PDA

Επιστροφή στο Forum : Ζυγοστάθμιση - Ευθυγράμμιση



Kostas_1
07-10-10, 12:15
Πριν λιγο καιρο (σχεδον μηνας) ειχα παει σε γνωστο και με "ονομα" μαγαζι με πραγματι καλα μηχανηματα, για ζυγοσταθμιση - ευθυγραμμιση. Ακριβός, αλλα λεω τι στην ευχη εχει πανακριβα και καλα μηχανηματα ας γινει.....

Εμπειρίες:

1. Ζυγοσταθμιση:
Ειδαμε ότι οι ζαντες ήθελαν λίγο ισιωμα. Πολυ λίγο.
Ρωταω: Μια και ειναι λιγο το θεμα που εχουν, εστω οτι προχωραμε στη ζυγοσταθμιση, θα διορθωθει μονο με τα βαριδακια το ελαχιστο τρεμουλο που εχω ή να προηγηθει πρωτα το ισιωμα? Απάντηση του: Βεβαίως, αλλά καποια στιγμη στο μελλον να τις ισιωσουμε.

ΟΚ λεω, και για το ισιωμα οταν το αποφασισω πόσο θελεις?
Απάντηση: 200 ευρω :shok: (με ξαναχρεωση βεβαια στη ζυγοσταθμιση), και δεν τις κανω εγω θα τις στειλουμε σε πολυ καλο που ξερω κλπ κλπ

Αποτέλεσμα: Εγινε χειροτερο το τρέμουλο, και βεβαια χτες πηγα μονος μου σε αυτον που θα τις εστελνε για ισιωμα, εδωσα 100 ευρω για ολα και ειμαι μια χαρα πλέον.


2. Ευθυγραμμιση:
Αφου ενας χοντρος τεχνιτης που εχει εφτιαξε τις πισω, κοιταει και μπροστα και διορθωνει μονο την αριστερη. Η δεξια ηταν στο οριο.
Λεω τι ετσι θα το αφησεις? Απαντηση: ναι μωρε σιγα στο οριο ειναι μια χαρα. Του λεω τι λες ρε φιλε εισαι καλα? :ranting2: Το φτιαξε με το ζορι....

Ο πακιστανος μπαινει στη θεση του οδηγου να βασταει το τιμονι ευθεια με τα βρωμικα χερια του απο τις ροδες και μου κανει το δερματινο τιμονι χαλια.:ranting2:

Και φευγει...ετσι σαν να μην τρεχει τιποτε. Βαζω τις φωνες, και τοτε μονο παει να το καθαρισει με ....αζαξ.....Ακομη τρεχει απο τις φωνες....
Τρελαθηκα...:ranting2: .Καθαριζα μετα στο σπιτι μια ωρα με τα ειδικα καθαριστικα του δερματος και προστασια κλπ κλπ

3. Το κερασακι:
Παει ο χοντρος να βαλει στο πορτμπαγκάζ το καρυδακι ασφαλειας των τροχων και σπαει ενα πλαστικο πυρακι απο αυτα που βαστανε την ταπετσαρια. :ranting2: Δεν ειναι το κοστος βεβαια, αλλα η γαιδουρια. Μου λεει το "αφεντικο": Αυριο θα σου εχω καινουργιο. Ναι σωθηκα....Το αυριο αυτο, ακομη δεν εχει ερθει....

Ολη την ωρα των εργασιων το "αφεντικο" ηταν στο γραφειο και προσπαθουσε να πεισει εναν αλλο πελατη για αλλαγη ελαστικων.....Κατι που ειχε και σε μενα πριν προσπαθησει....


Αυτα για να προσεχουμε.....

Nikos
07-10-10, 12:28
ΖΗΤΩ Η ΕΛΛΑΣ :pc1:

fanisk
07-10-10, 14:05
Κωνσταντινε, στειλε με πμ το μαγαζι!

gant
07-10-10, 14:13
Χε χε!! είχα πάει σε 4 ευθυγραμμισάδες για το κόρσα του γιού και κανένας δεν κατάλαβε γιατί το αμάξι τράβαγε αριστερά λόγω ψιλοαρπαγμένης γέφυρας, λόγω παλιότερης μετωπικής πρόσκρουσης σε πεζοδρόμιο!
Ευτυχώς ήμου τυχερός στον 5ο.
Φυσικά η γέφυρα αλλάχτηκε με καινούργια, ύστερα έγινε η σωστή ευθυγράμμιση.
Μιλάμε για άνθρωπο πολύ ψείρα πάνω στην δουλειά του.

Stamatis
07-10-10, 14:19
Στο ίδιο μαγαζί κατα την εφαρμογη του ελαστικού επάνω στη ζάντα, αφού έβαλαν εκείνο το γλειώδες υλικό για να τσουλήσει το λάστιχο, ζήτησα όταν θα "σπρώξουν" με το σιδερένιο ματσούκι να βάλουν ένα πανί ενδιάμεσα γιατί οι ζάντες ήταν φρέσκιες απο το βάψιμο.
Αποτέλεσμα;
Ο μάστορας "ήξερε" τη δουλειά του με αποτέλεσμα να αποκτήσω μια τέλεια χαρακιά περιμετρική στη ζάντα.
Η απάντηση του μάστορα: έχει μάγουλο το λάστιχο και δεν θα φαίνεται καθόλου.

Monsta
07-10-10, 14:23
Ο πακιστανος μπαινει στη θεση του οδηγου να βασταει το τιμονι ευθεια με τα βρωμικα χερια του απο τις ροδες και μου κανει το δερματινο τιμονι χαλια.:ranting2:

Και φευγει...ετσι σαν να μην τρεχει τιποτε. Βαζω τις φωνες, και τοτε μονο παει να το καθαρισει με ....αζαξ.......


