PDA

Επιστροφή στο Forum : Ηρθαν τα ''ΤΕΡΑΤΑ''!!!!!!



pilot
14-09-10, 23:38
μολις ηρθα απο την δουλεια και με περιμενε μια ευχαριστη εκπληξη!! μετα απο 15 μερες αναμονης ηρθαν τα τερατακια μου..

https://img641.imageshack.us/img641/6715/14092010368.jpg

https://img713.imageshack.us/img713/7668/15092010369.jpg



αμαξι να τα βαλουμε δεν εχουμε αλλα τελος παντων:th_Laie_67-1::th_Laie_67-1:

Akis 330Ci
14-09-10, 23:42
OOOOX.....Τερατα...ακριβως οπως το λες..!Εχει τυχει να δω τις 12πιστονες απο κοντα, και μου χε βγει το ματι!!!
Ειναι αγκυρες πραγματικα..!

Κωνσταντίνος
14-09-10, 23:43
Aμάν, τι θηρία είναι αυτά. Καλοφόρετα !

NickE60
14-09-10, 23:44
Καλοφόρετα!!! thumb

δεν σε καταλαβαίνω? Για το Μ δεν είναι??

manos///3
14-09-10, 23:45
Kαλοριζικα!

Τεραστια φαινονται...για δωσε τεχνικα στοιχεια....

pilot
15-09-10, 01:53
Καλοφόρετα!!! thumb

δεν σε καταλαβαίνω? Για το Μ δεν είναι??

ναι αλλά μέχρι τις 27 Σεπτέμβρη ντεν εχω πινακιντες καρντια μου!:hystericalbs1:

δυστυχώς η μεγαλοπρεπείς μπάντα που έκανα δεν άρεσε σε τρεις Ζαδες!!:whistle:

pilot
15-09-10, 01:57
Kαλοριζικα!

Τεραστια φαινονται...για δωσε τεχνικα στοιχεια....

ευχαριστω ρε κοπελι..

356χ32 και 8πιστονη δαγκάνα. φυσικά μαζί με αποστάτες,τακάκια και σωληνάκια.

έστειλαν και ένα πιστοποιητικό με διάφορα τεστ που έχουν περάσει τα φρένα(ο τύπος αυτός δηλ.) Γενικά δείχνουν αρκετά ποιοτικά και πιστεύω πως αξίζουν και με το παραπάνω τα μόλις 1280 ευρό(μαζί με τα μεταφορικά) που έδωσα.thumb

m-power_01
15-09-10, 03:17
φαινονται λιγο κτηνη... μεγεια

fanisk
15-09-10, 03:52
Καλοταξιδα και καλοκαφτα Γιωργο !!

pilot
15-09-10, 03:57
να είστε καλά παίδες..:thanks:

kplc16
15-09-10, 06:37
Γιωργο δεν ειναι μονομπλοκ;

mormon
15-09-10, 07:17
γιωρφο πολυ ομορφα καλοπατητα!
ειλικρινα θα τα ευχαριστηθεις αλλη αισθηση!
ωραιο χρωματακι που ξεφευγει απο τα συνηθισμενα!!

Monsta
15-09-10, 07:17
Πω πω σα 15άρα ζάντα είναι. Μεγειες !!! Δε πιστεύω να έβάλες στο δίσκο κανένα φαγητό για σερβίρισμα ?? (επειδή είσαι στη κουζίνα λέω..)

NICK_M3
15-09-10, 07:44
τα είδα προχθές σε ενα evo9 φορεμένα...οντως ΖΩΑ !! με γειές !!!!!

με το μαλακο μην σου βγούν τα μάτια...

ΚΑΙ ΠΡΟΣΟΧΗ ΣΤΟΥΣ ΠΙΣΩ !!!!!!!!!

bill_m3
15-09-10, 08:05
Τεράστια λέμεεεεεε!!

Καλοφόρετα, πες μας και από που τα πήρες....:warriorsmiley: :warriorsmiley:

gnx
15-09-10, 08:18
ευχαριστω ρε κοπελι..

356χ32 και 8πιστονη δαγκάνα. φυσικά μαζί με αποστάτες,τακάκια και σωληνάκια.

