PDA

Επιστροφή στο Forum : Επανεμφανιση Ferrari GTO?



Kostas_1
08-01-10, 10:51
Ακουγεται οτι επανερχεται μέσω της 599 σε ζορικη έκδοση
(0-100 σε 3,2"):

Απο μπρος:
https://www.bmwfans.gr/forum/images/imported/2010/01/599xx_1L-2.jpg


Και από πισω:

https://www.bmwfans.gr/forum/images/imported/2010/01/599xx_3L-2.jpg

Πηγη: https://www.pistonheads.com/news/default.asp?storyId=21304

Nick bmwlover
08-01-10, 11:15
Αμαν,ζημια....Αυτο ναι,ειναι οπλο,οχι σαν την αλλη που ειχαμε δει "καπου αλλου" που ηταν χρυσαφενια λαλακια!!!

Stathis
08-01-10, 11:31
τα χαπια μου κωστα....
πρωτα ο σταματης, μετα αυτο...
θα με πεθανετε...

Kostas_1
08-01-10, 11:45
Μηπως ήθελες την παλια GTO (288)?

https://www.bmwfans.gr/forum/images/imported/2010/01/ferrari_288_gto_02L-2.jpg

Stathis
08-01-10, 11:55
https://www.bmwfans.gr/forum/ https://www.bmwfans.gr/forum/ https://www.bmwfans.gr/forum/

Nick bmwlover
08-01-10, 11:59
https://www.bmwfans.gr/forum/ https://www.bmwfans.gr/forum/ https://www.bmwfans.gr/forum/

χαχαχαχα,καποιος"τα'παιξε"!!!

Κωνσταντίνος
08-01-10, 12:38
Μηπως ήθελες την παλια GTO (288)?

https://www.bmwfans.gr/forum/images/imported/2010/01/ferrari_288_gto_02L-2.jpg

Πατατράκ επίσης.............................:shok:

Driver M
08-01-10, 13:09
Eξωτερικά πάντως δεν μου αρέσει όσο η άπλη, γιατί μου φαίνεται υπερβολική (πίσω κυρίως). Οδηγικά πάντως φαντάζομαι ότι θα είναι αλλού...

z3 2.2
08-01-10, 14:12
Μηπως ήθελες την παλια GTO (288)?

https://www.bmwfans.gr/forum/images/imported/2010/01/ferrari_288_gto_02L-2.jpg

Mια απο τις αγαπημενες μου Ferrari.
Ειχα την τιμη να την ακουμπαω στο μουσειο της Ferrari πριν απο κατι χρονια...
Ισως απο τα πιο brutal αυτοκινητα της μαρκας.
Πιστεψτε με απο κοντα σταλαει φαρμακι,φερνει λιγο σε muscle cars της εποχης...

BILL007
08-01-10, 16:58
:shok::shok::shok:

:sealed:

Monsta
15-01-10, 10:21
Η GTO πρέπει να είναι εξωπραγματική.

Πελάτης μου και τακτικός πελάτης της Ferrari Γενεύης, την έχει παραγγείλει και λογικά θα την έχει άνοιξη - καλοκαίρι. Η συγκεκριμένη αντιπροσωπεία έχει εξασφαλίσει 3 κομμάτια, όταν η συνολική παραγωγή της GTO αν θυμάμαι καλά είναι 300 αυτοκίνητα σύνολο.

Λογικά θα μας έρθει από εδώ για τα 'τυποποιημένα' στο pre-delivery και βέβαια θα πέσει τρελή φωτογράφηση.

Kostas_1
15-01-10, 10:44
Η GTO πρέπει να είναι εξωπραγματική.

Πελάτης μου και τακτικός πελάτης της Ferrari Γενεύης, την έχει παραγγείλει και λογικά θα την έχει άνοιξη - καλοκαίρι. Η συγκεκριμένη αντιπροσωπεία έχει εξασφαλίσει 3 κομμάτια, όταν η συνολική παραγωγή της GTO αν θυμάμαι καλά είναι 300 αυτοκίνητα σύνολο.

Λογικά θα μας έρθει από εδώ για τα 'τυποποιημένα' στο pre-delivery και βέβαια θα πέσει τρελή φωτογράφηση.

Δεν θα με χαλαγε καθολου, να παρευρισκόμουν :rolleyes: please εξαιρετικε και τελειε Κωστα....
:thanks:

Monsta
15-01-10, 11:10
Με τέτοια 'event' κλείνω το μαγαζί χαλαρά.

Θυμάμαι πριν πέντε χρόνια στις αρχές....είχα τη πρώτη Aston DB9 στην Ελλάδα και βέβαια δεν επέτρεψα κανένα άλλο πελάτη / αυτοκίνητο εκείνη τη μέρα να μου αποσπάσει τη προσοχή :tt1:

Έχει ξαναγίνει βέβαια και με διάφορα Lambo, Ferrari κατά καιρούς...νομίζω επιβάλλεται όταν ο πελάτης ......πλερώνει για το κάτι τις παραπάνω.....

Πάρε τώρα ένα 430 από προχθές για να ηρεμήσεις (με το δικό μου το κάρο από πίσω).

