PDA

Επιστροφή στο Forum : αντιστρεπτικες γνωμη!



ΔημήτρηςΜ3
29-09-10, 02:35
τελικα κανουν δουλεια οι aftermarket αντιστρεπτικες
οι αυτες που εχει ειναι μια χαρα
εχει αλαξει καποιος στο Μ3 του ειδε καποια διαφορα στις στροφες??

Libanner
29-09-10, 02:44
Δε ξέρω για το Μ3 πάντως στο νορμάλ Ε46 κάνουν δουλειά και πολύ μάλιστα,μειώνουν τις κλείσεις στις στροφές πολύ.

zaharias
29-09-10, 08:20
Δε ξέρω για το Μ3 πάντως στο νορμάλ Ε46 κάνουν δουλειά και πολύ μάλιστα,μειώνουν τις κλείσεις στις στροφές πολύ.

+1!!!! Συμφωνω!!!! Ηταν απο τα καλυτερα aftermarket πραγματα (μπαξιματα!) που εβαλα στο αυτοκινητο μου..

GEORGE316
29-09-10, 08:51
εγω παντως που εχω αντιστρεπτικες m pack εχει διαφορα σε σχεση με ενα απλο...
του Μ3 ειναι μισο χιλιοστο πιο παχιες.μια αφτερ ακομα πιο παχιες.

deepBLUE
29-09-10, 11:02
Εχει διαφορα και μαλιστα μεγαλη.
Ειναι ενα μπαξιμο που αξιζει τον κοπο !!

Vasilis
29-09-10, 11:03
εγω απο 320 που μου βαλαν του 330 ειδα μεγαλη διαφορα...

σκεψου τις aftermarket που ναι ακομα πιο χοντρες...!

Z4 DCT
29-09-10, 11:04
εγω απο 320 που μου βαλαν του 330 ειδα μεγαλη διαφορα...

σκεψου τις aftermarket που ναι ακομα πιο χοντρες...!

Ε τοτε μαζι με τα ελλατηρια να βαλω και γω!!!!!:original:

ΔημήτρηςΜ3
29-09-10, 11:14
επειδη η αναρτηση που εχω ειναι souper pss9 δε ξερω μηπως
το αμαξι γινει ακομα ποιο σκληρο?? δε θελω να γινει και καρτ!

Vasilis
29-09-10, 11:17
Ε τοτε μαζι με τα ελλατηρια να βαλω και γω!!!!!:original:


το ρωτας?:shok::shok:



επειδη η αναρτηση που εχω ειναι souper pss9 δε ξερω μηπως
το αμαξι γινει ακομα ποιο σκληρο?? δε θελω να γινει και καρτ!

δεν θα λεγα πιο σκληρο...θα λεγα πιο απολυτο!

ΔημήτρηςΜ3
29-09-10, 11:21
ααααααααααα
αυτο ειναι καλο!!!!!!
βλεπω να δινω πινακιδες να καθετε μεσα και γω να του ριχνω να του ριχνω!
χχχαχχαχα

gyiama
29-09-10, 11:24
χαχαχ ενω τωρα που ειναι εξω δεν του ριχνεις φραγκο ε??????

Vasilis
29-09-10, 11:25
για εμας το κανει το κρατος ρε....

σου λεει...κρατηστε τα μεσα να γινουν τα μπαξιματα ,...κ του χρονου τα βγαζετε να οργωσετε!!!!!

soc12r
29-09-10, 11:28
Eγω που εβαλα της Eibach ειχε διαφορα ....

manos///3
29-09-10, 11:54
Οι αντιστρεπτικες ραβδοι ευθυνονται για το body roll ,δηλαδη κατα ποσο γερνει το αυτοκινητο στις στροφες ,αρα ποσο βαρος μεταφερεται σε καθε πλευρα.
Καμια σχεση με σκληροτητα.

Σιγουρα βοηθουν παντα ομως σε συνδιασμο με το σεταπ της αναρτησης.

