PDA

Επιστροφή στο Forum : Τρίκαλα - Λαμία



bimmer-corfu
28-09-10, 18:00
Παίδες απο Τρίκαλα για Λαμία είναι καλύτερα να πάει κανείς απο Καρδίτσα - Δομοκό ή πρώτα Λάρισα και να βγει Αθηνών - Θεσ/νίκης?

bill_m3
28-09-10, 18:03
Παίδες απο Τρίκαλα για Λαμία είναι καλύτερα να πάει κανείς απο Καρδίτσα - Δομοκό ή πρώτα Λάρισα και να βγει Αθηνών - Θεσ/νίκης?

Θα είσαι Τρίκαλα και δεν θα πιούμε καφέ???????????????????????????????????



Από Καρδίτσα - Δομοκό!

bimmer-corfu
28-09-10, 18:09
να σαι καλά ρε φίλε.

Δεν θα είμαι Τρίκαλα, ρωτάω γιατί απο Κέρκυρα για Αθήνα πάμε πάντα απο Αγρίνιο - Ρίο - Κόρινθο αλλά τελευταία και με την ολοκλήρωση της Εγνατίας πολλοί δοκιμάζουν απο Γιάννενα - Μέτσοβο - Τρίκαλα αλλά υπάρχει το λεπτό σημείο για το οποίο ρώτησα ώστε να έχω υπόψη

Γιατί άλλο είναι να λέει ο καθένας τα δικά του εδώ πέρα και άλλο να απαντήσουν ντόπιοι

dblade
28-09-10, 18:19
Αν δεν θες να πληρωσεις διοδια 2,40 λαρισας και 2,80 πελασγιας πας απο καρδιτσα δομοκο γνωστη διαδρομη πολυ το στροφιλικι λιγοτερα χιλιομετρα εως και 30 χλμ . Τωρα εαν θες ανεση πας απο λαρισα απο τον παλιο περιφεριακο και γλιτωνεις τα μισα και φαναρια της και βγενεις στα πολυκαταστηματα που εχουνε γινει προσφατα και απο εκει και βγενεις εθνικη ολο ευθεια και πας λαμια.

Logistakos
28-09-10, 18:33
Καλυτερα απο Δομοκο. Αρκει να μην πετυχεις πολλα φορτηγα/λεοφωρεια..

PATSIMINI
28-09-10, 18:37
τρικαλα λαρισα υπολογισε κανα 40 λεπτο και μετα απο λαρισα μια ωρα και ενα 15 για λαμια......αν θες να γλιτωσεις διοδια τοτε δομοκο!!!!!

PANOS-E60
28-09-10, 18:40
Πειράζει να απαντήσει ένας μη ντόπιος ?
Θέλεις να γλιτώσεις τις καρμανιόλες που λέγονται Βόνιτσα-Αγρίνιο-Αντίρριο και Ρίο-Κόρινθος ? Πολύ καλή ιδέα !
Πόσα χλμ επιπλέον όμως είσαι διατεθειμένος να κάνεις ? Αν μπεις Εγνατία έχεις τις εξής επιλογές : α) βγαίνεις στα Γρεβενά και πας προς Μέτσοβο - Τρίκαλα από τα πανέμορφα βουνα. Συνεχίζεις Καρδίτσα - Δομοκό - Λαμία. β) βγαίνεις Κοζάνη και πας Σαραντάπορο - Λάρισα. γ) βγαίνεις στη Βέρροια και πας Κατερίνη.
Και τα 3 δρομολόγια έχουν πολλά χλμ. παραπάνω από το δρόμο που ξέρεις.

bill_m3
28-09-10, 18:44
Λοιπόν είναι περίπου 30 με 40 λεπτά λιγότερη ώρα η διαδρομή Τρίκαλα - Δομοκό - Λαμία από Τρίκαλα - Λάρισα - Λαμία!

Γλυτώνεις διόδια, όσο για τα φορτηγά, το μόνο θέμα που θα έχεις είναι στις στροφές του Δομοκού, μιας διαδρομής περίπου 20 λεπτάκια!

bimmer-corfu
28-09-10, 18:51
Ειλικρινά έχω κάνει τόσες πολλές χιλιάδες χιλιόμετρα Εξωτερικό που το Αγρίνιο Αντίριο είναι ότι χειρότερο ακόμα και απο τις χώρες τις Ανατολικής Ευρώπης.

Αυτό είναι που με κάνει να ψάχνω για εναλλακτικές διαδρομές και σας ευχαριστώ όλους για τις απαντήσεις.

Έχω πάει απο Αθήνα Ελάτη Τρικάλων κάνα 2-3 φορές παλαιότερα και σίγουρα δεν είναι χειρότερος ο δρόμος απο του Αγρινίου αλλά τότε έπιανες Κατάρα για να βγεις Μέτσοβο και μετά ήθελες 2 ώρες στροφιλίκι στα βουνά για Μέτσοβο Ιωάννινα. Τώρα έχουν αλλάξει τα πράγματα και γι'αυτό σκέφτηκα να ρωτήσω...

Τελικά απο Δομοκό αποφάσισα να πάω την επόμενη φορά Αθήνα...

Logistakos
28-09-10, 18:59
[...]
Γλυτώνεις διόδια, όσο για τα φορτηγά, το μόνο θέμα που θα έχεις είναι στις στροφές του Δομοκού, μιας διαδρομής περίπου 20 λεπτάκια!