Z4 DCT
09-04-10, 21:04
Τωρα τι θα μπορουσε να πει καποιος γι αυτο το υπεροχο....αμαξι?,πλασμα?:shok:



Έντονα διαφορετική σε σχέση με την κανονική έκδοση, αφού η διχρωμία και τα αεροδυναμικά βοηθήματα κλέβουν την παράσταση ενώ την ίδια στιγμή βελτιώνουν την αεροδυναμική αντίσταση του μοντέλου
Η εταιρεία ανακοινώνει επίσημα ότι αυτό είναι το ταχύτερο μοντέλο που έχει κατασκευάσει ποτέ! Μπορεί η Enzo να μοιάζει στα μάτια όλων περισσότερο «καθαρόαιμη» όμως το αποτέλεσμα είναι ότι ακόμη και αυτή υποκλίνεται στην ικανότητα της 599 GTO να γυρίζει στο Fiorano ταχύτερα!
Η σιλουέτα είναι γνωστή, όμως η ιπποδύναμη εδώ αγγίζει του 670 ίππους, ικανούς να την κάνουν την ταχύτερη Ferrari

To αμάξωμα είναι πιο ελαφρύ από την κανονική έκδοση, ενώ με τα ανάλογα αεροδυναμικά βοηθήματα δημιουργείται άντωση της τάξης των 144 κιλών στα 200 χ.α.ω.

Καμία σχέση με την έκδοση παραγωγής. Η πολυτέλεια έχει πάει περίπατο, ακριβώς όπως αξίζει σε μια GTO…
To μοντέλο θα παρουσιαστεί επίσημα στην έκθεση του Πεκίνο στο τέλος του μήνα, όμως η Ferrari έδωσε στη δημοσιότητα τα στοιχεία της. Η περιορισμένης παραγωγής 599 GTO (θα κατασκευαστούν μόλις 599 αντίτυπα) ταλαντεύεται μεταξύ της πειραματικής 599ΧΧ και της έκδοσης παραγωγής 599 GTB Fiorano. Το μοντέλο φέρει το «βαρύ» όνομα GTO και όπως είναι αυτονόητο πρέπει να είναι αντάξιο του… Φυσικά κανείς δεν έχει αμφιβολία περί αυτού, αφού όλες οι GTO (τόσο οι εκδόσεις της δεκαετίας του 1960 όσο και η μεταγενέστερη της δεκαετίας του 1980) τοποθετούνταν στα ταχύτερα οχήματα του πλανήτη. Έτσι με τη σειρά της και η 599 GTO μπορεί να μην κερδίζει αυτό τον τίτλο, όμως δεν παύει να κλέβει την παράσταση αφού μιλάμε για την ταχύτερη Ferrari παραγωγής, ταχύτερη και από την εξωπραγματική Enzo! H 599 GTO χρησιμοποιεί το γνωστό 12κύλινδρο κινητήρα σε διάταξη V γωνίας 65 μοιρών, με τη χωρητικότητα στα 5.999 κ.εκ. Η απόδοση της αγγίζει τους 670 ίππους στις 8.250 σ.α.λ. με τη ροπή να φτάνει στα 620 Nm στις 6.500 σ.α.λ. Η μετάδοση που περνά στον πίσω άξονα γίνεται αποκλειστικά από το αυτόματο κιβώτιο F1 των έξι σχέσεων, ενώ οι επιδόσεις που επιτυγχάνει είναι της τάξης των 3,35 δλ. για τα 0-100 χ.α.ω. και τα 335 χ.α.ω. τελικής ταχύτητας. Τυπικά να αναφέρουμε ότι η μέση κατανάλωση του μοντέλου είναι στα 17,5 λίτρα/100 χιλιόμετρα, ενώ οι εκπομπές ρύπων CO2 είναι τα 411 γρ./χιλιόμετρο. Οι διαστάσεις της 599 GTO διαφέρουν ελαφρώς από αυτές του κανονικού αμαξώματος αφού είναι στα 4.710x1.962x1.326 χιλ. για ΜxΠxΥ και 2.750 χιλ. για το μεταξόνιο ενώ το βάρος της GTO έχει πέσει στα 1.495 κιλά με την αναλογία αυτού να είναι 47/53% εμπρός/πίσω. Γεγονός που της χαρίζει αναλογία κιλών ανά ίππο της τάξης του 2,23! Η έκδοση χρησιμοποιεί κεραμικά φρένα που με τα ελαστικά διαστάσεων 285/30/20 εμπρός και 315/35/20 πίσω καταφέρνει ακινητοποίηση από τα 100 χ.α.ω. της τάξης των 32,5 μέτρων, σύμφωνα πάντα με την Ferrari. Μάλιστα για να επιβεβαιώσει την ικανότητα της στην πίστα του Fiorano (από όπου έχει πάρει και το όνομα της η κανονική έκδοση) η Ferrari ανακοινώνει ότι η 599 GTO σημειώνει χρόνο της τάξης του 1,24ΆΆ που σημαίνει ότι είναι ταχύτερη από την Enzo.