έστειλαν και ένα πιστοποιητικό με διάφορα τεστ που έχουν περάσει τα φρένα(ο τύπος αυτός δηλ.) Γενικά δείχνουν αρκετά ποιοτικά και πιστεύω πως αξίζουν και με το παραπάνω τα μόλις 1280 ευρό(μαζί με τα μεταφορικά) που έδωσα.thumb

Pilote καλοριζικα...εχει και αλλα εκει να παρουμε και εμεις;

yodas
15-09-10, 08:19
Καλοφόρετα....και ο Νικ έχει δίκιο...προσοχή στους πίσω

Gregory_///M
15-09-10, 08:22
ευχαριστω ρε κοπελι..

356χ32 και 8πιστονη δαγκάνα. φυσικά μαζί με αποστάτες,τακάκια και σωληνάκια.

έστειλαν και ένα πιστοποιητικό με διάφορα τεστ που έχουν περάσει τα φρένα(ο τύπος αυτός δηλ.) Γενικά δείχνουν αρκετά ποιοτικά και πιστεύω πως αξίζουν και με το παραπάνω τα μόλις 1280 ευρό(μαζί με τα μεταφορικά) που έδωσα.thumb

Μεγειά, καλοφόρετα....να μπουν γρήγορα τα Τέρατα στο Τέρας!
..κι εμένα μου πουλάει ο άλλος 6πίστονα D2 μεταχειρισμένα (μόνο 500χλμ., πραγματικά) 1100 ευρώ??? Μην τρελαθούμε...:thumbsdown:

Monsta
15-09-10, 08:30
ωραιο χρωματακι που ξεφευγει απο τα συνηθισμενα!!

Το χρωματάκι θα ήθελα να δω καλύτερα αν γίνεται, γιατί το φως της κουζίνας από πάνω το μπερδεύει λίγο.

Θα βγάλεις καμιά φωτό ακόμα όταν τα φορέσεις? :thanks:

Thomelef
15-09-10, 08:38
μολις ηρθα απο την δουλεια και με περιμενε μια ευχαριστη εκπληξη!! μετα απο 15 μερες αναμονης ηρθαν τα τερατακια μου..

https://img641.imageshack.us/img641/6715/14092010368.jpg

https://img713.imageshack.us/img713/7668/15092010369.jpg



αμαξι να τα βαλουμε δεν εχουμε αλλα τελος παντων:th_Laie_67-1::th_Laie_67-1:

ώπα... τι βλέπω!!!
νοικοκύρη μου εσύ...
πείρες καινούρια πιατέλα για την κουζίνα της γυναίκας???
αυτά τα μώβ τι είναι τρίφτες??????? ή μήπως καινούριες
στιρέλες???????????:D:D:D:D:D...
άντε ρε γιώργη. καλοφόρετα ρε!!!

Thomelef
15-09-10, 08:49
btw η ιδέα μου είναι ή όντως δεν βλέπω την τρυπούλα για τον οδηγό του
μουαγιέ πάνω στην καμπάνα του δίσκου???
μαζί με τις τρύπες για το πενταμπούλωνο πρέπει να έχει και μια μικρή τρύπα
όπου είναι ο οδηγός για το μικρό πυράκι που έχει το μουαγιέ πάνω του...
αν δεν το έχει υπάρχει πολύ μεγάλη πιθανότητα να είναι για Ε36 ο δίσκος,
όπως την είχα πάθει στην αρχή με τα δικά μου...

Nikos
15-09-10, 10:09
Σε τι αυτοκινητο θα τα βαλεις ?

mormon
15-09-10, 10:12
Νικο σε Μ3 ε46 θα τα βαλει ο γιωργος!

BILL007
15-09-10, 10:16
Μεγειά φίλε μου!Φαίνονται πολύ promising οι άγκυρες και σε πάρα πολύ καλή τιμή!

manos///3
15-09-10, 10:27
ευχαριστω ρε κοπελι..

356χ32 και 8πιστονη δαγκάνα. φυσικά μαζί με αποστάτες,τακάκια και σωληνάκια.

