PDA

Επιστροφή στο Forum : Ανοιγοντας το πορτμπαγκαζ με το.... ποδι!!!



aristent
06-10-10, 17:55
Πολλες φορες με πολλες σακκουλες στα χερια μετα απο ψωνια σε σουπερ μαρκετ και ειδικα μετα απο βροχη που δε λεει να αφησεις τιποτε κατω,ελεγα πως να γινοτανε να ανοιξει με μαγικο τροπο το πορτμπαγκαζ....ενταξει υπαρχει ο τηλεχειρισμος που εχω στο δικο μου οχημα αλλα καποιος παλι θα πρεπει να τον πατησει.....

Φυσικα αυτο που βλεπετε στο παρακατω βιντεο ειναι η νεα 5αρα στεϊσον με εξτρα την λεγομενη comfort access,οπου δεν χρειαζεται να βγαλεις το κλειδι απο την τσεπη σου ακομη και για να μπεις μεσα και να ξεκινησεις το οχημα!!!

Εξτρα-εξτρα λοιπον γκατζετακι το αυτοματο ανοιγμα(το συγκεκριμενο εχει και ηλεκτρ.κλεισιμο οπως θα δειτε)πορτμπαγκαζ.

Ενταξει,δεν ειναι και η ανακαλυψη του αιωνα ,ουτε οτι δεν μπορουμε να ζησουμε χωρις αυτο ,αλλα αξιζει εστω να το δουμε ως ιδεα.....η αποδοχη θα δειξει απο τις παραγγελιες....:whistle:
https://www.youtube.com/watch?v=JGa32ARnY9c&feature=player_embedded#!

NickE60
06-10-10, 18:14
έξυπνο, ξεκλειδώνει όταν το τηλεκοντρολ πλησιάζει το αυτοκίνητο (με comfort access) και ανοίγει με αισθητήρα υπερύθρων με οποιοδήποτε πόδι φυσικά αρκεί το τηλεκοντρόλ να βρίσκεται σε μια μικρή απόσταση από την πίσω πόρτα, πχ στην τσέπη μας. Καλό! Λογικά θα είναι δωρεάν μέσα στο πακέτο του comfort access ή την ηλεκτρική πίσω πόρτα..

halkida116mpack
06-10-10, 18:15
στο δικο μου ειναι κοροιδια γιατι και να πατησεις το κουμπι για το πορτ παγκαζ απλα ξεκλειδωνει ανοιγει αλλα καθεται κατω...παλι θελει το χερακι του...τοτε τι το εβαλαν αυτο το κουμπι?αφου το ιδιο γινεται και με το κουμπι του ξεκλειδωματος...:whistle:

aristent
06-10-10, 18:33
έξυπνο, ξεκλειδώνει όταν το τηλεκοντρολ πλησιάζει το αυτοκίνητο (με comfort access) και ανοίγει με αισθητήρα υπερύθρων με οποιοδήποτε πόδι φυσικά αρκεί το τηλεκοντρόλ να βρίσκεται σε μια μικρή απόσταση από την πίσω πόρτα, πχ στην τσέπη μας. Καλό! Λογικά θα είναι δωρεάν μέσα στο πακέτο του comfort access ή την ηλεκτρική πίσω πόρτα..

Δωρεαν????:shok:το αποκλειω!!!:thumbsup:


στο δικο μου ειναι κοροιδια γιατι και να πατησεις το κουμπι για το πορτ παγκαζ απλα ξεκλειδωνει ανοιγει αλλα καθεται κατω...παλι θελει το χερακι του...τοτε τι το εβαλαν αυτο το κουμπι?αφου το ιδιο γινεται και με το κουμπι του ξεκλειδωματος...:whistle:

Μηπως χρειαζεται καποια ρυθμιση?η δεν το ρισκαρουν μηπως κατα λαθος σε υπογειο παρκινγκ χτυπησει η πισω πορτα ψιλα?

gyiama
06-10-10, 19:22
το ξεκλειδωμα του πορτ μπαγκαζ απ το κουμπι ειναι μονο και μονο για να μην ανοιγεις ολο το αυτοκινητο δλδ ξεκλειδωνεις μονο το πορτμπαγκαζ και παραμενει το αμαξι κλειδωμενο!!!!

