμμα.

:thnx:
εσυ θα το πλενεις στο Κοπανακι σιογαμπρε:th_Laie_67-1::th_Laie_67-1::th_Laie_67-1:

Ptboul
03-02-10, 09:05
Σιγά μη το πλένω Μεσσηνία που είναι τίγκα στα άλατα το νερό. :tease:

Μόνο Αρκαδία για αγνό μεταλλικό νερό από τις παρυφές του Πάρνωνα ♥

Stamatis
03-02-10, 16:10
Γω του πλενου μονο με εμφιαλωμενου perrier που βγανει και μπουρμπουληθρες. Για τη μπενβε μου μονο του καλυτερου.
Και μι πρασινου σαπουνι για να μην κανιει πιτουρηθρα.

Μετα του βανου κι κολονια στα πατακια και μοσκιζει λεημονι.

Nino
03-02-10, 16:32
i am too old for this shit....το παω σε πλυντηριο

DIMITr|S
03-02-10, 16:36
Σιγά μη το πλένω Μεσσηνία που είναι τίγκα στα άλατα το νερό. :tease:

Μόνο Αρκαδία για αγνό μεταλλικό νερό από τις παρυφές του Πάρνωνα ♥

εσυ ερχεσαι και μας χαλας το νερο δηλαδη?:original:
να φυγετε!!να πατε αλλου να πλυνετε το αυτοκινητο σας..στη μεσσηνια