PDA

Επιστροφή στο Forum : 200.000 euro Προστιμο για 200km/h



katsaraios
07-01-10, 16:57
Πρόστιμο «μαμούθ» για παράβαση του Κ.Ο.Κ

Πρώτη καταχώρηση: Πέμπτη, 7 Ιανουαρίου 2010, 17:13

Το χρηματικό πρόστιμο των 202 χιλιάδων ευρώ καλείται να πληρώσει ένας οδηγός στην Ελβετία, ο οποίος συνελήφθη από την Τροχαία να κινείται με το αυτοκίνητό του, μια κόκκινη Φεράρι «Τεσταρόσα», με ταχύτητα που υπερέβαινε τα… 100χλμ/ώρα!

Σύμφωνα με την εφημερίδα «Blick», η παράβαση του «βιαστικού» Ελβετού ήταν ότι κινούνταν με αυτή την ταχύτητα σε επαρχιακό δρόμο, όπου τα επιτρεπόμενα όρια ταχύτητας είναι πολύ χαμηλότερα.

Και αν για τους περισσότερους που ξέρουν έστω και τα βασικά για τα αυτοκίνητα, τα 100χλμ/ώρα για μία Φεράρι είναι «αστεία» ταχύτητα, δεν φαίνεται πως έχουν την ίδια άποψη ούτε η ελβετική αστυνομία ούτε και η ελβετική Δικαιοσύνη.

Ως εκ τούτου, δικαστήριο του Σεν Γκάλεν επιδίκασε στον παραβάτη αυτό το πρόστιμο-ρεκόρ, που ξεπερνά κατά πολύ το προηγούμενο πρόστιμο των 111.000 ελβετικών φράγκων που είχε δοθεί σε έναν οδηγό Πόρσε, το 2008, στη Ζυρίχη.

Βέβαια, δεν είναι καθόλου τυχαίο ότι ο παραβάτης οδηγεί Φεράρι, αφού η περιουσία του υπολογίζεται στα 15,74 εκατομμύρια δολάρια, οπότε το χρηματικό πρόστιμο που του επεβλήθη πρέπει να ισοδυναμεί με τους τραπεζικούς τόκους… τριών μηνών!

zougla .gr

z3 2.2
07-01-10, 17:00
Δλδ αν πιασουν εσενα ρε Κατσαραιε και μενα τι θα γινει?
Θα αφησουμε τις γυναικες μας για ΠΣΚ στην τροχαια????:th_Laie_67-1:

Stathis
07-01-10, 17:07
με ειχαν πιασει το 2000 στην ελβετια με ενα νοικιασμενο βολβο V70 με 170 χ.α.ω....
με παρακολουθουσαν για ωρα με "πολιτικο" αυτοκινητο οπως διαπιστωσα μετα...

το προστιμο ηταν 165000 δρχ. τοτε απαιτητό αμεσα...
τοσα μετρητα δεν ειχα μαζι μου (ηταν η τελευταια μερα του ταξιδιου και πηγαινα προς το αεροδρομιο για να επιστρεψω) και με πηγαν συνοδεια μεχρι το τμημα οπου εισεπραξαν το ποσο με καρτα...!
αν δεν πληρωνα, θα ημουν ακομα εκει...
εχω εμπειρια απο αστυνομιες αρκετων χωρων...
οι ελβετοι ειναι με διαφορα οι αυστηροτεροι και σκληροτεροι...
δεν γλιτωνεις με τιποτα...

xxxvagos
07-01-10, 17:31
εμενα ρε μαγκες με βαλανε μεσα στην στενη επειδη ειχα πιει 1 ποτο παραπανω...αλλα ενταζει εκει ισχυει ακομα ο θαλαμος αεριων

αλλα κατα την γνωμη μου καλα με καναν και εμενα και τον αλλο με την φερραρι

Nino
07-01-10, 17:32
Καποτε αν δεν κανω λαθος αυτο ειχε προταθει και στην Ελλαδα (απο τον Αρη Σταθακη) και βεβαια δεν εγινε ποτε δεκτο.
Η προταση ηταν αναλογως της οικονομικης καταστασης (μαλλον βαση φορολογικης δηλωσης) να ειναι και τα προστιμα. Ενα προστιμο πχ 150 ευρω για καποιους ειναι πολλα για καποιους αλλους ειναι τριχες κοκ.
Υπαρχει λογικη.

ankor
07-01-10, 17:36
Παντωs υπερβολικα τα χρηματικα προστιμα απο οτι λετε και δεν εχω λογο να σαs αμφισβητησω.Καλυτερα εδω....καλυτερα εδω.....