ΔημήτρηςΜ3
29-09-10, 13:41
δλδ Μανο για βοηθα μας περισσοτερο!!

ΔημήτρηςΜ3
29-09-10, 14:10
https://cgi.ebay.com/ebaymotors/ws/eBayISAPI.dll?ViewItem&item=360302630965&viewitem=&sspagename=STRK%3AMEWAX%3AIT

m-power_01
29-09-10, 15:12
επειδη η αναρτηση που εχω ειναι souper pss9 δε ξερω μηπως
το αμαξι γινει ακομα ποιο σκληρο?? δε θελω να γινει και καρτ!

σκληροτερο θα γινει μονο σε εγκαρσιες ανωμαλιες ...σε σαμαρια κλπ. Δηλαδη οπου πιεζονται και οι δυο τροχοι σου ταυτοχρονα

zaharias
29-09-10, 15:41
Πριν βαλω τις H&R στο δικο μου, ειχα παει βολτα με του Θοδωρη (Libanner) το Ε46 με εντελως "μαμα" αναρτηση (ουτε ελατηρια χαμηλωματος φορουσε!) και αν θυμαμαι καλα ηταν και τα αμορτισερ του ταλαιπωρημενα (οπως μου ειχε πει) και ειχε μπαξει ΜΟΝΟ τις αντιστρεπτικες, αλλα το αμαξι δεν ειχε καμια σχεση.. Εστριβε απιστευτα!!
Ειναι απο τα TOP μπαξιματα που βλεπεις αμεσως τη διαφορα με πριν..

manos///3
29-09-10, 16:11
Πριν βαλω τις H&R στο δικο μου, ειχα παει βολτα με του Θοδωρη (Libanner) το Ε46 με εντελως "μαμα" αναρτηση (ουτε ελατηρια χαμηλωματος φορουσε!) και αν θυμαμαι καλα ηταν και τα αμορτισερ του ταλαιπωρημενα (οπως μου ειχε πει) και ειχε μπαξει ΜΟΝΟ τις αντιστρεπτικες, αλλα το αμαξι δεν ειχε καμια σχεση.. Εστριβε απιστευτα!!
Ειναι απο τα TOP μπαξιματα που βλεπεις αμεσως τη διαφορα με πριν..

Xωρις παρεξηγηση...μηπως τα παραλες?

gyiama
29-09-10, 16:12
1 Μητσο το νου σου ολα απο usa περνανε τελωνειο πια!!!
2 μηπως ομως ρε παιδια ο συνδυασμος χαμηλωμα σκληροτερα αμορτισερ και αντιστρεπτικες στο τελος χανεις παρα πολυ σε ανεση?

manos///3
29-09-10, 16:17
δλδ Μανο για βοηθα μας περισσοτερο!!

Δυστηχως δεν εχω ιδιαιτερες τεχνικες γνωσεις πανω σε αυτο...
Σε γενικες αρχες το αυξημενο παχος των αντιστρεπτικων δεν αφηνει το πλαισιο να γερνει σε μεγαλο ποσοστο. Το μειωμενο παχος ενεργει αντιστροφα.
Βεβαια χρειαζεται ενα ποσοστο καθετης δυναμης προς τα ελαστικα και αυτο επιταχυνεται με τη μεταφορα βαρους. Οποτε θελουμε να γερνει το πλαισιο μεχρι ενα σημειο.

Libanner
29-09-10, 17:06
Πριν βαλω τις H&R στο δικο μου, ειχα παει βολτα με του Θοδωρη (Libanner) το Ε46 με εντελως "μαμα" αναρτηση (ουτε ελατηρια χαμηλωματος φορουσε!) και αν θυμαμαι καλα ηταν και τα αμορτισερ του ταλαιπωρημενα (οπως μου ειχε πει) και ειχε μπαξει ΜΟΝΟ τις αντιστρεπτικες, αλλα το αμαξι δεν ειχε καμια σχεση.. Εστριβε απιστευτα!!
Ειναι απο τα TOP μπαξιματα που βλεπεις αμεσως τη διαφορα με πριν..