Πηγη autotriti

Konstantinos E60
09-04-10, 21:16
Αρρώστεια...................:hyper:

Nick bmwlover
10-04-10, 00:24
Τωρα τι θα μπορουσε να πει καποιος γι αυτο το υπεροχο....αμαξι?,πλασμα?:shok:



Έντονα διαφορετική σε σχέση με την κανονική έκδοση, αφού η διχρωμία και τα αεροδυναμικά βοηθήματα κλέβουν την παράσταση ενώ την ίδια στιγμή βελτιώνουν την αεροδυναμική αντίσταση του μοντέλου
Η εταιρεία ανακοινώνει επίσημα ότι αυτό είναι το ταχύτερο μοντέλο που έχει κατασκευάσει ποτέ! Μπορεί η Enzo να μοιάζει στα μάτια όλων περισσότερο «καθαρόαιμη» όμως το αποτέλεσμα είναι ότι ακόμη και αυτή υποκλίνεται στην ικανότητα της 599 GTO να γυρίζει στο Fiorano ταχύτερα!
Η σιλουέτα είναι γνωστή, όμως η ιπποδύναμη εδώ αγγίζει του 670 ίππους, ικανούς να την κάνουν την ταχύτερη Ferrari

To αμάξωμα είναι πιο ελαφρύ από την κανονική έκδοση, ενώ με τα ανάλογα αεροδυναμικά βοηθήματα δημιουργείται άντωση της τάξης των 144 κιλών στα 200 χ.α.ω.

Καμία σχέση με την έκδοση παραγωγής. Η πολυτέλεια έχει πάει περίπατο, ακριβώς όπως αξίζει σε μια GTO…
To μοντέλο θα παρουσιαστεί επίσημα στην έκθεση του Πεκίνο στο τέλος του μήνα, όμως η Ferrari έδωσε στη δημοσιότητα τα στοιχεία της. Η περιορισμένης παραγωγής 599 GTO (θα κατασκευαστούν μόλις 599 αντίτυπα) ταλαντεύεται μεταξύ της πειραματικής 599ΧΧ και της έκδοσης παραγωγής 599 GTB Fiorano. Το μοντέλο φέρει το «βαρύ» όνομα GTO και όπως είναι αυτονόητο πρέπει να είναι αντάξιο του… Φυσικά κανείς δεν έχει αμφιβολία περί αυτού, αφού όλες οι GTO (τόσο οι εκδόσεις της δεκαετίας του 1960 όσο και η μεταγενέστερη της δεκαετίας του 1980) τοποθετούνταν στα ταχύτερα οχήματα του πλανήτη. Έτσι με τη σειρά της και η 599 GTO μπορεί να μην κερδίζει αυτό τον τίτλο, όμως δεν παύει να κλέβει την παράσταση αφού μιλάμε για την ταχύτερη Ferrari παραγωγής, ταχύτερη και από την εξωπραγματική Enzo! H 599 GTO χρησιμοποιεί το γνωστό 12κύλινδρο κινητήρα σε διάταξη V γωνίας 65 μοιρών, με τη χωρητικότητα στα 5.999 κ.εκ. Η απόδοση της αγγίζει τους 670 ίππους στις 8.250 σ.α.λ. με τη ροπή να φτάνει στα 620 Nm στις 6.500 σ.α.λ. Η μετάδοση που περνά στον πίσω άξονα γίνεται αποκλειστικά από το αυτόματο κιβώτιο F1 των έξι σχέσεων, ενώ οι επιδόσεις που επιτυγχάνει είναι της τάξης των 3,35 δλ. για τα 0-100 χ.α.ω. και τα 335 χ.α.ω. τελικής ταχύτητας. Τυπικά να αναφέρουμε ότι η μέση κατανάλωση του μοντέλου είναι στα 17,5 λίτρα/100 χιλιόμετρα, ενώ οι εκπομπές ρύπων CO2 είναι τα 411 γρ./χιλιόμετρο. Οι διαστάσεις της 599 GTO διαφέρουν ελαφρώς από αυτές του κανονικού αμαξώματος αφού είναι στα 4.710x1.962x1.326 χιλ. για ΜxΠxΥ και 2.750 χιλ. για το μεταξόνιο ενώ το βάρος της GTO έχει πέσει στα 1.495 κιλά με την αναλογία αυτού να είναι 47/53% εμπρός/πίσω. Γεγονός που της χαρίζει αναλογία κιλών ανά ίππο της τάξης του 2,23! Η έκδοση χρησιμοποιεί κεραμικά φρένα που με τα ελαστικά διαστάσεων 285/30/20 εμπρός και 315/35/20 πίσω καταφέρνει ακινητοποίηση από τα 100 χ.α.ω. της τάξης των 32,5 μέτρων, σύμφωνα πάντα με την Ferrari. Μάλιστα για να επιβεβαιώσει την ικανότητα της στην πίστα του Fiorano (από όπου έχει πάρει και το όνομα της η κανονική έκδοση) η Ferrari ανακοινώνει ότι η 599 GTO σημειώνει χρόνο της τάξης του 1,24ΆΆ που σημαίνει ότι είναι ταχύτερη από την Enzo.


Πηγη autotriti
Πιο γρηγορη απο τον ασσο ειναι?!:hystericalbs1:

VanVIC
10-04-10, 08:54
Για μένα ο σχεδιασμός της 599 είναι το πιο εμπνευσμένο δείγμα γραφής του γνωστού σχεδιαστικού οίκου Pininfarina.
Στην έκδοση GTO (διακριτικά με "ιστορία") ανωτέρω, δείχνει λίγο "φορτωμένη" σε σχέση με το απλό 599 GTB (αυτοκίνητο των ονέιρων μου).
Βέβαια μια Ferrari είναι πάντα μια Ferrari... :worthy:

Samaro
10-04-10, 09:15
Για μένα ο σχεδιασμός της 599 είναι το πιο εμπνευσμένο δείγμα γραφής του γνωστού σχεδιαστικού οίκου Pininfarina.........


