PDA

Επιστροφή στο Forum : Θα έδινες το Μ3 σου γι αυτό???



EVERGET
26-09-10, 23:41
Το είδα και έπαθα, έτσι μου ρχετε να δώσω το Μ3 ανταλλαγή γι αυτή την πανέμορφη Maserati Shamal που φαίνεται σε μουσειακή κατάσταση! Ιταλόφιλος δεν ήμουνα ποτέ όμως ένα τέτοιο όχημα σε προκαλεί να αλλάξεις για πάντα, άλλωστε πρόκειται για κάτι πολύ ιδιαίτερο!

Φυσικά και δεν έχω όρεξη να μπλέξω με τα χούγια ενός shamal του 92', οπότε το ερώτημα είναι φιλολογικό:

"Θα έδινες το Μ3 σου για το πανέμορφο κόκκινο shamal της αγγελίας???"

Ακούω γνώμες και σχόλια! Φυσικά πάντως θα περάσω να το δω!!!:whistle:

https://www.car.gr/classifieds/cars/view/867326/

deepBLUE
26-09-10, 23:43
Πλακα θα κανεις βεβαια?
Με τιποτα ομως !!!

Dimzan
26-09-10, 23:47
Ουτε κατα διανοια! οσο καλα και να ειναι φτιαγμενο μονο για ευθειες θα ειναι. Μεσα φοραει τη χλιδα της εποχης 80. Απ εξω ειναι καθαρα θεμα γουστου. Προσωπικα δε μου αρεσει και το σχεδιο στους πισω θολους.

για το integralle στην φωτο ισως...

ωραιο ηταν το maserati spyder 2lt turbo.... ζημιαρικο επισης...

zaharias
26-09-10, 23:48
Πλακα θα κανεις βεβαια?
Με τιποτα ομως !!!

Συμφωνω!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

BILL007
26-09-10, 23:48
Εγώ θα το έδινα...Έπηξε ο κόσμος στο Μ3...Είναι σίγουρα κάτι διαφορετικό και είναι και masserati...:D

Thomelef
26-09-10, 23:50
Πλακα θα κανεις βεβαια?
Με τιποτα ομως !!!

συμφωμώ απόλυτα, ακόμα και αν είχε 700 άλογα.
δεν υπάρχει σύγκριση...:thumbsdown::thumbsdown:

katsaraios
26-09-10, 23:51
Το είδα και έπαθα, έτσι μου ρχετε να δώσω το Μ3 ανταλλαγή γι αυτή την πανέμορφη Maserati Shamal που φαίνεται σε μουσειακή κατάσταση! Ιταλόφιλος δεν ήμουνα ποτέ όμως ένα τέτοιο όχημα σε προκαλεί να αλλάξεις για πάντα, άλλωστε πρόκειται για κάτι πολύ ιδιαίτερο!

Φυσικά και δεν έχω όρεξη να μπλέξω με τα χούγια ενός shamal του 92', οπότε το ερώτημα είναι φιλολογικό:

"Θα έδινες το Μ3 σου για το πανέμορφο κόκκινο shamal της αγγελίας???"

Ακούω γνώμες και σχόλια! Φυσικά πάντως θα περάσω να το δω!!!:whistle:

https://www.car.gr/classifieds/cars/view/867326/
λογω γνωριμιας μπορεις να πετυχεις καλυτερη τιμη!!!

Christos 330
27-09-10, 00:33
Δεν δινεται το αρμα γι'αυτο το αυτοκινητο . . .
Εκτος κ αν θες να το παιξεις Νικος Μαστορακης . . .

pilot
27-09-10, 01:29
σε καμιά περίπτωση! προτιμώ να είμαι ρεαλιστής με τα λεφτά μου στην άκρη παρά ρομαντικός με τα λεφτά μου στον μάστορα!:whistle:

dark knight
27-09-10, 01:44
οχι βεβαια.αν ηταν ghibli cup γνησια(εξαιρετικα σπανια) και πληρωνες και μια διαφορα μονο τοτε να εδινες το Μ3

Samaro
27-09-10, 06:53
Επειδή μπήκες σε τέτοια διλήματα,έστω και φιλολογικά, θα πρέπει να κάνεις :
5 μέρες νηστία, 40 μετάνοιες 100 προσευχές και να ζητήσεις τη συγχώρηση όλων των μέλων του φόρουμ !!!:th_Laie_67-1:

Monsta
27-09-10, 07:04
Αν σκοπεύεις να το αγοράσεις για να το βάλεις σε θερμαινόμενο γκαράζ και να το κοιτάς, τότε ναι πάρτο.

