PDA

Επιστροφή στο Forum : δεικτης φορτιου



john
16-09-10, 15:45
οπως σας ειχα πει σε παλαιοτερο ποστ ψαχνομαι για αλλαγη ελαστικων απο camskill πιθανοτερα.τα τωρινα μαμα λαστιχα 225/45/17 91V.η διασταση που με ενδιαφερει 225/40/18 κ 255/35/18 για πισω.
αυτο που θελω να ρωτησω ειναι κατα ποσο επιρρεαζει ο δεικτης φορτιου του ελαστικου την συμπεριφορα του αμαξιου?κ αυτο το ρωταω γιατι στο camskill ολα τα 255/35/18 ειναι με δεικτη φορτιου 94(για να μην μιλησω κ για το δεικτη ταχυτητας που σε ολα ειναι Υ=300χλμ κ φοβαμαι μην δεν ζεστενονται)
το αμαξι ειναι το διλιτρο με τα 170hp.
σας βαζω δυσκολα αλλλα εχω εμπιστοσυνη στους ειδικους μας:warriorsmiley:

Driver M
16-09-10, 16:02
οπως σας ειχα πει σε παλαιοτερο ποστ ψαχνομαι για αλλαγη ελαστικων απο camskill πιθανοτερα.τα τωρινα μαμα λαστιχα 225/45/17 91V.η διασταση που με ενδιαφερει 225/40/18 κ 255/35/18 για πισω.
αυτο που θελω να ρωτησω ειναι κατα ποσο επιρρεαζει ο δεικτης φορτιου του ελαστικου την συμπεριφορα του αμαξιου?κ αυτο το ρωταω γιατι στο camskill ολα τα 255/35/18 ειναι με δεικτη φορτιου 94(για να μην μιλησω κ για το δεικτη ταχυτητας που σε ολα ειναι Υ=300χλμ κ φοβαμαι μην δεν ζεστενονται)
το αμαξι ειναι το διλιτρο με τα 170hp.
σας βαζω δυσκολα αλλλα εχω εμπιστοσυνη στους ειδικους μας:warriorsmiley:

Στο πόσο εύκολα ζεσταίνονται τα λάστιχα, βασικό ρόλο παίζει το βάρος του αυτοκινήτου και όχι τόσο η ιπποδύναμη. Για παράδειγμα, μια 320 με μια 335 δεν διαφέρουν ιδιαίτερα στο πόσο γρήγορα ζεσταίνουν τα ελαστικά τους, αφού το βάρος τους είναι πάνω κάτο το ίδιο.
Μην έχεις τέτοιο πρόβλημα λοιπόν.

ziaba
17-09-10, 12:47
Καλύτερα ναφήσεις τα 17αρια που είναι η χρήση τομή για τους ελληνικούς δρόμους

bimmer-corfu
23-09-10, 08:30
ναι και εγώ θα σου έλεγα καλύτερα να αφήσεις τα 17άρια αν πας σε συμβατικά. Αν δε πας σε runflat, δεν συζητάω καν για 18άρια

NickE60
23-09-10, 09:27
οπως σας ειχα πει σε παλαιοτερο ποστ ψαχνομαι για αλλαγη ελαστικων απο camskill πιθανοτερα.τα τωρινα μαμα λαστιχα 225/45/17 91V.η διασταση που με ενδιαφερει 225/40/18 κ 255/35/18 για πισω.
αυτο που θελω να ρωτησω ειναι κατα ποσο επιρρεαζει ο δεικτης φορτιου του ελαστικου την συμπεριφορα του αμαξιου?κ αυτο το ρωταω γιατι στο camskill ολα τα 255/35/18 ειναι με δεικτη φορτιου 94(για να μην μιλησω κ για το δεικτη ταχυτητας που σε ολα ειναι Υ=300χλμ κ φοβαμαι μην δεν ζεστενονται)
το αμαξι ειναι το διλιτρο με τα 170hp.
σας βαζω δυσκολα αλλλα εχω εμπιστοσυνη στους ειδικους μας:warriorsmiley:

Ο μεγαλύτερος δείκτης φορτίου ταυτόχρονα σημαίνει και μεγαλύτερη αντοχή στις κακουχίες.
Παντως από την πείρα μου δεν θα έχεις κανένα πρόβλημα με 18αρια ΑΝ ελέγχεις τακτικά την πίεσή τους... εκτός αν καβαλάς πεζοδρόμια με φόρα και γενικά δεν είσαι τόσο προσεκτικός.
Αν έχουν "πηγαδάκια" οι δρόμοι που κυκλοφορείς, ακόμα και με 17αρια θα έχεις πρόβλημα.. 90W ως 94W είναι όλα μια χαρά για εσένα (αν δεν είσαι και τόσο επιμελής με την πίεση διάλεξε το μεγαλύτερο δείκτη φορτίου στη διάσταση σου)

