PDA

Επιστροφή στο Forum : Νουμερα για Ευθυγραμμιση σε Ζ4, και που????



johnchrist
30-09-10, 09:57
Καλησπερα!

Μολις γραφτηκα στο φορουμ!! Εχω εδω και καιρο μιας Ζ4 2.0, με 55,000χλμ! Στις ευθυειες εχω μια ελαχιστη κλιση του τιμονιου προς τα δεξια, απο λακουβες που επεσα μαλλον (:ranting2::ranting2:), και μαλλον χρειαζομαι ευθυγραμμιση.

Ηθελα λοιπον να ρωτησω:
1ον) τις εργοστασιακες τιμες ευθυγραμμισης της Ζ4 2.0 (ωστε να τις παω στον ευθυγραμμισα, έτσι δεν γινεται? ή τις ξερουν αυτοι απο μονοι τους?)

2ον) που να παω για ευθυγραμμιση και ποσο ειναι το κοστος?? Στον Σπανο πχ κανουν καλη
ευθυγραμμιση, ξερουν τα νουμερα, ή καλυτερα να παω σε συνεργειο?

Ευχαριστω πολυ, κ ευχομαι να βοηθησω κ εγω αλλους φιλους αν χρειαστει!!:thanks:

Kostas_1
30-09-10, 10:00
Καλως ηρθες!!!

Δεν χρειαζεται να πας τπτ από τιμες.
Ουτε ειναι απαραιτητο να πας σε εξουσιοδοτημενο. Τις εχουν ολοι

Vasilis
30-09-10, 10:12
:viannen_01:


καλη διαμονη κ καλα ποσταρισματα!

οπως τα ειπε ο φιλος sharky παραπανω για το θεμα της ευθυγραμμισης!

johnchrist
30-09-10, 10:46
Ευχαριστω sharky κ Βασιλη! Οποτε απλα παω εκει κ μου κανει την ευθυγραμμιση.

Θα πρεπει να την κανει με εμενα μεσα στο αμαξι?

Επισης, ειναι κατι αλλο που πρεπει να κανω πρωτα (πχ ζυγοσταθμιση), ή προτεινετε ευθυγραμμιση; να θυμισω οτι το προβλημα μου ειναι οτι δεν νιωθω το τιμονι τοσο σταθερο κ στις ευθειες φευγει ελαχιστα προς τα δεξια...

Και που προτεινετε για ευθυγραμμιση? Καποιον πολυ καλο? Κοστος??

:thanks::thanks:

Vasilis
30-09-10, 10:54
σιγουρα ολοι εχουν τις προσωπικες τους εμπειριες...

η δικη μου ειναι στην Λ.Βουλιαγμενης κ ο ανθρωπος ειναι απλα κορυφη!

Θα σου συνιστουσα να κανεις ευθυγραμμιση κ ζυγοσταθμιση κ θα δεις αλλο αυτοκινητο!

το κοστος στο δικο μου περυσι ηταν απο 40 ευρα η καθε εργασια! (λαθος....40 και 30)

θα ψαξω να βρω την δ/νση κ θα την ποσταρω...αν κ εχω ανεβασει κ θρεντακι γι αυτην την δουλεια!

Vasilis
30-09-10, 10:57
βρηκα το θρεντακι που αφορουσε την τοποθετηση των φρενων μου....

https://www.bmwfans.gr/forum/showthread.php?t=146&highlight=%E6%F5%E3%EF%F3%F4%E1%E8%EC%E9%F3%E7


τα ποστα ειναι τα κατωθι....https://www.bmwfans.gr/forum/showpost.php?p=1721&postcount=2



και.....https://www.bmwfans.gr/forum/showpost.php?p=1722&postcount=3

djkostas20
21-10-10, 09:19
Τα νούμερα τα έχουν...Αλλά έχει δοκιμάσει κανείς άλλα που είδε κάτι καλύτερο?

savvas E93
21-10-10, 09:58
Καλημερα,η ηλεκτρονικη ευθυγραμμιση δεν χρειαζεται νουμερα τα χει το μηχανημα το κοστος ειναι συνηθως 25-30 ευρω,για τη σταθεροτητα του τιμονιου δες μηπως φταινε και τα συνεμπλοκ και βεβαια μια ζυγοσταθμιση.