Σε κάθε άλλη περίπτωση, απλά δεν θέλεις να μπλέξεις με Μαζεράτι εκείνης της εποχής, όσο ρομαντικός κι αν είσαι.

Vasilis
27-09-10, 07:17
ουτε που θα το συζητουσα βεβαια....:ranting2:


εδω τα βαζω με τα παιδια που δινουν 46αρι Μ3 για 92αρι να φανταστεις.....:th_Laie_67-1:

georgepap
27-09-10, 08:10
Μην ξεχνας πως εχεις ενα αυτοκινητο που και παει και δε χαλαει και αρεσει.Αν σε εχει καλομαθει το m3..δεν πιστευω πως το κανουν ολα τα σπορ αυτοκινητα και ειδικα για την ιδια διαρκεια......

gnx
27-09-10, 08:33
Εαν ασχοληθείς τελικά, φρόντισε να δεις λεπτομερώς τιμολογια απο ολα αυτα τα καινουργια πραγματα και ποιό συνεργειο τα εβαλε.

5555
27-09-10, 08:36
Με τιποτα
Δε πανα τοχει υπογραψει και ο παπας της Ρωμης μακρια απο τετοιες κατασκευες
βλ. Σαμαλ / Γκιμπλι :thumbsdown:

Gregory_///M
27-09-10, 09:14
Επειδή λέγεται Maserati??? Ε, και? Μην τρελαθούμε ότι είναι και ωραίο...Εννοείται ότι δεν το έπαιρνα με τίποτα!

gant
27-09-10, 09:55
Ουτε κατα διανοια! οσο καλα και να ειναι φτιαγμενο μονο για ευθειες θα ειναι. Μεσα φοραει τη χλιδα της εποχης 80. Απ εξω ειναι καθαρα θεμα γουστου. Προσωπικα δε μου αρεσει και το σχεδιο στους πισω θολους.

για το integralle στην φωτο ισως...

ωραιο ηταν το maserati spyder 2lt turbo.... ζημιαρικο επισης...

Και μένα με ξένισε μόλις είδα το πίσω θόλο, αλήθεια γιατί το είχαν κάνει έτσι?
Και όπως είπαν και τα υπόλοιπα παιδιά, ποτέ δεν θα δινα ένα M3 για να μπώ σε περιπέτειες με masserati του 92.

gnx
27-09-10, 10:17
Ντεμέκ τοπ σπορτ αυτο ειναι αυτό. Για φανταστείτε 850 CSI στα 30Κ με ελληνικα νούμερα.

EVERGET
27-09-10, 10:25
ΧΑ, Περίμενα πως θα υπήρχαν κάποιοι ρομαντικοί που θα απαντάγανε θετικά στο ερώτημα!

Όσο πάντως κι αν ξένισε σε πολλούς το ερώτημα΄, πρέπει να ξαναπώ πως ήταν φιλολογικό αφού και γω δεν είμαι τόσο τρελός να δώσω supersport του 2004 για ένα gt του 1992. Απλά το shamal μου αρέσει γιατί είναι ένα ακατέργαστο brutal ιταλικό gt παλαιάς κοπής που έχει έντονη γοητεία. Φυσικά σαν αγορά με τεχνικοοικονομικά κριτήρια είναι σκέτη αποτυχία, εκτός κι αν είσαι συλλέκτης.

Όσο για το πίσω φτερό είναι σήμα κατατεθέν των περισσότερων δημιουργημάτων του Gandini (βλ. countach, diablo, quattroporte).

Μη μου πείτε πάντως πως τη δεκαετία 85-95 δεν υπήρχε ούτε ένα μοντέλο της σειράς biturbo που να μην σας γοήτευσε?