ΥΓ αυτο για τον φιλο με halkida116mpak

E60_Arkadia
06-10-10, 23:38
Χαχαχα ωραιο γκατζετακι και ελεγα με τοσα αξεσουαρ που μπορουσες να εχεις στην Ε60 τι νεο θα εβαζαν στην καινουρια.

halkida116mpack
07-10-10, 00:06
το ξεκλειδωμα του πορτ μπαγκαζ απ το κουμπι ειναι μονο και μονο για να μην ανοιγεις ολο το αυτοκινητο δλδ ξεκλειδωνεις μονο το πορτμπαγκαζ και παραμενει το αμαξι κλειδωμενο!!!!

ΥΓ αυτο για τον φιλο με halkida116mpak

δεν ειναι λιγο ακυρο?αφου το βαζεις κανε το να ανοιγει το ριμαδι:th_Laie_67-1:

nfot
07-10-10, 00:22
δεν ειναι λιγο ακυρο?αφου το βαζεις κανε το να ανοιγει το ριμαδι:th_Laie_67-1:

Ακριβως. Ή καντο σωστο ή μη το κανεις καθολου.

nikos-Mpacket
07-10-10, 01:23
Στην Ε60 ανοιγει κανονικα μεχρι απανω με το κουμπι στο κλειδι χωρις να χρειαστει να το ανεβασεις με το χερι.

stratos
07-10-10, 02:27
Στο Ε92 απλά ξεκλειδώνει επίσης. Θα ήθελα να να ανοιγει μέχρι πάνω

Gregory_///M
07-10-10, 08:02
Καλή μαγκιά...προχωράει η τεχνολογία...Στην ΜΒ, C & E class πατάς το κουμπί και ανοίγει μέχρι επάνω!!!

gyiama
07-10-10, 09:12
παντως παιδια καλη η μαγκια(να ανοιγει μεχρι πανω η πορτα μονη της οχι με το ποδι)αλλα η audi το εχει στο Q7απο τοτε που βγηκε(το 2007 βγηκαν αυτα? δεν θυμαμαι) ετυχε να κυκλοφορισω 1 ολοκληρη μερα με ενα τετοιο και εχει ενα σωρο τετοια μπιχλιμπιδια και κουμπακια που κανε διαφορα!!αυτο περα το οτι ανοιγοκλεινε το πορτμπαγκαζ ηλεκτρικα ειχε και ενα αλλο κουμπι που χαμηλωνε και ψηλωνε το αυτοκινητο για να το φορτωνεις πιο ευκολα(ηταν η εκδοση με την αεραναρτηση)ακομα και το ντουλαπακι του συνοδηγου ηλεκτρικα ανοιγε!!!εψαχνα να βρω πως ανοιγει και ηταν ενα κουμπι στο ταμπλο!!!

Christos 330
07-10-10, 09:23
Ε ρε και καμια μερα να εχω νευρα θα του ριξω μια κλωτσια και θα φυγει ολη η

πορτα . . .

Christos 330
07-10-10, 09:24
Καλή μαγκιά...προχωράει η τεχνολογία...Στην ΜΒ, C & E class πατάς το κουμπί και ανοίγει μέχρι επάνω!!!

Και στην σειρα 7 και ανοιγει και κλεινει . . .

A8hnaios
07-10-10, 09:31
Φυσικα αυτο που βλεπετε στο παρακατω βιντεο ειναι η νεα 5αρα στεϊσον με εξτρα την λεγομενη comfort access,οπου δεν χρειαζεται να βγαλεις το κλειδι απο την τσεπη σου ακομη και για να μπεις μεσα και να ξεκινησεις το οχημα!!!

αυτο το μπαινεις μεσα και ξεκιναει μονο του δε μ αρεσει καθολου.. :mad: σε βιντεο γκειμ ειμαστε??

το εργαλειο παντως 530d αχ αχ!! :wub: :wub:

aristent
07-10-10, 12:32
Και στην σειρα 7 και ανοιγει και κλεινει . . .