Nurburgring
07-01-10, 17:47
Μουφααααααααααααααααααααα ...................... :th_Laie_67-1: :th_Laie_67-1: :th_Laie_67-1: :th_Laie_67-1:

BILL007
07-01-10, 18:53
Δεν ξέρω αν θυμάστε και το περιστατικό με το dustball πριν κάποια χρόνια στην Αυστρία...Που σε όσους παρέβησαν (κατά πάρα πολύ) τα όρια τους έγινε μόνινη απαγόρευση οδήγησης μέσα στην αυστριακή επικράτεια!!!!

Driver M
07-01-10, 19:07
Κατά τη γνώμη μου δεν πρέπει να γίνονται διακρίσεις πουθενά απέναντι στο νόμο. Για παράδειγμα, αν κάποιος σκοτώσει θα πάει φυλακή πχ 20 χρόνια, είτε είναι πλούσιος είτε φτωχός. Αυτή είναι η αρχή της ισονομίας, δηλαδή της ισότητας απέναντι στο νόμο και ισχύει ανεξαρτήτως εισοδήματος, μορφώσεως κλπ. Συνεπώς, η παράβαση πρέπει να είναι συγκεκριμένη και ίδια για όλους, όχι πιο πολλά στον πλούσιο και λιγότερα στο φτωχό. Αν δηλαδή ο κάτοχος της ferrari τρέχοντας αφαιρούσε μια ανθρώπινη ζωή θα αποτελούσε βαρύτερο αδίκημα απο το αν την αφαιρούσε κάποιος άλλος με zastava? Προφανώς και όχι και η φυλάκιση θα ήταν η ίδια. Θεωρώ λοιπόν παραλογισμό το πρόστιμο αυτό, αφού σκοπός της ποινής άλλωστε δεν είναι η τιμωρία αλλά η νουθεσία. Και δε νομίζω ότι η δικαιοσύνη δείχνοντας ένα τόσο αυστηρό πρόσωπο δημιουργεί καλύτερους και πιο ευσυνείδητους ανθρώπους...

NickE60
07-01-10, 19:43
...Αν δηλαδή ο κάτοχος της ferrari τρέχοντας αφαιρούσε μια ανθρώπινη ζωή θα αποτελούσε βαρύτερο αδίκημα απο το αν την αφαιρούσε κάποιος άλλος με zastava? .

Να την κάνω λίγο διαφορετικά εγώ την ερώτηση? Αν καταδικαζόντουσαν σε φυλάκιση ..λέμε τώρα... ποιός θα έβγαινε νωρίτερα έξω??

atha
07-01-10, 20:10
δηλαδη αν πηγαινε να το σκασει απο τους μπατσους και τον πιαναν να μην πω τι θα τον εκαναν.

Kostas_1
07-01-10, 20:25
Καποτε αν δεν κανω λαθος αυτο ειχε προταθει και στην Ελλαδα (απο τον Αρη Σταθακη) και βεβαια δεν εγινε ποτε δεκτο.
Η προταση ηταν αναλογως της οικονομικης καταστασης (μαλλον βαση φορολογικης δηλωσης) να ειναι και τα προστιμα. Ενα προστιμο πχ 150 ευρω για καποιους ειναι πολλα για καποιους αλλους ειναι τριχες κοκ.
Υπαρχει λογικη.

Αυτο Γιαννη ίσχυε στην Αγγλια οταν ημουν (δεν ξερω για τωρα), οχι βεβαια για ολα τα αδικηματα, αλλα σιγουρα για αυτα που ηταν μονο σχετικα με προστιμα, οπως υπερβολικη ταχυτητα.
Βεβαιως και εχει καποια λογικη και απο εκει το ειχε σκεφτει ο Σταθακης. Απλά θελει σωστη επιλογη σε ποιες περιπτωσεις θα ισχυει.

Driver M
07-01-10, 20:46
Να την κάνω λίγο διαφορετικά εγώ την ερώτηση? Αν καταδικαζόντουσαν σε φυλάκιση ..λέμε τώρα... ποιός θα έβγαινε νωρίτερα έξω??

Σε ένα σοβαρό κράτος, κανείς από τους δύο. Εγώ άλλωστε έκανα μια γενική προσέγγιση της ποινής και της ισονομίας, το τί γίνεται στην πράξη το ξέρουμε όλοι μας....

chris z3
07-01-10, 22:14
Κατά τη γνώμη μου δεν πρέπει να γίνονται διακρίσεις πουθενά απέναντι στο νόμο. Για παράδειγμα, αν κάποιος σκοτώσει θα πάει φυλακή πχ 20 χρόνια, είτε είναι πλούσιος είτε φτωχός. Αυτή είναι η αρχή της ισονομίας, δηλαδή της ισότητας απέναντι στο νόμο και ισχύει ανεξαρτήτως εισοδήματος, μορφώσεως κλπ. Συνεπώς, η παράβαση πρέπει να είναι συγκεκριμένη και ίδια για όλους, όχι πιο πολλά στον πλούσιο και λιγότερα στο φτωχό. Αν δηλαδή ο κάτοχος της ferrari τρέχοντας αφαιρούσε μια ανθρώπινη ζωή θα αποτελούσε βαρύτερο αδίκημα απο το αν την αφαιρούσε κάποιος άλλος με zastava? Προφανώς και όχι και η φυλάκιση θα ήταν η ίδια. Θεωρώ λοιπόν παραλογισμό το πρόστιμο αυτό, αφού σκοπός της ποινής άλλωστε δεν είναι η τιμωρία αλλά η νουθεσία. Και δε νομίζω ότι η δικαιοσύνη δείχνοντας ένα τόσο αυστηρό πρόσωπο δημιουργεί καλύτερους και πιο ευσυνείδητους ανθρώπους...