Τα πλέον όμορφα (παγκοσμίως) αυτοκίνητα εχουν σχεδιαστεί απο Ιταλικούς σχεδιαστικούς οίκους. Οι Ιταλοί εχουν παράδοση, δημιουργόντας δική τους "σχολή".

Monsta
10-04-10, 09:56
Δε μπορείτε να τη παραγγείλετε αν δεν είστε προηγουμένος πελάτης Ferrari, οπότε μη κάνετε όνειρα. :)

Πελάτης μου με 599GTB την έχει παραγγείλει και θα τη παραλάβει από Ελβετία. Σύντομα θα την έχω στο μαγαζί για τα καθιερωμένα....

Κωνσταντίνος
10-04-10, 10:01
Δε μπορείτε να τη παραγγείλετε αν δεν είστε προηγουμένος πελάτης Ferrari, οπότε μη κάνετε όνειρα. :)


Oχι ρε γμτ. Και είχα βάλει τα λεφτά σε σακούλα και ξεκίναγα να κατέβω στο λιμάνι να περάσω απέναντι. Ευτυχώς που με πρόλαβες. Δεν θα μου την δίνανε ε ;;
Βέβαια δεν είχα και όλο το ποσό κα σκόπευα να τους προτείνω να κρατήσουν και ανταλλαγή το Ε36 μου
:hystericalbs1::thumbsup:

VanVIC
10-04-10, 10:04
Δε μπορείτε να τη παραγγείλετε αν δεν είστε προηγουμένος πελάτης Ferrari, οπότε μη κάνετε όνειρα. :)

Πελάτης μου με 599GTB την έχει παραγγείλει και θα τη παραλάβει από Ελβετία. Σύντομα θα την έχω στο μαγαζί για τα καθιερωμένα....

Αν μπορείς (και επιτρέπει κι ο πελάτης σου) κάλεσέ με να κλάψω λίγο απο συγκίνηση (ΝΑΙ με κάποια τέτοια "έργα" συγκινούμε σαν άντρας-παιδί κι εγώ)

BILL007
10-04-10, 11:11
:worthy: :worthy: :worthy: :worthy: :worthy:

Samaro
10-04-10, 13:29
Oχι ρε γμτ. Και είχα βάλει τα λεφτά σε σακούλα και ξεκίναγα να κατέβω στο λιμάνι να περάσω απέναντι. Ευτυχώς που με πρόλαβες. Δεν θα μου την δίνανε ε ;;
Βέβαια δεν είχα και όλο το ποσό κα σκόπευα να τους προτείνω να κρατήσουν και ανταλλαγή το Ε36 μου
:hystericalbs1::thumbsup:
Ανέκδοτο:
Κάποιος έβαλε σε μιά σακούλα τις οικονομίες μιας ζώης (μετρητά) και πήγε να αγοράσει την Φεράρι των ονείρων του.
Ομως ο υπάλληλος αφόυ μέτρησε 3 φορές τα χρήματα τον πληροφόρησε ότι έλειπαν 100 ευρώ και οτι δυστυχώς το αφεντικό έλειπε και αυτός δεν μπορούσε να του κάνει έκπτωση.
Τι να κάνει ο Πελάτης παει στον περιπτερα απέναντι και του λέει:
"Σε παρακαλώ ρε φίλε μου δανείζεις 100 ευρώ γιατι θέλω να πάρω μιά Φεράρι;"
Και ο περιπτερας απαντά:
"Αμέ πάρε 200 αν είναι, να φέρεις και σε μένα μία"

GM6
10-04-10, 13:32
Για μενα η ωραιοτερη Ferrari αυτη τη στιγμη.....Δεν ηξερα για τη GTO αλλα απο αυτα που διαβασα ειναι εξωπραγματικη:shok:VanVic και για μενα dream car

BILL007
10-04-10, 13:35
"Αμέ πάρε 200 αν είναι, να φέρεις και σε μένα μία"

:hystericalbs1::hystericalbs1: :hystericalbs1::hystericalbs1: :hystericalbs1::hystericalbs1: :hystericalbs1::hystericalbs1:

skandalis447
10-04-10, 14:04
Πολυ ομορφη...και σιγουρα πολυ εξεζητημενη...Απλα εξακολουθω να θεωρω πως μακραν η ομορφοτερη στιγμη του πινινφαρινα ειναι η 355...Απο ολες τις Φερραρι,δεν γνωριζω ακριβως το λογο αλλα αυτη παντα με τρελαινε και με τρελαινει σχεδιαστικα...

VanVIC
10-04-10, 14:57
Πολυ ομορφη...και σιγουρα πολυ εξεζητημενη...Απλα εξακολουθω να θεωρω πως μακραν η ομορφοτερη στιγμη του πινινφαρινα ειναι η 355...Απο ολες τις Φερραρι,δεν γνωριζω ακριβως το λογο αλλα αυτη παντα με τρελαινε και με τρελαινει σχεδιαστικα...

355 εεε ;
Ωραία κι αυτή, ενας γνωστός μου μάλιστα μού΄χε πεί ότι ήταν πολύ ωραία κι απ΄το πλάι όταν την «εξαέρωνε» με ένα Ζ3Μ...
Αχαχαχαχαχα


Υ.Γ.: Για τις παλίες καλές εκείνες μέρες με το estoril...