Την επόμενη φορά τυλίγεις τιμόνι / λεβιέ / χειρόφρενο με διάφανη μεμβράνη για το φαγητό και βάζεις και μια ειδική σακούλα στο κάθισμα. Έχω άπειρες τέτοιες, πέρνα να σου δώσω μερικές.


ΥΓ: Να έχεις και ένα κουτί με μωρομάντηλα πάντα στο ντουλαπάκι. Καθαρίζουν, χωρίς να κάνουν ζημια σε πλαστικά & δέρμα. Φρίκη πάντως η εμπειρία σου. :shok:

Kostas_1
07-10-10, 14:28
Ρε Κωστα, το ξερω αλλα αυτα ειναι δικη τους ευθυνη.
Πόσο δε, να το λερωνουν κιολας!!!!

Kostas_1
07-10-10, 14:34
Στο ίδιο μαγαζί κατα την εφαρμογη του ελαστικού επάνω στη ζάντα, αφού έβαλαν εκείνο το γλειώδες υλικό για να τσουλήσει το λάστιχο, ζήτησα όταν θα "σπρώξουν" με το σιδερένιο ματσούκι να βάλουν ένα πανί ενδιάμεσα γιατί οι ζάντες ήταν φρέσκιες απο το βάψιμο.
Αποτέλεσμα;
Ο μάστορας "ήξερε" τη δουλειά του με αποτέλεσμα να αποκτήσω μια τέλεια χαρακιά περιμετρική στη ζάντα.
Η απάντηση του μάστορα: έχει μάγουλο το λάστιχο και δεν θα φαίνεται καθόλου.

Βαζω στοιχημα οτι ηταν ο τεχνιτης ο χοντρος. Σκετος καλλιτεχνης στη δουλεια του..... Πιο χοντροκοπια μαστορα δεν εχω δει.

Konstantinos
07-10-10, 14:42
ελάτε, στείλτε με Pm's το μαγαζί.. δεν μπορεί να είναι αυτό που φαντάζομαι, δεν μπορεί.. (και είμαι και έτοιμος να πάω)

Driver M
07-10-10, 14:47
ελάτε, στείλτε με Pm's το μαγαζί.. δεν μπορεί να είναι αυτό που φαντάζομαι, δεν μπορεί.. (και είμαι και έτοιμος να πάω)

Ένα πμ και σ'εμένα, γιατί είναι στα άμεσα σχέδια αλλαγή ελαστικών-ευθυγράμμιση-ζυγοστάθμιση και είχα κάποιο μαγαζί στο νου μου με σύγχρονα μηχανήματα (στα βόρεια συγκεκριμένα) σαν αυτό που ανέφερες και έχει αρχίσει να με τρώει!

:thanks:

Konstantinos
07-10-10, 14:53
Και όμως αυτό είναι! Ρε τι γίνεται.. και δεν του φαίνεται. Είδες καμιά φορά τι κάνει η βιτρίνα.. Να 'στε καλά παιδιά, έχω ακούσει τα καλύτερα για τον εξοπλισμό του, χωρίς να έχω εμπειρία ο ίδιος αλλά θα.. αποκτούσα σύντομα.

Kostas_1
07-10-10, 14:56
Τα μηχανηματα ειναι εξαιρετικα πραγματι.

Αλλα το μυαλο μονο στη "κονομα".....

Φτηνοι εργατες, αδιαφορια μολις "κλεισει η δουλεια", σιγα μη ξαναπηγαινα....

BILL007
07-10-10, 14:59
Να γίνει ΒΟΥΚΙΝΟ τώρα κιόλας!:pc1: :pc1: :pc1: :pc1:

nikos-Mpacket
07-10-10, 15:00
Νομιζω οτι πρεπει να μαθουμε για ποιο μαγαζι λετε.

Προσωπικα δεν με ενδιαφερει ιδιαιτερως αφου εχω βρει στο Νεο Ηρακλειο ανθρωπο σωστο που του αφησα το αμαξι 2 μερες για ισιωμα και βαψιμο στις ζαντες αλλα και ευθυγραμιση,ζυγοσταθμιση.Ν ομιζω οτι μου εκανε καλη δουλεια.
Μπορει ομως να τυχει να χρειαστουμε κατι και να πεσουμε πανω στον χασαπη και μετα να τρεχουμε.

Kostas_1
07-10-10, 15:11
Να γίνει ΒΟΥΚΙΝΟ τώρα κιόλας!:pc1: :pc1: :pc1: :pc1:


Νομιζω οτι πρεπει να μαθουμε για ποιο μαγαζι λετε.

....

Δεν υπαρχει περιπτωση παιδια να γραφτει ανοικτα.
Το φορουμ δεν θα μπει σε περιπετειες....

Ο λογος που γραφτηκε το θρεντ ειναι γιατι τελικα πρεπει να ειμαστε συνεχεια alert.

Ηταν λαθος μου εξ αρχης εκει. Με το που συζητησα απο κοντα το ενοιωσα οτι κατι δεν παει καλα, οτι προσπαθουσε με καθε τροπο να "με δεσει" για περισσοτερα, αλλα... ειπαμε, λαθος. Εχασα καποια ευρω, τα λαθη γινονται για να μαθαινουμε :)

nikos-Mpacket
07-10-10, 15:18
Δεν υπαρχει περιπτωση παιδια να γραφτει ανοικτα.
Το φορουμ δεν θα μπει σε περιπετειες....

Ο λογος που γραφτηκε το θρεντ ειναι γιατι τελικα πρεπει να ειμαστε συνεχεια alert.

