PDA

Επιστροφή στο Forum : αντικατασταση plastic wind screen cover



kplc16
26-09-10, 12:59
φιλοι bmwδιστες και συμφορουμιτες πως βγαζουμε το νουμερο 5;

χρειαζεται ειδικο εργαλειο;

https://www.realoem.com/bmw/showparts.do?model=BM71&mospid=47608&btnr=61_1065&hg=61&fg=45&lang=en

Samaro
26-09-10, 13:14
Τι θέλεις να κάνεις;; Να βγάλεις τους τζαμοκαθαριστήρες;;

kplc16
26-09-10, 13:23
επισυναπτω φωτογραφιες

BILL007
26-09-10, 13:24
Θες να βγάλεις τους καθαριστήρες για να αλλάξεις την πλαστική ποδιά απο κάτω???(κλασσική μ@λ@κία στα Ε46 και όχι μόνο...)

kplc16
26-09-10, 13:27
Τι θέλεις να κάνεις;; Να βγάλεις τους τζαμοκαθαριστήρες;;

θελω να βγαλω ολοκληρους τους γυαλοκαθαρηστηρες για να αλλαξω το πλαστικο μερος απο κατω που εγινε κοματια απο τον ηλιο.Εβγαλα καποια μικρα καπακια και στη συνεχεια ξυλωσα δυο 15αρια παξιμαδια.

απο κατω ειναι δυο χωνευτα παξιμαδια τα οποια θελουν καρυδαακι-πιπα με τοιχωματα πολυ λεπτα.

πως περιγραφονται αυτες οι βιδες και τα αντιστοιχα καρυδια;

Samaro
26-09-10, 13:30
Πρόσφατα θέλησα ν'αλλάξω το Cover, windscreen panel οπως το νουμερο 1 ;;https://bmwfans.info/parts/catalog/E46/Sedan/Europe/320i-M54/LHD/N/2002/july/browse/vehicle_trim/cover_windscreen_panel/
Ο μηχανικός με παραμήθιασε οτι χρειάζεται εργαλείο για να βγάλει τους τζαμοκαθαριστήρες και μου πήρε 15 ευρω, ενω ο βοηθός του, τους έβγαλε κουνώντας τους απο το μπράτσο πάνω κάτω για να λασκάρουν.Δεν ξεβίδωσε τίποτε άλλο εκτός απο το πρώτο παξιμάδι.
Οταν το είδα, έριξα μιά μούτζα στόν εαυτό μου.:ranting2:

kplc16
26-09-10, 13:32
Θες να βγάλεις τους καθαριστήρες για να αλλάξεις την πλαστική ποδιά απο κάτω???(κλασσική μ@λ@κία στα Ε46 και όχι μόνο...)

αγορασα τη ποδια η οποια ειναι ιδιας ποιοτητας(:ranting2:)

Το καρυδακι ομως πρεπει να το αγορασω μαλλον απο το παπαστρατο εχει απιτευτα λεπτα τοιχωματα και δε ξερω πως να το ζητησω

BILL007
26-09-10, 13:34
Πρόσφατα θέλησα ν'αλλάξω το Cover, windscreen panel οπως το νουμερο 1 ;;https://bmwfans.info/parts/catalog/E46/Sedan/Europe/320i-M54/LHD/N/2002/july/browse/vehicle_trim/cover_windscreen_panel/
Ο μηχανικός με παραμήθιασε οτι χρειάζεται εργαλείο για να βγάλει τους τζαμοκαθαριστήρες και μου πήρε 15 ευρω, ενω ο βοηθός του, τους έβγαλε κουνώντας τους απο το μπράτσο πάνω κάτω για να λασκάρουν.Δεν ξεβίδωσε τίποτε άλλο απο το πρώτο παξιμάδι.
Οταν το είδα, έριξα μιά μούτζα στόν εαυτό μου.:ranting2:

Aκριβώς έτσι όπως είπε ο Αντώνης βγαίνει thumb

Eγώ έχω μια άλλη απορία για αυτό το πλαστικό (που κοστίζει και μια 50αριά ευρώ)
Αν το παρεις και το βάψεις και το βερνικώσεις θα χαλάσει ποτε ξανά???Γιατί αυτό είναι ένας τύπος λάστιχου και καταστρέφεται αναπόφευκτα απο τον καιρό...