BILL007
10-04-10, 15:05
Πολυ ομορφη...και σιγουρα πολυ εξεζητημενη...Απλα εξακολουθω να θεωρω πως μακραν η ομορφοτερη στιγμη του πινινφαρινα ειναι η 355...Απο ολες τις Φερραρι,δεν γνωριζω ακριβως το λογο αλλα αυτη παντα με τρελαινε και με τρελαινει σχεδιαστικα...

AΠΛΑ ΕΙΜΑΣΤΕ ΣΤΟ ΙΔΙΟ ΣΚΕΠΤΙΚΟ!!!!ΤΕΛΟΣΣΣΣΣΣΣΣΣΣΣ Σ!!!!!:thumbsup: :thumbsup: :thumbsup: :thumbsup: 355GTS και τα μυαλά στα κάγκελα!!!!:rally:

lolos
10-04-10, 19:28
Το 430 πάντως είχε καλύτερο στήσιμο , ειδικά πάνω απο τα 250...Το 599 ήταν λίγο ασαφές..Κούκλα και εξεζητημένη,αλλά δεν βύζαινε τον δρόμο όπως η 430..Πάντα αισθανόσουν την μακριά μούρη όπως και στην Ζ8..Σαν να έσπρωχνες κάτι..Ενώ η 430 απλά θεική..Τι 997Τ , τι το οτιδήποτε..Κανένα πάντως δεν πρόκειται να γίνει 430 όσο κι αν προσπαθεί..Μακράν η καλύτερη!!

Πάντως και η 458 θεωρείται συνεχιστής της 430 και μάλιστα καλύτερη..Οσο για 355..Απλά πανέμορφη και μαζεμένη..

Για 612 Scaglieti..ούτε λόγος.. Η Μ5 Ε60 κλάσεις ανώτερη..Κλάσεις..!!

skandalis447
10-04-10, 20:00
Το 430 πάντως είχε καλύτερο στήσιμο , ειδικά πάνω απο τα 250...Το 599 ήταν λίγο ασαφές..Κούκλα και εξεζητημένη,αλλά δεν βύζαινε τον δρόμο όπως η 430..Πάντα αισθανόσουν την μακριά μούρη όπως και στην Ζ8..Σαν να έσπρωχνες κάτι..Ενώ η 430 απλά θεική..Τι 997Τ , τι το οτιδήποτε..Κανένα πάντως δεν πρόκειται να γίνει 430 όσο κι αν προσπαθεί..Μακράν η καλύτερη!!

Πάντως και η 458 θεωρείται συνεχιστής της 430 και μάλιστα καλύτερη..Οσο για 355..Απλά πανέμορφη και μαζεμένη..

Για 612 Scaglieti..ούτε λόγος.. Η Μ5 Ε60 κλάσεις ανώτερη..Κλάσεις..!!
Κατσε κατσε κατσε γιατι τα μπλεξαμε λιγο...κανεις το λαθος και συγκρινεις τα φερραρι με αλλα αυτοκινητα...Μην ασχολεισαι με 997ΤΤ η με Μ5...ειναι αλλης κατηγοριας...το να φτασεις στο σημειο να συγκρινεις 612 με Μ5... απλα γιατι ειναι διαφορετικα...Τορα αν θες να μιλησουμε για πορσε τουρμπο...εδω ειμαι...αλλα σκοπιμως το απεφυγα σεβομενος την ιστορια GTO και δεν μιλησα για Πορσε...οποτε κανε συγκρισεις σε ιδια κατηγορια...
Η 430 φυσικα παταει καλυτερα...Το ενα ειναι μικρο race ferrari V8 και το αλλο μεγαλο GT V12...Αλλη κατηγορια αμαξιων,αλλοι πελατες...
...Α και επισης δεν εχω δει ποτε κανενα 997ΤΤ να προσπαθει να γινει 430...Αν ομως θελησει...δεν εχει παρα να αφησει λιγο το γκαζι...

lolos
10-04-10, 20:20
Υποθέτω οτι κάνεις πλάκα για την 997..διότι 430 δεν είναι..Με τίποτα..Μπορεί η 997 να είναι πιο γρήγορη αλλά δεν είναι 430..ΑΠΛΑ! Μπορεί σε απόλυτα κλειστά κομμάτια η 997 να έχει το προβάδισμα,αλλά σε ανοιχτές καμπές και στήσιμο γενικότερα δεν παίζεται..

Τώρα για την 612 και Μ5 απλά είπα οτι η Μ5 είναι πολύ πιο στημένη και πιο σταθερή απο την 612..που για μένα απλά δεν στέκεται όπως αρμόζει σε Φεράρι...Δεν συγκρίνω τα αυτοκίνητα..Πίστεψε με , ΞΕΡΩ!

Ξέρεις η Πόρσε που τόσο την ασπάζεσαι και μεταξύ μας δεν έχεις άδικο,(Ειναι κορυφαία επιλογή),δεν είναι Φεράρι..Κανείς δεν είναι Φεράρι.Ούτε η Λάμπο..Απλά η Πόρσε είναι καθημερινό και αυτό την κάνει και πιο εύχρηστη και πιο μανιντζέβελη..Οταν όμως μπείς σε Φεράρι...ΙΕΡΟΤΕΛΕΣΤΙΑ..

Monsta
10-04-10, 20:32
Υποθέτω οτι κάνεις πλάκα για την 997..διότι 430 δεν είναι..Με τίποτα..