Το θυμάσαι ρε θηρίο thumb.

Ναι έτσι είναι ακόμα,μαμά ανάρτηση ελατήρια μόνο βελτιωτικές αντιστρεπτικές φοράω.Η διαφορά πράγματι είναι πολύ μεγάλη σε σχέση με πριν.

m_power_lunatic
29-09-10, 17:30
Eιχα βαλει στο προηγουμενο μου Μ3 Ε36 αντιστρεπτικες της HARTGE.....το αμαξι ειχε μεταμορφωθει αισθητα και μαζι με την PSS9 και το X-BRACE και με τις μπαρες θολων μπρος-πισω εστριβε διαβητης χωρις υπερβολη...οφειλω να πω ομως οτι εγινε ΑΠΟΛΥΤΟ στο δρομο και οταν ''ξεκολλαγε'' τα χερια περνανε φωτια για να το μαζεψω,ασε που 2 φορες που μου ''ξεκολλησε'' για τα καλα ητανε οταν ειχα βαλει τις αντιστρεπτικες στα 4 χρονια κατοχης μου.Γενικα ειναι πιο ''πιστοβιο'' μπαξιμο κατα την γμωμη μου.

ΔημήτρηςΜ3
29-09-10, 17:57
μαλιστα σχεφτομαι τωρα που πουλησα τα φαναρια να τις βαλω!

saulm3
29-09-10, 20:31
μαλιστα σχεφτομαι τωρα που πουλησα τα φαναρια να τις βαλω!

εσυ να μην χασεισ:th_Laie_67-1:κρατα τα ρε να μπαξεισ το εξατμισονι.thumb

ΔημήτρηςΜ3
29-09-10, 23:24
χεχεχε
ναι ρε!!
εχω και αλλα για πουλημα ξεχασεσ??

zaharias
29-09-10, 23:50
Xωρις παρεξηγηση...μηπως τα παραλες?

Καμια παρεξηγηση Μανο!! Αλλα δεν υπερβαλω...:original:
Το επιβεβαιωσε και ο ιδιος ο οδηγος απο κατω....:original:


Το θυμάσαι ρε θηρίο thumb.

Ναι έτσι είναι ακόμα,μαμά ανάρτηση ελατήρια μόνο βελτιωτικές αντιστρεπτικές φοράω.Η διαφορά πράγματι είναι πολύ μεγάλη σε σχέση με πριν.

Εγω, δεν ειχα μπει στο αμαξι του Θοδωρη πριν βαλει τις αντιστρεπτικες για να κανω συγκριση.. Εκεινος μου ειπε οτι χρειαζεται αλλαγη η αναρτηση του και απλα τις πετυχε σε αγγελια και τις τσιμπησε.. Σ'αυτη τη μικρη διαδρομη που καναμε το αμαξι περπατουσε πολυ ωραια και δεν σου εδινε την αισθηση οτι η αναρτηση του θελει αντικατασταση..

Μανο, εσυ εχεις αλλαξει στο δικο σου?

ΔημήτρηςΜ3
29-09-10, 23:59
και απο εταιριες πια προτινετε>>

fanisk
30-09-10, 12:01
και απο εταιριες πια προτινετε>>

Hotchkis (αν βρεις ακρη απο USA χωρις τελωνειο μιλα γιατι ψαχνω καιρο!), H&R, Eibach.. thumb

ΔημήτρηςΜ3
30-09-10, 12:21
τισ εχω δει αλλα το μονο προβλημα ειναι
οτι θελουν ολοι μα ολοι που τις πουλανε αλλα σχεδον 300 δολαρια για να τα τις στειλουν!

320d
30-09-10, 12:25
Οι αντιστρεπτικες ραβδοι ευθυνονται για το body roll ,δηλαδη κατα ποσο γερνει το αυτοκινητο στις στροφες ,αρα ποσο βαρος μεταφερεται σε καθε πλευρα.
Καμια σχεση με σκληροτητα.