Αμα το αλλάξεις φίλε δεν το δοκιμάζεις στο παλιό το χαλασμένο αυτό που σου είπα να δεις αν παίζει σαν σενάριο???:original:

kplc16
26-09-10, 13:35
Πρόσφατα θέλησα ν'αλλάξω το Cover, windscreen panel οπως το νουμερο 1 ;;https://bmwfans.info/parts/catalog/E46/Sedan/Europe/320i-M54/LHD/N/2002/july/browse/vehicle_trim/cover_windscreen_panel/
Ο μηχανικός με παραμήθιασε οτι χρειάζεται εργαλείο για να βγάλει τους τζαμοκαθαριστήρες και μου πήρε 15 ευρω, ενω ο βοηθός του, τους έβγαλε κουνώντας τους απο το μπράτσο πάνω κάτω για να λασκάρουν.Δεν ξεβίδωσε τίποτε άλλο εκτός απο το πρώτο παξιμάδι.
Οταν το είδα, έριξα μιά μούτζα στόν εαυτό μου.:ranting2:

με σηκωμενο καπο η με σηκωμενο γυαλοκαθαριστηρα;

σκεφτηκα να κανω το ιδιο αλλα φοβηθηκα μη μου μεινει τιποτα στο χερι

Samaro
26-09-10, 13:46
με σηκωμενο καπο η με σηκωμενο γυαλοκαθαριστηρα;

σκεφτηκα να κανω το ιδιο αλλα φοβηθηκα μη μου μεινει τιποτα στο χερι
Δεν σηκώνεις καπό.
Σηκώνεις λίγο το μπράτσο του καθαριστήρα για να μπορείς να κουνάς πανώ κατω το σημείο οπου βιδώνει και να λασκάρει.

kplc16
26-09-10, 13:56
Δεν σηκώνεις καπό.
Σηκώνεις λίγο το μπράτσο του καθαριστήρα για να μπορείς να κουνάς πανώ κατω το σημείο οπου βιδώνει και να λασκάρει.

το εχω κανει μεσανατολικο.

το παξιμαδι που δε μπορω να λασκαρω ειναι βιδωμενο με ροποκλειδο και γραφει πανω 30Νm.

Samaro
26-09-10, 14:14
Δεν είδα κανένα άλλο παξιμάδι βρε φίλε εκτός απο αυτό το μεγάλο που σκεπάζει το πλαστικό καπάκι.
Μήπως έχουμε κάτι διαφορετικό ;;; Μήπως αυτο που περιγράφεις δεν είναι απαραίτητο να βγεί ;; δεν ξέρω να βοηθήσω περισσότερο.
Καλή τύχη !!:original:

ghost-rider
26-09-10, 16:52
Εγω οταν το αλλαξα αυτο το πραμα ρε παιδια, απλα εβγαλα τα πλαστικα καπακια απο τους υαλοκαθαριστηρες, τους ξεβιδωσα απλα με καριδακι, τους σηκωσα απο το καρε, αλλαξα το πλαστικο, αντιστροφη διαδικασια και τελος. Για να ξεβιδωσεις τον υαλοκαθαριστηρα, εισαι με κλειστο καπο, καρυδακι με καστανια πανω να ξεσφιγγει και κοντρα με το αλλο χερι στον κλειστο υαλοκαθαριστηρα. Κατι στριμωγμα ισως ηθελε στις ακρες το πλαστικο απ οσο θυμαμαι για να περασει απο κατω απο κατι αλλα πραματα που χει εκει. Για Ε46 δε μιλαμε? Δεν εχει κατι ιδιαιτερο νομιζω.. Απ οσο θυμαμαι δεν γινεται χωρις αφαιρεση υαλοκαθαριστηρων, ενω το βαψιμο δεν θα κανει κατι, δεδομενου οτι συνηθως φυτιλιαζει η τσιμουχα εφαρμογης στο παρμπριζ και κοβεται σπαστικα ευκολα..