Ηταν λαθος μου εξ αρχης εκει. Με το που συζητησα απο κοντα το ενοιωσα οτι κατι δεν παει καλα, οτι προσπαθουσε με καθε τροπο να "με δεσει" για περισσοτερα, αλλα... ειπαμε, λαθος. Εχασα καποια ευρω, τα λαθη γινονται για να μαθαινουμε :)

Αν ειναι να δημιουργηθει προβλημα παω πασο,αλλα μηπως να βρεθει ενας τροπος να προστατευθουν καποιοι απο το φορουμ που πιθανον να εχουν καταληξει να πανε σε αυτον τον αμπαλο;

Monsta
07-10-10, 15:19
Καλά, πες τώρα την αλήθεια ότι είσαι παράξενος και όλα ΟΚ. :D

Monsta
07-10-10, 15:24
Μα έχει δώσει ένα σωρό hints ο άνθρωπος ρε παιδιά...

Για ξαναδιαβάστε.....



σε γνωστο και με "ονομα" μαγαζι με πραγματι καλα μηχανηματα, για ζυγοσταθμιση - ευθυγραμμιση. Ακριβός, αλλα λεω τι στην ευχη εχει πανακριβα και καλα μηχανηματα ας γινει.....


ενας χοντρος τεχνιτης


πακιστανος


το "αφεντικο" ηταν στο γραφειο και προσπαθουσε να πεισει εναν αλλο πελατη για αλλαγη ελαστικων.....Κατι που ειχε και σε μενα πριν προσπαθησει....


.....


Τα μηχανηματα ειναι εξαιρετικα πραγματι.

Φτηνοι εργατες, αδιαφορια ...

vaspap
28-01-11, 09:07
Γνωριζεται οτι στα BMW μας οι ευθυγραμμιση πρεπει να γινεται με επιπλεον κιλα???
Οταν δουλευα σε ενα τετοιο μαγαζι, ειχαμε βαριδια και τεντοτηρες, για να τραβαμε το αμαξι απο κατω,ή μπαιναμε 3 και 4 ατομα.

Και υπαρχει και ειδικο βιβλιο που αναφερει ποσα κιλα διαφορετικα σε καθε τυπο αμαξιου πρεπει να προστεθουν επιπλεον.
π.χ
θυμαμαι το 525 ε39 θελει οδηγο, συνοδηγο (75κιλα εκαστως) και 80 κιλα στο πορτ παγκαζ, για να γινει σωστα η ευθυγραμιση,
Μιας και η ευθυγραμιση δεν αφορα μονο την ευθεια των τροχων, αλλα την καμπερ, καστερ, συγκλιση, αποκλιση.

Ελαχιστη ειναι αυτοι που το εφαρμοζουν.

GEORGE316
28-01-11, 10:08
αυτο παλι πρωτη φορα το ακουω.....γιαυτο οταν περασακτεο πηγα την προηγουμενη για ευθυγραμμιση.οταν περασα μου λεει ο τεχνικος οτι εχω μια μικρη αποκλιση αλλα δεν ειναι τιποτα γιατι ειναι πισωκινητο...
του ειπα εχθες το εκανα ευθυγραμμισησ και πηγαινω σαν κοτα και σαν μεθυσμενος για να αποφευγω λακκουβες...μαλλον γιαυτο εχει τοσες αποκλισεις

Christos 330
28-01-11, 11:51
Τα μηχανηματα ειναι εξαιρετικα πραγματι.

Αλλα το μυαλο μονο στη "κονομα".....

Φτηνοι εργατες, αδιαφορια μολις "κλεισει η δουλεια", σιγα μη ξαναπηγαινα....

Μην κοιτας ρε κωστα οθονη tft και γυαλισμενα μηχανηματα . . .

Ολες μα ολες η ζυγοσταθμισεις κανουν την ιδια δουλεια (προσφατα αλλαξα

σε μενα) . . .

Ειδες πως το λες ; ; ; Το μυαλο στην κονομα . . .

Ας ειχε ενα ποιο χαλαρο μηχανημα λιγοτερο γυαλισμενο και ας εκανε ποιο

υπευθηνη δουλεια . . .

Vassilis ///M
10-10-12, 18:44
Γνωριζεται οτι στα BMW μας οι ευθυγραμμιση πρεπει να γινεται με επιπλεον κιλα???
Οταν δουλευα σε ενα τετοιο μαγαζι, ειχαμε βαριδια και τεντοτηρες, για να τραβαμε το αμαξι απο κατω,ή μπαιναμε 3 και 4 ατομα.

Και υπαρχει και ειδικο βιβλιο που αναφερει ποσα κιλα διαφορετικα σε καθε τυπο αμαξιου πρεπει να προστεθουν επιπλεον.
π.χ
θυμαμαι το 525 ε39 θελει οδηγο, συνοδηγο (75κιλα εκαστως) και 80 κιλα στο πορτ παγκαζ, για να γινει σωστα η ευθυγραμιση,
Μιας και η ευθυγραμιση δεν αφορα μονο την ευθεια των τροχων, αλλα την καμπερ, καστερ, συγκλιση, αποκλιση.

Ελαχιστη ειναι αυτοι που το εφαρμοζουν.

Επαναφέρω το θέμα μιας και με ενδιαφέρει άμεσα...
Ισχύει κάτι τέτοιο με το παναπάνω βάρος????
Τo ίδιο ακριβώς άκουσα πριν κανα χρόνο απο μηχανικό της ΒΜW....
Ισχύει????

doctore
10-10-12, 19:57
Ισχύει.
Για παράδειγμα το Μ3 θέλει 68 kg σε κάθε μπροστινό κάθισμα,
14 kg στο πορτ-μπαγκαζ και φούλ γεμάτο βενζίνη.
Το PC του ευθυγραμμισά θα πρέπει να τα έχει για κάθε μοντέλο.

