PDA

Επιστροφή στο Forum : Άνοιγμα φαναριού με projector DEPO.



Tsakirakos
28-09-10, 14:00
Είναι εύκολο το να ανοιχτεί το φανάρι και να βγεί ο προτζέκτορας? Μιλάω για sedan facelift.
Θέλω να αλλάξω την δέσμη _/-- και να την κάνω ---. Έχω βρεί ενα DIY στο e46fanatics αλλά για τα μαμά φανάρια.
Ευχαριστώ για τα "φώτα" σας όσον αφορά τα φώτα μου!

gyiama
28-09-10, 14:08
τι εννοεις ακριβως Στεφανε? να βγαλεις προτζεκτορα απο που και να τον βαλεις που?μπερδευτικα!!και γιατι να αλλαξεις την δεσμη?ετσι πρεπει να ειναι η δεσμη για να ειναι σωστη!!!

ΔημήτρηςΜ3
28-09-10, 14:10
Είναι εύκολο το να ανοιχτεί το φανάρι και να βγεί ο προτζέκτορας? Μιλάω για sedan facelift.
Θέλω να αλλάξω την δέσμη _/-- και να την κάνω ---. Έχω βρεί ενα DIY στο e46fanatics αλλά για τα μαμά φανάρια.
Ευχαριστώ για τα "φώτα" σας όσον αφορά τα φώτα μου!

για στειλε το λινκ στο fanatics να το δω!!:thumbsup:

gyiama
28-09-10, 14:12
ειναι για xenon εκεινο το λινκ!!!!!!!

ΔημήτρηςΜ3
28-09-10, 14:29
ρε στειλε να το δω!!!

pilot
28-09-10, 14:38
ειναι για xenon εκεινο το λινκ!!!!!!!

και το Μ3 xenon εχει βρεthumb

mormon
28-09-10, 14:46
στεφανε βαλε το λινκ ρε φιλε!
θελω και εγω να αλαξω την δεσμη γιατι τα φαναρια
μου ειναι απο αγγλικο και φωτιζουν αναποδα!

Tsakirakos
28-09-10, 16:12
τι εννοεις ακριβως Στεφανε? να βγαλεις προτζεκτορα απο που και να τον βαλεις που?μπερδευτικα!!και γιατι να αλλαξεις την δεσμη?ετσι πρεπει να ειναι η δεσμη για να ειναι σωστη!!!

δε βρισκω το link τωρα. εχει καμια βδομαδα που εκανα format και εχασα ολο το ιστορικο απο το internet. απλα ο τυπος ελυνε τον προτζεκτορα και βιδωνε ενα μικρο κομματι αλουμινιο στο εσωτερικο εκεινο που κανει την σκια και δινει το σχημα Ζ για να φεγγει πιο πολυ στα πλαγια δεξια και εκανε ολη την δεσμη μια ευθεια. δε μπορω να στο εξηγησω....

Tsakirakos
28-09-10, 16:38
https://forum.e46fanatics.com/showthread.php?t=659505

το βρηκα...αλλα ειναι για pre-facelift.θα κανω μια δοκιμη μου φαινεται καποια στιγμη.Χρησταρα! εσενα σε βολευει νομιζω !

gyiama
28-09-10, 17:00
ωπα ωπα παιδια!!!!! το λινκ μιλαει για ημιτασιον φαναρια τα οποια εν εχουν καν επαφη με τα γνησια στο ξεμονταρισμα ουτε στον προτζεκτορα!!!!!!οποιος εχει γνησια μην το πρτοσπαθησει καν!!!!!θα κανει ζημια στον προτζεκτορ του φαναριου και θα βγει ολοκληρο αχρηστο η με κουσουρι!!!!!

katsaraios
28-09-10, 17:03
δεν καταλαβαινω γιατι θες να λυσεις τον προτζεκτορα.....
τα φαναρια που εβαλες δεν εχουν ικανοποιητικη δεσμη ???
εγω με τα ιδια μια χαρα εβλεπα και σε συνεργειο που τα τσεκαρισα ηταν ακριβως οπως τα μαμα σε αποδοση και δεσμη .

