PDA

Επιστροφή στο Forum : ΑΓΟΡΑ Μ3 Ε92



georgepap
25-09-10, 21:00
Ανοιγω το thread για σημεια προσοχης καθως και σημεια υποδειξης οσον αφορα την αγορα m3 e92 απο γνωστες και ιδιοκτητες....μιας και εχω μπει σε σκεψεις για την αγορα του!!!

gnx
25-09-10, 21:08
Ένα update στο λογισμικό του dct θυμάμαι. Πέρα από αυτό, να έχει κάνει το beak in service,


Sent from my iPhone using Tapatalk

Monsta
25-09-10, 21:29
Ωραίο θρεντ να μαθαίνουμε. Δλδ τα V8 είναι trouble-free ? Από περιφερειακά μοτέρ, έχει ακουστεί κάτι ή είναι νωρίς ακόμα ?? Άντε Γιώργο να μπαίνουμε ομαδικώς σε σκέψεις...

gnx
25-09-10, 22:29
Φουντώστε!!! Που είναι ο πυτζαμας, ακούει;

Sent from my iPhone using Tapatalk

Z4 DCT
25-09-10, 22:37
Φουντώστε!!! Που είναι ο πυτζαμας, ακούει;

Sent from my iPhone using Tapatalk

Eδω,,,ακουει και τρωει τα νυχια του!!!!:original:

m3est
26-09-10, 15:34
Γενικα δεν εχουν παρουσιαστει θεματα με το Ε92 Μ3.Μονο σε πολυ λιγα αλλαχτηκε μια βαλβιδα κρυας εκκινησης στην εγγυηση και στα πρωτα DCT χρειαστηκε αναβαθμιση λογισμικου για βελτιωση της λειτουργιας στο αυτοματο.Μετα τα θεματα των μεταλλων στα Ε46 η BMW το μελετησε καλυτερα φαινεται και δεν εχει παρουσιαστει τιποτα σοβαρο.

Μεχρι τα 21000χλμ το δικο μου ηταν νορμαλ και μεχρι σημερα στα 28000 και με κομπρεσσορα το μονο θεμα ειναι η βενζινη που καταπινει.Αλλα αφου με αποζημιωνει με την αποδοση του χαλαλι και το καυσιμο.

Οποιος το αποκτησει αν συνειδητοποιησει οτι εχει να ταιζει 8 στοματα (βλεπε V8) δεν θα το μετανοιωσει.

EVERGET
26-09-10, 18:13
Γενικα δεν εχουν παρουσιαστει θεματα με το Ε92 Μ3.Μονο σε πολυ λιγα αλλαχτηκε μια βαλβιδα κρυας εκκινησης στην εγγυηση και στα πρωτα DCT χρειαστηκε αναβαθμιση λογισμικου για βελτιωση της λειτουργιας στο αυτοματο.Μετα τα θεματα των μεταλλων στα Ε46 η BMW το μελετησε καλυτερα φαινεται και δεν εχει παρουσιαστει τιποτα σοβαρο.

Μεχρι τα 21000χλμ το δικο μου ηταν νορμαλ και μεχρι σημερα στα 28000 και με κομπρεσσορα το μονο θεμα ειναι η βενζινη που καταπινει.Αλλα αφου με αποζημιωνει με την αποδοση του χαλαλι και το καυσιμο.

Οποιος το αποκτησει αν συνειδητοποιησει οτι εχει να ταιζει 8 στοματα (βλεπε V8) δεν θα το μετανοιωσει.

To θέμα που με απασχολεί εμένα είναι το εξης:

Κάποιος που έχει ένα καλό ε46 m3 αξίζει να το δώσει για 25k ας πούμε και να πάρει ένα ε92 μτχ στα 60k? Αυτά τα 35k εξαργυρώνονται σε απόλαυση?

Αυτό μπορούν να μας το απαντήσουν όσοι έχουν αποκτήσει και τα δύο μοντέλα, Νίκο τι λες????

Monsta
26-09-10, 18:22
Αυτά τα 35k εξαργυρώνονται σε απόλαυση?



Και με λιγότερα από 35.

Πάντως πιστεύω πως αναπόφευκτα είναι το επόμενο βήμα. Η φυσική εξέλιξη. Άρα αν δεν υπάρχει οικονομικό πρόβλημα φυσικά και αξίζει. Αλλιώς ένα καλο-συντηρημένο 46άρι, είναι κι αυτό μια χαρά αυτοκίνητο.

Z-man
26-09-10, 21:06
Πιστευω πως το Μ Ε92-93 ειναι οπως ειπωθηκε η εξελιξη της Μ Ε46 κ το επομενο βημα για οποιον εχει ηδη Μ Ε46 κ το εχει καταευχαριστηθει.Αλλα το κακο ειναι οτι σ αυτη τη χωρα που ζουμε δυσκολα θα πεις πως αξιζει να κανεις αυτη την αλλαγη.Δυστυχως θα εχεις`περισσοτερα εξοδα για μια διαφορά αποδοσης που δυσκολα θα την εκμεταλευτεις...
Ερωτηση :ποιες οι διαφορες στην καταναλωση ,στα service μεταξυ Μ Ε46 κ μιας Μ Ε92-93.Ας μας απαντησουν οι κατοχοι αυτων των τυπων...

Nick bmwlover
26-09-10, 21:19
To θέμα που με απασχολεί εμένα είναι το εξης:

Κάποιος που έχει ένα καλό ε46 m3 αξίζει να το δώσει για 25k ας πούμε και να πάρει ένα ε92 μτχ στα 60k? Αυτά τα 35k εξαργυρώνονται σε απόλαυση?

Αυτό μπορούν να μας το απαντήσουν όσοι έχουν αποκτήσει και τα δύο μοντέλα, Νίκο τι λες????

Του θειου μου το Μ3 Ε92 με 85+ χιλιαρικα χλμ ειναι μια χαρα απο προβληματα απολυτως τπτ,δεν λεμε για αισθηση,γκαζι,ομορφια,αυτα εννοουνται σε μεγαλο βαθμο:thumbsup:
Πιστευω πως ενας κατοχος Μ3 Ε46 θα επαιρνε το Μ3 Ε92 κυριως για την διαφορα στην ιπποδυναμη,επιδοσεις την οποια δεν την λες κ μικρη...
Αλλα θα πω κ το αλλο:"Ποιον τον χαλαει να εχει ενα Μ3 Ε46?!"
Αλλωστε μην ξεχναμε,οτι κ τα δυο,ειναι Μ3!!!

manos///3
26-09-10, 21:48
το επομενο βημα για οποιον εχει ηδη Μ Ε46 κ το εχει καταευχαριστηθει.



Πιστευω πως ενας κατοχος Μ3 Ε46 θα επαιρνε το Μ3 Ε92 κυριως για την διαφορα στην ιπποδυναμη,επιδοσεις την οποια δεν την λες κ μικρη...


Aν και σε αυτο το θρεντ αξιζει περισσοτερο η γνωμη των κατοχων Μ3 Ε9Χ ,θα ηθελα να εκφερω μια διαφορετικη θεση προς τις παραπανω αποψεις..

Ευχαριστω δε θα παρω.:original:

Προτιμω να κανω διαιτα! Οπως και πολλοι αλλοι:whistle:

m3est
26-09-10, 21:56
To θέμα που με απασχολεί εμένα είναι το εξης:

Κάποιος που έχει ένα καλό ε46 m3 αξίζει να το δώσει για 25k ας πούμε και να πάρει ένα ε92 μτχ στα 60k? Αυτά τα 35k εξαργυρώνονται σε απόλαυση?

Αυτό μπορούν να μας το απαντήσουν όσοι έχουν αποκτήσει και τα δύο μοντέλα, Νίκο τι λες????

Οταν μου προεκυψε το Ε92 μεταχειρισμενο με 5000χλμ επρεπε να το αρπαξω γιατι ηταν σαν να το αγοραζω καινουριο σε τιμη μεταχειρισμενου.Ετσι μεσα σε δυο μερες απο τοτε που μου το ειπαν το ειχα στα χερια μου χωρις να εχω δωσει το 46αρι.Στην αρχη εβγαζα απο συνηθεια και το 46 βολτα και το 92 εναλλαξ.Μετα απο 2-3 μηνες συνηδητοποιησα οτι το 46 ειχε δυο δαχτυλα σκονη στο γκαραζ αφου μονο το 92 εβγαινε βολτα.Εκει λοιπον μου το ζητησε ενας φιλος και το πουλησα.

Θελω λοιπον να πω οτι οταν ειχα μονο το 46 ημουν ευτυχισμενος αφου μου εκανε ολα τα κεφια και θεωρουσα περιττο να παρω το καινουριο που ηταν και πανακριβο.Οταν ομως σου τυχαινει σε καλη τιμη και αριστη κατασταση και το ζησεις λιγο καιρο κολλας και δεν το αλλαζεις.Ευτυχως που στη δουλεια ερχονται ακομα Μ3 46αρια και οδηγαω που και που οποτε κραταω επαφη.

Τωρα η διαφορα απο το ενα στο αλλο σε αισθηση ειναι τεραστια ειδικα στις μεγαλες ταχυτητες 200 και ανω που αισθανεσαι οτι το εχουν ενισχυσει απο κατω και δεν φοβασαι τιποτα.Με μια βολτα μονο δεν μπορεις να απαντησεις.Αν με ρωτησετε λοιπον μετα απο ενα χρονο ιδιοκτησιας και 20000χλμ αν αξιζε απανταω ναι με σιγουρια ειναι μεγαλη η διαφορα.Το εκανε παλι το θαυμα της η Μ Gmbh.

kakwskeimena
27-09-10, 19:46
Δεν εχω M3 E92, αλλα δεν μπορω να μην πω οτι εχω διαβασει διθυραμβους, και σε ασπρο χρωμα με μαυρες ζαντες κ μπορντο σαλονι ειναι απλα πανεμορφο!

Οτι κ αν κανεις, αν προχωρησεις φιλε μου ευχομαι καλη αγορα κ καλοοδηγητο!!

dkdo
27-09-10, 22:04
Κατά την ταπεινή μου άποψη και μετά από > 30000 απροβλημάτιστα χλμ. (εκ'των οποίων >8000 κομπρεσσοράτα), εάν βρεις ένα καλό μεταχειρισμένο εσωτερικού (καινούριο ελληνικό ή μεταχειρισμένο εξωτερικού + φόρος πολυτελείας = ληστεία) και εφόσον μπορείς να ανταπεξέλθεις οικονομικά στα παρελκόμενα (καύσιμα, τέλη κυκλοφορίας, ασφάλεια), ΑΓΟΡΑΣΕ ΤΟ!!
Remember : You only live once. Enjoy it!

gnx
28-09-10, 10:33
Λοιπόν, η άχρηστη πληροφορία της ημέρας...Με το Ε92 ρυπαίνεις και λιγότερο, 295 με το χειροκίνητο, 285 με το DCT έναντι 323 της Ε46 Μ3.

lourbas
01-10-10, 13:05
Λοιπον.....εχω το e92 6MT edv k ena mish xrono κ το μοναδικο που εχω αλλαξει μεχρι σημερα ειναι τακακια κ λαστιχα.....(λαδια κ τετοια φυσικα ειναι μεσα σε τετοια αμαξια...γενικα η σωστη συντηρηση ειναι το παν) ...
η χρηση που του κανω?....απλα το σκιζω καθε μερα!Ας μιλισει ο M3est........
Προβλημα μηδεν μετα απο 40.000 χλμ........


Βενζινη?Οταν το ζοριζεις ειναι σαν να πινει νερο καποιος που περπαταγε δεκα μερες στην ερημο.....καλο θα ειναι αν εχει κορη ο βενζινας να αρχιστε να την γλυκοκοιτατε!:th_Laie_67-1:

Κ περαν της πλακας....
το αμαξι ειναι απλα καταπληκτικο....σε γκαζια σε τριψιμο σε φρενα σε αισθηση σε ποιοτητα σε σταθεροτητα ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΚΑΜΙΑ ΕΠΑΦΗ με το ε46!!!!!
Αυτο ειναι οτι ακριβως μου λεει ο καθε ιδιοκτητης ε46 που τυχαινει να κανουμε μαζι μια βολτα η που τυχαινει να οδηγησει το αμαξι!
Νομιζω οτι το Ε92 ειναι απλα η εξελιξη ενος ηδη τελειου αυτοκινητου οπως ηταν το Ε46......thumb.....**

Μακαρι να συνεχισει ετσι!

....*** Μιλαμε παντα για stock καταστασεις κ οχι βελτιωσεις τωρα!

andreasm3
04-10-10, 21:56
σαν κατοχος και των 2 ονειρων,πρωην του 46αριου και νυν του 92,υπαρχουν οντως διαφορες παιδια..το 92αρι ειναι βελτιωμενο σε πολλα σημεια,π.χ αλλο γκαζι κ αισθηση κοντα στις τελικες,οδικη συμπεριφορα,αλλο στησιμο και στιβαροτητα.το μονο μου παραπονο? θα ηθελα πιο σπορτιφ εσωτερικο,πιο Μ θα ελεγα,πιο διαφορετικο απο τισ"απλες" προτασεις της μαμας..η αλητικη αισθηση του 46 και το "γκρασπ" του θα ειναι παντα αξεχαστα για μενα.στον τομεα αξιοπιστια,δεν αντιμετωπισα κανενα προβλημα με κανενα εργαλειο κ ελπιζω να συνεχισει ετσι..μια μικρη περιληψη απο εναν ευτυχη κατοχο κ οχι απο καποιον ειδημονα,ελπιζω να βοηθησα εστω κ λιγο..