PDA

Επιστροφή στο Forum : [Z3] ενισχυση πατωματος -ραγισμα σασι



bmwz3
16-09-10, 14:14
καλησπερα σας.θελω να μου πειτε τη γνωμη σας πραγματικα εχω απογοητευτει.εχω στη κατοχη μου ενα z3 96 μοντελο και ακουγα κατι θορυβους αρχικα απο το διαφορικο.στην ουσια απο το πισω μερος ακουγα τριγμους..μου το εκαναν ελεγχο και μου ειπαν οτι ειναι η βαση του διαφορικου(ενα σινεμπλοκ μου ειπαν)μου πηραν ενα 100αρικο και στη συνεχεια μετα απο κανα 10 μερες ακουσα παλι τον ιδιο θορυβο και οσο πηγαινε χειροτερευε η κατασταση.παω ξανα σε αλλο συνεργειο και πηρε μια λαμπα να κοιταξει και μου ειπε οτι εχει ραγισει το σασι!!σε 4 σημεια!!εμεινα "καγκελο¨ καΙ συγγνωμη για την εκφραση.ειναι δυνατον να ραγισει σασι με 140 αλογα αυτοκινητο?μου ζητησε ο λαμαρινας 150 ευρω για την ενισχυση και 200 το συνεργειο bmw για ολη την εργασια καθως μου ειπαν οτι θα εξαγαγουν ολο το πισω μερος για την δουλεια αυτη.ποια ειναι η γνωμη σας?

deepBLUE
16-09-10, 14:29
Ειναι δυνατον αν το αμαξι το πιεζεις 1ες 2ερες και το ντριφταρεις.
Δε νομιζω οτι ειναι τιποτα το σπουδαιο που δε φτιαχνεται.
Εχω κανει και γω το ιδιο στο δικο μου στον πισω αξονα με τον πατο του πορτπαγκαζ αν το λεω σωστα.

gnx
16-09-10, 14:31
Η γνωμη μου ειναι ότι η δουλειά αυτή πρεπει να γίνει οπωσδήποτε.

Το θεμα αυτό είναι γνωστό στα Ζ3. Και δε συμβαίνει μόνο στα μεγάλα, υπάρχουν καταγεγραμμένες περιπτώσεις και για τετρακύλινδρα. Τα λεφτα που σου ζητούν δεν είναι πολλά, το θέμα είναι τί δουλειά θα κάνουν. Κάνε ενα search στο ιντερνετ Ζ3 subframe separation και λογικα θα βρείς πολύ πράγμα να δεις.

Κοιτα εδω

https://www.google.gr/#hl=el&q=randy+forbes+z3+subframe+pictures&aq=f&aqi=&aql=&oq=&gs_rfai=&fp=17f75d8fb27af033

Monsta
16-09-10, 14:42
Τα λεφτα που σου ζητούν δεν είναι πολλά, το θέμα είναι τί δουλειά θα κάνουν.



Τσάμπα είναι αν κάνουν σωστή δουλειά, μιας και πρέπει να λυθεί το μισό (από κάτω) αυτοκίνητο. Εννοείται ότι με αυτή τη διαφορά χρημάτων το πας bmw με κλειστά μάτια και ελέγχεις τη πρόοδο εργασιών ημερησίως. Αυτή η δουλειά δεν ολοκληρώνεται σε μία μέρα.

Nickolas_s2k
16-09-10, 16:40
Tα περισσοτερα Ζ3 φιλε μου κοβονται ακριβως σε αυτο το σημειο που περιγραφεις..στο πατωμα πανω απο τις βασεις διαφορικου και μπορει να φαινεται και μεσα στο πορτμπαγκαζ αν σηκωσεις τη μοκετα μπορει να χει κοψει και απο κει καμια ποντα οπως ειπε ο deepblue..εχω ρωτησει και εγω και η απαντηση που πηρα ηταν :..μην το ψαχνεις,απλα κοβονται! οσο για την εργασια απο τη στιγμη που φαινονται τα ραγισματα απο κατω μαλλον θα πρεπει να το περασουν ''γαζακια'' στα σημεια που χρειαζεται και να γινει η απαραιτητη ενισχυση του πατωματος..εχω ακουσει περιπτωσεις παντως που κολληθηκαν με αργκον τα ραγισματα και το σασι ανοιξε σε αλλο σημειο λιγο πιο περα..ευχομαι γρηγορη λυση στο προβλημα σου..μη σε ανησυχει παντως αν γινει σωστη δουλεια τοτε ξεμπερδεψες!