Τώρα για την 612 και Μ5 απλά είπα οτι η Μ5 είναι πολύ πιο στημένη και πιο σταθερή απο την 612..

Ξέρεις η Πόρσε που τόσο την ασπάζεσαι και μεταξύ μας δεν έχεις άδικο,(Ειναι κορυφαία επιλογή),δεν είναι Φεράρι..Κανείς δεν είναι Φεράρι.Ούτε η Λάμπο..

..

Τελικά εγώ δεν έχω καταλάβει τι εννοείς παραπάνω.

....φερράρι (430) καλύτερη από πορσε (997ΤΤ), μετά....

....bmw (M5) καλύτερη από φερραρι (612), μετά.....

.....φερράρι (γενικά) καλύτερη από ΟΛΑ (γενικά) :whistle:

Τεσπά θεωρώ ατοπο να γίνονται συγκρίσεις μεταξύ τέτοιων αυτοκινήτων, που ούτως ή άλλως είναι ΟΛΑ κορυφαία, κάθε ένα από αυτά στη κατηγορία του. Η κρεμ ντε λα κρεμ της αυτοκίνησης!

Τα λόγια είναι περιττά και οι επιλογές καθαρά προσωπικές....

VanVIC
10-04-10, 20:33
...Οταν όμως μπείς σε Φεράρι...ΙΕΡΟΤΕΛΕΣΤΙΑ..

Σωστό κι αυτό :thumbsup:

lolos
10-04-10, 20:36
οκ σε όλα μάλλον..Καλό βράδυ!

ZWMZ
10-04-10, 21:19
Μηπως ήθελες την παλια GTO (288)?

https://www.bmwfans.gr/forum/images/imported/2010/01/ferrari_288_gto_02L-1.jpg

Ναι,θα την ηθελα.
Πιο πολυ και απο την καινουρια.

skandalis447
11-04-10, 09:39
Υποθέτω οτι κάνεις πλάκα για την 997..διότι 430 δεν είναι..Με τίποτα..Μπορεί η 997 να είναι πιο γρήγορη αλλά δεν είναι 430..ΑΠΛΑ! Μπορεί σε απόλυτα κλειστά κομμάτια η 997 να έχει το προβάδισμα,αλλά σε ανοιχτές καμπές και στήσιμο γενικότερα δεν παίζεται..

Τώρα για την 612 και Μ5 απλά είπα οτι η Μ5 είναι πολύ πιο στημένη και πιο σταθερή απο την 612..που για μένα απλά δεν στέκεται όπως αρμόζει σε Φεράρι...Δεν συγκρίνω τα αυτοκίνητα..Πίστεψε με , ΞΕΡΩ!

Ξέρεις η Πόρσε που τόσο την ασπάζεσαι και μεταξύ μας δεν έχεις άδικο,(Ειναι κορυφαία επιλογή),δεν είναι Φεράρι..Κανείς δεν είναι Φεράρι.Ούτε η Λάμπο..Απλά η Πόρσε είναι καθημερινό και αυτό την κάνει και πιο εύχρηστη και πιο μανιντζέβελη..Οταν όμως μπείς σε Φεράρι...ΙΕΡΟΤΕΛΕΣΤΙΑ..
Σου ξαναλεω για αλλη μια φορα οτι εγω δεν πηγα να συγκρινω αμαξια εδω... Σε απολυτα κλειστα κομματια,συμβαινει το αναποδο...Η Φερραρι εχει το πρροβαδισμα...Ειναι πολυ ελαφρυτερη και το τερν ιν της ειναι αλλου...Σε ανοικτες καμπες ομως το πορσε δεν περνιεται...ισως δεν εχεις στριψει με 911 στα πολλα... Θα το πω αλλη μια φορα εγω δεν συγκρινα ποτε κατι εδω...ουτε ανεφερα την Πορσε για να μειωσω την GTO...ειμαι αντικειμενικος...δεν ασπαζομαι την Πορσε για να την βγαλω καλυτερη...διαβασε και αλλα ποστ μου θα δεις (GTR Vs 997 Vs M6)...απλα μη συγκρινεις το 612 με το Μ5...

lolos
11-04-10, 12:24
Καλημέρα..Εχεις κολλήσει με την Μ5 και το 612 μου φαίνεται...Εγώ απλά ανέφερα το πόσο καλά είναι στημένα κάποια αυτοκίνητα σε σχέση με άλλα.!Κλειστές στροφές εννοώ φίλε μου αναβάσεις κ.α. κι όχι ίσως αυτό που νομίζεις..Εκεί η 997 είναι στο στοιχείο της λόγω μεταξονίου ενώ η 430 χάνει.. Τώρα για αν έχω οδηγήσει 911 με πολλά ή όχι....ψάξε λίγο σε κανά παλιό Drive Fight club για τα τέρατα γκρί σκούρου χρώματος που μπήκαν στην πίστα το 2008, και θα δείς εαν ξέρω..για όλα!

Απλά δεν θέλω να συνεχίσουμε το θέμα...και για αυτό καληνύχτισα και εχθές βράδυ..Οι απόψεις καθενός είναι ΑΠΟΛΥΤΑ σεβαστές..ΚΑΛΗΜΕΡΑ και να είσαι καλά!