Σιγουρα βοηθουν παντα ομως σε συνδιασμο με το σεταπ της αναρτησης.


Τελείως εγκυκλοπαιδικά όσων αφορά σχέση σκληρότητας και διατομή αντιστρεπτικής

Επειδή κάτι χειροπιαστό στα BMW δεν έχουμε ..

η renault στο R26R έβαλε μεγαλύτερης διατομής αντιστρεπτικές και μαλάκωσε την ανάρτηση σε σχέση με το 2.0l megane sport

turbodog
30-09-10, 12:42
σκληροτερο θα γινει μονο σε εγκαρσιες ανωμαλιες ...σε σαμαρια κλπ. Δηλαδη οπου πιεζονται και οι δυο τροχοι σου ταυτοχρονα

Αναποδα τα λες! Στις εγκαρσιες επειδη ακριβως πιεζονται και οι δυο ταυτοχρονα δεν εχουμε καμια μεταβολη ως προς την σκληροτητα. Αντιθετα οταν στριβουμε, και συμπιεζεται η μια πλευρα, τοτε μερος της πιεσης μεταφερεται μεσω αντιστρεπτικης στη αλλη πλευρα με αποτελεσμα λιγοτερη πιεση στον τροχο που δεχεται την αρχικη συμπιεση. Για να στο πω χοντρικα να το καταλαβεις η αντιστρεπτικη δουλευει σαν ενας μοχλος που οταν πιεζεται μεταφερει μερος της δυναμης στην αλλη πλευρα στηριξης. Αυτο εχει σαν αποτελεσμα οταν στριβουμε να εχουμε μικροτερες κλισεις αμαξωματος. Οσο παχυτερες τοσο περισσοτερη δυναμη μεταφερουμε γιατι η πιο χοντρη ραβδος εχει μικροτερο βαθμο ελαστικης παραμορφωσης και κατα συνεπεια μπορει να πιεσει περισσοτερο το αλλο ακρο. Βαλε στο μυαλο σου το σχημα της αντιστρεπτικης και θα το καταλαβεις καλυτερα thumb

zaharias
30-09-10, 12:43
Hotchkis (αν βρεις ακρη απο USA χωρις τελωνειο μιλα γιατι ψαχνω καιρο!), H&R, Eibach.. thumb

Σωστος ο Φανης!! Με αυτη τη σειρα ακριβως θα τα εγραφα και γω!!


τισ εχω δει αλλα το μονο προβλημα ειναι
οτι θελουν ολοι μα ολοι που τις πουλανε αλλα σχεδον 300 δολαρια για να τα τις στειλουν!

Αν δεν βγαλεις ακρη με Hotchkis χτυπα τις H&R (εχουν δυνατοτητα ρυθμισης εμπρος & πισω) απο Γερμανια με "νορμαλ" μεταφορικα..

manos///3
30-09-10, 12:44
Και στο csl αλλαξαν αντιστρεπτικες και τοποθετησαν πιο σκληρα ελατηρια/αμορτισερ.

Καθε πλαισιο εχει τις ιδιαιτεροτητες του.

fanisk
30-09-10, 12:46
Σωστος ο Φανης!! Με αυτη τη σειρα ακριβως θα τα εγραφα και γω!!



Αν δεν βγαλεις ακρη με Hotchkis χτυπα τις H&R (εχουν δυνατοτητα ρυθμισης εμπρος & πισω) απο Γερμανια με "νορμαλ" μεταφορικα..

Τα ιδια μυαλα εχουμε Ζαχαρια :thumbsup:

Σχετικα με τις Hotchkis, οπου εστειλα pm να ρωτησω, δεν δεχονται υποτιμολογηση, και λογω μεγαλου πακετου σιγουρα θα φαμε γερη τσουνα στο τελωνειο.

