PDA

Επιστροφή στο Forum : Φάκελος Ζ3



KalpasM3
07-10-10, 07:34
Καλημέρα σας!Με αυτό το μήνυμα μου ανοίγω ένα θέμα αρκετά σοβαρό για μένα.
Θέλω οποσδήποτε να αγοράσω Ζ.Mία λύση είναι σίγουρα και η Ζ3.Θα θελα όμως την βοήθεια σας.Συγκεκριμένα τι χρονολογία να ψάξω και με πιο κωδικό ειναι το καλύτερο μοτέρ.Και επεδή 8έλω να το βελτιώσω σαν τρελός τι λύσεις υπάρχουν και πια είναι η καλύτερη.Αυτά προς το παρόν.Σας ευχαριστώ!

Vasilis
07-10-10, 07:49
καλη σου μερα φιλε...


:viannen_01:...καλη διαμονη κ καλα ποσταρισματα!


ευχομαι να βρεις τις απαντησεις που ζητας απο τους ειδημονες του φορουμ στα Ζ!

Αυτο που μπορω να πω μετα βεβαιοτητας ειναι οτι φιλος-συμφορουμιτης απο εδω μεσα αναγκαζεται να δωσει την αγαπημενη του Ζ η οποια ειναι ...ΧΑΡΤΙ!

Ωστοσο κανε λιγο υπομονη να λαβεις κ τις απαντησεις που θες για να σε βοηθησουν στην αποφαση σου!

Καλη συνεχεια!

KalpasM3
07-10-10, 08:13
Ευχαριστώ πολύ για το καλοσώρισμα!! Και εγώ με την σειρά μου εύχομαι τα καλύτερα.Η βοήθεια όλης της παρέας θα είναι σίγουρα πολύτιμη!!

Kostas_1
07-10-10, 08:24
Καλως ηρθες - (καιρος ηταν?)

1. Από μοτερ 2.2 και πάνω (Μ52 - Μ54).
2. Βελτίωση = ESS. Ολα τα αλλα ειναι για να πετας λεφτα μεχρι να βαλεις τελικα Κομπρεσορα.

3. Να παρεις το Ζ3 που πουλαει ο Δημητρης (Ζ3 2.2) λόγω αφιξης μωρου εντος ολιγου. Εξαιρετικο αυτοκινητο και πολυ προσεγμενο.

paganis
07-10-10, 09:04
αν θες οπωσδηποτε ζ3...τοτε θα πας ητε για φεηςλιφτ...ητε για ζ3μ αν τα σηκωνει η τσεπη σου! τα φεηςλιφτ βγηκαν μετα το 2000...και εχουν αρκετες διαφορες με το απερχομενο μοντελο...! εχουν διαφορετικο πισω μερος...αλλο μοτερ στα τετρακυλιδρα...και διαφορετικη κονσολα.. και ειναι σαφεστατα πιο ομορφα! αν οπως λες θα ασχοληθεις με την βελτιωση του..τοτε θα προτεινα να πας κατευθειαν σε ενα εξακυλινδρο..κατα προτιμηση απο 2,2 και πανω...και βελτιστη λυση καποιο με 3λιτρο μοτερ επανω! να κοιταξεις επισης να εχει το μ πακ...πανω (σαλονι λουκ ζ3μ , μπαρες προστασιας , τιμονι ζ3μ και προφυλακτηρα)...αν δεν τα εχει σιγουρα καποια στιγμη θα τα πληρωσεις για να μπουν ...και κοστιζουν αρκετα( το εκανα αυτο το λαθος)..! μια ακομα προταση,..να αποφυγεις χρωματα ..οπως μαυρο και αλλα σκουρα..μιας και δειχνει αρκετα μικροτερο και χωρις καμπυλες...ιδανικο χρωμα για μενα...το μπλε ηλεκτρικ...και το ατλαντα μπλου( αρκετα σπανιο σε φεηςλιφτ). κατι τελευταιο...οπως ανεφεραν και πριν...o συμφορουμιτης z3 2.2 ...εχει ενα τελεια διατηρημενο ...και πρεπει να το αποχωριστει (λογω του ευχαριστου γεγονοτος της ελευσης μιας μπεμπας)...δες το και σιγουρα δεν θα βρεις ξεγαδι...αν παλι θες κατι βελτιωμενο και ετοιμο(μιλαμε για πολλα αλογα)..νομιζω οτι και ο deepblue..εχει σκεψεις να το δωσει για κατι δυνατοτερο...

gnx
07-10-10, 09:26
Ολα εξαρτωνται απο το ποσα λεφτα δίνεις.