Eιχε μεχρι περισυ ενας γειτονας μου 760i με γερμανικες πινακιδες :whistle:κατι σας θυμιζει....μιλαμε για 12κυλινδρο:shok:αεραναρτηση,20 ρες, κλπ.κλπ..... αλλο πραμα δυστυχως ταγμενη βολτα δεν εγινε ποτε ....ηταν πολυασχολος μεγαλοδιευθυντης σε επενδυτικη εταιρεια με εδρα το Μοναχο,τωρα εκανε περικοπες ....δε ξερω αλλα δεν το εχει πια και εχει Μερσεντες Ε300 bluetec.

Mου ειχε κανει εντυπωση τοτε που ανοιξε ηλεκτρικα και εκλεισε:shok: παλι ηλεκτρικα το πορτμπαγκαζ.....οπως και οτι οι χειρολαβες ηταν φωτιζομενες!!!



Καλή μαγκιά...προχωράει η τεχνολογία...Στην ΜΒ, C & E class πατάς το κουμπί και ανοίγει μέχρι επάνω!!!

Γρηγορη και το δικο μου ανοιγει με το τηλεχειριστηριο μεχρι επανω,αλλα δεν κλεινει ηλεκτρικα/αυτοματα!!!:thumbsup:

Η μαγκια ειναι οτι αυτη τη λυση με το ποδι δεν την ειχε κανει κανεις μεχρι τωρα!!!

Βεβαια δε λειπουν και τα .....αρνητικα που λενε οτι πχ. αν το πεις αυτο στη γυναικα σου να το κανει μαλλον κλωτσια στο προφυλακτηρα θα ριξει!!!!:th_Laie_67-1:

Gregory_///M
07-10-10, 12:54
Βεβαια δε λειπουν και τα .....αρνητικα που λενε οτι πχ. αν το πεις αυτο στη γυναικα σου να το κανει μαλλον κλωτσια στο προφυλακτηρα θα ριξει!!!!:th_Laie_67-1:

Δεν είμαστε για τέτοια...:ranting2:
Αλήθεια εγώ γιατί δεν το έχω εξερευνήσει το δικό σου...:confused:??

aristent
07-10-10, 12:58
Δεν είμαστε για τέτοια...:ranting2:
Αλήθεια εγώ γιατί δεν το έχω εξερευνήσει το δικό σου...:confused:??

Ελα ντε?

Αντε περνα καμμια βολτα:thumbsup:....αν υπαρχει υποψια για βροχη μην περιμενεις να το δεις εξω απο το μαγαζι παρκαρισμενο...:whistle:με το φορτηγακι θα ειμαι:thumbsup:

babisbabou
07-10-10, 13:08
Απλά πράγματα που μας κάνουν τεμπέληδες και την ζωή μας ποιο απλή :th_Laie_67-1:

BILL007
07-10-10, 15:02
Δεν ξέρω αν έχετε δει στα μερσεντικά που πίσω το πορτ μπαγκάζ όταν το ξεκλειδώνεις ανεβαίνει αυτόματα μέχρι πάνω!

Υπάρχει/Μπορεί να γίνει κάτι τέτοιο και για τα δικά μας???

aristent
07-10-10, 19:12
Δεν ξέρω αν έχετε δει στα μερσεντικά που πίσω το πορτ μπαγκάζ όταν το ξεκλειδώνεις ανεβαίνει αυτόματα μέχρι πάνω!

Υπάρχει/Μπορεί να γίνει κάτι τέτοιο και για τα δικά μας???

Δεν ξερω πως το κανει αλλα τα Ε60 το εχουν στανταρ αυτο!
Ισως καποιος αλλος ξερει να σου εξηγησει τεχνικα πως μπορει να γινει σε αλλο αυτοκινητο η και πως γινεται στα Ε60thumb

gyiama
07-10-10, 20:36
στα Ε46 το πορτ μπαγκαζ εχει αμορτισερακια στηριξης και οχι βραχιωνς; με ελατηριο οπως τα merc γαι εξοικονομιση χωρου οποτε δεν γινεται να σηκωνεται μεχρι πανω μονο του!!ενω στα merc εχει εσωτερικα ελατηρια που σμπρωχνουν τους βραχιωνες μεχρι πανω οταν ανοιγει το πορτ μπαγκαζ!!!!