Thomelef
16-09-10, 16:42
να το αφήσεις κομένο πάντως σίγουρα δεν παίζει.
τα λεφτά λογικά ακούγονται, αρκεί να σου κάνουν
καλή δουλειά.
πάντως μην μασάς...δεν είσαι ο μόνος που έχει
γαζώσει απο κάτω:D:D...

ghost-rider
16-09-10, 18:07
Γινεται, το χει παθει πολυς κοσμος. Σε καμια περιπτωση δεν μπορεις να το αφησεις ετσι. Βγαινουν κατι ενισχυσεις γι αυτα τα σημεια(λαπατσες αν προτιμας). Μιας και κανεις τη δουλεια, δεν ειναι διαφορα σοβαρη να τις βαλεις πανω. Ετσι λιγοστευεις τις πιθανοτητες να το ξαναπαθεις.Εκτος αυτου οταν γινει η κολληση να φορτωθεις κυριολεκτικα επανω απο το μαστορα και να επιμεινεις να στην ξαναζεστανει μεχρι να πυρωσει, και να απομακρυνει σιγα σιγα τη φλογα ωστε να κρυωσει προοδευτικα (Αποτομη ψυξη=ψαθυροτητα, μη επιθυμητο). Θα επιτυχεις ετσι την αρχικη ελαστικοτητα και θα αποφυγεις κοψιμο ακριβως εκει που τελειωνει η περιοχη που ζεσταθηκε.

bmwz3
16-09-10, 19:54
[QUOTE=ghost-rider;88153]Γινεται, το χει παθει πολυς κοσμος. Σε καμια περιπτωση δεν μπορεις να το αφησεις ετσι. Βγαινουν κατι ενισχυσεις γι αυτα τα σημεια(λαπατσες αν προτιμας). Μιας και κανεις τη δουλεια, δεν ειναι διαφορα σοβαρη να τις βαλεις πανω. Ετσι λιγοστευεις τις πιθανοτητες να το ξαναπαθεις.Εκτος αυτου οταν γινει η κολληση να φορτωθεις κυριολεκτικα επανω απο το μαστορα και να επιμεινεις να στην ξαναζεστανει μεχρι να πυρωσει, και να απομακρυνει σιγα σιγα τη φλογα ωστε να κρυωσει προοδευτικα (Αποτομη ψυξη=ψαθυροτητα, μη επιθυμητο). Θα επιτυχεις ετσι την αρχικη ελαστικοτητα και θα αποφυγεις κοψιμο ακριβως εκει που τελειωνει η περιοχη που ζεσταθηκε.[/QUOTE

:thanks: να σαι καλα!!αν ξερετε κατι ακομα να προσεξω ευχαριστως να σας ακουσω!

Thomelef
16-09-10, 19:55
Γινεται, το χει παθει πολυς κοσμος. Σε καμια περιπτωση δεν μπορεις να το αφησεις ετσι. Βγαινουν κατι ενισχυσεις γι αυτα τα σημεια(λαπατσες αν προτιμας). Μιας και κανεις τη δουλεια, δεν ειναι διαφορα σοβαρη να τις βαλεις πανω. Ετσι λιγοστευεις τις πιθανοτητες να το ξαναπαθεις.Εκτος αυτου οταν γινει η κολληση να φορτωθεις κυριολεκτικα επανω απο το μαστορα και να επιμεινεις να στην ξαναζεστανει μεχρι να πυρωσει, και να απομακρυνει σιγα σιγα τη φλογα ωστε να κρυωσει προοδευτικα (Αποτομη ψυξη=ψαθυροτητα, μη επιθυμητο). Θα επιτυχεις ετσι την αρχικη ελαστικοτητα και θα αποφυγεις κοψιμο ακριβως εκει που τελειωνει η περιοχη που ζεσταθηκε.