m-power_01
21-10-10, 10:39
Αν έχεις τρεμολα στο τιμόνι μετά από κάποια ταχύτητα κανε πρώτα ζυγοσταθμιση ! Κόστος κανά 20 ευρώ . Ευθυγραμιση προτίμησε κάποιον ευθυγραμισα και όχι σε βουλκανιζατερ ... Συνήθως είναι πιο σχολαστικοι ! Αν έχει δε και μηχάνημα hunter ακόμα καλύτερα ! Εγώ γνωρίζω για περιοχή Αγίων αναργυρων

johnchrist
21-10-10, 13:46
ευχαριστω για τις απαντησεις. Απλα πηγαινει ελαχιστα το τιμονι προς τα δεξια, στις πιο ψηλες ταχυτητες. Δεν εχω παρατηρηση τρεμουλο ή κατι αλλο.

Τι να κανω? Ευθυγραμμιση ή ζυγοσταθμιση?

Kostas_1
21-10-10, 14:03
Ευθυγραμμιση.

PANOS-E60
21-10-10, 18:52
ευχαριστω για τις απαντησεις. Απλα πηγαινει ελαχιστα το τιμονι προς τα δεξια, στις πιο ψηλες ταχυτητες. Δεν εχω παρατηρηση τρεμουλο ή κατι αλλο.

Τι να κανω? Ευθυγραμμιση ή ζυγοσταθμιση?

Η περιγραφή του προβλήματός σου οδηγεί τη σκέψη σε ευθυγραμμιση. Αν έχεις και τρέμουλο κάνε και ζυγοστάθμιση. Η λογική λέει, πρώτα ζυγοστάθμιση.
:viannen_01:κιόλας.

johnchrist
22-10-10, 16:18
ευθυγραμμιση στον Διονυσοπουλο? ειναι καλος?

PANOS-E60
22-10-10, 16:23
ευθυγραμμιση στον Διονυσοπουλο? ειναι καλος?

Στο Γαλάτσι ? Καλός είναι.

Z-man
13-01-11, 18:10
Ευθυγραμμιση θα κανεις μιας κ σου τραβαει δεξια.Απλα να μου επιτρεψεις να σου αναφερω πως αν τα λαστιχα σου ειναι φαγωμενα νομιζω πως δεν θα κερδισεις κ πολλα...Αν το τραβηγμα δεξια γινεται σε αποσταση κ οχι αμεσα σιγουρα ειναι απ τα λαστιχα ,αν ειναι αμεσα τοτε ειναι απο καπιοα αλλη αιτια.

fanisk
13-01-11, 18:28
Καλησπερα!

Μολις γραφτηκα στο φορουμ!! Εχω εδω και καιρο μιας Ζ4 2.0, με 55,000χλμ! Στις ευθυειες εχω μια ελαχιστη κλιση του τιμονιου προς τα δεξια, απο λακουβες που επεσα μαλλον (:ranting2::ranting2:), και μαλλον χρειαζομαι ευθυγραμμιση.

Ηθελα λοιπον να ρωτησω:
1ον) τις εργοστασιακες τιμες ευθυγραμμισης της Ζ4 2.0 (ωστε να τις παω στον ευθυγραμμισα, έτσι δεν γινεται? ή τις ξερουν αυτοι απο μονοι τους?)

2ον) που να παω για ευθυγραμμιση και ποσο ειναι το κοστος?? Στον Σπανο πχ κανουν καλη
ευθυγραμμιση, ξερουν τα νουμερα, ή καλυτερα να παω σε συνεργειο?

Ευχαριστω πολυ, κ ευχομαι να βοηθησω κ εγω αλλους φιλους αν χρειαστει!!:thanks:


Για το 1ο, το μηχανημα σε οποιον πας θα σου βγαλει τα παρακατω:

https://img227.imageshack.us/img227/8215/z4align.jpg

Καλως ηλθες :viannen_01:

Z-man
16-01-11, 19:10
Η διαφορα του sport με του standard εχει να κανει με τις ζαντες κ τα αμορτισερ ή με τον τροπο που θελει να το ρυθμισει καποιος ανεξαρτητα απ τα υπολοιπα..?