TSAF
27-09-10, 10:32
1 μερα βολτα = 10 μερες συνεργειο = μερικα χιλιαρικα λογαριασμο. (Για το deltona διπλα το λευκο, σιγουρα ΝΑΙ αμα ειναι γνησιο)

Akis 330Ci
27-09-10, 10:49
Τα συνδιαζει ολα το Maserati..Οταν το κοιτας απο πισω,σου φερνει σαν CRX με M3 E30 πορτπαγκαζ ,φουσκωματα Μ3 Ε30 που λογω του πακιστανου στο φαναρτζιδικο βγηκαν λιγο στραβα στους θολους, μουρη απο scania με 50 προβολακια για να βλεπει το βραδυ,με κοιταγμα δυσμοιρου βατραχου που εχει δυσκοιλιοτητα ενα μηνα... Τελικα μονο οι ραφες στα καθισματα και στο ταμπλο μαρεσουν..!Τελικα θα παρω το Lancia διπλα να τελειωνει η υποθεση.thumb
Αστειευομαι... :th_Laie_67-1: :hystericalbs1: :hystericalbs1:
Βασικα με εχουν κανει γρηγορη βολτα με Maserati τετοιας εποχης,συγκεκριμενα την 424 ουτε καν ξερω κυβικα, το μονο που ξερω ειναι οτι ηταν 2τουρμπινη γυρω στα 300hp βελτιωμενη.Ηταν αρκετα καλη(σε ολα της) και προθυμη.
Τωρα το αν θα εδινα το Ε46 για να παω στο συγκεκριμενο δεν θα το εκανα..οσα αλογα κιας ηταν..
Πιστευω,αν χρειαστει να φυγει καποιος απο την οικογενεια της BMW...ο μονοδρομος ειναι PORSCHE...ΤΙΠΟΤΑ ΑΛΛΟ!!! thumb

ΔημήτρηςΜ3
27-09-10, 11:55
αγπητε εν χριστο αδερφε!!
κυριακη στην εκλησια μαλλον σου κανανε μαγια οι ιταλοι!!!

billys stefanatos
27-09-10, 14:00
εαν ποτε ξαναανοιξουν οι φυλακες στο "alcatraz" και σκοπευεις να μπεις μεσα παρτο για συντροφια μπας κ βρεις καμια ακρη με τα ηλεκτρικα....γιατι μονο αν εισαι εσωκλειστος στο "βραχο" θα μπορεσεις να βρεις ακρη με αυτον τον ταφο...χαχαχαχα

Konstantinos E60
27-09-10, 14:03
Ούτε για πλάκα....ούτε για αστείο !!! Εκτός αν έχεις ξάδερφο τον Μαγκαϊβερ
να σου λύνει τα προβλήματα.....

merbeind
27-09-10, 14:32
Mε τιποτα.Εχω φιλο που αντεξε μολις ενα μηνα και ηταν επισης σε καλη κατασταση.3 φορες τον αφησε.Εχει ομως γκαζι το ατιμο και ειναι και πανεμορφο.Κλασικη ιταλιδα...

nikos1400
27-09-10, 15:11
ουτε με σφαιρες, ουτε με ενεσεις, ουτε με τιποτα...
:judge:

αυτα τα ιταλικα, ειναι καλα για να τα βλεπουμε, και να τα εχουν αλλοι...

Akis 330Ci
27-09-10, 16:40
Tελικα καταληγουμε στο οτι η συντριπτικη πλεοψηφια των BMWδακιδων, αν και συμπαθουν το στυλ και το σχεδιασμο των ιταλικων αυτοκινητων,δεν θα αντικαθιστουσαν το γερμανικο τους με κανενα ιταλικο..! Αξιοι!!! thumb

Monsta
27-09-10, 16:53
Μη μου πείτε πάντως πως τη δεκαετία 85-95 δεν υπήρχε ούτε ένα μοντέλο της σειράς biturbo που να μην σας γοήτευσε?

Σίγουρα ήταν εντυπωσιακό σα σχήμα & το περιέγραψες πολύ ωραία παραπάνω, αλλά μέχρι εκεί.

Άσε που εκείνη την εποχή προσωπικά το μόνο που έβλεπα στον ύπνο και στο ξύπνιο μου ήταν Ε30 Μ3 κι ας ήταν πιο αργό. Και Audi Quatrro Sport.