έστειλαν και ένα πιστοποιητικό με διάφορα τεστ που έχουν περάσει τα φρένα(ο τύπος αυτός δηλ.) Γενικά δείχνουν αρκετά ποιοτικά και πιστεύω πως αξίζουν και με το παραπάνω τα μόλις 1280 ευρό(μαζί με τα μεταφορικά) που έδωσα.thumb

Eυχαριστω Γιωργο!

Αν αξιζουν θα το διαπιστωσεις στο δρομο...

Thomelef
15-09-10, 10:53
λοιπόν...πάνω σε αυτό που έλεγα πρίν...
όπως φαίνεται στην φώτο, οι τρύπες με τα κόκκινα
βέλη είναι για την βίδα που κρατάει τον δίσκο πάνω
στο μουαγιέ. ουσιαστικά μία βιδώνεται και όχι όλες.
αυτή που είναι με το μπλέ το βέλος, αν την παρατηρήσετε
είναι πιο μικρή και κουμπώνει πάνω στο μικρό πυράκι του
μουαγιέ που ανέφερα πιο πρίν....
το θέμα είναι να μην έγινε λάθος και η καμπάνα του δίσκου
είναι για Ε36 και όχι για Ε46.

soc12r
15-09-10, 13:58
:notworthy::notworthy:

ΔημήτρηςΜ3
15-09-10, 14:28
Γιωργο πωωωωωωωωωω ρε φιλε τουμπανοοοοο
ξερεις ετσι ετοιμα σου και για τα πισω τωρα,,

pilot
15-09-10, 16:21
ευχαριστω ολα τα παιδια για τις ευχες. Οι δαγκανες εχουν ενα γαματο εντονο μωβ χρωμα! Φωτο θα βγαλω αρκετες. ΑΛΛΑ οντως οι δισκοι ΔΕΝ εχουν την τρυπα που αναφερει ο Θωμας, αν και στα εγγραφα του κιτ λεει ''Μ3 Ε46'':crying::crying: εστειλα mail στην Αγγλια και περιμενω απαντηση..βασικα οχι δεν περιμενω, παω στον Καζακο να τα δει!!

για τους ενδιαφερομενους η εταιρεια ειναι: https://www.bigbrakes4u.co.uk/racing-sports-systems-p-434.html

Nick bmwlover
15-09-10, 16:25
Πραγματικα τεραστια και πανεμορφα!!!

Thomelef
15-09-10, 17:09
ευχαριστω ολα τα παιδια για τις ευχες. Οι δαγκανες εχουν ενα γαματο εντονο μωβ χρωμα! Φωτο θα βγαλω αρκετες. ΑΛΛΑ οντως οι δισκοι ΔΕΝ εχουν την τρυπα που αναφερει ο Θωμας, αν και στα εγγραφα του κιτ λεει ''Μ3 Ε46'':crying::crying: εστειλα mail στην Αγγλια και περιμενω απαντηση..βασικα οχι δεν περιμενω, παω στον Καζακο να τα δει!!

για τους ενδιαφερομενους η εταιρεια ειναι: https://www.bigbrakes4u.co.uk/racing-sports-systems-p-434.html

πετάξου να τα δεί...αν δεν είναι λάθος η καμπάνα και το οφσετ σου είναι οκ, μπορεί με το μουαγιέ σε ένα μηχανουργείο να σου ανοίξουν την τρύπα και να
μην τροχίζεις το πυράκι.
παρακάλα μόνο να μην έχουν μοντάρει την δισκόπλακα με καμπάνα για Ε36.
επειδή την είχα πάθει εγώ, γι'αυτό και το μάτι μου πείγε κατευθείαν στις τρύπες.

pilot
15-09-10, 17:13
το λΕπον, μόλις επέστρεψα από τον Καζάκο, μου είπε πως δεν υπάρχει πρόβλημα αφού αυτή η βίδα απλά κρατάει τον δίσκο στο μουαγιέ, όταν βάζουμε και τον τροχό φυσικά και τα 5 μπουλόνια είναι αυτά που κρατάνε τροχό και δίσκο και παραλαμβάνουν και όλες τις δυνάμεις. Επίσης δοκιμάσαμε τον δίσκο σ'ενα βγαλμένο μουαγιέ και ταίριαζε άψογα..
περιμένω και το mail από Αγγλία να δω τι θα πούνε και τα παιδιά..

pilot
15-09-10, 17:14
πετάξου να τα δεί...αν δεν είναι λάθος η καμπάνα και το οφσετ σου είναι οκ, μπορεί με το μουαγιέ σε ένα μηχανουργείο να σου ανοίξουν την τρύπα και να
μην τροχίζεις το πυράκι.
παρακάλα μόνο να μην έχουν μοντάρει την δισκόπλακα με καμπάνα για Ε36.
επειδή την είχα πάθει εγώ, γι'αυτό και το μάτι μου πείγε κατευθείαν στις τρύπες.