Samaro
10-10-12, 20:17
Ισχύει.
Για παράδειγμα το Μ3 θέλει 68 kg σε κάθε μπροστινό κάθισμα,
14 kg στο πορτ-μπαγκαζ και φούλ γεμάτο βενζίνη.
Το PC του ευθυγραμμισά θα πρέπει να τα έχει για κάθε μοντέλο.
Επειδή το θέμα αυτό ειναι ακρως ενδιαφέρον, προτείνω να ανέβει χωριστά και να εμπλουτιστεί με επι πλέον πληροφορίες, αν είναι εφικτό, για κάθε μοντέλο. thumb

trueno
10-10-12, 20:43
Επειδή το θέμα αυτό ειναι ακρως ενδιαφέρον, προτείνω να ανέβει χωριστά και να εμπλουτιστεί με επι πλέον πληροφορίες, αν είναι εφικτό, για κάθε μοντέλο. thumb

+1000000

fanisk
11-10-12, 00:16
Μπορουμε να βρουμε τα κιλα για Ζ4 Ε85?

zografias
11-10-12, 01:14
Γνωριζεται οτι στα BMW μας οι ευθυγραμμιση πρεπει να γινεται με επιπλεον κιλα???
Οταν δουλευα σε ενα τετοιο μαγαζι, ειχαμε βαριδια και τεντοτηρες, για να τραβαμε το αμαξι απο κατω,ή μπαιναμε 3 και 4 ατομα.

Και υπαρχει και ειδικο βιβλιο που αναφερει ποσα κιλα διαφορετικα σε καθε τυπο αμαξιου πρεπει να προστεθουν επιπλεον.
π.χ
θυμαμαι το 525 ε39 θελει οδηγο, συνοδηγο (75κιλα εκαστως) και 80 κιλα στο πορτ παγκαζ, για να γινει σωστα η ευθυγραμιση,
Μιας και η ευθυγραμιση δεν αφορα μονο την ευθεια των τροχων, αλλα την καμπερ, καστερ, συγκλιση, αποκλιση.

Ελαχιστη ειναι αυτοι που το εφαρμοζουν.


Μιας και ήσουν μέσα σε αυτά και το γνωρίζεις το θέμα, ξέρεις τι θέλει το Ζ3 μας???

Ermhs
11-10-12, 04:11
Δεν χρειαζονται κιλα πλεον ουτε τεντοτηρες εαν τα pc εχουν περασμενες τις τιμες για το καθε μοντελο. Ειναι ηδη υπολογισμενα τα κιλα στο προγραμμα.


Sent from my iPhone using Tapatalk

m-power_01
11-10-12, 05:33
Δεν χρειαζονται κιλα πλεον ουτε τεντοτηρες εαν τα pc εχουν περασμενες τις τιμες για το καθε μοντελο. Ειναι ηδη υπολογισμενα τα κιλα στο προγραμμα.


Sent from my iPhone using Tapatalk

Φίλε μου είσαι και σωστός και λάθος .
Οπως είπα και στο άλλο θρεντ τα κιλά είναι για να έρθει το αυτοκίνητο στο ύψος που πρέπει . Δεν είναι στάνταρ τα κιλά ... Μια υπόδειξη γίνεται .
Αυτό δεν σηκώνει αμφισβήτηση.

Το σωστό της υπόθεσης είναι ότι σε μεγάλο ποσοστό των αυτοκινήτων δεν έχει νόημα. Τι νόημα έχει αν τα λάστιχα είναι ξεφουσκωτα, αν οι ζάντες είναι ρεπλικες με οφσετ αλλα , αν φοράει ανάρτηση με χαμηλωμα 4 πόντους αν αν αν

Στην τελική αυτήν την όποια διαφορά μπορεί να υπάρξει πρέπει να είναι και σε θέση να την καταλάβει ο οδηγός. Αν είναι σε θέση να την καταλάβει μάλλον με 2-3 ευθυγραμμισεις θα το στήσει "καλύτερα" για εκείνον και μόνο .

NickM3CS
11-10-12, 11:09
Πριν λιγο καιρο (σχεδον μηνας) ειχα παει σε γνωστο και με "ονομα" μαγαζι με πραγματι καλα μηχανηματα, για ζυγοσταθμιση - ευθυγραμμιση. Ακριβός, αλλα λεω τι στην ευχη εχει πανακριβα και καλα μηχανηματα ας γινει.....

Εμπειρίες:

1. Ζυγοσταθμιση:
Ειδαμε ότι οι ζαντες ήθελαν λίγο ισιωμα. Πολυ λίγο.
Ρωταω: Μια και ειναι λιγο το θεμα που εχουν, εστω οτι προχωραμε στη ζυγοσταθμιση, θα διορθωθει μονο με τα βαριδακια το ελαχιστο τρεμουλο που εχω ή να προηγηθει πρωτα το ισιωμα? Απάντηση του: Βεβαίως, αλλά καποια στιγμη στο μελλον να τις ισιωσουμε.

ΟΚ λεω, και για το ισιωμα οταν το αποφασισω πόσο θελεις?
Απάντηση: 200 ευρω :shok: (με ξαναχρεωση βεβαια στη ζυγοσταθμιση), και δεν τις κανω εγω θα τις στειλουμε σε πολυ καλο που ξερω κλπ κλπ

Αποτέλεσμα: Εγινε χειροτερο το τρέμουλο, και βεβαια χτες πηγα μονος μου σε αυτον που θα τις εστελνε για ισιωμα, εδωσα 100 ευρω για ολα και ειμαι μια χαρα πλέον.