Πέρα απ όλα αυτά, έχεις δοκιμάσει να καθίσεις πίσω από το τιμόνι σ αυτό το 'πράγμα' ? Στραβά πετάλια και γενικά τόσο χάλια θέση οδήγησης που θα ξέχναγες μια για πάντα την οποιαδήποτε ρομαντική σχέση με τη 'κυρία'.

Hil
27-09-10, 19:09
"Θα έδινες το Μ3 σου για το πανέμορφο κόκκινο shamal της αγγελίας???"

Ακούω γνώμες και σχόλια! Φυσικά πάντως θα περάσω να το δω!!!:whistle:

https://www.car.gr/classifieds/cars/view/867326/

Όχι...... γιατί δεν έχω Μ3.......:th_Laie_67-1::th_Laie_67-1::th_Laie_67-1:

Επίσης δε φαίνεται η αγγελία... πωλήθηκε!!!

EVERGET
28-09-10, 13:55
Αφού καταλήξαμε σχετικά με το shamal (που εμένα συνεχίζει να μου αρέσει) ας πάμε σε μία πιο σύγχρονη κατασκευή πάλι από την ίδια φίρμα. Και το ερώτημα ανασκευάζεται ως εξης:

"Θα έδινες το Μ3 σου για την 4200 Coupe?"

https://www.car.gr/classifieds/cars/view/637972/

Προσωπικά, απαντάω όχι μιας και το εν λόγω μοντέλο ποτέ δεν με εντυπωσίαζε ειδικά μετά το facelift. Ακούω απαντήσεις....

Z4 DCT
28-09-10, 14:00
Ρε παιδια το 92αρι του Μ3 το αλλαζει κανεις με κουτα Ε92 320.....:whistle:

5555
28-09-10, 14:17
Αφού καταλήξαμε σχετικά με το shamal (που εμένα συνεχίζει να μου αρέσει) ας πάμε σε μία πιο σύγχρονη κατασκευή πάλι από την ίδια φίρμα. Και το ερώτημα ανασκευάζεται ως εξης:

"Θα έδινες το Μ3 σου για την 4200 Coupe?"

https://www.car.gr/classifieds/cars/view/637972/

Προσωπικά, απαντάω όχι μιας και το εν λόγω μοντέλο ποτέ δεν με εντυπωσίαζε ειδικά μετά το facelift. Ακούω απαντήσεις....

Πολλα ηλ/κα προβληματα... απροσωπο κατα την γνωμη μου, και παλι εγω δεν θα το εδινα ποτε το Μ για κατι τετοιο.
Πολυ γνωστος μου το εχει. περα απο το καταπληκτικο ηχο V8, ποιοτικα δεν λεει απολυτως τιποτα...

Konstantinos E60
28-09-10, 15:08
Ρε παιδια το 92αρι του Μ3 το αλλαζει κανεις με κουτα Ε92 320.....:whistle:

Και να σου πληρώσουν και την διαφορά ????:hystericalbs1::th_Laie_67-1:

Konstantinos E60
28-09-10, 15:16
Ισως το μοναδικό Maserati για το οποίο θα πουλούσα ενα Μ3 !!!!https://www.car.gr/classifieds/cars/photos/390525/

Μην κοιτάξετε την τιμή

Z4 DCT
28-09-10, 15:16
Και να σου πληρώσουν και την διαφορά ????:hystericalbs1::th_Laie_67-1:

Εννοητε...τελη μονον 600ε και τεκμηριο...5400ε!!....τσαμπα το αλλαζω λεμεεεεε:thumbsup::thumbsup:

Z4 DCT
28-09-10, 15:31
Εννοητε...τελη μονον 600ε και τεκμηριο...5400ε!!....τσαμπα το αλλαζω λεμεεεεε:thumbsup::thumbsup:

UP!!!!!!!!!










:hystericalbs1: :th_Laie_67-1: :hystericalbs1: :th_Laie_67-1:

Z4///M
28-09-10, 16:03
Πολλα ηλ/κα προβληματα... απροσωπο κατα την γνωμη μου, και παλι εγω δεν θα το εδινα ποτε το Μ για κατι τετοιο.
Πολυ γνωστος μου το εχει. περα απο το καταπληκτικο ηχο V8, ποιοτικα δεν λεει απολυτως τιποτα...