Tsakirakos
28-09-10, 17:03
για depo ειναι Πανο. το λεει! και εγω depo εχω, αν και μου ειπαν στην αντιπροσωπεια οτι η depo φτιαχνει και για την bmw φαναρια. δε ξερω...

Tsakirakos
28-09-10, 17:04
δεν καταλαβαινω γιατι θες να λυσεις τον προτζεκτορα.....
τα φαναρια που εβαλες δεν εχουν ικανοποιητικη δεσμη ???
εγω με τα ιδια μια χαρα εβλεπα και σε συνεργειο που τα τσεκαρισα ηταν ακριβως οπως τα μαμα σε αποδοση και δεσμη .

μια χαρα ειναι η δεσμη! απλα δε θελω να φεγγουν πιο ψηλα στα δεξια τις πινακιδες. ανησυχο πνευμα γαρ...

katsaraios
28-09-10, 17:06
μια χαρα ειναι η δεσμη! απλα δε θελω να φεγγουν πιο ψηλα στα δεξια τις πινακιδες. ανησυχο πνευμα γαρ...

απο τον ρεγουλατορο που εχουν δοκιμασες να την κατεβασεις???
και βασικα για να μην κανουμε λαθος κινησεις αδελφε,πηγαινε να τα δουν στο μηχανημα ρυθμισης,αν ειναι σωστα μην πειραζεις μονος σου τετοια πραγματα.

Tsakirakos
28-09-10, 17:10
μια χαρα ειναι η δεσμη με μηχανημα!
απο _____/''''''''''''''_/''''''''''''''''' σε -----------------
καταλαβες τι θελω να πετυχω?

katsaraios
28-09-10, 17:13
μα δεν γινεται ουτε στα μαμα αυτο !!!
παντως αν τα χαλασεις εγω τα πουλησα να ξερεις δεν εχω να σου δωσω:th_Laie_67-1::th_Laie_67-1:

Tsakirakos
28-09-10, 17:15
μα δεν γινεται ουτε στα μαμα αυτο !!!
παντως αν τα χαλασεις εγω τα πουλησα να ξερεις δεν εχω να σου δωσω:th_Laie_67-1::th_Laie_67-1:

:hystericalbs1::hystericalbs1::hystericalbs1:

gyiama
28-09-10, 17:17
Στεφανε σε ηλεκτρολογο πηγες για ρυθμιση?πηγαινε και πες του να κατεβασει την δεξια δεσμη πιο κατω!! αλλα να ξερεις οτι τα γνηισια ετσι φεγγουν και αυτο οφειλεται και στον προτζεκτορ και στο xenon!!!μην τα πειραζεις δεν υπαρχει λογος!!!!!

ΥΓ οχι η depo δεν φτιαχνει γνησια φαναρια!!!(μονο η AL(BOSCH) και η ZKW)

Tsakirakos
28-09-10, 17:23
θα δω! αν κανω την εγχειρηση παντως, θα ενημερωσω!

ΔημήτρηςΜ3
28-09-10, 18:41
εεεε θα σε πλακωσω εεεεεεεε
στειλε ρε τι link να δουμε πως το κανουν τα αμερικανακια!!

BILL007
28-09-10, 18:45
https://forum.e46fanatics.com/showthread.php?t=659505 (https://forum.e46fanatics.com/showthread.php?t=659505)

το βρηκα...αλλα ειναι για pre-facelift.θα κανω μια δοκιμη μου φαινεται καποια στιγμη.Χρησταρα! εσενα σε βολευει νομιζω !

thumbthumbthumb

Tsakirakos
28-09-10, 19:55
ρε Μητσο!!!

ΔημήτρηςΜ3
28-09-10, 22:06
ρε Μητσο!!!

συγνωμη Στεφανε!
δεν το ειδα!!:whistle::whistle:

beliris
29-09-10, 08:27
H Depo,με έδρα Taiwan κατασκευάζει φανάρια original για mercedes AMG.Όσον αφορά την ΖKW,έχει έδρα στην Αυστρία και εργοστάσιο στην Ινδία!!!!!!!!!!!!!!!