Θωμα, το πηρακι αυτο μηπως ειναι μπουζονακι και βγαινει?

Thomelef
15-09-10, 17:30
Θωμα, το πηρακι αυτο μηπως ειναι μπουζονακι και βγαινει?

ναι μπορεί...

dark knight
15-09-10, 18:11
δεν παιζονται τα φρενα!ειναι πολυ καλα ποιοτικα.τα εχω δει σε διαφορα ξενα φορουμς με εβο.τα επομενα φρενα μου θα τα 8πιστονα της ιδιας εταιρειας.εκτος απο την αποτελεσματκοτητα τους ειναι προοδευτικα στο φρεναρισμα και οχι αποτομα οπως συνηθως ειναι φρενα τετοιου μεγεθους.

alexk
15-09-10, 18:58
Ωραία τα φρένα φίλος (έχουν πιστοποίηση και για Ελβετικό ΚΤΕΟ ;) ) αλλά να βάλεις και πίσω για να έχεις σωστή κατανομή.
Μην ακούς τι λένε ότι φρενάρει με τα μπροστά κτλ.
Εκτός άν το θέλεις για ισάδια και όχι για racing.

Thomelef
15-09-10, 19:58
Ωραία τα φρένα φίλος (έχουν πιστοποίηση και για Ελβετικό ΚΤΕΟ ;) ) αλλά να βάλεις και πίσω για να έχεις σωστή κατανομή.
Μην ακούς τι λένε ότι φρενάρει με τα μπροστά κτλ.
Εκτός άν το θέλεις για ισάδια και όχι για racing.

σωστά τα λές αλέξη...
το παρατηρώ και στο δικό μου που πίσω έχω 4πίστονα με τους μαμά δίσκους
και στις στροφές ελευθερώνεται ο κώλος για πλάκα.
λογικά με έναν 345Χ28 θα έρθει στα ίσια του, ή με κανένα κατανεμητή.

pilot
16-09-10, 01:27
Ωραία τα φρένα φίλος (έχουν πιστοποίηση και για Ελβετικό ΚΤΕΟ ;) ) αλλά να βάλεις και πίσω για να έχεις σωστή κατανομή.
Μην ακούς τι λένε ότι φρενάρει με τα μπροστά κτλ.
Εκτός άν το θέλεις για ισάδια και όχι για racing.

σαφώς και έχεις δίκιο Αλέξη,τα ίδια μου έλεγε και ο Θωμάς, αλλά το αυτοκίνητο δεν το ''κυνηγάω'' ούτε θα το βάλω πίστα. Την δόση της αδρεναλίνης μου την παίρνω με το παραπάνω από τη μοτοσυκλέτα thumb

και για να πω και του στραβού το δίκιο περισσότερο το έκανα για το ''ψυχολογικό'' του πράγματος και φυσικά για το look βεβαίως βεβαίως:thumbsup:

Gregory_///M
16-09-10, 09:13
και για να πω και του στραβού το δίκιο περισσότερο το έκανα για το ''ψυχολογικό'' του πράγματος και φυσικά για το look βεβαίως βεβαίως:thumbsup:

Ξανά μπράβο και μεγειά, φυσικά περιμένουμε κ φωτό πάνω στο ///Μ!!!! thumb

gnx
16-09-10, 09:34
To θέμα των φρένων το εξω ψαξει αρκετά πριν δύο χρόνια. Αυτός ήταν και ο λόγος που έβαλα 19αρες.