Nino
07-10-10, 20:47
δεν ειναι λιγο ακυρο?αφου το βαζεις κανε το να ανοιγει το ριμαδι:th_Laie_67-1:

Εδω μιλαμε (τουλαχιστο στο χ3) δεν υπαρχει τροπος να να ανοιγει απο μεσα... που σημαινει οτι αν μεινεις απο ρευμα...παπαλα.
Θα πρεπει να ανοιξεις καπο να δωσεις ρευμα στους πολους που εχει μπροστα και μετα να ανοιξεις πορτ μπαγκαζ... ξεφτερια σχεδιαστες...!!
ή το αλλο, που και με το κλειδι στη μηχανη το πορτ μπαγκαζ ανοιγει...

E60_Arkadia
07-10-10, 21:15
στα Ε46 το πορτ μπαγκαζ εχει αμορτισερακια στηριξης και οχι βραχιωνς; με ελατηριο οπως τα merc γαι εξοικονομιση χωρου οποτε δεν γινεται να σηκωνεται μεχρι πανω μονο του!!ενω στα merc εχει εσωτερικα ελατηρια που σμπρωχνουν τους βραχιωνες μεχρι πανω οταν ανοιγει το πορτ μπαγκαζ!!!!

Παρακαλω να εχουμε ως παραδειγμα την Ε60 και οχι τα μερκ..:thanks: (πλακα κανω ετσι)

BILL007
07-10-10, 21:20
Αλήθεια,τα Ε60 πως τα κάνουν?μήπως έχουν κάποιο υδραυλικό σύστημα που μπορεί να μπει και στα Ε46 με πατέντα?:original:

GiannisRob
07-10-10, 21:47
Αλήθεια,τα Ε60 πως τα κάνουν?μήπως έχουν κάποιο υδραυλικό σύστημα που μπορεί να μπει και στα Ε46 με πατέντα?:original:

Λογικα θα εχει υδραυλικα αμορτισερ. Το ιδιο γινεται και με το πορτ-μπαγκαζ απο το S60 που εχουμε, με το καταλληλο κουμπι απο το κλειδι

:cheers:

E60_Arkadia
07-10-10, 21:50
Δε νομιζω Μπιλ να μπαινει,λογικα με ελατηριο σαν τα μερκ (αντε παλι) δουλευει.Δεν εχει αμορτισερακια στο Ε60 μονο βραχιονες.

halkida116mpack
08-10-10, 00:35
Εδω μιλαμε (τουλαχιστο στο χ3) δεν υπαρχει τροπος να να ανοιγει απο μεσα... που σημαινει οτι αν μεινεις απο ρευμα...παπαλα.
Θα πρεπει να ανοιξεις καπο να δωσεις ρευμα στους πολους που εχει μπροστα και μετα να ανοιξεις πορτ μπαγκαζ... ξεφτερια σχεδιαστες...!!
ή το αλλο, που και με το κλειδι στη μηχανη το πορτ μπαγκαζ ανοιγει...

σιγουρα???μηπως ανοιγει???ριχνεις τις πισω θεσεις κανεις ερπινγκ και στο πορτ παγκαζ εχει ενα πλαστικακι κουμπωτο...το τραβας και απο κατω εχει σχοινακι, το τραβας και ανοιγει(ετσι ειναι στο δικο μου και μαλλον και σε εσενα)

m-power_01
08-10-10, 01:08
Αλήθεια,τα Ε60 πως τα κάνουν?μήπως έχουν κάποιο υδραυλικό σύστημα που μπορεί να μπει και στα Ε46 με πατέντα?:original:


Λογικα θα εχει υδραυλικα αμορτισερ. Το ιδιο γινεται και με το πορτ-μπαγκαζ απο το S60 που εχουμε, με το καταλληλο κουμπι απο το κλειδι

:cheers:

Τωρα εγω να σας πω οτι στο Ε30 εχει ελατηρια και ανοιγει μονο του?
Ή μηπως να σας το τρβηξω βιντεο...:hystericalbs1: βρειτε κανενα αμαξι της προκοπης να ασχοληθειτε

BILL007
08-10-10, 09:52
:shok::shok::shok::hystericalbs1: :hystericalbs1: :hystericalbs1: :hystericalbs1: :hystericalbs1: :hystericalbs1: :hystericalbs1: :hystericalbs1: