PDA

Επιστροφή στο Forum : destinator ή igo?



stavros67
22-09-10, 19:32
Παιδια γεια σας και παλι εχω βάλει κι εγω πριν αρκετο καιρο το μηχανημα στο αμαξι μου, αλλα τωρα τελευταια μου κανει νερα. Μου σβυνει η οθονη σε ωρα λειτουργιας του και με σβησμενη την οθονη παιζει μονο ραδιοφωνο. Μετα απο ωρα ξαναεπανερχεται. επισης να ρωτησω μπορει να μπει το destinator ή οχι; τωρα εχει το igo. Ευχαριστω.

Vasilis
22-09-10, 21:37
καλο θα ταν να μας πεις κ ποιο μηχανημα εχεις τοποθετησει...

πιθανοτατα θα παιρνει κ το destinator εφοσον παιζει κ το igo...

αλλα γινε λιγο πιο σαφης για να σου πουμε...

stavros67
23-09-10, 11:34
Πρεπει να είναι της dynavin. Απ ότι νομιζω βεβαια, γιατι το κουτι του δεν λέει τιποτε τετοιο.Αλλά απ οτι βλέπω και στο site ειναι ακριβως το ίδιο.

stavros67
23-09-10, 11:38
Το πιο σοβαροτερο θεμα όμως ειναι το γιατι μου σβήνει η οθονη και μετά από λίγο επανέρχεται

Nino
23-09-10, 11:40
destinator (αλλα ποιο?) το igo ειναι μεν καλο αλλα θελει πολλες ρυθμισεις...αν ομως το εχεις συνηθισει μην κανεις πειραματα...

stavros67
23-09-10, 11:49
Ναι σ'αυτο έχεις δικιο, αλλά ασ πουμε το destinatore 8, ή 7 δειχνει καλιτερα ενω το igo μερικες φορες λεει για δρόμους που δεν υπαρχουν, και καταλαβαίνεις μπερδεμα.

stavros67
23-09-10, 11:49
πιο πολυ μ'απασχολει στο σβυσημο της οθονης

ART1
23-09-10, 15:16
Ναι σ'αυτο έχεις δικιο, αλλά ασ πουμε το destinatore 8, ή 7 δειχνει καλιτερα ενω το igo μερικες φορες λεει για δρόμους που δεν υπαρχουν, και καταλαβαίνεις μπερδεμα.

και το destinator λεει για δρομους που δεν υπαρχουν λεει να στριψεις σε καποιο δρομο που ειναι μονοδρομος κλπ.το igo ειναι πιο πολυπλοκο με περισσοτερες ρυθμισεις που αν τις ρυθμισεις νομιζω εισαι μια χαρα.το destinator πιο λιτο πιο απλο.οσο για την οθονη καμμια σχεση που σβηνει νομιζω δεν εχει με το gps.αν εχεις το dynavin να ξερεις πως εχει ρυθμιση και καποιο κουμπακι που ενω εχεις open το συστημα δουλευει κανονικα αλλα με σβηστη την οθονη ακους μονο ηχο.

Vasilis
23-09-10, 16:30
και το destinator λεει για δρομους που δεν υπαρχουν λεει να στριψεις σε καποιο δρομο που ειναι μονοδρομος κλπ.το igo ειναι πιο πολυπλοκο με περισσοτερες ρυθμισεις που αν τις ρυθμισεις νομιζω εισαι μια χαρα.το destinator πιο λιτο πιο απλο.οσο για την οθονη καμμια σχεση που σβηνει νομιζω δεν εχει με το gps.αν εχεις το dynavin να ξερεις πως εχει ρυθμιση και καποιο κουμπακι που ενω εχεις open το συστημα δουλευει κανονικα αλλα με σβηστη την οθονη ακους μονο ηχο.

για κανε τα ανωτερω που λεει ο φιλος...


αν δεν φταιει καποια ρυθμιση σαφως θα ναι προβλημα του μηχανηματος κ θα πρεπει να επισκεφτεις την αντιπροσωπεια...


προσωπικα το destinator το λατρευω κ το βρισκω ελαφρυ κ γρηγορο...

σαν το NAVIGON ομως δεν βαζω κανενα...

το χω στο iphone...δεν ξερω αν υπαρχει κ σε εκδοσεις για αλλα μηχανηματα!