Αμα ομως εχεις "φουλαρει" στο ΚΑΤΩΓΙ στα Μαναβικα............ :D :th_Laie_67-1:

(για φαΐ μιλαω) (οφφ τοπικ)

PANOS-E60
28-09-10, 19:03
Συμφωνώ. Βγες Γρεβενά και ξεκίνα να κατηφορίζεις προς Μέτσοβο - Καλαμπάκα - Τρίκαλα. Αν δεν το έχεις κάνει αυτό το κομμάτι, θα πάθεις πλάκα. Μιλάμε γιά Ελβετία ! Επίσης είναι απόλαυση η Εγνατία από Ηγουμενίτσα μέχρι Γρεβενά. Κάπου 22 τουνελ.

υ.γ. Τα ταξιδιωτικά σου στην Ευρώπη κορυφαία ! thumb

Dim135
28-09-10, 21:33
να σαι καλά ρε φίλε.

Δεν θα είμαι Τρίκαλα, ρωτάω γιατί απο Κέρκυρα για Αθήνα πάμε πάντα απο Αγρίνιο - Ρίο - Κόρινθο αλλά τελευταία και με την ολοκλήρωση της Εγνατίας πολλοί δοκιμάζουν απο Γιάννενα - Μέτσοβο - Τρίκαλα αλλά υπάρχει το λεπτό σημείο για το οποίο ρώτησα ώστε να έχω υπόψη

Γιατί άλλο είναι να λέει ο καθένας τα δικά του εδώ πέρα και άλλο να απαντήσουν ντόπιοι


το εκανα δυο χρονιες συνεχομενες. εγνατια θα βγεις στην εξοδο παναγια κατεβαινεις καλαμπακα και πας προς καρδιτσα δομοκο. θ κανεις περιπου απο ηγουμενιτσα-δομοκο 3-3.5 ωρες και αλλες 2 για αθηνα

Stunt Mike
28-09-10, 22:39
Παντως ο δρομος Γρεβενα-Καρδιτσα δεν ειναι και ο καλυτερος κι εχει και στενο στροφιλικι σε κανα δυο σημεια....1.5 ωρα περιπου αυτη η αποσταση χωρις δυσκολες συνθηκες κινησης,καιρου....Καρδιτσα-Λαμια ειναι πολυ ωραια διαδρομη γυρω στα 45' με 1 ωρα....

Nick bmwlover
28-09-10, 23:52
Απο Καρδιτσα-Δομοκο-Λαμια κ μετα Αθηνα,κ ωραια διαδρομη κ γλιτωνεις αρκετα διοδια,εκει μου αποδεικνυει συνεχεια το αυτοκινητο μου τους λογους για τους οποιους καλα εκανα και το πηρα!!!Ανεβαινα την προηγουμενη Τεταρτη στα Τρικαλα και ποσο το ευχαριστηθηκα απο Λαμια κ μετα δεν λεγεται,ειπωθηκε πιο πριν ο λογος,αχ αυτες οι στροφες...

Stunt Mike
03-10-10, 20:38
Λαμια-Καρδιτσα ειναι τελεια ν'ανεβαινεις με βροχη!ΤΟ οργιο!Ειδικα σε κατι S-ακια με 3η και 80-120 ντριφταρισμα με μια στροφη αναποδο τιμονι....ΤΕΛΕΙΑ!!!Στην κατηφορα για την ευθεια της Καρδιτσας ομως καλυτερα..κοτουλα!Ο γκρεμος ειναι βαθυς!

Nick bmwlover
04-10-10, 20:41
Λαμια-Καρδιτσα ειναι τελεια ν'ανεβαινεις με βροχη!ΤΟ οργιο!Ειδικα σε κατι S-ακια με 3η και 80-120 ντριφταρισμα με μια στροφη αναποδο τιμονι....ΤΕΛΕΙΑ!!!Στην κατηφορα για την ευθεια της Καρδιτσας ομως καλυτερα..κοτουλα!Ο γκρεμος ειναι βαθυς!

Ειναι 2-3 δεξιες κ η τελευταια αριστερη,θελουν προσοχη!!!

Stunt Mike
04-10-10, 21:24
Με βροχη θελει ολο το κατεβα προσοχη!Εδω φετος το καλοκαιρι κατεβαινοντας απο Δομοκο προς Καρδιτσα ντριφταριζα σε καθε προσπερασμα 2ας,ακομη και στην 3η μου διπλωσε σε μια δεξια παρατεταμενη με 100+........η τελευταια αριστερη πεταλο(με ατσαλο οδοστρωμα) πριν το βενζιναδικο,που στριβει δεξια και βγαινεις στην ευθεια μου στοιχισε προπερσι ενα κρεμασμα προφυλακτηρα....

Nick bmwlover
04-10-10, 21:36
Απο εκει περναω συνεχεια,την ξερω τη διαδρομη με οτι καιρο κ να εχει...

Stunt Mike
05-10-10, 23:30
Απο εκει περναω συνεχεια,την ξερω τη διαδρομη με οτι καιρο κ να εχει...

Ελα ρε πατριωτη!!thumb

giannis_compact
06-10-10, 00:36
Αμα ομως εχεις "φουλαρει" στο ΚΑΤΩΓΙ στα Μαναβικα............ :D :th_Laie_67-1:

(για φαΐ μιλαω) (οφφ τοπικ)

Συμφωνω απολυτα φιλε μου!Εχουν μια σαλατα οι ατιμοι ολα τα λευτα...