Tsakirakos
07-05-11, 21:32
σημερα ανοιξα το φαναρι του οδηγου (DEPO angel eyes projector). ανοιγει πολυ ευκολα τελικα. θα ανεβασω καποιες φωτογραφιες αυριο μαλλον.

Tsakirakos
09-05-11, 20:31
η διαδικασια ειναι απλη και κακως δε τραβηξα αρκετες φωτογραφιες. το αμερικανακι ομως εχει αρκετες στο (λινκ) που εβαλα παραπανω. εγω βαζω συμπληρωματικα.
καταρχην βγαζουμε το φλας(χαλαρωμα μια βιδα και τραβηγμα) και μετα το πλαστικο φρυδακι κατω απο το φαναρι (προσοχη μη σπασει το κλιψακι του). ειναι συρταρωτο.
επειτα βγαζουμε τις βιδες που στερεωνουν το φαναρι(αμερικανακι λινκ).
αποσυνδεουμε ολα τα καλωδια (λαμπες,ρεγουλατορο υψους δεσμης) και τραβαμε προς τα εξω το φαναρι.
βγαζουμε το λαστιχακι που εχει το φαναρι(πιανει σε 4 εγκοπες κλιψ).
μετα ανοιγουμε τα κλιψακια του διαφανου καλυματος χωρις πολυ δυναμη για να μη σπασουν και τραβαμε το κρυσταλο προς τα εξω, με τη βοηθεια ενος λεπτου ισιου κατσαβιδιου για να βγει και το λαστιχο-φλατζα της στεγανωσης.
επομενη κινηση...γυριζουμε τις βιδες-ρεγουλατορους της ρυθμισης υψους τερμα πανω μεχρι να κλωτσησουν τα πασα και της ρυθμισης δεξια-αριστερα στο τερμα δεξια επισης μεχρι να κλωτσησουν τα πασα.
επειτα τραβαμε το εσωτερικο του φαναριου(κατοπτρο και προτζεκτορας) στα ισα του προς τα εξω μεχρι να βγει απο τη θεση του(συρταρωτο ειναι).
ξεβιδωνουμε τις 4 χοντρες και τις 4 πιο λεπτες βιδες (αμερικανακι λινκ). εχουμε το μεταλλικο στοιχειο που δινει στην δεσμη το σχημα ___/---.
οτυπος στο παραπανω λινκ κολλησε αλουμινοχαρτο. εγω απλα το εφαγα με ηλεκτρικη λιμα και του εδωσα μια ολοισια δεσμη.
ο προτζεκτορας ειναι πολυ ποιοτικος. ειναι μεταλλικο το κατοπτρο του μεσα σε αντιθεση με τα περισσοτερα φαναρια που ειναι πλαστικος με νικελ βαφη.
για το δεσιμο του φαναριου παμε αντιστροφα την διαδικασια.
επισης ειδα οτι τα λαμπακια των angel ηταν χαλαρα και το ενα μαλιστα φευγατο...ετσι αφου δεν κουμπωναν εβαλα λιγη κολλα για να μενουν σταθερα.

Tsakirakos
09-05-11, 23:09
απο αυτη τη δεσμη https://i7.photobucket.com/albums/y265/M51AB/GarageCutOff.jpg
πηγαμε σε αυτη...
https://img309.imageshack.us/img309/1307/dscf18135yh.jpg

zaharias
10-05-11, 08:45
Καλη φαση.. Μπραβο κουκλε..thumb:thumbsup:
Επισης αν θελεις να αλλαξεις angel eyes υπαρχουν στο ebay led angel eyes ειδικα για Depo projectors φαναρια (μπορεις να δεις στο γκαραζ μου) τα οποια εχουν ιδιο χρωμα με τα xenon.. Αν θελεις να αλλαξεις χρωμα το λεω.. Αν και το χρωμα που εχουν τα δικα σου ειναι ΟΕΜ look και εχει και αυτο την ομορφια του.. Ή μπορεις να αλλαξεις λαμπακια με ψειρες τυπου xenon κτλ (γιατι οπως ειδες τα angel eyes των Depo αποτελουνται απο 4 λαμπακια τοποθετημενα σταυρωτα (πανω-κατω-δεξια-αριστερα) τα οποια φωτιζουν το δαχτυλιδι περιμετρικα.. Αν πας κοντα την ωρα που αναβει το δαχτυλιδι μπορεις να διακρινεις τα 4 λαμπακια..thumb