Τη μαρκα αυτή δεν τη ξερω καθόλου. Εχει κανένας άλλος εμπειρία/άποψη; Διάβασα ότι η K sport είναι ίδια φρένα άλλο branding μόνο. Ξερει κανείς εαν ισχύει αυτό;

Pilot, ξέρεις πόσο ζυγίζουν αυτά που σου έστειλαν; Έχεις μήπως ρωτήσει γα πίσω εαν εχουν κιτ και πόσο κάνει;

Nikos
16-09-10, 11:20
σαφώς και έχεις δίκιο Αλέξη,τα ίδια μου έλεγε και ο Θωμάς, αλλά το αυτοκίνητο δεν το ''κυνηγάω'' ούτε θα το βάλω πίστα. Την δόση της αδρεναλίνης μου την παίρνω με το παραπάνω από τη μοτοσυκλέτα thumb

και για να πω και του στραβού το δίκιο περισσότερο το έκανα για το ''ψυχολογικό'' του πράγματος και φυσικά για το look βεβαίως βεβαίως:thumbsup:

Ασχετα απ αυτα να ξερεις οτι σε βαρια οχηματα οπως ειναι τα δικα μας τα πισω φρενα παιζουν μεγαλο ρολο και ειδικοτερα σε φρεναρισμα μεσα στη στροφη (αν χρειαστει) αλλα και πριν απ 'αυτην και ακομα περισσοτερο σε φρεναρισμα πανικου σε οποιοδηποτε σημειο του δρομου.
Ενα σετ τετραπιστονες πισω θα σου εδιναν το ιδανικο φρενο.
Εγω εχω μπρος πισω τετραπιστονες Movit και το "πλοιο της αγαπης" φρεναρεi απιστευτα καλα σε ολες τις συνθηκες.
Και μια μικρη συμβουλη.....αγορασε και ενα καλο δυναμοκλειδο , βρες τα Nm που χρειαζονται για τα δικα σου μπουλονια και σφυγγε παντα με δυναμοκλειδο.....οι δισκοι αυτοι ειναι πολυ μεγαλοι και οποιαδηποτε λαθος κατανομη (ακομα και η απειροελαχιστη που δημιουργουν τα αεροκλειδα) στο σφυξιμο των μπουλονιων μπορει να δημιουργησει στρεβλωση στην καμπανα και τη δισκοπλακα και να εχεις κραδασμους .
Δυστηχως ελαχιστα βουλκανιζατερ εχουν και χρησιμοποιουν δυναμοκλειδα.

NICK_M3
16-09-10, 11:53
Ασχετα απ αυτα να ξερεις οτι σε βαρια οχηματα οπως ειναι τα δικα μας τα πισω φρενα παιζουν μεγαλο ρολο και ειδικοτερα σε φρεναρισμα μεσα στη στροφη (αν χρειαστει) αλλα και πριν απ 'αυτην και ακομα περισσοτερο σε φρεναρισμα πανικου σε οποιοδηποτε σημειο του δρομου.
Ενα σετ τετραπιστονες πισω θα σου εδιναν το ιδανικο φρενο.
Εγω εχω μπρος πισω τετραπιστονες Movit και το "πλοιο της αγαπης" φρεναρεi απιστευτα καλα σε ολες τις συνθηκες.
Και μια μικρη συμβουλη.....αγορασε και ενα καλο δυναμοκλειδο , βρες τα Nm που χρειαζονται για τα δικα σου μπουλονια και σφυγγε παντα με δυναμοκλειδο.....οι δισκοι αυτοι ειναι πολυ μεγαλοι και οποιαδηποτε λαθος κατανομη (ακομα και η απειροελαχιστη που δημιουργουν τα αεροκλειδα) στο σφυξιμο των μπουλονιων μπορει να δημιουργησει στρεβλωση στην καμπανα και τη δισκοπλακα και να εχεις κραδασμους .
Δυστηχως ελαχιστα βουλκανιζατερ εχουν και χρησιμοποιουν δυναμοκλειδα.

πολύ πολύ σωστή παρατήρηση απο τον Νίκο για τα δυναμόκλειδα!!!

και βάλε και πίσω...είναι απίστευτη η διαφορά στο φρενάρισμα!!!