Stamatis
23-09-10, 10:44
Μεγαλύτερος δείκτης φορτίου δεν σημαίνει και ενισχυμένα πλαϊνά επίσης;

Μήπως με μεγάλο δείκτη φορτίου είναι σκληρά;

Η έχει να κάνει μόνο με τις γόμες που πατάνε κάτω;

NickE60
23-09-10, 11:09
Μεγαλύτερος δείκτης φορτίου δεν σημαίνει και ενισχυμένα πλαϊνά επίσης;

Μήπως με μεγάλο δείκτη φορτίου είναι σκληρά;

Η έχει να κάνει μόνο με τις γόμες που πατάνε κάτω;

Είναι σχετικό με τα πλαινά όπως λες, όχι με το υλικό στο πέλμα. πχ κάποια με δείκτη 91 έχουν 2 στρώσεις λινών στα πλαινά, ενώ κάποια με δείκτη 94 έχουν 3 στρώσεις λινών στα πλαινά (άρα και λίγο πιο "παχύ" πλαινό, άρα και λίγο πιο σκληρά) άλλες εταιρίες μπορεί να έχουν πιο ενισχυμένα λινά (με πιο πυκνή πλέξη ή με πιο χοντρές ίνες) για να το καταφέρουν αυτό.

Για τα χαμηλού προφίλ 40-35-30 ελαστικά καλό είναι να διαλέγουμε υψηλό δείκτη για καθημερινή χρήση, κι ας μην είναι απαραίτητος (λόγω πχ χαμηλού βάρους του οχήματος) αν και αυτά στις μεγάλες διαστάσεις πχ στις 19" είναι ενισχυμένα (με ένδειξη reinforced ή XL extra load) με ατσάλινη πλέξη

PANOS-E60
23-09-10, 11:18
Είναι σχετικό με τα πλαινά όπως λες, όχι με το πέλμα. πχ κάποια με δείκτη 91 έχουν 2 στρώσεις λινών στα πλαινά, ενώ κάποια με δείκτη 94 έχουν 3 στρώσεις λινών στα πλαινά (άρα και λίγο πιο "παχύ" πλαινό, άρα και λίγο πιο σκληρά) άλλες εταιρίες μπορεί να έχουν πιο ενισχυμένα λινά (με πιο πυκνή πλέξη ή με πιο χοντρές ίνες) για να το καταφέρουν αυτό.

Για τα χαμηλού προφίλ 40-35-30 ελαστικά καλό είναι να διαλέγουμε υψηλό δείκτη για καθημερινή χρήση, κι ας μην είναι απαραίτητος (λόγω πχ χαμηλού βάρους του οχήματος)

Νίκο για τις δικές μου διαστάσεις (σε συμβατικά) τι δείκτη φορτίου θα πρότεινες ? Εχω βρει τα falken με δείκτη 95 και τα vredestein με δείκτη 99. Σε πέλμα είναι μαλακότερα τα vred. Σε λινό όμως ...?

Samaro
23-09-10, 11:24
Στην κολώνα της πόρτας σου αναφέρονται οι πιέσεις των ελαστικών αλλα και οι διαστάσεις με τους δείκτες που συστήνει η BMW.
Οποιαδήποτε απόκληση απο τα εργοστασιακα, εχει αρνητική επίδραση σε κατανάλωση, ρεμπρίζ, ζέσταμα, άνεση κ.λ.π κ.λ.π.
Αν παρόλα αυτά επιλέξεις την εξωτερική εμφάνιση τότε δεν ψάχνεις τα υπόλοιπα.
Ιτς απ του γιού !!! που λέμε και οι νεοέλληνες !!!!

NickE60
23-09-10, 11:37
Νίκο για τις δικές μου διαστάσεις (σε συμβατικά) τι δείκτη φορτίου θα πρότεινες ? Εχω βρει τα falken με δείκτη 95 και τα vredestein με δείκτη 99. Σε πέλμα είναι μαλακότερα τα vred. Σε λινό όμως ...?

Πάνο με 1550 κιλά όχημα το 94 (ως 2700kg) είναι αρκετό.