PANOS-E60
26-09-10, 17:01
Εγω οταν το αλλαξα αυτο το πραμα ρε παιδια, απλα εβγαλα τα πλαστικα καπακια απο τους υαλοκαθαριστηρες, τους ξεβιδωσα απλα με καριδακι, τους σηκωσα απο το καρε, αλλαξα το πλαστικο, αντιστροφη διαδικασια και τελος. Για να ξεβιδωσεις τον υαλοκαθαριστηρα, εισαι με κλειστο καπο, καρυδακι με καστανια πανω να ξεσφιγγει και κοντρα με το αλλο χερι στον κλειστο υαλοκαθαριστηρα. Κατι στριμωγμα ισως ηθελε στις ακρες το πλαστικο απ οσο θυμαμαι για να περασει απο κατω απο κατι αλλα πραματα που χει εκει. Για Ε46 δε μιλαμε? Δεν εχει κατι ιδιαιτερο νομιζω.. Απ οσο θυμαμαι δεν γινεται χωρις αφαιρεση υαλοκαθαριστηρων, ενω το βαψιμο δεν θα κανει κατι, δεδομενου οτι συνηθως φυτιλιαζει η τσιμουχα εφαρμογης στο παρμπριζ και κοβεται σπαστικα ευκολα..

Ετσι ακριβώς. Το μαλακό τελείωμα που εφαρμόζει στο παρμπριζ διαλύεται με τον καιρό ... δε νομίζω να υπάρχει 46αρι που να έχει ακόμα της μάνας του. thumb

kplc16
26-09-10, 17:10
Εγω οταν το αλλαξα αυτο το πραμα ρε παιδια, απλα εβγαλα τα πλαστικα καπακια απο τους υαλοκαθαριστηρες, τους ξεβιδωσα απλα με καριδακι, τους σηκωσα απο το καρε, αλλαξα το πλαστικο, αντιστροφη διαδικασια και τελος. Για να ξεβιδωσεις τον υαλοκαθαριστηρα, εισαι με κλειστο καπο, καρυδακι με καστανια πανω να ξεσφιγγει και κοντρα με το αλλο χερι στον κλειστο υαλοκαθαριστηρα. Κατι στριμωγμα ισως ηθελε στις ακρες το πλαστικο απ οσο θυμαμαι για να περασει απο κατω απο κατι αλλα πραματα που χει εκει. Για Ε46 δε μιλαμε? Δεν εχει κατι ιδιαιτερο νομιζω.. Απ οσο θυμαμαι δεν γινεται χωρις αφαιρεση υαλοκαθαριστηρων, ενω το βαψιμο δεν θα κανει κατι, δεδομενου οτι συνηθως φυτιλιαζει η τσιμουχα εφαρμογης στο παρμπριζ και κοβεται σπαστικα ευκολα..

απο οσο καταλαβαινω τα 30Νm αναφερονται στο παξιμαδι που εχω ηδη βγαλει.

τωρα το ''5'' που δε μπορω να λυσω η εχει πιασει μακα η φταιει ο αριστερος μου ωμος που βγηκε προσφατα.

παντως κουναω τον υαλοκαθαρηστηρα πανω κατω αλλα τιποτα. Κουνιεται και το αυτοκινητο μαζι

Να ριξω wd40;


Για τη φθορα προτεινω το μαιο να πασαλειψουμε με βαζελινη.