συμφωνω για την ισοτητα και την ισονομια αλλα θεωρω οτι πρεπει να υπαρχει δικαια μεταχειρηση...........
δηλαδη
με ενα προστιμο των 1000ε εγω θα στεναχωρηθω παρα πολυ γιατι τοσο ειναι ο μισθος μου......
αν το ιδιο προστιμο παρει ενας βιομηχανος κτλ δνε θα τον πειραξει ιδιαιτερα....
οποτε να κανω μια διορθωση και να πω οτι ο νομος πρεπει να ειναι ισος μεταξυ ισων!!!
(αυτο δεν το λεω εγω αλλα βιβλια νομικης)

scania124
07-01-10, 22:23
καλα τον καναν τον παπαρα......που ετρεχε ετσι.......
για εμενα οποιος τρεχει πανω απο το οριο και κανει και κοντρες ειναι μεγαλος αλητης.........χαχαχαχχαχαχαχ :th_Laie_67-1::hystericalbs1:

atha
07-01-10, 22:30
ναι αλλα όταν αλλάζουν και τα πρόστιμα\ποινές ανάλογα με το εισόδημα τότε ίσος μπαίνουμε σε επικίνδυνα χωράφια .άμα σκοτώσεις/ληστέψεις\εκβιάσεις ένα άστεγο είναι πιο ελαφρύ από ότι αν έκανες το ίδιο στο κόκκαλη ?
ιδιαιτερα στην ελβετία είναι πολύ περίεργη η προσέγγιση .
στη ελλάδα βρε παιδιά fia καταθέτουμε άδεια και πινακίδες αυτοκινητου άμα μας πάρουν το diploma ? γιατί να απαγορεύεται να οδογήσει άλλος αυτό το αυτοκίνητο?
αυτό φταίει και τρέχει σαν τρελός η οδηγείς σουρωμένος η αυτός πίσω από το τιμόνι?


translated by https://speech.ilsp.gr/greeklish/greeklishdemo.asp

Driver M
07-01-10, 22:32
συμφωνω για την ισοτητα και την ισονομια αλλα θεωρω οτι πρεπει να υπαρχει δικαια μεταχειρηση...........
δηλαδη
με ενα προστιμο των 1000ε εγω θα στεναχωρηθω παρα πολυ γιατι τοσο ειναι ο μισθος μου......
αν το ιδιο προστιμο παρει ενας βιομηχανος κτλ δνε θα τον πειραξει ιδιαιτερα....
οποτε να κανω μια διορθωση και να πω οτι ο νομος πρεπει να ειναι ισος μεταξυ ισων!!!
(αυτο δεν το λεω εγω αλλα βιβλια νομικης)

Αυτό που λες, σίγουρα έχει λογική. Αλλά επειδή δεν μετριούνται όλα με χρήματα, σκοπός του νόμου είναι να συνετίζει και αυξάνοντας απλά το πρόστιμο δεν το επιτυγχάνει αυτό. Γιατί με αυτή την λογική, σε κάποιον πολύ φτωχό που οδηγάει ένα ρημαδοπαπί θα έπρεπε να του πάρεις 10 ευρώ για κάτι επικίνδυνο τόσο για τη ζωή του όσο και των τριγύρω του. Θα μπορούσε πχ να έχει καταναγκαστική εργασία για ένα μήνα σε νοσοκομείο με άτομα που νοσηλεύονται από τροχαία δυστυχήματα, ή κάτι άλλο τελοσπάντων που πραγματικά θα έκανε τον παραβάτη να καταλάβει το σφάλμα του και να μην το ξαναεπαναλάβει, αλλά δεν είναι σωστό να κρίνεις με διαφορετικά μέτρα και σταθμά παρόμοιες πράξεις. Σηκώνει πολύ κουβέντα το θέμα βέβαια, απλά πιστεύω ότι ο νόμος είναι υπεράνω χρημάτων και προστίμων και θα έπρεπε να θεσπιστούν διαφορετικά μέτρα για τους παραβάτες τέτοιων αδικημάτων που να είναι το ίδιο "οδυνηρά" για όλους, ασχέτως οικονομικής κατάστασης...