PATSIMINI
11-04-10, 14:48
Καλημέρα..Εχεις κολλήσει με την Μ5 και το 612 μου φαίνεται...Εγώ απλά ανέφερα το πόσο καλά είναι στημένα κάποια αυτοκίνητα σε σχέση με άλλα.!Κλειστές στροφές εννοώ φίλε μου αναβάσεις κ.α. κι όχι ίσως αυτό που νομίζεις..Εκεί η 997 είναι στο στοιχείο της λόγω μεταξονίου ενώ η 430 χάνει.. Τώρα για αν έχω οδηγήσει 911 με πολλά ή όχι....ψάξε λίγο σε κανά παλιό Drive Fight club για τα τέρατα γκρί σκούρου χρώματος που μπήκαν στην πίστα το 2008, και θα δείς εαν ξέρω..για όλα!

Απλά δεν θέλω να συνεχίσουμε το θέμα...και για αυτό καληνύχτισα και εχθές βράδυ..Οι απόψεις καθενός είναι ΑΠΟΛΥΤΑ σεβαστές..ΚΑΛΗΜΕΡΑ και να είσαι καλά!
ενα γκρι GTB fiorano;;;;;οδηγηση σε βροχη σωστα;;;;;;

Stathis
11-04-10, 21:41
Ferrari 599 GTO Online Configurator

https://www.ferrari.com/English/GT_Sport%20Cars/CurrentRange/599-GTO/Pages/599GTO-cc.aspx?newUrl=1&locale=en_GB&market=_USA&swf=configurator#/configure/599gto

skandalis447
11-04-10, 22:32
Καλημέρα..Εχεις κολλήσει με την Μ5 και το 612 μου φαίνεται...Εγώ απλά ανέφερα το πόσο καλά είναι στημένα κάποια αυτοκίνητα σε σχέση με άλλα.!Κλειστές στροφές εννοώ φίλε μου αναβάσεις κ.α. κι όχι ίσως αυτό που νομίζεις..Εκεί η 997 είναι στο στοιχείο της λόγω μεταξονίου ενώ η 430 χάνει.. Τώρα για αν έχω οδηγήσει 911 με πολλά ή όχι....ψάξε λίγο σε κανά παλιό Drive Fight club για τα τέρατα γκρί σκούρου χρώματος που μπήκαν στην πίστα το 2008, και θα δείς εαν ξέρω..για όλα!

Απλά δεν θέλω να συνεχίσουμε το θέμα...και για αυτό καληνύχτισα και εχθές βράδυ..Οι απόψεις καθενός είναι ΑΠΟΛΥΤΑ σεβαστές..ΚΑΛΗΜΕΡΑ και να είσαι καλά!
Γεια σου Γιωργο...Το ατυχες με τα fight club ηταν οτι οταν ειχατε ανεβασει το 997ΤΤ εβρεχε...οποτε δεν μπορεσε να σπασει το χρονο της 430...Οι αποψεις παντα σεβαστες ειναι,και για αυτο εχουμε τα διαφορα φορουμ να τις ανταλλασουμε και να μαθαινουμε και πραγματα που πιθανως δεν ξερουμε...απο τις προσωπικες μου εμπειριες η 430 μου εδινε μια απιστευτη σιγουρια στο turn in πραγμα που η 997 δεν το κανει με την αρχικη ταση υποστροφης της...Βεβαια με την καταλληλη τοποθετηση ολα γινονται...απλα σου μενει αυτη η αισθηση...πολλα χαιρετισματα στον Αλεξανδρο...χαρηκα που τα ειπαμε,εστω και διαδικτυακα...
Σκανδαλης Δημητριος...

Stathis
11-04-10, 23:08
οσον αφορα τη μικρη εμπειρια μου και τα οσα εχω δει αυτα τα χρονια απο τα δυο που αναφερετε θα επελεγα την 997.
μπορει να μην ειναι φερραρι (ολοι ξερουμε τι σημαινει αυτο, ακομα και οσοι την εχουν μονο αφισα στο δωματιο τους και δεν ετυχε να τη δουν ποτε απο καντα), αλλα για τις ελληνικες συνθηκες ειναι κατα τη γνωμη μου πιο ασφαλες και γρηγορο αυτοκινητο...

αν ζουσαμε στη μοντενα, ή τη ζυριχη ή το μοναχο, ισως τα πραγματα να ηταν αλλιως, αλλα εδω εχω ακουσει ουκ ολιγες ιστοριες οπου αυτο το εκπληκτικο αυτοκινητο "εστειλε" τον οδηγο του ακομα και στην ευθεια με 100 χ.α.ω...
και 1-2 απο τις ιστοριες αυτες ειχαν και τραγικες συνεπειες....

σεβομαι απεριοριστα και υποκλινομαι στο αλογακι του μαρανελο, στη μοναδικη αισθηση που δινουν αυτα τα αυτοκινητα, αυτα που αντιπροσωπευουν, στα μαστορια τους ιταλαρες που τα δημιουργουν...
για παραδειγμα μια 599 GTO σε mugelo red με αλκανταρα σαλονι, ισως με εβαζε στον πειρασμο να κλεψω για να την αποκτησω...