παντως κατω απο το παξιμαδι που ολοι ξηλωασατε εχει ηχνη απο σωληνωτο κλειδι με παχος τοιχωματος τσιγαροχαρτο

BILL007
26-09-10, 17:11
Εγω οταν το αλλαξα αυτο το πραμα ρε παιδια, απλα εβγαλα τα πλαστικα καπακια απο τους υαλοκαθαριστηρες, τους ξεβιδωσα απλα με καριδακι, τους σηκωσα απο το καρε, αλλαξα το πλαστικο, αντιστροφη διαδικασια και τελος. Για να ξεβιδωσεις τον υαλοκαθαριστηρα, εισαι με κλειστο καπο, καρυδακι με καστανια πανω να ξεσφιγγει και κοντρα με το αλλο χερι στον κλειστο υαλοκαθαριστηρα. Κατι στριμωγμα ισως ηθελε στις ακρες το πλαστικο απ οσο θυμαμαι για να περασει απο κατω απο κατι αλλα πραματα που χει εκει. Για Ε46 δε μιλαμε? Δεν εχει κατι ιδιαιτερο νομιζω.. Απ οσο θυμαμαι δεν γινεται χωρις αφαιρεση υαλοκαθαριστηρων, ενω το βαψιμο δεν θα κανει κατι, δεδομενου οτι συνηθως φυτιλιαζει η τσιμουχα εφαρμογης στο παρμπριζ και κοβεται σπαστικα ευκολα..

Ναι αυτό γίνεται...Αλλά αν περαστεί με χρώμα και βερνίκι στην ουσία θα έχει αποκτήσει άλλες αντοχές...Πως θα φυτιλιάσει???

Γι'αυτό έχω αυτή την ιδέα...thumb Χωρίς να ξέρω βέβαια αν μπορεί να δουλέψει...:thumbsdown:


δε νομίζω να υπάρχει 46αρι που να έχει ακόμα της μάνας του. thumb

Υπάρχει το δικό μου...hehehe...Αλλά θέλει αλλαγή...

BILL007
26-09-10, 17:12
Να ριξω wd40;

Για ρίξε μπας και έχει κολλήσει...thumb

ghost-rider
26-09-10, 17:18
Ναι wd-40 και ισως λιγο προσεκτικο κοπανημα με ενα σφυρακι να ξεκολλησει, αν εχει σφηνωσει το καρε.

zgouriazmenos
26-09-10, 18:09
Εγώ το δικό μου το πέρασα μια-δυο στρώσεις μαύρη σιλικόνη, το έστρωσα σιγά σιγά με σαπουνάδα και έγινε σαν καινούριο!!!!! ;)

Χρίστος
26-09-10, 18:24
εγω οταν το χα αλλαξει ειχα ενα κλειδι ΝΑΑΑΑ(πανω απο 80cm) που ειχα στηριχθει ολοκληρος επανω του και αλλος ενας ενα λοστο κατω απο τον υαλοκαθαριστηρα......
Τι wd40, τι σαπουνια.......
Καααποια στιγμη οταν ειπαμε ας σπασει το γ@μ!$! αρκει να βγει, ακουστικε ενα κρακ και λασκαρε..

Ειναι τρομερο μανικι να αφαιρεθουν αυτα τα 2

kplc16
26-09-10, 19:15
εγω οταν το χα αλλαξει ειχα ενα κλειδι ΝΑΑΑΑ(πανω απο 80cm) που ειχα στηριχθει ολοκληρος επανω του και αλλος ενας ενα λοστο κατω απο τον υαλοκαθαριστηρα......
Τι wd40, τι σαπουνια.......
Καααποια στιγμη οταν ειπαμε ας σπασει το γ@μ!$! αρκει να βγει, ακουστικε ενα κρακ και λασκαρε..