πολύ ενδιαφέρον πληροφορία...
thx:original::original:

GiannisRob
16-09-10, 21:25
Προοδευτικη ψυξη = Μεγαλυτερη ελαστικοτητα

Αποτομη ψυξη = Μεγαλυτερη αντοχη

ghost-rider
16-09-10, 21:42
Προοδευτικη ψυξη = Μεγαλυτερη ελαστικοτητα

Αποτομη ψυξη = Μεγαλυτερη αντοχη

Περιπου. Μεγαλυτερη αντοχη μεχρι να ξεκινησουν οι παραμορφωσεις, αλλα περνας αποτομα στη θραυση(ψαθυροτητα).
Συνολικα, αντι για στραβος καταληγεις σπασμενος.
Εκτος αυτου επειδη η κοληση ειναι ακαμπτη φορτιζει παραπανω τις γυρω περιοχες οποτε αργα η γρηγορα ξανακοβεται. Διπλα απο εκει που κολησες.
Μπακαλικη περιγραφη για να μαστε κατανοητοι.
Η διαδικασια επαναθερμανσης και προοδευτικης ψυξης ονομαζεται ανοπτυση.

GiannisRob
16-09-10, 22:00
Ενω η διαδικασια επαναθερμανσης και αποτομης ψυξης ονομαζεται βαφη!

Εχω περασει και γω τα Δομικα Υλικα :D

beliris
16-09-10, 22:26
[QUOTE=ghost-rider;88153]Γινεται, το χει παθει πολυς κοσμος. Σε καμια περιπτωση δεν μπορεις να το αφησεις ετσι. Βγαινουν κατι ενισχυσεις γι αυτα τα σημεια(λαπατσες αν προτιμας). Μιας και κανεις τη δουλεια, δεν ειναι διαφορα σοβαρη να τις βαλεις πανω. Ετσι λιγοστευεις τις πιθανοτητες να το ξαναπαθεις.Εκτος αυτου οταν γινει η κολληση να φορτωθεις κυριολεκτικα επανω απο το μαστορα και να επιμεινεις να στην ξαναζεστανει μεχρι να πυρωσει, και να απομακρυνει σιγα σιγα τη φλογα ωστε να κρυωσει προοδευτικα (Αποτομη ψυξη=ψαθυροτητα, μη επιθυμητο). Θα επιτυχεις ετσι την αρχικη ελαστικοτητα και θα αποφυγεις κοψιμο ακριβως εκει που τελειωνει η περιοχη που ζεσταθηκε.[/QUOTE

:thanks: να σαι καλα!!αν ξερετε κατι ακομα να προσεξω ευχαριστως να σας ακουσω!

Φίλε με προβλημάτισες και μπήκα από κάτω από το δικό μου Ζ3! (Μοντέλο facelift Ιουν 2000 Μ52Β20ΤU με 58.000 χλμ),δεν έχει κανένα πρόβλημα!
Συμπτωματικά χθές ήμουν στην ΒΜW Αδαμίδης,για προληπτικό έλεγχο ΚΤΕΟ και το ψάξαμε Φρένα-Χειρόφρενο-Αμορτισέρ-Καυσαέρια κλπ.Όλα βρέθηκαν ΟΚ!!!
Πόσες χιλιάδες χιλιόμετρα έχει κάνει το δικό σου;

PSDEDES
16-09-10, 23:29
Ενω η διαδικασια επαναθερμανσης και αποτομης ψυξης ονομαζεται βαφη!

Εχω περασει και γω τα Δομικα Υλικα :D
Ρε Γιαννη μην μπερδευεις την κουβεντα. Δεν εχει σχεση η βαφη με το συγκεκριμενο ζητημα.