εκατσα μεσα για 15 δευτερα, ειδα την ποιοτητα των πλαστικων, ρωτησα τιμη, εφυγα. :thumbsdown:

Konstantinos
28-09-10, 17:42
Αφού καταλήξαμε σχετικά με το shamal (που εμένα συνεχίζει να μου αρέσει) ας πάμε σε μία πιο σύγχρονη κατασκευή πάλι από την ίδια φίρμα. Και το ερώτημα ανασκευάζεται ως εξης:

"Θα έδινες το Μ3 σου για την 4200 Coupe?"

https://www.car.gr/classifieds/cars/view/637972/

Προσωπικά, απαντάω όχι μιας και το εν λόγω μοντέλο ποτέ δεν με εντυπωσίαζε ειδικά μετά το facelift. Ακούω απαντήσεις....

ΕΚΠΛΗΚΤΙΚΟΣ ήχος και δεν το βλέπεις κάθε μέρα.. Το είχε ένας γείτονας και πάντα σκάλωνα. Αλλά μέχρι εκεί. Αν σου περισσεύουν και θέλεις να δοκιμάσεις διάφορα σε αυτά τα μεγέθη, κάνεις ένα πέρασμα. Αν σκοπεύεις να ζήσεις μαζί του, ε όχι.. Είναι άλλο πράγμα και από φροντίδα θυμίζει παλιά-κακά fiat-alfa. Δευτέρα-Τετάρτη-Παρασκευή σαν αντιβίωση συνεργείο :hystericalbs1:

ghost-rider
28-09-10, 18:48
Ετυχε να έχετε ιταλικά και σας χάλασαν νωρίς? Συγκεκριμένα παλιες Αλφες? Τι, μήπως έκοψαν και πατώματα? Τι προβλήματα σας προέκυψαν? Τα BMW εκείνης της εποχής ηταν αξιόπιστα? Τη σχεση αποδοσης-αξιοπιστιας την λαμβανουμε υπόψιν? Γιατι αν ειναι να θεωρούμε αξιόπιστο ενα όχημα που βγαζει με το ζόρι 50 ίππους ανα λίτρο οκ.. Ειδικά τα παλιά alfa romeo ειχαν ατμοσφαιρικες ιπποδυναμεις, που ο ανταγωνισμος δεν τις εβλεπε ούτε στον υπνο του. Τουρμπισε για να σταθεί, και πάλι GTAm δεν έγινε ποτε. Ακόμα και με σημερινά δεδομένα είχαν αξιοζήλευτες επιδόσεις... Οι ιταλοί ήταν οι πρώτοι που ανοιξαν τη σελιδα της αυτοκινησης, την οποία χαιρόμαστε σήμερα εμείς εδω πέρα. Μονο και μονο γι αυτο ένα παλιό ιταλικό είναι ζωντανός θρύλος. Ενα κομμάτι Ιστορίας... Και αξίζει οποία θυσία και πόνο για να το χεις στο γκαράζ σου...

Φιλικά

Konstantinos
28-09-10, 18:56
Ενα κομμάτι Ιστορίας... Και αξίζει οποία θυσία και πόνο για να το χεις στο γκαράζ σου...

Φιλικά

Ας πούμε ότι συμφωνώ με όσα λες, που δεν, αλλά δεν έχει σημασία, απόψεις έχουμε όλοι. Το μόνο θέμα που θέτω είναι ακριβώς αυτό που λες και εσύ: Ότι απαιτεί θυσία και πόνο για να το έχεις. Το αν αξίζει τελικά για τα υπόλοιπα που προσφέρει, είναι επιλογή του καθενός. Για άλλους ναι, για άλλους όχι. Δεν βλέπω που διαφωνούμε λοιπόν :cheers:

Thomelef
28-09-10, 18:57
το 3200 που είχε ένας φίλος που μάλον θα έρθει σέρρες, το είχε περίπου 500 άλογα.
για την χρήση που του έκανε και τα άλογα που έβγαλε, το αμάξι μια χαρά στεκόταν
χωρίς πολά προβλήματα. για το 4200 τώρα τι παίζει δεν ξέρω. το 3200 πάντως με τα
ωραία πισινά φώτα που είχε αυτός ήταν μια χαρούλα όσο καιρό το είχε. καμιά φορά
απο ότι λέει του λείπει πολύ...
πάλι όμως δεν θα το άλαζα με το Μ3. ακόμα και αυτός παθαίνει κάθε φορά που του
δίνω να οδηγήσει το δικό μου.

paganis
28-09-10, 19:23
το shamal οπως αναφερει και η αγγελια επωληθει! καλοριζικο λοιπον στον νεο του ιδιοκτητη...