αλλα και το τεκνο του τζουφενχαουζεν ειναι επισης αξιο θαυμασμου.
ειδικα σε ελληνικο δρομο δε νομιζω οτι πιανεται απο τιποτα αλλο (εκτος του gtr ισως...)
σε ποια ασφαλτο-παγοδρομιο θα μπορεσεις να πατησεις το γκαζι και να εκτοξευθεις με τον τροπο που το κανει η 997Τ?
σε ποιο σκονισμενο στροφιλικι θα βαλεις κατω τα αλογα στην εξοδο της στροφης...?
και παντα με ασφαλεια, αρχοντια και μεγαλοπρεπεια...

μου φαινεται βαλτοι εισαστε εδω μεσα...
πανω που ειπα να κρατησω το κασονι, με φουντωσατε... :ranting2:

αϊ σιχτιρ πια... :th_Laie_67-1:

skandalis447
11-04-10, 23:29
Οντως το 997 ειναι πολυ καλο αυτοκινητο...απλα θελει λιγο προσοχη...το μπροστινο σποιλερ...:hystericalbs1:

Stathis
11-04-10, 23:57
Οντως το 997 ειναι πολυ καλο αυτοκινητο...απλα θελει λιγο προσοχη...το μπροστινο σποιλερ...:hystericalbs1:

:whistle::whistle::whistle:

bill_m3
12-04-10, 07:46
Ferrari 599 GTO Online Configurator

https://www.ferrari.com/English/GT_Sport%20Cars/CurrentRange/599-GTO/Pages/599GTO-cc.aspx?newUrl=1&locale=en_GB&market=_USA&swf=configurator#/configure/599gto

Οκ το έκανα, πότε θα μας έρθει??????

Samaro
17-05-10, 12:22
Ξανα'νεβάζω το "χαμένο" βιντεάκι της 599 GTO.
Προσδεθείτε και μην καπνίζετε.
https://www.youtube.com/watch?v=cV-O4RWcSHM&feature=fvsr"]

Stathis
17-05-10, 13:25
το πας φυρι-φυρι να δωσω την πρωτη μου αρνητικη αξιολογηση....

τι μας κανεις....:ranting2:

Samaro
17-05-10, 19:04
το πας φυρι-φυρι να δωσω την πρωτη μου αρνητικη αξιολογηση....

τι μας κανεις....:ranting2:
Εχω υπολογισει τις τυχόν.... συνέπειες της πράξης μου. Δεν με τρομοκρατείς!!!:th_Laie_67-1::th_Laie_67-1:

SuperSonic
17-05-10, 19:25
Eιναι απο τα αυτοκινητα που μπορεις να εκσπερματώσεις χωρις την παραμικρη βοηθεια γυναικειου φυλου...

https://img189.imageshack.us/img189/3606/2010ferrari599gtodashbo.jpg (https://img189.imageshack.us/i/2010ferrari599gtodashbo.jpg/)

https://img9.imageshack.us/img9/2932/2010ferrari599gtoside19.jpg (https://img9.imageshack.us/i/2010ferrari599gtoside19.jpg/)

tassos
10-07-10, 21:41
https://www.youtube.com/watch?v=cV-O4RWcSHM"]https://www.youtube.com/watch?v=cV-O4RWcSHM

:worthy::worthy:

Apostolos
11-07-10, 11:05
Ορίστε και η GTO σε έκδοση ΧΧ με 730 αλογάκια...:whistle::whistle: Γρήγορα πάει...χαχαχαχαχαχα


https://www.youtube.com/watch?v=PHjeW37Nrpk&NR=1

Samaro
11-07-10, 11:07
Το προηγούμενο,υπάρχει πιο πάνω !thumb

Apostolos
11-07-10, 11:28
Το προηγούμενο,υπάρχει πιο πάνω !thumb

:oops::oops: sorry:original:

Samaro
11-07-10, 16:34
:oops::oops: sorry:original:

Δεν το έγραψα για το δικό σου Απόστολε !!!
Για το προηγούμενο !!:original:

tassos
11-07-10, 17:40
Το προηγούμενο,υπάρχει πιο πάνω !thumb

Tο ειδα Samaro, το ειχα ανοιξει σε νεο thread αλλα συγχωνευτηκε εδω απ τους mods! thumb

VanVIC
11-07-10, 17:46
Eιναι απο τα αυτοκινητα που μπορεις να εκσπερματώσεις χωρις την παραμικρη βοηθεια γυναικειου φυλου...

... χωρίς καμιά βοήθεια γενικά.
Την βλέπεις και σου 'ρχεται η "συγκίνιση".
Πώς να το κάνουμε...


Υ.Γ.: Θα γελάει πάλι ο Monsta :original:

Stathis
11-07-10, 18:57
οντως ειναι πανω απο λογια αυτο το αυτοκινητο... :shok:

μπορει να το ανταλλαζα μεχρι και με βεσπα! :th_Laie_67-1::th_Laie_67-1:

Samaro
11-07-10, 20:12
οντως ειναι πανω απο λογια αυτο το αυτοκινητο... :shok:
μπορει να το ανταλλαζα μεχρι και με βεσπα! :th_Laie_67-1::th_Laie_67-1:
Υπερβολές!!:th_Laie_67-1:

Monsta
11-07-10, 20:34
... χωρίς καμιά βοήθεια γενικά.
Την βλέπεις και σου 'ρχεται η "συγκίνιση".
Πώς να το κάνουμε...


Υ.Γ.: Θα γελάει πάλι ο Monsta :original:

Η GTO από προφίλ τουλάχιστον Βαγγέλη κάνει την 'απλή' να φαίνεται πολύ....καθημερινή.