[Να σου πω καποια πραγματα(ασχετα) κ εγω αν ειναι ετσι? Η Βαφη δεν παει σκετη. Αφου ανοπτυθει το μεταλλο, εμβαπτιζεται σε λαδι για να ψυχθει αποτομα η εξωτερικη επιφανεια. Η βαφη συνοδευει την ανοπτυση, οταν θελουμε το κατεργαζομενο μεταλλο να κρατησει εξωτερικα την υγρη του στερεογεωμετρικη μορφη. Προσδιδουμε ετσι μεγαλη σκληροτητα, θυσιαζουμε ελαστικοτητα και παιρνουμε ευθραυστοτητα. Δεν χρησιμοποιειται ποτε σε τμηματα που παιρνουν στατικα και δυναμικα φορτια, οπως η γεφυρα στην προκειμενη περιπτωση.]

Εδω μιλαμε για μια γεφυρα και οχι για δακτυλιδια μπουκαλας ερπυστριοφορου, και καλο θα ηταν να μην ξεφευγουμε απο το θεμα. Οτι ειπε ο Λιακος (ghost-rider) νομιζω καλυπτει πληρως το συγκεκριμενο θεμα.

dimis_gr
16-09-10, 23:34
μια μέρα ησυχίας δεν μπορώ να βρω. Είχατε δεν είχατε με κάνατε να ανησυχώ πάλι....αύριο πρωί πρωί κάτω από το αμάξι.....

PSDEDES
16-09-10, 23:42
μια μέρα ησυχίας δεν μπορώ να βρω. Είχατε δεν είχατε με κάνατε να ανησυχώ πάλι....αύριο πρωί πρωί κάτω από το αμάξι.....

Θα σου προτεινα να μην αγχωνεσαι. Αν συμβει, χτυπα ξυλο, θα το καταλαβεις. Εχει χαρακτηριστηκο γδουπο στην εκκινηση. Δεν το μπερδευεις με κατι αλλο.
Και λυνεται ευκολα, για να μην ανησυχειτε. Χουσουρι δεν αφηνει.
Στο παρελθον παραλιγο να κοψω ενα freelander στη μεση. Ειχε μια βαρβατη ρωγμη κατα πλατος του πλαισιου. Και ομως τωρα ζει και βασιλευει! Αυτα που λετε για γεφυρες ειναι πταισματα..

bmwz3
17-09-10, 00:01
εκανα μια μικρη ερευνα μεσω διαδυκτιου και ειδα διαφορες τετοιες περιπτωσεις..καταλαβα πως αν πεσεις σε μαστορα ασχετο θα σου καταστρεψει το αυτοκινητο καθως μετα θα ανοιξει περισσοτερο.επισης παρατηρησα οτι υπαρχουν διαφορες μεθοδοι για να λυθει το προβλημα..καλο θα ηταν οι γνωστες του θεματος να κατευθυνουν σχετικα εμενα και αλλους που δε γνωριζουν.για παραδειγμα επωξικες κολλες που λεγεται οτι ετσι γινονται τα πλαισια των lotus,ηλεκτροσυγκολληση ,χημικη συγκοληση οροι οπως MIG,TIG..

BILL007
17-09-10, 00:08
για παραδειγμα επωξικες κολλες που λεγεται οτι ετσι γινονται τα πλαισια των lotus,ηλεκτροσυγκολληση ,χημικη συγκοληση οροι οπως MIG,TIG..

Tο θέμα με τα σκισίματα στα πατώματα και τις μεθόδους που ανέφερες το έχουμε ξανασυζητήσει εδώ https://www.bmwfans.gr/forum/showthread.php?t=2285 thumb

Διάβασε το και ότι απορία έχεις την ρωτάς thumb

dimis_gr
17-09-10, 00:12
παιδία απ' ότι κατάλαβα οι κάτοχοι Ζ3 δεν έχουμε ιδέα....και όλοι οι άλλοι ξέρετε κάτι το οποία θα πρεπε να ξέρουμε εμείς...χαχαχαχα. Αυτό το τόπικ καλύτερα να μείνει και να προτείνουν όσοι ξέρουν το που μπορούμε να το φτιάξουμε σε διάφορες πόλεις ή έστω τι θα προτείνατε. Πιστεύω θα βοηθήσει

ghost-rider
17-09-10, 00:17
Οι εποξικες κολλες χρησιμοποιουνται για να μπουν ενισχυσεις σε υγιες πατωμα. Ενα κομμενο πατωμα πρεπει πρωτα να κολληθει σωστα και μετα αν μπουν ενισχυσεις μπορει να επιλεχθει οποιαδηποτε οδος.