Libanner
30-09-10, 13:34
Τα ιδια μυαλα εχουμε Ζαχαρια :thumbsup:

Σχετικα με τις Hotchkis, οπου εστειλα pm να ρωτησω, δεν δεχονται υποτιμολογηση, και λογω μεγαλου πακετου σιγουρα θα φαμε γερη τσουνα στο τελωνειο.

Βάλε HR Φάνη και εγώ τέτοιες έχω και όπως είπε ο Ζαχαρίας είναι και ρυθμιζόμενες στο Ε46 2 σκάλες μπροστά 3 πίσω.

ΔημήτρηςΜ3
30-09-10, 14:12
Και στο csl αλλαξαν αντιστρεπτικες και τοποθετησαν πιο σκληρα ελατηρια/αμορτισερ.

Καθε πλαισιο εχει τις ιδιαιτεροτητες του.

νομιζω η μονη διαφορα του csl ειναι στην εμπρος η πισω ειναι ιδια σαν τα απλα Μ3
και οτι ειναι ποιο ελφρια αν δεν κανω λαθος!

ΔημήτρηςΜ3
30-09-10, 14:14
Τα ιδια μυαλα εχουμε Ζαχαρια :thumbsup:

Σχετικα με τις Hotchkis, οπου εστειλα pm να ρωτησω, δεν δεχονται υποτιμολογηση, και λογω μεγαλου πακετου σιγουρα θα φαμε γερη τσουνα στο τελωνειο.

σχετικα τις hotchκis εχει και στο uk που δεν πληρωνεις τελωνειο!

Z4 DCT
30-09-10, 14:15
Αναποδα τα λες! Στις εγκαρσιες επειδη ακριβως πιεζονται και οι δυο ταυτοχρονα δεν εχουμε καμια μεταβολη ως προς την σκληροτητα. Αντιθετα οταν στριβουμε, και συμπιεζεται η μια πλευρα, τοτε μερος της πιεσης μεταφερεται μεσω αντιστρεπτικης στη αλλη πλευρα με αποτελεσμα λιγοτερη πιεση στον τροχο που δεχεται την αρχικη συμπιεση. Για να στο πω χοντρικα να το καταλαβεις η αντιστρεπτικη δουλευει σαν ενας μοχλος που οταν πιεζεται μεταφερει μερος της δυναμης στην αλλη πλευρα στηριξης. Αυτο εχει σαν αποτελεσμα οταν στριβουμε να εχουμε μικροτερες κλισεις αμαξωματος. Οσο παχυτερες τοσο περισσοτερη δυναμη μεταφερουμε γιατι η πιο χοντρη ραβδος εχει μικροτερο βαθμο ελαστικης παραμορφωσης και κατα συνεπεια μπορει να πιεσει περισσοτερο το αλλο ακρο. Βαλε στο μυαλο σου το σχημα της αντιστρεπτικης και θα το καταλαβεις καλυτερα thumb

Με επεισες!!!! θελω να βαλω και στο δικο μου μαζι με τα ελατηριαthumb

fanisk
30-09-10, 14:20
σχετικα τις hotchκis εχει και στο uk που δεν πληρωνεις τελωνειο!

Ποιος τις εχει UK Μητσο? Δωσε link οταν μπορεσεις !

ΔημήτρηςΜ3
30-09-10, 14:28
ενα λεπτακι να το βρω!!
αλλιως θα στειλω το βραδυ απο το αλλo p.c

fanisk
30-09-10, 14:30
ενα λεπτακι να το βρω!!
αλλιως θα στειλω το βραδυ απο το αλλo p.c

Νομιζω πως δεν ειχα βρει κατι απο UK, ψαξε ομως και να κανονισουμε κανα group buy τοσοι που ειμαστε :hystericalbs1:

manos///3
30-09-10, 15:10
νομιζω η μονη διαφορα του csl ειναι στην εμπρος η πισω ειναι ιδια σαν τα απλα Μ3
και οτι ειναι ποιο ελφρια αν δεν κανω λαθος!