gyiama
10-05-11, 17:38
η ερωτηση ειναι τικρεδιζουμε ισωνωντας την δεσμη των φωτων?που η κανονικη δεσμη ειναι αυτη με τα σκαλοπατια και το φαναρι ρυθμιζεται στο μηχανημα με βαση αυτη τη δεσμη και αυτες τις κορυφες?αυτες οι κορυφες ειναι οι γωνιες που φεγγει το φαναρι οποτε καταργωντας τες μηηηπως κοβουμε πολλα σημεια που φωτιζε προηγουμενος????λεω εγω τωρα ....

zaharias
10-05-11, 18:01
Θα βγαλω μια βραδυνη φωτο τα δικα μου να δουμε..

BILL007
10-05-11, 18:28
η ερωτηση ειναι τικρεδιζουμε ισωνωντας την δεσμη των φωτων?που η κανονικη δεσμη ειναι αυτη με τα σκαλοπατια και το φαναρι ρυθμιζεται στο μηχανημα με βαση αυτη τη δεσμη και αυτες τις κορυφες?αυτες οι κορυφες ειναι οι γωνιες που φεγγει το φαναρι οποτε καταργωντας τες μηηηπως κοβουμε πολλα σημεια που φωτιζε προηγουμενος????λεω εγω τωρα ....

Και εγω το ίδιο αναρωτιέμαι...thumb

Tsakirakos
10-05-11, 20:43
η ερωτηση ειναι τικρεδιζουμε ισωνωντας την δεσμη των φωτων?που η κανονικη δεσμη ειναι αυτη με τα σκαλοπατια και το φαναρι ρυθμιζεται στο μηχανημα με βαση αυτη τη δεσμη και αυτες τις κορυφες?αυτες οι κορυφες ειναι οι γωνιες που φεγγει το φαναρι οποτε καταργωντας τες μηηηπως κοβουμε πολλα σημεια που φωτιζε προηγουμενος????λεω εγω τωρα ....

οταν πιανω αριστερη στην εγνατια,δεν ενοχλω καθολου τους αλλους στη δεξια.
φεγγει πολυ καλα Πανο! παρα πολυ καλα!

Tsakirakos
10-05-11, 20:44
Καλη φαση.. Μπραβο κουκλε..thumb:thumbsup:
Επισης αν θελεις να αλλαξεις angel eyes υπαρχουν στο ebay led angel eyes ειδικα για Depo projectors φαναρια (μπορεις να δεις στο γκαραζ μου) τα οποια εχουν ιδιο χρωμα με τα xenon.. Αν θελεις να αλλαξεις χρωμα το λεω.. Αν και το χρωμα που εχουν τα δικα σου ειναι ΟΕΜ look και εχει και αυτο την ομορφια του.. Ή μπορεις να αλλαξεις λαμπακια με ψειρες τυπου xenon κτλ (γιατι οπως ειδες τα angel eyes των Depo αποτελουνται απο 4 λαμπακια τοποθετημενα σταυρωτα (πανω-κατω-δεξια-αριστερα) τα οποια φωτιζουν το δαχτυλιδι περιμετρικα.. Αν πας κοντα την ωρα που αναβει το δαχτυλιδι μπορεις να διακρινεις τα 4 λαμπακια..thumb

να σου πω την αληθεια περασε σαν σκεψη και αυτο απο το μυαλο μου αλλα οπως ειναι τωρα μου αρεσει πολυ!
τα λαμπακια τα ειδα, και οπως εγραψα, δεν πατουσαν καλα και τα στερεωσα με λιγη κολλα...

zaharias
13-06-11, 13:34
Προς το παρον εχω βγαλει αυτη.. Ειναι τραβηγμενη απο εξω γιατι εχω φιμε και μπροστα και θα εβγαινε σκοτεινη..

https://img821.imageshack.us/img821/9480/dsc00827qp.jpg

Θα βγαλω και μια σε τοιχο να δουμε πως φαινεται...