Ειναι τρομερο μανικι να αφαιρεθουν αυτα τα 2

μιλαμε ειμαι με τραυματισμενο χερι κι εχει βγει κοσμος στα μπαλκονια να με βλεπει να κουναω το αυτοκινητο με το αλλο χερι.

εχω κουραστει και τα νευρα μου γιναν κροσια!!!!

φοβαμαι μην κανω ζημια!!!

Samaro
26-09-10, 19:22
Πρόσφατα θέλησα ν'αλλάξω το Cover, windscreen panel οπως το νουμερο 1 ;;https://bmwfans.info/parts/catalog/E46/Sedan/Europe/320i-M54/LHD/N/2002/july/browse/vehicle_trim/cover_windscreen_panel/
Ο μηχανικός με παραμήθιασε οτι χρειάζεται εργαλείο για να βγάλει τους τζαμοκαθαριστήρες και μου πήρε 15 ευρω, ενω ο βοηθός του, τους έβγαλε κουνώντας τους απο το μπράτσο πάνω κάτω για να λασκάρουν.Δεν ξεβίδωσε τίποτε άλλο εκτός απο το πρώτο παξιμάδι.
Οταν το είδα, έριξα μιά μούτζα στόν εαυτό μου.:ranting2:
Δωσε 15 γιούρα να τελειώνεις !!!:th_Laie_67-1:

kplc16
26-09-10, 19:39
Δωσε 15 γιούρα να τελειώνεις !!!:th_Laie_67-1:

το θεμα μου δεν ειναι τα 15ω και τα 30 ευρω ειναι ο εγωισμος και οτι πολλλες δουλεις εχω συνηθισει να τις κανω μονος.

Απο την αλλη ετσι οπως ειναι το χερι μου η θα πρεπει να προσευχομαι να μη βρεξει η να παω ταχιστα στο λαμαρινα μου!

gyiama
26-09-10, 22:14
Νικο κανε μια δοκιμη να ξεβιδωσεις τον υαλοκαθαριστηρα!!δλδ γυρνα τον αριστερα η δεξια μηπως και εχει σπειρωμα ο οδηγος αυτος αν και δεν νομιζω!!! αλλιως βαλε wd40 και θα βγει!!βαλε αποκατω κανενα κατσαβιδι σαν μοχλο να το τιναξει!!!

kplc16
27-09-10, 20:10
wd 40 και επιτελους εβγαλα τους γυαλοκαθαριστηρες

αυριο το απογευμα με το φως ελπιζω να ολοκληρωσω την αντικατασταση του cover.

Σκεφτομαι τηλαστιχενια μερια να τη πασαλειψω με βαζελινη.Εσεις τι λετε;

katsaraios
08-11-13, 13:33
Ξεθαψιμο:th_Laie_67-1:
Πηρα και εγω με ευγενικη χορηγια το συγκεκριμενο ανταλλακτικο και δοκιμασα αρχικα στο μαγαζι του Μιχαλη 330 αλλα το αφησα γιατι δεν βγαινανε με τιποτα οι καθαριστηρες.
Ενα καλο φιλαρακι απο τον βορρα ΜΕ ειπε για εξωλκεα και πηγα σε φιλικο συνεργειο οπου ο τυπος εκει επεμενε οτι βγαινουν ετσι απλα με το χερι.
Ηρθε λοιπον ο Γουιλμαν και το προσπαθησαμε ,βγαινουν τα παξιμαδια και μετα πιεζεις το μακτρο του καθαριστηρα προς το παρμπριζ και παραλληλα το κουνας αριστερα δεξια και τσουπ βγαινει..
Ενα καλο καθαρισμα να φυγουν χωματα ,φυλλα,τσιχλα:shok: που υπηρχαν κατω απο το παλιο και σε 5 λεπτα κομπλε καινουριο.