2. Ευθυγραμμιση:
Αφου ενας χοντρος τεχνιτης που εχει εφτιαξε τις πισω, κοιταει και μπροστα και διορθωνει μονο την αριστερη. Η δεξια ηταν στο οριο.
Λεω τι ετσι θα το αφησεις? Απαντηση: ναι μωρε σιγα στο οριο ειναι μια χαρα. Του λεω τι λες ρε φιλε εισαι καλα? :ranting2: Το φτιαξε με το ζορι....

Ο πακιστανος μπαινει στη θεση του οδηγου να βασταει το τιμονι ευθεια με τα βρωμικα χερια του απο τις ροδες και μου κανει το δερματινο τιμονι χαλια.:ranting2:

Και φευγει...ετσι σαν να μην τρεχει τιποτε. Βαζω τις φωνες, και τοτε μονο παει να το καθαρισει με ....αζαξ.....Ακομη τρεχει απο τις φωνες....
Τρελαθηκα...:ranting2: .Καθαριζα μετα στο σπιτι μια ωρα με τα ειδικα καθαριστικα του δερματος και προστασια κλπ κλπ

3. Το κερασακι:
Παει ο χοντρος να βαλει στο πορτμπαγκάζ το καρυδακι ασφαλειας των τροχων και σπαει ενα πλαστικο πυρακι απο αυτα που βαστανε την ταπετσαρια. :ranting2: Δεν ειναι το κοστος βεβαια, αλλα η γαιδουρια. Μου λεει το "αφεντικο": Αυριο θα σου εχω καινουργιο. Ναι σωθηκα....Το αυριο αυτο, ακομη δεν εχει ερθει....

Ολη την ωρα των εργασιων το "αφεντικο" ηταν στο γραφειο και προσπαθουσε να πεισει εναν αλλο πελατη για αλλαγη ελαστικων.....Κατι που ειχε και σε μενα πριν προσπαθησει....


Αυτα για να προσεχουμε.....

Κωνσταντινε, στειλε σε παρακαλω με πμ το μαγαζι!

Kostas_1
11-10-12, 11:11
Κωνσταντινε, στειλε σε παρακαλω με πμ το μαγαζι!

Ειναι παλια ιστορια πλεον Νικο. Εχουν περασει 2 χρονια και δεν ισχυει πια

gupakos
11-10-12, 12:51
Ειναι παλια ιστορια πλεον Νικο. Εχουν περασει 2 χρονια και δεν ισχυει πια

Δηλαδή είναι πιο σωστός τώρα; Γιατί αν λέμε τον ίδιο, επί της Μεσογείων, και πριν ένα χρόνο έτσι ήταν.

Kostas_1
11-10-12, 12:52
Δηλαδή είναι πιο σωστός τώρα; Γιατί αν λέμε τον ίδιο, επί της Μεσογείων, και πριν ένα χρόνο έτσι ήταν.

Ναι. Πηγα για αλλη δουλεια και ηταν ΟΚ

gupakos
11-10-12, 14:37
Ναι. Πηγα για αλλη δουλεια και ηταν ΟΚ

Προσωπική άποψη πάντα: επειδή για τον συγκεκριμένο έχουν ακουστεί γενικώς αρνητικά σχόλια σε τουλάχιστον άλλα 2 φόρουμ, θα έλεγα ότι οι γενικώς αρνητικές κριτικές, που είναι και ο κανόνας, δεν μπορούν να εξισορροπηθούν από μία ουδέτερη ή (ακόμα και) θετική εμπειρία.

BabisStinson
17-10-12, 10:32
Παιδιά για ευθυγράμμιση στην Αθήνα ποιο συνεργείο προτείνετε?
Ειδικά αν είναι προς νότια ή δυτικά προάστεια ακόμα καλύτερα.
Ευχαριστώ.

S8N
17-10-12, 11:09
Μόνο Νότια ή Δυτικά προάστια δεν είναι, αλλά στα γράφω...

Είχα κάνει τελευταία φορά πριν ένα χρόνο στο Ε60 σ' αυτόν κι έμεινα πολύ ευχαριστημένος:

https://www.wheelpower.gr/

Επίσης εξαιρετικός ο Μαμάς στα σύνορα Γέρακα-Βριλλησίων:

https://www.xo.gr/profile/profile-904550898/el/

Παλαιότερα είχα δοκιμάσει σε γνωστό και μη εξαιρετέο στα Δυτικά προάστια και το αμάξι (Golf) έβγαζε παντού μούτρα, το δε τιμόνι κοίταζε αλλού γι' αλλού. Υποτίθεται ότι ήταν μαιτρ του είδους αλλά απεδείχθη Ελληνάρας.

BabisStinson
17-10-12, 11:20
Ευχαριστώ για την απάντηση, τον Χατζηγεωργίου σκεφτόμουν κι εγώ, από άλλα σχόλια που διάβασα στο forum, συν ότι είχα μείνει πολύ ευχαριστημένος από την δουλειά που γίνεται με τα μηχανήματα της Hunter σε αντίστοιχο συνεργείο στην Πάτρα.

Κάπου είχε πάρει το μάτι μου πολύ καλά σχόλια και για κάποιον Πουπάκη?

m-power_01
17-10-12, 12:10
Ευχαριστώ για την απάντηση, τον Χατζηγεωργίου σκεφτόμουν κι εγώ, από άλλα σχόλια που διάβασα στο forum, συν ότι είχα μείνει πολύ ευχαριστημένος από την δουλειά που γίνεται με τα μηχανήματα της Hunter σε αντίστοιχο συνεργείο στην Πάτρα.

Κάπου είχε πάρει το μάτι μου πολύ καλά σχόλια και για κάποιον Πουπάκη?

Κοτσόπουλος στην Πάτρα ;;;
Πολυ καλο παιδί ο Νίκος και καλός μάστορας!

Hunter έχει και στους αγίους αναργυρους.
Μην τρελενεσαι όμως και τα gorghi μια χαρα δουλειά κάνουν.

BabisStinson
17-10-12, 12:27
Κοτσόπουλος στην Πάτρα ;;;
Πολυ καλο παιδί ο Νίκος και καλός μάστορας!

Hunter έχει και στους αγίους αναργυρους.
Μην τρελενεσαι όμως και τα gorghi μια χαρα δουλειά κάνουν.

Ναι, στον Νίκο..! thumb
Πολύ καλός στην δουλειά του, όντως.

gupakos
17-10-12, 14:05
Ευχαριστώ για την απάντηση, τον Χατζηγεωργίου σκεφτόμουν κι εγώ, από άλλα σχόλια που διάβασα στο forum

Αν διαβάσεις αυτό το ποστ (και ειδικά το πρώτο-πρώτο μήνυμα) θα προσέξεις ότι οι γνώμες μάλλον δεν είναι θετικές. Δέχομαι ότι μπορούν να υπάρξουν και τυχαία αρνητικές εμπειρίες, αλλά αν αυτές επαναλαμβάνονται (που προκύπτει από άλλες γνώμες που κατατίθονται αργότερα μεσα στο ποστ) οφείλουμε να τις λαμβάνουμε σοβαρά υπόψη.

Εγώ πάντως θα πρότεινα το Διονυσόπουλο στο Νέο Κόσμο (κοντά στο μετρό του Αγ. Ιωάννη). Έχω πάει με μία Ζ3 δύο φορές για ευθυγράμμιση και σινεμπλόκ και έχω εξυπηρετηθεί άψογα από τον κ. Παναγιώτη.

https://www.dionysopoulos.gr/

Κωνσταντίνος

Kostas_1
17-10-12, 14:31
Ειναι παλια ιστορια πλεον Νικο. Εχουν περασει 2 χρονια και δεν ισχυει πια


Δηλαδή είναι πιο σωστός τώρα; Γιατί αν λέμε τον ίδιο, επί της Μεσογείων, και πριν ένα χρόνο έτσι ήταν.


Ναι. Πηγα για αλλη δουλεια και ηταν ΟΚ

Κωνσταντινε οπως εγραψα και παραπανω εχουν περασει 2 χρονια απο τοτε, εχουν αλλαξει τα πραγματα, και θα ελεγα οτι προσφατα ειχα πολυ θετικη εμπειρια.

ghost-rider
17-10-12, 17:02
Ναι, στον Νίκο..! thumb
Πολύ καλός στην δουλειά του, όντως.

O Νικος στην Πατρα ειναι και υπεροχος ανθρωπος και γνωριζει το αντικειμενο και εχει πολυ καλα μηχανηματα και ειναι και bmwδακιας!

Συνισταται με τα μπουνια σε οσους ειναι κοντα:original:

gupakos
17-10-12, 17:57
Κωνσταντινε οπως εγραψα και παραπανω εχουν περασει 2 χρονια απο τοτε, εχουν αλλαξει τα πραγματα, και θα ελεγα οτι προσφατα ειχα πολυ θετικη εμπειρια.

Ναι, το κατάλαβα, αλλά έχω και προσωπική (αρνητική) άποψη, και άλλοι έχουν αρνητική άποψη (και σε αυτό το φόρουμ και αλλού) και (κατά τη γνώμη μου) θα χρειαστούν αρκετές θετικές εμπειρίες για να μετριαστούν οι αρνητικές εντυπώσεις.

Μπορεί το μαγαζί πράγματι να 'έφτιαξε' τώρα, αλλά εγώ προσωπικά δεν θα ξαναπήγαινα σε ένα μαγαζί από όπου έμεινα δυσαρεστημένος, ιδιαίτερα μάλιστα όταν το μαγαζί παραμένει υπό τον ίδιο ιδιοκτήτη.

Από εκεί και πέρα ο καθένας κάνει τις επιλογές του.

leo328
18-10-12, 07:55
κανεις αποψη για πουπακη στο μενιδι στην αττικη οδο?2-3 φορες εχω μεινει αρκετα ικανοποιημενος.ηθελα να ακουσω και αλλες γνωμες αν καποιος εχει παει....:thumbsup:

BabisStinson
18-10-12, 08:38
O Νικος στην Πατρα ειναι και υπεροχος ανθρωπος και γνωριζει το αντικειμενο και εχει πολυ καλα μηχανηματα και ειναι και bmwδακιας!


Μιας και βρίσκομαι Πάτρα αυτές τις ημέρες ίσως κάνω εδώ την ευθυγράμμιση που σκεφτόμουν, οπότε μάλλον θα πέσει επίσκεψη στον Νίκο.. thumb


κανεις αποψη για πουπακη στο μενιδι στην αττικη οδο?2-3 φορες εχω μεινει αρκετα ικανοποιημενος.ηθελα να ακουσω και αλλες γνωμες αν καποιος εχει παει....:thumbsup:

Κι εγώ περιμένω σχόλια για τον συγκεκριμένο, γιατί κάπου είχε πάρει το μάτι μου καλά λόγια, αλλά δεν θυμάμαι πού ακριβώς..