....αν καταφέρεις να το φορτώσεις τόσο που να φτάσει τα 2700 κιλά.. τότε ναι πρέπει απαραίτητα να πας στα 99 που "σηκώνουν" με ασφάλεια όχημα μέχρι 3100 κιλά.. (δεν μιλάμε για G-forces, braking - acceleration κλπ, αυτά είναι μέσα στην πρόβλεψη των δεικτών) thumb
Απλά το "99" σηκώνει πιο "βάρβαρη" χρήση και έχει και ελαφρώς πιο σκληρά πλαινά.. ...94 για μένα...

https://www.blackcircles.com/general/load-rating

Edit: απ' ότι βλέπω δείκτη 93 χρησιμοποιεί από το εργοστάσιο..

zaharias
30-05-11, 00:27
Παιζει ρολο ο δεικτης ταχυτητας στο ποσο γρηγορα ζεσταινεται το λαστιχο?
Αυτη τη στιγμη φοραω εμπρος πισω 225/45/17 91Y (Y=300km) και απ'οτι ειδα στο manual δινει 225/45/17 91W (W=270km)..
Σκεφτομαι να πεταξω τα cooper του 2006 που φοραω πισω αυτη τη στιγμη, να βαλω τα assymetric που φοραω μπροστα (2008), στο πισω αξονα και να βαλω ενα σετ SC3 μπροστα..
Το 91 ειναι δεικτης φορτιου και το Y, W κτλ ειναι δεικτης ταχυτητας.. Ποσο επηρεαζει την οδικη συμπεριφορα μια λαθος επιλογη ελαστικου?
Ή ας πουμε αν βαλω χαμηλοτερο δεικτη απο το W που ειναι το V (240 χλμ), κερδιζω κατι? Θα ζεσταινεται πιο γρηγορα ακομα το λαστιχο με δεικτη V απο το W? Το λεω γιατι μεσα στο νησι μια φορα στα 4 χρονια που το εχω ειδα 200 σχεδον στο κοντερ.. Θελω κατι να ζεσταινεται γρηγορα..

zaharias
18-01-12, 00:41
Παιζει ρολο ο δεικτης ταχυτητας στο ποσο γρηγορα ζεσταινεται το λαστιχο?
Αυτη τη στιγμη φοραω εμπρος πισω 225/45/17 91Y (Y=300km) και απ'οτι ειδα στο manual δινει 225/45/17 91W (W=270km)..
Σκεφτομαι να πεταξω τα cooper του 2006 που φοραω πισω αυτη τη στιγμη, να βαλω τα assymetric που φοραω μπροστα (2008), στο πισω αξονα και να βαλω ενα σετ SC3 μπροστα..
Το 91 ειναι δεικτης φορτιου και το Y, W κτλ ειναι δεικτης ταχυτητας.. Ποσο επηρεαζει την οδικη συμπεριφορα μια λαθος επιλογη ελαστικου?
Ή ας πουμε αν βαλω χαμηλοτερο δεικτη απο το W που ειναι το V (240 χλμ), κερδιζω κατι? Θα ζεσταινεται πιο γρηγορα ακομα το λαστιχο με δεικτη V απο το W? Το λεω γιατι μεσα στο νησι μια φορα στα 4 χρονια που το εχω ειδα 200 σχεδον στο κοντερ.. Θελω κατι να ζεσταινεται γρηγορα..

UP!!!!

????????????

Ειδα στο εξωτερικο παιδια, να υπαρχουν μεχρι και με 94Η 225/40/18.. Ερχονται εδω αυτα τα λαστιχα..??

kostas1.6
18-01-12, 01:05
Φίλε Ζαχαρία, πιστεύω ότι πιο βασικό είναι τι λάστιχο θα βάλεις. Από την προσωπική μου εμπειρία έχω δει στο αστρα μου, με ίδιες διαστάσεις το 91Υ (goodyear f1 assym) να ζεσταίνεται πολύ πιο εύκολα από 91V (bridgestone re050). Όσον αφορά το δείκτη φορτίου, απόσο ξέρω, όσο πιο μεγάλος είναι τόσο πιο ενισχυμένο είναι το λάστιχο στα πλαϊνά του. Αυτό μπορεί να συμβαδίζει και με αυξημένους κραδασμούς σε ανωμαλίες του δρόμου. Αυτά τα λίγα μπορώ να πώ, ελπίζω να μιλήσει και κανένας άλλος για να μην λέω και ανακρίβειες.

zaharias
18-01-12, 07:20
Φίλε Ζαχαρία, πιστεύω ότι πιο βασικό είναι τι λάστιχο θα βάλεις. Από την προσωπική μου εμπειρία έχω δει στο αστρα μου, με ίδιες διαστάσεις το 91Υ (goodyear f1 assym) να ζεσταίνεται πολύ πιο εύκολα από 91V (bridgestone re050). Όσον αφορά το δείκτη φορτίου, απόσο ξέρω, όσο πιο μεγάλος είναι τόσο πιο ενισχυμένο είναι το λάστιχο στα πλαϊνά του. Αυτό μπορεί να συμβαδίζει και με αυξημένους κραδασμούς σε ανωμαλίες του δρόμου. Αυτά τα λίγα μπορώ να πώ, ελπίζω να μιλήσει και κανένας άλλος για να μην λέω και ανακρίβειες.

