PDA

Επιστροφή στο Forum : [Ε60] Μ5 ΤΤ



NickE60
24-12-09, 08:21
Φυσικά και δεν αξίζει τον κόπο να δώσεις 300000 για να έχεις ένα Μ5 twin turbo, όταν μπορείς να το κάνεις "Hurricane" με λιγότερα απ' το 1/5 του ποσού, αλλά έχει ενδιαφέρον να δούμε πως και τι έκανε.

https://www.germancarzone.com/5-series/11419-currency-motors-800hp-twin-turbo-m5-e60.html

Konstantinos E60
24-12-09, 08:38
Εχει βάλει τα σαλιγκάρια στα τελικά της εξάτμησης? Δεν έχω ξαναδεί κάτι τέτοιο.

NickE60
24-12-09, 08:43
Εχει βάλει τα σαλιγκάρια στα τελικά της εξάτμησης? Δεν έχω ξαναδεί κάτι τέτοιο.

εμ, αφού δεν χωρούσαν αλλού? χαχα ....και για το σύστημα intercooler, έχει "τραβήξει" έξτρα σωληνώσεις με μόνωση από τα turbos μέχρι εμπρός

Konstantinos E60
24-12-09, 09:07
Τι κάνεις αν έχεις όρεξη και χρήμα...Τι ακριβώς είναι το "Hurricane" ? Για πες..για πες

NickE60
24-12-09, 09:13
https://www.g-power.de/914.html?&L=1

Konstantinos E60
24-12-09, 09:41
Πρωι πρωι μου έφτιαξες την διάθεση...! Αλλα και εδώ στην απ'έξω μ'εχουν με τον Ν53.

Αντε και θα αρχίσω το ψαχτίρι για μοτερ....θα την κάνω την βλακεία μου...δεν θα αντέξω...με εσας που έμπλεξα...χεχεχε!!!

bomer
26-12-09, 11:23
το V10-biturbo του αμερικανου δεν δουλεψε ΠΟΤΕ! Αν δειτε την δυναμομετρηση και διαβασετε το κειμενo θα καταλαβετε οτι -ως αμερικανακι- πηγε να τουρμπισει κινητηρα με εγκεφαλο που οι ηλεκτρονικες φραγες με μαθηματικους αλγοριθμους, ειναι παραγωγη διδακτορων πανεπιστημιων!
Επισης αγνοουσε, οπως και οι αφελεις κατασκευαστες του Hurricane οτι δισκο αμπραγιαζ που να δουλευει σε παραπανω ροπη, -απο την αντοχη και την ηλεκτρονικη φραγη που εχει- δεν εχει κατασκευασει κανεις ακομα!(ουτε προκειται)
Ετσι, το αυτοκινητο αυτο (χαρικεην) -εδω στην γερμανια τουλαχιστο- ουτε τολμαει να βγει στο δρομο! Ο λογος ειναι οτι καθε 5πατηματα μενει απο συμπλεκτη!
Και οι γερμανοι πελατες δεν χαριζουν σε κανεναν! Αν παραδοσεις προβληματικο αμαξι σε γερμανο ελβετο σουηδο και μπει σε περιπετειες να μενει στο δρομο, μπηκες φυλακη!
Συμπερασμα!
Οποιος προσπαθει να υπερτροφοδοτησει κινητηρα Μ-που ολη η τεχνολογια BMW-F1 ειναι μεσα του, που σχεδιαστηκε να στροφαρει τρελλα, που δουλευει 12/1 συμπιεση,που ειναι το υποδειγμα της ατμοσφαιρικης λειτουργιας, και υποδειγμα ηλεκτρονικων...
ειναι κατα τη γνωμη μου εχθρος της -Μ-.
Τωρα που η bmw βγαζει τα biturbo με τελειως αλλη κατασκευη και φιλοσοφια, μοτερ που εφτασαν ηδη τα 650PS/900NM και πανε για τα αληθινα! 750PS, ας ελθουν να μιλησουν ολοι αυτοι οι αδιαβαστοι καγκουραιοι, που τουρμπιζουν καθε τι που βρισκουν μπροστα τους, χωρις να υπολογιζουν τις συνεπειες και το πορτοφολι του κοσμακη.