Bitz
18-10-12, 09:29
Μόνο Νότια ή Δυτικά προάστια δεν είναι, αλλά στα γράφω...

Είχα κάνει τελευταία φορά πριν ένα χρόνο στο Ε60 σ' αυτόν κι έμεινα πολύ ευχαριστημένος:

https://www.wheelpower.gr/

Επίσης εξαιρετικός ο Μαμάς στα σύνορα Γέρακα-Βριλλησίων:

https://www.xo.gr/profile/profile-904550898/el/

Παλαιότερα είχα δοκιμάσει σε γνωστό και μη εξαιρετέο στα Δυτικά προάστια και το αμάξι (Golf) έβγαζε παντού μούτρα, το δε τιμόνι κοίταζε αλλού γι' αλλού. Υποτίθεται ότι ήταν μαιτρ του είδους αλλά απεδείχθη Ελληνάρας.

Δυτικα προαστια που; στειλε π.μ:original:

doctore
18-10-12, 11:25
κανεις αποψη για πουπακη στο μενιδι στην αττικη οδο?2-3 φορες εχω μεινει αρκετα ικανοποιημενος.ηθελα να ακουσω και αλλες γνωμες αν καποιος εχει παει....:thumbsup:

Έχω πάει 4 φορές και έχω μείνει πολύ ευχαριστημένος :thumbsup:

STREETRACING
18-10-12, 13:44
Παιδιά για ευθυγράμμιση στην Αθήνα ποιο συνεργείο προτείνετε?
Ειδικά αν είναι προς νότια ή δυτικά προάστεια ακόμα καλύτερα.
Ευχαριστώ.

εγω ειμαι ευχαριστημενος απο το
πετρομελιδη κατεβαινοντασ τις πλατειες τησ ηλιουπολης κ βγαινεις βουλιαγμενης δεξια 30 μετρα πριν το φαναρι

xxxristos
07-01-13, 18:59
Προσωπική άποψη πάντα: επειδή για τον συγκεκριμένο έχουν ακουστεί γενικώς αρνητικά σχόλια σε τουλάχιστον άλλα 2 φόρουμ, θα έλεγα ότι οι γενικώς αρνητικές κριτικές, που είναι και ο κανόνας, δεν μπορούν να εξισορροπηθούν από μία ουδέτερη ή (ακόμα και) θετική εμπειρία.

Σωστός! Η πετσινιά πάει μπήκε!

Stamatis
08-01-13, 08:40
Ποση τεχνη και μαστορια χρειαζεται να βαλεις 4 βεργες σε 4 ροδες και μετα να σφιξεις 4 βιδες συμφωνα με το τι βλεπεις σε μια οθονη?

Τι δεν νοιωθω?

Bitz
08-01-13, 09:11
Ποση τεχνη;;;;.......σιγουρα περισσοτερη απο οση χρειαζεται αταν τοποθετεις αμορτισερ και ξεχνας να βαλεις ροδελες στις βιδες.Μου εφυγε το πισω αμορτισερ εν΄κινηση....ευτυχως με λιγα χιλιομετρα περιπου 50.
Αν αυτο ειχε συμβει με καμια 200αρα στην εθνικη θα εγραφα εδω σημερα;;:original:

Bitz
08-01-13, 09:13
Εδω και η φωτο16821

Thomelef
08-01-13, 09:52
καλός και ο μάστορας, αλλά οι μεγαλύτεροι ξευτίλες είναι αυτοί της μπιλστάιν. μα τελείως ξευτίλες. βάλτε ρε μλκς ένα μεγαλύτερο παξιμάδι στην βίδα, ή βάλτε 2 ροδέλες μέσα στο πακέτο. έλεος πια.

το ίδιο έπαθε και ο πάιλοτ στην πίστα, και δόξα το θεό δεν το έφυγε καμμιά ανάρτηση πο την θέση. μέχρι τη μέση είχαν βγεί.

γελοίοι...πουλάνε υποτίθεται και ποιότητα.

chrisgiapz3
08-01-13, 10:25
Σοβαρά τώρα παίζουν τέτοια σκηνικά?
Να ψαχτώ που έχω bilstein??
:shok::shok::shok:

Thomelef
08-01-13, 11:29
καλού κακού, κάνε έναν κόπο και τσέκαρε απο κάτω τις πίσω μπουκάλες. δες αν έχουν τοποθετηθεί ροδέλες, μην έχεις καμμιά δυσάρεστη έκπληξη.

Bitz
08-01-13, 12:20
Και εγω νομιζα οτι μονο σε εμενα εγινε αυτο...ποσα 46αρια απο εδω μεσα φορανε μπιλσταιν;...μηπως με την ευκαιρια αυτη να ψαχτουνε ολοι;
Μηπως να ανεβαινε θεμα με τιτλο ας πουμε....μπιλσταιν καντε ελεγχο εχει γινει μ@λ@κια;:original:

Thomelef
08-01-13, 12:37
η μ@λ@κί@ πλέον είναι στα συνεργεία που δεν περνάν ροδέλες, μιας και όλοι έχουν περάσει τέτοια αμορτισέρ ουκ ολίγα τόσα χρόνια. η συγκεκριμένη μάρκα είναι νο1 σε προτίμηση για τον κόσμο που βάζει άφτερ μάρκετ ανάρτηση σε γερμανικό αμάξι.