οταν τα βάλεις κάνε και bedding ανάλογα με τις οδηγίες για τον δίσκο και το τακάκι. Δεν είχα κάνει ποτέ και όταν έβαλα τα καινούργια το πήρα απόφαση και το έκανα...είναι νύχτα με μέρα το φρένο μετά το το σωστό στρώσιμο σε τακάκι δίσκο!!!!!

manos///3
16-09-10, 12:04
οταν τα βάλεις κάνε και bedding ανάλογα με τις οδηγίες για τον δίσκο και το τακάκι. Δεν είχα κάνει ποτέ και όταν έβαλα τα καινούργια το πήρα απόφαση και το έκανα...είναι νύχτα με μέρα το φρένο μετά το το σωστό στρώσιμο σε τακάκι δίσκο!!!!!

Πολυ σημαντικη λεπτομερεια!

gnx
16-09-10, 13:32
H απάντηση που μου έστειλε η εταιρεία ειναι οτι δεν εχουν κιτ για πισω.

manos///3
16-09-10, 14:12
To οτι δε παραγει πισω φρενα και σε συνδιασμο με τη τιμη του κιτ κανω μια σκεψη..
Η συγκεκριμενη εταιρεια βγαζει φρενα οικονομικα σε μια αγορα που ψαχνει περισσοτερο την εμφανιση και οχι επιδοσεις/ποιοτητα.
Οποτε Γιωργο η αγορα σου ειναι δικαιη και θα καλυψει τις αναγκες σου. Μου φαινεται περιεργο καποιος να αγοραζει φρενα αξιας μερικων χιλιαδων ευρω πχ brembo για να τα μοστραρει στη καφετερια και να βλεπει πιστες με το κιαλι (με μεμορις).

Monsta
16-09-10, 14:18
H απάντηση που μου έστειλε η εταιρεία ειναι οτι δεν εχουν κιτ για πισω.

Γιώργο, τα (τωρινά) εμπρός μπορούν να πάνε πίσω ?

gnx
16-09-10, 14:23
Γιώργο, τα (τωρινά) εμπρός μπορούν να πάνε πίσω ?

Κώστα δε το πιστεύω. Υπάρχει κάποια ιδιομορφία με τα πίσω. Σκέψου οτι δεν εχω βρεί ΚΑΜΙΑ aftermarket λυση για δισκους στον πισω αξονα. (και μια μονο για μπροστα).

Καποιος πιό ειδικός από εμέ με ε46 Μ3;

manos///3
16-09-10, 14:27
Για δισκους η performance friction brakes.

gnx
16-09-10, 14:39
Για δισκους η performance friction brakes.

Μανο, εχει η perfomance friction για CSL εμπρός και πίσω;

manos///3
16-09-10, 14:46
Μανο, εχει η perfomance friction για CSL εμπρός και πίσω;

Με ΟΕΜ δαγκανες δυστηχως ΟΧΙ.

Monsta
16-09-10, 14:50
Μαμάμε το θρεντ του παιδιού τώρα, αλλά Μάνο όλοι λένε ότι οι δίσκοι του csl είναι πολύ ανθεκτικοί, το πρόβλημα δεν είναι εκεί, είναι στις δαγκάνες. Ισχύει αυτό ?

gnx
16-09-10, 14:55
Κώστα ένα θέμα ειναι τα τακάκια. Πεταξα την προηγουμενη εβδομαδα κατι τακακια μαμα με 2000 χλμ γιατι εκανα ενα ξεκαθαρισμα και στις ακρες τους ηταν φαγωμένα ανομοιόμορφα. Τα axxis ultimate που εχω τώρα ειναι πολυ καλυτερα σε αισθηση.

Δε το μαμαμε το θρεντ...Το κραταμε ζεστό μέχρι να τα φορέσει ο πιλότος και να αναρτησει φωτό.

pilot
16-09-10, 15:22
σημαντικές οι πληροφορίες παιδιά. Όπως είπε και ο Νίκος σίγουρα θα γίνει σωστό στρώσιμο και όσον αφορά τα πίσω αργότερα σίγουρα θα κοιτάξω κάποια λύση. μάλλον κάποιους aftermarket δίσκους με ένα σετ 4πιστονες θα κάνει δουλειά πιστεύω. Προς το παρόν δεν νομιζω να έχω πρόβλημα γιατί δεν πιέζω το αμάξι, αλλά ρε Μάνο μην μου τη λες βρε κοπέλι, τις βλέπω τις πίστες αλλά με μοτοσυκλέτα!:th_Laie_67-1::th_Laie_67-1:

Monsta
16-09-10, 15:36
ηταν φαγωμένα ανομοιόμορφα.