Το καλυτερο Ζ3 που κυκλοφορεί ειναι αυτο του ζ3 2.2

Εαν μπορούσα κάτι πιό ακριβό, θα κοιτούσα σοβαρά αυτό:

https://www.car.gr/classifieds/cars/view/900450/

dimis_gr
07-10-10, 11:24
Για να κάνεις βελτιώσεις για μηχανικές εννοώ θα πρέπει να κοιτάξεις σίγουρα από 2000cc και πάνω. Αλλιώς αν δεν πας σε 6κύλινδρο και πάρεις 1,8 ή 1,9 θα πετάξεις πολλά λεφτά και θα πάρεις ελάχιστα άλογα. Καλό θα ήταν β'εβαια να αναφέρεις και σε τι buget κινέισαι όπως και αν θες 2000cc++ κυβικά ώστε να υπάρχει μια βάση

VanVIC
07-10-10, 13:06
Αν θές βελτιώσεις, τις θές γαι συγκεκριμένους λόγους...
Για τους "συγκεκριμένους λόγους" καλύτερα να ασχοληθείς βελτιώνοντας ένα εξακύλινδρο Ζ4/προηγούμενο μοντέλο το οποίο πλέον βρίσκεις σε πολυ καλές τιμές.
Το πάτημα του Ζ4 (για τους "συγκεκριμένους λόγους" είναι έτη φωτός μπροστά απο το Ζ3.

Ασχολήσου με το Ζ3 μόνο αν σου αρέσει πολύ σαν σχεδιασμός.

KalpasM3
07-10-10, 22:11
Για να κάνεις βελτιώσεις για μηχανικές εννοώ θα πρέπει να κοιτάξεις σίγουρα από 2000cc και πάνω. Αλλιώς αν δεν πας σε 6κύλινδρο και πάρεις 1,8 ή 1,9 θα πετάξεις πολλά λεφτά και θα πάρεις ελάχιστα άλογα. Καλό θα ήταν β'εβαια να αναφέρεις και σε τι buget κινέισαι όπως και αν θες 2000cc++ κυβικά ώστε να υπάρχει μια βάση


Αν θές βελτιώσεις, τις θές γαι συγκεκριμένους λόγους...
Για τους "συγκεκριμένους λόγους" καλύτερα να ασχοληθείς βελτιώνοντας ένα εξακύλινδρο Ζ4/προηγούμενο μοντέλο το οποίο πλέον βρίσκεις σε πολυ καλές τιμές.
Το πάτημα του Ζ4 (για τους "συγκεκριμένους λόγους" είναι έτη φωτός μπροστά απο το Ζ3.

Ασχολήσου με το Ζ3 μόνο αν σου αρέσει πολύ σαν σχεδιασμός.

Kαταρχάς σας ευχαριστώ για τις άμεσες απαντήσεις σας!Λοιπόν κοιτάζω Ζ3 αφενός γιατί μου αρέσει και αφετέρου γιατί θα είναι αυτοκίνητο για διασκέδαση.Δεν 8α η8ελα να είμαι ειλικρινής να ειναι πάνω από 1900 γιατι 8α είναι το νούμερο 3 αυτοκίνητο στην οικογένεια και δεν λέει.Όχι ακριβώς για το τεκμίριο πλέον αλλά πιο πολύ για την συντήρηση του.Οπότε 8α θέλα κλατι σχετικά προσιτό.

dimis_gr
07-10-10, 22:57
ωραία άρα κοιτάς κάτω από 2000cc. Απο κει και πέρα στα πόσα λεφτά είσα για αγορά, ώστε νε ξέρουμε για το τι μιλάμε...facelift ή profacelift? Αλλά ότι και να ναι 3 επιλογές
profacelift: 1,8 115hp, 1.9is 140+hp
facelift: 1.9 118hp
Αν δεν σκέφτεσαι turbismata και compressores τότε θεωρώ ότι είναι μονόδρομος το is.Αν κάνω λάθος ας με διορθώσουν τα παιδιά

paganis
07-10-10, 23:12
εφοσον λοιπον δεν σκεφτεσαι για πανω απο 1.9...βρες ενα φεηςλιφτ και κινησου προς ρυθμους τουρμπο ή κομπρεσσορα! υπαρχουν συμφορουμιτες που εχουν ακαλουθησει αυτην την οδο...

joseph
08-10-10, 08:36
Ολα εξαρτωνται απο το ποσα λεφτα δίνεις.

Το καλυτερο Ζ3 που κυκλοφορεί ειναι αυτο του ζ3 2.2

Εαν μπορούσα κάτι πιό ακριβό, θα κοιτούσα σοβαρά αυτό:

https://www.car.gr/classifieds/cars/view/900450/

Πολυ ομορφο, αλλα βρε παιδια εχει βαλει το μπροστινο λαστιχο σε αντιθετη φορα?!!!!!!!