Stathis
26-12-09, 11:29
σωστος ο bomer...
παρ' ολα αυτα οι κατασκευες αυτες εχουν ενδιαφερον σαν ιδεες εφαρμογης...
δηλαδη οπως λεμε "ρε τι σκεφτηκε ο ανθρωπος...."
ασχετα αν δεν αποδιδουν τελικα τα αναμενομενα...

bomer
27-12-09, 02:53
ναι δε λεω... αλλα...
Ας πιασουν τα απλα ρε παιδι μου. Να τουρμπισουν ενα απλο 116i...
Να κομπρεσαρουν ενα Χ3-2.0 που σερνεται....
Να σωσουν τον κοσμακη και να γινουν και διασημοι για την προσφορα τους!
Αλλα τι να κανουμε..... εχεις δικιο sm6!
Παντα θα εμφανιζονται τετοια και θα λεμε ''ρε τι σκεφτηκε ο ανθρωπος.....''
Μερικες φορες απο κατι τετοιες λαθος κινησεις, ξεπηδανε κατι ανακαλυψεις....

gyiama
27-12-09, 23:51
το ιδιο με τα παραπανω ισχυει και με το αντιστοιχο Μ6 που φτιαξανε ...δεν δουλεψε ποτε σωστα!!!!!!

Kostas E60
30-01-10, 00:10
Τι κάνεις αν έχεις όρεξη και χρήμα...Τι ακριβώς είναι το "Hurricane" ? Για πες..για πες

όταν δεν σου φτάνουν τα 507 αλογάκια.... :original:


https://www.youtube.com/watch?v=ttRMJ0FYZ34"]https://www.youtube.com/watch?v=ttRMJ0FYZ34

stratos
30-01-10, 02:26
Π΄ρεπει να έχει λίιιιιιιιιιγο lag αυτό...

BILL007
30-01-10, 10:19
το V10-biturbo του αμερικανου δεν δουλεψε ΠΟΤΕ! Αν δειτε την δυναμομετρηση και διαβασετε το κειμενo θα καταλαβετε οτι -ως αμερικανακι- πηγε να τουρμπισει κινητηρα με εγκεφαλο που οι ηλεκτρονικες φραγες με μαθηματικους αλγοριθμους, ειναι παραγωγη διδακτορων πανεπιστημιων!
Επισης αγνοουσε, οπως και οι αφελεις κατασκευαστες του Hurricane οτι δισκο αμπραγιαζ που να δουλευει σε παραπανω ροπη, -απο την αντοχη και την ηλεκτρονικη φραγη που εχει- δεν εχει κατασκευασει κανεις ακομα!(ουτε προκειται)
Ετσι, το αυτοκινητο αυτο (χαρικεην) -εδω στην γερμανια τουλαχιστο- ουτε τολμαει να βγει στο δρομο! Ο λογος ειναι οτι καθε 5πατηματα μενει απο συμπλεκτη!
Και οι γερμανοι πελατες δεν χαριζουν σε κανεναν! Αν παραδοσεις προβληματικο αμαξι σε γερμανο ελβετο σουηδο και μπει σε περιπετειες να μενει στο δρομο, μπηκες φυλακη!
Συμπερασμα!
Οποιος προσπαθει να υπερτροφοδοτησει κινητηρα Μ-που ολη η τεχνολογια BMW-F1 ειναι μεσα του, που σχεδιαστηκε να στροφαρει τρελλα, που δουλευει 12/1 συμπιεση,που ειναι το υποδειγμα της ατμοσφαιρικης λειτουργιας, και υποδειγμα ηλεκτρονικων...
ειναι κατα τη γνωμη μου εχθρος της -Μ-.
Τωρα που η bmw βγαζει τα biturbo με τελειως αλλη κατασκευη και φιλοσοφια, μοτερ που εφτασαν ηδη τα 650PS/900NM και πανε για τα αληθινα! 750PS, ας ελθουν να μιλησουν ολοι αυτοι οι αδιαβαστοι καγκουραιοι, που τουρμπιζουν καθε τι που βρισκουν μπροστα τους, χωρις να υπολογιζουν τις συνεπειες και το πορτοφολι του κοσμακη.


το ιδιο με τα παραπανω ισχυει και με το αντιστοιχο Μ6 που φτιαξανε ...δεν δουλεψε ποτε σωστα!!!!!!

Με πρόλαβαν τα παιδιά...Ακριβώς αυτά ήθελα να πω στο σύνολο...;)

Δυστηχώς καμία απο αυτές τις λύσεις δεν δούλεψε και ήταν και τόσα τα λεφτά που δεν άξιζε το ρίσκο κατα τη γνώμη μου για να καταστρέψεις ένα αμάξι τόσο τέλειο απο την κατασκευή του...