It doesn't make sense. Έκανες κάτι περίεργο ? Μήπως έπλυνες το αμάξι αμέσως μετά κάποια 'θερμή' εξόρμηση ???

pilot
16-09-10, 15:47
To θέμα των φρένων το εξω ψαξει αρκετά πριν δύο χρόνια. Αυτός ήταν και ο λόγος που έβαλα 19αρες.

Τη μαρκα αυτή δεν τη ξερω καθόλου. Εχει κανένας άλλος εμπειρία/άποψη; Διάβασα ότι η K sport είναι ίδια φρένα άλλο branding μόνο. Ξερει κανείς εαν ισχύει αυτό;

Pilot, ξέρεις πόσο ζυγίζουν αυτά που σου έστειλαν; Έχεις μήπως ρωτήσει γα πίσω εαν εχουν κιτ και πόσο κάνει;

Γιώργο δεν μέτρησα πόσο ζυγίζουν αλλά όλο το πακέτο(δίσκοι-δαγκάνες-αποστάτες-τακάκια-βίδες) ζυγίζει 35 κιλά.

pilot
16-09-10, 15:52
Ασχετα απ αυτα να ξερεις οτι σε βαρια οχηματα οπως ειναι τα δικα μας τα πισω φρενα παιζουν μεγαλο ρολο και ειδικοτερα σε φρεναρισμα μεσα στη στροφη (αν χρειαστει) αλλα και πριν απ 'αυτην και ακομα περισσοτερο σε φρεναρισμα πανικου σε οποιοδηποτε σημειο του δρομου.
Ενα σετ τετραπιστονες πισω θα σου εδιναν το ιδανικο φρενο.
Εγω εχω μπρος πισω τετραπιστονες Movit και το "πλοιο της αγαπης" φρεναρεi απιστευτα καλα σε ολες τις συνθηκες.
Και μια μικρη συμβουλη.....αγορασε και ενα καλο δυναμοκλειδο , βρες τα Nm που χρειαζονται για τα δικα σου μπουλονια και σφυγγε παντα με δυναμοκλειδο.....οι δισκοι αυτοι ειναι πολυ μεγαλοι και οποιαδηποτε λαθος κατανομη (ακομα και η απειροελαχιστη που δημιουργουν τα αεροκλειδα) στο σφυξιμο των μπουλονιων μπορει να δημιουργησει στρεβλωση στην καμπανα και τη δισκοπλακα και να εχεις κραδασμους .
Δυστηχως ελαχιστα βουλκανιζατερ εχουν και χρησιμοποιουν δυναμοκλειδα.
Ευχαριστώ Νικόλα για τις συμβουλές. Όσο για τις ροπές γνωρίζω πολύ καλά την σημασία τους καθότι μηχανικός. Και ευτυχώς ο μάστορας μου έχει ροπόκλειδα και τα χρησιμοποιεί πάντα.thumb

manos///3
16-09-10, 16:04
Μαμάμε το θρεντ του παιδιού τώρα, αλλά Μάνο όλοι λένε ότι οι δίσκοι του csl είναι πολύ ανθεκτικοί, το πρόβλημα δεν είναι εκεί, είναι στις δαγκάνες. Ισχύει αυτό ?

Πολυ σωστα Κωστα!
Οι δαγκανες ειναι μονοπιστονες και οχι αλουμινενιες (δεν εχουν καλη απαγωγη θερμοτητας)

Ενω ειναι εξαιρετικες σε μεσαιες θερμοκρασιες (στο δικο μου 100-0 σε 32 μετρα)αν υπερθερμανθουν τις παιρνει ο διαολος. Το προβλημα ''καθυστερείται'' και σωζεται επιφανειακά με τη χρηση ανθεκτικοτερου υγρου φρενων και με σωληνακια υψηλης.

manos///3
16-09-10, 16:07
αλλά ρε Μάνο μην μου τη λες βρε κοπέλι, τις βλέπω τις πίστες αλλά με μοτοσυκλέτα!:th_Laie_67-1::th_Laie_67-1:

Ναι ρε Γιωργο , το εγραψες οτι δεν πας σε πιστα τη μπεμπα σου.

pilot
16-09-10, 16:22
Ναι ρε Γιωργο , το εγραψες οτι δεν πας σε πιστα τη μπεμπα σου.