Csl
front 30.5mm
rear 22.5mm

M3
front 26mm
rear 21.5mm

georggge46
30-09-10, 15:23
https://www.europerformance.co.uk/pages/products/search_car/product_sub.mhtml?car=bmw3e46;category=antirollbar s

ghost-rider
30-09-10, 19:20
Αναποδα τα λες! Στις εγκαρσιες επειδη ακριβως πιεζονται και οι δυο ταυτοχρονα δεν εχουμε καμια μεταβολη ως προς την σκληροτητα. Αντιθετα οταν στριβουμε, και συμπιεζεται η μια πλευρα, τοτε μερος της πιεσης μεταφερεται μεσω αντιστρεπτικης στη αλλη πλευρα με αποτελεσμα λιγοτερη πιεση στον τροχο που δεχεται την αρχικη συμπιεση. Για να στο πω χοντρικα να το καταλαβεις η αντιστρεπτικη δουλευει σαν ενας μοχλος που οταν πιεζεται μεταφερει μερος της δυναμης στην αλλη πλευρα στηριξης. Αυτο εχει σαν αποτελεσμα οταν στριβουμε να εχουμε μικροτερες κλισεις αμαξωματος. Οσο παχυτερες τοσο περισσοτερη δυναμη μεταφερουμε γιατι η πιο χοντρη ραβδος εχει μικροτερο βαθμο ελαστικης παραμορφωσης και κατα συνεπεια μπορει να πιεσει περισσοτερο το αλλο ακρο. Βαλε στο μυαλο σου το σχημα της αντιστρεπτικης και θα το καταλαβεις καλυτερα thumb

Κι ομως... Τα ιδια του ελεγα κ εγω του Σπυρου. Αλλα οταν τις εβαλα πανω παρατηρησα πιο εντονο χοροπηδημα στα εγκαρσια σαμαρακια, ενω σε λακουβα που σκαει μονο ο ενας τροχος δεν ειχε εντονη διαφορα στη σκληροτητα. Δεν ξερω γιατι. Αναφερθηκε σε σκληροτητα και οχι σε περιορισμο κλισεων. Η θεωρια συμφωνει μαζι σου. Η εμπειρια του Σπυρου και η δικια μου απο τις eibach συμφωνει με αυτα που ειπε πιο πριν ο Σπυρος. Ισως να φταιει που συνοδευονται και απο σκληρουτσικα και ανενδοτα συνεμπλοκ, δεν ξερω πως αλλιως να το αιτιολογησω..

ΔημήτρηςΜ3
30-09-10, 20:23
Csl
front 30.5mm
rear 22.5mm

M3
front 26mm
rear 21.5mm

ναι εχεις δικοιο το ξαναειδα!!

zaharias
30-09-10, 20:29
Το πλεονεκτημα των H&R σε σχεση με τις Eibach ειναι οτι εχουν 2 ρυθμισεις μπροστα (μαλακο-σκληρο) και 3 πισω (μαλακο-μεσαιο-σκληρο).. (αν θυμαμαι καλα)
Εγω τις δουλευω στο μαλακο μπροστα και στο μεσαιο πισω και ειμαι μια χαρα..
(δεν θυμαμαι αν οι 3 ρυθμισεις ειναι εμπρος ή πισω)!!

turbodog
30-09-10, 21:05
Κι ομως... Τα ιδια του ελεγα κ εγω του Σπυρου. Αλλα οταν τις εβαλα πανω παρατηρησα πιο εντονο χοροπηδημα στα εγκαρσια σαμαρακια, ενω σε λακουβα που σκαει μονο ο ενας τροχος δεν ειχε εντονη διαφορα στη σκληροτητα. Δεν ξερω γιατι. Αναφερθηκε σε σκληροτητα και οχι σε περιορισμο κλισεων. Η θεωρια συμφωνει μαζι σου. Η εμπειρια του Σπυρου και η δικια μου απο τις eibach συμφωνει με αυτα που ειπε πιο πριν ο Σπυρος. Ισως να φταιει που συνοδευονται και απο σκληρουτσικα και ανενδοτα συνεμπλοκ, δεν ξερω πως αλλιως να το αιτιολογησω..