Samaro
23-09-10, 17:20
πιο πολυ μ'απασχολει στο σβυσημο της οθονης
Εχεις ελέγξει μήπως απλά οφείλεται σε τυχόν κακή σύνδεση καλωδίων ;; :whistle:

gant
23-09-10, 18:51
Παιδια γεια σας και παλι εχω βάλει κι εγω πριν αρκετο καιρο το μηχανημα στο αμαξι μου, αλλα τωρα τελευταια μου κανει νερα. Μου σβυνει η οθονη σε ωρα λειτουργιας του και με σβησμενη την οθονη παιζει μονο ραδιοφωνο. Μετα απο ωρα ξαναεπανερχεται. επισης να ρωτησω μπορει να μπει το destinator ή οχι; τωρα εχει το igo. Ευχαριστω.

Σταύρο εγώ ψιλοέμαθα και δουλεύω το IGo8 στο dynavin, είναι ενημερωμένο καλά και είμαι ικανοποιημένος.
Τώρα για το σβύσιμο της οθόνης, μου κάνει και μένα κάτι παρόμοιο μερικές φορές και δεν ξέρω αν εννοείς το ίδιο.
Ενώ έχω στην οθόνη την πλοήγηση και στο background, παίζει ραδιο η ipod, αν πάω να κάνω επιλογή άλλου προγράμματος, απ το πλήκτρο mode, τότε σβήνει η οθόνη και σε λίγο οι διαδοχικές λειτουργίες που επιλέγω πιέζοντας διαδοχικά το mode, εμφανίζονται με πράσινα γράμματα ψηλά στο κέντρο της οθόνης. Μόλις όμως επιλέξεις κάποιο πρόγραμμα, ράδιο, Ιpod, bluetooth, navi κλπ, μετα από 2-3 sec εμφανίζονται κανονικά στην οθόνη.
Γνώμη μου είναι πως πρόκειται για δυσλειτουργία της συσκευής.

Nino
23-09-10, 19:58
Ναι σ'αυτο έχεις δικιο, αλλά ασ πουμε το destinatore 8, ή 7 δειχνει καλιτερα ενω το igo μερικες φορες λεει για δρόμους που δεν υπαρχουν, και καταλαβαίνεις μπερδεμα.

Λοιπον... το destinator και το igo ειναι λογισμικα πλοηγησης, το να κανουν λαθος σε καποιους δρομους οφειλεται στους χαρτες που δεν ειναι "ενημερωμενοι".
Αυτο θα το συναντησεις σχεδον σε ολα.
Με το destinator 7 δεν αντιμετωπισα πουθενα προβλημα και παντα με βολεψε απλα και ευκολα.
Το igo μοευ εχει σπασει λιγο τα νευρα...ειναι αρκρετα πολυπλοκο!!
Τωρα χρησιμοποιω το destinator 9 και ειναι λεμε... "μπροστα"
φοβερα γραφικα.
Το dest 8 νομιζω δεν "τσουλησε"....

stavros67
24-09-10, 18:17
Γεια σας και πάλι παιδιά. Να σας πω ότι η οθονη σβύνει χωρις να πειράξω εγώ τίποτα. Στα καλά καθούμενα που λένε. Όταν εχω το στικάκι με τραγούδια σταματάει τελείως και δεν λειτουργεί τίποτα παρά μόνο ραδιο με σβυστή οθόνη. Το κακό είναι ότι εδώ που μένω δεν υπάρχουν και οι κατάλληλοι ειδικοί για να το κοιτάξουν. Υπάρχει κάποιος να ανέβω Αθήνα να το τσεκάρει, και να δούμε για το Destinator; Θα με βοηθούσατε πολύ. Ευχαριστώ!

katsaraios
24-09-10, 18:19
Γεια σας και πάλι παιδιά. Να σας πω ότι η οθονη σβύνει χωρις να πειράξω εγώ τίποτα. Στα καλά καθούμενα που λένε. Όταν εχω το στικάκι με τραγούδια σταματάει τελείως και δεν λειτουργεί τίποτα παρά μόνο ραδιο με σβυστή οθόνη. Το κακό είναι ότι εδώ που μένω δεν υπάρχουν και οι κατάλληλοι ειδικοί για να το κοιτάξουν. Υπάρχει κάποιος να ανέβω Αθήνα να το τσεκάρει, και να δούμε για το Destinator; Θα με βοηθούσατε πολύ. Ευχαριστώ!