σε πειράζω ορέ κοπέλι:original:

babisbabou
20-09-10, 10:20
Καλά φρεναρίσματα thumb

Thomelef
20-09-10, 12:46
τελικά τι έγινε ΟΕΟ???????????

pilot
20-09-10, 14:04
τελικά τι έγινε ΟΕΟ???????????

τίποτε ακόμα βρε..6 και σήμερα και για τις πινακίδες!:hystericalbs1:


τα έχω και τα κοιτάω!:thumbsdown:

pilot
27-09-10, 14:29
Λοιποοοοοοοοοοοον...πάρτε τις πρώτες, έπεται και συνέχεια!

https://img269.imageshack.us/img269/2892/58808925.png

https://img833.imageshack.us/img833/2359/79365451.png

https://img801.imageshack.us/img801/9093/79419251.png

https://img580.imageshack.us/img580/885/33816688.png

pilot
27-09-10, 14:33
τα πυράκια,τα οποία είναι 3, είναι ελαφρώς πρεσαριστά στο μουαγιέ και με λίγο χτύπημα με μια ματσόλα μπαίνουν προς τα μέσα και έρχονται ''πρόσωπο'' με το μουαγιέ και όλα κομπλέ, ο δίσκος κάθεται τέλεια.

μόλις τελειώσουμε έρχονται και άλλες φωτό!:thumbsup:

Konstantinos E60
27-09-10, 14:33
Καλοφόρετες !!! Και σίγουρα αυτός που τις πέρασε θα τις θέλει για την πάρτη του:th_Laie_67-1:

Kazakos Garage
27-09-10, 19:28
itan edo kai de mporousa na tis paro.........tha to katalavene xaxaxaxa.terata pedia.mpenoun xoris idieteres metatropes.na ta apolafsis file giorgo.

Thomelef
27-09-10, 19:45
άντε και καλορίζικα ρε...

papadtuning
27-09-10, 20:07
OOOOX.....Τερατα...ακριβως οπως το λες..!Εχει τυχει να δω τις 12πιστονες απο κοντα, και μου χε βγει το ματι!!!
Ειναι αγκυρες πραγματικα..!


Μηπως αυτα?

pilot
27-09-10, 23:57
Μηπως αυτα?

χαχα ναι ναι..τα σκέφτηκα τα 12πιστονα αλλά δεν έχω 20αρες!:th_Laie_67-1:

λοιπόν,όπως είπε και ο Χρήστος,τα φρενα μπήκαν εύκολα και με τέλεια εφαρμογή. Και οι δίσκοι και οι δαγκάνες με τα τακάκια έχουν πάρα πολύ καλή εφαρμογή και δείχνουν όμορφα. Εντυπώσεις μετά το στρώσιμο φυσικά αλλά δείχνουν πολύ δυνατά..ίδωμεν. Να και μερικές φώτο ακόμα..


https://img72.imageshack.us/img72/2214/46903780.png

https://img811.imageshack.us/img811/6471/49021414.png

https://img689.imageshack.us/img689/7296/14717417.png

https://img20.imageshack.us/img20/5923/16182342.png

https://img339.imageshack.us/img339/9905/58043911.png

ΔημήτρηςΜ3
28-09-10, 00:27
τουμπανο
λεμε!!

Thomelef
28-09-10, 08:10
xexexe σα να γέμισε λίγο η ρόδα...

mormon
28-09-10, 08:28
Γιωργο καλοφορετα και καλοπατητα!
παρα πολυ ομορφα!
αντε κανονιστε το σαββατο για καφεδακι!!

pilot
28-09-10, 12:16
ευχαριστώ ρε παίδες! Σάββατο είμαι πρωινός,σχολάω στις 2.

Thomelef
28-09-10, 16:04
ε οκ το κανονίζουμε για τις 2 και μισή άμα είναι...