Διαβασε την πρωτη παραγραφο απο τα principles δηλ. την αρχη λειτουργιας της. Η εκτιμηση ειναι ενας υποκειμενος παραγοντας που δεν αντικατοπτριζει παντα την πραγματικοτητα. Οπως πχ μια θορυβωδης εξατμιση που μας δινει την "αισθηση" οτι το αυτοκινητο παει καλυτερα χωρις ομως στην πραγματικοτητα να συμβαινει αυτο...

https://en.wikipedia.org/wiki/Sway_bar

ΔημήτρηςΜ3
01-10-10, 11:35
Νομιζω πως δεν ειχα βρει κατι απο UK, ψαξε ομως και να κανονισουμε κανα group buy τοσοι που ειμαστε :hystericalbs1:

θελεις μπελα στο κεφαλι σου??
μοναχος σου χωρευε και οσο θελεις πηδα!!!
αχχχααχαχχααχ
αν βρεις κατι καλο στειλε εγω μεσα!:thumbsup:

fanisk
01-10-10, 11:41
θελεις μπελα στο κεφαλι σου??
μοναχος σου χωρευε και οσο θελεις πηδα!!!
αχχχααχαχχααχ
αν βρεις κατι καλο στειλε εγω μεσα!:thumbsup:

:hystericalbs1:
Εχεις δικιο, ακομα ψαχνω ομως γιατι δεν εχω βρει κανενα μαγαζι εντος Ε.Ε. Ακομα και στη σελιδα της Hotchkis ενα dealer εχει UK και αυτος ειναι αουντακιας..

Βρηκες το link που ελεγες?

ΔημήτρηςΜ3
01-10-10, 14:50
oxι ρε γαμωτο και το ειχα αλλα μετα το format του p.c καπουτ!!
θα το βρω ομως.....

ΔημήτρηςΜ3
01-10-10, 17:58
:hystericalbs1:
Εχεις δικιο, ακομα ψαχνω ομως γιατι δεν εχω βρει κανενα μαγαζι εντος Ε.Ε. Ακομα και στη σελιδα της Hotchkis ενα dealer εχει UK και αυτος ειναι αουντακιας..

Βρηκες το link που ελεγες?

φανη ξερεισ τι γινετε με τα τελωνεια
εχω χασει τη μπαλα!!!
οποιος γνωριζει ας μας πει!!

nikos1400
13-10-10, 12:54
φανη ξερεισ τι γινετε με τα τελωνεια
εχω χασει τη μπαλα!!!
οποιος γνωριζει ας μας πει!!

Ασ'τα βραστα...

Απο χωρες της ΕΕ προς Ελλαδα, δεν περνανε τελωνειο, λογικα ψωνιζεις αφοβα. Προσεχεις μονο μην λεει καπου στα μουλωχτα οτι τα στελνουν απο κανα Χονκ-Κονκ.

Απ'εξω απ΄την ΕΕ, εχουμε:

-Ειτε σου στελνουν σαν "δωρο", ή με ελαχιστη αναγραφομενη αξια (πολλοι κινεζοι το κανουν χαλαρα, πολλα Αμερικανικα ΕΒΑΥ "καταστηματα" οχι).
-Ειτε αναγραφουν την αξια πανω, περναει τελωνειο και σου'ρχεται ενα μπιλιετακι ΝΑ !
(και παλι να'χεις το νου σου οτι ποτέ δεν ξερεις σιγουρα, ολο και κατι μπορει να σε χρεωσουνε στο τελωνειο. πολλες φορες εχω παρει με τα ελτα απο εξω διαφορα με απλως "παρασταση" τελωνειου γυρω στα 3ευρω, ουτε θυμαμαι ακριβως...)