Monsta
28-09-10, 19:27
Ισως το μοναδικό Maserati για το οποίο θα πουλούσα ενα Μ3 !!!!https://www.car.gr/classifieds/cars/photos/390525/

Μην κοιτάξετε την τιμή

Αυτό μάλιστα !!! Καμία σχέση με τη παλιά αμαρτωλή εποχή του Gruppo.


Ετυχε να έχετε ιταλικά και σας χάλασαν νωρίς? ... Και αξίζει οποία θυσία και πόνο για να το χεις στο γκαράζ σου...

Φιλικά

Σιγά μη μας βγάλεις και αξιόπιστα τα ιταλικά της εποχής εκείνης.

Έχουν περάσει από τα χέρια μου (2) 33, μία 75 2.5 V6, Punto GT και πρόσφατα Bravo 1.4T 150HP. Προβλήματα στα πρώτα τέσσερα αμέτρητα και βέβαια όχι μόνο ηλεκτρολογικά. Πατώματα μπορεί να μην έκοψαν, αφενός επειδή δεν είμαι κανίβαλος και αφετέρου επειδή τα συγκεκριμένα δεν είχαν και τη φοβερή δύναμη.

Όσο για το Bravo έκανα το σταυρό μου και τους εμπιστεύτηκα για άλλη μια φορά. Προς το παρών δεν έχω κάτι, αλλά ακόμα είναι καινούριο.

Τώρα για θυσίες και πόνο δε ξέρω για σένα, αλλά προσωπικά θα προτιμούσα να ανακατασκευάσω μια κούκλα Ε30 325is που είναι και αποδεδειγμένα αθάνατο αυτοκίνητο, παρά μια 75 V6. Θυσίες και χρήμα θα χρειαστεί και για τα δύο, αλλά για το πρώτο θα πονέσω πολύ λιγότερο ενώ πιστεύω ότι θα έχω και πολύ πιο ευχάριστη συμβίωση.

EVERGET
28-09-10, 20:37
To 4200gt είναι ένα αμάξι της νέας εποχής της Maserati που θέλει τη φίρμα να αποποιείται το κοντινό παρελθόν των biturbo και να επιστρέφει στις ρίζες της ως κατασκευαστής πολυτελών gt, όπως τότε στα 60s που η Ghibli ανταγωνιζόταν τη miura και τη daytona. Εντάξι το 4200 και το σημερινό grantourismo δεν ανταγωνίζονται τα αντίστοιχα 599 και murcielago αλλά σίγουρα είναι πιο upper class από τη σειρά 3 της bmw στην οποία βασικά στόχευε η σειρά biturbo.

Πιστεύω πως τα 35,000 που ζητάνε γι αυτό το αμάξι είναι άκρως πλασματικά μιας και η συντήρησή του είναι αυτή που αναλογεί όταν κάτω από το καπό έχεις ένα v8 της ferrari. Αυτά τα 35,000 είναι "διαφορετικά" από αυτά που θα δώσεις για ένα καινούργιο 316.

Δεν το έχω οδηγήσει και καλώ όποιον τυχερό το έχει κάνει να μας πει την αίσθηση που αποκόμισε. Πάντως αυτό το maserati είναι ανώτερη ράτσα από m3, είναι ένα upper class ιταλικό μοντέλο και μην το συγκρίνετε με χάρβαλα alfa και παρόμοια.

Στη συνείδησή μου μπαίνει ως η soft εκδοχή της modena, αλλά ΔΕΝ μπρεί να συγκριθεί με modena. Ίσως γι αυτό στη φάση που είμαι τώρα να προτιμώ το m3 γιατί έχει έναν αλήτικο αέρα και τσαμπουκά που το βάζει στην ίδια κατηγορία με τη modena, στα αντικοινωνικά αυτοκίνητα χούλιγκανς που γουστάρουμε!

mo328i
29-09-10, 10:52
εαν ειχα σειρα 3 αλλα οχι Μ τοτε ναι αλλα το Μ3 μου με τιποταα!!!