bmwz3
17-09-10, 00:30
Tο θέμα με τα σκισίματα στα πατώματα και τις μεθόδους που ανέφερες το έχουμε ξανασυζητήσει εδώ https://www.bmwfans.gr/forum/showthread.php?t=2285 thumb

Διάβασε το και ότι απορία έχεις την ρωτάς thumb

το διαβασα και μπερδευτικα λιγο..δε γνωριζω αν οι περιπτωσεις μας με ενα m3 e46 ειναι ιδιες..επισης υπηρχαν παραπονα για ολες τις περιπτωσεις κολλησεων..εγω δε ξερω πια ειναι η καλυτερη και σιγουρα δε ξερω ποια μεθοδος θα το κολλησει πιο σωστα.. και ποσο μαλλον δε ξερω και πιος θα το κολλησει πιο σωστα.δηλαδη δεν εχω περιθωριο λαθους στον τροπο κολλησης του πατωματος.(ασχημη ιδεα μου φανηκε αυτη που αδυνατιζε το μεταλλο και στην ουσια θα ξανανοιγε με τη πρωτη ευκαιρια σε γειτονικο σημειο)

Thomelef
17-09-10, 07:55
προτείνω να πάς σε μάστορα που να έχει ξανακάνει την δουλειά...
δεν είναι απίθανο να σου κάνουν καμιά πατάτα, αλλά σε γενικές
γραμμές είναι εύκολη υπόθεση να φτιάξεις το κόψιμο απο κάτω.

beliris
17-09-10, 14:19
μια μέρα ησυχίας δεν μπορώ να βρω. Είχατε δεν είχατε με κάνατε να ανησυχώ πάλι....αύριο πρωί πρωί κάτω από το αμάξι.....

Αγαπητοί φίλοι να είστε καλά,για τις δημοσιεύσεις που κάνετε!
Πρωί-πρωί μπήκα κάτω από την Ε46 για το subframe,το οποίο είναι μια χαρά,αλλά ανακάλυψα διαρροή λαδιού από το διαφορικό!
Ο χώρος γύρω από το άξονα εκεί που συνδέεται με το διαφορικό ήταν μούσκεμα!(δεν έσταξε στον δρόμο).
Ακολούθησε ταξίδι αστραπή(Κατερίνη-Θεσσαλονίκη) στον Αδαμίδη και αλλαγή τσιμούχας!Συνολικό κόστος 200 Ευρώ!!!!(ωραίο πρωινό ξύπνημα!!!!!).Το διαφορικό κάνει πάνω από 2000 ευρώ!!!
Μπράβο στους φίλους του forum,που μας ενημερώνουν,ευχαριστώ πολύ!!!!
Το subframe είναι σε άριστη κατάσταση,με την 318 έχω κάνει 110.000 νορμάλ χιλιόμετρα!

bmwz3
17-09-10, 20:49
εκανα μια γυρα απο λαμαριναδες να ακουσω γνωμες..παιδια δε ξερω πια ειναι η καταλληλη μεθοδος για να επισκευαστει το πατωμα.εσεις προτεινετε κατι?ο nikolas ειπε οτι με αργκον θα αποτυχει η δουλεια καθως θα ανοιξει ξανα σε αλλο σημειο..βεβαια αυτο δεν το καταλαβαινω γιατι πρα απο την κολληση στο σημειο θα γινει και ενισχυση με λαμαρινα λογικα.επομενως περιμενω απαντησεις να μαθαινουμε και εμεις..και να φτιαξω και το αμαξι

BILL007
18-09-10, 12:44
καθως θα ανοιξει ξανα σε αλλο σημειο..βεβαια αυτο δεν το καταλαβαινω

Είναι λογικό γιατί αυτό το σημείο θα γίνει ισχυρότερο.
Οπότε οι δυνάμεις θα μεταφερθούν σε άλλα σημεία και γι'αυτό μετά σκίζει αλλού το μέταλλο.thumb

bmwz3
18-09-10, 12:50
Είναι λογικό γιατί αυτό το σημείο θα γίνει ισχυρότερο.
Οπότε οι δυνάμεις θα μεταφερθούν σε άλλα σημεία και γι'αυτό μετά σκίζει αλλού το μέταλλο.thumb
ακομα και αν γινει ενισχυση με λαμαρινα μετα την κολληση των σημειων,που θα ενισχυσει ολο το μερος εκεινο οπου εγινε το κοψιμο και οχι μονο τα σημεια αυτα παλι θα υπαρχει προβλημα?