Συμφωνω.. και το εχω δει και στη πραξη κι εγω..
Σιγουρα μεταξυ των 2 εταιρειων που ανεφερες, τα F1 ζεσταινονται πιο γρηγορα.. Σε τι διασταση τα φορουσες..?? Γιατι παιζει και αυτο ρολο.. παει και αναλογα με το δεικτη ταχυτητας..

Κοιτα εδω που μενω, εγω θελω ενα λαστιχο μαλακο για να ειναι ανετο και να ζεσταινεται γρηγορα..

super duper
18-01-12, 10:53
θα προτεινα και εγω να αφησεις τα 17, εγω με 225-40-18 ερχονται στιγμες που το μετανιωνω.Από την άλλη ειναι η αισθητική που σε αποζημιώνει

kostas1.6
18-01-12, 11:31
Συμφωνω.. και το εχω δει και στη πραξη κι εγω..
Σιγουρα μεταξυ των 2 εταιρειων που ανεφερες, τα F1 ζεσταινονται πιο γρηγορα.. Σε τι διασταση τα φορουσες..?? Γιατι παιζει και αυτο ρολο.. παει και αναλογα με το δεικτη ταχυτητας..

Κοιτα εδω που μενω, εγω θελω ενα λαστιχο μαλακο για να ειναι ανετο και να ζεσταινεται γρηγορα..

Τα έχω σε 225/45/17, αλλά είναι για αλλαγή.Πλέον, μετά από δύο χρόνια πάνω στο αυτοκίνητο έχουν πέσει αρκετά. Για το μαλακό λάστιιχο να έχεις υπόψη και το τιμόνι σου, που μπορεί να ελαφρύνει. Στο άστρα την αλλαγή την ένιωσα κατευθείαν. Βέβαια, τα assymetric 2 που τα έβαλα στο z4 εδώ και κάνα μήνα σε 225/40/18-255/35/18 δεν είναι τόσο μαλακά. Να φανταστείς ότι από 235/35/19 που είχα πριν (pzero rosso) δεν είδα ιδιαίτερη διαφορά σε άνεση. Στα χαρακτηριστικά που ζητάς, πάντως, έχω ακούσει πολλούς να μιλάνε καλά για τα rainsport 2. Είναι και αρκετά πιο οικονομικά.

zaharias
18-01-12, 12:43
Τα έχω σε 225/45/17, αλλά είναι για αλλαγή.Πλέον, μετά από δύο χρόνια πάνω στο αυτοκίνητο έχουν πέσει αρκετά. Για το μαλακό λάστιιχο να έχεις υπόψη και το τιμόνι σου, που μπορεί να ελαφρύνει. Στο άστρα την αλλαγή την ένιωσα κατευθείαν. Βέβαια, τα assymetric 2 που τα έβαλα στο z4 εδώ και κάνα μήνα σε 225/40/18-255/35/18 δεν είναι τόσο μαλακά. Να φανταστείς ότι από 235/35/19 που είχα πριν (pzero rosso) δεν είδα ιδιαίτερη διαφορά σε άνεση. Στα χαρακτηριστικά που ζητάς, πάντως, έχω ακούσει πολλούς να μιλάνε καλά για τα rainsport 2. Είναι και αρκετά πιο οικονομικά.

Στο θεμα της ανεσης, παιζουν πολλα ρολο.. (αναρτηση-προφιλ ελαστικου κτλ..)
Αυτο με τα Assymetric το ειχα δει και γω.. γιατι ειχα δοκιμασει ενα ζευγαρι μπροστα..
Βλεπω πολυ καλα reviews για τα General (τα οποια ειναι πολυ φθηνα.. ειναι και made in Germany).. Ετυχε να δοκιμασω ενα και οντως ειχε πολυ μαλακο πλαινο..
Αυτα που ειναι πολυ μαλακά ειναι 1) Michelin και 2) Continetal..
Αλλα σκεφτομαι να κανω δοκιμη τα General.. καποια στιγμη..

Τα Rainsport θυμαμαι οτι τα εβγαζαν πολυ καλα λαστιχα ακομη και για all season..