για την ίδια την μπιλστάιν, είναι απλά ξευτίλα που σε μια ανάρτηση που μπορεί να φτάσει και ενάμιση χιλιάρικο, να μην δίνουν δυο ροδέλες. είναι θέμα ασφάλειας για τους επιβαίνοντες ενός οχήματος που φοράει μια ανάρτηση τους, και πρέπει να λαμβάνουν υπόψιν τους ακόμα και το γεγονός ότι αυτός που τις περνάει μπορεί να είναι καθυστερημένος και δεν τον κόβει να βάλει ροδέλες, ή να έχουν υπόψιν, ότι ακόμα και να το έχει υπόψιν ο εφαρμοστής, μπορεί για οποιονδήποτε λόγο να αφαιρεθεί και να ξεχάσει να τις βάλει αν δεν υπάρχουν στην συσκευασία.

είναι τελείως αδικαιολόγητο και απο τις δυο πλευρές. και απο τον κατασκευαστή, και απο τον εφαρμοστή να προκληθεί ατύχημα απο κάτι τόσο γελοίο, όπως 2 ροδέλες μηδενικού κόστους.

manos///3
08-01-13, 15:01
Aν θελετε ροδελες να βγαλω απο το δικο μου...ολο και κατι θα εχω :whistle:

Γιωργο μου χρωστας 2 ροδελες :th_Laie_67-1:

Kostas Maras
08-01-13, 15:22
Ένα πμ και σ'εμένα, γιατί είναι στα άμεσα σχέδια αλλαγή ελαστικών-ευθυγράμμιση-ζυγοστάθμιση και είχα κάποιο μαγαζί στο νου μου με σύγχρονα μηχανήματα (στα βόρεια συγκεκριμένα) σαν αυτό που ανέφερες και έχει αρχίσει να με τρώει!

:thanks:

....ελατε παιδια οπως λεμε για τον καλό να λεμε και τον κακό.....επωνυμα-δημοσια!

Stathis
09-01-13, 20:18
επωνυμα μπορει καποιος να κανει αρνητικη κριτικη εφοσον ειναι κι αυτος επωνυμος.
αρα βαζει κατω απο την εμπειρια του ονομα, διευθυνση, σταθερο τηλεφωνο και τη δημοσιευει.
ολα αυτα ειναι γραμμενα στους κανονες.
αν κανατε τον κοπο να τους διαβασετε θα τα ξερατε.

spar@
09-01-13, 20:21
και με τις ροδελες λυνει και φευγουν....
και μενα μου εχουν φυγει και στο 106,punto κλπ...
οποιος ειναι μερακλης βαζει γκροβερακια και loctite!

zaharias
07-04-14, 15:36
Ερωτηση σχετικη με το θεμα, για να μην ανοιγω αλλο..

Εκανα ευθυγραμμιση στο αμαξι οταν εβαλα πισω τη γεφυρα/διαφορικο Μ3 και τοτε φορουσα τις 17αρες Μ πακ..

Τωρα που εχω βαλει τις 18αρες παλι, πρεπει να ΞΑΝΑκανω ευθυγραμμιση..??

fanisk
07-04-14, 15:47
Ερωτηση σχετικη με το θεμα, για να μην ανοιγω αλλο..

Εκανα ευθυγραμμιση στο αμαξι οταν εβαλα πισω τη γεφυρα/διαφορικο Μ3 και τοτε φορουσα τις 17αρες Μ πακ..

Τωρα που εχω βαλει τις 18αρες παλι, πρεπει να ΞΑΝΑκανω ευθυγραμμιση..??

Δεν ειναι απαραιτητο Ζαχαρια αν αλλαξες μονο ζαντες. Αστο να περασει καιρος αφου καποια στιγμη θα βγει εκτος οριων και κανεις τοτε.

Vassilis ///M
11-04-14, 16:43
Ισχύει.
Για παράδειγμα το Μ3 θέλει 68 kg σε κάθε μπροστινό κάθισμα,
14 kg στο πορτ-μπαγκαζ και φούλ γεμάτο βενζίνη.
Το PC του ευθυγραμμισά θα πρέπει να τα έχει για κάθε μοντέλο.


Επειδή το θέμα αυτό ειναι ακρως ενδιαφέρον, προτείνω να ανέβει χωριστά και να εμπλουτιστεί με επι πλέον πληροφορίες, αν είναι εφικτό, για κάθε μοντέλο. thumb

Τελικά τα κιλά παίζουν ρόλο στην ευθυγράμμιση????
Και αν ΝΑΙ τότε έχουμε κάποιο link με τις αναλογίες κιλών σε Ε46????

fanisk
11-04-14, 19:04
Καλα μη τρελαινεστε, αριστη ευθυγραμμιση δεν θα δειτε ποτε. Γιατι το μηχανημα δεν μετραει σωστα, γιατι η ασφαλτος στο ενα σημειο ειναι καλη, στο αλλο εχει μια λακουβιτσα και στο επομενο εναν ταφο, γιατι ειστε με 1/4 βενζινη αντι για 4/4, γιατι στη μια βολτα εχετε τον 120 κιλα φιλο μεσα και στην επομενη τη κοπελα σας που ειναι 55 κλπ.

tokiko
11-04-14, 21:14
Καλα μη τρελαινεστε, αριστη ευθυγραμμιση δεν θα δειτε ποτε. Γιατι το μηχανημα δεν μετραει σωστα, γιατι η ασφαλτος στο ενα σημειο ειναι καλη, στο αλλο εχει μια λακουβιτσα και στο επομενο εναν ταφο, γιατι ειστε με 1/4 βενζινη αντι για 4/4, γιατι στη μια βολτα εχετε τον 120 κιλα φιλο μεσα και στην επομενη τη κοπελα σας που ειναι 55 κλπ.

Όπως επίσης κάποια ανάρτηση να είναι πεσμένη συν ότι καμία ευθυγράμμιση δεν αντικαθιστά την εργοστασιακήthumb