ποια οθονη εχεις εργοστασιακη? επωνυμη ? κινεζικη?

stavros67
24-09-10, 18:21
την κινεζικη

katsaraios
24-09-10, 18:29
κανε της ενα ρεσετ αφου πριν αφαιρεσεις την καρτα μνημης με τα προγραμματα .
επισης εχεις δει ποια windows "τρεχει" ?

stavros67
24-09-10, 18:36
πρεπει να ειναι Windows CE 5.0 plateform

YiorgosXania
24-09-10, 20:25
Γεια σας και πάλι παιδιά. Να σας πω ότι η οθονη σβύνει χωρις να πειράξω εγώ τίποτα. Στα καλά καθούμενα που λένε. Όταν εχω το στικάκι με τραγούδια σταματάει τελείως και δεν λειτουργεί τίποτα παρά μόνο ραδιο με σβυστή οθόνη. Το κακό είναι ότι εδώ που μένω δεν υπάρχουν και οι κατάλληλοι ειδικοί για να το κοιτάξουν. Υπάρχει κάποιος να ανέβω Αθήνα να το τσεκάρει, και να δούμε για το Destinator; Θα με βοηθούσατε πολύ. Ευχαριστώ!

Το έπαθα και εγώ με το iGO έκανε επανεκκινήσεις μόνο του το μηχάνημα..... σε μια 1DIN Kenwood με Navibox και τελικά ήταν το πρόγραμμα...
μόλις το ξανάέγραψα στην κάρτα, με φορμάτ πρώτα και το έτρεξα ξανά (είχα πάρει αντίγραφο ασφαλείας) όλα ήταν τέλεια!!!

stavros67
29-09-10, 17:47
Γεια και παλι. Πως μπορω να προμηθευτω το destinator 9; Αν ξερει καποιος κατι ας μου πει κι εμενα, γιατι ψαχνω και δεν μπορω να το βρω. Ευχαριστω

tsagio
29-09-10, 18:50
Σταύρο σου έστειλα pm.

stavros67
30-09-10, 10:02
Σταύρο σου έστειλα pm.

Σ' ευχαριστώ για όλα φιλε μου. Νασαι καλά.

redbullet
31-03-11, 17:34
Καλησπέρα στην όμορφη παρέα σας. Μήπως μπορει να με βοηθήσει κάποιος? Έχω βάλει ένα μηχάνημα της DYNAVIN στο αυτοκίνητό μου, αλλά έχει χάρτες IGO και GINIUS. Ξέρει κανείς που μπορώ να βρώ DESTINATOR ελληνικό και χάρτες? Έχω ένα μικρό MLS Destinator Talk & Drive, στο οποίο έχω στα αγαπημένα μου κάποιες διευθύνσεις πελατών και θέλω να τις μεταφέρω στο καινούργιο για να μην τις χάσω.Καμιά βοήθεια???

Ευχαριστώ εκ των προτέρων!!!

redbullet
31-03-11, 20:40
Καλησπέρα. Μήπως μπορει να με βοηθήσει κάποιος? Έχω βάλει ένα μηχάνημα της DYNAVIN στο αυτοκίνητό μου, αλλά έχει χάρτες IGO και GINIUS. Ξέρει κανείς που μπορώ να βρώ DESTINATOR ελληνικό και χάρτες? Έχω ένα μικρό MLS Destinator Talk & Drive, στο οποίο έχω στα αγαπημένα μου κάποιες διευθύνσεις πελατών και θέλω να τις μεταφέρω στο καινούργιο για να μην τις χάσω.Καμιά βοήθεια???

Πληροφορίες για το μηχάνημα:
LCD SIZE: 7 INCH
LCD SCREEN RATIO: 16:9
RESOLUTION: 800X480

MAIN FREQUENCY 400(2440)MHz OR 500(2450)MHz
OPERATION SYSTEM: WINCE5.0 CORE
SUPPORT AUDIO TYPE: MP3/PCM/WMA
SUPPORT VIDEO TYPE: ASF/AVI/WMV/DIVX
CHIP SET: SIRF STAR III
FREQUENCY: 1.575 GHZ


Ευχαριστώ εκ των προτέρων!!!