Απ'οτι ξερω τωρα, σε μετχ πραματα ΚΑΙ απο Αμερικη, δεν νομιζω να υπαρχει προβλημα, εφοσον ο "πωλητης" δεν υπαρχει λογος να αναγραψει αξια πανω, και συνηθως εχει γινει προ-πληρωμη με paypal.



Αν κανω λαθος/παραλειπω κατι διορθωστε ελευθερα.

ΔημήτρηςΜ3
13-10-10, 13:45
Ασ'τα βραστα...

Απο χωρες της ΕΕ προς Ελλαδα, δεν περνανε τελωνειο, λογικα ψωνιζεις αφοβα. Προσεχεις μονο μην λεει καπου στα μουλωχτα οτι τα στελνουν απο κανα Χονκ-Κονκ.

Απ'εξω απ΄την ΕΕ, εχουμε:

-Ειτε σου στελνουν σαν "δωρο", ή με ελαχιστη αναγραφομενη αξια (πολλοι κινεζοι το κανουν χαλαρα, πολλα Αμερικανικα ΕΒΑΥ "καταστηματα" οχι).
-Ειτε αναγραφουν την αξια πανω, περναει τελωνειο και σου'ρχεται ενα μπιλιετακι ΝΑ !
(και παλι να'χεις το νου σου οτι ποτέ δεν ξερεις σιγουρα, ολο και κατι μπορει να σε χρεωσουνε στο τελωνειο. πολλες φορες εχω παρει με τα ελτα απο εξω διαφορα με απλως "παρασταση" τελωνειου γυρω στα 3ευρω, ουτε θυμαμαι ακριβως...)


Απ'οτι ξερω τωρα, σε μετχ πραματα ΚΑΙ απο Αμερικη, δεν νομιζω να υπαρχει προβλημα, εφοσον ο "πωλητης" δεν υπαρχει λογος να αναγραψει αξια πανω, και συνηθως εχει γινει προ-πληρωμη με paypal.



Αν κανω λαθος/παραλειπω κατι διορθωστε ελευθερα.
εχω ετοιμο το κιτ για φουλ exhaust magnaflow
το καταστημα μου ειπε οτι θα το στειλει με μειωμενη τιμη καπου στα 300$
για μεταχειρισμενα γνωριζω!
απλα αν αλαξε καποιος νομος και περνανε ολα απο τελωνειο πλεον!

nikos1400
13-10-10, 13:50
Εχω την εντυπωση, δυστυχως, οτι πανω απο 40$ ή ευρω, περνανε απο το "ταμειο" ή τον ελεγχο.
Στα 300$ και σε τετοιο μεγεθος διακυνδυνευεις ασχημα!

Καπου καποτε ειδα καποιος ειχε γραψει και καλα οτι καποιο ποσοστο% επι της αξιας σου χρεωνουνε, αλλα μπορεις να εισαι σιγουρος ??
Εχουνε φαει μειωσεις μισθων και οι τελωνειακοι...

dark knight
13-10-10, 18:15
απο Μ3 ε46 μπαινουν σε απλο ε46?

ΔημήτρηςΜ3
13-10-10, 18:48
ναι αν δε κανω λαθος

ghost-rider
13-10-10, 19:25
απο Μ3 ε46 μπαινουν σε απλο ε46?

Δεν νομιζω να μπει η πισω. Στα απλα Ε46 η αντιστρεπτικη κανει μια εξτρα κουρμπα λογω διαφορετικης πισω γεφυρας. Η μπροστα 100% θα κατσει.
Ομως οι eibach και οι H&R που προριζονται για τα απλα Ε46 ειναι ενα κλικ πιο χοντρες απο του Μ3:whistle:

apovas
03-11-10, 18:04
Μηπως μπορει καποιος να μου πει τι παχος εχουν οι μπροστα αντιστρεπτικες απο 330?