KalpasM3
08-10-10, 08:49
ωραία άρα κοιτάς κάτω από 2000cc. Απο κει και πέρα στα πόσα λεφτά είσα για αγορά, ώστε νε ξέρουμε για το τι μιλάμε...facelift ή profacelift? Αλλά ότι και να ναι 3 επιλογές
profacelift: 1,8 115hp, 1.9is 140+hp
facelift: 1.9 118hp
Αν δεν σκέφτεσαι turbismata και compressores τότε θεωρώ ότι είναι μονόδρομος το is.Αν κάνω λάθος ας με διορθώσουν τα παιδιά


εφοσον λοιπον δεν σκεφτεσαι για πανω απο 1.9...βρες ενα φεηςλιφτ και κινησου προς ρυθμους τουρμπο ή κομπρεσσορα! υπαρχουν συμφορουμιτες που εχουν ακαλουθησει αυτην την οδο...

Θα ήθελα να πάρω όποιο ο κινητήρας του βελτιώνεται καλύτερα.Σκέφτομαι και το τούρμισμα και τον κομπρέσορα όποιο έχει καλύτερα αποτελέσματα θα επιλέξω.
Αλήθεια για πόσα άλογα παραπάνω μιλάμε?

Nickolas_s2k
08-10-10, 09:23
Καλησπερα φιλε μου και με το καλο η αγορα του Ζ..Εμενα με μπερδεψες λιγο..Λες οτι δεν θες κυβικα κυριως απο θεμα κοστους συντηρησης....Το τι συντηρηση θελει μια μετατροπη τετοιου ειδους (τουρμπο η κομπρεσσορας) το εχεις σκεφτει? Επιπλεον με βαση τα 1800 κυβικα τουρμπατος μπορεις να δεις ''απροβληματιστα'' 170-180 αλογακια..φυσικα αν θες εσυ μπορεις να το φτασεις και 220 και 250 και δεν ξερω και εγω ποσο με σφυρηλατα μπιελες και γενικα να τα αλλαξεις ολα στο μοτερ..ο φιλος μας z3outofmind μπορει να σε κατατοπισει πολυυυυ καλυτερα!!Γνωμη μου ειναι να βρεις ενα καλο facelift που ειναι και πιο ομορφο με 118 αλογακια η ακομα καλυτερα με 140 και να χαιρεσαι τις βολτες σου διοτι το αμαξι αυτο για βολτες φτιαχτηκε...αν θες αλογα στησιμο κλπ μην παρεις ζ3 καλυτερα

z3 2.2
08-10-10, 09:41
διοτι το αμαξι αυτο για βολτες φτιαχτηκε...αν θες αλογα στησιμο κλπ μην παρεις ζ3 καλυτερα

Νικολακη...εδω θα μου επιτρεψεις να εχω τις αντιρρησεις μου:)
Καθαροαιμο roadster+βουνο=motorsport αγαπητε!!!
Βαλε και το μπλοκε μεσα...τι αλλο θες?

Nickolas_s2k
08-10-10, 10:02
Μητσακο μου δικιο εχεις!!χιχιχ..απλα εγω εννοουσα οτι δεν εχει φτιαχτει το αυτοκινητο για κοντρες(πατημα πλαισιο στησιμο)..δεν ειναι κοντραδικο πως να το κανουμε!Φτιαχτηκε για να μπαινεις μεσα και να απολαμβανεις τις ξεσκεπαστες βολτες(ειτε αργες ειτε γρηγορες)!..το αμαξι αυτο ειναι και για μενα καθαροαιμο roadster+βουνο και η παρνηθα και ο αγιος μερκουριος με ξερουν παρα πολυ καλα τις νυχτες..Εχω και το μπλοκε μεσα..τι αλλο θελω??χαχαχ

KalpasM3
08-10-10, 18:28
Καλησπέρα! Ένα έχω να πώ. Ας όψεται που δεν μπορώ να φιαθέσω παραπάνω χρήματα αλλιώς 8α έπαιρνα την Νέα Ζ4 που είμαι τρελαμένος μαζί της.....Όμως δεν έχω σκοπό να το αφήσω σαν όνειρο αλλά παράλληλα κοιτάζω και εναλλακτική λύση.

beliris
08-10-10, 20:23
Φίλε μου να παρεις το Facelift με κινητήρα m43 1,9 Lt 118 Hp. Είναι η οικονομικότερη και πολύ όμορφη Ζ3!