wheelman
08-11-13, 13:53
Ξεθαψιμο:th_Laie_67-1:
Πηρα και εγω με ευγενικη χορηγια το συγκεκριμενο ανταλλακτικο και δοκιμασα αρχικα στο μαγαζι του Μιχαλη 330 αλλα το αφησα γιατι δεν βγαινανε με τιποτα οι καθαριστηρες.
Ενα καλο φιλαρακι απο τον βορρα ΜΕ ειπε για εξωλκεα και πηγα σε φιλικο συνεργειο οπου ο τυπος εκει επεμενε οτι βγαινουν ετσι απλα με το χερι.
Ηρθε λοιπον ο Γουιλμαν και το προσπαθησαμε ,βγαινουν τα παξιμαδια και μετα πιεζεις το μακτρο του καθαριστηρα προς το παρμπριζ και παραλληλα το κουνας αριστερα δεξια και τσουπ βγαινει..
Ενα καλο καθαρισμα να φυγουν χωματα ,φυλλα,τσιχλα:shok: που υπηρχαν κατω απο το παλιο και σε 5 λεπτα κομπλε καινουριο.

Καλοριζικο και καλοστεγανοποιητο :th_Laie_67-1:????? λοιπόν.

Ειλικρινα απο εχθες σπάω το κεφάλι μου να καταλάβω πώς βρεθηκε
η τσίχλα απο κει κάτω...:think:

BILL007
08-11-13, 14:16
Καλοριζικο και καλοστεγανοποιητο :th_Laie_67-1:????? λοιπόν.

Ειλικρινα απο εχθες σπάω το κεφάλι μου να καταλάβω πώς βρεθηκε
η τσίχλα απο κει κάτω...:think:

Θες να σου πω σενάριο Ηλία? Το είχαν ξαναλλάξει το πλαστικό και ο μάστορας που έκανε την δουλειά την ξέχασε :D :th_Laie_67-1::th_Laie_67-1::th_Laie_67-1::th_Laie_67-1::th_Laie_67-1::th_Laie_67-1::th_Laie_67-1:

Bitz
08-11-13, 19:36
Ετσι ακριβώς. Το μαλακό τελείωμα που εφαρμόζει στο παρμπριζ διαλύεται με τον καιρό ... δε νομίζω να υπάρχει 46αρι που να έχει ακόμα της μάνας του. thumb

Πανο το δικο μου ειναι σαν καινουργιο και το αυτοκινητο ειναι του '02....περιεργα πραγματα.

gant
08-11-13, 19:44
Πανο το δικο μου ειναι σαν καινουργιο και το αυτοκινητο ειναι του '02....περιεργα πραγματα.

Τα ίδια και το δικό μου '03 μοντέλο.

Dermatis
08-11-13, 20:19
Το ιδιο και εμενα πριν καποια χρονια που ειχα γκαραζ .....με το που το βγαλα εξω τον πρωτο χρονο ξεραθηκε!
Μηπως ειστε γκαραζατοι?

Bazil Van Sinner
08-11-13, 21:35
kats δεν παιζει φιλε,μηπως εχει αλλαγμενο παξιμαδι?

https://www.bmwfans.gr/forum/images/imported/2012/10/dsc1483y-1.jpg

https://www.bmwfans.gr/forum/showthread.php?t=15659:original:

katsaraios
08-11-13, 21:55
Δεν νομιζω να ειχε ξανα αλλαχτει Μπιλ,αλλα και ο φιλος με το συνεργειο επεμενε οτι σε ολα τους βγαζει ετσι:original:
Οπως και να εχει τελος καλο ολα καλα αγορι !

katsaraios
08-11-13, 22:00
Πανο το δικο μου ειναι σαν καινουργιο και το αυτοκινητο ειναι του '02....περιεργα πραγματα.


Τα ίδια και το δικό μου '03 μοντέλο.


Το ιδιο και εμενα πριν καποια χρονια που ειχα γκαραζ .....με το που το βγαλα εξω τον πρωτο χρονο ξεραθηκε!
Μηπως ειστε γκαραζατοι?
thumbthumbthumb