BILL007
18-09-10, 13:00
Τι να σου πω φίλε μου...:( Η θεωρία λέει ότι πάλι θα μεταφερθούν αλλού δυνάμεις.Τώρα τι επίπτωση και που θα την έχουν,δεν μπορώ να σου απαντήσω :(

Εύχομαι να βρεις την καλύτερη λύση για το θέμα σου,το οποίο είναι αρκετά δύσκολο,μην κρυβόμαστε...:( Δεν αρπάς το αργκόν και βαράς γαζιά κουτουρού...

NickE60
18-09-10, 13:14
ακομα και αν γινει ενισχυση με λαμαρινα μετα την κολληση των σημειων,που θα ενισχυσει ολο το μερος εκεινο οπου εγινε το κοψιμο και οχι μονο τα σημεια αυτα παλι θα υπαρχει προβλημα?

αν μετά τη ραφή ενισχυθεί με πρόσθετη λαμαρίνα (καλό θα είναι να έχει διαμορφωμένα "νεύρα") της οποίας οι 2 τουλάχιστον πλευρές θα τελειώνουν σε κάποια δοκό, ή νεύρο κι όχι μπάλωμα στη μέση του πουθενά... κι αν πονταριστεί σε αρκετά σημεία της επιφάνειας της, να δέσει δηλαδή το παλιό με το νέο κομμάτι, δεν θα ασχοληθείς ξανά με το σημείο αυτό..

Κοψίματα εμφανίζονται κυρίως σε κομμάτια που για κάποιο λόγο έχουν αποκτήσει ανοχές και ξεκολλάνε σιγα-σιγά απο την κύρια δοκό πάνω στην οποία στηρίζονται, οπότε τσέκαρε και από πάνω ή γύρω-γύρω κι αν χρειαστεί ποντάρισε/γέμισε πάλι και τα περιφερειακά εργοστασιακά σημεία κόλλησης του κομματιού που παρουσίασε πρόβλημα πάνω στη δοκό/δοκούς που στηρίζονται..

Ο μάστορας και η διάθεση που έχει να ασχοληθεί είναι το παν σε τέτοιες δουλειές..

deepBLUE
18-09-10, 13:18
Ο μάστορας και η διάθεση που έχει να ασχοληθεί είναι το παν σε τέτοιες δουλειές..

Και η εμπειρια - γνωση που διαθετει θα προσεθετα εγω.

ziaba
18-09-10, 23:46
Προοδευτικη ψυξη = Μεγαλυτερη ελαστικοτητα

Αποτομη ψυξη = Μεγαλυτερη αντοχη

Τότε ας πει στο μάστορα να απομακρύνει τη φλόγα απότομα προοδευτικά για να γίνει καλή δουλεία:th_Laie_67-1:

VanVIC
25-09-10, 08:56
Αναζητήστε threads του Randy Forbes όπως εδώ (https://forums.bimmerforums.com/forum/showthread.php?t=402183&page=8) και θα πάρετε μια γευση περί της απόλυτης αντιμετώπισης του "θέματος".
Νομίζω οτι ο κύριος Forbes γράφει και στο Ε46 Fanatics και σε άλλα σχετικά forum, αξίζει να προσέξετε τί δουλειά κάνει.

Δυστυχώς βρίσκεται στην άλλη άκρη του κόσμου -κυριολεκτικά- αλλά σε επικοινωνία που είχα μαζί του με e-mail, μπορεί να στείλει το "προιόν" του ως υλικά και σχέδια με οδηγίες τοποθέτησης.
Δεν είναι λίγα τα χρήματα, να το ξέρετε αλλά η δουλειά είναι εκπληκτική.